Simptomi i tretmani za gojaznost u gušterači
Lipomatoza gušterače (gušterača) je zamjena normalnog žljezdanog tkiva masnim stanicama. To nije zasebna bolest - ona odražava patološke procese u parenhimskim organima. Kada se pregledaju ultrazvukom, ove promjene se opisuju kao masna degeneracija gušterače. Lipomatoza je rijetka, teži progresivnom toku i praćena je teškim poremećajima u tijelu zbog smanjenja ili gubitka funkcije pogođenog organa. Priroda promjena masnog tkiva može biti lokalna i difuzna. Pogođen je bilo koji dio gušterače: glava, tijelo ili rep.
Šta je lipomatoza pankreasa?
Lipomatoza pankreasa je nepovratan proces u kojem ćelije nekog organa postepeno atrofiraju, njihovo mjesto ne zauzima vezno tkivo, već masno tkivo. Ovo je benigno stanje odraslog pankreasa, drugo ime je steatoza. Kod na ICD-u broj 10 - K.86.
Patološke promjene utječu na organski parenhim, ali ponekad se na površini žlijezde formiraju veliki lipomi.
Uzroci patologije
Uzroci lipomatoznih promjena gušterače nisu u potpunosti razumljivi. Često se lipodistrofija otkriva kod starijih pacijenata kada istovremeno postoji:
- patologija pankreasa,
- gojaznost
- povećan apetit
- zloupotreba alkohola, pušenje,
- česte virusne infekcije.
Nije utvrđen specifičan razlog patološke transformacije tkiva gušterače. Postoji određeni broj faktora ili bolesti (osim same patologije gušterače) koji istovremeno mogu izazvati degeneraciju žlijezda i tkiva jetre:
- nasljedne (porodične) metaboličke bolesti kod pacijenta ili rodbine,
- hormonalni poremećaji,
- dijabetes melitus i hipotireoza,
- bolesti hepatobilijarnog sistema,
- pretežak.
Navedena patologija može biti i uzrok i posljedica lipomatoze.
Opisani su slučajevi pankreasne lipomatoze kod potpuno zdravih ljudi.
Veliki lipomi na površini organa mogu biti posljedica traume ili upale. Ponekad su prekursori malignog tumora, luče hormone i rastu duboko u tkivima. Opisani su odvojeni slučajevi klijanja lipoma kroz otvaranje dijafragme uz stvaranje prednje medijastinalne lipomatoze.
Simptomatologija
Budući da se lipodistrofija gušterače razvija sporo tokom više godina, to je u većini slučajeva asimptomatsko. Opasnost stanja je da osoba dugo vremena ne zna za postojeću patologiju gušterače.
Često, lipomatoza značajno uzrokuje egzokrinu insuficijenciju žlijezde. Slične promjene razvijaju se istovremeno u jetri.
Simptomi ovise o stupnju zamjene normalnih tkiva masnim ćelijama. Početni stadij ima asimptomatski tok. Kako proces napreduje, funkcije gušterače neprestano opadaju, dolazi do problema sa probavnim sistemom. Pojava proljeva i bolova u trbuhu različite lokalizacije uz ozračivanje u lumbalnu regiju najčešće su i tipične manifestacije.
Vremenom, klinika raste, pojavljuju se i drugi znakovi masnih promjena u pankreasu:
- mučnina i povraćanje
- nadimanje (natečenost),
- burping
- astenične manifestacije (slabost, umor, pospanost, razdražljivost, glavobolje, poremećaj sna).
Oblici, vrste i stepeni lipomatoze
U tkivima pankreasa u većini slučajeva se nalaze:
- mali višestruki lipomi koji ravnomjerno zauzimaju cijeli volumen organa difuzno su raspoređeni,
- mali unutarnji ili pojedinačno veliki masni masti koji izrasta u zdravo tkivo žlezde,
- lipomatozne naslage koje se na mestu povrede ili oštećenja formiraju na vezivnom tkivu i kombiniraju se sa fibrozom,
- lokalni lipomi, ograničeni od okolnog zdravog tkiva membranom vezivnog tkiva - nisu opasni, jer snažna kapsula ne dopušta ispuštanje masnoća u tkivo, te ne klijaju, već samo šire tkiva, smještena između njihovih stanica.
Dakle, postoje 3 vrste masne infiltracije pankreasa:
- difuzno - lipidne ćelije ravnomerno su raspoređene u tkivima gušterače,
- čvorasta - ograničena ležišta masti, okružena kapsulom vezivnog tkiva, najčešće su smještena simetrično,
- difuzni čvor - pomoću ultrazvuka se istovremeno otkrivaju dvije gore navedene promjene masti.
Posebna vrsta patološke promjene je epiduralna vrsta lezije u bolesnika sa Cushingovim sindromom protiv benignog tumora hipofize.
Lipomatske promjene gušterače šire se polako, u fazi razvoja prolaze 3 stupnja (stupnjeva):
Koja je opasnost patologija za ljude?
Uloga gušterače u tijelu određena je njegovom dvostrukom funkcijom: to je i središnji organ probave i pripada endokrinom sustavu. Zbog toga, svaki patološki proces koji se događa u žlijezdi narušava metabolizam, uzrokuje ozbiljne promjene u drugim organima. U vezi s općim probavnim djelovanjem razvija se masna hepatoza u jetri - degenerativno oštećenje tkiva s postepenim uništavanjem hepatocita i taloženjem velike količine masti u tkivima. To ozbiljno narušava njegovu funkciju. Odsustvo etiološkog i patogenetskog liječenja također dovodi do komplikacija koje su opasne po život.
Također je zahvaćen žučni mjehur, čiji se kanal spaja s uobičajenim pankreasom i ulijeva se u kanal dvanaesnika. Zbog upalnih procesa u gušterači, zidovi Wirsungova kanala se mijenjaju - zadebljaju se, njegov lumen se sužava. Može se formirati kamenje, holecistitis nastaje uslijed stagnacije žuči.
U fazi 2 i 3 lipomatoze rast masti značajno narušava funkciju gušterače. Ali čak i uz prisustvo minimalno izmijenjenih nefunkcionalnih područja, enzimi pod pritiskom iz suženih kanala izlaze u tkivo žlijezde i započinju proces autolize - samo-probavu žlijezde. Dolazi do upale, u težim slučajevima - nekroze, naknadno nastaju stromalne promjene na membrani, fibrotička transformacija i degeneracija masti. Procesom se postiže začarani krug sa stvaranjem fibrolipomatoze - područja pečata u obliku fibroze i lipoidnih inkluzija.
Tako se razvija hronični pankreatitis, za koji je dugotrajan tijek karakterističan:
- rast tkiva
- formiranje pečata i čvorova iz vezivnog tkiva,
- pojava brojnih fibroma.
Metode za dijagnozu patologije
Za prepoznavanje masnih promjena u tkivima gušterače koriste se laboratorijske i funkcionalne dijagnostičke metode. Najjednostavniji i najpovoljniji način je ultrazvučni pregled gušterače i trbušnih organa. Siguran je, propisan je čak novorođenčadi. To je efikasna metoda koja otkriva bilo kakve promjene u tkivima organa.
S masnim promjenama gušterače na ultrazvuku, njegova veličina može ostati normalna, granice tijela su jasne. Utvrđena je povećana ehogenost nekih struktura, što ukazuje na patološke procese u parenhimu. To se manifestuje eho signalima s nejednakim impulsima:
- gojaznost se na ultrazvučnoj slici vizualizira povećanom ehogenošću,
- fibrolipomatoza - smanjena stopa, ali velika zbijenost strome zbog vezivnog tkiva.
Ako se osoba pregleda iz drugog razloga, masne promjene gušterače mogu se otkriti u ranim fazama kao nalaz na ultrazvučnom pretraživanju. Kad se potvrde biopsijom, propisuje se pravovremeno lečenje i postaje moguće sprečavanje napredovanja.
U sumnjivim slučajevima propisuje se MRI - magnetna rezonanca. Omogućuje vam da precizno i temeljno procijenite strukturu, volumetrijske formacije u bilo kojoj, čak i ranoj fazi promjene. Kada se utvrdi lipomatoza na MRI:
- smanjenje veličine gušterače,
- jasne konture
- smanjena gustina tkiva
- promjene u strukturi tkiva - difuzne, difuzno-čvoričaste, čvorične.
MRI je efikasna metoda koja je dobila dobru povratnu informaciju od svih stručnjaka koji su uključeni u tretman patologije pankreasa (terapeuta, gastroenterologa, hirurga) zbog velike dijagnostičke sposobnosti. Ima nekoliko ograničenja: trudnoća, vanjski umjetni pejsmejker, metalni fragmenti u lubanji.
Koristi se i CT - računarska tomografija na bazi ionizirajućeg zračenja, stoga je kontraindicirana kod djece i trudnica. CT pretraga je propisana ako iz bilo kojeg razloga nije moguće imati MRI.
Važnu ulogu u dijagnostici igraju laboratorijski testovi. Da biste prepoznali oštećene funkcije žlijezde i jetre, određuje se:
- dijastaza krvi i urina,
- šećer u krvi
- bilirubin - ukupni, direktni, indirektni, transaminaze - ALT, AST, GGT, ukupni protein i frakcije.
Metode za liječenje bolesti
Lipomatoza je blaga lezija gušterače, ali u posljednjim fazama krši funkcije organa. Promjene koje nastaju u tkivima nepovratne su, nemoguće je vratiti izgubljene ćelije, dakle, nemoguće je izliječiti postojeću organsku leziju žlijezdovog tkiva. Stoga terapija ovisi o etiologiji bolesti i stadijumu procesa te je usmjerena na:
- usporiti zamjenu masnih stanica pankreasa,
- za očuvanje preostalih zdravih tkiva,
- da ispravi oštećeni enzim i hormonalni nedostatak.
Potrebno je na vrijeme postaviti ispravnu dijagnozu i započeti liječenje. Ako je uzrok poznat i može se otkloniti, pomoći će u smanjenju infiltracije masnih ćelija. Do danas ne postoji specifičan tretman za lipomatozu pankreasa. Kombinovana terapija uključuje:
- promjena načina života
- medicinska dijeta
- lečenje lekovima.
U rijetkim se slučajevima koristi kirurška intervencija ako liječenje konzervativnim metodama nije moguće.
Dijeta je dio načina života, kao i gubitak kilograma, odbacivanje loših navika. Primjenjuje se istovremeno s drugim metodama liječenja. U početku se određuje približni period tokom kojeg su neke namirnice potpuno isključene. Ovisno o utvrđenom uzroku, može se propisati posebna prehrana doživotno.
Pitanje izbora taktike liječenja odlučuje se u svakom slučaju pojedinačno, ovisno o postojećim promjenama gušterače.
Konzervativne metode
Kako etiološki i patogenetski tretman masnih promjena jetre ne postoji, provodi se simptomatska terapija. Režirala je:
- zaustaviti simptome,
- ublažiti stanje,
- poboljšati kvalitetu života.
Korišteno složeno liječenje uz upotrebu lijekova nekoliko grupa:
- protuupalno
- lijekovi protiv bolova
- antispazmodike
- enzimski
- hepatoprotektori
- PPI (inhibitori protonske pumpe), H2-blokatori histaminskih receptora koji smanjuju proizvodnju klorovodične kiseline u stomaku,
- sredstva protiv pena koja pomažu u smanjenju stvaranja gasova u crevima,
- hipoglikemijski.
Specifične lijekove, njihovu dozu i trajanje primjene određuje liječnik ovisno o prevladavajućim simptomima.
Radikalne intervencije
Težina simptoma ne odgovara uvijek ozbiljnosti osnovne bolesti. Promjene u obliku manje lokalne lokalne lezije su asimptomatske, bez uzrokovanja nelagode. Ali ako su lokalizirane u gušterači u blizini njegovih kanala, može se pojaviti njihovo stiskanje i ozbiljno kršenje probavne funkcije, kao i duboko oštećenje tkiva organa s razvojem nekroze. U takvim je slučajevima potrebno hirurško liječenje.
Indikacije za hiruršku intervenciju su takođe:
- velike akumulacije masnog tkiva, što dovodi do snažne kompresije tkiva,
- kombinacija lipomatoze s benignim i malignim novotvorinama.
Narodni lijekovi
Često se opisuju recepti tradicionalne medicine koji se temelje na različitim zbirkama ljekovitog bilja koje liječe lipomatozu. Promjena masti u tkivu gušterače je nepovratan proces, a kliničke manifestacije se javljaju čak i uz duboke promjene u organu, koje su povezane s kasnom dijagnozom. Dakle, narodni lijekovi neće vratiti izgubljene stanice žlijezde i neće ukloniti lipocite koji su ih zamijenili, ali mogu potaknuti bolni proces ili izazvati alergijsku reakciju.
Ne preporučuje se liječenje ove složene patologije bez konsultacije s liječnikom.
Dijeta za patologiju
Glavni cilj prehrane za lipomatozu gušterače je osloboditi tijelo viška masnoće i viška kilograma. Njeni osnovni principi:
- česti frakcijski obroci (4-6 puta dnevno u malim porcijama),
- način kuhanja - kuhanje na pari, kuhanje, pirjanje,
- poštivanje energetske bilance i kompletna prehrana.
Preduvjet je isključivanje alkohola i pušenja, visokokalorične i masne hrane, značajno smanjenje prehrane kave, kakaa, čokolade, jakog čaja. Preporučuje se privremeno odbacivanje hrane: terapeutski post ima dobre rezultate kod pankreatitisa, pa stručnjaci smatraju da je ovo efikasna metoda za lipomatozne promjene gušterače. Ubuduće hrana treba sadržavati povećanu količinu proteina, smanjenu količinu masti i ugljikohidrata.
Ilegalna hrana uključuje masnu, prženu, dimljenu, slatku i slanu hranu. Prednost treba dati biljnoj hrani. Posebno su korisne bundeva, jeruzalemski artičoka, tikvice, kao i heljda, riža i zobena kaša, zeleni čaj, nemasno meso i kiselo-mliječni proizvodi.
Dnevni unos kalorija iznosi 2800 kcal.
U slučaju oštećenja funkcije gušterače, propisana je dodatna dijetalna tablica br. 9 prema Pevzneru s ograničenjem ugljikohidrata. U takvim slučajevima treba se strogo pridržavati osnove prehrane, jer svako odstupanje dovodi do životnih opasnosti i nepovratnih promjena u žilama mrežnice, bubrega, donjih udova i perifernih žila nogu.
Za pripremu jelovnika postoje posebne tablice u kojima su navedene zabranjene i dozvoljene namirnice, njihova kalorijska vrijednost.
Predviđanje uspješnog liječenja
Prognoza za lipomatozu ovisi o ranoj dijagnozi, mada je problematična zbog nepostojanja simptoma u ovoj fazi. Volumen tkiva zahvaćene žlijezde, pravovremenost propisanog liječenja i prehrane, odbacivanje loših navika, fizička aktivnost, redovne vježbe iz tijeka terapijske gimnastike igraju ulogu. Muškarci bi trebali potpuno odustati od alkohola kako bi spriječili razvoj fibrolipomatoze.
Daljnji razvoj promjena masti u gušterači može se, uz poštivanje svih preporuka liječnika, zaustaviti.
Sprečavanje napredovanja bolesti
Kako biste spriječili daljnje napredovanje masnih promjena u gušterači, potrebno je uspostaviti pravilnu prehranu i režim: važno je ne prejesti, jesti frakcijski i često, te eliminirati štetnu hranu. Potrebno je promijeniti način života: odreći se alkohola i pušenja, više se kretati, izvoditi propisani kompleks terapijskih vježbi. Lipomatoza zahtijeva pomoć kvalificiranog stručnjaka, stoga, ako se pojave znakovi nelagode, trebate odmah konzultirati liječnika, a ne samoliječiti. U skladu s ovim pravilima, čovjek može postići dugogodišnju remisiju.
Simptomi stiskanja tkiva u blizini
Bol u peritoneumu je znak da je došlo do kršenja u radu gastrointestinalnog trakta. A kod steotoze masti to se često dešava, jer su takve stanice sposobne da se množe prilično aktivno, ispunjavajući veliko područje sobom. Kada se masna infiltracija gušterače pojavi ravnomerno, to stanje obično ne izaziva nikakvu zabrinutost.
Međutim, može doći do pogoršanja situacije kada vlaknaste stanice počnu da stvaraju grupe. Osoba razvije benigni tumor - lipoma. Sama po sebi nije agresivna i ne metastazira u druge organe, prema tome nema opasnosti ni za susjedne organe.
No komplikacije se ipak pojavljuju kada tumorska formacija raste u veličini i počne pritiskati na žile, živčane završetke i kanale gušterače. To uzrokuje sljedeće simptome:
Terapijski tretmani steatoze pankreasa
Gojaznost gušterače je prilično teška terapijska svojstva. Obično specijalisti propisuju sveobuhvatan tretman, uključujući:
- poboljšanje kvaliteta života pacijenta,
- uzimanje lijekova
- uklanjanje masnog tkiva operativnim zahvatom.
Ako se životni stil ispravlja na početku patološkog procesa, tada se stanje poboljšava gotovo odmah, a moguće je i bez terapije lijekovima. Smanjenje intenziteta neprijatnih manifestacija lipomatoze može se postići sledećim metodama:
- promjene prehrane
- gubitak kilograma pacijenta
- odbijanje pijenja alkohola
- povećana fizička aktivnost.
Ne možete zaista računati na uzimanje lijekova, jer oni ne dozvoljavaju liječenje masne infiltracije. Uloga većine njih je samo da smanji neprijatne manifestacije bolesti.
U simptomatskoj terapiji koriste se sljedeći lijekovi:
- Lijekovi s izraženim analgetskim učinkom - Ibuprofen i njegovi analozi: Nurofen, Brufen, Burana, Ibufen, Mig 200 ili 400, Faspik i drugi, kao i Drotaverin (No-shpa).
- Sredstva koja poboljšavaju proces probave: pankreatin, Biozyme, Penzital, Mezim Forte i drugi lijekovi koji sadrže probavne enzime.
- Lijekovi protiv dijareje: Loperamid, Diar, Lopedium, Imodium.
- Lijekovi koji ublažavaju mučninu: Metoklopramid, Perinorm, Cerucal, Metamol.
- Antispazmodi koji uklanjaju crijevne grčeve: mebeverin hidroklorid i strukturni analozi - Mebeverin, Duspatalin, Sparex.
Uz to, pacijent će možda trebati uzimati lijekove koji normaliziraju hormonsku pozadinu, razinu glukoze u krvi kod dijabetesa i osigurati liječenje istodobnih patoloških stanja.
Kad liječnik dijagnosticira masnu hepatozu, procjenjuje stanje pacijenta i propisuje specifičnu terapiju lijekovima na temelju rezultata testova. A budući da bilo koji lijekovi imaju nuspojave i kontraindikacije, treba ih uzimati isključivo pod nadzorom liječnika.
Ako se pacijent obrati specijalistu kada je bolest u poodmakloj fazi, tada najvjerovatnije ne možete bez hirurške intervencije. Operacija ima za cilj uklanjanje lipomatoze, ali to je samo privremena mjera - masno tkivo se zatim zamjenjuje ožiljnim tkivom.
U medicinskoj praksi takav se postupak propisuje prilično rijetko, jer postoje brojne poteškoće u njegovom provođenju i visok rizik od komplikacija. Prema stručnjacima, nije lijek ili operacija, već dijeta zbog pretilosti jetre i gušterače može značajno smanjiti opterećenje na zahvaćeni organ, poboljšavajući cjelokupnu kliničku sliku.
Dijeta za masnu infiltraciju
Ako se masni infiltrat nađe u organu, tada mu je potrebno obavezno pražnjenje, jer je sposoban u potpunosti da obavlja svoje funkcije. Ako govorimo o gušterači, tada se treba pridržavati sljedećih osnovnih principa unosa hrane:
- Hrana treba biti frakcijska - 5-6 puta dnevno u malim porcijama.
- Količina masne hrane u ishrani treba biti minimalna.
- Prednost se daje niskokaloričnoj hrani.
Pacijentima koji pate od gojaznosti preporučuje se posebna ishrana prema dijeti tablice br. 5. U tom slučaju je zabranjen niz proizvoda:
- riba, meso, proizvodi od masnoće,
- dimljeno meso, marinade, umaci - majonez, kečap,
- začinjenih ukusa
- proizvodi konzervirani
- masni mliječni proizvodi,
- pržena hrana
- slastičarna i slatka jela.
Preporučljivo je u jelovnik uključiti sljedeća jela:
- povrće - svježe, kuhano ili kuvano na pari,
- supe pripremljene na povrtnom juhu bez mesa sa svježim biljem,
- mliječne juhe
- skuti sir s malo masnoće
- sir sa malo masti
- parni omleti,
- povrtne kaše
- ovsena, heljda, kaša od riže i kaše, kao i ove žitarice kao prilog,
- mliječni proizvodi s niskim udjelom masti: jogurt, kefir, jogurt, fermentirano pečeno mlijeko.
Takođe, dijeta podrazumeva smanjenje unosa soli na 6-10 g dnevno. Važan aspekt liječenja kada se formira masni infiltrat je poštivanje normalnog režima pijenja. U prosjeku preporučuje se piti oko 2 litre vode dnevno. Od metoda prerade proizvoda, preferira se parenje, prženje i pečenje u pećnici.
Narodni recepti za masnu infiltraciju
Alternativna medicina, poput službene medicine, nudi razne metode za liječenje bolesti poput masne infiltracije pankreasa. Liječenje se temelji na upotrebi ljekovitih biljnih sastojaka.
Biljna medicina nije u mogućnosti spasiti pacijenta od bolesti, ali podržava gušteraču. Sledeći biljni preparati su vrlo efikasni:
- valerijana, hipericum, neven i kopriva,
- smilja, metvica i bokovi ruže,
- stigme, metvica i ulje koromača,
- ljekovito bilje, kopriva, breze i cvjetovi nevena,
- listovi metvice, geranijum, plantain, sjeme koprive i pupoljci breze,
- korijen primroze, medunica, cvjetovi mulleina, list ljubičice i maline,
- cvijeće livadne slatke biljke, sukcesija, plantaža, koren tamjana i maslačak,
- plodovi ptičije trešnje, cvjetovi kamilice, korijen divokoze, calamus i marshmallow.
Infuzije se pripremaju prilično jednostavno - komponente se usitne pomoću miksera ili mlinca za meso, prelijeju kipućom vodom. Najbolje je kuhati takav alat u termosici, tako da se tekućina ulijeva 8-10 sati. Najčešće se infuzije i decokcije uzimaju 3-4 puta dnevno, a prosječno trajanje terapije je 10-12 tjedana. Nakon dvotjedne pauze, unos infuzije može se nastaviti prema ranije korišćenoj šemi.
Prednost biljne medicine je mogućnost upotrebe dekocija i infuzija u kombinaciji s drugim lijekovima. Ali prvo, bolje je da se posavetujete sa svojim lekarom.
Kako se liječi gojaznost pankreasa? Kako prepoznati simptome i propisati pravilnu prehranu za hepatozu, infiltraciju ili involuciju masti? Šta je ta bolest
Čimbenici rizika
Lipomatoza pankreasa - pretilost gušterače.
Zašto neki ljudi razvijaju lipomatozu, dok drugi ne, nije sigurno.
Međutim, provedena statistička istraživanja omogućuju nam identificiranje nekih faktora rizika, u čijoj je prisutnosti moguće stvaranje neželjenih masnih stanica u gušterači.
Niže su navedene najčešće situacije koje su izazivale razvoj lipomatoze:
- istorija akutnog pankreatitisa
- trenutni hronični pankreatitis,
- česta upotreba alkoholnih pića,
- opterećen nasljeđem,
- trenutni dijabetes melitus ili hronični hepatitis,
- gojaznost
- nedovoljna količina hormona štitnjače.
Činjenica da gornji faktori mogu izazvati razvoj lipomatoze ne znači da će oni koji su svojstveni tim stanjima sigurno razviti gojaznost gušterače. Međutim, u nedostatku svih ovih faktora, bolest se gotovo nikada ne razvija.
Etiologija i patogeneza
Razvoj bolesti zasnovan je na procesima koji uzrokuju upalne promjene u organu ili dovode do njegovog toksičnog oštećenja.
Prije svega, pojava degeneracije masti povezana je s bolestima kao što su akutni ili hronični pankreatitis i dijabetes melitus.
Određeni lijekovi ili druge toksične tvari koje mogu destruktivno djelovati na stanice organa mogu dovesti do masne degeneracije organa.
Izvjesna uloga pripada nasljednosti, ozljedama gušterače i drugim patološkim procesima u probavnom traktu (jetra, želudac i dvanaestopalačno crijevo i druge strukture).
Učinak je posljedica disfunkcije kontrole hipofize ili smanjenja nivoa hormona štitnjače.
Mrtve ćelije zamjenjuju se komponentom vezivnog tkiva ili masnim tkivom. Ovo je neophodno kako bi tijelo održalo svoj oblik i cjelovitost. Istovremeno, supstituisane strukture ne obavljaju potrebne funkcije, stoga se rad organa postupno poremećuje.
Ako je volumen lezije mali, pacijent tada dugo traje nezapaženo. Ali kada "preporod" napreduje i zabilježi određeni volumen organa, tada pacijent ima simptome povezane s nepravilnim radom žlijezde.
Neispravnosti pankreasa
Zbog smanjenja postotka zdravih, normalno funkcionalnih tkiva u odnosu na pogođena, probava je poremećena. Naročito je teško uočiti proteinsku hranu i sve masno. Osoba ima sljedeće simptome:
- mučnina
- bolovi u stomaku
- nadutost
- težina, bol u trbuhu,
- učestala stolica u kojoj se pojavljuju masti i druge nečistoće.
Zbog bolesti, proizvodnja hormona ne uspijeva. Kao rezultat toga, razvijaju se složeni endokrinološki poremećaji. U većoj mjeri se to odnosi na metabolizam ugljikohidrata. Istovremeno, razina glukoze naglo raste.
Stupanj lipomatoze pankreasa
Uzimajući u obzir faze kroz koje bolest prolazi u svom razvoju, mogu se razlikovati tri stupnja procesa:
- 1. razred - lipomatoza obuhvata oko 30% organa, dok je gubitak funkcija žlijezde umjeren (obično je u ovoj fazi bolest potpuno asimptomatska),
- 2 stepena - lipomatoza se širi na 30-60% tkiva žlezde,
- Stupanj 3 - masno tkivo se širi na više od 60% volumena gušterače (postoji svijetla klinika bolesti koja je povezana s probavnom i endokrinom insuficijencijom).
Uzroci distrofije gušterače
Glavni razlog koji dovodi do pojave tjelesne masti su poremećaji metaboličkih reakcija koje se događaju u tijelu.
Kao rezultat razvoja bolesti dolazi do smrti stanica pankreasa. I umjesto ćelija koje umiru dolaze masne naslage.
Provođenje ovog procesa zamjene od strane tijela omogućuje održavanje integriteta organa.
Najčešće se ova bolest otkriva u sledećim situacijama:
- u slučaju razvoja hroničnog ili akutnog pankreatitisa u tijelu,
- neadekvatno ili nepravilno odabrano liječenje upale otkrivene u ćelijama gušterače,
- zloupotreba alkohola
- razvoj pretilosti u tijelu,
- nasljedna predispozicija.
Najčešće, napredovanje bolesti primjećuje se kod starijih osoba. Jetra je organ koji je do 40. godine sposoban samostalno se nositi sa nastalim opterećenjima, ali nakon 40 godina, rezerve u tijelu su potrošene, što dovodi do gubitka sposobnosti jetrenog tkiva da se nosi s novim problemima.
Da bi se otklonila bolest, pacijenta treba liječiti ne samo organ koji je pretrpio promjene već i prateće poremećaje i patologije koje su izazivale razvoj bolesti.
Bol u trbuhu znak je kršenja probavnog trakta.
Masne ćelije mogu da se razviju, popunjavajući veliki prostor. Kao rezultat toga, raste masno tkivo koje zauzima puno više prostora nego zdrave stanice koje su mu prethodile.
Ako se masne ćelije ravnomerno raspoređuju po gušterači, tada to neće uzrokovati probleme. Situacija je još gora kada se ćelije sakupljaju u skupinama.
Tada počinju govoriti o lipoma, dobroćudnom tumoru. U tome nema ničeg previše zastrašujućeg jer neće dati metastaze, što znači da neće donijeti štetu susjednim organima.
Problemi će se pojaviti kada tumor naraste do takve veličine da počinje pritiskati žile, pankreasne kanale i živčane završetke. Takva izloženost dovest će do bola, mučnine, nadimanja i drugih neugodnih simptoma.
Klinička slika, simptomi lipomatoze
Tipični simptomi bolesti uključuju:
- boli različite težine, osećaj nelagode ili težine u izbočenju žlezde koji su direktno povezani sa unosom hrane,
- dispeptičnih simptoma kao što su mučnina, povraćanje, natečenost i proljev,
- pacijenti su obično pretili, letargični i letargični,
- s tekućim procesom, pacijentica podiže razinu šećera u krvi, što dovodi do razvoja svih simptoma i komplikacija dijabetičke prirode.
Prehrana za lipomatozu
U svakodnevnom životu postoji mišljenje da će smanjenje količine masti u ishrani pomoći zaustaviti lipomatozu. Ovo je u osnovi lažna izjava.
Čak i potpuni prekid unosa masti neće zaustaviti degeneraciju zdravih ćelija u masne ćelije. Razvoj lipomatoze ni na koji način nije povezan sa ishranom. Međutim, masnoće je bolje isključiti. Ovo će imati blagotvoran uticaj na organizam:
- olakšanje pankreasa
- riješiti se viška kilograma.
Smanjenje količine unesenih masti pomaže ublažavanju stanja, mnogi znakovi bolesti se povlače, postaju manje izraženi. U nedostatku vanjskih manifestacija bolesti, možemo govoriti o očuvanim performansama pankreasa.
To znači da svi kanali normalno funkcioniraju, da se ne prenose masnim tkivom. Uz normalno funkcioniranje gušterače, ograničenje masti u hrani pomoći će gubljenju kilograma, ali neće utjecati na dalji razvoj bolesti.
Dijagnoza i liječenje patologije žlijezda
Dijagnostički skup mjera uključuje standardni medicinski pregled i prikupljanje podataka o historiji bolesti, opći i, ako je potrebno, detaljan test krvi. Biopsijski i hardverski pregled pomaže razjasniti dijagnozu: ultrazvuk, CT ili MRI.
Liječenje hepatoze gušterače počinje borbom protiv vlastitih navika. Ako uzrok bolesti leži u ovisnosti o alkoholnim pićima - treba ih u potpunosti eliminirati iz upotrebe, u protivnom će se sve završiti prilično brzo i katastrofalno.
Važno! Jedite često 5-6 puta dnevno, ali u malim količinama. Što se tiče ishrane, pacijentima sa dijagnozom hepatoze strogo je kontraindicirana masna, dimljena, začinjena, slana, kisela hrana i jela pripremljena uz njihovu upotrebu. Rađanje s viškom kilograma preduvjet je za uspješnu borbu protiv bolesti.
Što se tiče terapije lijekovima, ona se sastoji, ovisno o simptomima, od imunostimulansa, lijekova koji podržavaju rad jetre, a to su u pravilu lijekovi koji koriste komponente na bazi terapijskog mliječnog čička, probavnih enzima, lijekova protiv bolova i žgaravice. U slučaju nepravilnosti u radu pankreasa, moguće je dodavanje u obliku pripravaka skupine inzulina.
Imajte na umu da je u slučaju kada je bolest pogođena više od polovine tkiva organa, naznačena hirurška intervencija u kojoj se žlezde oslobađaju masnog „čahura“. Operacija je prilično složena i opasna, pa joj pribjegavaju posebno teški slučajevi.
Imajte na umu da će prevencija masne degeneracije koštati potencijalnog pacijenta mnogo jeftinije nego njegovo liječenje. Dovoljno je strogo nadzirati da vaša težina ne prelazi normu dopuštenu za vas, za koju morate pravilno jesti.
Izuzimajući alkohol iz prehrane, lišit ćete bolest još jedne šanse da se naseli u vašem tijelu. Ne zloupotrebljavajte slatkiše, soda, pratite emocionalno stanje i što je najvažnije - redovno provjeravajte stanje tijela, pozivajući se na stručnjake.
Prisutnost pritužbi kod pacijenta povezanih s dispeptičkim i bolovima osjećaja omogućava liječniku da posumnja u patološke procese u tkivima gušterače. U obzir se uzima povijest prethodnih bolesti u organu (različiti oblici pankreatitisa, dijabetes melitus i drugi). Liječnik pojašnjava ovisnost simptoma o unosu hrane i još mnogo toga.
Objektivno skreće pažnju na stanje kože pacijenta, povećanu tjelesnu težinu ili ozbiljnu pretilost. Na palpaciji u području izbočenja žlezde javlja se bol ili određeni osećaj nelagode. Pacijentov jezik obložen je bijelom bojom.
Laboratorijski podaci ne pokazuju uvijek pravu sliku onoga što se događa. Uz ozbiljnost postupka, uočava se neravnoteža u pokazateljima enzima. Provodi se niz dijagnostičkih ispitivanja čija je svrha utvrđivanje stupnja kršenja sekretorne aktivnosti žlijezde (određivanje sastava enzima, stupanj njihove insuficijencije i sl.).
Posebna uloga u dijagnostici degeneracije masti pripada instrumentalnim istraživanjima:
- anketna radiografija omogućava vam da vidite područja kalcifikacije u žlezdi, žarišne formacije itd.,
- Ultrazvuk direktno otkriva žarišta zamjene masti, područje njihove distribucije, veličinu organa, omjer sastojaka i više,
- SCT i MRI gušterače imaju visoku dijagnostičku informativnost i najveću vrijednost za postavljanje ispravne dijagnoze.
Preventivne mjere
Pravilna prehrana je odlična prevencija gojaznosti.
Degeneracija gušterače gušterače može se spriječiti, ali ne i izliječiti.
Zbog toga je potrebno izvesti niz jednostavnih radnji kako bi se održalo zdravlje i ne suočilo sa potrebom liječenja lipomatoze. Savjet specijalista o prevenciji ove bolesti je sljedeći:
- Kontrola težine
- Odbijanje alkohola.
- Odbijanje masti.
- Isključivanje stresnih situacija iz života.
Slabi funkcija pankreasa i pušenje, pa je bolje i odbiti. Uostalom, pankreatitis je posljedica pušenja, a lipomatoza se razvija iz pankreatitisa. Kako bi se spriječio razvoj gojaznosti gušterače, potrebno je održavati jetru, bubrege i druge unutrašnje organe u dobrom stanju. Posebno je važno za održavanje normalnog funkcioniranja jetre i žučnih puteva.
Jeste li primijetili grešku? Odaberite ga i pritisnite Ctrl Enter da nam kažete.
Podijelite ovaj članak sa svojim prijateljima na vašoj omiljenoj društvenoj mreži pomoću društvenih tipki. Hvala!
Oblici i stepeni distrofije pankreasa
Ovisno o prirodi promjena koje su se dogodile u gušterači, u medicinskoj praksi transformacija se klasificira u nekoliko vrsta.
Difuzne promjene karakteristične su za mišićne lipomi, lipidne stanice imaju tendenciju rasta duž mišićnih vlakana, granice normalnog i patološkog tkiva se ispiraju.
Nodularna distrofija karakterizira formiranje čvorova koji su simetrično lokalizirani, okruženi su određenom kapsulom. Najčešće se formiraju mnogi patološki čvorovi. Mešoviti prikaz kombinira karakteristike dva prethodna oblika.
Difuzne promjene gušterače prema vrsti infiltracije masti klasificiraju se prema težini postupka. Postoje tri stepena:
- Prvi stepen. Gojaznost je zarobila oko 30% tijela, dok je njezino funkcionalno oštećenje umjereno. U ovom stadijumu bolest nije praćena nikakvim simptomima tj.
- Drugi stupanj karakterizira širenje lipidnog tkiva za 50-60% cijelog organa, uočava se kvar gušterače,
- Treći stepen - lipidno tkivo više od 60%. Postoje svijetle kliničke manifestacije patologije, koje su uzrokovane probavnom i endokrinom insuficijencijom.
Mnogi medicinski stručnjaci ne podržavaju ovu klasifikaciju, jer je često prvi stepen mnogo složeniji od 2-3 stadija bolesti.
Uzroci i simptomi pojave distrofije masnih žlijezda
U patogenezi su procesi koji izazivaju upalne transformacije u organu ili dovode do toksičnog oštećenja. Prije svega, masna infiltracija pankreasa razvija se kao rezultat takvih patologija: dijabetes melitus, akutni i hronični oblik pankreatitisa.
Neki lijekovi ili druge toksične komponente koje imaju destruktivni učinak na stanice organa dovode do degenerativnih transformacija. Značajnu ulogu u genezi daje genetska predispozicija, trauma gušterače.
Ostale bolesti probavnog trakta izazivaju razvoj degeneracije masti:
- Bolest jetre.
- Kolecistitis.
- KDP.
- Problemi sa stomakom, crevima.
Hormonska ravnoteža u tijelu indirektno utječe na razvoj, posebno smanjenje koncentracije štitnih hormona. Često se uz „restrukturiranje“ žlijezde opaža degeneracija jetrenog tkiva, dijagnosticira se hepatoza.
Kod pankreatitisa često nastaju i druge komplikacije. Parapancreatic infiltrat nastaje zbog upale - ovo je imunološki odgovor na nekrozu tkiva. Mogući ishodi uključuju resorpciju, stvaranje ciste pankreasa, gnojni procesi.
Distrofija žlijezde je asimptomatska, no u nekim slučajevima masno tkivo u glavi ili repu organa može komprimirati izlučne kanale, što u ranoj fazi dovodi do bolnih osjeta i drugih simptoma.
Što je masna infiltracija pankreasa, saznali smo. Razmotrite kliniku u kasnijim fazama:
- Sindrom boli različitog intenziteta, u projekciji žlezde, osećaj nelagode i suženja - javljaju se nakon konzumiranja hrane,
- Dispeptičke manifestacije - napadi mučnine, povraćanja, pojačano stvaranje gasova, proliv bez uzroka,
- Letargija i opće slabost (obično se žale oni pacijenti koji imaju prekomjernu težinu).
U uznapredovaloj fazi steatoze gušterače, šećer u krvi počinje se nakupljati, jer žlezda ne može normalno funkcionirati, što dovodi do dijabetičkih simptoma i komplikacija.
Liječenje lipomatoze pankreasa
Proces degeneracije organa opasno je stanje koje se ne može preokrenuti čak ni uz pomoć lijekova. Ona tkiva koja su već zamijenjena nikada se ne transformišu u zdrave stanice. Ali to ne znači da liječenje nije potrebno. Kompetentna terapija može usporiti napredovanje patologije.
Pacijentima se prije svega preporučuje promjena načina života - prehrana, optimalna fizička aktivnost, gubitak težine. Iz prehrane je potrebno isključiti sva masna jela, napustiti način kuhanja - prženje. Nepoželjno je piti alkohol, jer alkohol pojačava poremećaje pankreasa. Potrebno je napustiti poluproizvode sa sumnjivim sastavom. Proizvodi s lipoidnom (biljnom) masti dozvoljeni su u minimalnoj količini.
Kako bi se smanjio stres od oslabljenog organa, prehrana uključuje konzumiranje velikog broja svježeg voća i povrća, prirodnog soka. Jedite često, ali u malim porcijama.
Važno je pridržavati se režima pijenja. Adekvatna upotreba čiste vode pomaže normalizaciji metaboličkih procesa u tijelu, uključujući i u samoj žlijezdi. Pacijent treba piti od dvije litre vode dnevno.
Ako zanemarite rezultate ultrazvuka koji pokazuje vlaknast proces, onda je to fatalno. Ubrzo će se sve zdrave ćelije zameniti, žlezda će prestati raditi. Prognoza za takvu sliku nije utješna.
Cilj konzervativnog liječenja je obnova normalnog probavnog procesa, provodi se i zamjenska terapija. Dodijelite enzimske tvari slične tvarima koje proizvodi gušterača:
Da biste zaštitili jetru i poboljšali njenu funkciju, preporučuje se upotreba hepatoprotektora. Za borbu protiv hroničnih oboljenja gastrointestinalnog trakta koriste se lijekovi koji suzbijaju aktivnost želudačnog soka (inhibitori protonske pumpe). Antibiotici se propisuju samo u slučajevima kada u tijelu napreduje bakterijska infekcija.
Kada pacijent ima nedostatak inzulina, u terapiji se koriste lijekovi na bazi hormona koji pomažu u normalizaciji razine glukoze. Uz to, možete koristiti alternativne metode (dekocije i infuzije s biljem) usmjerene na snižavanje šećera u krvi. Farmaceutska kamilica, jagoda, smilja, lišće planteze, pupoljci breze ljekovite su biljke koje pomažu u sprečavanju distrofičnih promjena gušterače.
Informacije o znakovima pankreasne bolesti nalaze se u videu u ovom članku.
Klasični simptomi infiltracije
Steatoza pankreasa odnosi se na one bolesti koje nemaju brzi razvoj, te je gotovo nemoguće primijetiti samog pacijenta u početnom stadiju. Zbog nedostatka izraženih znakova, bolest dugo ostaje neotkrivena. Prvi simptomi steatoze pojavljuju se tek kada veličina fokusa masti postane velika (više od 20%).
Klinička slika steatoze gušterače sastoji se od pritužbi pacijenata na mučninu, poremećaj stolice (proliv), periodičnu žgaravicu i nadimanje (nadutost). Karakteristični znakovi koji ukazuju na prisutnost masne lipomatoze su bolovi u gornjem lijevom dijelu trbuha ispod rebara. Ponekad bol može biti šindra.
U bolesnika sa steatozom apetit se pogoršava, pojavljuje se opća slabost, pospanost i smanjuje imunitet. Alergijska reakcija se može pojaviti i u obliku svraba na prethodno normalno percipiranu hranu. U većini slučajeva svrab je prilično blag i nalikuje neznatnom peckanju. Vrlo karakterističan znak uznapredovalih oblika steatoze gušterače je ikterična boja kože, sluznica i proteina oka.
Liječenje steatoze
Gušterača je jedna od najvažnijih u tijelu, koja ima niz ključnih funkcija, prema tome, svako odstupanje u njenom radu može pokrenuti pojavu mnogih ozbiljnih bolesti. Suočeni sa steatozom pankreasa, mnogi su zainteresirani za ovo pitanje, je li moguće riješiti se patologije. Masna infiltracija se ne može eliminirati, moguće je samo pravovremenim liječenjem zaustaviti njen razvoj i održati žlijezdu.
Samo-lijek ne vrijedi jer često može dovesti do nepopravljivih posljedica. Samo specijalist može otkriti kako liječiti bolest praćenu iscrpljujućim simptomima. Prilikom kontaktiranja liječnika, pacijent se podvrgava potpunom pregledu, uključujući anamnezu, testove i instrumentalnu dijagnostiku unutrašnjih organa (ultrazvuk, MRI itd.). Tek nakon primanja rezultata, pacijentu se postavlja konačna dijagnoza i propisuje se odgovarajuća terapija.
Liječenje masne lipomatoze može se provesti konzervativno ili operativno. Glavni princip liječenja je otkloniti uzroke masne neravnoteže u tijelu. Za svaki specifični slučaj razvija se individualna taktika terapije koja uzima u obzir mnoge čimbenike: lokalizaciju masnih tumora, fazu njihovog razvoja, opće stanje pacijenta i njegovu dob. U slučaju da je organ probavnog sustava zahvaćen u maloj mjeri i zadržava sposobnost da djeluje u potpunosti, liječenje je ograničeno na uzimanje lijekova, odricanje od loših navika i pridržavanje dijeta. Liječenje lijekovima sastoji se u imenovanju lijekova kao što su:
- enzimi (podržavaju gušteraču i pomažu normalizaciji procesa probave),
- antisekretorni lekovi ili inhibitori protonske pumpe (blokiraju stvaranje klorovodične kiseline u stomaku),
- blokatori masti (inhibiraju apsorpciju i apsorpciju masti u gastrointestinalnom traktu),
- lijekovi protiv bolova
- antibiotici
- antiemetička i antidijarojska sredstva,
- vitaminski kompleksi.
U slučaju opsežnih ozljeda žlijezde s masnim lezijama koje ometaju njeno normalno funkcioniranje, izvode se kirurško liječenje. Hirurška intervencija se može izvesti na 2 načina. Njihova suštinska razlika je vrsta mrežnog pristupa. U skladu s tim razlikuju se laparotomija i laparoskopska hirurgija. U usporedbi s klasičnom abdominalnom hirurgijom, endoskopski su zahvati mnogo lakši i period oporavka nakon njih je brz i bezbolan.
Dijeta za steatozu gušterače glavna je komponenta liječenja. Prehrana bi trebala biti niskokalorična, sadržavati fiziološku normu proteina s oštrim ograničenjem masti i ugljikohidrata. Potrebno je uzeti u obzir činjenicu da hrana treba biti frakcijska - morate jesti 5-6 puta dnevno, ali u malim porcijama. U skladu s prehranom, pacijent treba jesti kuhanu ili kuhanu hranu. Strogo je zabranjeno koristiti prženu, masnu, slanu, dimljenu, začinjenu. Zabranjena je i kisela i konzervirana hrana. Neophodno je odustati od upotrebe alkohola i duvana. Iz prehrane morate ukloniti slatkiše i lepinje. Ne preporučuje se upotreba mliječnih proizvoda sa visokim sadržajem masti.
Na kafu i gazirana pića morate zaboraviti. Možete piti lagano kuhani crni ili zeleni čaj. Dnevni meni trebao bi sadržavati proizvode koji ubrzavaju razgradnju i uklanjanje masti. Tu se ubrajaju riba s niskim udjelom masti, kuhana govedina i perad, soja, pinjenica, nemasni sir ili s malim postotkom udjela masti (ne više od 5%).
Vrijedno je dati prednost laganim juhama od žitarica i proizvoda od povrća. Za kuhanje žitarica bolje je koristiti pirinač, hercules i heljdu. Od povrća možete jesti: krompir, tikvice, patlidžan, bundevu, rotkvice, krastavce, cvjetaču, paradajz.
Posebno dizajnirani sistem napajanja mora se promatrati u svakom trenutku. Strogo pridržavanje terapijske prehrane pomoći će u sprečavanju komplikacija i napretku bolesti.
Masna degeneracija gušterače: šta je to?
Masna degeneracija gušterače, infiltracija, steatoza ili lipomatoza - sve su to nazivi iste bolesti. Suština patologije je postepena degeneracija normalnih stanica organa u vezivno ili masno tkivo, koje nije sposobno za obavljanje niza specifičnih zadataka dodijeljenih gušterači. Obično se to događa na pozadini dugotrajnog upalnog procesa, u takvim uvjetima tijelo pokušava zadržati svoj oblik i cjelovitost te stoga oštećene stanice počinje zamijeniti strukturama različitog tipa. Konačno, to dovodi do narušene funkcionalnosti žlijezda i nemogućnosti stvaranja dovoljno enzima potrebnih za probavu hrane.
U pravilu se distrofične promjene događaju kod pacijenta godinama i zato osoba praktično ne osjeća nikakve simptome koji bi mogli poslužiti kao signal zabrinutosti. Međutim, s vremenom, kako taj proces napreduje, kada distrofična područja počinju zauzimati veliki dio gušterače, nastaje određena simptomatologija, što jasno ukazuje na to da se u tijelu pojavljuje neka vrsta kvara.
Ko je u riziku od razvoja patologije?
Lipomatoza se ne razvija bez osnova, obično joj prethode neke okolnosti: loše navike pacijenta, loša prehrana ili prisustvo nekih hroničnih bolesti.
U skladu s tim, razlikuju se skupine ljudi koji su najosjetljiviji na razvoj degeneracije gušterače:
- Ovisnici o alkoholu
- Dijabetičari
- Ljudi koji imaju prekomjernu težinu ili pretilo
- Pacijenti sa pankreatitisom (lipomatoza se u ovom slučaju razvija kao komplikacija ove bolesti),
- Ljudi čija se prehrana temelji na masnoj i prženoj hrani, kao i oni koji sistematski krše propisanu dijetu u prisustvu upalnog procesa gušterače.
Prema riječima stručnjaka, nasljedni faktor u ovom pitanju također igra važnu ulogu, stoga ga apsolutno ne vrijedi otpisivati.
Simptomi steatoze pankreasa
Zamjena normalnih ćelija masnim stanicama koje nisu u stanju da funkcionišu i obavljaju zadatke prethodnih ćelijskih struktura proces je koji ne podliježe obrnutoj transformaciji. Najčešće, bolest prolazi u latentnom obliku, to sugeriše da pacijent uopće ne sumnja na kršenja koja se događaju u njegovom tijelu. U pravilu on to sazna na ultrazvučnom skeniranju, čije provođenje ponekad nije ni posebno povezano s ovom patologijom.
Steatoza se razvija tijekom nekoliko godina, pa se njeni simptomi mogu očitovati nakon 2-3 godine, ponekad je potrebno mnogo više vremena, na primjer, cijelo desetljeće. Najupečatljivija simptomatologija postaje kada je zahvaćena trećina organa: manifestacije bolesti u ovom slučaju nisu izolirane, oni poprimaju prilično izražen karakter. Prije svega, poremećaji se opažaju iz probavnog sustava, posebno, oni se pogoršavaju jedenjem masne i začinjene hrane. Ovi znakovi lipomatoze uključuju:
- Bol u peritoneumu,
- Mučnina, ponekad povraćanje,
- Nadimanje i nadimanje trbuha,
- Česta stolica
- Prisutnost masti i drugih nečistoća u izmetu,
- Opšte stanje nelagode: slabost, pospanost, umor.
Masna degeneracija gušterače odgovorna je ne samo za probavne disfunkcije, već je i izvor oštećenog hormonskog rada. Prije svega, dolazi do kvara metabolizma ugljikohidrata, što izaziva oštar porast razine glukoze. Zanemarivanje takvih pojava prije ili kasnije dovodi do razvoja takve patologije kao što je dijabetes melitus, međutim, ovdje se primjećuje međuovisnost, jer ova bolest sama po sebi često djeluje kao povoljno tlo za pojavu lipomatoze.
Klinička slika ima tendenciju snažnog porasta kada vlaknasto tkivo počne primjetno povećavati volumen. Nastaje takozvani lipoma - tumor benigne prirode, koji ne predstavlja nikakvu opasnost za ljudski život, međutim, utiče na zdravlje susjednih organa. Povećavajući se veličina, neoplazma počinje narušavati živčane završetke i stisnuti kanale, krvne žile, često su susjedni organi izloženi ovom procesu. Pacijent razvije sindrom jakog bola, koji je najčešće lokaliziran u lijevom hipohondriju, postoji mučnina, praćena povraćanjem, kao i nadutost i natečenost.
Uzroci steatoze
Kao i svaka druga bolest, i degeneracija masti se ne događa neovisno. Osnova njegove patogeneze su upalni procesi gušterače, koji dovode do različitih promjena u njegovom parenhimu. Najčešći uzroci steatoze su dijabetes melitus, pankreatitis u akutnom ili hroničnom obliku. Posljednja od bolesti obiluje mnogim komplikacijama među kojima može biti ne samo masna degeneracija, već i nekroza tkiva, stvaranje cista, gnojnih područja.
Neracionalna ili dugotrajna upotreba određenih lijekova koji negativno djeluju na stanice gušterače, također može izazvati degenerativne transformacije u tijelu. Ponekad uzroci lipomatoze leže u prethodnoj ozljedi žlijezde ili u pacijentovoj genetskoj predispoziciji za ovu pojavu.
Doprinosi pokretanju procesa masne degeneracije i određenih bolesti probavnog sistema. Tu spadaju:
- Kolecistitis
- Bolest jetre
- Bilo kakva patologija dvanaesnika ili želuca.
Hormonska neravnoteža može posredno pridonijeti zamjeni zdravog tkiva gušterače masnim tkivom, posebno za poremećaje štitnjače, kada se primijeti njegova smanjena funkcionalnost.
Vrste liječenja patologije
U medicinskoj praksi koriste se 2 metode za lečenje degeneracije masti: hirurška i konzervativna. Prvi od njih je relevantan u kasnim fazama patološkog procesa, kada je zahvaćeno više od 60% tkiva gušterače, a njegova funkcionalnost ozbiljno je narušena. Kao terapija za prvi i treći stepen bolesti koristi se kompleks posebnih lijekova za zaustavljanje degeneracije.
Posebno je važno poštivanje dijetalne prehrane koja se temelji na principu istovara oštećene gušterače: pacijent treba da odbije jesti masnu i prženu hranu, pretjerano slanu i začinjenu hranu, brzu hranu, dimljeno meso. Takva hrana zahtijeva pojačan rad organa: kako bi tijelo probavilo tešku hranu, žlijezda mora proizvesti previše soka pankreasa koji sadrži probavne enzime. A to je, u uslovima upalnog procesa, krajnje nepoželjno. Ozbiljnu opasnost za gušteraču predstavljaju gazirana i alkoholna pića - njihovog pacijenta treba isključiti odmah nakon dijagnoze.
Liječenje masne hepatoze
Često se javlja lipomatoza gušterače, zajedno s masnom jetrom. U medicini ova bolest ima i druga imena - masna hepatoza ili masna jetra.
Masna degeneracija ovog organa je hronična bolest, čija priroda nema apsolutno nikakve veze sa bilo kojom infekcijom. Patologija, praćena nakupljanjem masti u jetri, najčešće se nalazi kod ljudi zrelije dobi (nakon 45 godina), dok su žene mnogo osjetljivije na nju od predstavnika jačeg spola.
Degeneracija hepatocita u masne ćelije potiče ne samo loša prehrana, zloupotreba alkohola ili prejedanje, već i neki drugi faktori:
- Ovisnost o drogama
- Genetska predispozicija
- Dugi i iracionalni lijekovi
- Stalni kontakt sa hemikalijama i otrovnim tvarima (najčešće se to odnosi na profesionalne aktivnosti),
- Poremećen metabolizam, prekomerna težina,
- Dijabetes melitus
- Kašnjenje u transportu masti do tkiva celog tela,
- Anemije, maligne formacije jetre, hronične intoksikacije - sve su to okolnosti koje vode usporavanju oksidacije masti tj.
- Giardiasis
Taktika medicinskog procesa ove patologije pre svega zavisi od razloga koji je potaknuo bolest. Paleta preporuka stručnjaka uključuje:
- Određivanje loših navika,
- Promjena prehrane: isključenje masne hrane koja sadrži ugljikohidrate,
- Održavanje umjereno aktivnog načina života.
Za liječenje masne hepatoze koriste se i lijekovi i tradicionalna medicina. Razmotrimo ove metode detaljnije.
Terapija lijekovima
Lijek lijekovima degenerativnih procesa jetre usmjeren je na:
- Eliminacija faktora koji provociraju razvoj gojaznosti ovog organa,
- Korekcija metaboličkih procesa,
- Uklanjanje proizvoda raspada i toksina iz organizma,
- Regeneracija oštećenih ćelija jetre,
- Normalizacija funkcionalnosti organa.
Za liječenje masne hepatoze koriste se lijekovi koji stabiliziraju stanične membrane i potiču regeneraciju hepatocita. To su esencijalni fosfolipidi (Fosfogliv, Essential Forte, Essliver Forte).
Pored toga, primijenite:
- Hepatoprotectors, načinjeni na biljnoj osnovi, neophodni su za obnavljanje funkcije jetre i poboljšanje metabolizma lipida („Hepabene“, „Karsil“, „Silimar“, „Hofitol“),
- Lijekovi, koji su derivati aminokiselina, pružaju detoksikacijski efekat, ubrzavaju oporavak hepatocita, posebno su efikasni kod masne hepatoze izazvane zavisnošću od alkohola (Glutargin, Heptral, Gala Merz),
- Pripremekoji sadrže ursodeoksiholnu kiselinu, imaju choleretic, imunomodulacioni i hipoglikemijski efekat „Ursosan“, „Ursofalk“),
- Dodaci prehrani, neophodni su za poboljšanje metabolizma lipida, kao i za regeneraciju ćelija jetre, sredstva se prave isključivo od biljnih sastojaka - tamariksa, zobi, mlijeko čička, heljde, kapar, noćurka (Galstena, Ovesol, Liv 52).
Takvi lijekovi kao Progepar, Heptral koriste se i za liječenje masne jetre. Izrađene su na bazi hidrolata koji stvara jetra goveda ili svinja. Budući da takvi lijekovi mogu uzrokovati ozbiljne alergijske reakcije, moraju se uzimati samo kako je propisao liječnik, pazeći da ne postoje kontraindikacije za njihovo liječenje.
Narodna terapija
Neke ljekovite biljke mogu imati pozitivan učinak na obustavu procesa degeneracije pankreasa. Međutim, vrijedno je zapamtiti da je upotreba recepata tradicionalne medicine kao glavnog liječenja krajnje neprihvatljiva. Najbolja opcija je uzimanje lijekova, uz dodatnu upotrebu prirodnih lijekova. Prije početka kućnog liječenja potrebno je posavjetovati se sa stručnjakom koji će otkriti mogućnost upotrebe jedne ili druge biljne komponente u konkretnom pojedinačnom slučaju.
Obavezno:
- Nedostatak individualne netolerancije prema bilju,
- Mogućnosti njihove kombinacije s onim lijekovima koje je liječnik propisao.
Dekoracije od besmrtnice, crva pelina, cvjetova nevena i bobičastog voća široko su popularni u liječenju steatoze. Postoji i složeniji recept, za koji ćete trebati sakupljati razne biljke:
- Niz listova maline i breze (svaki po 30 g),
- Korijen sladića (40 g),
- Pelin (20 g),
- Cvjetovi lipe, jagoda, korijen calamusa (svaki 10 g).
Suhe sirovine moraju se temeljito izmiješati, nakon čega treba uzeti 40 g od ukupne mase, preliti ovu zapreminu litrom prokuhane vode. Kad se dobijena tečnost izlije u posudu, treba je zatvoriti i ostaviti preko noći za infuziju. Potrebno je uzimati juhu u napregnutom obliku nekoliko dana.
Kućna terapija za steatozu može se provesti u skladu s drugim receptima.
- Infuzija besmrtnice i kamilice. 7 g sirovina mora se napuniti sa 250 ml kipuće vode. Preljev se uzima tri puta dnevno tokom 20 dana, po 100 ml.
- Biljna kolekcija cvjetova valerijane, koprive, hipericuma i nevena. Uzimajući jednake dijelove svake biljke, prelijte smjesu od 200 ml prokuhane vode, a zatim pažljivo zamotajte posudu i ostavite je u ovom obliku nekoliko sati. Procijeđeni juha uzima se u malim obrocima tokom dana. Šema tečaja je sljedeća: 3 tjedna prijema se izmjenjuju sa pauzom od tjedan dana. Trajanje takvog tretmana treba biti od 3 do 4 mjeseca.
- Infuzija pupova graha i breze. Ovaj se napitak priprema lako: 10 g sirovine se napuni sa 200-250 ml kipuće vode, nakon čega se tečnost filtrira i ohladi. Takvi domaći lijek morate piti svakodnevno umjesto čaja (dovoljne su 1-2 čaše).
- Infuzija pupoljka jorgovana ili dekocija lišća planine - uzima se 10 ml tri puta dnevno 20-30 minuta pre svakog obroka.
Značajna pomoć u liječenju masne degeneracije ne može biti samo gušterača, već i neke druge biljke.
- Kurkuma - ima antioksidativna svojstva, pomaže u smanjenju holesterola i glukoze, poboljšava metaboličke procese u tkivima u tijelu, normalizuje proizvodnju žuči.
- Kravica - također je usmjerena na poboljšanje metabolizma lipida, vraća funkcionalnost oštećenog organa, uklanja zastoj žuči.
- Mliječni čičak je biljka koja je osnova mnogih hepatoprotektivnih lijekova (Gepabene, Karsil, Silymarin). Prah ili ulje ove biljke koriste se za obnavljanje stanica jetre i gušterače, kao i za uspostavljanje rada žučnog mjehura, za uklanjanje grčeva koji su izvor boli.
Kopriva, glog, jagoda, kukuruzne stigme, sukcesija, plantain, elekampin i korijen matičnjaka, plodovi trešnje imaju protuupalno i choleretic djelovanje. Te se komponente mogu koristiti kao osnova za dekocije, koje se preporučuje uzimati umjesto čaja.
Uloga ishrane u liječenju steatoze
Kod dijagnosticiranja steatoze, pacijentu je propisana dijetalna tablica br. 5, na kojoj sljedeći proizvodi čine dijetu:
- Povrće (svježe ili kuvano),
- Mrzne povrtne supe,
- Skuhani sir i svi drugi fermentirani proizvodi sa niskim udjelom masti,
- Riba s niskim udjelom masti, dijetalno meso,
- Sluzave žitarice (heljda, zobena kaša, riža, kaša).
Hrana zabranjena u masnoj degeneraciji uključuje:
- Masno meso, masna riba,
- Dimljeno meso,
- Marinade i konzerva,
- Kečap, majonez, razni umaci,
- Začini i začine,
- Mliječni i fermentirani mliječni proizvodi s visokim postotkom masti,
- Svježa peciva, peciva,
- Čokolada, kakao,
- Pržena hrana
- Kafa, gazirana i alkoholna pića.
Uz činjenicu da pacijent mora biti selektivan u pogledu izbora proizvoda, mora se pridržavati određenih principa prehrane, koji neće samo smanjiti opterećenje na oštećenom organu, već će poboljšati i opće dobro. Prije svega, potrebno je organizirati frakcijske, ali istovremeno česte obroke (6 puta dnevno). Hrana treba biti niskokalorična, kuhana ili kuhana na pari, po mogućnosti sjeckana i mljevena. Kod bilo koje patologije gušterače ne preporučuje se jesti previše hladnu ili pretjerano toplu hranu, prejesti, jesti dovoljno prije noćnog sna.Poseban značaj ima režim pijenja: trebate piti najmanje 2 litre čiste vode dnevno - to je potrebno za normalizaciju gušterače i za cjelokupni probavni sistem u cjelini.
Prevencija masne degeneracije
Kao što je gore navedeno, steatozu nije moguće izlečiti, već je u potpunosti sprečiti. Pridržavajući se nekih jednostavnih savjeta, potpuno ćete se zaštititi od ove patološke pojave, koja ima daleko od najpovoljnije prognoze.
Preporuke stručnjaka su sljedeće:
- Apsolutno odustajem od alkohola i pušenja,
- Izbacite iz ishrane masnu hranu,
- Vježba kontrole vlastite težine,
- Isključivanje stresnih situacija.
U skladu sa pravilnom ishranom i osnovama zdravog načina života potrebno je za normalno stanje ne samo gušterače, već i svih organa probavnog sistema.
Nažalost, masna degeneracija gušterače se, međutim, ne može u potpunosti izliječiti. zahvaljujući mnogim modernim lijekovima ova se patologija može uspješno zaustaviti. Pacijent i izdržljivost samog pacijenta igraju ogromnu ulogu, budući da takva odgovornost kao što je nakon dijeta leži na njemu, njegova se pravila moraju pridržavati i nakon završetka liječenja, samo u ovom slučaju može se očekivati da degeneracija tkiva oštećenog organa neće nastaviti svoj daljnji napredak.
Dragi čitatelji, vaše mišljenje nam je veoma važno - stoga ćemo se rado prisjetiti simptoma degeneracije gušterače u komentarima, ovo će biti korisno i ostalim korisnicima stranice.
Christina
Moja masna degeneracija gušterače se razvila na pozadini hroničnog pankreatitisa. Naravno, bio sam jako uznemiren kad sam na sljedećem ultrazvuku čuo i takvu dijagnozu. Sada uzimam i lijekove koji pomažu u borbi protiv ove muke.
Victoria
Ako se pankreatitis jednom dogodio, onda sve, trebate sjesti na strogu dijetu i potpuno ukloniti alkohol, u protivnom se drugi napad, nekroza ili ista distrofija jednostavno ne mogu izbjeći. I ne šale se sa takvim stvarima, jer jedna od najstrašnijih posledica je smrt.