Značajke operacije za pankreatitis
Gušterača je uz kičmeni stub i velike posude retroperitonealnog prostora, upala je uobičajena lezija organa. Hitne operacije akutnog pankreatitisa provode se u prvim satima ili danima bolesti, odgođene kirurške intervencije prikazane su 2 tjedna nakon razvoja patologije. Planirane operacije se izvode radi sprečavanja relapsa akutnog pankreatitisa i to samo u odsustvu nekrotične komponente.
Indikacije za intervenciju
Indikacije za operaciju su:
- akutna upala sa nekrozom pankreasa i peritonitisom,
- neučinkovitost liječenja od 2 dana,
- jaka bol s napredovanjem patologije,
- povrede krvarenja
- razne neoplazme,
- opstruktivna žutica
- apscesi (nakupljanje gnoja),
- kalcije u žučnoj kesici i kanalima,
- ciste popraćene bolom,
- hronični pankreatitis sa jakim bolovima.
Hirurško liječenje čini patološki proces stabilnim, bol se smanjuje za 2-3 dana nakon operacije. Ključna manifestacija teške popratne bolesti je nedostatak enzima.
Prije operacije utvrdite opseg oštećenja gušterače. Ovo je neophodno za odabir metode za izvođenje operacije. Bolnička hirurgija uključuje:
- Otvorena metoda. Riječ je o laparotomiji, otvarajući apsces i drenažu tečnih formacija njegove šupljine do potpunog čišćenja.
- Laparoskopska drenaža. Pod kontrolom laparoskopa otvara se apsces, uklanjaju se gnojna nekrotična tkiva i postavljaju se drenažni kanali.
- Unutrašnja odvodnja. Apsces se otvara stražnjim dijelom želuca. Takva se operacija može izvesti laparotomijom ili laparoskopskim pristupom. Rezultat operacije je ispuštanje sadržaja apscesa kroz formiranu umjetnu fistulu u želudac. Cista se postepeno ukida (preraste), fistulozni otvor nakon operacije brzo se steže.
Terapija poboljšava svojstva krvi, opaža se minimiziranje poremećaja mikrocirkulacije.
Prehrana nakon operacije zbog akutnog pankreatitisa
U postoperativnom periodu pacijent mora da se pridržava posebnih prehrambenih pravila. Posle operacije, 2 dana, potrebno je kompletno postenje. Tada možete unijeti u ishranu:
- umućena jaja
- vrlo kuvana kaša,
- vegetarijanska supa
- skuti sir
- krekeri.
Prvih 7-8 dana nakon operacije obroci bi trebali biti frakcijski. Hranu treba uzimati do 7-8 puta u toku dana. Veličina posluživanja ne smije biti veća od 300 g. Posuđe treba kuhati ili kuhati na pari. Kaša se kuha samo na vodi, krekere je potrebno namočiti u čaju. Korisni povrtni pire, pudingi i žele.
Od 2 tjedna nakon operacije pacijent bi se trebao pridržavati dijeta propisanih za patologije probavnog sustava. Preporučuje se 3 meseca. Možete koristiti:
- nemasne sorte mesa i ribe, peradi,
- pileća jaja (ne više od 2 komada dnevno),
- skuti sir
- pavlaka
- čorba od šipka,
- voćna pića
- povrće
- puter ili biljno ulje kao dodatak jelima.
Pijenje alkohola nakon operacije je kontraindicirano.
Oporavak u bolnici traje do 2 mjeseca, za koje vrijeme se probavni trakt mora prilagoditi drugim uvjetima funkcioniranja, koji su zasnovani na enzimskom procesu.
Moguće posljedice i komplikacije
Nakon hirurškog tretmana gušterače, neke posledice nisu isključene:
- naglo krvarenje u trbuhu
- nenormalan protok krvi u tijelu,
- pogoršanje bolesnika sa šećernom bolešću,
- gnojni peritonitis,
- poremećaj krvarenja
- zaražene pseudociste
- nedovoljno funkcioniranje mokraćnog sustava i jetre.
Najčešća komplikacija nakon operacije je gnojni pankreatitis. Njeni znakovi:
- groznica
- pojava jakih bolova u stomaku i jetri,
- pogoršanje do šoka,
- leukocitoza
- povećana razina amilaze u krvi i urinu.
Znak gnojnog peritonitisa je groznica.
Hirurško liječenje hroničnog pankreatitisa obično nije u mogućnosti eliminirati već nastale degenerativne promjene gušterače. S tim u vezi, većina operativnih intervencija može se zaista usmjeriti samo na liječenje komplikacija pankreatitisa i uklanjanje bolova. U postupku odabira metode rada, mora se osigurati maksimalno moguće očuvanje sekretorne funkcije žlijezde i njenog otočnog aparata.
Indikacije za hirurško lečenje hroničnog pankreatitisa:
- tubularna stenoza terminalnog dela zajedničkog žučnog kanala,
- duodenalna stenoza,
- stenoza glavnog kanala pankreasa,
- ascites pankreasa (plevritis),
- segmentalna portalna hipertenzija,
- intraduktalno krvarenje,
- sindrom nekonzervativnog bola
- sumnja na karcinom pankreasa.
U arsenalu hirurških intervencija koje se izvode zbog hroničnog pankreatitisa nalazi se priličan broj različitih operacija, kako na samom gušterači, tako i na susjednim organima. Volumen operacije određuje se prirodom, lokacijom i težinom morfoloških promjena gušterače i okolnih organa, a često je potrebna i kombinacija nekoliko hirurških tehnika.
Izolovane operacije žučnog mjehura i kanala, kao i na stomaku izvode se u slučaju kroničnog pankreatitisa koji je nastao na pozadini kolelitijaze ili peptičnog ulkusa želuca ili dvanaestopalačnog crijeva u nedostatku grubih morfoloških promjena u gušterači. Izvode se prema principima liječenja primarne bolesti i uključuju kolecistektomiju, intervenciju na žučnim kanalima (endoskopsku ili hiruršku), resekciju želuca ili jednu od vrsta vagotomije.
U slučaju pankreatogene stenoze zajedničkog žučnog kanala ili dvanaesnika, pojave se indikacije za takozvane shunt intervencije: u prvom slučaju prednost se daje nametanju hepaticoyunoanastomosis na petlji Ru u kombinaciji s holecistektomijom, u drugom je stvaranje gastroenteroanastomoze neizbježno.
Splenektomija (obično u kombinaciji s šivanjem varikoznih vena srčanog dijela želuca) provodi se zbog kroničnog pankreatitisa, što je dovelo do tromboze slezene vene i, kao rezultat, razvoja segmentarne portalne hipertenzije, koja se klinički manifestira ponavljajućim gastrointestinalnim krvarenjem.
Sa ekspanzijom duktalnog sistema gušterače i, prije svega, njenog glavnog kanala prema tipu jezerskog lanca, prednost se daje primjeni uzdužne pankreatojejunoanastomoze. Suština operacije je najšira moguća disekcija glavnog kanala gušterače kroz prednju površinu gušterače, od njene glave do repa, nakon čega slijedi spajanje kanala s petljom jejunuma izoliranom duž Ru.
Sl. 1. Longitudinalna pankreatojejunostomija (operativna šema). Nakon široke sekcije glavnog kanala pankreasa, šiva se petljem jejunuma izoliranom duž Ru.
U rijetkim slučajevima kroničnog pankreatitisa s izoliranom ili prevladavajućom lezijom tijela i repa organa, distalna resekcija gušterače odgovarajućeg volumena - hemipankreatktomija, subtotalna resekcija organa - može biti operacija izbora. Pitanje izbora metode operacije za takozvani "kapitativni" pankreatitis, koji nije posebno praćen ekspanzijom duktalnog sistema žlijezde, nije tako jasno riješeno. U ovoj situaciji moguća je resekcija pankreatoduodenala, posebno ako nije isključen karcinom glave gušterače.Posljednjih godina sa "capitate" pankreatitisom počela se koristiti izolirana resekcija glave gušterače, sačuvajući ne samo želudac, već i dvanaestopalačno crijevo. Uprkos tehničkoj složenosti, prednost ove operacije je gotovo potpuno očuvanje probavne funkcije, što nesumnjivo poboljšava kvalitetu života pacijenata.
Količina hirurške pomoći za unutrašnju fistulu gušterače, praćenu ascitesom ili pleurijom, ovisi o stanju duktalnog sustava pankreasa i mjestu oštećenja. Fistulama u repnoj regiji žlijezde vrši se resekcija distalnog organa s regijom patološke anastomoze. Fistule koje potiču iz glave ili tijela gušterače i obično praćene ekspanzijom njegovog duktalnog sustava zahtijevaju adekvatnu unutarnju drenažu kanala kroz primjenu uzdužne pankreatojejunoanastomoze, a nije potrebno tražiti i zašiti fistulozni otvor, a zatvara se samostalno nakon uklanjanja intrapankreatične hipertenzije.
Razvoj endoskopskih metoda liječenja omogućio je njihovu upotrebu u određenim oblicima hroničnog pankreatitisa. Dakle s izoliranom stenozom usta glavnog pankreasnog kanala, može se izvesti endoskopska papilosfinkterotomija i virzungotomija. Uz višestruke strogosti duž cijevi, prilično učinkovita mjera za smanjenje intrapanrekreatne hipertenzije je endoskopska instalacija plastičnog stenta kroz papile papile na distalne dijelove virzungskog kanala, tj. pankreatoduodenalna protetika, u prisustvu virzungolitijaze, intervencija se može nadopuniti ekstrahoralnom ultrazvučnom litotripsijom.
Prisutnost unutrašnje fistule pankreasa, koja se očituje ascitesom ili pleurizmom, također služi kao indikacija za uporabu endoprotetike virzung dukta, nakon čega se fistule brzo zatvaraju. Pozitivna strana endoskopskih manipulacija je njihova slaba invazivnost. Međutim, s produljenim stajanjem proteze neminovno dolazi do njene opstrukcije, što dovodi do recidiva bolesti, pa nema potrebe za računanjem o dugoročnoj remisiji nakon protetike. Ipak, čini se da je takva endoskopska intervencija izuzetno koristan postupak kao privremena mjera koja ima za cilj pripremiti teške pacijente za radikalniju kiruršku intervenciju.
Sl. 2. Shema izolovane resekcije glave pankreasa kod hroničnog pankreatitisa.
Za liječenje uporne boli kod pacijenata sa kroničnim pankreatitisom i neproširenim duktalnim sustavom gušterače, u nedostatku komplikacija od strane okolnih organa, kirurške intervencije na autonomnom živčanom sistemu ponekad se koriste za prekid patološkog bolnog afekta. Među njima su najčešći splanchnicektomija (jednostrana i dvostrana) i ekscizija čvorova pluralnog celijakijskog pleksusa. Učinkovitost ovih operacija je niska zbog nepotpunog analgetskog učinka i njegove privremene prirode. Posljednjih godina endoskopska splannicektomija izvedena torakoskopskim pristupom i takozvana "hemijska splanknektktomija", koja se izvodi unošenjem alkohola ili fenola u zonu debla celijakije bilo transdermalno pod kontrolom CT ili iz lumena želuca pod kontrolom eho endoskopa, posljednjih se godina koristi kao palijativna intervencija.
Pankreatitis je upala gušterače koja se javlja ili u akutnom ili hroničnom obliku. Kada osoba naiđe na bolest, tkiva se upaljuju i počinju propadati. Za zaustavljanje procesa potrebno je postići potpuno opuštanje probavnog trakta, a zatim se uključiti u liječenje. Ponekad doktori moraju koristiti hirurško liječenje pankreatitisa.Otkrivamo koje su indikacije za operaciju, kako se operacija odvija, što pacijenta kasnije čeka.
Ako je hronični pankreatitis naglo skočio u akutni oblik, to ne znači da će biti potrebna operacija. Napad se može izliječiti uobičajenim mjerama: oslabiti probavu postom, a zatim slijedite terapijsku dijetu. Tada bolovi odlaze.
Često s dijagnozom akutne upale gušterače, pacijent se hospitalizira s liječenjem. Ljekari posvećuju veliku pažnju na:
- individualne karakteristike pacijenta,
- istorija bolesti
- prisutnost komplikacija u prošlosti.
Liječenje ima konzervativan pristup - u početku su pogodni za uklanjanje bolesti lijekovima i terapijskom dijetom. Dešava se da se gnojno-destruktivni mehanizmi ispoljavaju - i operacija se ne može izostaviti. S sličnom preporukom se susreće 20% pacijenata.
Hirurško liječenje pankreatitisa uvijek je krajnje sredstvo. Ljekari su potpuno svjesni koliko snažne operacije imaju unutarnji organi. Ovakvi postupci pribjegavaju se ekstremnim slučajevima.
Elementarna upala periodično prelazi u fazu propadanja žlijezde. Već je nemoguće liječiti se improviziranim sredstvima i konzervativnim metodama, stvaranje gnoja na žlijezdi više nije moguće zaustaviti, a nije ni moguće ukloniti iz tijela.
Ostali indikatori za hiruršku intervenciju uključuju:
- jaka bol, anestetik ne pomaže,
- dalje širenje bolesti,
- mehanička žutica,
- pojava u žučnoj kesici, kanalima kalkula ili kamenca.
Operacija za pankreatitis izvodi se čak i u ranim fazama, određeno rješenje mora zadovoljiti određene pokazatelje. Hirurška intervencija ima za cilj sprečavanje mogućih komplikacija i zaustavljanje hroničnog pankreatitisa u fazi bolesti.
Komplikacije koje zahtevaju operativni zahvat
Hronični pankreatitis može proći tiho i neprimjetno u tijelu dok se ne pojavi jak napad. Dešava se da pacijent s dijagnosticiranim akutnim oblikom prođe cjelovit ljekarski pregled, zbog čega:
- fistule
- pojava pseudocista,
- pojava gnojnih apscesa,
- pleuris pankreasa,
- ascites pankreasa.
U bilo kojem od opisanih slučajeva operacija postaje obavezna. Napredak komplikacija neće doneti telu nikakvu korist, potrebno je brzo suočiti se sa komplikacijama.
Simptomi gnojnih apscesa
Među komplikacijama koje zahtijevaju trenutnu hiruršku intervenciju je pojava gnojnih apscesa - najčešćih oblika komplikacija. Unaprijed prepoznati ono što se događa vjerovatno je po sljedećim simptomima:
- neprestana groznica
- u području pankreasa (u mjestu lokalizacije upale) palpacija otkriva sabijanje,
- bijela krvna zrnca se pomiču lijevo,
- opaža se hiperglikemija,
- X-zrake prepoznaju šupljine koje sadrže plin,
- Ultrazvuk prepoznaje šupljine ispunjene tečnošću.
Što se prije prepozna komplikacija to je veća vjerojatnost održavanja zdravog tkiva.
Kontraindikacije za operaciju
Pored indikacija za hiruršku intervenciju, postoje i kontraindikacije:
- nagli skokovi krvnog pritiska,
- konstantno šok stanje koje se ne može riješiti,
- nedostatak urina
- visoki nivo enzima u tijelu,
- povišena glukoza u urinu,
- niska razina krvi u tijelu, neuspjeli pokušaji vraćanja prijašnjeg.
Za svaki navedeni simptom, operacija je zabranjena. U početku je potrebno dovesti pacijenta u red, riješiti se neugodne patologije, a zatim izvršiti hiruršku intervenciju.
Zbog takvih pojava, liječnici pažljivo prate pacijenta, provode razne testove i tek nakon istraživanja odlučuju treba li kirurg usluge ili nema potrebe.
Kako je operacija
Hirurško liječenje akutnog pankreatitisa odvija se za dva dana. U prvom se pacijent intenzivno priprema, u drugom se direktno izvodi operacija.
Zadaci ljekara koji obavljaju hirurško liječenje akutnog pankreatitisa:
- ublažiti bol
- sprečavaju moguće komplikacije
- održavati / vratiti funkciju žlezde,
- oslobodite tijelo gnoja i drugih proizvoda propadanja.
Hirurško liječenje hroničnog pankreatitisa zaustavlja napredak bolesti, što dovodi do stabilnog oblika. Hronični pankreatitis neće potpuno nestati, događa se vrlo rijetko. Pacijenti s jednom dijagnosticiranom upalom gušterače moraju slijediti posebnu dijetu i uzimati tablete za život.
Tokom operacije je mnogo postupaka: manipulacija ovisi o zdravstvenoj anamnezi pacijenta. Apscesi sigurno isušuju. Ako hirurg primijeti poremećen protok žuči u dvanaestopalačno crijevo, provodi se kolecistostomija.
Prioritet za hirurga je pacijentovo stanje. Ako dođe do masovnog krvarenja, liječnik se odluči zaustaviti na tome i ne pokušava izliječiti nekoliko bolesti odjednom. Ako je potrebno, liječnici provode od 8 do 10 operacija, završavajući posao do kraja.
Šta je resekcija?
Ponekad kirurg mora izvršiti resekciju - djelomično uklanjanje gušterače. Provodi se u slučajevima lokalizacije upale na određenom dijelu žlijezde. Ako je žarište upale malo, uklanjaju se i žarišta nekroze. Češće je potrebno riješiti se tkiva čije je oštećenje preveliko - izbjegavati situaciju trovanja tijela proizvodima propadanja i širenja upale na druga tkiva. Prema indikacijama, slezina je uklonjena.
Kada je potrebno hirurško liječenje?
Ovo tijelo pruža puno problema stručnjacima i tokom operacije i nakon njega. Pri uklanjanju gušterače, operaciju treba izvoditi samo kvalificirani ljekar i to samo ako je to strogo potrebno.
Sledeće bolesti mogu biti podaci za hirurško lečenje:
- povrede organa
- česte egzacerbacije hroničnog pankreatitisa,
- maligna neoplazma,
- nekroza pankreasa,
- akutni destruktivni pankreatitis,
- pseudociste i hronične ciste.
Koje mogu biti poteškoće sa hirurškom intervencijom?
Operacija uklanjanja gušterače uzrokuje određene poteškoće koje su povezane i sa njegovom fiziologijom i sa položajem i strukturom organa. Smješten je na "neugodnom mjestu". Uz to, ima zajedničku cirkulaciju krvi dvanaesnikom.
Gušterača se nalazi u blizini organa poput bubrega i trbušne aorte, zajedničkog žučnog kanala, donje i gornje šupljine vene.
Poteškoće operacije kod akutnog pankreatitisa povezane su s enzimskom funkcijom žlijezde. To se objašnjava činjenicom da potonji može probaviti tkiva samog organa.
Korisni članak? Podijelite vezu
Osim toga, hirurška intervencija obiluje posljedicama poput stvaranja fistule i krvarenja. To se može dogoditi zbog činjenice da je parenhimsko tkivo od koga su organi sastavljeni vrlo krhko. Stoga ga je jako teško zašiti.
Kada se obavlja operacija pankreatitisa?
Potreba za hirurškim liječenjem uzrokovana je bolestima gušterače prilikom promatranja teških oštećenja tkiva organa. U pravilu se operacija provodi u slučajevima kada alternativne mogućnosti vode samo do neuspjeha ili kad je pacijent u izuzetno ozbiljnom i opasnom stanju.
Treba imati na umu da je svaka intervencija u organ ljudskog tijela prepuna svih vrsta negativnih posljedica. Mehanički put nikad ne garantira oporavak pacijenta, već, naprotiv, uvijek postoji rizik od značajnog pogoršanja ukupne zdravstvene slike. Simptomi i liječenje pankreatitisa kod odraslih često su međusobno povezani.
Osim toga, samo visokokvalificirani doktor uske specijalizacije može provesti operaciju, a ne mogu se sve medicinske ustanove pohvaliti takvim stručnjacima. Dakle, hirurška žlijezda u prisustvu pankreatitisa provodi se u sljedećim situacijama:
- Stanje pacijenta, obilježeno akutnom fazom destruktivne bolesti. Sa sličnom slikom opaža se raspadanje tkiva oboljelog organa nekrotičnog tipa, dok se mogu spojiti gnojni procesi koji služe kao direktna prijetnja pacijentovom životu.
- Prisutnost pankreatitisa u akutnom ili hroničnom obliku, koji je prešao u stadij pankreasne nekroze, odnosno, nekrotične stratifikacije živih tkiva.
- Hronična priroda pankreatitisa koja je zabilježena čestim i akutnim napadima s kratkim vremenom remisije.
Sve ove patologije u nedostatku hirurškog liječenja mogu dovesti do fatalnih posljedica. Štoviše, bilo koje metode konzervativnog liječenja neće dati potrebni rezultat, što je direktna indikacija za operaciju.
Kako se izvodi operacija?
Za rak pankreasa potrebna je i operacija. Preostali slučajevi u kojima je potrebno hirurško lečenje su navedeni gore. Takođe, kod ciste pankreasa operacija je obavezan postupak. Hirurški tretman se izvodi pod utjecajem opće anestezije i mišićnih relaksansa.
Ako postoje simptomi unutrašnjeg krvarenja, tada je potrebna hitna operacija na ovom organu. U ostalim slučajevima se vrši planirana hirurška intervencija.
Dakle, operacija gušterače se izvodi na sljedeći način:
- Prvo se orgulje otvaraju,
- vreća za punjenje je oslobođena krvi,
- površne rupture gušterače su ušivene,
- hematomi su otvoreni i zavojeni,
- u slučaju da dođe do puknuća organa, na njega se postavljaju ubodi, a takođe se i gušterača pankreasa u ovom trenutku šiva,
- ako su glavni prekršaji u repu pankreasa, tada se ovaj dio uklanja zajedno sa slezinom,
- ako je glava organa oštećena, tada se uklanja, ali sa dijelom dvanaesnika,
- Hirurška intervencija završava drenažom vrećice za punjenje.
Neke sorte hirurškog tretmana
U prisustvu ciste pankreasa, operacija uključuje uklanjanje prvog s dijelom organa. U pravilu se u toj situaciji operacija ne smatra jednom od najtežih.
Kamenjem u pankreasu operacija započinje disekcijom tkiva organa. Takođe, zidovi kanala su izloženi ovoj akciji. Nakon toga kamenje se uklanja. Ako postoji veliki broj potonjih, tada se vrši uzdužna disekcija organa nakon čega slijedi uklanjanje kalkula.
Takođe se dešava da dijagnosticiraju rak gušterače. Operacija je najteža. Uz tumor u repu i tijelu, uklanjaju se žlijezda i slezina. Sa malignom neoplazmom u repu i glavi, organ se uklanja zajedno s dvanaesnikom i slezinom.
Resekcija pankreasa - šta je to?
Ovaj organ se uklanja delimično, ali ne u potpunosti, jer čovek ne može da živi bez njega. Ova metoda liječenja naziva se resekcija. U pravilu mu pribjegavaju maligni tumor.
Kako bi se uklonila glava organa, izvodi se Freyova operacija. Vrlo je opasna i komplikovana.
Hirurška intervencija ovom metodom se vrši kod nekroze pankreasa, ozljede u kojoj je oštećen najveći dio pankreasa i za tumor.
Prognoza nakon operacije je mješovita. Naravno, dijelovi organa koji nedostaju nisu obnovljeni.
Pri uklanjanju repa pankreasa povoljan ishod je sasvim moguć bez probavnih smetnji i razvoja dijabetesa. Ali dodatnim operacijama slezine postoji veliki rizik od smanjenog imuniteta i stvaranja tromboze.
Nakon Freyeve operacije, moguće posljedice uključuju zarazne komplikacije, krvarenje i oštećenje okolnih živaca i krvnih žila.
Nakon operacije čovjek ima nedostatak hormona i enzima. Uostalom, to su bili oni koji su ih proizveli udaljeni organi. U tom slučaju pacijentu je propisan zamjenski tretman, koji vam omogućuje da malo zamijenite funkciju žlijezde.
Transplantacija gušterače
Ova operacija je veoma složena. Ne vrši se, čak i ako je pacijentu dijagnosticiran tumor žlezde. Potonji se vrlo rijetko uklanja. Prvo, operacija se smatra vrlo skupom, i drugo, mali procenat preživljavanja pacijenata. Budući da je gušterača neparni organ, može se uzimati samo od nežive osobe.
Nakon zamrzavanja organ se može čuvati samo oko četiri sata. To je složenost provođenja operacije transplantacije gušterače.
Postavljanje organa donora na njegovo fiziološko mjesto je teško. Njegova transplantacija izvodi se premještanjem u trbušnu šupljinu i povezivanjem s ilijalnim, slezenog i jetrenim sudovima.
To se učiniti vrlo je problematično i postoji velika vjerovatnost smrti pacijenta zbog šoka i jakog krvarenja. Stoga se ova metoda hirurške intervencije ne praktikuje.
Tkivo gušterače karakteriše visoka antigenost. A ako nema odgovarajuće terapije, donatorska žlijezda će ostati samo nekoliko dana nakon kirurškog liječenja. Tada će doći do odbijanja.
Šta mogu biti postoperativne komplikacije?
U pravilu jedna od najčešćih posljedica nakon operacije je postoperativni pankreatitis. Simptomi razvoja ove bolesti biće:
- leukocitoza
- groznica
- brzo pogoršanje stanja čoveka,
- jaka bol u epigastričnoj regiji,
- visoka razina amilaze u krvi i urinu.
Akutni pankreatitis najčešće se javlja kod pacijenata koji nakon operacije na gušterači formiraju akutnu opstrukciju glavnog kanala. To se događa zbog edema organa.
Ostale komplikacije nakon operacije uključuju pogoršanje šećerne bolesti, peritonitisa i krvarenja, zatajenje cirkulacije, nekroze pankreasa i bubrežno-jetrenu insuficijenciju.
Šta je suština postoperativnog liječenja?
Odgovarajuću terapiju propisuje specijalista nakon proučavanja anamneze pacijenta.
U pravilu, nakon operacije, ljekari savjetuju da se pridržavate dijeta, pridržavate se posebnog nježnog režima, jedete posebne dodatke enzimima koji pomažu u probavi hrane.
Takođe je preduvjet fizikalna terapija i fizioterapija.
Budući da nakon uklanjanja pankreasa većina počinje da boluje od dijabetesa, propisan im je insulin.
Dijeta nakon operacije
Klinička ishrana je jedna od glavnih komponenti perioda rehabilitacije pacijenta.
Dijeta počinje nakon dva dana posta. Trećeg dana pacijentu je dozvoljeno da jede pire od supa, čajeve bez šećera, krekere, rižu i heljdino kašu s mlijekom, sirom, malo putera i parnog proteinskog omleta.
Prije odlaska u krevet pacijent može popiti čašu vode s medom ili jogurtom.
Prvih sedam dana za pacijenta svu hranu treba pariti. Nakon ovog perioda, možete jesti kuhanu hranu.
Prognoza nakon operacije
Obično, kakva će biti sudbina osobe, ovisi o preoperativnom stanju pacijenta, načinu hirurškog liječenja, kvaliteti dispanzernih događaja i pravilnoj prehrani.
Patološko stanje, zbog kojeg je uklonjen dio gušterače, i dalje utječe na stanje pacijenta.
Pomoću resekcije organa kod raka, postoji velika vjerovatnost recidiva. Ako se kod takvih bolesnika očituju štetni simptomi, potrebno je posavjetovati se sa stručnjakom kako biste isključili proces metastaziranja.
Fizičko i mentalno naprezanje, kršenje terapijskih postupaka i pravilne prehrane ne mogu utjecati na pacijentovo tijelo na vrlo dobar način. Isto tako dovodi do razvoja egzacerbacija bolesti pankreasa. Od ispravnosti, discipline i tačnog pridržavanja svih imenovanja hirurga zavisi koliko će i kako osoba živeti.
Operacija gušterače: pregledi pacijenta
Proučavajući slučajeve hirurškog liječenja, možemo reći da su odgovori prilično pozitivni. U osnovi govorimo o malignim novotvorinama u gušterači. Rođaci i sami pacijenti kažu da su uspjeli pobijediti bolest, uprkos strahovima.
Stoga je hirurška intervencija, uz pomoć kvalificiranih stručnjaka, svojevrsni pojas za spašavanje pacijenata.
Postoje i pregledi ljudi koji se tiču nekroze pankreasa. Kao što znate, ova bolest je zanemareni slučaj akutnog pankreatitisa. Na Internetu se može vidjeti veliki broj hirurga ljudi koji su im pomogli da prežive.
Iz toga proizilazi da, uprkos činjenici da se operacija pankreasa smatra jednim od složenih hirurških tretmana, pomaže da se izbace bolesni i da se nastavi raditi u istom duhu. Samo ne zaboravite broj preporuka i savjeta koje vam daje ljekar. I tada ćete se osjećati kao zdrava i punokrvna osoba.
Pankreatitis gušterače vrlo je ozbiljna bolest kod koje je žlijezda oštećena te to u budućnosti dovodi do metaboličkih promjena. Danas razmatramo uzroke ove bolesti, kako se nositi s njom, koje metode koristiti.
Uzroci bolesti
Dijagnoza pankreatitisa pankreatitisa u naše vrijeme prilično je česta pojava. Ali zašto ljudi sve više pate od toga? Sve ćete shvatiti kad saznate razloge koji stimulišu pojavu ove bolesti.
- Poprsje s alkoholnim pićima.
- Nepravilna prehrana, naime česta upotreba slane, začinjene i masne hrane.
- Višak kilograma.
- Popratne bolesti, kao što su: holecistitis, hepatitis, holelitijaza, čir, gastritis, oteklina.
- Operacija pankreasa ili povreda na njemu.
- Pušenje
- Alergija na hranu.
- Nasljednost
- Uzimanje lijekova, nakon čega se pojavi bolest (tetraciklini, citostatici, sulfonamidi).
Simptomi akutnog pankreatitisa
Uz ovaj oblik bolesti, poremećen je slobodan odljev soka gušterače, on prestaje biti probavljen vlastitim enzimima. Za dijagnozu akutnog pankreatitisa, karakteristično je sledeće:
- Jaka bol. Javlja se na lijevoj strani trbuha i nakon nekog vremena se širi čitavim trbuhom.
- Mučnina, pa čak i povraćanje.
- Krvni pritisak je neorganizovan.
- Povreda razumjevanja stvarnosti.
- Može doći do stanja šoka.
Ovi simptomi su previše ozbiljni za liječenje bolesti kod kuće. Zbog toga u akutnom pankreatitisu treba hitno pozvati hitnu pomoć.Iskusni hirurg treba pregledati pacijenta i bez odlaganja ga identificirati u bolnici na daljnjem liječenju i promatranju. Malo je vjerovatno da se može izbjeći operacija gušterače u akutnom obliku bolesti.
Hronični pankreatitis: simptomi i liječenje u početnom periodu
Znakovi ove vrste bolesti nisu tako zastrašujući i ne zahtijevaju hitnu njegu. Sada ćemo razmotriti što je hronični pankreatitis, simptome i liječenje ove vrste bolesti.
Za početak, potrebno je razlikovati dva perioda kod hronične upale:
- Početnik.
- Period prividnog oštećenja gušterače.
Prvo razdoblje može trajati dugo - do 10 godina. Simptomi za ovaj period:
- Sindrom boli Bol se može lokalizirati u gornjem i srednjem dijelu trbuha, u lijevoj lumbalnoj regiji pa čak i u predjelu srca. Najčešće se takve neprijatne senzacije javljaju 15-20 minuta nakon jela.
- Mučnina, povraćanje je moguće.
- Napuhanost.
- Proliv
Prva se stavka opaža kod pacijenata često, ali ostatak se ne može pojaviti. Čak i ako se pojavi simptom, tada uz pomoć lijekova možete brzo ublažiti stanje.
Period oštećenja gušterače
Ovde su znakovi sledeće prirode:
- Bolovi nisu tako očigledni kao u prvom slučaju.
- U ovom slučaju prevladava dispeptički sindrom: žgaravica, belching, mučnina, natečenost.
- Postoji sindrom maldigestije. To je slučaj kada dođe do poremećaja probave hrane do onih čestica koje bi bile apsorbirane.
- Postoji sindrom malabsorpcije. U ovom slučaju mehanizam apsorpcije u tankom crijevu je potpuno poremećen.
Za maldigestiranje i malapsorpciju karakteristični su sljedeći simptomi:
- fetidna, obilna stolica,
- gubitak kilograma
- smanjen vid uveče,
- pojavljuje se krvarenje desni
- mogu se pojaviti konjuktivitis, stomatitis i svrab na koži
- razvija se anemija
- zbog činjenice da dolazi do poremećaja usvajanja kalcijuma, javljaju se grčevi i bolovi u kostima,
- neuropsihičko uzbuđenje,
- pojava hladnog znoja
- drhtanje u tijelu
- suva koža
- oseća se stalna žeđ.
Neophodno je liječiti hronični pankreatitis kako bi se izbjegla operacija pankreasa. Terapija treba biti adekvatna i razumna. Tek nakon prolaska svih potrebnih testova, kao i savjetovanja sa ljekarom, može se propisati terapija. Sada ćemo razmotriti kojoj dijagnostici pacijent mora proći kako bi slika bolesti postala jasna.
Prepoznavanje bolesti
Sledeće vrste dijagnostike će dati potpunu sliku bolesti:
- Ultrazvučni pregled Ultrazvuk pankreasa za pankreatitis je integralni postupak analize. Ova vrsta dijagnoze pokazuje koliko je povećana u veličini, pokazuje heterogenost strukture, moguće prisustvo cista i širenje kanala. Tačnost takve studije je 80–85%. To nije baš visok rezultat, pa bi trebalo uzeti i laboratorijske testove.
- Računalo i magnetna rezonanca. Ovakve vrste dijagnostike, kao u prvom slučaju, pokazuju koliko je gušterača povećana. Uz to, uz pomoć takvih istraživanja, mogu se otkriti zloćudne formacije, pseudociste i lezije susjednih organa.
- Endoskopska retrogradna holangiopankreatografija. Ovo je najtačniji postupak koji pokazuje gotovo stopostotni rezultat. Osim toga, ova vrsta dijagnoze je najjeftinija od gore navedenog. Istina, postoji i minus: ova metoda nije najprijatnija, a u nekim slučajevima i bolna.
Koje testove je potrebno uraditi da bi se postavila dijagnoza?
Pored gore navedenih metoda za prepoznavanje bolesti, liječnik daje upute za prolazak takvih studija:
- Opšti test krvi Njegovi rezultati pokazuju znakove upale i moguće anemije.
- Davanje krvi za određivanje šećera u krvi.Ovakva analiza je neophodna da bi se otkrilo postoji li dijabetes kod pacijenta.
- Analiza mokraće Pokazuje moguće bolesti bubrega.
- Elektrokardiogram i ehokardiografija isključuju srčane bolesti.
Nakon prolaska navedenih testova slika će biti jasno vidljiva kao i postavljena dijagnoza pankreatitisa ili ne.
Uloga specijalista u liječenju bolesti
Za pankreatitis gušterače potreban je odgovarajući tretman. Stoga pacijenta ne treba savjetovati jedan liječnik, nego nekoliko njih, kako bi se razvila opća slika njegovog stanja, a liječnici su mu propisali ispravnu terapiju.
Pacijent bi trebao doći na konsultacije s takvim stručnjacima:
- Gastroenterolog. Propisuje liječenje.
- Do hirurga. Pomoć ovog stručnjaka potrebna je ako bol ne prestaje ili postoje bilo kakve komplikacije.
- Endokrinolog. Neophodno je ako pacijent ima šećernu bolest.
- Kardiologu. Potrebna je konzultacija s tim stručnjakom kako bi se isključile moguće patologije kardiovaskularnog sistema.
Rezultat liječenja ovisit će o kvalifikaciji ljekara. Stoga morate odabrati najbolje od najboljih na njihovim poljima. Možete se pitati o iskustvu ljekara, koliko operacija su izveli, ima li statistika. Zdravlje je u vašim rukama. A zbog toga koliko je stručnjak vješt, brzina i učinkovitost vašeg liječenja i brzi oporavak ovisit će o 80%.
Principi pravilne ishrane za pankreatitis. Dijeta
Uz ovu bolest, važno je slijediti određena pravila koja se tiču prehrane. Budući da će dobrobit pacijenta ovisiti o kvaliteti i količini uzete hrane. Sljedeće principe koje morate znati:
- Hranu morate jesti najmanje 5-6 puta dnevno. Treba jesti malo, u malim porcijama.
- Najbolje je jesti pire hranu. Činjenica je da takvim posluživanjem jela sluznica želuca neće biti iritirana.
- Proteini (150 grama dnevno) trebali bi prevladati u prehrani. Količina masti ne smije biti veća od 80 grama dnevno. Ugljikohidrati također trebaju biti oprezni.
- Tabu je previše vruće ili, obrnuto, hladno jelo.
- U razdoblju pogoršanja stanja, preporučljivo je u potpunosti odustati od bilo koje hrane najmanje jedan dan.
Sada razmislite koja hrana blagotvorno utiče na stanje gušterače.
Lista preporučenih proizvoda
Glavni uvjet bolesti kao što je pankreatitis pankreasa je dijeta. To je glavni princip liječenja. Šta je suština ishrane? Koristite samo onu hranu i jela koja neće iritirati sluznicu gušterače. Sljedeće proizvode mogu i trebaju konzumirati osobe koje pate od ove vrste upale.
- Jučerašnji hleb od pšenice.
- Sekundarna supa od pilećeg ili goveđeg juha.
- Meso: piletina, teletina, ćuretina. Način pripreme: prokuhati, peći u rerni. Meso ne bi trebalo da sadrži nikakve začine.
- Parena riba, kuhana ili pečena u pećnici.
- Mliječni proizvodi s niskim udjelom masti.
- Kuhano povrće. Ako želite sirovo, onda samo u mljevenom obliku.
- Različite vrste tjestenine.
- Grožđice (heljda, riža, zobena kaša).
- Pečeno voće (u vidu jabuke i kruške).
- Jelly.
- Pirjano voće, žele, slabi čaj.
Lista namirnica koje su kontraindicirane kod pankreatitisa
- Primarne mesne ili riblje juhe. Odnosno, masna, visokokalorična.
- Proso se ne treba jesti sa žitarica.
- Masno meso, riba, perad.
- Od povrća tabu za rotkvice, rotkvice, kupus, kislice i špinat.
- Svježi kruh ili bilo koje tijesto.
- Razne vrste kobasica, konzervirana hrana.
- Alkoholna pića.
- Sladoled.
- Jaki čaj, kafa.
Upotreba gore navedenih proizvoda dovest će do negativnog ishoda, koji se zove "upala gušterače" (pankreatitis, jednostavno rečeno). Da se sa svojim zdravljem ne igrate ruletom, sjetite se hrane koju je zabranjeno jesti sa ovom bolešću. Napokon, dijeta je već 60% pozitivnog ishoda tijeka bolesti.
Lečenje hroničnog pankreatitisa
Terapija ove bolesti usmjerena je na smanjenje količine žuči.Pankreatitis gušterače, čije se liječenje svodi samo na uporabu posebnih tableta, dat će privremeni rezultat. A ako će pored ovoga pacijent pravilno jesti, slijediti dijetu, to će biti gotovo stopostotno jamstvo uspješnog oporavka.
Ali sada se posvetimo lijekovima koji pomažu u borbi protiv ove bolesti.
Dakle, lijekovi koji pomažu u uklanjanju grča u mišićima:
- Ovo su tablete za gušteraču. Pankreatitis se leči sledećim antispazmodicima: No-Shpa, Spazmoverin, Spazmol.
- Supstanca za pripremu doznih oblika "Papaverin".
Sljedeći lijekovi smanjuju lučenje želudačnog soka:
- Kapsule Omeprazol.
- Tablete "Ranitidin", "Famotidine".
Sljedeći lijekovi normaliziraju probavni proces i reguliraju rad pankreasa. "Alohol", "pankreatin", "Fenipentol" - to su tablete iz pankreasa. Pankreatitis nije rečenica.
Takođe, lijekovi koji inhibiraju proizvodnju enzima pankreasa propisuju se za liječenje pankreatitisa. Među tim lijekovima se često koristi otopina Aprotinin.
Ako je prisutna jaka bol ili osoba gubi na težini, tada je moguća hospitalizacija i daljnja terapija strogo pod nadzorom stručnjaka. Hirurška intervencija je propisana ako gušterača više nije podvrgnuta terapiji. Liječenje, dijeta s teškim porazom neće pomoći. Samo će uklanjanje jednog njegovog dijela spasiti od daljnjeg uništenja.
To ne znači da nakon medicinskog tretmana dolazi do potpunog oporavka. Tužno je reći, ali pankreatitis se ne može u potpunosti izlečiti. No da se gušterača ne bi dalje raspadala, važno je podvrgnuti se liječenju, kao i slijediti strogu dijetu, koja je gore opisana.
Liječenje akutnog pankreatitisa
Ova vrsta bolesti zahtijeva hospitalizaciju. U bolnici je pacijentu propisana sljedeća terapija:
- Intravenska infuzija lijekova koji će pomoći očistiti krv toksina i enzima pankreasa.
- Lijekovi protiv bolova.
- Tablete koje će uništiti enzime žlijezde. Na primjer, tablete Cordox.
- Lijekovi protiv povraćanja.
- Antibiotici.
- Antispazmodike.
Pored toga, terapija uključuje:
- Potpuni prekid ishrane kroz usta do 6 dana. To je neophodno kako bi aktivnost gušterače privremeno bila obustavljena.
- Intravenska prehrana.
- Umjetna aktivacija mokrenja kako bi toksične tvari vjerovatnije napustile tijelo mokraćom.
- Ispiranje crijeva.
Prevencija pankreatitisa
Da se ne bi došlo do ponovne pojave bolesti, a bolest vas opet neće srušiti, važno je pridržavati se sljedećih pravila:
- Jedite dobro. Pridržavanje dijeta najvažniji je uvjet za održavanje zdravlja pankreasa.
- Kategorična zabrana svih vrsta alkoholnih pića.
- Prestanite pušiti.
- Smanjite fizičku aktivnost. Trčanje, skakanje, posjećivanje kupatila i saune loše je za gušteraču. Idealna opcija su vježbe disanja i masaže.
Iz članka ste saznali šta predstavlja bolest koja se zove pankreasni pankreatitis. Utvrdili su koje metode za liječenje te bolesti kao i kako prepoznati bolest. Shvatili smo da je stroga dijeta ključ za brzi oporavak pacijenta.
Hirurška intervencija kod akutnog pankreatitisa je ili hitna ili hitna, postupak se izvodi u prvim satima napada, kao i u prvim danima pacijentovog manifestiranja bolesti. Indikacija u ovom slučaju je peritonitis enzimskog ili akutnog tipa, koji je uzrokovan blokadom papile dvanaestopalačnog crijeva. Odgođena vrsta hirurške intervencije provodi se tijekom faze odbacivanja i topljenja nekrotičnih područja i retroperitonealnog vlakna. U pravilu se to dešava desetog dana nakon početka akutnog napada kod pacijenta.
Zakazane operacije za pankreatitis izvode se tokom potpune eliminacije upalnih procesa u oboljelom organu. Cilj je u ovom slučaju spriječiti ponavljajući tok bolesti. Bilo koje mjere se poduzimaju tek nakon temeljite dijagnoze, a osim toga sveobuhvatnog pregleda pacijenta. Saznat ćemo u kojim situacijama je potrebna hirurška intervencija, a otkriti ćemo i koje komplikacije i posljedice mogu nastati tijekom perioda oporavka.
Glavne poteškoće u obavljanju hirurškog liječenja
Hirurgija na pozadini pankreatitisa uvijek je složena, kao i teško predvidljiva procedura, koja se temelji na brojnim aspektima koji su povezani s anatomijom unutarnjih organa mješovite sekrecije.
Tkiva unutrašnjih organa su jako krhka, pa najmanja manipulacija može biti uzrokovana jakim krvarenjem. Slična komplikacija tijekom oporavka pacijenta nije isključena.
Pored toga, u neposrednoj blizini žlijezde vitalni su organi i njihovo malo oštećenje može dovesti do ozbiljnih kvarova u ljudskom tijelu, kao i do nepovratnih posljedica. Tajna, zajedno s enzimima koji se stvaraju direktno u organu, utječe na nju iznutra, što dovodi do stratifikacije tkiva, što značajno usložnjava tijek operacije.
Simptomi i liječenje pankreatitisa kod odraslih
Akutni pankreatitis karakterišu sledeći simptomi:
- Jaka trbušna bol sa lokalizacijom i u desnom i u lijevom hipohondriju.
- Opšte slabost.
- Povišena tjelesna temperatura.
- Mučnina i povraćanje, ali nakon pražnjenja želuca, ne dolazi do olakšanja.
- Zatvor ili proliv.
- Umjerena dispneja.
- Štucanje.
- Napuhanost i druge tegobe u trbuhu.
- Promjena boje kože - pojava plavkastih mrlja, požutela ili crvenila lica.
Pacijent je smješten u odjeljenje gdje se provodi intenzivna njega. U težim slučajevima je potrebna operacija.
Propisati terapiju lijekovima:
- antibiotici
- protivupalni lekovi
- enzimi
- hormoni
- kalcijuma
- lijekovi protiv choleretic-a
- premazi na bazi bilja.
Komplikacije nakon operacije
Nakon operacija s pankreatitisom vjerovatno će se pojaviti sljedeće komplikacije:
- U području trbušne šupljine mogu se početi nakupljati nekrotični ili gnojni sadržaji, izraženi naučnim jezikom, bolesniku je dijagnosticiran peritonitis.
- Dešava se da dolazi do pogoršanja simultanih bolesti povezanih sa aktivnošću gušterače i proizvodnjom enzima.
- Proces začepljenja glavnih kanala može dovesti do pogoršanja pankreatitisa.
- Meka tkiva obolelog organa možda ne zarastaju i pozitivna dinamika obnove pankreasa se ne može primetiti.
- Najopasnije komplikacije uključuju zatajenje više organa zajedno sa pankreasnim i septičkim šokom.
- Kasnije negativne posljedice operacije pankreatitisa uključuju pojavu pseudocista zajedno s fistulama pankreasa, razvoj dijabetesa melitusa i egzokrine insuficijencije.
Priprema za rad
Bez obzira na vrstu pankreatitisa, bilo da je parenhimski, bilijarni, alkoholni, kalkulantni i tako dalje, glavni događaj u pripremi je apsolutno gladovanje koje, nažalost, služi kao pomoć pri pogoršanju te bolesti. Koje se operacije rade s pankreatitisom, razmotrit ćemo dalje.
Nedostatak hrane u probavnom sistemu značajno smanjuje vjerojatnost postoperativnih komplikacija. Odmah na dan operacije pacijent ne može jesti, postavljen mu je klistir za čišćenje, a zatim se vrši premedikacija. Potonji postupak uključuje primjenu lijekova kako bi se pacijentu olakšao ulazak u anesteziju.Takvi lijekovi u potpunosti suzbijaju strah od medicinskih manipulacija, pomažući u smanjenju lučenja žlijezde i spriječavaju razvoj alergijskih reakcija. U tu svrhu se koriste razni lijekovi, u rasponu od sredstava za smirenje i antihistaminika, do holinolitika i antipsihotika.
Slede tehnike za operaciju akutnog pankreatitisa.
Vrste hirurških intervencija za pankreatitis
Dostupne su sledeće vrste operacije pankreatitisa:
- Postupak resekcije distalnih organa. Tokom procesa liječenja hirurg vrši uklanjanje repa, kao i tijela gušterače. Količine ekscizije određuju se prema stupnju oštećenja. Takva se manipulacija smatra preporučljivom u slučajevima kada lezija ne zahvaća cijeli organ. Prehrana za pankreatitis nakon operacije izuzetno je važna.
- Subtotalnom resekcijom podrazumijeva se uklanjanje repa, većine glave pankreasa i njegovog tijela. Međutim, zadržani su samo neki segmenti u blizini dvanaestopalačnog crijeva. Ovaj se postupak izvodi isključivo s ukupnom vrstom lezije.
- Nekrosecvestrektomija se vrši u sklopu kontrole ultrazvuka, kao i fluoroskopije. Istovremeno se u organu otkriva tekućina, provodeći drenažu kroz posebne cijevi. Nakon toga uvode se odvodi velikog kalibra kako bi se isprala šupljina i izvršila vakuum ekstrakcija. Kao dio završne faze liječenja, veliki se odvodi zamjenjuju manjim, što pridonosi postepenom zacjeljivanju postoperativne rane uz održavanje odljeva tekućine. Indikacije za operaciju pankreatitisa treba strogo poštovati.
Među najčešćim komplikacijama nalaze se gnojni apscesi. Mogu se prepoznati po sljedećim simptomima:
- Prisutnost febrilnih stanja.
- Hiperglikemija sa pomakom leukocitne formule ulijevo.
- Potpunost zahvaćenog područja gnojom tokom ultrazvučnog pregleda.
Rehabilitacija i zbrinjavanje pacijenata u bolnici
Nakon operacije zbog pankreatitisa, pacijent odlazi na odjel intenzivne njege. U početku ga drže na intenzivnoj njezi, gdje mu se pruža odgovarajuća njega, a prate se i vitalni pokazatelji.
Dobro stanje pacijenta u prvih dvadeset i četiri sata uvelike otežava uspostavljanje postoperativnih komplikacija. Obavezno nadziranje urina, krvnog pritiska, kao i hematokrita i glukoze u tijelu. Neophodne metode za praćenje uključuju rendgen prsa i elektrokardiogram srca.
Drugi dan, pod relativno zadovoljavajućim stanjem, pacijent je prebačen na hirurško odjeljenje, gdje mu je pružena potrebna njega, uz pravilnu ishranu i složenu terapiju. Hrana nakon operacije pankreatitisa pažljivo je odabrana. Shema naknadnog liječenja ovisi o težini, a osim toga, o prisutnosti ili odsutnosti negativnih posljedica operacije.
Kirurzi primjećuju da pacijent mora biti pod nadzorom medicinskog osoblja mjesec i pol do dva mjeseca nakon operacije. Ovo je vrijeme obično dovoljno da se probavni sistem prilagodi modifikacijama, kao i da se vrati svom normalnom radu.
Kao preporuke za rehabilitaciju, pacijentima nakon otpuštanja savetuje se strogo pridržavanje potpunog odmora, kao i odmora u krevetu, pored toga, takvim pacijentima je potrebna popodnevna uspavanka i dijeta. Jednako je važna i atmosfera u domu i porodici. Ljekari napominju da je potrebna podrška rodbine i rodbine. Ovakve mjere omogućit će pacijentu da bude siguran u uspješan ishod naknadne terapije.
Dve nedelje nakon otpusta iz bolničkog odeljenja, pacijentu je dozvoljeno da izađe napolje, krećući kratke šetnje nespretnim korakom. Treba naglasiti da je u procesu oporavka pacijentima strogo zabranjeno pretjerano raditi. Posljedice operacije pankreatitisa prikazane su u nastavku.
Kada je potrebna operacija?
Upala gušterače uzrokuje ozbiljnu štetu ljudskom zdravlju. Ponekad konzervativni tretman ne donosi olakšanje, a bolest se mora liječiti hirurški. Često se izvodi operacija za pankreatitis kako bi se spasio život pacijenta.
Šta je prevencija akutnog pankreatitisa?
Šta trebam učiniti? | Šta treba izbjegavati? |
|
|
Postoperativna terapija
Kao takav, algoritam tretmana nakon operacije protiv pankreatitisa određuje određenim faktorima. Da bi propisao terapiju, lekar pažljivo proučava istoriju pacijenta zajedno sa konačnim ishodom intervencije, stepenom obnove žlezde, rezultatima laboratorijskih ispitivanja i instrumentalnom dijagnostikom.
Ako nema dovoljno proizvodnje inzulina pankreasa, može se dodatno propisati i liječenje inzulinom. Sintetski hormon pomaže obnavljanju i normalizaciji glukoze u ljudskom tijelu.
Preporučuje se uzimanje lijekova koji će pomoći razvijanju optimalne količine enzima ili ih već sadrže. Takvi lijekovi poboljšavaju rad organa za varenje. U slučaju da ti lijekovi nisu uključeni u režim liječenja, pacijent može razviti simptome kao što su povećana tvorba plina zajedno s naduvavanjem, proljevom i žgaravicom.
Šta još uključuje hirurško liječenje gušterače?
Uz to, pacijentima se dodatno preporučuju aktivnosti u obliku ishrane, terapijskih vježbi i fizioterapije. Uravnotežena vrsta prehrane dominantna je metoda u periodu oporavka. Pridržavanje prehrane nakon resekcije organa uključuje dvodnevno post, a trećeg dana je dozvoljena štednja hrane. U tom je slučaju dozvoljeno jesti sljedeće proizvode:
- Čaj bez šećera s krekerima i juha od pire-a.
- Kaša u mleku s rižom ili heljdom. Tokom kuvanja, mleko treba razblažiti vodom.
- Parni omlet, sa samo proteinima.
- Jučer sušeni hljeb.
- Do petnaest grama putera na dan.
- Skuti sir s malo masnoće.
Prije odlaska u krevet, pacijentima se preporučuje popiti jednu čašu kefira s malo masnoće, koji se ponekad može zamijeniti čašom tople vode s dodatkom meda. I tek nakon deset dana pacijentu je dopušteno da u svoj jelovnik uključi neku ribu ili mesne proizvode.
Medicinska prognoza operacije pankreasa za pankreatitis
Sudbinu osobe nakon operacije na gušterači određuju mnogi faktori, koji uključuju stanje prije operacije, metode njegove provedbe zajedno s kvalitetom terapijskih i dispanzerskih mjera, a osim toga, pomoć samog pacijenta i tako dalje.
Bolest ili patološko stanje, bilo da je riječ o akutnom obliku upale gušterače ili ciste, uslijed kojeg su medicinske manipulacije u pravilu korištene, i dalje utječu na opće dobro ljudi, kao i na prognozu bolesti.
Na primjer, ako se resekcija provede zbog raka, tada postoji visoki rizik od ponovne bolesti. Prognoza vezano za petogodišnje preživljavanje takvih pacijenata je razočaravajuća i iznosi i do deset posto.
Čak i malo nepridržavanje preporuka liječnika, na primjer, fizički ili mentalni umor, kao i nestabilnost u prehrani, može negativno utjecati na stanje pacijenta, izazivajući pogoršanje, što može dovesti do smrtnog ishoda.
Dakle, kvaliteta života pacijenta, kao i njegovo trajanje nakon operacije na gušterači, izravno ovisi o pacijentovoj disciplini i pridržavanju svih medicinskih recepata.
Da li imate operaciju pankreatitisa? Saznali smo da.
Da li je moguće pružiti prvu pomoć za akutni pankreatitis prije dolaska liječnika?
Šta trebam učiniti? | Šta se ne može učiniti? |
|
|
Postoje li efikasni narodni lijekovi za akutni pankreatitis?
Nijedan narodni lijek ne može zamijeniti cjelovito liječenje u bolnici. Štoviše, nestručnom primjenom ljekovitih biljaka i drugih sredstava možete naštetiti pacijentu, pogoršati ozbiljnost njegovog stanja. Samoliječenjem i odustajanjem poziva do ambulante možete izgubiti vrijeme.
Koje bolesti mogu ličiti na akutni pankreatitis?
Bolesti koje mogu ličiti na akutni pankreatitis :
- Akutni holecistitis - upala žučne kesice. Počinje postepeno. Manifestira se u obliku grčevitih bolova ispod desnog rebra, koji se daju na desno rame, ispod lopatice, žutosti kože, mučnine i povraćanja.
- Perforacija čira na želucu ili dvanaestopalačnom crevu - stanje u kojem nastaje prolazni otvor u zidu organa. Jaka je akutna bol u gornjem dijelu trbuha (ponekad se uspoređuje sa "udarom bodeža"), mučnina, povraćanje jednom. Trbušni mišići postaju vrlo napeti. U pravilu, prije toga, pacijentu je već dijagnosticiran čir.
- Crijevna opstrukcija . Ovo stanje može biti posljedica različitih razloga. Manifestira se postepenim porastom kolika, grčevitim bolovima u trbuhu, nedostatkom stolice, povraćanjem s neugodnim mirisom.
- Crijevni infarkt . Javlja se kada je poremećen protok krvi mezenterijske žile hranjenje creva. Postoji akutni grčevi u trbuhu, mučnina, povraćanje i nema stolice. Tipični bolesnici su obično patili od kardiovaskularnih bolesti.
- Akutni upala slijepog crijeva - upala slijepog crijeva (dodatak )Bol u trbuhu se postepeno povećava, a zatim se premješta u desni donji dio, javlja se mučnina, napetost trbušnih mišića. Telesna temperatura može lagano porasti.
- Infarkt miokarda . Obično ga karakterizira bol iza sternuma, ali može se pojaviti atipično, na primjer, u obliku jakih bolova u trbuhu. Pacijent postaje blijed, javlja se nedostatak daha, hladan, ljepljiv znoj. Konačna dijagnoza se postavlja nakon EKG-a.
- Dijafragmatična kila . Dijafragmatična kila je stanje kod kojeg se dio želuca i / ili creva diže kroz dijafragmu prema grudima. Obično se grčenje događa prilikom fizičkog napora, postoji akutna bol u grudima i trbuhu, koji se proteže u ruku, ispod lopatice. Pacijent leži na boku i povlači koljena na prsa, pada mu krvni pritisak, postaje blijed, pojavljuje se hladan znoj. Kada se stomačić stegne, dolazi do povraćanja.
- Toksična infekcija putem hrane . Bolest kod koje dolazi do infekcije bakterijskim toksinima, obično putem hrane. Postoje bolovi u trbuhu, proliv, opće pogoršanje.
- Upala pluća donjeg dijela loba - upala u donjim delovima pluća. Tjelesna temperatura raste, javlja se bol u grudima, ponekad i u trbuhu. Pojavljuje se suh kašalj koji nakon 2 dana postaje vlažan. Pojavljuje se kratkoća daha, pogoršava se opće stanje pacijenta.
Koja je klasifikacija Atlanta za akutni pankreatitis?
Međunarodna klasifikacija akutnog pankreatitisa u Atlanti:
Patološki procesi u pankreasu | 1. Akutni pankreatitis :
3.Nekroza pankreasa (smrt tkiva pankreasa):
5.Apsces gušterače (čir) . |
Stanje tkiva pankreasa |
|
Širenje nekroze u tkivu pankreasa |
|
Tok bolesti |
|
Periodi bolesti | 1. Poremećaj cirkulacije, šok. 2. Kršenje funkcije unutrašnjih organa. 3. Komplikacije. |
Šta je akutni postoperativni pankreatitis?
Simptomi, dijagnoza i liječenje postoperativnog pankreatitisa isti su kao i kod drugih sorti. Ljekaru je često teško odmah postaviti dijagnozu zbog sljedećih faktora :
- nije jasno da li je bol uzrokovana samom operacijom, ili oštećenjem gušterače,
- zbog upotrebe lijekova protiv bolova i sedativa simptomi nisu tako izraženi
- nakon operacije mogu se pojaviti mnoge komplikacije, i daleko je od toga da je uvijek moguće odmah shvatiti da su simptomi povezani s gušteračom.
Indikacije za različite oblike upale pankreasa
Kirurgija akutnog pankreatitisa provodi se u slučaju:
- povrede ili povrede trbušne šupljine,
- opstruktivna žutica izazvana infekcijom žučnih puteva,
- nejasna dijagnostika,
- pankreatična nekroza ili hemoragični pankreatitis,
- krvarenje, apsces, perforacija creva.
Indikacije za operaciju u hroničnom obliku bolesti:
- virungolitijaza (kamenci u kanalima žlezde),
- oslabljena propusnost pankreasnih kanala,
- hronični pankreatitis s bolestima jetre, želuca, dvanaestopalačnog creva,
- hronični pankreatitis sa sindromom upornog bola,
- sumnja na karcinom pankreasa,
- fistule i ciste,
- duodenostaza.
Hirurško liječenje pankreatitisa u hroničnom obliku uslovno se dijeli na:
- operacija pankreasa,
- operaciju želuca i dvanaestopalačnog creva,
- uklanjanje žučnog mehura,
- intervencije u autonomnom nervnom sistemu.
Operacije ovisno o uvjetima izvršenja su:
- Rani. Izvode se tjedan dana kasnije od početka bolesti u slučajevima peritonitisa, akutnog pankreatitisa s destruktivnim holecistitisom, neuspješnim konzervativnim liječenjem.
- Kasno. Nakon otprilike mjesec dana od početka upalnog procesa, sa suppuracijom nekrotičnog tkiva gušterače, apscesi.
- Odgođeno. Cilj im je sprečavanje recidiva, provesti mjesec dana ili više nakon što je patio od napada pankreatitisa.
Koje se vrste operacija izvode?
Od nekoliko postojećih vrsta operacija kod hroničnog pankreatitisa, u praksi se koriste sljedeće:
- Uzdužna anastomoza pankreasnog kanala (pankreatojejunalna anastomoza). Ova vrsta hirurške intervencije bira se sa pankreasnim kanalom promjera 8 mm, što se događa pri velikim oštećenjima glavnog kanala žlijezde.
- Resekcija pankreasa:
- Lijevi Caudal. U slučaju oštećenja distalnog gušterače uz održavanje prohodnosti kanala, izvodi se ova vrsta hirurške intervencije kombinirajući je sa splenektomijom (uklanjanje slezine). Ako je propusnost prolaza Wirsung kanala narušena, rad se nadopunjuje unutrašnjom drenažom sistema kanala.
- Subtotal. Izvodi se hroničnim pankreatitisom s oštećenjem repa, tijela i dijela glave. Uklonjena je gotovo sva žlijezda zajedno sa slezinom, mali dio ostaje u dvanaesniku.
- Pancreatoduodenal. Ova vrsta operacije se vrši kod oštećenja glave žlijezde i zajedničkog žučnog kanala. Prednost ove vrste operacije je u održavanju mogućnosti proizvodnje željeza inzulina. Prednji dio tijela žlijezde u obliku slova V izvodi se do završetka kanala. Stvaraju petlju iz tankog crijeva, duž koje će se enzimi pankreasa dostavljati u dvanaestopalačno crijevo. Operacija može ublažiti bol kod većine operiranih.
- Totalna duodenopankreatktomija. Operacija je indicirana za osobe s opsežnom nekrotičnom lezijom parenhima i pridruženom nekrozom zida dvanaesnika. Obično je ovo druga operacija kod pacijenata s difuznim kroničnim pankreatitisom. Operacija nekroze pankreasa ima vrlo teško postoperativno razdoblje, što je rezultiralo mnogim smrtnim slučajevima.
Lakše se izvodi pankreatojejunostomija u usporedbi sa resekcijom, ne narušava rad organa, uzrokuje manje postoperativnih komplikacija, ima malu stopu smrtnosti.
Pažnja! Hirurška intervencija za alkoholni pankreatitis ne obnavlja žlijezdu i njeno funkcioniranje. Glavni cilj operacije u ovom slučaju je uklanjanje boli.
Hirurško liječenje akutnog pankreatitisa
Akutni pankreatitis pankreatitisa leči se hirurški u slučajevima sledećih komplikacija pankreasne nekroze:
- peritonitis
- apsces
- holangitis, blokada papule dvanaestopalačnog creva sa računom,
- krvarenje na mestima nekroze,
- opstrukcija tankog creva.
Sledeće vrste operacija se praktikuju:
- Dijagnostička laparoskopija. Na prednjem trbušnom zidu napravljeno je nekoliko sitnih rezova za umetanje instrumenata i sonde. Stomak je ispunjen ugljen-dioksidom. Oni obavljaju uklanjanje mrtvih mjesta parenhima, abdomena. Velika doza antibiotika daje se da bi se smanjio rizik od postoperativne infekcije. Rane se šivaju, liječe antiseptikom. Ako tijekom postupka nije moguće obaviti potrebne radove, odmah se obavlja laparotomija.
- Laparocenteza Izvedeno sa ascitesom radi uklanjanja sadržaja pod nadzorom aparata za ultrazvuk. Rez naniže na trbuhu, 2-3 cm od pupka, seciraju se koža, potkožni masti i peritonealni mišići. Završna punkcija se izvodi trokarom, uvodi se u trbušnu šupljinu rotacijskim pokretom. Tečnost polako teče, otprilike 1 litra u 5 minuta. Nakon što se na punkciju nanese tijesan zavoj, želudac se steže gazim zavojem kako bi se održao pritisak.
- Laparotomija Trbušna operacija izvodi se s poprečnim rezom, ili rez se vrši u desnom hipohondriju. Otvara se vreća za punjenje, pruža se pristup gušterači. Gastrokolični ligament secira, postavljaju se kuke za ispitivanje prednje površine žlijezde. Mrtva područja uklanjaju se rezanjem ili uklanjaju prstima. U toku dana vrši se kontinuirano ispiranje vrećice za punjenje, za koju se ubacuju 2 olovna i odvodna odvoda. Vrećica žlijezde zatvara se zasebnim šavovima i gastro-kolik ligament se vraća kako bi se osigurao zatvoreni sustav navodnjavanja.
- Lumbotomija. Izvedite sa flegmon parapankreatinim vlaknima pod općom anestezijom. Paralelno s rebrima uzduž stražnje aksilarne linije, vrši se rez na mišićima duljine 5-7 cm. Mišići se produžuju, otvaraju se flegmoni i ubacuju se silikonske drenažne cijevi promjera 1,5 cm, a gnojni sadržaj se uklanja. Odvodnja je fiksna. Sanacija šupljine vrši se u toku jednog dana.
Ovisno o tome koje se operacije rade s pankreatitisom (minimalno invazivni ili abdominalni) trajanje perioda oporavka i prognoza za postoperativno razdoblje ovisi. Minimalno invazivna operacija obično ne izaziva komplikacije nakon operacije i pacijenti ih lakše podnose u usporedbi s karijesom.
Poteškoće u radu pankreasa
Operacija pankreasa za pankreatitisako o tome ovisi sigurnost života pacijenta Primjenjujte hiruršku intervenciju za pankreatitis od 6 do 12% pacijenata.
Gušterača je vrlo nepredvidiv organ koji zahtijeva pažljivo i ravnomjerno rukovanje. Nemoguće je sa tačnošću reći kako će se ponašati tokom operacije, štoviše, nezgodna lokacija komplicira tok operacije.
Pankreas se nalazi vrlo blizu istovremeno na nekoliko važnih „položaja“:
- Abdominalna aorta.
- Zajednički žučni kanal.
- Do bubrega.
- Gornje i donje šuplje arterije.
- Vrhunska mezenterijska vena i arterije.
Važno! Gušterača komunicira s dvanaesnikom sa općim protokom krvi, što otežava rad. Tkiva pankreasa nestabilno se ne oštećuju, nakon operacije na žlijezdama često se formiraju fistule, dolazi do krvarenja.
Operacija gušterače je složena i njihova smrtnost je vrlo visoka. Najviše razočaravajuća prognoza nakon operacije zbog nekroze pankreasa. Naravno, mnogo toga ovisi o pravovremenosti operacije, općem zdravlju pacijenta, njegovoj dobi.
Loša prognoza nakon operacije zbog malignosti. Izuzetno je vjerovatno da će se takvi pacijenti ponoviti. Uz odgovoran odnos prema zdravlju, slijedeći upute liječnika, slijedeći dijetu, prognoza je optimističnija.
Postoperativni pankreatitis
Gušterača je organ koji je izuzetno osjetljiv na mehanička oštećenja. Nažalost, hirurške intervencije na pankreasu, želucu, Vater papili mogu pokrenuti postoperativni pankreatitis. Često se komplikacija javlja tokom teških operacija na stomaku i dvanaesniku.
Važno! Pankreatitis nakon operacije često se javlja produženim hodom holecistitisa, holangitisa i holedoholitijaze. Bolest se dijagnosticira kao edematozni ili destruktivni pankreatitis.Smrtnost je vrlo visoka - otprilike polovina slučajeva postoperativnog pankreatitisa završava smrću pacijenta.
Pregledi pacijenata koji su bili podvrgnuti operaciji na gušterači ukazuju na važnost poštovanja dijeta i liječničkih recepata.
Vrste i uzroci akutnog pankreatitisa
Akutni pankreatitis je bolest koja pogađa gušteraču. U većini slučajeva bolest se razvija zbog zloupotrebe alkoholnih pića, obično jakih i nekvalitetnih. Upalni proces brzo se razvija uslijed povećane sekretorne funkcije. Višak enzima koje izlučuje tijelo dovodi do probave vlastitih tkiva.
Normalno, enzimi se aktiviraju tek kada uđu u crijeva. Uz bolest, proces aktivacije događa se u samom organu. Akutni stadijum bolesti deli se na:
- aseptičan, kada su žarišta jasno izražena, ali nisu zaražena,
- gnojni (sa stvaranjem gnojnih žarišta).
Pored zloupotrebe alkohola, pankreatitis uzrokuju:
- bolesti gastrointestinalnog trakta
- zarazne, endokrine bolesti,
- otrovni lijekovi
- neuhranjenost
- ozljede trbušne šupljine, trbuha, uključujući one dobivene tokom endoskopije.
Priprema pacijenta za operaciju pankreasa
Hirurške intervencije na gušterači su ozbiljne i rizične, stoga zahtijevaju pripremu pacijenta:
- Kod hroničnog pankreatitisa pripravak poprima terapijski fokus. Dešava se da se osoba izliječi, a kirurško liječenje se odgađa.
- Kod ozljede ili gnojnog pankreatitisa malo je vremena za pripremu.
Prije operacije potrebno je obnoviti funkcije pogođenih organa i smanjiti nivo intoksikacije.
Medicinsko osoblje trebalo bi da vas pripremi za operaciju.
Ispitivanje enzima pankreasa pomaže u odabiru efikasne taktike liječenja. U preoperativnom periodu pacijentima su prikazani:
- Štrajk glađu (na dan operacije).
- Uzimanje lijekova koji stimulišu kardiovaskularni i respiratorni sistem tijela služi kao prevencija hipoksije i poremećaja u vodno-elektrolitnoj ravnoteži.
- Propisivanje tableta za spavanje, antihistaminike.
- Provođenje antihipertenzivne terapije ako je osoba hipertenzivna.
Vrste operacija i kako prolaze
Hirurgija akutnog pankreatitisa je podijeljena u grupe, ovisno o:
- Volumen koji pokriva operaciju. Tokom operacija očuvanja organa tkivo se zadržava. Pri resekciji odstranjuje se deo organa. Ako djelomično uklanjanje ne pomogne, izvodi se pankreatktomija, uklanja se cijeli organ.
- Način intervencije. Operacije mogu biti otvorene, minimalno invazivne, upotrebom laparoskopije ili bez krvi.
Tokom operacije na očuvanju organa:
- otvoriti, drenirati apscese, apscese, hematome, vrećicu za punjenje,
- secirati kapsulu s jakim edemom,
- zašiveno oštećeno tkivo.
Resekcija se vrši u odjelu organa gdje je prisutan tumor, cista ili nekrotično područje. Na primjer, radi se resekcija glave zbog opstrukcije žučnog kanala. Uklanjanje prepreka svodi se na zatezanje odsečenog kanala do tankog creva.
Ako je organ omekšan, pogođen opsežnim malignim tumorom ili cistama, on se u potpunosti uklanja.
Otvorene operacije pribjegavaju se peritonitisu koji izaziva kompresiju dvanaestopalačnog crijeva zbog oticanja gušterače i crijevne opstrukcije.
Otvorene hirurške intervencije uključuju uklanjanje mrtvih dijelova organa, pranje, drenažu trbušne šupljine i retroperitonealnog prostora. Takve su operacije teške i opasne, stoga, ako je mrtvi dio žlijezde mali, a sam organ funkcionira, kirurzi biraju minimalno invazivnu ili bezkrvnu metodu liječenja:
- Uz nezaraznu nekrozu žlijezde provodi se punkcija: iz zahvaćenog organa uklanja se tekućina.
- Drenaža tijela osigurava odliv tekućine. Gušterača se ispere i dezinficira.
- Laparoskopija, tokom koje hirurg izvodi male posjekotine u trbuhu, uvodi video sondu i posebne alate kroz njih, omogućava vam da pratite napredak operacije kroz poseban ekran. Svrha laparoskopije je otpuštanje žučnih kanala, uklanjanje prepreka slobodnom prolasku soka pankreasa u creva.
Ako je gušterača zahvaćena tumorom, ljekari pribjegavaju intervenciji bez krvi:
- cyber nož ili radiohirurgija,
- kriohirurgija
- laserska hirurgija
- ultrazvuk.
Većina manipulacija vrši se sondom koja se ubacuje u dvanaestopalačno crevo.
Poteškoće hirurškog tretmana
Među liječnicima, pankreas je stekao reputaciju nježnog, nepredvidivog organa. Hirurgija za pankreatitis često je kobna, uprkos savremenim metodama liječenja.
Teško je zašiti oštećeni gušterača. Zbog toga se u postoperativnom razdoblju na mjestu šavova mogu formirati fistule i može se otvoriti unutrašnje krvarenje.
Rizik od operacije je zbog karakteristika organa:
Gvožđe se nalazi u neposrednoj blizini važnih organa:
- žučni kanal
- dvanaestopalačnog creva (organi u opštoj cirkulaciji krvi),
- trbušna i gornja mezenterijska aorta,
- superiorna mezenterijska vena, vena cava,
- bubrezi.
Posle operacije
Ako je operacija na gušterači bila uspješna, briga o pacijentu na samom početku postoperativnog perioda od velike je važnosti. Koliko je efikasan, ovisi o tome da li će se osoba oporaviti.
U toku dana nakon operacije, u jedinici intenzivne nege strogo se kontrolira stanje pacijenta. Ljekari:
- Mjere se pokazatelji krvnog pritiska.
- Provjerite kiselost, šećer u krvi.
- Uradite test urina.
- Kontrolira se hematokrit (broj crvenih krvnih zrnaca).
- Uradite elektrokardiografiju i rentgen grudnog koša.
Ako je pacijentovo stanje stabilno, 2. dana nakon operacije bit će premješten na hirurško odjeljenje, gdje će organizirati njegu - sveobuhvatni tretman i prehranu.
Uprkos medicinskom napretku koji omogućava da se pacijenti operišu gotovo bez krvi, operativni ishod i dalje ostaje jedna od najrizičnijih vrsta liječenja.
Iscjedak se javlja prije nego što probavni sustav počne normalno funkcionirati, a pacijent će moći voditi normalan način života, poštujući medicinske preporuke.
Lijekovi i postupci
Uz dijetalnu terapiju, sveobuhvatni tretman uključuje:
- Redovan unos lekova, inzulina, dodataka enzimima.
- Fizioterapija, terapijske vežbe. Sve postupke i fizičku aktivnost treba dogovoriti sa svojim liječnikom.
Ciljevi fizioterapijskih vježbi i postupaka tijekom rehabilitacijskog razdoblja:
- Normalizacija opšte aktivnosti tela, respiratornih, kardiovaskularnih funkcija.
- Obnavljanje motoričke aktivnosti.
Komplikacije hirurškog liječenja akutnog pankreatitisa
Rizik od hirurškog zahvata za akutni pankreatitis povezan je sa kompliciranim stanjima koja nastaju u postoperativnom razdoblju. Simptomi komplikacija:
- Intenzivna bol.
- Brzo pogoršanje općeg stanja osobe do šoka.
- Povišena razina amilaze u krvi i urinu.
- Toplina i zimica mogući su znak apscesa.
- Povećanje broja belih krvnih zrnaca.
Komplikacija se naziva postoperativni pankreatitis, koji izaziva peptičku ulkusnu bolest ili pogoršanje tromog hroničnog procesa u žlijezdi.
Akutno postoperativno stanje nastaje uslijed začepljenja kanala, što izaziva edem organa. Neki hirurški zahvati dovode do opstrukcije.
Pored gore navedenih stanja, operirani pacijent često:
- krvarenje se otvara
- počinje peritonitis,
- zatajenje cirkulacije, bubrežno-jetreni,
- dijabetes se pogoršava,
- nastaje nekroza tkiva.
Učinkovitost hirurškog liječenja i prognoze
Koliko će operativna intervencija biti efikasna može se suditi pravovremenom dijagnozom i liječenjem pacijenta u predoperativnom periodu. Kada je riječ o hroničnom pankreatitisu, često je terapija prije intervencije toliko uspješna da vam omogućava da odgodite operaciju.
Ostali faktori koji određuju uspjeh operacije i omogućuju vam predviđanje tijeka bolesti u budućnosti:
- Opšte stanje osobe pre hirurškog zahvata.
- Metoda, volumen hirurške intervencije.
- Kvaliteta postoperativne njege, sveobuhvatnog bolničkog liječenja.
- Usklađenost s dijetom.
- Radnje pacijenta
Ako osoba ne preoptereti tijelo, prati prehranu, vodi zdrav način života, tada će šanse da remisija trajati povećati.
Kakve su prognoze za akutni pankreatitis?
Najbolja prognoza se primjećuje kod edematoznog oblika. Obično se takav akutni pankreatitis rješava sam ili pod utjecajem terapije lijekovima. Manje od 1% pacijenata umre.
Prognoze za nekrozu pankreasa ozbiljnije su. Dovode do smrti 20% -40% pacijenata. Purulentne komplikacije dodatno povećavaju rizik.
Sa pojavom moderne tehnologije poboljšala se prognoza za pacijente s akutnim pankreatitisom. Dakle, kada se koriste minimalno invazivne tehnologije, smrtnost je 10% ili manja.
Koja je razlika između hroničnog pankreatitisa i akutnog?
Mehanizam razvoja hroničnog pankreatitisa, kao i akutni, još nije potpuno razumljen. Ako se u akutnom obliku oštećenje tkiva žlijezde uglavnom dogodi vlastitim enzimima, onda se u hroničnom obliku žlijezdno tkivo zamjenjuje ožiljnim tkivom.
Hronični pankreatitis najčešće se javlja kod valova: za vrijeme pogoršanja simptomi su najizraženiji, a zatim se javljaju remisija poboljšanje stanja
U pravilu se hronični pankreatitis liječi lijekovima. Uz prisustvo određenih indikacija, morate pribjeći operaciji.
Da li se pročišćavanje krvi koristi u akutnom pankreatitisu?
Indikacije za plazmaferezu u akutnom pankreatitisu :
- Odmah po prijemu u bolnicu. U tom slučaju možete akutni pankreatitis "uhvatiti" u edematoznom stadiju i spriječiti ozbiljnija kršenja.
- S razvojem nekroze pankreasa.
- S jakom upalnom reakcijom, peritonitisom, oslabljenom funkcijom unutarnjih organa.
- Prije operacije - za ublažavanje intoksikacije i sprečavanje mogućih komplikacija.
Kontraindikacije za plazmaferezu u akutnom pankreatitisu :
- Teška oštećenja vitalnih organa.
- Krvarenje koje nije moguće zaustaviti.
Je li moguće minimalno invazivno liječenje u akutnom pankreatitisu?
Minimalno invazivne intervencije imaju prednosti u odnosu na konvencionalne incizijske operacije. Oni su također efikasni, ali traume tkiva su svedene na minimum. Uvođenjem minimalno invazivne hirurške tehnike rezultati liječenja akutnog pankreatitisa znatno su se poboljšali, pacijenti su počeli rjeđe umirati.
Šta je rehabilitacija nakon akutnog pankreatitisa?
Ako nema komplikacija, onda se pacijent nalazi u bolnici 1-2 tjedna. Nakon pražnjenja, potrebno je ograničiti fizičku aktivnost na 2-3 mjeseca.
Ako nakon operacije pacijent ima komplikacija, bolničko liječenje će biti duže. Ponekad akutni pankreatitis može dovesti do invaliditeta, pacijentu se može dodijeliti I, II ili III grupa.
Sanatoriji i odmarališta koja su najprikladnija za takve pacijente :
Vrste operacija
Etiopatogenetski pristupi pomažu liječniku da razvije kompetentan algoritam djelovanja kada postoji raširena lezija gušterače.
2010 03 12 Hirurg na pankreatitisu
Hirurgija pankreasa
Bolnička hirurgija razlikuje nekoliko metoda hirurške intervencije. Najčešće korištene metode:
- Distalna resekcija. Predstavlja djelomično brisanje. U tom se slučaju izrezuju samo tijelo i rep organa. Ova vrsta intervencije neophodna je u slučajevima kada je infekcija zahvatila samo određeni dio tkiva kod pankreatitisa.
- Subtotalno uklanjanje. Ovom hirurškom intervencijom vrši se resekcija ne samo na tijelu i repu, već i na nekom dijelu glave. Očuvano je samo malo područje koje se nalazi u neposrednoj blizini dvanaesnika.
- Necrsecvestrectomy. Ova vrsta operacije u akutnom pankreatitisu se provodi samo pod budnim nadzorom ultrazvuka. Tvorbe tekućine gušterače probijaju se, a sadržaj se odvodi pomoću drenaža.
Pristup leziji je moguć pomoću laparotomskih i endoskopskih metoda. Drugi pristup je manje invazivan od prvog.
Postoperativne komplikacije
Najčešće komplikacije posle operacije zbog akutnog pankreatitisa:
- Purulentni peritonitis. Nastaje kada se zaraze vlakna. Širenje gnojno-nekrotičnih masa u retroperitonealnom prostoru može dovesti do smrti. Ova posljedica je moguća i kod pogrešnog pristupa laparotomiji.
- Pogoršanje Hirschsprung-ove bolesti. Uz dugi kronični tijek patologija debelog crijeva, ekscizija nekih fragmenata gušterače vodi u trajni zatvor.
- Šok pankreasa. Akutni patološki proces, praćen izlaganjem endotoksima, koji dovode do nekroze preostalog dela organa. Izaziva minimiziranje mikrocirkulacijskih svojstava krvi. U ovom slučaju pada krvni pritisak. S aseptičnom prirodom pankreasne nekroze, endotoksini djeluju kao vlastiti enzimi žlijezde, koji agresivno djeluju na organ, uzrokujući stvaranje žarišta upale.
Hirurško liječenje hroničnog pankreatitisa je indikovano neučinkovitošću konzervativne terapije od strane gastroenterologa. Prema statistikama, 40% pacijenata sa hroničnim pankreatitisom (CP) postaju pacijenti na hirurškom odeljenju bolnice zbog refraktivnosti na terapijsko lečenje i razvijanja komplikacija. Hirurške metode stabiliziraju patološki proces - usporavaju napredovanje pankreatitisa.
Kada se izvodi hronični pankreatitis?
Razvoj pankreatitisa i prelazak bolesti u hronični tok prati kršenje morfološke strukture tkiva žlijezde. Najčešće se formiraju ciste, kamenje, stenoza glavnih vodova pankreasa ili žučnih kanala, značajno povećanje veličine glave organa uslijed upale (ili "kapitala", pankreatitisa) kada se dogodi kompresija susjednih susjednih organa:
- dvanaestopalačnog creva
- antrum
- žučne kanale
- portalna vena i njene pritoke.
U takvim se slučajevima pacijent hospitalizira na hirurškom odjeljenju, ako u prethodnim fazama nije bio učinkovit, a pacijentovo se stanje značajno pogoršalo ili su se pojavile životne komplikacije. Pogoršanje se manifestuje:
- pojačana bol
- pojava znakova iritacije peritoneja,
- pojačana opijenost,
- povećanje urina.
Hirurško liječenje provodi se prema strogim indikacijama, jer bilo koji utjecaj na gušteraču može pogoršati situaciju.
Hronični tijek pankreatitisa očituje se gotovo stalno prisutnim simptomima bolesti uslijed upale i fibroze tkiva organa.
Hirurška intervencija se često koristi u ranim fazama bolesti (1-5 dana) u sljedećim situacijama:
- ako ih ima
- sa jakim bolovima,
- s opstruktivnom žuticom,
- u prisustvu i kanalima.
U rijetkim slučajevima, hitne operacije se izvode kada se dogodi CP:
- akutno krvarenje u šupljinu pseudociste ili gastrointestinalnog trakta,
- ruptura ciste.
U većini slučajeva hirurško liječenje CP provodi se onako kako je planirano nakon temeljite dijagnoze.
Postoje neke kontraindikacije za primenu radikalnih metoda lečenja na pankreasu:
- progresivni pad krvnog pritiska,
- anurija (potpuno odsutnost urina),
- visoka hiperglikemija,
- nemogućnost vraćanja volumena cirkulirajuće krvi.
Indikacije za operaciju
Hirurgija hroničnog pankreatitisa je indicirana u sljedećim slučajevima:
- refraktornost (otpornost) simptoma boli u trbuhu na učinke lijekova,
- Induktivni pankreatitis (kada se zbog dugotrajnog upalnog procesa pojavljuje obrastanje i ožiljci vezivnog tkiva, masa i veličina gušterače značajno se povećavaju, ali njegove funkcije naglo padaju),
- višestruka suženja (strikture) glavnog kanala pankreasa,
- stenoza intrapankreasnog bilijarnog trakta,
- kompresija glavnih žila (portalnih ili superiornih mezenteričnih vena),
- dugo postojeće pseudo-ciste,
- Induktivne promjene u tkivima gušterače, što izaziva sumnju na malignu neoplazmu (rizik od raka u prisustvu CP povećava se za 5 puta),
- jaka duodenalna stenoza.
Efikasnost hirurških tretmana
Rezultat operacije je uklanjanje boli, oslobađanje tijela od intoksikacije proizvodima upale i propadanja, obnavljanje normalne funkcije pankreasa. Hirurško liječenje je efikasna prevencija: fistule, ciste, ascites, plevritis, razne gnojne lezije.
Učinkovitost hirurškog liječenja CP povezana je s obilježjem patologije gušterače i dvije glavne poteškoće, izravno ovisi o tome kako ih uspijevate prevladati:
- Patološke promjene u tkivu gušterače su ozbiljne, raširene i nepovratne. Uspješnu operaciju u budućnosti treba pratiti duga, ponekad doživotna zamjenska terapija i pridržavanje propisane stroge prehrane. Ova je preporuka važan uvjet za uspješno liječenje, bez kojeg će se učinkovitost kirurškog liječenja svesti na nulu.
- U većini slučajeva HP ima. Ako se nakon niza skupih složenih kirurških intervencija unos alkohola ne zaustavi, učinkovitost kirurškog liječenja će biti kratkotrajna.
Priprema za operaciju i vrste hirurških intervencija
Za sve vrste pankreatitisa, bez obzira na njegovu etiologiju i oblik (alkoholni, bilijarni, pseudotumorni, pseudocistični, induktivni) ili tijek (akutni ili kronični), glavna točka pripreme za operaciju je gladovanje. Na taj se način smanjuje rizik od postoperativnih komplikacija. Zato je dan prije operacije potrebno odbijati bilo kakvu hranu, uveče i ujutro se rade klistiri za visoko čišćenje. Na dan operacije obavlja se premedikacija koja olakšava uvođenje pacijenta u anesteziju. Njen cilj:
- uvjeriti pacijenta i ukloniti strah od operacije,
- sprečiti razvoj alergijskih reakcija,
- smanjuju lučenje gušterače i želuca.
Premedikacija lijekova
Za premedikaciju koriste se lijekovi različitih grupa (sredstva za smirenje, antipsihotici, antihistaminici, antiholinergici).
Uz to, pacijent koji pati od CP-a dugi niz godina drastično je potrošen zbog probavnih smetnji.Stoga je prije operacije mnogim pacijentima propisano unošenje plazme, proteinskih otopina, tekućina u obliku fiziološke otopine ili 5% otopine glukoze. U nekim slučajevima, prema indikacijama, provodi se transfuzija mase krvi ili eritrocita radi povećanja hemoglobina, protrombinskog indeksa i razine proteina.
S produljenom žuticom zbog prestanka protoka žuči u lumen dvanaestopalačnog crijeva razvija se hipo- ili nedostatak vitamina. To je zbog nedostatka sposobnosti pretvaranja nerastvorljivih spojeva vitamina u topive - taj se proces odvija uz sudjelovanje žuči. U takvim se slučajevima vitamini primjenjuju parenteralno i oralno.
Važnu ulogu u pripremi za planiranu operaciju igraju:
- Metionin, lipokain (propisan u obliku tableta 0,5 x 3 puta dnevno tokom 10 dana).
- Sirepar - daje se intravenski u 5 ml jednom dnevno tokom jedne sedmice.
Hirurški zahvati
Hirurška pomoć za pankreatitis ovisi o utvrđenim komplikacijama i može biti:
- endoskopski interventni tretman,
- intervencija laparotomije.
Klasična metoda laparotomije hirurška je upotreba već vek. Izvodi se u slučajevima:
- velika resekcija tkiva gušterače,
- očuvanje organa - kad se iseče dio organa,
- (jedna od modifikacija je uklanjanje dijela glave pankreasa metodom Frey).
Posljednja vrsta hirurškog liječenja pristupom laparotomijom je najmanje invazivna. Rizik od razvoja dijabetesa u postoperativnom periodu je minimalan, a smrtnost je manja od 2%. Ali tijekom prve godine nakon operacije, povraćaj sindroma boli primjećen je u 85%, jer 5 godina bol traje i kod 50% operiranih pacijenata.
Operacije očuvanja organa (kada se ukloni mali zahvaćeni dio organa, na primjer, resekcija glave gušterače dvanaestopalačno crijevo prema Bergeru, resekcija repa sa očuvanjem slezine, djelomično uklanjanje tijela sa očuvanjem slezine) pokazuju dobre dugoročne rezultate - simptom boli nestaje kod 91% bolesnika, 69% pacijenata se vrati do normalnog rada.
Ekstenzivna operacija pankreasa najopasnija je vrsta hirurške intervencije (piloplastična resekcija glave pankreasa, totalna pankreatktomija). Oni se retko koriste, u izuzetnim slučajevima, zbog velikog morbiditeta, smrtnosti i učestalosti komplikacija. Izvršeno:
- sa sumnjom na malignitet s produljenim tokom CP-a, kada postoji difuzna lezija tkiva pankreasa,
- s portalnom hipertenzijom uzrokovanom kompresijom slezalne vene sa proširenim gušteračom,
- sa potpunom degeneracijom i cicatricialnom degeneracijom tkiva pankreasa.
Pankreatktomija je, prema tvrdnjama hirurga, opravdana samo u slučajevima raka glave i tijela gušterače. Pored visokog rizika od životnih komplikacija, pacijent je prisiljen doživotno uzimati enzimsku zamjenu i inzulinsku terapiju, što takve operacije čini nepraktičnim za CP.
Petogodišnje preživljavanje iznosi 2%.
Endoskopski interventni tretman
Endoskopska metoda se koristi za lokalne komplikacije CP:
- pseudocista
- sužavanje (zatezanje) glavnog kanala gušterače,
- prisutnost kamenja u kanalima pankreasa ili žučnog mjehura.
Dovode do razvoja hipertenzije gušterače i zahtijevaju endoskopske tehnike intervencije.
Sfinkterotomija je najtraženiji postupak. U mnogim slučajevima prate je:
- nadomjestak endoproteze glavnog kanala gušterače,
- u prisustvu kamena - njegovom ekstrakcijom (lipoekstracijom) ili litotripsijom,
- drenaža ciste.
Kada se ugradi endoproteza, ona se zamenjuje svaka 3 meseca. U takvim slučajevima protuupalna terapija se provodi 12-18 mjeseci.
Komplikacije ove tehnike: krvarenje, razvoj nekroze pankreasa, holangitis. U slučaju uspješne manipulacije dopušteno je jesti sljedeći dan.Nakon jednog dana, pacijenta se može otpustiti.
Laparoskopski postupak
Ranije se koristila isključivo u dijagnostičke svrhe. U posljednjem desetljeću ovaj postupak je terapijski. Indikacije za njegovu primjenu:
- (nekrektomija)
- cista (drenaža),
- apsces
- lokalne tumorske formacije.
Kao dijagnostička metoda koristi se kod žutice (radi uspostavljanja njegove etiologije), značajnog uvećanja jetre, ascitesa - ako nije bilo moguće utvrditi tačne uzroke tih stanja drugim istraživačkim metodama, upornog zastoja više organa, a ne može se intenzivno složeno liječiti 3 dana. S pankreatitisom metoda omogućava određivanje stupnja bolesti i stupanj oštećenja same žlijezde i obližnjih organa.
Ima niz značajnih prednosti u odnosu na klasičnu hiruršku intervenciju. Tu spadaju:
- relativna bezbolnost
- nizak gubitak krvi i rizik od komplikacija,
- značajno smanjenje vremena rehabilitacije,
- nedostatak ožiljaka na prednjem trbušnom zidu,
- smanjenje crijevne pareza nakon zahvata i odsustvo daljeg razvoja adhezivne bolesti.
Laparoskopija kako u dijagnostičke tako i u terapijske svrhe provodi se preliminarnom sedacijom i analgezijom. U svrhu dijagnoze koristi se samo u slučajevima kada se neinvazivne metode ispitivanja (ultrazvučni OBP i ZP, CT) pokazale neinformativnim. Tehnika se sastoji u tome da se na prednjem trbušnom zidu napravi mali rez (0,5-1 cm) za uvođenje sonde za laparoskop i jednog ili više pomoćnih hirurških instrumenata (manipulatora). Stvorite pneumoperitonijum - napunite trbušnu šupljinu ugljičnim dioksidom kako biste stvorili radni prostor. Pod kontrolom laparoskopa, manipulatori uklanjaju nekrotična područja, po potrebi (uklanjajući gušteraču sa svog anatomskog položaja - retroperitonealnog prostora - u trbušnu šupljinu).
Uz pomoć laparoskopa pregledava se sama žlijezda, susjedni organi, ocjenjuje se stanje omentalne burze.
Ako se u procesu laparoskopije pokaže da je otkriveni problem ovom metodom nemoguće riješiti, na operacijskom stolu se izvodi šupljina.
Bolnička bolnica i rehabilitacija pacijenata nakon operacije
Nakon operacije pacijent je premješten na odjel intenzivne njege. Ovo je neophodno za brigu o pacijentu i praćenje vitalnih znakova, pružanje hitnih mjera za razvoj komplikacija. Ako opće stanje dopušta (u nedostatku komplikacija), drugi dan pacijent ulazi u opći hirurški odjel, gdje se nastavljaju s potrebnim sveobuhvatnim liječenjem, njegom i dijetalnom prehranom.
Nakon operacije pacijentu je potreban medicinski nadzor tokom 1,5-2 mjeseca. Ovaj period je potreban za obnavljanje probavnog procesa i početak funkcioniranja gušterače, ako je sačuvan njegov ili njegov dio.
Nakon otpusta iz bolnice moraju se poštovati sve preporuke i pridržavati se režima liječenja. Sastoji se od:
- u potpunom miru
- u popodnevnom snu
- u strogoj prehrani.
Prehrambena prehrana treba biti blaga i frakciona, propisana i prilagođena od strane liječnika. U različitim razdobljima rehabilitacije, prehrana je različita, ali prema granicama tablice broj 5 prema Pevznerovoj. Ima opće principe prehrane: upotreba samo dozvoljenih proizvoda, frakcionalnost (često je: 6-8 puta na dan, ali u malim porcijama), upotrebu tople i usitnjene hrane, dovoljna količina tekućine. U mnogim slučajevima dijeta je propisana doživotno.
2 tjedna nakon otpusta iz bolnice, režim se širi: šetnje su dopuštene mirnim korakom.
Postoperativni tretman i prehrana pacijenata
Daljnje upravljanje pacijentom u postoperativnom periodu provodi gastroenterolog ili terapeut.Konzervativni tretman propisan je nakon detaljnog proučavanja anamneze, hirurške intervencije, njegovog ishoda, općeg zdravstvenog stanja, podataka istraživanja. U potrebnim dozama primjenjuje se inzulinska i nadomjesna enzimska terapija pod strogim laboratorijskim nadzorom, simptomatskim metodama lijekova (analgezija, lijekovi koji smanjuju nadimanje, normaliziraju stolicu, smanjuju želučano lučenje).
Kompleksna terapija uključuje:
- dijeta -
- fizioterapijske vežbe
- druge metode fizioterapeutskog tretmana.
Prognoza oporavka nakon operacije
Prognoza nakon operacije ovisi o mnogim faktorima, koji uključuju:
- razlog koji je doveo do hirurškog liječenja (rak ciste ili gušterače je značajna razlika u težini primarne bolesti),
- opseg oštećenja organa i količina operacije
- stanje pacijenta prije radikalnog liječenja (prisutnost drugih bolesti),
- prisutnost istodobnih patologija u postoperativnom razdoblju (peptički čir ili hronični ulcerozni kolitis, koji uzrokuju funkcionalne poremećaje gušterače, što se očituje disocijacijom izlučivanja enzima - porastom aktivnosti amilaze na pozadini smanjenja razine tripsina i lipaze),
- kvalitet postojanih postoperativnih i dispanzernih događaja,
- poštovanje režima života i ishrane.
Svako kršenje ljekarskih preporuka o ishrani, stres (fizički i mentalni) može pogoršati stanje i izazvati pogoršanje. Uz alkoholni pankreatitis, kontinuirana upotreba alkohola dovodi do oštrog smanjenja života zbog opetovanih relapsa. Stoga kvaliteta života nakon operacije uvelike ovisi o pacijentu, njegovoj poštivanju svih recepata i propisa liječnika.
- Nikolay, Yurievich Kohanenko N.Yu., Artemyeva N.N. Hronični pankreatitis i njegovo hirurško liječenje. M .: LAP Lambert Academic Publishing 2014
- Shalimov A.A. Operacija gušterače. M .: Medicina, 1964
- Ivashkin V.T., Maev I.V., Oklobystin A.V., Kucheryavy, Yu.A., Trukhmanov A.S., Sheptulin A.A., Shifrin O.S., Lapina T.L., Osipenko M.F., Simanenkov V.I., Khlynov I. B., Alekseenko S.A., Alekseeva O. P., Chikunova M. V. Preporuke Ruskog gastroenterološkog saveza za dijagnozu i liječenje hroničnog pankreatitisa. Ruski časopis za gastroenterologiju, hepatologiju i koloproktologiju. 2014. V. 24, br. 4, str. 70–97.