Kolačići za dijabetes
Dijabetes melitus je hronična bolest. Osobe koje pate od zatajenja pankreasa djelomično ili potpuno ne obavljaju svoje funkcije, depresivne su činjenicom da su prisiljene da stalno budu na dijeti. Ograničenja upotrebe određenih proizvoda razlikuju ih od mase običnih potrošača.
Dijabetičari moraju znati! Šećer je normalan za sve. Dovoljno je uzimati dvije kapsule svaki dan prije jela ... Više detalja >>
Postoji li poseban kolačić za dijabetičare? Kako izračunati jedeni kolač? Da li je moguće ugoditi sebi i voljenima jelom od brašna kod kuće?
Pravi izbor
Zbog postojećih razlika u vrstama dijabetesne bolesti gušterače, pristupi terapiji dijetama su takođe različiti; prehrana dijabetesa smatra se posebnom. U situaciji sa tijekom bolesti ovisnom o inzulinu, naglasak je na ocjenjivanju proizvoda u jedinicama hljeba (XE).
Ova vrsta dijabetesa pogađa uglavnom djecu i mlade. Njihov strateški cilj je zaštititi se od kasnih komplikacija i omogućiti rastućem i razvoju tijela da dobiju dobru prehranu. Jelo dijabetičara tipa 1 može biti visoko kalorično. Dozvoljeno im je jesti gotovo sve, osim rafiniranih ugljikohidrata (šećera i proizvoda koji ga sadrže). Kod dijabetesa tipa 2 koji nije ovisan o inzulinu, cilj je drugačiji - taktički. Češće za gojazne ljude starosne dobi gubitak kilograma postaje neizostavan uvjet.
Osnovno je važno da svaki dijabetičar ili njegovi bliski ljudi znaju o proizvodu: hoće li hrana koju jedu podići šećer u krvi, glatko ili brzo. Da biste to učinili, morate proučiti sastav i svojstva jela. Glavno da se osobe s kroničnom dijagnozom ne osjećaju izostavljenim i omogućuju kvalitetan život. Za pacijente je važno stanje psihološke ugodnosti. Dijabetičare treba voditi ne zabranama, već pravilima, slijedeći koja prehrana može biti ugodan i terapeutski dio života.
Šta ako nije šećer?
Umjesto uobičajenog jestivog šećera za pravljenje kolačića, možete koristiti zamjene za njega. Ove ugljikohidratne tvari imaju slatkast okus. U tijelu se polako ili gotovo sasvim ne pretvaraju u glukozu.
Različiti zaslađivači svrstavaju se u 3 glavne grupe:
- šećerni alkoholi (sorbitol, ksilitol) - energetska vrijednost 3,4-3,7 Kcal / g,
- zaslađivači (aspartam, ciklomat) - nula kaloričnih sadržaja,
- fruktoza - 4,0 Kcal / g.
Fruktoza ima nizak glikemijski indeks 32, u usporedbi sa šećerom - 87. Što je GI veći, to je manje dozvoljeno koristiti za dijabetes. Dakle, kolačići s fruktozom blago će povećati glukozu u krvi. Nutricionisti primjećuju da saznanje o ovoj činjenici slabi „budnost“ nekih pacijenata i omogućava im da pojedu dozvoljeni proizvod više od norme.
Zaslađivači su mnogo puta slađi od šećera, 1 tableta odgovara 1 žličici. peska. Zbog nedostatka kalorija, idealni su za pečenje kolačića dijabetičarima. Međutim, ove tvari negativno djeluju na bubrege, jetru i imaju ograničenja u upotrebi: Aspartama - ne više od 6 tableta dnevno, saharin - 3. Još jedna prednost zaslađivača, u odnosu na tvari iz dvije druge grupe zaslađivača - njihova niža cijena.
Odaberite ponovo: kupiti ili peći?
Upotreba zaslađivača temelji se na radu posebne grane prehrambene industrije koja proizvodi slatkiše za dijabetičare.
Označavanje dijabetičkih kolačića (primjer):
- sastav (pšenično brašno, sorbitol, jaje, margarin, mlijeko u prahu, soda, sol, arome),
- sadržaj u 100 g proizvoda: masnoća - 14 g, sorbitol - 20 g, energetska vrijednost - 420 Kcal.
Dijabetičari moraju naučiti kako prevesti dozvoljenu stopu u broj kolačića koji mogu jesti. Da biste to učinili, na pakovanju je navedeno koliko zaslađivača sadrži 100 g proizvoda. Uobičajeni raspon fluktuacija u brojevima: 20-60 g. Ispada na dan oko 150-200 g.
Brojni "trikovi" koji dijabetičarima omogućavaju da se zabavlja:
- ne jesti kolačiće s toplim čajem, kafom (moguće je s mlijekom, kefirom na sobnoj temperaturi),
- obroku dodajte balastne supstance (salata od naribane šargarepe začinjena limunovim sokom),
- dodatno uvesti dozu inzulina kratkog djelovanja.
Dnevni ritam ljudskog tijela se mijenja tokom dana. Prema općenito prihvaćenim standardima, kako bi se povratilo djelovanje ugljikohidrata, primjenjuju se 2 jedinice inzulina ujutro, 1,5 popodne i 1 uveče na 1 XE. Pojedinačna količina dodatne doze hormona izračunava se eksperimentalno pomoću glukometra.
Peći domaće kolačiće nije teško, ali dijabetičar će sigurno znati koliko i koji sastojci su prisutni u njegovoj slastičarskoj slastici.
Nezaslađena peciva
Kolačiće možete poslužiti na kraju ručka, za doručak ili kao zaseban zalogaj ujutro. Sve ovisi o prehrani pacijenta i njegovim pojedinačnim pokazateljima razine glukoze u krvi. Kolačići bez šećera ne postaju manje ukusni zbog nedostatka slatkog ugljikohidrata, ako je dijabetičarima, posebno djetetu, teško prevladati psihološku barijeru, tada se u recepte mogu dodati zamjene.
Dobijene žitarice pripremaju se mnogo brže, koriste se ne samo za pečenje, već i za salate, u sirovom obliku. Recepti za žitarice popularni su u kuvanju (fotografija). Zobena kaša je bogata proteinima, kalijumom, fosforom, gvožđem, jodom, magnezijumom.
Tehnologija izrade kolačića za dijabetičare tipa 2 može se promijeniti: pripremite mješavinu raženog i pšeničnog brašna, koristite margarin, umjesto maslaca samo 1 jaje, kiselo vrhnje sa najmanjim udjelom kalorija.
Recepti za kolače za dijabetičare
Zagrejati pećnicu na 180 stepeni. U šolji rastopite puter. Zdjelu kašu izlijte u posudu i u nju ulijte masnoću. U brašno dodajte krompirov škrob i sodu, ugasite limunovim sokom. Testo premažite po ukusu, a da biste poboljšali kvalitet proizvoda od brašna, trebate cimet i 1 kašika. l limunova korica. Jaja razbiti u smesu i dodati vrhnje.
Pomiješajte zobene kaše s tijestom dok ne dobijete gustu pavlaku. Stavite porcio na sitne kockice na lim za pečenje obložen papirom za pečenje ili folijom. Pecite u rerni do svijetlo smeđe boje, 12-15 minuta.
- Zobena kaša - 260 g, 923 Kcal,
- Brašno 1. razreda - 130 g, 428 Kcal,
- puter - 130 g, 972 kcal,
- krumpirov škrob - 100 g, 307 kcal,
- jaja (2 kom.) - 86 g, 135 Kcal,
- Krema 10% masti - 60 g, 71 Kcal.
- Ispada 45 komada, 1 kolačić je 0,6 XE ili 63 Kcal.
Pomiješajte zobene kaše s brašnom i ribanim sirom. Dodajte ½ kašičice. soda i omekšali puter. Postepeno, sipajući mleko, gustite testo. Razvaljajte ga tankom platinom. Pomoću kovrčavih oblika ili čašom izrežite krugove iz tijesta. Kalup za pečenje namažite masnoćom i na njega rasporedite buduće kolačiće. Kruške namažite žumancem. Pecite u prethodno zagrejanoj rerni 25 minuta.
- Zobeno brašno - 100 g, 355 Kcal,
- brašno - 50 g, 163 kcal,
- tvrdi sir - 30 g, 11 Kcal,
- žumance - 20 g, 15 Kcal,
- mlijeko 3,2% masti - 50 g, 29 Kcal,
- puter - 50 g, 374 kcal.
Sva pečena roba je 8,8 XE ili 1046 Kcal. Brojevi se moraju podijeliti s brojem kolačića dobivenih rezanjem tijesta.
Endokrinolozi nameću strogu zabranu upotrebe pečenja u periodu dekompenzacije bolesti, kada pokazatelji glukoze u krvi budu izvan kontrole. To se može dogoditi tokom vrućice, stresnih situacija. Nijedan ljekar neće savjetovati da svakodnevno konzumirate kolačiće u značajnim količinama. Pravi pristup je znati koji kolačiće, koliko možete pojesti uz dobru kompenzaciju dijabetesa. U ovom slučaju koristite sva sredstva koja usporavaju apsorpciju brzih ugljikohidrata u krv. Koordinacija važnih faktora omogućava vam uživanje u omiljenom desertu i održavanje zdravlja.