Eritritol: šteta i koristi nadomjestka šećera
Broj zamjena za šećer je velik. I danas ćemo govoriti o eritritisu. Ovaj umjetni zaslađivač nove generacije pojavio se na policama trgovina relativno nedavno. Imajući sve prednosti zaslađivača bez kalorija, nema gotovo nikakvih nuspojava. Dijabetičari su poznati kao glavna komponenta Fit Parada.
Šta je eritritis, istorija otkrića
neki rastu kristal eritritola
Eritritol Je poliol eritrol (Eritritol). Odnosno, pripada porodici šećernih alkohola poput aspartama ili ciklamata.
Prvi put ga je sintetizovao 1848. godine britanski naučnik John Stenhouse. Ali tek 1999. godine međunarodne organizacije su provele testove toksičnosti i prepoznale su eritritol kao siguran za upotrebu u prehrambenoj industriji.
Dugo se izrađivala samo u Kini. Sada se tvornice nalaze u mnogim razvijenim zemljama.
Eritritol se koristi za pripremu dijetalnih proizvoda, u lijekovima i kozmetici.
Dakle, što je toliko posebna kod ove zamjene za šećer? Zašto ga nisu tako dugo počeli proizvoditi?
Sastav eritritola i njegove karakteristike
Činjenica je da je za proizvodnju eritritola potrebna moderna oprema. Nije se mogao proizvesti u industrijskim razmjerima dok to ne postane moguće zahvaljujući tehnološkom napretku.
Sirovine za proizvodnju eritritola su prilično jednostavne - kukuruz ili slama. U svom prirodnom obliku nalazi se u gljivama, krušama, sojinom sosu i vinu. I iako se eritritol smatra umjetnim zaslađivačima, prirodna sirovina i ekološki prihvatljiva proizvodnja čine ga ništa gorim od prirodnih analoga.
Eritritol ima dvije karakteristike koje ga čine zaista jedinstvenim:
- U kombinaciji s jakim zaslađivačima (npr. Rebaudiozid ili steviazid) pada u stanje sinergije. Eritritol pojačava opću slatkoću, sakriva gorčinu i metalik ukus. Ukus je potpuniji i prirodniji. Zbog toga se najčešće koristi u mješavinama sa stevijom za uklanjanje njenog gorkog ukusa i pojačavanje slatkoće.
- Eritritol ima negativnu toplinu rastvaranja. Drugim riječima, kada se pogodi jezikom, on stvara osećaj hladnoće. Ova začinjena osobina poboljšava percepciju ukusa, a sviđaju se mnogi ljubitelji proizvoda s ovim zaslađivačem.
Upute za upotrebu eritritisa
Zbog visokih tališta, eritritol se može koristiti u pripremi peciva i drugih jela. Nakon zagrevanja ne gubi svoja slatka svojstva.
Također ima prikladnu krutu strukturu i nisku higroskopičnost. Lako ga je skladištiti i koristiti kao punilo.
Sadržaj kalorija iznosi 0 kcal na 100 grama. Glikemijski indeks je takođe 0.
Dnevni unos - 0,66 grama po kilogramu tjelesne težine za muškarce, a 0,8 za žene. Ovo je puno. Na primjer, ova norma je 2 puta veća od dozvoljene norme ksilitola. I 3 puta više od norme za sorbitol.
Slatkoća eritritola je 70% slatkoće šećera.
Zbog slične kristalne strukture, zaslađivač se može mjeriti s mjernim kašikama, poput šećera.
Prednosti eritritisa
Velike norme eritritola objašnjavaju strukturnim značajkama njegovih molekula. Toliko su mali da uspijevaju da se apsorbiraju u tankom crijevu bez procesa metabolizacije. Zbog toga se značajno smanjuje rizik od komplikacija svojstvenih šećernim alkoholima (proliv i bolovi u trbuhu).
Eritritol karakteriše glavno korisno svojstvo zaslađivača bez kalorija - sigurnost zuba. Istovremeno, naučnici ga čak nazivaju i učinkom na zube. Može da održi neutralnu ph ravnotežu u ustima. Zbog toga je sve popularnija u proizvodnji pasta za zube i žvakaćih guma.
Eritritis kod dijabetesa
Zaključujući mogućnost upotrebe ovog zaslađivača kod dijabetesa, može se reći sljedeće. Eritritol je idealan zaslađivač za ishranu dijabetičara. Nedostaje mu kalorija i ugljikohidrata, poput mnogih šećernih alkohola. Ali istodobno je dnevna norma mnogo viša, a nuspojave su manje izražene.
Eritritol je također vrlo pogodan za upotrebu u kuvanju.
Do sada je jedina negativa cijena. Pol kilograma čistog zaslađivača košta oko 500 UAH ili 1000 rubalja. Ali, to se može kupiti u kompozicijama. Na primjer, ista parada fit.
Pročitajte o drugim nadomjescima šećera u ovom odjeljku.
Detalji
Eritritol je niskokalorična zamjena za biljni šećer. Ukus je jako poput šećera i izvrstan je za pečenje. U tom slučaju, za razliku od većine ostalih zaslađivača, eritritol ne stvara probleme sa crevima.
Japanci više od 25 godina aktivno koriste eritritol za dodavanje slatkoće pićima, desertima, jogurtima i domaćim kolačima. Kao i saharoza (stolni šećer), dostupna je i u mrvljenom i zrnastom obliku.
Za razliku od šećera, eritritol nema negativan utjecaj na zdravlje. Na primjer, ne remeti metabolizam glukoze i ne povećava rizik od pretilosti, metaboličkog sindroma ili dijabetesa tipa 2.
Eritritol je šećerni alkohol. Međutim, zbog načina na koji ga tijelo apsorbuje, on nema neugodne, a ponekad i opasne nuspojave koje prate ostala zaslađivača na bazi šećera.
Ne utiče na inzulin i šećer u krvi
Pacijenti s dijabetesom koriste ovu određenu vrstu nadomjestka šećera već duže vrijeme. To je stoga što eritritol ne utječe na razinu inzulina i šećera u krvi, jer se, kao i ostali šećerni alkoholi, tijelo u potpunosti ne probavlja, ako uopće. (1)
Eritritol se vrlo brzo apsorbira u tankom crevu, a potom se izlučuje urinom.
Kao rezultat toga, otprilike 10% ove tvari ulazi u želudac (2). Tijekom laboratorijskih istraživanja, naučnici nisu otkrili znakove propadanja eritritola od strane bakterija nakon izlaganja 24 sata. To znači da ostavlja tijelo u gotovo istom obliku u kojem je ušlo u njega.
Ne uzrokuje propadanje zuba
Budući da se eritritol ne može liječiti bakterijama u usnoj šupljini, vjerovatnoća da ćete razviti karijes znatno je manja nego ako ste koristili obični šećer.
Naučnici su otkrili da je eritritol nekariogena supstanca. Drugim riječima, ne reagira s bakterijama koje se nalaze u usnoj šupljini (i kao što ćete uskoro saznati, istina je o ustima i za crijeva).
Dakle, ne stimulira proizvodnju mliječne kiseline, pa stoga ne dovodi do stvaranja plakova (3). A plak, kao što znate, uništava zubnu caklinu, koja s vremenom postaje uzrok propadanja zuba.
Manje nuspojava
Među svim šećernim alkoholima, eritritol je znatno manje povezan sa probavnim nuspojavama.
Budući da samo mali postotak ove tvari dostiže debelo crijevo, vjerovatnoća za probavne smetnje izuzetno je mala.
U pravilu, razlog da šećerni alkoholi mogu nepovoljno utjecati na gastrointestinalni trakt je taj što naše tijelo nije u stanju probaviti i apsorbirati šećerni alkohol, ali bakterije u crijevima to mogu učiniti. Kao rezultat toga, bakterije prerađuju šećerni alkohol, što dovodi do stvaranja plinova, naduvanja i drugih neugodnih simptoma.
S druge strane, eritritol ne apsorbuje većina bakterija. Slijedom toga, ne stvaraju se plinovi i nema opasnosti od probavnih problema (ili barem postaje manje).
Pacijenti sa sindromom iritabilnog creva primjećuju da eritritol ne izaziva simptome bolesti u istoj mjeri kao i drugi šećerni alkoholi. Dakle, ako i drugi zaslađivači uzrokuju probleme sa GI, svakako biste trebali dati priliku eritritolu.
Pogodna upotreba
Način primjene eritritola sličan je upotrebi umjetnih zaslađivača. Ako nemate dijabetes, tada se cijela razlika između eritritola i umjetnih zaslađivača poput Equal svodi na osobne preferencije i način na koji vaše tijelo reagira na svaku od tih opcija.
Imajte na umu da oznaka "bez šećera" ne znači uvijek "bez kalorija" ili "bez ugljikohidrata". Jedan gram eritritola i dalje sadrži nekoliko kalorija, što ga razlikuje od potpuno praznih umjetnih zaslađivača. Jedna žličica ovog zaslađivača sadrži 4 grama ugljikohidrata, ali ne i šećer. (4)
Nizak glikemijski indeks
Glikemijski indeks eritritola mnogo je manji od indeksa iste količine stolnog šećera. A glavni razlog zašto šećer može naškoditi našem zdravlju leži upravo u njegovom glikemijskom indeksu - brzini kojom on uzrokuje skok šećera u krvi.
Slična kalorična količina eritritola ne doprinosi istom brzom skoku šećera u krvi. Kalorijski sadržaj niži je od šećera, a slatkoća je gotovo ista. Kao rezultat toga, dobivamo zaslađivač, što se mnogo lakše percipira našim metabolizmom i manje je štetno za zdravlje.
Nuspojave
Šećerni alkoholi, poput eritritola, imaju lošu reputaciju. Uglavnom zbog činjenice da neke od njihovih sorti uzrokuju nadimanje i proliv. Šećerni alkoholi su polioli za koje se zna da uzrokuju gastrointestinalne probleme. Za neke, konzumiranje šećernih alkohola izaziva simptome slične onima IBS-a. nadimanje, nadimanje, bolovi u crevima i proliv.
U tom su pogledu sorbitol, ksilitol i maltitol glavni izvor bolesti. Po pravilu dio su žvakaće gume i deserti bez šećera. Žvakanje gume nije opasno, jer ga ne žvačemo u tolikoj količini da ozbiljno utječe na ukupnu koncentraciju šećera.
Kao što je ranije spomenuto, eritritol ne predstavlja jednaku prijetnju gastrointestinalnom traktu kao i ostali šećerni alkoholi. Ipak, treba biti oprezan.
Eritritol ima osebujan "hladan" okus, što njegov okus čini malo drugačijim od ukusa čistog šećera. Stoga, kako bi postigli maksimalan “šećerni” ukus, mnogi proizvođači kombiniraju eritritol sa stevijom, ekstraktom arhata i fruktooligosaharidima.
U tom slučaju, posledice čistog eritritola ne primećuju svi, a nekima se to čak i sviđa. Zato za početak isprobajte dodatak u njegovom najčišćem obliku da biste shvatili svoj stav o njemu. Ako vam okus nakon okusa nije po volji, odaberite opciju s dodatkom ostalih zaslađivača.
Zaključak
Budimo iskreni, svi volimo slatkiše. Međutim, prekomjerna konzumacija šećera bolest je našeg vremena koja svake godine samo povećava svoju ljestvicu uzrokujući mnoge zdravstvene probleme.
Eritritol je odlična opcija, bez štete zdravlju, zamijeniti šećer bez narušavanja slatkoće jela. U usporedbi sa stolnim šećerom, eritritol ne uzrokuje tako ozbiljne navale šećera u krvi, a njegov kalorijski sadržaj je znatno niži pri istoj koncentraciji slatkoće.
Pored toga, profil nuspojava eritritola mnogo je bolji od profila ostalih šećernih alkohola. Loše se probavlja od bakterija, pa ne izaziva plak i karijes, a također ne izaziva probavne simptome kao što su napuhanost i stvaranje plinova.
Potpuno odbijanje sladila plemenit je dugoročni cilj. Ali na putu do njega eritritol izgleda kao sjajna opcija za očuvanje slatkoće vaše omiljene hrane i pića, a pritom izbjegava sve negativne efekte povezane s konzumiranjem velike količine šećera.
Pokušajte zamijeniti šećer u omiljenim kolačima ili kafi i čaju eritritolom vodećih proizvođača, a tijelo će vam biti samo zahvalno.
1. Usisite zaslađivač
Sweetener Swerve jedan je od najpopularnijih zaslađivača. Sve zahvaljujući jedinstvenom načinu stvaranja savršeno izbalansiranog ukusa poput šećera.
Budući da eritritol ima prilično izražen aftertast, tvorci Swerve kombiniraju ga s oligosaharidima i prirodnim aromama, lagano izglađujući karakterističan aftertast.
Ovaj zaslađivač se lako rastvara i odličan je za pečenje kao i za tople napitke. Upravo je ta raznolikost učinila Swerveu prvim u našoj ljestvici.
Koristeći iver kod pečenja, imajte na umu da se dodatak razlikuje od šećera i da može promijeniti uobičajeni recept.
Swerve eritritol ima odlične kritike.
2. SADA hrana eritritol
NOW Foods Eritritol je odličan jednostavan izvor eritritola. Ovaj zaslađivač američkog proizvođača Now Foods dostupan je u velikoj kilogramskoj ambalaži - idealan je za ljubitelje slatkog zuba i pečenja.
Imajte na umu da slatkoća eritritola iznosi 70% slatkoće šećera. Stoga, kako biste postigli istu slatkoću koju daje saharoza, potrebno je da koristite znatno više ovog zaslađivača.
Gdje kupiti vitamine i dodatke prehrani?
Preporučujemo da ih naručite od iHerba. Ova trgovina nudi isporuku iz Sjedinjenih Država preko 30.000 kvalitetnih proizvoda po povoljnim cijenama.
Nadežda Smirnova, glavna urednica
Napisana je: 2018-12-10
Uredio: 2018-12-10
Nada je odgovorna za odabir autora i kvalitetu naših materijala.
Kontakt podaci: [email protected]
Pretplatite se na stranicu!
Suplementi se dijele na djelotvorne i beskorisne. Pokazaćemo vam kako ih razlikovati.
Hvala! Poslali smo e-poštu kako bismo potvrdili registraciju.
U našim pismima govorimo o onome što je teško pronaći na web mjestu.
Pretplatite se na stranicu!
Suplementi se dijele na djelotvorne i beskorisne. Pokazaćemo vam kako ih razlikovati.
Hvala! Poslali smo e-poštu kako bismo potvrdili registraciju.
U našim pismima govorimo o onome što je teško pronaći na web mjestu.
Šta je ovo
Eritritol je alkohol sa hemijskim nazivom Meso-1,2,3,4-butantetrol, koji se koristi kao zaslađivač. Eritritol je siguran i jestiv zaslađivač. Alternativna imena: eritritol, sukolin ili eryllitis. Sladilo je otkrio škotski hemičar John Stenhouse, koji je materijal izolirao 1848. godine. Supstanca je odobrena kao dodatak prehrani 1997. godine u SAD-u i 2006. godine u Europi bez ikakvih kvantitativnih ograničenja.
Druga važna prednost je što doprinosi mineralizaciji zuba. Kariozne bakterije uzrokuju gingivitis. Eritritol ima baktericidno dejstvo i smanjuje ozbiljnost gingivitisa.
U svom prirodnom obliku eritritol se nalazi u gljivama, siru, voću (jagode, šljive) ili pistacijama. Eritritol se proizvodi fermentacijom u količinama potrebnim od prehrambene industrije.
Eritritol se proizvodi u složenom procesu hidrogenacijom vinske kiseline ili dialdehidnog škroba. Za to su osmofilne gljive obogaćene ugljikohidratima razdvajane fermentacijom u različite tvari. Proizvod ima dvije prednosti: sadrži manje kalorija nego šećer i ne uzrokuje karijes. Može se dobiti iz glukoze fermentacijom s pripadajućim kvascem u vodenim otopinama.
Prema studiji objavljenoj u junu 2014., eritritol je insekticid koji mogu učinkovito koristiti različite vrste muva.
Eritritol je takođe bez mirisa, otporan na toplotu i nije higroskopan: ne apsorbira vlagu iz okoline.Ako rastvorite proizvod u vodi, ima hlađenje. Osim toga, ne doprinosi karijesu, pa se koristi kao zamjena za dijabetičare. Eritritol je vrlo topiv u vodi (100 g · l –1 na 20 ° C), ali manje od saharoze.
Kad se rastopi u vodi, eritritol izaziva endotermičku reakciju. Isti učinak javlja se u ustima prilikom konzumiranja kristala, što izaziva osjećaj hladnoće („svježine“). Učinak „prehlade“ može se pojačati ekstraktom metvice. Ovaj efekt hlađenja sličan je onom manitola i sorbitola, ali manji je od ksilitola, koji je najizraženiji među poliolima. Iz tog razloga, eritritol se koristi kao zaslađivač slatkog osvežavajućeg daha.
Predoziranje i efekti na organizam
Pijenje previše eritritisa može dovesti do dijareje i probavnih problema. Zbog toga se preporučuje upotreba proizvoda u umjerenim dozama. Iako eritritis može dovesti do probavnih problema, pokazalo se da se puno bolje podnosi od ksilitola.
Važno! U slučaju predoziranja, potrebno je nazvati hitnu pomoć i isprati želudac kako bi se spriječila daljnja apsorpcija eritritola.
Budući da zaslađivač ne apsorbira u potpunosti tanko crijevo i izlučuje bubrezima, ostatak koji se ne apsorbuje ponekad dovodi do bolova u trbuhu, nadimanja ili proliva. 90% eritritola probavlja tanko crijevo, stoga samo u rijetkim slučajevima može izazvati ozbiljne komplikacije. Za razliku od stevije, eritritol nema gorak okus.
Poput ksilitola, i eritritol ima manji učinak na nivo šećera u krvi i inzulina. Međutim, nema zvaničnih studija o učinku eritritola na organizam. Iz tog razloga, proizvođači ne bi trebali pisati o takvim efektima na proizvodima. Studije pokazuju i da "eritritol djeluje kao antioksidans" i, samim tim, može smanjiti oksidativni stres.
Kao što je gore opisano, tvar se u crijevima ne apsorbuje u potpunosti (90%), prema tome, može uzrokovati probavne smetnje ako se konzumira u velikim dozama. Činjenica da ta supstanca doprinosi mineralizaciji zuba omogućava njezinu upotrebu za sprečavanje gingivitisa. Prema norveškom istraživanju, eritritol se može koristiti i protiv voćnih muha. U Rusiji je supstanca odobrena kao dodatak prehrani.
Uticaj na zube
Učinak eritritisa na karijes nije dokazan. Međutim, postoje neka istraživanja koja pokazuju da eritritis može imati važnu ulogu u stomatološkom liječenju. Ispiranje usta ili četkanje sa eritritisom postaje sve popularniji lijek protiv truljenja zuba. Pacijent može otopiti 2-3 žličice u toploj vodi i isprati usta. Učinak je sličan ksilitolu. pH tijekom konzumacije ne pada ispod 5,7 tokom 30 minuta nakon toga.
Polio eritritol ili eritritol - što je ovaj zaslađivač
Eritriol (eritritol) je višestruki šećerni alkohol (poliol), poput ksilitola i sorbitola (sorbitola), koji ima sladak ukus, ali nema svojstva etanola. Otvoren je 80-ih godina dvadesetog vijeka. Proizvodi se pod oznakom E 968. Dobiva se od 100% prirodnih sirovina. To su uglavnom biljke koje sadrže škrob: kukuruz, tapioka itd.
Kao rezultat fermentacijskih procesa pomoću kvasca koji izlučuje saće, oni dobivaju novi zaslađivač. U malim količinama ova supstanca prisutna je u voću poput dinje, kruške, grožđa, pa je nazivamo i "zaslađivačima dinje". Gotov proizvod predstavljen je u obliku kristalnog bijelog praha, koji u slatkom obliku podsjeća na uobičajeni šećer, ali manje slan, otprilike 60-70% slatkoće saharoze, zbog čega znanstvenici nazivaju eritritol skupnim zaslađivačem.
A budući da se eritritol odnosi na poliolam poput sorbitola ili ksilitola, ali njegova je tolerancija mnogo bolja od druge. Ovaj se proizvod prvi put našao na japanskom tržištu 1993. godine, a tek potom se proširio i na ostale zemlje, uključujući Rusiju.
Kalorijski sadržaj eritritola
Za razliku od svoje starije braće, sorbitola i ksilitola, eritritol nema energetsku vrijednost, odnosno ima nula kalorijskih sadržaja. Ovo je vrlo važno za ovu vrstu zaslađivača, jer se za razliku od intenzivnih zaslađivača, rasuti tereti koriste u većim količinama. I nužno je da osoba primi ne samo slatki ukus, već i ne dobije dodatne kalorije.
Manjak kalorijskog sadržaja postiže se zbog male veličine molekula, koji se brzo apsorbiraju u tankom crijevu i nemaju vremena za metabolizam. Jednom u krv odmah se nepromijenjeno filtrira putem bubrega i izlučuje urinom. Količina koja se ne apsorbira u tankom crijevu ulazi u debelo crijevo i također se izlučuje nepromijenjena u izmetu.
Eritritol ne podliježe fermentaciji, stoga se njegovi produkti raspada, koji mogu imati kalorijski sadržaj (isparljive masne kiseline), ne apsorbuju u organizam. Dakle, vrijednost energije je 0 cal / g.
Uticaj na nivo glukoze i inzulina
Pošto se eritritol ne metabolizira u tijelu, to ne utiče ni na nivo glukoze ni na inzulin. Drugim riječima, indeks glikemije i inzulina je nula. Ova činjenica čini eritritol idealnim nadomjestkom šećera za pacijente s oštećenim metabolizmom ugljikohidrata ili za ljude koji prate njihovo zdravlje.
Eritritis
Eritritol se obično kombinira sa ekstraktima stevije radi poboljšanja slatkog ukusa, kao i sa drugim sintetičkim zamjenama šećera, poput sukraloze. Koristi se u pripremi dijetalnih proizvoda, kao i u gumenim gumama za žvakanje, pastama za zube, ljekovitim sirupima za djecu. Ali možete naći i čisti eritritol, kao na gornjoj fotografiji.
Redovno ga koristim u pripremi deserta i preporučujem vam nekoliko recepata s detaljnim fotografijama na bazi eritritola
Ovo su recepti sa malo ugljikohidrata bez tradicionalnog brašna i šećera, koji umjereno uopće ne utječu na razinu glukoze i inzulina.
Eritritol možete koristiti i za pripremu mršavog biskvita bez šećera i drugih peciva, ali imajte na umu da će proizvod i dalje imati prilično visok glikemijski indeks ako se u pripremi koristi obično pšenično brašno.
Eritritol: koristi i štete
Svaki novi proizvod je prethodno testiran i testiran na sigurnost. A ni nova zamjena nije izuzetak. Jedinstvenost leži u činjenici da eritritol kao rezultat brojnih istraživanja ne nanosi nikakvu štetu zdravlju, odnosno potpuno je bezopasan i netoksičan.
Štoviše, želim reći da nije samo bezopasna, nego je i korisna. Kakva je korist od eritritola?
- Ne sadrži kalorije i ne povećava razinu glukoze i inzulina, što pomaže u sprečavanju poremećaja metabolizma ugljikohidrata i pretilosti.
- Sredstva za prevenciju karijesa i usnih bolesti, čak i efikasnija od ksilitola.
- Antioksidant je jer "upija" slobodne radikale.
Trgovački nazivi za novi zaslađivač eritritol
Budući da je zaslađivač još uvijek nov, a nedavno se pojavio i na ruskom tržištu, možda ga nećete naći na periferiji zemlje. Tada u internetskim trgovinama uvijek možete naručiti kako to radim. U posljednje vrijeme uglavnom nisam ni tražio slične proizvode u običnim prodavaonicama i odmah tražim gdje kupiti na internetu.
Zaštitni znakovi šećera na bazi eritritola
- „Sukrin“ Funksjonell Mat (Norveška) - 620 r za 500 g
- "FitParad br. 7 na eritritolu" od LLC kompanije Piteco (Rusija) - 240 r za 180 g
- "100% eritritol" iz kompanije Now Foods (SAD) - 887 p za 1134 g
- "Lacanto" iz Saraje (Japan) nisu pronašli na Internetu
- ISweet od kompanije MAK LLC (Rusija) - od 420 r za 500 g
Eritritol se može upotrebljavati u kućnom pečenju ili jednostavno staviti u čaj, ali uvijek morate imati na umu da uvijek treba postojati osjećaj proporcije, kojeg se morate pridržavati. Konzumiranje ove supstance preko 50 g dnevno može dovesti do dijareje.
Od eritritisa je bolji od sorbitola i ksilitola
Značajna razlika od ostalih šećernih alkohola, poput ksilitola ili sorbitola, jeste u tome što eritritol ima nula kalorijskih sadržaja i siguran je u smislu debljanja. Također ne utječe na razinu glukoze i inzulina u krvi, što se može koristiti kod ljudi s bilo kojom vrstom dijabetesa, pretilošću ili drugim poremećajima metabolizma ugljikohidrata.
Takođe ne utiče na lipidni spektar, što je takođe relevantno za ljude koji imaju višak kilograma i dijabetes.Zanimljiva istraživanja eritritola pokazala su da je on metabolički inertan, ne utječe na rad probavnog trakta i crijevnu floru posebno.
Dok druga slična zaslađivača s povećanim dozama izazivaju nadimanje i proliv. Ispada da se skoro sav (90%) proizvoda apsorbira u tankom crijevu i samo mali dio dospijeva u tanko crijevo, gdje žive naši mali prijatelji, i izlučuje se s bubrezima. Ali čak i u ovom slučaju, bakterije ne probavljaju eritritis koji ostaje u crijevima i izlučuje se nepromijenjen.
Nije uzalud što su ga počeli aktivno koristiti u pastama za zube, jer je ovaj nadomjestak šećera bolji od zaslađivača ksilitola u održavanju acidobazne ravnoteže u ustima i štiti od rasta patogenih bakterija.
Eritritol - pregled kod endokrinologa i samo potrošača
Sigurno ste nakon što ste pročitali cijeli tekst gore, shvatili da sam i za i kao aktivan korisnik i kao endokrinolog. Uvjeren sam da je ova zamjena za šećer odlična alternativa da hrana bude manje štetna. Verujem rezultatima velikih studija koje su dokazale njegovu sigurnost. Preporučujem da svi zdravi ljudi i ljudi s poremećajima metabolizma ugljikohidrata i pretilošću koriste ovaj zaslađivač.
Može se koristiti i u čistom obliku, ili u kombinaciji sa stevijom, što je takođe prirodni proizvod. U ovom slučaju, slatki ukus postaje jasniji i izraženiji, uz lagani osjećaj hladnoće.
Ja redovno koristim ove zamjene u pečenju i tražim nove recepte za dobrote. Savladavajući recepte za meringue i marshmallows, uskoro ću objaviti rezultate eksperimenata. Moja djeca su zadovoljna, i što je najvažnije, moj najslađi sin prima manje opterećenja ugljikohidrata, što razinu šećera čini mnogo stabilnijom. Nadam se da će vam moje povratne informacije biti korisne.
Kako sam postao protivnik šećera
Reći ću vam užasnu tajnu. Stavili su nas na iglu s ugljikohidratima i gotovo je nemoguće skinuti se s nje. Ali ozbiljno, naučnici i narkolozi prepoznali su da je ovisnost o ugljikohidratima povezana s različitim vrstama ovisnosti o drogama, alkoholizmom, kockanjem i telemanijom istovremeno. Postoji čak i pojam "pijanstvo ugljenim hidratima" ili "intoksikacija ugljikohidratima".
To je posebno izraženo kod dece. Budući da je dječji mozak nesavršen, višak jednostavnih ugljikohidrata doslovno inhibira nervni sistem, uklanja sve psihološke kočnice i ograničenja. Zašto djeca dolaze u školu i pucaju na vršnjake u Americi? Jer oni imaju šećer u bilo kojem proizvodu! Jer šećer u proizvodu je ključ dobre prodaje!
Vi sami niste primijetili da se nakon slatkiša vaša djeca ponašaju nemirno, glasno, ne slušaju vaše zahtjeve, ne mogu se koncentrirati? Ovaj efekt primjetio sam ne samo na svojoj djeci, iako rijetko jedemo slatkiše. Prošle godine u jesen smo stariji i ja prošli psihološku obuku dece koja su trajala dva dana. Bilo je oko 10-12 djece. Bila sam prisna za kontrolu šećera svog djeteta. Tako su organizatori, bez razmišljanja, stavili veliku vazu slatkiša, nešto voća i kolačića na stolove za kafu.
Naravno, prvo što su preostali slatkiši bili su kolačići, a voće je ostalo gotovo netaknuto. Prije odmora za ručak sve je bilo u redu, djeca su poslušala trenera, izvršavala njegove zadatke sa oduševljenjem i nisu se svađala među sobom. Trebali ste vidjeti što se dogodilo s istom djecom, ali nakon što ste pojeli toliko slatkog. Bukvalno su prekinuli lanac, postali agresivni, nestašni, počeli veoma se rastresti i nisu slušali trenera. Organizatori i trener bili su u šoku, nisu ih mogli organizirati i uvjeriti, samo su se do večeri malo smirili.
Tada sam savjetovao sutradan da ostavim samo voće i malo kolačića. Kao što ste možda i nagađali, dan je protekao znatno bolje. Sta ja radim? Štoviše, činjenica da slatkiši na ovaj način pogađaju ne samo djecu, već i odrasle. Prva reakcija biće stanje euforije, koje se brzo zamjenjuje padom raspoloženja i nespremnošću da se išta poduzima, a u nekom agresivno ponašanje. Ne kažem da su to ekstra prazne kalorije, kožni problemi, karijesni zubi i gomila drugih problema.
Trebaju li mi slatkiši sa dijabetesom tipa 1?
Mnogi liječnici i iskusni dijabetičari vjeruju da s tipom 1 možete imati sve slatkiše koje vam srce poželi, glavna stvar je pravilno ih nadoknaditi inzulinom. Ali ujedno je ovo prilika da razmislite, no treba li vam ili vašoj djeci ovo dopuštenje? Na vama je da odlučite šta ćete staviti u školski doručak: drugu čokoladu ili voće, nezaslađeni jogurt sa sendvičem od cijelog zrna ili komad mesa. Kako se riješiti ovisnosti o ugljikohidratima je još jedno vrlo ozbiljno pitanje. Možda ću svoja razmišljanja napisati u nekom drugom članku, pa ko tada nije s nama Pretplatite se na ažuriranja bloga.
Ali ako ne možete bez slatkiša, bit će bolje jesu li korisni ili nisu štetni proizvodi koji se prave na pravim zaslađivačima. Sada na Internetu, mnogi recepti i deserti mogu se pripremiti kod kuće. Oni će biti mnogo korisniji od kupljenih, jer će imati niži glikemijski indeks i bez hemijske podrške u sastavu.
Ako to nije moguće, ostaje vam samo da vam poželimo tačan izračun inzulina i preciznu izloženost. Nadam se da znate šta je i kako to učiniti, nakon što odaberete tako težak put.
Da li je moguće slatke ljude s dijabetesom tipa 2
Što se tiče dijabetičara tipa 2, ovdje su preporuke nešto drugačije. Da bi vam šećeri bili pristojni, trebali biste se odreći mnogih slatkiša, jer ste nadasve prekršili prvu fazu izlučivanja inzulina, a gušterača ne odvaja dovoljno inzulina u prvim minutama povećanja šećera za njegovu upotrebu, a šećer odmah leti gore, budite sigurno.
Žlijezda se povezuje kada je šećer u krvi već pristojan i isprva se nosi s puno glukoze, ali tada ta sposobnost bledi. Nijedan lijek na tablete ne može natjerati žlijezdu da reagira na promjenu koncentracije šećera u krvi na način na koji to čini zdrava žlijezda. Kada koristite inzulin, možete se što više približiti tom efektu i oponašati normalno funkcioniranje žlijezde.
Još jedna negativna točka slatkiša za osobe druge i prekomjerne težine je porast njihove već visoke razine inzulina u krvi, što pridonosi još većem povećanju tjelesne težine i pogoršanju inzulinske rezistencije, što dovodi do još većih problema u kompenzaciji dijabetesa. Ne ulazimo u iluzije. Jedući slatku i škrobnu hranu, kopate vlastiti grob. I ovo nije šala! Mnogi od vas već stojeći jednom nogom, ali uporno nastavljate da testirate tijelo na snagu.
Ali opet se postavlja pitanje: "Kako se odgurnuti od slatkiša?" Jedan izlaz je korištenje visokokvalitetnih zaslađivača. O steviji već znate, danas se pojavio još jedan - eritritol ili eritritol. Koristite i eksperimentirajte!
A moja preporuka uvijek ostaje ista - pokušajte zaštititi sebe i svoju djecu od slatkiša što je više moguće, postepeno mijenjajte svoje navike, koristite nadomjestke šećera na minimum. Neka to bude mala i rijetka „radost-slatkoća“ u životu, a ne zamjena za zdravu zdravu hranu. Slatko je ovisnost, a ovisnost je nedostatak slobode, to je ropstvo.Da li zaista želite ovisiti o nekome ili nečemu? Izbor je uvijek vaš.
Ovdje završavam, a sljedeći će članak biti o kontroverznoj sukrolozi - zaslađivaču za šećer.
S toplinom i pažnjom endokrinolog Dilara Lebedeva