Amoxiclav Quicktab: kako se razlikuje od Amoxiclav i kako ga uzimati?
Glavna aktivna supstanca su Amoksicilin (250 mg, 500 mg ili 875 mg u jednoj jedinici) i Klavulanska kiselina (125 mg u jednoj jedinici).
Oblik izdavanja: filmom obložene tablete.
Jelo ne utiče na apsorpciju. Sastavni lijekovi prodiru kroz placentnu barijeru i izlučuju se u majčinom mlijeku.
Indikacije: infekcije gornjih i donjih disajnih puteva i laringotorinološki (ENT) organa, genitourinarni sistem, koža i meka tkiva, koštana i vezivna tkiva, odontogene infekcije i infekcije žučnih puteva.
Kontraindiciran kod: patologije jetre, infekcije virusom Epstein-Barr (mononukleoza), malignog oštećenja limfnog tkiva (limfocitna leukemija), preosjetljivosti na aktivne komponente lijeka i preparata iz serije penicilina, cefalosporina.
Tokom razdoblja hranjenja propisuje se s oprezom, kao i sa kompliciranim patologijama u radu bubrega.
Nuspojave se ogledaju u sistemima: probavni, hematopoeza, na centralni nervni i mokraćni. Moguća je i alergijska reakcija.
Čuva se 24 mjeseca na suhom mjestu sa temperaturom od + 25C. Daleko od dece. Prodaje se na recept.
Antibiotik penicilinske grupe velikog spektra izloženosti sa antimikrobnim učinkom.
Glavna aktivna supstanca je Amoksicilin (125 mg, 250 mg, 50 mg i 1000 mg). Dodatne komponente su disperzibilna i mikrokristalna celuloza, krospovidon, arome (mandarina, limun, vanilin), magnezijum stearat i saharin.
Oblik oslobađanja: tablete za disperziju (uglavnom se otapaju u tekućini).
Indiciran je za: infekciju gornjih i donjih disajnih puteva, genitourinarnog sistema, gastrointestinalnog trakta, mekih tkiva i površine dermisa.
Kontraindicirano ako postoji: prekomjerna osjetljivost na komponente Flemoxina i na druge antibiotike penicilinske skupine, cefalosporine, karbapeneme.
Propisan je oprez: uz neželjenu reakciju na ksenobiotike, bubrežne patologije, limfocitnu leukemiju, monukliozu (infektivno), u toku trudnoće i hranjenja. Pažnja se skreće i na prisutnost alergijske reakcije.
Nuspojave se ogledaju u sistemima: probavni, mokraćni, nervni, hematopoeza. Mogućnost alergijskih reakcija i drugih (kratkoća daha, vaginalna kandidoomikoza, superinfekcija)
Čuva se 5 godina na tamnom mjestu koje nije dostupno djeci.
Saznajte više o Flemoxinu ovde.
Penicilinski antibiotik širokog spektra sa inhibitorom beta-laktamaze.
Glavna aktivna supstanca je Amoksicilin + Klavulanska kiselina. Pomoćne tvari: mikrokristalna celuloza, krospovidon, vanilin, aroma marelice, saharin, magnezijum stearat.
Oblik za puštanje: tablete za disperziju
Indikacije za: infekcije gornjih i donjih disajnih puteva, ENT - organi, ginekološke i akušerske infekcije, infekcije kostiju i zglobova, infekcije dermisa i mekih tkiva, infekcije bubrega i mokraćnih puteva.
Kontraindiciran kod: zatajenja bubrega i jetre, limfocitne leukemije, mononukleoze kod djece mlađe od 12 godina, povećana osjetljivost na komponente lijeka.
Nuspojave se odražavaju na sustave: vrlo rijetko na koagulaciju, rijetko na kardiovaskularni, nervni i hematopoetski. Često od jetre i alergijskih reakcija, ne često iz genitourinarnog sistema.
Čuva se 3 godine na tamnom mjestu nedostupnom djeci, a dvije godine u tabletama u dozi od 875/125 mg.
Postoji niz razlika.
Amoksiklav je u obliku ovalnih tableta, filmom obloženih. Flemoksin Solutab dostupan je u obliku disperzibilnih (u vodi topivih) tableta, što postaje pogodniji način uzimanja kada je teško progutati veliku jedinicu lijeka.
Amoksiklav, pored glavne aktivne supstance - Amoksicilina, u svom sastavu ima aktivnu komponentu - klavulansku kiselinu. Flemoksin Solutab samo Amoksicilin.
Amoksiklav, koji sadrži klavulansku kiselinu, može ostati rezistentan na beta-laktome. Flemoksin nije aktivan protiv takvih mikroorganizama.
Amoxiclav ima veći popis indikacija od Flemoxina. Prvi lijek koristi se za takve infekcije u kojima Flemoxin nije propisan:
- Koštano i vezivno tkivo
- Bilijarni trakt (holecistitis, holangitis)
- Odontogene infekcije.
Amoksiclav je kontraindiciran kod infektivne mononukleoze i limfocitne leukemije, dok se Flemoxin može uzimati s oprezom kod takvih tegoba.
Amoksiklav je kontraindiciran djeci mlađoj od 12 godina s tjelesnom težinom manjom od 40 kg.
Amoksiklav se čuva 2 godine, Flemoxin se može čuvati 5 godina.
Poređenje Amoksiklava i Flemoklava Solutaba
Pripreme imaju sljedeće razlike.
Amoksiklav je u obliku ovalnih tableta, filmom obloženih. Flemoklav Solutab izrađuje se u obliku disperzibilnih (vodotopljivih) tableta, što pomaže uzimanju lijeka čak i u velikoj dozi.
U Amoxiclavu je poluživot (T ½) nešto kraći i iznosi 0,9-1,2 sata, u Flemoclavu je to razdoblje 1-1,5 sati.
Kod bubrežne insuficijencije poluživot Amoksiklava je 7,5 sati, a Flemoclava 6 sati.
Amoksiklav i Flemoksin Solutab imaju istu svrhu, osim:
- Amoxiclav se koristi u ginekologiji protiv infekcija i Staphylococcus aureus zlatne ili bijele boje
- Flemoklav je propisan za ginekološke i akušerske infekcije (samo za dozu od 875 mg + 125 mg).
Flemoklav je kontraindiciran kod zatajenja bubrega.
Flemoklav ima veću listu nuspojava jetre i alergijskih reakcija.
Amoksiklav se bolje podnosi.
U oba lijeka, nuspojave su uglavnom blage i prolazne.
Oba lijeka se čuvaju 2 godine, s izuzetkom tableta Flemoclav u dozi od 875 mg + 125 mg: mogu se čuvati 3 godine.
Razlika između Amoksiklava i Flemoclava Solutaba je što drugi lijek u dozi od 875 mg + 125 mg sadrži 25 mg kalijuma.
Inače, efekat lijekova je isti.
Savremeni izbor antibakterijskih lijekova ne prestaje zadiviti neiskusne pacijente. Ne mogu svi bez pomoći liječnika ili ljekarnika lako odlučiti koji lijek je bolje odabrati - Amoxiclav ili Flemoklav Solutab. Ili je možda bolje dati prednost Flemoxinu ili Augmentinu?
Da biste shvatili koji je lijek najbolji, prvo morate steći opću ideju o svakom od njih. Bilo bi korisno razmotriti glavne karakteristike ovih antibiotika i tada će razlika između njih postati očita.
Sastav i oblik oslobađanja
Svi gore navedeni lijekovi imaju amoksicilin u svom sastavu. Ali Amoksiklav i Flemoclav i dalje imaju drugu aktivnu tvar - klavulansku kiselinu. Flemoksin nije obogaćen ovom komponentom.
Amoksiklav i Flemoclav su antibiotici koji suzbijaju djelovanje bakterijskih enzima koji uzrokuju rezistenciju na ove lijekove. Flemoksin je antibakterijsko sredstvo nestabilno na penicilinazu. Ovo je prva razlika između lijekova.
U ljekarnama se ovi antibiotici mogu naći u sljedećim opcijama:
- Amoxiclav - injekcijski lijek (2 opcije doziranja), suspenzija (3 doze), obložene tablete (3 doze), instant tablete (2 doze),
- Flemoxin Solutab - tablete rastvorljive u usnoj šupljini i ne zahtijevaju gutanje (4 mogućnosti doziranja),
- Femoklav Solutab - obložene tablete (3 doze) i disperzivne tablete (2 doze).
Glavna razlika između Amoxiclava i Flemoclava su dostupni obrasci za puštanje. Amoxiclav ih ima mnogo više, što ga čini popularnim u liječenju različitih starosnih kategorija pacijenata i patoloških procesa bilo koje složenosti.
Flemoksin, Flemoklav i Amoksiklav su predstavnici grupe polusintetičkih penicilina, stoga će njihova polja primene biti slična. Amoksiklav i slični lijekovi su baktericidni antibiotici, čijih se djelovanja boje razni mikroorganizmi.
Amoksiklav je efikasan u borbi protiv takvih upalnih i zaraznih patologija:
- u otolaringologiji i pulmologiji,
- problemi sa mokraćnim sistemom,
- hepatobiliarna zona,
- ginekologije i venereologije,
- zubna patologija
- bolesti kostiju i zglobova
- zahvaćene kože i mekih tkiva,
- infektivni procesi u peritoneumu,
- prevencija sekundarne infekcije nakon operacije.
Ovaj antibiotik se široko i uspješno koristi od strane stručnjaka za razne masovne medicinske prakse.
Flemoksin Solutab se često koristi kao pojedinačni lijek ili se kombinira s drugim lijekovima. Flemoksin u kombinaciji sa klavulanskom kiselinom je indiciran u takvim slučajevima:
- faringitis, tonzilitis, sinusitis, otitis media,
- upalni procesi dišnog sistema koji uključuju bronhije i pluća,
- probavne bolesti bakterijske prirode
- infekcije mokraćnih i reproduktivnih organa,
- bolesti kože, krvnih sudova, masnog tkiva.
Flemoksin u kombinaciji s derivatima 5-nitroimidazola koristi se i u liječenju hroničnih upalnih bolesti želučane sluznice, kao i kod peptičke čirne bolesti na pozadini prisustva Helicobactera.
Flemoxim vole pedijatri zbog bioraspoloživosti disperzibilnih tableta. Flemoksin se apsorbuje u usnoj šupljini, a krv direktno ulazi bez prolaska kroz probavne organe. Upravo zbog toga oralno topive tablete čine bioraspoloživije od običnih filmom obloženih tableta.
Indikacije za upotrebu Flemoklav Solyutaba:
- zarazne i upalne bolesti respiratornog sistema (upala bronha i pluća, nakupljanje gnoja u pleuralnoj šupljini, stvaranje gnojno-nekrotičnih šupljina u plućima),
- infekcije ENT organa (upala sluznice jednog ili više paranazalnih sinusa, upala u palatinskim krajnicima, upalni procesi u uhu),
- bolesti karličnih organa i ekskretornog sistema (prostatitis, cistitis, endometritis),
- zarazne patologije kože i mekih tkiva,
- infekcije kostiju i zglobova
- odontogene infekcije (parodontitis, maksilarni sinusitis),
- prevencija postoperativnih infekcija.
Upotreba Flemoxin Solutaba umesto Amoxiclava nije uvek opravdana, sudeći prema dokazima. Amoksiklav i Flemoclav su potpuno zamenljivi lekovi.
Ključna kontraindikacija za ovu skupinu antibiotika je alergijska reakcija na glavnu aktivnu tvar. Međutim, svaki lijek ima svoje karakteristike, a upute opisuju bolesti i stanja u kojima ne smijete uzimati te lijekove ili to činiti s oprezom.
Amoksiklav ima takve kontraindikacije za upotrebu:
- preosjetljivost na cefalosporine i druge beta-laktamske antibakterijske lijekove,
- akutna virusna bolest, koja se manifestuje febrilnim stanjima, oštećenjem ždrela, limfnih čvorova, jetre, slezine i promenama u sastavu krvi,
- fenilketonurija (nasledna bolest povezana s poremećenim metabolizmom aminokiselina),
- u anamnezi pacijent je otkrio abnormalnosti u jetri tokom upotrebe amoksicilina / klavulanske kiseline.
Amoksiklav treba primjenjivati s oprezom u takvim grupama bolesnika: ženama u razdoblju gestacije i dojenja, kao i pacijentima koji imaju ozbiljne poremećaje u probavnom traktu, bubrezima i jetri. Amoksiklav je antibiotik nove generacije, ali u tijeku liječenja potrebna mu je pomoć probiotika.
Upotrebu Flemoxin Solutaba treba napustiti u takvim slučajevima:
- infektivna mononukleoza,
- maligna bolest, za koju je karakteristično nakupljanje tumorskih limfocita u limfnim čvorovima, u perifernoj krvi i u koštanoj srži,
- teške probavne infekcije sa jakim stolicom i povraćanjem,
- ARI, ARVI,
- alergijska dijateza
- bronhijalna astma,
- preosjetljivost na peniciline i / ili cefalosporine.
Flemoksin je u kombinaciji s derivatima 5-nitroimidazola kontraindiciran u slučaju teških bolesti živčanog sustava, bolesti organa koji stvaraju krv i krvi, kod poremećaja metabolizma aminokiselina, kao i kod netolerancije na barem jedan od sastojaka kombinirane terapije.
Flemoksin u kombinaciji s klavulanskom kiselinom ima iste kontraindikacije kao Amoxiclav. Flemoksin je sposoban ozbiljno narušiti mikrofloru gastrointestinalnog trakta, a kandidijaza u usnoj šupljini može se pojaviti tijekom primjene. Flemoksin se mora kombinovati sa probioticima i enterosorbentima.
Flemoklav je kontraindiciran za upotrebu u potpuno istim patološkim stanjima kao Amoxiclav. S obzirom da se ta dva lijeka zaista mogu nazvati analogima / sinonimima, objektivno se kaže da Amoksiklav ili Flemoklav Solyutab neće djelovati bolje.
Amoksiklav se proizvodi u Sloveniji, a Flemoclav u Holandiji. Drugačija je i njihova cjenovna kategorija. Amoksiklav (disperzibilne tablete) u istim dozama je 2 puta skuplji od Flemoclava, ali međusobno nisu niži u učinkovitosti. Ispravnije je izbor ostaviti na lečenju lekaru.
Odabirom lijeka koji će propisati, liječnik se može fokusirati na takve razlike kod antibiotika:
- Mogućnost upotrebe Amoksiklava za liječenje zubnih patologija povoljno ga uspoređuje s drugim antibakterijskim lijekovima. Flemoksin, osim toga, zbog niskog stepena efikasnosti, nije propisan za lečenje mišićno-koštanog sistema i hepatobiliarne zone tj.
- Flemoksin će biti potpuno neefikasan u borbi protiv mikroorganizama koji stvaraju β-laktamazu. Amoksiklav je u ovom slučaju očigledno bolji, zbog sadržaja klavulanske kiseline. Flemoksin se može kombinovati sa istom kiselinom, tako da situacija nije beznadna,
- Flemoksin Solutab se izlučuje 1,5 sata brže nego Amoksiklav u prisustvu bubrežne insuficijencije,
- Flemoksin Solutab 125 mg mnogo je praktičnije dati djetetu nego Amoksiklav u suspenziji. Flemoxin ne zahtijeva nikakve posebne manipulacije prije upotrebe, kao što je to slučaj u slučaju suspenzije. Flemoksin se može rastvoriti u majčinom mleku ili vodi, za šta je potrebno vrlo malo,
- Amoksiklav se, za razliku od Flemoxina, ne upotrebljava u liječenju djece mlađe od 12 godina, pod uvjetom da njihova težina ne prelazi 40 kg. Flemoksin se široko koristi u pedijatriji zbog pogodnog oblika oslobađanja u obliku brzo rastvorljivih tableta,
- Flemoksin Solutab treba čuvati pet godina. Amoksiklav se čuva samo dvije godine i to podliježe temperaturnom režimu i drugim uvjetima navedenim u napomeni.
Često prilikom propisivanja lijeka pacijenti ne objašnjavaju pacijentima osobine farmakološkog djelovanja lijeka, pa pacijenti nastoje sami odlučiti koja je bolja od Amoxiclava ili Amoxicillina.Oba antibiotika sadrže Amoksicilin kao glavni aktivni sastojak i vrlo su efikasni protiv mnogih vrsta patogenih mikroorganizama.
Razlika između Amoksicilina i Amoksiklava je u tome što je jedan od njih pojedinačni lijek, a drugi sadrži dodatnu komponentu - kalijev klavulanat, zbog čega ima širi spektar djelovanja na patogene.
Amoksicilin i Amoksiklav
Amoksicilin je efikasan i siguran antibiotik penicilinske grupe, koji se može koristiti u pedijatrijskoj praksi. Ali njegov su učinak ograničeni uglavnom gram-pozitivnim mikroorganizmima. Lijek se dobro apsorbira i prodire u tkiva čak i ako se daje oralno. Maksimalna koncentracija Amoksicilina zabilježena je 2 sata nakon konzumiranja, nakon čega ona brzo opada.
Amoksiklav je antibiotik koji su britanski naučnici izmislili 1978. godine i aktivno se koristi više od trideset godina nakon dobivanja patenta. Amoksiclav uključuje Amoksicilin i dodaje se klavulanska kiselina da bi se povećala efikasnost. To, pored antibakterijskog dejstva, povećava aktivnost ljudskih leukocita. Imunitet je pojačan i protiv bakterija koje luče enzim koji razgrađuju beta-laktamske antibiotike, i onih koji nemaju tu sposobnost.
Amoksicilin ima izražen baktericidni efekat, a kalijev klavulanat sprečava njegovo enzimsko uništavanje i pruža dodatni antibakterijski efekat. Amoksiklav je aktivan protiv mnogih patogenih bakterija, i gram-pozitivnih i gram-negativnih. Postoji nekoliko oblika antibiotika, uključujući suspenziju, otopinu za injekcije, redovne i disperzibilne Quicktab tablete.
Razlika sastava
Oba lijeka pripadaju semisintetskim antibioticima penicilinske skupine i imaju istu glavnu djelatnu tvar. Amoksiclav se razlikuje od Amoksicilina po tome što prvi sadrži i kalijev klavulanat, koji povećava spektar antibakterijskog dejstva leka.
Koja je razlika između Amoksiklava i Amoksicilina u pogledu izloženosti bakterijama:
- Amoksicilin djeluje uglavnom na gram-pozitivne bakterije, ali ne utječe na mnoge gram-negativne. Zbog sposobnosti stvaranja penicilinaze, mikroorganizmi su otporni na monokomponentne antibiotike penicilinske grupe. Ova vrsta bakterija izaziva pojavu angine u gotovo svakom četvrtom slučaju bolesti. U takvim situacijama Amoksicilin neće imati adekvatan terapeutski efekat,
- Amoksilav ima baktericidni i bakteriostatski učinak na većinu vrsta gram-pozitivnih i gram negativnih mikroorganizama, što omogućava njegovu upotrebu u lečenju bolesti neodređene etiologije. Lijek se koristi u liječenju djece, ima kratak poluživot, sadržaj Amoksicilina u krvi smanjuje se nakon 2 sata.
Natrijum klavulanat u sastavu Amoksiklava utječe i na mikroorganizme, pa je logično pretpostaviti da se povećava antibakterijsko djelovanje lijeka. Ova izjava važi za bakterije koje proizvode penicilinazu. Ako proučavamo učinak lijekova na patogen koji ne stvara enzim, tada će i učinkovitost lijekova biti gotovo ista, a ako Amoxiclav zamijenite Amoxicillinom, onda to neće utjecati na brzinu oporavka.
Uloga Amoksiklava u liječenju respiratornih bolesti u djece
Liječenje respiratornih bolesti u pedijatriji ostaje problem koji naučnici pokušavaju riješiti dugi niz godina. Za to vrijeme stvoren je veliki broj antibakterijskih sredstava, ne manje efikasnih od Amoxiclava, koji se koriste u pedijatriji.Rasprostranjenost patologije među djecom raste, dok su uobičajene respiratorne bolesti često vrlo teške i ponekad dovode do invalidnosti pacijenta.
Osim toga, racionalan režim liječenja bronhopulmonalnih bolesti u djece izbjegava pretjeranu terapiju koja se nalazi posvuda. U ovom slučaju, pravovremeno imenovanje Amoxiclava, aktivnog protiv gotovo svih patogenih bakterija, ne dozvoljava komplikacije i dovodi do brzog oporavka pacijenta.
Ispitivanje osjetljivosti na antibiotike za komplikacije akutnih respiratornih infekcija pokazalo je da je bakterijska flora bolesne djece zastupljena uglavnom s tri vrste patogena (hemofilični bacili, pneumokok i moraxella):
- H. influenzae (63%),
- R. pneumonija (27%),
- M. catarrhalis (7%).
Ove su vrste bakterija visoko osjetljive na amoksicilin. To objašnjava dobar terapeutski učinak lijeka. Ali neki sojevi M. catarrhalis, koji se nalaze mnogo rjeđe, luče enzim beta-laktamazu i reagiraju samo na kombinirani pripravak Amoksiklav.
Učinkovita terapija antibioticima nije toliko u novitetu lijeka koliko u racionalnosti njegovog izbora. Važno je uzeti u obzir otpornost na antibiotike i osjetljivost patogene flore. U nekim se slučajevima problem može riješiti propisivanjem veće doze amoksicilina, ali u pedijatriji to nije uvijek moguće bez štete pacijentu. Zbog toga ponekad liječnici koriste lijek Amoxiclav, koji ima širi spektar djelovanja.
Indikacije i kontraindikacije
Prema uputama, Amoksicilin je indiciran kod tonzila, otitisa, traheitisa, upale pluća, bronhitisa, laringitisa. Lijek je kontraindiciran u slučaju alergijske reakcije na peniciline i cefalosporine, virusne respiratorne infekcije, teška kršenja funkcija probavnog trakta, astmu, oštećenje bubrega i jetre.
Amoksiklav (i lijek sličan u aktivnim tvarima - Augmentin) obično se koristi kod bolesti u polju otolaringologije - upalnih procesa krajnika, maksilarnih sinusa, otitisa. Među kontraindikacijama uzimanja lijeka su sumnja na mononukleozu, limfocitnu leukemiju, alergiju na beta-laktamske antibiotike, netolerancija na komponente, teška kršenja jetre i bubrega. Amoksiclav nakon primjene Amoksicilina obično nije propisan, ako lijek nije dovoljno učinkovit, liječnik bolesniku propisuje antibiotik druge grupe, na primjer, makrolid.
Da bi utvrdio zaraznu prirodu bolesti, specijalista vrši analizu ispljuvka ili bakterijske kulture iz grla / nosa, čiji se rezultati mogu dobiti tek nakon 4 dana. Upalni proces koji zahvaća krajnike često je gljivičnog porijekla (tonzilamikoza), u ovom slučaju bolesniku je potrebno liječenje fungicidnim agensima. Ako je potrebno propisati hitnu antibiotsku terapiju, na primjer, uz bakterijsku anginu, liječnik može propisati Amoxiclav, koji će dati bolji terapeutski učinak od Amoxicillin.
Članak proveren
Anna Moschovis je porodična ljekarka.
Pronašli ste grešku? Odaberite ga i pritisnite Ctrl + Enter
Zdravstvena zaštita važan je pokazatelj za sve, često vam liječnik prilikom propisivanja antibiotika ne objasni kako će utjecati na naše tijelo pa morate znati i navigirati što je bolje - Amoxiclav ili Amoxicillin? Oba lijeka su efikasni lijekovi koji se koriste za liječenje raznih bolesti, ali jedan lijek karakterizira širi spektar djelovanja na patogene.
Farmakologija lijeka amoksicilina
- antimikrobno sredstvo semisintetske penicilinske grupe, čiji je učinak usmjeren na inhibiciju aerobnih gram-pozitivnih baktericidnih mikroorganizama. Glavna komponenta je amoksicilin.Ima širok spektar primjene - ovo je liječenje zaraznih bolesti respiratornog trakta, mokraćnog sistema, bubrega, kože, kao i ginekoloških bolesti zarazne prirode.
Antibiotik u tijelu se savršeno apsorbira, dok nema manifestacija nuspojava. Ali ne preporučuje se za liječenje bakterijskog tonzila, jer takvi mikroorganizmi pokazuju povećanu otpornost na penicilin.
- Za ENT bolesti poput otitisa, tonzila, sinusitisa i faringitisa
- Bolesti bronha i pluća - upala pluća, bronhitis
- Patologije mokraćnog i reproduktivnog sistema, bilijarnog trakta - cistitis, uretritis i prostatitis, pijelonefritis, nekomplicirana gonoreja, kolelestitis i holangitis
- Lezije kožnih tkiva - flegmona, infekcija rana
- Infekcija zglobova i kostiju - hronični osteomijelitis.
Prilikom upotrebe lijeka utvrđene su sljedeće kontraindikacije:
- Preosjetljivost na glavne komponente proizvoda
- Alergijske manifestacije na lijekove penicilinske i cefalosporinske grupe
- Sa infektivnom mononukleozom
- Limfocitna leukemija.
Pored toga, mogu se pojaviti i nuspojave:
- Alergija u obliku urtikarije, Quinckeovog edema, eritema, rinitisa i konjuktivitisa
- Bolovi u zglobovima i mišićima
- Groznica
- Anafilaktički šok (u rijetkim slučajevima)
- Povraćanje, anoreksija
- Zatvor ili, obrnuto, proliv
- Kolitis
- Multiformni eritem, kolestatska žutica, hepatitis
- Toksična epidermalna nekroliza itd.
Lijek se također ne propisuje za probleme povezane sa funkcioniranjem bubrega i jetre. Doza se mora jasno prilagoditi, a pacijenti se moraju nalaziti pod nadzorom liječnika. Doziranje za djecu određuje pedijatar, ne preporučuje se samostalno propisivanje antibiotika.
Sastav i farmakološko djelovanje Amoksiklava
- antibakterijski lijek, kombinacija niza lijekova penicilina polusintetičkog porijekla. Antibiotik sadrži klavulansku kiselinu, a supstanca je amoksicilin. Glavni učinak je baktericidan, usmjeren na suzbijanje različitih vrsta bakterija gram-pozitivnih ili gram negativnih. Koristi se za liječenje streptokoknih i stafilokoknih informacija.
Klavulanska kiselina, upadajući u tkivo krajnika, sposobna je da inaktivira enzim - penicilinazu, što otvara put bakterijama. Koncentracija sastojaka lijeka dizajnirana je tako da cjelokupni sadržaj lijeka u maksimalnoj količini dospije u stanice mikroorganizama, te pokazuje dobar rezultat u uništavanju bakterija. Prema tome, za liječenje angine koja je uzrokovana bakterijama bit će bolje nego koristiti čisti lijek amoksicilin.
Ovaj antibiotik ima određene indikacije za upotrebu, preporučuje se kod ovakvih bolesti:
- Akutni ili hronični sinusitis
- Otitis media
- Faringealni apsces
- Pneumonija
- Infekcije mokraćnih i žučnih kanala
- Ginekološke infekcije
- Infekcija kože
- Infektivne lezije koštanog i zglobnog tkiva
- Preventivne svrhe postoperativnog perioda, s gnojno-septičkim komplikacijama
- U hirurškim operacijama maksilofacijalnog smjera
- U ortopediji.
U praksi se za utvrđivanje prirode infekcije doktor propisuje bakterioza, što laboratorija radi oko 4 dana. No, na primjer, angina se mora liječiti od prvog dana, tako da specijalista odmah propisuje Amoxiclav pripravke. Jer njegov će efekat biti bolji od ostalih lijekova.
Ali, prilikom propisivanja takvog lijeka, liječnik mora uzeti bris iz grla kako bi bio siguran u ispravno liječenje. Bez obzira koliko je dobar Amoksiklav, pacijent može ispoljiti alergijske manifestacije s razvojem nuspojava. Pored toga, nakon analize može se dijagnosticirati još jedna bolest - tonzilamikoza.Kod ove patologije, antibiotici nemaju nikakvog učinka, umjesto toga su propisana antifungalna sredstva.
Neželjeni efekti koje lek može izazvati:
- Probavni poremećaji (mučnina i povraćanje, proliv i dispepsija, nadimanje, gastritis i anoreksija, stomatitis)
- Kršenje jetre, s razvojem holestatske žutice
- Osip, oteklina, urtikarija
- Glavobolja i vrtoglavica, nesanica i hiperaktivnost
- Konvulzije, neodgovarajuće ponašanje
- Izvrsna pustuloza i eritem
- Kristalurgija
- Izaziva intersticijski nefritis.
- Individualna netolerancija na lijek
- Hepatitis
- Trudnoća i dojenje
Koja je razlika
U Amoxiclavu, za razliku od drugih antibiotika, sastav uključuje klavulansku kiselinu, koja ima proširen antibakterijski učinak glavne komponente. Amoksicilin - je derivat ampicilina, koji djeluje na ljusku bakterija. Glavna karakteristika koja razlikuje ovaj lijek je odsutnost zaštitne reakcije prije laktamaze, koju proizvode bakterije. U vezi s tim, danas se ovaj antibiotik ne koristi za lečenje infekcija uzrokovanih stafilokokom, jer mikroorganizmi brzo razvijaju ovisnost o lijeku.
Klavulanska kiselina Amoxiclav sama po sebi ima povećanu aktivnost koja ima za cilj sprječavanje rasta bakterija, što rezultira da antibiotik ima efikasniji učinak na infekciju, zajamčeno je da će osigurati isporuku lijeka do izvora infekcije.
Iako često razlika između jednog i drugog lijeka može biti beznačajna, ako su bakterije neosjetljive na Amoksicilin, tada oporavak pacijenta može biti pozitivan, a brzina terapije bit će ista kao kod oba lijeka.
Razlika između lijekova je određena i njihovom cijenom, cijena Amoxiclava je mnogo veća. Dakle, lijek - Ecobol-500 (koji sadrži amoksicilin) košta oko 110 rubalja, a Amoxiclav - 625 - 325 rubalja.
Možete koristiti analoge supstanci koje sadrže i klavulansku kiselinu i druge komponente, ali vrijedi uzeti u obzir pojedinačne karakteristike tijela, posebno djece, tako da takav lijek ne izazove nuspojave i alergijske manifestacije.
Ljudi se konstantno pitaju koji je lijek najbolji za liječenje infekcija. Trebate odabrati sigurne lijekove, kao što su, na primjer, Amoxiclav (Amoxicillin) i Augmentin (Ecoclave). Da biste saznali što je bolje, trebate provesti komparativnu studiju ova dva alata.
Ovaj lijek je moderni antibiotik serije penicilina, koji ima veliko polje djelovanja. Sadrži amoksicilin i klavulansku kiselinu.
- Ima eliminirajući efekat na štetne bakterije
- Ima veliku aktivnost protiv mikroorganizama, koji se može razviti i u prisustvu kiseonika, i u njegovom odsustvu
- Efikasan protiv enzima koji uništavaju peniciline
- Otporan je na beta-laktamazu.
Za kratko vrijeme, komponente lijeka uđu u krvotok. Protokom krvi, lijek se prenosi u razna tkiva i organe, uništavajući patogene mikrobe. Lijek ulazi u plod tokom trudnoće i izlučuje se u majčinom mlijeku. Izlučuje se antibiotik sa urinom i izmetom.
Lijek se može naći u tri glavna oblika:
- Ovalne tablete (375, 625 i 1000 mg)
Ovaj alat ima veliki broj indikacija za upotrebu:
- Infekcije bronha i pluća
- Infekcije mekog tkiva i kože
- Cistitis, uretritis, pijelonefritis
- Sepsa
- Infekcije karlice
- Postoperativne infekcije.
Augmentin pacijenti gotovo uvijek dobro podnose. Postoje samo neke kontraindikacije za njegovu upotrebu:
- Povećava osjetljivost na komponente lijeka
- Poremećaji jetre
- Urtikarija
- Trudnoća i dojenje (injekcije i početni stadijumi prvog tromjesečja)
- Alergijske reakcije.
Da biste saznali više o upotrebi Augmentina tokom trudnoće i HB, pogledajte: Augmentin za gestaciju i dojenje.
U dobi od sedam do dvanaest godina lijek morate uzimati tri puta dnevno, 10 ml, od dvije do sedam godina - 5 ml, od devet mjeseci do dvije godine - 2,5 ml. Deci starijoj od dvanaest godina i odraslima propisuje se jedna tableta (0,375 g) tri puta dnevno.
Nuspojave su rijetke i slabo su izražene. Lijek može izazvati:
- Probavni poremećaj
- Kršenje jetre, zastoj žuči
- Urtikarija
- Kandioza
Na suvom mestu. Suspenzija se čuva u hladnjaku najviše jednu nedjelju.
Augmentin je dostupan u Velikoj Britaniji. Cijena ovog proizvoda se kreće od sto trideset (prašak za suspenziju od 125 mg.) Do hiljadu rubalja (boce od 1,2 g).
Ovaj lijek je i moderno antibakterijsko sredstvo penicilinske grupe.
Lijek Amoxiclav je prilično efikasan, jer je na njega osjetljiv većina mikroorganizama:
- Streptokoki i stafilokoki
- Listeria i ehinokok
- Bakterije koje izazivaju razvoj salmoneloze i bruceloze itd.
Najviša koncentracija u krvi postiže se sat vremena nakon upotrebe lijeka. Protokom krvi, lijek prodire u tkiva i tekućine, uništavajući patogene mikrobe. Lijek ulazi u plod tokom trudnoće i majčinog mlijeka.
Lijek je dostupan u tri glavna oblika:
- Ovalne tablete (375, 625, 725 i 1000 mg)
- Prašak od gnojnice
- Prašak za injekcije.
Amoksiklav ima širok spektar djelovanja. Koristi se u slučajevima kada postoje:
- ENT infekcije
- Upala mokraćnih puteva
- Ginekološki zarazni i upalni procesi
- Infekcije kože, mišića i kostiju
- Infekcije gornjih disajnih puteva.
Amoksiklav u većini slučajeva dobro podnosi pacijente bilo koje dobi. Postoje samo neke kontraindikacije:
- Alergijske bolesti
- Netolerancija na komponente lijeka
- Teške bolesti bubrega i jetre
- Istovremena upotreba Amoksiklava i antibakterijskih sredstava iz velikog broja tetraciklina i sulfonamida.
Djeci u dobi od tri mjeseca do dvanaest godina propisano je 30 mg. po kilogramu tjelesne težine nakon osam sati. Djeci starijoj od dvanaest godina i odraslima lijek se propisuje 1,2 g svakih osam sati ili jedna tableta (0,375 g) tri puta dnevno.
Amoksiklav traje ne više od četrnaest dana. Uglavnom neugodne pojave javljaju se kod dugotrajne upotrebe i izražavaju se u sljedećem:
- Probavni poremećaj
- Smanjena količina trombocita i broja krvnih zrnaca
- Zatajenje jetre
- Oštećen nervni sistem
- Urtikarija
- Kandioza
Na tamnom i suvom mestu.
Amoksiklav proizveden u Sloveniji. Trošak lijeka varira od sedamdeset (prašak za suspenziju od 125 mg.) Do osam stotina rubalja (boce od 1,2 g).
Uporedna analiza Aumentina i Amoksiklava
Na osnovu prethodnog može se napraviti komparativna analiza.
Osnovni sastav lijekova je identičan. Razlika je samo u pomoćnim supstancama, Amoxiclav ih ima više, stoga postoji veća vjerovatnost nastanka alergijskih reakcija.
Djelovanje oba lijeka je gotovo isto, ali Augmentin ima nešto više indikacija za upotrebu. Amoksiklav nakon upotrebe duže od četrnaest dana izaziva niz nuspojava.
Broj kontraindikacija je isti.
Amoksiklav traje ne više od četrnaest dana. Tokom tog vremena, neželjene reakcije se ne pojavljuju. Neugodne pojave javljaju se kod duže upotrebe. Augmentin pokazuje manje izražene nuspojave, njihov broj je manji.
Glavna razlika između lijekova je zemlja proizvodnje i cijene. Trošak Augmentina je nešto viši.
Oba lijeka se koriste za liječenje djece, za to je predviđen poseban oblik oslobađanja.
Augmentin i Amoxiclav su praktički ista stvar. Međutim, Augmentin ima blaži efekat na organizam. Glavna razlika između njih je cijena i zemlja porijekla.
Mnogi se često postavljaju pitanje: koji su lijekovi efikasniji u liječenju zaraznih bolesti. Amoksiklav, Augmentin smatraju se osobito popularnima. Pa šta je bolje kupiti? Koja je razlika između ovih lijekova? Pokušajmo to shvatiti. Odmah treba napomenuti da nema značajnih razlika između ovih lijekova. Postoje samo manje.
Stoga je odgovor na popularno pitanje: „Šta je bolje - Augmentin ili Amoxiclav?“ Očit. Ali ipak se zadržavamo na svakom od njih zasebno i uporedimo.
Nekoliko riječi o Amoksiklavu i Augmentinu
Poznato je da bakterije koje s vremenom uzrokuju bolesti gornjih dišnih puteva dobiti otpornost na antibiotike . Nauka takođe ne stoji mirno, ali je sve u procesu razvoja. Ne razvijaju se samo novi alati, već se i stari poboljšavaju. Amoksiklav upravo pripada drugoj kategoriji. Amoksikalv - isti amoksicilin, samo u naprednijem obliku. Ovo je lijek iz penicilinske grupe.
Augmentin je strukturni analog Amoksiklava iz iste penicilinske grupe.
Glavne aktivne komponente i Augmentin i Amoxiclav su iste - ovo je amoksicilin i klavunska kiselina. Jedino je što postoje razlike u pomoćnim komponentama lijekova. Vrijedno je napomenuti da je u sastavu Amoxiclava broj dodatnih sastojaka veći nego kod Augmentina. Stoga se može pretpostaviti da kada se liječi amoksiklavom vjerojatnost pojave alergijskih reakcija veća je .
I jedan i drugi lijek imaju isti oblik oslobađanja:
- tablete, s dozom od 375, 625 i 1000 mg.,
- prah za suspenzije,
- prašak za injekcije
Oba lijeka imaju isti efekat. . Ali Augmentin ima još nekoliko naznaka za upotrebu. Koristi se za zarazne bolesti pluća i bronha, kože i mekih tkiva, za sepsu, cistitis, pijelonefritis, zarazne bolesti karličnih organa i za postoperativne infekcije.
Amoxiclav se koristi u liječenju ENT infekcija, upale mokraćnog sustava, kod ginekoloških infektivnih procesa praćenih upalom, s infektivnim bolestima gornjih dišnih puteva, kože, kostiju i mišića.
Oba lijeka pomažu u uklanjanju štetnih bakterija: streptokoka, stafilokoka, listerija, ehinokoka i drugih.
I Augmentin i Amoxiclav za kratko vrijeme ulaze u krvotok, čija se struja prenosi putem tijela oštećujući patogene. To biste trebali znati oba lijeka prodiru u plod tokom trudnoće . I prilikom dojenja, izlučuju se u mleku.
Slični su i među drogama.
Augmentin i Amoksiklav dobro podnosi pacijente. Međutim, postoje i neke kontraindikacije. Općenito:
- Netolerancija na komponente lijekova.
- Alergija
- Bolesti bubrega, jetre.
- Periodi trudnoće i dojenja.
Postoje neke kontraindikacije za Amoxiclav: upotreba ovog lijeka istovremeno s antibakterijskim agensima koji pripadaju grupi sulfonamida i tetraciklina. Također, ne može se koristiti za mononukleozu ili sumnju na nju, žuticu, limfocitnu leukemiju.
U nekim situacijama, Amoksiklav se može propisati trudnicama ili dojiljama. U tom slučaju morate ga uzimati s oprezom.
Amoksiklav može aplicirati ne više od 14 dana . U tom slučaju se ne smiju pojaviti neželjene reakcije.S njegovom produženom primjenom, što je duže od naznačenog razdoblja, može doći do poremećaja u probavnom sustavu, razina leukocita i trombocita će se smanjiti, mogu se pojaviti neispravnosti u jetri i može se poremetiti rad živčanog sustava. Pored toga, mogu se pojaviti neugodne bolesti poput kandidijaze ili urtikarije, migrene, vrtoglavice i konvulzije.
Takvi efekti se javljaju samo ako se lijek uzima s kontraindikacijama. Potrebno je pratiti tačnu dozu lijeka. Međutim, ako se pojave prve neželjene manifestacije, tada se morate konzultirati s liječnikom. Samo on može prilagoditi liječenje i ako je potrebno, zamijenite lijek .
Augmentin ima manji broj mogućih nuspojava. Ako se pojave, prilično je rijetka. Pored toga, njihov će karakter biti blag. Poremećaji probavnog sistema, urtikarija, kandidijaza i rad jetre takođe se mogu pojaviti.
Proizvodnja i cijena
Augmentin i Amoxiclav imaju različite zemlje proizvodnje, pa cijena ovih lijekova ima mali jaz.
Zemlja porijekla Augmentin - Ujedinjeno Kraljevstvo. Približna cijena jedne vreće ovjesa je 130 rubalja. Za bocu od 1,2 g - 1000 rubalja.
Zemlja proizvođača Amoxiclav - Slovenija. Približna cijena paketa za suspenziju iznosi 70 rubalja, za bocu - 800 rubalja.
Mogu li dati djeci
I Amoxiclav i Augmentin se koriste u lečenju dece. Ali u ovom slučaju, oba lijeka imaju poseban oblik oslobađanja.
Neki ljekari vjeruju u to za djecu Augmentin bolje, stoga, propisati liječenje ovim lijekom. Drugi doktori vjeruju da nema razlike između Augmentina i Amoksiklava.
Možda je vrijedno povjeriti liječniku odabir jednog ili drugog lijeka i liječenje njim?
Na temelju gornjih informacija ispada da nema razlike između Augmentina i Amoksiklava. Stoga je često dopušteno zamijeniti jedan lijek drugim, o čemu se informiše dežurni liječnik. Razlike su samo u cjenovnoj kategoriji i zemlji porijekla.
Možemo reći da je Augmentin nešto bolji, jer je njegov utjecaj na tijelo blaži. No ipak, odluku o odabiru određenog lijeka najbolje je prepustiti liječniku, jer je specijalista stručnjak za to pitanje.
„Šta je bolje Augmentin ili Amoxiclav?“ - ovo je pitanje koje često postavljaju ljudi koji se suočavaju sa uzimanjem antibiotika na bazi amoksicilina. Ova supstanca sadrži se i u jednom i u drugom lijeku. Uključuju i pomoćnu komponentu - kalijumovu sol klavulanske kiseline koja je inhibitor beta-laktoma. Zahvaljujući ovoj supstanci pojačava se efekat antibiotika. Oba su lijeka po svojim svojstvima identična i imaju male razlike.
Od otkrića antibiotika prošlo je više od 80 godina. Oni su u ovom periodu spasili živote miliona ljudi. Lijekovi su korišteni u liječenju upalnih i zaraznih bolesti izazvanih različitim vrstama mikroorganizama. S vremenom su neke bakterije postale otporne na antibiotike, pa su naučnici bili prisiljeni tražiti mogućnosti koje bi mogle napraviti promjenu.
1981. godine u Velikoj Britaniji predstavljena je nova generacija antibiotika koja je kombinirala amoksicilin i klavulansku kiselinu. Rezultati istraživanja dokazali su visoku efikasnost lijeka, a ta kombinacija supstanci postala je poznata i pod nazivom „zaštićeni antibiotik“. Nakon 3 godine, nakon Velike Britanije, alat se počeo koristiti u Sjedinjenim Državama.
Lijek ima širok spektar djelovanja, pa je postao popularan u mnogim zemljama svijeta. Primjenjuje se u liječenju disajnih organa, upalnih procesa genitourinarnog sistema, postoperativnih infekcija, pa i spolno prenosivih bolesti.
Analozi Augmentina i Amoksiklava
Najpopularniji lijekovi penicilinske grupe su Amoxiclav i Augmentin.Ali, postoje i drugi analozi koji u svom sastavu sadrže aktivnu tvar - amoksicilin:
- Flemoksin Salutab,
- Amosin
- Sumamed
- Amoksicilin
- Azitromicin
- Suprax i drugi.
Razlika između Amoksiklava i Augmentina je neznatna, ali svejedno, jest. Da biste shvatili koji je lijek bolji, morate proučiti karakteristike svakog od njih.
Amoxiclav - upute za upotrebu
Lijek pripada novim vrstama antibiotika, koji spadaju u penicilinsku grupu. Alat se efikasno bori protiv patogene mikroflore:
- streptokokne i stafilokokne infekcije,
- ehinokok,
- listerija
- uzročnici bruceloze,
- Salmonela i mnogi drugi.
Potrebna koncentracija lijeka u krvi nastaje 60 minuta nakon uzimanja lijeka. S protokom krvi, antibiotik se širi po cijelom tijelu, prodire do različitih organa i tkiva. Utječe na proteinsku strukturu bakterijskih stanica, uništavajući ih.
Amoxiclav ima tri oblika oslobađanja:
- u obliku tableta
- prah za pripremu suspenzija (koristi se oralno),
- praškasta smjesa za intravensku primjenu (razrijeđena s vodom za injekcije).
Amoksiklav je prilično efikasan u lečenju:
- respiratorne infekcije
- ginekološke patologije uzrokovane upalnim i zaraznim procesima,
- bolesti genitourinarnog sistema,
- tonzilitis, sinusitis, sinusitis i druge ENT bolesti,
- postoperativni upalni procesi.
Tijek liječenja je od 5 do 7 dana. U težim slučajevima bolesti može se produžiti za još 7 dana.
Odrasla osoba može uzimati lijek sa dozom aktivne tvari koja nije veća od 1000 mg dnevno. Norma za djecu izračunava se u skladu s tjelesnom težinom. Za 1 kg težine, dnevna norma nije veća od 30 mg amoksicilina.
Tokom trudnoće i dojenja, poželjno je odbiti uzimati Amoksiklav. Ima svojstvo prodiranja kroz placentu i majčino mleko u bebino telo.
Ali, ako je žena bolesna, a nježno liječenje ne daje pozitivan rezultat, liječnik može propisati antibiotike. Tijekom terapije treba se pridržavati propisanih doza i preporuka liječnika. U prvom tromjesečju trudnoće uzimanje antibakterijskih sredstava zabranjeno je.
U većini slučajeva pacijenti tolerišu efekat Amoksiklava. Ali, kao i svaki lijek, postoje određene kontraindikacije i nuspojave.
- u prisustvu alergijskih reakcija,
- ako postoji netolerancija na bilo koju komponentu koja je dio lijeka,
- sa ozbiljnim bubrežnim i jetrenim patologijama.
Zabranjeno je kombinirati uporabu antibiotika penicilinske skupine s tetraciklinima i sulfonamidima.
Ako je tijek liječenja premašio 14 dana, pacijent može osjetiti neželjene reakcije:
- poremećaji probavnog trakta,
- urtikarija, osip i oteklina tkiva,
- groznica,
- povećana fermentacija jetre, razvoj žutice i hepatitisa,
- disfunkcije nervnog sistema,
- smanjenje bijelih krvnih zrnaca i trombocita u krvi krvi.
Upute za upotrebu Augmentina
WHO je ovaj lijek uključio na popis osnovnih lijekova i za to postoje objašnjenja:
- Augmentin pokazuje manje izražene nuspojave, za razliku od svojih kolega,
- Lijek se efikasno bori protiv štetnih gram-pozitivnih i gram-negativnih mikroorganizama,
- Zahvaljujući klavulanskoj kiselini, lijek je otporan na beta-laktome,
- Lijek je veoma efikasan protiv bakterija koje su u stanju da se razviju u okruženju koje sadrži kiseonik, kao i u njegovom odsustvu,
- Alat je otporan na enzime koji mogu uništiti antibiotike penicilinske grupe.
Za razliku od mnogih analoga, Augmentin ima blaži učinak na ljudsko tijelo. . Komponente koje ga čine prodire kroz krvotok u područja tijela zahvaćena bakterijama.Aktivne tvari brzo uništavaju patogene, uništavajući njihovu staničnu strukturu. Ostaci tvari izlučuju se putem urina i defekacije.
Prilikom odabira antibiotika, ljekari često preferiraju skupinu zaštićenih penicilina. Kakva je razlika između Amoksiklava Quiktaba i običnog Amoksiklava?
Amoxiclav Quicktab
Amoxiclav Quicktab je takođe kombinacija amoksicilina i klavulanske kiseline. Lijek je dostupan u nekoliko doza. Tablete mogu da sadrže:
- 500 mg amoksicilina i 125 mg klavulanske kiseline,
- 875 mg amoksicilina i 125 mg klavulanske kiseline.
Amoxiclav Quicktab razlikuje se od prethodnika u obliku doziranja. Dostupan je u obliku tableta za dispergiranje. To znači da se prije uzimanja lijeka mora otopiti u vodi. Proizvođač preporučuje upotrebu najmanje 100 ml tečnosti.
Tablete se takođe mogu žvakati po potrebi.
Ovaj oblik doziranja olakšava primjenu antibiotika. Uz to, otopljeni lijek se brže apsorbira u gastrointestinalnom traktu, što ubrzava početak njegovog djelovanja.
Tablete za dispergiranje lakše se uzimaju i bolje podnose, što ih čini boljim za pacijenta.
Trošak Amoksiklava Quiktaba nešto je viši od klasičnog antibiotika. Ali istodobno, lijek i dalje ostaje dostupan većini pacijenata.
Nuspojave
Amoksiklav i Amoksiklav Quicktab se obično dobro podnose. Najčešće nuspojave koje imaju su:
- Reakcije preosjetljivosti.
- Iritacija želuca i creva.
Alergije su česte sa antibioticima tipa penicilina. Može se očitovati osipom, crvenilom kože, svrabom. Takva komplikacija obično zahtijeva povlačenje lijekova.
Također, tijekom terapije raznim varijantama Amoxiclava, pacijenti često primjećuju bol u trbuhu, mučninu, nadimanje. Proliv koji je povezan sa antibioticima takođe je karakterističan za ovaj lek - konvencionalne i dispergovane tablete. To je nuspojava i nestaje nakon završetka kursa liječenja.
Žena se probudila nakon planiranog carskog reza sa uklonjenom maternicom i amputiranim nogama
Komplikacije nastale carskim rezom
Za i protiv carskog reza, glavna pitanja o njegovom izvođenju i oporavku nakon operacije
Carskim rezom može doći do uklanjanja maternice
Uklanjanje maternice: indikacije, vrste operacija, provođenje, posljedice i rehabilitacija
Razlikuju se od ostalih amoksiklava na bolje
Dobar dan prijatelji!
Prošle godine smo kćeri i ja bili prilično bolesni i ove godine smo, nažalost, ponovo praćeni povećanom incidencijom. Zbog toga se često susreću antibiotici. Djeluju s različitim uspjehom, ali Quicktail amoksiklav se najbolje preporučio. Sada mi pedijatar to propisuje mom djetetu. Mnogo puta sam ga uzimao, mada bih volio rjeđe da se bavim sličnim lijekovima.
Pakovanje:
U kartonskoj kutiji nalazi se 7 blistera sa po dve tablete u svakoj. Folija se lako otvara, a lijek se uklanja točno i bez problema. Paket sadrži informacije za potrošače na ruskom jeziku. Uputstvo je u prilogu.
Uputstvo:
Opšte informacije:
Cijena: 385 rubalja
Količina: 14 tableta u pakovanju
Farmakoterapijska grupa: antibiotik
Uopšteno, upoznavanje s ovim lijekom dogodilo se slučajno. Još jedan SARS. Antivirusni tretman nije dao željene rezultate i pedijatar je napisao recept za antibiotike - amoksiklav. Otišla sam u ljekarnu, a ljekarnica mi je donijela ogromnu kutiju. Prepoznao sam je jer sam imao neugodno iskustvo sa ovom vrstom amoksiklava. Žaleći što moje dijete jednostavno ne može progutati ove ogromne tablete, stajala sam oklijevajući i razmišljala o tome kako bih trebala biti.Tada je ljekarnik, raspitajući se za našu dijagnozu, predložio amoksiklav Kvitkab. Ona je rekla da se te tablete mogu žvakati ili razrjeđivati vodom - imaju ugodan ukus. Kupila sam ih.
Nismo ih probali žvakati. Voda se lako uzgaja. Ima ukus slatkastog, voćnog ukusa. Osjeća se hemija, piće je neprijatno, ali tolerantno. Na dan uzimanja dvije tablete - ujutro i uveče. Ćerka mi se namrštila i nestašna, ali morala sam piti ovo rešenje.
Utisci sa recepcije:
Kada je doktorica ponovo došla, iznenadila se što nam je ovaj recept dao amoksiklav na recept. Ali kad je vidio da jako dobro pomaže i kćerka se počela oporavljati, propisao joj je to u budućnosti. Četiri puta je kćer bila bolesna (kad se nisu mogli oporaviti bez antibiotika) i svaki put joj je amoksiklav „Quicktab“ pomogao da se oporavi - brzo i bez nuspojava.
Zbog toga preporučujem kako je propisao ljekar.
Skrećem vam ostale moje kritike:
o probiotiku Linex, tokom kojeg sam se zatekao na operaciji kolike,
o vitaminima Supradina, sa kojima sam se oporavljao od upale pluća,
Poređenje amoksiklava i amoksiklav kviktaba. Šta odabrati: Amoxiclav ili Amoxicillin
Često prilikom propisivanja lijeka pacijenti ne objašnjavaju pacijentima osobine farmakološkog djelovanja lijeka, pa pacijenti nastoje sami odlučiti koja je bolja od Amoxiclava ili Amoxicillina. Oba antibiotika sadrže Amoksicilin kao glavni aktivni sastojak i vrlo su efikasni protiv mnogih vrsta patogenih mikroorganizama.
Razlika između Amoksicilina i Amoksiklava je u tome što je jedan od njih pojedinačni lijek, a drugi sadrži dodatnu komponentu - kalijev klavulanat, zbog čega ima širi spektar djelovanja na patogene.
Amoxiclav tablete i prah - upute za upotrebu
Za djecu mlađu od 12 godina - 40 mg po kilogramu težine dnevno.
Za djecu čija težina prelazi 40 kg, lijek se propisuje kao odrasla osoba.
Odraslim su propisani: 375 mg tablete se uzimaju svakih 8 sati cijeli dan, 625 mg tablete svakih 12 sati. Prilikom propisivanja lijeka za liječenje teških infekcija koriste se doze od 625 mg svakih 8 sati ili 1000 mg svakih 12 sati.
Treba napomenuti da se tablete mogu razlikovati u udjelu aktivnih tvari. Stoga tabletu od 625 mg (500 g amoksicilina i 125 g klavulanske kiseline) ne možete zameniti sa dve tablete od 375 mg (250 g amoksicilina i 125 g klavulanske kiseline).
Sledeća šema koristi se za lečenje odontogenih infekcija. Tablete od 375 mg uzimaju se svakih 8 sati, non-stop. 625 mg tablete nakon 12 sati.
Ako je potrebno da se lijek koristi za liječenje bolesnika s bubrežnim bolestima, mora se uzeti u obzir sadržaj kreatinina u urinu. Pacijenti s bolestima jetre trebaju stalno praćenje njihove funkcije.
Prašak za suspenziju za dojenčad i djecu do 3 mjeseca . Doziranje se provodi posebnom mjernom pipetom ili kašikom. Doziranje - 30 mg amoksicilina po kilogramu težine, dva puta dnevno.
Za djecu stariju od tri mjeseca za blage i umerene infekcije - 20 mg / kg telesne težine, a za teške infekcije - 40 mg / kg. Druga doza koristi se i u liječenju dubokih infekcija - upale srednjeg uha, sinusitisa, bronhitisa, upale pluća. Uz ovaj lijek nalazi se upute u kojima postoje posebne tablice koje vam omogućavaju da tačno izračunate potrebne doze lijeka za djecu.
Maksimalna dopuštena dnevna doza amoksicilina za djecu je 45 mg / kg težine, za odrasle - 6 grama. Klavulanska kiselina može se uzimati dnevno ne više od 600 mg za odrasle i 10 mg / kg za djecu.
Opis obrazaca izdanja
Jedna tableta od 625 mg sadrži 500 mg amoksicilin trihidrata sa 125 mg klavulanske kiseline (kalijeva so).
Tablete se mogu proizvesti u plastičnim limenkama (svaka 15 tableta) ili u aluminijskim blisterima od 5 ili 7 komada.
Tablete od 1000 mg su takođe presvučene, imaju duguljasti oblik sa ukošenim ivicama. Na njima je s jedne strane utisnut otisak "AMS", s druge - "875/125". Uključuju 875 mg antibiotika i 125 mg klavulanske kiseline.
Kontraindikacije
Nervni sistem može odgovoriti na uzimanje lijeka s glavoboljom, vrtoglavicom, uznemirenošću, nesanicom, konvulzijama, neprikladnim ponašanjem ili hiperaktivnošću.
Jetra. Pokazatelji jetrenih testova se povećavaju, uključujući aktivnost AsAT i / ili AlAT, alkalna fosfataza i serumski bilirubin asimptomatski se povećavaju.
Koža. Koža može reagirati na unos amoksiklava osipom, osipima, angioedemom, multiformnim eritemom, toksičnom epidermalnom nekrolizom, eksfolijativnim dermatitisom, Stevens-Johnsonovim sindromom.
Urinarni sistem - dolazi do pojave krvi u urinu i intersticijskog nefritisa.
Uz produženu upotrebu lijeka mogu se pojaviti groznica, kandidijaza usne šupljine, kao i kandidalni vaginitis.
Kompatibilnost s drugim lijekovima
- Nepoželjno je istovremeno koristiti Amoksiklav i pripravke indirektnih antikoagulansa. To može uzrokovati povećanje vremena protrombina.
- Interakcija Amoksiklava i alopurinola uzrokuje rizik od egzanteme.
- Amoksiklav pojačava toksičnost metatreksata.
- Ne možete koristiti i amoksicilin i rifampicin - to su antagonisti, kombinovana upotreba slabi antibakterijsko delovanje oboje.
- Amoksiklav se ne smije propisivati zajedno sa tetraciklinima ili makrolidima (to su bakteriostatski antibiotici), kao ni sa sulfonamidima zbog smanjenja efikasnosti ovog lijeka.
- Uzimanje Amoksiklava smanjuje efikasnost kontracepcijskih sredstava u tabletama.
Recenzije ljekara
Veronika Pavlovna, urolog. Gospodine Kryvyi Rih. Ovaj lijek ima izvrstan učinak na bakterijske infekcije genitalnog trakta. Rijetko daje nuspojave, istovremeno propisujem antifungalne lijekove, nakon uzimanja probiotika za obnavljanje normalne mikroflore.
Andrei Evgenievich, liječnik ENT, Polotsk. Upotreba ovog lijeka ubrizgavanjem omogućava vam brzo zaustavljanje manifestacija teške i umjerene bolesti ENT organa. Lijek dobro liječi upalu srednjeg uha. Uz to, pacijenti dobro uzimaju suspenziju slatkog voća.
Mikrobna flora koja živi u tijelu svake osobe aktivira svoj rast slabljenjem imuniteta. U prirodi je takav postupak suzbijen gljivicama plijesni, a za čovjeka su potrebne prilagodbe polu-sintetičke ili biološke tvari, koje su antibiotici. Takva sredstva imaju bakteriostatski i baktericidni učinak na mikroorganizme zaustavljajući njihov rast ili potpuno uništavanje.
Karakteristike lijeka "Amoksicilin"
Antibiotik penicilin ima širok spektar djelovanja i aktivan je protiv aerobnih gram-pozitivnih i gram-negativnih bakterija. Alat je aktivan u sljedećim područjima:
- Bolesti ENT organa - grupe i respiratorni trakt: bronhitis, otitis media, tonzilitis, pneumonija, sinusitis, faringitis.
- Urogenitalne infekcije: pijelonefritis, cistitis, uretritis, endometritis.
- Lezije kože.
- Razvoj bakterijskih procesa u gastrointestinalnom traktu: holecistitis, tifusna groznica, peritonitis, salmoneloza.
- Ostale zarazne bolesti, uključujući meningitis, boreliozu, leptospirozu, gonoreju.
Budući da Amoksicilin ima niz mikroorganizama otpornih na njega, prije uzimanja trebali biste provjeriti koji su sojevi uzrokovali bolest. U suprotnom se povećava verovatnoća razvoja superinfekcije.
Dostupno u obliku tableta, suspenzija, kapsula.
Svojstva antibiotika Amoxiclav
Klavulanska kiselina, koja je dio proizvoda, značajno proširuje spektar svog djelovanja smanjujući otpornost bakterija penicilinskih i ampicilinskih skupina. Apsorpcija lijeka u tijelu, kao i njegova raspodjela u organima i tkivima, prilično je brza: unutar jednog sata nakon uzimanja, aktivna tvar se koncentrira što je više moguće.
"Amoksiklav" je propisan za liječenje zaraznih bolesti mokraćnih puteva, disajnih i slušnih organa, genitalnog područja, žučnog mjehura, kože, mekog, vezivnog i koštanog tkiva.
Oblik za puštanje - tablete, prašak za suspenzije, vakuumski sušeni prah za injekcije.
Funkcionalne sličnosti lijekova
Oba antibiotika pomažu u suočavanju sa zaraznim bolestima iste prirode. Njihov gastrointestinalni trakt se apsorbuje i izlučuje hemodijaliza . Svaki od lijekova negativno utječe na efikasnost oralnih kontraceptiva.
Popis kontraindikacija za uporabu svakog lijeka je isti, kao i popis nuspojava. Istovremeno, „Amoksicilin“ i „Amoksiklav“ se mogu koristiti u periodu prenošenja deteta i dojenja, uzimajući u obzir preveliku korist za žene zbog opasnosti za plod.
U klasičnom režimu liječenja, doze lijekova su slične.
Apsorpcija svakog lijeka povećava se paralelnim unosom askorbinske kiseline, a upotrebom laksativa, glukozamina - smanjuje se.
Razlike između antibiotika
Postoji razlika u režimu uzimanja lijekova: prvi je uzorak važan uz obroke, a drugi - bez obzira na obrok.
Amoksicilin se aktivira u krvnoj plazmi u roku od dva sata, dok Amoxiclav počinje djelovati u roku od jednog sata.
Možemo razlikovati razliku u pogledu uzimanja lijekova za bolesti jetre: prvi je antibiotik (posebno u kombinaciji s Metrodinazolom) zabranjen, a mogućnost upotrebe drugog postoji, ali uzimajući u obzir recepte liječnika i veliki oprez.
Amoksicilin je značajno inferiorniji od drugog uzorka u troškovima. Ovisno o proizvođaču, cijena Amoksiklava može biti 3-5 puta veća u odnosu na prvi lijek.
Koji lijek odabrati
Da biste odredili izbor lijeka, potrebno je pažljivo proučiti kontraindikacije. Nije dozvoljeno uzimanje Amoksicilina u slučaju bronhijalne astme, akutnih infekcija gastrointestinalnog trakta, dijateze i preosjetljivosti na penicilin. Za ove bolesti upotreba Amoksiklava je dozvoljena, ali vrijedi obratiti pažnju na prisutnost akutnog zatajenja bubrega ili pseudomembranski kolitis u kojem je lijek zabranjen.
Ako je antibiotik u obliku tableta propisan djetetu mlađem od 12 godina, tada treba dati prednost "Amoksicilinu", jer je drugi lijek namijenjen osobama starijim od navedene dobi.
Za ljude smanjene tjelesne otpornosti na infekcije i otrove, kao i skloni konjuktivitisu, rinitisu, stomatitisu, anoreksiji, Amoksiklav je pogodniji. Sa izraženim kršenjima u hematopoetskom sistemu, uzimanje „Amoksicilina“ karakteriše niži rizik.
Postoji mnogo antibiotika koji spadaju u seriju penicilina. Među njima su amoksiclav i amoksicilin, ali postoji razlika između njih. Njihova glavna komponenta je amoksicilin. Dva lijeka su zapravo međusobno analogni, ali neznatna razlika postoji.
Šta je tačno bolje odabrati između ta dva sredstva - amoksicilin ili amoksiclav nakon svega? Da bi se ovo shvatilo, potrebno je izvršiti uporedni opis. Ovi antibiotici djeluju protiv infekcija u organima respiratornog sistema, ali se još uvijek koriste za liječenje drugih patologija, posebno mjesta nakupljanja patogena.
Amoksiklav je antibiotik koji se u medicinskoj praksi koristi otprilike tri decenije. Smatra se kombiniranim lijekom. Među sastojcima su amoksicilin i klavulanska kiselina. Prvo ima baktericidni učinak, zbog kojeg se potiskuju zidovi bakterija.
Druga komponenta zajedno s prvom tvori zglobni kompleks zbog kojeg nastaje antibakterijski učinak. Baktericidni učinak pomaže pri pokrivanju širokog spektra bakterija, uključujući u odnosu na uticaje relativno gram-pozitivnih i gram-negativnih.
Njegov analog, amoksicilin, je antimikrobni lijek koji spada u kategoriju polusintetičkih penicilina. Postoji baktericidno djelovanje protiv gram-pozitivnih mikroba. Uspješno se apsorbira tokom oralne primjene i nalazi se u tekućini unutar tijela. Maksimalna koncentracija nastaje nakon par sati, ali opada velikom brzinom. Alat se može koristiti za liječenje infekcija respiratornog trakta, mokraćnih puteva i bubrega, ginekoloških i kožnih infekcija.
Koja je razlika između dva lijeka?
Glavna razlika je prisutnost klavulanske kiseline. Znatno povećava širinu djelovanja aktivne tvari. Amoksicilin je derivat ampicilina, ima baktericidni efekat, koji se pojavljuje kao rezultat uticaja na staničnu membranu bakterije. Najveći nedostatak je apsolutna bespomoćnost protiv laktamaze. Ovaj problem se rešava dodavanjem klavulata. Lijek se rijetko propisuje za borbu protiv stafiloske infekcije, jer patogen razvija otpornost na njega.
Da biste shvatili šta trebate odabrati - amoksiclav ili amoksicilin, trebate znati koje su njihove glavne razlike:
Amoksiclav je polusintetičko kombinirano sredstvo, koje uključuje amoksicilin i klavulonsku kiselinu.
Amoksiklav ima opsežniji spektar izloženosti zbog kiseline. Amoksicilin je propisan u liječenju streptokoknih infekcija, ali nema efekta na stafilokoke.
Po trošku, amoksiklav je skuplji od usporedbenika.
Da sumiram pitanje: amoksiclav ili amoksicilin koji je bolji, može se izvući jedan zaključak. Bolje je platiti više za pouzdan lijek nego kasnije potražiti njegove analoge za nastavak liječenja. Nije činjenica da amoksicilin može riješiti problem s patogenim mikroorganizmima, iako će za njegovu kupnju biti potrebni minimalni troškovi.
Možete koristiti i druge analoge ova dva lijeka, s obzirom na to da sastav treba da bude klavulonska kiselina. Ali važno je zapamtiti individualne karakteristike tijela.
To se posebno odnosi na decu, jer lijek može izazvati neželjene efekte i manifestirati se kao alergija.
Nuspojave
Kao rezultat upotrebe lijeka, može doći do probavne smetnje, doći će do poremećaja aktivnosti jetre, osipa, urtikarije, glavobolje, konvulzija.
Kod zaraznih i upalnih bolesti propisuju se antibiotski lijekovi. Jedan od efikasnih lijekova širokog spektra djelovanja je Amoxiclav. Antibiotici snažno djeluju na organizam, pa se biraju, u pravilu, pojedinačno. Kad Amoksiklav ne pomogne ili pacijent ima kontraindikacije za njega, lijek možete zamijeniti analognim. Ako se cijena lijeka čini visokom, možete odabrati jeftinije analoge.
Amoksiklav karakteristike
Amoksiklav je moćan antibiotik u kombiniranom djelovanju. Lijek se preporučuje za uporabu ubijanja infekcija koje su provocirale upalni proces.
Lijek je dostupan u tri oblika:
- tablete
- prah za suspenziju
- prašak za ubrizgavanje.
Kao dio svih oblika antibiotika, postoji kombinacija dviju aktivnih tvari: amoksicilina i klavulanske kiseline.
Amoksiklav treba koristiti za potrebe liječenja strogo u skladu sa uputama ili uputama specijalista koji je propisao lijek.
- respiratorni organi i ENT - organi (sinusitis, bronhitis, tonzilitis, pneumonija, otitis, apsces ili faringitis),
- mekog, kostiju, vezivnog tkiva i kože,
- mokraćnog i žučnog trakta.
Lijek se može koristiti u obliku suspenzije za djecu od rođenja.
U obliku injekcije lijek je propisan za liječenje infektivnih lezija genitalija i trbušne šupljine, kao i za prevenciju nakon operacije.
- uzimanje pincecelinskih antibiotika,
- alergija na komponente sastava,
- limfocitna leukemija
- trudnoća, dojenje
Za vrijeme liječenja lijekovima može doći do neželjenih reakcija sistema:
- krvožilna: leukopenija, trombocitopenija, anemija, agranulocitoza ili eozinofilija,
- probavni: gastritis, proliv, mučnina popraćena povraćanjem, glositisom, nadimanjem, stomatitisom, enterokolitisom ili anoreksijom,
- živčani: prekomjerna uzbuđenost, zamućenje svijesti, neadekvatno ponašanje, pojačana anksioznost, migrene, hiperaktivnost ili poremećaj sna,
- koža: osip, urtikarija, edem, dermatitis, eritem ili nekroliza,
- mokrenje: hematurija ili intersticijski nefritis.
U slučaju nuspojava ili kontraindikacija, lijek treba zamijeniti analognim sličnim mehanizmom djelovanja.
Cijene amoksiklava:
- suspenzija - od 120 rubalja,
- tablete - od 250 rubalja,
- prašak za injekcije - od 400 rubalja.
Treba imati na umu da je lijek na recept.
Tabela usporednih cijena analoga i nadomjestaka
Naslov | Prosječna cijena | Analogni ili Zamjenski |
Amoxiclav | — |
Amoksicilin | A |
Augmentin | A |
Amosin | A |
Azitromicin | 3 |
Flemoksin Solutab | A |
Sumamed | 3 |
suprax | 3 |
Pri izračunavanju prosječne cijene uzeti su u obzir svi oblici proizvodnje. Tačan trošak lijekova može se pronaći u internetskim ljekarnama Apteka.ru ili Piluli.ru.
Ako pacijent postavi pitanje šta može zamijeniti Amoxiclav, tada je prije svega potrebno konzultirati liječnika.
Većina antibiotika u ljekarni prodaje se na recept, pa bi specijalista trebao propisati analog Amoxiclav.
Ostali nadomjestci za slične farmakološke učinke:
Analozi amoksiklava mogu se razlikovati po sastavu, tako da uvijek trebate proučiti upute za upotrebu da biste spriječili štetu organizmu.
Postoji razlika u cijeni sinonima Amoxiclav. Nije teško pronaći jeftin analog, ali treba uzeti u obzir dostupne indikacije, jer su u određenim slučajevima potrebni nadomjesci s većom dozom aktivne tvari.
Flemoksin Solutab
S obzirom na nisku cijenu Amoxiclava, cijena Flemoxin Solutaba je prilično visoka - od 230 do 400 rubalja. Cijena antibiotika opravdana je velikom koncentracijom amoksicilina (aktivne komponente) i njegovog oblika - trihidrata.
Flemoksin Solutab proizvodi se u tabletama.
Kao i mnogi analozi Amoxiclava, njegov mehanizam djelovanja usmjeren je na uklanjanje zaraznog i upalnog procesa u organima i tkivima:
- respiratorni sistem
- koža
- mišićnog i zglobnog tkiva
- urogenitalna sfera
- probavni sistem.
Amoksiklav i Flemoksin Solutab - sinonimi za farmakološka svojstva. Generički lijek originalnog lijeka ima sličan sastav i ima sličan učinak na tijelo. No, s obzirom na veliku dozu aktivne tvari, Flemoxin se preporučuje djeci od godine dana. U rijetkim slučajevima lijek se propisuje trudnicama i dojiljama, kao i novorođenčadi.
Kontraindikacije i nuspojave lijeka odgovaraju uputama koje se odnose na primjenu amoksicilina kao aktivne tvari i detaljno su opisane u napomeni.
Ako je potrebno zamijeniti Amoxiclav analogima, stručnjaci preporučuju davanje prednosti Sumamedu.Zamjena za originalni proizvod je jak antibiotik širokog spektra djelovanja.
Sumamed je dostupan u obliku:
- tablete (125 mg / 500 mg),
- tablete za disperziju (rastvorljive u usnoj šupljini) tablete (125 mg / 250 mg / 500 mg / 1000 mg),
- želatinske kapsule (250 mg),
- prašak za suspenziju (100 mg),
- liofilizat.
Aktivna komponenta Sumamed-a je azitromicin, aktivna kada je naznačeno:
- ENT bolesti - organi,
- respiratorne bolesti
- krpeljna borelioza,
- bolesti mekih tkiva i epiderme,
- bolesti mokraćnog i reproduktivnog sistema.
Sumamed je aktivan protiv zaraznih lezija. Djeci se obično propisuje suspenzija. Za razliku od složenosti i prirode bolesti, odraslima je lijek propisan u određenoj dozi i obliku otpuštanja.
- bubrežne i jetrene patologije,
- alergija na supstance - komponente.
Ovisno o obliku oslobađanja, postoje kontraindikacije za prijem u djetinjstvo:
- suspenzija - od 6 meseci,
- tablete (125 mg) - od 3 godine,
- tablete (500 mg) - od 12 godina,
- lizofilizacijske i disperzivne tablete - od 18 godina.
Sumamed ima dugu listu nuspojava koje bi trebalo proučiti prije uzimanja lijeka.
Prosječna cijena je od 476 rubalja.
Odabir kako zamijeniti Amoxiclav, trebali biste obratiti pažnju na indirektni analog lijeka - Supraks. Medicina strane proizvodnje, za razliku od drugih analoga, razvijena je na osnovu supstance - cefiksima.
Suprax se odnosi na cefalosporinske antibiotike. Lijek je u obliku kapsula s dozom od 400 mg. - za odrasle i granule (100 mg / 5 ml) za pripremu rastvora (suspenzija) - za decu.
- infekcije nosne šupljine i disajnih puteva,
- nisu komplicirane vrste infekcije genitourinarnog sistema.
Generic ima pozitivne kritike u liječenju djece.
- alergija na sastav,
- uzrast djece do šest mjeseci,
- trudnoća
- period dojenja
Nuspojave su detaljno opisane u uputama za upotrebu.
Trošak - od 500 rubalja.
Azitromicin
Lijek Azitromicin je antibiotik za liječenje zaraznih upalnih bolesti, koji proizvode ruske farmaceutske kompanije.
Među jeftinim sličnim lijekovima, Azitromicin se smatra jednim od efikasnih sredstava protiv zaraznih oštećenja:
- disajnih organa i ENT - organa,
- koža
- mokraćnog sistema
- genitalno područje.
Proizvodi se azitromicin koji sadrži istoimenu aktivnu supstancu u obliku kapsula s dozom od 500 mg.
Kontraindikacija za upotrebu je netolerancija na jednu ili više komponenti lijeka.
Cijena - od 50 - 200 rubalja.
Ako trebate zamijeniti Amoxiclav nekim drugim lijekom, ne preporučuje se odabrati antibiotik sami. Treba imati na umu da lijekovi ove grupe snažno djeluju na organizam. Kupnja lijeka jeftinije ne znači i postizanje istog terapijskog efekta. Jeftini analozi nemaju uvijek željeni učinak pa se preporučuje kupovina lijeka koji je propisao ljekar.
Poređenje Amoksiklava i Amoksiklava Quicktaba
Lijekovi imaju mnogo toga zajedničkog, ali još uvijek postoje male razlike.
Glavna sličnost lijekova su iste aktivne tvari. Zbog toga oba sredstva imaju iste indikacije za upotrebu:
- otitis media, tonzilitis, bronhitis i ostale bolesti gornjih i donjih disajnih puteva i ENT organa,
- bolesti mokraćnog sistema, uključujući razvoj upalnih procesa u bubrezima i mjehuru,
- zarazne i upalne patologije genitalnih organa,
- bolesti crijeva, jetre i drugih organa trbušne šupljine,
- karbule, kičme i druge zarazne i upalne bolesti kože,
- infektivne lezije usne šupljine, uključujući zube,
- osteomijelitis, gnojni artritis.
Oba lijeka se koriste u profilaktičke svrhe prije i odmah nakon kirurških zahvata.
Amoxiclav i Quicktab su lijekovi na recept.
Jedina razlika između Amoksiklava i Quicktaba je oblik doziranja.
Što je jeftinije
Cijena lijekova je približno ista. Za paket sa 14 tableta Amoxiclava u dozi od 875/125 mg, morat ćete platiti oko 400 rubalja. Ista ambalaža Quiktaba koštat će 10 rubalja. skuplje.
Za paket sa 14 tableta Amoxiclava u dozi od 875/125 mg, morat ćete platiti oko 400 rubalja.
Lijekovi daju isti terapeutski efekat. Ljudima koji imaju poteškoća s gutanjem tableta, savjetuje se uzimanje Quicktab-a, jer se može rastvoriti u vodi i uzeti kao suspenzija ili staviti u usta i čekati otapanje.
Imenovanje bilo kojeg antibiotika može samo lekar.
Mišljenje ljekara i pregleda pacijenata
Alla, 47 godina, otolaringolog, Rjazan: „Za ENT bolesti često propisujem Amoxiclav. Pacijentima kažem o njegovom obliku - Quicktab-u tako da osoba može odabrati najprikladniji lijek. Mislim da su ovi antibiotici efikasni. Praktično nema pritužbi na nuspojave. Povoljan trošak. "
Vladimir, 51 godina, stomatolog, Volgograd: „U praksi koristim oba leka, jer su ovi antibiotici efikasni. Nuspojave se javljaju ako pacijent ne slijedi preporuke liječnika. Nakon antibakterijskog kursa, preporučujem uzimanje probiotika. "
Margarita, 27 godina, Krasnojarsk: „Jaka hipotermija izazvala je grlobolju. Grlo me je toliko bolilo da sam morao otići do otolaringologa. Propisao je Amoxiclav 500 mg ujutro i navečer. U ljekarni su savjetovali Amoksiklav Kviktab, s obzirom da se radi o disperzibilnim tabletama. Prikladni su za upotrebu. Liječenje je trajalo 5 dana, nakon čega je grlobolja otišla, kao i svi drugi simptomi. Lijek je dobar, ali treba ga uzimati kako je propisao ljekar, jer se radi o antibioticima ".
Semyon, 31 godina, Magadan: „Doktor je propisao Amoxiclav nakon što mu je dijagnosticiran bronhitis. Odmah sam počela uzimati tablete. Drugog dana pojavili su se osipi na koži na obrazima i licu. Nisam obraćao pažnju i nastavio je uzimati. Sledećeg jutra koža je počela da svrbi. Pokazalo se da je u pitanju alergija. Opet je otišao doktoru. Želeo je da propiše još jedan antibiotik. Morao sam odbiti jer ne želim ponovo osjetiti ono što sam imao. Radije bih se obradovao narodnim receptima. "
Anna, 37 godina, Voronjež: „Zimi sam dobila ARVI. Visoka groznica, kašalj nije otišao. Pozvala sam doktora koji mi je propisao Amoxiclav. Tablete djeluju gotovo odmah nakon primjene. Nakon 3 dana, stanje se poboljšalo, a nakon još 2-3 dana nije bilo traga bolesti. Dobar antibiotik, ali sami ga ne možete uzeti. "
Poređenje Amoksiklava i Amoksiklava Quiktaba
Lijekovi su slični jedni drugima, ali imaju određene razlike.
Sastav lijekova, indikacije za upotrebu i kontraindikacije za lijekove su iste.
Quicktab se razlikuje od svog analoga u obliku doziranja otpuštanja. Dostupan je u obliku tableta za disperziju. Prije upotrebe, preporučuje se otopina u vodi i mješavina.
Tablete za disperziju mogu se takođe žvakati i ispirati s puno vode.
Ovaj oblik doziranja preporučuje se pacijentima koji imaju poteškoća s gutanjem lijekova. Plus disperzibilnih lijekova je činjenica da se oni brže apsorbiraju u probavnom traktu i uskoro počinju djelovati.