Kako se izvodi endosonografija pankreasa?
Endo ultrazvuk je novi smjer u dijagnostici unutarnjih organa, kombinirajući endoskopske i ultrazvučne senzore u jednom uređaju. Tehnika omogućava pregled šupljih organa iznutra, tako da su se dijagnostičke mogućnosti značajno povećale. Istovremeni pregled uz pomoć endoskopskog senzora površinskog sloja i ultrazvučna rekonstrukcija slike na ekranu dubljih kao i susjednih organa omogućava nam da u potpunosti procijenimo funkcionalne sposobnosti i prisustvo patoloških žarišta u ranim fazama razvoja.
Koji organi se mogu pregledati
Endoskopski ultrazvuk omogućava dijagnosticiranje bolesti šupljih organa - to su želudac, jednjak, debelo crevo i rektum, kao i organi smješteni u blizini tih struktura: gušterača, jetra, žučni mjehur i žučni kanali. Uz ove organe, uz pomoć endoskopskog ultrazvuka možete vizualizirati medijastinum i limfne čvorove.
Endo ultrazvuk je propisan u sledećim situacijama:
- Ako se otkriju polipi ili neoplazme, ova metoda omogućuje vam da procijenite prirodu tumora (benigni ili maligni), iz kojih slojeva organa raste, prevalenciju i prisustvo oštećenja susjednih struktura. Dakle, endoskopski ultrazvuk želuca omogućava vam da provedete sveobuhvatno istraživanje neoplazme koje pomaže procijeniti rizik za zdravlje i život pacijenta, predvidjeti daljnji razvoj i odrediti količinu potrebne kirurške intervencije kako biste potpuno uklonili problem.
- Ultrazvuk gušterače omogućuje vam određivanje akutnog i kroničnog upalnog procesa, kao i stupanj oštećenja organa, ciste, stvaranja kamena i prisustvo malignih i benignih novotvorina.
- Proučavanje žučnog mjehura zajedno s izlučnim kanalima omogućava dijagnosticiranje bolesti koje su skrivene u studiji drugim poznatim metodama. Ovdje su određeni patološki procesi u izlaznim odjeljcima žučnih i pankreasnih kanala, kao i pater Vater.
- Mediastinalne bolesti postaju vidljive na teško dostupnim mjestima za klasični ultrazvuk.
- Kako bi se utvrdila anastomoza s dubokim venama.
- Za utvrđivanje stupnja oštećenja vena jednjaka i želuca s varikoznim venama i procjenu rizika od krvarenja.
U pravilu se endoskopska ultrazvučna dijagnostika propisuje čak i sa dijagnozom kako bi se razjasnili podaci. Početno istraživanje ostaje ultrazvuk.
Kontraindikacije
Kontraindikacija za dijagnozu biće uslovi koji sprečavaju uvođenje endoskopa; nema prepreka za upotrebu ultrazvučnih talasa:
- teško stanje pacijenta
- dječja i senilna dob
- mentalni poremećaji
- poremećaji u sistemu zgrušavanja krvi,
- anatomske osobine koje ne dozvoljavaju uvođenje endoskopa,
- stenoza želuca i jednjaka,
- postoperativni period na probavnom traktu, kao i ožiljci nakon prethodnih čira.
Prednost ultrazvučne endoskopije
Tehnika je neophodna za dijagnozu područja koja su teško dostupna za vizualizaciju.
Endoskop vam omogućava da utvrdite unutarnje abnormalnosti šupljih organa koji se nalaze unutar sluznice, dok ultrazvuk ima ograničenu penetracijsku sposobnost, što ne omogućuje utvrđivanje patologija ukorijenjenih u dubokim slojevima organa ili smještenih na mjestima koja ultrazvukom nisu vidljiva zbog mjesta ispod koštanog tkiva ili organa ne puštajući valove. Dakle, kombinacija dviju tehnologija omogućava nam utvrđivanje patologije koja se nalazi u “slijepim zonama”.
Računalna tomografija omogućuje vam i određivanje procesa na tim područjima, ali prilikom skeniranja presjeka određenim korakom postoji rizik da nedostaje mali fokus zarobljen između takvih slojeva, dok ultrazvuk pokriva cijelu strukturu organa u cjelini. To vam omogućuje prepoznavanje najmanjeg tumora i određivanje njegove točne lokacije bez korištenja slojevite karte organa.
Napredak u studiji
Postupak se provodi nakon preliminarne pripreme, a sastoji se od toga da slijedite dijetu koja smanjuje proizvodnju plina u roku od 3 dana i 12-satnu pauzu nakon posljednjeg obroka. Kada se provodi endo ultrazvuk gornjih gastrointestinalnog trakta, klistir za čišćenje nije potreban.
Procedura nalikuje FGDS-u, ali je praćena velikom neugodnošću za pacijenta zbog upotrebe ponderiranog endoskopa. Integriranje ultrazvučnog senzora koštalo je povećanje promjera uvedene cijevi i zatezanje njenog tijela.
Pacijent leži na kauču, a nakon anestezije, pod kontrolom ultrazvuka se uvodi endoskop. Postupak zahtijeva produženi položaj pacijenta u mirnom stanju, te se stoga provodi pod općom anestezijom.
Vrijeme studija može trajati od 60 do 90 minuta. Doktor će provesti detaljan pregled raspoloživih tkiva, ispitati otkriveni patološki element i po potrebi i pristup tumoru snimiti dio tkiva (biopsiju) radi tačnijeg histološkog pregleda.
Što se može učiniti pomoću endoskopije pod nadzorom ultrazvuka
Glavna karakteristika ove istraživačke tehnike je mogućnost obavljanja nekih operativnih manipulacija.
- Fino-iglastom punkcijom omogućava vam uzimanje materijala za histološki pregled ne samo iz tumora koji se nalazi u želucu, već i iz medijastinuma i pankreasno-bilijarne zone.
- Možete izvršiti i punkciju limfnog čvora cistom koja se nalazi u gornjem dijelu trbuha.
- Kada se provodi endo-ultrazvuk gušterače, moguće je drenirati otkrivene pseudociste i po potrebi primijeniti anastamoze.
- U prisustvu neoperabilnog tumora gastrointestinalnog trakta i jakih bolova, provodi se neuroliza celijakijskog pleksusa radi ublažavanja pacijentovog stanja. Ovaj postupak se odnosi na palijativnu njegu i pomaže u ublažavanju pacijentovog stanja.
Što je endo-ultrazvuk - kombinacija dvije istraživačke metode u jednu. Kombinacija uvođenja senzora u šupljinu organa sa sposobnošću ultrazvučnih talasa, reflektiranih od organa i tkiva, stvarati sliku na ekranu monitora omogućava složenu dijagnostiku šupljih organa, uzimajući u obzir stanje svih susjednih struktura. To pomaže da se preciznije procijeni stupanj oštećenja tijela i propisuje obimniji i višesmjerni kompleks terapijskih mjera.
Glavna značajka ove studije je mogućnost obavljanja malih operacija koje se izvode s manje komplikacija i zauzimaju malo vremena kako za intervenciju tako i za postoperativni oporavak.
Načini ispitivanja pankreasa
Prilično je teško procijeniti stanje gušterače po vanjskim znakovima pacijenta, pa zato liječnici koriste laboratorijske i instrumentalne metode dijagnoze.
Prvo uključuju istraživanja glavnih bioloških elemenata - krvi, urina, izmeta.
Za procenu se koriste opšti testovi krvi:
- opšti test krvi
- ESR
- broj belih krvnih zrnaca
- broj ubodnih i segmentnih neutrofila i drugi.
Provode se mokraća, prvenstveno na sadržaj amilaze i aminokiselina, kao i na šećer i aceton. Pokazuju opće promjene u tijelu koje mogu biti potaknute nepravilnostima u radu gušterače. Dakle, visok sadržaj šećera u urinu ukazuje na kršenje izlučivanja inzulina žlijezdom.
Opći program uključuje i koprogram, tokom kojeg se određuje sadržaj škroba, mišićnih vlakana, lipida i drugih komponenti u izmetu.
Provode se specifične analize:
- krvni test za sadržaj glukoze, lipaze, tripsina i α-amilaze,
- sadržaj ukupnog i direktnog bilirubina,
- prisutnost elastaze u izmetu.
Nisu manje uobičajene instrumentalne metode, uključuju:
- endoskopski pregled žlezde,
- endoskopska retrogradna holangiopankreatografija,
- biopsija pankreasa
- endo-ultrasonografija,
- Ultrazvuk
- računarska tomografija.
Takve metode omogućuju vam da „vidite“ organ i procijenite njegovo stanje, kao i da identificirate uzrok patologije. Njihova efikasnost je prilično visoka, što omogućava upotrebu dijagnostike za različita odstupanja gušterače.
Video o funkcijama i anatomiji gušterače:
Šta je endosonografija?
Jedna od najpopularnijih hardverskih metoda je endoskopski ultrazvuk gušterače. Zasniva se na upotrebi endoskopa opremljenog ultrazvučnom sondom. Fleksibilna cev je umetnuta u probavni trakt i, krećući se duž nje, daje podatke o stanju određenog organa. Po pravilu se ispituje odjednom nekoliko organa, uključujući želudac, žučni mjehur, gušteraču.
Posebnost postupka je da prisustvo ultrazvučnog senzora omogućava detaljno ispitivanje sumnjivih područja, značajno poboljšavajući kvalitetu slike na monitoru. To vam omogućuje otkrivanje čak i malih formacija i utvrđivanje njihovog uzroka.
Kao prednosti endo-ultrazvuka pankreasa postoje:
- mogućnost maksimalnog približavanja ispitivanom organu,
- mogućnost detaljnog pregleda problematičnog područja,
- identifikacija mogućnosti endoskopske resekcije probavne sluznice,
- eliminaciju problema koji mogu nastati plinovima ili masnim tkivom,
- pružanje kontrole finog uboda igala tkiva uzetog za histološki pregled,
- prilika da se razmotri stanje obližnjih limfnih čvorova.
Indikacije za postupak
Metoda takve studije je skupa i nije baš ugodna, jer je potrebno progutati epruvetu, a to nije dostupno svima. Neki nisu u stanju gurnuti strani predmet u sebe, pa ne mogu proći ispitivanje, za njih je naznačen postupak pod anestezijom.
Indikacije za upotrebu endo-ultrasonografije su sljedeće:
- simptomi anksioznosti, koji se manifestuju u obliku pojasa boli u lijevom i gornjem dijelu trbuha, mučnine i povraćanja,
- promena u prirodi stolice,
- sumnja na formiranje tumora,
- ozbiljan gubitak kilograma
- simptomi žutice
- simptom Courvoisiera i drugih.
Stručnjaci koriste tehniku za sljedeće svrhe:
- otkrivanje tumorskih formacija u žlijezdi i okolnim organima,
- otkrivanje znakova portalne hipertenzije, karakterističnih za varikozne vene jednjaka i želuca,
- dijagnoza i utvrđivanje nivoa razvoja pankreatitisa u hroničnom obliku i njegovih komplikacija,
- dijagnoza i procena nivoa oštećenja u akutnom pankreatitisu,
- razlikovanje cističnih formacija,
- dijagnoza holedokolitijaze,
- određivanje i dijagnoza neepitelnih formacija u probavnom sistemu,
- procjena efikasnosti liječenja gušterače i drugih.
Upućivanje na eus daje lekar ili gastroenterolog, a endokrinolog može dati i u slučaju sumnje na neispravnost žlezde. Endosonografija je mnogo tačnija od standardnih metoda istraživanja i računarske dijagnostike. Koristi se ne samo za dijagnozu, već i za određivanje mogućnosti i opsega buduće hirurške intervencije. Istovremeno, uzorci tkiva uzeti za istraživanje omogućavaju tačniju procjenu nivoa kršenja.
Video dr Malysheva:
Kako se pripremiti?
Priprema za postupak traje od jednog do nekoliko dana. Uključuje koagulaciju krvi. Ovo je posebno važno kada se koristi biopsija tokom pregleda. Doktor također osigurava da pacijent nije alergičan na lijekove, probleme s respiratornim i kardiovaskularnim sistemom.
Ako pacijent uzima određene lijekove, liječnik bi trebao biti svjestan toga, neki se lijekovi privremeno ukidaju kada je to prema vitalnim pokazateljima dozvoljeno. Zabranjeno je uzimati proizvode koji sadrže aktivni ugljen, željezo i bizmut, jer su u stanju da oboje sluznicu crnom bojom.
2-3 dana prije endosonografije želuca i gušterače, ne preporučuje se konzumiranje alkohola, koji nadražuje zidove probavnog trakta i čini ih krhkim, to može dovesti do mehaničkih oštećenja membrane želuca.
Iz hrane se u ovom trenutku isključuju:
- masna hrana
- pržena
- oštar
- dimljeni
- mahunarke i drugi proizvodi za plinovanje.
Posljednji obrok se obavlja najkasnije 8 sati prije ispitivanja, istovremeno se ne smije piti. Uoči je poželjno napraviti klistir za čišćenje. Zbog takvih pripravaka dijagnostički postupak vrši se uglavnom ujutro, kada pacijent još nije imao vremena za jelo.
Pušenje na dan pregleda ne vrijedi jer jako aktivira oslobađanje pljuvačke, što ometa dijagnozu.
Koje parametre gušterače pregledava liječnik na endosonografiji?
Prilikom obavljanja endosonografije, specijalista procjenjuje veliki broj znakova, uključujući:
- veličina same žlezde i njenih delova, prisustvo u njima različitih formacija i njihove veličine,
- oblik žlijezde koji se može razlikovati anatomsko ili kao rezultat razvoja bolesti,
- jasnoća kontura organa, oni mogu postati zamagljeni kao rezultat razvoja upalnih procesa ili prisustva različitih formacija,
- stanje kanala žlezde,
- strukturne karakteristike organa: normalno, struktura tkiva treba biti zrnata, sa bolestima, poremećaj granularnosti je poremećen i refleksija ultrazvučnih promjena se mijenja,
- ehogenost organa, što ovisi o njegovoj strukturi i može biti povećana, što je karakteristično za hronični pankreatitis, ili smanjena, što se opaža kod akutnog pankreatitisa ili prisutnosti cističnih formacija.
Često patologija nije povezana sa samom žlijezdom, već s njezinim kanalima, koji se razlikuju u veličini ili se mogu "začepiti" kamenjem. To dovodi do razvoja žutice ili bilijarnog pankreatitisa ovisno o položaju kamena. Zato je važno na vrijeme dijagnosticirati prisustvo kamenja u žlijezdi i povremeno pratiti njihov položaj, a po mogućnosti i odstraniti ga.