Metode kontracepcije za dijabetes tipa 1: A do Z

Kod pacijenata koji imaju dijabetes koriste se sve metode kontracepcije. Može se koristiti pogodna veličina. Mornaricakoji sadrže bakar Ne ostavljajte "antene" IUD-a da vise sa grlića materice, jer mogu postati nositelji infekcije. IUD kod pacijenata s dijabetesom ne izaziva komplikacije češće nego kod zdravih žena.

Mogu se koristiti kontracepcijski pripravci u obliku tableta, takozvani COC (kombinirani oralni kontraceptivi), a preporučljivo je koristiti trofazne kontraceptive niskih doza. Ponekad je u ovom slučaju potrebno povećati dozu primijenjenog inzulina. Kod pacijenata savaskularne komplikacije dijabetesa, tablete za kontrolu rađanja ne smiju se koristiti.Kad GDMnestajanje nakon porođaja može se koristiti samo progestini (femoden, exluton itd.).

Aplikacija nije isključena barijerske metode kontracepcijetakođe sterilizacija, koji se može izvesti hirurškim porođajem ili laparoskopski ne ranije od 6-8 tjedana. nakon porođaja.

4.3. Trening za samokontrolu trudnica sa dijabetesom

Potrebno je razgovarati s pacijenticom i njenim partnerom o ciljanim pokazateljima glikemije tijekom trudnoće, ulozi samokontrole i redovnog istraživanja HbA1c, riziku za majku i dijete. Trebalo bi ih snažno ohrabriti da pohađaju školu za trudnice i dijabetes, čak i ako je žena nedavno pohađala školu za pacijente s dijabetesom. Tokom trudnoće stalno se događaju promjene u tijelu žene koje zahtijevaju posebno znanje potrebno za fleksibilno reagiranje na sve manifestacije bolesti, s obzirom da glavni faktor rizika za sve komplikacije trudnoće nije trajanje dijabetesa, i kvalitetu njegove naknade od začeća do porođaja. Supružnik može pružiti direktnu pomoć u održavanju stabilne nadoknade za dijabetes, pa je preporučeno zajedničko obrazovanje.

Pored teorijske obuke, potrebno je provjeriti pacijentovu tehniku ​​samokontrole, kalibrirati glukometar, procijeniti koliko je dobro pacijent svladao algoritam terapije insulinom i provjeriti tehniku ​​regrutovanja i davanja inzulina. Također je potrebno razgovarati o modernim metodama primjene inzulina: šprice - olovke, injektorima inzulina (innovo s ugrađenom memorijom), inzulinskim pumpama (medtronic). Financijski aspekt problema također bi se trebao riješiti. Višekratno svakodnevno mjerenje glikemije, acetonurije, dodatno ispitivanje na trudnicama sa šećernom bolešću iziskuju određene materijalne troškove, koje također treba uzeti u obzir pri planiranju trudnoće (tablica 2).

Koje su metode kontracepcije pogodne za žene s dijabetesom tipa 2?

Dobar dan Molim vas recite mi da imam 40 godina, imam dijabetes tipa 2, ne planiram drugo dijete. Koja metoda kontracepcije je najprikladnija za moju dijagnozu, osim upotrebe kondoma? I da li je moguće koristiti intrauterini uređaj? Koje testove je potrebno položiti?

Dobar dan, Veronika!

Da biste odabrali optimalnu metodu kontracepcije kod dijabetesa, prvo morate znati stanje organizma (hormonalnu pozadinu, stanje unutrašnjih organa, prije svega jetre i bubrega, stanje reproduktivnog sistema).

U dijabetes melitusu može se koristiti širok izbor kontracepcijskih metoda (i različiti hormonski kontraceptivi, i metode barijere, i intrauterine kontraceptive). Da biste odabrali kontracepcijsku metodu, morate pregledati endokrinolog / terapeut - uzeti UAC, BiohAK, glikovani hemoglobin + pregledati ginekologa-endokrinologa (ultrazvuk karlice, ultrazvuk mlijeka, brise, spolne hormone), a tek nakon pregleda je pogodna metoda kontracepcije.

Intrauterini sistemi.

Intrauterusni uređaj (IUD) je intrauterini sistem, to je mali uređaj napravljen od plastike s bakrom koji inhibira kretanje sperme u materničnu šupljinu, sprečavajući susret jajašca i sperme i sprečava da se oplođeno jaje pričvrsti na stijenku maternice. Prema statistici, 1 od 100 žena s ovom metodom kontracepcije zatrudni. Hormon progesteron iz ovog sustava se oslobađa polako, ali stalno, doprinoseći prorjeđivanju unutarnjeg funkcionalnog sloja stijenke materice (endometrija), što sprečava oplođeno jaješce da se pričvrsti na stijenku maternice, a također čini i da se cervikalna sluz deblja (ovo otežava spermiji da uđe u šupljinu materice, gdje se nalaze mogu oploditi jaje). Prednosti ove metode su dobra kontracepcijska učinkovitost, odsutnost potrebe za redovitim unosom, kao što je to slučaj sa tabletama. Spirala je postavljena na 5 godina. Nedostaci su rizik od problema poput infekcije, kao i obilnijih i bolnijih perioda. IUD se najčešće uspostavljaju za žene koje su rodile. Postojeći podaci otkrivaju iste indikacije za ugradnju intrauterinog uređaja kao i za žene bez dijabetesa. Ova metoda minimalno utječe na kontrolu dijabetesa.

Kontraceptivni implantati.

Implantat se ubacuje supkutano, a njegov učinak postiže se suzbijanjem ovulacije (izlazom jajeta iz jajnika). Kada ga koristite, 1 od 100 žena može zatrudnjeti. Instalira se pomoću lokalne anestezije već 3 godine. Prednosti su očite - visoka efikasnost, ugradnja jednom u 3 godine. Nedostaci su vjerovatnost pojave fleka i manje nuspojave koje se najčešće javljaju u prvih nekoliko mjeseci.

Potkožni implantati su također relativno sigurni za osobe s dijabetesom. Prema studijama, ovi lijekovi nisu utjecali na nivo glikoziranog hemoglobina i nisu doprinijeli napredovanju dijabetičkih komplikacija. Najčešći razlog napuštanja istih bio je periodično pjegavanje.

Za kratkoročna kontracepcija uključuju oralne kontraceptive kao i kontracepcijske flastere. Ovo su najčešći kontraceptivni sredstva. Međutim, 1 godinu nakon početka korištenja metode, samo 68% žena nastavlja unos u budućnosti, jer treba uzimati tablete dnevno, flastere se mijenjati tjedno i zvoniti mjesečno. U prisustvu šećerne bolesti tipa 1 bez vaskularnih komplikacija, koristi ove terapije prelaze njene rizike.

Oralni (oralni) kontraceptivi ili kontracepcijske tablete.

Ovo je jedna od najčešćih metoda kontracepcije. Postoji nekoliko grupa kontracepcijskih tableta: kombinirani lijekovi (koji sadrži 2 hormona - estrogen i progesteron) i samo koji sadrži progesteron lijekovi. Prije svega, ovi hormoni djeluju na jajnike, blokirajući izlaz jajašca (ovulacija prestaje). Osim toga, ovi hormoni cervikalnu sluz čine debljom, čine endometrijum tanjim, što sprečava pričvršćivanje oplođenog jajašca na stijenku maternice. Raspravljamo o svakoj grupi.

Epidemiološke studije su pokazale da je uzimanje kombinirani oralni kontraceptivi povezan s povećanim rizikom od vaskularnih bolesti. Naravno, uzimanje ovih lijekova može igrati ulogu u postojećim vaskularnim komplikacijama dijabetesa. Osim toga, prije njihovog imenovanja, potrebno je procijeniti pokazatelje sustava zgrušavanja krvi, jer povećava se rizik od stvaranja krvnih ugrušaka (krvnih ugrušaka).

Stoga su ove tablete za kontrolu rađanja pogodne ako imate manje od 35 godina i ako nemate popratne vaskularne komplikacije i rizične faktore poput arterijske hipertenzije, pretilosti, pušenja i prisutnosti venske tromboze u prošlosti.

Kombinirani oralni kontraceptivi, ako se uzimaju u velikim dozama, utječu na potrebu za inzulinom, povećavajući ga, a u malim dozama taj je učinak minimalan.

Prema statistici, 1 od 100 žena koje redovno dobivaju ove tablete zatrudni. Njihove prednosti su dobra efikasnost, mali broj nuspojava, a koriste se i za bolna i teška razdoblja. A nedostaci su umjereni rizik od poremećaja krvarenja (krvnih ugrušaka), potreba za redovitim prijemom bez praznina, kontraindikacije za određene bolesti.

Što trebate znati o kontracepciji za dijabetes

Kontracepcija za dijabetes za mnoge je prilično relevantna tema. Mnogi oralni kontraceptivi koje preporučuju žene imaju ozbiljne efekte na dijabetes. Razmislite o tome kako uzimati lijekove za kontrolu rađanja za ovu podmukle bolesti, koja prijeti njihovim nestručnim prijemom.

Video (kliknite za reprodukciju).

Ženama oboljelim od dijabetesa savjetuje se da planiraju trudnoću zajedno s ginekologom i endokrinologom. Ako će na početku trudnoće u krvi biti visoka razina glikoziranog hemoglobina, tada djetetov rizik od razvoja intrauterinih patologija fetusa značajno raste. Tok trudnoće i porođaja značajno je kompliciran.

Video (kliknite za reprodukciju).

Problem je kompliciran činjenicom da žene nisu pogodne za sve metode kontracepcije. Neki OK-ovi doprinose šiljcima šećera, pa su stoga neprihvatljivi za dijabetes. A ako odaberete kontracepcijsku metodu s niskom učinkovitošću, tada se povećava i rizik od trudnoće, što je opet prepuno opasnih komplikacija za majku i dijete.

Mora se zaboraviti da nijedna metoda za sprečavanje trudnoće, uključujući OK, ne daje sto posto garanciju.

Važno je da kontracepcijski sredstva ne naštete ženi i budu najsigurniji. Dakle, svi kontraceptivni proizvodi moraju ispunjavati ove osnovne zahtjeve.

  1. Lijek ne može izazvati poremećaje u mjesečnom ciklusu.
  2. Ne bi trebao izazivati ​​nelagodu kod žena.
  3. Sve nuspojave trebaju biti minimalne. Ovo je posebno opasnost od hiper- ili hipoglikemije.
  4. Neophodno je da droga ne utiče na seksualno zadovoljstvo.
  5. Između ostalog, vrlo je važno da žene, uz minimalne nuspojave, i dalje imaju malu vjerojatnost začeća.
  6. Nakon uzimanja kontraceptiva, rizik od razvoja kardiovaskularnih bolesti ne bi se trebao povećavati.
  7. Kontracepcijsko sredstvo ne bi trebalo izazivati ​​poremećaje metabolizma.

Kao što vidite, za takve alate postoji puno zahtjeva. A ako liječnik propiše kontracepciju za dijabetes, tada se prije svega osigurava da ne kompliciraju tok dijabetesa.

Kontracepcija kod dijabetesa sasvim je moguća. Postoji mnogo sigurnih metoda za sprečavanje trudnoće. Najpoželjnije i najsigurnije metode za sprečavanje začeća su.

  1. Pregrada. Najprihvatljiviji način sprečavanja trudnoće je kondom. Postoje ženske kape, međutim, nisu baš zgodne. Neke kapke mogu čak i smanjiti osjećaj tokom seksa.
  2. Ritmička, ili prirodna metoda. Njegova suština leži u činjenici da žena mjeri tjelesnu temperaturu u rektumu. Ova metoda je najsigurnija i najlakša za upotrebu. Međutim, ima i nedostatak: nedostatak efikasnosti. A ako se trudnoća s dijabetesom treba isplanirati unaprijed, onda joj liječnici to obično ne preporučuju.
  3. Metoda isprekidanog koitusa ne izaziva hormonske poremećaje kod žena. Međutim, njegova efikasnost je izuzetno niska.
  4. U posljednje vrijeme sterilizacija postaje sve popularnija - muški i ženski. Fallopijske cevi su vezane za žene, a vasrese se vrši kod muškaraca. Mora se imati na umu da je ova metoda sprečavanja trudnoće nepovratna. A prije nego što to učinite, morate vrlo dobro razmisliti o njegovim rizicima.
  5. Intrauterusna kontracepcija za dijabetes je vrlo zgodna i efikasna. Međutim, štetno je za štetne ili oboljele od ginekoloških patologija. U posljednjem slučaju postoji veliki rizik od aktiviranja upalnih patologija u maternici.

Ovo je sistem koji inhibira kretanje sperme do materice. Učinkovitost mu je oko 99 posto. Spirala povećava viskoznost materice sluzi. Njegova prednost je što ne trebate uzimati dodatne tablete. Postavljen je na period od pet godina.

Međutim, spirala ima i neke nedostatke. Prije svega, žene imaju povećan rizik od infektivnih patologija genitalnih organa (a kod dijabetes melitusa njihov se tijek znatno pogoršava). Menstruacija kod žena sa spiralom je obilnija i prati je intenzivna bol.

Uprkos tim nedostacima, intrauterini uređaji minimalno kompliciraju tok dijabetesa i praktično ne utječu na kontrolu bolesti.

Lijekovi koji sadrže progesteron

Pripravci koji sadrže samo progesteron ili mini napitke (to jest, „minimalne tablete“) vrlo su pogodni za žene s dijabetesom tipa 1, jer ne utiču na kontrolu dijabetesa ili rizik od razvoja dijabetičkih komplikacija. Prema statistici, 1 od 100 žena koje redovno dobivaju ove tablete zatrudni. Nedostatak ove metode kontracepcije su takve moguće nepravilnosti menstrualnog ciklusa i činjenica da se one moraju uzimati u strogo određeno vrijeme. Oni djeluju uslijed djelovanja na gustoću sluzi u cervikalnom kanalu, prorjeđuje sluznicu maternice, a također blokiraju ovulaciju. Osim toga, ove lijekove često koriste dojeće žene, žene starije od 35 godina i pušači.

Morate ih koristiti prema pravilima prijema za zajamčenu zaštitu od trudnoće. Najčešći uzroci neuspjeha kontracepcije kod uzimanja kontracepcijskih pilula su preskakanje doza, uzimanje lijekova ili stanja koja utječu na djelotvornost djelovanja (na primjer, uzimanje antibiotika, povraćanje ili proljev).

Kontracepcijska zakrpa.

Kombinovana vrsta kontracepcije koja sadrži estrogen i progesteron. Ovaj flaster je pričvršćen na kožu. Prednosti ove vrste su jednostavnost upotrebe, efikasnost kao i lakši i manje bolni periodi. Nedostatak je ograničenje upotrebe određene kategorije osoba. Ne preporučuje se ženama starijim od 35 godina, pušačima, kao i ženama težinama većim od 90 kg, jer doza hormona može biti nedovoljna za sprečavanje trudnoće.

Za nehormonske metode uključuju kondome, dijafragme, spermicidne gelove, metodu prirodne kontracepcije. U slučaju da žena više ne planira djecu, moguće je koristiti metodu sterilizacije.

Barijerske metode.

Tu spadaju kondomi (muški, ženski), dijafragme. Sprečavaju ulazak sperme u maternicu. Njihova efikasnost je nešto niža. Kada koriste muški kondom, 2 od 100 žena mogu zatrudnjeti. Prednosti su nedostatak medicinskog rizika, kao i nuspojave. Pored toga, zapamtite da kondomi štite od seksualno prenosivih infekcija. Nedostaci su nedostatak pouzdanosti metode, potreba da se svaki put koristi, kao i mogućnost narušavanja integriteta strukture.

S medicinskog stajališta, metode barijere dobro su pogodne za sve žene s dijabetesom tipa 1 zbog malog broja nuspojava i učinaka na kontrolu dijabetesa.Kondomi, spermicidi i dijafragme su efikasne kontracepcijske metode ako se pravilno i kontinuirano koriste. Međutim, učinkovitost ovih metoda ovisi o vašoj posvećenosti ovoj metodi i redovnoj uporabi. Idealni su za žene koje ne žele uzimati hormonske lijekove koji planiraju trudnoću u sljedećih 3-6 mjeseci, a u rijetkim slučajevima i žene za koje je kontraindicirano korištenje drugih metoda zaštite.

I naravno, za žene koje nemaju stalnog seksualnog partnera, kondome treba koristiti za zaštitu od spolno prenosivih bolesti. Ovo je jedina kontracepcijska metoda koja pruža zaštitu protiv ovih bolesti.

Prilikom odabira takvih metoda, liječnik bi trebao biti obaviješten o metodama hitne kontracepcije. Metode hitne kontracepcije koriste se ako ne želite zatrudnjeti: za vrijeme seksa bez kontracepcije, ako je kondom oštećen, ako nedostajete kontracepcijske pilule ili ako uzimate antibiotike koji smanjuju učinkovitost kontracepcijskih pilula.

Za žene koje ne žele više zatrudnjeti, hirurška sterilizacija je još jedno rješenje. Međutim, gore navedene metode nisu niže u efikasnosti sterilizacije i nisu hirurške. Ženska sterilizacija je hirurška metoda kontracepcije koja je zasnovana na stvaranju umjetne opstrukcije jajovoda. Sasvim je prikladno izvesti ga za vrijeme carskog reza. Sterilizacija kod žena ne mijenja hormonsku pozadinu. O ovom pitanju uvijek možete razgovarati sa svojim liječnikom tokom zakazane operacije. Moguća je i sterilizacija muškaraca - vazektomija, hirurška operacija u kojoj se kod muškaraca vrši ligacija ili uklanjanje fragmenta vaskularne mrene. Važno je ako imate redovnog seksualnog partnera.

Prirodne metode kontracepcije.

To uključuje prekinuti seksualni odnos i seks „sigurnih“ dana. Naravno, trebali biste razumjeti da ove metode imaju najmanju efikasnost. Da biste odredili „sigurne“ dane, potrebno je 3-6 redovnih ciklusa pomoću pokazatelja kao što su tjelesna temperatura, vaginalni iscjedak i posebni testovi za određivanje dana ovulacije. Prednost je izostanak nuspojava, osim visokog rizika od trudnoće.

Zaključno želim napomenuti da trudnoća treba biti ne samo poželjna nego i planirana, pa je tom pitanju potrebno pristupiti prilično ozbiljno. Trenutno postoji široko tržište kontraceptiva, a zahvaljujući tome možete seksati bez straha da ćete zatrudnjeti. Ovisno o vašim planovima trudnoće, vašim sklonostima, načinu života i prisutnosti dijabetičkih komplikacija, vi i vaš liječnik moći ćete odabrati idealan način zaštite za vas.

Primjena kombiniranih oralnih kontraceptiva

Takvi OK uključuju tablete koje sadrže estrogene i progestine. Prva komponenta čini nedostatak estradiola u krvi. Progestin takođe pruža kontracepcijsko djelovanje. Zapravo se takav kontracepcijski oblik sprečava za sprečavanje trudnoće.

Prije nego što počnete koristiti hormonske kontraceptive, potrebno je posjetiti liječnika. potrebno je podvrći hemostasiološkom pregledu - odnosno ispitati krv na koliko su aktivni trombociti, faktori zgrušavanja krvi.

Međutim, kombinacije OK-a vrlo su popularne među ljudima koji imaju dijabetes. A razlozi za to su sljedeći:

  • visoka pouzdanost
  • dobra tolerancija, dok pacijenti imaju minimalnu količinu nuspojava,
  • ako se prestanete zaštititi, možete zatrudnjeti tokom godine,
  • takvi lijekovi imaju dodatni terapeutski učinak, posebno uklanjaju hormonsku neravnotežu.

Postoje slučajevi kada se kombinirani kontraceptivi ne mogu koristiti. Među ove kontraindikacije spadaju:

  • loša nadoknada dijabetesa (u takvim slučajevima nivo glikemije ostaje stalno visok),
  • u slučajevima kada je dijabetes komplikovan arterijskom hipertenzijom - s povećanjem sistolnog krvnog pritiska do 160 mm Hg, a dijastoličkom - iznad 100 mm Hg,
  • ako je čovjekov sistem zgrušavanja krvi poremećen, što je prepuno jakim i jakim krvarenjima,
  • ako je pacijent već razvio opasne patologije - poput retinopatije i nefropatije (već u fazi mikroalbuminurije, zabranjeni je prijem kombiniranog OK),
  • ako žena nema vještine samokontrole dijabetesa (povećan rizik od komplikacija).

Postoje zasebne kontraindikacije za uzimanje estrogenih preparata:

  • ako žena ima veliku vjerovatnost za trombozu (za to morate proći testove),
  • kada se dijagnosticira izraženi poremećaj cirkulacije u mozgu,
  • ako je dijabetes kompliciran različitim patologijama jetre (uključujući cirozu),
  • idiopatsko krvarenje ženskog genitalnog trakta,
  • tumori koji nastaju zbog hormonalne neravnoteže.

Prije svega, liječnik pacijentima propisuje lijek s malom dozom estrogena (takva komponenta je manja od 0,035 g). Među tim lekovima su:

  • jednofazni - Marvelon, Belara, Jeanine, Chloe i drugi,
  • trofazni - Tri-regol, Trikvilar, Milan.

Kod dijabetesa se mogu uzimati i jednofazni mikrodozni hormonski kontraceptivi. U njihovom sastavu količina estrogena je manja od 20 miligrama. To su Lindinet, Mercilon, Mirell i drugi.

Klayra je posebno dizajnirana za žene koje imaju dijabetes i žele postići visoke rezultate u planiranju trudnoće. Doziranje takvog lijeka se može mijenjati.

Kada uzimate kombinirane lijekove, morate se sjetiti da oni dovode do povećanja količine triglicerida u krvi. Tablete su štetne za žene koje su već imale visoku razinu tih tvari u krvi prije nego su uzimale takve lijekove. Kod umjerenih poremećaja metabolizma lipida kombinirani oralni kontraceptivi su relativno sigurni.

Pacijentima sa dijabetesom možete koristiti vaginalni prsten za unošenje hormona u tijelo koji sprečavaju početak neželjene trudnoće. Zahvaljujući upotrebi vaginalnog prstena u krvi ostaje stabilna razina hormona.

Ženama će biti korisno koristiti vaginalni prsten NovaRing. Umeta se u vaginu (a to može učiniti i sama žena). Svakog dana u krv se oslobađa jednaka količina hormona.

Trajanje nošenja takvog prstena je tri tjedna, nakon čega se mora ukloniti 7 dana. Njegova prednost je što ima minimalan učinak na metabolizam ugljikohidrata, gotovo bez njegovog narušavanja. Najkorisniji prsten biće ženama koje imaju dijabetes u kombinaciji s povećanom tjelesnom težinom.

Dakle, kontracepcijski lijekovi za dijabetes su dozvoljeni. Međutim, kao što je slučaj s drugim lijekovima, neophodna je kontrola njihove upotrebe i propisivanje. Ostale metode kontracepcije mogu se koristiti samo ako garantuju visoku efikasnost.

Svake godine tretmani dijabetesa postaju sve efikasniji. To vam omogućuje da u potpunosti spriječite vaskularne komplikacije ili odgodite vrijeme njihova pojavljivanja. Tako se ženama s dijabetesom povećava dužina razdoblja porođaja.

Dijabetes može otežati odabir ispravne metode kontracepcije.

Istovremeno sve žene s dijabetesom trebaju pažljivo planiranje trudnoće. Možete započeti začeti tek kada vam je razina šećera u krvi vrlo blizu normalne, odnosno postignuta je izvrsna kompenzacija dijabetesa.

Neplanirana trudnoća s dijabetesom prijeti ozbiljnim komplikacijama i za ženu i za njeno buduće potomstvo. To znači da je pitanje kontracepcije kod dijabetesa vrlo važno. Mnogo mu pažnje posvećuju i ljekari i njihovi pacijenti sa dijabetesom.

Odabir najprikladnije metode kontracepcije težak je zadatak. O ovom pitanju odlučuje se individualno za svaku ženu. Ako pati od dijabetesa, tada nastaju dodatne nijanse. U današnjem članku naučit ćete sve što vam je potrebno da zajedno sa svojim liječnikom odredite kontracepciju za dijabetes.

U nastavku su opisane samo moderne učinkovite metode kontracepcije. Pogodni su za žene s dijabetesom, ovisno o njihovim individualnim indikacijama. Nećemo raspravljati o ritmičkoj metodi, prekinutom seksualnom odnosu, tuširanju i drugim nepouzdanim metodama.

Prihvatljivost metoda kontracepcije za žene s dijabetesom

Šta znače brojevi:

  • 1 - upotreba metode je dozvoljena,
  • 2 - u većini slučajeva nema kontraindikacija upotrebi metode,
  • 3 - upotreba metode se uglavnom ne preporučuje, osim u slučajevima kada je pogodniji kontracepcijski oblik ili njegova upotreba neprihvatljiva,
  • 4 - upotreba metode je apsolutno kontraindicirana.
  • COC - kombinovane kontracepcijske pilule koje sadrže hormone iz potklasa estrogena i progestine,
  • POC - kontracepcijske pilule koje sadrže samo progestogen,
  • Cu-IUD - intrauterini uređaj koji sadrži bakar,
  • LNG-IUD je intrauterini uređaj koji sadrži levonorgestrel (Mirena).

Odabir posebne kontracepcijske metode za dijabetes

  • Klayra (tablete s dinamičkim režimom doziranja),
  • Zoely (tablete s monofaznim režimom doziranja koje sadrže estradiol identičan prirodnom estrogenu),
  • Triquilar, Three Merci (trofazna oralna kontracepcijska sredstva)
  • Vaginalni hormonski kontraceptivi - NovaRing,
  • Mirena - intrauterini uređaj koji sadrži levonorgestrel,
  • Klayra (tablete s dinamičkim režimom doziranja),
  • Zoely (tablete s monofaznim režimom doziranja koje sadrže estradiol identičan prirodnom estrogenu),
  • Triquilar, Three Merci (trofazni oralni kontraceptivi),
  • Jes Plus (+ kalcijum levomefolat 0,451 mg),
  • Yarina Plus (+ kalcijum levomefolat 0,451 mg),
  • Logest, Mercilon, Marvelon, Novinet, Zhannin (kombinirane kontracepcijske pilule s estradiolom, kombinirane kontracepcijske pilule sa niskim i mikrodoziranim dozama koje sadrže 15-30 mikrograma etinil estradiola)
  • Mirena - intrauterini uređaj koji sadrži levonorgestrel,
  • Bakarni intrauterini uređaj
  • Mirena - intrauterini uređaj koji sadrži levonorgestrel,
  • Hemijske metode - tuširanje, paste
  • Mirena - intrauterini uređaj koji sadrži levonorgestrel,
  • Dobrovoljna hirurška sterilizacija

Izvor informacija: kliničke preporuke „Algoritmi specijalizovane medicinske nege pacijenata sa šećernom bolešću“, uredio II. Dedova, M.V. Šestakova, 6. izdanje, 2013.

Ako žena koja ima dijabetes ima apsolutne medicinske kontraindikacije za trudnoću, tada treba razmotriti dobrovoljnu kiruršku sterilizaciju. Ista stvar ako ste već "riješili svoje reproduktivne zadatke".

Kombinovani oralni kontraceptivi (COC) su tablete za kontrolu rađanja koje sadrže dve vrste hormona: estrogene i progestine. Estrogen u tabletama za kontrolu rađanja nadoknađuje nedostatak estradiola čija se prirodna sinteza potiskuje u tijelu. Tako se održava kontrola menstrualnog ciklusa. A progestin (progestogen) pruža uistinu kontracepcijski učinak COC-a.

Prije uzimanja hormonskih kontraceptiva, posavjetujte se s liječnikom i prođite hemostasiološkim pregledom. Ovo su krvni testovi za aktivnost trombocita, AT III, faktor VII i drugi. Ako se testovi pokažu lošima - ova metoda kontracepcije nije prikladna za vas, jer postoji povećan rizik od venske tromboze.

Trenutno su kombinirani oralni kontraceptivi vrlo popularni u cijelom svijetu, također među onim ženama koje pate od dijabetesa. Razlozi za to:

  • COC pouzdano štite od neželjene trudnoće,
  • žene ih obično dobro podnose,
  • nakon prestanka upotrebe tablete, većina žena zatrudni u roku od 1-12 mjeseci,
  • uzimanje pilula je lakše nego umetanje spirale, stavljanje injekcija itd.,
  • ova metoda kontracepcije ima dodatne terapijske i profilaktičke efekte.

Kontraindikacije za upotrebu kombiniranih oralnih kontraceptiva kod žena s dijabetesom:

  • dijabetes se ne nadoknađuje, tj. šećer u krvi ostaje stabilno visok,
  • krvni pritisak iznad 160/100 mm RT. Čl.,
  • krši se hemostatski sistem (obilno krvarenje ili povećana koagulacija krvi),
  • teške vaskularne komplikacije dijabetesa već su se razvile - proliferativna retinopatija (2 stabljika), dijabetička nefropatija u fazi mikroalbuminurije,
  • pacijent nema dovoljno vještina samokontrole.

Kontraindikacije za uzimanje estrogena kao deo kombinovanih oralnih kontraceptiva:

  • povećan rizik od stvaranja krvnih ugrušaka i začepljenja krvnih žila (uzmite testove i provjerite!),
  • dijagnosticirana cerebrovaskularna nesreća, migrena,
  • bolesti jetre (hepatitis, Rotor, Dabin-Johnson, Gilbertovi sindromi, ciroza, druga oboljenja praćena zatajenjem jetre),
  • genitalno krvarenje, čiji uzroci nisu razjašnjeni,
  • tumori ovisni o hormonu.

Čimbenici koji povećavaju rizik od nuspojava estrogena:

  • pušenje
  • umjerena arterijska hipertenzija,
  • stariji od 35 godina
  • gojaznost iznad 2 stepena,
  • loša nasljednost u kardiovaskularnim bolestima, tj. u obitelji je bilo slučajeva koronarne bolesti srca ili šloga, posebno mlađih od 50 godina,
  • dojenje (dojenje).

Za žene s dijabetesom pogodni su kombinirani oralni kontraceptivi s malim dozama i mikro dozama.

COC s malim dozama - sadrže manje od 35 μg komponente estrogena. Tu spadaju:

  • monofazni: „Marvelon“, „Femoden“, „Regulon“, „Belara“, „Jeanine“, „Yarina“, „Chloe“,
  • trofazni: „Tri-Regol“, „Three-Merci“, „Trikvilar“, „Milan“.

Mikrodozni COC - sadrže 20 mcg ili manje estrogenske komponente. Tu se ubrajaju monofazni preparati „Lindinet“, „Logest“, „Novinet“, „Mercilon“, „Mirell“, „Jacks“ i drugi.

Za žene s dijabetesom, nova prekretnica u kontracepciji bio je razvoj KOK-a, koji sadrži estradiol valerat i dienogest, s dinamičkim režimom doziranja („Klayra“).

Svi kombinirani oralni kontraceptivi povećavaju razinu triglicerida u krvi. Ali to je nepovoljan faktor rizika samo za one žene koje su već imale hipertrigliceridemiju prije nego što su uzele tablete. Ako žena ima umjerenu dislipidemiju (oslabljen metabolizam masti), tada su COC relativno sigurne. Ali tijekom njihovog unosa, morate redovito uzimati krvni test za trigliceride.

Vaginalni put primjene steroidnih hormona za kontracepciju iz više je razloga bolji od uzimanja tableta. Koncentracija hormona u krvi održava se stabilnijom. Aktivne tvari nisu izložene primarnom prolazu kroz jetru, kao što je slučaj sa apsorpcijom tableta. Stoga se kod upotrebe vaginalnih kontraceptiva može smanjiti dnevna doza hormona.

NovaRing vaginalni hormonalni prsten je kontracepcijski oblik u obliku prozirnog prstena, promjera 54 mm i debljine 4 mm u presjeku.Iz nje se svaki dan u vaginu ispušta 15 mikrograma etinilestradiola i 120 mikrograma etonogestrela, to je aktivni metabolit desogestrela.

Žena samostalno ubacuje kontracepcijski prsten u vaginu, bez učešća medicinskog osoblja. Mora se nositi 21 dan, a potom napravite pauzu od 7 dana. Ova metoda kontracepcije ima minimalan učinak na metabolizam ugljikohidrata i masti, približno isto kao i mikrodozirani kombinirani oralni kontraceptivi.

NovaRingov vaginalni hormonski prsten posebno je indiciran za upotrebu kod žena kod kojih je dijabetes kombiniran s pretilošću, povišenim trigliceridima u krvi ili oštećenom funkcijom jetre. Prema stranim istraživanjima, vaginalni pokazatelji zdravlja se ne mijenjaju od toga.

Ovdje će biti korisno podsjetiti se da su žene s pretilošću i / ili visokim šećerom u krvi zbog dijabetesa posebno sklone kandidiaznom vulvovaginitisu. To znači da ako imate mliječ, onda najvjerovatnije to nije nuspojava korištenja vaginalnog kontraceptiva NovaRing, već se pojavila iz drugih razloga.

Intrauterusne kontraceptive koristi do 20% žena s dijabetesom. Jer ova opcija kontracepcije pouzdano i istovremeno reverzibilno štiti od neželjene trudnoće. Ženama je vrlo ugodno da ih ne treba svakodnevno pažljivo nadzirati, kao prilikom uzimanja kontracepcijskih pilula.

Dodatne prednosti intrauterinih kontraceptiva za dijabetes:

  • ne pogoršavaju metabolizam ugljikohidrata i masti,
  • Ne povećavajte vjerojatnost nastanka krvnih ugrušaka i začepljenja krvnih žila.

Nedostaci ove vrste kontracepcije:

  • žene često razvijaju menstrualne nepravilnosti (hiperpolimeroreja i dismenoreja)
  • povećani rizik od ektopične trudnoće
  • češće se javljaju upalne bolesti karličnih organa, posebno ako je kod dijabetesa šećer u krvi stalno visok.

Nerođenim ženama se ne preporučuje korištenje intrauterinih kontraceptiva.

Dakle, naučili ste koji su razlozi za odabir jedne ili druge metode kontracepcije za dijabetes. Žena reproduktivne dobi moći će odabrati sebi odgovarajuću opciju, budite sigurni da će raditi sa liječnikom. Istovremeno budite spremni da ćete morati isprobati nekoliko različitih metoda dok ne odlučite koja vam najviše odgovara.

Metode kontracepcije za dijabetes tipa 1: A do Z

Povijest ženske i muške kontracepcije datira tisućama godina. Mnoge moderne metode kontracepcije imale su svoje analoge prije mnogo stoljeća. Živimo u vremenu kada je seks između muškarca i žene moguć bez trudnoće. Trenutno postoji veliki izbor kontraceptiva, ovisno o vašim željama, načinu života i nedostatku kontraindikacija.

Međutim, pitanje kontracepcije kod dijabetesa tipa 1 nije uvijek dobro pokriveno od strane prisutnih ljekara, a na internetu postoji ogromna količina oprečnih informacija. Mnogo je pitanja na koja ne možete uvijek dobiti odgovore. Koliko su efikasne metode kontracepcije? Koja je metoda najefikasnija? Da li su dozvoljeni dijabetes? Mogu li dovesti do pogoršanja razine glukoze, do početka ili progresije dijabetičkih komplikacija? Koliko je "štetna" upotreba hormonskih lijekova? Kako odabrati metodu koja je prikladna za mene? Koliko će mi to biti sigurno? I mnoga druga pitanja. U ovom ćemo članku pokušati odgovoriti na većinu njih.

Kontracepcija (od novolat. „Contraceptio“ - pisma. - iznimka) - sprečavanje trudnoće mehaničkim, hemijskim i drugim kontraceptivima i metodama.

Odabirom metode kontracepcije, moramo pronaći savršenu ravnotežu između učinkovitosti metode, mogućih rizika i nuspojava, planova za naknadnu trudnoću i osobnih sklonosti.

Sve žene reproduktivne dobi sa ili bez šećerne bolesti dijele se u 2 kategorije: one koje žele zatrudnjeti i koje ne žele zatrudnjeti. Za žene koje planiraju trudnoću, vrlo je važno da to planiraju precizno zajedno s endokrinologom i akušer-ginekologom. Imajte na umu da kada se trudnoća dogodi s visokom razinom glikoziranog hemoglobina i nedostatkom nadoknade za dijabetes, povećava se rizik od urođenih anomalija u djece, komplikacija trudnoće i porođaja. Zbog toga je vrlo važno planirati trudnoću i tokom razdoblja planiranja koristiti efikasnu i pogodnu metodu kontracepcije za vas. Za žene koje ne planiraju trudnoću, relevantno je i pitanje prikladne kontracepcije kako bi se izbjegla neželjena trudnoća.

Ne postoje kontracepcijske metode koje su apsolutno kontraindicirane kod dijabetesa. S obzirom na povećane štetne rizike za plod i majku tijekom neplanirane trudnoće, preferiraju se metode visokog stupnja djelotvornosti. Najvažniji medicinski aspekt koji određuje izbor kontracepcijske metode je postojanje komplikacija vaskularnog dijabetesa. Iz tog razloga vas treba pregledati liječnik prije nego što odaberete metodu zaštite. Ni u kojem slučaju ne smijete samostalno početi uzimati kontraceptive.

Prilikom odabira metode zaštite vrlo je važno uzeti u obzir i njezinu učinkovitost i sigurnost. Da bi se procijenila učinkovitost, koristi se indeks koji pokazuje koliko je žena od sto trudnica dobilo jednu ili drugu metodu kontracepcije u trajanju od jedne godine. Nijedna trenutno dostupna metoda nije 100% efikasna. Imajte na umu da će u nedostatku kontracepcije od 100 žena, više od 80 zatrudnjeti u roku od jedne godine. Pouzdanost većine metoda zaštite ovisi uglavnom o ispravnosti njihove uporabe.

Morate sami odrediti razdoblje u kojem je početak trudnoće nepoželjan - mjesec, godinu, 10 godina ili djecu uopće ne planirate. Postoji dugoročna i kratkoročna kontracepcija.

Za dugoročna kontracepcija uključuju intrauterine uređaje i potkožne implantate. Ove metode kontracepcije ne zahtijevaju vaše aktivno sudjelovanje i prilično su sigurne, uključujući i dijabetes tipa 1. Njihova instalacija traje nekoliko minuta, što osigurava dugoročnu pouzdanu kontracepciju.

Intrauterusni uređaj (IUD) je intrauterini sistem, to je mali uređaj napravljen od plastike s bakrom koji inhibira kretanje sperme u materničnu šupljinu, sprečavajući susret jajašca i sperme i sprečava da se oplođeno jaje pričvrsti na stijenku maternice. Prema statistici, 1 od 100 žena s ovom metodom kontracepcije zatrudni. Hormon progesteron iz ovog sustava se oslobađa polako, ali stalno, doprinoseći prorjeđivanju unutarnjeg funkcionalnog sloja stijenke materice (endometrija), što sprečava oplođeno jaješce da se pričvrsti na stijenku maternice, a također čini i da se cervikalna sluz deblja (ovo otežava spermiji da uđe u šupljinu materice, gdje se nalaze mogu oploditi jaje). Prednosti ove metode su dobra kontracepcijska učinkovitost, odsutnost potrebe za redovitim unosom, kao što je to slučaj sa tabletama. Spirala je postavljena na 5 godina. Nedostaci su rizik od problema poput infekcije, kao i obilnijih i bolnijih perioda. IUD se najčešće uspostavljaju za žene koje su rodile. Postojeći podaci otkrivaju iste indikacije za ugradnju intrauterinog uređaja kao i za žene bez dijabetesa. Ova metoda minimalno utječe na kontrolu dijabetesa.

Implantat se ubacuje supkutano, a njegov učinak postiže se suzbijanjem ovulacije (izlazom jajeta iz jajnika). Kada ga koristite, 1 od 100 žena može zatrudnjeti. Instalira se pomoću lokalne anestezije već 3 godine. Prednosti su očite - visoka efikasnost, ugradnja jednom u 3 godine. Nedostaci su vjerovatnost pojave fleka i manje nuspojave koje se najčešće javljaju u prvih nekoliko mjeseci.

Potkožni implantati su također relativno sigurni za osobe s dijabetesom. Prema studijama, ovi lijekovi nisu utjecali na nivo glikoziranog hemoglobina i nisu doprinijeli napredovanju dijabetičkih komplikacija. Najčešći razlog napuštanja istih bio je periodično pjegavanje.

Za kratkoročna kontracepcija uključuju oralne kontraceptive kao i kontracepcijske flastere. Ovo su najčešći kontraceptivni sredstva. Međutim, 1 godinu nakon početka korištenja metode, samo 68% žena nastavlja unos u budućnosti, jer treba uzimati tablete dnevno, flastere se mijenjati tjedno i zvoniti mjesečno. U prisustvu šećerne bolesti tipa 1 bez vaskularnih komplikacija, koristi ove terapije prelaze njene rizike.

Pogledajte video: Kako protiv insulinske rezistencije? (Novembar 2024).

Ostavite Svoj Komentar