Norma inzulina u krvi: šta treba biti kod žena
Stopa inzulina u krvi jednaka je kao i u muškaraca. Indikator je od 3 do 20 mcED / ml. Ovaj hormon proizvodi gušterača. On dostavlja glukozu, masti, aminokiseline i kalijum u ćelije našeg tela. Osim toga, reguliše nivo glukoze u krvi i održava je normalno, reguliše ravnotežu ugljikohidrata. Savremena nauka dokazala je da ako je nivo ovog hormona normalan, on produžava život čoveku. Ako se norma inzulina u krvi krši u smjeru njegovog povećanja ili smanjenja, onda to vodi preranom starenju, dijabetesu i pretilosti.
Indikatori norme
Razina inzulina u tijelu smatra se normalnim ako je u intervalu od 3–20 µU / ml. Ako imate pokazatelje u navedenim granicama, onda se smatrate zdravom osobom. Ovo se odnosi i na žene i na muškarce.
Da biste dobili pravi test za inzulin, mora se raditi na prazan stomak. Nakon jela, gušterača počinje aktivno raditi i proizvodi naznačeni hormon, njegov sadržaj u krvi može biti povišen, pa trebate napraviti analizu na prazan stomak, ovo se odnosi na žene i muškarce. Za malu djecu to nije važno, jer je njihova razina inzulina neovisna o unosu hrane.
Ako se porast ovog hormona desi tokom dužeg vremenskog razdoblja, tada to predstavlja opasnost za ženu. To može uzrokovati razvoj popratnih bolesti nekih organa ili čitavih sustava tijela i te će promjene već biti nepovratne.
Povećanje razine nastaje zbog činjenice da gušterača normalno proizvodi ovaj hormon, ali ga tijelo ne apsorbira. Različiti uzroci mogu dovesti do toga: stres, dijabetes melitus, velika opterećenja na tijelu ili neispravnost gušterače.
Ako se poveća šećer u krvi i inzulin, osoba će imati sljedeće simptome:
- oseća se žeđ
- koža i sluznica počinju svrbeti,
- žena postaje slaba i letargična, brzo se umara,
- mokrenje postaje učestalije
- odličan apetit, ali težina opada,
- rane počinju slabo zarastati.
Kad je inzulin malo u krvi, to ukazuje na razvoj šećerne bolesti tipa 1 ili da je žena vrlo umorna od fizičke aktivnosti. Pored opisanih simptoma, mogu se pojaviti i sljedeći simptomi:
- pojavi se drhtanje
- lice postane blijedo
- otkucaji srca se ubrzavaju
- žena se počinje intenzivno znojiti i postaje razdražljiva,
- može se onesvestiti
- iznenada osjećaj jake gladi.
Kako je analiza
Provjera krvi na inzulin mora se provesti kako bi se procijenio rad gušterače, jer bilo kakva kršenja ovog organa dovode do promjene razine hormona. Postoje 2 vrste analiza. U prvom slučaju darujte krv za inzulin na prazan stomak, odnosno od trenutka kada ste posljednji put pojeli najmanje 8 sati trebalo bi proći, pa to obično rade ujutro.
Da biste dobili najpreciznije rezultate, najbolje je kombinirati ove dvije vrste analiza.
Druga vrsta analize izvodi se oralnim testom tolerancije na glukozu i inzulinom uz vježbanje. Pacijentu se daje rastvor od 75 grama glukoze i 250 grama vode, nakon čega bi trebao piti na prazan stomak. Nakon što su prošla 2 sata, određuje se šećer u krvi i na osnovu toga se izvode zaključci o tome kakav je inzulin nakon vježbanja.
Prvo se uzima krv na prazan stomak, zatim osoba pije otopinu glukoze i ponovno prolazi test. Nakon toga provodi se dekodiranje rezultata i to omogućava ispravnu procjenu stanja gušterače.
Prije provođenja ove analize, 3 dana se osoba mora pridržavati dijeta. Količinu glukoze u tijelu možete odrediti sami, dok ste kod kuće, za to koristite uređaj za glukometre.
Takav uređaj možete kupiti u ljekarni, ali prije upotrebe obavezno proučite upute. Analiza se radi na prazan stomak, prije nego što je provedete trebate oprati ruke, ovo je potrebno kako za njihovu dezinfekciju, tako i za poboljšanje cirkulacije krvi u prstima. Krv se može uzeti iz malog prsta, prstena ili srednjeg prsta.
Da biste ga učinili manje bolnim, napravite ubod sa strane, a ne u sredini jastuka, a ne kao što se često radi. Kako bi se izbjeglo zadebljanje kože ili upalni proces, prsti iz kojih se uzima krv moraju se stalno mijenjati.
Prva kap krvi obriše se vatom, a druga se može koristiti za analizu. Nakon što kap padne na test traku, stavi se u uređaj i na njegovom zaslonu vidjet ćete rezultate koji vam omogućavaju da odredite razinu inzulina u krvi.
Kako smanjiti nivo hormona
Visoka razina inzulina dovodi do razvoja mnogih bolesti i da bi se spriječio njihov razvoj, moraju se preduzeti preventivne mjere da se nivo ovog hormona smanji na njegovu normalnu razinu.
Treba svjesno smanjiti broj obroka na 2-3 puta dnevno. Ako će biti 10-12 sati između obroka, tada će se za 4 sata hrana potpuno probaviti, a ostatak vremena će se jetra suočiti s produktima propadanja i detoksificirati ih. Morate pokušati 1 dan u sedmici da uopće ne jedete. To pomaže započeti prirodni postupak popravke ćelija.
Ovi mehanizmi sprečavaju razvoj karcinoma, jer tumorske ćelije ne podnose post i povremeno odbijanje hrane utječe na njih vrlo loše. Ako jedan dan ne jedete hranu, tada se razina inzulina u organizmu smanjuje i tijelo dobiva potrebnu energiju iz masnih stanica.
Prilikom odabira hrane treba obratiti pažnju ne samo na glikemijski indeks, koji označava količinu glukoze u proizvodu, već i na indeks inzulina. Označava koliko hormona se oslobađa prilikom upotrebe ovog proizvoda. Postoje proizvodi, na primjer, mlijeko, u kojem je glikemijski indeks nizak, ali će njegov indeks inzulina biti 2 puta veći i to morate uzeti u obzir.
Potrebno je vježbati umjereno, dovoljno je 1,5 sata dnevno 3 puta tjedno, a pritom bi trebao biti i fizički i aerobni trening. Potrebno je jesti hranu u kojoj ima puno vlakana, te jesti manje ugljikohidrata.
Razina inzulina u tijelu trebala bi biti normalna, jer svako odstupanje od njega negativno utječe na zdravlje.
Sada razumete zašto je tako važno kontrolirati nivo ovog hormona u krvi. I tako da je on stalno bio normalan, potrebna je pravilna prehrana, umjereno vježbanje i pravovremena korekcija razine inzulina. Slijedeći ova jednostavna pravila pomoći će vam da produžite život i spriječite mnoge bolesti.