Čišćenje posuda
Sjedilački način života uz obilnu prehranu, pretjerano konzumiranje životinjskih masti u organizam unosi mnogo više kolesterola nego što je potrebno. To utječe na stanje žila: razvija se ateroskleroza, formiraju se naslage na zidovima arterija, sužavajući njihov lumen. Postavlja se pitanje: mogu li se otopiti kolesterolni plakovi i šta je za to potrebno?
Mogu li se holesterolni plakovi riješiti sami
Kad se lumen žile smanji za više od polovine ili se potpuno zatvori, pacijent nema pitanje šta treba učiniti da bi se riješio aterosklerotskih plakova. Ljekari problem rješavaju na radikalan način koristeći skalpelom. Uklonjeni su plakovi, postavlja se umjetna posuda kako bi se zaobišlo zahvaćeno područje kako bi se obnovio protok krvi, ugrađen je okvir, promjer mu se proširio. Takve metode liječenja uklanjaju akutno razdoblje bolesti, pomažući bolesniku, ali ne liječe aterosklerozu. Daljnji tretman pacijenta zavisi samo od njega.
Prije potpunog otapanja tjelesne masti u krvnim žilama i arterijama, pacijent mora prijeći dug put, uključujući korekciju životnog stila:
- odustajanje od loših navika,
- Terapija za vježbanje i pojačana fizička aktivnost,
- promjena prehrane
- lečenje lekovima
- dovoljan odmor, pozitivan stav.
Osim naslaga u zidovima krvnih žila, holesterol se može akumulirati u obliku konveksnih mrlja na koži, nazvanih wen. Takve se formacije ne mogu samostalno rastopiti i nestaju samo pod utjecajem cryodestrukcije - kauterizacije tekućim azotom.
Efikasne metode rastvaranja
Četiri grupe lijekova mogu pomoći otapanju aterosklerotskih plakova na zidovima krvnih žila. Prvi sa općim nazivom „beta blokatori“ smanjuje rad srca, omogućavajući srcu da se odmori između kontrakcija, što snižava krvni pritisak i opterećenje na srčani mišić. Druga grupa lijekova "ACE inhibitori" dizajnirana je za stabilizaciju krvnog pritiska. Treća grupa, koja se zajedno naziva „statini“, kontroliše proizvodnju holesterola koji stvara jetra, čime se smanjuje njen nivo u krvi. Četvrta grupa lijekova razrjeđuje krv, sprečavajući stvaranje krvnih ugrušaka, naziva se "antikoagulansi".
Za otapanje naslaga na zidovima krvnih žila nije dovoljno uzimati lijek. Neophodno je za snižavanje holesterola, naziva se i „holesterolom“ koji se guta hranom. Odbijanje životinjskih proizvoda, konzumiranje čvrstih masti, korekcija prehrambenih navika spriječit će pojavu novih plakova s kolesterolom, pomoći u uklanjanju simptoma poremećene cirkulacije krvi, gubitka kilograma, poboljšanju dobrobiti.
Pacijent bi trebao povećati fizičku aktivnost. To će biti efikasnije sagorjeti holesterol, ne dopuštajući mu da se slegne na zid, pomažući u otapanju formiranih plakova.
Odbijanje loših navika značajno će poboljšati stanje krvnih žila. Od pušenja, unutrašnja obloga arterija - endotel - postaje krhka i krhka. To je razlog zbog kojeg puknu zidovi, u njima se pojavljuju mikro krvarenja u koja holesterol prodire i nakuplja se, stvarajući na kraju plak. Višak kolesterola u krvi, lutajući tijelom u krvotoku, nije u stanju podmiriti se na zidu zdrave posude.
Koja hrana apsorbuje plakove holesterola
Dijeta je važan dio liječenja i prevencije ateroskleroze. Lider među proizvodima koji apsorbiraju plakove od holesterola, prema broju recepata tradicionalne medicine za čišćenje krvnih sudova, je češnjak. Biljka sadrži veliki broj isparljivih i vitamina koji imaju tonik, učvršćujući učinak na endotel, proširujući lumen krvnih žila i sprečavaju stvaranje novih naslaga.
Vitamini i kiseline sadržani u limunu aktivno se bore za pročišćavanje krvnih sudova i širenje njihovog lumena, pozitivno utiču na sastav krvi.
Med, propolis i drugi pčelinji proizvodi bogati su vitaminima, a u kombinaciji s drugom hranom poboljšavaju proces stvaranja krvi, potiču metabolizam u organizmu.
Bobice: malina, brusnica, murva, viburnum, širok ruž, morska heljda, kupine, glog, ajera, jagode, svježa crna ribizla zahvaljujući kiselinama imaju blagotvoran učinak na sastav krvi, vitaminiziraju i jačaju zidove krvnih žila zbog vitamina C koji se nalazi u njima. povećavaju elastičnost kapilara, regulišu koagulabilnost krvi, ublažavaju oticanje, snižavaju krvni pritisak, snižavaju holesterol. Bobice u kuhanom džemu ne donose korist tijelu, već su samo izvor lako probavljivih lakih ugljikohidrata. U ljeto treba jesti svježe bobice, a zimi ih zamrzavati, što potpuno eliminira gubitak korisnih svojstava.
Povrće: kupus, kelj, mrkva, zelena salata, paprika, rajčica pomažu u uklanjanju suvišnog kolesterola, blagotvorno utječu na sastav krvi, povećavaju elastičnost krvnih žila, potičući njihovo pročišćavanje iz toksina i masti. Redovno konzumiranje sirovog povrća pomoći će rastvoriti ili smanjiti njihove kolesterolne plakove.
Voće i suho voće: naranče, grejpfrut, jabuke, šipak, šljive smanjuju krhkost krvnih žila, stabilizuju krvni pritisak, uklanjaju višak holesterola, pomažu srcu, sprečavaju stvaranje krvnih ugrušaka, plakova i polipa na zidovima krvnih žila. Šipka pomora pomaže rastvaranju naslaga kalcijuma. Sušeno voće potiče rad srca, regulira kiselost krvi, povećava elastičnost krvnih sudova.
Biljna ulja: suncokretovo, maslinovo, kamelina, češnjak, laneno ulje, orahovo ulje i pinjoli. Sve tekuće masti pomažu ojačati kapilare, uklanjaju holesterol, sprečavaju njegovo taloženje u cirkulacijskom sustavu i stvaranje vezivnog tkiva u zidovima krvnih žila. Čvrste masti su štetne, a tečne masti, uključujući riblje ulje, su korisne. Pristalice zdravog načina života dodaju ulje u žitarice, salate, ne preporučuje se prženje na njima bilo čega. Ulja pozitivno utiču na probavu, rad žučne kesice, metabolizam lipida i stvaranje krvi.
Dekocije ljekovitog bilja: žuta slatka djetelina, cvjetovi lipe, plantaž, kamilica, matičnjaka, timijan, crvena djetelina, malina, borovnica, ribizla, viburnum smanjuju krvni pritisak, nježno čiste krvne žile, u kolekcijama uz redovitu dugotrajnu upotrebu mogu ukloniti simptome bolesti, očistiti krvne sudove i uklanjaju upalne manifestacije u njihovim zidovima.
Prednosti upotrebe statina
Za kontrolu holesterola pacijentima se propisuju statini. Ovo je grupa lijekova koja se široko koristi u borbi protiv ateroskleroze. Lijekovi ove skupine blokiraju proizvodnju kolesterola u jetri, potiču pročišćavanje krvi od viška lipida, smanjuju endotelnu upalu i sprečavaju nova oštećenja na zidovima krvnih žila. Ovo je jednostavan, brz i efikasan način za sprečavanje napredovanja stenoze. Statini blagotvorno deluju na glavne arterije tijela: karotidne, koronarne, brahiocefalne (pružaju mozak krvlju), aortu i arterije donjih udova. Uz dugotrajnu upotrebu statina, zajedno s korekcijom motoričke aktivnosti i prehrane, plakovi mogu potpuno nestati.
Kontraindikacije za upotrebu sredstava za razdvajanje
Prije nego što odaberete proizvode za kućno liječenje narodnim receptima, potrebno je imati na umu da za brojne bolesti gastrointestinalnog trakta, trudnoću, dojenje, gastritis, ljekari ne preporučuju konzumiranje nekih proizvoda. Češnjak i grejp pogoršavaju kronične procese u stomaku, med, agrumi su snažan alergen, ljekovito bilje, ako se ne dozira pravilno, izazvat će slabost i vrtoglavicu, voćne kiseline uzrokovat će žgaravicu i kiselost probavnog trakta. Voće, sušeno voće, bobice povećavaju šećer u krvi, kao što dijabetičari znaju.
U liječenju ateroskleroze statini igraju važnu ulogu. Ali ovi lijekovi imaju niz kontraindikacija. Statini imaju hepatotoksični učinak, pa ih stoga trebaju liječnici s oprezom propisati osobama oboljelim od jetre. Indikacije i kontraindikacije, doziranje određuje lekar, uzimajući u obzir moguće štete pacijentovom zdravlju. U većini slučajeva primjena statina u liječenju vaskularne skleroze premašuje moguću štetu. Glavna stvar je biti liječena uz sudjelovanje liječnika, slijediti sve njegove preporuke, odreći se loših navika, jesti zdravu hranu i biti fizički aktivna. Pacijenti trebaju shvatiti da se mladi plakovi lakše rastvaraju od starih; prevenciju treba obaviti što je prije moguće.
Vaga i plakovi
Kako biste prolazili kroz sudove poput četke da biste uklonili sve holesterolove? Ovako pacijenti radikalno vole da postavljaju pitanje. Nažalost, to neće uspjeti. Ovdje je prikladno dati usporedbu s vodovodnim cijevima. Uostalom, plakovi u posudama u kojima se taloži kalcij prilično su uporedivi po skali - kalcijum im daje istu snagu. Ako se vaga može otopiti u limunskoj kiselini u cevima ili čajniku, tada ne možete stvoriti željenu koncentraciju u posudama. Na kraju krajeva, kiselost krvi je jedan od najstrožih pokazatelja u tijelu; normalno je 7,34–7,44, odnosno blago alkalna. Pad manji od 7 je fatalan. Dakle, opcija s limunovim sokom, koji ljudi toliko vole za čišćenje posuda, ne djeluje: očistiće čajnik od kamenca, ali neće.
Morate shvatiti da je liječenje ateroskleroze i plakova duga priča. Sama bolest se razvijala već nekoliko desetljeća, a tada se mora liječiti za cijeli život. U dobi od 20-30 godina holesterol se počinje odlagati u žilama i formiraju se takozvane mrlje. S vremenom se stapaju, postaju deblji, tada se u njima taloži kalcijum i razvija se vezivno tkivo. Ovo je već holesterola. Već 20-25 godina ateroskleroza postoji potajno, asimptomatski, a zatim počinju problemi - srčani udari, moždani udari, bol u srcu, aritmije. U žena se to događa prije 50 godina, u muškaraca nakon 40.
Zašto se snižavanje holesterola smatra glavnim načinom čišćenja krvnih žila? Sa godinama naša jetra počinje da je produkuje više, a to ubrzava razvoj ateroskleroze. "Da bi smanjili sintezu holesterola u jetri, postoje dve glavne grupe lekova - statini i fibrati", kaže Kardiolog, doktor medicinskih nauka, profesor, šef katedre za kliničku funkcionalnu dijagnostiku i naučni sekretar MGMSU imenovan A. I. Evdokimova Jurij Vasjuk.
- Prvo se imenovati češće. Danas postoji oko 20 statina, ali od njih su četiri lijeka dobro proučena i dokazano su djelotvorna - to su simva, law, atorva i rosuvastatin. Oni inhibiraju napredak aterosklerotskih plakova, a neki ih čak i smanjuju. Statini smanjuju rizik od srčanih udara, šloga i drugih kardiovaskularnih bolesti za oko 30%. Ovo je vrlo dobar pokazatelj. Od fibrata su klofibrat i fenofibrat bolje proučavani od ostalih.
I u nedavnim studijama pokazalo se da to smanjuje i smrtnost od kardiovaskularnih bolesti. Ali problem je što cijena takvih lijekova za samo mjesec dana (to je 1-2 injekcije) iznosi 44-50 tisuća rubalja. Zbog toga se oni obično koriste za nasljednu hiperholesterolemiju, kada je razina kolesterola vrlo visoka, a uzimanje velikih doza statina nije dovoljno da se smanji. " Podsjetimo: samo liječnik može pravilno propisati lijekove.
Da li je moguće ukloniti aterosklerotske plakove
Formiranje aterosklerotskih plakova događa se u fazama. Ovo je dug proces povezan sa dva glavna faktora: visok nivo „lošeg“ holesterola u krvi i oštećenja unutrašnje vaskularne obloge.
- Hiperholesterolemija se razvija sa metabolički poremećajuglavnom masti i ugljikohidrati. Može biti nasljedna ili pribavljena. Nažalost, nemoguće je ispraviti nasljedni porast holesterola, jer je on posledica genetskih kvarova. Uzroci stečene hiperholesterolemije su hronične bolesti endokrinih organa, bubrega, gastrointestinalnog trakta, uključujući jetru. Važnu ulogu (a često i dominantnu) igra životni stil osobe. Hipodinamija, česte greške u hrani u obliku jedenja masnih životinjskih proizvoda, pušenja, ovisnosti o alkoholu, izloženost stresu neminovno dovode do taloženja holesterola, proteina, krvnih zrnaca u vaskularnim zidovima.
- Oštećenja obloge nastaje kada skoči krvni pritisak, vrućica, izloženost zračenju ili toksinima (zaraznim, alergijskim, hemijskim).
Najprije se talože u endotelu unutrašnje obloge posuda i makrofaga koji su u njemu. No kako se akumuliraju, oni uništavaju unutarćelijske organele i na kraju dovode do stanične smrti. Gola srednja školjka postaje neupotrebljiva, a holesterol sa suradnicima već prodire u nju. Pokušavajući se razlikovati od stranih tvari, tijelo aktivira stvaranje guste vlaknaste tkiva oko njih. Nakon toga, naslage se raspadaju, umetnute kalcijevim solima, na formiranim čirima rastu ugrušci krvi. Dakle, aterosklerotski plakovi prolaze kroz takve sekvencijalne faze:
- žuta mrlja ili traka (početni stadij u kojem se lezija ne širi izvan unutarnje ljuske),
- vlaknasta ploča,
- komplicirane promjene - ulceracija, krvarenje, tromboza,
- kalcifikacija.
Bolest prolazi valovito. Ovo potvrđuje stvaranje različitih stupnjeva zrelosti plakova u istoj posudi. Takva se slika s vremenom razvija pod uvjetom stalnog djelovanja faktora rizika. A to nisu regresivne promjene, već pojava novih ležišta uz stare. Regresija se opaža samo uz adekvatne terapijske mjere ili sa početkom slabih bolesti: tuberkuloza, rak, leukemija itd.
U potpunosti da pročiste krvne sudove od formiranih plakova holesterola koristeći promjene načina života, prehrane ili lijekova moguće samo u fazi pjega i pruga. Ali prvi stadij ateroskleroze nije klinički manifestovan. Stoga početak liječenja uvijek kasni. Ali u fazi vlaknastih plakova i kompliciranih promjena temeljito očistite zidove posuda nemoguće. Ne postoji takav lijek! Ali postoje i takvi ljekari (jedan od njih u videu ispod) koji uvjerljivo tvrde da se u bilo kojoj fazi razvoja ovaj proces može zaustaviti i preokrenuti. A nitko ne zna kako će rastopiti gusto vlaknasto tkivo ili kalcifikaciju. I oni ne mogu pružiti ubedljive dokaze. Samo riječima.
Ako smo govorili o metalnoj cijevi, mogli bismo koristiti otopinu četkice ili glodara. Ali takvi alati nisu primjenjivi na živi organizam. Jedini lijekovi koji imaju povezano svojstvo čišćenja krvnih žila su enzimi. Ateroskleroza nije navedena na popisu indikacija za njih, ali sudeći po recenzijama liječnika koji rade u praksi ima antiaterosklerotski učinak.
Kada će biti objektivnih dokaza i rezultata, na primjer: plak je bio takve veličine, nakon terapije smanjio se na takve veličine - tek tada će se moći reći da je stvarno moguće riješiti se naslaga u žilama. Do sada (za 2019. godinu) niko nije dao takve rezultate.
Na primjer, Serapeptaza i njeni analozi rastvaraju nekalcificirane plakove i pročišćavaju vaskularne stijenke od stranih tvari. Osim toga, enzimi razrjeđuju krv, sprečavajući stvaranje ugrušaka u krvi. Ali nekontrolisana upotreba lijekova ove grupe prepun je embolije i krvarenja. Zato se prodaju po receptima, odnosno nakon konsultacija s ljekarom i prethodnim pregledom.
Načini usporavanja stvaranja holesterolnih plakova
Ako je zadatak da se barem djelomično riješite kolesteroloških plakova, morate istovremeno raditi u dva smjera: ukloniti višak "lošeg" kolesterola i ojačati vaskularne zidove.
- Prva je izravno povezana sa normalizacijom metabolizma lipida. Ali kako biste znali otkloniti neravnotežu, potrebno je utvrditi koncentraciju njenih glavnih pokazatelja u krvi. Analiza se naziva lipidni profil, provodi se i u javnim klinikama i u privatnim. Prije ispitivanja, pacijent se mora pravilno pripremiti, u protivnom će se dobiti lažni rezultati. A pošto koncentracija holesterola nije statična, a ovisi o starosti, spolu, području boravka, samo liječnik može procijeniti lipidni profil.
- Drugi smjer je treniranje krvnih žila, uklanjanje štetnih utjecaja na organizam, sprečavanje zaraznih i alergijskih bolesti, promjena krvnog tlaka i tjelesne temperature.
Redovna vežba
Djelomično uklanjanje aterosklerotskih plakova iz arterija pomoći će umjerenoj fizičkoj aktivnosti. Nitko ne traži svjetska dostignuća u sportu: redovne vježbe, jutarnje vježbe, plivanje ili igre na otvorenom su dovoljni. Oni ne samo da povećavaju brzinu protoka krvi, što stvara dobru mikrocirkulaciju u tkivima, već i treniraju mišićnu membranu krvnih sudova. I uvježbane arterije adekvatno reagiraju na promjene krvnog pritiska, održavaju ga na odgovarajućem nivou i na taj način štite unutrašnju oblogu od mikrotrauma.
Pravilna prehrana
Čišćenje krvnih žila iz formiranih aterosklerotskih plakova je nemoguće bez regulirane prehrane. Prije svega, trans masti moraju biti uklonjene iz prehrane, što je više moguće kako bi se smanjili jednostavni ugljikohidrati i životinjske masti. Odnosno, odbijte štetne proizvode u korist žitarica i tjestenine od punog zrna, mršavog mesa (perad, puzanje, teletina), visokokvalitetnih masti (morska riba, maslinovo i laneno ulje, avokado, orašasti plodovi i sjemenke). Obavezna upotreba biljnih vlakana sadržanih u povrću, mahunarkama, mekinjama.
Za potpuno zbrinjavanje „lošeg“ holesterola preporučuje se ubrzati metabolizam. Za to su prvenstveno zaslužni vitamini, koji su katalizatori hemijskih reakcija. U svakom drugom slučaju začinjena hrana bi pomogla, ali ne kod ateroskleroze. Jedini dozvoljeni proizvod je češnjak u maloj količini - 1 češanj dnevno. Radič, cimet, zeleni čaj, špinat pomoći će povećati metabolizam.
Odvojeno treba spomenuti proizvode koji prorjeđuju krv i smanjuju taloženje plakova. To su agrumi, bobice (jagode, maline, brusnice, borovnice, trešnje), paradajz, repa, kakao i tamna čokolada. Popis zdrave hrane vrlo je dugačak i treba ga zapamtiti ne kad su arterije već pune, nego pamtiti cijeli život. Na kraju krajeva, uravnotežena prehrana jedna je od glavnih metoda prevencije bolesti.
Oslobađanje od loših navika
Isto se odnosi i na loše navike: trebate prestati pušiti i piti alkohol, bez započinjanja liječenja aterosklerotskim plakovima, ali mnogo ranije. I nijedna metoda čišćenja od kolesterola neće pomoći ako se ne odreknete pušenja i pijenja alkohola. Lošim navikama može se pripisati i jaka kafa na prazan stomak. Na prazan stomak apsorbira se intenzivnije, a sav primljeni kofein doprinosi povećanom izlučivanju tečnosti i zgrušavanju krvi.
Lijekovi
Mnoge farmaceutske kompanije svjesno idealiziraju svoje proizvode u nastojanju da povećaju promet. Statini uzvišeni od strane Them ne mogu u potpunosti ukloniti plakovi sa holesterolom, oni mogu samo usporiti njihovo formiranje i nakon dugih kurseva liječenja. Lijekovi se obično propisuju u kombinaciji jedan s drugim i u kombinaciji s drugim, ne-lijekovima.
Za borbu protiv ateroskleroze pomoći:
- fibrira krv
- inhibitori apsorpcije holesterola koji smanjuju njegov unos iz hrane,
- sekvestracije žučnih kiselina koje inhibiraju reapsorpciju ostataka holesterola nakon procesa probave,
- farmaceutski vitamini i kompleksi,
- Dodaci prehrani
- homeopatski lijekovi.
Ukapšajte krv ako plak već postoji
Čišćenje krvnih žila postojećih holesterola je nezamislivo bez poboljšanja reoloških svojstava krvi. Ranije je Aspirin imenovan bez izuzetka kako bi ga utekao. No, popis njegovih kontraindikacija mnogo je veći od popisa indikacija. Lijek ima snažan ulcerogeni učinak: njegova nepravilna primjena dovodi do stvaranja čira na želucu ili dvanaestopalačnom crevu. Moderni ljekari koriste lijekove u kombinaciji s acetilsalicilnom kiselinom koji više ne utječu na probavni trakt.
Među narodnim lijekovima, ljekarima su popularne riblje ulje (omega-3), infuzija biljke slatke djeteline, dekocija planinskog pepela, divlje ruže, koprive, gloga, tans, kora bijele vrbe. Od mnogih ljekovitih biljaka u ljekarnama, prodaju se gotovi sirupi. Dio su dodataka prehrani.
Ali glavni razrjeđivač je bio i bit će čist još vode. Njegov nedostatak u tijelu odmah utječe na gustinu krvi. Ne možete se utažiti žeđi: to je simptom već nastupajuće dehidracije od 1 stepena. Ćelijski mehanizam mnogih hemijskih reakcija događa se u tečnom mediju. Ako stanice nemaju dovoljno vode, izvlače je iz krvi. Krv se zgušnjava, povećavajući ponekad rizik od tromboze. Zbog toga morate piti vodu. Idealna doza je 30 ml po 1 kg težine dnevno.
Da bi voda bila korisna i da ne bi prolazila kroz crijeva, potrebno je piti nekoliko gutljaja odjednom, a ne u jednu gutljaj i pune čaše. Prestati piti treba 30 minuta prije jela i 3 sata prije spavanja. Ne preporučuje se piti vodu u roku od 2 sata nakon jela, jer će u protivnom razrijediti želudačni sok i usporiti probavu.
Hirurške metode uklanjanja plakova u krvnim žilama
U naprednim slučajevima, čak i ako pijete tablete sa pregrštom i pijete ih litrama vode, ne možete bez radikalnih metoda. I ovdje intravaskularna operacija i cjelovita angiohirurgija dolaze u pomoć. Minimalno invazivnom hirurgijom moguće je ukloniti holesterolove plake iz krvnih žila kroz minimalne rezove, ili izvršiti stentiranje (uvođenjem posebnog okvira - stent u lumen sužene žile - preko periferne arterije). Obično je stentiranje nastavak dijagnostičke procedure angiografije.
Ako je potrebno, propisuje se angioplastika uz primjenu vaskularnog flastera ili bypass operacije - presađivanje dijela pacijentovog nepromijenjenog suda zaobilazeći blokirani. Graft je odgovarajući segment torakalne arterije, perifernih žila ili sintetičkog šanta.
Hirurgija je, čak i ako se provodi u posebnim klinikama, uvijek povezana s određenim rizikom za život. Konzervativno liječenje traje godinama, praćeno stalnim naknadnim pregledima. Pa nije li bolje spriječiti bolest? Zaista, za to je potrebno samo pravilno jesti, aktivno se kretati i nemati loše navike!
Šta je holesterola?
Svaki ljudski organ prima snagu iz posuda, što je u tijelu - ogromna i proširena mreža. Krv koja teče kroz žile nije rješenje, već suspenzija, kada lebdi suspenzija ćelija koja pluta u tekućini, koja se nazivaju oblikovani elementi. Tečni deo krvi nimalo ne liči na vodu, što se objašnjava molekulama rastvorenim u njoj, uglavnom proteinske prirode. Ali i različiti proizvodi metabolizma masnoća „lebde“ u krvi, naročito holesterol, trigliceridi, lipoproteini.
Prema zakonima fizike, krv se kreće kroz žile tako da u središtu teče "sitnica", koja je praktično bez ćelija, a većina oblikovanih elemenata "ide" duž ivica, što predstavlja svojevrsno "odeljenje za brzo reagovanje": oni odmah silaze odavde kao odgovor na oštećenje krvožilnog sustava. trombocita, "zatvarajući" jaz.
Tečni deo krvi takođe dolazi u kontakt sa vaskularnim zidovima. U njemu se, kao što podsjećamo, rastvaraju proizvodi metabolizma masti. Postoji nekoliko različitih, holesterol je samo jedna od komponenti. Ovaj sistem je organizovan na sledeći način: obično su "loše" masti u ravnoteži sa njihovim antagonistima, "dobre" masti ("dobar" holesterol). Kada se krši ova ravnoteža - ili se povećava broj "loših" ili se smanjuje volumen "dobrog" - masni tuberkuli - plakovi - počinju se odlagati na zidove arterijskih žila. Rizik taloženja takvih plakova prosuđuje se omjerom dobrih masti (nazivaju se „lipoproteini visoke gustoće“ - HDL) i zbrojem lipoproteina niske gustoće (LDL) i vrlo niske (VLDL) gustoće. To se može uraditi krvnim testom iz vene koji se zove lipidni profil.
Takav plak je opasan kako slijedi:
- Može se odvojiti i, nakon što je krvnom strujom prešao u posudu „odgovarajućeg“ prečnika, začepiti je i time lišiti dio organa koji jede odavde. Što je žila manja, to je manje područje koje umre, to je manje poremećeno funkcioniranje ovog organa i organizma u cjelini (dolazi do „umnožavanja“ unutar tkiva svakog organa, zbog čega svaki „komad“ prima hranu iz nekoliko posuda malog promjera odjednom).
- Krv je prisiljena da zaobiđe plak, zbog čega umjesto ujednačenog protoka u posudi stvaraju se „turbulencije“, kada se dio krvi koji ide blizu zida prekrivenog plakom mora vratiti. Turbulencija u protoku krvi smanjuje ishranu organa za opskrbu krvlju. Ovdje je ovisnost ista kao u prethodnom stavku: što je veći promjer arterije oštećene od plaka, organ više pati.
- Ako se sastav krvi ne promijeni, a količina HDL-a i enzima koji moraju "razbiti" plak u njemu se ne povećava, tijelo to pokušava ograničiti. Da bi to učinio, on šalje imune ćelije na mesto taloženja plaka, čiji je zadatak da „otkinu“ delove plaka i probave ih. Ali ćelije to nisu u stanju: umesto da probave, imunološke ćelije su oštećene holesterolom i mastima i ostaju da leže oko holesterola. Tada tijelo odluči pokriti ovu formaciju vezivnim tkivom, a plak se povećava još više, sada pogoršavajući dotok krvi u organ ne samo zbog turbulencije, nego zbog smanjenja lumena posude.
- Prekrivanje vezivnim tkivom je dobro za plak, a loše za žile. Sada, ako nešto ošteti plak, ono će "zvati" trombocite na sebe, što će stvoriti krvni ugrušak na njegovoj površini. Taj će fenomen, prvo, dodatno smanjiti promjer posude, a drugo, povećati će rizik (posebno u posudama s "aktivnim" protokom krvi) od pucanja krvnih ugrušaka i začepljenja manjeg žila.
- Dugo postojeći plak prekriven je kalcijevim solima. Takva parietalna formacija je već stabilna, neće se skinuti bez intervencije. Ali ima tendenciju rasta i smanjenja lumena posude.
Na brzinu stvaranja plaka utječu:
- konzumiranje životinjskih masti,
- pušenje
- dijabetes melitus
- pretežak
- nedostatak vježbanja
- visok krvni pritisak
- prejedanje
- konzumiranje velike količine jednostavnih ugljikohidrata s hranom.
Lokalizacija taloženja plaka je nepredvidiva: to mogu biti ili arterije koje hrane mozak, ili arterije bubrega, udova ili drugih organa. Ovisno o tome, mogu uzrokovati:
- ishemijski moždani udar
- angina pektoris
- infarkt miokarda
- crevna gangrena
- aneurizma aorte,
- discirkulatorna encefalopatija, koja se očituje oštećenjem pamćenja, glavoboljom, smanjenjem sposobnosti analize onoga što se dešava,
- pogoršanje opskrbe krvlju većeg ili manjeg dijela udova, do njegove gangrene,
- ako se plak preklapa aortu u području velikih žila koje se protežu od nje do svakog donjeg ekstremiteta, obje noge će patiti samo od ishemije ili gangrene.
Kako utvrditi postoje li holesterolski plakovi
Prije provođenja čišćenja krvnih žila od holesterola i plazmi krvi, morate saznati da li postoje ili ne. Ako lipidni profil pokazuje rizik od stvaranja plaka, koagulogram ukazuje na rizik od tromboze, tada će instrumentalne studije pomoći da se pronađe trenutno „zagušenje“ u žilama:
- Posebna vrsta ultrazvučnog skeniranja je obostrano dvostrano skeniranje. Na ovaj je način vrlo pogodno pregledati arterijske i venske posude gornjih i donjih ekstremiteta, aorte, žile koje idu u mozak i one koje hrane mrežnicu oka,
- Triplex skeniranje je još jedna od mogućnosti ultrazvuka. Koristi se za ispitivanje žila mozga i arterija koje se njime hrane - onih koja se nalaze izvan kranijalne šupljine,
- Najtačnija metoda istraživanja je angiografija. Koristi se za određivanje lokacije plakova / krvnih ugrušaka u žilama udova koji su otkriveni za vrijeme dupleksnog ili tripleksnog skeniranja, kao i za određivanje krvnih ugrušaka / plakova u onim organima koji se ne mogu pregledati ultrazvukom.
Kada treba očistiti posude
Potrebno je očistiti posude od holesterola kada:
- prema instrumentalnim metodama, aterosklerotični plakovi ili
- kada već postoji kršenje unutarnjih organa, na osnovu čega se otkriva visoki indeks aterogenosti (prema lipidnom profilu). Ovo je:
- holesterol iznad 6,19 mmol / l,
- LDL - više od 4,12 mmol / l,
- HDL: ispod 1,04 za muškarce, ispod 1,29 mmol / l za žene.
U sljedećim slučajevima, svim sredstvima potrebno je spriječiti taloženje holesterola na stijenkama krvnih žila:
- muškarci stariji od 40 godina
- žene starije od 55 godina
- u prisustvu loših navika,
- ako osoba jede puno dimljene, pržene, slane hrane, mesa,
- ako rodbina ima aterosklerozu, ishemijsku ili hipertenziju,
- koji pate od dijabetesa
- pretežak
- nakon pretrpljene komplikacije streptokoknih infekcija poput reumatizma,
- ako je barem jednom bilo ukočenost jednog udova ili polovine tela, koja nije usledila nakon kompresije, već je nastala „sama od sebe“,
- ako je barem jednom došlo do oštećenja vida na jednom oku, što je onda prošlo,
- kada je došlo do napada teške opšte slabosti,
- ako se u predjelu pupka javljaju bezopasni bolovi, praćeni nadimanjem i zatvorom,
- kada se memorija pogorša, a želja za opuštanjem uzrokuje manje i manje mentalnog stresa,
- ako je teže hodati, noge vas bole s manje i manje stresa,
- kada postoji bol u snu ili srcu koji se ne ublažava nitroglicerinom,
- ako kosa ispada na nogama, a same noge blijede i zamrznu,
- ako su se na donjim ekstremitetima počeli pojavljivati čirevi, crvenilo, oteklina.
Što trebate učiniti prije nego što nastavite sa čišćenjem krvnih žila od plakova
Kako se ne bi susreli s činjenicom da će čišćenje posuda kod kuće rezultirati odvajanjem od zidova krvnih ugrušaka ili plakova s odgovarajućim posljedicama, prije je potrebno ispitati:
- proći koagulogram tako da laboratorija utvrđuje ne samo standardne pokazatelje, već i INR indeks,
- uzeti lipidni profil,
- obavezno uradite elektrokardiogram.
Kako očistiti sudove od aterosklerotskih plakova
Program čišćenja posuda od taloga holesterola na njihovim zidovima trebao bi napustiti ljekar prema rezultatima laboratorijskih i instrumentalnih studija. To nužno uključuje:
- promjene životnog stila, ako su dovele do stvaranja plakova,
- poštivanje takve prehrane koja će dovesti do normalizacije probavnog sustava, tako da je "dobar" holesterol koji se najbolje apsorbuje
- hrana koja će spriječiti stvaranje ugrušaka u krvi.
Prema naznakama se mogu dodijeliti:
- lijekovi koji snižavaju holesterol u krvi,
- lijekovi za smanjenje viskoznosti krvi
- narodni lijekovi usmjereni na normalizaciju viskoznosti krvi ili smanjenje holesterola.
Korak 1. Ne dopustite da vam se poveća "loš" holesterol
Bez ove akcije, sve daljnje mjere - bilo da su narodni recepti ili lijekovi - neće imati željeni efekat, jer će osoba nastaviti sa zasićivanjem organizma holesterolom.
To se može postići samo dijetom:
- kada se jela peku ili kuhaju,
- ima dosta žitarica
- sa puno voća i povrća,
- s proizvodima koji sadrže polinezasićene omega-3 masne kiseline,
- kada ima dovoljno morske hrane
- mliječni proizvodi su s malo masti.
Vrsta proizvoda | Primjeri takvih proizvoda |
Vjeverice | Mesne kašike, mesne i riblje juhe, masno meso / riba, masni mliječni proizvodi, kavijar |
Trans masti | Margarin, industrijski kuvani majonez |
Neki biljni proteini | Gljive, juhe od gljiva, rotkvice, rotkvice, špinat, kislice |
Jednostavni ugljeni hidrati | Maslac za pečenje, pecivo, čokolada |
Hrana koja sadrži kofein | Kafa, crni čaj |
Jaja žumanjka | |
Začini | Sol, senf, hren, crni biber |
Korak 2. Dijeta za zaustavljanje tromboze
Kako biste spriječili zgrušavanje krvnih ugrušaka na aterosklerotskim plakovima, koji su opasni jer se mogu otkinuti u bilo kojem trenutku, slijedite sljedeću dijetu (gotovo je identična onoj koja ograničava unos kolesterola:
Trebate jesti | Limit | Potpuno isključite |
|
|
|
Korak 3. Promjena načina života
Bez takvih mjera sljedeći koraci su neučinkoviti. U protivnom će se krv stagnirati u žilama, što je vrlo simpatično u krvnim ugrušcima i aterosklerotskim plakovima. Kao mjere "čišćenja" posuda trebate:
- spavati dovoljno vremena, kako to diktiraju endokrini i nervni sistem. Kad organi koji ih čine dođu u ravnotežu, oni će također pokušati osigurati normalnu ravnotežu između koagulacijskog i antikoagulacijskog, aterosklerotskog i anti-aterosklerotskog sustava,
- više se kreću, uklanjajući zastoj krvi,
- češće biti na svježem zraku, osiguravajući dovoljnu opskrbu kisikom,
- sprečiti stvaranje viška kilograma,
- kontrolirati nivo glukoze u krvi, čija povećana razina oštećuje krvne sudove,
- sprečavaju dugotrajno postojanje arterijske hipertenzije koja takođe deformira vaskularni zid,
- slijedite gore opisane principe prehrane.
Korak 4. Pripreme za čišćenje krvnih žila iz krvnih ugrušaka
Kako bi spriječili pojavu krvnih ugrušaka, koriste se tablete koje sprečavaju taloženje trombocita na stijenkama krvnih žila. To su Trombo-Ass, CardioMagnel, Plavix, Clopidogrel, Aspekard, Curantil i drugi.
Ako je INR nizak, prema koagulogramu, propisuju se antikoagulantni lijekovi i postoje aterosklerotski plakovi ili krvni ugrušci, ne propisuju se samo gore spomenuti antivirusni lijekovi na bazi aspirina, nego i lijekovi koji utječu na sistem zgrušavanja krvi. To su pripravci za ubrizgavanje "Kleksan", "Fragmin", "Fraksiparin", u najgorem slučaju - injekcije "Heparin". Možete koristiti i lijek "Warfarin". Doziranje bira ljekar. Nakon što počnete uzimati takve lijekove, neophodno je nadzirati INR podešavanjem doze lijeka, u protivnom može početi krvarenje.
Korak 5. Hirudoterapija
Liječenje ugrizima medicinskih pijavica sprječava stvaranje krvnih ugrušaka u žilama. To je zbog činjenice da ovaj crv, sisajući, oslobađa različite enzime u krv. Oni bi trebali služiti tako da, dok pijavica pije krv, ona se ne zgrušava. Kao rezultat toga, hirudin i drugi enzimi ulaze u sistemsku cirkulaciju, rastvarajući postojeće male krvne ugruške i sprečavajući daljnju trombozu.
Hirudoterapija se može izvesti ne za sve, već samo u nedostatku:
- poremećaji zgrušavanja
- iscrpljenost
- trudnoća
- Carski rez ili druga operacija izvršena pre 4 meseca,
- preosjetljivost na jednu od komponenti pijavice "pljuvačke",
- konstantan nizak krvni pritisak.
Korak 6. Narodni recepti koje preporučuju ljekari
Prije čišćenja posuda narodnim lijekovima, posavjetujte se s kardiologom ili terapeutom možete li uzimati ovaj ili onaj dekolte.
Za većinu ljudi ljekari mogu preporučiti uzimanje u obliku dekocija:
Preporučuje se i jesti ribanu viburnumu sa šećerom, prolivenom pšenicom i stabljikom celera - za dodavanje juhama i salatama. Takođe u salatama morate jesti češnjak, pasulj, morske alge. U čaj dodajte korijen đumbira.
U iste svrhe mogu se nabaviti certificirani dodaci prehrani u Phyto-ljekarnama: glog i sirup od divlje ruže, cvekla sa celerom i glog Premium. Ako vam se ne sviđa ukus belog luka, kupite dodatak šećera. Vrlo dobro razrjeđuje krv ginka bilobe, koja se proizvodi u obliku dodataka prehrani.
Uobičajeni recepti
Evo 2 najčešća recepta.
- Trebaju vam češnjak i limun. Morate ih uzeti u težini u jednakim količinama, samljeti ih u mlincu za meso. Sada dodajte ovdje onoliko meda koliko je ispalo, pomiješajte. Inzistirajte na sedmici u zatvorenoj posudi, povremeno miješajući. Smjesu pijte 1 put dnevno, po 4 kašičice.
- Uzmite 5 kašika. borove iglice, 3 kašike bokovi ruže, 1 tbsp. luk oguliti. Ovu smjesu prelijte sa litrom hladne vode, a zatim infuziju dovedite do ključanja, kuhajte 10 minuta. Zatim isključite vatru, zamotajte tavu i inzistirajte cijelu noć. Ujutro procijedite smjesu i pijte tokom dana, u malim porcijama.
Mogući korak - Pripreme za otapanje plakova sa holesterolom
U nekim slučajevima, sa visokim aterogenim indeksom (utvrđenim testom krvi za lipide), preporučljivo je propisati lijekove koji će rastvarati aterosklerotske plakove. Takav sastanak postavlja samo kardiolog ili terapeut, s obzirom da samo on može procijeniti omjer rizika od nuspojava i potencijalnih koristi od ovih lijekova.
Propisane su dvije glavne vrste lijekova za snižavanje holesterola. To su statini (Atorvakard, Simvastatin, Lovastatin i drugi) i fibrati (Klofibrat, Tykolor, Esklip).
Statini su lijekovi koji snižavaju kolesterol blokirajući enzimski put kroz koji se sintetiše. Iako su ovi lijekovi uključeni u plan obaveznog liječenja ateroskleroze koje propisuje Ministarstvo zdravlja, ali s obzirom na veliki broj nuspojava, liječnik će razmisliti o tome trebaju li ih propisati, ili se liječenje može provesti bez njihove uporabe. Oni su potrebni za upotrebu od sljedećih kategorija osoba:
- tokom akutnog perioda infarkta miokarda,
- imate srčani udar ili moždani udar,
- pre i posle operacije srca
- teške srčane bolesti kada je nivo infarkta miokarda visok.
Uz mali rizik od nastanka srčanog udara, uz prisustvo dijabetes melitusa, kao i kod žena prije menopauze, upotreba takvih lijekova može izazvati nuspojave iz bilo kojeg od tjelesnih sistema. Ako pokušate liječiti statine samo sa povišenim kolesterolom, kada su srce, bubrezi i jetra osobe zdravi, to je prilično rizično, posebno jer se štetni učinci ovdje razvijaju postepeno i postepeno. Ali ako je već odlučeno da se sudovi očiste na ovaj način, morate mjesečno pratiti biohemijske parametre u krvi, posebno onu koja se naziva „jetreni testovi“. Smanjiti ili povećati doziranje sami također nije vrijedno.
Riječ je o lijekovima koji smanjuju proizvodnju kolesterola: Clofibrate, Gemfibrozil, Tycolor i drugi. Ne snižavaju holesterol, kao ni statini, ali nisu tako toksični. Ove dvije skupine lijekova najčešće se kombiniraju kako bi se smanjio broj nuspojava.
Ostale grupe lijekova
U nekim slučajevima su djelotvorni lijekovi koji su usmjereni na smanjenje unosa holesterola. Ovo su Orlistat, Xenical, Ezetrol. Njihova efikasnost nije toliko visoka kao kod statina ili fibrata, jer većinu "loših" lipoproteina i dalje proizvodi vaše vlastito tijelo, i ne apsorbira se iz hrane.
U nedostatku indikacija za uzimanje statina, ali uz prisustvo dijabetes melitusa, hipertenzije, hroničnog holecistitisa ili žučne bolesti, može se koristiti takva loša navika kao što je pušenje, dodaci prehrani. Takvi lijekovi, koji su dostupni u kapsulama ili tabletama, i koji se ne smatraju "pravim" lijekovima, ponekad ne manje učinkovito čiste sudove od plakova bez izazivanja ogromne količine neugodnih nuspojava. To su Tykveol, Lipoična kiselina, Omega Forte, Doppelgerz Omega 3, CardioActive glog, Zlatna mama.
Mogući korak je operacija
Kada aterosklerotski plak „naraste“ kalcijevim solima tako da nijedan lek ili narodni lek ne dosegnu jezgru holesterola. Istovremeno ne pruža mogućnost hranjenja organa ili prijeti razvoju moždanog udara ili gangrene. U ovom slučaju, jedini izlaz je operacija uklanjanja plakova iz posuda. Istovremeno, stvara se „zaobilazno rešenje“ za snabdevanje krvlju zahvaćenim organom, na primer, preskakanje koronarnih arterija kada je stvoren dodatni „put“ od prekrivenog mesta do žile koja se direktno uklapa u tkivo kome je potrebno. Tako krv prolazi pored "začepljenog" dijela posude. Ponekad se operacija stentiranja izvodi kada se u područje sužene arterije postavi „cijev“ (stent), koja vraća posudu izvorni promjer lumena.
Nakon takvih intervencija potrebno je dugotrajno davanje lijekova koji smanjuju stvaranje tromba zajedno s lijekovima koji će održavati normalnu razinu kolesterola kako bi se spriječilo ponovno stvaranje plakova.
Dakle, ako želite zaštititi svoje krvne žile od mogućeg taloženja plakova, morate prilagoditi vlastiti način života, pohađati tečaj, nakon savjetovanja s terapeutom, dekocije ili infuzije pripremljeni prema narodnom receptu. Isto se odnosi na ljude koji se ne žale na srčane tegobe i koji su u krvi pronašli visok nivo holesterola. Ako se pri hodanju, obavljanju fizičke aktivnosti ili prilikom izlaska iz kreveta iza sternuma ili na lijevoj strani grudnog koša pojavi bol ili nelagodnost, ako pate od visokog krvnog pritiska ili je uočena srčana greška, trebali biste se posavjetovati sa svojim liječnikom o preporučenosti uzimanja lijekova za snižavanje holesterola. .
Zapamtite: nemojte se previše baviti snižavanjem holesterola. Ovaj element je potreban za membrane svake naše ćelije, pri čemu se primjećuje njegova mala količina, rizik od nastanka raka, bolesti živčanog sistema, uključujući moždani udar, kao i stanja u kojima postoji nizak sadržaj hemoglobina u krvi, anemije.
Kako i kako ukloniti holesterolove plakove iz tijela?
U arterijama i venama holesterolni plakovi se mogu redovno uklanjati jedenjem hrane i preparata na bazi omega-3 i omega-6 masti - kiseline se nalaze u ribljem ulju, lanenom ulju, ribi hladne vode i orasima. Studije pokazuju da redovita upotreba omega-3 kiselina u obliku lijekova ili dodataka prehrani može smanjiti količinu aterosklerotskih naslaga za 10-12% u razdoblju od 1-1,5 godina (vidjeti također: kako piti laneno ulje da bi se snižavao holesterol).
Češnjak, med, limun, đumbir i drugi prirodni proizvodi, kao i ekstrakti iz njih ili tinkture, nisu pokazali efikasnost tokom kliničkih ispitivanja (više o narodnom lijeku za kolesterol, limun i češnjak). S druge strane, svi su oni - podvrgnuti posebnoj prehrani sa visokim holesterolom u krvi i aktivnim načinom života - pokazali dobre rezultate u sprečavanju nastanka novih aterosklerotskih naslaga.
Plake holesterola možete ukloniti laserom - to je najbolji način za otapanje aterosklerotskih naslaga: tanka fleksibilna žica se uvodi u venu (ili arteriju) putem protoka krvi, žica se dovodi do holesterola i plazme se emituje kroz nju. Laser doslovno isparava plak holesterola.
Više o vaskularnim plakovima
Zbog njih unutrašnji organi ne mogu primiti dovoljno krvi. Plakovi često uzrokuju hipoksiju (gladovanje kisikom). Prijetnju za zdravlje predstavljaju neoplazme koje se pojavljuju u karotidnoj arteriji. Zbog intenzivnog protoka krvi, često se ozlijede. Plakovi cervikalne arterije povlači za sobom moždani udar. Da biste izbjegli opasno stanje, morate ih se riješiti na vrijeme.
Moždani udar nastaje ako dođe do stvaranja ugruška u krvi. Bolest je ozbiljna komplikacija ateroskleroze. Ako se plakovi pojave na zidu cervikalne arterije, pacijent ima sljedeće simptome:
- glavobolja
- zujanje u ušima
- povremena klaudifikacija,
- oslabljena memorija i koncentracija.
Kada je oštećena cervikalna arterija, funkcije vestibularnog aparata su narušene. Ateroskleroza se prepoznaje po stanju kože. Ako se plak nalazi u cervikalnoj arteriji, površina dermisa je blijeda, pacijent također oštrije reaguje na hladnoću. Postoje slučajevi kada se patološki proces proširi na srčane arterije i dogodi se napad angine.
Aterosklerotski plak se pojavljuje zbog metaboličkih poremećaja. Da biste saznali postoje li plakovi u žilama, potreban je ultrazvučni pregled. Dijagnoza vam omogućava da identificirate stanje karotidnih arterija. Zahvaljujući ultrazvuku, liječnik će otkriti koliko su sužene vene i postoje li krvni ugrušci. Za snimanje moždanih žila primijeniti MRI.
Metode lečenja ateroskleroze
Nije lako riješiti se plakotera sa holesterolom. Liječenje ateroskleroze treba biti sveobuhvatno. Dijagnoza se temelji na rezultatima pregleda. Ako je terapija uspješna, plakovi (ili krvni ugrušci) se djelomično rastvaraju. Potrebno je boriti se sa novotvorinama dok se protok krvi ne poboljša. Ciljevi terapijskih mjera:
- normalizuju nivo lipida,
- eliminirati faktore koji doprinose razvoju kardioskleroze,
- vraćaju koagulacijska svojstva krvi.
Osim glavnog tretmana mogu se koristiti narodni lijekovi. Međutim, prije upotrebe, provjerite ne uzrokuju li alergije. Da biste se što brže oporavili, potrebno je isključiti nepovoljne faktore. Tu spadaju:
- zloupotreba štetnih proizvoda
- pušenje, pijenje alkohola,
- stresne situacije.
Pacijent treba nadgledati krvni pritisak. Nasljedna predispozicija igra značajnu ulogu u razvoju kardiovaskularnih bolesti.Ako je u prošlosti postojala ateroskleroza ili druge srčane patologije, morate biti pažljiviji prema svom zdravlju.
Sa aterosklerozom su ukazana na umerena fizička opterećenja. Hipodinamički način života dovodi do začepljenja žila na nogama, što otežava hodanje. Ako su zahvaćene žile vrata, pacijentu je teško savijte se i okrenite glavu. Ako se pronađu takvi znakovi, obratite se liječniku. Specijalist će propisati lijekove nakon dijagnoze. Liječenje kolesteroloških plakova u vratnim žilama ne daje umirujuće rezultate bez vježbanja i dijeta. Terapeutska gimnastika pospješuje brzi oporavak.
Značajke prehrane
Dijeta je potrebna kako bi se pročistili krvni sudovi i osigurala profilaksa ugrušaka u krvi. Pacijent treba da odbije masnu hranu:
Meso, posebno svinjetina i jagnjetina, sadrže skrivene masti. Kada je bolest dozvoljena jesti salate, pareno povrće, supe. Za preljev za salatu koristite maslinovo ulje ili suncokretovo ulje. Majoneza zabranjena. Dopuštena je masna riba. Pomaže nadoknađivanju nedostatka vitamina i vrijednih elemenata u tragovima. Da bi se ojačale venske stjenke orašaste plodove treba uključiti u ishranu. Od preporučenih pića:
- zeleni čaj
- voćni napitak
- svježe iscijeđen razrijeđeni sok.
Trebali biste odbaciti kafu i bilo koja pića koja sadrže alkohol.
Liječenje lijekovima
Pacijenti su zainteresirani za disoluciju krvne žile u holesterolu. U početnim fazama bolesti pomaže dijeta. Klinička ishrana pomaže snižavanju holesterola. Ako ne daje rezultate, liječnik propisuje lijekove.
Važno je znati šta otapa holesterole plakove u žilama. Posebno odabrani lijekovi inhibiraju enzime koji sudjeluju u sintezi kolesterola:
- Kreveti Lijekovi iz ove grupe potrebni su za snižavanje holesterola. Najpopularniji lijekovi su Atorvastatin i Rosuvastatin. Statini smanjuju ozbiljnost upalnih reakcija i smanjuju aterosklerotske lezije. Lijekovi imaju antioksidativno djelovanje, a također normaliziraju endotelnu funkciju. Statini poboljšavaju rad miokarda i utiču na sistem zgrušavanja krvi.
- Fibrates. Lijekovi koji pripadaju ovoj grupi propisuju se ako su trigliceridi povišeni. Fibrati mogu savladati metabolički sindrom. Lijekovi snižavaju razinu mokraćne kiseline. Propisani su bolesnicima koji pate od gihta i ateroskleroze. Fibrati aktiviraju enzime koji sudjeluju u metabolizmu masti. Kao i kreveti, oni smanjuju ozbiljnost upalnih reakcija. Lijekovi iz ove grupe reguliraju metabolizam ugljikohidrata, pa ih se može propisati bolesnicima sa šećernom bolešću.
- Jonska izmjenjivačka smola. Lijekovi vezuju žučne kiseline u crijevima i pomažu pacijentu da se riješi plakova.
- Omega-3 masne kiseline. Ovi lijekovi snižavaju lipide i pomažu tijelu da prebrodi upalni proces.
Plakovi sa holesterolom predstavljaju ozbiljnu prijetnju zdravlju, mogu li se neoplazme otopiti bez upotrebe lijekova, pitaju pacijenti. Ateroskleroza u početnom stadiju je manje opasna od progresivne, može se izliječiti dijetom i narodnim lijekovima.
Upotreba narodnih lijekova
Pacijente također zanima: mogu li se otopiti kolesterolni plakovi nema leka. Prognoza ateroskleroze ovisi o lokaciji i težini patološkog procesa. Prevladati bolest pomoći će lijekovi, dijeta, terapeutske vježbe i narodni lijekovi:
- Infuzija bilja. Da biste ga pripremili, u ljekarni morate kupiti kamilicu, čorbicu i brezove pupoljke. Jedna kašika zbirke prepuna je 400 ml kipuće vode. Alat se ubrizgava 30 minuta. Da biste poboljšali ukus, preporučuje se dodavanje meda. Infuzija se uzima 1 puta dnevno tokom jednog mjeseca.
- Lijek limuna i bijelog luka. Za kuhanje uzmite 3 limuna i isto toliko glava bijelog luka. Sastojci se samljevaju pojedinačno, zatim pomiješaju i sipaju u 500 ml vode. Lijek se čuva 2 dana (može se staviti u frižider). Nakon što je filtrirano, uzmite 3 kašike. l 2 puta dnevno. Tretman traje mjesec i po.
- Sredstva meda, češnjaka i limuna. Da biste ga pripremili, trebate uzeti 900 ml meda, 9 glava češnjaka i 9 limuna. Češnjak se samelje sa limunom, pa pomeša sa medom. Lijek se ubrizgava 7 dana. Preporučuje se uzimati 20 g jednom dnevno. Kurs liječenja traje 20 dana.
Hirurgija
Operacija karotidne arterije propisana je ako je patološki proces zahvatio žile koje opskrbljuju mozak. Karotidna arterija - Ovo je velika posuda, ima izraženu osetljivost na gladovanje kiseonikom. Ako se lumen karotidne arterije uvelike suzi, može doći do gladovanja kisikom, što će dovesti do smrti.
Propisan je hirurški postupak za stenozu cervikalne arterije. Njen obimni poraz takođe vodi do ishemijske nekrozešto rezultira moždanim infarktom. Ako je lumen zatvoren 65%, potrebna je hitna operacija.
Operacija grlića materice je ozbiljan rizik. Postupak nije propisan za kontraindikacije, oni uključuju:
- dugotrajne bolesti bubrega, jetre i srca, kao i bilo kakve patologije akutnog stadija,
- moždani udar
- koma
- bolesti popraćene oslabljenom sviješću,
- moždano krvarenje na pozadini ishemijske nekroze,
- opsežna okluzija karotidnih arterija,
- oštećenje mozga.
Doktor može propisati minimalno invazivnu tehniku liječenja. Prije nego što ga provedete potrebno je obaviti MRI, angiografiju, arterijsko skeniranje krvnih žila. Postoje tri hirurška zahvata karotidnih arterija:
- protetika
- endarterektomija,
- stentiranje
Prilikom odabira metode intervencije liječnik uzima u obzir različite faktore. Endarterektomija je opasan, traumatičan postupak, uključuje otvorena intervencija. Stentiranje je opcija nežne operacije. Protesti se prepisuju u ekstremnim slučajevima, ukoliko je nemoguće provesti druge postupke.
Endarterektomija se izvodi pod općom ili lokalnom anestezijom. Da bi dobio pristup karotidnoj arteriji, doktor napravi rez u blizini uha. Kao rezultat operacije, vena lica postaje sužena, živčani trupovi su gurnuti u stranu. Endarterektomija uključuje isticanje arterije i postavljanje šanta na njegovo mjesto. Silikonski zaštitnik zadržava krv. Doktor uklanja neoplazmu i pere krvne žile, zatim - instalira zakrpu od umjetnog materijala. Šant je zaplijenjen, hirurg pregledava arteriju. Nakon toga obnavljaju se tkiva koja se nalaze na površini.
Za provođenje arterijskog stentiranja trebate obaviti anesteziju. Doktor postavlja balon koji proširuje lumen na unutrašnjoj stijenci vene, a zatim koristi uređaj koji drži posudu. Uređaj je instaliran u arteriji filtriranje krvi. Neoplazma se ne smije odvajati tokom baloniranja, jer će u protivnom dovesti do moždanog udara.
Arterijska protetika propisana je ako posuda ima nepravilni oblik ili je oštećenje veliko. Liječnik neoplazmom odsječe unutrašnji dio trupa, nakon toga se postavlja proteza u obliku cijevi. Prilikom odabira cijevi, hirurg uzima u obzir karakteristike pacijentovog tijela. Na kraju manipulacije stavlja se drenaža. Sada pacijent zna kako ukloniti aterosklerotske plakove i čemu doprinosi brz oporavak.
Smeće - tuča!
Što se tiče posuda, vrlo je istinita izjava: "Čisto nije tamo gdje čiste, nego gdje ne legnu." Budući da se ateroskleroza razvijala decenijama, trebate održavati čistoću cijeli svoj život. I nije samo holesterol. Posebno je važno spriječiti taloženje kalcija na zidu krvnih žila. Takav "otpad" se naziva kalcifikacija - a to je najopasniji oblik ateroskleroze. Stvar je u kombinaciji fosfora i kalcijuma u takozvanim fosfatima. Slabo su rastvorljivi i upravo se u tom obliku kalcij taloži u žilama.
Kako to izbjeći, govori poznati biogerontolog, dopisni član Ruske akademije nauka, profesor, doktor bioloških nauka, šef profilne laboratorije na Institutu za biologiju Komi naučnog centra Uralskog ogranka Ruske akademije nauka i odeljenja na Državnom univerzitetu Syktyvkar Alekseja Moskaleva: „Najjednostavnija stvar koja vam može pasti na pamet smanjiti vaskularnu kalcifikaciju je smanjiti unos kalcijuma i njegovih proizvoda. Ali to nije neophodno. Tijelo neće na svoj nedostatak krvi odgovoriti na veoma dobar način - kalcijum će početi ispirati iz kostiju i zuba i taložit će se na zidovima krvnih žila, u tkivima pluća, bubrega i jetre. Odnosno, samo će povećati vaskularnu kalcifikaciju. Možete ga spriječiti slanjem kalcijuma, a s njim i fosfora koji se nalazi u fosfatima, u koštano tkivo. Šta je za to potrebno?
Drugo, potrebno je dobiti dovoljnu količinu magnezijuma. Može da veže fosfate, sprečavajući njihovo taloženje na zidovima krvnih žila. Osim toga, magnezijum može da reguliše aktivnost vaskularnih stanica glatkih mišića tako da će inhibirati kalcifikaciju. Mnogo magnezijuma se nalazi u heljdi, zobi, ječmu, mahunarkama i orasima.
Treće, izbjegavajte nedostatak cinka i vitamina D. Oni utječu na funkcioniranje enzima koji određuje količinu fosfata u krvi. Mnogo je cinka u morskim plodovima, špinatu, sjemenkama bundeve, orasima indijskog oraščića i vitaminu D - u masnoj ribi, kavijaru, mliječnim proizvodima, sirevima, pavlaci, maslacu. Da biste razvili vlastiti vitamin D, dovoljno je da svaki dan provodite 15 minuta na otvorenom suncu.
Četvrto, rizik od razvoja vaskularne kalcifikacije smanjen je omega-3 masnim kiselinama. Ima ih puno u masnim sortama morske ribe.
Peto, važna je takozvana protuupalna prehrana - riba, bilje, povrće i voće. Činjenica je da s hroničnom upalom proces odlaganja kalcijuma u zidovima krvnih žila raste. "
Populizam
Šta je sa medom, limunom i belim lukom? Nažalost, prednosti meda precjenjuju se. Ali limuni su vrlo korisni, uključujući i za plovila. Dobar je antioksidans koji ih štiti od ateroskleroze, ali ne uklanja plak. Što se tiče češnjaka, to je samo superhrana. Ima puno korisnih svojstava. Uključujući da sadrži sumporne spojeve koji opuštaju krvne sudove i inhibiraju razvoj ateroskleroze. Dnevno pojedi 3-5 režnja češnjaka. A da biste ga učinili zdravijim, usitnite ga 15–20 minuta pre jela i pustite da „diše“ u vazduhu. U ovom trenutku u njemu se aktiviraju sumporni spojevi. Dodajte takav beli luk u svako jelo koje volite.