Riblja jela
Sav iLive sadržaj pregledavaju medicinski stručnjaci kako bi se osigurala najveća moguća točnost i dosljednost činjenicama.
Imamo stroga pravila u pogledu izbora izvora informacija i pozivamo se samo na ugledne web stranice, akademske istraživačke institute i, ako je moguće, na dokazana medicinska istraživanja. Imajte na umu da su brojevi u zagradama (,, itd.) Interaktivne poveznice na takve studije.
Ako mislite da je bilo koji od naših materijala netačan, zastareo ili na drugi način upitan, odaberite ga i pritisnite Ctrl + Enter.
Izvor lako probavljivih i visokokvalitetnih životinjskih proteina je riba. Uz pankreatitis, ovaj je proizvod dozvoljen. Razmotrite pravila i značajke njegove primjene.
Pankreatitis je upala gušterače. Upalni i degenerativni proces može se pojaviti u akutnom ili hroničnom obliku, s periodima remisije i pogoršanja. Najčešće ljubitelji masne hrane i alkohola pate od bolesti, ljudi skloni redovitom prejedanju.
Simptomi bolesti i metode njenog liječenja ovise o težini patološkog procesa. U većini slučajeva upala se manifestuje jakim bolovima u gornjem dijelu trbuha koji nastaju nakon jela masne hrane. Bolni osećaji su pojasni i mogu se dati levoj polovini tela. Mogući su napadi jakog povraćanja, nakon čega nema olakšanja. Takođe se zapažaju opća slabost, poremećaji stolice, nadimanje i vrtoglavica.
Osnova liječenja je dijetalna prehrana u kombinaciji sa terapijom lijekovima. Pacijentima je propisana dijeta br. 5. Dijeta treba da se sastoji od hrane s malo masti, koja ne opterećuje organe gastrointestinalnog trakta. Ribe s malo masti dopuštene su za pankreatitis. Proizvod sadrži mikro i makro elemente potrebne za tijelo, vitamine topljive u mastima A, D, E. Morski i riječni proizvodi obogaćuju prehranu proteinima i omogućavaju vam raznolikost strogog terapeutskog jela.
Je li moguće loviti pankreatitis?
Mnogi pacijenti koji su doživjeli upalu gušterače pitaju se je li moguće loviti pankreatitis. Odgovor je nedvosmislen - proizvod mora biti prisutan u ishrani. Nužno je obogatiti prehranu proteinima i drugim korisnim tvarima.
Ali nisu sve ribe dopuštene jesti. Prilikom odabira morate obratiti pažnju na sadržaj masti. Korisna masnoća koja je njegov dio negativno utječe na stanice gušterače, uzrokujući povećano opterećenje organa. Za razgradnju masnoća potrebna je lipaza (enzim koji se sintetizira u gušterači), ali tijekom bolesti proizvodi se u nedovoljnim količinama, zbog nedostatka enzima.
U prehranu mogu biti uključene samo neke sorte morske i riječne ribe čiji je sadržaj masti unutar 8%. Upotreba masnijeg proizvoda uzrokuje sljedeće simptome: bol u trbuhu, mučnina, povraćanje, labava stolica s masnim sjajem zbog nerazjašnjenih masti. Kao rezultat takve prehrane, pojavljuje se novi napad pankreatitisa.
Ali masnoća se takođe nalazi u mršavim sortama proizvoda. Zbog toga je riba s pankreatitisom kontraindicirana kod pacijenata sa takvim problemima:
- Individualna netolerancija na riblje ulje.
- Niska stopa koagulacije.
- Hronični oblik zatajenja bubrega.
- Hemofilija.
- Neravnoteža štitne žlijezde.
- Akutni oblik holecistitisa.
Uz gore navedene kontraindikacije, s krajnjim oprezom, proizvod treba piti pri visokom tlaku, u bolesnica s nedavnim operacijama, u starijoj dobi i u djetinjstvu, u trudnoći i dojenju.
Riba za akutni pankreatitis
Snažna bol u kombinaciji sa simptomima intoksikacije i pogoršanja ukupnog zdravlja u pravilu ukazuje na akutni tok upale gušterače. U tom periodu prikazana je stroga dijeta koja se sastoji od lakih i malo masnih proizvoda.
U akutnom pankreatitisu riba je dozvoljena tjedan dana nakon početka izraženog patološkog procesa. U izbornik možete unijeti pečena, kuhana ili pirjana jela iz mršavih sorti proizvoda. Štoviše, u ranim je danima bolje koristiti samo filete, temeljito ih očistite od kože i kostiju.
, , , , ,
Koja je vrsta ribe moguća kod pankreatitisa?
Upalni i degenerativni procesi u gušterači uzrokuju brojne bolne simptome, za čije eliminiranje nije ukazana samo medicinska terapija, već i terapijska i restorativna prehrana. Jedna od zdravih i dijetalnih namirnica je riba. Razmotrimo detaljnije koja je vrsta ribe moguća kod pankreatitisa i karakteristike njene upotrebe:
- Dopuštene su bilo kakve ocjene, ako njihov udio masti ne prelazi 8%.
- Proizvod je izvor visokokvalitetnih, lako probavljivih životinjskih proteina i esencijalnih kiselina.
- Morske sorte su posebno korisne, jer su bogate makro i mikronutrijentima, posebno željezom, fosforom i jodom.
- Morska riba sadrži vitamine topive u mastima, grupe A, D, E.
Vodeći pokazatelj u izboru proizvoda trebao bi biti pokazatelj sadržaja masti. Višak masnoće uzrokuje dispeptične poremećaje, koji dovode do pogoršanja bolesti. U ovom je slučaju strogo zabranjeno jesti dimljenu, slanu, prženu i sušenu ribu. Kontraindikacije važe za ribu u konzervi
Vrste ribe pankreatitisa
Riba je jedan od onih proizvoda koji cijene za jedinstvenu ravnotežu vitamina i minerala neophodnih za normalno funkcioniranje tijela i metabolizma. Sadrži od 15 do 26% proteina i od 0,2 do 34% masti. Proizvod ima nekoliko vrsta, uzmite ih u obzir:
- Niske masnoće (mršav) - udio masti do 4%, sadržaj kalorija od 70 do 100 kcal na 100 g.
- Morska riba: iverica, bakalar, srebrni oslić, brancin, pollock, poljak, srna, šafran.
- Rijeka: štuka, riječni orah, brijeg, zander, hrp, deverika.
Najmanji udio masti (ne veći od 1%) u riječnom breskvu, bakalaru, limunamu, šafranu, balonu. Takva se raznolikost brzo priprema, lako se probavlja i apsorbuje u tijelo.
- Umjereno masne sorte - od 4 do 8% masti, kalorije od 90 do 140 kcal na 100 g.
- More: riba, som, tuna, ružičasti losos, haringa, haringa, brancin, knedla, morski vrelin, inćuni, maslac, proljetni kapelan, smrad.
- Rijeka: pastrmka, šaran, som, križ, šaran, šaran običan, losos, crvenokosi, riječni brijeg, šaran.
Ove sorte su idealan izvor visokokvalitetnih proteina. Uz pankreatitis, mogu se konzumirati 1-2 puta sedmično, pari, pirjati ili peći.
- Masne kategorije - više od 8% masti, kalorije od 200 do 250 kcal na 100 g.
U takve sorte ubrajaju se: šargarepa, saur, skuša, jegulja, omul, masna haringa, kaspijska smreka, zvezdasta jesetra, chinook losos, beluga, nelma, ivasi, sabrefish, burbot, bijeli riba, srebrni šaran, nototenija, vrste jesetra.
Prilikom odabira ribljih vrsta za pankreatitis, vrijedi dati prednost niskoj masnoći. Posebno su korisne morske vrste koje sadrže puno joda i omega-3 masnih kiselina. Takav proizvod povoljno djeluje na štitnjaču, snižava kolesterol u krvi, poboljšava metaboličke procese u tijelu, regulira krvni pritisak i stimulira mozak.
Crvena riba za pankreatitis
Ukusna crvena riba s pankreatitisom dopuštena je za upotrebu samo uz trajnu remisiju bolesti. Ova sorta proizvoda odlikuje se ukusom, visokim sadržajem hranljivih sastojaka i visokim udjelom masti.
Zloupotreba crvene ribe može izazvati pogoršanje bolesnog stanja, jer se naglo povećava opterećenje na pankreasu, koji je odgovoran za raspad masti. Kad jedete takvu ribu, trebalo bi smanjiti ostale vrste masnoće, na primjer, puter, pavlaku ili pavlaku.
Riba s malo masti za pankreatitis
S upalom gušterače, u prehrani bi trebala biti prisutna i mršava riba. Uz pankreatitis, omogućava vam diverzifikaciju prehrane i obogaćivanje tijela korisnim tvarima. Proizvod sadrži fosfor, jod, kalcijum, B vitamine i ostale komponente.
Glavna prednost sorti sa malo masti je da su 15% proteina, koji se apsorbuje mnogo lakše nego životinjski protein i zasićuje organizam aminokiselinama.
Riba s niskim udjelom masti s pankreatitisom dijeli se na:
- Mršavi (dijetalni) - može se uključiti u prehranu do kraja prve sedmice nakon prestanka akutnih bolnih simptoma.
- Umjereno masno - koristi se nakon normalizacije i postizanja stabilnih laboratorijskih parametara.
Sorte sa malo masti uključuju:
- Do 1% masti - bakalar, pollok, pollok, šafran, bakalar.
- Do 2% masti - štuka, štuka, iver, krstaš, šaran, murva, ružar, laminat, srebrni oslić.
- Do 4% masti - pastrmka, šargarepa, haringa, skuša, šaran, deverika.
Dijetalna hrana može uključivati školjke i proizvode protiv raka. Prilikom kuhanja vrijedi dati prednost pečenju, prženju i kuhanju namirnica s najmanje začina, soli i ulja.
Recepti za ribu protiv pankreatitisa
Glavni kriteriji za izbor proizvoda za upalu gušterače su njihov kvalitet, prehrambeni sastav i svježina. Idealna riba opcija za pankreatitis je svježa, ne smrznuta, bez plaka ili sluzi s niskim postotkom masti. Postoji puno recepata za njegovu pripremu uz maksimalno očuvanje korisnih svojstava.
Ako je bolest akutna, tada se od jela pripremaju jela koja se moraju pažljivo nasjeckati. U fazi remisije možete koristiti cijeli proizvod, prethodno očistite i isperite. Posuđe se može kuhati, peći, pirjati ili kuhati na pari. Pržena riba je kontraindicirana.
Razmotrite najukusnije riblje recepte za pankreatitis, koje se lako mogu pripremiti samostalno:
- Pare s mesnim okruglicama.
- Bilo koja riba s niskim udjelom masti 150 g.
- Okrugli pirinač 15-20g.
- Voda 100 ml.
- 5 g putera
Isperite rižu pod tekućom vodom, prelijte 100 ml tečnosti i skuhajte viskoznu kašu od riže. Filet temeljito izgnječite brusilicom za meso ili blenderom, nakon što uklonite kožu i kosti. Pomiješajte pirinač i mljeveno meso, dodajte rastopljeni puter. Pomiješajte sve sastojke, oblikovajte mesne okruglice i pare u dvostrukom kotlu, sporijem šporetu ili u vodenoj kupelji.
- Kuhana riba sa umakom.
- Bilo koja riba s niskim udjelom masti 200 g.
- Peršun 10 g
- Riblje juha 100-150 ml.
- Brašno 10 g
- Jaje 1 kom.
Ribu očistite i narežite, temeljno isperite i kuhajte u blago zasoljenoj vodi sa nasjeckanim peršinom. Brašno osušite u suvoj tavi i dodajte gotov juhu. Kuhajte 5-7 minuta. Izmutite prethodno kuhano jaje i dodajte brašnu u tavi. Kuhajte umak dok se lagano ne zgusne. Prilikom posluživanja, sipajte mu ribu.
- Pečeni bakalar.
- Bakalar 250 g
- ½ šolje mlijeka
- Mrkva 10 g
- Brašno 10 g.
- Biljno ulje 10 g.
Brašno osušite u suvoj tavi, ulijte u njega prethodno zagrejano mleko i biljno ulje. Ribu isperite, isjecite na porcije. Ogulite i nasjeckajte mrkvu. Ribu i mrkvu malo posolite i stavite u lončić dodajući malo vode. Proizvodi treba kuhati 10-15 minuta. Pripremite lim za pečenje ili drugu posudu za pečenje, namažite biljnim uljem. Stavite hranu i prelijte sosom. Pecite u rerni dok ne skuha.
Riblja jela protiv pankreatitisa
I morska i riječna riba su vrlo hranjive i lako probavljive, sadrže kompleks korisnih elemenata u tragovima i vitamina. A ovo je jedan od kriterijuma za dijetalnu ishranu.
Jela od ribe s pankreatitisom djeluju kao izvor takvih korisnih tvari:
- Polinezasićene masne omega kiseline (učestvuju u regulaciji metaboličkih procesa, snižavaju holesterol u krvi).
- Esencijalne aminokiseline.
- Lako probavljivi proteinski spojevi.
- Vitamini A, D, E. topljivi u mastima
- Makro i mikronutrijenti: jod, fosfor, selen, gvožđe i drugi.
Za dijetu, prednost treba dati niskim uljima sorti morske i riječne hrane. Sve ribe imaju različitu vrijednost ukusa. Na primjer, zander i bakalar mogu se koristiti u pripremi bilo kojeg jela. Malo tvrdo meso štuke određenog mirisa, treba posebnu obradu. Posebnu pažnju treba obratiti na koštane sorte, na primjer, krsti šarana i deverika.
Razmotrimo nekoliko recepata, ukusnih ribljih jela, dopuštenih kod upale gušterače:
- Pečeni bakalar sa začinskim biljem.
- Fileti bakalara 300 g.
- Luk 1 kom.
- Peršun 10 g.
- Limunov sok 5 g.
- Začini po ukusu: sol, crna i bijela mljevena paprika.
Filete bakalara isperite i isecite na 4 komada. Luk narežite na kolutiće. Uzmite 4 komada folije za pečenje, na svaki stavite luk, a na vrh ribu. U svaku porciju dodajte so i biber, dodajte peršin i limunov sok. Omotajte foliju oko ivica kako biste napravili male omotnice. Na posudu za pečenje stavite pakete s bakalarom i stavite u prethodno zagrijanu rernu. Pecite ribu dok ne bude spremna; dok servirate, otvorite foliju malo.
- Štuka u paradajzu.
- Fileti štuka 500-800 g.
- 3 mrkve
- Paradajz u vlastitom soku 200 g
- 50 g maslinovog ulja
- Začini po ukusu.
Mrkvu ogulite i naribajte na krupnoj rerni, luk narežite na pola kolutića. Povrće stavite u tiganj i ostavite da se prži na laganoj vatri. Samljeti rajčice. Filete narežite na manje komade, stavite na povrtni jastuk, dodajte začine i prelijte sosom od paradajza. Pirjajte dok ne omekša. Kao prilog, kuhana riža je izvrsna za ovo jelo.
- Riblje torte.
- Riba s niskom masnoćom 500 g.
- Preostali bijeli hljeb 1-2 kriške.
- Mlijeko 50 ml.
- Jaje 1 kom.
- Začini po ukusu.
Ribu temeljito isperite i očistite. Ako odaberete riječnu sortu, natopite je u mlijeku 30-40 minuta. Ovo će ukloniti miris blata ili mulja. Namočite hljeb u mlijeku i mljeveni sa ribom mljevenje mesa. U mleveno meso dodajte jaje i začine. Sve temeljito izmiješajte, formirajte kotlete. Jelo se može kuhati na pari ili peći u pećnici.
, , ,
Zapečena riba za pankreatitis
Najnježnija metoda pripreme bilo kog proizvoda je pečenje. Pečena riba s pankreatitisom zadržava sva svoja korisna svojstva i stječe jedinstveni ukus. Ova metoda kuhanja najoptimalnija je za vrijeme dijeta.
Razmislite o ukusnim i zdravim receptima pečene ribe, dopuštene za bolesti gastrointestinalnog trakta:
- Riba sa gljivama.
- Riba sa niskom masnoćom 700-800 g.
- Šampinjoni 5-6 kom.
- Kisela pavlaka bez masnoće 200 ml.
- Maslinovo ulje 50-70 g.
- Peršinovo zelje.
- Začini po ukusu.
Ribu narežite na porcije i stavite u namašćenu tepsiju, posolite. Odvojeno ispržite gljive, biber i stavite u tavu s ribom. Pomiješajte kiselo vrhnje s sjeckanim peršinom i napunite ga ribom. Stavite posudu sa jelom u rernu i kuhajte do zlatno smeđe boje.
- Riba s tikvicama.
- Riba s niskom masnoćom 500 g.
- Tikvice 2 kom.
- Maslac 20 g
- Tvrdi sir 50 g.
- Pavlaka 300 g
- Začini po ukusu.
Ribu isperite i narežite na porcije, popaprite, posolite. Tikvice narežite na tanke kriške. Naribajte tvrdi sir i pomešajte sa pavlakom. Tepsiju za pečenje ili bilo koje drugo posuđe namažite maslacem. Položite sloj tikvica, soli, bibera. Stavite ribu na vrh i prekrijte drugim slojem tikvica. Sipajte sav sos od kisele pavlake i sira. Pecite na srednje jakoj vatri 30-40 minuta.
- Pečena skuša s paradajzom.
- Fileti skuše 500 g
- Rajčica 6 kom.
- Biljno ulje 50 g.
- Peršinovo zelje.
- Začini po ukusu.
U namašćenu posudu ili na lim za pečenje stavite kriške rajčice i pospite ih sitno sjeckanim peršinom. Stavite ribu na povrće i ponovo sloj rajčice. Posolite, prelijte uljem i pospite začinskim biljem. Jelo se peče dok ne skuva, obično 20-30 minuta na srednjoj temperaturi.
Slana riba za pankreatitis
Hrana koja aktivira pankreas uključuje slanu ribu. Kod pankreatitisa je kontraindiciran, jer uzrokuje da upalni organ intenzivno proizvodi enzime. Odnosno, za vrijeme bolesti slanu ribu treba potpuno isključiti iz prehrane, bez obzira na sadržaj masti u njoj.
Kontraindikacija je zbog činjenice da sol ima upalni učinak na gušteraču. Može biti prisutan u malim količinama samo u remisiji bolesti. Za soljenje ovaj se začin koristi u velikim količinama, što štetno djeluje na zahvaćeni organ. Ako ga nastavite koristiti sa pankreatitisom, tada to može dovesti do ozbiljnog edema s nekrozom i suppuracije gušterače i njenih odjela.
Riblje sufle od pankreatitisa
Izvrsna opcija za diverzifikaciju prehrane je kuhanje sufle od ribe. Kod pankreatitisa ovo jelo je dozvoljeno. Razmotrite popularne recepte za sufle od ribe:
- Suffle od zandera.
- Svježi zander 350 g
- Jaje bijelo 2 kom.
- Kiselo vrhnje sa niskom masnoćom 150 ml.
- Začini po ukusu.
Meso isperite i isperite ribu. Filete narežite i izvadite iz njega sve kosti, izgnječite ga blenderom ili brusilicom za meso. U mleveno meso dodajte kiselu pavlaku i dobro je mikserom umutite mikserom ili mikserom. Odvojeno umutite jaja od bjelanjka u jaku pjenu, malo soli. Nježno sjedinite protein s ribljom smjesom, miješajte dok se ne dobije homogena kremasta masa.
Uzmite film za lijepljenje, stavite sufle na njega i umotajte ga u obliku kobasice, zavezujući ivice. Umotajte foliju u foliju i stavite je na lim za pečenje u rernu, stavljajući posudu s vodom ispod nje da se stvori para. Nakon 20-30 minuta, izvadite posudu i ostavite da se malo ohladi. Proširite foliju i film, a sufle izrezajte na porcije. Jelo se može jesti i hladno i toplo.
- Sufle od crvene ribe i brokule.
- Losos ili pastrmka 250-300 g.
- Brokula 150 g.
- Jaje 2 kom.
- Pavlaka ili krema sa malo masti 100 ml.
- Peršun ili koper.
- Začini po ukusu.
Kuhajte nekoliko minuta u malo zasoljenoj vodi od brokule. Samljeti ribu i povrće. Umutite jaja sa vrhnjem, dodajte odabrane začine i začinsko bilje. Nježno pomiješajte sve sastojke. Smjesu izlijte u namašćenu posudu i pecite 30 minuta na 180 stepeni.
Riblje zlato - najstroži tabu
Kavijar je poslastica, sklonost mnogih gurmana, skladište vitamina A, B, D, E i elemenata u tragovima, vrijednih proteina, lakih masti, polinezasićenih masnih kiselina. Kavijar se preporučuje maloj djeci i pacijentima na mendži, za što brže nadoknađivanje izgubljenih minerala, željeza i lecitina - kompleksa fosfolipida koji doprinose pravilnom funkcioniranju moždanih stanica i tijela.
Karakteristike proizvoda su vrhunske. Čini se da bogat sastav nema kontraindikacija. Međutim, crveni kavijar kod pankreatitisa je tabu. Liječnici kategorički zabranjuju upotrebu u danima pogoršanja bolesti pankreasa.
Značajan sadržaj holesterola u gotovom proizvodu gotove hrane sadrži crveni kavijar u rangu rizične hrane. Upotreba poslastica izaziva stres za tijelo sa hroničnim oblikom bolesti, pogoršava pacijentovo stanje, s nepredvidivim posljedicama.
Tijekom dugotrajne remisije, ljekari vam dozvoljavaju da pojedete više od grama delicije kako biste zadovoljili ekstremne potrebe. Jedenje crvenog kavijara dozvoljeno je samo na puni stomak. Potrebno je uzeti u obzir i kvalitetu proizvoda, izrade na ne-umjetnički način.
Visokokvalitetni kavijar ima niz očiglednih razlika: gusta konzistencija, boja blijedo ružičasta do bogato crvena, jaja se raspršuju i ne lijepe se zajedno. Ako se nakon jela kavijara osjete neobični simptomi, preporučuje se odmah piti propisani lijek ili se obratiti liječniku.
Haringa pankreatitisa: prednosti i nedostaci
Tokom postavljanja stola za praznike svaka domaćica postavlja određeni broj kiselih krastavaca. Ovdje središnje mjesto zauzimaju ribe raznih vrsta. Što doktori kažu o haringi?
Slana riba povoljno djeluje na zdrav organizam. Zahvaljujući ribama, svakodnevna proteinska prehrana, koja je obavezna za ljudsko tijelo, obnavlja se. U usporedbi s mesom, ona se brže i lakše probavlja, a da ne izazove gužvu u stomaku, ne doda višak kilograma, te pomaže u čišćenju krvnih žila. Herring je proizvod koji ne izaziva nadimanje u stomaku.
Ljekari kažu da haringa sadrži mnogo kiselina koje pomažu obnavljanju i liječenju tkiva. Dolazi do inhibicije patogenih procesa rasta patogene mikroflore. Govorimo o ćelijama raka, čija lokalizacija dovodi do razvoja raka. Metionin, koji je prisutan u nekim vrstama ribe i koji potpuno nije prisutan u mesu, esencijalna je aminokiselina uključena u procese transmetilacije.
Zbog lako probavljivosti ribljeg proteina sprečava se razvoj upale u tkivima gušterače, poboljšava se probava uopšte. Uspostavljanje metaboličkih procesa pomaže u regulaciji viška kilograma.
Unatoč brojnim prednostima jedenja haringe, zapamtite - morate znati mjeru. Nužno je uzeti u obzir kontraindikacije liječnika, pažljivo pristupiti upotrebi proizvoda i odbiti u fazi pogoršanja pankreatitisa.
Za vrijeme trajne remisije, počnite jesti svježu haringu uglavnom u kuhanom obliku, u malim dozama. Riba s niskim udjelom masti izvrsna je zamjena za meso.
Može ružičasti losos
Uz različite poremećaje probavnog sustava i poremećaje gastrointestinalnog trakta, sa upalom gušterače, dozvoljena je upotreba ružičastog lososa. Količina hranjivih sastojaka u njemu poboljšava organizam.
Među korisnim svojstvima ružičastog lososa spadaju omega-3 kiseline i nikotinska kiselina. Kada govorimo o prvom, podrazumijeva se normalizacija holesterola, a druga daje blagotvoran učinak na rad gastrointestinalnog trakta i dvanaesnika. Aminokiseline ove grupe imaju antioksidativni efekat na strukturu DNK. Ovo je skriveni eliksir mladosti za ćelije tela.
Kuhajte ukusno i zdravo
Uz ružičasti losos, svaki pacijent ima pravo priuštiti jela pripremljena od pastrve. Razmotrite način pripreme proizvoda - bez dimljenih, kiselih ili sušenih proizvoda. Isključivo kuhajte, pirjajte i pecite. Liječnici preporučuju jesti do 200 grama odjednom.
Pogledajte recept za delikatesne kotlete. Za 500 grama nemasnog ribljeg fileta uzimamo dva pileća jaja, par kašika kaše, glavicu luka, 20 grama ulja, prstohvat soli (kontroliramo i ne zloupotrebljavamo).
Kuvane mljevene mesne okruglice mogu se ispeći ili pirjati. Razmažite se jelom dva puta nedeljno.
Na kraju dajemo svakodnevnu prehranu prema preporukama ljekara za osobe koje pate od pankreatitisa. Za doručak su prihvatljivi mekani pire krompir i kriška hljeba s mesnom pastom. Za ručak - supa s pireom, parna riba s tikvicama, kompot i kriška hljeba. Za večeru - parne kotlete, zobene pahuljice, pire od mrkve, lagani čaj. U grickalicama je dopušteno da se zadovoljite sa meduza, omletom proteinskom parom i popijete pola šalice obranog mlijeka.
Strogo poštivanje glavnih faktora: prehrana, prehrana, fizička aktivnost, liječenje lijekovima - pomoći će u prevladavanju bolesti i približiti se uobičajenom načinu života. Nikakvim samo-lijekovima, sa upalom gušterače, takve mogućnosti ne nestaju. Imajte to na umu i život će vam biti zadovoljstvo, a trpezarijski će stol biti ispunjen ukusnom i zdravom hranom.
Spremite članak da biste ga kasnije pročitali ili podijelite sa prijateljima:
Pikeperch mesne okruglice
Sastojci
- Riba s malo masnoće (npr. Zander) - 120 g
- pirinač - 15 g
- puter - 5 g
- voda - 50 g
Tehnologija kuhanja:
- Od riže skuhamo viskoznu kašu i ohladimo je.
- Dodajte kašu u filete štuka i prođite dva puta kroz mlin za meso.
- Dodajte 5 g rastopljenog puter.
- Dobro umutite, napravite mesne okruglice i pare.
Kuhana riba s poljskim sosom
Sastojci
- Riba s malo masti (npr. Bakalar) - 200 g
- peršun 10 g
Za umak:
- dekocija - 100 g
- pšenično brašno - 10 g (1 kašika)
- jaje - 1/2 kom.
Tehnologija kuhanja:
- Bakalar očistimo, narežemo na porcije i skuhamo u slanoj vodi sa peršinom.
- Brašno bez ulja osušite u tavi, razblažite s ribljim juhom. Kuhajte 5 minuta
- U čorbu stavite sitno sjeckano strmo jaje.
- Rasporedimo bakalar na tanjir i prelijemo sosom.
Riba s mesnim okruglicama, kuhana (pollock)
Sastojci
- Pollock, (možda štuka) - 320 g
- jaje - 1 kom.
- biljno ulje - 20 g (2 kašike kašike)
- hleb - 60 g.
Tehnologija kuhanja:
- Kuhajte ribu - operite, uklonite kosti i kožu, isjecite na komade i prođite kroz mlin za meso.
- Dodajte kruh namočen u vodi i ponovo prođite kroz mlin za meso
- Dodajte jaje i sol i sve dobro izmešajte.
- Od mljevenog mesa oblikujemo mesne okruglice težine 20-25 g.
- Kuhajte mesne okruglice u vodi.
- Za stol serviramo mesne okruglice, prelijemo ih rastopljenim maslacem.
Bakalar pečen u umaku od mleka
Sastojci
- bakalar - 240 g
- mlijeko - 100 g (1/2 šalice)
- mrkva - 10 g
- biljno ulje - 10 g (1 kašika)
- pšenično brašno - 10 g (1 kašika)
Tehnologija kuhanja:
- Kuhanje sosa: brašno osušite u tavi bez dodavanja ulja. Postepeno ukuhajte vruće mleko u brašno, dodajte malo soli i malo biljnog ulja (po mogućnosti maslinovog)
- Ribu operimo, narežemo na porcije i stavimo u lončić.
- Mrkvu nasjeckamo na krupnoj rerni i dodamo ribi. Solim.
- Ribu i šargarepu ostavljamo u maloj količini vode 10-15 minuta.
- Širimo na lim za pečenje, namazan biljnim uljem. Ulijte sos. Pecite u rerni dok ne skuha
Pečena riba sa sosom od kisele pavlake
Sastojci
- Riba s niskim udjelom masti (npr. Smuđ) - 340 g
- pavlaka 15% -20 g (1 kašika)
- pšenično brašno - 10 g (1 kašika)
- povrtna juha za sos - 100 g
- ulje - 7 g
Tehnologija kuhanja:
- Orah dobro operite, očistite i isecite na porcije. Stavite u kolač.
- Dodajte korijen - mrkvu i peršun.
- Ulijte hladnu vodu da riba bude prekrivena vodom 3/4 i ostavite 10 minuta.
- Prebacimo ribu na lim za pečenje i ulijemo sos od kiselog vrhnja. Pecite u rerni.
Kuhan Pikeperch
Sastojci
- Riba s malo masnoće (npr. Zander) - 100 g
- kiselo vrhnje i korijen peršuna - 5 g svaki
Tehnologija kuhanja:
- Pripremljenu ribu narežite na komade i stavite u lončić. Napunite hladnom vodom, stavite da prokuha i uklonite pjenu.
- Dodajte zelje i korijen peršuna, posolite i kuhajte 10 minuta
Riblji knedle, recept - pročitajte ovdje
Kuvani riblje knedle sa breskve, recept - pročitajte ovdje
Prednosti jedenja ribe za pankreatitis
Upotreba ribe za pankreatitis je zbog sljedećih svojstava proizvoda:
- obogaćivanje polinezasićenim masnim omega kiselinama, koje pomažu u osiguravanju pravilne regulacije metabolizma, istovremeno snižavajući nivo lošeg kolesterola u krvi,
- prisutnost proteinskih spojeva sa velikim sadržajem esencijalnih aminokiselina u plućima za apsorpciju
- suplementacija proteinskih sastojaka vitaminima topivim u mastima A, D, E, čija je koncentracija prilično visoka u usporedbi s drugim proizvodima,
- obilje mikro i makro elemenata, uključujući spojeve željeza, fosfora, joda i selena.
Po broju posljednjih komponenti vodeće su vrste morskih riba.
Važno! Za pankreatitis može biti korisna samo mršava ili umjereno masna riba.
Kako jesti ribu s pankreatitisom
Unesite ribu s jelovnika (samo mršave sorte sa sadržajem masti ne većom od 3%) za pankreatitis je moguć krajem tjedna od akutnog napada koji je prvi put dijagnosticiran ili je bio posljedica pogoršanja hroničnog procesa. Prihvatljivi način kuhanja je za nekoliko. Nakon toga je proizvod mljeven.
Obratite pažnju! Tokom prvih nekoliko dana širenja prehrane, važno je ne samo očistiti ribu od kostiju, već i uklanjati kožu iz nje.
Nakon dodatnih 7 dana prijeđite na upotrebu ribe, kuhanih ili pečenih komada. Možete kuhati parne kotlete. Kada istekne višemjesečni period nakon pogoršanja, možete povećati prehranu s umjereno masnim sortama ribe, čiji sadržaj masti ne prelazi 4 - 5%. Takvi proizvodi trebaju biti na jelovniku ne više od jednom sedmično i to samo u ograničenim količinama, čak i ako dođe do remisije.
Proizvodi kompatibilni s ribom
Kako bi riblja jela donijela organizmu samo koristi, morate ih kombinirati s povrćem koje je dopušteno zbog pankreatitisa, isključujući vrste koje je teško probaviti.
Preporučuje se kombiniranje riba s pankreatitisom sa žitaricama
Hljebne žitarice su dobar dodatak, jer se riba skladno kombinira sa žitaricama, a da ne izazove preopterećenje probavnog trakta.
Preporučene metode kuhanja
Kao što je gore spomenuto, nakon pogoršanja pankreatitisa potrebno je održavati 30-dnevnu prehranu uz korištenje isključivo ribljih fileta i to samo u zdrobljenom obliku, pripremajući parne kolače, sufle, tjestenine iz takvog proizvoda. Čim je bolest u remisiji, počinju kuhati ribu kuhajući je ili peći u cijelom komadu. Što se tiče ribljih juha i supa na takvom juhu, one ne bi trebale biti prisutne na jelovniku (umaci su izuzetak).
Crvena riba bogata je proteinima, ali zbog visokog sadržaja masti može se konzumirati samo nekoliko puta tjedno.
Zasebno, trebalo bi odrediti mogućnosti jesti crvenu ribu, koja je izuzetno bogata proteinima. Takvi riblji leševi mogu se peći, pirjati ili kuhati na pari. S obzirom na približavanje sadržaja masti ovih sorti graničnoj vrijednosti, važno je pravilno dozirati porcije, jedući maksimalno nekoliko puta sedmično za 100-200 g ukusne ribe.
Riblja dijeta za djecu i trudnice
Jelovnik za ove kategorije pacijenata usredotočen je uglavnom na ribu morskih sorti i s minimalnim udjelom masti, jer su bjelančevine u ovoj situaciji izuzetno važne za djetetovo tijelo. Uz to, morska riba bogata je jodom, a ovaj je element neophodan za pravilno funkcioniranje štitne žlijezde, koji je odgovoran za proizvodnju hormona.
Može li riba naštetiti gušterači?
Uz pankreatitis, riba čiji sadržaj masti prelazi 8% je kontraindicirana. Na temelju tih razmatranja strogo je zabranjeno pacijentima s patologijom gušterače koristiti riblje ulje, zbog čega oštećeni organi rade u pojačanom režimu. Kao rezultat toga, u tijelu se primjećuje prekomjerno nakupljanje masti, što dovodi do sljedećih simptoma:
- bolovi u stomaku i mučnina
- gagging
- tečna stolica, čija je karakteristika sjaj ulja.
Pored masne ribe, zabrana se odnosi i na jela pripremljena soljenjem, dimljenje, konzerviranje, čak i ako se koriste vitke sorte.
Kako odabrati i čuvati ribu
Izbor se prije svega temelji na sadržaju masti u ribama. Poželjno je da trup nije bio smrznut, već svjež, s prioritetnim morskim vrstama.
Važno! Ako nije moguće kupiti svježi proizvod, morate obratiti pažnju na izgled, isključujući kupovinu trupa žućkaste boje i one oko kojih je led neravnomjerno raspoređen. Takvi znakovi ukazuju na veliku vjerovatnost sekundarnog smrzavanja, što je neprihvatljivo.
Prije kuhanja, riba se dobro očisti i opere, entrati se uklone i podijele na obroke. Preporučuje se kuhati jela jedan do dva puta, jer je neprihvatljivo dugotrajno skladištenje gotove ribe s upalom gušterače.
Stručnjaci ne savjetuju kupovinu smrznute ribe, jer postoji veliki rizik da naletite na nekvalitetni proizvod
Dijetne parne kotlete
Da biste ih pripremili trebat će vam:
- riba (oko 500 g, preporučljivo je uzeti filete),
- jaja (2 komada),
- puter (100 g),
- kaša (3 pune kašike),
- luk (1 glava).
- Riba, maslac i luk prethodno se zgnječe, kaša se temeljito izmiješa s jajima, a potom se sve komponente sjedine, postižući homogenu konzistenciju mljevenog mesa.
- Čim se formiraju kotleti, stavljaju se u dvostruki kotao ili spor štednjak, odabirom načina „pare“.
Alternativa takvom režimu kuhanja je pečenje u pećnici.
Parne kotlete od ribe možete kuhati i u sporom rernu i u rerni
Kuhana riba s poljskim sosom
Od potrebnih proizvoda:
- bakalar (oko 200 g),
- peršinov list (ne veći od 10 g),
- pšenično brašno (otprilike čajna kašika),
- jaje (1 kom)
- Riba se prethodno očisti, podijeli na porcije i prokuha, a zatim pomoću bujona pripremite umak.
- Peršun se dodaje u vodu tokom kuvanja.
- Brašno se suši u tavi i razrjeđuje ribljeg sosa, nakon čega se kuha još 5 minuta.
- U bujonu se stavi tvrdo kuvano sitno sjeckano jaje.
- Dobiveni umak sipa se preko bakalara položenog na tanjir i servira do stola.
Pečena riba sa sosom od kisele pavlake
Sljedeći sastojci moraju biti pripremljeni:
- breskva (oko 300 g),
- kiselo vrhnje sa udjelom masti od 15% (ne više od jedne kašike),
- pšenično brašno (jedna kašika),
- mrkva (1 kom),
- peršinov korijen (1 kom.),
- juha na bazi povrća (oko 100 g),
- puter (10 g).
- Riba se dobro opere, očisti i podijeli na komade, nakon čega se stave u papriku, dodajući sjeckani korijen peršuna i mrkvu.
- Stavite sastojke hladnom vodom tako da se kriške ribe prekriju na ¾ i ostavite da se jelo kuha na laganoj vatri 10 minuta.
Zapečena riba u umaku od kiselog vrhnja dopadat će se i najsofisticiranijem gurmanu
Riba s pankreatitisom omogućava vam raznolikost dijetalnog stola i povećanje nutritivne vrijednosti svakodnevne prehrane. Takva se jela mogu pripremiti ako zaoštravanje bolesti stoji iza. Zbog toga se i dalje preporučuje da se prvo savjetujete sa svojim liječnikom.
Kuhana riba za pankreatitis
Ribu najlakši način kuhanja je kuhati. Kuhana riba s pankreatitisom dozvoljena je od prvih dana bolesti. Ispada ne samo korisno, već i ukusno ako ga skuhate za par ili u maloj količini vode. Još jedan način poboljšanja ukusa je dodavanje začina ili začinskog bilja u juhu.
Ukusni recepti kuhane ribe:
- Riba u krastavcu.
- Bilo koja riba s niskim udjelom masti 600 g.
- Slani krastavac kiseli krastavac 250 ml.
- 1 šargarepa
- Luk 1 kom.
- Lovorov list 3-4 kom.
- Začini po ukusu.
U kipuću vodu (dovoljna je 1 litra) stavite luk narezan na pola prstena i mrkvu, lovorov list i druge začine. Pustite na laganoj vatri 20 minuta i dodajte krastavac. Donesite kuhati i stavite ribu na kožu. Kuhajte 15-20 minuta, dok ne skuhate. Gotovo jelo može se jesti s kuhanom rižom ili krompirom.
- Kuhana riba s ljušturom.
- Riba 500-700 g.
- Luk vlasac 20-30 g.
- Korijen đumbira 5 g.
- Soja sos 10 g.
- Biljno ulje 10 g.
Narežite komad luka na sitne trakice, a đumbir na tanke kriške. Stavite ribu na rešetku za dvostruki kotao, a povrće zelenilo. Ostatak luka i đumbira usitnite, malo pržite u biljnom ulju i dodajte sojin sos. Gotov kuhani proizvod sipajte u sos.
, ,
Koju morsku hranu treba preferirati, a koju je bolje odbiti?
Kada zdrava osoba konzumira riblje ulje, ova dragocjena supstanca najpovoljnije će uticati na rad svih telesnih sistema: ubrzava metaboličke procese, smanjuje nivo „lošeg“ holesterola, poboljšava stanje srčanog mišića i krvnih sudova. Zbog toga pacijenti sa pankreatitisom pokušavaju uvesti ovaj proizvod u prehranu kako bi izvukli maksimum iz njega.Nažalost, tijekom razvoja pankreatitisa, tako vrijednu i korisnu komponentu treba upotrebljavati na ograničeni način, jer će učitati oslabljenu gušteraču, što će negativno utjecati na dobrobit osobe. Stvar je u tome što se enzimi koji nastaju tokom probave ne izlučuju tokom remisije, a u akutnom obliku ih tijelo namerno suzbija.
Zato je prilikom postavljanja takve razočaravajuće dijagnoze toliko važno jesti samo određene vrste ribe. Temeljni kriterij za odabir je pokazatelj sadržaja masti - ne smije prelaziti 8%.
U isto vrijeme, svako uvođenje ribljih jela, čak i dijetalnih pripravaka, u akutni stadij bolesti (posebno u ranim danima) je neprihvatljivo, te je vrijedno pažljivo uvesti jela od morskih plodova u fazi remisije.
Jela od ribe u akutnom pankreatitisu ili u fazi remisije patologije, pripremljena prema prehrambenim principima, je prava odluka. U tom slučaju morate odabrati određene vrste riba:
Grade
Masnoća
Vrste
Vitka mršava riba Manje od 1% Morske vrste uključuju navagu, polloka, plijen i riječnog brijega. Mršava riba s niskom masnoćom Do 2% S mora - mlake, lamprey i murve, među rijekom - srna, omul, kupid. Niske masne ribe Ne više od 4% Od morske ribe najbolje je odabrati srnu, mladunče ili bakalar, od riječne ribe je štuka, jeleni i jeleni, deverika. Umjereno masna riba Indikator varira između 4-8% Zato bi trebali odabrati tunu, haringu i ružičasti losos ili devetu od morske ribe, pastrmke i filete šarana, somi pogodni za dijetu od riječne ribe. Zabranjena je upotreba morskih plodova s visokim udjelom masti (više od 8%). Inače, osoba može osjetiti neugodne simptome u obliku bolova u trbuhu i crijevima, mučnine i povraćanja, kao i proliva. U ovom slučaju je moguć novi napad pankreatitisa.
Pravila za pripremu jela od ribe u upalnom procesu
Riblja jela protiv pankreatitisa treba pripremati uzimajući u obzir određena pravila i preporuke. Kako kuhati ribu za pankreatitis:Bilo koju riblju čorbu, knedle, kotlete, kasike i druga jela kuhajte uz minimalnu količinu začina, soli i začina. Zabranjeno je jesti dimljenu, prženu, konzerviranu, sirovu, slanu ribu, kao i masni kavijar.
Domaće juhe kuhaju se u povrtnom juhu ili vodi, a poslužuju s porcijama ribe, prethodno kuhane zasebno, jer dijeta ne predviđa posluživanje bogatog ribljeg juha na stolu. Istovremeno, trebali biste odbiti dodati biljno ili suncokretovo ulje tradicionalnim ribljim jelima.
Tokom rezanja ribe, velike kosti, peraje i koža nužno se vade - koriste se samo fileti.
S pogoršanjem
Unošenje ribljih jela dopušteno je najkasnije 7-10 dana od početka napada. Istovremeno se za dijetalnim stolom koriste samo mršave, nemasne sorte (do 2%), podvrgnute dozvoljenoj termičkoj obradi.
U prve tri doze fileti se mljeju do kaše, zatim se fileti dijele na manje komade, a nakon drugog tjedna serviraju se u obliku suflea ili reznica, noževa. Nakon mjesec dana stroge prehrane, možete pojesti čitave komade ribe.
U remisiji
Treba napomenuti da je uvođenje proizvoda više masnih sorti tek u trenutku stabilne remisije - nakon mjesec i pol dana kada pogoršanje tijeka pankreatitisa nestaje.
U usporedbi s mesom i piletinom, jedu morsku hranu relativno rijetko, organizirajući ne više od 1-3 ribe dana u tjednu i u malim količinama, preferirajući manje masne sorte, čak i za vrijeme stabilizacije.
Ako nakon konzumiranja takvog proizvoda osjetite slabost, mučninu, bolove i bolove u gušterači, kolike, tada ćete morati napustiti ribu na neko vrijeme, a u sljedećem koraku smanjite porciju na pola.
Riblje uho
Mogu li jesti uho za pankreatitis? Nutricionisti smiju koristiti ovu supu, jer riblja kaša sadrži puno vrijednih vitamina i spojeva za tijelo. Sastojci
- riblji file - 300 gr.,
- krompir - 2 kom.,
- mrkva i luk - 1 kom.,
- peršinov korijen i lovorov list - 1 kom.
Ako koristite čitav trup ribe, mora se izrezati na filete, razdvajajući kosti i kožu, peraje i glavu. Dobivene dijelove kaše ispere se hladnom vodom i kuha se dok se u potpunosti ne skuva, nakon čega se cijela juha procijedi. Gotova riba se položi u zasebnu posudu, a sama juha se kuha u slatkoj vodi ili unaprijed kuvanom povrtnom juhu.
Kad voda proključa, dodaju oguljeni nasjeckani krumpir i naribanu mrkvu, nasjeckani luk i lovor, rižu od peršuna i sol. Čim povrće dostigne spremnost, supa se uklanja sa vatre, uklanja se lavrushka i stavljaju komadići ribe. Služi se na stolu s krekerima od jučerašnjeg hljeba i svježim biljem.
Mnogi nutricionisti savjetuju da juhu miješate mikserom odmah nakon kuhanja dok ne dobijete nježni pire.
Riblje torte
- riblji file - 500 grama,
- pileća jaja - 3 vjeverice,
- 50 gr puter
- 2-3 kašike brašna
- 1 glava luka.
Ribu i ocijediti.Ulje, kao i oguljeni luk usitniti mikserom, snijeg od bjelanjka umutiti u pjenu s prstohvatom soli, a mljeveno meso mijesiti dok ne postane glatko, dodati brašno i ponovo izmiješati.
Kuglice-reznice razvaljajte se mokrim rukama od pripremljenog mesa i kuhajte u dvostrukom kotlu ili na odgovarajući način u sporoj kuhinjskoj kuhinji. Alternativno, možete ih kuhati u rerni tako što ćete peći na 180 stepeni 35 minuta, no preporučuje se u posudu naliti malu količinu vode.
Kuvani file s umakom
Jelo je dopušteno da ga konzumiraju osobe sa stabilnom remisi pankreatitisa i nepostojanjem negativne reakcije na plodove mora i jaja. Sastojci
- nemasna riba - 250 gr. filete
- peršun - oko 10 gr. svježeg lišća ili 5 gr. sjeckani rizomi,
- 1 kašika pšenično ili pirinčano brašno,
- pileće jaje - 1 kom.
Prije svega, fileti se iseckaju na male porcije, dobro isperu i kuhaju u maloj količini ključale vode dok ne skuhaju u potpunosti. Tokom kuvanja, u peršin se dodaje peršin (samo zelje ili korijen).
U zagrijanoj tavi (bez ulja) pržite brašno do boje karamele i dodajte 100 ml. prvu riblju juhu, pirjajte 2-4 minute. Potom se masi doda prethodno kuhano i sitno sjeckano pileće jaje. Riba se položi na tanjir, a pomirba se prelije kuhanim umakom i posluži kao prilog.
Juha od mesa
- riblji file -150 gr.,
- riža - 1 kašika. kašika
- krompir - 2 kom.,
- luk, mrkva - 1 kom.,
- puter je mali komad.
Na samom početku riža se kuha dok napola ne skuva (žitarica bi trebala malo ispucati na zubima). Odvojeno napravite mljevenu ribu: filete s kriškom maslaca tukli u blenderu dok se ne dobije homogena masa.
Na vatru stavite lonac vode i nakon ključanja stavite u nju krompir, kockice, rendanu mrkvu i sjeckani luk.
Punjenje se pomiješa s rižom i razvalja u male kuglice. Mesne okruglice se stavljaju jedna po jedna u kipuću juhu 7-10 minuta pre nego što je povrće spremno.
Mrkve i riblje kotlete
- riblji file - 200 grama,
- mrkva - 2 kom.,
- pileće jaje - 1 kom,
- kriška bijelog hljeba (70 grama),
- glava luka
- mlijeko - 100-150 ml.,
- komad putera
- prstohvat soli.
Očišćena mrkva se kuha dok se potpuno ne skuva, nasjeckani luk pirja se u maloj količini tekućine i sa komadom ulja dok ne omekša. Hljeb je natopljen u mlijeku.
Riblji file, povrće i hleb prolaze kroz mlin za meso (dva puta možete preskočiti radi veće mekoće), dodajte jaje malo tučeno sa solju i izmiješajte. Od mase oblikujem kotlete i kuvam 15-20 minuta.
Riblja pasta
- riblji file - 400 grama,
- mrkva - 2 kom.,
- nemasna skuta - 3 kašike,
- prstohvat soli.
Isperite i kuhajte ribu u kipućoj vodi dok ne skuha, a zatim prođite kroz mlin za meso sa finim stalkom za žice. Punjene mljevenim mesom pirjajte na laganoj vatri 2-3 minute. Odvojeno, isprana mrkva se kuha dok ne omekša, oljušti se i protrlja na sitnoj rerni ili prođe kroz mlin za meso.
Smjesa od povrća i tople ribe je izmiješana, dodaje se skut i sol. Preporučuje se da tijesto tučete mikserom i poslužite sa začinskim biljem.
- file haringe - ne više od 100 grama,
- krompir 1-2 kom.,
- puter - 40 grama,
- pileće jaje - 1 kom,
- mlijeko - 40-50 ml.,
- svježe zelje.
Za pripremu dijetalnog foršmaka preporučuje se uzimanje nemasne haringe koja se prethodno namoči u čistoj vodi.
Pripremljeni file od ribe prolazi kroz mlin za meso. Krompir se oguli, pirja dok ne omekša, pa sjedini u pire s vrućim mlijekom. U zasebnoj zdjeli izmiješamo omekšali puter, mljevenu ribu i pire krompir dok ne postane glatko.
Forshmak je izložen u kalup i posut sjeckanim kuvanim jajetom i začinskim biljem.
Ribe i pankreatitis
Među korisnim proizvodima za ljudsko tijelo, riba zauzima vodeće mjesto. Bogata je probavljivim proteinima i kiselinama. Zbog ovih svojstava postaje nezamjenjivo jelo u dijetalnoj tablici za patologiju upale gušterače.
Oni aktivno sudjeluju u suzbijanju upale, smanjuju količinu kolesterolnih plakova i obnavljaju metabolizam. Ali nije svaka riba s pankreatitisom pogodna za konzumaciju. Možete jesti samo niske masnoće. Masne vrste su zabranjene u dijetalnoj prehrani za bilo koji oblik bolesti. Koje su vrste ribe uključene u prehranu, a koje treba odbaciti, je li moguće riblje ulje, važno je znati svakog pacijenta koji boluje od pankreatitisa.
Blagotvorna svojstva koja sadrže riba imaju pozitivan uticaj na organizam.
Takva su jela zasićena:
- Vjeverice. Građevinski materijal za ljudsko tijelo koji se može brzo apsorbirati.
- Širok spektar vitaminskog kompleksa. To uključuje A, D, E, grupu B, C.
- Minerali: kalijum, kalcijum, gvožđe, cink, natrijum, fluor, magnezijum, sumpor, hlor, jod.
- Važne omega kiseline. Zbog polinezasićenih kiselina metabolizam masti se normalizira.
Ovaj je proizvod neophodan u liječenju pankreatitisa prije svega zbog probavljivosti i visokog sadržaja proteina. Kao što znate, protein je građevinski materijal koji je ljudskom tijelu potreban ne samo za rast mišića, već i za obnovu tkiva i staničnih struktura. Međutim, niti jedan protein nije bogat ribom, njegov sastav uključuje:
- Vitamini topivi u mastima: A, E, K, D, koji doprinose jačanju noktiju i kose, povećavaju imunitet, poboljšavaju oštrinu vida,
- Aminokiseline - supstance neophodne za sintezu proteina iz kojih se pravi bukvalno svaka ćelija našeg tela (kosa, nokti, mišići, organi, žlezde, tetive i ligamenti),
- Masne omega kiseline (3 i 6) uključene u proces izgradnje novih ćelija, odgovornih za pravilno funkcioniranje mozga i regulaciju metaboličkih procesa, snižavanje holesterola u krvi,
- Mikro i makro elementi (selen, gvožđe, jod, fosfor, kalijum, natrijum, magnezijum, hor, cink, fluor, sumpor itd.).
Među širokim spektrom minerala u ribi, najveća koncentracija kalijuma. Ova supstanca obavlja brojne specifične funkcije koje mogu biti korisne kod pankreatitisa:
- Sprječavanje zamaranja i edema,
- Održavanje normalnog unutarćelijskog pritiska i acidobazne ravnoteže,
- Regulacija metabolizma vode i soli,
- Osiguravanje normalnog funkcionisanja bubrega i srca,
- Održavanje normalnog krvnog pritiska,
- Poboljšanje ljudskih performansi,
- Prevencija razvoja dijabetesa.
Drugo mjesto pripada fosforu, koji je neophodan za naš nervni sistem. Zahvaljujući ovoj supstanci jačaju se zidovi krvnih žila i povećava se izdržljivost organizma. Od posebnog je značaja jod: on reguliše štitnjaču i sređuje ljudsku hormonsku pozadinu. Općenito je riba niskokalorični proizvod, što je posebno važno kod ljudi koji žele smršavjeti ili je održavaju na istoj razini.
Pankreatitis i ribe
Prema medicinskoj praksi, nemasne sorte ribe smatraju se dopuštenim za hranu pacijentu.
Odabrane vrste ribe za pankreatitis trebale bi pokazati udio masti od 0,3-0,9 posto. Na popisu dijetalnih vrsta nalaze se odabrane vrste riba.
Dolje opisane vrste pokazuju umjereni udio masti od 4,2 do 6,4 posto. Određena riba s pankreatitisom nije zabranjena za kuhanje.
Odsutni u tijelu ili prisutni u maloj količini ribljeg ulja ne čine morski proizvod malo koristi. Aminokiseline sadržane u ribi važne su za organizam.
Tijekom pripreme morskih plodova, dajte prednost kuhanom obliku, parnim kotletima, hrani na pari.
Kategorično „ne“ - dimljena, konzervirana riba, pržena. Riblja čorba je kontraindicirana.
Preporuke i recepti
Predložena prednost, svježa riba. Budući da je mnoge sorte teško naći na policama u trgovinama svježim, morate kupiti smrznuti trup. Ova metoda očuvanja svježine prihvatljiva je za skladištenje. Važno je osigurati da se postupak zamrzavanja provodi jednom. Nakon ponovnog zamrzavanja gube se korisna svojstva, proizvod poprima drugačiji izgled, a okusi se mijenjaju.
Da ne biste kupili takvu nekvalitetnu robu, pridržavajte se nekih pravila:
- Površina trupa ne mijenja boju. U prisustvu žućkaste pločice, hrabro odbijte kupovinu.
- Više vole suho smrzavanje. Uzastopnim otapanjem proizvod gubi oblik, deformira se. Nakon opetovanog smrzavanja, sva isušena vlaga pretvara se u led i sneg. O tome će svjedočiti velik broj riba.
- Kada se ponovo smrzne, sloj leda leže neravnomerno.
Dozvoljeno je kuhati samo s ribljim fileom. Posebno obratite pažnju na pripreme. Lešina se temeljito opere, očisti od ljuskica, skine se koža, uklone se sve kosti i unutarnji organi, mesni dio se odvoji. Ovaj sastojak bit će osnova za pripremu mnogih jela.
Pankreatitis riba gulaš
Pored pečenja ili kuvanja, postoji još jedan nježan način pripreme hrane - pečenje. Ovako pripremljena jela dobivaju se ne samo u prehrani, već i sa pohranjenim korisnim tvarima. Riba od ribe smatra se posebno ukusnom. Uz pankreatitis, može se konzumirati nakon prelaska bolesti u fazu remisije.
Dijeta za gašenje:
- Mirisna štuka.
- Fileti štuke 1 kg.
- Luk 1pc.
- Jaje 1 kom.
- Biljni brod 150 ml.
- Biljno ulje 50 ml.
- Limunov sok 50 ml.
- Začini po ukusu.
Umutite jaje u pjenu i prekrijte ga narezanom ribom. Mrkvu i luk sitno nasjeckajte, pošaljite na tavu sa biljnim uljem. Nakon 3-5 minuta, stavite ribu na povrće, napunite biljnim čorbom i dodajte limunov sok. Pirjajte 15-20 minuta. Pripremljenu štuku stavite na jelo, narežite dobijeni umak i na to sipajte file.
- Riba pirjana u mlijeku.
- Riba s niskom masnoćom 500 g.
- Luk 1 kom.
- 1 šargarepa
- Posno mlijeko 400-500 ml.
- Začini po ukusu.
Luk narežite na pola prstena, a mrkvu na male kriške. Povrće stavite u duboku posudu, na vrh stavite ribu, dodajte začine i prelijte mlijekom. Pirjajte dok ne omekša.
Sušena riba za pankreatitis
Jedna od najpopularnijih dobrota na cijelom svijetu s pravom se smatra sušena riba. Sa pankreatitisom se nalazi na listi zabranjene hrane. To je zbog činjenice da je sredstvo za sušenje proizvod temeljito natopljen fiziološkom otopinom, što dezinficira parazite. Zbog toga se gotova poslastica ispostavlja pretjerano tvrdom i slanom, što je kontraindicirano kod bolesti gastrointestinalnog trakta.
Osušena riba može potaknuti pogoršanje upale gušterače. Zabranjen je pacijentima s hipotenzijom, jer visoki udio soli može dovesti do izljeva tekućine iz krvi, što će znatno pogoršati situaciju s krvnim tlakom.
Ribe s pankreatitisom, po savjetu liječnika, trebaju biti uključene u prehranu najmanje 3 puta tjedno. Ali pri odabiru treba dati prednost samo nisko masnim ili umjereno masnim sortama. Od značajne važnosti je i način njegove pripreme. S degenerativnim upalnim procesima u gušterači možete jesti kuhana, pečena ili jela od jela. Pridržavajući se svih medicinskih preporuka u pogledu terapijske ishrane, bolest možete prevesti u fazu uporne remisije.
Tepsija sa krompirom
- riblji file - 150 grama,
- krompir - 2 kom.,
- puter - 1 kašika kašike,
- mlijeko - 50 ml.,
- brašno - 1 kašika,
- prstohvat soli.
Da biste pripremili umak, brašno lagano propržite u suvoj tavi do meke žućkaste boje, a zatim u tanko strujanje ulijte toplo mleko. Nastavite kuhati smjesu dok ne postane gusta pavlaka. Isključite toplotu i stavite ulje.
Ribu narežite na porcije, malo posolite i prebacite na lim za pečenje. Na vrh stavite krumpir, prethodno kuhan i isečen na krugove. Sve se prelije sa kuhanim umakom i peče u rerni na 180 stepeni 20 minuta. Na stolu se poslužuje jelo od ribe i krumpira posuto svježim koparom.
Pečeni breskva s povrćem
- 300 gr file smuđa,
- 1 kašika kisela pavlaka sa niskim udjelom masti (bolja od domaće, a ne iz trgovine),
- jedna šargarepa
- tikvice - 150 grama,
- korijen peršuna
- 1 kašika puter
- 100 ml prokuhana voda ili dekocija povrća.
Riba se dijeli na porcije i prenosi u gulaš. Na to dodajte oguljenu i rendanu mrkvu, nasjeckani peršin, kockice tikvica, prelijte povrtnim lukom (vodom) i pirjajte 5-7 minuta, dok nije u potpunosti spremno.
Gotovu ribu s povrćem stavite u posudu za pečenje ili na tepsiju podmazanu uljem. Posude premažite kiselim vrhnjem, a potom 15 minuta. ispeći u rerni na 180 stepeni.
- Upotreba manastirske naknade za liječenje pankreatitisa
Iznenadit ćete se koliko brzo se bolest povlači. Pazite na gušteraču! Više od 10.000 ljudi primijetilo je značajno poboljšanje svog zdravlja samo pijući ujutro ...
Da li je moguće jesti marmeladu s pankreatitisom i kako je pravilno kuhati
Uz pravilnu upotrebu, slatkoća ne samo da će savršeno proširiti pacijentov stol za liječenje, već će i obogatiti tijelo potrebnim vitaminima i mineralima
Recepti za zdrav i ukusan borsch za pacijente s pankreatitisom
Svi ovi recepti lako su pripremiti i pomoći će u raznolikosti prehrane pacijenta s dijagnozom pankreatitisa.
Kako kuhati pankreatitis koristan marshmallows kod kuće
U ovom slučaju je indiciran marshmallow s pankreatitisom i zbog nedostatka masti u njemu - neće opterećivati pretjerano upaljeni gušterača
Recepti za zdravo i ukusno pirjano voće za pacijente s pankreatitisom
Na šta treba obratiti pažnju kada koristite takva pića kako biste izbjegli povratak ove ozbiljne bolesti? Prirodna pića treba davati postepeno, kako je propisano.
Kako kuhati ribu s bolešću
Stručnjaci preporučuju pripremu ribe pacijentima koji pate od pankreatitisa na određene načine.
Dozvoljeno je jesti kuhani proizvod. Takođe, od ribe pečene u pećnici (po mogućnosti u foliji) ili jela od ribe na pari vrlo je korisna.
Preporučuje se u izbornik uključiti takva jela:
- sufle
- riblja čorba ili juha,
- filete mesne okruglice,
- parne kotle,
- tepsija
- koljena
- puding.
Ribu koja se kuhala na roštilju, kao i aspic, nepoželjno je unositi u jelovnik za pankreatitis.
Za pripremu ovih jela preporučljivo je uzeti file.
S remisijom možete jesti riblja jela tri puta tjedno. Porcija treba težiti ne više od 250 grama.
Uz pankreatitis, možete jesti kuhana i kuhana jela od ribe. Izuzetak su riblji čorbi. Imaju sokogonny efekat i sprečavaju brzu obnovu gušterače. Ne preporučujte soljenu i sušenu ribu. A svoju prehranu sa pankreatitisom možete diverzificirati takvim ribljim jelima:
- Kuhana riba. Kuha se u cijelim leševima (45 minuta), porcijama (15 minuta) u velikoj količini vode. Gotova riba ne može se čuvati u juhi duže od 30-40 minuta.
- Jela od usitnjene ribe. Za pripremu mesa, koristi se riba koja sadrži malo kostiju (bakalar, štuka, štuka, oslić), masa se priprema bez dodavanja kruha mljevenoj ribi. Mljevenom mesu dodajte luk (prethodno je dopušteno da se masa ne pozeleni). A onda se formiraju i kotlete pare.
- Pržena riba. Kuva se ne u tavi i u velikoj količini masnoće, već u pećnici (na temperaturi 220 ° C 5 minuta). Prethodno je pržite dok se ne pojavi lagana kora. Takva se riba u remisiji može jesti u malim količinama. Ako dođe do bola, bolje je odbiti ovo jelo.
- Zapečena riba. Preporučuje se jesti pacijentima koji imaju hronični pankreatitis u remisiji. I poželjno ga je ispeći pod umakom od kiselog vrhnja.
Prije nego što skuhate ribu, trebate odabrati pravu. Kada kupujete, morate obratiti pažnju na njegov izgled, miris. Ako riba ima smeđe škrge, upale oči, ljuske se lako odstranjuju, kada se crijevo pritisne blizu anusa, a meso se bez napora odvoji od kostiju, takva riba ne samo da će pridonijeti pogoršanju pankreatitisa, već će uzrokovati i trovanje.
Benigni pokazatelji su:
- ispupčene oči
- rožnica je prozirna,
- jarko crveni škrg
- sjajne vage
- gusto mišićno tkivo, slabo odvojeno od kostiju.
Ako skuhate takvu ribu, onda će juha ispasti prozirna, aromatična i ukusna. Samo imajte na umu da je riba aromatizirana začinima i solju kontraindicirana kod pacijenata s pankreatitisom.
Pare s mesnim okruglicama
- Bilo koja riba s niskim udjelom masti 150 g.
- Okrugli pirinač 15-20g.
- Voda 100 ml.
- 5 g putera
Isperite rižu pod tekućom vodom, prelijte 100 ml tečnosti i skuhajte viskoznu kašu od riže. Filet temeljito izgnječite brusilicom za meso ili blenderom, nakon što uklonite kožu i kosti. Pomiješajte pirinač i mljeveno meso, dodajte rastopljeni puter. Pomiješajte sve sastojke, oblikovajte mesne okruglice i pare u dvostrukom kotlu, sporijem šporetu ili u vodenoj kupelji.
Kuhana riba sa umakom
- Bilo koja riba s niskim udjelom masti 200 g.
- Peršun 10 g
- Riblje juha 100-150 ml.
- Brašno 10 g
- Jaje 1 kom.
Ribu očistite i narežite, temeljno isperite i kuhajte u blago zasoljenoj vodi sa nasjeckanim peršinom. Brašno osušite u suvoj tavi i dodajte gotov juhu. Kuhajte 5-7 minuta. Izmutite prethodno kuhano jaje i dodajte brašnu u tavi. Kuhajte umak dok se lagano ne zgusne. Prilikom posluživanja, sipajte mu ribu.
Pečeni bakalar
- Bakalar 250 g
- ½ šolje mlijeka
- Mrkva 10 g
- Brašno 10 g.
- Biljno ulje 10 g.
Brašno osušite u suvoj tavi, ulijte u njega prethodno zagrejano mleko i biljno ulje. Ribu isperite, isjecite na porcije. Ogulite i nasjeckajte mrkvu. Ribu i mrkvu malo posolite i stavite u lončić dodajući malo vode. Proizvodi treba kuhati 10-15 minuta. Pripremite lim za pečenje ili drugu posudu za pečenje, namažite biljnim uljem. Stavite hranu i prelijte sosom. Pecite u rerni dok ne skuha.
Pollock pečen sa umakom od mlijeka
Za pripremu jela potrebno je uzeti 400 g ribljeg fileta (možete zamijeniti pollock oslicom), isprati ga i isjeći na porcije. Postavljaju se u tepsiji slojem jednake debljine, blago osoljenim.
Da biste pripremili umak (dopušten na dijeti br. 5 prema Pevzneru), morate uzeti 20 g pšeničnog brašna, sipati ga u suhu tavu i peći dok se ne pojavi lagani orašasti okus. Tada se brašno sipa u šerpu, u njega se sipa čaša mlijeka s masnoćom od najviše 2,5%, stavlja se na vatru. Smjesa se miješa šlagom tako da brašno ne stvori grudice. Čorba se uklanja s vatre nakon vrenja umaka.
Rezultirajući umak sipa se na ribu, a povrće sitno nareže naribanim sirom (rendanim). Pecite u rerni dok riba ne bude spremna (30-35 minuta).
Riblje mesne okruglice sa rižom
Za pripremu jela trebat će vam 350 g ribljeg fileta (bakalara). Opraju je, narežu, meljeju u mljeveno meso, dodaju malo soli. Okrugla riža (150 g) se ispere, voda se ocijedi i doda u mljeveno meso. Tamo je slomljeno jedno pileće jaje. Kopar sitno nasjeckati, dodati ostalim sastojcima. Sve su komponente pomiješane.
Od dobivene mase formiraju se male kuglice. Postavljaju se u oblik sa dubokim stranama, napuni se čistom vodom tako da pokriva mesne okruglice za 3/4. Obrazac se šalje u rernu na 35-40 minuta.
Štuka u paradajzu
- Fileti štuka 500-800 g.
- 3 mrkve
- Paradajz u vlastitom soku 200 g
- 50 g maslinovog ulja
- Začini po ukusu.
Mrkvu ogulite i naribajte na krupnoj rerni, luk narežite na pola kolutića. Povrće stavite u tiganj i ostavite da se prži na laganoj vatri. Samljeti rajčice. Filete narežite na manje komade, stavite na povrtni jastuk, dodajte začine i prelijte sosom od paradajza. Pirjajte dok ne omekša. Kao prilog, kuhana riža je izvrsna za ovo jelo.
Riba sa gljivama
- Riba sa niskom masnoćom 700-800 g.
- Šampinjoni 5-6 kom.
- Kisela pavlaka bez masnoće 200 ml.
- Maslinovo ulje 50-70 g.
- Peršinovo zelje.
- Začini po ukusu.
Ribu narežite na porcije i stavite u namašćenu tepsiju, posolite. Odvojeno ispržite gljive, biber i stavite u tavu s ribom. Pomiješajte kiselo vrhnje s sjeckanim peršinom i napunite ga ribom. Stavite posudu sa jelom u rernu i kuhajte do zlatno smeđe boje.
Riba s tikvicama
- Riba s niskom masnoćom 500 g.
- Tikvice 2 kom.
- Maslac 20 g
- Tvrdi sir 50 g.
- Pavlaka 300 g
- Začini po ukusu.
Ribu isperite i narežite na porcije, popaprite, posolite. Tikvice narežite na tanke kriške. Naribajte tvrdi sir i pomešajte sa pavlakom. Tepsiju za pečenje ili bilo koje drugo posuđe namažite maslacem. Položite sloj tikvica, soli, bibera. Stavite ribu na vrh i prekrijte drugim slojem tikvica. Sipajte sav sos od kisele pavlake i sira. Pecite na srednje jakoj vatri 30-40 minuta.
Pečena skuša s paradajzom
- Fileti skuše 500 g
- Rajčica 6 kom.
- Biljno ulje 50 g.
- Peršinovo zelje.
- Začini po ukusu.
U namašćenu posudu ili na lim za pečenje stavite kriške rajčice i pospite ih sitno sjeckanim peršinom. Stavite ribu na povrće i ponovo sloj rajčice. Posolite, prelijte uljem i pospite začinskim biljem. Jelo se peče dok ne skuva, obično 20-30 minuta na srednjoj temperaturi.
Suffle od zandera
- Svježi zander 350 g
- Jaje bijelo 2 kom.
- Kiselo vrhnje sa niskom masnoćom 150 ml.
- Začini po ukusu.
Meso isperite i isperite ribu. Filete narežite i izvadite iz njega sve kosti, izgnječite ga blenderom ili brusilicom za meso. U mleveno meso dodajte kiselu pavlaku i dobro je mikserom umutite mikserom ili mikserom. Odvojeno umutite jaja od bjelanjka u jaku pjenu, malo soli. Nježno sjedinite protein s ribljom smjesom, miješajte dok se ne dobije homogena kremasta masa.
Uzmite film za lijepljenje, stavite sufle na njega i umotajte ga u obliku kobasice, zavezujući ivice. Umotajte foliju u foliju i stavite je na lim za pečenje u rernu, stavljajući posudu s vodom ispod nje da se stvori para. Nakon 20-30 minuta, izvadite posudu i ostavite da se malo ohladi. Proširite foliju i film, a sufle izrezajte na porcije. Jelo se može jesti i hladno i toplo.
Juha od crvene ribe i brokule
- Losos ili pastrmka 250-300 g.
- Brokula 150 g.
- Jaje 2 kom.
- Pavlaka ili krema sa malo masti 100 ml.
- Peršun ili koper.
- Začini po ukusu.
Kuhajte nekoliko minuta u malo zasoljenoj vodi od brokule. Samljeti ribu i povrće. Umutite jaja sa vrhnjem, dodajte odabrane začine i začinsko bilje. Nježno pomiješajte sve sastojke. Smjesu izlijte u namašćenu posudu i pecite 30 minuta na 180 stepeni.
Kuhana riba s ljušturom
- Riba 500-700 g.
- Luk vlasac 20-30 g.
- Korijen đumbira 5 g.
- Soja sos 10 g.
- Biljno ulje 10 g.
Narežite komad luka na sitne trakice, a đumbir na tanke kriške. Stavite ribu na rešetku za dvostruki kotao, a povrće zelenilo. Ostatak luka i đumbira usitnite, malo pržite u biljnom ulju i dodajte sojin sos. Gotov kuhani proizvod sipajte u sos.
Riba pirjana u mlijeku
- Riba s niskom masnoćom 500 g.
- Luk 1 kom.
- 1 šargarepa
- Posno mlijeko 400-500 ml.
- Začini po ukusu.
Luk narežite na pola prstena, a mrkvu na male kriške. Povrće stavite u duboku posudu, na vrh stavite ribu, dodajte začine i prelijte mlijekom. Pirjajte dok ne omekša.
Kontraindikacije
Ako pankreatitis komplicira dodatne bolesti, pacijentima se savjetuje da u potpunosti odustanu od jela od ribe, čak i od mršavih sorti. Liječnici ne preporučuju ribu onima koji imaju povijest: alergije na morsku hranu, smanjenog zgrušavanja krvi, problema s bubrezima u obliku akutnog zatajenja, kolecistitisa, disfunkcije štitnjače, visokog krvnog tlaka, nedavne operacije. Naročito se ta ograničenja primjenjuju na djecu, starije osobe i trudnice.
Kakva riba definitivno nije dozvoljena
Kakva se riba može upotrijebiti za bolesti gušterače i kada je dopušteno početi jesti, nadležan je samo stručnjak. Istovremeno su određene vrste riba strogo zabranjene: masne sorte koje sadrže više od 8% masti. Priprema se na slijedeće načine: dimljenje, soljenje, pečenje. Konzervirana hrana i konzervi. Juha od ribe i ušiju. Crveni i crni kavijar. Crvena riba. Možete samo pastrmku ili ružičasti losos.
Pogledajte video: Dvi palme: Specijaliteti istarske kuhinje, mesna i riblja jela te odlične pizze (Novembar 2024).