Koji zaslađivač je bolje odabrati, kratak pregled sintetičkih i prirodnih zaslađivača

Pitanje odabira zaslađivača vrlo je relevantno ne samo u fitnes zajednici, već i među građanima koji su daleko od sporta, posebno onih koji imaju zdravstvene probleme, a kojima je konzumacija šećera ograničena ili zabranjena. Nakon izlaska proizvodi od kave, pojavila se dilema kako zasladiti ovom kavom, tako da pregled skoro uz kavu nije dugo iščekivao.

Pod konceptom zaslađivača podrazumijevaju se svi zaslađivači koji se mogu koristiti umjesto šećera. Razumijevanje svih njihovih raznolikosti ponekad je vrlo teško, a upotrebljena terminologija često je pogrešna. Na primjer, proizvodi stevije dobiveni rafiniranjem i preradom u konačnici se nazivaju "prirodni", dok se derivati ​​prirodnog šećera, poput sukraloze, klasificiraju kao umjetni zaslađivači.

Ali prije nego što započnemo s ronjenjem, želim izraziti svoje mišljenje. Bez obzira na to koliko je prirodan zaslađivač, pa čak i sa nultu hranjivom vrijednošću, pozivam vas da nijedan od njih ne smatrate stalnom komponentom prehrane. Pokušajte ih ne zlostavljati i pribjegavajte pomoći zamjene samo u hitnim slučajevima, kada potencijalni rizik od proboja znatno prelazi moguće negativne posljedice po zdravlje. Što se, pak, odnosi i na sam šećer.

Čitav niz zamjena za šećer može se podijeliti u sljedeće kategorije:

  • Prirodni zaslađivači
  • Umjetni zaslađivači
  • Šećerni alkoholi
  • Ostali zaslađivači

Razmotrimo svaku od ovih skupina detaljnije.

Prirodni zaslađivači

Skupina prirodnih proizvoda sa slatkim ukusom, zbog čega je njihova upotreba alternativa šećeru. Obično njihov kalorični sadržaj nije manji od šećera, a ponekad čak i više, ali korist može biti u njihovom nižem glikemijskom indeksu, kao i u potencijalnoj korisnosti nekih od njih.

Agavin sirup (Agavin nektar)

Uzmite ga od agave - Biljka koja liči na ogromnu aloju koja potječe iz Meksika i raste u vrućim zemljama. Sirup možete dobiti iz biljke koja je navršila starost od sedam godina, a postupak njegovog dobivanja nije tako jednostavan da je krajnji proizvod jeftin i dostupan. Kao napitak koji se servira sa umakom od agavine sirupa, vrlo sumnjam, ali to je moje osobno mišljenje.

Ali proizvođači i prodavači ovog proizvoda pripisuju mu puno korisnih svojstava. I iako ovi ekstrakti agave sadrže veliku količinu snažnih antioksidanata, u konačnom proizvodu nema velike količine sirupa agave ili agavine nektara. Na temelju činjenice da je proizvod na našem tržištu relativno nov, nije bilo dovoljno studija koje bi procijenile njegove koristi ili štete.

Svi, naravno, znaju više o medu nego bilo koja Wikipedija, a pošto je ovaj proizvod vrlo uobičajen na našim geografskim širinama, svatko od nas ima svoje iskustvo korištenja. Neću vas osramotiti svojim zaključcima, samo imajte na umu da je uz nevjerovatnu količinu vitaminsko-mineralnih komponenti koje su korisne za tijelo još i vrlo kalorične (do 415 kcal). Razmislite samo o svom dnevnom unosu kalorija i sjetite se da med može izazvati alergijske reakcije.

Javorov sirup

Još jedan prirodno slatki proizvod, koji je kondenzirana verzija soka od šećera, šunke ili crvenog javora, koji raste isključivo u Sjevernoj Americi. Njegova je proizvodnja čitavo doba u Kanadi i nekim američkim državama. Pazite na lažnjake, proizvod ne može biti jeftin. Ne samo da se uvozi, nego i za proizvodnju 1 litre javorovog sirupa, trebate staviti 40 litara krvi od javorovog soka i budite sigurni da ćete ga uloviti od januara do aprila. U 100 g proizvoda 260 kcal, 60 g šećera i masti nije sadržano, obilje vitamina i minerala je na mjestu.

Ciklamat natrijum

Sintetički zaslađivač s oznakom E952 je 40-50 puta slađi od šećera. Još je zabranjena u SAD-u, Japanu i drugim zemljama, mada se razmatra pitanje ukidanja zabrane. To je zbog nekih pokusa na životinjama koji su svedočili o njegovoj kancerogenosti u tandemu sa saharinom. Provedena su i istraživanja kako bi se utvrdio učinci ciklamata na mušku plodnost, a ova studija pokrenuta je nakon izvještaja da tvar izaziva atrofiju testisa u štakora. No korijen problema s ciklamatom je sposobnost ili nesposobnost svakog pojedinog organizma da metabolizira, odnosno da apsorbira ovu supstancu. Prema studijama, neke crijevne bakterije u procesu prerade proizvode ciklamat cikloheksilamin - spoj koji vjerojatno ima neku kroničnu toksičnost na životinje. I premda mnoga sljedeća ispitivanja nisu dokazala takvu povezanost, ciklamat se ne preporučuje djeci i trudnicama.

Acesulfam kalijum

Na naljepnicama ga možete sresti pod šifrom E950. A dobivaju ga kroz različite kemijske reakcije, kao rezultat čega je zaslađivač 180-200 puta slađi od šećera, s nultom hranjivom vrijednošću. Koncentrat ima okus gorkog metala, a mnogi proizvođači dodaju treće hemijske komponente da prikriju obrok. Acesulfam je otporan na toplinu i stabilan je u umjereno alkalnim i kiselim uvjetima, što mu omogućava da se koristi u pečenju, u želatinskim desertima i u žvakaćim gumama. Često se koristi u proizvodnji proteinskih šejkova, pa imajte na umu da iako kalijev acesulfam ima stabilan rok trajanja, međutim, nakon što istekne, on se razgrađuje u acetoacetamid, koji je toksičan u velikim dozama.

U sedamdesetim godinama, acesulfam je optužen za kancerogenost, ali su kasnije dugotrajne studije uklonile sve sumnje iz acesulfama, zbog čega je odobren za upotrebu u Europi. I oni kritičari koji i dalje dovode u pitanje sigurnost acesulfame kalija, nastavljaju eksperimente na miševima. I iako moje negodovanje zbog toga ne poznaje granice, moram izvijestiti da acesulfam potiče izlučivanje inzulina ovisnog o dozi u štakora u nedostatku hiperglikemije. Druga studija je izvijestila o povećanju broja tumora kod muških miševa kao odgovora na davanje lijekova.

Aspartam

Uobičajeni ljudi poznati kao E951 hemijski su sintetizirani nadomjestak koji je 160-200 puta slađi od šećera. Njegova hranjiva vrijednost teži nuli, kao i trajanje slatkog okusa zbog kojeg se često miješa s drugim kolegama kako bi se maksimizirao okus šećera. Aspartam je vrlo nestabilan na visokim temperaturama i u alkalnom okruženju, tako da je njegova upotreba vrlo ograničena.

Zbog činjenice da je jedan od proizvoda propadanja aspartama u ljudskom tijelu fenilalanin (aminokiselina), svi proizvodi koji sadrže ovaj dodatak u svom sastavu imaju oznaku "Sadrži izvor fenilalanina" na etiketi i mogu biti opasni za ljude sa genetskom bolešću fenilketonuriju. Nije pronađena povezanost s neoplazmama ili psihijatrijskim simptomima, ali potrošači često prijavljuju glavobolju. Zato što se aspartam smatra okidačkim proizvodom protiv migrena, a uz to su sir, čokolada, agrumi, mononatrijev glutamat, sladoled, kafa i alkoholna pića.

Neotame

Bliski srodnik aspartama u svom kemijskom sastavu, ali 30 puta slađi od njega i termostabilniji, što ga čini atraktivnim proizvođačima hrane. Među aditivima za hranu ima oznaku E961. Prepoznat je kao bezopasan i iza njega nisu primijećeni grijesi, možda zbog činjenice da se koristi u vrlo jadnim količinama, zbog kolosalne slatkoće.

Saharin (Saharin)

Umjetni zaslađivač na etiketama E954. Imajući slatkoću 300-400 puta veću od šećera, ima nultu hranjivu vrijednost. Otporan je na visoke temperature i ne ulazi u kemijske reakcije s drugim sastojcima hrane, često se koristi u kombinaciji s drugim zaslađivačima kako bi se prikrio nedostatak ukusa, mada i sam ima neugodan metalni okus.

Rani (1970) eksperimenti na štakorima otkrili su vezu između velikih doza saharina i raka mokraćnog mjehura. Kasniji eksperimenti na primatima pokazali su da ta veza nije povezana s ljudima, jer glodari, za razliku od ljudi, imaju jedinstvenu kombinaciju visokog pH i visoke koncentracije proteina u urinu, što je pridonijelo negativnim rezultatima ispitivanja. Nakon toga, većina organizacija za kontrolu kvalitete proizvoda prepoznala je saharin kao nekancerogeni, međutim u Francuskoj je, na primjer, zabranjen.

Naravno, na vama je da odlučite kako ćete se prema tome odnositi, ali nadam se da sve ove žrtve miša nisu bile uzalud.

Sakraloza (sukraloza)

Jedan od „najmlađih“ veštačkih zaslađivača, etiketom E955, dobija se iz šećera selektivnom hloracijom u sintezi u više koraka. Konačni proizvod je oko 320-1000 puta slađi od roditelja (šećera) i ima nultu hranjivu vrijednost, a ugodnu slatkoću naslijedio je od svog oca. Sukraloza je stabilna kada se zagrijava i u širokom je pH području, pa se aktivno koristi u pečenju i u proizvodima za dugoročno skladištenje.

Naravno, veliki plus u karmi sukraloze je njegova nemogućnost utjecaja na razinu inzulina. Osim toga, on ne prelazi preko placente i gotovo sve se izlučuje iz tijela. Prema dokumentaciji, samo 2-8% konzumirane sukraloze metabolizira se.

Eksperimenti na glodavcima nisu otkrili povezanost s razvojem onkologije, ali velike doze dovele su do smanjenja fekalne mase, povećanja kiselosti u stomaku i, PAŽNJA !, povećanja tjelesne težine. Osim toga, neke su studije, iako nevažeće zbog različitih nedostataka u njihovom ponašanju, otkrile učinak velikih doza lijeka na razvoj leukemije u štakora i oštećenja DNK struktura. Ali govorimo o vrlo velikim dozama - 136 g, što otprilike odgovara 11.450 vrećica, na primjer, nadomjestak Splenda.

Šećerni alkoholi

Sladila u ovoj kategoriji su zapravo ugljeni hidrati i uopće nisu alkohol. Nalaze se u voću i povrću. A industrijski se dobivaju iz proizvoda bogatih šećerima, na primjer, kukuruza hidrogenacijom pomoću katalizatora, s izuzetkom eritritola, za čiju proizvodnju se šećeri fermentiraju. Oni se ujedinjuju ne ničom, već relativno malim brojem kalorija i niskim glikemijskim indeksom u odnosu na šećer. Njihova slatkoća obično je niža od šećera, ali njihova fizička svojstva i ponašanje kod kuhanja čine ih dobrom alternativom drugim zaslađivačima. Svi oni, osim eritritisa, mogu prouzrokovati nadimanje i proliv kad se prelazi preporučena doza, a to je bogato ne samo neugodnim senzacijama u crijevima, već i opasnošću od dehidratacije tijela uz poremećaj ravnoteže elektrolita, što dovodi do velikih problema.

Evo nekih od šećernih alkohola.

Isomalt

Derivat šećera koji nakon enzimatskog tretmana sadrži polovinu kalorija, ali i polovinu slatkoće. Ima nizak glikemijski indeks. Označeno kao E953. Često se koristi za proizvodnju laksativa, stoga imajte na umu da izomalt može uzrokovati nadimanje i proliv, jer ga crijeva doživljavaju kao dijetalna vlakna, iako ne narušava crijevnu mikrofloru, pa čak i obrnuto - doprinosi njenom povoljnom prosperitetu. Ne prelazite 50 g dnevno (25 g - za decu). Osim toga, pročitajte sastav na pakovanju jer se zbog male slatkoće izolmata, uz njega, često koriste i druga umjetna zaslađivača radi pojačavanja ukusa. Našao je široku primjenu u konditorskoj industriji.

Laktitol (Laktitol)

Drugi šećerni alkohol napravljen od laktoze je E966. Poput izomalta, on ne doseže slatku slatkoću po pola, ali ima čist ukus i ima upola manje kalorija od šećera. I ostatak je sličan bratu, a koristi se u farmakologiji kao laksativ s mogućom istodobnom nadutošću, stoga se ne preporučuje prekoračenje doze od 40 g dnevno.

Maltitol (Maltitol) ili Maltitol

Polihidrični šećerni alkohol proizveden iz kukuruznog škroba - E965. Sadrži 80-90% slatkoće šećera i ima sva njegova fizička svojstva, samo je glikemijski indeks upola manji, a kalorija također upola manje. Kao i drugi šećerni alkoholi, s izuzetkom eritritola, on ima laksativni učinak, iako se može sigurno konzumirati u velikim količinama - do 90 g.

Manitol ili manitol

Prehrambeni dodatak, kodnog naziva E421, u stvari se malo koristi kao nadomjestak šećera zbog nedovoljne slatkoće, ali svoj je poziv u farmakologiji našao kao dekongestant i diuretik. Koristi se u slučajevima zatajenja bubrega za smanjenje intraokularnog i kranijalnog pritiska. I, kao i svaki lijek, on, naravno, ima kontraindikacije: kongestivno zatajenje srca, teške bolesti bubrega, bolesti krvi. Zbog efekta dehidracije doprinosi kršenju ravnoteže elektrolita što dovodi do konvulzija i srčanih poremećaja. Ne podiže glukozu u krvi. Ne metabolizira se u usnoj šupljini, što znači da ne dovodi do razvoja karijesa.

Sorbitol (sorbitol) ili sorbitol

Oznaka je E420. Ovo je izomer spomenutog manitola, a najčešće se dobija iz kukuruznog sirupa. Manje slatko od šećera za oko 40%. Kalorije sadrže manje od šećera, svih 40%. Njegov glikemijski indeks je nizak, ali laksativne sposobnosti su velike. Sorbitol je choleretic sredstvo i stimulira probavni trakt, ali postoje nepotvrđeni dokazi da može uzrokovati oštećenje crijeva. Prema nekim izvještajima, sorbitol ima sposobnost taloženja u lećama oka.

Eritritol (Eritritol) ili Eritritol

I na kraju, po mom mišljenju, najuspješnije zaslađivač do sada, a to je proizvod enzimske hidrolize kukuruznog škroba do glukoze, nakon čega slijedi fermentacija s kvascem. Prirodna je komponenta nekih plodova. Eritritol gotovo i ne sadrži kalorije, ali ima 60-70% slatkoće. Ne utiče na glukozu u krvi, zbog čega je vrijedna pažnje u ishrani ljudi koji imaju dijabetes tipa 2. Do 90% eritritola se apsorbira u krvotok prije ulaska u crijeva, tako da ne izaziva laksativni učinak i ne dovodi do nadimanja. U kuhanju ima karakteristike poput šećera i odlično se ponaša domaće pečenje.

Ali nije sve tako ružičasto kako se možda čini, i muha u masti sada će prosipati. Budući da je početni proizvod za proizvodnju eritritola kukuruz, a poznato je da je on univerzalno genetski modificiran, to može predstavljati potencijalnu opasnost. Potražite na pakiranju riječi "non-GMO". Osim toga, eritritol sam po sebi nije dovoljno sladak, a završni zaslađivač obično sadrži druga umjetna zaslađivača, poput aspartama, čija sigurnost može biti upitna.U vrlo velikim dnevnim dozama još uvijek može izazvati proljev, pa ga treba primjenjivati ​​s oprezom kod ljudi s iritabilnim crijevima. Neke studije navode sposobnost eritritola da izaziva kožne alergijske reakcije.

Ostali zaslađivači

Sljedeće su tvari one koje se ne mogu svrstati u nijednu od gore navedenih skupina, jer se čine da se proizvode od prirodnih sirovina, ali je obrada kojoj su izloženi suprotna prirodnosti.

Stevija (ekstrakt stevije)

Činilo se da bi moglo biti bolje od ovog prekrasnog prirodnog proizvoda koji je 150-200 puta slađi od šećera i istovremeno sadrži samo 18 kcal u samoj travi? Osim toga, biljka je poznata od davnina Južnoameričkim Aboridžinima, koji su je koristili ne samo kao desert već i u svojoj tradicionalnoj medicini. Pa za početak neka vam bude poznato da stevija, poput ragbija, iz porodice astera, to jest, može predstavljati alergijsku opasnost. Od dva slatka sastojka lista stevioglikozida: steviozid ima gorak okus, što čini da njegovi zaslađivači sadrže neprimjereni ukus, dok drugi rebaudiozid nema taj neugodan okus. Što proizvođači čine kako bi se riješili gorčine i lošeg ukusa? Proizvodom tretiraju s ciljem uklanjanja steviozida - gorke, ali najkorisnije komponente, a istovremeno služe završnom zaslađivaču kao prirodnom i bezopasnom, iako to više nije Stevia.

Kad su testirani in vitro, i steviozid i rebaudiozid su mutageni, ali iako takav učinak nije primijećen kod ljudi koji uzimaju odgovarajuće doze, vlasti u nekim zemljama vlasti upozoravaju na to, a u nekim drugim zemljama upotreba stevije je u potpunosti zabranjena. . Hipotonički bolesnici trebali bi se suzdržati od upotrebe ovog proizvoda, jer on ima sposobnost snižavanja krvnog pritiska. Posavjetujte se s liječnikom ako imate problema sa probavom i hormonima.

Tagatose (Tagatose)

Prirodni monosaharid prisutan je u malim količinama u povrću, voću, mlijeku i kakau. A za industrijsku proizvodnju koristi se laktoza koja se enzimski hidrolizira kako bi se dobila galaktoza koja se zauzvrat izomerizira u alkaliji i dobiva se D-tagatoza. Ali to nije sve. Tada se pročišćava, neutralizira i rekristalizira. Fuh! Tada o njoj razgovaraju kao o prirodnom i potpuno bezopasnom zaslađivaču. Prepoznata je kao sigurna, pa čak i vrlo korisna, jer ne samo da ne podiže nivo glukoze u krvi, već je čak i snižava, što je važno za dijabetičare tipa 2.

Pa, muva u mast, iako mala, ali ipak tamo. Ne preporučuje se prekoračenje dnevne stope konzumiranja tagatoze, koja se procjenjuje na 50 g, jer može imati laksativni učinak, što može dovesti do konvulzija. Zaslađivač ne bi trebali koristiti osobe sa nasljednom netolerancijom na fruktozu.

Zaključak

Zaslađivači su atraktivna alternativa šećeru, bez dodanih kalorija. Prednosti njihove upotrebe uključuju i činjenicu da oni

  • ne uništavaju zube
  • niska ili bez kalorija
  • može se koristiti za dijabetes
  • relativno siguran u ograničenim količinama

Međutim, kao što sam gore rekao, pokušajte izbjegavati zaslađivače, kao i šećer, također zato što, iako slatki okus zamjene mozak doživljava baš poput okusa šećera, nema povratne informacije, kao što pokazuju studije. To znači da ne izazivaju osjećaje sitosti, a mogu izazvati još veću glad. Nije slučajno što mnoga istraživanja navode da upotreba nadomjestaka šećera dugoročno doprinosi povećanju indeksa tjelesne mase suprotno očekivanjima. Telo se ne može zavarati.

Dobijajte svoju dozu šećera iz voća, žitarica i druge zdrave i prirodne hrane.

Prirodni zaslađivači

Prirodni zaslađivači napravljeni su od prirodnih sastojaka. Svi prirodni suplementi imaju različite kalorije, u tijelu se polako razgrađuju, u usporedbi sa šećerom, što znači da se neće dogoditi naglo oslobađanje inzulina u krv!

Izuzeci: Stevia (biljka), eritrin - uprkos prirodnosti, ti zaslađivači su beskorisni (ne utječu na metabolizam energije i ugljikohidrata). Intenzivni nadomjesci pijeska su slabiji, pa se konzumiraju manje (obični šećer je manje slatki).

Jedan od poznatih prirodnih zaslađivača je zaslađivač fruktoze. Prirodni nadomjestci šećera su previše slatki ili previše slatki. Prirodni zaslađivači uključuju:

Najbolji zaslađivač za dijabetes je fruktoza, ali je vrlo slatka. Preporučuje se dodavanje prilikom kuhanja hrane i pića u malim količinama, tako da se sadržaj kalorija smanjuje. Na primjer, fruktozu je dozvoljeno konzumirati dijabetičari zbog niskog glikemijskog indeksa.

U običnom šećeru ova je brojka 4 puta precijenjena. Koliko mogu koristiti ovaj zaslađivač, kalorični sadržaj? Dnevna preporučena doza fruktoze je 40 g po osobi.

Usput, fruktoza se može uvesti u ishranu još u djetinjstvu. Proizvod je pogodan za kuhanje.

Hemijska struktura heksatomskih alkohola (manje slabija od šećera) - sorbitol se ne odnosi na ugljikohidrate (niskokalorični). Da bi se ovaj zaslađivač mogao usvojiti po tijelu, inzulin je potreban. Sorbitol sadrži:

  • kajsije
  • planinski pepeo
  • jabuke i drugo voće.

Dnevno se može jesti do 12-15 grama sorbitola, glavna stvar je da doza ne prelazi 35 g dnevno. Ako se ovaj prag prekorači, moguć je crevni poremećaj - proliv.

Ako se odlučite na popisu zaslađivača, određujući za sebe koji je zaslađivač bolji za gubitak kilograma ili dijabetes, tada biste trebali obratiti pažnju na eritritol. Ovaj proizvod se naziva i šećer od dinje.

Od glavnih prednosti, nakon upotrebe ovog zaslađivača među konkurentnim aditivima, navedeno je:

  • gotovo bez kaloričnih proizvoda
  • ne povećava glukozu u krvi,
  • brzo se rastvara u tečnostima
  • nema mirisa
  • ne izaziva karijes,
  • kada prekoračenje dnevne doze ne izaziva proliv i druge laksativne efekte,
  • bez nuspojava.

Vrlo često proizvođači sorbita dodaju eritritol svojim dodacima. Dakle, sorbitol poboljšava okus. Iz svih gore navedenih karakteristika aditiva jasno je koji zaslađivač odabrati. Eritrit je bezuslovno.

Danas su Stevia svjesni gotovo svi ljudi koji su odbili slatkiše. Ovaj proizvod se prodaje u ljekarnama, trgovinama prehrane i sportske prehrane. Stevia je reciklirano lišće biljke podrijetlom iz Azije i Južne Amerike.

Biljni dodatak ima sljedeće karakteristike:

  • potpuno prirodan
  • bez kalorija,
  • slatkoća premašuje šećer za 200 puta.

Jedan od odbijajućih faktora kod upotrebe ovog zaslađivača je specifični aftertaste. Dnevno je dozvoljeno 3,5-4,5 mg / kg ljudske težine. Ova medena trava poznato je kao sredstvo za uklanjanje neravnoteže glukoze u plazmi.

Ovo je najbolji zaslađivač, čak i kod dijabetesa, zbog svoje prirodnosti i bez kalorija endokrinolozi proizvod preporučuju dijabetičarima. Stevia je sigurna, bez kontraindikacija.

Sukraloza (umjetni šećer)

Dodatak se pravi na bazi granuliranog šećera. Slatkoća aditiva prelazi šećer i to više od 600 puta. Istovremeno, Sucralose nema apsolutno nikakvih kalorija i nema utjecaja na nivo glukoze. Najprijatnija razlika od ostalih zaslađivača, potrošači primjećuju ukus sličan ukusu običnog pijeska.

Sukraloza se dodaje tokom kuhanja, proizvod se ne mijenja nakon termičke izloženosti. Nutricionisti nazivaju Sucralose visokokvalitetnim nadomjestkom šećera, koji je dozvoljen za upotrebu svim potrošačima aditiva u hrani, uključujući:

Dozvoljeno je do 15 mg / kg težine osobe dnevno. Probavljivost Sukraloze je 15%, nakon 24 sata tijelo se u potpunosti izlučuje.

Najpopularnija, umjetna zamjena za šećer, 200 puta slatkoćom nadmašuje svog konkurenta (šećer). Aspartam je malo kalorija. Jedan od uvjeta za upotrebu Aspartama je zabrana dodavanja aditiva jelima koja su podložna dugotrajnom termičkom kuvanju i ključanju.

U suprotnom, Aspartame će se razgraditi. Koristiti ovaj zaslađivač moguće je samo uz točno pridržavanje doze. Tada je dodatak siguran.

Šteta saharina o kojoj se mnogo raspravlja ne potvrđuje ništa. Eksperimenti provedeni na laboratorijskim životinjama 70-ih godina već su opovrgnuti. Tokom modernog istraživanja, naučnici su otkrili da osoba smije dnevno konzumirati ne više od 5 mg / kg ukupne težine. Vrijedi napomenuti da saharin premašuje slatkoću šećera za 450 puta.

Slatkoća cikloma bez kalorija prelazi šećer za 30 puta. To je hemijski zaslađivač koji se koristi za pečenje i kuhanje. Dozvoljeno je do 11 mg / kg ljudske težine dnevno. Najčešće se, za poboljšanje ukusa i smanjenje doziranja, Ciklamen koristi zajedno s drugim zaslađivačem - saharinom.

Koji je najbolji zaslađivač

Vrlo često ljudi koji se žele odreći šećera, imaju važno pitanje koji su zaslađivači bolje koristiti. Bilo koji zaslađivač, ako se mudro koristi, nije bezopasan. Da biste osigurali siguran slatki život bez šećera, pri odabiru zaslađivača morate pročitati sastav proizvoda i dozu navedenu na naljepnicama.

Bilo koji, čak i najbezopasniji dodatak prehrani koji se nekontrolirano uzima, može biti štetan za vaše zdravlje. Preporučio bih da svoj izbor odaberete u korist prirodnih nadomjestaka, jer su oni potpuno sigurni.

Fruktoza ili sorbitol pogodni su za konzervativce i skeptici koji se plaše inovacija. Od novih zaslađivača, pogodan je Sucralose, dobro uspostavljeni stevia ili eritritol. U svakom slučaju, morate koristiti zamjenske šećere bez prekoračenja preporučene doze.

Ako postoji alergijska predispozicija ili druga bolest, tada samo liječnik može savjetovati koji je zaslađivač bolji u ovom ili onom slučaju. Proizvod se prodaje u ljekarnama, dijetalnim odjeljcima prehrane, dijabetičarima supermarketa i samo u trgovinama. Prije upotrebe dodatka prehrani, potrebno je da se upoznate s preporučnim uputama, tada vam slatki život neće dati gorčinu. Uživajte u čajanstvu!

Koji dodatak koristite? Podijelite svoje iskustvo u komentarima na mom postu.)

Vrste zaslađivača

Zamjena za šećer je hemijska supstanca koja se koristi umjesto šećera. Službeno se takvi proizvodi smatraju aditivima u hrani, jer je glavni opseg njihove primjene prehrambena industrija.

Zaslađivače je korisno koristiti jer su jeftinije od običnog šećera. Međutim, mnoge od njih ne sadrže kalorije, zbog čega obezbjeđuju gubitak tjelesne težine kod ljudi koji ih koriste.

Također, njihova je konzumacija dopuštena bolesnicima sa šećernom bolešću, jer većina zaslađivača ne povećava količinu glukoze u krvi, omogućavajući pacijentima da se ne odreknu svoje omiljene hrane.

Ipak, ne može se reći da su sva ova jedinjenja bezopasna. Veoma su raznolike, a svaka ima svoje karakteristike. Da biste shvatili koji je zaslađivač najbolji, trebate se pozabaviti karakteristikama svake vrste. Ali prije toga morate saznati koje vrste zaslađivača postoje.

Među njima su:

  1. Prirodna. Prirodnog su porekla i izvlače se iz voća, bobica i biljaka. Obično su visoke kalorije.
  2. Veštačka. Napravljeni su od hemijskih spojeva. Većina umjetnih zaslađivača nema kalorija, a karakterizira ih i vrlo slatki okus. Ali oni nisu uvek sigurni za zdravlje, jer mogu sadržavati supstance koje telo ne apsorbuje.

U vezi s tim, teško je reći koju vrstu zaslađivača je bolje odabrati. Vrijedno je otkriti koje su karakteristike svojstvene svakom zamjeni - tek tada možete odlučiti.

Šteta i prednosti nadomjestaka šećera

Upotreba nadomjestaka šećera u različitim područjima zahtijeva oprez. Morate znati tačno za šta su korisni i na šta treba paziti. Zato je vrijedno otkriti koja su korisna i štetna svojstva zaslađivača kako biste ih mogli procijeniti.

Ovi proizvodi imaju mnogo vrijednih svojstava, pa ih se stoga koristi široko.

Glavne prednosti zaslađivača uključuju:

  • nizak sadržaj kalorija (ili nedostatak kalorija),
  • nedostatak opterećenja na gušterači kada ih koristite,
  • nizak glikemijski indeks, zbog čega oni ne povećavaju glukozu u krvi,
  • spora asimilacija (ili eliminacija iz tijela nepromijenjena),
  • normalizacija creva,
  • antioksidativni efekat
  • sposobnost povećanja imuniteta, ukupno jačanje organizma,
  • sprečavaju pojavu zubnih bolesti.

Moram reći da ove osobine nisu svojstvene svim zamjenama za šećer. Neki od njih nemaju učinak čišćenja i učvršćivanja. Ali većina ovih svojstava se u jednoj ili drugoj mjeri manifestira u svakom proizvodu koji zamjenjuje šećer.

Ali imaju i negativne karakteristike:

  1. Rizik od razvoja poremećaja u probavnom traktu tokom zloupotrebe ovih supstanci.
  2. Hemijska nestabilnost (zbog nje se mogu mijenjati ukus proizvoda i miris).
  3. Učinak sintetskih zamjena samo na okusne pupoljke. Zbog toga osoba dugo vremena ne može dobiti dovoljno, jer odgovarajući signali ne dolaze u mozak. To može uzrokovati prejedanje.
  4. Vjerojatnost za razvoj raka mokraćnog mjehura zbog upotrebe saharina.
  5. Stvaranje otrovnih tvari u metabolizmu aspartama. Ovo može oštetiti živce, srce i krvne sudove.
  6. Rizik od intrauterinih poremećaja rasta kada trudnica konzumira supstancu koja se zove ciklamat.
  7. Mogućnost psihoneurotskih poremećaja.

Većina negativnih karakteristika karakteristična je za umjetne nadomjestke šećera. Ali prirodne tvari mogu štetiti i ako se koriste u nerazumnoj količini.

Umjetni zaslađivači

U sastavu umjetnih zaslađivača dominiraju hemijske komponente. Nisu toliko sigurni za tijelo, jer ih ne mogu apsorbovati. Neki smatraju da je ovo svojstvo prednost - ako se komponenta ne apsorbira, onda to ne utječe na metabolizam ugljikohidrata, težinu i razinu glukoze.

Morate razmotriti ove zaslađivače detaljnije kako biste otkrili jesu li korisni:

  1. Saharin. U nekim se zemljama smatra kancerogenom, iako je u Rusiji dozvoljen. Glavna kritika ove tvari povezana je s prisustvom neugodnog metalnog ukusa. Česta upotreba može prouzrokovati gastrointestinalne bolesti. Njegove prednosti uključuju nisku energetsku vrijednost, što ga čini vrijednim za ljude s viškom tjelesne težine. Takođe, pri zagrijavanju ne gubi svoja svojstva i ne emitira otrovne tvari.
  2. Ciklamat. Ovaj spoj ima vrlo sladak ukus ako nema kalorija. Grijanje ne iskrivljuje njegova svojstva. Ipak, pod njegovim se utjecajem povećava učinak kancerogenih oboljenja. U nekim je zemljama njegova uporaba zabranjena. Glavne kontraindikacije za ciklamat uključuju trudnoću i dojenje, kao i bubrežne bolesti.
  3. Aspartam. Ovaj je proizvod znatno bolji od šećera u intenzitetu ukusa.Međutim, on nema neugodan okus. Energetska vrijednost tvari je minimalna. Neprijatna karakteristika aspartama je nestabilnost tokom termičke obrade. Grijanje čini toksičnom - oslobađa se metanol.
  4. Acesulfam Kalijum. Ovaj spoj takođe ima izraženiji ukus od šećera. Kalorije nedostaju. Kada koristite proizvod, gotovo da nema rizika od alergijskih reakcija. Takođe nema štetan uticaj na zube. Dozvoljeno je njegovo dugo čuvanje. Nedostatak ovog zaslađivača je što ga tijelo ne apsorbira i ne sudjeluje u metaboličkim procesima.
  5. Sukrazit. Na svojstva sukrazita ne utječe temperatura - on ostaje nepromijenjen kada se zagrijava i smrzava. Necalorien, zbog kojeg ga naširoko koriste oni koji žele smršavjeti. Opasnost predstavlja prisutnost u njemu fumarne kiseline, koja ima toksični efekat.

Video o svojstvima zaslađivača:

Kombinovana sredstva

Prije nego što odlučite koji je zaslađivač najbolji, razmislite o proizvodima koji su kombinacija nekoliko tvari. Nekim se korisnicima čini da takvi zaslađivači imaju vrijednije osobine.

Najpoznatiji su:

  1. Milford. Ovaj zamjena nalazi se u nekoliko sorti čiji sastav ima razlike. Značajke utjecaja proizvoda ovise o komponentama uključenim u njih. Neki su bliski prirodnim (Milford Stevia), drugi su u potpunosti sintetički (Milford Suess).
  2. Fid parada. Ovaj proizvod sadrži komponente kao što su sukraloza, eritritol, steviozid i ekstrakt šipak. Gotovo svi (osim bokova ruževa) su sintetički. Alat karakteriše nizak sadržaj kalorija i mali glikemijski indeks. Proizvod se smatra sigurnim, iako sustavno zlouporaba njega može prouzrokovati negativne posljedice (debljanje, smanjen imunitet, poremećaji živčanog sustava, alergijske reakcije itd.). Budući da u ovom zaslađivaču postoji nekoliko sastojaka, morate uzeti u obzir osobitosti svakog od njih.

Korištenje kombiniranih zaslađivača mnogima se čini ugodnim. Ali morate se sjetiti prisutnosti sintetičkih komponenti u njima, što može biti štetno.

Koju zamjenu odabrati?

Liječnik bi vam trebao pomoći odabrati najbolji zaslađivač za one koji imaju zdravstvenih problema. Ako postoji zabrana upotrebe šećera, tvar za zamjenu će se koristiti stalno, što znači da bi rizici od upotrebe trebali biti minimalni.

Nije lako uzeti u obzir karakteristike tijela i kliničku sliku bez odgovarajućeg znanja, stoga je bolje da dijabetičari ili osobe s pretilošću konzultiraju liječnika. Na taj ćete način odabrati kvalitetan proizvod koji će omogućiti upotrebu poznatih jela.

Proučavanje svojstava postojećih zaslađivača i pregleda korisnika omogućili su nam rangiranje najboljih proizvoda iz ove grupe.

Najznačajniji pokazatelji u evaluaciji su sljedeći pokazatelji:

  • nivo sigurnosti
  • vjerojatnost nuspojava
  • kalorični sadržaj
  • ukusne kvalitete.

Za sve gore navedene kriterije je Stevia najbolja. Ova supstanca je prirodna, ne sadrži štetne nečistoće, nehranjiva je. Nuspojave pri upotrebi javljaju se samo u prisustvu osjetljivosti. Takođe, ovaj zaslađivač nadmašuje šećer u stepenu slatkoće.

Manje sigurna, ali pristojna zamjena za šećer je Aspartame. Takođe je kaloričan i ima izražen slatkast ukus.

Problem je njegova nestabilnost tijekom zagrijavanja, zbog čega proizvod gubi svojstva. Takođe, neki ljudi izbjegavaju ovaj proizvod zbog njegove hemijske prirode.

Acesulfam kalijum je još jedna zamena za šećer koja je među bezopasnim, uprkos svom sintetičkom poreklu.

Ne sadrži kalorije, ne utiče na količinu glukoze u krvi, ne mijenja se pri termičkoj obradi proizvoda. Nedostatak su nuspojave povezane s radom probavnog trakta.

Ksilitol je na četvrtom mjestu na rang listi. Ima dobar ukus i mnoštvo korisnih svojstava. Karakterizira ga mala brzina asimilacije zbog čega ne izaziva hiperglikemiju. Za potrošače koji slijede dijetu, ksilitol nije pogodan zbog svog kalorijskog sadržaja - to je ono što ne dopušta nazvati ga najboljim.

Sorbitol je posljednji na listi najefikasnijih i najsigurnijih zaslađivača. Prirodna je i netoksična. Tijelo asimilira ovu tvar postepeno, što je važno za pacijente s dijabetesom. Ima izražen slatkast ukus. Zbog velike energetske vrijednosti, proizvod ne može koristiti ljudi s prekomjernom težinom.

Video - sve o zaslađivačima:

Podaci u ovoj ocjeni su relativni jer učinak bilo kojeg zaslađivača može varirati zbog individualnih svojstava tijela.

Šta su zaslađivači?

Poznato je da višak u prehrani ljudi hrane i pića koji sadrže veliku količinu šećera, doprinosi razvoju zubnih bolesti, nepovoljno utječe na gušteraču, može dovesti do debljanja.

Zaslađivači su hemijska jedinjenja i tvari koje imaju slatki okus. Za one koji žele jesti manje redovnog šećera, postavlja se logično pitanje: "Koji je zaslađivač bolji?"

Zaslađivači postoje u obliku:

Rasprostranjena supstanca koristi se u prehrambenoj industriji. Zaslađivač u obliku tableta koristi se za poboljšanje ukusa različitih pića, a tečni zaslađivač domaćica dodaje se mnogim domaćim jelima.

Šta su slatki aditivi?

Prirodni zaslađivači vade se iz biljnih materijala. Imaju kalorijski sadržaj, ali njihov raspad u gušterači traje duže nego propadanje šećera, pa ne dolazi do naglog povećanja razine inzulina u krvi.

Izuzetak su eritritol i stevija. Ovi zaslađivači nemaju energetsku vrijednost. Prirodno, zaslađivači imaju niži postotak slatkoće od sintetičkih kolega. Stevia se ovdje razlikuje od ostatka grupe - po ukusu je 200 puta slađa od šećera.

Najbolja sladila su one tvari koje su napravljene od prirodnih sirovina, ali je poželjno konzultirati stručnjaka prije uzimanja.

Sintetički zaslađivači napravljeni su od hemijskih spojeva, a obično nemaju kalorija. Kada se ove tvari koriste u većim količinama od preporučenih, moguće je narušavanje njihovog ukusa.

Najčešća sladila i njihove karakteristike

Upoznajmo se najprije s prirodnim tvarima.

Komponenta koja je dio povrća, voća, meda. Ukus je slađi od šećera u prosjeku 1,5 puta, ali ima niži sadržaj kalorija. Oblik za oslobađanje je bijeli prah, on se dobro otapa u tekućinama. Kada se neko telo zagreva, njegova svojstva se lagano menjaju.

Fruktoza se apsorbuje duže vrijeme, ne izaziva nagle skokove inzulina u krv, pa liječnici dopuštaju njegovu uporabu u malim dozama za dijabetes. Za jedan dan možete koristiti zdravu osobu bez negativnih posljedica do 45 g.

  • u odnosu na saharozu, ima manje agresivan učinak na zubnu caklinu,
  • odgovoran za prisustvo stabilne količine glukoze u krvi,
  • Ima svojstvo tonika, što je važno za ljude koji izvode naporan fizički rad.

Ali fruktoza ima i svoje snažne mane. Fruktozu razgrađuje samo jetra (za razliku od glukoze koja je dio redovnog šećera). Aktivna upotreba fruktoze vodi, prvo, do povećanog opterećenja jetre. Drugo, višak fruktoze odmah prelazi u zalihe masti.
Osim toga, višak fruktoze može utjecati na pojavu sindroma iritabilnog crijeva.

To još nije sigurno zaslađivač, a njegova upotreba opravdana je samo uz savjet liječnika.

Ovaj zaslađivač hrane i pića, dobija se od istoimenog zeljastog usjeva, koji se naziva medena trava. Raste u Aziji i Južnoj Americi. Dopuštena doza dnevno iznosi do 4 mg po kilogramu ljudske težine.

Prednosti upotrebe stevije:

  • bez kalorija
  • supstanca je jako slatka
  • normalizuje krvni pritisak,
  • sastav sadrži antioksidante,
  • prilagođava rad probavnog trakta,
  • uklanja toksine
  • snižava loš holesterol
  • sadrži kalijum potreban bubrezima i srcu.

Ali ne sviđa se svima ukus stevije. Iako proizvođači neprestano poboljšavaju tehnologiju čišćenja, ova je mana postala manje uočljiva.

Ovaj zaslađivač se naziva i šećer od dinje. Kristalne je prirode, nema mirisa u njoj. Kalorični sadržaj tvari je zanemarljiv. Razina slatkoće je 70% u usporedbi s okusom šećera, tako da nije štetna ako se konzumira čak i u većim količinama od saharoze. Često se kombinira sa stevijom, jer eritritol nadoknađuje specifičnim ukusom. Nastala supstanca je jedno od najboljih zaslađivača.

  • izgled se ne razlikuje od šećera,
  • nizak sadržaj kalorija
  • nedostatak štete ako se koristi umjereno,
  • dobra rastvorljivost u vodi.

Teško je pronaći nedostatke, ovaj zaslađivač stručnjaci smatraju jednim od najboljih danas.

Prisutan je u sastavu škrobnih plodova (posebno suhog voća). Sorbitol se ne pripisuje ugljikohidratima, već alkoholima. Nivo slatkoće dodataka je 50% razine šećera. Sadržaj kalorija iznosi 2,4 kcal / g, preporučena norma nije veća od 40 g, a poželjno je do 15 g. Proizvođači ga koriste kao emulgatore i konzervanse.

  • niskokalorični dodatak
  • povećava količinu proizvodnje želudačnog soka,
  • je choleretic agent.

Među nedostatke: ima laksativni učinak i može uzrokovati nadimanje.

Sada razmotrimo zaslađivače i zaslađivače sintetskog porijekla.

Ima relativnu sigurnost. Aditiv je napravljen od šećera, iako je 600 puta slađi od njega. Kada se konzumira, dnevna doza od 15 mg / kg tjelesne težine ne može se premašiti, ona se u potpunosti izlučuje iz ljudskog tijela za 24 sata. Sucralose je odobren za upotrebu u većini zemalja.

Korisna svojstva zaslađivača:

  • ima uobičajeni ukus šećera,
  • nedostatak kalorija
  • kada se zagreva, ne gubi svoja svojstva.

Nema dokazanih istraživanja o opasnostima ovog zaslađivača, službeno se smatra jednom od najsigurnijih. Ali ne preporučuje se djeci mlađoj od 14 godina, može povećati razinu inzulina.

ili dodatak hrani E951. Najčešći umjetni zaslađivač. Naučnici još uvijek nisu do kraja utvrdili kakve koristi i štete mogu donijeti ljudskom tijelu.

  • 200 puta slađi od šećera
  • sadrži najmanje kalorija.

  • U tijelu se aspartam razgrađuje na aminokiseline i metanol, što je otrov.
  • Budući da se aspartam službeno smatra sigurnim, on se nalazi u ogromnom broju namirnica i pića (slatka soda, jogurt, žvakaće gume, sportska prehrana i slično).
  • Ovaj zaslađivač može uzrokovati nesanicu, glavobolju, zamagljen vid i depresiju.
  • Prilikom testiranja na aspartam na životinjama, primijećeni su slučajevi raka mozga.

Supstanca je slađa od šećera 450 puta, ima gorak okus. Dozvoljena dnevna doza postaje 5 mg / kg. Danas se saharin smatra štetnom supstancom koja ima negativan uticaj na ljudsko telo: izaziva žučnu bolest. Karcinogeni u svom sastavu mogu izazvati zloćudne tumore.

Proizvodi se i kemijskim procesima te, poput prethodne komponente, štetno za zdravlje, posebno izaziva bubrežni zastoj. Dopuštena dnevna količina za odraslu osobu iznosi 11 mg po kilogramu tijela.

Prednosti i štete zaslađivača

Svaka osoba koja razmišlja o zdravom načinu života zbog zdravstvenih problema ili potrebe, ima mogućnost izbora između šećera ili zaslađivača. I kao što praksa pokazuje, trebate razumjeti koji zaslađivač je pravi za vas.

S druge strane, zamjenu za šećer aktivno koriste proizvođači koji slijede svoje interese, i nije činjenica. da je zdravlje potrošača na prvom mjestu među njima. Zbog toga je jako važno razumjeti ih i biti u mogućnosti napraviti neovisan izbor, želite li popiti pića s aspartamom, na primjer?

Na čemu se treba zaustaviti: pravi izbor

Prije dodavanja umjetnog zaslađivača jelima, morate procijeniti zdravstveni rizik. Ako se osoba odlučila za zaslađivač, najbolje je koristiti neku tvar iz prirodne grupe (stevija, eritritol).

Na pitanje koja je bolja, stevija se može preporučiti, jer je sigurna i za trudnice. Ali trebali bi kod svog ginekologa provjeriti treba li koristiti željeni dodatak hrani ili ne. Ali čak i ako je osoba potpuno zdrava, onda u ovom slučaju treba dobiti preporuku stručnjaka, koji zaslađivač je bolje odabrati.

Konačni izbor zaslađivača uvijek je vaš.

Pogledajte video: PRIRODNI I VEŠTAČKI ZASLAĐIVAČI Aspartam, stevija, javor, med, agava, šećerni alkoholi. . (Maj 2024).

Ostavite Svoj Komentar