Norma šećera u djece - tablica pokazatelja u krvi prema dobi, uzrocima povišene razine i liječenju
Za liječenje zglobova naši čitaoci su uspješno koristili DiabeNot. Uvidjevši popularnost ovog proizvoda, odlučili smo ga ponuditi vašoj pažnji.
Količina glukoze i šećera u krvi jedan je od glavnih biohemijskih kriterija. Ako se dijete ne žali na loše zdravlje, tada morate planirati šećer na svakih 6 do 12 mjeseci tokom planiranog pregleda djeteta, a bez obzira na analizu, mora se znati šećer. Ako postoje indikacije za temeljitiji test krvi, tada se to radi po potrebi u pravcu liječnika i u pravoj količini.
Postupak ispitivanja glukoze
Krvni test se obavlja ambulantno, a može ga se izvesti i sam kod kuće, uz minimalne vještine, ako kupite poseban prijenosni uređaj zvan glukometr.
Istudija se mora izvesti na prazan stomak, prije nego što ne možete jesti, raditi intenzivne fizičke vježbe i piti puno tekućine u roku od 8-10 sati, to se odnosi i na novorođenčad.
Također morate zapamtiti da nivo glukoze može jako fluktuirati u periodu bolesti, posebno teške. Stoga je u ovom trenutku, ako nema hitne indikacije, bolje suzdržati od provođenja testa, posebno kod novorođenčadi. Ispod je tabela stopa šećera u krvi kod djece i odraslih.
Nivo šećera, mmol / l
Krv za analizu obično se uzima iz prsta na ruci, a kod male djece to se može učiniti s ušnom repom, petom ili nožnim prstom.
Sadržaj šećera u djece
Ovaj pokazatelj može imati malo različite vrijednosti ovisno o dobi, ali neće se toliko razlikovati kao kod fluktuacija u koncentraciji bilirubina ili crvenih krvnih zrnaca.
- Kod djece od rođenja do jedne godine norma je malo niža razina glukoze koja bi trebala biti 2,8-4,4 mmol / litra.
- Od jedne godine do 5 godina dozvoljena razina šećera iznosi 3,3-5,0 mmol / litra.
- U djece starije od 5 godina glukoza u krvi bi trebala biti u rasponu 3,3-5,5 mmol / litra, kao u odraslih.
Odstupanje od normalne vrijednosti
Da biste shvatili zašto se šećer u krvi kod djece može smanjiti ili povećati, morate razumjeti kojim putem ide njegova regulacija u tijelu.
- Prvo, glukoza je univerzalni energetski materijal za sve organe i tkiva tijela.
- Drugo - bilo koji složeni ugljikohidrati hrane pod utjecajem posebnih enzima razgrađuju se u želucu do obične glukoze koja vrlo brzo prodire u krv i transportira je jetru.
- Treće, puno hormona sudjeluje u mehanizmu regulacije šećera u krvi:
- inzulin - formiraju ga samo ćelije gušterače i jedini je biološki aktivni spoj koji može sniziti količinu glukoze u krvi. Aktivira apsorpciju šećera od strane ćelija, kao i stvaranje glikogena (složenog ugljikohidrata) u jetri i masnom tkivu iz viška glukoze tj.
- glukagon - proizvodi ga samo gušterača, ali ima upravo suprotan učinak. Ako nivo šećera u krvi padne, to je razlog da se koncentracija glukagona naglo povećava, uslijed čega počinje aktivno razgradnje glikogena, odnosno oslobađa se velika količina glukoze.
- hormoni stresa (kortikosteron i kortizol), kao i hormoni dejstva i straha (adrenalin, norepinefrin) - izlučuju se iz kore nadbubrežne kore i mogu povećati sadržaj šećera,
- hormona hipofize i hipotalamusa - sposobni su povećati koncentraciju glukoze u krvi na pozadini teških stresnih situacija i mentalnog stresa, kao i s njegovim nepredviđenim smanjenjem,
- hormoni štitnjače - imaju veoma izraženu sposobnost da pojačavaju sve metaboličke procese, rezultirajući porastom šećera u krvi.
Nizak nivo glukoze u detetu
Iz prethodnog proizlazi da se kod djece šećer može sniziti kad postoji mala potrošnja, slaba apsorpcija ili povećana upotreba organa i tkiva. Najčešći razlozi su sljedeći:
- dugotrajno gladovanje i nemogućnost konzumiranja dovoljno vode, otkriva ova analiza
- probavne bolesti kao što je pankreatitis. Istovremeno, ne postoji adekvatna izolacija amilaze (specifičnog enzima), stoga složeni ugljikohidrati se ne cijepaju na glukozu. Može biti i sa gastritisom, gastroduodenitisom ili gastroenteritisom. Sve ove bolesti dovode do inhibicije reakcije razgradnje složenih ugljikohidrata i slabe apsorpcije glukoze u probavnom traktu tj.
- teške (naročito hronične) oslabljujuće bolesti,
- metabolički poremećaji u tijelu, gojaznost,
- tumori gušterače (inzulinomi), koji počinju rasti iz stanica koje luče inzulin u krvotok. Kao razloge - previše inzulina ulazi u krvotok iz tumorskih stanica, pa šećer kod djece naglo pada,
- bolesti živčanog sistema kod teških traumatičnih ozljeda mozga ili urođenih patologija mozga,
- sarkoidoza - iako se najčešće javlja kod odraslih, ponekad se otkriva u ranoj dobi,
- trovanje hloroformom ili arsenom.
Uz oštar pad koncentracije glukoze u krvi, ta je slika vrlo karakteristična: dijete se u početku aktivno igra, pokretno je i živo. Nakon nekog vremena, kada šećer počne opadati, kod djeteta se pojavi čudna anksioznost, njegova aktivnost postaje još veća. Djeca koja već znaju govoriti mogu tražiti hranu, pogotovo žele slatkiše.
Nakon toga primjećuje se kratki bljesak nekontroliranog uzbuđenja, zatim počinje vrtoglavica, dijete pada i gubi svijest, ponekad mogu biti grčevi.
U takvim slučajevima, da bi se potpuno vratilo normalno stanje, dovoljno je dati bebi nekoliko slatkiša na vrijeme ili intravenski ubrizgati glukozu.
Mora se imati na umu da je dugotrajno smanjenje šećera vrlo opasno za djecu jer je u ovom slučaju vjerojatnost smrtnog ishoda uslijed hipoglikemijske kome previsoka.
Povišen nivo
Povećanje koncentracije šećera kod djeteta može se primijetiti ako postoje sljedeći razlozi:
- nepismena analiza (nakon nedavnog obroka),
- snažna fizička ili živčana napetost - to aktivira hormonalni sistem nadbubrežne žlijezde, štitne žlijezde i hipofize što dovodi do hipoglikemije tj.
- bolesti endokrinih žlijezda - nadbubrežne žlijezde, štitna žlijezda, hipofiza,
- tumorski procesi u gušterači, pri čemu se razvija nedostatak inzulina, odnosno hormon nastaje u maloj količini, tj.
- gojaznost, posebno visceralna. Istovremeno, određeni broj spojeva oslobađa se iz masnog tkiva u krvotok, koji smanjuju osjetljivost tkiva na inzulin. Istovremeno, sam hormon sintetizira se u normalnoj količini, ali to nije dovoljno za snižavanje razine šećera na normalu. Zbog toga gušterača počinje intenzivnije raditi, što znači da se njezine rezerve brzo troše, stvaranje inzulina naglo se smanjuje i razvija se dijabetes melitus (visoka glukoza u krvi),
- dugotrajna primjena nesteroidnih protuupalnih lijekova, na primjer, za prijelome, kao i imenovanje dugih tečajeva glukokortikoida za reumatološke bolesti, analiza će to odmah pokazati.
Važno je znati da je stalno visoka razina šećera u krvi (više od 6,1 mmol / litara) na prazan želudac dokaz šećerne bolesti, potrebno je hitno pregledati, analizirati i liječiti. Uzroci ovog stanja izuzetno su opasni, kao i posljedice.
Ali normalna razina šećera u krvi kod odraslih bit će drugačija i o tome također morate znati.
Rani simptomi početka bolesti:
dijete je neprestano žedno, ima obilno izlučivanje urina,
- povećava se potreba za slatkišima, beba vrlo teško podnosi uobičajene intervale između obroka. Istovremeno, nakon nekoliko sati nakon srdačnog obroka, dete postaje pospano ili oseća ozbiljnu slabost.
Daljnje napredovanje bolesti prati oštra promjena apetita, nagli pad tjelesne težine, promjene raspoloženja, razdražljivost. Općenito, simptomi šećerne bolesti obično su prilično svijetli, glavna stvar je ne ignorirati ih.
Faktori rizika za dijabetes:
- Genetska predispozicija, visoka glukoza u krvi kod rodbine.
- Gojaznost i drugi metabolički poremećaji.
- Slabi imunitet.
- Velika težina djeteta kad se rodi (iznad 4,5 kg).
Ako je djetetova analiza pokazala bilo kakve znakove bolesti, tada je neophodno proći pregled i započeti liječenje. Ni u kojem slučaju se ne biste trebali sami suočiti s ovom bolešću.
Morate kontaktirati pedijatra, a još bolje pedijatrijskog endokrinologa. Ponovno trebate uzeti glukozni test i po potrebi proći druge testove - određivanje glikoziranog hemoglobina, šećernu krivulju i druge.
Šećer u krvi kod tinejdžera od 14 godina: tabela nivoa
Fiziološka obilježja u adolescenciji povezana su s prijelazom iz djetinjstva u odraslost i nestabilnom hormonalnom pozadinom. Tijek puberteta stvara poteškoće u liječenju većine bolesti.
Takvu starosnu kategoriju karakteriše smanjenje kontrole glukoze u krvi, nepravilna prehrana, odbijanje liječničkih recepata i rizično ponašanje.
Pojačano lučenje hormona nadbubrežne žlijezde i žlijezda dovodi do manifestacija slabe osjetljivosti na inzulin. Svi ovi faktori dovode do težeg tijeka bolesti povezanih s metaboličkim poremećajima.
Kako dešifrirati krvni test glukoze?
Za ispitivanje metabolizma ugljikohidrata propisano je nekoliko vrsta ispitivanja. Prvo se radi test glukoze u krvi. Indiciran je svim adolescentima koji imaju simptome koji imaju dijabetes.
Tu spadaju slabost, glavobolja, pojačan apetit, posebno kod slatkiša, gubitak težine, suha usta i stalna žeđ, učestalo mokrenje, dugo zarastanje rana, pojava pustularnog osipa na koži, svrbež u ingvinalnoj regiji, smanjen vid, česte prehlade.
Ako u isto vrijeme obitelj ima bolesne roditelje ili blisku rodbinu, onda se takva dijagnoza provodi čak i u nedostatku simptoma. Također, indikacija za ispitivanje tinejdžera može biti pretilost i hipertenzija, zbog čega se sumnja na metabolički sindrom.
Kontrola šećera u krvi prikazana je za djecu s endokrinim bolestima - tirotoksikozom, nadbubrežnom hiperfunkcijom, bolestima hipofize, kao i hroničnim bolestima bubrega ili jetre, hormonskim lijekovima ili dugoročnim liječenjem salicilatima.
Analiza se vrši na prazan stomak (kalorije se ne smiju primati 8 sati) u nedostatku fizičke aktivnosti, pušenja, emocionalnog stresa i zaraznih bolesti na dan studije. Test se otkazuje ako su tokom prethodnih 15 dana imali povreda, hirurških intervencija ili akutnih bolesti.
Razina šećera u krvi kod adolescenata od 14 godina smatra se nivoom od 3,3 do 5,5 mmol / l, za jednogodišnje dijete donja granica norme može biti 2,78 mmol / l, a gornja 4,4 mmol / l.
Ako je glukoza u krvi pronađena ispod normalne, postavlja se dijagnoza hipoglikemija. Ako postoji porast do 6,1 mmol / l, tada je ovaj pokazatelj znak predijabetesa.
A ako je sadržaj šećera veći od 6,1 mmol / l, tada se postavlja dijagnoza dijabetesa.
Razlozi odstupanja od norme
Povišen šećer u krvi može se dogoditi ako se ne poštuju pravila za polaganje testa, pa se preporučuje njegovo ponavljanje.
Hiperglikemija prati davanje lijekova, koji uključuju hormone, kofein, kao i uporabu diuretika iz tiazidne skupine.
Razlozi koji mogu izazvati sekundarni porast šećera u krvi:
- Pojačana funkcija nadbubrežne žlijezde.
- Thyrotoxicosis.
- Pojačana sinteza hormona od strane hipofize.
- Bolest pankreasa.
- Hronični glomerulonefritis, pijelonefritis i nefroza.
- Hepatitis, steatoza.
- Infarkt miokarda.
- Cerebralno krvarenje.
- Epilepsija
Anabolički lijekovi, amfetamin, neki antihipertenzivi, alkohol, lijekovi protiv dijabetesa, antihistaminici mogu sniziti šećer u krvi. Poremećaji prehrane s niskokaloričnom dijetom kao i smanjenom apsorpcijom u crijevima ili želucu dovode do niske glikemije.
Sniženi šećer u krvi kod djeteta ili odraslog javlja se kod nedovoljne proizvodnje hormona u hipofizi ili nadbubrežnoj žlijezdi, hipotireoze, tumora gušterače, novorođenčadi rođene prijevremeno ili od majke koja ima dijabetes. Hipoglikemija se javlja kao simptom novotvorina, ciroze, urođenih fermentopatija.
Djeca i adolescenti osjetljiviji su na snižavanje šećera, pa pokazuju znakove hipoglikemije sa vegetativnim poremećajima, zaraznim bolestima sa sindromom dugotrajnog febrilja.
Mogući su porazi šećera nakon intenzivnog vježbanja.
Kome je dodeljen test otpornosti na ugljene hidrate?
Da bi se procijenilo kako se ugljikohidrati apsorbiraju iz hrane, provodi se studija tolerancije na glukozu. Indikacije za takvu analizu su sumnjivi slučajevi povećane glukoze u krvi, sumnja na dijabetes melitus, prekomjernu težinu, hipertenziju, dugotrajnu upotrebu hormonskih lijekova.
Za djecu stariju od 12 godina može se propisati takva studija ako dijete ima visoki rizik za dijabetes melitus - ima blisku rodbinu s ovom bolešću, metabolički sindrom, policistične jajnike i otpornost na inzulin, polineuropatiju nepoznatog porijekla, hroničnu furunkulozu ili parodontozu, česte gljivične ili druge infekcije .
Da bi test tolerancije na glukozu (TSH) bio pouzdan, potrebna je posebna priprema 3 dana prije analize. Treba postojati adekvatan režim pijenja vode (najmanje 1,2 litre obične vode), u prehrani bi trebala biti prisutna uobičajena djeca za djecu.
Ako su propisani lijekovi koji sadrže hormone, vitamin C, litijum, acetilsalicilnu kiselinu, onda se isti ukidaju za 3 dana (na preporuku ljekara). Ispitivanje se ne vrši u prisustvu zaraznih bolesti, crevnih poremećaja.
Za liječenje zglobova naši čitaoci su uspješno koristili DiabeNot. Uvidjevši popularnost ovog proizvoda, odlučili smo ga ponuditi vašoj pažnji.
Primanje alkoholnih pića nije dopušteno dnevno, na dan testa ne možete piti kafu, pušiti, igrati sport ili intenzivni fizički rad. Test otpornosti na glukozu izvodi se ujutro na prazan stomak nakon pauze od 10-12 sati obroka.
Krvni test za glukozu tokom ispitivanja provodi se dva puta. Prvi put na prazan stomak, a zatim nakon 2 sata od uzimanja otopine glukoze. Ispitivanje se obavlja pomoću 75 g bezvodne glukoze koja se rastvara u čaši vode. Interval između analiza treba obaviti u stanju fizičkog i psihičkog odmora.
Rezultati ispitivanja ocjenjuju se pomoću dva pokazatelja - prije i nakon opterećenja:
- Dijete je zdravo: brzina glikemije na testu (do 5,5 mmol / l), a nakon unosa glukoze (do 6,7 mmol / l).
- Dijabetes melitus: na prazan stomak više od 6,1 mmol / l, nakon drugog sata - iznad 11,1 mmol / l.
- Prediabetes: oslabljena glikemija na testu - prije testa 5,6-6,1 mmol / l, nakon - ispod 6,7 mmol / l, oslabljena tolerancija na glukozu - prije TSH manja od 6,1 mmol / l, nakon ispitivanja 6,7-11,0 mmol / l.
Ako se otkrije predijabetes, tinejdžeru se propisuje dijetalna terapija osim slatkiša, brze hrane, peciva od bijelog brašna, gaziranih pića ili sokova koji sadrže šećer, kao i masne i pržene hrane.
S povećanom tjelesnom težinom, morate se pridržavati niskokalorične prehrane uz česte obroke u malim obrocima, pri čemu polako mršavite, prikazani su dani posta. Preduvjet je velika motorička aktivnost - dozvoljeni su svi tipovi osim dizanja utega, planinarenja, ronjenja.
Specijalist videozapisa u ovom članku reći će vam više o normi šećera u krvi.
Šta je šećer u krvi
Količina glukoze u krvi jedan je od glavnih biohemijskih kriterija za utvrđivanje zdravlja djece i odraslih. Ova supstanca je univerzalni izvor energije za tijelo. Neophodna je ne samo za dobro funkcioniranje mozga, već i za mnoge organe. Osnova glukoze jesu ugljikohidrati, koji se u velikim količinama nalaze u slatkoj hrani. Pod utjecajem enzima želuca i crijeva ugljikohidrati se razgrađuju do glukoze i ulaze u krvotok.
Da bi regulirao nivo šećera, tijelo koristi sljedeće hormone:
- Hormonski inzulin. Prirodni inzulin se proizvodi u gušterači. Ovo je jedini hormon koji može sniziti indeks šećera. Pojačava funkciju ćelija koje apsorbuju glukozu. Propisati insulin za dijagnozu dijabetesa.
- Glucagon. Ovaj hormon takođe proizvodi gušterača. Međutim, njegov cilj je povećati glukozu ako njegova količina nije dovoljna.
- Hormoni nadbubrežne kore. Supstance poput kortikosterona, kortizola, adrenalina, norepinefrina mogu povećati koncentraciju glukoze. To objašnjava lošu analizu stanja stresa ili nervoze.
- Hormoni hipotalamusa i hipofize. Ove tvari koje dolaze iz mozga također aktivno utječu na povećanje razine šećera.
- Hormoni štitnjače. Ako se ovaj važni organ poremeti, primećuju se skokovi glukoze.