Kardionat ili Mildronat: što je bolje
Meldonijum je metabolička supstanca koja je dio mnogih lijekova koji se koriste u kliničkoj praksi i sportskoj medicini. U članku se uspoređuju Mildronate i Cardionate, popularni lijek na bazi meldonijuma. Podaci iz upute, recenzije o primjeni uzimaju se u obzir, sastav, cijena i rasprostranjenost lijekova.
Sličnosti kardionata i mildronata
Kardionat je generički lijek meldonijuma ruske proizvodnje. Mildronate je originalni proizvod proizveden u Latviji u Rusiji. Oba lijeka sadrže meldonijum kao aktivnu tvar i najbliži su analogi, u potpunosti zamjenjivi.
Brojne karakteristike su iste za njih:
- glavna aktivna supstanca je meldonijum,
- isti oblik oslobađanja - kapsule i ampule sa otopinom za injekcije,
- identična doza u svim doznim oblicima,
- potpuna sličnost indikacija, ograničenja, kontraindikacija i preporučenih režima.
Razlike u lijekovima
Razlika između kardionata i Mildronata je mala i ne odnosi se na sastav ili učinak preparata. Osim mjesta proizvodnje, postoje male razlike u sastavu pomoćnih komponenti koje ne utječu na učinkovitost upotrebe lijekova.
Glavna i najuočljivija razlika za kupca je cijena lijekova, njihova dostupnost u ljekarnama nije ista. Često liječnici moraju čuti pritužbe pacijenata na troškove liječenja i zahtjeve za imenovanje jeftinih lijekova.
Kardionat je jeftiniji od originalnog sredstva. Dakle, 40 kapsula Mildronate 250 mg svaka košta oko 300 rubalja, a 10 ampula otopine za injekciju - 400 rubalja. Ista ambalaža Cardionate-a u sličnoj doziranje koštat će jedan i pol puta jeftinije i koštat će 200 i 260 rubalja.
Prisutnost lijeka u ljekarnama ponekad je važnija od cijene, a u tome je kardionat koji se pojavio mnogo kasnije inferiorniji od nadaleko poznatog i dobro reklamiranog Mildronata. Osim toga, farmaceuti i farmaceuti zarađuju više prodajom proizvoda koji su skuplji - stoga se Mildronate može kupiti u većini ljekarni, a jeftin kardionat često treba pretražiti ili će ga morati naručiti.
Istodobna primena lekova
U uputama se ne preporučuje kombinirana upotreba različitih pripravaka meldonija zbog mogućeg porasta nuspojava. Ali s obzirom na identitet njihovog sastava, možete uzeti kardionat Mildronatom ili zamijeniti lijekove tokom liječenja, na primjer, kada na početku tečaja nije bilo lijeka koji je korišten. Glavna stvar je da se pridržavate režima doziranja lijekova, koji ne prelazi preporučene doze.
Kako djeluje kardionat
Ovo je lijek za zaštitu srca koji zahvaljujući svojoj glavnoj komponenti, meldonijumu, poboljšava metabolizam i opskrbu energijom tkiva.
U slučaju takve nesreće kao što je ishemija miokarda, kardionat doprinosi normalizaciji transporta kisika i njegovom apsorpciji srčanim mišićem, a također značajno poboljšava cirkulaciju krvi u ishemijskoj zoni u slučaju poremećaja cirkulacije krvi u mozgu.
Učinak lijeka smanjuje broj napada anginom pektoris, sprječava pojavu zona nekroze, što omogućava značajno smanjenje perioda rehabilitacije. Ako tijelo doživljava snažne fizičke napore, uzimanje kardionata povećava izdržljivost srčanog mišića.
Također, zbog djelovanja aktivne tvari pomaže u uklanjanju funkcionalnih poremećaja živčanog sustava kod pacijenata koji pate od kroničnog alkoholizma.
Prikazuje se za upotrebu u takvim slučajevima:
- kompleksne terapije za koronarnu bolest srca, anginu pektoris, kardiovaskularni zastoj
- s moždanim udarom
- oštećen pritisak u mrežnici oka i njegovo oštećenje protiv šećerne bolesti.
- hronični bronhitis, bronhijalna astma
- simptomi povlačenja (hronični alkoholizam)
- postoperativni period
- smanjene performanse, fizički umor
Proizvođači lijeka su ruske kompanije Hemofarm, Makiz-Pharma.
- Bijele tvrde želatinske kapsule koje sadrže 250 ili 500 mg aktivnog sastojka
- Injekcije: ampule koje sadrže 500 mg. meldonijumu na koji je pričvršćena voda za injekcije
Tijek liječenja lijekom rijetko dovodi do nuspojava. U nekim slučajevima se mogu primijetiti alergijske reakcije, uznemirenost, skokovi krvnog tlaka. Kontraindikacije za uzimanje lijeka mogu uključivati:
- Trudnoća i dojenje
- Preosjetljivost na lijek
- Organsko oštećenje mozga (traumatična ozljeda mozga, tumor)
- Starost do 18 godina Povišeni intrakranijalni pritisak
- Patološke promjene u bubrezima i jetri.
Blaga karakteristika
Mildronat je sredstvo koje pomaže u normalizaciji metaboličkih procesa u tijelu i vraća ravnotežu na staničnoj razini.
Sastoji se od: aktivnog sastojka meldonijum dihidrata i pomoćnih sastojaka:
- Kalcijum stearat
- Krompirni škrob
- Koloidni silicijum dioksid
Propisan je za bolesti srca i mozga, oslabljenu vidnu funkciju. Zahvaljujući glavnoj komponenti, doprinosi poboljšanju metabolizma, opskrbi energijom tkivima i često se propisuje za aktivni fizički napor. Vraća ravnotežu kisika, sudjeluje u regulaciji ćelijskog imuniteta, štiti od oštećenja ćelijskih organa.
Prikazuje se u sledećim slučajevima:
- Sveobuhvatno liječenje koronarne srčane bolesti, infarkta miokarda
- Fizičko i psihičko naprezanje (povećava radnu sposobnost)
- Bolesti pluća (bronhitis, astma)
- Hronična srčana insuficijencija
- Bol u srcu uz hormonske promjene
- Kardijalgija
- Cerebrovaskularna nesreća, moždani udar
- Retinalni vaskularni tretman za dijabetes tipa 2
- Postoperativni period (promiče brz oporavak)
Proizvođač lijeka je poznata baltička kompanija Grindeks AO, koja lijek proizvodi u tri oblika:
- Kapsule (250-500 mg aktivne supstance)
- Sirup U prodaji u dvije varijacije: 150 ml i 250 ml.
- Rastvor za ubrizgavanje Dostupno u ampulama od 5 ml, koje sadrže 250 mg Meldonijuma.
Ako se prekorači preporučena doza, mogu se razviti neželjene reakcije tijela:
- Alergija u obliku svrbeža, osipa, oticanja kože
- Mučnina, povraćanje
- Glavobolja
- Uzbuđenje
- Opća slabost
- Tahikardija
- Snižavanje krvnog pritiska
Kontraindiciran je osobama sa sindromom visokog krvnog pritiska, pretjerano osjetljivim na sastav lijeka. Takođe, efekat lijeka na proces trudnoće i dojenje nije u potpunosti otkriven. Preporučuje se uzimati Mildronate ujutro, kako bi se izbjeglo uzbuđenje nervnog sistema i, kao rezultat, poremećaj spavanja.
Poređenje kardionata i mildronata
Budući da se u oba pripravka koristi jedna aktivna supstanca, meldonijum, to nam omogućava točno reći da su to apsolutno identični pripravci s beznačajnim razlikama u farmaceutskim svojstvima.
Lijekovi imaju iste indikacije za upotrebu, opće karakteristike i nuspojave.
Lijekovi imaju poluživot od 3 do 6 sati, metaboliziraju se uglavnom u jetri, izlučuju se putem bubrega, a probavljivost može doseći 78%. Takvi pokazatelji daju brz i kvalitetan početak terapijskog učinka.
Pregledi pacijenata
Irina, 58, Irkutsk:
Ja bolujem od angine pektoris više od pet godina. Mučeni bolovi u grudima, ponekad nepodnošljivi. Doktor u klinici propisao je kardionat. Nakon tečaja liječenja, napadi su se smanjili i postali manje bolni.
Daria, 20, Krasnojarsk:
Ujutro volim trčati, osim toga odlazim na bazen i teretanu. Tako da se opterećenje nastave nije osjećalo, prihvaćam Mildronat. Ovo je dobar lijek, zahvaljujući njemu ne osjećam umor od bavljenja sportom.
Recenzije ljekara o Cardionate i Mildronate
Vasily, kardiolog: u svojoj medicinskoj praksi često se bavim takvim lijekovima na bazi meldonijuma kao što su Cardionate i Mildronate. Lijekovi imaju malo nuspojava, a rezultat je dobar. Cijena Mildronata je viša, pa zato često u zamjenu za njega propisujem kardionat, jer među lijekovima nema stvarne razlike.
Dmitrij, narkolog: Mildronate pomaže u uklanjanju intoksikacije i ovisnosti o alkoholu u tijelu, djeluje kao opće sredstvo za jačanje koje poboljšava performanse. Ne preporučujem samostalno propisivanje lijeka, to može izazvati pojavu nepoželjnih nuspojava.
Kardionat i Mildronat su jedno te isto
Kardionat i Mildronat su lijekovi s istim sastavom aktivnih sastojaka. U skladu s tim, koriste se s istim indikacijama (povećana fizička aktivnost, kardiovaskularne bolesti)
Meldonijum djeluje kao glavna supstanca u oba lijeka.
Zbog prepoznavanja meldonijuma dopingom 1. oktobra 2016, Mildronat je stekao širu slavu među sportašima. Zbog ove zabrane i aktivne reklamne kampanje droge kao lijeka za sportaše, sportaši imaju veću vjerojatnost da će koristiti Mildronate.
Kardionat je u sjeni svog analoga (Mildronate), a propisuje se uglavnom bolesnicima sa kardiovaskularnim bolestima.
Koja je tačno razlika između Mildronatea i Cardionatea?
Srednja cijena:
Mildronatne kapsule 500 mg, 60 kom. - 627 rubalja.
Mildronatne kapsule 250 mg, 40 kom. - 300 rubalja.
Mildronatne ampule 10%, 5 ml, 10 kom. - 374 rubalja.
Kardionatna cijena:
Kardionatne kapsule 250 mg, 40 komada - 186 rubalja.
Injekcijski kardionat 100 mg / ml ampule od 5 ml 10 komada - 270 rubalja.
Kao što vidite, cijena kardionata gotovo je 2 puta niža nego kod Mildronatea, a kardionat nema oblik kapsule od 500 miligrama.
Što je bolje kardionat ili mildronat
Budući da su lijekovi gotovo isti, nemoguće je nedvosmisleno reći koji je bolji. Možete odlučiti samo u smjeru bilo kojeg lijeka u određenoj situaciji.
Na primjer, ako vam je neprijatno uzimati kapsule nekoliko puta dnevno (možete zaboraviti da ih uzmete ili imate naporne treninge koji zahtijevaju povećanu dozu), onda je bolje da se odlučite za Mildronate, jer on u kapsulama ima 500 miligrama. Pri doziranju od 500 mg broj doza se smanjuje na 1-3, u odnosu na 250 mg (od 2 do 6 doza). U Cardionate kapsulama doza je samo 250 mg, što negativno utječe na jednostavnost primjene u nekim situacijama.
Zbog činjenice da se Cardionate proizvodi u Rusiji, a Mildronate u Latviji, prednost je na strani Mildronate-a, budući da Latvija ima strože zahtjeve u proizvodnji i kvaliteti nego u Rusiji.
Blaga ili kardionatska, što je bolje?
Ako često uzimanje kapsula predstavlja problem za vas ili više vjerujete evropskom kvalitetu nego ruskom, onda biste trebali odlučiti u korist Mildronatea.
Ako nemate dovoljno financijskih sredstava ili ne želite preplatiti za skuplje kolege, onda je očito bolje odabrati kardionata.
Kardionat ili Idrinol, ili Mildronat, što je bolje
Idrinol, kardionat, Mildronat međusobno su analogi, s istom aktivnom supstancom - meldonijum.
Idrinol je dostupan samo u Rusiji, a od tih lijekova Idrinol je najjeftiniji, trošak od četrdeset tableta od 250 miligrama je 163 rubalja.
Ako želite kupiti meldonijum po najnižoj cijeni, tada se odlučite za Idrinol.
Ako vam ne smeta preplaćivanje dodatnog novca za lijek europskog kvaliteta, onda, naravno, vrijedi kupiti Mildronate.
Ako vam je neugodno zbog niske cijene Idrinola i ne želite platiti dodatni novac za Mildronat, idealna opcija bila bi kupovina kardionata.
Lek za život?
Jedan od lijekova koji se aktivno koristi za održavanje zdravog zdravlja je meldonijum. Uključuje se u skupinu metaboličkih elemenata koji aktivno rade u procesima metabolizma energije na ćelijskom nivou. Farmaceutska industrija u raznim zemljama je razvila i proizvela ogroman broj lijekova s ovom supstancom kao glavnom aktivnom komponentom. Često postavljana pitanja o dva od njih: Kardionat ili Mildronat - što je bolje? Ispitivanja liječnika i pacijenata, kao i komparativna analiza, omogućit će vam da odgovorite što je tačnije moguće.
Priča o otkriću
Supstanca meldonijum ima vrlo zanimljiv put u farmaceutsku industriju i potražnju na tržištu lijekova. U početku je dobiven sintetički kao rezultat pretraživanja problema upotrebe raketnog goriva. To se dogodilo 1970-ih u Latvijskom SSR-u na Institutu organske sinteze pri Akademiji nauka. U početku se meldonijum počeo upotrebljavati u proizvodnji bilja za poticanje rasta, onda je otkrivena njegova sposobnost da djeluje kao kardioprotektor kod životinja. Tada je donesena odluka da se izvrše potrebna istraživanja i ispitivanja kako bi medonijum bio među ljekovitim supstancama. Danas se široko koristi i u kliničkoj medicini i u sportu. Meldonijum je uključen u Listu esencijalnih i esencijalnih lijekova koju odobrava Vlada Rusije. Ova supstanca dio je mnogih lijekova, na primjer, kao što su Mildronate i Cardionate. Poređenje ovih lijekova će osigurati da su slični.
U kojem obliku se proizvode lijekovi sa meldonijem?
Kod mnogih pacijenata kojima se propisuje lijek sa meldonijem, oštro se postavlja pitanje: "Mildronat", "Kardionat" - postoji li razlika između njih? Razmotrite ove lijekove u smislu oblika oslobađanja. Lijek "Mildronate" ima tri oblika doziranja:
- želatinske kapsule koje sadrže 250 ili 500 mg meldonijuma,
- tablete od 500 mg aktivne supstance,
- otopina za injekcije, u 1 ml od čega je uključeno 100 mg aktivnog sastojka.
Za lijek "Cardionate" registrovana su dva oblika oslobađanja:
- želatinske kapsule koje sadrže ili 250 mg ili 500 mg meldonijuma,
- 5 ml otopina za injekciju u ampulama koje sadrže 500 mg aktivne supstance.
Odgovorite na pitanje razmatrajući oblik oslobađanja lijekova, "Kardionat" ili "Mildronat" - što je bolje? - nemoguće je, jer se proizvode u istom obliku s istom količinom aktivne komponente.
O kardionatu
Lijek "Kardionat" proizvodi u Rusiji kompanija LLC Makiz-Pharma, koja se nalazi u Moskvi. Kompanija se bavi razvojem i proizvodnjom gotovih doznih oblika. Linija proizvoda uključuje 43 artikla, uključujući lijek s meldonijem „Kardionat“. Dostupan je u dva ljekovita oblika - u kapsulama i u obliku otopine za injekcije, a u oba su oblika jedina aktivna komponenta. Preostale supstance prisutne u drogama igraju formativnu ulogu. Za kapsule su to:
- koloidni silicijum dioksid,
- kalcijum stearat
- krompirov skrob.
U ampulama, pored meldonijuma, sadrži voda za injekcije u količini koja je potrebna za koncentraciju otopine.
O Mildronateu
Supstancu lijeka s meldonijem pod zaštitnim znakom Mildronate proizvodi farmaceutska kompanija AS Grindeks, koja kombinira pet kompanija iz Latvije, Slovačke, Rusije i Estonije. U Latviji je 1992. patentirana supstanca meldonijum.Udruženje Grindeks bavi se razvojem, proizvodnjom i prodajom kako doznih oblika, tako i pojedinačnih tvari koje se koriste u lijekovima, proizvodnjom kozmetike i sportske prehrane. Jedna od tih supstanci je i meldonijum. Lijek "Mildronate", koji se proizvodi u tri dozna oblika, sadrži jedinu radnu tvar - meldonijum. Sve ostale komponente uključene u strukturu lijekova su formativne tvari:
- ljuska kapsule sastoji se od titanijum-dioksida (bijele boje), želatine, kalcijum-stearat, krumpirov škrob, koloidni silicijum-dioksid,
- oblik tablete sastoji se od silicijum dioksida, krompirovog škroba, manitola, povidona, magnezijum stearata, mikrokristalne celuloze,
- injekcijska otopina temelji se na posebnoj vodi uzetoj u količini koja je potrebna za dobivanje postotka ljekovite tvari u 1 ml otopine.
Uzimajući u obzir oblik doziranja i sastav aktivne komponente i pomoćnih sastojaka, možemo zaključiti da su "Cardionate" i "Mildronate" isti lijek različitih proizvođača.
Kako djeluje aktivna supstanca?
Meldonijum je metabolička tvar koja je odgovorna i aktivno sudjeluje u energetskim metaboličkim procesima koji se događaju u stanicama živih organizama. Ravnoteža je osnova života, a ravnoteža na staničnoj razini osnova zdravlja. U nekim uvjetima, treba smanjiti aktivni rad karnitina, koji služi kao provodnik masti dugih lanaca u stanicama mitohondrija da se razgrade i stvaraju energiju, jer se masti nemaju vremena razgraditi i akumulirati u obliku neoksidiranih aktivnih masnih kiselina.
Proces pravilne zdrave oksidacije odvija se uz sudjelovanje kisika, ali tijekom nekih bolesti i patoloških stanja dolazi do nedostatka kisika i usporavanja procesa oksidacije masti do biološki prihvatljivih struktura. Meldonijum je uključen u blokiranje karnitina, sprečavajući masti da uđu u mitohondrije bez dovoljnog pristupa kisiku.
Ova supstanca ima sljedeće funkcionalne sposobnosti, zasnovane na poboljšanju metaboličkih procesa tokom aktivacije dovoda kisika ćelijama:
- antianginalno
- antihipoksično,
- angioprotektivno
- kardioprotektivno.
Bioraspoloživost meldonijuma u raznim farmaceutskim oblicima je oko 80%. Brzo se apsorbuje iz gastrointestinalnog trakta i dostiže maksimalnu koncentraciju u pacijentovoj krvi za 1,5-2 sata. Ta se tvar metabolizira u jetri do netoksičnih komponenti koje se izlučuju mokraćom.
U kojim je slučajevima indicirana upotreba lijekova s meldonijem?
Budući da je aktivna supstanca meldonij dio preparata "Kardionat" ili "Mildronat", indikacije za upotrebu za njih će biti iste. Koriste se u liječenju takvih bolesti i stanja:
- odvikavanje od alkohola
- bolest perifernih arterija
- bronhijalna astma,
- discirkulatorna encefalopatija,
- moždani udar
- koronarna bolest srca
- kardijalgija sa miokardiopatijom,
- krvarenja na mrežnici,
- okluzija središnje vene mrežnice ili njenih grana,
- akutno kršenje opskrbe mrežnice,
- postoperativni period
- retinopatije različitih etiologija,
- hroničnog zatajenja srca
- smanjene performanse
- tromboza centralnih i perifernih vena retine,
- fizičko preopterećenje (uključujući sport),
- hronična opstruktivna bolest pluća,
- cerebrovaskularna insuficijencija.
Prilikom propisivanja ovog lijeka sačuvane su sve glavne metode liječenja bolesti. Lijek se može koristiti i kao glavni i kao pomoćni sastojak.
Postoje li kontraindikacije?
Ako je potrebno, liječnik propisuje lijekove "Kardionat" ili "Mildronat". Sadrže istu aktivnu supstancu - meldonijum. Kontraindikacije za upotrebu ovih lijekova će biti iste:
- pojedinačna visoka osjetljivost na meldonijum ili na pomoćne komponente lijeka,
- intrakranijalna hipertenzija nastala kao rezultat intrakranijalnih tumora ili oštećenog venskog odljeva.
Upotreba lijekova s meldonijem ne preporučuje se djeci mlađoj od 18 godina, kao i trudnicama i dojiljama. Takva zabrana nastaje zbog neistraženih učinaka aktivne tvari na tijelo djeteta ili fetusa. Izuzetna opreznost i stalno praćenje zdravstvenog stanja zahtijeva uzimanje meldonijumskih pripravaka za patologije jetre i / ili bubrega.
Tabela upoređivanja preparata Mildronate i kardionat
Grupa iz farmakologije
Trental, metabolizam (normalizacija metabolizma).
Da li droga ima drugačije ime
Meldonijum - 250 mg ili 500 mg u jednoj kapsuli.
Ampule od 5 ml (10%).
Kapsule - 250 ili 500 mg.
Sirup za oralnu primenu.
1. Kršenja sledećih sistema:
2. Povećana izdržljivost u periodima pretjeranog stresa.
3. Jačanje efekta terapijskog kursa u lečenju različitih bolesti.
4. Uklanjanje posljedica nakon ishemije i drugih zatajenja srca.
5. Smirujući pretjeranu razdražljivost.
6. Suzbijanje psiholoških kriza - strah, napad panike, anksioznost.
1. Poboljšanje performansi.
2. Pomaganje tijelu da se prilagodi na fizički stres.
3. Rehabilitacija u postoperativnom periodu.
4. Učešće u kompleksnoj terapiji u lečenju:
- CHF (zatajenje srca),
- kršenje dovoda krvi u mozak ili mrežnicu,
- ishemijski moždani udar
5. Alkoholni sindrom.
Prijem odbijen:
- djeca mlađa od 12 godina,
- kada u mozgu postoje tumorske formacije,
- u periodu dojenja ili trudnoće,
- kada postoje akutna bolna stanja bubrega,
- sa visokim krvnim pritiskom,
- sa intrakranijalnim pritiskom,
- s individualnom netolerancijom na tvari u sastavu.
- svrbež na koži,
- nizak krvni pritisak.
Toksično, hemijska sigurnost
Toksičnost je mala, gotovo nula.
Po imenovanju specijaliste!
Terapijski ili rehabilitacijski tečaj
Preporučljivo je da ga individualno osmisli stručnjak.
„Vazomag“, „Medatern“, „Cardionate“, „Binelol“ i drugi.
„Mildronate“, „Idrinol“, „Medatern“, „Melfor“, „Wazomag“ i drugi.
Cijena emisije (prosjek)
Kapsule - od 265 rubalja. Ampule - od 45 rubalja.
40 kapsula - 185 rubalja. (250 mg.)
Kapsule (500 mg) - 286 rubalja.
10 ampula - 240 rubalja. (100 mg.)
Letonija, SAD, Rusija.
Imenovanje bilo kojeg lijeka od strane stručnjaka uvijek će biti popraćeno drugim lijekovima ili biostimulantima, ako je potrebno provesti kompleksnu terapiju ili rehabilitaciju ljudskog tijela.
Ali ti lijekovi propisani su ne samo za kompleksno liječenje bolesti, već i za sportaše tokom fizičkog napora tokom treninga. Obje verzije lijekova savršeno pomažu tijelu da se prilagodi složenijim uvjetima i uvjetima nego što je to uobičajeno.
U čemu se razlikuje od jednog lijeka do drugog
U lijekovima se razlikuje ne samo njihova cijena, kvaliteta, ovisno o proizvođaču, već i količina u pakovanju, s dodatnim tvarima u sastavu. Općenito, mogu se primijetiti najosnovnije razlike između Mildronatea i Cardionatea - to je mala razlika u slučajevima kada trebate uzimati lijek, razlike u indikacijama. Još uvijek postoji razlika u proizvođačima, Cardionate najčešće proizvodi Rusija, a Mildronate se nalazi u evropskim zemljama kao i u Americi.
U obliku ispuštanja na Cardionate-u, ponekad se u ljekarnama može naći sirup koji je prilagođen djeci starijoj od 10 godina. Čak ga i liječnici propisuju onim pacijentima koji imaju probavne smetnje. Mildronate još nije pronađen na tržištu kao sirup. Među pomoćnim tvarima u sastavu, postoji razlika u njihovim dozama i prisutnosti jedne ili druge komponente. Na primjer, mnogo manje škroba nalazi se u Kardionatu nego u Mildronatu. Isto vrijedi i za aerosil i kalcijev stearat.
Koja zajednička svojstva i parametre imaju
Općenito, vrijedi reći da su ta dva lijeka međusobno gotovo identična. Čak i doziranje glavnih komponenti u sastavu proizvođača na ambalaži pokazuje isto. Oba leka deluju dobro za kardiovaskularne bolesti. Dakle, sposobni su za:
Kontraktilnost miokarda učiniti višom.
Povećajte prilagodljivost tela na fizičku aktivnost.
Poboljšajte protok krvi.
Uklanja patologiju fundusa.
Oba lijeka se jednako dobro apsorbiraju, a što se tiče bioraspoloživosti lijekovi imaju stupanj prilagodljivosti i pristupačnosti - 78%. Aktivne komponente u nekoliko sati najefikasnije su koncentrirane u krvnoj plazmi. Oboje se izlučuju jednako aktivno bubrezima i dobro prolaze metabolizam u jetri. Zato u akutnim bolestima ovih organa općenito nije preporučljivo koristiti ove metabolizme, da ne bi komplicirali pogoršanje.
Mogu li razgovarati o tome koji je lijek bolji
Ako vas neko zanima je li moguće reći koji je lijek bolji, onda će vam definitivno odgovoriti stručnjaci i istraživači - ne, ne možete. Prvo, u ovim preparatima postoji velika sličnost po učinku, pa čak i metode u terapeutske ili rehabilitacijske svrhe. Drugo, slučajevi u kojima su lijekovi propisani uvijek su različiti.
Jedna osoba se liječi od dijabetesa i treba održavati da mu je kardiovaskularni sistem normalan. A drugi - uopšte se može pokazati da je sportaš, a liječnik mu je propisao lijek.
Ako čitate recenzije ljudi, u većini se slučajeva koristi kardionat s naglaskom na kardiovaskularni sustav, dok se Mildronat koristi za povećanje tonusa i tolerancije tijela tijekom intenzivnog fizičkog napora. Obje mogućnosti savršeno podržavaju metabolizam ljudskog tijela u normalnom radnom stanju.
I nije važno je li bolestan ili ne. Međutim, u svakom slučaju propisivanje takvih lijekova sebi je jako ispunjeno negativnim posljedicama. Možete poremetiti rad jetre ili bubrega, jer se lekovi aktivno izlučuju iz tijela tih organa. Zbog toga je najbolje pridržavati se recepata ljekara i specijalista.
Upotreba recenzija
Da biste pronašli odgovor na pitanje koji je lijek bolji, nije dovoljno uporediti upute za lijekove ili njihovu cijenu. Ispitivanja pacijenata i ljekara pomoći će da se utvrdi koji je bolji, kardionat ili Mildronat i koja je njihova glavna razlika.
Usporedba pregleda pokazuje da je većina liječnika i pacijenata zadovoljna rezultatom liječenja oba lijeka. Sportaši također ne primjećuju razliku u svojoj primjeni. Ali većina ljudi koji koriste oba lijeka se slažu s tim Cardionate je potpuna i adekvatna povoljna zamjena za skupi Mildronate i da upotrebom Cardionate-a značajno štede novac.
Meldonijum se koristi kao pomoćno sredstvo u režimima složene terapije, stoga ekvivalencija analoga Mildronata nije značajna za kliničku praksu, a kada uspoređujete omjer učinkovitosti i troškova liječenja, Mildronate i kardionat pobjeđuju u potonjem.
Zaključak
Prilikom odabira lijeka na bazi meldonija i uspoređujući Mildronate i Cardionate, mora se imati na umu da su oba sredstva gotovo jednaka po sastavu i potpuno zamjenljiva u kliničkoj praksi. Glavni čimbenici izbora su dostupnost lijekova i trošak liječenja, jer se učinkovitost njihove upotrebe ne razlikuje značajno.
Vidal: https://www.vidal.ru/drugs/mildronate__8897
Radar: https://grls.rosminzdrav.ru/Grls_View_v2.aspx?routingGu>
Pronašli ste grešku? Odaberite ga i pritisnite Ctrl + Enter
Obrazac za puštanje Sastav. Proizvođač
Oba lijeka su napravljena na bazi jednog aktivnog sastojka - meldonijuma i gotovo su identična. Međutim, lijekovi se razlikuju ovisno o proizvođaču i obliku ispuštanja.
Proizvodnju Mildronata provodi latvijska kompanija JSC Grindeks u obliku kapsula i sirupa namijenjenih oralnoj primjeni. Proizvodi se i kao rješenje za ubrizgavanje lijeka intramuskularno, intravenozno i parabulbarno.
Kardionat - ruski analog Mildronatea, proizvode farmaceutske kompanije Hemofarm i MAKIZ-PHARMA u obliku kapsula i kao otopina za injekcije.
Farmakološki efekti
Meldonijum daje sledeće terapeutske efekte lekovima:
- Angioprotective. Lijekovi normaliziraju funkcionalnost zidova krvnih žila i poboljšavaju mikrocirkulaciju. Pozitivan učinak je čak i na male kapilare, vraćanjem njihovog tonusa. Taj efekt dovodi do uspostavljanja metaboličkih procesa i uklanjanja edema.
- Angianginal. Sredstva mogu eliminirati koronarnu insuficijenciju, uključujući zaustavljanje napada angine. Lijekovi pomažu u smanjenju potrebe za kisikom srčanog mišića, istovremeno povećavajući isporuku vitalnog spoja u miokard.
- Antihipoksično. Oni doprinose povećanju otpornosti tijela na nedostatak kisika uzrokovanog i vanjskim faktorima i različitim bolestima.
- Kardioprotektivno. Lijekovi ispravljaju i vraćaju funkcionalno stanje srčanog mišića.
Ova svojstva omogućavaju upotrebu Mildronata i Cardionate-a:
- za poboljšanje metaboličkih procesa u tijelu,
- proširenje lumena u žilama i poboljšanje protoka krvi u njima,
- usporavanje nekrotičnih promjena u stanicama i tkivima,
- skraćivanje perioda rehabilitacije nakon bolesti,
- poboljšavanje kontraktilnosti srčanog mišića,
- povećati izdržljivost tijela uz pojačani fizički ili mentalni stres,
- povećati ćelijski imunitet,
- lečenje oftalmoloških bolesti.
Unatoč činjenici da je lijekove na bazi meldonija Svjetska antidoping agencija (WADA) prepoznala kao doping agense od 2016. godine, mnogi se stručnjaci s tim ne slažu.
Lijekovi imaju dobru bioraspoloživost (do 80%), i izlučuju se putem bubrega.
Detaljan popis indikacija lijekova može se naći u uputama za njihovu upotrebu.
Dakle, Mildronate i kardionat, koji se koriste zajedno sa drugim lekovima, mogu eliminisati:
- koronarna bolest srca
- patološke promjene na perifernim arterijama,
- smanjene performanse
- discirkulatorna encefalopatija,
- simptomi fizičkog preopterećenja (također pri igranju sporta),
- hroničnog zatajenja srca
- bol na levoj strani grudnog koša sa dishormonalnom miokardiopatijom,
- bronhijalna astma,
- moždani udar
- posljedice prekomjernog pijenja,
- hronična opstruktivna bolest pluća,
- pretjerana razdražljivost i psihološke krize (strahovi, panika, osjećaji anksioznosti).
Osim toga, ovi lijekovi se koriste u oftalmologiji za liječenje tromboze, raznih vrsta retinopatije i krvarenja.
Mildronat i kardionat mogu značajno smanjiti vrijeme rehabilitacije nakon operacije.
Kada igrate sportske droge:
- obnavljanje energetskih ćelijskih resursa,
- normalizuju metabolizam na ćelijskom nivou,
- doprinose oporavku mišića nakon treninga, poboljšavaju njihovu ishranu,
- značajno smanjiti simptome umora,
- sprečiti prekomerni posao.
Uz pomoć Mildronatea i Cardionate-a nemoguće je izgraditi mišiće, ali možete značajno povećati tjelesne rezerve.
Kontraindikacije
Oba lijeka se ne mogu koristiti u istim slučajevima, u koje stručnjaci uključuju:
- pojedinačna netolerancija na meldonijum ili dodatne sastojke,
- povećani intrakranijalni tlak zbog prisustva intrakranijalnih tumora ili s oštećenim protokom venske krvi,
- razdoblje u kojem žena nosi dijete i doji (stručnjaci nemaju pouzdane podatke o mogućem štetnom utjecaju lijekova na dječji organizam),
- dobnu kategoriju pacijenata mlađih od 18 godina (u ovom slučaju zabrana nije kategorična),
- natečenost nepoznate geneze.
Potrebna je posebna opreznost prilikom upotrebe meldonijuma:
- s patološkim promjenama jetre i bubrega (uostalom, pomoću ovih organa lijekovi se metaboliziraju i povlače iz tijela),
- pacijenti starije dobne kategorije (u starijih osoba mogu postojati hronične bolesti koje ometaju upotrebu meldonijuma).
U prisutnosti relativnih kontraindikacija, lijek treba uzimati u dozama koje preporuči liječnik i pod njegovim stalnim nadzorom.
Neželjeni efekti
Oba lijeka nisu bez nuspojava, koje su primijećene u rijetkim slučajevima i obično nisu po život opasne za pacijenta.
Mildronat i kardionat mogu uzrokovati:
- tahikardija
- nagle promjene krvnog pritiska,
- mučnina, belching, žgaravica,
- alergijske reakcije, izražene crvenilom kože, osipima, edemima itd.,
- jaka prekomjerna uzbuđenost,
- glavobolje.
Ubrizgavanje lijekova u mišić prepun je pojave iritacija na koži i lokalnih upalnih procesa, praćenih bolom.
Predoziranje lijeka Mildronate i kardionat moguće je samo njegovom injekcijom. Manifestira se: snižavanjem krvnog pritiska, glavoboljom, vrtoglavicom, tahikardijom, slabošću.
Ako je potrebno, Mildronate i kardionat zamjenjuju se Vazopro, Vasonate, Metamax, Metonat, Mildrocard, Riboxyl, Trizipin, Meldonium i drugim lijekovima.
U svakom slučaju, liječnik odabire svaki lijek na recept.
Eugene, 24 godine, Kursk, student
Ne mogu se nazvati profesionalnim sportistom, ali jutarnje trčanje i odlazak u teretanu 3 puta nedeljno pomažu mi da održim kondiciju. Stalno je uzimao Mildronate i to u različitim oblicima: pio je kapsule i pravio injekcije. Dobar lijek. Omogućuje, nakon prilično ozbiljnih napora, da se ne osjećate umorno i normalno studirate na univerzitetu. Teško vjerujem u doping svojstva Mildronatea i skandale u "svijetu sporta" nisu mogli promijeniti mišljenje o drogi.
Svetlana Igorevna, 42, Belgorod, lekar
Volim lijekove na bazi meldonijuma. Uz minimum nuspojava, postižu se maksimalni rezultati. Lijekovi su dobro djelovali na kardiovaskularne bolesti, hronični alkoholizam, povećali fizičku aktivnost, smanjili period rehabilitacije nakon bolesti. Posebno preporučujem starijim pacijentima koji doslovno „ožive“ nakon kursa lečenja. Kardionat ili Mildronat - izbor uvijek ostavljam pacijentima, jer je njihov učinak identičan. Sudeći po njihovoj cijeni prilično je velika, no Cardionate je ipak malo jeftiniji.
Svetlana, 16 godina, maturantkinja škole, Pskov
Posljednji časovi škole su mi bili teški. Veliki broj lekcija, domaćih zadataka, teško naučiti gradivo. Općenito, opterećenja su solidna. Jednostavno sam izgubio snagu: Ne mogu se probuditi ujutro, pospan cijeli dan, ne vidim informacije. Terapeut je propisao injekcije Mildronata. Jedna injekcija dnevno u smanjenoj dozi tijekom dva tjedna dala mi je snagu za daljnji trening. Sada se spremam za ulazak u institut, pun snage i energije.
Svetlana Ivanovna, 58 godina, penzionerka, Tver
Ne želim da itko zna što je angina pektoris. Sistematski pritisak u grudima ponekad uzrokuje nevjerovatne bolove. Kardiolog je propisao kardionat. Dva puta dnevno, 250 mg, prva 4 dana liječenja, uz naknadni prelazak na dvostruki unos tjedno na mjesec dana, omogućilo mi je da značajno smanjim broj i intenzitet napada. Hvala liječniku i kardionatu.
Šta je sa nuspojavama?
Pri odlučivanju je li kardionat ili Mildronate bolji za mnoge pacijente, jedan od faktora je potencijal za nuspojave. Ali pošto su oba lijeka lijekovi s meldonijem koji ne sadrže druge aktivne komponente, njihova manifestacija će biti ista. Kao nuspojave pri korištenju ovih lijekova mogu postojati:
- osip na koži,
- hiperemija,
- hipotenzija
- svrbež
- žgaravica
- oticanje
- burping
- pojačano uzbuđenje
- tahikardija
- mučnina
Nuspojave lijekova sa meldonijom pojavljuju se izuzetno rijetko.
Meldonijum i sportska dostignuća
Donedavno se moglo čuti debata o „kardionatu“ ili „blaženom stanju“ - što je bolje za sport? Meldonium povećava izdržljivost sportaša, omogućava vam brži oporavak nakon aktivnog treninga i govora na takmičenjima. Svjetska antidoping agencija (WADA) supstanca je koju su sportaši zabranili za upotrebu. Skandal sa meldonijem sa ruskim sportašima nanio je značajnu štetu prestižu našeg sporta. Do danas se pitanje „Kardionat“ ili „Mildronat“ - što je bolje, vodi samo u kliničkoj medicini i u zakulisju sporta.
Značajke upotrebe lijekova s meldonijem
Samo liječnik može propisati upotrebu lijekova sa meldonijem prema dostupnim indikacijama. On će odabrati oblik lijeka i način primjene. Pacijenti bi trebali uzeti u obzir neke karakteristike upotrebe lijeka "Cardionate" i "Mildronate":
- najbolje je uzimati lijek ujutro, da kao rezultat pojačanog uzbuđenja, kao nuspojave, ne pokvarim noćni san,
- kada se lijek daje intramuskularno, može se osjetiti prilično jaka bol na mjestu injekcije, pa je poželjno unošenje lijeka intravenski,
- u liječenju retinopatija pripremaju se preparati s meldonijem samo parabulbarno (u predjelu donjeg kapka ispod kože ili do dubine od jednog centimetra), ovo je vrlo bolna injekcija,
- ne preporučuje se uzimanje alkohola za vrijeme liječenja drogama sa meldonijem zbog mogućeg smanjenja kvalitete liječenja i razvoja nuspojava organizma.
Liječnik mora voditi računa o interakciji lijekova, kao i o pacijentovom stanju i tijeku bolesti. Meldonijum potencira aktivnost lijekova s koronarolitičkim učinkom, antihipertenzivnih lijekova, kao i lijekova koji doprinose proširenju perifernih žila. Kombinovana upotreba takvih lekova može da izazove tahikardiju i snizi krvni pritisak.
Recenzije ljekara i pacijenata o lijekovima
Pripravci sa meldonijem, proizvedeni u istim doznim oblicima, ne mogu se značajno razlikovati jedan od drugog. Koji alat odabrati za upotrebu - odlučuje ljekar. Razlika između ta dva lijeka među sobom je samo u cijeni - ruski meldonijum mnogo je jeftiniji od latvijskog kolege. Oko 220-270 rubalja treba platiti za pakovanje kapsula "Cardionatea", istovremeno će sličan paket "Mildronatea" koštati kupca gotovo 3,5 puta skuplje - oko 800 rubalja.
Koje od sredstava preferirati - odlučuje materijalna mogućnost pacijenta. Teško je odabrati koji je efikasniji - kardionat ili mildronat. Pregledi liječnika i pacijenata uglavnom su samo savjetodavne prirode. Alat pomaže u suočavanju s mnogim zdravstvenim problemima, ako ga uzima liječnik u skladu s režimom prijema.
Gotovo je nemoguće odgovoriti na pitanje „Kardionat“ ili „Mildronat, što je bolje?“ Farmaceuti se često pitaju u ljekarnama. To su apsolutno slični lijekovi koji imaju isti sastav, što znači da će indikacije i kontraindikacija za upotrebu, a potencijalne nuspojave takođe biti iste Samo cijena lijekova pomoći će vam da odlučite koji lijek ćete kupiti.