Prekomjerna bolest šećera u krvi

Povećanje glukoze ne utječe odmah na dobrobit pa pacijenti godinama mogu patiti od dijabetesa a da nisu svjesni njegovog postojanja. U ovom slučaju počinje uništavanje krvnih žila i oštećenje nervnih vlakana u tijelu.

Da biste spriječili napredovanje bolesti, morate znati znakove koji prate višak šećera i dijagnosticirati ih pravovremeno.

Znakovi viška šećera

Simptomi povećanja šećera u krvi nastaju zbog činjenice da molekule glukoze, ostajući u krvožilnom sustavu, izazivaju priliv tekućine iz tkiva u žile. To je posljedica osmotske aktivnosti glukoze.

Kako bi se nadoknadila dehidracija u tijelu, aktivira se centar žeđi i bubrezi počinju izlučivati ​​glukozu u mokraći, oslobađajući se svog viška. Pored toga, nedostatak glukoze u ćelijama dovodi do stalnog nedostatka hranjivih sastojaka, što se očituje u slabosti i gladi.

Ozbiljni klinički simptomi pojavljuju se sa visokim brojem šećera u krvi. S progresijom metaboličkih poremećaja razvijaju se akutne komplikacije u obliku ketoacidotske ili hiperosmolarne kome.

Na osnovu takvih simptoma može se posumnjati u višak šećera u krvi.

  1. Povećanje količine urina.
  2. Stalna žeđ.
  3. Brzo mokrenje.
  4. Suha usta.
  5. Mučnina
  6. Ozbiljna slabost.
  7. Vrtoglavica

Pored toga, pacijenti mogu imati nagli gubitak težine sa povećanim apetitom ili obrnuto povećanom tjelesnom težinom, što je teško ispraviti. Kod hronične hiperglikemije, vid, bubrežna funkcija je poremećena i razvija se polineuropatija. Pojavljuje se neprestano svrab na koži, posebno u perineumu, trnjenje stopala i ruku je uznemirujuće.

Povećani šećer u krvi narušava imunološki sistem. Rane i posjekotine ne zarastaju dugo, pridružuju se gnojne infekcije. Na koži se primjećuju osip, furunculosis, dermatitis.

Kod muškaraca hiperglikemija uzrokuje smanjenje potencije i seksualne želje, a kod žena je poremećen menstrualni ciklus i ovulacijski procesi, što dovodi do neplodnosti.

Karakteristična karakteristika su gljivične bolesti, koje se često ponavljaju i otporne su na terapiju lijekovima.

Uzroci hiperglikemije

Povećanje glukoze može biti privremeno u stresnim situacijama ili velikom fizičkom naporu, kao i prejedanje, posebno kod velike konzumacije hrane s ugljikohidratima. Ovakvi uvjeti su obično bezopasni, nakon završetka stimulacije obnavlja se razina šećera u krvi bez dodatnog liječenja.

Takođe, patološka stanja mogu dovesti do kratkoročnog porasta glukoze. Uključuju opekotine sa značajnim područjem oštećenja na koži, visoku tjelesnu temperaturu virusnim, bakterijskim infekcijama, jake bolove, epilepsiju.

Uzimanje lijekova iz grupe steroida, tiazidnih diuretika, Izoniazida, hormonskih kontracepcijskih pilula, antidepresiva, nikotinske kiseline, doksiciklina, barbiturata, hormona rasta i štitne žlijezde uzrokuje povećanje šećera u krvi. Blokatori kalcijuma i beta-adrenoreceptora imaju isti efekat.

Hronično neprestano povećanje šećera razvija se kod šećerne bolesti. To je najčešća patologija, koja se očituje nedostatkom lučenja inzulina ili slabim reakcijama receptora na njega.

Pored dijabetesa, hiperglikemija je karakteristična za takve bolesti:

  • Hronična bolest pankreasa.
  • Patologija jetre.
  • Poremećena funkcija hipofize ili nadbubrežne žlijezde.
  • Hipertiroidizam
  • Bolest bubrega.

Latentni dijabetes

Latentni tijek dijabetesa možda dugo neće dati kliničke simptome. Pacijenti ne primjećuju promjene u zdravstvenom stanju, ali istovremeno se bolest razvija u tijelu. Znakove dijabetesa možemo otkriti pažljivim proučavanjem pacijentovih pritužbi na umor, oštećenje vida i hroničnu kandidijazu.

Najčešće se latentni dijabetes dijagnosticira tokom liječničkog pregleda ili ako liječnik posumnja u dijabetes s dugotrajnim bolestima i izostanak učinka tradicionalnog liječenja.

Takva atipična slika bolesti manifestacija je smanjenog imuniteta i razvoja destrukcije zida malih krvnih žila. Tijelo postaje osjetljivo na infekcije, a period oporavka kasni u uvjetima lošeg opskrbe krvlju i nedostatka hranjivih sastojaka u tkivima.

Latentni tijek dijabetesa primjećen je kod osoba sa sklonošću oštećenom metabolizmu ugljikohidrata. Oni uključuju

  1. Kongenitalni genetski poremećaji: dijabetes kod bliskih srodnika.
  2. Ateroskleroza
  3. Gojaznost
  4. Psiho-emocionalni stres.
  5. Pankreatitis
  6. Bolesti endokrinih organa.
  7. Gestacijski dijabetes.
  8. Angiopatije i polineuropatije.
  9. Policistični jajnik.

Test glukoze u krvi koristi se za dijagnosticiranje latentnog dijabetesa, nakon čega slijedi test opterećenja šećerom. Kada se otkriju pokazatelji 7,8 - 11 mmol / L, potvrđuje se kršenje tolerancije ugljikohidrata. Takvim se pacijentima savjetuje da promijene način ishrane, isključujući hranu sa visokim glikemijskim indeksom i koja sadrži puno holesterola.

Takođe je preduvjet za prevenciju dijabetesa smanjenje tjelesne težine s njezinim viškom. Pacijenti trebaju ograničiti unos kalorija, povećati motoričku aktivnost i podvrgnuti se cjelovitom dijagnostičkom pregledu kako bi odabrali metodu liječenja.

Ako se razvije očigledan dijabetes, tada se pojavljuju dodatni simptomi: pospanost, smanjena radna sposobnost, razdražljivost, trajne glavobolje i pad krvnog pritiska, poremećaji spavanja i depresija.

Koža postaje suha, javlja se dijabetičko naličje obraza, pacijenti su zabrinuti zbog svraba i osipa na koži. Moguće su grčevi donjih ekstremiteta, gore noću, ukočenost i parestezija.

Spajanje dijabetičke retinopatije, nefropatije i polineuropatije pogoršava tok bolesti.

Dijabetes kod trudnica

Hormonske promjene u tijelu žene tokom trudnoće dovode do smanjenja odgovora na inzulin. Taj efekat izazivaju hormoni koje posteljica proizvodi. Klinička slika gestacijskog dijabetesa može biti neizražena i dijagnosticirana ga laboratorijskim parametrima.

Opasnost od trudničkog dijabetesa leži u pojavi fetalnih malformacija - dijabetičke fetepatije. Ako su višestruki, mogu dovesti do pobačaja u ranim fazama. Uz hiperglikemiju koja se pojavila u kasnijim fazama i izostanak njene nadoknade, mogući su poremećaji vida kod djeteta ili cerebralna paraliza, srčane mane.

Dijabetes u trudnica češće se razvija između 4. i 8. mjeseca trudnoće, pa žene u riziku trebaju proći laboratorijski pregled, dobiti savjet endokrinologa, moraju kontrolirati šećer u krvi.

Rizik od pojave dijabetesa u trudnica povećava se sljedećim faktorima:

  • Porodična predispozicija.
  • Arterijska hipertenzija.
  • Gojaznost
  • Pobačaj prethodnih trudnoća, mrtvorođenost, razvojne patologije u plodu.
  • Velika trudnoća.
  • Istorija policističnih jajnika ili mastopatije.

Dijabetes iz djetinjstva

U djetinjstvu se razvija dijabetes tipa 1, odnosi se na tešku endokrinu patologiju. Njegove manifestacije se obično javljaju kada 5-10% funkcionalnih ćelija ostane u gušterači, a prije tih znakova bolesti možda i nema. Zbog toga često prve manifestacije dijabetesa počinju komom.

Klinički simptomi povezani su s razvojem dehidracije, jer je za uklanjanje velikih količina šećera iz krvi potrebna velika količina tekućine. Ulazi u krvotok iz tkiva. Djeca doživljavaju jaku glad, jedu dobro, ali ne dobijaju na težini.

Suha usta i žeđ, koji ne nestaju čak i kada se uzima velika količina tečnosti, kao i pojačano mokrenje i noćna enureza, karakteristični su simptomi šećerne bolesti u djetinjstvu.

Još uvijek postoji takva patologija kao što je urođena dijabetesa. U dojenčadi se na dijabetes melitus mogu posumnjati tvrde mrlje od urina na pelenama, izgledaju poput škrobnih, mokraća koja izađe na površinu je ljepljiva, dijete postaje raspoloženo i nervozno, pije puno vode, ne podnosi prekid između hranjenja. Za djecu je od vitalne važnosti da primjenjuju pripravke inzulina što je ranije moguće, a za to je potrebno podvrgnuti testovima na glukozu u krvi kod prvih simptoma ili bilo kakvih sumnji na dijabetes. Video u ovom članku govori o tome ko bi mogao biti u riziku od dijabetesa.

Liječenje dijabetesa tipa 1

Dugi niz godina neuspješno se bore sa DIJABETOM?

Voditeljica Instituta: „Bićete zapanjeni koliko je lako izliječiti dijabetes uzimajući ga svakodnevno.

Centralno mjesto u liječenju dijabetesa tipa 1 je uravnotežiti pravu količinu inzulina kako bi nivo glukoze u krvi bio ni previsok ili prenizak.

Kod dijabetesa tipa 1, imunološki sistem tijela ubija stanice koje proizvode inzulin, što gušterača ne može proizvesti dovoljno inzulina da bi nivo glukoze u krvi bio na zdravom nivou.

Kao rezultat toga, inzulin se mora davati injekcijom ili sa inzulinskom pumpom. Inzulin je hormon u tijelu koji pomaže premještati glukozu iz krvi u ćelije radi energije.

Injekcija insulina

Kad vam se dijagnosticira dijabetes tipa 1, stavit će vam se injekcija insulina. Pomisao na to da svaki dan unosite injekciju može u početku biti veliki šok, ali kad jednom to shvatite, ona postaje upravljački dio života.

U posljednjih nekoliko decenija učinjeni su neki veliki koraci za smanjenje poteškoća povezanih s injekcijom, a sada se ubrizgavanje inzulina može obaviti brzo, nevidljivo i često bez ozbiljnih posljedica.

Inzulinska pumpa

Alternativni način uzimanja inzulina je upotreba inzulinske pumpe. Inzulinska pumpa je terapija stalnim subkutanim davanjem inzulina koja djeluje neprekidno opskrbljujući male količine inzulina u organizam.

Inzulinska pumpa ima malu epruvetu koja se zove kanila, koja se ubacuje direktno ispod kože i drži se na mjestu nekoliko dana dok je ne treba zamijeniti. Kanila omogućava stavljanje inzulina u sloj masti koji imamo samo ispod kože, odakle se apsorbuje u krv.

Sama inzulinska pumpa nosi se izvan tijela, često u struku, a elektronički upravljački sustav na pumpi ili poseban prijenosni uređaj omogućava vam kontrolu koliko inzulina ćete ubrizgati.

Održavanje nivoa glukoze u krvi

Kao što je već spomenuto, ključno za liječenje dijabetesa tipa 1 je zadržati razinu glukoze u krvi ni previsoku ni prenisku. Postoje određeni digitalni pokazatelji glukoze u krvi unutar kojih bismo trebali nastojati održati razinu šećera u krvi.

Uravnotežiti šećer u krvi nije previsoko i ne prenisko nije lako, ali uz dobro razumijevanje kako funkcionira naše tijelo i kako se dijabetes ponaša, možete steći iskustvo kako biste stekli dobru kontrolu dijabetesa tipa 1.

Svi koji imaju dijabetes tipa 1 iskusit će različite razine šećera u krvi koje će u nekom trenutku biti ili previsoke ili preniske. Ako razina šećera u krvi postane ili vrlo visoka ili vrlo niska, to može dovesti do opasnosti po zdravlje, pa je važno znati prepoznati znakove visoke i niske glukoze u krvi.

Još jedan razlog za održavanje razine šećera na preporučenim razinama je taj da redovno visoka razina glukoze u krvi povećava rizik za kasnije komplikacije dijabetesa.

Faza medenog mjeseca

Kad vam se dijagnosticira dijabetes tipa 1, vaše tijelo će često proizvoditi značajne količine vlastitog inzulina, a vaš gušterača će vam pomoći da upravljanje šećerom u krvi malo olakšate. Vremenski period kada vaše tijelo proizvodi pravu količinu inzulina poznato je kao faza medenog mjeseca dijabetesa tipa 1.

Nakon nekoliko mjeseci, a ponekad i do nekoliko godina, vaše tijelo više neće moći proizvesti toliko inzulina, i vidjet ćete da morate uzeti više inzulina nego prije. Kad se to dogodi, ustanovit ćete i da će rezultati glukoze u krvi postati veći, a ponekad i niži nego ranije.

Kontrola glukoze u krvi

Kontrola glukoze u krvi, poznata i kao test šećera u krvi, važan je dio dijabetesa tipa 1, a mi moramo provjeriti razinu šećera u krvi barem nekoliko puta dnevno kako bismo kontrolirali razinu šećera u krvi i smanjili mogućnost da imamo opasno visoka ili niska razina šećera.

Merenje glukoze u krvi uključuje ubod prstiju da biste uzeli uzorak krvi. Može biti bolno, ali, poput injekcija inzulina, vremenom postaje lakše. Mnogi od nas ne vole provjeravati razinu šećera u krvi tijekom dana, ali korist testiranja je u tome što nam pomaže izbjeći neugodno visoke i niske razine šećera koji nas mogu učiniti umornima i neugodnima.

Dijeta i šećer u krvi

Dok inzulin pomaže snižavanju razine šećera i pomaže ćelijama da uzimaju glukozu iz krvi, hrana koju jedemo podiže razinu šećera. Kada jedemo, ugljeni hidrati u hrani se tokom varenja razgrađuju na glukozu i apsorbuju u krv.

Zbog toga, naša prehrana igra značajnu ulogu u kontroli šećera u krvi.

Broj ugljikohidrata i kontrola doze inzulina

Budući da ugljikohidrati u hrani podižu razinu šećera u krvi, važno je da uravnotežimo količinu inzulina koju unosimo u hranu koju jedemo srazmjerno količini ugljikohidrata.

Dakle, ovo uključuje dvije vještine:

• Sposobnost izračunavanja ili procjene količine ugljikohidrata u hrani koju jedemo
• Sposobnost izračunavanja koliko inzulina je potrebno za toliko ugljikohidrata

Brojanje ugljikohidrata i upravljanje dozama inzulina su ključne vještine kako biste naučili kako upravljati dijabetesom tipa 1. Prepoznavanje, uravnoteženje unosa ugljikohidrata uzima se iz kombinacije znanja i iskustva.

Video: Kako sniziti visoki šećer u krvi

Krv za dijabetes

Dijabetes melitus jedna je od opasnih bolesti, koju karakterizira nedostatak inzulina u ljudskom tijelu i krši se norma šećera u krvi. Kao što znate, ova se bolest može utvrditi pomoću krvne pretrage u kojoj se povećavaju glukoza i šećer. Uz dijabetes, porast razine šećera i glukoze u krvi, to se može lako izmjeriti pomoću glukometra ili općenitom analizom. Zbog toga pacijenti redovno trebaju davati krv za dijabetes.

  • Dijabetes melitus: simptomi i znakovi
  • Uzroci dijabetesa
  • Grafikon stope glukoze u krvi
  • Da li je potreban test krvi i zašto je potreban?
  • Standardi šećera u krvi
  • Ko se može testirati?
  • Koja je opasnost od visokog šećera u krvi i dijabetesa?
  • Prevencija i liječenje dijabetesa

Ako se dijabetes samo razvija, tada se proces cirkulacije krvi postepeno poremećuje i razina šećera u krvi značajno raste.Zato morate obratiti pažnju na krvni test dijabetesa i učiniti ga što je brže moguće, jer je to ono što će vam pomoći u određivanju vrste bolesti i koja metoda prevencije će biti najbolja.

Dijabetes melitus: simptomi i znakovi

Kao i svaka bolest, i dijabetes ima svoje simptome i znakove koji ih lako prepoznaju. Glavni simptomi dijabetesa su:

  • Povećanje šećera u krvi do nenormalne količine također je kršenje cirkulacijskog procesa.
  • Osjećaj slabosti, pospanosti, mučnina, a ponekad i povraćanje.
  • Apetit, stalna želja za jelom ili skup viška kilograma, dramatično mršavljenje itd.
  • Impotencija, oslabljena erekcija i ostale neispravnosti reproduktivnog sistema kod muškaraca.
  • Bol u rukama, nogama ili dugo zarastanje rana (poremećena je cirkulacija krvi, pa krvni ugrušci sporo rastu).

To su ti simptomi koji ima dijabetes melitus, može se prepoznati i općim testom krvi, kao i glukometrom. Kod šećerne bolesti dolazi do povećanja glukoze i saharoze u krvi, a to može dovesti do narušenog normalnog funkcioniranja tijela i cirkulacije krvi općenito. U tom se slučaju preporučuje konzultirati s endokrinologom koji će propisati pravilnu prehranu i utvrditi koji će tretman biti najefikasniji.

Uzroci dijabetesa

Postoje razlozi zašto se dijabetes počinje razvijati u ljudskom tijelu i napreduje na gore. U osnovi, dijabetes se razvija iz sljedećih razloga:

  • Nedostatak inzulina i joda u ljudskom tijelu.
  • Neracionalna zloupotreba šećera, slatkiša i hrane koja sadrže arome nitrata.
  • Nepravilna prehrana, loše navike, alkohol i droge.
  • Sedeći način života, loše navike i loš fizički razvoj.
  • Nasljedni faktori ili dob (dijabetes se uglavnom javlja kod odraslih i starijih osoba).

Dijabetes melitus ima pokazatelje šećera u krvi, za utvrđivanje kojih je stvorena posebna tabela. Svaki će pojedinac imati svoje pokazatelje šećera i glukoze u krvi, pa se preporučuje obratiti pažnju na tablicu i posavjetovati se s endokrinologom koji će sve detaljno objasniti i savjetovati se o svim pitanjima koja su od interesa. Kod šećerne bolesti vrijednosti glukoze u krvi ne bi trebale biti veće od 7,0 mmol / l., Jer to može negativno utjecati na funkcioniranje cijelog organizma.

Grafikon stope glukoze u krvi

Starost muškarcaNivo šećera u krvi (mjerna jedinica - mmol / l)
Do mesec dana2,8-4,4
Mlađi od 14 godina3,2-5,5
14-60 godina3,2-5,5
60-90 godina4,6-6,4
90+ godina4,2-6,7

Neophodni trenutak u ovom slučaju je pravilna prehrana i poštivanje šećera u krvi, koji ne bi trebao biti veći od norme koju su utvrdili endokrinolozi. Kako ne biste dodatno povećali nivo glukoze u krvi, trebali biste odustati od upotrebe slatkiša, alkohola i pratiti šećer, jer od toga zavisi hoće li bolest dalje napredovati.

Potrebno je što je češće posjećivati ​​endokrinologa i nutricionistu koji će postaviti tačnu dijagnozu i odrediti koja su dijeta i način prevencije u ovom slučaju pogodni kao tretman.

Dijabetes melitus ima simptome, a jedan od njih je i norma šećera u krvi. Prema normi šećera i glukoze specijalisti određuju koja vrsta dijabetesa i koji tretman treba koristiti u ovom slučaju.

Ako je dijabetes tipa 1 ili početna faza, preporučuje se pridržavati se propisane prehrane i uzimati lijekove koji će pomoći blokirati daljnji razvoj bolesti i njenih komplikacija. Također, stručnjaci preporučuju napuštanje svih loših navika, alkohola i pušenja, ovo će biti dobar način ublažavanja komplikacija bolesti.

Dijabetes melitus može dovesti do poremećaja krvožilnog sustava, gastrointestinalnog trakta i srca, a to prijeti razvoju drugih ozbiljnijih i opasnijih bolesti. Dijabetes melitus ima vlastite standarde šećera u krvi, što pokazuje i tabela koju pružaju endokrinolozi tokom pregleda i savjetovanja.

Ako redovno uzimate potrebni inzulin i promatrate pravilnu ishranu, onda je vjerovatnoća da zaustavite razvoj bolesti velika. Glavno je započeti liječenje u ranim fazama, jer ako bolest počne dalje napredovati i poremetiti krvotok, tada postoji šansa da se razviju i u kronični.

Da li je potreban test krvi i zašto je potreban?

Koristeći opći test krvi, možete odrediti koja vrsta dijabetes melitusa i koji tretman će biti najprikladniji. Biohemijski test krvi za dijabetes neophodan je kako bi se:

  • Shvatite koja je razina šećera u krvi i koja je norma (za svakog će to biti individualno, to ovisi o karakteristikama tijela).
  • Utvrdite koja je vrsta dijabetesa i koliko će se brzo riješiti.
  • Saznajte šta doprinosi razvoju ove bolesti i odmah uklonite uzrok (uklonite loše navike, uspostavite pravilnu prehranu i tako dalje).

U osnovi, zbog toga je potrebno uzeti krvni test, koji će pomoći da se shvati kako liječiti dijabetes i kako blokirati njegov daljnji razvoj. Takva analiza mora se uzimati jednom u 2-3 mjeseca, a po mogućnosti i češće, ovisi o dobnim karakteristikama i vrsti samog dijabetesa.

Takva analiza dodjeljuje se starijim osobama 1 u 2-3 mjeseca, ali mladi i djeca mogu se testirati jednom godišnje. Zbog toga je bolje da se konsultujete sa svojim lekarom, koji će vam detaljno objasniti zašto je potrebna ta analiza i kada je bolje uzeti. Biohemija krvi kod dijabetesa vrlo je važna, pogotovo ako bolest i dalje napreduje gore.

Standardi šećera u krvi

U šećernoj bolesti postoje standardi za šećer i glukozu u krvi, što je poželjno primijetiti. Stručnjaci su otkrili da je norma za šećer u krvi sljedeća:

  • Kod ljudi koji imaju dijabetes - smatra se da je norma 5,5-7,0 mol / litra.
  • Kod zdravih ljudi 3,8-5,5 mol / litra.

Vrijedno je obratiti pažnju na to i uzeti u obzir da čak dodatni gram šećera u krvi može ometati normalno funkcioniranje tijela i dodatno provocirati razvoj šećerne bolesti, a to prijeti ozbiljnim posljedicama.

Da biste pratili glukozu u krvi, potrebno je redovno uzimati testove i slijediti dijetu s ugljikohidratima, koju specijalisti uglavnom propisuju kao profilaksu i liječenje dijabetesa. Dijabetes melitus krši razinu šećera u krvi, upravo zbog toga bolest postaje toliko opasna i teška, jer ljudi s lošim imunitetom i bolesnim srcima imaju najteži dijabetes.

Za liječenje zglobova naši čitaoci su uspješno koristili DiabeNot. Uvidjevši popularnost ovog proizvoda, odlučili smo ga ponuditi vašoj pažnji.

Kršenje šećera u krvi prijeti neispravnom radu organa, nestabilnoj cirkulaciji krvi i štrajkovima, koji nastaju kao posljedica lošeg krvarenja u žilama.

Za utvrđivanje dijabetesa i njegove vrste potrebno je uzeti opći test krvi. Stoga su testovi važan i neotuđiv postupak za one koji pate od dijabetes melitusa i viška šećera u krvi.

Ko se može testirati?

Krv za dijabetes mogu darovati apsolutno svi koji imaju dijabetes ili imaju višak glukoze u krvi. Biohemija i opća analiza ne ovise o dobi, spolu ili stadijumu dijabetesa, stoga je dopušteno uzimati testove za sve, tačnije:

  • Djeca koja počinju u dojenačkoj dobi (ako se dijabetes tek počinje razvijati u tijelu).
  • Adolescenti, pogotovo ako je u toku proces puberteta i hormonalni poremećaji koji mogu upućivati ​​na dijabetes.
  • Odrasli i stariji (bez obzira na spol i stadijum bolesti).

Djeci u dojenačkoj dobi nije preporučljivo činiti testove češće od 1-2 puta godišnje. To može doprinijeti lošem fizičkom razvoju i prokrvljenosti što može biti i nestabilno. Što prije dobijete potpunu krvnu sliku, prije će specijalisti moći utvrditi fazu i vrstu dijabetesa, a o tome će ovisiti daljnja prevencija i liječenje.

Koja je opasnost od visokog šećera u krvi i dijabetesa?

Kao što znate, dijabetes može biti opasan za puno zdravlje i funkcioniranje organizma, pa se preporučuje što kraće započeti s liječenjem i pregledati ga endokrinolog. Dijabetes melitus i visoka glukoza u krvi mogu biti opasni iz sljedećih razloga:

  • Šećer razbija stjenke krvnih žila iznutra, čineći ih čvrstim, manje elastičnim i jedva pokretnim.
  • Protok krvotoka je poremećen i žile postaju manje svijetle, a to prijeti anemijom i razvojem drugih opasnijih bolesti.
  • Dijabetes melitus može izazvati zatajenje bubrega, jetre i žuči, a može biti i poremećaj gastrointestinalnog trakta.
  • Šećer u krvi i nestabilna cirkulacija krvi utječu na vid, što se pogoršava zajedno s komplikacijama dijabetesa.
  • Rane i tjelesne ozljede zarastaju mnogo duže i teže, jer krvni ugrušci rastu polako i bolno.
  • Mogući su problemi sa prekomjernom težinom ili, obrnuto, iznenadni gubitak težine i anoreksija kao rezultat neravnomjernog šećera u krvi i nestabilne cirkulacije krvi.

Također, dijabetes može imati negativan učinak na nervni sistem, koji se vremenom kolabira i postaje razdražljiviji. Mogu se pojaviti nestabilni emocionalni slomi, mentalni stres, pa čak i česte glavobolje. Stoga je prevencija dijabetesa nužna, ovo pitanje morate pažljivo razmotriti i pokrenuti liječenje što je prije moguće.

Prevencija i liječenje dijabetesa

Ne preporučuje se samostalno liječiti bez savjetovanja s liječnikom, jer to može uzrokovati daljnji razvoj dijabetesa. Kao preventivne mjere, stručnjaci preporučuju:

  • Odbacite sve loše navike, od pijenja alkohola, droga i pušenja.
  • Vratite pravilnu prehranu i slijedite dijetu koju je propisao vaš liječnik (izuzejte slatku, masnu i bezvrijednu hranu).
  • Vodite aktivan životni stil, provodite više vremena napolju i bavite se sportom.
  • Ne koristite nikakve dodatne antibiotike i lekove bez imenovanja endokrinologa.
  • Proći cjelovit pregled, proći opće pretrage krvi i posavjetovati se s liječnikom o preventivnim akcijama.

To je takav preventivni postupak koji stručnjaci preporučuju promatranje za opće dobro i izlječenje bolesti. U osnovi, endokrinolozi propisuju takve metode liječenja:

  • Pridržavanje dijeta i pravilne prehrane, kao i isključenje loših navika, alkohola i droga.
  • Primjena inzulina i drugih lijekova koje propisuje endokrinolog.
  • Pazite na šećer, tada će se krvna vrijednost dijabetesa poboljšati i to će pomoći u izliječenju.
  • Ne koristite nikakve antibiotike i lijekove za vid, rad želuca i krvi, jer to može ubrzati proces pogoršanja oblika i vrste dijabetesa.

Imajte na umu da ovisi o parametrima krvne pretrage kako i koliko će dijabetes napredovati. Da bi se zaustavio ovaj proces i doprinio brzom izlječenju, preporučuje se pridržavanje svih preventivnih mjera i strogo pridržavanje uputa endokrinologa koji, sudeći po rezultatima pregleda, određuje metode liječenja i prevenciju.

Također, glavna stvar je da budete mirni i na vrijeme se obratite endokrinolozima, tada se dijabetes može izliječiti brzo i bez ikakvih komplikacija.

Pogledajte video: DIJABETIS NAKON 16 MJESECI BEZ INZULINA RIMARCHUK (Novembar 2024).

Ostavite Svoj Komentar