Sve o bolestima glave
Prije toga, kad nisam znao ništa o ovom pokazatelju, stalno smo imali povišene šećere nakon jela, i dok su razvili inzulin, oni su pali ispod normalne. Mislila sam da taj kratki inzulin nije dovoljan i sve se dodaje i dodaje.
Ali tada sam počeo razmišljati. Šećer se vraća na prvobitnu razinu pa i niži, što znači da ima dovoljno inzulina, samo hrana nadmašuje inzulin, a glukoza koja se brzo apsorbira nije ubrizgavala ubrizgani inzulin.
Ali tada, kada inzulin počne raditi, on će apsorbirati svu nagomilanu glukozu u krvi, a ako ste ubrizgali puno inzulina, tada se može razviti stanje hipoglikemije - nizak šećer u krvi.
Postoji samo jedan zaključak - u ovom slučaju inzulin se mora obaviti ranije, nekoliko minuta prije obroka
Koliko vremena treba uzeti ovisi o vrsti inzulina. Jednostavni humani inzulini počinju djelovati kasnije od ultrazvučnih analoga inzulina. Uputa za jednostavne inzuline kaže da počinju djelovati 30 minuta nakon injekcije. To je prosječna vrijednost, za svaku osobu se to događa drugačije, ali ovaj pokazatelj može se uzeti kao smjernica.
Uputa za ultrazvučni inzulin kaže da oni počinju djelovati 15 minuta nakon injekcije. Upravo iz tih brojeva trebamo graditi. Sada kada znamo kako inzulin treba djelovati, možemo odabrati savršenu izloženost.
Čak i pravilno odabrane doze hormona moraju se prilagoditi:
- Regulacija volumena inzulina ultra kratkog dejstva. Neadekvatna primjena lijeka može izazvati pojavu postprandijalne hiperglikemije. Da biste se riješili ovog stanja, potrebno je da malo povećate dozu hormona.
- Prilagođavanje početnog volumena lijeka produljenog djelovanja ovisi o koncentraciji glukoze ujutro i navečer.
- Kad se pojavi Somoji sindrom, poželjno je sniziti dozu produženog inzulina uveče za dvije jedinice.
- Ako analiza mokraće pokaže prisutnost ketonskih tijela u njemu, trebate napraviti još jednu injekciju hormona izlaganja kratkotrajnom radu.
Ispraviti primijenjenu dozu lijeka neophodno je ovisno o stupnju fizičke aktivnosti.
Važno je zapamtiti da tokom treninga u teretani tijelo intenzivno sagorijeva šećer. Stoga se tijekom nastave početna doza inzulina mora promijeniti, jer je u suprotnom vjerovatno neželjeno predoziranje.
Da bi postigao određeni efekat upotrebe inzulina, samo lični lekar treba ga odabrati na osnovu individualnih podataka o pacijentovom zdravstvenom stanju. Liječnik treba dijabetesu jasno i jasno reći o bolesti, pravilima primjene lijeka, održavanju zdravog načina života i mogućim komplikacijama.
Ako nakon injekcije hormona gušterače sintetičkog porijekla nivo šećera i dalje ostane visok, tada je bolje da se konsultujete sa svojim liječnikom. On će pažljivo slušati i dati preporuke za dalje postupanje.
Koje nijanse treba uzeti u obzir pri izračunavanju doze inzulina?
Čak i pravilno odabrane doze lijeka zahtijevaju određena prilagođavanja ovisno o utjecaju različitih faktora.
Glavne stvari na koje morate obratiti pažnju, kako bi inzulin donio pravi učinak smanjenja:
- Prilagođavanje doze inzulina za ultra kratku izloženost. Događa se da uvođenje lijeka u nedovoljnim količinama (to jest tijekom obroka pojeto i više jedinica hljeba više) može dovesti do razvoja postprandijalne hiperglikemije. Da bi se otklonio ovaj sindrom, preporučuje se malo povećati primijenjenu dozu lijeka.
- Prilagođavanje doze lijeka produljenog djelovanja izravno će ovisiti o razini glukoze prije večere i jutarnjim pokazateljima.
- S razvojem Somogy sindroma, optimalno rješenje je smanjiti dozu produženog lijeka u večernjim satima za oko dvije jedinice.
- Ako testovi urina pokažu prisustvo ketonskih tijela u njemu, potrebno je izvršiti korekciju u vezi s doziranjem acetona, odnosno treba dati dodatnu injekciju ultra kratkog inzulina.
Prilagođavanje doze treba prilagoditi ovisno o razini fizičke aktivnosti. Video u ovom članku govori o inzulinu.
Zašto se šećer ne smanjuje nakon injekcije inzulina
Pretpostavimo da dođete na večeru s razinom šećera od 7,6 mmol / L. Ako napravite uobičajenu dozu inzulina i održavate uobičajeni broj minuta za ovo doba dana, onda s većim stupnjem vjerojatnosti 2 sata nakon jela razina šećera vam neće ugoditi.
Zašto? Zato što niste uzeli korekciju za spuštanje i niste mogli izdržati dodatno vrijeme tijekom kojeg bi početna razina pala na ciljanu normu. Postoji još jedna situacija kada je nivo šećera niži od ciljanog, ali to nije hipoglikemija.
"alt =" ">
Na primjer, 3,9 mmol / L kod nekih kompenziranih dijabetičara ne uzrokuje hipoglikemiju, ali ako izdržite vrijeme prije jela s takvom razinom šećera, vrlo je vjerojatno da će doći do "hipo". U ovom slučaju postoje dvije mogućnosti: ili pojesti nešto prije jela kako biste podigli razinu šećera na ciljanu normu ili nakapali inzulin nakon što u potpunosti pojedete.
Koji su znakovi visokog šećera u krvi?
Prvo morate biti sigurni da imate visoki šećer u krvi. Klasični simptomi hiperglikemije su sljedeći:
- Osećam se jako žeđ.
- Često ste počeli odlaziti u toalet da biste mokratili.
- Moja usta su suha.
- Razvija se letargija i umor (samo na ovaj simptom se ne može osloniti, jer se može javiti i sa hipoglikemijom).
- Postajete razdražljivi, neudobni ste.
Provjerite šećer u krvi
Ako imate dijabetes i uzimate lijekove koji snižavaju šećer i mogu izazvati hipoglikemiju, visoko je preporučljivo izmjeriti šećer u krvi glukometrom prije nego što ga počnete snižavati i vratiti u normalu. To se mora učiniti kako bi se spriječilo da se neki simptomi niskog šećera uzimaju zbog hiperglikemije. Ovo je posebno važno ako se liječite insulinom.
Obavezno izmjerite šećer kako biste bili sigurni da je povišen.
Kada treba potražiti ljekarsku pomoć?
Važno je napomenuti da vrlo visoka razina glukoze u krvi može biti opasna po zdravlje, pa je ne biste trebali sami srušiti, nego morate hitno pozvati hitnu pomoć. Ako vam usta mirišu na aceton ili voće, onda ste razvili dijabetičku ketoacidozu i to možete izliječiti samo pod nadzorom liječnika. S vrlo visokim šećerom (više od 20 mmol / litra) razvija se još groznija i po život opasna komplikacija dijabetesa - hipersmolarna koma. U tim slučajevima ne morate sami srušiti šećer, nego morate hitno pozvati liječnika.
Injekcije inzulina pomoći će sniziti visoki šećer u krvi (ali ovo nije za početnike)
Ako vam je propisan insulin, jedan od načina da snizite šećer u krvi jeste ubrizgavanje inzulina.
Injekcije inzulina - glavni način brzog cijepanja šećera u krvi
Međutim, budite oprezni jer inzulin može početi djelovati nakon 4 sata ili više, a za to vrijeme pacijentovo se stanje može značajno pogoršati.
Ako se odlučite za razgradnju visokog šećera u krvi sa inzulinom, koristite inzulin kratkog ili ultra kratkog djelovanja. Ove vrste inzulina počinju djelovati vrlo brzo. Ali budite oprezni predoziranje može dovesti do hipoglikemije i može biti opasno, posebno prije spavanja.
Snižavanje šećera u krvi treba biti postepeno.Napravite male injekcije inzulina u 3-5 jedinica, izmjerite nivo šećera u krvi svakih pola sata i uključite male doze inzulina dok se šećer u krvi ne vrati u normalu.
Uz ketoacidozu, trebat će vam liječnička pomoć
Ako imate nedijagnosticiran dijabetes melitus, strogo je zabranjeno samostalno snižavati šećer u krvi s inzulinom. Zapamtite da inzulin nije igračka i može biti opasan po život!
Vježba ne pomaže uvijek u smanjenju šećera
Tjelesna aktivnost može pomoći u snižavanju šećera u krvi, ali samo kad vam je šećer u krvi malo povišen i nemate hiperglikemiju ili ketoacidozu. Činjenica je da ako imate visoki šećer u krvi prije vježbanja, on će se još više povećavati od vježbanja. Stoga ova metoda nije relevantna za normalizaciju nivoa glukoze.
U ovom videu Elena Malysheva opisuje načine smanjenja šećera u krvi.
Kako brzo narodnim lijekovima srušiti visoki šećer?
Sjetite se da narodni lijekovi vrlo nježno snižavaju šećer, ja ih koristim samo kao preventivna i pomoćna sredstva. Neki narodni lijekovi nećete moći šećer vratiti u normalu.
Na primjer, oni pišu da lovorov list snižava šećer. Možda je to slučaj, ali ovaj lijek vam neće brzo sniziti šećer u krvi, posebno ako ga imate iznad 10 mmol / litra.
Β Čudesni narodni lijekovi u pravilu vjeruju oni koji su prvi put imali dijabetes, a još nisu upoznati sa stvarnošću. Ako ste kategorički protiv liječenja inzulinom ili tabletama za snižavanje šećera, onda pokušajte uzeti narodni lijek, a zatim izmjerite šećer u krvi. Ako to ne pomaže, onda nazovite liječnika.
Pijte više vode
Ako vam je šećer u krvi vrlo visok, vaše tijelo će pokušati ukloniti višak šećera iz krvi putem urina. Kao rezultat, trebat će vam više tekućine da se vlažite i pokrenete ovaj postupak samočišćenja. Pijte bolje običnu vodu, pijte dosta, ali nemojte preterivati, jer Do intoksikacije vodom možete doći ako popijete nekoliko litara vode u kratkom vremenskom periodu.
Voda je neophodna, ali imajte na umu da visoki šećer u krvi ne možete sami srušiti vodom. Voda je ključni dodatak u borbi protiv visokih vrijednosti šećera u tijelu.
Tehnički i medicinski uzroci neefikasnosti inzulina
Stoga, ako ste suočeni s opisanom situacijom i ne znate zašto se šećer u krvi ne smanjuje, unatoč liječenju inzulinom, predlažemo da provjerite sljedeće:
Kada ste provjerili datum isteka inzulina?
Pacijent koji nije imao nedostatak inzulina slučajno je koristio produženi inzulin, prije isteka 1,5 godina. Nije bilo načina da se objasni dnevno povećanje šećera do jutra, dok se ne izvrši detaljna analiza.
Držite li inzulin u frižideru? Je li se smrznuo? Je li se inzulin smrznuo u torbi, je li se na vrućini pregrijao? Da li je zaštićen od svjetlosti?
Normalni život inzulina može se pogoršati ako se nepravilno skladišti. Uništite inzulin: smrzavanje, pregrijavanje, direktna sunčeva svjetlost.
Držite li bočicu inzulina na sobnoj temperaturi?
Da, može se i treba čuvati na sobnoj temperaturi (20-22C). Nije ga potrebno čuvati u hladnjaku: ako se unosi hladno, djeluje slabije.
Pomiješate li različite insuline u jednoj špricu?
Neki lijekovi produženog inzulina (protafan, himin N) mogu se upisati prije injekcije u jednu špricu s kratkim inzulinom (iako je to potrebno pridržavati se posebnih pravila i povećava rizik od pogreške u odabiru doze). Ostali inzulini produženog djelovanja (monotard, traka) kada se miješaju sa kratkim inzulinom dovode do slabljenja djelovanja ove smjese.
Da li zrak ulazi u štrcaljku?
Ako ne primijetite da u štrcaljki ima zraka, ubrizgaćete manje inzulina nego što očekujete.
Već nekoliko tjedana inzulin se ubrizgava u jednu od zona (na primjer, u desno i lijevo rame), sljedećih nekoliko sedmica - u drugu (na primjer, u desno i lijevo bedro) - itd.
Ne uđete li u plombe ili "wen" nakon starih injekcija?
Kada se ubrizga u to mjesto, inzulin će djelovati slabije nego inače (kada ga unesete u normalno područje kože).
Da li obrišite kožu alkoholom prije ubrizgavanja?
Alkohol uništava inzulin. Pored toga, takav tretman kože nije potreban, jer je rizik od infekcije na mjestu ubrizgavanja modernim inzulinom i štrcaljkama praktično nula.
Sklopite li kožu prije injekcije?
Ako se to ne učini, inzulin se može ubrizgati u mišić. Ovo je loše jer niste sigurni u djelovanje inzulina. Djelovat će jače ili slabije. Nabor kože se ne može osloboditi dok ne ubrizgate sav inzulin.
Čekate li 5-7 sekundi prije nego što uklonite iglu nakon injekcije? Kapiju li kapljice inzulina s mjesta ubrizgavanja?
Ako se to ne učini, inzulin će teći natrag kroz mjesto ubrizgavanja. U tom slučaju nepoznati dio inzulina (2, 3, 5 ili više jedinica) neće ući u tijelo. Postoje posebne tehnike za sprečavanje curenja.
Koliko minuta prije hranjenja ubrizgavate „kratki“ inzulin? Pratite li uvijek taj interval?
Ako koristite olovku za šprice:
Kako kombinirate produženi inzulin?
Pomicanje drške između dlanova je neefikasno! Potrebno je okrenuti ga 5-7 puta iglom gore-dolje.
Da li inzulin curi iz igle nakon injekcije?
Ako zrak uđe u zaliv, vrijeme za ubrizgavanje inzulina može se produžiti (zbog kompresibilnosti zraka). Možete ukloniti iglu prije nego što sav inzulin izađe iz olovke.
Dobivate li pravu dozu inzulina? Trebate li dovršiti dozu koju ste dobili?
S lošim vidom mogu se pojaviti pogreške kod instaliranja potrebnog broja jedinica. U nekim olovkama za špriceve, ako gumb klipa nije potpuno pritisnut, inzulin se daje samo djelomično. To shvatite. Kao što pokazuje iskustvo, u mnogim slučajevima „labilnost nivoa šećera“ je lažna.
Medicinski razlozi da se ne djeluje na inzulin
- Gojaznost
- Holesterol u krvi je mnogo veći ili niži nego što je potrebno
- Razne bolesti srca
- Policistični jajnik,
- Bolest jetre.
- Prekomjerna težina
Šta učiniti kada inzulin ne pomaže u snižavanju šećera
Ljudi se vrlo često suočavaju sa činjenicom da se, uprkos upotrebi inzulina, šećer u krvi ne smanjuje. Ako uzrok ovog procesa nije otpornost na inzulin ili drugi poremećaji, onda je problem zlouporaba hormonske komponente. U vezi s tim, potrebno je uzeti u obzir glavne pogreške koje se prave tijekom upotrebe inzulina.
Rok trajanja i uslovi skladištenja
Prije svega, ne smijemo zaboraviti da inzulin, kao i svaki drugi lijek, ima rok trajanja. Na ambalaži od hormonske komponente uvijek su navedeni tačni datum trajanja i slični pokazatelji, koji vrijede od trenutka otvaranja. Oni se moraju uzeti u obzir ili posavjetovati s endokrinologom. Inače nije moguće samo neefikasan kurs oporavka, već i pojava određenih komplikacija.
Pored toga, sastav, čak i uz optimalni rok trajanja, može biti oštećen ako se ne poštuju pravila skladištenja. Govoreći o tome, stručnjaci obraćaju pažnju na smrzavanje, prekomjernu toplinu i izravnu sunčevu svjetlost - sve se to toplo preporučuje pripaziti. Važno je obratiti pažnju na to da se sastav treba čuvati isključivo na sobnoj temperaturi. Govorimo o pokazateljima temperature od 20 do 22 stepena.
Čuvanje inzulina u hladnjaku takođe je nepoželjno, jer je takva komponenta, ako se unosi hladna, mnogo sporija. Ponekad je to razlog što inzulin ne snižava šećer u krvi.
Miješanje funkcija i drugih nijansi
Određeni lijekovi, naime oni koji karakteriziraju produljeni učinak izloženosti inzulinu (na primjer, Protafan ili Himulin N), dopušteno je unijeti u jednu štrcaljku s kratkotrajnom komponentom prije ubrizgavanja. U isto vrijeme, toplo se preporučuje da se ne zaboravi da je ovo potrebno poštivanje određenih pravila i povećava vjerojatnost pogreške ako odaberete dozu.
Zbog toga će preliminarna konsultacija stručnjaka biti važan uvjet.
Ostale vrste inzulina za koje je karakteristično dugotrajno djelovanje (na primjer, Monotard, Lente) mogu izgubiti svoja svojstva. U ogromnoj većini slučajeva kada se miješa sa inzulinom kratkog djelovanja, to dovodi do značajnog slabljenja učinka predstavljene smjese. Zato je snažno obeshrabreno samostalno odlučivati o integraciji određenih komponenti. Želeo bih da skrenem pažnju na ostale karakteristike:
- ako u štrcaljki ima zraka, uvest će se znatno manja količina hormonske komponente nego što je bilo prvobitno potrebno. S tim u vezi, potrebno je obratiti pažnju na njegovo prisustvo ili odsutnost,
- najoptimalniji je učinak inzulina kad se ubrizgava u trbuh,
- malo, ali ipak, djeluje gore i sporije kada se uvodi u bedra i kožne nabora iznad stražnjice. Najznačajniji efekat ima kada se uvede u regiju ramena.
Jednako je važno uzeti u obzir i činjenicu da na učinkovitost izloženosti inzulinu utječe vješto kombiniranje zona njegove primjene. S tim u vezi, stručnjaci određuju dva glavna algoritma od kojih je prvi da se svaka zona koristi svakodnevno prema unaprijed planiranom planu. U skladu s tim, svaka injekcija ima svoju zasebnu zonu. U tom se slučaju toplo preporučuje unošenje hormonske komponente kratkog tipa djelovanja pod kožu trbuha. Na taj se način osigurava brži početak djelovanja sredstva.
Govoreći o drugom algoritmu, treba napomenuti da se on sastoji u činjenici da se u roku od nekoliko tjedana sastav mora uvesti u jednu od zona. Pretpostavimo da može biti u desnom ili lijevom ramenu, a sljedećih tjedana - u različitom algoritmu (na primjer, u regiji desnog ili lijevog bedra). Tako će se moći razgovarati o postizanju maksimalnog stepena efikasnosti i učinka inzulina. Međutim, to su daleko od svih pravila koja pružaju zaštitu protiv činjenice da je hormonska komponenta neaktivna.
Kao što znate, stvaranje wen-a može se nazvati prilično čestom pojavom. Istovremeno su daleko od toga da su uvijek vidljive golim okom, pa dijabetičar možda jednostavno ne zna za njih i tamo ubrizgava inzulin, misleći da je to običan nabor kože. Naravno, s tim razvojem događaja, komponenta će djelovati mnogo sporije ili će potpuno zaustaviti smanjenje šećera.
Stručnjaci skreću pažnju na činjenicu da se kod davanja inzulina određenim područjima često prave greške.
U vezi s tim, želio bih skrenuti pozornost na druge značajke koje ranije nisu naznačene. Poanta je u tome što je potrebno koristiti apsolutno cijelu zonu, čineći je što širom. Na primjer, na bok, naime na bočni površinski dio debla ili prema ingvinalnim naborima.
U području između rebara i pupka, uporaba hormonske komponente neće biti manje ispravna.Ovo će dovesti ne samo do optimalnog dejstva inzulina, već i do činjenice da se u ovoj situaciji neće formirati pečati na koži, a stepen boli kod injekcija znatno će se smanjiti.
Još jedna uobičajena greška je upotreba alkohola neposredno prije injekcije. Činjenica je da oštećuje inzulin. Osim toga, takav tretman kože nije potreban, jer je vjerojatnost infekcije područja ubrizgavanja unošenjem tekućeg inzulina i špriceva minimalna i gotovo nula.
Snažno se preporučuje formiranje nabora kože jer, inače, hormonska komponenta može se unijeti u područje mišića. Ovo ima vrlo negativan efekat, jer neće biti poverenja u efekat kompozicije. U velikoj većini slučajeva ona počinje djelovati ili jače ili slabije, ne dovodeći željeni efekt. Jako se obeshrabruje da se oslobodi nabor kože sve dok se ne unese puna količina inzulina.
I na kraju, posljednja od preporuka koja omogućava pomoć u smanjenju šećera je ono što biste trebali očekivati za pet do sedam sekundi i tek potom uklonite iglu. Ako ne učinite ništa slično, hormonska komponenta će se osloboditi kroz područje neposredne injekcije. U ovoj situaciji, nefiksirani dio sastava (mogu biti dvije do tri ili više jedinica) neće prodrijeti u ljudsko tijelo.
Mora se imati na umu da postoje mnoge posebne tehnike koje omogućavaju uklanjanje vjerojatnosti istjecanja i smanjenje u budućnosti.
Posebno treba napomenuti kako se tačno trebaju koristiti olovke za špriceve.
Nekoliko riječi o olovkama za špriceve
Upotreba olovki za špriceve dijabetičarima ne postavlja manje pitanja u vezi sa stepenom učinkovitosti, uprkos njihovom automatizmu i značajnijoj jednostavnosti u procesu upotrebe. Prije svega, visoko se preporučuje pridržavati se pravila miješanja produženog inzulina. Da biste to učinili, potrebno je pet i sedam puta okrenuti ga naopako s iglom.
Za vreme upotrebe olovke, treba izbjegavati i prodor zraka ako je moguće. Činjenica je da ovo ima efekta na produženje vremena ubrizgavanja inzulina zbog veće kompresibilnosti zraka. Posljedica toga je da se igla može izvaditi prije nego što izađe cjelokupna količina hormonske komponente.
Za probleme sa funkcijom vida mogu se pojaviti pogreške kod identifikacije potrebnog broja jedinica. U određenim vrstama olovki za štrcaljke, ako klip nije dobro stegnut, hormonska komponenta se uvodi samo djelomično. Ako ima bilo kakvih nedoumica u procesu upotrebe uređaja, toplo se preporučuje da potražite pomoć stručnjaka.
Kao što praksa pokazuje, u prilično velikom broju slučajeva labilnost šećera u krvi i loš učinak inzulina su lažni. To se događa samo zbog neusklađenosti sa standardima za upotrebu ovih komponenti, zanemarivanja elementarnih preporuka stručnjaka. Zbog toga se svaki dijabetičar prije početka tečaja mora podvrgnuti posebnom brifingu koji će pomoći da se izbjegnu pitanja zašto inzulin ne smanjuje šećer.
Somoji sindrom ili hronično predoziranje insulinom
Somoji sindrom je stanje hronične predoziranja inzulinom. Drugi naziv za ovaj sindrom je posthipoglikemijska hiperglikemija ili ricocheted hiperglikemija. Na osnovu najnovijih imena može se razumjeti da se Somoji sindrom razvija kao odgovor na česte hipoglikemije, bilo eksplicitne i skrivene.
Da budem potpuno jasan, dat ću primjer.Na primjer, osoba ima razinu šećera od 11,6 mmol / L, znajući to, sam sebi je napravio dozu inzulina kako bi ga smanjio, ali nakon nekog vremena osjetio je blage simptome hipoglikemije u obliku slabosti. Međutim, iz određenih razloga nije mogao brzo zaustaviti ovo stanje. Nakon nekog vremena osjećao se bolje, ali već je prilikom sljedećeg mjerenja utvrdio nivo glukoze od 15,7 mmol / L. Nakon čega je ponovo odlučio napraviti džak inzulina, ali još malo.
Vremenom, uobičajene doze inzulina nisu snižavale šećer u krvi, ali je nastala hiperglikemija. Nesvjestan što radi, čovjek je uzalud pokušavao ublažiti dijabetes povećavajući razinu šećera sve više i više. Kao rezultat toga, dobio je samo pogoršanje stanja, osjećaj preplavljenosti, česte glavobolje su ga počele mučiti, značajno je težio, i cijelo vrijeme je bio gladan, ne samo da se šećer nije poboljšao, već se počeo čudno ponašati: dostigao je veliku veličina, a onda su se iz neobjašnjivih razloga srušili.
Ovo je klasičan primjer razvoja Somoji sindroma, ali postoje i drugi scenariji, čiji uzroci mogu biti različiti. Međutim, sve ih ujedinjuje jedna patogeneza i ishod. Hronično predoziranje inzulina je karakteristično za bilo koju vrstu dijabetesa kod koje se injekcije inzulina koriste kao liječenje. Nije važno da noću koristite samo bazni inzulin. U slučaju predoziranja bazalnog inzulina, može se javiti hipoglikemija na isti način, posebno noću, dok će pacijent iskreno biti "iznenađen" visokim jutarnjim šećerima, a te večeri će nužno povećati dozu bazalnog, misleći da to nije dovoljno.
Zašto šećer u krvi raste nakon hipoglikemije
Dakle, razumijete da se ovaj sindrom razvija kao odgovor na česte hipoglikemije. Sada cu objasniti zbog cega hipoglikemija moze dovesti do ovog stanja. Smanjenje glukoze u krvi tijelo prepoznaje kao ekstremni stres, znak je opasnosti. Kao rezultat snižavanja glukoze ispod određenog nivoa, aktivira se zaštitni mehanizam. Ovaj mehanizam sastoji se u snažnom oslobađanju svih kontra-hormonskih hormona: kortizola, adrenalina i norepinefrina, hormona rasta i glukagona.
Povećanje u krvi kontra-hormonskih hormona pokreće razgradnju glikogena, strateški važne rezerve glukoze u jetri u slučaju iznenadne opasnosti. Kao rezultat toga, jetra vrlo brzo oslobađa ogromnu količinu glukoze u krv, na taj način povećavajući njezin nivo nekoliko puta viši od normalnog. Kao rezultat toga, dobivamo značajna očitanja razine šećera na mjeraču (mmol / L ili više).
Ponekad se pad razine glukoze dogodi tako brzo i brzo da osoba nema vremena primijetiti znakove hipoglikemije ili su toliko atipična da se jednostavno odnosi na umor. Takva hipoglikemija naziva se latentna ili propitativna. Vremenom se, ako se hipoglikemijska stanja vrlo često ponavljaju, osoba uglavnom gubi sposobnost da ih osjeti. Ali čim hipoglikemija postane manje uobičajena ili potpuno nestane, vraća se sposobnost osjeta hipoteze.
Kao rezultat oslobađanja kontransularnih hormona dolazi do mobilizacije masti, njihovog raspada i stvaranja ketonskih tijela, koja izlučuju pluća i bubrezi. Dakle, u mokraći se pojavljuje aceton, posebno ujutru. Stoga se čak i kod niskih razina šećera u urinu pojavljuje aceton, jer on ne nastaje zbog hiperglikemije, nego kao rezultat rada kontra-hormonskih hormona.
Kao rezultat predoziranja inzulina, osoba stalno želi jesti, a jede, dok tjelesna težina brzo raste, iako s ketoacidozom tjelesna težina, naprotiv, treba nestati. Evo takvog paradoksalnog povećanja tjelesne težine na pozadini ketoacidoze u nastajanju. Pretplatite se na nove članke na blogu kako biste saznali više o ketoacidozi.
Znakovi Somoji sindroma
Dakle, da sumiram.Na osnovu sljedećih simptoma može se posumnjati ili dijagnosticirati kronično predoziranje inzulinom.
- Oštre fluktuacije nivoa glukoze tokom dana od niskih do visokih, takozvanih dijagonala.
- Česta hipoglikemija: i očigledna i skrivena.
- Sklonost za pojavu ketonskih krvnih tijela i u urinu.
- Debljanje i stalni osjećaj gladi.
- Pogoršanje tijeka dijabetesa pri pokušaju povećanja doza inzulina i, obrnuto, poboljšanje s smanjenjem.
- Poboljšanje performansi šećera za vrijeme prehlade, kada se prirodno povećava potreba za inzulinom i prethodna doza je adekvatna.
Vjerojatno ćete se zapitati: „Kako odrediti latentnu hipoglikemiju i je li zbog toga porastao šećer?“ Pokušaću odgovoriti na ovo pitanje, budući da manifestacije mogu biti vrlo različite i sve pojedinačno.
Indirektni znakovi latentne hipoglikemije i kod djece i kod odraslih:
- Iznenadna slabost i glavobolja koja nestaje nakon uzimanja ugljikohidrata.
- Nagla promjena raspoloženja, češće postoji negativizam, rjeđe - euforija.
- Iznenadna pojava točkica, treperenje pred očima muha koje brzo prolaze.
- Poremećaj spavanja. Površan san, česte noćne more.
- Osjećaj prenapuhanog jutra, teško se probuditi.
- Pojačana pospanost tokom dana.
U djece se može posumnjati u latentnu hipoglikemiju kad dijete, jako strasno u vezi s nečim, odjednom se prestane igrati, postane uzbuđeno ili, obrnuto, letargično i depresivno. Na ulici se dete može žaliti na slabost u nogama, da mu je teško ići dalje, pa želi da sedne. Sa hipoglikemijom noću djeca plaču u snu, tjeskobno spavaju, a ujutro se probude letargično i slomljeno.
Nekontroliranost i nepredvidivost hipoglikemije može trajati i do 72 sata i duže, to je vrijeme da se hormonska oluja unutar tijela smiri. Zbog toga je teško prilagoditi čak i šećere ako se hipoglikemija javlja svakodnevno. Čim su se hormoni počeli normalizirati, tako nova hipoglikemija donosi novo uzbuđenje. Naša nesigurnost obično traje jedan dan, a onda se sve smiri. Šta je sa tobom?
Još jedan znak da se bavimo povećanjem šećera u krvi zbog hipoglikemije je nedostatak reakcije na prethodnu dozu inzulina kada ga ubrizgamo da bismo ga snizili, odnosno nema osjetljivosti na inzulin koji je bio prije i smanjiti visoku razinu šećere, morate povećati dozu inzulina. Ovo pravilo ja osobno koristim i savjetujem vam da ga uzmete u službu.
Šta učiniti sa Somoji sindromom
I tako, kada čovjek vidi tako visoke vrijednosti šećera, šta prvo treba učiniti? Tako je, većina počinje povećavati dozu inzulina, ali prvo što treba učiniti je uključiti mozak i shvatiti zašto se takvo stanje pojavilo među relativno normalnim šećerima. U takvim slučajevima preporučujem ponoviti eksperiment pod istim uvjetima (hrana, san, vježbanje i doza inzulina). Ako se povijest ponavlja nekoliko puta, tada morate početi razmišljati što učiniti. Ali o tome kasnije.
Postoji još jedna poanta. Neki ljudi već duže vrijeme imaju visoku razinu šećera, na primjer, konstantnu razinu okolomol / l, dok nakon jela drugi dommol / l poraste. A kad se osoba konačno želi pobrinuti za sebe i ispraviti šećer, mogu nastati problemi. Činjenica je da se tijelo za to vrijeme navikne na takve pokazatelje i smatra ih normalnim za sebe. Naravno, nema ništa normalno u smislu komplikacija. Smanjenje razine šećera, čak i kod zdravih ljudi, na primjer, na 5,0 mmol / l, prouzročit će mu stanje hipoglikemije, a zatim i sindrom odskoka.
U ovom slučaju, ne trebate težiti brzom smanjenju šećera kako ne bi došlo do povrata otpada, jer se iskusni dijabetičari nazivaju i posthipoglikemijskim reakcijama. S vremenom i postepenim padom šećera u krvi, vratit će se i osjetljivost na normalne razine glukoze.U ovom slučaju, žurba samo boli.
Nažalost, ponekad jednostavno smanjenje doze inzulina nije dovoljno. Da bi se tijelo vratilo u normalu, potreban je čitav niz mjera. Potrebno je preispitati potrošenu količinu ugljenih hidrata, smanjujući njihovu količinu, a isto tako povezati redovnu fizičku aktivnost.
Kada ujutro redovno vidite visoki šećer, ne brzajte da odmah smanjite dozu bazalnog inzulina. Somoji sindrom treba razlikovati od sindroma Jutarnje zore ili banalnog nedostatka tog vrlo bazalnog.
Kako osigurati da li je riječ o predoziranju inzulina
Da biste to učinili, morat ćete naporno raditi noću i u pravilnim intervalima mjeriti razinu šećera. Naravno, bilo bi idealno koristiti uređaj za kontinuirano praćenje glukoze, na primjer, Dekskoma. Ali ako nije, onda se možete nositi s brojilom. Za početak, izmjerite šećer svaka 3 sata s početkom u 21:00. Na ovaj način možete otkriti značajna kolebanja. Hipoglikemija se, u pravilu, može pojaviti između 02:00 i 3:00 tokom noći.
U ovo vrijeme prirodna potreba za inzulinom opada + u ovo vrijeme vrhunac djelovanja inzulina srednjeg djelovanja (Protafan, Humulin NPH) često pada ako je to urađeno u osam ili devet uveče. Ali ako je doza inzulina vrlo velika, onda se hipoglikemija može pojaviti u bilo koje doba noći, zbog čega preporučujem gledanje cijelu noć, a ne samo u 02:00 ili 3:00 noću.
Sindromom jutarnje zore nivo šećera ostaje stabilan cijelu noć, a raste do jutra. Uz nedostatak bazalnog inzulina tokom noći, nivo šećera polako raste od trenutka kada zaspite. Kod Somoji sindroma razina šećera početkom noći je stabilna, do sredine počinje padati, dostiže određeni nivo, zbog čega počinje antihipoglikemijski proces, a onda ujutro primjećujemo porast šećera u krvi.
Stoga, da bismo počeli izlaziti iz tog začaranog kruga, treba početi postepeno gledati na proizvodnju inzulina u različitim periodima dana. Morate početi s noćnim bazalnim inzulinom, zatim provjeriti kako bazal djeluje tokom dana, a zatim postepeno pratiti učinke kratkog inzulina.
Ovaj posao može trajati puno vremena, možda čak i nekoliko mjeseci. Preporučujem da prije izmjene doze određenog inulina nekoliko puta provjerite da li je potrebno. Obično je promatram 2-3 dana prije nego što se odlučim za promjenu doze inzulina. To se odnosi ne samo na Somoji sindrom, već i na uobičajenu praksu odabira doza inzulina. Usput, zaboravio sam reći: provjerite da li pravilno računate ugljikohidrate. Ponekad to ne uspije zbog banalnog odbijanja korištenja utega. U tom slučaju neizbježno svaki put kada se dobije drugačija količina ugljikohidrata.
Pojmovi povezani sa terapijom inzulinom i njihove definicije
Definirajte pojmove koji trebaju opisati liječenje dijabetesa inzulinom.
Osnova - produženi inzulin, koji traje dugo nakon injekcije (8-24 sata). Ovo je Lantus, Levemir ili Protafan. Stvara pozadinsku koncentraciju inzulina u krvi. Osnovne injekcije dizajnirane su tako da održavaju normalan šećer na prazan stomak. Nije pogodno za gašenje hrane s visokim šećerom ili za varenje.
Bolus je injekcija brzog (kratkog ili ultra kratkog) inzulina prije jela kako bi se apsorbirala hrana koju jede i spriječila da šećer poraste nakon jela. Takođe, bolus je ubrizgavanje brzog inzulina u situacijama kada je šećer porastao i potrebno ga je vratiti.
Prehrambeni bolus je doza brzog inzulina koja je potrebna za apsorpciju hrane. Ne uzima u obzir situaciju kada je dijabetesu pacijent već podigao šećer prije jela.
Korekcijski bolus - doza brzog inzulina koja je potrebna za snižavanje povišenog šećera u krvi na normalu.
Doza kratkog ili ultra kratkog inzulina prije obroka zbroj jela hrane i korekcije.Ako je šećer prije jela normalan, tada je korekcijski bolus nula. Ako je šećer naglo skočio, tada morate ubrizgati dodatni bol za korekciju, bez čekanja na sljedeći obrok. Možete i ubrizgati male doze brzog inzulina profilaktički, na primjer, prije stresnog javnog govora, koji će definitivno podići šećer.
Brzi inzulin može biti kratkog ljudskog porekla (Actrapid NM, Humulin Regular, Insuman Rapid GT, Biosulin R i drugi), kao i najnoviji ultra kratki analozi (Humalog, Apidra, NovoRapid). Šta je to i kako se razlikuju, pročitajte. Kada ga opazite prije obroka, bolje je ubrizgati ljudski kratki inzulin. Ultra kratke vrste inzulina dobro je koristiti kad morate brzo donijeti visoki šećer u normalu.
Basis-bolus terapija inzulinom - liječenje dijabetesa injekcijama produženog inzulina noću i ujutro, kao i ubrizgavanje brzog inzulina prije svakog obroka. To je najteža tehnika, ali ona omogućava optimalnu kontrolu šećera i inhibira razvoj dijabetesnih komplikacija. Basis-bolus terapija inzulinom uključuje 5-6 injekcija dnevno. Neophodna je za sve bolesnike s teškom dijabetesom tipa 1. Međutim, ako pacijent ima dijabetes tipa 2 ili dijabetes tipa 1 u blagom obliku (LADA, MODY), tada će mu možda uspjeti učiniti s manje injekcija inzulina.
Faktor osjetljivosti na inzulin - koliko 1 UNIT inzulina snižava šećer u krvi.
Koeficijent ugljikohidrata - koliko grama pojedenih ugljikohidrata pokriva 1 jedinica inzulina. Ako se pridržavate, tada je i „omjer proteina“ takođe važan za vas, iako se ovaj koncept službeno ne koristi.
Faktor osjetljivosti na inzulin i omjer ugljikohidrata jedinstveni su kod svakog bolesnika s dijabetesom. Vrijednosti koje se mogu naći u imenicima ne odgovaraju stvarnim. Namijenjeni su samo izračunavanju početnih doza inzulina, koji očito nisu tačni. Faktor osjetljivosti na inzulin i koeficijent ugljikohidrata utvrđuju se eksperimentiranjem s prehranom i dozama inzulina. Razlikuju se za različite vrste inzulina, pa čak i u različito doba dana.
Trebaju li vam injekcije insulina prije jela
Kako odrediti da li su vam potrebne injekcije brzog inzulina prije jela? To se može utvrditi samo pažljivim samokontrolom šećera u krvi najmanje 3 dana. Bolje je posvetiti ne 3 dana, već cijelu sedmicu za posmatranje i pripreme. Ako imate ozbiljan dijabetes tipa 1, tada vam trebaju injekcije produženog inzulina noću i ujutro, kao i boluse pre svakog obroka. Ali ako pacijent ima dijabetes tipa 2 ili dijabetes tipa 1 u blagom obliku (LADA, MODY), tada su možda potrebne manje injekcije.
Izmjerite šećer svaki put prije jela, kao i 2-3 sata nakon jela.
Na primjer, prema rezultatima opažanja, može se ispostaviti da imate normalan šećer tijekom cijelog dana, osim intervala nakon večere. Dakle, potrebne su vam injekcije kratkog inzulina neposredno prije večere. Umjesto večere, doručak ili ručak mogu biti problem obroka. Svaki pacijent s dijabetesom ima svoju pojedinačnu situaciju. Stoga je propisivanje standardnih režima terapije insulinom svima barem neodgovorno. No, ako je pacijent previše lijen da kontrolira svoj šećer i zabilježi rezultate, onda ništa drugo ne ostaje.
Naravno, malo je vjerojatno da će vam mogućnost ubrizgavanja inzulina više puta u toku dana izazvati veliko uzbuđenje. Ali ako slijedite dijetu s niskim udjelom ugljikohidrata, može se ispostaviti da vam trebaju injekcije inzulina prije nekih obroka, ali ne prije drugih. Na primjer, kod nekih pacijenata s dijabetesom tipa 2, moguće je održavati normalan šećer u krvi ubrizgavanjem kratkog inzulina prije doručka i večere, a prije večere potrebno ih je samo uzimati.
Kako izračunati doze inzulina prije obroka
Ni liječnik ni dijabetičar ne mogu odrediti idealnu dozu inzulina prije obroka od početka.Da bismo umanjili rizik od hipoglikemije, svjesno podcjenjujemo doziranje na početku, a zatim ih postepeno povećavamo. U tom slučaju često mjerimo šećer u krvi glukometrom. Za nekoliko dana možete odrediti svoju optimalnu dozu. Cilj je održavati šećer stabilno normalnim, kao kod zdravih ljudi. Prije i nakon obroka iznosi 4,6 ± 0,6 mmol / L. Također, u bilo kojem trenutku trebao bi iznositi najmanje 3,5-3,8 mmol / L.
Doze brzog inzulina prije obroka ovise o tome koju hranu jedete i koliko. Zabilježite koliko i koju hranu jedete, do najbližeg grama. To pomaže kuhinjskim vagama. Ako slijedite dijetu s malo ugljikohidrata za kontrolu dijabetesa, savjetuje se korištenje kratkog ljudskog inzulina prije obroka. To su Actrapid NM, Humulin Regular, Insuman Rapid GT, Biosulin R i drugi. Preporučljivo je imati i Humalog i usitniti ga kada vam je potrebno da hitno smanjite šećer. Apidra i NovoRapid su sporiji od Humaloga. Međutim, ultra-kratki inzulin nije baš prikladan za apsorpciju hrane s malo ugljikohidrata, jer djeluje prebrzo.
Podsjetimo da je doza inzulina prije obroka zbroj hrane i bolusa za korekciju. Bolus za hranu - količina inzulina potrebna za pokrivanje hrane koju planirate jesti. Ako dijabetičar slijedi "uravnoteženu" prehranu, tada se uzimaju u obzir samo ugljikohidrati. Ako jedete dijetu s malo ugljenih hidrata, onda se u obzir uzimaju ugljeni hidrati, kao i proteini. Korekcijski bolus je količina inzulina potrebna za snižavanje pacijentovog šećera na normalu ako je on u trenutku ubrizgavanja povišen.
Kako odabrati optimalnu dozu za ubrizgavanje inzulina prije obroka:
- Iz referentnih podataka (vidi dolje) izračunajte početnu dozu brzog inzulina prije svakog obroka.
- Ubrizgavajte inzulin, pa pričekajte 20-45 minuta, izmjerite šećer prije jela, jedite.
- Nakon jela, izmjerite šećer glukometrom nakon 2, 3, 4 i 5 sati.
- Ako šećer padne ispod 3,5-3,8 mmol / L, pojedi nekoliko tableta glukoze da zaustaviš hipoglikemiju.
- Narednih dana povećajte dozu inzulina prije obroka (polako! Oprezno!) Ili smanjite. Ovisi o tome koliko je šećera bilo posljednji put nakon jela.
- Dok šećer ne ostane stabilno normalan, ponovite korake počevši od tačke 2. U isto vrijeme, ne ubrizgavajte „teoretsku“ početnu dozu inzulina, već je prilagodite prema jučerašnjim vrijednostima šećera nakon jela. Tako postepeno odredite svoju optimalnu dozu.
Cilj je održavati šećer prije i nakon obroka 4,6 ± 0,6 mmol / L stabilnim. To je realno čak i kod teškog dijabetesa tipa 1, ako pratite i unosite niske, tačno izračunate doze inzulina. Štoviše, to je lako postići s dijabetesom tipa 2 ili blagim dijabetesom tipa 1.
Za dijabetes tipa 1 i 2 koriste se različite metode za izračunavanje početnih doza inzulina prije obroka. Ove su metode detaljno opisane u nastavku. Prilagođavanje doza inzulina provodi se pojedinačno za svakog pacijenta. Držite tablete glukoze pri ruci u slučaju da trebate zaustaviti hipoglikemiju. Naučite unaprijed. To ćete vjerovatno trebati.
Koja su ograničenja brzih injekcija insulina prije obroka?
- Treba jesti 3 puta dnevno - doručak, ručak i večera, u razmaku od 4-5 sati, ne češće. Ako želite, možete preskočiti obroke nekih dana. Istovremeno propuštate snimak prehrambenog bolusa.
- Ne možete jesti! Zvanična medicina kaže šta je moguće, a šta nije. Vaš brojač će potvrditi da je u pravu.
- Pokušajte svakoga dana jesti istu količinu proteina i ugljikohidrata za doručak, ručak i večeru. Hrana i jela variraju, ali njihova hranjiva vrijednost treba ostati ista. To je posebno važno u ranim danima, kada još niste „ušli u režim“, već samo birate svoje doze.
Pogledajmo sada primjere kako se doze brzo djelujućih doza inzulina izračunavaju prije obroka.Nadalje, u svim primjerima pretpostavlja se da će pacijentu s dijabetesom prije početka obroka dati kratak, umjesto ultrazvučni inzulin. Ultra kratke vrste inzulina mnogo su jače od kratkog ljudskog inzulina. Doza Humaloga treba biti približno 0,4 doze kratkog inzulina, a doze NovoRapida ili Actrapida trebaju biti približno ⅔ (0,66) doze kratkog inzulina. Koeficijenti 0,4 i 0,66 moraju se specificirati pojedinačno.
Dijabetes tipa 1 ili uznapredovali dijabetes tipa 2
Kod teške dijabetese tipa 1 trebate ubrizgati brzi inzulin prije svakog obroka, kao i produženi inzulin noću i ujutro. Ispade 5-6 injekcija dnevno, a ponekad i više. S uznapredovalim dijabetesom tipa 2 ista stvar. Jer zapravo prelazi u dijabetes tipa 1 koji ovisi o insulinu. Prije izračunavanja doze brzog inzulina prije obroka, morate organizirati liječenje produženim inzulinom. Saznajte noću i ujutro.
Razgovarajmo o tome kako se dijabetes tipa 2 pretvara u teški dijabetes tipa 1 kao rezultat nepravilnog liječenja. Velika većina pacijenata s dijabetesom tipa 2 dobiva više štete nego koristi od službenog liječenja. još nije postao glavni tretman dijabetesa tipa 2, jer se medicinski službenici očajnički odupiru promjenama. 1970-ih su se takođe opirali uvođenju glukometra ... S vremenom će zdrav razum prevladati, ali danas je situacija sa liječenjem dijabetesa tipa 2 tužna.
Pacijenti jedu „uravnoteženu“ dijetu, preopterećenu ugljenim hidratima. Uzimaju i štetne tablete koje dreniraju gušteraču. Kao rezultat toga, beta stanice pankreasa umiru. Tako tijelo prestaje proizvoditi vlastiti inzulin. Dijabetes tipa 2 prevodi se na teški dijabetes tipa 1. To se promatra nakon što bolest traje 10-15 godina, a sve to vrijeme se liječi nepravilno. Glavni simptom je da pacijent brzo i neobjašnjivo gubi na težini. Tablete uglavnom prestaju snižavati šećer. Metoda za izračunavanje doza inzulina opisana ovdje je pogodna za takve slučajeve.
Zašto vidimo nekoliko pacijenata kod kojih se dijabetes tipa 2 pretvara u teški dijabetes tipa 1? Jer većina njih umire od srčanog udara / moždanog udara prije nego što gušterača propadne.
Dakle, pacijent s dijabetesom tipa 1 ili uznapredovalim dijabetesom tipa 2 odlučio je preći na novi režim sa standardnim neučinkovitim metodama liječenja. Počinje da jede dijetu sa malo ugljenih hidrata. Međutim, on ima težak slučaj. Dijeta bez injekcija inzulina, iako snižava šećer, nije dovoljna. Potrebno je ubrizgati inzulin kako se ne bi razvile komplikacije dijabetesa. Kombinujte injekcije produženog inzulina noću i ujutro s injekcijama brzog inzulina prije svakog obroka.
Najvjerojatnije si već unosite fiksnu dozu inzulina koja je propisana u bolnici. Morate se prebaciti na fleksibilno izračunavanje doza prema pokazateljima prehrane i šećera. Sledeće pojedinosti kako to učiniti. Provjerite je li lakše nego što zvuči. Aritmetički proračuni su na nivou osnovne škole. Prelazeći sa "uravnotežene" prehrane na dijetu sa niskim udjelom ugljikohidrata, potrebno je da odmah smanjite dozu inzulina za 2-7 puta, jer će u protivnom doći do hipoglikemije. Pacijenti s blagim oblikom dijabetesa imaju šansu da potpuno „skoče“ s injekcija. Ali pacijenti koji imaju ozbiljan dijabetes tipa 1 ili uznapredovali dijabetes tipa 2 ne bi trebali računati na to.
Što trebate učiniti:
- Odaberite optimalnu dozu produženog inzulina noću i ujutro. Pročitajte još. Postoji metoda izračuna.
- Saznajte koliko grama ugljikohidrata i proteina prekriva 1 JEDINICA inzulina koju ubrizgavate prije jela. Izračunavamo početnu dozu prema referentnim podacima (vidi dolje), a zatim je specificiramo „u stvari“ dok šećer ne ostane stabilan i normalan.
- Odredite koliko je nizak šećer u krvi 1 JEDINICA brzog inzulina koji ubrizgavate. To se izvodi eksperimentom, koji je opisan u nastavku.
- Saznajte koliko minuta prije obroka optimalno ubrizgavate brzi inzulin. Standardni: kratki inzulin za 45 minuta, Apidra i NovoRapid za 25 minuta, Humalog za 15 minuta. No bolje je saznati pojedinačno, lakim eksperimentom, koji je takođe opisan u nastavku.
Poteškoća je u tome što morate istovremeno odabrati dozu produženog inzulina i to brzo. Kada se pojave problemi sa šećerom u krvi, teško je utvrditi šta ih je uzrokovalo. Pogrešna doza produženog inzulina? Ubrizgavali pogrešnu dozu brzog inzulina pre obroka? Ili su to prave doze inzulina, ali ste pojeli više / manje nego što je planirano?
Glavni faktori koji utječu na šećer:
- Prehrana
- Proširene doze inzulina
- Brze injekcije inzulina prije jela
U idealnom slučaju koristit ćete kratki inzulin prije jela, pa čak i dodatni ultrazvuk kada trebate brzo ugasiti visoki šećer. Ako je tako, onda za svaku od ovih vrsta inzulina morate zasebno saznati kako 1 jedinica snižava šećer. U stvarnosti, malo dijabetičara će htjeti „žonglirati“ s tri vrste inzulina - jednim produženim i dva brzim. Ako se pobrinite da Humalog, Apidra ili NovoRapid ne djeluju dobro prije jela, prouzroče skokove šećera, a zatim pređite na kratki ljudski inzulin.
Okvirni podaci za izračunavanje početne doze (brojevi nisu tačni!):
- Kratki inzulin - Actrapid NM, Humulin Regular, Insuman Rapid GT, Biosulin R i drugi.
- Sve su vrste kratkog inzulina približno jednako snažne i počinju djelovati istom brzinom.
- Ultra kratki inzulin - Humalog, NovoRapid, Apidra.
- NovoRapid i Apidra su 1,5 puta moćniji od bilo kojeg kratkog inzulina. Doza NovoRapida i Apidre trebala bi biti ⅔ (0,66) ekvivalentne doze kratkog inzulina.
- Humalog je 2,5 puta snažniji od bilo kojeg kratkog inzulina. Doza Humaloga trebala bi biti 0,4 ekvivalentne doze kratkog inzulina.
U bolesnika s teškim dijabetesom čiji gušterača praktički ne proizvodi inzulin, 1 gram ugljikohidrata povećava razinu šećera u krvi za približno 0,28 mmol / l s tjelesnom težinom od 63,5 kg.
Za pacijenta s teškim dijabetesom težine 63,5 kg:
- 1 jedinica kratkog inzulina snizit će šećer u krvi za oko 2,2 mmol / L.
- 1 jedinica inzulina Apidra ili NovoRapid snižavat će šećer u krvi za oko 3,3 mmol / L.
- 1 jedinica inzulina Humalog snižavat će šećer u krvi za oko 5,5 mmol / L.
Kako saznati kako će 1 U kratkog inzulina sniziti šećer kod osobe s drugačijom tjelesnom težinom? Potrebno je napraviti proporciju i izračunati.
Na primjer, za pacijenta s teškim dijabetesom s tjelesnom težinom od 70 kg, dobit će se 2,01 mmol / L. Za tinejdžera težine 48 kg, rezultat će biti 2,2 mmol / L * 64 kg / 48 kg = 2,93 mmol / L. Što više osoba teži, slabiji je učinak inzulina. Pažnja! To nisu tačni brojevi, ali su indikativni, samo za proračun početnih doza inzulina. Očistite ih sami eksperimentiranjem. Razlikuju se čak i u različito doba dana. Prije doručka, inzulin je najslabiji, pa mu je potrebno povećati dozu.
Otprilike znamo:
- 1 jedinica kratkog inzulina pokriva oko 8 grama ugljikohidrata.
- 1 jedinica inzulina Apidra i NovoRapid pokriva oko 12 grama ugljikohidrata.
- 1 JEDINICA inzulina Humalog pokriva oko 20 grama ugljikohidrata.
- 1 jedinica kratkog inzulina pokriva oko 57 grama pojedenih proteina ili oko 260 grama mesa, ribe, peradi, sira, jaja.
- 1 JEDINICA inzulina Apidra i NovoRapid pokriva oko 87 grama pojedenih proteina ili oko 390 grama mesa, ribe, peradi, sira, jaja.
- 1 JEDINICA inzulina Humalog pokriva oko 143 grama pojedenih proteina ili oko 640 grama mesa, ribe, peradi, sira, jaja.
Sve gore navedene informacije su indikativne. Namijenjen je samo izračunavanju početne doze, očito nije tačan. Navedite svaku figuru za sebe eksperimentiranjem. Stvarni omjeri za svakog bolesnika s dijabetesom su različiti. Prilagodite dozu inzulina pojedinačno, pokušaj i greška.
Gore navedene vrijednosti odnose se na bolesnike s dijabetesom tipa 1 kod kojih gušterača uopće ne proizvodi inzulin i koji ne pate od inzulinske rezistencije. Ako ste pretili, tinejdžer ste u razdoblju brzog rasta ili ste trudni, tada će potreba za inzulinom biti veća. S druge strane, ako beta ćelije vašeg gušterače i dalje proizvode neki inzulin, tada je za vas odgovarajuća doza inzulina u injekcijama možda znatno manja.
Proračun doze inzulina za dijabetes tipa 1: primjer
Analiziraćemo konkretan slučaj planiranja menija i izračunavanje doze inzulina. Pretpostavimo da pacijent s teškim dijabetesom s tjelesnom težinom od 64 kg ubode prije jela Actrapid NM - kratki ljudski inzulin. Pacijent će jesti sljedeću količinu ugljikohidrata i proteina svaki dan:
- Doručak - 6 grama ugljikohidrata i 86 grama proteina,
- Ručak - 12 grama ugljenih hidrata i 128 grama proteina,
- Večera - 12 grama ugljikohidrata i 171 grama proteina.
Ne uzimamo u obzir jestive masti, jer one praktički ne utječu na šećer u krvi. Mirno jedite masti koje se nalaze u proteinskim namirnicama. Podsjetimo da meso, riba, perad, jaja i tvrdi sirevi sadrže 20-25% čistog proteina. Da biste dobili težinu proteinskih proizvoda koje će naš junak jesti, trebate da pomnožite količinu proteina sa 4 ili 5, u prosjeku 4,5. Definitivno nećete morati gladovati na dijeti sa malo ugljenih hidrata :).
Kada izračunavamo početne doze brzog inzulina prije obroka, želimo zaštititi dijabetičara od hipoglikemije. Zbog toga sada zanemarujemo učinak jutarnje zore, kao i inzulinsku rezistenciju (smanjena osjetljivost stanica na inzulin), što je moguće ako je pacijent pretili. To su dva faktora zbog kojih nas kasnije mogu povećati doze inzulina prije obroka. Ali u startu ih ne uzimamo u obzir.
Da bismo izračunali početni bolus za hranu, koristimo osnovne informacije koje su date u prethodnom tekstu. Jedna jedinica kratkog inzulina otprilike pokriva 8 grama ugljikohidrata. Također, 1 jedinica kratkog inzulina pokriva približno 57 grama prehrambenih proteina.
Hrana Bolus za doručak:
- 6 grama ugljikohidrata / 8 grama ugljikohidrata = ¾ jedinica inzulina,
- 86 grama proteina / 57 grama proteina = 1,5 komada inzulina.
UKUPNO ¾ PIECES + 1,5 PIECES = 2,25 PIECES insulina.
Prehrambeni bolus za ručak:
- 128 grama proteina / 57 grama proteina = 2,25 jedinica inzulina.
UKUPNO 1,5 PIECES + 2,25 PIECES = 3,75 PIECES insulina.
Prehrambeni bolus za večeru:
- 12 grama ugljikohidrata / 8 grama ugljikohidrata = 1,5 komada inzulina,
- 171 gram proteina / 57 grama proteina = 3 jedinice inzulina.
UKUPNO 1,5 PIECES + 3 PIECES = 4,5 PIECES insulina.
Što učiniti ako će pacijentu ubrizgati kratki, ali ultra kratki inzulin Apidra, NovoRapid ili Humalog prije jela? Podsjećamo da su procijenjene doze Apidre i NovoRapide ⅔ doza kratkog inzulina, što smo izračunali. Humalog je najmoćniji. Njegova doza treba biti svega 0,4 doze kratkog inzulina.
Ako je potrebno, prilagodite početni bolus hrane od kratkog inzulina do ultra kratkog:
Napominjemo: pacijent ima jak apetit (naš čovjek! :)). Za ručak jede 128 grama proteina - oko 550 grama proteinske hrane. U pravilu pacijenti sa dijabetesom tipa 1 jedu mnogo manje. Recimo za ručak da planirate pojesti 200 grama proteinske hrane koja sadrži 45 grama čistog proteina. A takođe i salata od zelenog povrća, u kojoj je 12 g ugljikohidrata. U tom slučaju trebate ubrizgati bolnu hranu od samo 2,25 IU kratkog inzulina, 1,5 IU Apidre ili NovoRapida ili 1 IU Humaloga prije jela. Za doručak i večeru, doze će biti još niže. Zaključak: budite sigurni da učite.
Sigurno će početne doze inzulina za neke obroke biti premale, a za neke - prevelike. Da biste saznali kako inzulin djeluje, potrebno je izmjeriti šećer u krvi 4 i 5 sati nakon jela. Ako se izmjeri ranije, rezultat neće biti tačan, jer inzulin nastavlja djelovati, a obrok se i dalje probavlja.
Namjerno smo podcijenili početni bolus s hranom u dozama inzulina. Zbog toga je malo vjerovatno da će vam se šećer nakon jednog obroka smanjiti na razinu hipoglikemije. Ipak, to nije isključeno. Naročito ako ste razvili, tj. Odloženo pražnjenje želuca nakon jela zbog neuropatije.S druge strane, ako imate pretilost i zbog toga, doze brzog inzulina prije obroka bit će mnogo više.
Dakle, prvog dana ubrizgavanja kratkog ili ultra kratkog inzulina mjerimo svoj šećer prije jela, a zatim ponovo nakon 2, 3, 4 i 5 sati nakon svakog obroka. Zanimalo nas je koliko je šećera naraslo nakon jela. Povećanje može biti pozitivno ili negativno. Ako je negativan, onda ćete sljedeći put trebati smanjiti dozu inzulina prije jela.
Ako je šećer 2-3 sata nakon obroka niži nego prije obroka, nemojte mijenjati dozu inzulina. Jer za to vrijeme tijelo još nije uspjelo probaviti i apsorbirati hranu s malo ugljikohidrata. Konačni rezultat je 4-5 sati nakon jela. Napravite zaključke o tome. Smanjite dozu samo ako, nakon 1-3 sata nakon jela, šećer „padne“ ispod 3,5-3,8 mmol / L.
Pretpostavimo da naš pacijent ima sledeće rezultate:
- 4-5 sati nakon doručka - šećer se povećao za 3,9 mmol / l,
- 4-5 sati nakon ručka - smanjeno za 1,1 mmol / l,
- 4-5 sati nakon večere - povećana za 1,4 mmol / L.
Doza inzulina prije obroka smatra se ispravnom ako šećer nakon 5 sati nakon obroka odstupi od onoga što je bilo prije obroka za više od 0,6 mmol / l u bilo kojem smjeru. Očito smo propustili početne doze, ali to je bilo za očekivati. Učinak se jasno očituje, što smanjuje efikasnost ubrizgavanja brzog inzulina prije doručka, u odnosu na injekcije prije ručka i večere.
Koliko vam je potrebno da promijenite dozu inzulina? Da bismo to saznali, izračunajmo bolusne korekcije. Kod pacijenta s teškim dijabetesom, čiji gušterača uopće ne proizvodi inzulin, 1 jedinica kratkog inzulina će sniziti šećer u krvi za približno 2,2 mmol / l, ako osoba teži 64 kg.
Što je veća tjelesna težina, slabiji je učinak inzulina. Što je manja tjelesna težina, jača 1 jedinica inzulina snižava šećer.
Da biste dobili okvirnu vrijednost za svoju težinu, morate napraviti proporciju. Na primjer, za osobu koja teži 80 kg, dobivate 2,2 mmol / L * 64 kg / 80 kg = 1,76 mmol / L. Za dijete teže 32 kg, dobije se 2,2 mmol / L * 64 kg / 32 kg = 4,4 mmol / L.
Teški pacijent s dijabetesom iz ove studije slučaja teži 64 kg. Za početak pretpostavljamo da 1 jedinica kratkog inzulina snižava mu šećer u krvi za oko 2,2 mmol / L. Kao što znamo, nakon doručka i večere njegov je šećer skočio, a nakon večere opadao je. U skladu s tim, potrebno je povećati dozu inzulina prije doručka i večere, kao i malo niže prije ručka. Da bismo to učinili, promjenu šećera podijelimo sa 2,2 mmol / L i zaokružimo rezultat na 0,25 IU inzulina gore ili dolje
Sada prilagođavamo dozu kratkog inzulina prije jela na osnovu rezultata prvog dana eksperimenata. U isto vrijeme pokušavamo zadržati količinu proteina i ugljikohidrata pojedu za doručak, ručak i večeru isto.
Sutradan ponovite isti postupak, a zatim još jedan, prema potrebi. Svakog dana će odstupanja šećera u krvi nakon jela biti manja. Na kraju ćete pronaći pravu dozu kratkog inzulina prije svakog obroka.
Kao što vidite, proračuni nisu komplikovani. Uz pomoć kalkulatora, bilo koja odrasla osoba može se nositi s njima. Poteškoća je u tome što bi hranjiva vrijednost porcija za doručak, ručak i večeru trebala ostati ista svaki dan. Hrana i jela mogu se i trebaju mijenjati, ali količina ugljikohidrata i bjelančevina treba ostati ista svakog dana. Kuhinjske vage pomažu da se pridržava ovog pravila.
Ako nakon nekog obroka stalno osjećate da niste puni, možete povećati količinu proteina. Istu povećanu količinu proteina morat ćete pojesti u sljedećim danima. U tom slučaju ne možete povećati količinu ugljenih hidrata! Jedite ne više od 6 grama ugljikohidrata za doručak, 12 grama za ručak i isto toliko za večeru.Možete jesti manje ugljikohidrata, ako ne i više. Nakon promjene količine proteina u jednom od obroka, morate pogledati kako će se šećer mijenjati nakon jela i ponovno odabrati optimalnu dozu inzulina.
Još jedan životni primer
Pacijent s dijabetesom tipa 1, star 26 godina, visina 168 cm, težina 64 kg. Odgovara, ubada Biosulin R. prije jela.
U 7 sati ujutro šećer je bio 11,0 mmol / L. Doručak: grah 112 grama, jaje 1 kom. Ugljikohidrati samo 4,9 grama. Prije doručka ubrizgali su mu inzulin Biosulin R u dozi od 6 jedinica. Nakon toga, u 9 sati 35 minuta šećer je iznosio 5,6 mmol / L, a potom je do 12 sati porastao na 10,0 mmol / L. Morao sam ubrizgati još 5 jedinica istog insulina. Pitanje - šta ste učinili pogrešno?
Biosulin P je kratki humani inzulin. Ako slijedite dijetu s niskim udjelom ugljikohidrata za injekciju prije jela, to je bolji od ultra-kratkih vrsta inzulina.
Pacijent ima šećer na post od 11,0. Planira da za doručak pojede 112 grama pasulja i 1 pc jaja. Gledamo u tablice prehrambenih vrijednosti proizvoda. 100 grama zelenog graha sadrži 2,0 grama proteina i 3,6 grama ugljenih hidrata. U 112 grama, to daje 2,24 grama proteina i 4 grama ugljikohidrata. Pileće jaje sadrži otprilike 12,7 grama proteina i 0,7 grama ugljikohidrata. Zajedno naš doručak sastoji se od proteina 2,24 + 12,7 = 15 grama i ugljikohidrata 4 + 0,7 = 5 grama.
Znajući hranjivu vrijednost doručka, izračunavamo početnu dozu kratkog inzulina prije obroka. To je suma: korekcijski bolus + prehrambeni bolus. Pretpostavljamo da će s tjelesnom težinom od 64 kg 1 U kratkog inzulina sniziti šećer u krvi za oko 2,2 mmol / L. Normalni šećer je 5,2 mmol / L. Dobiva se korekcijski bolus (11,0 - 5,2) / 2,2 = 2,6 jedinica. Sljedeći korak je razmatranje prehrambenog bolusa. Iz imenika saznajemo da 1 jedinica kratkog inzulina pokriva oko 8 grama ugljikohidrata ili oko 57 grama prehrambenih proteina. Za protein nam treba (15 g / 57 g) = 0,26 komada. Za ugljikohidrate vam je potrebno (5 g / 8 g) = 0,625 komada.
Procijenjena ukupna doza inzulina: 2,6 IU korekcijski bolus + 0,26 IU po proteinu + 0,625 IU za ugljikohidrate = 3,5 IU.
I pacijentkinja je tog dana ubrizgavala 6 jedinica. Zašto se šećer dizao iako je ubrizgano više inzulina nego što je potrebno? Jer je pacijent mlad. Povećana doza inzulina uzrokovala joj je značajno oslobađanje hormona stresa, posebno adrenalina. Kao rezultat toga, šećer skače. Ispada da, ako ubrizgate manje inzulina, šećer se neće povećati, već će opadati. Takav je paradoks.
Više ili manje precizna doza kratkog inzulina u gore opisanoj situaciji je 3,5 jedinica. Pretpostavimo da sada možete ubrizgati 3 ili 4 jedinice, a razlika neće biti prevelika. Ali mi želimo da eliminiramo navale šećera. Ako uspijete to, tada nećete morati ubodati velike korekcije bolusa. A cijeli prehrambeni bolus je oko 1 UNIT ± 0,25 UNITS.
Recimo da će se naći korekcijski bolus od 1 PIECE ± 0,25 PIECES i bolus hrane za isti 1 PIECES ± 0,25 PIECES. Ukupno 2 jedinice ± 0,5 jedinica. Između doza inzulina 3 i 4 jedinice, razlika nije velika. Ali između doza od 1,5 PIECES i 2 PIECES, razlika u razini utjecaja na šećer u krvi bit će značajna. Zaključak: morate naučiti. Nema šanse bez toga.
Da sumiram. Kod teškog dijabetesa tipa 1 i uznapredovalog dijabetesa tipa 2 naučili smo kako izračunati hranu i bolnicu za korekciju za brze injekcije inzulina prije obroka. Saznali ste da prvo morate izračunati početnu dozu inzulina prema referentnim koeficijentima, a zatim ih prilagoditi prema pokazateljima šećera nakon jela. Ako je šećer u 4-5 sati nakon obroka porastao za više od 0,6 mmol / L - dozu inzulina prije obroka treba povećati. Ako se naglo smanjio - potrebno je i doziranje inzulina smanjiti. Kad se šećer drži normalnim, mijenja se za ne više od ± 0,6 mmol / l prije i nakon obroka - doza inzulina je odabrana ispravno.
Dijabetes tipa 2 ili blagi dijabetes tipa 1 LADA
Pretpostavimo da imate dijabetes tipa 2, ne baš napredni slučaj. Slijedite dijetu s niskim udjelom ugljikohidrata, uzimate, uzimate injekcije produženog inzulina noću i ujutro. Doze inzulina Lantus, Levemir ili Protafan su već odabrane pravilno. Zahvaljujući tome, vaš šećer u krvi ostaje normalan ako preskočite obrok.Ali nakon jela poskoči, čak i ako uzmete najveću dopuštenu dozu tableta. To znači da su potrebne kratke injekcije inzulina prije jela. Ako ste previše lijeni da ih učinite, onda će se razviti komplikacije dijabetesa.
S dijabetesom tipa 2 ili blagim dijabetesom tipa 1, LADA, prvo morate ubrizgati Lantus ili Levemir noću i ujutro. Pročitajte još. Možda će produžene injekcije inzulina biti dovoljne za održavanje normalnog šećera. I samo ako šećer nakon obroka i dalje raste, dodajte još brzi inzulin prije obroka.
Gušterača i dalje proizvodi neki inzulin, i to je ono u čemu se vaša situacija razlikuje od pacijenata s teškim dijabetesom tipa 1. Ne znamo koliko imate vlastitog inzulina za ugađanje visokog šećera nakon jela, ali koliko trebate dodati injekcijama. Također, ne znamo tačno koliko loša osjetljivost na inzulin (otpornost na inzulin) zbog pretilosti povećava vaše potrebe za inzulinom. U takvoj situaciji nije lako pogoditi s početnom dozom kratkog inzulina prije obroka. Kako ga pravilno izračunati, tako da nema hipoglikemije? Slijedi detaljan odgovor na ovo pitanje.
Prije ubrizgavanja inzulin morate ubrizgati inzulin samo onim pacijentima koji imaju dijabetes tipa 2 i koji su lijeni za vježbanje
Razumije se da strogo poštujete. Takođe morate svaki dan pojesti istu količinu ugljikohidrata i proteina za doručak, ručak i večeru. Promatrajte šećer prije i nakon obroka 3-7 dana, a zatim izračunajte početne doze inzulina prije obroka, koristeći podatke.
Prikupite podatke o tome koliko se povećava šećer u krvi nakon doručka, ručka i večere, ako ne unosite inzulin prije jela, već uzimate samo svoje obične tablete za dijabetes.
Kod dijabetesa tipa 1, LADA nikakve tablete ne pomažu, uključujući Siofor. Ne uzimajte ih!
Potrebno je izmjeriti šećer prije jela, a zatim nakon 2, 3, 4 i 5 sati nakon svakog obroka. Radite to 3-7 dana zaredom. Snimite rezultate mjerenja, vodite dnevnik. Ovih dana trebate jesti 3 puta dnevno, ne grickalice. Hrana sa niskim ugljikohidratima zasiti 4-5 sati. Bićete puni cijelo vrijeme i bez užine.
Period pripremnog posmatranja je 3-7 dana. Svakog dana vas zanima maksimalno povećanje šećera nakon doručka, ručka i večere. Najvjerovatnije će to biti 3 sata nakon obroka. Ali svaki je pacijent s dijabetesom različit. To može biti nakon 2 sata, te nakon 4 ili 5 sati. Trebate mjeriti šećer i promatrati njegovo ponašanje.
Za svaki dan zapišite koliko je bilo maksimalno povećanje šećera nakon doručka, ručka i večere. Primjerice, u srijedu prije večere šećer je iznosio 6,2 mmol / L. Nakon jela, ispostavilo se da je:
Maksimalna vrijednost je 7,8 mmol / L. Povećanje je 1,6 mmol / L. Treba nam, zapiši to. Učinite isto za doručak i večeru. Svakog dana morate šećer izmjeriti glukometrom oko 15 puta. To se ne može izbjeći. Ali postoji nada da vam prije nekih obroka neće trebati injekcije brzog inzulina. Prema rezultatima razdoblja promatranja, imat ćete otprilike sljedeću tablicu:
Među svim dnevnim dobicima potražite minimalne vrijednosti. Oni će izračunati dozu inzulina prije svakog obroka. Uzimamo minimalne brojeve tako da su početne doze niske i na taj način osiguravamo od hipoglikemije.
Pacijentu dijabetesa tipa 2, čiji su rezultati prikazani u tablici, potrebne su injekcije brzog inzulina samo prije doručka i večere, ali ne prije večere. Jer nakon večere mu šećer ne raste. To je zbog niske ugljikohidratne prehrane, unosa, pa čak i fizičke aktivnosti usred dana. Podsjetim vas da ako naučite daje šansu da odbijete injekcije inzulina prije jela.
Pretpostavimo da se prema rezultatima opažanja šećera tokom sedmice pokazalo sljedeće:
- Minimalni dobitak šećera nakon doručka: 5,9 mmol / l,
- Minimalni dobitak šećera nakon večere: 0,95 mmol / L,
- Minimalni dobitak šećera nakon večere: 4,7 mmol / L
U početku pažljivo predlažemo da 1 U kratkog inzulina snizi šećer u krvi kod bolesnika s dijabetesom tipa 2 koji su pretili čak 5,0 mmol / L. To je previše, ali posebno podcjenjujemo početnu dozu inzulina da bismo zaštitili pacijenta od hipoglikemije. Da biste dobili početnu dozu inzulina prije obroka, podijelite minimalnu vrijednost povećanja šećera po ovoj cifri. Zaokružujemo rezultat na 0,25 PIECES gore ili dolje.
Naglašavamo da govorimo o kratkom ljudskom inzulinu - Actrapid NM, Humulin Regular, Insuman Rapid GT, Biosulin R i drugima. Ako pacijent s dijabetesom ide na sjeckanje Apidre ili NovoRapida prije obroka, tada je izračunatu dozu potrebno pomnožiti sa 0,66, a ako Humalog - pomnožiti sa 0,4.
Počinjemo ubrizgavati početne doze kratkog inzulina 40-45 minuta prije jela, ultra kratkog - 15-25 minuta. Da biste napravili injekcije s tačnošću od 0,25 ED, morat ćete naučiti. Na ruskim i stranim internetskim forumima, pacijenti s dijabetesom potvrđuju da kratki i ultra-kratki razrijeđeni inzulin djeluje normalno. Nastavljamo s mjerenjem šećera 2, 3, 4 i 5 sati nakon jela kako bismo otkrili kako djeluje inzulinska terapija.
Ako se nakon jednog od obroka nakon 4-5 sati (a ne nakon 2-3 sata!) Šećer povisi za više od 0,6 mmol / l - doza inzulina prije ovog obroka sljedeći dan može se pokušati povećati u koracima 0,25 jedinica, 0,5 jedinica ili čak 1 jedinica. Bolesnicima s dijabetesom tipa 2 s vrlo ozbiljnom pretilošću (više od 40 kg viška kilograma) možda će trebati povećati dozu inzulina prije obroka u koracima od 2 jedinice. Ali svima drugima to je teško sa hipoglikemijom. Ako vam je iznenada šećer nakon obroka veći za 0,6 mmol / L nego što je bio prije obroka, to znači da morate smanjiti dozu inzulina prije ovog obroka.
Gornji postupak prilagođavanja doza inzulina prije jela treba ponoviti sve dok šećer stabilno ne ostane gotovo isti kao prije obroka nakon 4-5 sati nakon jela. Svakog dana ćete sve više i više precizirati dozu inzulina. Zbog toga će šećer nakon jela biti bliži normalnoj. Ne bi trebao fluktuirati više od 0,6 mmol / l gore ili dolje. Predlaže se da pratite kontrolu dijabetesa.
Pokušajte svakoga dana jesti istu količinu proteina i ugljikohidrata za doručak, ručak i večeru. Ako na bilo kojem obroku želite promijeniti količinu proteina koju jedete, tada treba ponoviti postupak izračunavanja i prilagođavanja doze inzulina prije ovog obroka. Podsjetimo da se količina ugljikohidrata ne može promijeniti, ona mora ostati niska, jer se dijeta naziva nisko-ugljikohidratima.
Kako odrediti koliko minuta prije jela ubrizgajte inzulin
Kako točno odrediti koliko minuta prije obroka trebate ubrizgati brzi inzulin? To se može postići provođenjem eksperimenta, koji je opisan u nastavku. Eksperiment daje pouzdane rezultate samo ako pacijent s dijabetesom počne provoditi njega kada ima šećer blizu normalnog. To znači da je šećer u krvi ostao ispod 7,6 mmol / L najmanje 3 prethodna sata.
Ubrizgavajte brzi (kratki) inzulin 45 minuta prije nego što planirate sjesti za jelo. Izmjerite šećer glukometrom 25, 30, 35, 40, 45 minuta nakon injekcije. Čim je pala za 0,3 mmol / l - vrijeme je da počnete jesti. Ako se to desilo nakon 25 minuta - ne možete to mjeriti, ali brzo počnite jesti kako ne bi došlo do hipoglikemije. Ako nakon 45 minuta šećer ostane na istoj razini - odložite početak obroka. Nastavite mjeriti šećer svakih 5 minuta dok ne vidite da je počeo padati.
Ako ubrizgavate ultrahumidni inzulin Humalog, NovoRapid ili Apidra prije jela, tada morate početi mjeriti šećer nakon 10 minuta, a ne nakon 25 minuta.
Ovo je jednostavan i tačan način da odredite koliko minuta prije jela trebate ubrizgati inzulin. Eksperiment treba ponoviti ako se vaša doza brzog inzulina prije jela promijeni za 50% ili više. Što je veća doza inzulina, to prije počinje djelovati. Još jednom, rezultat će biti nepouzdan ukoliko je vaš početni šećer u krvi bio viši od 7,6 mmol / L. Odgodite eksperiment dok šećer ne približite normalnoj vrijednosti. Prije toga pretpostavite da trebate ubrizgati kratki inzulin 45 minuta prije jela.
Pretpostavimo da eksperiment pokazuje da trebate ubrizgati inzulin 40 minuta prije jela. Što se dogodi ako počnete jesti prije ili kasnije? Ako počnete jesti 5 minuta ranije ili kasnije, neće biti velike razlike. Ako počnete jesti 10 minuta ranije nego što je potrebno, tada će vam tijekom obroka šećer porasti, ali kasnije će, najvjerovatnije, pasti na normalu. To također nije zastrašujuće ako rijetko griješite. Ali ako se šećer u krvi redovito podiže za vrijeme i nakon obroka, tada postoji rizik da se usko upoznaju sa komplikacijama dijabetesa.
Ako počnete jesti 15 ili 20 minuta ranije nego što je potrebno, tada šećer u krvi može porasti na vrlo visokoj razini, na primjer, do 10,0 mmol / L. U ovoj situaciji vaše će tijelo postati djelomično otporno na brzi inzulin koji ste ubrizgali. To znači da njegova uobičajena doza neće biti dovoljna za snižavanje šećera. Bez dodatne doze inzulina šećer će dugo ostati visok. Ovo je rizična situacija u smislu razvoja komplikacija dijabetesa.
Što će se dogoditi ako nakon injekcije brzog inzulina počnete jesti 10-15 minuta kasnije nego što je potrebno? U ovoj situaciji molite za probleme. Uostalom, uopće ne jedemo brze ugljikohidrate. Tijelo prvo mora probaviti proteine, a zatim neke od njih pretvoriti u glukozu. Ovo je spor proces. Čak i odgoda od 10 minuta može dovesti do toga da šećer padne prenisko, a asimilacija obroka sa malo ugljikohidrata neće pomoći da se vrati u normalu. Rizik od hipoglikemije je značajan.
Općenito se preporučuje ubrizgavanje kratkog ljudskog inzulina 45 minuta prije obroka, a ultrašota - 15-25 minuta. Ipak, preporučuje se da ne budete lijeni, već da odredite vašem pojedincu prikladno vrijeme ubrizgavanja. Gore smo opisali kako to učiniti i koje ćete koristi dobiti. Pogotovo ako slijedite dijetu s malo ugljikohidrata. Ponavljamo aksiom: ne štedite test trake na mjeraču da ne biste morali razbijati liječenje komplikacija dijabetesa.
Trebam li uvijek jesti istovremeno?
Prije izuma kratkih i ultrazvučnih vrsta inzulina, pacijenti koji imaju dijabetes morali su uvijek jesti istovremeno. Bilo je vrlo nezgodno, a rezultati liječenja bili su loši. Sada nadoknađujemo porast šećera nakon jela sa kratkim ili ultra kratkim inzulinom. To omogućava da jedete kad želite. Potrebno je samo napraviti injekciju inzulina na vrijeme prije nego što sjednete da jedemo.
Ako ubrizgavate inzulin prije jela, onda jedite ne više od jednom svakih 4-5 sati.
Šta učiniti ako ste zaboravili ubrizgati inzulin prije jela
Može se dogoditi da zaboravite dati šalicu kratkog inzulina i razmislite o tome kad se sprema obrok ili ste već počeli da jedete. U slučaju takve hitnosti, poželjno je imati ultra kratki inzulin sa sobom, štoviše Humalog, koji je najbrži. Ako ste već počeli jesti ili prije obroka, ne više od 15 minuta - dajte humalogu. Ne zaboravite da je 2,5 puta jači od običnog kratkog inzulina. Stoga bi doza Humaloga trebala biti 0,4 od vaše uobičajene doze kratkog inzulina. Koeficijent 0,4 mora se pojasniti pojedinačno.
Kako brz inzulin snižava šećer u krvi
Postoje 4 vrste proteinskog hormona koji su propisani pacijentima koji imaju dijabetes. Svaka vrsta lijeka ima svoje trajanje djelovanja i brzinu redukcije dekstroze u plazmi.
- Ultra kratka akcija. Lijekovi ove grupe uključuju Apidra, Humalog i Novorapid. Šećer se smanjuje 10 minuta nakon primanja prave doze hormona. Maksimalna koncentracija u krvi pojavljuje se nakon 30 minuta - 2 sata. Trajanje akcije - do 5 sati.
- Kratka akcija. Najbolji lijekovi: Rapid, Insuman, Actripid NM, Humorap 40, Berlsulin. Lijekovi brzo smanjuju šećer. Pola sata nakon injekcije dolazi olakšanje. Maksimalna koncentracija postiže se nakon 2–4 sata, a trajanje aktivnosti je do 8 sati.
- Srednje dejstvo. Insuman Bazal GT, Insuran, Gensulin, Protafan NM Penfill, Humulin pripadaju ovoj grupi lijekova. Lijekovi počinju djelovati 1-2 sata nakon ubrizgavanja. Maksimalni učinak može se primijetiti nakon 6-10 sati. Trajanje aktivnosti lijeka ovisi o odabranoj dozi. Približno trajanje je 12-14 sati.
- Duga akcija. Lijekovi s takvim djelovanjem uključuju Lantus SoloStar, Levemir Penfill ili FlexPen. Prvi znakovi početka izloženosti uočeni su sat vremena nakon injekcije. Maksimalna koncentracija u plazmi postiže se nakon 5-16 sati. Ova sredstva se odlikuju najdužim vremenskim učincima na tijelo. Trajanje - do jedan dan.
Lijekovi ultra kratkog djelovanja najvjerovatnije smanjuju dekstrozu u krvi. Poboljšanje se primjećuje nakon 10 minuta, a nakon pola sata čovjek se osjeća kao i obično.
Međutim, ultra kratki lijekovi se rijetko propisuju jer zahtijevaju češću upotrebu doza. Preporučuje se da takav preparat uvek držite pri ruci. Može se kombinirati sa drugim vrstama inzulina u pogledu trajanja djelovanja. Prikladno je ako slučajno zaboravite dati injekciju, doživite stres ili je iz nekog drugog razloga šećer porastao. Lijekovi ultra kratkog djelovanja brzo će ublažiti sve simptome nakon čega će se moći vratiti u normalan režim.
Injekcije inzulina za hranu u restoranu i avionu
U restoranima, hotelima i avionima poslužuje se hrana prema njihovom rasporedu, a ne po vašem. A to se obično događa kasnije nego što je obećalo osoblje za održavanje ili reklamne knjižice. Oni koji nemaju dijabetes nerviraju se kad trebaju sjediti gladni i čekati da niko ne zna koliko vremena. Ali ako ste već uzeli injekciju brzog inzulina, onda to očekivanje ne samo da nervira, već može biti i opasno, jer postoji opasnost od hipoglikemije (niskog šećera).
U takvim je situacijama moguće ubrizgati ne kratki inzulin, već ultrabrzo. Ubrizgajte ga kada vidite da se konobar priprema za posluživanje prvog jela ili predjelo. Ako očekujete kašnjenje u posluživanju glavnog obroka, podijelite dozu ultraortnog inzulina na dvije polovice. Prvo poluvreme vozite odmah, a drugo - kad vidite da konobar nosi glavno jelo. Šećer se može nakratko povećati, ali sigurno je da ćete izbjeći hipoglikemiju, čak i ako se hrana poslužuje sa kašnjenjem. Ako ste naručili obroke sa malo ugljikohidrata i jeli ih polako, čak možete izbjeći privremeni porast šećera.
Na brodu ne naručujte i ne jedite "dijabetičku" hranu! Uvek je hrana preopterećena ugljikohidratima, možda čak štetnija za nas od uobičajene hrane iz aviona. Ako aviokompanija nudi izbor, tada naručite morsku hranu. Ako u avionu nema nikakvog hranjenja, još je bolje, jer je manje iskušenja za odstupanje od ishrane. Da samo stjuardesa napije putnike vodom, a mi ćemo se osigurati zdravom hranom od dozvoljenih proizvoda za dijabetes.
Upozorenje Ako ste razvili, tj.sporo pražnjenje želuca nakon jela, tada nikad ne upotrebljavajte ultrazvučni inzulin, već uvijek samo kratak. Ako se hrana zadrži u vašem želucu, tada će ultra-kratki inzulin uvijek djelovati brže nego što je potrebno. Podsjećamo i da su ultrazvučne vrste inzulina snažnije od kratkih, pa bi stoga njihova doza trebala biti 1,5-2,5 puta manja.
Ako šećer ne padne nakon injekcije
Rijetko je kod dijabetičara da nakon inzulina nemaju pad šećera, važno je razumjeti zašto se to događa. Postoji 5 razloga za ovo stanje.
Razlozi smanjenja učestalosti:
- nepravilno skladištenje
- otpor
- pogrešno doziranje
- pogrešno mjesto ubrizgavanja
- Somoji sindrom.
Dijabetičar uvijek treba držati glukometar u blizini. Važno je izmjeriti razinu šećera prije sljedećeg obroka, nakon njega ili neko vrijeme nakon završetka djelovanja lijeka (ovisi o vrsti ubrizgavanog inzulina).
Nepravilno skladištenje lijekova
Inzulin je protein proteina. Da bi lijek djelovao učinkovito, važno je da ga pravilno skladištite.
Koje greške prave pacijenti:
- stavili su lijek blizu zamrzivača,
- ne pratite rok trajanja lijeka,
- lijek drže na prozoru, gdje sunce sja, a lijek je izložen visokim temperaturama.
Hormon je prestao funkcionirati kada nakon ubrizgavanja nije došlo do smanjenja glukoze i ako na bočici ili ulošku ima pahuljica.
Hormon se kupuje unaprijed s razmakom od nekoliko mjeseci, jer pacijent kontinuirano koristi lijek. Međutim, važno je pravilno skladištiti.
Držite zatvorene 31–36 meseci, 1 mesec otvoren. Temperatura - + 2–8 stepeni.
Ako morate putovati na velike udaljenosti, čuvajte lijek u vrećama sa sredstvom za hlađenje unutar ili u termičkim kutijama.
Otpor
Čak i uz pravilnu dozu lijeka, ne možete dobiti pozitivan rezultat nakon injekcije. Poenta je u otpornosti na lijekove.
- visok krvni pritisak
- razvoj endokrinih bolesti tokom trudnoće,
- kršenje metabolizma lipida,
- neuravnotežena prehrana
- genetska predispozicija
- policistični jajnik kod žena,
- sjedilački način života
- hormonalni poremećaji
- kršenje upotrebe glukoze stimulirane inzulinom pomoću mišićnog tkiva.
Otpor je gubitak ćelije od sposobnosti da odgovore na hormon. Ovo se stanje manifestuje povećanjem krvnog pritiska i šećera u krvi na glavi, gojaznošću i pojavom proteina u urinu.
Otpor se može kontrolirati. Više se krećite, pokušajte pravilno jesti, na vrijeme napraviti testove i posjetite ginekologa, odreći se loših navika.
Da bi se vratila sposobnost stanica da reagiraju na inzulin, ljekari propisuju vitamine, dodatke prehrani i elemente u tragovima.
Normalizirajte visoki šećer sa inzulinom
Bez obzira koliko pažljivo pokušavate kontrolirati bolest, nastupajući ili, ponekad, šećer još uvijek skače. Razlozi su za to:
- zarazne bolesti
- akutni emocionalni stres
- netačni proračuni obroka prehrambenih ugljenih hidrata i proteina,
- greške u doziranju insulina.
Ako dijabetes tipa 2 beta ćelija vašeg gušterače i dalje proizvodi inzulin, tada visoki šećer može spustiti na normalu u roku od nekoliko sati. Međutim, ako imate teški dijabetes tipa 1 i proizvodnja inzulina u tijelu pala je na nulu, tada će vam biti potreban dodatni hitaj kratkog ili ultra kratkog inzulina da biste zaustavili skok šećera. Povišeni šećer morate srušiti i injekcijama inzulina ako imate dijabetes tipa 2 i visoku otpornost na inzulin, tj. Smanjuje se osjetljivost stanica na djelovanje inzulina.
Doza brzog inzulina koja je potrebna za normalizaciju visokog šećera naziva se korekcijski bolus. Nije vezan za obroke.Bolus u hrani je doza inzulina prije obroka, koja je potrebna kako se šećer u krvi ne povećava kada se hrana apsorbuje. Ako je šećer skočio i morate unijeti korekcijski bolus, onda je za to poželjno koristiti jednu od ultra kratkih vrsta inzulina, jer djeluju brže nego kratki.
U isto vrijeme, ako promatrate, tada je preporučljivo koristiti kratki inzulin, a ne ultrazvuk kao bolus hrane. Malobrojni dijabetičari spremni su svakodnevno koristiti inzulin kratkog djelovanja prije obroka, a inzulin koji ima kratko kratkog djelovanja spreman za posebne prigode. Ako to još uvijek učinite, imajte na umu da su ultrazvučne vrste inzulina mnogo jače od kratkih. Humalog je otprilike 2,5 puta jači, dok su NovoRapid i Apidra 1,5-2 puta jači.
Da biste bili spremni koristiti brzi inzulin kao korektivni bolus kada šećer poskoči, morate znati točno kako 1 PIECE ovog inzulina snižava vaš šećer. Da biste to učinili, preporučuje se unaprijed provesti eksperiment, koji je opisan u nastavku.
Netačna doza
Na efikasnost lijeka utječe i nepridržavanje intervala između injekcija, miješanje u jednoj štrcaljki nekoliko vrsta hormona različitih proizvođača i pogrešna doza.
Potonje se promatra češće. Zbog toga je važno svaki mjesec posjećivati doktora.
Doziranje hormona prilagođava se na temelju rezultata analize i određenih faktora. Potonje uključuje ketonska tijela u mokraći, pokazatelje šećera nakon jutarnjih i večernjih obroka.
Kako tačno znati koliko 1 jedinica inzulina snižava šećer
Da biste točno znali koliko 0,5 U ili 1 U kratkog ili ultra kratkog inzulina snižava šećer, trebate eksperimentirati. Nažalost, ovaj eksperiment zahtijeva preskakanje ručka neki dan. Ali to ne treba izvoditi često, dovoljno je jednom, a nakon toga možete ponavljati svakih nekoliko godina. Suština eksperimenta je detaljno opisana u nastavku, kao i kakve se informacije mogu dobiti.
Sačekajte dok dan prije nego šećer skoči najmanje 1,1 mmol / L iznad cilja. Za potrebe ovog eksperimenta, povećani šećer ujutro na prazan stomak nije prikladan, jer će se rezultati iskriviti. Šećer treba povećati najranije 5 sati nakon doručka. Ovo je neophodno kako bi doza brzog inzulina prije doručka već završila svoju akciju. Takođe, obavezno uzmite jutros svoju uobičajenu injekciju produženog inzulina.
Eksperiment je da preskačete ručak i čašu brzog inzulina prije večere, koja služi kao bolni dodatak hrani. Umjesto toga, ubrizgate brzi inzulin, bolus za korekciju i vidite kako snižava šećer. Važno je ubrizgati više ili manje pravilnu procijenjenu dozu inzulina za snižavanje šećera - ne previsoko da biste spriječili hipoglikemiju. Donja tabela će vam pomoći u tome.
Kako će 1 jedinica brzog inzulina približno sniziti šećer u krvi, ovisno o dnevnoj doziranju produženog inzulina
Ukupna dnevna doza Lantusa, Levemira ili Protafana | Koliko šećera može 1 jedinica NovoRapida ili Apidra, mmol / l | Koliko šećer može sniziti 0,25 (.) ED Humaloga, mmol / l | Kako šećer može smanjiti 1 IU kratkog inzulina, mmol / l |
---|---|---|---|
2 jedinice | 17,8 | 5,6 | 8,9 |
3 jedinice | 13,3 | 4,1 | 6,7 |
4 jedinice | 8,9 | 2,8 | 4,5 |
5 jedinica | 7,1 | 2,3 | 3,6 |
6 jedinica | 5,9 | 1,9 | 3 |
7 jedinica | 5,0 | 1,6 | 2,5 |
8 jedinica | 4,4 | 1,4 | 2,2 |
10 jedinica | 3,6 | 1,1 | 1,8 |
13 jedinica | 2,7 | 0,9 | 1,4 |
16 jedinica | 2,2 | 0,8 | 1,1 |
20 jedinica | 1,7 | 0,5 | 0,9 |
25 jedinica | 1,4 | 0,5 | 0,9 |
Napomene uz tabelu:
- Sve date vrijednosti su približne, namijenjene samo prvoj "eksperimentalnoj" injekciji brzog inzulina. Otkrijte tačne brojeve za svakodnevnu upotrebu sami, provođenjem eksperimenta.
- Glavna stvar je da prvi put ne ubrizgavate previše brzi inzulin, kako ne bi došlo do hipoglikemije.
- Humalog je veoma moćan inzulin. Sigurno će ga morati ubosti u razblaženom obliku. U svakom slučaju, učite.
Predlaže se da slijedite dijetu s niskim udjelom ugljikohidrata i unosite umjerene doze produženog inzulina. Mislim, koristite produženi inzulin samo za održavanje normalnog šećera na glasu. Još jednom pozivamo pacijente sa šećernom bolešću da ne pokušavaju koristiti produženi inzulin da bi umanjili učinke brzih vrsta inzulina za normalizaciju šećera nakon jela. Pročitajte članak „”. Slijedite preporuke koje su u njemu navedene.
Uzmimo jedan praktičan primjer. Pretpostavimo da ubrizgavate ukupno 9 jedinica produljenog inzulina dnevno, a NovoRapid koristite kao brzi inzulin. U tablici imamo podatke za doze produženog inzulina od 8 jedinica i 10 jedinica, ali za 9 jedinica ne. U ovom slučaju nalazimo prosjek i koristimo ga kao početnu pretpostavku. Broj (4,4 mmol / L + 3,6 mmol / L) / 2 = 4,0 mmol / L Pokazalo se da vam je šećer prije večere iznosio 9,7 mmol / L, a ciljna razina je 5,0 mmol / L. Ispada da šećer premašuje normu za 4,7 mmol / L. Koliko jedinica NovoRapida treba ubrizgati da bi se šećer smanjio na normalu? Da biste to saznali, izračunajte 4,7 mmol / L / 4,0 mmol / L = 1,25 IU inzulina.
Dakle, ubrizgamo 1,25 jedinica NovoRapide, preskočimo ručak i, prema tome, unosimo bolus s hranom prije ručka. Merimo šećer u krvi nakon 2, 3, 4, 5 i 6 sati nakon injekcije korekcijskog bolusa. Zanimalo nas je mjerenje koje će pokazati najniži rezultat. Pruža važne informacije:
- za koliko mmol / l NovoRapid zapravo snižava šećer u krvi,
- koliko dugo traje injekcija
Za većinu pacijenata brze injekcije inzulina potpuno prestaju u narednih 6 sati. Ako imate najniži šećer nakon 4 ili 5 sati, to znači da pojedinačno ovaj inzulin djeluje pojedinačno na vas.
Pretpostavimo da se, prema rezultatima mjerenja, pokazalo da je vaš šećer u krvi 5 sati nakon injekcije NovoRapida od 1,25 IU opao s 9,7 mmol / L na 4,5 mmol / L, a nakon 6 sati nije postao niži. Tako smo saznali da je 1,25 jedinica NovoRapida snizilo šećer za 5,2 mmol / L. Dakle, 1 jedinica ovog inzulina snižava vaš šećer za (5,2 mmol / l / 1,25) = 4,16 mmol / l. Ovo je važna pojedinačna vrijednost koja se naziva faktor osjetljivosti na inzulin. Upotrijebite ga kada morate izračunati dozu za unošenje visokog šećera.
Faktor osjetljivosti na insulin različit je ujutro, popodne i uveče. Izvršite nekoliko eksperimenata u različito doba dana.
Kako ugasiti visoki šećer inzulinskim injekcijama
Dakle, sproveli ste eksperiment i odredili tačno kako 1 jedinica kratkog ili ultra kratkog inzulina snižava šećer u krvi. Sada ovaj inzulin možete koristiti kao korekcijski bolus, odnosno za gašenje šećera u normalu ako je skočio. U roku od nekoliko sati nakon ubrizgavanja tačne doze brzog inzulina vaš će se šećer vjerojatno vratiti u normalu.
Kako normalizirati šećer ujutro na prazan stomak
Ako je šećer ujutro na prazan stomak često povišen, tada ga može biti posebno teško spustiti na normalu. Ovaj problem naziva se fenomenom jutarnje zore. Kod nekih bolesnika s dijabetesom ona znatno smanjuje osjetljivost na inzulin, kod drugih je manja. Možda otkrijete da ujutro brzi inzulin snižava šećer u krvi manje učinkovito nego popodne ili uveče. Dakle, njegovu dozu za korekcijski bolus ujutro treba povećati za 20%, 33% ili čak više. Razgovarajte o tome sa svojim lekarom. Tačan% može se utvrditi samo pokušajem i greškom. Ostatak dana, inzulin bi trebao raditi kao i obično.
Ako često imate problem sa visokim šećerom u krvi, ujutro na prazan stomak, proučite „“. Slijedite tamo navedene preporuke.
Šta učiniti ako šećer poraste iznad 11 mmol / l
Ako se šećer diže iznad 11 mmol / l, tada se kod pacijenta s dijabetesom osjetljivost ćelija na djelovanje inzulina može dodatno smanjiti. Kao rezultat, injekcije će postati gore nego inače. Ovaj efekat je posebno izražen ako šećer poraste na 13 mmol / L i više. Kod ljudi koji pažljivo izvode ili je tako visok šećer izuzetno rijedak.
Ako još uvijek imate takvu smetnju, prvo unesite brzi inzulin kao bol za korekciju, kao što to obično radite.Izračunajte njegovu dozu prema gore opisanoj metodi. Pretpostavlja se da ste već točno shvatili koliko 1 jedinica inzulina snižava šećer. Sačekajte 5 sati, a zatim izmjerite šećer glukometrom i ponovite postupak. Iz prvog puta se šećer vjerojatno neće spustiti na normalu, ali od drugog puta, najvjerojatnije, da. Potražite razlog zašto vam je šećer skočio toliko visoko i nosite se s tim. Ako svoj dijabetes liječite prema preporukama naše stranice, onda se to uopće ne bi trebalo događati. Svaki takav slučaj treba temeljno istražiti.
Kontrola zaraznih bolesti i dijabetesa
Nakon čitanja članka naučili ste kako izračunati doze kratkog i ultra kratkog inzulina za injekcije prije obroka, kao i kako normalizirati šećer ako se poveća. Tekst sadrži detaljne primjere izračuna brzih doza inzulina. Pravila za pacijente sa dijabetesom tipa 1 i dijabetesom tipa 2 su različita, pa su i primjeri različiti. Trudili smo se da primeri budu što jasniji. Ako nešto nije jasno - postavite pitanja u komentarima, a administrator web stranice će brzo odgovoriti na njih.
- - glavna metoda liječenja (kontrola) dijabetesa tipa 1 i 2.
- Ako slijedite dijetu s niskim udjelom ugljikohidrata, doziranje inzulina potrebno je malo. Nakon prelaska s "uravnotežene" ili niskokalorične prehrane, smanjuju se za 2-7 puta.
- Kod dijabetesa tipa 2 počinju sa injekcijama produženog inzulina Lantus ili Levemir noću i ujutro. Injekcije brzog inzulina prije obroka dodaju se kasnije po potrebi.
- U bolesnika sa dijabetesom tipa 2, posebno joggingom, normalizira se šećer umjesto injekcije inzulina. Tjelesni odgoj ne pomaže samo u 5% teških naprednih slučajeva. U preostalih 95% omogućava vam da odbijete injekcije inzulina prije jela.
- Ako se pridržavate dijeta s niskim udjelima ugljikohidrata, tada je prije jela bolje ubrizgati kratki ljudski inzulin - Actrapid NM, Humulin Regular, Insuman Rapid GT, Biosulin R.
- Ultra kratke vrste inzulina - Humalog, Apidra, NovoRapid - gore su za jelo, jer djeluju prebrzo i uzrokuju skokove šećera.
- Optimalno je ubrizgati produženi inzulin noću i ujutro, kratko uzimati inzulin prije jela, a i dalje držite ultra kratki Humalog u ruci za slučajeve kada morate brzo sniziti visoki šećer.
- Faktor osjetljivosti na inzulin je koliko 1 UNIT inzulina snižava vaš šećer u krvi.
- Koeficijent ugljikohidrata - koliko dijetalnih ugljikohidrata pokriva 1 jedinicu inzulina.
- Faktor osjetljivosti na inzulin i koeficijenti ugljikohidrata koje možete pronaći u knjigama i na Internetu nisu tačni. Svaki pacijent s dijabetesom ima svoje. Instalirajte ih eksperimentisanjem. Ujutro, u ručku i uveče su različiti.
- Ne pokušavajte zamijeniti injekcije brzog inzulina prije obroka injekcijama velikih doza produženog inzulina!
- Ne zbunite doziranje kratkog i ultra kratkog inzulina. Ultra kratke vrste inzulina su 1,5-2,5 puta jače od kratkih, pa bi im doziranje trebalo biti manje.
- Naučite. Provjerite kako na vas djeluje razrijeđeni kratki i ultrakraki inzulin.
- Učite i slijedite ih.
Dakle, smislili ste kako izračunati dozu kratkog i ultra kratkog inzulina za injekcije u različitim situacijama. Zahvaljujući tome, imate priliku održavati svoj šećer savršeno normalnim, kao kod zdravih ljudi. Međutim, poznavanje tretmana dijabetesa za injekcije inzulina ne eliminira potrebu za njegovim pridržavanjem. Ako je prehrana dijabetičara preopterećena ugljikohidratima, tada nijedna kalkulacija doze inzulina neće spasiti od porasta šećera, razvoja akutnih i vaskularnih komplikacija.
Postoje i sekundarni faktori koji utiču na šećer kod dijabetesa. To su zarazne bolesti, stresne situacije, klima, promjena godišnjih doba, uzimanje lijekova, posebno hormonskih lijekova. Kod žena su također faze menstrualnog ciklusa, trudnoća, menopauza.Već znate kako promijeniti dozu inzulina ovisno o prehrani i vrijednostima šećera. Sljedeći korak je naučiti kako izvršiti izmjene uzimajući u obzir sekundarne faktore. Detalje potražite u članku „”. To je neophodan dodatak materijalu kroz koji ste prošli.
Inzulin je nezamjenjiv hormon čovjeka koji proizvodi gušterača, čiji nedostatak dovodi do neravnoteže i disfunkcije tjelesnih procesa. Koncentracija glukoze u krvi je poremećena, jer supstanca ima multifaktorski učinak na metaboličke procese u ljudskom tijelu.
Nedovoljan nivo hormona narušava metabolizam, dijabetes se razvija postepeno, a rizik od bolesti bubrega raste. Komponenta je neophodna za metabolizam proteina i stvaranje novih proteinskih spojeva.
Nizak inzulin ukazuje na prisutnost šećerne bolesti tipa I i drugih patologija.
Razmislite kako povećati inzulin u krvi.
Značajke kršenja
Smanjeni inzulin u krvi - šta to znači, kako popraviti pokazatelje? Ovo je jedini hormon koji smanjuje koncentraciju glukoze u krvotoku. Manjak inzulina je temeljni faktor koji dovodi do stvaranja dijabetesa. S takvim pokazateljima pojavljuju se znakovi hiperglikemije - razina šećera raste.
Monosaharid glukoze nije u stanju da se preseli u same ćelije, već se nakuplja u krvnim žilama. Stanice pate od manjka šećera u potrazi za ostalim izvorima energije. Razvija se ketoza. Zbog ugljikohidratnog gladovanja ćelija se razgrađuju masnoće i stvaraju se ketonska tijela. Postepeno, proizvodi propadanja povećavaju se, uzrokujući smrt od opijenosti.
Često se dijagnosticira dijabetes tipa I. Pacijenti sa sličnom dijagnozom moraju čitav život pratiti glukozu i stalno im ubrizgavaju inzulin kako bi smanjili razinu šećera.
Stope inzulina mogu biti prihvatljive, tj. postoji relativni nedostatak, ali protein protein ne vrši svoje funkcije u potpunosti zbog kršenja. Tada se dijagnosticira otpornost na inzulin i dijabetes tipa II.
Vrsta neuspjeha
Ako je nivo inzulina u krvi nizak, razlikuju se sljedeći oblici nedostatka tvari:
Sniženi inzulin s normalnim šećerom u krvi također može dovesti do teških metaboličkih poremećaja. Velika količina šećera pojavit će se u testovima urina. Glikozurija je obično praćena poliurijom. Može se razviti ketoza.
Ako ne započnete liječenje, uslijedit će ketoacidoza - ovo je patološko stanje. Povećat će se broj ketonskih tijela i čovjek može umrijeti. Ovo je ozbiljna komplikacija dijabetesa.
Drugi oblik nepravilnog rada hormona je povećana razina proteinskog hormona. Redudantnost snižava nivo glukoze koja se transportuje u ćelije, pomažući snižavanju nivoa šećera. Prekomjernim sadržajem lojne žlijezde počinju intenzivnije raditi.
Snižavanje nivoa hormona izaziva mnoge faktore. Da bi utvrdili tačne razloge, odlaze liječniku, podvrgavaju se pregledu i podvrgavaju se testovima.
Ova dijagnoza dovodi do:
Ovo je najopasnije doba za neuspjehe. Do pete godine pankreasa se razvija i funkcionira. Nizak inzulin kod djeteta opasan je zbog pojave zaraznih bolesti (zaušnjaka, ospica, rubeole), zastoja u razvoju.
Možete samostalno otkriti nisku razinu inzulina kod beba: beba je žedna, željno pije vodu ili mlijeko, ne pije se, pelene u urinu otvrdne se zbog viška šećera. Starije dijete također ima stalnu potrebu za tekućinom.
Da biste izbjegli komplikacije i rizik od dijabetesa, morate se cijepiti protiv uobičajenih infekcija, kontrolirati prehranu svoje djece. Preporučuje se dopustiti djetetu da unosi ugljikohidrate 10g / kg.
Naučite kako povećati inzulin.
Metode stabilizacije pokazatelja
Terapija nedostatka inzulina osmišljena je za stabilizaciju sadržaja hormona, normalizaciju koncentracije šećera. Bilo koji tretman propisuje lekar. Specijalist će dati prave preporuke, odabrati efikasan tretman, reći vam kako povećati inzulin u tijelu.
Glavni načini obnavljanja razine hormona su terapija inzulinom i uravnotežena prehrana.
Terapija lijekovima zbog insuficijencije
Uz malo inzulina i visokog šećera, potrebne su hormonske injekcije. Tijelo ne može proizvesti hormon koji mu je potreban kod dijabetesa tipa 1.
Ljekari također propisuju sljedeće dodatke prehrani:
Za efikasnu borbu protiv nedostatka hormona, unos dodataka prehrani u kombinaciji je sa fizioterapijom, dijetom i sportom.
Zašto dodaci prehrani? Takvi proizvodi savršeno pomažu u probavljanju šećera, poboljšavaju cirkulaciju krvi, normaliziraju metaboličke procese.
Saznajte kakav efekat ima dijeta.
Promjena prehrane
Ako je inzulin snižen, propisana je složena terapija. Terapijska dijeta je temeljna za dijabetičare. Ishrana bi trebala biti uravnotežena, s niskom razinom ugljikohidrata, sadržavati hranu koja snižava inzulin.
Hrana sa visokim glikemijskim indeksom i visoko kalorična jela su isključeni: krompir, riža, karamela, kaša, med.
Terapeutska dijeta za pacijente uključuje jela koja stimulišu gušteraču. Koja hrana povećava inzulin? To su jabuke, dijetalno meso, kiselo mlijeko, kupus, riba, govedina, mlijeko.
Koja druga hrana snižava insulin? Zobeno brašno, orasi (ne jesti više od 50 g dnevno), cimet (mogu se dodati žitaricama, jogurtima, voćnim napicima), avokado, proso (ova žitarica nema šećera, ali mnogo vlakana), brokoli, beli luk.
Uz uravnoteženu prehranu, preliminarni rezultati postat će primjetni već u prvoj sedmici posebne prehrane. Morate jesti u malim obrocima, razbijajući obrok na pet dijelova. Stroga niskokalorična dijeta samo će štetiti zdravlju.
Fizička aktivnost
Kako podići inzulin u krvi sportom? Pacijenti bi trebali ići na više šetnje, umjereno vježbanje poboljšaće sposobnost glukoze da uđe u mišićno tkivo, smanjiti nivo šećera. Redovno vježbanje poboljšava dobrobit dijabetičara i stabilizira radnu sposobnost.
Kako povećati narodne lijekove inzulina u krvi? Pogodno za ovu funkciju.
Ponekad se dijabetičari suoče s fenomenom kada inzulin ne smanjuje šećer. Razlozi su vrlo različiti - pogrešna doza, skladištenje lijekova, hronično predoziranje (Somoji efekat). Potrebno je detaljno razumjeti zašto hormon ne pomaže, jer je uz nizak razvoj inzulina moguće.
Zašto hormon ne snižava šećer?
Tačno izračunata doza inzulina nije garancija da će lijek djelovati.
Na učinak unesenog hormona mogu utjecati mnogi faktori:
- Nepoštivanje intervala između davanja lekova.
- Miješanje inzulina različitih proizvođača u istoj štrcaljki.
- Uvođenje lijeka s istekom roka trajanja.
- Upotreba lijekova pohranjenih bez pridržavanja pravila ili nakon zamrzavanja.
- Injekcija nije subkutana, već intramuskularno.
- Pri brisanju mjesta ubrizgavanja alkoholom. Učinak lijeka se izjednačava pri interakciji s alkoholom.
Kako se manifestuje rezistencija na lijekove?
Ako se poštuju sva pravila, a inzulin ne smanjuje šećer u krvi, može se razviti metabolički sindrom ili otpornost na lijekove. Znakovi otpora:
Protein u urinu upućuje na to da se bubrezi ne mogu nositi sa povećanim stresom.
- razvija se patologija bubrega, što je dokazano proteinom u analizi urina,
- post visokog šećera u krvi,
- debljanje
- krhkost vaskularnih zidova, tromboza i ateroskleroza,
- neravnoteža "lošeg" i "dobrog" holesterola.
Sa otpornošću, inzulin ne djeluje zbog nemogućnosti stanica da u potpunosti apsorbiraju primijenjeni lijek.Visoki šećer se nakuplja, a gušterača proizvodi povećanu količinu hormona. Kao rezultat toga, visoka razina šećera i inzulina, što je često karakteristično za dijabetes tipa 2. Ostali uzroci ove pojave:
- policistični jajnik,
- povišeni nivo "lošeg" holesterola,
- patologija krvnih sudova i srca,
- hipertenzija
- gojaznost.
Mehanizam Syomogy sindroma
Somoji sindrom se pojavljuje uz hronično predoziranje lijekova. Znakovi sindroma:
- ketonska tela se pojavljuju u urinu,
- s povećanjem dnevne doze lijeka, stanje se poboljšava,
- glukoza se smanjuje sa gripom zbog povećane potražnje hormona tokom bolesti,
- nagle promjene glukoze u jednom danu,
- pacijent je stalno gladan, povećava se tjelesna težina,
- česte pojave hipoglikemije.
Ako inzulin ne pomaže, pacijent prvo povećava dozu. Prije nego što to učinite, važno je razumjeti odnos između odmora i budnosti, intenzitet opterećenja i analizirati prehranu. Ako glukoza ne padne, stalno se povećava čak i na prazan stomak, nema potrebe za žurbom sa prilagođavanjem doze. Možda je ovo norma za tijelo, a smanjenje primjene lijeka dovest će do Somoji sindroma.
Noćna mjerenja glukoze u pravilnim intervalima pomoći će otkriti preveliku dozu hormona.
Da biste otkrili kronično predoziranje, potrebno je vršiti noćna mjerenja glukoze u pravilnim intervalima, na primjer, u 3 sata. 2 sata nakon ponoći, javlja se hipoglikemija. Potreba za hormonom svodi se na minimum. Nakon davanja lijeka srednjeg djelovanja 3 sata prije ponoći, opaža se maksimalni učinak lijeka.
Ako pacijent ima Somoji sindrom, glukoza je stabilna početkom noći, postepeno pada do trećeg sata noći i brzo raste do jutra.
Dijabetes melitus je bolest koju karakterizira smanjeno lučenje (ili njegova potpuna odsutnost) inzulina pankreasa. Da bi nadoknadili nedostatak ovog hormona u organizmu, ljekari propisuju injekcije insulina. Ali kod nekih pacijenata njihova upotreba ne daje rezultata. Pa šta ako inzulin ne pomaže? I šta može uticati na njegovu efikasnost?
Rok trajanja i uslovi skladištenja
Mnogo je razloga zbog kojih inzulin ne pomaže dijabetičarima da normaliziraju šećer u krvi. I prije svega, treba napomenuti da, kao i svaki drugi lijek, inzulin ima rok trajanja, nakon čega njegova upotreba ne samo da ne daje pozitivne rezultate, već može ozbiljno štetiti zdravlju.
Istovremeno se mora reći da se nakon otvaranja lijeka mora računati trajanje inzulina. Detaljnije o trajanju svakog lijeka piše u napomeni, koji je priložen uz svaki lijek.
Štoviše, čak i ako su datumi upotrebe normalni, lijek se može brzo pogoršati ako pacijent ne poštuje pravila za njegovo skladištenje. Proizvodi koji sadrže inzulin moraju biti zaštićeni od smrzavanja, pregrijavanja i izlaganja direktnoj sunčevoj svjetlosti. Treba ih čuvati na sobnoj temperaturi (20-22 stepena) i na tamnom mjestu.
Čuvanje takvih sredstava na donjim policama hladnjaka, kao što to čine mnogi pacijenti, također je nepoželjno. Budući da inzulin tijekom hlađenja djeluje znatno sporije, stoga se nakon njegove primjene razina šećera u krvi dugo ne vraća u normalu.
Značajke aplikacije
Često se dijabetičarima propisuju injekcije u kombinaciji sa inzulinom kratkog djelovanja. U pravilu se ovi lijekovi sakupljaju u jednoj špricu i primjenjuju se istovremeno. Međutim, u ovom je slučaju jako važno slijediti sve preporuke liječnika. Često je inicijativa pacijenata koji sami utvrđuju doze inzulina kratkog i dugog djelovanja jedan od razloga zašto injekcije ne pomažu u normalizaciji šećera u krvi.
Lijekovi dugog djelovanja također mogu izgubiti svoja ljekovita svojstva ako se miješaju sa lijekovima kratkog djelovanja. Pod utjecajem potonjeg, njihova efikasnost se potiskuje, a ubrizgavanje ne daje rezultata. Iz tog razloga, ljekari ne preporučuju donošenje odluke o vlastitom miješanju inzulina sa različitim efektima.
Pored toga, ako inzulin ne pomaže, također je potrebno analizirati proces njegove primjene. Mnogi ljudi prave ozbiljne greške prilikom ubrizgavanja, zbog kojih još uvijek ne uspijevaju normalizirati svoje stanje.
Trbuh je najbolje područje za injekcije
Tako, na primjer, mnogi ljudi ne obraćaju pažnju na prisustvo zraka u špricu. A ovo je veoma važno. Njegova prisutnost dovodi do smanjenja količine unesenog hormona i, prirodno, na pozadini toga inhibira se proces snižavanja šećera u krvi.
Jednako važan aspekt u formulaciji injekcija je izbor mjesta ubrizgavanja. Djeluje mnogo gore ako se uvođenje dogodi u bokovima ili na pregibu kože iznad stražnjice. Injekcije se trebaju raditi direktno u područje ramena ili abdomen. Te su zone najprikladnije za primjenu inzulina.
Međutim, injekcije u istoj zoni su zabranjene. Potrebno je moći pravilno kombinirati područja primjene lijeka jer njegova učinkovitost ovisi i o tome. Stručnjaci definiraju nekoliko algoritama za primjenu inzulina. Prva je da svaki lijek ima svoju zonu. Tako, na primjer, ako pacijent koristi inzulin kratkog djelovanja, tada ga treba davati ispod kože na trbuhu, jer upravo ovdje on omogućava najbržu efikasnost. Ako se koristi inzulin dugog djelovanja, treba ga staviti u područje ramena itd. Sve se to unaprijed pregovara s liječnikom.
Drugi algoritam je ubrizgavanje lijeka u istu zonu tjedan dana, nakon čega se područje ubrizgavanja mijenja. Odnosno, osoba u početku može dati injekcije samo u regiji desnog ramena, a nakon tjedan dana treba promijeniti mjesto ubrizgavanja, na primjer, u područje lijevog bedra. Promjena zone ubrizgavanja inzulina treba obaviti svakih 7 dana.
Prema stručnjacima, upravo ova pravila ubrizgavanja osiguravaju njihovu najveću efikasnost. Međutim, to nisu sve nijanse koje bi trebalo uzeti u obzir pri korištenju lekova koji sadrže insulin.
Ako injekcije insulina ne daju pozitivan rezultat, svakako trebate to obavijestiti svog liječnika
Kod dijabetičara se prilično često formira masno tkivo u potkožnim slojevima koji se ne vide oružanim pogledom. Istovremeno, pacijenti uopće ne sumnjaju u njihovu prisutnost, doživljavajući ih kao masno tkivo, gdje im ubrizgavaju inzulin. Naravno, u ovoj situaciji, efekat lijeka se znatno usporava, a katkad se ne primijeti nikakav učinak od njegove primjene.
A kao što je već spomenuto, mnogo toga ovisi o području davanja lijekova. Ali ranije nije naznačeno da je prilikom ubrizgavanja vrlo važno koristiti apsolutno cijelo područje. Na primjer, ako se lijek ubrizgava lateralno, tada se zona mora proširiti do ingvinalnih nabora.
Prostor između rebara i pupka smatra se vrlo dobrim mjestom za primjenu inzulina. Stavljanje u ovu zonu ubrizgavanja ne samo da povećava efikasnost lijeka, nego također ne dovodi do stvaranja potkožnih bolnih pečata, koji se javljaju, na primjer, kada se inzulin uvodi u glutealnu regiju.
Događaji provedeni prije uvođenja lijeka također imaju direktan učinak na njegovu efikasnost. Mnogi ljudi tretiraju područje injekcije alkoholom, što je strogo zabranjeno, jer alkohol uništava inzulin, a njegova učinkovitost znatno je smanjena.
Brzina i trajanje inzulina
S obzirom na to, mnogi dijabetičari postavljaju pitanje kako tretirati integritete kože. I ništa nije potrebno. Rizici infekcije unošenjem modernog inzulina i štrcaljke u kojima se prodaje su minimalni, stoga nije potreban dodatni tretman kože prije injekcije. U ovom slučaju može samo štetiti.
A prije nego što uđete u lijek, morate oblikovati pregib kože, nakapati ga prstima i malo povući naprijed. Inače, lijek se može uvesti u mišiće, što negativno utječe na njegovo djelovanje. U ovom slučaju kategorički se ne preporučuje otpuštanje nabora kože dok lijek ne bude u potpunosti primenjen.
I što je najvažnije, nakon što se lijek umetne u kožni nabor, ne smijete odmah uklanjati iglu. Trebate pričekati oko 5-10 sekundi kako bi aktivne komponente ušle u krvotok. Ako iglu izvadite odmah nakon što se kompozicija potpuno unese, ona će izaći kroz otvor formiran na koži. Prirodno, nakon toga tijelo neće dobiti potrebnu količinu inzulina, a razina šećera u krvi ostat će ista.
Nevažeće mesto ubrizgavanja
Nemojte davati lijek intramuskularno. Takva će injekcija biti gubitak lijeka, jer će razina glukoze ostati ista.
Kako i gde davati lek:
- Najboljim mjestom smatra se stomak. Prvo, pacijentu je povoljnije napraviti pregib na koži. Drugo, dijabetičar vidi kako ubacuje iglu (postoje tri vrste inzulinskih iglica i one se ubacuju pod kožu na različite načine).
- Cjenkanje je dopušteno na prednjem dijelu bedara, na vanjskom dijelu ruku i u predjelu u podnožju lopatica.
- Hladni lek se ne može davati. Prije upotrebe zagrijati na dlanovima. Nakon primjene inzulina ne trljajte alkohol. Zašto? Uništava hormon. Možete koristiti alkohol za dezinfekciju prije injekcije, ali pričekajte dok ne ispari.
Područje primjene lijekova se mijenja svaki put. Između injekcija na jednom mjestu treba proći najmanje 15 dana.
Također, lijekovi ultra kratkog i kratkog djelovanja primjenjuju se u želucu. U butinu su injekcije lijek srednje i duge aktivnosti.
Ostali uzroci zatajenja inzulina
Pored pogrešaka dijabetičara s unošenjem inzulina, postoje i drugi faktori koji mogu provocirati smanjenje učinkovitosti korištenih lijekova. Tu spadaju:
- razvoj Samojijevog sindroma.
Da bismo razumjeli zašto dolazi do smanjenja efikasnosti inzulina, potrebno je detaljnije razmotriti ove uvjete.
Samoji sindrom
Samoji sindrom razvija se u pozadini hroničnog predoziranja inzulinom. Nastaje u obliku reakcije tijela na sistematske napade povećanja šećera u krvi. Samoji sindrom se pojavljuje sa sledećim simptomima:
- tokom dana postoje oštre fluktuacije nivoa glukoze u krvi, a potom prema gornjim granicama, duž donje tj.
- česti napadi hipoglikemije, koji se mogu očitovati očiglednim i latentnim napadima,
- pojava ketonskih tela u urinu (otkrivena primenom OAM-a),
- stalna glad
- debljanje
- s povećanjem doza inzulina, pacijentovo se stanje pogoršava,
- s prehladom, norma šećera u krvi se normalizira (ovu pojavu izaziva činjenica da kad virus uđe u organizam, treba mnogo više energije da bi se eliminirao).
Somoji sindrom može izazvati česte prekomjerne doze inzulina
Većina pacijenata, kad primijete porast šećera u krvi, počinju povećavati dozu korištenog inzulina, bez konsultacije sa svojim liječnikom. Ali, to je strogo zabranjeno. Umjesto da povećavate dozu primijenjenog inzulina, morate obratiti pažnju na druge čimbenike, a to su kvalitet konzumirane hrane, umjerena tjelovježba (uz pasivan način života, energetski troškovi su minimalni, što dovodi do povećanja šećera u krvi), kao i dostupnost visokog nivoa spavati i odmarati se.
Dijabetičari s povećanjem šećera u krvi kroz duži vremenski period ne moraju pribjegavati injekcijama inzulina. Stvar je u tome da za svakog dijabetičara postoje norme za nivo glukoze u krvi kod kojih se osjeća sasvim normalno.Upotreba inzulina u ovom slučaju može dovesti do razvoja Somogy sindroma i potrebe za dodatnim liječenjem.
Ako postoji sumnja na razvoj Somoji sindroma, u klinici morate proći kompletan pregled
Da bi se potvrdila prisutnost hroničnog predoziranja inzulina u tijelu, pacijent mora provesti niz dijagnostičkih radnji. Najvažnija stvar u ovom poslu je redovno mjerenje šećera u krvi. I ne samo danju, nego i noću. Analize se rade u redovnim intervalima. Prvi krvni test treba obaviti oko 9 sati uveče, a sva sljedeća mjerenja potrebno je obaviti svaka 3 sata.
S razvojem Somogy sindroma primjećuje se nagli pad šećera u krvi oko 2-3 sata ujutro. I treba imati na umu da noću tijelo troši manje energije, dakle, inzulin koji je uveden u 8-9 sati djelovat će mnogo efikasnije i duže. Povećanje šećera u krvi kod Somoji sindroma obično se primjećuje oko 6-7 sati ujutro.
S pravim pristupom, Somoji sindrom lako se liječi. Glavna stvar je strogo slijediti sve preporuke liječnika i ne prekoračiti dozu lijekova koji sadrže inzulin.
Pravila za izračunavanje doze inzulina
Učinkovitost inzulina direktno ovisi o dozi u kojoj se koristi. Ako ga unosite u nedovoljnim količinama, razina šećera u krvi ostat će nepromijenjena. Ako prekoračite dozu, onda to može dovesti do razvoja hipoglikemije.
Zato je vrlo važno u razvoju dijabetesa pravilno izračunati dozu inzulina. U ovom slučaju moraju se uzeti u obzir sljedeće nijanse:
- Prilagodba doze inzulina ultra kratkog djelovanja. Dosta često se ljudi koji ne prate prehranu suočavaju sa stanjem poput postprandijalne hiperglikemije. Javlja se u slučajevima kada je pacijent pre obroka uneo nedovoljnu količinu inzulina i istovremeno pojeo više jedinica hleba nego što je potrebno. U takvim je situacijama potrebno hitno davanje inzulina u povećanoj dozi.
- Prilagođavanje doze inzulina dugog djelovanja ovisi o razini šećera u krvi u jutarnjim i večernjim satima.
- Ako pacijent ima Somoji sindrom, doza lijekova s produljenim oslobađanjem ujutro treba biti 2 jedinice veća nego navečer.
- Ako u urinu postoje ketonska tijela, propisane su povećane doze inzulina ultra kratkog djelovanja.
Istovremeno se, kao što je već spomenuto, uzimaju u obzir ishrana i fizička aktivnost pacijenta tokom dana. Zbog potrebe da se uzmu u obzir svi ovi faktori, samo liječnik može utvrditi ispravnu dozu inzulina, što će biti učinkovito u liječenju dijabetesa.
Ljudi se vrlo često suočavaju sa činjenicom da se, uprkos upotrebi inzulina, šećer u krvi ne smanjuje. Ako uzrok ovog procesa nije otpornost na inzulin ili drugi poremećaji, onda je problem zlouporaba hormonske komponente. U vezi s tim, potrebno je uzeti u obzir glavne pogreške koje se prave tijekom upotrebe inzulina.
Uzroci predoziranja
Terapija inzulinom može vratiti metabolizam ugljikohidrata kod dijabetesa i omogućiti osobama s ovom bolešću da žive bez značajnih ograničenja.
Također, inzulin aktivno koriste bodybuilderi zbog svog anaboličkog učinka.
Ali, pogrešno određena doza lijeka može ozbiljno pogoršati stanje zdravlja.
Inzulin uglavnom koriste dijabetičari, ali mnogi njegovi učinci koriste se i u drugim slučajevima. Na primjer, anabolički učinak inzulina našao je primjenu u izgradnji tijela.
Doze inzulina biraju se pojedinačno, pod nadzorom ljekara. U tom je slučaju potrebno izmjeriti glukozu u krvi, savladati metode samokontrole bolesti.
Za zdravu osobu „bezopasna“ doza lijeka je od 2 do 4 IU. Bodybuilderi donose ovaj iznos do 20 IU dnevno. U liječenju šećerne bolesti količina lijekova dnevno daje se od 20 do 50 jedinica.
Važno je znati zašto je inzulin u krvi povišen. Razlozi mogu biti različiti. Na primjer:
- dugotrajna glad
- teški fizički napor,
- trudnoća
- uzimanje određenih lijekova
- u prehrani je previše hrane bogate glukozom
- loše funkcionisanje jetre.
Međutim, ponekad je uzrok produžena neuhranjenost i dovođenje živčanog sistema do potpune iscrpljenosti. Tada vam je potreban dug odmor i dobra ishrana, tako da se nivo hormona vrati u normalu.
A takođe takvu anomaliju uzrokuje neoplazma u gušterači, koja se naziva insulinoma. Kod raka, nivo inzulina je stalno povišen. A inzulin prate i drugi, značajniji, bolni simptomi.
- Mišićna slabost.
- Drhtanje.
- Oštećenje vida.
- Pogoršanje govora.
- Jaka glavobolja.
- Grčevi.
- Glad i hladan znoj.
Hormon inzulin je jedan od najvažnijih u ljudskom tijelu. Bez njega je normalno funkcioniranje brojnih sistema nemoguće. Prije svega, pomaže u određivanju razine šećera u krvi osobe i po potrebi ga prilagoditi.
Ali ponekad se čak i sa normalnim šećerom inzulin značajno povećava. Razlozi zašto se to događa, o čemu svjedoči i visoka stopa šećera ili inzulina u krvi, nego što prijeti, su niži.
Insulin i njegovo značenje
Kao što je rečeno, nijedan proces u ljudskom tijelu ne odvija se bez inzulina. On je aktivno uključen u razgradnju proteina i masti. Ali, naravno, glavna funkcija je kontrola nivoa glukoze u krvi. Ako se razina šećera pokvari, neće se dogoditi energetski metabolizam u tijelu u normalnom omjeru.
Inzulin u zdravom, normalno funkcionalnom tijelu sadržan je u takvim količinama:
- U djece, od 3,0 do 20 µU / ml,
- U odraslih osoba od 3,0 do 25 µU / ml.
U starijih osoba čija je dob prešla 60-65 godina, inzulin se može sadržavati u količini do 35 mcU / ml. Sve su to normalni pokazatelji. Ako su gornje oznake prekoračene, morate što prije posjetiti liječnika - on će utvrditi razloge i objasniti zašto je inzulin nenormalno povišen.
Posebno treba zabrinuti situacija u kojoj je hormon povišen, a šećer normalan. Za praktičnost praćenja nivoa inzulina i glukoze kod kuće, glukometri moraju uvijek biti pri ruci.
Potrebno je nekoliko puta dnevno vršiti mjerenja šećera - po mogućnosti najmanje 5, kako biste dobili što jasniju sliku.
Ali ako to nije moguće, onda šećer treba provjeriti barem dva puta dnevno: ujutro nakon buđenja, i navečer, prije spavanja.
Zašto je inzulin visok - razlozi
Ako je inzulin povišen, to uvijek ukazuje na ozbiljnu neispravnost u tijelu, nešto nije u redu sa zdravljem. Prije svega, možemo govoriti o razvoju dijabetes melitusa tipa 2 - upravo su za ovaj oblik bolesti takvi pokazatelji karakteristični.
Često povišena razina hormona ukazuje na takozvanu Cushingovu bolest. Uz akromegaliju, paralelno se primjećuje i visok nivo hormona rasta u krvi. Šećer, međutim, ostaje normalan.
Povišeni inzulin jedan je od znakova ozbiljnih problema sa jetrom. Često sličan simptom signalizira prisutnost inzulinama - tumora koji aktivno proizvodi ovaj hormon.
Distrofična miotonija, ozbiljna neuromuskularna bolest, je još jedan mogući razlog povećanja razine hormona inzulina. Također možete posumnjati u početni stadij pretilosti i smanjenje osjetljivosti ćelija tkiva na hormon i ugljikohidrate koji iz njega potiču.
Bez obzira na razloge naglog porasta inzulina, neophodan je temeljit, sveobuhvatan pregled pacijenta.
Važno: često se hormon gušterače povećava kod žena u periodu gestacije. Smatra se da budući da tijelo prelazi u novo fiziološko stanje, takve promjene su potpuno normalne. Ali ipak se preporučuje nadgledati vaše dobrobit, ishrana i težina.
Klasifikacija bolesti poput dijabetesa
U liječenju šećerne bolesti pacijent se mora posavjetovati s endokrinologom - kako davati inzulin. Injekcije se mogu izvesti:
- intravenski - isključivo u bolnici (na odeljenju intenzivne nege),
- intramuskularno - to je način na koji se lijek primjenjuje djeci (ako je nemoguće primijeniti lijek u potkožno tkivo),
- potkožno - u područjima koja imaju dovoljan sloj masnog tkiva (u trbuhu, vanjskoj površini ramena, prednjem dijelu bedara, glutealnoj regiji).
Injekcija inzulina može se obaviti pomoću olovke za olovku ili šprice za jednokratnu upotrebu opremljenu posebnom skalom, koja je dizajnirana za precizno doziranje lijeka.
Potrebna količina otopine izračunava se ne u ml, kao u velikoj većini slučajeva, već u jedinicama kruha (XE), pa skala inzulinske šprice ima dvodimenzionalne rešetke.
Pojedinačna olovka za špriceru prikladan je uređaj za primjenu inzulina - može se bez problema koristiti u gotovo bilo kojem okruženju (na poslu, na odmoru, na putovanju).
Razlogima sve veće popularnosti upravo takve metode primjene inzulina kod dijabetesa može se smatrati kompaktni oblik uređaja, njegov kompletni set s iglama, mogućnost preciznog odabira preporučene doze lijeka.
Upotreba uobičajenih šprica od 1 ml opravdana je ako je potrebno liječenje nekoliko vrsta inzulina u liječenju (lijekovi različitog trajanja djelovanja), koji se često preporučuju djeci i adolescentima, kao i bolesnicima s nedavno postavljenom dijagnozom, ako je potrebno, prilagoditi dozu hormona.
Vrste dijabetesa mogu biti različite. U medicinskoj praksi termin "dijabetes melitus" odnosi se na mnoge bolesti koje imaju slična svojstva. Ali bez obzira na to koju vrstu bolesti ima njegov vlasnik, uvijek ima visok šećer u krvi.
Postoji mnogo razloga zbog kojih se tijelo ne može nositi s transportom šećera iz krvi do stanica, a rezultat je uvijek isti: previše “slatka” krv ne može osigurati ćelijama potrebnu prehranu.
Ovo se stanje može opisati kao "glad usred obilja". Ali to nisu sve nevolje koje čekaju dijabetičare.
Šećer koji ne ulazi u ćelije pomaže uklanjanju vode iz njih.
Krv bogata tekućinom otklanja se putem bubrega, kao rezultat toga, tijelo pacijenta je dehidrirano. To se izražava "velikim simptomima" bolesti: suha usta, žeđ, žestoko pijenje i, kao rezultat, učestalo mokrenje.
Klasifikacija dijabetesa je opsežna, postoji ogroman broj vrsta ove bolesti, a neke od njih imaju različite oblike.
Najčešći tipovi dijabetesa: inzulinski ovisni i neinzulinski ovisni, šećer i bez šećera, postoperativni, pankreasni i ne pankreasni itd.
Dijabetes melitus ovisan o insulinu i neinzulinu
Šećerna bolest tipa 1 je dijabetes ovisan o inzulinu, koji izaziva autoimuno ili virusno oštećenje organa koji proizvodi inzulin gušterače. Doza inzulina u krvi pacijenata je zanemarljiva ili potpuno nedostaje.
Dijabetes ovisan o insulinu najčešće utječe na mladu populaciju, a očituje se tako izraženim simptomima kao što su naporno pijenje, učestalo mokrenje, naglo mršavljenje, osjećaj stalne gladi i acetona u urinu.
Liječenje ove vrste bolesti moguće je samo uvođenjem prave doze inzulina. Ostala terapija je ovdje nemoćna.
Simptomi predoziranja inzulinom
Za zdravu osobu normalna doza tvari je 2-4 IU u 24 sata. Ako govorimo o bodibilderima, onda je to 20 IU. Za osobe sa šećernom bolešću norma je 20-25 IU dnevno. Ako liječnik počne pretjerivati u svojim receptima, tada povećana količina hormona dovodi do predoziranja.
Uzroci hipoglikemije su sljedeći:
- pogrešan odabir doze leka,
- promena vrste šprica i lekova,
- sportovi bez ugljikohidrata
- pogrešan istovremeno unos sporog i brzog inzulina,
- kršenje prehrane nakon injekcije (nije bilo obroka odmah nakon postupka),
Svaka osoba koja je ovisna o inzulinu, barem jednom u životu, osjetila je neugodne senzacije nastale zbog prevelike doze lijeka. Glavni simptomi predoziranja inzulina:
- mišićna slabost
- žeđ
- hladan znoj
- drhtavi udovi
- zbunjenost,
- ukočenost neba i jezika.
Svi ovi znakovi simptomi su hipoglikemijskog sindroma koji izaziva nagli pad glukoze u krvi. Sličan je odgovor na pitanje šta se događa ako unosite inzulin zdravoj osobi.
Sindrom se mora brzo zaustaviti, u protivnom će pacijent pasti u komu, pa će biti izuzetno teško izvući se iz njega.
Ipak, svaka osoba ovisna o inzulinu, barem jednom u životu, iskusila je neugodne senzacije nastale uslijed predoziranja lijeka. Simptomi predoziranja uključuju:
- mišićna slabost
- tremor udova,
- ukočenost jezika i neba,
- hladan znoj
- žeđ
- zbunjena svijest.
Svi ovi znakovi simptomi su hipoglikemijskog sindroma, izazvanog oštrim padom šećera u krvi. To se mora što prije zaustaviti. Inače pacijent može pasti u komu, ponekad može biti vrlo teško izvući se, a za sve to odgovorno je predoziranje inzulina.
Ako postoji višak inzulina, to dovodi do brzog pada koncentracije šećera.
Hipoglikemija se razvija ako šećer padne ispod 3,3 mmol / L.
Stopa porasta simptoma usko je povezana s vrstom inzulina (dugačkim, kratkim ili ultra kratkim) i doziranjem.
Višak inzulina u krvi dovodi do smanjenja razine glukoze. O hipoglikemiji možete razgovarati sa pokazateljem manjim od 3,3 mmol / L u kapilarnoj krvi. Brzina razvoja simptoma ovisi o vrsti korištenog lijeka. Uvođenjem brzog inzulina simptomi se razvijaju nakon kratkog vremenskog razdoblja, uz ubrizgavanje sporog inzulina u dužem periodu.
Simptomi viška inzulina u krvi su sljedeći.
Načini terapije insulinom :: liječenje bolesnika sa šećernom bolešću inzulinom :: inzulinska terapija bolesnika sa šećernom bolešću
Prema testovima krvi na šećer, liječnik će propisati potrebni tretman. Kod dijabetesa čiji je uzrok nedovoljno lučenje pankreasa (prvog tipa) potrebno je ubrizgati inzulin 2 puta dnevno. Liječnik također propisuje dijetu koja nedostaje saharoze, a koju se mora stalno pridržavati tijekom života.
Pa, dijabetes drugog tipa je posljedica stresa i nepravilnog, neaktivnog načina života, što najčešće rezultira povećanim inzulinom u krvi. Ova vrsta se naziva dijabetes koji nije ovisan o insulinu, liječi se određenim lijekovima.
Preporučljivo je pronaći bilo koji sport po vašoj želji i dati umjerene vježbe za mišiće. Međutim, nivo inzulina također je potrebno stalno provjeravati i posavjetovati se s liječnikom-endokrinologom.
Kod zdrave osobe izlučivanje inzulina događa se stalno i iznosi oko 1 IU inzulina po 1 sat, to je takozvana bazalna ili pozadinska sekrecija. Tokom obroka više puta se pojavljuje nagli (bolusni) porast koncentracije inzulina.
Stimulirana sekrecija inzulina iznosi otprilike 1-2 jedinice na 10 g ugljikohidrata.Istovremeno se održava stalna ravnoteža između koncentracije inzulina i potrebe za njim prema principu povratne informacije.
Pacijentu dijabetesa tipa 1 potrebna je nadomjesna terapija inzulinom koja bi oponašala izlučivanje inzulina u fiziološkim uvjetima. Potrebno je koristiti različite vrste pripravaka inzulina u različito vrijeme.
Nemoguće je postići zadovoljavajuće rezultate jednom injekcijom inzulina kod pacijenata sa dijabetesom tipa 1. Broj injekcija može biti od 2 do 5-6 puta dnevno.
Što više injekcija, režim terapije insulinom je bliži fiziološkom. U bolesnika sa šećernom bolešću tipa 2 sa očuvanom funkcijom beta-ćelija, jedna i dvostruka primjena inzulina dovoljna je za održavanje kompenzacijskog stanja.
Postoji nekoliko načina davanja inzulina dnevno:
- jedna injekcija
- dve injekcije
- višestruki režim ubrizgavanja
- dozator ili pumpa za inzulin.
Režim terapije inzulinom treba biti individualan, ovisno o ciljevima kontrole glikemije kod svakog pacijenta. Pacijent, uz pomoć liječnika, mora stalno održavati ravnotežu između ubrizgavanog inzulina i potrebe za njim, utvrđenim prehranom i fizičkom aktivnošću.
Napredak u kliničkoj dijabetologiji u posljednjih 10-15 godina omogućio je pregled postojećih principa liječenja inzulinom. Trenutno se koriste dva glavna načina terapije insulinom: tradicionalni (uobičajeni) i intenzivniji (intenzivni).
U skladu s principima tradicionalne inzulinske terapije, uglavnom se inzulin srednjeg djelovanja daje u kombinaciji sa inzulinom kratkog djelovanja. Injekcije se rade 2 puta dnevno, a obroci se „prilagođavaju“ pod djelovanjem inzulina, u vezi s kojima pacijent treba jesti frakcijski, barem 5-6 puta dnevno u određeno vrijeme.
Pojedinačna primjena inzulina opravdana je samo sa stabilnom prirodom šećerne bolesti s relativno malom potrebom za inzulinom (manjom od 30-40 jedinica / dan) uglavnom kod ljudi koji imaju dijabetes tipa 2.
Pojedinačna injekcija inzulina ponekad se koristi kod pacijenata sa šećernom bolešću tipa 1 u razdoblju remisije.
Kada se daje dva puta, obično se 2/3 dnevne doze daje prije doručka, preostala trećina - prije večere, 1/3 doze svake injekcije je inzulin kratkog djelovanja, a 2/3 prosječnog trajanja djelovanja. Doza inzulina, koja pruža dnevni period, trebala bi biti približno 2-3 puta veća od večernje.
Međutim, ti su omjeri uvijek individualni, a preporuke su uvjetne. Koriste se i kombinacije jednostavnog i dugotrajnog inzulina (ultralente, ultratard).
Moguće su različite kombinacije, posebno kada se koriste gotove smjese. Ne preporučuje se upotreba tri lijeka različitog trajanja djelovanja (kratkog, srednjeg i dugog djelovanja) u jednoj injekciji.
U takvim kombinacijama vrhovi djelovanja različitih vrsta inzulina mogu se preklapati i dovesti do produžene hipoglikemije, nakon čega slijedi reaktivna hiperglikemija noću ili ujutro. Bolje je koristiti dodatnu injekciju inzulina.
Doza inzulina mora se postaviti za svakog pacijenta ponaosob. Prirodna potreba zdrave osobe za inzulinom (30-70 U / dnevno) može poslužiti kao definitivna smjernica za dnevnu dozu.
Raspon doza, koji se u najvećoj mjeri određuje unutarnjim izlučivanjem inzulina i osjetljivošću na egzogeni inzulin, kreće se od 0,3 do 0,8 U / kg tjelesne težine dnevno kod pacijenata. U bolesnika s dugotrajnom bolešću s dijabetesom melitusom ovisnim o inzulinu, karakteriziranom minimalnom ili nikakvom unutarnjom sekrecijom, potreba za inzulinom je 0,7-0,8 U / kg tjelesne težine.
U bolesnika s novodijagnosticiranim dijabetes melitusom koji koriste moderne inzulinske pripravke, njegova dnevna doza je u prosjeku 0,5 IU / kg tjelesne težine.Nakon početka kompenzacije bolesti može pasti na 0,3-0,4 U / kg ili manje.
Dnevna doza od 1 U / kg ili više ukazuje uglavnom na predoziranje ili otpornost na inzulin. Međutim, ove su preporuke uvjetne i zahtijevaju individualni pristup i potrebnu korekciju u skladu s razinom i dnevnim fluktuacijama glikemije.
Dugotrajna dekompenzacija bolesti, trudnoća, interkurentne bolesti mogu značajno smanjiti osjetljivost na inzulin, što dovodi do povećanja doze lijeka. Upotreba modernih visoko pročišćenih vrsta inzulina, kao i nove mogućnosti za postizanje i održavanje dugoročne i stabilne kompenzacije bolesti, kod većine bolesnika dovelo je do značajnog smanjenja dnevne doze inzulina.
U 70-80-im, pacijenti s dnevnom dozom inzulina od 70-80-90 jedinica bili su pravilo, a ne izuzetak. Prelazak na visokokvalitetne insuline doveo je do smanjenja njegove dnevne doze.
Trenutno pacijent s dozom inzulina većom od 1 U / kg tjelesne težine treba otkriti uzroke takve inzulinske rezistencije i isključiti moguće kronično predoziranje.
Prilikom provođenja tradicionalne terapije inzulinom potrebno je poštivati sljedeća osnovna pravila po kojima se pacijent mora obučiti u bolnici. Dnevna doza inzulina koja bi rezultirala treba biti što manja i što veća.
Doza inzulina u jednoj injekciji ne smije biti veća od 40 jedinica. Mora se imati na umu da male doze inzulina imaju kraće trajanje djelovanja od velikih doza.
Kod inzulina visoke koncentracije (U-100) brzina apsorpcije i, posljedično, trajanje djelovanja lijeka donekle se usporava. Maksimalni učinak primenjenih inzulinskih preparata treba biti u skladu sa unosom hrane.
Nakon 2-3 sata (vršno djelovanje jednostavnog inzulina), pacijent bi trebao ponovo zagristi. Uvođenjem lijekova produljenog djelovanja pacijent bi trebao jesti svaka 4 sata, posljednji put 1-2 sata prije spavanja.
Treba imati na umu da preparati humanog inzulina imaju kraće trajanje djelovanja od svinjskog mesa. Brži početak djelovanja takvih lijekova omogućava injekciju normoglikemije 15 minuta prije jela ili čak neposredno prije jela.
Ako dvostruka primjena inzulina (druga injekcija prije večere) ostane glikemija na brzi post, trebali biste pokušati kasnije odgoditi večernju injekciju produženog djelovanja inzulina (22,00-23,00). U tom je slučaju prije večere potrebno ubrizgati inzulin jednostavnog djelovanja.
Režim trostrukog davanja inzulina podrazumijeva davanje 40-50% doze prije doručka (1/3 jednostavnog i 2/3 inzulina srednjeg trajanja), 10-15% doze daje se prije večere u obliku kratko djelujućeg inzulina, i 40% inzulina srednjeg trajanja. pre odlaska u krevet.
Preskočite injekciju insulina
Budući da se liječenje šećerne bolesti tipa 1 provodi isključivo u obliku nadomjesne terapije u kontinuitetu, potkožna primjena lijeka je jedina šansa za održavanje razine šećera u krvi.
Pravilna upotreba preparata sa inzulinom može spriječiti nagle fluktuacije glukoze i izbjeći komplikacije dijabetesa:
- Razvoj kome koji su opasni po život: ketoacidoza, laktaktacidoza, hipoglikemija.
- Uništavanje stijenki krvnih žila - mikro i makroangiopatije.
- Dijabetička nefropatija.
- Smanjen vid - retinopatija.
- Lezije nervnog sistema - dijabetička neuropatija.
Najbolja opcija za upotrebu inzulina je ponovno uspostavljanje njegovog fiziološkog ritma ulaska u krv. Za to se koriste inzulini različitog trajanja djelovanja. Za stvaranje stalne razine krvi, produženi inzulin se daje 2 puta dnevno - Protafan NM, Humulin NPH, Insuman Bazal.
Inzulin kratkog djelovanja koristi se kao zamjena za oslobađanje inzulina kao odgovor na obrok. Uvodi se prije jela najmanje 3 puta dnevno - prije doručka, ručka i prije večere. Nakon injekcije potrebno je uzimati hranu u razmaku između 20 i 40 minuta. U tom slučaju dozu inzulina treba osmisliti kako bi prihvatili određenu količinu ugljikohidrata.
Ako osoba ima šećernu bolest tipa 1 u teškom obliku, bit će potrebne injekcije produženog inzulina uveče i ujutro, i boluse prije svakog obroka. Ali kod dijabetesa tipa 2 ili dijabetesa tipa 1 u blagom stadiju, uobičajeno je raditi manje injekcije.
Merenje šećera potrebno je svaki put prije jela hranu, a to možete učiniti nekoliko sati nakon jela. Promatranja mogu pokazati da su razine šećera tokom dana normalne, osim stanke uveče. Ovo sugeriše da su u ovom trenutku potrebne injekcije kratkog inzulina.
Dodjeljivanje istog režima terapije inzulinom svakom dijabetičaru je štetno i neodgovorno. Ako slijedite dijetu s malom količinom ugljikohidrata, može se ispostaviti da je jednoj osobi prije obroka potrebno dati injekcije, a dovoljna je druga supstanca.
Dakle, kod nekih ljudi s dijabetesom tipa 2, čini se da održavaju normalan šećer u krvi. Ako je ovo oblik bolesti, stavite kratki inzulin prije večere i doručka. Prije ručka možete uzeti samo tablete Siofor.
Ujutro, inzulin djeluje nešto slabije nego u bilo koje drugo doba dana. Ovo je zbog efekta jutarnje zore. Isto vrijedi i za sam inzulin koji proizvodi gušterača, kao i onaj koji dijabetičar prima injekcijama. Stoga, ako vam treba brzi inzulin, u pravilu ga ubrizgavate prije doručka.
Svaki dijabetičar trebao bi znati pravilno injicirati inzulin prije ili nakon jela. Kako biste izbjegli hipoglikemiju u najvećoj mogućoj mjeri, prvo morate svjesno smanjiti dozu, a zatim ih polako povećavati. U tom je slučaju potrebno izmjeriti šećer za određeni period.
Za nekoliko dana možete sami odrediti svoju optimalnu dozu. Cilj je održavanje šećera stabilnom brzinom kao u zdrave osobe. U tom se slučaju 4,6 ± 0,6 mmol / L prije i nakon jela može smatrati normom.
U bilo kojem trenutku indikator ne smije biti manji od 3,5-3,8 mmol / L. Doze brzog inzulina i koliko vremena im je potrebno ovise o kvaliteti i količini hrane. Treba zabilježiti koja se hrana konzumira u gramima. Da biste to učinili, možete kupiti kuhinjsku vagu. Ako slijedite dijetu s malo ugljikohidrata za kontrolu dijabetesa, najbolje je koristiti kratki inzulin prije obroka, na primjer:
- Actrapid NM
- Humulin Regular,
- Insuman Rapid GT,
- Biosulin R.
Humalog možete ubrizgati i u slučajevima kada morate brzo smanjiti količinu šećera. Insulin NovoRapid i Apidra su sporiji od Humaloga. Kako bi se bolje apsorbirala hrana s malo ugljikohidrata, inzulin kratkog djelovanja nije baš pogodan, jer je razdoblje djelovanja kratko i brzo.
Jelo bi trebalo biti najmanje tri puta dnevno, u razmacima od 4-5 sati. Ako je potrebno, tada neki dan možete preskočiti jedan od obroka.
Posuđe i hrana trebali bi se mijenjati, ali hranjiva vrijednost ne smije biti niža od utvrđene norme.
Brzina apsorpcije, a time i vrijeme izloženosti inzulinu, ovisi o izboru mjesta ubrizgavanja. Stomak se smatra najbržim mjestom za inzulin.
Stoga, kako bismo ubrzali ionako polagano djelovanje inzulina, ujutro mu ubrizgavamo jutarnji inzulin. Ali ostatak mesta (ramena, stražnjica i kukovi) su „sporiji“ za rad inzulina.
Jeste li sigurni da pravilno primjenjujete inzulin?
Kada ste provjerili datum isteka inzulina? Istekli inzulin koji djeluje znatno slabije nego inače. Ako inzulin postane neupotrebljiv, njegov se izgled može promijeniti.Provjera - kratki inzulin (kao i prošireni "analogni" inzulini) treba biti transparentan, bez sedimenata, produžen nakon miješanja - ravnomerno oblačno, bez pahuljica.
Posljedice i karakteristike prve pomoći
U liječenju dijabetesa postoji veliki rizik od predoziranja inzulina. U tom je stanju, za sprečavanje smrti potrebna kvalificirana prva pomoć. Važno je znati što učiniti odmah s predoziranjem inzulinom.
Da biste povećali ravnotežu ugljikohidrata, morate pojesti koricu pšeničnog hljeba i do 100 g. Ako nastavite napad 3-5 minuta, morate povećati količinu šećera. Ljekari preporučuju piti čaj s nekoliko kašika šećera.
Ako se nakon poduzimanja akcije nivo inzulina u krvi ne normalizira, ipak morate konzumirati ugljikohidrate u istoj količini. Unatoč činjenici da je lagano predoziranje uobičajena stvar, ako zanemarite potrebne radnje, može doći do pogoršanja Somoji sindroma.
Razvoj sindroma u velikoj mjeri će narušiti liječenje i izaziva akutnu dijabetičku ketoacidozu.
U tom slučaju će vam možda trebati da prilagodite tretman i počnete da uzimate jake lijekove.
- cerebralni edem,
- simptomi meningitisa,
- brzi početak demencije mentalni je poremećaj.
Među ljudima koji pate od zatajenja srca, predoziranje inzulinom može uzrokovati:
- moždani udar
- srčani udar
- krvarenje u mrežnici.
Prije poduzimanja bilo kakvih mjera, morate provjeriti je li predoziranje inzulina dovelo do gore navedenih simptoma. Da biste to učinili, morate izmjeriti razinu šećera u krvi glukometrom - posebno dizajniranim uređajem. Brojilo u trajanju od 5 sekundi daje rezultat analize. Indikacije od 5,7 mmol / L su norma, a što je niži ovaj pokazatelj, to će pacijenti imati veće patnje.
Glavni zadatak pružanja prve pomoći je povećanje razine glukoze u krvi. Postoje dva načina za to:
- Dajte osobi da pojede nešto slatko, poput slatkiša, lepinja, čokoladica, slatki čaj.
- Unesite pacijentu intravensku otopinu glukoze, čija se zapremina određuje u skladu s pacijentovim stanjem.
U pokušaju da povećate glukozu u krvi, ne možete ići predaleko s ugljikohidratima. Višak šećera kod zdrave osobe može se skladištiti u obliku glikogena i zatim koristiti za rezervnu energiju. Za pacijenta koji boluje od dijabetesa, takve naslage su ispunjene dehidracijom tkiva i dehidracijom tijela.
U slučaju predoziranja inzulina, posebno kratkog trajanja, treba pružiti prvu pomoć odmah. Izuzetno je jednostavno: pacijent treba piti slatki čaj, jesti slatkiše, žlicu džema ili komad šećera. Ako se njegovo stanje ne poboljša u roku od 3-5 minuta, obrok koji sadrži brze ugljikohidrate treba ponoviti.
Moguće komplikacije
Najopasnija posljedica predoziranja inzulina je hipoglikemijska koma, u kojoj se može razviti edem mozga, što će dovesti do oštećenja moždanih struktura i oslabljene moždane aktivnosti.
- promjene u karakteru, degradacija ličnosti,
- odstupanja u intelektualnom razvoju djece,
- poremećaji viših moždanih funkcija (uključujući memoriju, pažnju, razmišljanje i druge),
- razvoj dijabetičke encefalopatije u starijih osoba.
Sustavna hipoglikemija bez razvoja kome također negativno utječe na aktivnost mozga.
Hipoglikemijska koma kod starijih osoba s istorijskom ishemijom i srčanim bolestima povećava rizik od moždanog udara i srčanog udara, stoga je neophodno podvrgnuti dijagnostičkim pregledima nakon kome da biste utvrdili kršenja.
Posljedice predoziranja ovise o stupnju reakcije. Blago hipoglikemijsko stanje doživljavaju svi dijabetičari.
Prema medicinskim podacima, skoro trećina pacijenata redovno doživljava hipoglikemiju.Glavna opasnost ovdje leži u razvoju Somoji sindroma i, kao posljedica toga, nepravilnoj terapiji šećerne bolesti, koja ne ublažava tijek bolesti i na kraju dovodi do razvoja ketoacidoze.
Posljedice u slučaju napada umjerene hipoglikemije treba otkloniti unošenjem odgovarajućih lijekova, što može trajati prilično dugo.
U teškim slučajevima trovanja inzulinom mogu izazvati poremećaje u centralnom nervnom sistemu:
- cerebralni edem
- meningealni simptomi
- oslabljena mentalna aktivnost (demencija).
Također, česta hipoglikemijska stanja kod ljudi s poremećajem kardiovaskularne aktivnosti mogu dovesti do infarkta miokarda, moždanog udara i krvarenja mrežnice.
Zaključno, vrijedno je napomenuti da se pravodobnim liječenjem prevelike doze inzulina posljedice u obliku smrti praktički eliminiraju. Prevencija takvih situacija je pažljiv odnos prema postupku davanja inzulina i stalno samokontroliranje. Pravovremeni napad hipoglikemije može se zaustaviti jedenjem hrane koja sadrži brze ugljikohidrate - šećer, slatkiše, slatki napitak.
Život bez loših navika najbolja je prevencija
U stvari, bolest poput dijabetesa gotovo se ne liječi. U rijetkim slučajevima može se primijetiti poboljšanje pacijentovog stanja. U slučaju da je stalno pod nadzorom ljekara.
No najvjerojatnije, čak i uz stalno nadgledanje šećera, bolest će napredovati i rezultirat će karcinomom raka ili ozbiljnom gojaznošću, kratkoćom daha i srčanim udarom.
Najbolje je češće ići u šetnju, kako biste zaštitili živčani sistem od pretjeranog stresa uz pomoć fizičke aktivnosti i radosnog stava prema životu. Umjerena prehrana, bez viška masnoće, bez brze hrane produljit će vam život i spasiti vas od mnogih bolesti. Ne samo disfunkcija insulina.
Prehrana za dijabetičare
Temelj dijabetesa je dijeta. Ovisi o tome koja je razina inzulina. Ako je inzulin u krvi povišen, treba slijediti sljedeće preporuke.
- Korisni mliječni proizvodi, ali nemasni.
- Cijela zrna.
- Riba s malo masti.
- Kuvana jaja, ne više od 3 kom. tokom 7 dana.
- Meso treba odbaciti, posebno previše masnu svinjetinu.
Potrebno je jesti tokom strogo određenih sati. Tada će tijelo na vrijeme proizvesti sve potrebne probavne enzime.
Važno je i da su porcije male, ali onda morate jesti 5 ili čak 6 puta dnevno.
Znamo da inzulin povećava šećer u krvi, tako da je za one koji pate od dijabetesa ovisnog o inzulinu dijeta stroža. U takvoj prehrani sve kalorije moraju biti strogo izračunane tako da ima dovoljno inzulina da se svaki molekul saharoze pretvori u energiju.
Ponekad se suoče s činjenicom da injekcije inzulina (hormona gušterače) ne pomažu da se nivo šećera u krvi vrati u normalu.
Stoga, mnogi dijabetičari postaju anksiozni ako se šećer ne smanji nakon injekcije inzulina.
Razloge i šta učiniti u takvoj situaciji može utvrditi samo specijalist. Uz to, morate obratiti pažnju na tjelesnu težinu, kao i temeljito pregledati dijetu, u korist dijeta, čime ćete izbjeći porast glukoze u plazmi.
Uzroci ove pojave mogu biti hormonska rezistencija. Pojava Somoji sindroma, pogrešno odabrane pogreške na - sve to može biti posljedica inzulinske rezistencije.
Opća pravila za održavanje optimalnog stanja:
- Zadržite kontrolu nad vlastitom tjelesnom težinom, izbjegavajući neželjene vibracije.
- ograničavanjem unosa ugljikohidrata i masti.
- emocionalne prirode. Takođe su u stanju da povećaju šećer u tijelu.
- Vodite aktivan životni stil i.
U nekim situacijama terapija inzulinom ne pomaže smanjenju visokog šećera.
Razlozi za nedostatak učinaka injekcija mogu se sastojati ne samo u ispravnosti odabranih doza, već i ovisiti o procesu primjene tvari.
Glavni faktori i uzroci koji mogu izazvati nedostatak aktivnog djelovanja hormona gušterače umjetnog porijekla:
- Nepoštivanje pravila za skladištenje lijeka. Naročito ako je inzulin bio u uvjetima previsoke ili niske temperature.
- Upotreba lijeka s istekom roka trajanja.
- Miješanje dvije potpuno različite vrste droge u jednoj špricu. Ovo može dovesti do nedostatka odgovarajućeg efekta od ubrizgavanog hormona.
- Dezinfekcija kože etilnim alkoholom prije neposredne primjene lijeka. Otopina alkohola ima neutralizirajući učinak na inzulin.
- Ako napravite injekciju ne u pregib kože, već u mišić, tada reakcija tijela na ovaj lijek može biti nepredvidiva. Nakon toga, osoba može osjetiti kolebanje nivoa šećera: i može se smanjivati i povećavati.
- Ako se ne primijeti vrijeme primjene hormona umjetnog podrijetla, posebno prije jela hranu, učinkovitost lijeka može pasti.
Postoji veliki broj značajki i pravila koja će vam pomoći u kompetentnom izvršavanju injekcija inzulina. Liječnici preporučuju držanje injekcije nakon primjene deset sekundi kako bi se spriječilo izlijevanje lijeka. Također, treba strogo poštovati vrijeme ubrizgavanja.
U tom je procesu važno osigurati da zrak ne uđe u štrcaljku.
Kršenje uslova skladištenja droge
Proizvođači uvijek informiraju svoje potrošače o načinima skladištenja inzulina i roku trajanja lijeka. Ako ih zanemarite, onda se možete suočiti sa velikim problemima.
Vještački hormon gušterače uvijek se kupuje sa maržom od nekoliko mjeseci.
To je zbog potrebe za kontinuiranom uporabom lijeka prema rasporedu koji utvrdi specijalista.
Zatim, ako se kvaliteta lijeka pogorša u otvorenoj posudi ili štrcaljki, može se brzo zamijeniti. Razlozi za to mogu biti sljedeći razlozi:
- Istek vremena lijeka. Na kutiji je naznačeno.
- Vizuelna promjena konzistencije lijeka u boci. Takav inzulin nije potrebno koristiti, čak iako rok trajanja još nije istekao.
- Podhlađenje sadržaja bočice. Ova činjenica ukazuje na to da je pokvarene lijekove potrebno zbrinuti.
Pogodni uslovi za čuvanje leka su temperatura od 2 do 7 stepeni. Držite inzulin samo na suhom i tamnom mjestu. Kao što znate, bilo koja polica na vratima hladnjaka zadovoljava ove zahtjeve.
Takođe, sunčeva svjetlost je velika opasnost za lijek. Pod njegovim uticajem, insulin se razgrađuje vrlo brzo. Iz tog razloga, treba ga zbrinuti.
Kada koristite umjetni hormon s istekom ili pokvarenim šećerom - šećer će ostati na istoj razini.
Ako inzulin ne smanjuje šećer, ne pomaže - otpornost na njega
Svaki je pacijent s dijabetesom barem jednom morao naići na medicinski termin otpornost na inzulin. Ponekad možete sresti i drugu terminologiju - metabolički sindrom, koji, u suštini, znači istu stvar: inzulin ne snižava šećer, uprkos pravilno odabranom režimu liječenja i pridržavanju svih propisa liječnika.
Otpornost na inzulin razvija se zbog različitih zdravstvenih problema, od kojih svaki sugerira razvoj dijabetesa. Najčešće takav kompleks problema vodi osobu u dijabetes ili, u svakom slučaju, dovodi je u rizik. Takve bolesti uključuju sledeće:
Ljekarne još jednom žele unovčiti dijabetičare. Razuman je moderni europski lijek, ali o tome šute. To.
Kako biste shvatili zašto inzulin ne smanjuje šećer, trebali biste malo razumjeti mehanizam djelovanja koji nastaje kao rezultat gutanja ovog hormona. U pravilu je potrebno pojačano oslobađanje inzulina kada se nivo šećera u krvi značajno poveća. Ova supstanca omogućava vam uklanjanje glukoze iz krvi i pretvaranje u energiju bez koje je normalno funkcioniranje tijela nemoguće. Ako osoba ima otpor, odgovorni odjeli tijela ne uoče ubrizgani lijek i nema njegov direktan učinak: drugim riječima, ne pomaže uklanjanju glukoze iz krvi i pretvaranju šećera u energiju. Budući da se nenajavljeni inzulin akumulira u krvi, pacijent s rezistencijom odjednom dobije dva problema: visoki šećer u krvi i hiperinsulinizaciju tijela.
Ako inzulin ne pomogne i, unatoč stalnoj korekciji terapije, ne smanjuje šećer, liječnik može posumnjati u rezistenciju. U korist potvrde navodne dijagnoze govore i sljedeći simptomi i stanja:
- Posno je glukoza u krvi na testu
- Konstantno povećani pritisak (mada do danas nije precizno utvrđeno zašto hormon ne snižava glukozu upravo kod hipertenzije),
- Prekomjerna težina, posebno masne naslage u predjelu struka,
- Protein u urinu. Nije uvijek dokaz rezistencije, ali vrlo često u prisutnosti problema s bubrezima, terapija inzulinom ne smanjuje koncentraciju glukoze na željene granice.
Imao sam dijabetes 31 godinu. Sada je zdrav. Ali, ove su kapsule nedostupne običnim ljudima, ne žele prodavati ljekarne, za njih je to neprofitabilno.
Glavni način praćenja šećera u krvi je test A1c. Kao što znate, cilj Američke udruge za dijabetes jest očitavanje manjih od 7% A1c; mnogi kliničari su sada skloni još nižim stopama: 6,5 ili 6%. Ako ne možete sniziti šećer, evo nekoliko savjeta.
Vratite se na sam početak (da, opet). Ako imate prekomjernu težinu, gubitak težine je najsigurniji znak zdravog smanjenja hemoglobina A1c. Bilo da imate prekomjernu težinu ili ne, iste točke su i ključ za kontrolu glukoze. Ako je dijeta strogo vegetarijanska, onda, naravno, ne jedete životinjsku masnoću. A ako ste napustili biljna ulja, onda se uopće ne debljate. Ovim blagotvornim promjenama prehrane sagorijevate masnoće unutar svojih mišićnih stanica. Kao što ste vidjeli u drugom poglavlju, oni su uzrok otpornosti na inzulin.
Uključite zdrave ugljene hidrate. Mnogi se ljudi nerazumno ograničavaju da izbjegavaju škrobnu hranu. Oni sugeriraju da grah, leća, tjestenina, slatki krompir ili yams povećavaju šećer u krvi. Naravno, kad izmjerite šećer nakon bilo kojeg obroka, očitavanja su veća. Međutim, to nije razlog da napustite škrobnu hranu i vratite se na masnu ili proteinima bogatu hranu. To je razlog zašto.
Ribe i ptičje masti blokirat će pokušaje gubitka kilograma. Takođe smanjuje otpornost na inzulin. Evo tipične situacije.
Osoba čuje da su „ugljeni hidrati loši“ ili možda primjećuje da se glukoza u krvi povećala odmah nakon jela rižu ili povrće koje sadrže škrob. Odluči odustati od ugljikohidrata u korist piletine i ribe. U početku sve ide dobro. Glukoza je stabilna i ne povećava se puno nakon obroka koji imaju malo šećera. "Aha!", Kaže on. „Shvatio sam da takva ishrana smanjuje šećer!“ Tokom sledećih nekoliko dana, pacijent primećuje da su mu očitani nivoi glukoze u krvi počeli da se menjaju na još gore. Povećavaju se postepeno, a nakon tjedan ili dvije povećanje postaje značajno. „Šta je to?“ Daćemo odgovor. Postoje samo tri izvora kalorija: ugljikohidrati, masti i bjelančevine.Odbijajući ugljene hidrate, čovjek je konzumirao masti, koje imaju tendenciju povećanja otpornosti na inzulin, i bjelančevine, koje već imaju brojne nuspojave. Aktivno konzumiranje masti nije povećalo šećer u krvi odmah, ali masna hrana obično povećava količinu masti u ćelijama u tijelu. Kao rezultat toga, inzulinska rezistencija se postepeno smanjuje. To znači da će svaki ugljikohidrati koje je kasnije pojeo uzrokovati još veći porast šećera u krvi nego prije. Zbog toga inzulin svakodnevno raste.
Treba izbjegavati masnu hranu i konzumirati više zdrave hrane koja sadrži ugljikohidrate, birajući ih na temelju indeksa glukoze. Na primjer, grah (grah, grašak i leća), povrće, voće i cjelovite žitarice. Hrana će uvijek uzrokovati privremeni porast glukoze u krvi, no uskoro ćete primijetiti kako se osjetljivost na inzulin postupno vraća u normalu.
Posjetite ljekara. Vrlo čest uzrok visokog nivoa šećera je infekcija. Prehlada, infekcije mokraćnih putova, kožne lezije. Svi oni imaju tendenciju povećanja glukoze u krvi. Ponekad čak i mali rez ili kašalj uzrokuju prilično snažan skok u njemu. Tokom liječenja (ako se to radi sa svim zahtjevima) vraća se razina glukoze u krvi. U tom periodu doktor može odabrati posebne lekove protiv dijabetesa.
Pazi na živce. Svaki soj podiže šećer u krvi. Fizički odgovor na stres koji vas priprema da se borite ili bježite od opasnosti može se dogoditi s bilo kojom vrstom prijetnje, stvarnom ili zamišljenom. Podizanje razine šećera u krvi bilo je mnogo korisnije u vrijeme kada smo mogli naići na predatore i zaraćena plemena. Taj dodatni šećer u krvi hranio je glavne mišićne grupe pomažući pri trčanju ili borbi. Danas se plašimo teškoća na poslu, finansijskih teškoća i problema u osobnim odnosima. Međutim, fiziološki proces se nije promijenio, odgovor i dalje djeluje, uzrokujući porast šećera u krvi. Ako stres ne traje dugo - primijetit ćete da se razina glukoze vraća u normalu dovoljno brzo. Ako je dugoročno, bavite se jogom, meditacijom. Problem je možda dublji, u takvim je slučajevima moguće razvijati depresiju, osjećaje hronične tjeskobe - tada ne pokušavajte biti heroj.
Fizičke vježbe. Ako niste navikli voditi aktivan život - vrijeme je za početak. Vježba pomaže u snižavanju glukoze.
U većini slučajeva, slijeđenje ovih savjeta pomoći će vam da snizite šećer. Ako nivo šećera u krvi ostane visok, uprkos najboljim naporima, liječnik će propisati druge lijekove.
Dijabetes melitus je bolest koju karakterizira smanjeno lučenje (ili njegova potpuna odsutnost) inzulina pankreasa. Da bi nadoknadili nedostatak ovog hormona u organizmu, ljekari propisuju injekcije insulina. Ali kod nekih pacijenata njihova upotreba ne daje rezultata. Pa šta ako inzulin ne pomaže? I šta može uticati na njegovu efikasnost?
Ispravan izračun doze inzulina
Doziranje lijeka podešava se ovisno o prisutnosti ketonskih tijela u urinu, očitanju glukoze u plazmi prije i nakon jela ujutro / navečer. Kod Somoji sindroma doziranje se smanjuje za 2 jedinice.
Proračun inzulina provodi iskusni endokrinolog i nutricionista vodeći računa o pacijentovoj prehrani.
- Koristeći lijek dugog ili srednjeg djelovanja, fokusirajte se na razinu šećera prije večere i ujutro.
- Ako se ketonska tijela nalaze u urinu, uradite dodatnu injekciju ultrazlog hormona.
- Promenite dozu za vreme vežbanja. Radeći u teretani sagorijeva se mišićni šećer. Stoga biste trebali promijeniti dozu da biste izbjegli predoziranje.
Tačan izračun doze lijeka dolazi iz ishrane.Dijabetičar bi trebao imati dijetu čitavu sedmicu, i stalno ga pratiti. Ako želite probati nešto novo, ručati ili večerati u restoranu, morat ćete ponovo prilagoditi dozu.
Moguće je učiniti sami pokušajem i pogreškama, fokusirajući se na vlastita osjećanja, količinu ranije korištenog hormona.
Da biste izbjegli unošenje pogrešne doze lijeka, zgodno je koristiti olovku za šprice gdje postoje jasno označene oznake koje vam neće omogućiti da unesete lijek više nego što je potrebno.
Prije uvođenja nove doze važno je razumjeti zašto šećer ne pada nakon injekcije inzulina. To će pomoći da se izbjegne predoziranje i druge nepoželjne komplikacije.
Pogrešan izbor doze
Ako doza inzulina nije odabrana pravilno, visoki šećer će ostati na istoj razini.
Prije nego što odabere dozu hormona, svaki dijabetičar mora se upoznati s onim što su jedinice za hljeb. Njihova upotreba pojednostavljuje izračun lijeka. Kao što znate, 1 XE = 10 g ugljikohidrata. Za neutralizaciju ove količine mogu biti potrebne različite doze hormona.
Količinu lijeka treba odabrati s obzirom na vremenski period i konzumiranu hranu, jer je stupanj aktivnosti tijela u različito doba dana i noći radikalno različit. Također, izlučivanje gušterače događa se na različite načine.
Ne zaboravite da su ujutro u 1 XE potrebne dvije jedinice inzulina. Na ručku - jedan, a uvečer - jedna i pol jedinica lijeka.
Za točan izračun doze hormona kratkog djelovanja potrebno je slijediti ovaj algoritam:
- Prilikom izračunavanja količine inzulina morate uzeti u obzir kalorije konzumirane dnevno.
- Tokom dana količina ugljikohidrata ne bi trebala biti veća od 60% ukupne prehrane.
- Prilikom konzumiranja 1 g ugljikohidrata tijelo proizvodi 4 kcal.
- Količina lijeka bira se na osnovu težine.
- Prije svega, trebate odabrati dozu inzulina kratkog djelovanja, a tek potom - produženog.
Klasifikacija inzulina
Goveđi, svinjski i ljudski inzulin se izlučuju, ovisno o njihovom podrijetlu. Prve 2 vrste se danas retko koriste. Treći, posebno dobiven upotrebom tehnologija genetskog inženjeringa, prvi je izbor za terapiju inzulinom.
Prema trajanju akcije postoje:
- IUD - ultra kratko djelujući insulini,
- ICD - inzulini kratkog djelovanja,
- ISD - lekovi srednjeg trajanja delovanja,
- IDD - dugotrajno djelovanje
- kombinirani inzulini (sadrže inzulin različitog trajanja djelovanja).
Princip djelovanja inzulina i njegovi učinci
Inzulin je polipeptidni hormon. Normalno da u β-ćelijama gušterače nastaje njen prekursor - proinsulin, iz kojeg se zatim C-peptid razgrađuje i stvara inzulin. S povećanjem glukoze u krvi, uz iritaciju vagusnog živca, kao i pod utjecajem niza drugih faktora, aktiviraju se procesi oslobađanja inzulina.
Vezujući se za receptor na membrani ciljne ćelije, hormon počinje djelovati, ispoljavajući svoje fiziološke učinke:
- smanjenje šećera u krvi (potiče apsorpciju glukoze u tkivima, inhibira procese njegovog stvaranja u tijelu iz drugih tvari),
- aktivira sintezu glikogena,
- inhibira stvaranje ketonskih tela,
- inhibira stvaranje glukoze iz ne-ugljenih hidrata,
- aktivira stvaranje lipoproteina i triglicerida vrlo male gustine,
- aktivira sintezu različitih proteina,
- stimulira proizvodnju glikogena, koji igra ulogu energetske rezerve tijela,
- inhibira razgradnju masti, aktivira stvaranje masnih kiselina iz ugljenih hidrata.
Kako se vanjski inzulin ponaša u tijelu
Glavni put primjene inzulina je potkožni, ali u hitnim situacijama, kako bi se postigao brži učinak, lijek se može ubrizgati u mišić ili venu.
Brzina apsorpcije hormona iz područja potkožne primjene ovisi o mjestu ubrizgavanja, vrsti i dozi lijeka, kvaliteti protoka krvi i mišićnoj aktivnosti u zoni ubrizgavanja, kao i o usklađenosti s tehnikom ubrizgavanja.
- Ultra kratki djelujući inzulini apsorbiraju se najbrže i već unutar 10-20 minuta nakon injekcije uzrokuju smanjenje glukoze u krvi. Najefikasnije su nakon 30-180 minuta (ovisno o lijeku). Vrijedi 3-5 sati.
- Učinak inzulina kratkog djelovanja javlja se 30-45 minuta nakon njihove primjene. Vrhunac djelovanja je od 1 do 4 sata, a trajanje je 5-8 sati.
- Inzulin srednjeg trajanja polako se apsorbuje sa mesta ubrizgavanja i omogućava smanjenje šećera u krvi samo 1-2 sata nakon subkutane injekcije. Maksimalni učinak bilježi se u roku od 4-12 sati, ukupno trajanje lijeka je 0,5-1 dana.
- Inzulin dugog djelovanja počinje djelovati 1-6 sati nakon supkutane primjene, ravnomjerno smanjuje šećer - vrhunac djelovanja kod većine ovih lijekova nije izražen, traje do 24 sata, zbog čega je potrebno ubrizgati takav lijek samo 1 put dnevno.
Na "ponašanje" inzulina u tijelu nakon primjene također utječu:
- doza lijeka (što je veća, sporije se apsorbuje i dulje djeluje),
- predjelu tijela u koji je napravljena injekcija (u trbuhu je apsorpcija najveća, u ramenu - manje, u tkivima bedara - još manje),
- način primjene (subkutanom injekcijom, lijek se apsorbira sporije nego kada se ubrizgava u mišić, ali djeluje duže),
- temperatura tkiva u području davanja (ako se povećava, brzina apsorpcije raste),
- lipomi ili lipodistrofija tkiva (o čemu je riječ, pročitajte u nastavku),
- masaža ili rad mišića (procesi apsorpcije se ubrzavaju).
U nekim zemljama stručnjaci istražuju pripravke inzulina pomoću pogodnijih načina davanja pacijentu. Dakle, u SAD-u postoji inzulin za primjenu inhalacijom. Počinje djelovati nakon 30 minuta (što odgovara IUD-u), vrhunac djelovanja primjećuje se nakon otprilike 2 sata, trajanje mu je do 8 sati (što je slično ICD-u).
Indikacije za upotrebu
Terapija inzulinom može biti potrebna pacijentu u sljedećim situacijama:
- otkriven dijabetes melitus tip I,
- dijagnosticirano mu je bilo kakva ozbiljnost,
- je u stanju dijabetičke, hiperosmolarne ili laktacidozne kome,
- javljaju se ozbiljne gnojne infekcije
- sa hroničnim somatskim bolestima u akutnom stadijumu, teško napreduju,
- u prisutnosti komplikacija dijabetesa, posebno teških vaskularnih lezija koje narušavaju rad organa,
- ako pacijent uzima oralne hipoglikemijske lijekove, ali njihova maksimalna doza, čak i u kombinaciji s ograničenjima prehrane, nema željeni učinak (glukoza u krvi veća od 8 mmol / l, hemoglobin glikozilirani više od 7,5%),
- u akutnoj cerebrovaskularnoj nesreći (),
- at
- tokom hirurških intervencija, posebno pankreatktomije (uklanjanje dela pankreasa),
- sa naglim smanjenjem tjelesne težine pacijenta.
Režimi terapije insulinom
Postoje dvije sheme za propisivanje inzulina kod šećerne bolesti:
- Tradicionalna. Njegova suština leži u svakodnevnom unošenju određene (identične) doze inzulina pacijentu minimalnog broja injekcija (obično 1-2). Koriste se pripremljene smjese inzulina kratkog i srednjeg trajanja, pri čemu se 2/3 dnevne doze daje ujutro, a ostatak prije večere. Ova shema nije pogodna za aktivne ljude, jer su doze lijeka standardne, a pacijent nema mogućnost prilagođavanja.Primenjen je starijim, krevetnim bolesnicima i mentalno ometenim pacijentima.
- Osnovni bolus (intenzivan). Odgovara fiziološkom otpuštanju inzulina. Osnovna potreba za njom osigurana je jutarnjim i večernjim injekcijama inzulina srednjeg djelovanja, a pacijent primjenjuje inzulin kratkog djelovanja odvojeno prije svakog obroka. Posljednju dozu izračunava sam, ovisno o početnoj razini glukoze u krvi i količini ugljikohidrata koje će koristiti. Upravo je ova shema koja sprečava razvoj komplikacija dijabetesa i omogućava vam postizanje kontrole nad bolešću. Naravno, za to je potrebna prethodna obuka pacijenta.
Dnevna potreba za inzulinom određuje se pojedinačno za pacijenta, ovisno o stadijumu bolesti i nizu drugih faktora.
Inzulin se ubrizgava pomoću posebnih - insulinskih - šprica ili olovki za štrcaljke. Da bi terapija bila efikasna, pacijent mora imati tehniku ubrizgavanja, a također čvrsto shvatiti sljedeća pravila:
- ultra-kratko djelujući inzulin mora se davati točno prije jela (ako taj trenutak propustite, nije kasno za injekciju s hranom),
- kratko delujući inzulin se daje pola sata ili sat prije obroka,
- Injekcije ICD-a provode se duboko u potkožno masno tkivo abdomena, a ISD se ubrizgava u bedro ili stražnjicu, tkiva se široko pritisne prstima, igla se ubacuje pod kutom od 45 ili 90 stupnjeva,
- temperatura otopine prije primjene treba biti unutar sobne temperature,
- prije nego što uzmete lijek u štrcaljku, morate ga dobro protresti,
- da bi se sprečio razvoj lipodistrofije, injekcija se vrši svakog dana na novom mestu, ali unutar iste anatomske regije.
Ako na pozadini standardnih režima terapije inzulinom nije moguće nadoknaditi tijek bolesti, koriste se takozvane inzulinske pumpe koje osiguravaju kontinuirano potkožno davanje inzulina.
Kontraindikacije za terapiju insulinom
Kontraindikacije za ubrizgavanje inzulina su jedinstvene. Riječ je o smanjenoj razini šećera u krvi - hipoglikemiji, kao i alergiji na određeni inzulinski pripravak ili bilo koju od njegovih komponenti.
Inhalirani udisaj je teži. Njihova upotreba nije dopuštena kod pacijenata s pedijatrijskim profilom, kao i kod nekih bolesti pluća - emfizema. Osim toga, ovi lijekovi su kontraindicirani pacijentima koji puše u posljednjih šest mjeseci.
Nuspojave inzulina
Najčešća nuspojava terapije insulinom je hipoglikemija. Javlja se ako pacijent:
- unosi prekomjernu dozu lijeka,
- pogrešno ubrizgava inzulin (u mišić, a ne potkožno),
- preskoči sljedeći obrok ili odloži,
- sa malo ugljenih hidrata
- doživljavanje neplanirane intenzivne fizičke aktivnosti,
- konzumira višak alkohola.
Takođe, pacijent može razviti i druge komplikacije, naročito:
- debljanje (uz nepravilnu prehranu na pozadini inzulinske terapije),
- alergijske reakcije (češće zabilježene kao odgovor na unošenje svinjskog inzulina u organizam - u ovom slučaju je potrebno prebaciti pacijenta na ljudski inzulin, ako je alergija na njega nastala, lijek se ne može otkazati, ovo se stanje eliminira primjenom antihistaminika ili glukokortikosteroida),
- oticanje nogu koje se ili pojavljuju ili nestaju samostalno (može se pojaviti prvih tjedana terapije insulinom zbog kašnjenja u tijelu natrijum jona),
- oštećenje vida (razvija se kod mnogih pacijenata odmah nakon početka terapije inzulinom, razlog je promjena refrakcije sočiva, vid se normalizira bez liječenja u roku od 2-3 tjedna),
- lipodistrofija (atrofija ili hipertrofija potkožnog masnog tkiva. Prva varijanta patologije danas se gotovo nikada ne nalazi, druga se razvija u slučaju subkutanih injekcija inzulina dnevno na istom mjestu. To nije samo kozmetički problem, već utječe i na brzinu apsorpcije lijeka (usporava potonju) ),
- apscesi (rijetko se javljaju kada piogeni mikroorganizmi uđu pod kožu, koža na području lijeka treba biti čista, ali liječenje dezinfekcijskim sredstvima nije potrebno).
Udisani insulini mogu prouzrokovati fibrozu plućnog tkiva i povećati pritisak u njihovim žilama, smanjiti volumen pluća, kao i imunološki odgovor tijela na inzulin (stvaranje antitijela na njega).
Interakcija inzulina sa drugim lijekovima
Učinci ovog lijeka biće izraženiji istodobnom primjenom tabletiranih hipoglikemijskih sredstava, antihipertenzivnih lijekova klase beta blokatora, etanola.
Smanjite učinkovitost inzulina, povećajte vjerojatnost hiperglikemije glukokortikosteroidnim hormonima.
Ultra kratki djelujući inzulini uključuju:
- glulisin (Apidra),
- aspart (trgovački nazivi - NovoRapid Penfill ili Flexpen),
- lispro (Humalog).
Kratke glumačke inzuline:
- rastvorljivi ljudski genetski inženjering (Biosulin, Gensulin, Insuman, Actrapid NM, Insuran, Humodar),
- rastvorljivi ljudski polusintetički (Brinsulrapi, Humodar P 100, Berlsulin N normalni U-40 i drugi).
Insulini srednjeg trajanja:
- izofan (Berlsulin N H Basal U-40, Isofan-Insulin Svjetski kup, Humodar B 100),
- cink-inzulinska kombinovana suspenzija (Monotard MS, Insulong SPP, Insulin traka "XO-S").
Pogrešan izbor mesta ubrizgavanja
Ako se lijek primjenjivao ne supkutano, već intramuskularno, tada se povišeni šećer ne stabilizira.
Zrak u špricu smanjuje količinu primenjenog leka. Najpoželjnije mjesto za injekcije smatra se trbuhom. Kada injekcije u stražnjicu ili bedro, učinkovitost lijeka je malo smanjena.
Šta učiniti ako šećer u krvi ne padne nakon inzulina
Čak i pravilno odabrane doze hormona moraju se prilagoditi:
- Regulacija volumena inzulina ultra kratkog dejstva. Neadekvatna primjena lijeka može izazvati pojavu postprandijalne hiperglikemije. Da biste se riješili ovog stanja, potrebno je da malo povećate dozu hormona.
- Prilagođavanje početnog volumena lijeka produljenog djelovanja ovisi o koncentraciji glukoze ujutro i navečer.
- Kad se pojavi Somoji sindrom, poželjno je sniziti dozu produženog inzulina uveče za dvije jedinice.
- Ako analiza mokraće pokaže prisutnost ketonskih tijela u njemu, trebate napraviti još jednu injekciju hormona izlaganja kratkotrajnom radu.
Ispraviti primijenjenu dozu lijeka neophodno je ovisno o stupnju fizičke aktivnosti.
Važno je zapamtiti da tokom treninga u teretani tijelo intenzivno sagorijeva šećer. Stoga se tijekom nastave početna doza inzulina mora promijeniti, jer je u suprotnom vjerovatno neželjeno predoziranje.
Da bi imao određeni učinak od primjene inzulina, trebao bi ga odabrati samo osobni ljekar na temelju individualnih podataka o pacijentovom zdravstvenom stanju. Liječnik treba dijabetesu jasno i jasno reći o bolesti, pravilima primjene lijeka, održavanju zdravog načina života i mogućim komplikacijama.
Ako nakon injekcije hormona gušterače sintetičkog porijekla nivo šećera i dalje ostane visok, tada je bolje da se konsultujete sa svojim liječnikom. On će pažljivo slušati i dati preporuke za dalje postupanje.
Somoji sindrom je stanje hronične predoziranja inzulinom. Drugi naziv za ovaj sindrom je posthipoglikemijska hiperglikemija ili ricocheted hiperglikemija. Na osnovu najnovijih imena može se razumjeti da se Somoji sindrom razvija kao odgovor na česte hipoglikemije, bilo eksplicitne i skrivene.
Da budem potpuno jasan, dat ću primjer. Na primjer, osoba ima razinu šećera od 11,6 mmol / L, znajući to, sam sebi je napravio dozu inzulina kako bi ga smanjio, ali nakon nekog vremena osjetio je blage simptome hipoglikemije u obliku slabosti.Međutim, iz određenih razloga nije mogao brzo zaustaviti to stanje. Nakon nekog vremena osjećao se bolje, ali već je prilikom sljedećeg mjerenja utvrdio nivo glukoze od 15,7 mmol / L. Nakon čega je ponovo odlučio napraviti džak inzulina, ali još malo.
Vremenom, uobičajene doze inzulina nisu snižavale šećer u krvi, ali je nastala hiperglikemija. Nesvjestan što radi, čovjek je uzalud pokušavao ublažiti dijabetes povećavajući razinu šećera sve više i više. Kao rezultat toga, dobio je samo pogoršanje stanja, osjećaj preplavljenosti, česte glavobolje su ga počele mučiti, značajno je težio, i cijelo vrijeme je bio gladan, ne samo da se šećer nije poboljšao, već se počeo čudno ponašati: dostigao je veliku veličina, a onda su se iz neobjašnjivih razloga srušili.
Ovo je klasičan primjer razvoja Somoji sindroma, ali postoje i drugi scenariji, čiji uzroci mogu biti različiti. Međutim, sve ih ujedinjuje jedna patogeneza i ishod. Hronično predoziranje inzulina je karakteristično za bilo koju vrstu dijabetesa kod koje se injekcije inzulina koriste kao liječenje. Nije važno da noću koristite samo bazni inzulin. U slučaju predoziranja bazalnog inzulina, to se može dogoditi na isti način, a pacijent će iskreno biti "iznenađen" visokim jutarnjim šećerima, a te večeri će sigurno povećati dozu bazalnog, misleći da to nije dovoljno.
Koji su razlozi za nečinjenje inzulina?
U nekim slučajevima terapija inzulinom ne omogućava smanjenje i snižavanje visokih vrijednosti glukoze.
Zašto inzulin ne snižava šećer u krvi? Pokazalo se da razlozi mogu biti ne samo u ispravnosti odabranih doza, već i ovisiti o samom postupku ubrizgavanja.
Glavni faktori i uzroci koji mogu izazvati ne-djelovanje lijeka:
- Nepridržavanje pravila skladištenja lijeka, koje se mogu pojaviti u obliku previše hladnih ili vrućih temperatura, na direktnom suncu. Optimalna temperatura za inzulin je od 20 do 22 stepena.
- Upotreba lijeka s istekom roka trajanja.
- Miješanje dvije različite vrste inzulina u jednoj štrcaljki može dovesti do nedostatka učinka ubrizgavanog lijeka.
- Obrišite kožu prije ubrizgavanja etanolom. Treba napomenuti da alkohol pomaže u neutraliziranju učinaka inzulina.
- Ako se inzulin ubrizgava u mišić (a ne u kožni nabor), reakcija tijela na lijek može biti miješana. U tom slučaju može doći do smanjenja ili povećanja šećera zbog takve injekcije.
- Ako se ne poštuju vremenski intervali primjene inzulina, posebno prije jela, efikasnost lijeka može se smanjiti.
Treba napomenuti da postoje mnoge nijanse i pravila koja će vam pomoći da se pravilno provedu. Ljekari također preporučuju da obratite pažnju na sljedeće točke ako injekcija ne daje potreban učinak na šećer u krvi:
- Injekcija se mora održati nakon davanja lijeka pet do sedam sekundi kako bi se spriječio protok lijeka,
- Strogo se pridržavajte vremenskih intervala za uzimanje lijekova i glavnog obroka.
Treba voditi računa da zrak ne uđe u štrcaljku.
Manifestacija otpornosti na lijekove
Ponekad čak i uz pravilnu tehniku davanja, te slijedeći sve doze koje je propisao liječnik, inzulin ne pomaže i ne snižava razinu šećera.
Ovaj fenomen može biti manifestacija otpornosti na medicinski proizvod. U medicinskoj terminologiji često se još koristi naziv „metabolički sindrom“.
Glavni razlozi za ovu pojavu mogu biti sljedeći faktori:
- gojaznost i prekomjerna težina
- razvoj dijabetesa tipa 2,
- visok krvni pritisak ili holesterol,
- razne patologije kardiovaskularnog sistema,
- razvoj policističnih jajnika.
U prisustvu šećera ne smanjuje se kao rezultat činjenice da stanice tijela nisu u mogućnosti potpuno odgovoriti na djelovanje primijenjenog lijeka. Kao rezultat toga, tijelo nakuplja visoku razinu šećera, što gušterača percipira kao nedostatak inzulina. Tako tijelo proizvodi više inzulina nego što je potrebno.
Kao rezultat uočenog otpora u tijelu:
- visoki šećer u krvi
- povećanje količine inzulina.
Glavni znakovi koji ukazuju na razvoj takvog procesa očituju se u sljedećem:
- postoji povećani nivo glukoze u krvi na prazan stomak,
- krvni pritisak je stalno na povišenim nivoima,
- dolazi do smanjenja nivoa "dobrog" holesterola sa naglim porastom na kritične razine nivoa "lošeg",
- mogu se razviti problemi i bolesti organa kardiovaskularnog sistema, često dolazi do smanjenja vaskularne elastičnosti, što dovodi do ateroskleroze i stvaranja krvnih ugrušaka,
- debljanje
- postoje problemi s bubrezima, o čemu svjedoči prisustvo proteina u urinu.
Ako inzulin ne daje odgovarajući učinak, a šećer u krvi ne počne padati, potrebno je proći dodatne testove i podvrgnuti se dijagnostičkim testovima.
Možda pacijent razvije rezistenciju na inzulin.
Šta je suština razvoja Syomozhdijevog sindroma?
Jedan od simptoma hroničnog predoziranja lijeka je manifestacija Somogy sindroma. Ova pojava se razvija kao odgovor na česte navale povišenog šećera u krvi.
Glavni znakovi da kod pacijenta razvije hronično predoziranje insulina su sljedeći:
- tokom dana dolazi do naglih skokova nivoa glukoze, koji ili dostižu previsok nivo, a zatim padaju ispod standardnih pokazatelja,
- razvoj česte hipoglikemije, istovremeno se mogu primijetiti i latentni i očiti napadi,
- analiza mokraće pokazuje izgled ketonskih tijela,
- pacijenta neprestano prati osjećaj gladi, a tjelesna težina neprestano raste,
- tijek bolesti pogoršava se ako povećate razinu primijenjenog inzulina i poboljšava se ako prestanete povećavati dozu,
- tijekom prehlade dolazi do poboljšanja razine šećera u krvi, a ta se činjenica objašnjava činjenicom da za vrijeme bolesti tijelo osjeća potrebu za povećanom dozom inzulina.
Po pravilu, svaki pacijent s visokom razinom glukoze u krvi počinje povećavati dozu primijenjenog inzulina. U ovom se slučaju prije počinjenja takvih radnji preporučuje analizirati situaciju i obratiti pažnju na količinu i kvalitet uzete hrane, dostupnost pravilnog odmora i sna, redovite tjelesne aktivnosti.
Za one osobe čija razina glukoze duže vrijeme ostaje na povišenim razinama, a nakon što pojedu malo više, nema potrebe spasiti situaciju sa inzulinom. Uostalom, postoje slučajevi kada visoke stope ljudsko tijelo percipira kao normu, a njihovim ciljanim smanjenjem moguće je provocirati razvoj Somoji sindroma.
Kako bismo bili sigurni da se radi o hroničnom predoziranju inzulina koji nastaje u tijelu, potrebno je poduzeti brojne dijagnostičke radnje. Pacijent bi trebao vršiti mjerenja nivoa šećera noću u određenim vremenskim intervalima. Početak takvog postupka preporučuje se oko devet sati uveče, nakon čega slijedi ponavljanje svaka tri sata.
Kao što praksa pokazuje, hipoglikemija se javlja oko drugog ili trećeg sata u noći. Također treba napomenuti da je u tom vremenskom razdoblju tijelu najmanje potrebno inzulina, a upravo u tom trenutku maksimalan učinak dolazi od uvođenja lijekova srednjeg trajanja (ako se injekcija radi u osam do devet sati uveče).
Somoji sindrom karakterizira stabilnost šećera početkom noći s njegovim postupnim padom za dva ili tri sata i oštrim skokom bliže jutru. Da biste pravilno odredili dozu, morate se posavjetovati sa svojim liječnikom i slijediti sve njegove preporuke.
Samo u ovom slučaju, problem što se šećer u krvi ne može smanjiti može se otkloniti.