Imunoreaktivni inzulin u krvi: norma analize
Studija imunoreaktivnog inzulina omogućava razumijevanje kvalitete proizvodnje endokrinog inzulina kod onih pacijenata koji ne primaju inzulinske pripravke i nisu to ranije učinili, jer će se na egzogenu tvar u tijelu pacijenta početi stvarati antitijela koja mogu iskriviti pravi rezultat ispitivanja.
Sadržaj IRI u ljudskoj krvi nakon posta smatrat će se normalnim ako je od 6 do 24 mIU / L (ovaj pokazatelj varira ovisno o sustavu ispitivanja koji se koristi). Odnos inzulina i šećera na razini ispod 40 mg / dl (inzulin se mjeri u mkED / ml, a šećer u mg / dl) manji od 0,25. Na razini glukoze manjoj od 2,22 mmol / L, manjoj od 4,5 (inzulin se izražava u mIU / L, šećer u molu / L).
Određivanje hormona potrebno je za pravilnu formulaciju šećerne bolesti kod onih bolesnika za koje su indikacije testa tolerancije na glukozu granične. Sa šećernom bolešću prvog tipa inzulin će se sniziti, a sa drugim tipom će biti na normalnoj razini ili će se povećati. Primjećen je visok nivo imunoreaktivnog inzulina kod takvih tegoba:
- akromegalija
- Itsenko-Cushingov sindrom,
- insulinoma.
Norma i višak
Dvostruki višak norme primijetit će se za različite stupnjeve pretilosti. Ako je omjer inzulina i šećera u krvi manji od 0,25, bit će preduvjet za sumnju na inzulin.
Uspostavljanje nivoa inzulina u cirkulaciji važan je pokazatelj za proučavanje patofiziologije metabolizma masti i ugljikohidrata. S gledišta tijeka bolesti, razina inzulina može igrati presudnu ulogu u dijagnostici hipoglikemije. Ovo je posebno važno ako se hipoglikemija razvije u trudnoći.
Otkriveni sadržaj inzulina stabilniji je u plazmi ljudske krvi nego u njegovom serumu. To se može objasniti primjenom antikoagulansa. Upravo iz tog razloga je određivanje imunoreaktivnog inzulina na prvi način najprikladnije za postavljanje ispravne dijagnoze. Ovaj postupak se može kombinovati sa testom tolerancije na glukozu.
Vreme posle vežbanja
Kod dijabetesa tipa 1, odgovor na upotrebu glukoze bit će nula, a kod dijabetičara tipa 2 koji pate od različitih stupnjeva pretilosti, odgovor će biti usporen. Razina inzulina u tijelu nakon 2 sata može porasti na maksimalne moguće vrijednosti i dugo vremena ne dođe u normalu.
Oni pacijenti koji primaju inzulin pokazat će smanjen odgovor.
Nakon intravenske primjene šećera, ukupno oslobađanje hormona bit će nešto manje nego kao rezultat oralne primjene. Otoci Langerhansa u gušterači postaju manje podložni šećeru starijoj dobi pacijenta, ali razina maksimalne proizvodnje hormona ostaje ista.
Količina ketona u krvi i urinu
Ketonska tijela proizvodi jetra kao rezultat lipolize i zbog ketogenih aminokiselina. Sa potpunim nedostatkom insulina, postoji:
- izražena aktivacija lipolize,
- pojačana oksidacija masnih kiselina,
- pojava velike količine acetil-CoA (takav višak koristi se u proizvodnji ketonskih tijela).
Zbog viška ketonskih tijela nastaje ketonemija i ketonurija.
U zdrave osobe broj ketonskih tijela će biti u rasponu od 0,3 do 1,7 mmol / l (ovisno o metodi za određivanje ove tvari).
Najčešći uzrok ketoacidoze je naglašena dekompenzacija šećerne bolesti ovisne o inzulinu, kao i produljena dijabetesa ovisna o inzulinu, pod uslovom da se beta stanice pankreasa istroše i da nastane potpuni nedostatak inzulina.
Izuzetno visoka ketonemija s indeksom od 100 do 170 mmol / L i oštro pozitivna reakcija urina na aceton ukazivat će na to da se razvija hiperketonemična dijabetička koma.
Insulin test
Nakon posta, bit će potrebno unositi inzulin u količini od 0,1 PIECES / kg pacijentove tjelesne težine. Ako se osigura prekomjerna osjetljivost, doza se smanjuje na 0,03-0,05 U / kg.
Uzorkovanje venske krvi iz ulnarne vene vrši se na prazan stomak u istim intervalima - 120 minuta. Pored toga, prvo morate pripremiti sistem za najbrže moguće unošenje glukoze u krv.
Na normalnim nivoima glukoza će početi dosezati već za 15-20 minuta, dostižući 50-60 posto početne razine. Nakon 90-120 minuta, šećer u krvi će se vratiti u prvobitnu vrijednost. Manje karakterističan pad bit će znak smanjene osjetljivosti na hormon. Brže smanjenje će biti simptom preosjetljivosti.
Baza znanja: Insulin
Mked / ml (mikrounit po mililitru).
Koji se biomaterijal može koristiti za istraživanje?
Kako se pripremiti za studij?
- Ne jesti 12 sati prije analize.
- Potpuno isključite upotrebu lijekova dan prije darivanja krvi (prema dogovoru s liječnikom).
- Ne pušiti 3 sata prije ispitivanja.
Pregled studije
Inzulin se sintetiše u beta ćelijama endokrinog gušterače. Njegova koncentracija u krvi izravno ovisi o koncentraciji glukoze: nakon jela velika količina glukoze ulazi u krv, kao odgovor na to gušterača izlučuje inzulin, što pokreće kretanje glukoze iz krvi u stanice tkiva i organa. Inzulin regulira i biohemijske procese u jetri: ako ima puno glukoze, tada jetra počinje da je skladišti u obliku glikogena (glukozni polimer) ili koristi za sintezu masnih kiselina. Kada je sinteza inzulina poremećena i proizvedena je manje nego što je potrebno, glukoza ne može ući u stanice tijela i razvija se hipoglikemija. Ćelijama počinje nedostajati glavni supstrat koji im je potreban za proizvodnju energije - glukoza. Ako je ovo stanje kronično, tada je metabolizam narušen i počinju se razvijati patologije bubrega, kardiovaskularnog, živčanog sustava, vid pati. Bolest kod koje nedostaje proizvodnja inzulina naziva se dijabetes melitus. Postoji nekoliko vrsta. Posebno se prvi tip razvija kada gušterača ne proizvodi dovoljno inzulina, drugi tip je povezan s gubitkom osjetljivosti stanica na učinke inzulina na njih. Drugi tip je najčešći. Za liječenje dijabetesa u početnim fazama obično koriste posebnu dijetu i lijekove koji ili povećavaju proizvodnju inzulina gušterače, ili stimuliraju stanice tijela da troše glukozu povećavajući svoju osjetljivost na ovaj hormon. Ako gušterača potpuno prestane proizvoditi inzulin, potrebna je njegova primjena injekcijama. Povećana koncentracija inzulina u krvi naziva se hiperinzulinemija. Istovremeno, sadržaj glukoze u krvi naglo se smanjuje, što može dovesti do hipoglikemijske kome i čak smrti, jer rad mozga direktno ovisi o koncentraciji glukoze. Zbog toga je vrlo važno kontrolirati razinu šećera tijekom parenteralne primjene pripravaka inzulina i drugih lijekova koji se koriste za liječenje dijabetesa. Povišenu razinu inzulina u krvi uzrokuje i tumor koji ga izlučuje u velikim količinama - insulinoma. Pomoću nje koncentracija inzulina u krvi može se povećati desetine puta u kratkom vremenu. Bolesti povezane sa razvojem šećerne bolesti: metabolički sindrom, patologija nadbubrežne žlijezde i hipofize, sindrom policističnih jajnika.
Za što se koristi studija?
- Za dijagnozu inzulina (tumori gušterače) i za otkrivanje uzroka akutne ili hronične hipoglikemije (zajedno s testom glukoze i C-peptidom).
- Za praćenje endogenog inzulina sintetizovanog beta ćelijama.
- Za otkrivanje inzulinske rezistencije.
- Da bi saznali kada pacijenti sa dijabetesom tipa 2 moraju početi uzimati inzulin ili hipoglikemijske lijekove.
Kada se planira istraživanje?
- Sa niskom glukozom u krvi i / ili sa simptomima hipoglikemije: znojenje, palpitacije, redovna glad, zamagljena svijest, zamagljen vid, vrtoglavica, slabost i srčani napadi.
- Ako je potrebno, saznajte je li insulinoma uspješno uklonjen, a također na vrijeme dijagnosticirajte moguće relapse.
- Pri nadgledanju rezultata transplantacije otočnih stanica (određivanjem sposobnosti transplantacija da proizvode inzulin).
Šta znače rezultati?
Referentne vrijednosti: 2,6 - 24,9 µU / ml.
Uzroci povišene razine insulina:
- akromegalija
- Itsenko-Cushingov sindrom,
- netolerancija na fruktozu ili glukozu i galaktozu,
- insulinoma
- gojaznost
- inzulinska rezistencija, kao i kod hroničnog pankreatitisa (uključujući cističnu fibrozu) i kod raka pankreasa.
Šta može uticati na rezultat?
Upotreba lijekova poput kortikosteroida, levodope, oralnih kontraceptiva doprinosi povećanju koncentracije glukoze.
- Trenutno se inzulin dobiven kao rezultat biohemijske sinteze koristi kao injekcija, što ga po strukturi i svojstvima najviše sliči endogenom (proizvedenom u tijelu) inzulinu.
- Antitijela na inzulin mogu utjecati na rezultate ispitivanja, pa ako je prisutno u krvi, preporučuje se upotreba alternativnih metoda za određivanje koncentracije inzulina (analiza za C-peptid).
- C-peptid u serumu
- C-peptid u dnevnoj mokraći
- Test tolerancije na glukozu
- Glukoza u plazmi
- Urinarna glukoza
- Fruktosamin
Ko propisuje studiju?
Endokrinolog, terapeut, gastroenterolog.
Inzulin (imunoreaktivni, IRI)
Inzulin (imunoreaktivni inzulin, IRI) - glavni hormon gušterače, koji povećava propusnost ćelijskih membrana za glukozu, uslijed čega glukoza prelazi iz krvi u stanice.
Gušterača je mešana žlezda izlučevina. Ulogu intrasekretornog organa obavljaju otočići Langerhansa koji predstavljaju manje od 0,01 dijela mase gušterače. Na otočićima Langerhansa izlučuju se dvije vrste inkretornih ćelija (α- i β-ćelije), koje proizvode različite hormone: prvi - hiperglikemijski faktor, ili hormon glukagon, drugi - inzulin. Inzulin ime je dobio po riječi "insula" (ostrvo). Ovo je jedini hormon koji uzrokuje pad glukoze u krvi (i usput, prvi protein čija je struktura dešifrirana).
Molekularna težina ovog proteina, koji se sastoji od dva polipeptidna lanca, je 5700D. Inzulin nastaje iz proteina - prekursora preinsulina, koji se pod djelovanjem proteolitičkih enzima razgrađuje u žlijezdi i djelomično u ostalim tkivima, na primjer, masti i pretvara se u konačne proizvode - inzulin i C-peptid kroz intermedijarne spojeve. Inzulin se lako polimerizira sa cinkom, što dovodi do stvaranja cinkovog inzulina (s molekulskom masom do 48000 D). Koncentriše se u mikro mjehuriće. Zatim se mikrobni mehurići (granule) šalju duž epruveta na površinu ćelije, njihov se sadržaj izlučuje u plazmu.
Akcija insulin po ćeliji manifestuje se prvenstveno u interakciji s receptorskim proteinima fiksiranim na vanjskoj površini plazma membrane. Nastali kompleks receptor-inzulin djeluje u interakciji s drugim komponentama membrane, uslijed čega se mijenja makrostruktura membranskih proteina i povećava propusnost membrana. Ovaj kompleks formira inzulin sa proteinskim nosačem, olakšavajući tako prenos glukoze u ćelije.
Formiranje šećerne bolesti povezano je s promjenom razine sekrecije i funkcionalne aktivnosti inzulina, čiji su simptomi bili poznati prije više od 2500 godina (riječ "dijabetes" uvedena je u drevno doba).
Indikacije za imenovanje analize inzulina
- Utvrđivanje vrste dijabetesa.
- Diferencijalna dijagnoza hipoglikemije (dijagnoza insulinoma, sumnja na umjetnu hipoglikemiju).
Priprema za studiju. Uzorkovanje krvi vrši se ujutro strogo na prazan stomak.
Materijal za istraživanje. Krvni serum.
Metoda definicije: automatski elektrokemiluminiscentni (Eleksys-2010 analizator, proizvođač: F. Hoffman-La Roche Ltd, Švicarska).
Jedinice: µU / ml
Referentne vrijednosti (norma inzulina). 2-25 μU / ml.
Šta je inzulinski test?
Insulin test može se obaviti na dva načina:
- Prva metoda prolaska ove vrste analize naziva se gladnom. Leži u činjenici da se unos materijala vrši na prazan stomak. Kada se analiza obavlja na ovaj način, nakon posljednjeg obroka trebalo bi da prođe 8 sati. S tim u vezi, dostava analize zakazana je za jutarnje sate.
- Drugi način da se utvrdi predispozicija osobe za dijabetesom je upotreba glukoze. Pacijent popije određenu količinu, čeka dva sata, a potom dariva krv.
Postoji još jedna opcija za uzimanje krvne pretrage na inzulin. Sastoji se u kombiniranju dvije metode.
Ova je opcija najtačnija. Prvo osoba napravi krvni test na inzulin na prazan stomak, nakon toga konzumira glukozu nakon čega čeka nekoliko sati i ponovo dariva krv.
Ova metoda vam omogućuje da holistički vidite sliku onoga što se događa u tijelu. Međutim, za preventivni pregled dovoljno je darivati krv samo ujutro, na prazan stomak.
Inzulinom se obično naziva supstanca proteinske prirode, koju proizvode posebne ćelije gušterače. Proizvodnja ove tvari ovisi o razini glukoze u krvi. Glavna klinička primjena analize ovog hormona je identifikacija i naknadno praćenje učinkovitosti terapije dijabetesa.
Šta je inzulinski test? Jednostavan test za inzulin, zahvaljujući kojem možete prepoznati bolest u obliku dijabetesa u ranoj fazi i, ako je potrebno, podvrgnuti se korektivnom kursu liječenja.
Protein inzulina je prilično važna supstanca, omogućava transport svih hranjivih sastojaka u ćelije ljudskih organa i podržava neophodnu komponentu ugljenih hidrata. Važno je zapamtiti da nakon uzimanja slatke hrane, koncentracija inzulina u krvi opada.
Razina glukoze u hematopoetskom sustavu utječe na proizvodnju inzulina u krvi, a klinička slika na analizi inzulina pokazuje i dodatno nadzire učinkovitost u terapijskom liječenju dijabetičkog poremećaja.
Opisana bolest je ozbiljna bolest kod koje glukoza u pravoj količini ne ulazi u tkivo, što uzrokuje sistemski poremećaj cijelog organizma. S tim u vezi, test krvi na inzulin omogućava vam da identificirate ne samo sam dijabetički poremećaj, već i njegove vrste, kao i moguće komplikacije povezane s ovom bolešću.
Uzroci niskog i visokog inzulina kod muškaraca i žena
Međutim, neznatan višak norme u određivanju inzulina kod žena i muškaraca može ukazivati na mogućnost pojave naknadnih bolesti - dijabetički poremećaj 2. vrste mišićne atrofije, prisustvo prekomjerne tjelesne težine i parazitski faktori poremećene funkcije jetre.
Smanjenje koncentracije inzulina u krvi može biti uzrokovano stalnom fizičkom aktivnošću i dijabetičkim poremećajem tipa 1.
- Osjećaj žeđi
- Osećaj prekomernog umora i slabosti,
- Poremećeno mokrenje
- Neugodan osjećaj svrbeža.
- Zasluženost
- Blijeda koža,
- Drhtave ruke i drugi dijelovi tijela,
- Povećani broj otkucaja srca,
- Uvjeti onesviještenosti
- Prekomjerno znojenje.
Stopa inzulina u krvi muškog i ženskog pola
Koja je norma muškog i ženskog inzulina? Stopa inzulina kod žena i muškaraca nema značajnih razlika. Može fluktuirati samo iz određenih razloga.
Norma inzulina kod zdrave osobe varira od 3,0 do 25,0 mcED / ml, uprkos činjenici da se priprema za polaganje odgovarajuće analize provodi u skladu sa svim pravilima. To znači da se nivo inzulina u krvi s istinskim performansama može odrediti samo prolaskom analize na prazan stomak.
To je zbog činjenice da hrana uzrokuje neku aktivaciju za proizvodnju opisanog hormona.
- U adolescenata u vrijeme puberteta podaci mogu varirati ovisno o kvaliteti prehrane,
- U žena u mladoj dobi digitalna kvalifikacija može se razlikovati od norme kada se koriste bilo koja sredstva hormonskog podrijetla i ovisno o broju konzumiranih ugljikohidrata,
- U budućim majkama nivo inzulina u krvi je uvijek viši od normalnog, zbog količine energije koju troše.
Normalne razine inzulina u krvi žena i muškaraca su približno iste. U određenim situacijama moguće su male razlike. U žena je to pubertet (pubertet) i trudnoća.
Norma inzulina kod žene ovisi o dobi. S vremenom se pokazatelji znatno povećavaju.
Kod muškaraca, brzina inzulina ovisi i o dobi. Stariji ljudi trebaju dodatnu energiju. U skladu s tim, nakon 60 godina povećava se količina proizvedenog inzulina.
Koji znakovi upućuju na to da je potrebno proći analizu? Šta treba potražiti?
Obično se propisuje insulinski test da bi se potvrdila ili opovrgnula dijagnoza dijabetesa. Također, razlog predaje je prisustvo ili sumnja na endokrine bolesti. Oni koji prate zdravlje treba obratiti pažnju na sljedeće simptome koji se pojavljuju u ljudskom tijelu:
- Promjena težine, i gore i dolje. Ovo je posebno alarmantan signal ako se nije promijenila prehrana i pokretljivost u načinu života osobe. Odnosno, ako se osoba kreće i jede u istom ritmu kao i dan za danom, a njegova tjelesna težina se mijenja, to znači da je došlo do neke nepravilnosti u tijelu. Da biste ga prepoznali, potrebno je izvršiti anketu.
- Slabost, gubitak radne sposobnosti također su znakovi poremećaja bilo kojeg procesa. Da biste prepoznali uzroke ove situacije, morate se obratiti medicinskoj ustanovi kako biste obavili potrebne pretrage i prolazili testove, uključujući inzulin.
- Drugi znak kršenja proizvodnje navedenog hormona je dugo zarastanje rana. Na primjer, posjekotine ili ogrebotine dugotrajno krvare i krvare. Ovaj simptom također ukazuje na promjenu sastava ljudske krvi.
Simptomi visokog inzulina
Čak i malo povećanje razine inzulina utječe na dobrobit. Pojavljuju se razdražljivost, letargija i umor. Postepeno, oni postaju hronični. Koncentracija pažnje i pamćenja oštro se pogoršava, a potencija opada. Tijelo usporava apsorpciju masti. Osoba dobija na višku kilograma. Vremenom se razvija pretilost.
Insulin takođe ima vazokonstriktivno dejstvo. To dovodi do povećanja krvnog pritiska, poremećene cirkulacije krvi, razvoja zatajenja bubrega. Pacijent pati od nesanice i problema sa govorom, jakim glavoboljama i oštećenjem vida.
Nagli porast inzulina u krvi uzrokuje aktivno znojenje, čest puls, tahikardiju i jak drhtaj u tijelu.
Drugi znak povećanog inzulina je hipersekrecija lojnih žlijezda. Njegova prisutnost ukazuje se na pojavu svrbeža na koži, akni, peruti i seboreje. Pretjerani sadržaj masti u području korijena kose i lica je lokaliziran.
Povećani nivo hormona prati i žeđ koju je teško ugušiti, s čestim nagonima za mokrenjem. Ako se udio inzulina i dalje povećava, opaža se dugotrajno zarastanje rana, modrica i ogrebotina. Čak i manje oštećenje tkiva dovodi do upale i suppuracije.
Dijagnoza i norma prema starosti
Dijagnozu inzulina obično propisuje ljekar, ali moguće je za prevenciju provjeriti nivo inzulina u krvi, kao i nivo glukoze, bez indikacija. U pravilu su fluktuacije u nivou ovog hormona primjetne i osjetljive. Osoba primjećuje razne neugodne simptome i znakove neispravnosti unutrašnjih organa.
- Norma hormona u krvi žena i djece je od 3 do 20-25 μU / ml.
- Kod muškaraca do 25 mcU / ml.
- Tokom trudnoće, tkivima i ćelijama u tijelu je potrebno više energije, više glukoze ulazi u organizam, što znači da se i nivo inzulina povećava. Norma u trudnica smatra se nivoom inzulina od 6-27 mkU / ml.
- U starijih ljudi ovaj se pokazatelj često takođe povećava. Patologija se smatra pokazateljem ispod 3 i iznad 35 µU / ml.
Razina hormona fluktuira u krvi tokom dana, a takođe ima široke referentne vrijednosti kod dijabetičara, jer nivo hormona ovisi o stadijumu bolesti, liječenju, vrsti dijabetesa.
U pravilu se za dijabetes uzima krvna pretraga šećera, određivanje inzulina u krvi potrebno je za ozbiljnije slučajeve dijabetesa s komplikacijama i raznim hormonskim poremećajima.
Za određivanje nivoa inzulina koriste se dvije vrste ispitivanja. U prvom slučaju uzorkovanje krvi vrši se ujutro na prazan stomak - najmanje 8 sati nakon posljednjeg obroka. Možda je to samo u laboratorijskim uslovima.
U drugom slučaju koristi se test tolerancije na glukozu. Pacijentu se na prazan želudac daje piće otopine glukoze. Nakon 2 sata uzima se krvni test. Dobiveni podaci određuju nivo inzulina. Da bi rezultati bili što tačniji, potrebna je trodnevna dijeta uoči studije.
Takođe, nivo glukoze u krvi može se odrediti kod kuće. Da biste to učinili, potreban vam je poseban uređaj - glukometar. Sva merenja se vrše na prazan stomak.
Prije upotrebe uređaja trebate temeljito oprati i ugrijati ruke kako biste poboljšali cirkulaciju krvi. Probijanje na prstu treba vršiti sa strane, a ne u sredini.
Ovo će pomoći smanjiti bol. Prva kap krvi obriše se pamučnim jastukom.
Drugi se nanosi direktno na test traku.
Kako se daje analiza?
Kod potpuno zdrave osobe test krvi na inzulin pokazuje 3 do 20 mikroU po mililitru. Kod male djece se ta količina ne mijenja. Kada se pubertet završi, ćelije manje percipiraju tijelo (postaju inzulinsko rezistentne). Analize inzulina u krvi pokazuju njegove fluktuacije u toku dana i ovisno o obroku.
Bilo koja hrana s ugljikohidratima drastično povećava razinu takvog hormona. Rezultati krvne pretrage na promjenu inzulina s oštećenom glukoznom tolerancijom, inzulinskom rezistencijom i drugim patološkim procesima.
Ponekad nivo ovog hormona može biti vrlo visok. To se događa kada:
- tumori gušterače,
- dijabetes
- druge patologije pankreasa.
Mnogi pacijenti ne znaju da je ovo krvna pretraga inzulina i na svaki se način boje da to ne učine. Ovo je potpuno uzalud: dekodiranje krvnog testa za inzulin pomaže u otkrivanju mnogih opasnih bolesti, što znači da može liječniku reći kako liječiti bolest.
Znajući šta pokazuje analiza inzulina, možete reći pacijentu kada ga treba uzimati. Evo nekoliko slučajeva koji pacijentu govore da se u njegovom gušterači događaju promjene i da je neophodno provjeriti sadržaj ove tvari.
- Povećana tjelesna težina. U ovom slučaju osjetljivost tkiva postepeno opada.
- Neželjena naslednost. To znači da ako u obitelji postoji osoba koja ima dijabetes, potrebno je donirati krv za utvrđivanje hormona u njoj.
- Pušenje.
- Upotreba alkoholnih pića.
- Loša prehrana s prevladavanjem ugljikohidratnih namirnica u prehrani.
- Hronična kardiovaskularna bolest.
Obavezno se posavjetujte s liječnikom da provede takvo kliničko istraživanje, kako provjeriti količinu inzulina u krvi za daljnje liječenje, ako:
- bez ikakvog razloga, tjelesna težina se drastično mijenja,
- žeđ se pojavila bez povećanja fizičke aktivnosti,
- pojavila se suha usta
- sa znakovima povećanja opće slabosti,
- ako postoji suhoća i svrbež kože,
- ako se sitni posjekotine i rane zacjeljuju pre sporo.
Mnogi su zainteresirani za način na koji se daju testovi inzulina. Treba napomenuti da se krv uzima na analizu samo iz vene. Postavlja se u plastičnu cev i zatim u led. Najkasnije nakon 15 minuta može se centrifugirati. Laboratorija radi sa smrznutim uzorcima biološkog materijala.
Krv se skuplja u dvije porcije. Jedan od njih stavi se u praznu epruvetu, a drugi u posudu napunjenu natrijum-fluoridom ili kalijum oksalatom. Ovo je potrebno kako bi se utvrdila razina glukoze.
Nakon uzimanja krvi, mjesto uboda vene mora se zdrobiti lopticom od pamučne vune. To se radi tako da se ne formira hematom. Ako se pojavio, pomažu vam i zagrijavanje.
Nakon analize pacijent može uzeti uobičajeni lijek i jesti uobičajenu hranu.
Mnogi ne znaju kako da uzimaju inzulinske testove. Neki krše uvjete za pripremu studije. U međuvremenu, tačnost analize i propisani tretman ovise o načinu doniranja krvi za inzulin. Dakle, da bi se tačno napravila analiza takva priprema je potrebna.
- Dvanaest (!) Sati prije nego što uzmete materijal koji morate gladovati.
- Prije analize ne treba uzimati glukokortikosteroide, ACTH. Ako nije moguće otkazati ove lijekove, o tome morate obavijestiti svog liječnika.
- Ženama je zabranjeno uzimati oralne kontraceptive.
- Prije nego što uzmete krv, treba da legnete pola sata. To poboljšava tačnost rezultata.
Inzulin je jedan od proteina prisutnih u ljudskom tijelu koji je odgovoran za metabolizam i probavne procese. Inzulin proizvodi gušterača, a prilikom obavljanja ove analize možete odrediti ne samo sadržaj ovog proteina u krvi, nego i procijeniti aktivnost same žlijezde. Drugi naziv testa je analiza otpornosti na inzulin.
Tijekom postupka pacijent uzima vensku krv iz koje se naknadno odvaja plazma i utvrđuje koncentracija inzulina u laboratoriji. To se postiže vezanjem molekula inzulina u plazmi na antitijela koja su obojena određenim enzimom i zbog toga ih je moguće pratiti.
Kao rezultat činjenice da se takva antitijela počinju vezivati za protein, optička gustoća otopine u koju je plazma stavljena počinje se mijenjati, a što više antitijela dođe u kontakt sa inzulinom, veća je gustoća.
Nemoguće je izmjeriti razinu inzulina u krvi kod kuće: za to je potrebna posebna dijagnostička oprema, a rezultate može dešifrirati samo kvalificirani stručnjak.
Brzina proizvodnje inzulina kod zdrave prosječne osobe, ovisno o mnogim faktorima, može varirati u rasponu od 3-20 mU / ml. Ako rezultati analize pokazuju nižu vrijednost, postavlja se dijagnoza šećerne bolesti.
Pokazatelji iznad ove granice pokazuju novotvorine (benigne ili maligne) u gušterači, pa će osoba morati proći dodatni pregled kod onkologa. U drugom članku govorimo više o povećanom inzulinu.
Kućni testovi inzulina još ne postoje, jedini način provjere hormona je darivanje krvi na analizu.
Za istraživanje se koristi plazma ili serum pacijenta. Sakuplja se u sterilnoj epruveti, koja se potom prenosi u imunološku laboratoriju.
Koncentracija hormona određena je imunološkom analizom enzima. Njegova suština je vezivanje inzulina u pacijentovoj plazmi sa specifičnim antitijelima koja su označena enzimom.
Što se više molekula inzulina veže na antitijela, veća će se optička gustoća otopine promijeniti nakon dodavanja reagensa. Tako se izračunava koncentracija hormona.
Uoči studije, trebali biste se suzdržati od obilne hrane, pretjerane konzumacije ugljikohidrata (slatkiša, voća, muffina), alkohola. Sat vremena prije uzimanja materijala ne možete pušiti, vježbati, piti slatka pića. Krv se uzima na analizu ujutro, na prazan stomak - od trenutka posljednjeg obroka trebalo bi proći najmanje 8 sati. Na pouzdanost rezultata može utjecati:
- lijekovi (hipoglikemijski, antibiotici),
- zasićenost lipida u plazmi (kao rezultat preopterećenja hranom uoči ili na dan ispitivanja),
- dugotrajno liječenje inzulinom - za uvođenje umjetnog hormona pacijenti razviju antitijela koja ometaju normalnu analizu.
Neophodno je stalno informirati svog lekara o stalnom uzimanju određenih lijekova, tako da ove podatke navede na obrascu za upućivanje na analizu. U ovom će slučaju interpretacija rezultata biti najpouzdanija.
Da biste prošli analizu, nema potrebe za velikim pripremama. Dovoljno je da uveče odlazite u krevet, a ujutro se, budni, ne jedete i ne pijte ništa. Da bi rezultati bili tačniji, morat ćete se suzdržati od pržene i masne hrane dnevno. Ako analizu trebate obaviti u neko drugo vrijeme, osam sati možete piti samo vodu u malim količinama kako biste napravili analizu na prazan stomak.
Krv se ne preporučuje uzimati nakon vježbanja i intoksikacije. Takođe odgodite postupak nakon svih ovih vrsta dijagnostike:
- fluorografija
- Ultrazvuk
- radiografija
- fizioterapija
- rektalni pregled.
U zdravom tijelu se stvara norma inzulina od 3 do 20 mikrona Edml. Unošenje ugljenih hidrata povećava brzinu hormona.
Stoga ne možete jesti prije analize. Pacijenti koji primaju injekcije inzulina ne mogu dobiti konačni objektivni rezultat, jer će rezultati pregleda pokazati brojke za ukupnu količinu hormona - prirodnog i ubrizgavajućeg.
Ako je doza inzulina u tijelu podcijenjena, dijagnosticiram dijabetes. Ako je hormon veći, to je znak mogućih neoplazmi u gušterači.
Otočići Langerhansa povećavaju se, njihove ćelije postaju veće, a oni stvaraju više hormona. .
Inzulin proizvodi gušterača i ima proteinsku prirodu. Količina ovisi o tome koliko glukoze ima u krvi osobe. Nivo inzulina ukazuje na predispoziciju tijela za dijabetes. Utvrđivanje odstupanja od norme sugerira da se moraju poduzeti odgovarajuće mjere za održavanje organizma u zdravom stanju.
Sada znate šta je inzulinski test, kako ga uzeti. Sada razgovarajmo o tome kako se pravilno pripremiti. To je neophodno kako bi rezultat bio pouzdan.
- Prije davanja krvi na prazan stomak, treba održavati apstinenciju od hrane osam sati. U ovom trenutku ne možete jesti i piti piće. Može se konzumirati samo čista voda.
- Ne možete uzeti analizu ako pacijent prođe bilo koji tijek liječenja, odnosno uzima lijekove. Činjenica je da mogu uticati na rezultate. Krv za inzulin treba darivati bilo prije samog tretmana ili najmanje sedam dana nakon završetka postupka. Takođe, pacijent mora obavijestiti liječnika koji se nalazi na liječenju ili o tome kada je prestao uzimati sredstva. U slučaju kada je tijek terapije dugačak, a analiza za inzulin važna komponenta procesa liječenja, potrebno je koordinirati s liječnikom mogućnost prekida unosa lijekova radi provođenja uzorkovanja krvi.
- 24 sata prije ispitivanja trebali biste slijediti određenu dijetu, naime, odbiti jesti masnu hranu i piti alkohol. Takođe, ne trebate vježbati nikakve fizičke aktivnosti.
- U slučaju kada su pored davanja krvi pacijentu propisane takve vrste pregleda kao što su ultrazvuk ili rendgenski snimci, tada prvo treba da položi materijal na pregled, a potom krene na druge vrste postupaka.
Kao što je već spomenuto, razina inzulina u ljudskoj krvi može varirati ovisno o konzumaciji hrane. Zbog toga se za tačnost na prazan stomak radi inzulinski test.
Norma prisutnosti ove tvari u ljudskoj krvi je 1,9-23 µm / ml. Ovo je za odraslu osobu. Norma kod djece je od dva do dvadeset mikrona / ml. Za trudnice postoje pokazatelji. Za njih se norma kreće od šest do 27 µm / ml.
Postoje dve tehnike analize:
- Gladni test. Pomoću ove tehnike bolesnik se uzorkuje na prazan stomak.
Savjet! Od trenutka posljednjeg trebalo bi proći najmanje 8 sati prije analize unosa hrane. Stoga je ova analiza propisana za jutro.
- Test tolerancije na glukozu Preliminarni subjekt daje 75 ml glukoze da bi popio, nakon čega će dva sata kasnije biti potrebno uzeti uzorke krvi.
Kako bi rezultat studije bio precizniji, u nekim je slučajevima preporučljivo kombinirati oba testa. U tom slučaju pacijent mora dva puta predati materijal na analizu:
- ujutro na prazan stomak
- nakon prvog testa pacijentu se daje piće otopine glukoze i nakon određenog vremena obavlja se novo uzorkovanje krvi.
Provođenje takvog kombiniranog testa omogućava vam da dobijete detaljnu sliku i preciznije postavite dijagnozu. Međutim, za preventivnu studiju u pravilu je dovoljno provesti samo "gladan" test.
Kako se pripremiti za studij?
Da bi rezultat testa bio točan, važno je da se pravilno pripremite za uzimanje uzoraka krvi.
Kompetentna priprema je sljedeća:
- davati krv strogo na prazan stomak, ne možete jesti i piti ništa osim čiste vode 8 sati prije nego što se materijal potroši,
- potrebno je proći analizu prije početka tečaja liječenja ili barem tjedan dana nakon njegovog završetka,
Savjet! Ako je nemoguće prekinuti tijek liječenja, o tome morate razgovarati s liječnikom, jer mnogi lijekovi mogu utjecati na rezultat.
- dan prije imenovanog postupka, trebalo bi ograničiti upotrebu masne hrane, isključiti alkohol, ozbiljne fizičke napore,
- ako je propisan sveobuhvatan pregled, preporučuje se darivanje krvi prije odlaska na ultrazvučni pregled, radiografiju itd.
- Povećati ili smanjiti tjelesnu težinu, održavajući dnevni nivo unosa hrane i fizičke aktivnosti,
- Osjećam se umorno i slabo
- Polagano zarastanje s mogućim narušavanjem integriteta kože,
- Test "na prazan stomak". Upotreba ove metode znači polaganje testa na prazan stomak,
- Ispitajte "toleranciju" tijela na glukozu. Pacijent koji se pregleda treba unaprijed piti 0,5 šalice glukoze i darivati krv nakon nekoliko sati.
Potonji tip dijagnoze pomaže razjasniti kako osoba metabolizira glukozu. Preporučljivo je provesti ove testove kako biste zajedno identificirali bolest radi postizanja boljih i boljih rezultata.
- Kako radi i funkcionira gušterača,
- I nivo glukoze u krvi osobe.
Inzulin u krvi zdrave osobe trebao bi biti do 6 mmol / L. Ali ako provjerite analizu i njezin pokazatelj će biti u rasponu od 6 do 11 mmol / l - to će značiti jednu stvar da je tolerancija na glukozu smanjena, odnosno da se ne koristi u potpunosti inzulinom. S takvim analizama, ako se mjere ne poduzmu na vrijeme, postoji svaki razlog za brzi razvoj dijabetesa.
Ako je koncentracija glukoze u ponovljenim testovima veća od 11 mmol, to kaže da je riječ o dijabetesnoj bolesti.
Da bi performanse testa bile točne, potrebno je po svim pravilima da se pripremite za test na inzulin u krvi.
- Krv se mora darivati na prazan stomak, a ne možete jesti ili piti ništa prije uzimanja testa, ne računajući vodu 6-7 sati prije nego što je isporučena potrebna komponenta,
- Analize treba uzeti prije početka liječenja ili nakon njegovog završetka nakon 10 dana,
- Važno je ograničiti konzumiranje masne hrane na postavljanje potrebnih postupaka, i isključiti konzumiranje alkohola, kao i ozbiljne fizičke napore, tj.
- Ako se obavlja pregled, prvo morate obaviti potrebna istraživanja, kao što su ultrazvučni pregled, rentgenski snimak, a tek nakon toga napraviti test inzulina u krvi.
Da bi se krvni test pokazao ispravnim, bez ikakvih izobličenja, morate slijediti upute kako pravilno davati inzulin:
- Insulin testove trebali biste uzeti na prazan stomak, rano ujutro.
- Dan prije uzimanja inzulina isključena je svaka fizička aktivnost.
- 12 sati prije uzimanja krvi za istraživanje ne bi trebali jesti hranu s visokim sadržajem šećera, ugljikohidrata - slijedite dijetu. 8 sati prije zahvata uopće ne jesti, čaj. Prije postupka dozvoljena je nezaslađena mineralna voda.
- 2 dana, kako ići donirati krv, morate se pridržavati mršave prehrane (izuzeti masnu hranu).
- Uoči testa, suzdržite se od alkoholnih pića.
- Preostala 2 - 3 sata prije postupka ne pušite.
- Rezultati ispitivanja gotovo su neovisni o seksualnim hormonskim promjenama pa se djevojke mogu testirati na krv čak i za vrijeme menstruacije.
Kako bi se provjerila količina proizvodnje i funkcija gušterače, na prazan želudac vrši se uzimanje uzorka venske krvi. Nekoliko dana prije ove analize preporučuje se isključiti uporabu lijekova koji povećavaju šećer u krvi (glukokortikosteroidi, kontraceptivi, kardio-beta blokatori).
Tačniji podaci o normalnoj upotrebi glukoze i stanju stanica žlijezde mogu se dobiti prolaskom testova inzulina s opterećenjem. Krv se uzima dva puta, prvi put se utvrđuje nivo hormona inzulina u krvi na prazan stomak. Zatim 2 sata nakon uzimanja slatke otopine (test glukoze).
Da biste dijagnosticirali dijabetes i drugu bolest uzrokovanu hormonskim neuspjehom, potrebno je uzeti u obzir količinu inzulina u pozadini drugih testova (posebno glukoze). Neka dešifriranje:
- Dijabetes tipa 1 određuje nisku razinu šećera u inzulinu (čak i nakon probnog opterećenja).
- Dijabetes tipa 2 dijagnosticira se kada je visok šećer u krvi. (ili početni stepen gojaznosti).
- Tumor gušterače - visoki inzulin, niska razina šećera (gotovo 2 puta niža od normalne).
- Razina proizvodnje gušterače direktno ovisi o aktivnosti štitne žlijezde i pokazat će odstupanja.
Indeks otpornosti na inzulin pokazuje koliko su ćelije osjetljive na hormon nakon stimulacije ili njegovog uvođenja umjetnim putem. U idealnom slučaju, nakon slatkog sirupa, njegova koncentracija bi trebala pasti nakon apsorpcije glukoze.
Druga metoda, analiza opterećenja glukozom, uključuje pripremu sličnu prethodnoj metodi. Tokom studije pacijent treba piti 75 ml otopine glukoze. 50 ml je indicirano za malu djecu. Tada čekaju 2 sata. Uzorkovanje krvi za analizu provodi se nakon oslobađanja inzulina.
Najtačniji test inzulina u krvi je dvostruki, koji se sastoji od krvne pretrage koja se uzima na prazan stomak i nakon opterećenja hranom.
Prilikom mjerenja nivoa insulina važno je ostati miran. Rezultat analize može iskriviti fizičku aktivnost i psiho-emocionalno preopterećenje.
Najtačnije informacije mogu se dobiti ako provedete dvostruku analizu razine inzulina u krvi. Prvi test se radi ujutro na prazan stomak. Tada se postupak ponavlja, ali nakon 2 sata nakon konzumiranja otopine glukoze. Kombinirana metoda istraživanja pružit će potpunu sliku funkcioniranja gušterače.
Indikacije za studiju
Određivanje koncentracije inzulina je informativni test za dijagnozu tumora koji sintetiše ovaj hormon (inzulinomi). U takvim slučajevima, analiza sadržaja inzulina provodi se zajedno s mjerenjem glukoze u krvi, obično njihov omjer ne prelazi 30. Prekoračenje ovog pokazatelja ukazuje na neadekvatno visoku koncentraciju hormona, njegovu dodatnu proizvodnju tumorskih ćelija.
Glavni simptomi i uzroci laktacidoze kod dijabetesa
Laktacidoza je jedna od rijetkih komplikacija dijabetesa koja se može pojaviti s viškom mliječne kiseline u tijelu. Stanje je vrlo opasno i brzo se razvija. Medicinska pomoć koja se ne dostavi na vreme dovodi do kome i laktacidoze. Da biste pružili pravovremenu pomoć kod stanja poput laktične acidoze kod dijabetesa, jednostavno je potrebno znati simptome.
Simptomi laktacidoze
Ova komplikacija razvija se za nekoliko sati. Glavni simptomi su:
- pad krvnog pritiska
- slabost
- kardiovaskularni zastoj
- simptomi plućne hiperventilacije,
- težina u udovima
- mučnina i povraćanje
- poremećaj srčanog ritma,
- brzo disanje
- šoka
- bol u trbuhu i iza sternuma.
Ovi simptomi su slični značajnom povećanju šećera u krvi. Pod takvim simptomima također spada i stanje ketoacidoze.
Glavna razlika između njih je prisutnost bolova u mišićima, kao i nakon fizičkog treninga. Kod ketoacidoze nema boli.
Ako se pacijent s dijabetesom žali na bolove u mišićima, vrijedno je izmjeriti nivo šećera u krvi i promatrati stanje osobe. Oštro pogoršanje dobrobiti, prisutnost ovih simptoma ukazuje na mliječnu acidozu. Morate pozvati hitnu pomoć. Nemoguće je sami pružiti prvu pomoć.
Uzroci laktacidemije
Laktacidoza se može razviti tijekom uzimanja nekih lijekova za snižavanje šećera. Sastav takvih lijekova često uključuje supstancu biguanid. Ovaj sastojak sprečava jetru da uništi višak laktata. Uz višak laktata u ljudskom tijelu, moguć je razvoj mliječne kome.
Do nakupljanja mliječne kiseline u tkivima u tijelu dolazi zbog gladovanja tkiva kisikom, što zauzvrat, dovodi do smanjenja razine pH u krvi.
Bolesti za koje je karakteristična hipoksija mogu izazvati laktacidemiju. Ovo su bolesti kardiovaskularnog sistema. Uporedo sa dijabetesom povećava se rizik od laktične acidoze.
Jedan od razloga razvoja mliječne kome može biti metabolički zastoj. Laktacidna koma se praktično ne razvija kod dece sa šećernom bolešću.
Metode liječenja
Liječenje laktacidoze kod dijabetes melitusa provodi se na intenzivnoj njezi i uključuje takve mjere:
- intravenska primjena natrijum bikarbonata,
- uvođenje metilen plave boje za ublažavanje kome
- upotreba lijeka trisamin - eliminira hiperlaktatacidemiju,
- hemodijaliza sa smanjenjem pH u krvi Prevencija laktacidoze
Glavna mjera prevencije laktacidoze je adekvatan i pažljiv tretman dijabetesa. Pravovremeno odlazak liječniku, zamjena lijekova efikasnijim, redovno mjerenje razine šećera u krvi glavne su točke. Opće preventivne mjere za dijabetes pomoći će u održavanju njihovog zdravlja.
Ishrana bi trebala biti bogata povrćem, mliječnim kiselinama, voćem s niskim sadržajem šećera. Ne preporučuje se za upotrebu:
- žitarice
- Pekarski proizvodi
- slatko voće.
Isključite alkohol, šećer, kobasice, voćne sokove na šećeru. Svježe cijeđeni sokovi dozvoljeni su u malim količinama. Važno mjesto zauzima raspored obroka. To bi trebalo biti jasno svakog dana, poput ubrizgavanja inzulina.
- Tablete treba uzimati svakog dana u isto vreme. Zabranjena je samo zamjena ili povlačenje lijekova. Takve promjene može učiniti samo ljekar.
- Izbodite inzulin na različitim mjestima, tako da se ubrizgavanje na istom mjestu često ne ponavlja. Pazite na čistoću područja na kojem se daje lijek.
Posebna uputstva
- Nosite sa sobom karticu za dijabetes.
- Pokušajte da se ne razbolite od virusnih bolesti. Komplikacije mogu dovesti do kome.
- U slučaju hipoglikemije uvijek imate komad slatkiša ili nekoliko kockica šećera.
- Redovno posjećujte doktora i uzimajte potrebne testove.
- Obratite pažnju na alarmantne simptome i što prije potražite medicinsku pomoć.
Pridržavajući se ovih pravila možete živjeti normalnim, punopravnim životom više godina.
Najvažnija stvar o inzulinu i njegovim vrstama
Insulin je jedinstven lijek koji mnogim ljudima koji boluju od dijabetesa olakšava život, na primjer, dijabetičkim stopalom. Međutim, ovaj sastojak nije samo medicinski preparat, nego i hormon koji se proizvodi uz pomoć gušterače. Koje su vrste inzulina i koja je razlika između njih?
Za liječenje zglobova naši čitaoci su uspješno koristili DiabeNot. Uvidjevši popularnost ovog proizvoda, odlučili smo ga ponuditi vašoj pažnji.
Kategorije inzulina
Klasifikacija, koja je relevantna za tvar, prilično je jednostavna. Između sebe oni se dijele na lijekove prema brzini njihovog početka i trajanju djelovanja kao i prema porijeklu. Pored toga, u nekim slučajevima propisan je inzulin u tabletama, koje se moraju uzimati i sa dijabetesom da bi se spasile od gangrene. Delovanje inzulina u ovom slučaju je nepromenjeno.
Klasična komponenta predstavljena je u pet varijanti:
- brza izloženost (jednostavna), koja je poznata i kao ultra kratki inzulin,
- kratko delujući inzulin
- prosječno trajanje izlaganja, što pomaže kada noge nabreknu,
- inzulin s produženom ili produženom izloženošću,
- kombinirani (ili miješani).
Dakle, mehanizam djelovanja inzulina može biti jako različit, ovisno o trajanju i vrsti same tvari. Koji će biti bolji i korisniji za dijabetičara treba utvrditi zajedno sa specijalistom, on je taj koji zna sve nijanse, posebice u vezi s ukočenošću. To ovisi o karakteristikama tijeka bolesti, njenoj težini i nuspojavama koji se također mogu izazvati raznim faktorima. Zatim ćemo govoriti o svakoj vrsti komponente zasebno.
O ultrašokornosti
Ultra kratki inzulin, u nekim slučajevima to je i inženjerski tip, počinje ispoljavati svoj učinak odmah nakon davanja ljudskom tijelu, što je neophodno za encefalopatiju. Međutim, svoj vrhunac dostiže, najčešće nakon sat i po, i djeluje ukupno tri do četiri sata.
Takav ultrakratki inzulin daje se isključivo prije ili nakon jela, bilo da je to doručak, ručak ili večera.Vrste predstavljenih tvari uključuju lijekove kao što su Insulin Apidra, Novo-Rapid, Insulin Humalog - sve su genetski modificirane. Ova su imena nesumnjivo poznata svakom dijabetičaru. Nuspojave od njihovog uzimanja počinju se pojavljivati odmah ili se uopće ne pojavljuju. Dakle, o kom od njih će biti bolje odlučiti isključivo pojedinačno. Djelovanje inzulina izravno ovisi o dopuštenosti njegove uporabe i dugotrajne upotrebe.
Ukratko
Kratki inzulin počinje djelovati nakon ne manje od 20 i ne više od 30 minuta.
Maksimalni mogući efekat ostvaruje se dva do tri sata nakon primjene lijeka, a ukupno trajanje izloženosti je od pet do šest sati.
Inzulin kratkog djelovanja mora se davati prije jela, najispravnije će podnijeti pauzu između injekcije i unosa hrane od 10 do 15 minuta. U procesu prijema takvih komponenti poželjno je provesti „užinu“. Optimalno vrijeme za to je dva ili tri sata nakon injekcije. Potrebno je da se vrijeme obroka podudara s očekivanim vršnim vremenom izlaganja proizvodu. Kratki inzulini, genetski modifikovani i izmijenjeni, čiji su sporedni efekti neznatni za dugotrajnu upotrebu su:
- "Insulan Actrapid",
- „Humulin regular“ i mnogi drugi.
Koji će imati bolji učinak na tijelo kod dijabetesa također se određuje pojedinačno, kao i djelovanje inzulina.
Otprilike prosječno u trajanju
Kategorija tvari srednjeg trajanja izloženosti uključuje one insuline za koje je karakteristično njihovo vlastito vrijeme izlaganja od 12 do 16 sati.
Takvi lijekovi će trebati više od dvije do tri injekcije u jednom danu. Najčešće se rade s vremenskim razmakom od 8 do 12 sati, jer počinju pomagati nakon dva, pa čak i tri sata. Ovaj efekat inzulina objašnjava masivnijim učinkom na organizam. To nije samo inženjerski tip, već i genetski inženjer.
Maksimalna moguća izloženost počinje se pojavljivati nakon šest ili osam sati. Takve komponente uključuju Protafan, Insulan Humulin NPH, Humodar br i mnoge druge. Koji od njih će biti bolji, treba odlučiti specijalista, ovisno o povijesti bolesti. Nuspojave su izuzetno rijetke nakon duže upotrebe.
O alternativnoj podjeli
Treba napomenuti da takvu komponentu karakterizira i alternativna podjela. Takva se klasifikacija provodi podrijetlom i može biti genetski ili inženjerski.
Među njima je i hormon produženog izlaganja.
Prva od njih je tvar poznata kao goveda, koja se dobija iz gušterače goveda. Vrlo se razlikuje od komponente ljudskog porijekla, često se javljaju i alergijske reakcije. Takvi lijekovi uključuju: "Insulrap GPP", "Ultralent". Dostupan je i kao inzulin u tabletama.
Dalje, potrebno je napomenuti komponentu svinjetine, što može biti dugotrajna akcija. Od humanog inzulina razlikuje se samo jedna grupa aminokiselina koje takođe mogu izazvati alergijske reakcije.
Drugi analog ljudske tvari je genetski i inženjerski. Ove komponente se izdvajaju na različite načine:
- u prvom utjelovljenju komponenta ljudskog porijekla se sintetizira pomoću Escherichia coli,
- u drugom - izvlači se iz svinjetine zamjenom aminokiselina. Koji je bolje utvrditi nakon nekoliko sesija prijema.
Sljedećim imenima treba pripisati tvar koja nalikuje čovjeku: "Actrapid", "Novorapid", "Lantus" i mnogi drugi.
Posljednja skupina uključuje najnovije analoge ljudske komponente i genetski dobivenih, kao i inženjerski inzulin. Stručnjaci ih smatraju najprikladnijim za dijabetes, jer su nuspojave, kao i alergijske reakcije svedene na minimum. To se postiže zbog nedostatka proteina. Takva klasifikacija omogućava bolje razumijevanje koja će vrsta tvari biti najučinkovitija za dijabetičara.
O antagonistu
Kao što znate, on smanjuje omjer glukoze u krvi, a supstanca poput glukagona to povećava. Iz toga slijedi da glukagon treba prepoznati kao antagonista hormona inzulina.
Dakle, hormoni adrenalin i ostali kateholamini, kortizol i kortikasteroidi, somatotrapin, spolni hormoni, tizroedni hormoni (tiroksin, trijodtiraniin) također se svrstavaju u njih.
Svaki sličan antagonist komponente inzulina povećava omjer glukoze u krvi, odnosno djeluje suprotno inzulinu. Oni mogu biti i više nego dugotrajna izloženost, osim toga, razvijeni su antihormonski analozi takve tvari, na primjer, sinamlbumin. Treba napomenuti da je mehanizam njihovog djelovanja proučen mnogo manje temeljito.
Imunoreaktivni inzulin, koji je jedno od najnovijih sredstava za dijabetes, takođe spada u ovu kategoriju.
Dakle, danas postoji prilično puno sorti komponente. Neke od njih traju dugo, a neke ne. Prihvatljivost njihove upotrebe trebala bi se odrediti isključivo uz pomoć specijaliste pojedinačno.