Inhibitori apsorpcije holesterola: kako djeluju i funkcioniraju lijekovi?

Ezetimibelijek koji ometa apsorpciju holesterola u crijevima. Imenovanje ezetimiba prati smanjenje nivoa holesterola u plazmi i to ne više od 15 - 20%. Međutim, istodobna primjena statina praćena je znatnim povećanjem efikasnosti liječenja. Rezultati kliničkih studija pokazali su da kombinirani tretman simvastatinom i ezetimibom (10 mg svaki) smanjuje razinu LDL kolesterola u mnogo većoj mjeri od monoterapije simvastatinom u dozi od 40 mg. Budući da se ezetimib može kombinirati s bilo kojim od statina, njegova je upotreba posebno indicirana za pacijente koji ne mogu podnijeti visoke doze statina.

Kontraindikacije: Terapija ezetimibom ne preporučuje se deci, kao ni onima koja uzimaju ciklosporin, kolestiramin i imaju povećanje aktivnosti jetrenih enzima i CPK.

Nikotinska kiselina- lijek za snižavanje lipida, antiaterosklerotski lijek sa složenim učinkom na glavne veze aterogeneze. Niacin normalizuje sve lipide u krvi. U kliničkoj praksi za ispravljanje poremećaja metabolizma lipida koriste se i nikotinska kiselina (niacin) kao i njeni derivati ​​(acipimox) i oblici sa produženim oslobađanjem (enduracin). Oblici odgođenog oslobađanja nikotinske kiseline bolje se podnose, ali imaju manju aktivnost smanjenja lipida.

Lečenje enduracin započnite s imenovanjem doze od 500 mg 1 put dnevno nakon jela, nakon 1. tjedna prelaze na enduracin 2 puta dnevno, od 3. tjedna enduracin se uzima 500 mg 3 puta dnevno (1500 mg / dan).

Nuspojave se očituju crvenilom i svrbežom kože, osjećajem vrućine i vrućica, probavnim smetnjama, arterijskom hipotenzijom, povećanjem glukoze u krvi, mokraćnom kiselinom i aktivnošću jetrenih enzima.

Kontraindikacija nikotinske kiseline kod pacijenata sa peptičnom ulkusnom bolešću, anamnezom želudačnog krvarenja, dijabetes melitusa, gihta i ozbiljnih jetrenih bolesti. Nikotinska kiselina se ne preporučuje trudnicama i dojiljama, treba ih oprezno uzimati ovisnicima o alkoholu, bolesnicima sa nestabilnom anginom pektoris, akutnim MI koji primaju nitrate, antagoniste kalcijuma, ßadreno blokatori, statini.

Da biste umanjili nuspojave, preporučuje se: započnite terapiju s malim dozama i postepeno povećavajte dozu, primjenjujte aspirin 30 minuta prije uzimanja lijeka, uzimajte nikotinsku kiselinu samo uz obroke, ne uzimajte nikotinsku kiselinu s toplim napicima, alkoholom, započnite terapiju lijekovima kratkog djelovanja.

Trenutno je spoj koji se sastoji od 1000 mg nikotinske kiseline i laripiprant, lijek koji eliminira nuspojave nikotinske kiseline, registriran u Ruskoj Federaciji.

Sekvatranti žučnih kiselina (jonske izmjenjivačke smole)

Xecvestrans žučnih kiselina (FFA) uključuje: kolestiramin, kolestipol, ljubitelje kotača.

Mehanizam delovanja FFA je vezivanje žučnih kiselina u lumenu tankog creva, što sprečava njihovu reapsorpciju i pojačava njihovu fekalnu ekskreciju. Kao rezultat toga, pojačana je sinteza žučnih kiselina u jetri što dovodi do povećanja potrebe jetrenih stanica za holesterolom. FFA smanjuju LDL holesterol u plazmi za 15% - 30% i povećavaju HDL holesterol za 5%. SQD usporava napredovanje ateroskleroze prema koronarografiji. FFA mogu povećati razinu TG.

Kostiramin i kolestipol često uzrokuju zatvor, nadimanje, bolove u trbuhu, dispepsiju i neugodne osjećaje ukusa. Zupčanik ima manje nuspojava.

FFA su apsolutno kontraindicirani kod pacijenata s izrazitim povećanjem TG (TG> 4,0 mmol / L).

Fibrates

Derivati ​​fibrojske kiseline - fibrati (ciprofibrat, gemfibrozil, fenofibrat) - uglavnom smanjuju sadržaj triglicerida i poboljšavaju ostale pokazatelje metabolizma lipida. Fibrati inhibiraju agregaciju trombocita, poboljšavaju endotelnu funkciju i smanjuju nivo fibrinogena u krvi.

Tretman koji najviše obećava fenofibrat (lipantil, trejor). Liječenje fenofibratom bolesnika sa dijabetesom tipa 2 dovodi do regresije koronarne ateroskleroze i efikasno sprečava razvoj mikro- i makrovaskularnih komplikacija.

Važno je da fenofibrat, za razliku od drugih fibrata, ne ometa katabolizam statina i može biti sigurniji ako se koristi zajedno sa statinima.

Tab. 9. Derivati ​​fibrojske kiseline (vlaknati)

Naziv (trgovačko ime)Doza
Fenofibrat (Lipantil)200 mg jednom dnevno
Cyprofibrate (Lipanor)100 mg 1 - 2 puta dnevno
Gemfibrozil600 mg 2 puta dnevno

ω - 3 polinezasićene masne kiseline

Relativno nedavno je u Rusiji registrovan lijek omacor (koncentrirano pročišćeno riblje ulje iz ribe koja se nalazi u sjevernim morima), koja se sastoji od 84% eikosapentaenske i dokozaheksaenske masne kiseline. Omacor u dozi od 1 g jednom dnevno propisan je radi sprečavanja komplikacija infarkta miokarda, jer ima izražene antiaritmičke, antitrombotičke efekte. U dozi od 2 do 4 g dnevno, lijek učinkovito smanjuje nivo TG u plazmi, pa se može koristiti za iste indikacije kao i fenofibrat. Nuspojave: pojačano krvarenje, proliv.

Papilarni obrasci prsta su marker sportske sposobnosti: dermatoglicni znakovi formiraju se u 3-5 mjeseci trudnoće, ne mijenjaju se tokom života.

Organizacija otjecanja površinskih voda: Najveća količina vlage na Zemlji isparava s površine mora i oceana (88 ‰).

Križni profili nasipa i obalne pruge: U urbanim je područjima zaštita banaka dizajnirana uzimajući u obzir tehničke i ekonomske potrebe, ali poseban značaj pridaju estetskim.

Opći uvjeti za odabir sustava odvodnje: Sustav odvodnje odabire se ovisno o prirodi zaštićenog.

Karakterizacija inhibitora apsorpcije holesterola

Kada se liječe visokim kolesterolom u krvi, statini se ne miješaju s nikotinskom kiselinom i fibratima, koji su lijekovi različite klase, i to zbog činjenice da nije dovoljno siguran i mogu izazvati razvoj drugih bolesti. Primjerice, kombinacija fibrata i statina povećava rizik od miopatije, ista stvar može se desiti s kombinacijom nikotinske kiseline i statina, samo osim svega može utjecati jetra.

Ali farmakolozi su našli rješenje, razvili su lijekove čiji je utjecaj usmjeren na druge mehanizme za razvoj hiperholesterolemije, posebno na apsorpciju holesterola u crijevima. Jedan od tih lijekova je Ezithimibe ili Ezeterol.

Prednost lijeka je u tome što je on vrlo siguran zbog činjenice da njegove komponente ne prodiru u krv. Ovo je vrlo važno, jer će lijek biti dostupan pacijentima s patologijama jetre i onima kojima je kontraindicirana uporaba statina iz više razloga. Kombinacija ezeterola sa statinima može doprinijeti poboljšanju terapeutskog efekta usmjerenog na snižavanje holesterola u tijelu.

S obzirom na nedostatke lijeka, razlikuje se njegova visoka cijena, a u slučaju monoprinta manji učinak primjene, u usporedbi s rezultatom liječenja statinima.

Klasifikacija

  1. Anionske smole i lijekovi koji smanjuju apsorpciju (apsorpciju) holesterola u crijevima.
  2. Nikotinska kiselina
  3. Probukol.
  4. Fibrates.
  5. Statini (inhibitori 3-hidroksimetil-glutaril-koenzima-A-reduktaze).

Ovisno o mehanizmu djelovanja, lijekovi za snižavanje holesterola u krvi mogu se podijeliti u nekoliko skupina.

Lijekovi koji inhibiraju sintezu aterogenih lipoproteina ("loš kolesterol"):

  • statini
  • fibrati
  • nikotinska kiselina
  • probukol
  • benzaflavin.

Sredstva koja usporavaju apsorpciju holesterola iz hrane u crevima:

  • sekvestrans žučnih kiselina,
  • guarem.

Predoziranje i interakcija ezitimije

Kada se liječe visokim kolesterolom u krvi, statini se ne miješaju s nikotinskom kiselinom i fibratima, koji su lijekovi različite klase, i to zbog činjenice da nije dovoljno siguran i mogu izazvati razvoj drugih bolesti.

Primjerice, kombinacija fibrata i statina povećava rizik od miopatije, ista stvar može se desiti s kombinacijom nikotinske kiseline i statina, samo osim svega može utjecati jetra.

Ali farmakolozi su našli rješenje, razvili su lijekove čiji je utjecaj usmjeren na druge mehanizme za razvoj hiperholesterolemije, posebno na apsorpciju holesterola u crijevima. Jedan od tih lijekova je Ezithimibe ili Ezeterol.

Prednost lijeka je u tome što je on vrlo siguran zbog činjenice da njegove komponente ne prodiru u krv. Ovo je vrlo važno, jer će lijek biti dostupan pacijentima s patologijama jetre i onima kojima je kontraindicirana uporaba statina iz više razloga.

Ezetimibe selektivno inhibira apsorpciju holesterola i pojedinih stirena biljnog porijekla u tankom crijevu. Tamo su lijekovi lokalizirani u tankom crijevu i ne dozvoljavaju apsorpciju holesterola, smanjujući na taj način opskrbu holesterolom izravno iz crijeva u drugi organ - jetru, smanjujući rezerve u jetri i povećavajući izlučivanje iz krvne plazme.

Blokatori apsorpcije holesterola ne povećavaju izlučivanje žučnih kiselina i ne inhibiraju sintezu holesterola u jetri, što se ne može reći za statine. Zbog različitog principa djelovanja, lijekovi iz tih klasa uz istovremeno korištenje sa statinima mogu dodatno smanjiti kolesterol.

Apsolutna bioraspoloživost ezeterola se ne može odrediti jer je ovaj spoj gotovo nerastvorljiv u vodi.

Prilikom uzimanja terapije sa inhibitorima potrebno je strogo pridržavati se režima koji je propisao ljekar. No ako se predoziranje i dalje dogodi, pacijenti trebaju znati sljedeće.

U rijetkim slučajevima predoziranja, neželjeni događaji koji su se pojavili kod pacijenata nisu bili dovoljno ozbiljni. Ako govorimo o kliničkim ispitivanjima, tada je u jednom od njih lijek propisan 15 dobrovoljcima dobrog zdravlja u dozi od 50 mg dnevno tokom dva tjedna.

Drugo istraživanje uključivalo je 18 volontera sa simptomima primarne hiperholesterolemije, propisano im je 40 mg Ezithimibe više od 50 dana. Svi sudionici u kliničkim ispitivanjima pokazali su povoljnu toleranciju na lijek.

Kombinacija Ezithimibe s primjenom antacida može pomoći u smanjenju brzine apsorpcije tvari prvog lijeka, ali to ne utječe na njegovu bioraspoloživost. Zajedničkom terapijom kolestiraminom smanjuje se nivo apsorpcije ukupne količine eseterola za otprilike 55 posto.

S obzirom na kompleksno liječenje fenofibratima, ukupna koncentracija inhibitora povećava se približno jednom i pol puta. Upotreba eseterola sa fibratima nije detaljno proučena, tako da se ne preporučuje njihova istodobna primjena od strane liječnika.

Opasnost od povišenog holesterola opisana je u videu u ovom članku.

Usporavajući apsorpciju holesterola iz hrane u crevima, ova sredstva smanjuju njegovu koncentraciju u krvi, a najefikasnija u ovoj grupi sredstava je guar. Radi se o biljnom dodatku koji potječe iz sjemenki zrnca hijacinta.

Guarem mehanički uklanja molekule holesterola iz crijevne stijenke. Ubrzava eliminaciju žučnih kiselina, što dovodi do povećanog zauzimanja holesterola iz krvi u jetru za njihovu sintezu. Lijek suzbija apetit i smanjuje količinu pojedene hrane što dovodi do gubitka težine i nivoa lipida u krvi.

Nuspojave uključuju nadimanje, mučninu, bol u crijevima i ponekad labavu stolicu. Međutim, oni su lagano izraženi, rijetko se javljaju, a kontinuirana terapija prolazi neovisno.

Sekvestracije žučnih kiselina

Lijekovi za vezanje žučne kiseline (kolestiramin, kolestipol) su anionske smole. Jednom u crijevima "usvajaju" žučne kiseline i uklanjaju ih iz tijela. Tijelu počinje nedostajati žučnih kiselina, koje su neophodne za normalno funkcioniranje.

Kolestiramin i kolestipol dostupni su u obliku pudera. Dnevnu dozu treba podijeliti na 2 do 4 doze, konzumirati razrjeđivanjem lijeka u tekućini (voda, sok).

Anionske smole ne apsorbuju se u krv, delujući samo u crevnom lumenu. Zbog toga su prilično sigurne i nemaju ozbiljnih neželjenih efekata. Mnogi stručnjaci smatraju da je nužno započeti liječenje hiperlipidemije ovim lijekovima.

Nuspojave uključuju nadimanje, mučninu i zatvor, rjeđe labave stolice. Da bi se spriječili takvi simptomi, potrebno je povećati unos tekućine i dijetalnih vlakana (vlakana, mekinja) .Uzdužnoj primjeni ovih lijekova u velikim dozama može se poremetiti apsorpcija folne kiseline i nekih vitamina, uglavnom topljivih u mastima, u crijevima.

Nikotinska kiselina i njeni derivati ​​(enduracin, niceritrol, acipimoks) su vitamin grupe B. Smanjuje koncentraciju "lošeg holesterola" u krvi. Nikotinska kiselina aktivira sistem fibrinolize, smanjujući sposobnost krvi da stvara krvne ugruške.

Liječenje nikotinskom kiselinom provodi se dugo, uz postupno povećavanje doze. Prije i nakon uzimanja, ne preporučuje se pijenje toplih napitaka, posebno kafe.

Ovaj lijek može da nadražuje želudac, tako da nije propisan kod gastritisa i peptičnog čira. Kod mnogih pacijenata crvenilo lica se pojavi na početku liječenja. Postepeno, ovaj efekt nestaje. Da biste ga spriječili, preporučuje se uzimanje 325 mg aspirina 30 minuta prije uzimanja lijeka. 20% pacijenata ima svrbež kože.

Liječenje preparatima nikotinske kiseline kontraindicirano je kod peptičnog ulkusa i čira na dvanaesniku, hroničnog hepatitisa, teških poremećaja srčanog ritma, gihta.

Enduracin je lijek nikotinske kiseline dugog djelovanja. Puno se bolje podnosi, izazivajući minimum nuspojava. Oni se mogu liječiti duže vrijeme.

Inhibitori apsorpcije holesterola: kako djeluju i funkcioniraju lijekovi?

Dugi niz godina neuspešno boreći se sa CHOLESTEROL-om?

Šefica Instituta: „Bićete zapanjeni koliko je lako sniziti nivo holesterola tako što ćete ga jednostavno uzimati svaki dan.

Bez holesterola, ljudsko telo ne može postojati u potpunosti. Ova tvar je dio ćelijskih membrana, osim toga bez nje će biti nemoguć rad nervnog sistema i drugih važnih organa ljudskog tijela.

Prekomernim sadržajem ove supstance misli se na loš holesterol koji zajedno sa proteinom stvara novo jedinjenje - lipoprotein. Takođe postoji u dva oblika: niske gustine i visoke gustine. Lipoprotein visoke gustoće nije štetan za tijelo, za razliku od njegove druge sorte. Ako situacija ne bude pokrenuta i nivo ovog lipoproteina u krvi nije kritičan, to će biti dovoljno da se pacijent prebaci na dijetalnu prehranu i uđe u fizičku aktivnost u svoj životni stil.

Naši čitaoci su uspješno koristili Aterol za snižavanje holesterola. Uvidjevši popularnost ovog proizvoda, odlučili smo ga ponuditi vašoj pažnji.

Ali ove mjere ne daju uvijek željeni rezultat, u nekim slučajevima pacijentu će možda trebati medicinsko čišćenje posuda.

Naučnici dugo rade na stvaranju idealnog lijeka za smanjenje "lošeg" holesterola.

Optimalno rješenje još nije pronađeno, stvoreno je nekoliko skupina lijekova za smanjenje kolesterola, a svaki od njih ima svoje pozitivne i negativne nijanse.

Statini su među najboljim lijekovima za visoki lipoprotein u krvi, ali zbog niza nedostataka i prisustva opasnih posljedica za organizam, posebno prilikom upotrebe velikih doza lijeka, oni ne žure uvijek ih propisivati.

Holesterol u žena u dobi od 55 godina

Naši čitaoci su uspješno koristili Aterol za snižavanje holesterola. Uvidjevši popularnost ovog proizvoda, odlučili smo ga ponuditi vašoj pažnji.

Srčanožilne bolesti usljed ateroskleroze vodeći su uzrok smrti u razvijenim zemljama. Ateroskleroza je opasna bolest u kojoj se na zidovima arterija formiraju aterosklerotski plakovi. Postupno povećavajući se, oni prekidaju protok krvi u žilama. Posljedice mogu biti najtužnije - infarkt miokarda, moždani udar, gangrena donjih ekstremiteta.

  • Glavni pokazatelji lipidnog profila
  • Uzroci hiperholesterolemije
  • Liječenje bez lijekova
  • Terapija lijekovima
  • Liječenje narodnim lijekovima

Glavni faktor koji predisponira razvoj bolesti je hiperholesterolemija, jer plakovi nisu ništa drugo nego akumulacija holesterola. Također, iz više razloga, nakon pedeset godina značajno se povećava rizik od razvoja ateroskleroze. Detaljnije ćemo analizirati kakav bi trebao biti holesterol kod žena u dobi od 55 godina.

Indikacije za upotrebu lijeka

Kada se preporučuje propisivanje ovog lijeka? Indiciran je za primarnu hiperholesterolemiju, Ezithimibe se upotrebljava neovisno uz dijetalnu prehranu, ili u kombinaciji sa statinima.

Ovaj lijek pomaže da se smanji ne samo nivo ukupnog holesterola, nego i apolipoprotein B, trigliceridi, LDL holesterol, kao i da se poveća HDL holesterol.

Uz homozigotnu porodičnu hiperholesterolemiju, lek se koristi kao dodatak statinima radi smanjenja povišenog holesterola, i ukupnog i LDL.

Ezeterol je propisan za homozigotnu sitosterolemiju. Omogućuje vam da smanjite povišenu razinu kampesterola i sitosterola.

Kontraindikacije i nuspojave

Ovaj je lijek zabranjen za uporabu kod pacijenata koji imaju povećanu osjetljivost na njegove sastavne tvari.

Trudnicama i tijekom dojenja također se ne preporučuje uporaba inhibitora apsorpcije holesterola.

Ako postoji potreba za primjenom ezeterola od strane dojilje, tada će najvjerovatnije biti potrebno odlučiti o prestanku dojenja.

Ostale kontraindikacije uključuju:

  • starost manja od 18 godina, jer sigurnost i efikasnost od upotrebe lijeka još nisu utvrđeni,
  • prisutnost bilo kakvih patologija jetre tokom pogoršanja, kao i porast aktivnosti „jetrenih“ transaminaza,
  • teški ili umjereni stepen zatajenja jetre, mjeren skalom Child-Pyug,
  • manjak laktoze, netolerancija na laktozu, malapsorpcija glukoze i galaktoze,
  • upotreba lijeka u kombinaciji sa fibratima,
  • upotrebu pacijenata koji primaju lijek ciklosporin treba provoditi s oprezom i uz praćenje razine koncentracije ciklosporina u krvi.

U slučaju monoterapije, blokator apsorpcije holesterola može prouzrokovati nuspojave poput bolova u trbuhu, probavne smetnje, glavobolje. Uz složenu terapiju statinima, pored migrene mogu se pojaviti i simptomi u obliku umora, nadimanja, problema sa stolicom (uznemirenost ili zatvor), mučnine, mijalgije, povećane aktivnosti ALT-a, AST-a i CPK-a. Pojava kožnog osipa, angioedem, hepatitis, pankreatitis, trombocitopenija i povećanje jetrenih enzima takođe nisu isključeni u kliničkoj praksi.

U vrlo rijetkim slučajevima moguć je razvoj rabdomiolize.

Princip djelovanja inhibitora

Ezetimibe selektivno inhibira apsorpciju holesterola i pojedinih stirena biljnog porijekla u tankom crijevu. Tamo su lijekovi lokalizirani u tankom crijevu i ne dozvoljavaju apsorpciju holesterola, smanjujući na taj način opskrbu holesterolom izravno iz crijeva u drugi organ - jetru, smanjujući rezerve u jetri i povećavajući izlučivanje iz krvne plazme.

Blokatori apsorpcije holesterola ne povećavaju izlučivanje žučnih kiselina i ne inhibiraju sintezu holesterola u jetri, što se ne može reći za statine. Zbog različitog principa djelovanja, lijekovi iz tih klasa uz istovremeno korištenje sa statinima mogu dodatno smanjiti kolesterol. Predklinička ispitivanja pokazuju da se ezeterolom spriječava apsorpcija 14C-kolesterola.

Apsolutna bioraspoloživost ezeterola se ne može odrediti jer je ovaj spoj gotovo nerastvorljiv u vodi.

Upotreba lijeka zajedno s hranom ne utječe na njegovu bioraspoloživost u dozi ne većoj od 10 mg.

Način primjene, doziranje i trošak

Prije nego što započne tečaj liječenja, pacijenti moraju ići na dijetu s visokim kolesterolom, morat će je nastaviti pratiti tokom cijelog razdoblja uzimanja lijeka. Ezeterol treba uzimati tokom dana, bez obzira na unos hrane. Tipično, dežurni ljekar propisuje uzimanje lijeka od 10 mg ne više od jednom dnevno.

Što se tiče doziranja u kombinaciji s Ezithimibe sa statinima, kod složenog liječenja treba se pridržavati sljedećeg pravila: uzimati lijek jednom dnevno uz statine, pri čemu se obavezno pridržavajte propisanih preporuka za prijem.

Paralelno s terapijom sekvestrantima masnih kiselina i Ezithimibe, treba ga uzimati u dozi od 10 mg jednom dnevno, ali najkasnije dva sata prije uzimanja sekvestranata ili ne ranije od četiri sata nakon toga.

U slučaju oštećenja funkcije jetre, pacijenti u fazi blagog zatajenja jetre ne trebaju odabir doze. A za pacijente s umjerenim i teškim zatajenjem jetre, uglavnom nije preporučljivo koristiti inhibitore apsorpcije dolaznog kolesterola u ljudskom crijevu.

Kao što je već spomenuto, cijena inhibitora nije posebno pristupačna, što se odnosi na njihove nedostatke.

Ezetimibe u dozi od 10 miligrama (28 komada) može se kupiti od 1800 do 2000 rubalja.

Povišeni holesterol: uzroci i lečenje

Povišeni holesterol (hiperholesterolemija) je stanje kod koga je u organizmu prisutan višak ove supstance. Globalno gledano, svaki treći stariji od 25 godina pati od visokog kolesterola. Ljudi s visokim kolesterolom imaju veću vjerojatnost da će razviti kardiovaskularne bolesti (CVD).

U nekim se slučajevima hiperholesterolemija primjećuje čak i kod ljudi s normalnom težinom, pravilnom prehranom i aktivnim načinom života. Povišeni holesterol često prati drugu, mnogo istaknutiju bolest, poput pretilosti i dijabetesa. Zbog toga se često pažnja preusmjerava na ove bolesti. Kao rezultat toga, značajan dio ljudi s visokim kolesterolom ne prima liječenje, čak ni u razvijenim zemljama.

Holesterol i njegove vrste

Holesterol je prirodna komponenta svih tjelesnih stanica. To je meka, voštana, masna supstanca koja se više sintetiše u tijelu, a samo mali dio dolazi iz hrane. Holesterol je važan za stvaranje membrana tjelesnih ćelija, vitamina D i određenih hormona. Holesterol se ne rastvara u vodi, samim tim se ne može kretati kroz tijelo. Čestice nazvane lipoproteini pomažu u prevođenju holesterola u cirkulacijskom sistemu. Postoje dve glavne vrste lipoproteina:

  • „Dobar“ (HDL ili lipoproteini velike gustine),
  • "Loši" (LDL ili lipoproteini, za koje je karakteristična lipoproteina niske gustine).

Normalna razina ukupnog kolesterola u krvi kreće se od 140-200 mg / dl. Međutim, ukupni holesterol ne daje potpunu sliku zdravstvenog stanja. Odnos između dva oblika kolesterola (tj. Između HDL i HDL) važan je pokazatelj razine rizika od CVD-a. Takođe u krvi postoji treća vrsta supstanci nalik masnoći - trigliceridi. S porastom njihove razine koncentracija HDL opada.

Trigliceridi su glavni oblik masti pohranjene u tijelu. Kad razmišljate o masnoći na bokovima i stomaku, razmišljate o trigliceridima. Predstavljaju krajnji produkt razgradnje masti konzumiranih s hranom. Sve vrste hrane koje tijelo probavlja i koje nisu odmah usmjerene na energetske ili druge potrebe pretvaraju se u trigliceride pohranjene u masnom tkivu. Kao i holesterol, trigliceridi se prenose u organizam putem lipoproteina.

Naši čitaoci su uspješno koristili Aterol za snižavanje holesterola. Uvidjevši popularnost ovog proizvoda, odlučili smo ga ponuditi vašoj pažnji.

Holesterol prisutan u hrani može biti štetan ako se pretjerano koristi. Povišeni holesterol povećava rizik od KVB, srčanog udara i moždanog udara. Kada previše LDL cirkuliše u krvi, to može dovesti do stvaranja kolesteroloških plakova (naslaga holesterola) na unutrašnjoj površini arterija. Plakovi se postepeno sužavaju ili čak blokiraju lumen arterija, što dovodi do smanjenog dotoka krvi u mozak, srce i druge organe. To može dovesti do srčanog udara ili šloga.

Zašto raste holesterol? U nekim slučajevima, kod nekih ljudi povišeni kolesterol dolazi zbog nasljednih faktora. Međutim, glavni razlog visokog kolesterola u većini slučajeva je nepravilni način života s kombinacijom konzumiranja velike količine masne hrane, koja je pretjerano bogata zasićenim mastima. Povišeni kolesterol se može spriječiti, ponekad je dovoljno da prilagodite prehranu i unesete fizičku aktivnost u svoj život. Ako to nije dovoljno, onda vam liječnik može preporučiti uzimanje određenih lijekova koji snižavaju kolesterol.

Znakovi povećanja

Obično se ne pojave simptomi visokog holesterola. U većini slučajeva visoki kolesterol dovodi do opasnog KVB (srčani udar, moždani udar i tako dalje), a dijagnosticira se prilikom pregleda u vezi s njima. Te se bolesti obično razvijaju kao rezultat taloženja kolesteroloških plakova na unutarnjoj površini arterija. Jedini način otkrivanja ove opasne pojave je provođenje krvne pretrage na holesterol. Preporučljivo je testirati se na holesterol nakon navršenih 20 godina. Čak i ako je holesterol potpuno normalan, ima smisla provjeravati njegovu razinu u krvi otprilike jednom u 5 godina. Ako imate nasljednu predispoziciju za visoki nivo holesterola, onda liječnik može preporučiti provođenje takvih pregleda mnogo češće. Takođe, učestalije probe holesterola provode se u slučajevima kada postoje faktori rizika (visoki krvni pritisak, višak kilograma, pušenje).

Ukratko analizirajmo znakove i simptome koji se razvijaju u slučajevima kada visoki kolesterol dovodi do KVB.

Koronarna insuficijencija

Simptomi koronarne insuficijencije mogu se razlikovati kod muškaraca i žena. Međutim, i kod muškaraca i kod žena CVD ostaje vodeći uzrok smrti u razvijenim zemljama. Najčešći znakovi koronarne insuficijencije uključuju:

  • angina pektoris, bol u grudima,
  • mučnina
  • kratkoća daha
  • bol u vratu, gornjem dijelu trbuha ili u leđima,
  • ukočenost ili hladnoća u udovima.

Akumulacija plakova sa visokim holesterolom povlači ozbiljne rizike od smanjene opskrbe kisikom krvlju određenih dijelova mozga. Ovo se događa sa moždanim udarom. Moždani udar je hitno stanje, pa je za hitnu pomoć potrebno hitno liječenje. Simptomi uključuju:

  • iznenadni gubitak ravnoteže i koordinacije,
  • iznenadna vrtoglavica
  • asimetrija lica (ptoza kapka ili usta na jednoj strani),
  • nemogućnost kretanja (posebno asimetrična),
  • konfuzija, nedosljednost,
  • nejasan govor
  • ukočenost na licu, rukama, nogama (posebno asimetričnim),
  • zamagljen vid, dvostruki vid
  • iznenadna jaka glavobolja.

Arterije koje snabdijevaju srce krvlju mogu se blokirati zbog nakupljanja plakova. Ovaj proces, nazvan ateroskleroza, spor je i asimptomatski. Vremenom je moguće odvajanje plakova. Kada se to dogodi, oko njega formira se ugrušak krvi. To može dovesti do začepljenja krvnih žila koji opskrbljuju srčani mišić, što dovodi do ishemije. S oštećenjem srca ili nekrozom njegovih tkiva uslijed nedostatka kisika nastaje srčani udar. Znakovi srčanog udara uključuju:

  • osjećaj zategnutosti i kontrakcije u grudima, bol u grudima ili rukama,
  • problemi sa disanjem
  • pojava osećanja anksioznosti,
  • vrtoglavica
  • mučnina, probavne smetnje ili žgaravica,
  • prekomjeran rad.

Infarkt miokarda je hitno stanje koje zahteva hitno liječenje za hitnu pomoć. Nekroza srčanog tkiva može biti nepovratna ili čak fatalna ako se ne predvidi hirurško liječenje.

Ateroskleroza perifernih arterija

Ova bolest je rezultat visokog kolesterola, što dovodi do naslaga plaka unutar arterija. To uključuje blokiranje protoka krvi do bubrega, ruku, želuca, nogu. Rane faze ove bolesti uključuju sljedeće simptome:

  • trnce i peckanje u nožnim prstima,
  • bol
  • umor
  • povremena klaudifikacija,
  • nelagodu u nogama i stopalima,
  • stanjivanje, blijedost i sjaj kože na nogama i stopalima,
  • pojava čira na nogama i stopalima, koji zarastaju vrlo sporo,
  • zadebljanje noktiju na nožnim prstima,
  • smanjen rast kose na nogama.

Digestivni sistem

Povišeni holesterol može dovesti do neravnoteže žuči, što uzrokuje stvaranje žučnih kamenaca. Značajan procenat slučajeva žučnih kamenaca uzrokovan je povišenim holesterolom. Nakupljanje plakova u arterijama može dovesti do blokiranja protoka krvi u bubrezima i želucu. Kada su arterije koje opskrbljuju crijeva blokirane, razvija se ishemijski sindrom, praćen bolovima u trbuhu, mučninom, povraćanjem i krvavim stolicama.

Uzroci i faktori rizika

U nekim slučajevima povišeni holesterol je nasljedan. Pri tome će vam jetra proizvesti previše kolesterola ili tijelo neće ukloniti LDL iz krvi na učinkovit način. Povišene vrijednosti holesterola i povećane koncentracije triglicerida mogu biti povezane sa drugim bolestima, poput dijabetesa. Ali u većini slučajeva visoki kolesterol nastaje zbog jedenja viška hrane sa zasićenim mastima, kao i nedovoljne fizičke aktivnosti. Među ljudima koji imaju višak kilograma češći je visoki holesterol.

Neki faktori predisponiraju čovjeka za visok holesterol. Ne mogu se svi eliminirati, ali neki se mogu i moraju eliminirati. Najvažniji faktori za razvoj visokog kolesterola uključuju:

  • prekomjerna težina i gojaznost,
  • jede dijetu koja uključuje veliki broj zasićenih masti i trans masti koje su u velikim količinama prisutne u prerađenoj hrani i prženoj hrani,
  • nedostatak kretanja
  • nasljedna predispozicija za KVB,
  • hipertenzija
  • pušenje
  • dijabetes
  • hipertireoza
  • kongestivna žutica
  • hiperadrenokortika,
  • neuropsihijatrijska anoreksija,
  • hroničnog zatajenja bubrega
  • nefrotski sindrom.

Većina ljudi često ne pokazuje znakove visokog kolesterola. Krvni test je u ovom slučaju jedini način da se provjeri koncentracija holesterola. Ako je ukupna razina kolesterola u krvi veća od 200 mg / dl ili HDL ispod 40, tada će liječnik možda poželjeti napraviti lipidni test praznog stomaka kako bi razjasnio dijagnozu. Sa ovom vrstom analize morate se suzdržati od konzumiranja hrane 12 sati prije uzimanja krvi. Unatoč činjenici da se razina kolesterola veća od 200 mg / dl obično smatra povišenom, u svakom je slučaju potreban individualni pristup, uzimajući u obzir pacijentovo opće zdravstveno stanje i prisustvo ili odsutnost KVB. Slede različiti rasponi nivoa holesterola i njihova interpretacija od strane lekara:

Prevencija

Većina ljudi može sniziti razinu kolesterola jedući uravnoteženu prehranu, redovnim vježbanjem i kontrolom vlastite težine.

Kompletna dijeta potiče gubitak kilograma. Čak i mršavljenje od samo 2,5 kilograma može poboljšati kontrolu holesterola. Poboljšajte svoju ishranu na sledeći način.

  • Smanjite unos zasićenih masti i trans masti. Zasićene masti trebaju donijeti više od 10% ukupne potrošene kalorije, a trans masti trebaju biti potpuno eliminirane. Podaci istraživanja pokazuju da trans masti značajno povećavaju rizik od kardiovaskularnog sustava. Treba dati prednost nezasićenim mastima, poput maslinovog i uljane repice.
  • Jedite integralne žitarice, hleb od punog zrna, neobrađene žitarice, smeđu rižu i mekinje.
  • Jedite više voća i povrća bogatog vlaknima i nižim holesterolom.
  • Ograničite hranu iz holesterola. Najveća količina kolesterola nalazi se u žumanjku, integralnim mliječnim proizvodima i uravnim kremama.
  • Jedite masnu ribu (poput divljeg lososa, haringe ili kapelina), jedite najmanje dvije porcije svake sedmice.
  • Jedite hranu koja sadrži fitosterole i stanole koji se nalaze u orasima, sjemenkama, biljnim uljima, sokom od pomorandže, jogurtu. Studije pokazuju da svakodnevna konzumacija 2-3 grama fitosterola može smanjiti LDL za 15%.
  • Povećajte unos hrane bogate vlaknima kao što su zobena kaša, ječmene žitarice, mahunarke, voće, povrće i integralne žitarice.

Mnogo novootkrivenih dijeta vrlo je popularno među ljudima, ali često su neupotrebljive za dugotrajno mršavljenje, a ponekad su čak i štetne za zdravlje, jer iz prehrane isključuju vrlo važne elemente. Vrste dijeta kojima se iz prehrane uklanjaju velike grupe prirodnih namirnica obično su nezdrave. Sa visokim holesterolom stručnjaci preporučuju aktivno korištenje raznolikog menija, uključujući veliki broj povrća i voća:

  • žitarice: 6-8 obroka dnevno (od kojih polovina treba da se sastoji od integralnih žitarica),
  • povrće: 3-5 porcija dnevno,
  • voće: 4–5 obroka dnevno,
  • Mliječni proizvodi s malo masti ili s malo masti: 2-3 porcije dnevno,
  • nemasno meso, perad, morski plodovi: 85–170 grama dnevno,
  • masti i ulja: 2-3 kašike dnevno (koristite nezasićene masti, poput maslinovog ili ulja repice),
  • orašasti plodovi, semenke, mahunarke: 3-5 porcija nedeljno,
  • slatkiši, šećer: manje od 5 obroka tjedno (što manje, to bolje).

Takođe se preporučuje da svaki tjedan konzumirate 2 porcije masnih vrsta ribe, ograničite unos natrijuma sa solju (ne više od 2400 mg / dan). Ako ograničenje unosa soli i zasićenih masti ne izazove željeni efekat u odnosu na holesterol, tada liječnik može preporučiti konzumiranje više topljivih vlakana, kao i biljnih sterola.

U nekim se slučajevima preporučuje mediteranska prehrana usredotočena na jedenje cjelovitih žitarica, voća i povrća, ribe i maslinovog ulja. Unatoč činjenici da ova dijeta sadrži puno masti, većina ih je mononezasićenih. Takođe, ova dijeta je natopljena vlaknima i antioksidansima.

Gubitak kilograma vježbanjem

Prekomjerna težina povećava rizik od visokog kolesterola i KVB. Gubitak tjelesne težine dovodi do smanjenja koncentracije triglicerida i povećanja HDL-a. U slučaju prisutnosti viška kilograma, trebate težiti njenom glatkom i stalnom smanjenju kroz testirane i utvrđene dijete.

Redovna tjelovježba smanjuje rizik od KVB i pomaže u smanjenju LDL-a. Posebno su efikasni u kombinaciji sa pravilnom ishranom. Samo 30-minutno vježbanje umjerenog intenziteta 5 puta tjedno može vam pomoći smanjiti težinu i LDL. Da biste razvili sistem treninga i procijenili nivo dozvoljenih opterećenja, bolje je konzultirati se sa stručnjakom.

Liječenje lijekovima

Ako dijeta i redovna tjelesna aktivnost ne pomažu u normalizaciji kolesterola, tada specijalista može propisati lijekove za visoki kolesterol. U slučajevima kada rezultati krvnih pretraga pokazuju vrlo visoku razinu kolesterola (više od 200 mg / dl), liječenje lijekovima može se propisati od samog početka, istovremeno s dijetom i vježbama. Lijekovi koji se obično koriste za snižavanje holesterola dijele se u sljedeće grupe:

Obično su to prioritetni lijekovi u borbi protiv visokog kolesterola. Lako ih je uzimati i rijetko komuniciraju s drugim agentima. Nuspojave tih lijekova uključuju miozitis, bolove u zglobovima, probavne smetnje i oštećenje jetre. Statini uključuju:

  • lovastatin
  • pravastatin
  • rosuvastatin,
  • simvastatin
  • atorvastatin sz,
  • fluvastatin.

Ovaj lijek se koristi i za snižavanje LDL-a i za povećanje HDL-a. Nuspojave uključuju crvenilo kože, probavne smetnje, glavobolje, vrtoglavicu, poremećaje vida i oštećenje jetre.

Sekvestracije žučnih kiselina:

Ovi lijekovi se koriste za liječenje visokog holesterola u krvi. Nuspojave uključuju nadimanje, zatvor, žgaravicu i povećane trigliceride. Ljudi sa povišenim trigliceridima ne bi trebali uzimati ove lijekove. Ova grupa lijekova uključuje:

Inhibitori apsorpcije holesterola

Lijek nazvan ezetimibe ograničava apsorpciju holesterola u tankom crijevu. Nuspojave uključuju glavobolju, mučninu, mišićnu slabost. Ovaj lek se ponekad koristi u kombinaciji sa simvastatinom.

Derivati ​​fibrojske kiseline:

Ovi lijekovi su efikasni u snižavanju triglicerida. U nešto manjoj mjeri korisni su za snižavanje razine LDL-a. Obično ih koriste ljudi koji ne podnose niacin. Nuspojave uključuju miozitis, probavu, fotosenzibilnost, žučne kamence, poremećaje srčanog ritma i oštećenje jetre. Ovi lijekovi uključuju:

U slučajevima kada pacijent nije osjetljiv na određenu klasu lijekova, liječnik može propisati kombinaciju lijekova iz dvije klase.

Prehrana i dodaci ishrani

Osim pravilne prehrane gore opisane, preporučuje se u prehranu uvrstiti određene vrste hrane i dodataka prehrani koji mogu pomoći snižavanju kolesterola.

  • Vlakna Brojna istraživanja pokazala su da rastvorljiva vlakna koja se nalaze u mahunarkama, ovsenim mekinjama, ječmenoj kaši, jabukama i sjemenkama lana smanjuju LDL i trigliceride. Vlakna takođe doprinose gubljenju kilograma, jer stvaraju osjećaj sitosti. Muškarci bi trebali konzumirati oko 30–38 grama vlakana dnevno, a žene 21–25 grama.
  • Beta Glucan. Ova vrsta rastvorljivog polisaharida prisutna je u ovsenim mekinjama i drugim biljkama. Zbog činjenice da snižava LDL, zobena kaša se smatra vrstom hrane koja smanjuje višak kolesterola.
  • Soja. Mnoga su istraživanja pokazala da jedenje proteina soje (tofu, tempe i miso) kao alternativa životinjskom mesu pomaže snižavanju kolesterola. Međutim, možda bi imalo smisla konzultirati nutricionista prije nego što uzmete suplemente koji sadrže soju. Činjenica je da izoflavoni sadržani u soji, poput estrogena, mogu dovesti do povećanog rizika od raka dojke i drugih karcinoma.
  • Omega-3 masne kiseline. Ovi spojevi prisutni su u velikim količinama u ribljem ulju, njihova upotreba doprinosi prevenciji KVB-a. Kada se uzimaju kao dodaci prehrani, ove tvari mogu pomoći u razrjeđivanju krvi. Zbog toga se osobe koje uzimaju sredstvo za razrjeđivanje krvi trebaju konzultirati s liječnikom prije uzimanja ribljeg ulja.
  • Alfa linolenska kiselina. Ovaj spoj je varijanta omega-3 masnih kiselina koje pomažu u zaštiti zdravlja srca. Međutim, on ne doprinosi snižavanju triglicerida, a relevantnost za smanjenje LDL ostaje u dvojbi.
  • Vitamin C. Brojna istraživanja pokazuju da konzumiranje ovog vitamina u količini od 100-200 miligrama dnevno pomaže snižavanju holesterola.
  • Beta Sisterol. Ovaj spoj je biljni sterol, supstanca koja može smanjiti apsorpciju holesterola u crevu. Brojna istraživanja pokazala su da upotreba ove tvari pomaže u snižavanju LDL-a u tijelu. Treba, međutim, shvatiti da beta-sistemrol takođe može smanjiti nivo vitamina E i beta-karotena koji apsorbuje creva. U skladu s tim, možda ćete trebati posavjetovati se s liječnikom.
  • Policosanol. Ova prirodna tvar dobivena je iz šećerne trske, ona može sniziti LDL i povećati HDL. Takođe može da ometa stvaranje krvnih ugrušaka. Policosanol, s druge strane, može povećati rizik od krvarenja, pa ga ne bi trebale uzimati osobe koje koriste razrjeđivače krvi.
  • Koenzim Q10. Istraživači vjeruju da koenzim Q10 može povećati razinu antioksidanata, što pomaže u sprečavanju KVB. Osobe koje uzimaju statine često karakteriziraju nizak nivo koenzima Q10. Zbog toga se u nekim slučajevima propisuje dodatni unos aditiva u hrani s ovom supstancom.
  • Polifenoli Polifenoli su supstance biljnog porekla koje imaju antioksidativna svojstva. Mogu smanjiti rizik od ateroskleroze minimiziranjem štete koju uzrokuje povišen LDL.
  • Resveratrol Unatoč činjenici da se resveratrol smatra korisnim za smanjenje rizika od CVD-a, optimalne doze njegove potrošnje još nisu poznate. Takođe, resveratrol, nažalost, ima efekat sličan onom estrogena, koji je nepoželjan. Takođe može komunicirati s drugim lijekovima. Zbog toga je prije uključivanja ove tvari u prehranu potrebna konzultacija liječnika.

Ljekovito bilje

Biljna medicina se aktivno koristi u liječenju visokog kolesterola. Važno je razumjeti da ljekovito bilje može komunicirati s drugim lijekovima. Zbog toga se prije nego što pribjegavaju biljnoj medicini, potrebno posavjetovati sa stručnjakom. Biljke koje pomažu u snižavanju holesterola uključuju:

  • glog
  • beli luk
  • plantain
  • guggul
  • crvena fermentirana riža.

Prognoza i rizici komplikacija

Ako se ne liječi, visoki kolesterol može dovesti do niza komplikacija. Tu spadaju:

  • Srčane bolesti. Povišeni kolesterol više od 2 puta povećava rizik od srčanog udara. Smanjenje holesterola od 1% dovodi do smanjenja rizika od koronarne insuficijencije za 2%.
  • Stroke Nizak HDL povezan je s povećanim rizikom od moždanog udara.
  • Inzulinska rezistencija. 88% ljudi sa niskim HDL-om i 84% osoba sa visokim trigliceridima ima otpornost na inzulin što dovodi do povišene razine šećera. Mnogi ljudi sa otpornošću na inzulin suočavaju se sa dijabetesom.

Da biste poboljšali dugoročnu prognozu hiperholesterolemije, potrebno je održavati pravilnu težinu, jesti dijetu sa malo zasićenih masti i pravi nivo fizičke aktivnosti. Koje su koristi za telo u normalizaciji holesterola? Glavna korist od toga je značajno smanjenje rizika od KVB-a, kao i poboljšana prognoza ako su ove bolesti već prisutne.

Treba li me zbuniti pitanja visokog kolesterola ako se trenutno ne primijeti takav problem? Čak i ako imate normalan holesterol i nemate problema sa KVB, trebali biste slijediti zdrav način života kako biste svom tijelu pružili dodatnu granicu sigurnosti za budućnost. To uključuje zdravu ishranu, redovne vežbe, izbegavanje pušenja i zloupotrebe alkohola. Važno je zapamtiti da se zloupotreba alkohola odnosi i na uzroke visokog kolesterola.

Nasljedna hiperholesterolemija

Povišen holesterol zbog nasljednih faktora naziva se nasljedna hiperholesterolemija. Ovu bolest karakteriše niz osobina, pa se ovdje razmatra odvojeno. Sa nasljednom hiperholesterolemijom nivo LDL u krvi premašuje normu već od dojenačke dobi. Ovaj metabolički poremećaj se otkriva tokom rutinskih zdravstvenih provjera. Takođe se ponekad može otkriti postojanjem masnih plakova na koži ili oko očiju. Liječenje se sastoji u zdravom načinu života i uzimanju lijekova koji snižavaju kolesterol.

Uzroci visokog holesterola sa nasljednom hiperholesterolemijom

Nasljedna hiperholesterolemija nastaje zbog oštećenja gena koji kontrolira metabolizam holesterola u tijelu. Kao rezultat ove oštećenja, LDL nije pravilno uništena i nakuplja se u krvi. U većini slučajeva neuspjeli gen nasljeđuje se heterozigotno od jednog od roditelja. Ako je nasljeđivanje homozigotno, to jest, oba roditelja su nositelji tako lošeg gena, tada bolest prolazi u težem obliku (homozigotni). Heterozigotna nasljedna hiperholesterolemija zabilježena je u jednom od 500 slučajeva. Homozigotni oblik bolesti je rijedak.

Značajke bolesti

Važna karakteristika ove bolesti je razvoj KVB u mladoj dobi. Nastaje zbog stvaranja aterosklerotskih plakova na unutrašnjem zidu koronarnih arterija. Ovo može dovesti do srčanih udara čak i kod mladih ljudi. Pored toga, primjećuju se sljedeće pojave:

  • ksantomi - masne naslage na koži, bogate holesterolom, obično lokalizirane oko laktova, koljena, stražnjice i tetiva,
  • ksanthelasma - masne naslage na kapcima,
  • luk rožnice
  • gojaznost.

Dijagnoza i liječenje nasljedne hiperholesterolemije

Često se dijagnoza ove bolesti postavlja tokom standardnih ljekarskih pregleda i ljekarskih komisija. Takođe, lekar ili sam pacijent mogu uočiti masne naslage na koži ili oko očiju. Ako se ova bolest dijagnosticira u vašem bliskom rođaku, onda će vam možda biti preporučeno da se testirate na visoki holesterol.

U odraslih se obično pretpostavlja prisustvo ove bolesti s ukupnom razinom kolesterola iznad 7,5 milimola po litri ili koncentracijom LDL veće od 4,9. U djece u dobi od 10 do 15 godina, granične vrijednosti ovih pokazatelja su 6,7 i 4,0.

U slučaju heterorozne nasljedne hiperholesterolemije kod djece i mladih razvoj simptoma nije vjerovatno. Međutim, kako se dob povećava, možda će biti potrebno i liječenje ove bolesti da bi se spriječio KVB.

Opcije liječenja

Budući da je genetska bolest, nasljedna hiperholesterolemija obično nije uzrokovana nezdravim načinom života. Međutim, održavanje vašeg tijela u boljem fizičkom stanju pomoći će u sprečavanju budućih problema. Sljedeći pristupi mogu vam pomoći da zaštitite svoje tijelo.

  • Zdrava prehrana U većini slučajeva, čak i u nedostatku gojaznosti ili viška kilograma, potrebna je konsultacija nutricionista.
  • Umjerena fizička aktivnost.
  • Izbegavanje pušenja.
  • Održavajte normalnu težinu.

Obično se preporučuju lekovi za snižavanje holesterola. Najčešće se propisuju statini. Bolesna djeca obično uzimaju statine u kasnom djetinjstvu ili ranoj adolescenciji. Nekoj djeci će možda trebati afereza. Ova metoda liječenja, za vrijeme koje se koristi filtriranje LDL-a iz krvi, obično se povezuje u slučajevima homozigotne nasljedne hiperholesterolemije. Lekar koji radi, može preporučiti ostalim članovima porodice pacijenta da budu pregledani na nivo holesterola.

Obično je prognoza za bolesnike s porodičnom nasljednom hiperholesterolemijom prilično povoljna u slučaju zdravog načina života, redovnog praćenja holesterola i uzimanja svih propisanih lijekova. U slučaju homozigotnog oblika bolesti, prognoza je manje povoljna.

Snižavanje holesterola bez statina: lijekovi i hrana na bazi biljaka

Statini su najefikasniji lijekovi za smanjenje lipida. Oni blokiraju enzim koji je odgovoran za sintezu holesterola u jetri, dok se njegov sadržaj u krvi smanjuje. Istovremeno se povećava broj LDL receptora što dovodi do ubrzanog izlučivanja "lošeg holesterola" iz krvi. Najčešće se propisuju sljedeći lijekovi:

  • simvastatin (vasilip, zokor, ovan, simvagheksal, simvakard, simvakol, simvastin, simvastol, simvor, simlo, sincard, holvasim),
  • lovastatin (kardiostatin, koletar),
  • pravastatin
  • atorvastatin (anvistat, atocor, atomax, ator, atorvox, atoris, vazator, lipoford, lypimar, liptonorm, novostat, torvazin, torvakard, tulipan),
  • rosuvastatin (akorta, križ, mertenil, rosart, rosistark, rosucard, rosulip, roxera, rustor, tevastor),
  • pitavastatin (livazo),
  • fluvastatin (leskol).

Lovastatin i simvastatin proizvode se od gljiva. To su "prolijekovi" koji se u jetri pretvaraju u aktivne metabolite. Pravastatin je derivat gljivičnih metabolita, ali se ne metabolizira u jetri, već je aktivna supstanca. Fluvastatin i atorvastatin potpuno su sintetički lijekovi.

Statini se propisuju jedanput navečer, jer se vrhunac stvaranja holesterola u organizmu događa noću. Postepeno, njihova doza se može povećavati. Efekat se javlja već tokom prvih dana davanja, dostiže maksimum za mesec dana.

Statini su dovoljno sigurni. Međutim, prilikom upotrebe velikih doza, posebno u kombinaciji s fibratima, moguće je oštećenje funkcije jetre. Neki pacijenti osjećaju bol u mišićima i slabost mišića.

Statini ne utiču na metabolizam purina i ugljikohidrata. Mogu se propisati kod gihta, dijabetesa, gojaznosti.

Statini su dio standarda za liječenje ateroskleroze. Propisuju se kao monoterapija ili u kombinaciji s drugim antiateroskleroticima. Postoje gotove kombinacije lovastatina i nikotinske kiseline, simvastatina i ezetimiba (ingi), pravastatina i fenofibrata, rosuvastatina i ezetimiba.

Dostupne su kombinacije statina i acetilsalicilne kiseline, kao i atorvastatina i amlodipina (dupleksor, kaduket). Upotreba gotovih kombinacija povećava privrženost pacijenta liječenju (usklađenost), ekonomski je povoljnija i uzrokuje manje nuspojava.

Ostali lijekovi za smanjenje lipida

Benzaflavin spada u grupu vitamina B2. Poboljšava metabolizam u jetri, uzrokuje smanjenje razine glukoze, triglicerida, ukupnog holesterola u krvi. Lijek se dobro podnosi, propisuje se u dugim kursevima.

Esencijalno sadrži esencijalne fosfolipide, vitamine grupe B, nikotinamid, nezasićene masne kiseline, natrijum pantotenat. Lijek poboljšava razgradnju i eliminaciju "lošeg" holesterola, aktivira korisna svojstva "dobrog" holesterola.

Lipostable je blizak sastavu i djelovanju kod Esencijalne.

Omega-3 trigliceridi (omacor) propisani su za liječenje hipertrigliceridemije (s izuzetkom hiperhilomikromemije tipa 1), kao i za prevenciju ponavljajućeg infarkta miokarda.

Ezetimibe (ezetrol) odlaže apsorpciju holesterola u crevima, smanjujući njegov unos u jetri. Smanjuje sadržaj "lošeg" holesterola u krvi. Lijek je najefikasniji u kombinaciji sa statinima.

Video na temu "Holesterol i statini: vrijedi li uzimati lijek?"

Glavni pokazatelji lipidnog profila

Procjena lipidnog profila omogućava vam da identificirate moguća kršenja metabolizma masti. Ovo je potrebno za liječenje i sprječavanje srčanih patologija i pretilosti.

Pokazatelji metabolizma lipida:

  1. Holesterol se smatra jednim od najvažnijih lipida, u krvi može biti u slobodnom stanju, kao i u lipoproteinima i u esterificiranom obliku (spoj s masnim kiselinama). Bez njega ne bi bilo moguće stvaranje staničnih membrana, sinteza ženskih i muških spolnih hormona, žučnih kiselina i vitamina D. Pokazatelj poput ukupnog kolesterola uključuje slobodni i sve pridružene oblike holesterola. 80% holesterola proizvodi se u ljudskom tijelu (jetra, crijeva), samo oko 20% dolazi iz hrane.
  2. Lipoproteini niske gustine (LDL) su čestice koje se sastoje od kombinacije proteina sa "lošim" holesterolom. Pripadaju beta lipoproteini. Prenose holesterol iz jetre do organa i tkiva. Povišeni LDL značajno povećava rizik od razvoja ateroskleroze.
  3. Lipoproteini visoke gustoće (HDL) prenose lipide iz perifernih tkiva u jetru, gdje se razgrađuju do konačnog proizvoda - žučnih kiselina. Inače ih nazivaju alfa lipoproteini ili „dobar“ holesterol, vrednost indikatora je obrnuto proporcionalna riziku od razvoja ateroskleroze. Što je viši pokazatelj, to je manja verovatnoća bolesti.

Lipidni stol za žene stare 55 godina

Uzroci hiperholesterolemije

Povećanje lipida u krvi može biti posljedica mnogih različitih faktora. Hiperholesterolemija sama po sebi nije bolest, već samo ukazuje na neuspjeh procesa metabolizma masti.

Uzroci visokog holesterola:

  • Climax
  • Kršenje prehrane.
  • Nasljednost
  • Hronične bolesti (dijabetes melitus, hipotireoza, bolest jetre).
  • Loše navike.
  • Sjedilački način života.
  • Gojaznost

Nakon 50 godina, žene imaju povećanje holesterola u krvi. Ovo se ponajprije događa zbog početka menopauze. Hormoni jajnika (estrogeni) štite vaskularni endotel djevojčica od štetnog djelovanja holesterola, sprečavajući stvaranje aterosklerotskih plakova.

Izumiranje funkcije jajnika oduzima ženu ove prirodne obrane, značajno povećava vjerojatnost ateroskleroze i pratećih patologija - koronarne srčane bolesti, srčanog udara i moždanog udara.

Prema statističkim podacima, nakon menopauze nivo ukupnog holesterola i LDL raste za 6-10% godišnje. Neuravnotežena dijeta često dovodi do povećanja koncentracije lipida. Brza hrana je posebno štetna za organizam zbog visokog sadržaja trans masti. Pored negativnog uticaja na metabolizam masti, imaju i izražen kancerogeni efekat.

Liječenje bez lijekova

Da biste normalizovali holesterol, treba se pridržavati pravila zdravog načina života. Odbijanje loših navika, redovite fizičke vježbe i dijeta mogu pomoći da se metabolizam lipida normalizira s malim odstupanjem.

Prehrana za hiperholesterolemiju treba biti uravnotežena, u potpunosti osigurati fiziološke potrebe tijela.

Uprkos tome, trebali biste ograničiti upotrebu hrane s visokim holesterolom, ali ni u kojem slučaju ih ne biste trebali potpuno izbaciti iz ishrane. To su proizvodi poput kisele pavlake, putera, jaja, sira, kobasica, mesa.

Preporučuje se odabir sorti sa nižim procentom masti, svinjetina preferira govedinu. Vidljive slojeve masti iz mesa prije kuhanja savjetuje se da se smanje. Majoneze, brzu hranu bolje je potpuno isključiti iz ishrane, potrebno je ograničiti unos soli, žumanjke se jedu ne više od 2 puta nedeljno. Veoma korisna za tijelo ribe, posebno morske.

U svakodnevnu prehranu treba dodati žitarice, povrće, bilje, orašaste plodove. Proizvodi od povrća bogati su vlaknima, vitaminima i mineralima, doprinose poboljšanju metabolizma lipida stimulišući sintezu HDL i smanjujući apsorpciju holesterola u crijevu.

Terapija lijekovima

Odstupanje nivoa holesterola od normalnih vrijednosti ni u kojem slučaju se ne može zanemariti. U takvoj situaciji neophodne su konsultacije sa lekarom opšte prakse. Ako je potrebno, može vam preporučiti dodatni pregled, poslati na savjetovanje s kardiologom i endokrinologom. Liječenje hiperholesterolemije najčešće propisuje terapeut ili kardiolog.

Lijekovi za korekciju lipida:

  1. Statini (lovastatin, pravastatin, fluvastatin, simvastatin) smanjuju sintezu holesterola iz jetre, doprinose uklanjanju LDL iz krvotoka i njihovoj daljnjoj upotrebi u jetri. Ne može se propisati za bolesti jetre.
  2. Fibrati (ciprofibrat, fenofibrat) povećavaju nivo HDL-a i smanjuju sadržaj triglicerida u krvi. Može se koristiti sa statinima.
  3. Niacin (niacin) efikasno smanjuje koncentraciju triglicerida i LDL u krvi, povećava sadržaj HDL. Kontraindiciran kod čira na želucu.
  4. Sekvestracije žučnih kiselina trenutno se ne koriste samostalno, mogu se propisati kao dodatno sredstvo za terapiju statinima.
  5. Omega-3 polinezasićene masne kiseline (Omacor) preporučuju se za lečenje pacijenata posle infarkta miokarda.
  6. Inhibitori apsorpcije holesterola (ezetimib) inhibiraju apsorpciju holesterola u tankom crevu, koriste se zajedno sa statinima.

Treba imati na umu da samo-lijek prijeti negativnim posljedicama, lijek i potrebnu dozu treba propisati stručnjak na temelju laboratorijskih podataka.

Liječenje narodnim lijekovima

Uz hiperholesterolemiju djelotvorni su i dekocije planinske pepela pripremljene pomoću zaslađivača. To će pomoći smanjenju kolesterola i 40-dnevnom tečaju uzimanja lanenog ulja (20 g svako jutro na prazan želudac) ili morske trave, može se dodati u salate ili uzeti u pola žličice suhog praha. Za prevenciju i liječenje ateroskleroze prilično uspješno se koriste suhi prahovi cvjeta lipe ili korijena maslačka. Potrebno ih je prihvatiti po 1 žličicu prije hrane.

Pomoć u rješavanju patologije i bujon divlje ruže. Da biste ga pripremili, 20 g zdrobljenih suhih bobica treba preliti čašom kipuće vode, pirjati 15 minuta na laganoj vatri, a zatim procijediti. Uzimajte pola šolje dekocija 2 puta dnevno. Uspjeh u borbi protiv dislipidemije i pčelinjih proizvoda (pčelinji hljeb, propolis).

Zbog visokog sadržaja vitamina i minerala, proizvodi tradicionalne medicine ne samo da pomažu u jačanju krvnih žila i čišćenju ih od kolesterola, nego i povećavaju imunitet i poboljšavaju dobrobit.

Ostavite Svoj Komentar