Šta je bolje - paracetamol ili acetilsalicilna kiselina? U redu!

Najpopularniji anti-upalni i antipiretski lijekovi su Analgin i Paracetamol (acetaminofen). Stoga su mnogi zainteresirani za činjenicu da je bolje uzimati Aspirin ili Paracetamol za normalizaciju tjelesne temperature i borbu protiv simptoma upale.

Svaki od ova dva lijeka ima svoje prednosti i nedostatke, pa prije nego što započnete liječenje jednim od njih, morate pažljivo odmjeriti prednosti i nedostatke. Kod upotrebe protuupalnih lijekova, vrlo je važno da se pridržavate ispravne doze i strogo poštujete pravila prijema.

Kako droga djeluje na tijelo

Acetaminofen i acetilsalicilna kiselina najstariji su i najčešći predstavnici nesteroidnih protuupalnih lijekova. Mehanizam njihovog djelovanja je inhibicija upalnih medijatoraMeđutim, paracetamol djeluje uglavnom na nivou središnjeg živčanog sustava, a Aspirin je lokalno u žarištu upale. Paracetamol i Aspirin dobro snižavaju tjelesnu temperaturu, ali ostali su efekti ovih lijekova različiti.

Protuupalno djelovanje paracetamola, za razliku od Ibuprofena ili Aspirina, smatra se prilično niskim, pa samim tim lijek nije dovoljan za liječenje ozbiljnih upalnih procesa. Najčešće se uzima kao antipiretik protiv prehlade, jer brzo i pouzdano smanjuje visoku temperaturu. Zato je s hipertermijom sigurnije uzimati upravo paracetamol jer ima manje kontraindikacija i nuspojava.

Acetilsalicilna kiselina je značajno superiornija u odnosu na acetaminofen u svom protivupalnom dejstvu.

Aktivna supstanca djeluje direktno u žarištu upale, što dovodi do dobrog terapeutskog efekta. Međutim, ovaj lijek je i toksičniji i ima mnogo nuspojava i kontraindikacija. U nekim slučajevima temperaturu bolje svodi Aspirin, ali to se mora koristiti s velikom pažnjom.

Karakterizacija paracetamola

Glavna indikacija za primjenu ovog lijeka je groznica kod zaraznih i upalnih bolesti. Razlika između paracetamola i Aspirina je u tome Acetaminofen je mnogo sigurniji. Takođe, njegove prednosti uključuju:

  • nedostatak uticaja na krvni sistem i metabolizam,
  • nedostatak štetnih efekata na probavni sistem,
  • mogućnost upotrebe od rane dobi (dijete mlađem od 3 mjeseca propisuje isključivo liječnik),
  • retke nuspojave
  • može se kombinovati sa drugim lijekovima (Analgin, Papaverine).
Značajan nedostatak je niska protuupalna aktivnost, pa lijek ponekad ne pomaže eliminiranju simptoma bolesti. U takvim je slučajevima potrebno odlučiti se o paracetamolu ili Aspirinu uzimajući u obzir težinu pacijentovog stanja, starost i prisutnost kontraindikacija.

Karakterizacija aspirina

Glavna razlika između Aspirina i Paracetamola je prisutnost niza nuspojava u acetilsalicilnoj kiselini:

  • povećava rizik od čira na želucu i dvanaestopalačnom crevu,
  • ima svojstva krvarenja, što može dovesti do krvarenja,
  • predoziranje rezultira ozbiljnim toksičnim oštećenjima jetre i bubrega,
  • uz produljenu upotrebu može dovesti do anemije.
Odrasli mogu koristiti lijek ako postoje jasne medicinske indikacije. Potrebno je uzeti u obzir sve rizike uzimanja lijeka i odrediti šta je za pacijenta efikasnije - paracetamol ili acetilsalicilna kiselina. Liječenje se mora odvijati pod nadzorom liječnika.

Članak proveren
Anna Moschovis je porodična ljekarka.

Pronašli ste grešku? Odaberite ga i pritisnite Ctrl + Enter

Acetilsalicilna kiselina

Aktivna supstanca lijeka acetilsalicilna kiselina je istoimeni hemijski spoj s kiselim ukusom. Dostupno u obliku tableta koje sadrže 500 mg aktivnog sastojka. Pomoćni proizvodi uključuju škrob, talk, stearinsku i limunsku kiselinu.

Paracetamol

Djelatna tvar paracetamola je također ista tvar sa antipiretskim i analgetskim svojstvima. Koncentracija u gotovom obliku doziranja varira od 100 do 500 mg.

Mehanizam delovanja

Acetilsalicilna kiselina

Acetilsalicilna kiselina odnosi se na nesteroidne protuupalne lijekove (NSAID) i antiaggregante - razrjeđivače krvi. Jednom u tijelu, on širi krvne sudove i pojačava znojenje, snižavajući tjelesnu temperaturu. Takođe ima analgetski efekat, uklanja upale. Ima sposobnost smanjenja viskoznosti krvi i sprečava stvaranje krvnih ugrušaka (ugrušaka, začepljenja malih i velikih arterija).

Svojstva acetilsalicilne kiseline

Acetilsalicilna kiselina pomaže kod gripe, prehlade, SARS-a, kao antipiretik. Uklanja bolne zglobove, glavobolju.

Aspirin ima izraženo analgetsko svojstvo.

Istovremeno, acetilsalicilna kiselina je neskladna. To su lijekovi koji odolijevaju adheziji trombocita i razrjeđuju krv. U preventivne svrhe uzmite 100 mg dnevno. Slijedom toga, protok krvi se održava i ne stvaraju se ugrušci krvi.

Aspirin je propisan u kliničkim protokolima za prevenciju i liječenje ishemijskog moždanog udara i srčanog udara. Imenuje se nakon stentiranja i bypass operacije koronarnih arterija.

Lijek se koristi u slučajevima:

  • reumatoidni artritis,
  • infektivni miokarditis,
  • glavobolje, miozitis, neuralgija,
  • prevencija moždanog udara i srčanog udara, katarakte.

Sličnosti jedinjenja paracetamola i aspirina

Aspirin i paracetamol uobičajeni su lijekovi slične svrhe i sastava. Međutim, oni se mogu nazvati analogima s visokim stepenom konvencionalnosti.

Aspirin i paracetamol uobičajeni su lijekovi slične svrhe i sastava.

Aspirin, odnosno acetilsalicilna kiselina (ASA), odnosi se direktno na 3 kategorije lijekova. Ovo je:

  • ne-opojni analgetik,
  • nesteroidna protuupalna i antipiretska,
  • sredstvo protiv trombocita

Aspirin je trgovački naziv za acetilsalicilnu kiselinu. Na međunarodnom nivou ovaj je lijek prepoznat kao vitalni lijek.

Paracetamol je zaštitni naziv lijeka i naziv njegove aktivne tvari. Paracetamolum spada u kategoriju lijekova koji su:

  • ne-opojni analgetici,
  • antipiretik.

Lijek ima anti-upalna svojstva, ali su slabo izražena, pa se koristi uglavnom kao antipiretik i analgetik.

Unatoč činjenici da Aspirin i Paracetamol u svom sastavu imaju različite aktivne tvari, oni djeluju na ljudsko tijelo na sličan način. Paracetamol i Aspirin se uzimaju za liječenje:

  • groznica
  • zubobolja i glavobolja
  • reumatizam
  • artritis
  • bilo koje stanje praćeno groznicom i bolovima.

Aktivne supstance ovih lekova su deo mnogih lekova. Na primjer, u SAD se paracetamol proizvodi ne samo u svom čistom obliku, već i u kombinaciji sa drugim aktivnim supstancama. Paleta takvih lijekova složenog sastava iznosi više od 500 jedinica.

Upotreba ASA u kombinaciji sa drugim tvarima takođe stvara veliki broj lijekova. Međutim, ta raznolikost je također povezana sa specifičnim učinkom aktivne tvari na krvožilni sustav.

Objavite obrasce i cijenu

Različite domaće farmaceutske kompanije proizvode acetilsalicilnu kiselinu u tabletama od 500 mg. Cijena ovisi o količini u pakovanju i proizvođaču:

  • 10 kom - od 4 do 9 rubalja,
  • 20 kom. - 21 rubalja.

Paracetamol je u ljekarnama dostupan u sljedećim doznim oblicima:

  • 500 mg tablete
    • 10 komada u pakovanju - 3-7 rubalja,
    • 20 komada u pakovanju - 18-19 rubalja,
  • suspenzija od 100 ml koja sadrži 120 mg aktivne tvari po 5 ml - 79 rubalja.,
  • sirup, 100 ml s istom koncentracijom paracetamola - 49 rubalja,
  • rektalni čepići (čepići), 500 mg, 10 kom. - 53 rubalja,
  • čepići za djecu, 100 mg, 10 komada - 24 rubalja.

Nuspojave aspirina

Kod uzimanja acetilsalicilne kiseline javljaju se neželjeni efekti:

  • lijek iritira želudačnu sluznicu. Opasnost je da aspirin može izazvati krvarenje,
  • Aspirin nije indiciran trudnicama i dojiljama. Trudnice mogu krvariti sve do pobačaja,
  • lek je kontraindiciran za decu mlađu od 12 godina. To je posebna rizična grupa. Nekontrolirani unos može pokrenuti Rhine sindrom. Stanje je popraćeno
  • groznica i mentalne bolesti. Možda kršenje jetre i bubrega,
  • u riziku da oboli od bronhijalne astme i drugih alergijskih poremećaja respiratornog sistema,
  • aspirin se ne preporučuje kod hroničnog rinitisa, svinjske gripe, anemije, problema sa štitnjačom i nedostatka vitamina K.

Kakva je razlika između paracetamola i aspirina

Potrošači ove lijekove percipiraju, prije svega, kao lijekove protiv bolova i visoke temperature. Međutim, tu se završavaju njihove sličnosti. Značajne razlike su da Aspirin ima dobro definirana protuupalna svojstva. Osim toga, poboljšava stanje krvi, sprečavajući stvaranje krvnih ugrušaka.

Aspirin se koristi za sprečavanje moždanog udara i srčanog udara.

Svojstvo protiv trombocita Aspirin omogućava liječenje:

  • varikozne vene
  • tromboflebitis
  • edemi povezani s nedovoljnom opskrbom krvi srcem i mozgom.

Pored toga, Aspirin se koristi za sprečavanje moždanog udara i srčanog udara. Za to je predviđen poseban oblik oslobađanja - tablete obložene enteričkim omotačem. Oni kroz želudac prolaze nepromijenjeni, a probavljaju se samo u crijevima. Tako se izbjegavaju negativni efekti ASA na stomak.

Aspirin je dostupan u ljekarnama samo u obliku tableta. Osim enterijera i tradicionalnih tableta, postoje i dječje i šumeće tablete. Posljednja opcija je za brzo izlaganje. Ove cvrkut tablete rastvaraju se u vodi. U želucu se takvo rješenje apsorbira u roku od nekoliko minuta, tako da osoba mučena boli ili groznicom počinje osjećati olakšanje u roku od 15-20 minuta nakon primjene.

Način uzimanja Aspirina ovisi o obliku oslobađanja i svrsi. Enteričke tablete preporučuju se 30 minuta pre obroka. Ponašaju se na pravi način čak i ako ih konzumirate nakon obroka. Međutim, terapeutski učinak prilikom punjenja želuca i gornjih crijeva javlja se kasnije.

Aspirin, oslobođen bez zaštitnog sloja, uzima se tek nakon obroka, jer uništava želudačnu sluznicu. Uz eroziju i čir na sluzokoži, ove se tablete ne mogu uzimati ni nakon jela, jer postoji opasnost od perforacije čira i pojave krvarenja.

Postoji još jedna karakteristika Aspirina. Utvrđena je u dugim studijama o pacijentima u Sjedinjenim Državama. Naučnici su primijetili da uzimanje acetilsalicilne kiseline kao antipiretika osobama sa groznicom kod djece mlađe od 12 godina može izazvati Reyejev sindrom. Ova bolest se manifestuje kod adolescenata starosti 12-14 godina. Karakterizira ga akutno zatajenje jetre, praćeno encefalopatijom.

Djeca mogu piti Aspirin za anesteziju i borbu protiv upale. Kao antipiretik je bolje koristiti druge lijekove.

Tokom trudnoće ili dojenja primjena Aspirina također je kontraindicirana. Ne preporučuje se njegova upotreba u bilo kojem obliku za teška kršenja jetre i bubrega.

Tokom trudnoće i dojenja, poželjno je prestati uzimati Paracetamol.

Razlika između paracetamola i Aspirina očituje se u osobitostima izloženosti organizmu, kontraindikacija, nuspojava i oblika oslobađanja. U ljekarnama ga možete kupiti u obliku:

  • kapsule
  • prah
  • rastvori za injekcije ili gutanje,
  • sirup
  • rektalni supozitoriji
  • žvakaće, rastvorljive i gutajuće tablete.

Tako velik asortiman oblika doziranja ukazuje na potražnju lijeka, za koji se smatra da nije samo učinkovit, već i siguran. Međutim, ako Aspirin negativno djeluje na želudac, tada paracetamol, ako se koristi na pogrešan način, uništava jetru.

Ova nuspojava povezana je s predoziranjem koje se događa ne samo u kršenju standarda prijema. Učinak prekomjerne koncentracije može se pojaviti uz primjenu paracetamola u kombinaciji s alkoholom ili nekim lijekovima za doping. Predoziranje se može dogoditi i ako osoba uzima čisti paracetamol s lijekom koji sadrži paracetamolum kao aktivni sastojak.

Ovaj lek se ne preporučuje osobama koje pate od:

  • zatajenje jetre i bubrega,
  • alkoholizam
  • hepatitis u bilo kojem obliku.

Tokom trudnoće i dojenja, takođe je poželjno prekinuti uzimanje ovog lijeka.

Cijene za sve lijekove variraju u određenom rasponu, ovisno o proizvođaču, sastavu, obliku ispuštanja i regiji prodaje.

Prosječne cijene paracetamola su sljedeće:

  • tablete za odrasle domaće proizvodnje - 80 kopeka. za 1 kom.,
  • dječje rektalne supozitorije - 2,7 rubalja. po jedinici
  • dječja suspenzija - 70 rubalja. za 1 bočicu od 100 ml,
  • dječja suspenzija - 120 rubalja. za 1 bočicu od 200 ml.

Dakle, najjeftinije tablete su ovaj lijek, a najskuplje su rektalne kapsule.

Cijene aspirina variraju, uglavnom, ovisno o proizvođaču. Na primjer, španska kompanija Bayer prodaje svoje proizvode u Rusiji po cijeni od 15 rubalja. za papirnu vrećicu s prahom. Šumeće tablete istog proizvođača mogu kupca koštati po cijeni od 22 rubalja. po komadu.

Aspirin Cardio sa zaštitnom školjkom može koštati potrošača po cijeni od 4 rubalja. za 1 tabletu. Najjeftinija opcija smatra se domaćim lijekom u papirnom pakovanju od 10 tableta s koncentracijom aktivne tvari u 500 mg. Takav Aspirin se prodaje po cijeni od oko 4 rubalja. za pakovanje. To znači da svaki tablet košta kupca 40 kope.

Paracetamol i Aspirin smatraju se analogima. Međutim, prvo ne može u potpunosti zamijeniti drugo, jer nije vrlo djelotvorno kao protuupalno sredstvo. Osim toga, ona uopće nije prikladna kao mjera za borbu protiv stvaranja krvnih ugrušaka.

Potpuna analogija ovih lijekova može se reći samo u pogledu njihovih antipiretskih i analgetskih svojstava. U ovom slučaju trebate odabrati lijek na temelju njegovih kontraindikacija. Odrasli s bolestima jetre trebaju koristiti Aspirin ako nemaju gastritis i čir. Deci je bolje davati paracetamol.

Kada se bavite visokom tjelesnom temperaturom, preporučuje se upotreba oba lijeka, ali dosljedno. Na primjer, paracetamol možete prvo dati bolesnoj osobi. Nakon nekoliko sati, u nedostatku efekta ili s povećanjem temperature nakon kratkotrajnog smanjenja, može se uzimati Aspirin. Ovo smanjuje rizik od predoziranja i neutralizira efekat ovisnosti.

Liječnički pregledi o paracetamol i Aspirin

Angelina Ivanovna, 48 godina, terapeut, Moskva

Nema potpuno bezopasnih lijekova, pa ih uvijek treba uzimati uzimajući u obzir nuspojave i kontraindikacije. Danas je vrijeme za razgovor o kulturi i pismenosti upotrebe lijekova. Paracetamol i Aspirin savršeno ilustriraju ovu ideju. Ako odaberete antipiretik, onda je bolje da dajete prednost paracetamolu - uz pravilnu upotrebu rizika je manje.

Ignat Petrovich, 52 godine, gastroenterolog, teritorij Krasnojarsk

Ako ove lijekove koristite umjereno, njihova opasnost nije tako velika. Nuspojave se manifestuju kod onih ljudi čije je tijelo oslabljeno zatajenjem jetre, bubrega i srca. Problemi nastaju i kod hroničnih alkoholičara, čije tijelo neprestano opijeno. Ako su jetra i bubrezi zdravi, onda nema problema sa Aspirinom i paracetamolom.

Valentina Vladimirovna, 35 godina, pedijatar, Soči

Mnogi stručnjaci dovode u pitanje ispravnost istraživanja američkih ljekara o uticaju acetilsalicilne kiseline na jetru djece. Nije utvrđena direktna veza. Postoje samo hipoteze. Međutim, bolje je sniziti temperaturu djece s nekim drugim lijekom.

Pregledi pacijenata

Andrey, 32, Stavropol Territory

Toliko horor priča o uobičajenim drogama. Strašno je biti tretiran. Ljudi konzumiraju aspirin kao slatkiše. U ormariću za lijekove uvijek imam šumeće tablete. Dobar je lijek, brzo ublažava bol, posebno glavobolju. Navikla sam na Aspirin, pa ne koristim Paracetamol.

Elena Mikhailovna, 55, Novosibirska oblast

Moj sin ima samo 25 godina, a on već ima bolesnu jetru. Snižavali smo vrućinu s Aspirinom kada je u djetinjstvu imao virus. Može li to biti problem? A zašto doktori ljudima ne objasne šta treba piti, a šta ne treba.

Vladimir Sergeevich, 65, Ivanovo

Moj prijatelj je umro od ciroze. I zanimljivo, pio je umjereno. Pročitao sam informaciju o ova dva lijeka i shvatio da jetra nije uništena ne samo kod alkoholičara. Mnogi ljudi piju praznicima. A onda, slijedećeg jutra, kada glavobolja i drhtanje ruku, vratite zdravlje Aspirin ili paracetamol. U ovom stadiju jetra možda neće izdržati opterećenje. Angelina Ivanovna je u pravu - u naše vrijeme svaka osoba mora znati sve o tim lijekovima koje morate koristiti.

Paracetamol Properties

Paracetamol je efikasan antipiretik. Na visokim temperaturama možete piti ovaj antipiretik prije dolaska hitne pomoći.

Lijek se koristi u slučajevima:

  • groznica uzrokovana virusima ili bakterijama,
  • grlobolja, zubobolje,
  • migrene
  • upalni procesi hronične prirode.

Brza apsorpcija daje anestetički efekat nakon pola sata. Nakon dva sata, vrućina nestaje.

Paracetamol gotovo da nema kontraindikacija. Lijek je propisan čak i odojčetu.

Paracetamol koristite oprezno

Morate biti oprezni prema lijekovima za one koji:

  • problemi sa jetrom ili bubrezima
  • pacijenti s alergijskim reakcijama,
  • trudnicama i dojiljama, lek se preporučuje u posebnim slučajevima uz dozvolu lekara.

Zbog nedostatka očiglednih nuspojava i blagog terapeutskog efekta, paracetamol se može smatrati boljim od aspirina.

Vrijedi naglasiti da oba lijeka djeluju simptomatski. Smanjite toplinu, uklonite bol, ali ne liječite uzrok. Ako ne održavate doziranje i učestalost primjene, tada oba lijeka štete jetri i bubrezima.

Razlika između paracetamola i acetilsalicilne kiseline u čestim komplikacijama aspirina.

Aspirin brže snižava temperaturu. Paracetamol djeluje nježno i indiciran je za novorođenčad.

Što je bolje - paracetamol ili acetilsalicilna kiselina

Da biste konačno odlučili o izboru lijeka, morate se sjetiti svojstava svakog.

Acetilsalicilna kiselina efikasno i brzo smanjuje temperaturu. Ali postoje virusi koji štetno deluju na ćelije jetre. Aspirin djeluje na te iste ćelije. Tako nastaje moćna lezija važnog organa, sve do uništenja njegovih ćelija.

Razvija se ozbiljni Reye sindrom, u kojem je smrtnost do 90%. Reyejev sindrom smatra se komplikacijom aspirina.

Kod bolesti koje su uzrokovane bakterijama aspirin je prilično efikasan. Na primjer, s anginom ili pijelonefritisom.

Paracetamol se ne snalazi tako brzo, ali je siguran.

Ostaje odabrati između brzo djelujućeg, djelotvornog lijeka s udjelom rizika ili sigurnog, manje učinkovitog, blagog lijeka.

Mogu li piti zajedno

Paracetamol, acetilsalicilna kiselina i kofein dio su citramona. Stoga je moguće koristiti ova dva lijeka istovremeno. Ali zajedno iritiraju želudačnu sluznicu, štete jetri i bubrezima.

Ako razgovaramo o pregledima, onda doktori pozitivno govore o aspirinu njemačkog proizvođača Bayer.

Ljekari recenziju o aspirinu

Ivanov O.O. Phlebologist, doktor medicine, 12 godina iskustva
Originalni lijek kompanije Bayer. Praktičan oblik ispuštanja, adekvatna cijena. Nuspojave se javljaju kod pacijenata sa gastrointestinalnim bolestima. Neophodno za prevenciju akutnih SS pojava. Prikladno i vedro pakovanje. Blister ima dizajn koji minimizira propuštanje uzimanja lijeka, posebno starijih ljudi.

Melnikova O.A. Stomatolog, iskustvo 23 godine
Odlična droga. Vrlo povoljan i fiziološki (s najmanje nuspojava za tijelo) rastvorljivi oblik oslobađanja. Bayer je poznati brend s izvrsnom reputacijom. Koristim sličan lijek (Aspirin s vitaminom C) za cijelu obitelj za poboljšanje dobrobiti kad se pojave prvi simptomi prehlade i za ublažavanje umjerene glavobolje. Tolerancija na lijekove je dobra, djeluje brzo, zahvaljujući prorjeđivanju krvi, u najkraćem mogućem roku značajno poboljšava opće stanje organizma. Doziranje se mora poštovati.

Tsyganok S.A. oftalmolog, iskustvo 9 godina
Sjajan lijek, velika efikasnost u simptomima povlačenja!
Veliki rizik od krvarenja u želucu. Nekontrolirani unos od strane pacijenata s visokim rizikom od kardiovaskularnih komplikacija.
Općenito, lijek stoljeća ima svoje snage i mnoge nuspojave za one koji ga smatraju sličnim vitaminima.

Liječnici recenziju o paracetamol

Gorshenina Yu.A. stomatolog, iskustvo 10 godina
Vreme testirani lek. Tretirano sam i kao dijete. Često je potrebno davati 1/2 tablete djeci kada se savremeni lijekovi ne mogu nositi. Alergijske reakcije se ne primjećuju. Počinje djelovati prilično brzo i efikasno, i to dugo vremena. Gorko. Preporučujem da ga kupite u automobilskom kompletu sa analginumom.

Merzlyakov O.E stomatolog, iskustvo 13 godina
Relativno brza akcija. Djeluje nježno i gotovo odmah nakon primjene tačno trideset minuta. Ima najmanje količine nuspojava. Nije baš ukusna priprema. Gorko. Ovaj „bradati“ lek u dobrom smislu te reči i testiran vremenom. Ne postoji ljekar koji nikada nije propisao paracetamol.

Zinchenko A.V. ENT, doktor medicine, 10 godina iskustva
Paracetamol u ENT - praksi se takođe često koristi kod djece na visokim temperaturama i u svrhu lakšeg ublažavanja bolova, te u postoperativnom periodu. Cijena je smiješna, a kvaliteta je na vrhuncu već decenijama.
Primijenite paracetamol, strogo slijedeći upute, nuspojave u obliku mučnine i hipotermije moguća su kod predoziranja.

Pogledajte video: Ghostbusters (April 2020).

Ostavite Svoj Komentar