Mogu li jesti grašak za dijabetes?
Pacijent s dijabetesom mora pratiti njegovo zdravstveno stanje i odbijati određenu hranu dok slijedi dijetu. Grašak u prisustvu bolesti može se jesti za snižavanje glukoze u krvi, ali prije upotrebe potrebno je provjeriti da nema kontraindikacija.
Prednosti graška kod dijabetesa
Grašak za dijabetes tipa 2 ima puno prednosti, među kojima je i bogat sastav:
- vitamini grupa A, B, K, H, E, PP,
- cink
- selen
- kalijuma
- aluminijum
- gvožđe
- jod
- bor
- inhibitori amilaze
- magnezijum
- lipidna vlakna
- skrob
- titanijum
- molibden
- vanadijum.
Zbog niskog glikemijskog indeksa i prisustva biljnih proteina, mahunarke kod dijabetesa doprinose:
- normalizacija srca, jetre i bubrega,
- poboljšati metabolizam masti,
- rješavanje žgaravice,
- snižavanje šećera u krvi
- niži holesterol
- obnavljanje probavnog sistema.
Proizvod je koristan pri visokom tlaku i ima energetsku vrijednost od 298 kalorija.
Koji je grašak zdraviji?
Svježi zeleni grašak u fazi zrenja mlijeka sadrži maksimalnu količinu hranjivih sastojaka, pa ga trebate koristiti u sezoni kako biste napunili zalihu korisnih elemenata u tragovima u tijelu. Zamrznuti proizvod zadržava vrijedna svojstva. Konzervirani grašak gubi neke hranjive sastojke.
Oguljeni proizvodi sadrže manje vitamina i minerala, jer se vidi njihov visoki sadržaj u kore, koja se uklanja tokom obrade. Ova vrsta graška odlikuje se cjelogodišnjom dostupnošću i dobrim ukusom.
Moguća šteta
Proizvod se ne preporučuje za upotrebu tokom trudnoće, jer pospješuje proces stvaranja gasova. Pored toga, grašak je zabranjeno koristiti za starije pacijente sa fizičkom neaktivnošću. Sadrži mliječnu kiselinu koja se nakuplja u mišićnom tkivu, stoga, sjedilačkim načinom života, akumulacije uzrokuju napad boli i razvoj patologije zglobova.
Ako postoji gihta, jela od graška mogu se jesti u malim količinama i u kuvanom obliku, izbjegavajući upotrebu svježeg proizvoda. Oprez treba jesti grašak pacijenti sa tromboflebitisom, holecistitisom i bolestima mokraćnog sistema. Zabranjeno je jesti povrće s individualnom netolerancijom, peptičkim ulkusom i gastritisom, jer to može komplicirati tok patologije.
Kako kuhati grašak za dijabetes?
Jelovnik graška ima brojne prednosti u obliku:
- dostupnost
- jednostavnost pripreme
- ishrana
- stabilizacija metabolizma ugljikohidrata,
- dobrog ukusa.
Od proizvoda sa niskim nivoom glikemije možete kuhati mnoga ukusna jela, ali recepti od kaša i supa su česti.
Grašak od graška
Kad se koristi grašak od brašna u njegovom čistom obliku, može se normalizovati rad gastrointestinalnog trakta. Da biste to učinili, potrebno je jesti 1/2 žličice. tokom dana. Osim toga, može se koristiti za pripremu dijetalnog pirea koji se priprema od 150 g proizvoda i 500 ml čiste vode.
Lonac s vodom treba staviti na štednjak, pričekati da prokuha, dodati brašno i sol, pirjati na laganoj vatri dok se smjesa ne zgusne, ne zaboravljajući stalno miješati. Tokom hlađenja, gustoća pire krompira će se povećati.
Kad se koristi grašak od brašna u njegovom čistom obliku, može se normalizovati rad gastrointestinalnog trakta.
Juha od graška
Da biste napravili supu, potreban vam je svježi zeleni grašak ili smrznuti proizvodi. Suvi grašak je pogodan za jelo, ali kuhaće se duže. Ako postoji bolest stupnja 1-2, preporučuje se kuhanje supe koristeći goveđi juhu, koja se odlikuje korisnim svojstvima i snižava razinu šećera.
Juha treba biti sekundarna. Da biste to učinili, tekućina se mora prvo ocijediti, a zatim ponovo staviti na štednjak. Ako želite, juhu možete raznovrsiti dodavanjem luka, šargarepe i krompira. Povrće se može isjeći na male komade i pržiti na maslacu ili dodati u supu, prethodno nasjeckanu na rešetki.
Grašak kaša
Da biste pripremili kašu od graška, morat ćete proizvod staviti u posudu, uliti toplu vodu i ostaviti nekoliko sati. Nakon što se sastojci izliju u lonac s debelim dnom i zidovima, koji će omogućiti jelu brže kuhanje i ravnomjerno kuhati. Za kuhanje koristite minimalnu toplinu. Prilikom kuhanja smjesu se mora neprestano miješati da se ne pregori.
Ako je potrebno, onda kaši možete dodati malo vode kada postane gusta. Da bi se grašak kratko zakuhao, preporučuje se da ga bude u toploj vodi. Za kuhanje u prosjeku treba 40-60 minuta. Kaša od graška može se kuhati 1-2 puta u 14 dana, u protivnom česta upotreba proizvoda može uzrokovati nadimanje i probavu. Ako pravilno kuvate jelo, tada ćete se osjećati bolje s dijabetesom.