Kako sniziti šećer u krvi
Za liječenje zglobova naši čitaoci su uspješno koristili DiabeNot. Uvidjevši popularnost ovog proizvoda, odlučili smo ga ponuditi vašoj pažnji.
Dijabetes melitus jedna je od najčešćih bolesti u savremenom svijetu. Ali što učiniti kako ne bismo postali sljedeća žrtva takve bolesti? Za to postoje koncepti primarne i sekundarne prevencije pojave poremećaja.
- Zašto bolest napreduje?
- Značajke prevencije
Ako je prvo spriječiti nastanak bolesti, drugi je usmjeren na borbu protiv postojećeg problema i sprječavanje njegovog daljnjeg napredovanja.
Zašto bolest napreduje?
Sekundarna prevencija dijabetesa ista je za 1. i 2. vrstu patološkog procesa i sastoji se u održavanju normalne razine glukoze u krvi (3,33-5,55 mmol / l). Ali to često postaje teško, a ponekad čak i nemoguće za pacijente. Razlog ovog paradoksa je:
- Nevoljnost da menjate svoj životni stil,
- Nepristojan odnos prema vlastitom zdravlju prije pojave komplikacija,
- Obična lijenost
- Nada "možda će i sama proći".
Problem je u tome što dok pacijent jednostavno ima simptom hiperglikemije, ponekad pomisli da je to u redu i sve se normalizuje bez njegovog učešća. Ali takva je presuda u osnovi pogrešna.
Dok on i dalje vodi uobičajeni način života, šećer polako uništava njegove organe i izaziva tako strašne posljedice kao što su:
- Retinopatija Oštećenje očiju do gubitka vida.
- Nefropatija s nastankom bubrežne insuficijencije.
- Angiopatije s rizikom od srčanih i moždanih udara.
- Dijabetičko stopalo.
Sve to može postati stvarnost ako se ne provede sekundarna prevencija dijabetesa.
To uključuje:
- Prijem inzulina kod prve vrste bolesti ili lijekova koji snižavaju šećer kod 2.,
- Slijedeći racionalnu prehranu
- Dozirana fizička aktivnost
- Dodatni wellness tretmani.
Samo ako su ispunjeni svi ovi uslovi, možete održavati šećer normalnim i voditi siguran način života, uz minimalan rizik od napredovanja bolesti.
Značajke prevencije
Prva stavka za pacijente koji pate od 1. varijante bolesti trebao bi uzimati inzulin. Za udobnu upotrebu, postoje posebni lekovi ultra dugog delovanja ili insulinske pumpe. Zahvaljujući njima, pacijentu nije potrebno injekcije prije svakog obroka i brinuti se da li je sve ispravno obavio. Jedna injekcija ujutro ili uvođenje algoritma djelovanja na uređaju, i to je to - gotovo ništa ne brine osobu dalje.
Sekundarna prevencija dijabetesa tipa 2 uključuje upotrebu lijekova za snižavanje glukoze (Metformin) za normalizaciju glikemije. Ovdje je situacija malo drugačija. Ovisno o svakom pacijentu, liječnik će mu propisati određenu dozu lijeka i navesti način upotrebe. Da bi se postigla efikasnost takve terapije, potrebno je strogo pridržavati uputa liječnika.
Drugi način kontrole razine šećera je jesti zdravu prehranu. Njeni osnovni principi:
- Jedite često, ali u malim porcijama (5-6 puta dnevno).
- Količina energije koja ulazi u tijelo čovjeka mora biti jednaka količini koju troši. Treba izbjegavati prejedanje.
- Normalizacija težine. Ovo je relevantno za pacijente sa istodobnom gojaznošću.
- Ograničite na minimalnu količinu hrane bogate lakim ugljikohidratima i mastima (konditorski proizvodi, razni slatkiši, brza hrana, gazirana pića).
- Pijte najmanje 2-2,5 litara vode dnevno, isključujući supu, čaj, kafu.
- Izbjegavajte uzimanje alkohola i pušenje.
- Pokušajte preći na kuvanu i pirjanu hranu. Pržena i dimljena hrana izuzetno negativno utječe na metaboličke procese u gušterači.
Detaljan jelovnik i recepti dijetalne hrane za dijabetičare sada se lako mogu naći na našoj web stranici. Mnogo je remek djela kulinarske umjetnosti od proizvoda koji se mogu jesti s takvom bolešću. Ne treba se bojati da ako osoba oboli od dijabetesa, neće moći jesti ukusno, glavno je da je ishrana ispravna.
Treći preduvjet je redovno vježbanje. Oni povoljno utiču na nivo šećera u krvi i doprinose njegovom smanjenju.
Najprihvatljivije vježbe su:
- Hodanje Svakodnevne šetnje minimalnom udaljenošću od 3 km smanjuju rizik od komplikacija za 18%. A ovo je samo jedna vrsta opterećenja. Svakako vrijedi napomenuti da je bavljenje bilo kojom vrstom sporta neophodno u udobnoj obući. U suprotnom, mogu se izazvati manje povrede i problemi sa njihovim zacjeljivanjem.
- Plivanje je univerzalna vježba za bilo koju bolest. Ravnomerno razvija sve mišićne grupe i povoljno djeluje na kardiovaskularni i respiratorni sistem.
- Vožnja biciklom. Vožnja biciklom pruža pouzdan pad glukoze i jača cijelo tijelo.
Ne preporučuje se kratkotrajno i intenzivno opterećenje (push-up, čučnjevi, potezanja). Povećavaju razinu mliječne kiseline u tijelu i negativno utječu na glikemiju - povećavaju je.
Čitav niz opisanih mjera je sekundarna prevencija šećerne bolesti. Ako pacijent želi da se zaista ne brine o mogućnosti niza komplikacija, tada bi trebao preispitati svoj način života u ovom pravcu.
S takvom bolešću možete ugodno živjeti. Treba samo sabrati volju u pesnicu i malo se potruditi.
Ako test šećera u krvi od 5,7 mmol / L nije potreban, ne odustajte, već se ozbiljno bavite vlastitim zdravljem
U svakodnevnom životu uvijek se koristi izraz - analiza šećera u krvi. Ovo je pogrešan izraz. Uopće nema šećera u krvi. U ljudskom tijelu se pretvara u glukozu što je vrlo važno za metabolizam u tijelu.
Bilo koji test za šećer uključuje mjerenje količine glukoze u krvi. U tijelu je glukoza energetska supstanca za sve organe. Ako je šećer u krvi 5,7, što učiniti i kako to ispravno razumjeti?
Koncentracija glukoze mjeri se u mmol / L. Ako u analizi 5,7 mmol / l, onda to ukazuje na povećanu koncentraciju. Iako je količina glukoze u krvi jako ovisna o vremenu analize. To će postati jasno iz tabele.
Uslovi analize | Rezultati analize za | Rezultati analize za |
Ujutro na prazan stomak | 5.0 – 7.2 | 3.9 – 5.0 |
Nakon obroka u 1-2 sata | Do 10.0 | Ne više od 5,5 |
HbA1C hemoglobin | ispod 6.5 - 7.0 | 4.6 – 5.4 |
Glikemija ili šećer u krvi
Procjena koncentracije glukoze u krvi podijeljena je u tri glavne grupe:
- Hipoglikemija - nizak sadržaj,
- Normalni sadržaj
- Hiperglikemija - visok sadržaj.
Nedostatak energetske materije u krvi tijelo osjeća iz više razloga:
- Bolesti
- Fizički ili emocionalni stres,
- Kršenje rasporeda ishrane,
- Smanjenje unosa kalorija
Prije svega, nedostatak glukoze utječe na funkcioniranje živčanog sustava. Čini se da je osoba bezrazložna razdražljivost, pad performansi, gubitak svijesti, dostizanje kome.
Hiperglikemiju prate napadi jake neobuzdane žeđi, učestalog mokrenja, suvih usta, umora i pospanosti.
Hiperglikemija ima neke vrlo slične simptome s hipoglikemijom: oštećenje vida, emocionalnu ravnotežu, poremećenu brzinu disanja i dubinu. Često izdahnite mirise na aceton.
Visoka glukoza u krvi smanjuje sposobnost tijela da se bori protiv epitelijskih rana. Izlječenje je dugo i teško. Pojavljuju se neprijatni senzaciji u udovima, koji su slični peckanje, pojava gnojnih izbočina, kretanje sitnih insekata.
Pravilna prehrana
Uočava se efekat cimeta na rad ćelija. Ako svakodnevno u prehranu dodate pola žlice cimeta, tada percepcija inzulina od strane ćelija povećava. Ovaj proces aktivira pretvaranje viška u energiju.
Pozitivni rezultati se primjećuju kod morske ribe. Losos, skuša i sardine povećavaju metaboličku aktivnost u tijelu zbog prisustva omega-3 masnih kiselina.
Zeleno povrće, rajčica, bobice, jabuke i druga vegetacija u kojoj značajno sadrži sadržaj kvercetina uz stalnu upotrebu smanjuje razvoj dijabetesa.
Tamnu čokoladu ne možete zanemariti. Takođe je u stanju da poveća osjetljivost ćelija na inzulin.
Dodavanje vlakana u ishranu održava normalnu razinu glukoze i pomaže u izbjegavanju skokova.
Višak glukoze može se smanjiti vežbanjem. Da biste to učinili, potrebno je da se posavjetujete sa svojim liječnikom i odaberete određeni sport. Ali uz sve to ne treba zaboraviti uzimati lijekove koje je propisao ljekar.
Samo-mjerenje glukoze
Zdravi ljudi daju svakih šest mjeseci krv za testiranje na šećer kao preventivnu mjeru. Ovaj se period smatra dovoljnim da se situacija kontroliše. Ali ljudima koji imaju dijabetes potrebno je mnogo češće vršiti mjerenje koncentracije - i to do pet puta dnevno.
Da bi se u medicinskoj ustanovi radili takvi testovi, osoba mora ili živjeti u njoj ili se nalaziti u neposrednoj blizini. No, pojava mobilnih glukometra znatno je pojednostavila život bolesnih ljudi.
Glavni zahtjevi za instrumente su brzina i točnost mjerenja. Poželjno je da uređaj ima pristupačnu cijenu i praktičan je za upotrebu.
Mjerači glukoze u krvi
Takve tehničke uslove ispunjava satelitski glukometar. Da biste napravili pouzdanu analizu sa ovim uređajem, dovoljna je jedna kap krvi. Rezultat se prikazuje 20 minuta. Dobiveni rezultati pohranjuju se u memoriji uređaja, a to vam omogućava posmatranje procesa promjene koncentracije u razdoblju od 60 mjerenja.
Komplet glukometra sadrži 25 test traka i isto toliko alata za probijanje kože. Uređaj napajaju ugrađene baterije, što je dovoljno za 2000 analiza. Opseg merenja, koji nisu po tačnosti niži od laboratorijskih, je od 0,6 do 35 mmol / l.
Za liječenje zglobova naši čitaoci su uspješno koristili DiabeNot. Uvidjevši popularnost ovog proizvoda, odlučili smo ga ponuditi vašoj pažnji.
Pacijenti koriste uređaje strane proizvodnje. Njihova brzina mjerenja je unutar 5 - 10 sekundi. Ali koristiti takve uređaje je skupo, jer su troškovi test traka puno skuplji od domaćih.
Domaći mjerni instrumenti u mmol / l (milimola po litri). Većina stranih glukometra daje rezultat u mg / dl (miligram po decilitru). Da biste dobili ispravan rezultat, potrebno je prevesti očitanja u omjeru 1 mmol / l = 18 mg / dl.
Metoda za mjerenje koncentracije glukoze od strane Satellite Plus
Prije početka mjerenja potrebno je provjeriti rad uređaja pomoću „testa“ upravljačke trake. Potrebno je pritisnuti tipku i osigurati da svi segmenti indikatora rade. Zatim se kontrolna traka umetne u utičnicu isključenog uređaja. Nakon pritiska na dugme pojaviće se displej.
Nakon završetka testnog testa postavili smo uređaj za probijanje, test trake i skarifikatore. Da biste postigli rezultate, morate unijeti kôd test traka koji mora biti u pakiranju. Traka kodova umetnuta je u utičnicu uređaja.
Troznamenkasti kôd koji se pojavljuje na zaslonu mora odgovarati kodu na pakovanju. Ako se kodovi podudaraju, možete započeti mjerenje.
Odvojite jednu traku i uklonite dio ambalaže. U uređaj s ovim dijelom ubacujemo traku. Kliknemo na gumb i pojavljuje se poruka o spremnosti za mjerenja. Prstom probijemo mali jastuk i kapljicu krvi ravnomjerno nanesemo na radnu površinu.
Uređaj će primijetiti pad krvi, a počet će brojati od 20 do nule. Nakon završetka brojanja, na ekranu će se pojaviti indikacije. Nakon pritiska na gumb, uređaj će se isključiti. Traku uklanjamo, ali se kod i očitanja čuvaju u uređaju. Da biste ih vidjeli, trebate pritisnuti tipku 3 puta i otpustiti ih. Nakon toga pojavit će se posljednje čitanje.
Da biste pogledali prethodna očitanja, pritisnite gumb i držite ga. Pojavit će se poruka P1 i vrijednost prvog zabilježenog mjerenja. Tako možete pregledati svih 60 merenja. Nakon pregleda pritisnite tipku i uređaj se isključi.
Savjeti za snižavanje glukoze u krvi
Uz recepte lekara i uputstva nutricioniste, možete koristiti i narodne lekove. Primjena narodnih lijekova također bi trebala biti usklađena s liječnikom, a kontinuirano testiranje može se provesti pomoću pokretnog glukometra.
Na popisu sredstava: jeruzalemski artičoka, cimet, biljni čajevi, dekocije, tinkture.
Nakon upotrebe ljekovitog proizvoda dovoljno je izvršiti mjerenje i otkriti njegovu stvarnu ljekovitu moć. Ako nema rezultata, tada se alat mora odbaciti. Kad je odabrani alat donio barem mali uspjeh - ne pretjerujte. Uvijek se moramo sjećati razumne sredine.
Koje su razine šećera u krvi kod djece?
- O šećeru
- O normi
- O dijabetesu
- O liječenju
Kao što znate, zdravlje djeteta mora se pratiti pod posebno pomnim nadzorom. Prije svega, ovo je potrebno, jer se sve funkcije u njegovom tijelu još nisu stabilizirale, što znači da se ne može povećati samo inzulin, nego i mnogi drugi hormoni u krvi. O ovome i puno više kasnije u tekstu.
Ne treba govoriti o činjenici da djetetov povećani šećer u krvi ne treba primijetiti. Međutim, koje od djece su u opasnosti? Doista, daleko od svakog od njih kontrolira omjer glukoze u krvi, koristeći, primjerice, inzulinske šprice. Treba napomenuti da bi ovo trebao biti obavezan postupak, a ne samo za one koji:
- bilo je abnormalnosti pri rođenju, na primjer, preveliki tjelesni indeks,
- majka je doživjela takozvani gestacijski dijabetes, u kojem je šećer povišen. Štaviše, povećana razina se takođe primećuje kod fetusa.
Genetski faktor kod djeteta se u nekim slučajevima očituje kao ozbiljna lezija u gušterači, kao i njegov aparat tipa inzulina - stoga je vrlo važno promatrati uvjete za pravilno skladištenje inzulina. Ako su stručnjaci dijagnosticirali dijabetes kod svakog od roditelja, tada se s 35% vjerojatnosti ta bolest razvija kod njihovog djeteta.
U istom slučaju, kada je samo jedan od roditelja izložen bolesti, djetetu se postavlja slična dijagnoza u 15% slučajeva. Osim toga, ako samo jedan od dva blizanaca identificira povećani šećer, tada neispavano dijete, čiji organi proizvode sve 100%, također dobiva svoje mjesto u rizičnoj skupini. Uz dijabetes melitus prve kategorije, vjerovatnoća da se razboli i dobije visok šećer kod drugog djeteta je 50%.
Kod dijabetes melitusa drugog tipa, šanse da se ne susreće s predstavljenom tegobom zapravo su jednake, posebno ako se ustanovi da dijete ima prekomjernu težinu i, kao rezultat, povišenu razinu šećera.
Međutim, kakva je stopa glukoze u krvi i što biste trebali znati o vrstama inzulina?
Tijelo svakog djeteta u starijem dobu, prema fiziološkim karakteristikama, ima tendenciju u smanjenju udjela glukoze u krvi. U normalnom stanju, prikazani pokazatelj kod dojenčadi i djece predškolske dobi može biti manji nego kod odraslih.
Dakle, predstavljena analiza može uspostaviti takve parametre kojih bi trebalo zapamtiti čak i ako postoji minimalna sumnja da je šećer povišen:
- u dojenčadi od 2,78 do 4,4 mmol po litri,
- kod djece od dvije do šest godina - od 3,3 do 5 mmol po litri,
- u školskoj dobi od 3,3 do 5,5 mmol po litri.
Kako bi se dobili najtačniji podaci, svi se pregledi bez prestanka moraju obavljati samo na prazan stomak. Ako je u takvom stanju pokazatelj veći od 6,1 mmol po litri, tada je moguće govoriti o hiperglikemijskom stanju. Istovremeno se povećava nivo glukoze u krvi i tijelu uopće kod djeteta. U slučaju kada nastaju različiti rezultati, preporučuje se provođenje drugog. To se ne smije zaboraviti u situaciji kada dijagnoza dijabetesa kod djeteta kod roditelja izaziva sumnju ili sumnju.
Oznake manje od 2,5 mmol po litri mogu biti direktni dokaz hipoglikemije u kojoj, naprotiv, omjer glukoze u krvi opada. Ako je dijete, nakon položenog testa krvi na prazan želudac, pokazalo prisutnost šećera u rasponu od 5,5 do 6,1 mmol po litri, tada se postavlja logično pitanje o provođenju oralnog testa na toleranciju na glukozu.
Opisani pokazatelj kod djeteta mnogo je veći nego kod svakog od odraslih.
S tim u vezi, u normalnom stanju, pokazatelj omjera glukoze u krvi dva sata nakon normalnog opterećenja šećerom može se malo smanjiti i ne povećati.
Stoga se mora uzeti u obzir dječja norma šećera u krvi, jer je to najpouzdaniji znak prisutnosti ili odsutnosti šećerne bolesti.
O dijabetesu
Šećerna bolest, prisutna kod djeteta, kod koje je norma šećera u krvi kod djece povećana, po svojim manifestacijama se ne razlikuje od sorte odraslih. Šećerna bolest tipa 1, koja je povezana s potpunim nedostatkom hormona inzulina, najčešće se formira akutno i prisilno, nakon čega odmah prelazi u stanje blisko ili koje je ketoacidoza. To, sa svoje strane, može dovesti do produžene kome.
Dijabetes melitus druge kategorije, koji se često izaziva upravo zbog nedostatka osjetljivosti na inzulin, može proći dugo vremena gotovo bez ikakvih simptoma, čak i kad se djetetov šećer značajno poveća. Ako sa prikazanom vrstom bolesti uslijed trošenja rezervi raspoloživih u gušterači postoji manjak hormona inzulina, tada su znakovi dijabetesa očitiji.
To je ono zbog čega tražite specijalizovanu podršku. Ali u ovom se trenutku po pravilu već pojavljuju prilično ozbiljne komplikacije koje će biti praktično nemoguće izliječiti u kratkom periodu.
U slučaju kada je povišen šećer u krvi kod djeteta, potrebno je hitno liječenje kako bi se pomoglo vraćanje ravnoteže. Međutim, za one koji su dijabetes tipa 1 imali u vrlo mladoj dobi, apsolutno izlječenje nije moguće.
S tim u vezi, postoji potreba za stalnom inzulinskom terapijom, kao i uzimanjem određenih lijekova.
Važno je da se liječenje provodi isključivo u skladu s pravilima koja će stručnjak odrediti.
U ovom slučaju, kada je šećer u krvi djece povišen i injekcije inzulina su neophodne, preporučljivo je:
- slijediti strog prehrambeni raspored,
- ne zaboravite na fizičku aktivnost,
- sjetite se dijeta s ugljikohidratima.
O pitanju potrebe za posljednjim stavkom također bi trebao odlučiti lekar koji dolazi, jer upravo on određuje koje će se od njihovih sorti koristiti. U slučaju nepravilnog liječenja ili uzimanja neprilagođenih doza, česti su slučajevi glikemijske kome i druge manje teške situacije.
Zbog činjenice da je dijabetes kod djece jedan od najtežih oblika za liječenje, njegovu prevenciju treba provoditi što je češće moguće. U nekim situacijama dijabetes se javlja i kod onih koji nisu ugroženi. Stoga se ne može zanemariti ne samo testovi za normu šećera kod djece, već i prevencija predstavljene bolesti. Isključivo ovaj pristup liječenju bolesti može se smatrati garancijom uspjeha.
Uzroci i simptomi
Uzrok visokog šećera u krvi obično je da osoba razvije dijabetes tipa 2 ili 1. Potrebno je položiti testove, biti ispitivan u medicinskoj ustanovi. Nakon što vam je dijagnosticiran i liječen dijabetes, vaš šećer će pasti. Ne biste trebali gubiti vrijeme odgađajući posjetu liječniku i nadajte se da će se šećer u krvi sam po sebi smanjiti. Zanemarivanje problema vodi samo razvoju dijabetesnih komplikacija od kojih su mnoge nepovratne. Oni uzrokuju ranu smrt ili onemogućuju pacijenta.
Pravilnim liječenjem dijabetesa snižava se šećer u krvi. Štoviše, može se održati stabilno normalno, kao kod zdravih ljudi. Međutim, ponekad se šećer privremeno povećava čak i kod dijabetičara koji se liječe kompetentno i marljivo. Najčešći uzroci toga su zarazne bolesti, kao i akutni stres poput straha od javnog govora. Prehlada, kao i probavni poremećaji, koji su praćeni prolivom, povraćanjem i dehidracijom, značajno povećavaju šećer. Pročitajte članak Kako liječiti prehladu, povraćanje i proljeve kod dijabetesa. Dešava se da dijabetičar zaboravi da napravi injekciju insulina ili uzima lijekove na vrijeme. Insulin se može pogoršati zbog kršenja skladištenja.
Simptomi visokog šećera u krvi: jaka žeđ, učestalo mokrenje, problemi sa vidom, umor, nemogućnost koncentracije. Svaka oštećenja kože zarastaju neobično dugo. Ženama je teško da se oslobode trbuha. Ako pacijent ima ozbiljan dijabetes, onda to uzrokuje neobjašnjiv gubitak kilograma. Zanemarivanje gore navedenih simptoma može dovesti do činjenice da će pacijent izgubiti svijest i da mora pozvati hitnu pomoć. Pročitajte članak "Simptomi šećerne bolesti" detaljnije. Saznajte šta uzrokuje gore navedene simptome. Utvrdite da li imate dijabetes ili ne.
Zašto se povećava šećer u krvi?
U 90% slučajeva šećer u krvi raste zbog neuhranjenosti. Ishrana modernih ljudi preopterećena je rafiniranim ugljikohidratima. Evolucija nije prilagodila ljude da ih konzumiraju bez štete po zdravlje. U početku se razvijaju otpornost na inzulin i metabolički sindrom. Korisno je proučiti značenje ovih pojmova. U pravilu raste krvni pritisak. Kasnije, gušterača se prestaje nositi s prekomjernim ugljikohidratima, koji podižu šećer u krvi. U ovoj fazi dijagnosticira se predijabetes ili dijabetes. U 10% slučajeva uzrok povećanog šećera je autoimuni dijabetes tipa 1, koji nije povezan s nezdravim načinom života.
Koja je normalna razina šećera?
Normalna razina šećera u krvi kojoj trebate težiti nije viša od 5,5 mmol / l nakon 1 i 2 sata nakon svakog obroka, kao i ujutro na prazan stomak. Takav se šećer čuva kod zdravih ljudi. Pacijenti s dijabetesom mogu dobiti iste rezultate, a u nastavku ćete naučiti kako to učiniti.
Stabilno normalan šećer 100% je garancija da se komplikacije dijabetesa neće razviti, a one koje su se već manifestirale vremenom će nestati. Zvanični standardi šećera u krvi koje je odobrilo Ministarstvo zdravlja mnogo su veći. To se radi kako bi se ljekarima olakšao život, ali na štetu pacijenata jer podstiče razvoj dijabetesnih komplikacija kod njih. Pogledajte članak „Standardi šećera u krvi“. Saznajte razliku između djece i odraslih, muškaraca i žena. Shvatite šta je glikovani hemoglobin, koje su prednosti ove analize. Teški uznapredovali dijabetes je kada je glukoza u krvi iznad 12-14 mmol / L. Takvi pacijenti moraju sniziti šećer na normalu ne odmah, već postepeno, u roku od 1-3 mjeseca.
Visoki šećer u krvi: šta učiniti
Glavno sredstvo za snižavanje šećera u krvi je strogo pridržavanje dijeta s niskim udjelom ugljikohidrata, što je opisano u nastavku. Ova dijeta je dovoljna da preništi predijabetes, kako bi se spriječio njegov prelazak na dijabetes tipa 2. On snižava šećer u krvi, a takođe normalizuje holesterol i krvni pritisak. Prehrana sa niskim udjelom ugljikohidrata nije samo dobra za zdravlje, već je i srdačna i ukusna. Prebacite se na ovu dijetu - i nakon 2-3 dana glukometri će pokazati da se šećer značajno smanjio. Poboljšanje holesterola i krvnog pritiska se pojavljuje kasnije.
Dijeta s niskim udjelom ugljikohidrata temelj je učinkovitog liječenja dijabetesa tipa 1 i 2. Međutim, dijabetičarima će osim promjene prehrane možda trebati i lijekovi i inzulin. Ne odustajte od injekcija inzulina ako vam trebaju. Oni nisu štetni, a mogu se obavljati bezbolno. Započnite pregledom članka „Liječenje dijabetesa tipa 1 i 2 sa inzulinom.“ Ubrizgavajte inzulin kako biste šećer unijeli normalnim zdravim ljudima - ne višim od 5,5 mmol / L ujutro na prazan stomak i nakon svakog obroka. Doze inzulina koje su vam potrebne bit će 2-8 puta manje od onih koje propisuju ljekari.
Mnogi pacijenti s dijabetesom uspijevaju zadržati razinu šećera od 7-9 mmol / l uz dijetu s malo ugljikohidrata. Vjeruju da je to dovoljno, pa odbijaju inzulin. Da bi se pojednostavio režim liječenja, potrebno je plaćati smanjenjem trajanja i kvalitete života. Kod takvih bolesnika rizik od kardiovaskularnih bolesti povećava se 1,5-2 puta. Žive mnogo manje nego oni koji se liječe u potpunosti. Komplikacije dijabetesa razvijaju se kod njih, mada polako. Da biste smanjili šećer u krvi i održali ga stabilnim niskim, koristite sva učinkovita sredstva - zdravu ishranu, tablete, fizičku aktivnost i, ako je potrebno, injekcije inzulina s malim dozama.
Kako brzo sniziti šećer u krvi?
Mnogi su zainteresirani kako sniziti šećer u krvi brzo, hitno, prije fizičkog pregleda ili polaganja testova. Da biste postigli ovaj cilj, potrebno je uzimati lijek ili napraviti injekciju brzo djelujućeg inzulina u precizno izračunatoj dozi. Ako koristite pogrešnu dozu tableta za snižavanje šećera ili inzulina, to može uzrokovati gubitak svijesti, pa čak i smrt. Ne biste trebali pokušavati sami da brzo snizite šećer u krvi. Posavjetujte se s nadležnim liječnikom koji zna kako izračunati njihovu dozu tableta za dijabetes i brzo djelujući inzulin. Ovdje nisu navedeni nazivi lijekova, vrste inzulina i njihove moguće doze. Jer samostalno eksperimentiranje sa tabletama inzulina i dijabetesa smrtonosno je. Ne varajte, već pažljivo liječite dijabetes metodama opisanim u ovom članku.
Kako sniziti šećer kod kuće?
Da biste smanjili šećer kod kuće i održali ga stabilno normalnim, morate strogo slijediti dijetu s malo ugljikohidrata. Ako je potrebno, dodajte mu tablete s malim dozama i injekcije inzulina. U nastavku je opisano koja hrana povećava šećer i zbog čega je zabranjena, a koja naprotiv, snižava je i preporučuje se za konzumaciju. Kupite kućni mjerač glukoze u krvi i izmjerite šećer najmanje nekoliko puta sedmično. Pogledajte članak Kako odabrati dobar mjerač. Razvijte naviku redovne fizičke aktivnosti. Donijet će vam ne stres i muku, već zadovoljstvo, čak i zdravstvene koristi.
Dijeta je glavno sredstvo za snižavanje šećera u krvi kod pacijenata s predijabetesom i dijabetesom. Samo prestanite jesti hranu koja povećava šećer i jedite hranu koja je ne povećava. Ovo je logično rješenje problema. Zajamčeno je da isključenje štetnih proizvoda iz prehrane ne izaziva nuspojave, za razliku od tableta. U pravilu liječnici savjetuju dijabetičare da slijede dijetu s niskom kaloričnom ili “uravnoteženom” dijetom. Izaziva bolnu kroničnu glad, i što je najvažnije - ne pomaže od visokog šećera u krvi. Zapravo je prava odluka za vas prelazak na dijetu s niskim udjelima ugljikohidrata i strogo je pridržavanje, prestajući se bojati prirodnih masnoća.
Lako možete shvatiti koja dijeta pomaže snižavanju šećera u krvi, a koja ne. Da biste to učinili, često mjerite šećer glukometrom. Ljudi koji se strogo pridržavaju dijeta sa niskom razinom ugljikohidrata, nakon 2-3 dana primjećuju da im se šećer čudesno smanjuje. U roku od 2 tjedna nivo triglicerida u krvi smanjuje se i krvni tlak se normalizira. Nakon 6 tjedana možete uzeti ponovljena ispitivanja krvi na "dobar" i "loš" kolesterol i pobrinite se da su se njihovi rezultati također poboljšali. Pacijenti koji se pridržavaju "nemasne" ili "izbalansirane" prehrane idu cijelo vrijeme gladni i razdraženi. Njihov šećer u krvi skače ili ostaje stabilno visok. Ni holesterol i krvni pritisak takođe nisu ohrabrujući.
Ljekari koji i dalje preporučuju dijetu bogatu ugljikohidratima niske kalorije čine značajnu štetu svojim pacijentima. Većina njih to čini zbog neznanja, lijenosti i otpora promjenama. Mnogi medicinski direktori su plaćeni agensi za tablete inzulina i dijabetesa. Dijeta s niskim udjelom ugljikohidrata omogućava vam da održite stabilan normalan šećer u krvi, smanjite unos inzulina za 2-7 puta. Od štetnih pilula protiv dijabetesa može se i treba odustati u potpunosti. Proizvođači inzulina i lijekova pokušavaju usporiti masovnu upotrebu dijeta sa malo ugljikohidrata za normalizaciju šećera u krvi. Ali to vam nije u interesu. Usput pokažite ovaj članak svom liječniku.
Zabranjeni proizvodi | Dozvoljeni proizvodi |
---|---|
Šećer, krompir i žitarice: |
- stolni šećer - bijeli i braon
- bilo koji slatkiš
- pšenica, riža, heljda, raž, zob, kukuruz i druge žitarice,
- proizvodi kojima je prešutno dodan šećer
- bilo koju vrstu krompira
- hljeb, uključujući cjelovite žitarice,
- mekinje od hleba od mekinja
- proizvodi od brašna, čak i od integralnog brašna,
- žitarice, tjestenine, vermicelli,
- granola i žitarice za doručak,
- Riža, uključujući neispravan, smeđi.
- bilo voća i bobica (.),
- voćni sokovi
- repe
- mrkva
- bundeva
- slatka paprika
- pasulj, grašak, leća,
- kuvani ili prženi luk,
- paradajz sos i kečap.
Većina mliječnih proizvoda:
- punomasno i obrano mlijeko
- jogurt ako nema masti, zaslađen ili sa voćem,
- kondenzovanog mleka.
- poluproizvodi - gotovo sve
- konzerve supe
- spakovane grickalice.
Slatkiši i zaslađivači:
- dušo
- šećer i njegovi nadomjestci - dekstroza, glukoza, fruktoza, laktoza, ksiloza, ksilitol, kukuruzni sirup, javorov sirup, slad, maltodekstrin,
- „Dijabetička hrana“ koja sadrži fruktozu i / ili brašno.
- meso
- ptica
- jaja
- riba i morski plodovi,
- tvrdi sir
- gusti bijeli jogurt,
- puter
- orasi - neke vrste, malo po malo,
- kupus - gotovo bilo koji
- zelje - peršun, kopar, kilantro,
- tikvice
- patlidžan
- krastavci
- špinat
- gljive
- zeleni grah
- zeleni luk
- luk - samo sirov,
- paradajz - u salati 2-3 kriške,
- sok od paradajza - do 50 g,
- masline
- avokado
- začine - bez šećera.
Informacije koje ste pročitali gore mogu biti u suprotnosti sa preporukama vašeg ljekara. Mnogo namirnica koje su zabranjene u načinu prehrane sa malo ugljikohidrata tradicionalno se smatraju zdravom. Na primjer, hljeb od mekinja, smeđi pirinač, a posebno voće. Pogledajte video o voću za dijabetičare. Dr Bernstein raspravlja o ovom pitanju iz svoje perspektive kao bolesnika sa dijabetesom tipa 1. Njegov sagovornik je roditelj čiji sin ima autoimuni dijabetes. Već deseci tisuća pacijenata drže stabilno normalan šećer uz dijetu s malo ugljikohidrata.Sve što je rečeno u video prilogu o opasnosti voća odnosi se na pacijente s dijabetesom tipa 2, a ne samo s tipom 1.
Istovremeno vas može uplašiti masno meso, jaja, puter. Dobro je što ništa ne morate uzimati zdravo za gotovo. Mjerač će vam pokazati objektivne rezultate korištenja različitih tretmana dijabetesa. Isprobajte 3 dana strogu dijetu s niskim udjelom ugljikohidrata. Brzo ćete se uvjeriti da snižava šećer u krvi, izaziva ugodan osjećaj sitosti i poboljšava vaše dobro stanje.
O pitanju masti i holesterola pročitajte u člancima:
Učinkovitost prehrane sa malo ugljikohidrata u liječenju dijabetesa dokazana je mnogim naučnim studijama. Na primjer, u časopisu Nutrition & Metabolism u srpnju 2008. objavljen je engleski članak koji uspoređuje učinke prehrane sa niskim udjelom ugljikohidrata i niske kalorije na bolesnike sa šećernom bolešću tipa 2. U studiji, koja je trajala 24 sedmice, uključeno je 84 pacijenata. Oni koji su ušli u dijetu grupe sa niskim ugljikohidratima ograničili su unos ugljikohidrata na 20 g dnevno bez smanjenja unosa kalorija. Dijabetičari u drugoj skupini složili su se da će smanjiti energetsku vrijednost njihove prehrane za 500 kilokalorija dnevno.
Dijeta sa niskim ugljikohidratima | Niskokalorična dijeta | |
---|---|---|
Težina tijela kg | -11.1 | -6.9 |
"Dobar" HDL holesterol, mmol / l | +0.31 | Nema promene |
Glikovani hemoglobin HbA1c,% | -1.5 | -0.5 |
Doze inzulina i pilula protiv dijabetesa su smanjene,% | -95,2 | -62 |
Na vaš šećer u krvi utječu stres, zarazne bolesti, nivo tjelesne aktivnosti, ženski i muški spolni hormoni, ali ponajviše - hrana koju jedete. Prehrana sa malo ugljenih hidrata zagarantovana je za snižavanje šećera. U teškim slučajevima pacijenti sa dijabetesom moraju mu dodati malo lijeka i inzulina. Doze lijekova su nekoliko puta niže od standardnih. Dijeta s niskim udjelom ugljikohidrata pomaže izgubiti težinu bolje od ograničavanja unosa kalorija. Ovo nije idealno sredstvo za mršavljenje. Svi pacijenti uspijevaju sniziti šećer u krvi, a ne uspijevaju svi izgubiti kilograme. Ipak, nema bolje metode za borbu protiv pretilosti od prelaska na dijetu s niskim udjelom ugljikohidrata.
Koja hrana povećava šećer u krvi?
Šećer u krvi podižu namirnice koje sadrže puno ugljikohidrata, a posebno rafinirane ugljikohidrate, odnosno pročišćene od vlakana. Mnogo namirnica koje se tradicionalno smatraju zdravim uzrokuju brzo i snažno povećanje šećera. Ovo je dijetalni kruh, smeđi riža, zobena kaša, bilo koje voće i bobice. Uprkos vitaminima koje sadrže, takva hrana čini značajnu štetu. Detaljni popis zabranjenih proizvoda dan je gore. Nemojte ih pojesti ni jedan gram! Oduprite iskušenju da putujete, putujete u restorane, ukrcate avion. Uvijek ponesite predjelo dozvoljene hrane - sir, kuhanu svinjetinu, orašaste plodove, kuhana jaja. Ako nema odgovarajuće hrane, gladujte nekoliko sati. Ovo je bolje nego jesti obilje zabranjene hrane, a potom ugasiti skok šećera u krvi.
Šta mogu jesti sa visokim šećerom?
Možete i trebate jesti meso, ribu, perad, tvrdi sir, kao i zeleno povrće - kupus, tikvice, krastavce, gljive, peršun, kopar, cilantro, začine. Ne bojte se masne hrane životinjskog porijekla. Jer prirodne masti nisu štetne, ali blagotvorno djeluju na vaše zdravlje. Međutim, izbjegavajte hranu koja sadrži margarin i trans masti. Obratite pažnju na jaja. Ovo je jedna od najzdravijih namirnica za dijetu sa niskim ugljenim hidratima. Jaja imaju idealan sastav aminokiselina, prirodnih masti kao i pristupačnu cijenu. Detaljni popis dozvoljenih proizvoda dan je gore.
Kako istovremeno sniziti nivo holesterola i šećera u krvi?
Dijeta sa malo ugljenih hidrata istovremeno smanjuje šećer u krvi i „loš” holesterol. Brojilo za 2-3 dana pokazaće da vam je šećer pao. Nivo kolesterola u krvi se poboljšava kasnije, nakon 6-8 tjedana. Trigliceridi se brže vraćaju u normalu - u roku od 4-10 dana. Prije prelaska na dijetu s malo ugljikohidrata, preporučljivo je uzeti krvne pretrage na "dobar" i "loš" kolesterol, a zatim ih ponoviti nakon 6-8 tjedana da biste uporedili rezultate. Ako se profil holesterola nije poboljšao, vjerovatno nemate dovoljno hormona štitnjače u krvi. Uzmite testove za ove hormone - bez TSH, T4, bez T3. Manjak hormona štitnjače je bolest koja se naziva hipotireoza. Opasno je i mora se tretirati odvojeno.
Možete li preporučiti tablete za snižavanje šećera?
Velika većina pacijenata s dijabetesom tipa 2 uzima lijekove koji sadrže metformin poput tableta Siofor ili Glucofage. Ovaj lijek propisan je od 1970-ih. Koriste ga desetine miliona ljudi. Dokazao je svoju sigurnost i korisnost. Podsjetite da ciljni nivo šećera u krvi nije viši od 5,5 mmol / L nakon obroka i ujutro na prazan stomak. Možda će dijeta sa niskim ugljikohidratima sniziti šećer na 6,5-7 mmol / L. U ovom će slučaju tablete metformina pomoći da se poboljša njegov učinak. Ako šećer u krvi ne padne ispod 7 mmol / l, tada trebate ubrizgati malo inzulina, jer u tabletama neće biti dovoljno lijeka.
Nove tablete za dijabetes tipa 2 su inhibitori DPP-4 (Januvia, Galvus, Onglisa). Skupe su, ali pomažu loše pa nema smisla prihvaćati ih. Tu je i lijek Forsig, koji potiče izlučivanje glukoze iz krvi putem bubrega. Često izaziva infekcije mokraćnih puteva. Ako infekcija naraste do bubrega, tada će postojati pijelonefritis, prepun zatajenja bubrega. Oprezni pacijenti ne jure nove lijekove, već strogo slijede dijetu s niskim udjelom ugljikohidrata. Popularne tablete nazvane sulfoniluree i meglitinidi su Diabeton, Amaril, Novonorm i druge. Štetni su, povećavaju smrtnost pa ih morate odmah odbaciti. Pročitajte upute za lijekove koji su vam propisani.
Mogu li bez insulina?
Dijeta s niskim udjelom ugljikohidrata pomaže mnogim ljudima s dijabetesom tipa 2 da održavaju razinu šećera u krvi bez ubrizgavanja inzulina. Ali s dijabetesom tipa 1, kao i u težim slučajevima s dijabetesom tipa 2, nije dovoljno slijediti dijetu. Trebat će vam više tableta, fizičke aktivnosti i eventualno ubrizgavanje inzulina. Dijeta s niskim udjelom ugljikohidrata smanjuje doziranje inzulina za faktor 2–7. Ali ako šećer ne padne ispod 7,0 mmol / l, onda još uvijek trebate ubrizgati malo inzulina. Bolje je nego patiti od komplikacija dijabetesa s vremenom.
Doktor će vam reći da je šećer 7-9 mmol / l - to je odlično. Upamtite da on želi olakšati svoj rad, a ne zanima vas za vaše dobro zdravlje. Pobrinite se da vam je šećer između 4,0-5,5 mmol / L. Ako trebate ubrizgati inzulin u malim dozama - nemojte biti lijeni da to učinite. Pogledajte članak „Kako učiniti bez injekcije insulina“. Savladajte tehniku ubrizgavanja koja je opisana u njoj.
Kako sniziti šećer u krvi ujutro na prazan stomak?
Šećer u krvi raste ujutro zbog takozvanog fenomena jutarnje zore. Može se uzeti pod kontrolu, iako je to problematično. Kako biste saznali kako sniziti šećer ujutro na prazan stomak, pogledajte ovaj članak. Ako ne preduzmete mjere opisane u njemu, tada će šećer ostati povišen nekoliko sati zaredom - od 4-5 do 8-9 ujutro. U ovom trenutku će se razviti komplikacije dijabetesa.
Kako slijediti dijetu s niskim udjelom ugljikohidrata
Već deseci tisuća rusko govorećih i stotine tisuća stranih pacijenata s dijabetesom prešli su na dijetu s niskim udjelom ugljikohidrata, jer su vidjeli: snižava šećer u krvi i omogućava vam da budete stabilno normalni. Dijeta s niskim udjelom ugljikohidrata može uzrokovati nuspojave, koje su opisane u nastavku. Lako ih se riješiti, a nisu štetni za zdravlje. Vodite računa da vaše telo dobije dovoljno tečnosti. Ako nemate edeme i zatajenje bubrega, onda morate piti 30 ml tekućine po 1 kg tjelesne težine svaki dan. Za osobu težinu od 80 kg, to je oko 2,5 litara vode, supe i biljnog čaja.
Pored dehidracije, uzrok lošeg zdravlja može biti nedostatak elektrolita - kalijuma, natrijuma i magnezijuma. Jednostavan lijek za to je rastopiti 0,5 čajne žličice kuhinjske soli u čaši vode i popiti. Jaka slana juha od mesa, peradi ili ribe najbolje pomaže. Čak i ako imate visok krvni pritisak, možda će vam ipak trebati povećati unos soli. Da biste zasitili svoje tijelo kalijem, pijte biljne čajeve. Obavezno konzumirajte dovoljno masti. Ako sumnjate, jedite više putera sa 82% masti. Ne pokušavajte istovremeno da ograničite ugljene hidrate i masti u svojoj ishrani!
Saznajte kako različita hrana djeluje na vaš šećer u krvi. Da biste to učinili, često koristite mjerač prije jela, kao i 1-2 sata nakon njega. Postoje mnogi „granični“ proizvodi - rajčica i sok od paradajza, skuta, soja, neke vrste orašastih plodova. Svi dijabetičari različito reagiraju na ove proizvode. Možda možete povećati svoju prehranu uz pomoć "borderline" proizvoda. Ili će mjerač pokazati da uzrokuju šiljke šećera u krvi. U ovom slučaju trebate ih potpuno napustiti. Pokušajte jesti češće u malim porcijama. Ne možete prejesti čak ni hranu koja ne sadrži ugljene hidrate.
Slabost, umor, umor | Simptomi slični gripi pojavljuju se u prva 1-2 dana nakon prelaska na dijetu sa malo ugljikohidrata. Riješite se dehidracije i nedostatka elektrolita kako je gore opisano. Najbolje od svega - upotreba slanog juha. Čak i ako se ništa ne preduzme, ovi simptomi će nestati za 3-5 dana. Dajte svom tijelu vrijeme da se prilagodi novom režimu. |
Zatvor | Najgora nuspojava prehrane s malo ugljikohidrata s kojom se žestoko boriti. Konzumirajte dovoljno tečnosti i elektrolita kako je gore opisano. Jedite povrće i orašaste plodove koji sadrže vlakna. Pokušajte ih konzumirati sirove. Uzimajte magnezijum u 400-600 mg dnevno, kao i vitamin C u količini od 1000-2500 mg dnevno. Fizička aktivnost je apsolutno neophodna. Idealno za opuštajući trčanje. |
Grčevi nogu | Ovaj problem nastaje zbog nedostatka magnezijuma, kalijuma i kalcijuma u organizmu. Uzimajte magnezijumske tablete - prve 3 nedelje po 400-600 mg dnevno, a zatim svaki dan 200-400 mg. Jedite tvrdi sir kao izvor kalcijuma. Ako vam nakon 3 tjedna liječenja magnezijem grčevi nogu i dalje smetaju, morat ćete malo povećati unos ugljikohidrata. |
Loš zadah | Miris acetona iz usta znači da vaše tijelo intenzivno sagorijeva masne rezerve. Dijabetičari tipa 2 koji imaju višak treba biti zadovoljni ovim. Ako ste sretni što gubite kilograme, onda upotrijebite osvježivač daha i ne radite ništa više. Osobe koje nemaju prekomjernu težinu trebaju povećavati unos ugljikohidrata za 10 g dnevno svaka 3 dana, dok miris acetona ne nestane. |
Palpitacije, palpitacije | Dijeta s malo ugljikohidrata uzrokuje da tijelo gubi u urinu puno kalijuma i magnezijuma - minerala važnih za srce. Zbog toga mogu nastati problemi sa srčanim ritmom. Obavezno provjerite da vam šećer u krvi nije prenizak, tj. Da nema hipoglikemije. Pijte otopinu soli i biljne čajeve te uzimajte magnezijumske tablete kao što je gore opisano. |
Hipoglikemija - ispod normalnog šećera | Pacijentima koji imaju dijabetes koji sjede na insulinu ili tabletama, nakon prelaska na dijetu s niskim udjelom ugljikohidrata, moraju smanjiti dozu ovih lijekova. U suprotnom će šećer pasti prenisko. To se naziva hipoglikemija. Njeni simptomi: drhtanje, palpitacije, razdražljivost, gubitak svijesti. Pogledajte članak Hipoglikemija: Simptomi i liječenje. Smanjite dozu inzulina. Izbjegavajte štetne tablete za snižavanje šećera. |
Šećer u krvi neobjašnjivo raste | Razloga može biti mnogo. Ne možete prejesti ni s dozvoljenom hranom, jer u suprotnom će porasti šećer u krvi. Moguće je da se šećer dodavao nekom jelu tokom kuhanja, ali niste bili upozoreni. Stresne situacije. Propadanje zuba (!), Proliv, mučnina i povraćanje. Nedostatak sna. Insulin se pogoršao zbog činjenice da su prekršili pravila za njegovo skladištenje. Proučite članak „Šta utiče na šećer u krvi“ i napravite šta piše. |
Vodite dnevnik samoupravljanja dijabetesa. U nju zapišite što je i koliko se pojelo, pokazatelje šećera tokom dana, kao i povezane okolnosti - stres, zarazne bolesti, fizički odgoj. Ohrabrite sve članove porodice da pređu na zdravu ishranu, a to je dijeta sa malo ugljenih hidrata. U idealnom slučaju kuća nema zabranjene proizvode.
Rafinirani ugljikohidrati nisu korisni za djecu i sigurno su štetni za odrasle. Zapamtite: nema vitalnih ugljenih hidrata - ni za odrasle ni za djecu. Postoje esencijalne aminokiseline i masne kiseline. Zato morate jesti proteine i masti, jer ćete u protivnom umreti od iscrpljenosti. Ali vitalni ugljeni hidrati - ne. Sjeverni su narodi, živeći u vječnoj hladnoći, jeli samo ribu, pekli meso i masnoću. Uopće nisu jeli ugljene hidrate. Ti su ljudi bili nevjerovatno zdravi. Nisu imali dijabetes ili srčane bolesti sve dok ih bijeli vanzemaljci nisu uveli u šećer i pšenično brašno.
Ljekar kaže da će dijeta sa niskim udjelom ugljikohidrata štetiti mojim bubrezima. Šta da radim
Pogledajte članak o prehrani za dijabetes bubrega. Uradite ono što piše u njemu. Prije svega, napravite testove kako biste izračunali brzinu svoje glomerularne filtracije bubrega (klirens kreatinina). Pošaljite ih više puta - i provjerite je li doktor pogrešan. Dijeta s niskim udjelom ugljikohidrata znači da će vam se povećati unos proteina. Suprotno uvriježenom mišljenju, ovo ne povećava rizik od bolesti bubrega. U nekim zemljama ljudi jedu više proteina, u drugim manje. I zatajenje bubrega među njima je uobičajeno. Uzrok bubrežnih komplikacija dijabetesa je visoki šećer u krvi, a ne prehrambeni proteini i masti. Dijeta koja sadrži niske ugljikohidrate snižava šećer do norme i na taj način štiti bubrege.
Narodni lijekovi
Narodni lijekovi za snižavanje šećera su cimet, luk, češnjak, kukuruzne stigme, poljski hren, planinski pepeo, borovnice, divlja ruža i jeruzalemski artičoka. Svi popularni recepti za dijabetes su čista jecaja. Možete se lako uvjeriti da uopće ne pomažu. Da biste to učinili, često mjerite šećer glukometrom. Tinkture i decokcije gore navedenih biljaka možete piti cijelim kantama, ali šećer iz ovoga praktično neće pasti. Pacijenti s dijabetesom koji se oslanjaju na narodne lijekove umjesto dijeta, lijekova i inzulina rano umiru ili postaju onemogućeni.
Koristite biljne lijekove za zasićenje tijela vitaminima, ali samo pored glavnog liječenja dijabetesa, a ne na njegovom mjestu. Korisno je jesti sirovi luk i češnjak, cimet, piti čaj od planinskog pepela ili borovice ruže. Bilo koje voće i bobice znatno povećavaju šećer u krvi. Stoga ne možete jesti borovnice i jeruzalemske artičoke. Oni čine više štete nego koristi. Ako želite koristiti borovnicu za jačanje vida, onda skuhajte čaj od njenih sušenih listova i plodova. Dijabetes može dovesti do rane smrti od kardiovaskularnih bolesti, izazvati gangrenu nogu, sljepoću ili zatajenje bubrega. Zato nemojte raditi gluposti, već se pažljivo liječite dijetom, metforminskim tabletama i injekcijama inzulina.
Koje biljke pomažu u snižavanju šećera u krvi?
Biljke koje tradicionalna medicina smatra korisnim kod dijabetesa su ginseng, eleutherococcus, Aralia Manchurian, loza kineske magnolije, maslačak, kopriva dioica, elecampane, burdock, cikorija i mnogi drugi. Pomažu na isti način kao gore navedeni narodni lijekovi. To je, nikako. Njihova efikasnost je nula. Biljni čajevi i dekocije su dobri jer zasićuju organizam tečnošću. Mnogi dijabetičari, pogotovo stariji, pate od dehidracije bez da to primijete. Počevši da se liječe biljem, prinuđeni su da konzumiraju više tekućine, a to poboljšava njihovo dobrobit. U ovom slučaju šećer u krvi se gotovo ne smanjuje.Pokušajte svakodnevno piti 30 ml tekućine po 1 kg tjelesne težine. Proučite knjigu "Vaše tijelo traži vodu." Biljni čajevi računaju se na ukupnu količinu pijane tekućine. Salati mladog maslačka mogu se dodati u salatu ako se sakupljaju na čistom mjestu.
Visoki šećer tokom trudnoće
Glavni tretman visokog šećera tokom trudnoće je dijeta. Mnoge pilule koje pacijenti sa dijabetesom obično uzimaju zabranjene su za trudnice. Dokazano je da injekcije inzulina tokom trudnoće nemaju štetan uticaj na plod. Stoga, ako trebate ubrizgati inzulin za snižavanje šećera u krvi, učinite to sigurno. Ne bojte se sporednih efekata za bebu. Neće ih biti, ako pravilno izračunate dozu inzulina. Međutim, u većini slučajeva dovoljno je da žene slijede dijetu kako bi održale normalan šećer tokom trudnoće. Insulin je definitivno potreban ako zatrudnite dok već imate dijabetes tipa 1 ili 2.
Službena medicina preporučuje trudnicama s visokim šećerom u krvi smanjenje ugljikohidrata s 50-60% na 30-40% dnevnog unosa kalorija. Nažalost, to obično nije dovoljno. Dijeta s niskom razinom ugljikohidrata, kojoj je ovaj članak posvećen, sugerira ozbiljnije ograničenje ugljikohidrata - ne više od 20 g dnevno i to samo od proizvoda koji se nalaze na popisu dozvoljenih. Ipak, još uvijek nije poznato da li stroga dijeta s malo ugljikohidrata uzrokuje pobačaje ili ne. Dakle, do danas, nutritivna preporuka za trudnice koje imaju visok šećer u krvi je sljedeća. Jedite hranu koja je na listi dozvoljenih. Jedite mrkvu, repu i voće kako ne bi došlo do ketonskih tijela u krvi, a acetona u mokraći.
Ovdje pročitajte detaljno o acetonu u urinu. Nije štetan za obične dijabetičare i često je koristan. Ali za trudnice - još nije poznato. Zbog toga se sada predlaže kompromisna prehrana za snižavanje šećera u krvi tijekom trudnoće. Ne jejte banane. Ostalo voće, šargarepa i repa takođe, nemojte se oduzeti. Jedite ih tačno onoliko koliko je potrebno da u urinu nema acetona. S velikom vjerovatnoćom ovo će vam omogućiti da zadržite normalan šećer bez inzulina, izdržati i roditi zdravu bebu. Nakon porođaja šećer se obično vraća u normalu. Međutim, ako je tijekom trudnoće došlo do povećanja šećera, to znači da postoji visoki rizik za razvoj dijabetesa kasnije - u dobi preko 35-40 godina. Proučite članak „Dijabetes kod žena“ - saznajte više o prevenciji.