Tabela br. 5: dijeta protiv pankreatitisa
Sav iLive sadržaj pregledavaju medicinski stručnjaci kako bi se osigurala najveća moguća točnost i dosljednost činjenicama.
Imamo stroga pravila pri odabiru izvora informacija i pozivamo se samo na ugledna mjesta, akademske istraživačke institute i, ako je moguće, na dokazana medicinska istraživanja. Imajte na umu da su brojevi u zagradama (,, itd.) Interaktivne poveznice na takve studije.
Ako mislite da je bilo koji od naših materijala netačan, zastareo ili na drugi način upitan, odaberite ga i pritisnite Ctrl + Enter.
U vezi s promjenom prehrambene kulture suvremenog čovjeka njegovi zdravstveni problemi koji utječu na probavni sustav postaju mlađi i odlikuju ih zastrašujuće mase. Pankreatitis je bolest koja utječe na upalni proces ćelije gušterače, što ne može a ne utjecati na njen rad. Stoga je dijeta 5 za pankreatitis prilično popularna metoda za zaustavljanje problema, koja je nužno uključena u protokol liječenja ove bolesti.
, , ,
Suština prehrane
Ova dijeta razvijena je u specijalizovanom zavodu za ishranu pod vodstvom ljekara za osobe koje pate od pankreasnih lezija kako u akutnom, tako i u hroničnom obliku.
Tabela br. 5 je općenita prehrambena tehnika koja ima svoje podvrste:
- Tabela br. 5a propisana je osobama s dijagnozom akutnog hepatitisa i / ili holecistitisa (pogoršanje hroničnog toka).
- Tabela br. 5sh dodeljuje se pacijentima sa dijagnozom postholecistektomije, sindromom egzacerbacije.
- Tabela br. 5 l / f - dijeta sa lipotropnom masnoćom - propisuje se pacijentima sa dijagnozom patoloških promjena u jetri, u prisustvu kongestivnih pojava.
- Tabela br. 5 r - dodjeljuje se pacijentima nakon uklanjanja želuca zbog njegovih ulceroznih lezija.
- Tabela br. 5 p - upisuje se u protokol lečenja pacijenta sa dijagnozom pankreatitisa.
U ovom ćemo članku pokušati detaljnije razmotriti tabelu broj 5 p. Suština prehrane u nježnom utjecaju na probavni trakt, uključujući i sekretorne funkcije gušterače. Razvijena kombinacija proizvoda omogućava sprječavanje razvoja masne infiltracije. Ograničenje u ishrani omogućava nam da spriječimo početak i napredovanje distrofičnih procesa u ćelijama i jetre i žlijezda koje nas zanimaju.
Pažljivo dizajnirana dijeta s odobrenom i zabranjenom hranom pomaže u smanjenju iritacije žučnog mjehura.
Osnova prehrane takvog bolesnika su lagana, pire jela koja se poslužuju samo u toplom obliku. Indeksi temperature hrane trebali bi biti blizu temperaturnim indeksima ljudskog tijela. Ovaj set mjera dizajniran je za zaštitu pacijenta od povećanog stresa i iritacije sluzokože fizičke, termičke i hemijske prirode.
Način obrade hrane - kuhanje, obrada parom, u rijetkim slučajevima - pečenje.
Svakodnevne promjene u prehrani povezane su s povećanjem količine proteinske hrane, smanjenjem količine konzumirane masnoće i ugljikohidrata.
Iz prehrane takvog bolesnika nužno su isključeni proizvodi koji mogu potaknuti veću proizvodnju probavnih sekreta. To uglavnom uključuje hranu sa visokim sadržajem grubih vlakana, kao i začine i začine.
Dnevna količina proizvoda podijeljena je u četiri do šest obroka, u razmaku od tri do četiri sata.
Ali ova dijeta ima svoje pododjeljke:
- Prvi deo se uvodi u protokol patologije za akutni pankreatitis ili u vrijeme pogoršanja hroničnog oblika bolesti.
- Drugi dio se uvodi u protokol za zaustavljanje problema kod hroničnog toka patologije, u periodu remisije kao i u slučaju poboljšanja nakon pogoršanja bolesti.
- Prva verzija dijete propisana je pacijentu od trećeg do četvrtog dana nakon početka ublažavanja napada, kada je glavna težina odbila.
Energetska vrijednost konzumiranih proizvoda dnevno smanjuje se na 1,5 - 1,7 hiljada kcal.
Dozvoljeno je:
- Proteini - 80 g. Od toga se trećina daje proteinima životinjskog porijekla, ostatak biljnom.
- Ugljikohidrati - 200 g. Od toga se može uzimati samo oko 25 g šećera tokom dana.
- Masnoća - oko 50 g. Od toga je četvrtina biljnog porijekla.
- Soli - od 8 do 10 g.
- Tokom dana, količina potrošene tečnosti trebala bi doseći razinu od jedan i pol litre.
Ova dijeta ima stroža ograničenja. Odobreni proizvodi uključuju:
- Ne više od 50 g krekera od pšenice dnevno.
- Od mesa, prednost se daje peradi, kuniću i govedini. U ovom slučaju biraju se komadi lišeni fascije, tetiva i filmova.
- Ne masni komadići ribe, zgnječeni u homogenu masu. Kotlete, mesne okruglice, knedle i slično pripremaju se na njihovoj osnovi.
- Parni proteinski omlet je dozvoljen na meniju. Ali ne više od jednog ili dva proteina dnevno. Kada se unese u posudu, dnevno se može koristiti samo polovina žumanjka.
- Svježi sir ili jela od njega: skuta masa ili sufle.
- Mlijeko je samo za kuhanje ostalih jela.
- Od masti je dozvoljena mala količina rafiniranog biljnog ulja, kao i maslac, koji se uvodi u gotova jela.
- Dozvoljene su lako probavljive žitarice. To su pire od žitarica ili obrok (heljda, zobena kaša).
- Od povrća do prehrane takvog bolesnika dopušteni su samo krompir, cvjetača, brokoli, tikvice i šargarepa. Ali isključio je njihov sirovi prijem. Obavezna toplinska obrada daljnjim mljevenjem u homogenu masu.
- Od prvih jela dozvoljene su supe i krem juhe, ali kuhane na vodi ili laganom mesnom juhu. Pripremaju se na bazi žitarica poput kaše, zobene kaše, riže, ječma, heljde.
- Od slatkih jela mogu se nazvati voćni i bobičasti umaci, ali ne i kiseli.
- Od pića: mineralna voda bez plina, kompoti od pire-kave, slabi čaj, svježi sokovi, musaka, dekocija bobica ruže, žele ili žele. U njihovoj pripremi poželjno je šećer zamijeniti njegovim analogima: ksilitol ili sorbitol.
Druga verzija prehrane propisana je pacijentu u fazi smirivanja pogoršanja u kroničnom stanju bolesti od petog do sedmog dana nakon strože prehrane u obliku prve varijante zaustavljanja pogoršanja. Ili usred remisije bolesti - na dva do četiri meseca.
Energetska vrijednost konzumiranih proizvoda dnevno postaje privlačnija i približava se normi - do 2,45 - 2,7 tisuća kcal. Dozvoljeno je:
- Proteini - do 140 g. Od toga se šesti - sedmi dio daje proteinima životinjskog porijekla, ostatak - biljnom.
- Ugljikohidrati - do 350 g. Od toga samo 40 g šećera može unositi tokom dana.
- Masnoća - oko 80 g. Od toga, petina biljnog porijekla.
- Soli - do 10 g.
- Tokom dana, količina potrošene tečnosti trebala bi doseći razinu od jedan i pol litre.
U ovoj prehrani ograničenja su nešto blaža. Oni utiču na period kada pacijent postepeno napušta ozbiljno stanje ili, u slučaju hronične bolesti, svoj probavni trakt održava u stanju remisije. Odobreni proizvodi uključuju:
- Pekarski proizvodi napravljeni su dan prije, dva ili tri dana. Pšenično brašno Nejestivi kolačići.
- Od mesa, prednost se daje peradi, kuniću i govedini. U ovom slučaju biraju se komadi lišeni fascije, tetiva i filmova. Koža se ne koristi za vrijeme kuhanja.
- Uglavnom morska riba (ne masne sorte). File se usitni do homogene mase. Na njegovoj osnovi pripremaju se reznice, sufle, mesne okruglice, jelke, knedle i slično.
- Parni proteinski omlet je dozvoljen na meniju. Ali ne više od jednog proteina dnevno. Kada unosite u jelo možete koristiti i bjelančevine i žumance.
- Svježi nemasni sir ili jela od njega: skuta ili sufle.
- Malo mlijeka ako pacijentovo tijelo normalno percipira. Za kuhanje ostalih jela.
- Proizvodi mliječne kiseline.
- Od masti je dozvoljena mala količina rafiniranog biljnog ulja, kao i maslac, koji se uvodi u gotova jela.
- Dozvoljene su lako probavljive žitarice pripremljene u čistoj vodi ili uz dodatak porcije mlijeka. To su pire od žitarica ili nered (heljda, zdrob, hercules, riža).
- Od povrća do prehrane takvog bolesnika dopušteni su samo krompir, cvjetača, brokoli, tikvice i šargarepa. Ali isključio je njihov sirovi prijem. Obavezna toplinska obrada daljnjim mljevenjem u homogenu masu.
- Od prvih jela dozvoljena je krema - supe i klasične supe, ali kuhane s vodom, mlijekom, razrijeđenim vodom ili laganim mesnim juhom. Pripremaju se na bazi žitarica kao što su kaša, heljdovo brašno, zobena kaša, riža, ječam, heljda.
- Od slatkih jela možete navesti slatko voće i bobice, voćne i bobice umake (ne kisele), pastile, marshmallows, marmeladu.
- Od pića: mineralna voda bez plina, kompoti od pire-kave, slabi čaj, svježi sokovi, musaka, dekocija bobica ruže, žele ili žele. U njihovoj pripremi poželjno je šećer zamijeniti njegovim analogima: ksilitol ili sorbitol.
Dijeta 5 za hronični holecistitis
Klinička ishrana je osnovna komponenta niza terapijskih protokola. Nije tajna da hrana može i izlečiti i dovesti do ozbiljnih komplikacija po zdravlje ljudi. Zaslužuje posebnu pažnju u situaciji kada disfunkcija pogađa jedan ili više organa probavnog sistema. Dijeta 5 za hronični holecistitis (upala žučne kesice) usmjerena je na pružanje smanjenog funkcionalnog opterećenja žučnog sustava.
Uključuje isključenje određenog broja namirnica i jela iz pacijentove prehrane. U ovom se slučaju tabu proširuje na način njihove obrade. Bez prženih, dimljenih i slanih jela. U prvim danima nakon napada, lekar može propisati kompletno postenje svom pacijentu uz konzumaciju male količine vode, mineralne vode bez gasa ili nezaslađenog čaja, goveđe juhe.
Nadalje, nakon uklanjanja sindroma boli i poboljšanja stanja sluznice, popis dijetalnih proizvoda može se proširiti, ali dijetalna ograničenja, ista, moraju se pridržavati i dalje. Pacijent mora u svakoj situaciji saslušati liječnika i točno ispuniti sve njegove zahtjeve i preporuke. To je jedini način da se postigne brzo postizanje očekivanog rezultata.
, , ,
5 p dijeta za pankreatitis
Kada se dijagnosticira bilo koja patologija povezana s probavnim procesom, pacijent se prilagođava prehrani. Za pankreatitis je propisana dijeta od 5 p. U ovom slučaju glavna indikacija za njegovu upotrebu je akutni, hronični oblik bolesti, kao i pogoršanje hroničnog pankreatitisa.
Suština ograničenja u imenovanju niskokalorične namirnice lako probavljive bogate proteinima, vitaminima i mineralima. Istovremeno je dijeta osnova liječenja. Bez ispunjavanja potrebnih restriktivnih zahtjeva nema potrebe da se govori o efikasnom liječenju.
Da biste bolest prevladali ili vratili u stanje remisije, treba se s točnošću pridržavati svih preporuka svog ljekara.
U akutnoj fazi bolesti ili u vrijeme pogoršanja pacijent će morati gladovati, uzimajući samo tečnost koju je ljekar odobrio. To će ublažiti iritaciju sluznice, omogućit će da se rastereti probavni sistem. Samo nekoliko dana kasnije (od jednog do četiri), nakon što je pogoršanje nestalo, pacijentu je dopušteno proširiti asortiman posuđa i proizvoda na svom stolu. Odnosno, s prehrane br. 5 (prva opcija) pacijent se prebacuje na dijetu broj 5 (druga opcija). Ako pacijent ima period remisije, u početku mu može biti preporučena tabela broj 5 (druga opcija). Njihove razlike međusobno su već opisane u ovom članku.
Glavni postulat je isključenje proizvoda koji mogu izazvati pojačano stvaranje plinova, koji se sastoje od velike količine grubog vlakna, supstanci koje iritiraju sluznicu. Tabu takođe uključuje jela i proizvode koji uzrokuju povećanu proizvodnju pankreasne sekrecije i druge tajne.
Koje proizvode je dozvoljeno primati, a na koje morate zaboraviti, a dugo ćemo se podsjetiti u nastavku.
Svrha ovog ograničenja je dovesti u najveću moguću mjeru normalnu funkciju gušterače i cijelog probavnog trakta čovjeka.
, , , , , ,
Dijeta 5 za pogoršanje hroničnog pankreatitisa
Ako je pacijentu dijagnosticiran hronični pankreatitis, tada je uz pomoć ishrane pacijent u mogućnosti da samostalno održava stanje svog tijela u fazi remisije. Ali ako se iz bilo kojeg razloga dogodi neuspjeh, dolazi do relapsa i bolest se vraća.
Da biste brzo zaustavili problem, pacijentu je propisana, s pogoršanjem hroničnog pankreatitisa, dijeta 5.
Štaviše, prvog dana - dva pacijenta drže se na "dijeti od gladi", omogućavajući im da piju samo vodu (topli čaj) ili dekociju bobica šipak. Za održavanje razine minerala u ljudskom tijelu dozvoljeno je uzimati takvu mineralnu vodu poput Borjomija ili njegovih analoga. Potrebno je samo zapamtiti da primljena tekućina ne smije sadržavati mjehuriće ugljičnog dioksida.
Samo ako je liječnik uvjeren da se pacijentovo stanje stabiliziralo, može se prebaciti na odabir proizvoda propisanih dijetom br. 5 p (prva opcija) i tek tada, uz planirani tijek liječenja, liječnik daje prednost za uzimanje obroka dozvoljenih dijetom br. 5 p (druga opcija )
Postepeno, čovjek prelazi s pire hrane na nemasnu, ali otprilike godinu dana (ukoliko nema novih pogoršanja), pacijent mora sam zanijekati peciva i peciva, u masnim, prženim, dimljenim i brojnim drugim jelima.
, , , , , , , , ,
Ponedeljak
- Pire od krumpira.
- Kotlete od mesne pare.
- Čaj sa mlijekom.
- Zoološki kolačići.
- Mesni juha s povrćem.
- Riblje sufle.
- Heljda kaša.
- Kompot od svježih pire jabuka.
Snack: svježe s krekerima.
- Kaša od mlevene kaše - 300 g.
- Ominski proteinski parni omlet.
- Zeleni čaj s kolačićima i kriškom mekog sira.
Neposredno prije odlaska u krevet - pola čaše Borjomi mineralne vode sa ispuštenim gasom.
- Pire od zobene kaše od kaše s voćnim sosom.
- Dekocija bobica šipak.
Ručak: pečena jabuka.
- Heljda supa.
- Meso fricassee s pireom od mrkve.
- Voćni kompot.
Snack: infuzija od šipka s krekerima.
- Puding od sjemenki.
- Čaj sa kriškom limuna i kriškom sira.
Neposredno prije odlaska u krevet - čaša acidofilusnog mlijeka.
- Mesni krumpir punjen omletom od jaja.
- Kuhana repa pretresena.
- Kompot od sušenog voća.
Ručak: topli zeleni čaj s krekerima.
- Riblja čorba s mesnim okruglicama.
- Pire od krumpira sa sosom od kisele pavlake.
- Kiselo pire od jabuka.
Snack: Jabučni pire sa šlagom.
- Povrće pire.
- Knedle od mesa.
- Juha od šipka sa šećerom i krekerima.
Neposredno prije odlaska u krevet - čaša voćnog žele.
- Tečna pire kaša od pirinča.
- Slabi čaj sa biskvitom.
Ručak: skuta i voćna posuda sa čajem.
- Pire supa sa rezancima i brokolijem.
- Pire od krumpira.
- Riblje reznice kuhane u parnoj kupelji.
- Dekocija pripremljena na bobicama šipka.
Snack: mliječni mliječ.
- Heljda kaša.
- Mesni sir.
- Voćna mliječ s krekerima.
Neposredno prije odlaska u krevet - pola čaše Borjomija.
- Povrće pire.
- Pire od heljde s pireom nemasnog mesa.
- Voćni mus.
Ručak: mliječni žele.
- Sluzava zobena juha.
- Kuhana riža.
- Fricassee.
- Kriška smeđeg hleba.
- Kompot od suhog voća.
Snack: Apple sufle.
- Skušeni pire od pirinča.
- Lagano zaslađeni čaj.Možete dodati krišku limuna ili limete.
Neposredno prije odlaska u krevet - čaša nemasnog voćnog soka. U početku ga možete razrijediti vodom.
- Kaza od krumpira i jaja sa umakom od bešamela.
- Mliječna mliječ sa zoološkim kolačićima.
Ručak: jabuka pečena s cimetom.
- Povrća supa sa mesnim okruglicama.
- Kuhana versemelija kašika.
- Knedle od mesa.
- Mineralna voda „Slavjanovskaja“ bez gasa.
Popodnevni zalogaj: proteinski parni omlet.
- Povrće pire.
- Snežne pahulje su ribe.
- Lagano zaslađeni čaj s kolačićima.
Neposredno prije odlaska u krevet - čaša kefira.
Nedelja
- Vermicelli kaserole.
- Jetrena pašteta.
- Čaša mineralne vode bez plina.
Ručak: skuta od sira i bundeva sa čajem.
- Ručak:
- Juha od povrća.
- Pire od karfiola
- Fricassee.
- Voćni kompot pire s krušnim mrvicama.
Snack: pečeno voće.
- Povrće pire - sortirano.
- Mesni snijeg.
- Marshmallows.
Neposredno prije odlaska u krevet - čaša mliječne mliječi.
Recepti za dijetu 5
Da bi se spriječio povratak bolesti ili doprinio brzom oporavku, potrebno je održavati ovu dijetu. Treba točno slijediti preporuke za pripremu jela koja čine dijetu pacijenta. Neće biti suvišno upoznati se s nijansama termičke obrade proizvoda i proučiti recepte prehrane za pankreatitis.
Unatoč prilično strogim ograničenjima, izbornik za takvu bolest može biti raznolik. Sljedeći recept može se koristiti kako u slučaju dijagnosticiranja pankreatitisa, tako i kod prepoznavanja holecistitisa.
, ,
Mesni parni puding
Za kuhanje trebat će vam:
- Bilo nemasno meso - 250 g
- Maslac - 40 g
- Voda - 100 ml
- Sirovo jaje - jedno
- Slatka kaša - 20 g.
- Meso kuhajte dok ne skuha.
- Samljeti najmanje dva puta u mlincu za meso.
- U mleveno meso dodajte kašu, vodu i jaje. Sve sastojke dobro izmiješajte.
- Meso od siline da se pobedi.
- Posudu za pečenje namažite maslacem i stavite mleveno meso.
- Donesite spremnost pomoću parne kupelji.
Heljda kaša
Za kuhanje trebat će vam:
- Heljdina kaša - 50 g
- Lagani mesni juh - 250 ml
- Soli se uz dozvolu ljekara
- Da bi se dobila tečnost na kojoj će se kuhati kaša, meso se kuva u vodi. Da bi juha bila manje teška, prvo je treba ohladiti. Pažljivo uklonite smrznutu masnoću sa površine.
- Procijedite i razrijedite tekućinu sa vodom dvostruko većom od uzete juhe.
- Stavite posudu s tekućinom na vatru i pričekajte da proključa.
- Isperite heljdu temeljito. Unesite u kipuću tečnost.
- Nakon što se sastav zgusne, poklopite spremnik i pirjajte posudu na slabom svjetlu oko jedan sat.
- Prije kraja kuhanja, praktično pripremljeno jelo lagano solite (ako liječnik dopusti sol).
- Ohladite se malo, obrišite kroz sito.
- Pre serviranja dodajte krišku putera.
Da bi se ubrzao proces kuhanja, heljda se može zamijeniti heljdom.
,
Voćne snježne kuglice
Za kuhanje trebat će vam:
- Protein jednog jajeta
- Jagoda ili breskva (možete ubrati i drugo voće po ukusu, ali odgovarajuće konzistencije) - 100 g
- Pšenično brašno - 20 g
- Voda - 120 g
- Šećer - 30 g
- Vanilija na vrhu noža
- Ohlađenu bjelanjku umutite u strmu pjenu.
- Vrlo pažljivo unesite šećer (šećer u prahu ili supstitut) i vanilin. Sve promiješajte.
- U loncu zakuhajte vodu i kašikom rasporedite proteinsku masu. Poklopac je zatvoren.
- Nakon četiri minute prevrnem snježnu kuglu i izdržim zatvorene još četiri minute.
- Nakon toga gotovim proizvodom žlicom uklanja se gotovi proizvod iz vode, čime višak tekućine curi.
- Stavite snježne kuglice na jelo i na vrh prelijte sos od jagoda. Može se pripremiti šećerom (10 g), jagodama i brašnom blenderom.
Voćna mliječ
Za kuhanje trebat će vam:
- Voće, na primer, ribizla (može se sušiti, može biti i sveže) - sušeno - 15 g, sveže - malo više
- Krompirno brašno (skrob) - 8 g
- Šećer - 10 g
- Bobice je dobro pregledati i oprati.
- Poredajte, prelijte čašu vode i stavite na štednjak. Kuhajte dok bobice potpuno ne omekšaju.
- Sastav malo ohladite, odvojite tečnost.
- Spojite škrob sa hladnom vodom i dobro promiješajte. Omjer vode i škroba trebao bi biti 4: 1.
- Razblaženi škrob lagano unesite u filtriranu kipuću tečnost.
- Sladite se i pričekajte da ponovo proključa.
Dijetalni mliječ treba pripremiti samo na ovaj način. Ne preporučuje se dodavanje voćnog pirea tokom postupka pripreme. Nakon što se mliječ izlije u čaše, piće je poželjno usitniti šećerom u prahu. To će zaštititi površinu od stvaranja kiselinskog filma.
Torta od breskve-banane bez pečenja
Za kuhanje trebat će vam:
- Jedna zrela banana
- Jedna zrela breskva
- Niskokalorični jogurt - 250 ml
- Suve kekse
- Želatina - 15 g
- Voda - 200 ml
- Namočite želatinu u vruću vodu i ostavite kratko da se nabubri.
- Postepeno uvodite, mešajući, jogurt. Dobijenu masu umutite.
- Uzmite formu. Prekrijte ga aluminijumskom folijom.
Počinjemo da oblikujemo tortu, slojevito:
- Kolačiće na dnu kalupa.
- Dalje, kolačiće prelijte jogurtom. Izlijemo treći dio dostupne zapremine.
- Posipajte nasjeckanu bananu.
- Opet krema od jogurta.
- Sloj breskve.
- Završite slojem jogurta.
- Stavite kalup na hladno mjesto da se stvrdne. Na primjer, u frižideru.
Parni omlet
Za kuhanje trebat će vam:
- Jaje (ili jedan protein) - 2 kom.
- Voda - 80 ml
- Maslac - 5 g
- Sol - 1 g
- Sadržaj malo jaja umutite.
- U masu dodajte vodu i sol. Dobro, ali lagano miješajte.
- Odbacite sastav na sito i napnite. Ovo će proizvod spasiti od proteinskih čvorova.
- Stavite napregnuto jaje u porcioniranu posudu i kuhajte pomoću pare. Potopljeni sloj trebao bi biti manji od četiri centimetra. Velika visina jela neće vam omogućiti da pravilno kuhate. Izdrživi mikrobi mogu ostati u jajnoj smjesi.
- Prilikom posluživanja vrh omleta pospite otopljenim maslacem.
Drobnjak od mesnog bujona
Za kuhanje trebat će vam:
- Lagani mesni juh - 400 ml
- Mrkva - 4 g
- Manka - 20 g
- Sol - 1 g
- Luk - 4 g (po želji ne možete ga staviti)
- Peršun - nekoliko grančica
- Luk pripremite tako što ćete skuhati peršun, luk i šargarepu s mesom. Tečnost se može malo posoliti.
- Ohladite luk i uklonite masnoću koja se formirala s vrha, te pažljivo iscijedite. To će učiniti tečnost manje masnom i lakšom.
- Stavite ga ponovo na vatru i prokuhajte.
- U tankom toku, neprestano miješajući, postepeno ulijte kašu.
- Kuhajte dok ne skuhate.
- Prije posluživanja dodajte sjeckani peršin.
Pankreatitis je upala koja pogađa tkivo pankreasa, koje je uključeno u probavni proces. Stoga je dijeta 5 za pankreatitis sastavni dio procesa liječenja koji se provodi tijekom olakšavanja ove bolesti. Ako ste u odnosu na sebe ili svoje najmilije morali čuti dijagnozu pankreatitisa, tada ne smijete zanemariti preporuke liječnika na temu prilagođavanja prehrane, uz uvođenje potrebnih ograničenja. Zaista, zanemarivanje dijeta negirat će sav medicinski tretman. U ovom slučaju problem se može pogoršati nagrađivanjem tijela nepoželjnim komplikacijama. Integrirani pristup liječenju, uz pozadinu ispunjavanja zahtjeva dijeta, pomoći će brzo suzbijati problem i zaštititi pacijentovo tijelo od negativnih posljedica.
Šta mogu jesti uz dijetu 5?
Vrijedi se detaljnije upoznati s pitanjem, šta mogu jesti u situaciji kada čovjeku dijagnosticiram pankreatitis?
Odobreni proizvodi uključuju:
- Pekarski proizvodi od pšeničnog brašna prvog ili drugog razreda. Istovremeno, pečenje ne bi trebalo biti svježe. To bi, u najmanju ruku, trebalo da bude jučerašnji hljeb. Dozvoljeno jesti i nejestive kolačiće. Na primjer, keks ili „Marija“.
- Prva jela se pripremaju na bazi povrća (npr. Krumpir, tikvice, cvjetača, brokula, mrkva) i žitarica. Osim toga, nakon što se sastojci dovedu u pripravnost, svi se proizvodi mljeju kroz sito ili drobe u blenderu. Kao preljev za supu možete koristiti komad putera (ne više od 5 g) ili nemasnu kiselu pavlaku (ne više od 10 g).
Od povrća treba preferirati:
- Krompir.
- Karfiol i brokoli.
- Mrkva.
- Tikvice i tikvice.
- Bijeli kupus (ne zloupotrebljavajte).
- Cvekla.
- Mladi grah i leća.
- Može se koristiti zrela rajčica, ali preporučljivo je uvesti ih u ishranu u periodu remisije.
Iz mesa - nema masnih vrsta, lako se probavlja. U tom slučaju, proizvod mora biti vitki, bez komada masti, fascija, tetiva i kože. U ovom slučaju, najprihvatljivije se može smatrati:
Zeleno i luk - isključivo za toleranciju.
Jaja se mogu konzumirati u obliku parne omlete, kao i kuhati „u vrećici“ ili „bez kuhanja“.
Ribu treba uzimati samo vitku. Za to su morske sorte pogodnije.
Od žitarica se pripremaju supe, kaše i žitarice koje se potom mljevaju. U recepciji je poželjno davati prednost: hercules, riža, heljda, zdrob.
Od mliječnih proizvoda možete konzumirati one sa malo kalorija.
- Mlijeko je samo osnova jela (ako pacijent toleriše). Istovremeno se uzgaja s mlijekom.
- Skuhani sir s malo masnoće: kasika, kolač od sira, nadjev za knedle, puding i tako dalje.
- Kiselo-mliječni proizvodi: vrhnje i pavlaka - samo kao preljev za glavna jela.
- Sir je samo s niskom masnoćom i blag.
Tjestenina u ograničenim količinama.
Dnevno dopuštena količina maslaca ograničena je na težinu od 30 g, a biljnog ulja na 15 g. U isto vrijeme, oni se mogu koristiti samo kada se unose u jelo.
Ako bolest nije u akutnoj fazi manifestacije, možete se liječiti bobicama i voćem. Ali treba ih birati na temelju da ne trebaju biti kisele i potpuno zrele. Kuhanje: sirovo, ali pire, kuhano ili pečeno.
Izbor slatkiša je prilično ograničen, ali i dalje je to: marshmallows, marmelada, slatko voće i bobice meduze, razni voćni musi. Šećer tijekom njihove pripreme, poželjno je zamijeniti analogima: ksilitol, fruktoza i sorbitol.
Većina umaka je zabranjena. Dopušteno je koristiti samo one kuhane na dozvoljenim proizvodima i na bazi povrtnih dekocija ili mlijeka s vodom. Za slatke umake dozvoljena je slatka voćna gravura. Prilikom pripreme umaka, brašno pasivirano je zabranjeno.
Od pića se takvom pacijentu mogu ponuditi:
- Dekocija bobica šipak. Ne samo da će umanjiti žeđ i nadoknaditi potrebu organizma za tečnostima, već će mu dati i dovoljnu količinu vitamina i minerala.
- Voće naribani pirjano voće i žele.
- Mousses i biseri.
- Nije jak čaj. Možete dodati šećer ili njegov nadomjestak, kao i krišku limuna (čisti vitamin C).
- Mlijeko - ako tijelo pacijenta to opazi. Količina je ograničena, pa je preporučljivo razrijediti je vodom.
- Nekiselinski sokovi bez dodanog šećera. Preporučljivo je razrijediti vodom.
- Sušeno voće uzvar.
Što se dijetom 5 ne može jesti?
Suština svake prehrane je ograničenje unosa niza prehrambenih proizvoda koji iritiraju tkiva jednog ili drugog organa što pomaže u smanjenju negativnog utjecaja i ubrzavanju procesa ozdravljenja. A u našem slučaju, postoji popis onoga što ne možete jesti nakon dijagnoze razmatrane u ovom članku.
Zabranjena upotreba uključuje:
- Od mesnih proizvoda:
- Masna i dimljena hrana.
- Konzervirana hrana i kiseli krastavci.
- Proizvodi od kobasica i šunke.
- Salo.
- Sorte koje je teško probaviti: janjetina, kravnjača, guska, patka, svinjetina.
- Od ribljih proizvoda:
- Masna i dimljena hrana.
- Plodovi mora.
- Konzervirana hrana i kiseli krastavci.
- Kiselo i nezrelo voće.
- Začini.
- Od pekarskih proizvoda:
- Svi bogati proizvodi.
- Torte i peciva.
- Cupcakes i peciva.
- Svježa peciva.
- Raženi hleb.
- Masne mliječne i mliječne prerađevine.
- Gazirana pića, previše hladna i pretopla tečnost.
- Od slatkiša:
- Čokolada
- Karamela
- Halva.
- Sladoled.
- Iz povrća treba izbaciti povrće:
- Češnjak i luk.
- Špinat i kelj.
- Rutabaga.
- Beli biber.
- Biljni proizvod porodice mahunarki.
- Radish i rotkvica.
- Hladna prva jela, na primjer, supa od cikle, okroshka.
- Jaja bilo koje vrste, s rijetkim izuzecima.
- Alkoholna pića.
- Od žitarica:
- Proso.
- Yachka.
- Biserni ječam i kukuruzno zrno.
- Bilo gljiva i dekocija kuhani na njima.
- Bilo kakve marinade.
- Jaka mesa, riba, juhe od gljiva.
- Fermentirano povrće.
- Pržena hrana.
- Proizvodi brze hrane.
- Životinjske masti.
- Riba ikre.
- Jaki crni čaj i kafa.
- Čips i krekeri na mreži.
- Isključite proizvode iz supermarketa iz hrane koja sadrži boje, stabilizatore, pojačivače ukusa i razne zamjene.
Ideja hemijskog sastava i energije
Dijetalna prehrana za pankreatitis treba biti nježna za probavni trakt pacijenta, ali sadržavati potrebnu količinu masti, proteina i ugljikohidrata.
Hemijski sastav hrane odrasle osobe oboljele od pankreatitisa i njegova energetska vrijednost trebaju se skladno kombinirati i odgovarati glavnoj ideji ove prehrane.
Dijetici nude sljedeći kemijski sastav dnevnog unosa proizvoda za pankreatitis:
- proteini - 100-120 g, sa značajnom prevlašću proteinske hrane životinjskog porekla,
- sol - ne treba prelaziti 10 g,
- ugljeni hidrati - 350-400 g,
- masti - 80-90 g, od čega petinu čine biljna ulja.
Dnevni sadržaj kalorija pojedene hrane ne smije prelaziti 2600 kcal. Potrebno je kontrolirati količinu potrošene vode - najmanje 2 litre dnevno. Trajanje poštivanja ove prehrane određuje lekar pojedinačno.
Lista isključenih namirnica i jela
Dijeta protiv pankreatitisa uključuje opsežnu tablicu zabranjene hrane. Trebao bi u potpunosti odustati od upotrebe:
Od pića sa pankreatitisom zabranjeno je piti alkohol, kafu, jak čaj, slatke sokove, kvase. Prije početka uporne remisije, pacijent s pankreatitisom ne bi trebao uključivati sirovo ili visoko-vlakno povrće (patlidžan), gljive kojima je potrebno duže vrijeme za probavu u prehrani.
Raznolikost predloženih recepata za dijetalnu hranu dopuštenu za pankreatitis omogućava vam da prehrana pacijenta bude ne samo korisna, već i ukusna. Treba uzeti u obzir neke popularne recepte koje je lako pripremiti. Tu spadaju:
Preporučuje se oporaviti se nakon akutnog napada pankreatitisa uz pomoć pire supe. Da biste ga pripremili za 1 litru vode uzmite:
- srednji luk
- pola mlade tikvice,
- karfiol
- 2 krompira
- brokoli
Sastojci se kuhaju dok se u potpunosti ne skuhaju i dodaju im se 100 g vrućeg mlijeka. Sve dobro izmiješati i samljeti u blenderu, pretvarajući u homogenu tečnu masu. Prije posluživanja, jelo se može malo posoliti.
Za mesni puding trebat će vam:
- nemasno meso (zec, teletina, piletina) - 300 g,
- sirovo jaje
- puter - 50 g,
- kašica - 20 g,
- voda - 100 ml
- velika mrkva.
Redoslijed kuhanja je sljedeći. Meso kuhajte dok ne skuha i gnječite u blenderu do pire. U mleveno meso dodajte vodu, jaje, griz, pire od mrkve i izmiješajte. Posudu za pečenje namažite maslacem i u nju stavite pripremljeni nadjev. Donesite jelo do konačne pripravnosti u prethodno zagrijanoj rerni 15 minuta.
Za voćni žele morate uzeti bilo koje dozvoljeno zrelo voće i bobice: jabuke, ribizlu, maline, trešnje, itd. Trebat će vam:
- krumpirov škrob - 10 g,
- šećer - 10 g
- voda - 200 ml.
Dobro oprane bobice i voće prelijte vodom, stavite da prokuha i kuhajte dok ne omekša. Odvojite tečnost od bobica, zasladite i u nju unesite škrob razređen hladnom vodom. Donesite kuhati.
Često uključena u jelovnik pacijenata s pankreatitisom omleta para. Da biste ga pripremili, trebate uzeti 2 jaja, vodu, puter. Umutite jaja malo i dodajte vode. Sastav se mora baciti na sito da se riješe proteinskih kvržica. Omlet od pare priprema se.
Jelovnik prehrane 5 za pankreatitis u trajanju od tjedan dana
Kada sastavljate dijetalni meni za pacijenta s pankreatitisom u trajanju od tjedan dana, trebaju se koristiti samo odobreni proizvodi. Posuđe treba biti lagano, nasjeckano što je više moguće, kuhano na pravi način: ključanje, kuvanje na pari, pirjanje, pečenje.
Prehrana za pankreatitis treba biti frakcijska, u malim porcijama, izbjegavajući prejedanje. Za stolom treba služiti samo toplu hranu.
Ove preporuke zaštitit će oštećenu žlijezdu od povećanog opterećenja i pridonijeti njenom brzom oporavku. Treba uzeti u obzir približni dijetalni meni za pankreatitis.