Znakovi i liječenje gangrene nogu kod dijabetesa u početnoj fazi i kasnije
Gangrena je ozbiljna komplikacija dijabetesa koja često dovodi do amputacije udova. Rizik od njegove pojave može se povećati dodatnim faktorima - nepravilnim načinom života, neusklađenošću s dijetom, mirovanjem, vaskularnim bolestima i drugima. Šta izaziva razvoj gangrene, njeni simptomi i stadijumi progresije, kao i dijagnoza i liječenje, pročitajte dalje u našem članku.
Pročitajte ovaj članak
Šta je gangrena
Usljed kritičnog smanjenja protoka krvi dolazi do smrti tkiva, gangrene. Karakteristična tamnoplava ili smećkasta, crna boja nastaje razaranjem hemoglobina i stvaranjem soli željeza. Vlažnom gangrenom, tvari s mjesta propadanja odlaze u vaskularni krevet, što dovodi do teškog trovanja.
Ovo stanje je komplikacija sindroma dijabetičkog stopala. Pacijenti s bolešću tipa 2 izloženi su povećanom riziku čak i nedavno otkrivanjem visokog šećera u krvi. Na pozadini unošenja inzulina (sa dijabetesom tipa 1) vjerojatnost gangrene povećava se od 8. do 10. godine bolesti. Uz kasni posjet liječniku, često je potrebna amputacija stopala ili većeg dijela noge.
I ovdje je više o ranama kod dijabetesa.
Uzroci oštećenja donjih udova kod dijabetesa
Glavni faktor razvoja je dugoročno povišena razina glukoze u krvi. Njegovi molekuli oštećuju vaskularni zid, nervna vlakna (angiopatija, neuropatija), a krv stiče višak viskoznosti.
Kao rezultat, smanjuje se prohodnost arterija i osjetljivost donjih udova. Lakše ozljede na ovoj pozadini uzrokuju dugotrajne necelijske čireve. Kada infekcija prodre, bakterijski enzimi oslobađaju dublja tkiva, pomažući u širenju gnoja. Oni prizivaju staničnu smrt - nekrozu.
Drugi razlog za razvoj nekroze tkiva jesu promjene na potpornoj površini. Zglobovi i kosti su oštećeni zbog vezanja proteina na glukozu, nedovoljne nutrine. Budući da gležanj nosi najveće opterećenje prilikom hodanja, deformacije se javljaju s preraspodjelom pritiska - subluksacija, kompresija tkiva, ograničenje pokretljivosti.
Rizik od razvoja dijabetičkog stopala i gangrene povećava se uz prisustvo dodatnih faktora rizika:
- opsežna ateroskleroza, prekomerni unos masti, poremećaji metabolizma lipida - plakovi holesterola blokiraju protok krvi kroz arterije srednjeg i velikog kalibra,
- arterijska hipertenzija - visok pritisak uzrokuje sabijanje, krutost stijenki arterija,
- alkoholizam - dolazi do brzog uništavanja nervnih vlakana,
- pušenje - izazivaju stabilan vaskularni grč,
- smanjeni imunitet - olakšava prodor i širenje infekcije,
- venska insuficijencija, varikozne vene donjih ekstremiteta - poremećen je odliv krvi, izlučivanje metaboličkih proizvoda, edematozna tkiva komprimiraju arterije,
- gojaznost - stvara dodatno opterećenje zglobova, doprinosi napredovanju ateroskleroze, dijabetesa i hipertenzije,
- zatajenje srca - usporeni protok krvi zbog slabe pumpačke funkcije srca, dolazi do zagušenja, oticanja.
Ubrzani razvoj obimne gangrene uzrokuje:
- nedostatak lečenja
- zanemarivanje hrane,
- asocijalni način života
- iscrpljenost
- nedostatak vitamina
- hipotermija
- anemija
Simptomi nožnog prsta, stopala
Koža isprva postane blijeda, hladna na dodir. Tada im se boja promijeni u mramornu, plavkastu i tamno smeđu. Sa potpunim gubitkom tkiva, prsti postaju crni. Osjetljivost na dodir i promjene temperature su smanjene. Pacijenti mogu osjetiti trnce, svrbež, peckanje ili nepodnošljive bolove. Puls na arterijama stopala nije određen.
Suvom gangrenom uništavanje je ograničeno na zonu nedostatka protoka krvi. Tkiva se isušuju, volumen udova smanjuje se. Kod vlažnog tipa koža je natečena, dolazi do truljenja. Propadla tkiva imaju karakterističan fetiš miris, toksini iz njih prodiru u krvotok, izazivajući opću reakciju organizma.
Simptomi plinske gangrene
Faze progresije gangrene
Ovisno o težini poremećaja cirkulacije i razaranju tkiva, razlikuju se stadijumi bolesti.
Uključuje dubok čir na stopalu sa žarišnom nekrozom tkiva. Lezija prekriva kožu, potkožni sloj, mišićna vlakna, tetive, kosti. Postoji oteklina, oslabljena osjetljivost, stalni bolovi. U ovoj fazi je moguće provesti liječenje bez amputacije. Uništeno tkivo izrezano, provodi lokalnu terapiju.
Mjesta dijabetičke gangrene
Suva i vlažna gangrena kod dijabetesa
Ako je lumen žila koje hrane stopalo djelomično prohodan, vjerojatno će doći do suhog procesa uništavanja. Tkiva su dehidrirana i suha, zbijena. Vlažnom gangrenom krvotok je potpuno blokiran, dolazi do raspadanja, propadanja, nakupljanja gnoja i plinova.
U početku se ispod začepljene žile osjeća jaka bol. Noga je hladna, pacijent ne osjeća dodir, stopalo otupljuje i blijedi. Iznad opstrukcije tkivo nabrekne, preplavi se krvlju. Ova zona između zdravih i mrtvih ćelija postaje granična - razgraničenje. Zbog činjenice da ima upalni proces, pacijenti imaju sindrom dugotrajnog bola.
Ucjenjivanje kože shvaća se do nogu, ali tada prestaje. Mrtvi dio se sabija i suši (mumificira), moguće čak i njegovo spontano odbacivanje. U području demarkacije nastaje ožiljak, pa toksini ne prodiru u krvotok. Opšte stanje pacijenata je relativno zadovoljavajuće.
Na pozadini blijede i hladne kože formiraju se mjehurići i mrlje. Noga je natečena, vene su proširene. Nemoguće je odrediti granicu lezije, uništavanje se nastavlja, proces se kreće prema potkoljenici. Tkanine su prhke, kad osjetite da se mrve uslijed nakupljanja plinova. Propadanje je popraćeno karakterističnim mirisom.
Kako ne postoji ograničavajuća zona razgraničenja, svi otpadni proizvodi bakterija i toksini raspadanog tkiva odlaze u krv. Temperatura tijela raste, pojavljuje se glavobolja, povraća, svijest je zamagljena.
Dijagnostika
Znakovi dijabetičke gangrene uključuju:
- smanjena osjetljivost ili njezin potpuni gubitak,
- deformitet gležnja, stopala, ograničena pokretljivost,
- oticanje ili smanjenje volumena udova, ovisno o vrsti gangrene,
- u slučaju čira - znakovi infekcije, pražnjenje gnoja,
- slabljenje tetivanih refleksa,
- povećana je glukoza u krvi (sa 7,5 mmol / l prije jela), glikovani hemoglobin (od 6,5%), lipoproteini niske gustine, holesterol i trigliceridi,
- urin određuje glukozu, ketonska tijela,
- sjetva izdvojenog čira - otkrivaju bakterijsku floru, određuju osjetljivost na lijekove,
- Doppler ultrazvuk - smanjen protok krvi, oslabljena prohodnost, holesterolski plakovi, guste arterijske stijenke sa slabom pokretljivošću, taloženje kalcijuma, tromboza,
- angiografija - opsežna lezija krvotoka,
- radiografija stopala - uništavanje zglobnih površina, koštanog tkiva, smanjenje mineralne gustoće, osteomijelitis (upala kostiju, koštane srži).
Pogledajte video o ultrazvuku vena donjih ekstremiteta:
Konzervativna terapija
Svi dijabetičari prebačeni su na česte injekcije kratkog inzulina. Odabrana je doza za potpuno nadoknađivanje visokog šećera u krvi. Dodijelite uvod:
- cirkulatorni korektori - Alprostan, Trental, Curantil, Reopoliglyukin,
- antikoagulansi - Heparin, Fraxiparin (razblažena krv),
- antibakterijska sredstva - Rocefin, Ciprinol, Cefodar, Metrogil. Promjena antibiotika je nužna nakon otkrivanja osjetljivosti bakterija,
- stimulansi imuniteta - T-aktivin, Timalin,
- vitamini - Milgamma, Neurobion,
- antioksidanti - vitamin E, Berlition (poboljšavaju metaboličke procese, funkcije nervnih vlakana),
- antihipertenzivi - Enap, Ebrantil (sprečavaju porast pritiska).
Brojni lijekovi se mogu davati intraarterijski. Za to se probija femoralna arterija, a preko nje Heparin, inzulin, antibiotici, Trental, nikotinska kiselina, Reopoliglukin ulaze u krvotok. To vam omogućuje stvaranje lokalne, veće koncentracije lijekova.
Koristi se zamjenska transfuzija krvi, plazma se zamjenjuje albuminom, propisuju se donorna plazma, plazmafereza i hemosorpcija. Za smanjenje opterećenja na stopalu naznačena je uporaba štaka, kolica.
Amputacija stopala, nožnih prstiju
Ako je gangrena suva, obično se propisuju lijekovi. Nakon potpunog formiranja demarkacijske osovine, mrtvo tkivo se uklanja. Zatim nanesite obloge i lokalne lijekove za zarastanje i čišćenje rana.
Pokušavaju prenijeti mokru gangrenu s lijekovima na suho. Zatim odredite opseg operacije. Pacijentu se može propisati nekrotomija. Neživa tkiva se režu da bi razjasnila granice nekroze, pojavu staze za odliv gnoja i toksina. S malom količinom uništenja uklanja se samo mrtva koža i potkožni sloj. U budućnosti se propisuje plastika za zatvaranje oštećenja.
Amputacija je potrebna uz veliku nekrozu i opasnost da se proces proširi na ud. U najboljem slučaju moguće je upravljati uklanjanjem prsta, dela ili čitavog stopala. Uz kasno liječenje pacijenta ili brzo uništavanje tkiva, potrebno je posjekotine visokih udova.
Kako amputacija ne jamči obnavljanje cirkulacije krvi u preostalom dijelu nogu, a rane dugo zacjeljuju, preporučuju se dugoročno planirane rekonstruktivne operacije. Dijabetičari su propisani:
- stentiranje - proširenje arterije balonom na kraju katetera, ugradnja stenta,
- simpatiktomija - uklanjanje čvorova nervnog sistema radi održivog opuštanja krvnih žila,
- shunting - rešavanje problema koristeći sopstvenu venu pacijenta.
Opća prognoza koliko pacijenata sa gangrenom živi
Uprkos mogućnostima modernog liječenja, oko 1% dijabetičara gubi noge. Stotine hiljada amputacijskih operacija širom svijeta obavlja se svake godine, od kojih je polovina na nivou kuka. Prognoza i životni vijek određuju se stadijumom bolesti kod koje je otkrivena, stupnjem infekcije i prisustvom trovanja krvi.
Sa suhom gangrenom, sve su šanse za preživljavanje, ali ovisno o razini amputacije kod dijabetičara pokretnost je oslabljena, u svakodnevnom životu potrebna je pomoć stranaca.
Prevencija razvoja komplikacija kod dijabetesa
Za sprečavanje gangrene i pojave prethodnika, sindrom dijabetičkog stopala, moguće je samo ako je kompenzirana dijabetes. Pridržavanje sljedećih preporuka pomaže u izbjegavanju neuropatije i vaskularnih komplikacija:
- potpuno eliminirati hranu jednostavnim ugljikohidratima (šećer i brašno), drastično smanjiti unos životinjskih masti,
- strogo se pridržavati potrebnih doza i pravila za upotrebu lijekova za snižavanje šećera,
Kontrola šećera u krvi - svakodnevno pratite nivo šećera glukometrom, darujte krv iz vene laboratoriji najmanje 1 put mesečno, određuje glikovani hemoglobin, holesterol svaka tri meseca i ispituje koagulabilnost krvi pomoću koagulograma,
- kod prvih simptoma poremećaja cirkulacije (stalno hladna stopala, smanjena osjetljivost, blijeda koža) posavjetovati se s vaskularnim hirurgom radi dodatnog pregleda i preventivnog liječenja,
- prestati pušiti i alkohol,
- svakodnevno hodati, izvesti kompleks terapijskih vježbi,
- pregledajte stopala svake noći,
- zaštitite noge od smrzavanja i povreda,
- pokupi ortopedske cipele.
A ovdje je više o dijabetičkoj neuropatiji donjih ekstremiteta.
Gangrena kod dijabetesa rezultat je progresije sindroma dijabetičkog stopala. Kada se suhi oblik tkiva nabora, formira se razdjelna osovina. Vlažnom gangrenom bez liječenja dolazi do truljenja i brzog širenja lezije. Za dijagnozu vaskularnih poremećaja potrebno je izvršiti ultrazvučni pregled, angiografiju.
Terapija se provodi u bolnici. Propisati lijekove za obnavljanje protoka krvi, povećati protok krvi, antibiotike. Kada se osuši, odumrlo tkivo se odrezuje, dok je vlažno, amputacija se vrši ovisno o volumenu lezije.
Prvi simptomi dijabetičkog stopala mogu biti odmah nevidljivi zbog smanjene osjetljivosti udova. U početnoj fazi, kod prvih znakova sindroma, potrebno je započeti s prevencijom, u uznapredovalim fazama amputacija nogu može postati tretman.
Ako se razvije dijabetičko stopalo, liječenje treba započeti što je prije moguće. U početnoj fazi koriste se masti, tradicionalna medicina i laser za poboljšanje cirkulacije krvi, stanja krvnih sudova. Za čireve su pogodni hirurški tretman i neki savremeni lekovi.
Zbog fluktuacije razine šećera i izloženosti stijenci inzulina pojavljuju se dijabetesne rane koje ne zarastaju dobro. To su glavni razlozi zbog kojih je koža slomljena i slabo zaraste. Rane su gnojne, ne zarastaju, plaču. Za liječenje i liječenje postoje posebni alati, ponekad je potrebna pomoć hirurga.
Dolazi do dijabetičke neuropatije donjih ekstremiteta zbog dužeg porasta šećera u krvi. Glavni simptomi su peckanje, utrnulost nogu, bol. Liječenje uključuje nekoliko vrsta lijekova. Možete anestezirati, a preporučuje se i gimnastika i druge metode.
Ako pacijent istovremeno ima holecistitis i dijabetes, tada će morati preispitati dijetu, ako se prva bolest tek razvila. Razlozi njegove pojave leže u povećanom inzulinu, alkoholizmu i drugima. Ako se akutni kalkulični holecistitis razvio sa dijabetes melitusom, može biti potrebna operacija.
Prvi simptomi gangrene donjih ekstremiteta
Gangrena kod dijabetesa je čak i u početnoj fazi uvijek povezana s određenim simptomima. Prije svega, govorimo o brzom napredovanju umora nogu, čak i pri kratkom hodanju. Simptomi se mogu pojaviti i kod naglih konvulzivnih kontrakcija. Osim toga, znakovi gangrene kod dijabetes melitusa smrzavaju se ekstremiteti, bez obzira na doba godine.
Drugi znak patologije treba smatrati otrgnuće nožnih prstiju i općeniti sistematski gubitak optimalnog stupnja osjetljivosti. Gangrena nogu kod dijabetes melitusa možda se može povezati s pojavom efekta voštane kože kod koje se poklopac pokaže glatkim i zrcalnim.
Osim toga, na koži će se oblikovati čirevi koji ne zarastaju duže vrijeme. Postepeno, oni se razvijaju u aktivni gangrenous proces. Imajući to u vidu, preporučuje se da se bavite pravovremenim i punopravnim nogama, njihovim liječenjem i prevencijom.
Uzroci gangrenousnih lezija
Prva skupina faktora koji provociraju gangrenu donjih ekstremiteta kod dijabetes melitusa povezana je s nepravilnim načinom života. Obratite pažnju na:
- odsustvo ili neadekvatno liječenje osnovne bolesti i pridruženih bolesti,
- ovisnost o nikotinu i alkoholu,
- nošenje neudobnih ili uskih cipela,
- zanemarivanje u liječenju rana, ožiljaka, moždina i drugih ozljeda.
Osim toga, počinje gangrena, ponekad zbog prekomjerne težine, pretilosti ili promrzlina. Druga kategorija faktora uključuje smanjenje lumena u području krvnih žila zbog ateroskleroze ili anemije. Gangrena kod dijabetesa može se razviti pod utjecajem oslabljenih procesa regeneracije, pogoršanja imuniteta. Polineuropatija, kao i problematično stvaranje koštanog tkiva, takođe mogu uticati na predstavljeni proces. Nakon toga to dovodi do osteoporoze, pa čak i nekroze.
Oblici bolesti
Postoji nekoliko mogućnosti za razvrstavanje patologije: ovisno o prirodi umirućeg tkiva, prema mehanizmu razvoja patologije, uzrocima stanja. U prvom slučaju govorimo o suhoj ili vlažnoj sorti, u drugom - gasu, bolnici i fulminantnom (najopasniji oblik, velika je vjerojatnost gubitka udova). Uz to, dijabetička gangrena donjih ekstremiteta, kao što je već napomenuto, može biti toksična, infektivna ili alergična.
Prema riječima stručnjaka najčešće se identificira razvoj suhe gangrene. Bez obzira na konkretan oblik, važno je započeti terapiju što je ranije moguće i osigurati efikasno i ispravno liječenje.
Dijagnostičke mjere
Vizualni pregled i ispitivanje pritužbi dijabetičara u većini su slučajeva više nego dovoljno za utvrđivanje dijagnoze. Da bi se razjasnio stadij patologije i utvrdio stepen podložnosti patogenih bakterija antibiotskim komponentama, propisana su određena laboratorijska ispitivanja:
- holistički test krvi - smanjenje udjela leukocita treba smatrati simptomom pogoršanja imuniteta,
- biohemijski test krvi - omogućava vam dijagnosticiranje početne faze bubrežnog zatajenja,
- holistička analiza urina - s razvojem anaerobne gangrene u urinu primjećuje se ili protein ili glukoza,
- bakterijska kultura s problematičnog područja - provodi se unutar jedne sedmice.
Mesari su ispričali celu istinu o dijabetesu! Dijabetes će nestati za 10 dana ako ga pijete ujutro. »Pročitajte više >>>
Za potvrđivanje dijagnoze gangrene stopala može se izvršiti bolje testiranje. Primjenjivo je za identificiranje vrste gangrene. U tu svrhu uklonite komadić tkiva s pogođenog područja i stavite u 4-6% otopinu natrijum-hlorida. Ako se uzorak pokaže, to bi trebalo smatrati znakom anaerobne gangrene.
Slično tome, stručnjaci tumače informacije dobivene rezultatima rendgenskih snimaka problema udova. Ako na slici postoje mjehurići gasa, onda je to anaerobna gangrena. Čak i ako je patologija u početnoj fazi svog razvoja kod dijabetes melitusa, preporučuje se liječenje što prije.
Liječenje gangrene protiv dijabetesa
Za liječenje gangrene mogu se upotrebljavati različite tehnike. Prakticira se terapija bez amputacije, specijalisti pribjegavaju kirurškoj intervenciji. U rijetkim slučajevima možemo razgovarati o narodnim receptima.
Da bi ova ili ona metoda bila što efikasnija, važno je uskladiti terapiju sa specijalistom, a ne samo-liječiti.
Tretman bez amputacije
Terapija bez amputacije je pristup lijekovima. Prihvatljiva intravenska otopina glukoze, fiziološki sastav, može se koristiti plazma ili čak i zamjena krvi. U restorativne svrhe mogu se propisati injekcije antibiotika. Gangrena se može liječiti različitim lijekovima za srce.
Upotreba novokainskih blokada zaslužuje posebnu pažnju koja omogućava uklanjanje vazospazma. Kada govorite o liječenju bez operacije, obratite pažnju na:
- upotreba imena vitamina, antikoagulansa i diuretika,
- upotreba lijekova s trombolitičkim učinkom,
- vježbajte prema pokazateljima postupka poput transfuzije krvi.
S obzirom da je gangrenozna lezija povezana s vrlo jakom boli, propisuje se lijek protiv bolova zajedno sa detoksikacijskom terapijom.
Sterilni preljev nanosi se lokalno na oštećena područja vanjskog omotača tkiva. Važno je da bude zasićena antiseptičkim spojevima, na primjer, mastima. One su neophodne jer pomažu u zaustavljanju daljnjeg širenja zaraznih lezija. Međutim, masti proizvedene na bazi antibiotika u predstavljenoj situaciji neće imati opće ljekovito djelovanje. Kod dijabetesa korektivno liječenje inzulinom treba smatrati obveznim dijelom oporavne taktike nehirurške intervencije.
Hirurške metode
Mogu se koristiti hirurške tehnike liječenja, naime hirurško debridman mjesta patologije. U ovom slučaju osigurava se čišćenje problematičnog područja, čime se uklanja naknadna infekcija i oštećenje tkiva. Hirurške tehnike uključuju balonsku angioplastiku, kao i stentiranje arterija donjih ekstremiteta.
Uz to, u nekim slučajevima stručnjaci inzistiraju na endarterektomiji (resekcija aterosklerotskih plakova iz lumena posude), zaobilazeći operaciju. U najtežim situacijama, kada je bilo koja druga metoda liječenja nemoguća, koristi se amputacija problematičnog dijela noge.
Narodna medicina
Kao što je ranije napomenuto, može se pružiti i liječenje gangrene narodnim lijekovima. Može se koristiti višekomponentna mast. Da biste ga pripremili, kombinirajte 50 g. kolofonija, nesoljena salata, med, kao i sapun za pranje rublja i rafinirano suncokretovo ulje. Zatim se masa prokuha, a nakon hlađenja uvodi se sitno sjeckani češnjak, aloe i luk (takođe 50 gr.). Obratite pažnju na to da:
- sastav će trebati dobro izmiješati,
- Prije upotrebe preporučuje se zagrijavanje u vodenoj kupelji,
- nanosi se na problematična područja preporučuje se isključivo u obliku vrućine.
Posebna pažnja zaslužuje raženi hljeb. Potrebno je koristiti svježi raženi hljeb koji se pažljivo žvaka. Od dobivene mase stvara se kompres, koji se nanosi na bolna mjesta. Važno je uzeti u obzir da kada brusite komponente na drugi način, neće doći do regenerativnog učinka. To je također zbog činjenice da hljeb reagira pljuvačkom, tako da šteta zacijeli mnogo brže.
Izvrsne rezultate pokazuje posebna tinta od crnogorice. Da biste ga pripremili, morat ćete samljeti mlade iglice bilo koje četinarske biljke (ne bi trebale biti dulje od jednog cm). Možete ih osušiti i čuvati u papirnoj kesi ili možete koristiti svježe. Govoreći o algoritmu pripreme, obratite pažnju na:
- oko pet žlica. l igle su natopljene u litri vode,
- dodatno koristite luk luk i bok ruže (po jedna žlica),
- proizvod se zagrijava i drži na vatri šest minuta,
- potrebno je da se kompozicija infuzija osam sati.
Preporučuje se filtriranje i nanošenje umjesto vode tokom 24 sata. Dozvoljeno je koristiti ne više od 600 ml u jednom danu. Posebna pažnja zaslužuje preventivne mjere.
Prevencija bolesti
Potrebno je voditi računa o prevenciji osnovne patologije, bilo da je dijabetes melitus ili, na primjer, ateroskleroza. To je zbog činjenice da obično ova stanja izazivaju kršenje cirkulacijske funkcije i razvoj gangrene. Govoreći konkretnije o preventivnim mjerama, obratite pažnju na zdravu prehranu, isključenje ovisnosti o nikotinu. Jednako važne su redovne aerobne vježbe.
Sve rane treba tretirati antiseptičkim spojevima (npr. Hidrogen peroksidom). To će umanjiti vjerovatnost da anaerobni i bilo koji drugi mikrobi uđu u ranu.
Govoreći direktno o dijabetesu, oni obraćaju pažnju na činjenicu da će biti potrebno smanjiti vjerojatnost povreda udova. Nakon primanja takve ozljede (opekotina, posjekotina, smrzavanja itd.), Potrebno im je obratiti posebnu pažnju i započeti terapiju na vrijeme. Uz to, svakodnevno i oprezno održavanje standarda osobne higijene neće biti manje značajno, barem je potrebno promatrati čistoću gornjih i donjih ekstremiteta, koristiti samo prihvatljiva sredstva za to.
Prognoza za dijabetičare
Prognoza liječenja bolesnika sa šećernom bolešću prvenstveno ovisi o fazi otkrivanja patologije.
Što se ranije stanje dijagnosticiralo to su veće šanse za potpuno izlječenje i očuvanje optimalnog života.
Ako govorimo o kasnijim fazama, oni obraćaju pažnju na činjenicu da se čak i uz povoljnu prognozu suve i vlažne gangrene, patologija završava amputacijom udova i onesposobljenjem dijabetičara. Ishod u 90–95% slučajeva usled značajne opijenosti je smrt pacijenta.
Diabetes mellitus koji preporučuje DIABETOLOG s iskustvom Aleksey Grigorievich Korotkevich! ". pročitajte više >>>
Kod plinovite vrste gangrene, u 30-40% slučajeva dolazi do smrti usled oštećenja unutrašnjih organa. Koliko dijabetičara živi s njim direktno, ovisi o starosti pacijenta, općem stanju njegovog tijela. Izliječena gangrena nema utjecaja na smanjenje životnog vijeka, istovremeno, njezine komplikacije mogu ozbiljno narušiti kvalitetu života.
Uzroci gangrene
Bez sumnje, dijabetes je vrlo ozbiljna bolest, koju prate brojne negativne posljedice.
Negativne pojave koje prate razvoj dijabetesa su različite bolesti unutrašnjih organa, bolesti nervnog i imunološkog sistema, kao i virusne i bakterijske infekcije.
Na primjer, više od polovice pacijenata pati od gangrene, ona se razvija u onim slučajevima kada se u ljudskom tijelu pokreće niz negativnih procesa, koji uključuju određene promjene.
Takve promjene u tijelu mogu biti:
- Promjene u strukturi zgloba i kostiju.
- Ulcerozne formacije.
- Poremećaji cirkulacijskog sustava, koji se najčešće pojavljuju uslijed razvoja bolesti poput ateroskleroze.
Ako bilo koji pacijent otkrije neku od gore navedenih promjena, odmah treba potražiti pomoć ljekara. Važno je zapamtiti da je liječenje gangrenom potrebno započeti odmah, jer u suprotnom postoji velika vjerovatnost da ćete izgubiti nogu.
Postoji nekoliko vrsta ove lezije mekog tkiva, u ovom slučaju govorimo o mokroj dijabetičkoj gangreni. Karakterizira ga odumiranje lokalnog tkiva, što rezultira infekcijom živog tkiva, kao i ljudske krvi. Kadverične i toksične supstance dovode do uništenja unutrašnjih organa. To se najčešće odnosi na:
Pa, naravno, najgore je što ako ne provodite pravovremeno liječenje, pacijent može umrijeti.
Uzroci infekcije
Postoje određeni faktori koji utiču na pojavu ove komplikacije.
Razvijena ateroskleroza, kao rezultat činjenice da su žile vrlo začepljene, pacijent može započeti ishemijsku gangrenu. Kao rezultat ovog procesa ćelije tkiva ne primaju odgovarajuću količinu kisika i počinju umrijeti.
Također, dijagnoza poput dijabetičkog stopala može postati uzrok. Karakteriše ga formiranje čireva direktno na stopalu, kao i na potkoljenici. Najopasnije u ovoj situaciji je da se ove formacije ne liječe jako dugo, kao rezultat toga gangrena počinje da se razvija.
Drugi simptom koji sugerira da pacijent može imati problema sa udovima je polineuropatija. Razlog je kvar u metabolizmu šećera.
Taj proces prati oštećenje mikrovesela i njihovo brzo starenje, smanjenje nivoa propusnosti zidova kapilara, osteoporoza, aseptična nekroza i apsces.
Donji ud pacijenta uopšte pati od bilo kakvih imunoloških poremećaja. Stoga svaki pacijent kojem je dijagnosticirano gore navedeno treba biti posebno pažljiv u vezi sa svojim zdravljem i redovno posjećivati svog liječnika. Napokon, ne može se reći šta je tačno uzrok razvoja gangrene.
Bilo koja od promjena može poslužiti kao poticaj za razvoj ovog složenog problema.
Ali, ako pravovremeno prođete inspekciju i unaprijed znate za opasnost, tada će je, ipak, biti moguće pobijediti i suočiti se s problemom.
Dijagnosticiranje gangrene s dijabetesom
Teško je identificirati ovaj problem u ranoj fazi.
S početkom infekcije osjetljivost tkiva znatno opada i gotovo je nemoguće shvatiti da se bolest počela aktivno razvijati.
Ipak postoje neki znakovi koji pacijentu i njegovom ljekaru mogu reći da treba hitno započeti liječenje.
Glavni znakovi razvoja komplikacija su:
- Osjećaj stalnog umora i težine u donjim ekstremitetima.
- Pojavljuje se hladnoća i noga može umrtviti.
- Jaki su bolovi u mišićima, ud može oteći.
- Boja kože se lagano mijenja, pacijentova tjelesna temperatura također raste.
Vizualno možete primjetiti neko crvenilo ili obrnuto jaku blijedu kožu. Ponekad pacijenti primijete cijanozu stopala. Usput, gotovo uvijek nastaju korneti na udovima, pojavljuje se ozbiljno crvenilo i oteklina.
Ako je prisutan bilo koji od nabrojanih znakova ili čak svi oni, onda morate shvatiti da prognoza u ovom slučaju nije ugodna. Naravno, sasvim je logično, ako ne potražite liječničku pomoć pravodobno, onda je malo vjerovatno da biste mogli učiniti bez amputacije nogu u slučaju dijabetesa.
Ako se situacija produži, tada će pacijenti pronaći druge simptome problema. Naime:
- problematična područja postaju crna,
- lezije ne primaju odgovarajuću količinu krvi,
- započinje snažan upalni proces, koji je praćen infekcijom,
- postoji osećaj mučnine, jakih zimica, bolova i bolova u telu.
U ovom slučaju prognoza postaje još opasnija. Zbog toga treba odmah kontaktirati ljekara.
Vanjski znakovi nekroze u početnoj fazi
Kako se ne bi propustio razvoj gangrene, potrebno je obratiti pažnju na takve moguće njegove manifestacije kao što su:
- gubitak osjeta u nogama
- osjećaj ukočenosti ili peckanja
- udovi često smrzavaju kao rezultat poremećaja cirkulacije,
- blijeda koža na nogama, kasnije noga postaje crvena ili plava,
- noge se često umaraju
- mijenja se boja i struktura noktiju, povećava se njihova krhkost i osjetljivost na gljivične infekcije,
- pojavljuje se nestabilna hoda s jakom grčevinom,
- mogu se pojaviti vrućica i mučnina.
Otkrivši takve znakove, vrijedno je bez odlaganja izvršiti pregled i započeti liječenje.
Promjenom boje kože nogu možete primijetiti kako počinju nekrotična oštećenja tkiva ekstremiteta.
Sa suvom nekrozom sledeće promene nastaju:
- opaža se crvenilo prstiju,
- crvenilo se umiri i koža postaje blijeda
- pojavljuje se plavkast nijansa
- umirući prsti postaju crni
- između bolesnog i zdravog tkiva vidljiva je različita granica.
Progresivna patologija više ne može proći neopaženo.
Znakovi odumiranja postaju izraženi:
- na pozadini normalnih zdravstvenih bolova u nogama,
- udovi postaju neosjetljivi na vanjske utjecaje,
- jasnije razlikovati umiranje od zdravog tkiva,
- puls u nozi nestaje
- Javlja se deformacija stopala i njeno isušivanje.
Vlažna gangrena manifestuje se na nešto drugačiji način:
- venska mreža postaje vidljiva na blijedi koži,
- udovi nabreknu
- u početnoj fazi nema razlike između oboljelog i netaknutog područja.
Trčanje vlažnom gangrenom manifestuje se izrazito primjetnim simptomima:
- intenzivan bol, ne podleže olakšanju bola,
- koža postaje crna i postaje prekrivena žuljevima koji sadrže gnoj,
- neugodan miris pojavljuje se od čira i rana,
- opažaju se visoka temperatura i nizak pritisak, tahikardija se intenzivira,
- javlja se povraćanje, drhtanje u nogama, grčevi napadaja.
Video priča o fazama razvoja nekroze u šećernoj bolesti:
Metode liječenja
Liječenje komplikacija ovisi o vrsti gangrene i stepenu zapostavljanja nekroze. Suva gangrena u ranim fazama lakše se liječi lijekovima. Primarni cilj konzervativnog liječenja je snižavanje glukoze u krvi i obnavljanje cirkulacije krvi u udovima.
Mokra gangrena može dovesti do trovanja krvi i smrti, dakle, pokazatelj je amputacije udova kako bi se spasio život pacijenta.
Konzervativni
Konzervativni tretman ima za cilj postizanje takvih rezultata:
- Normalizacija i kontrola šećera u krvi.
- Anestezija Mogu se koristiti injekcije novokaina, antispazmodika.
- Obnavljanje opskrbe krvlju. Imenuju se Actovegin, Trental.
- Heparin će pomoći u uklanjanju ugrušaka u krvi.
- Antibiotici mogu blokirati infekciju.
- Eliminira efekte trovanja organizma proizvodima truleži.
- Za otklanjanje opterećenja na udovima poštuje se odmor u krevetu.
- Vitaminski kompleksi vratit će imunitet.
U kompleksnom se provodi antiseptičko liječenje čira, uklanja se oticanje, prilagođava se prehrana.
U konzervativnoj terapiji koriste se i netradicionalne metode liječenja rana:
- Mala šokantna metoda je korištenje muva za liječenje čira. Ličinke postavljene u ranu jedu tkivo oštećeno propadanjem i dezinficiraju ga, što dovodi do brzog zarastanja.
- Upotreba kiseoničke komore. Pogođeni ud liječi se kisikom u posebnom aparatu, nakon čega se rane zacjeljuju.
Hirurški
Sa mokrom nekrozom indicirana je hirurška intervencija. U težim slučajevima potrebno je ukloniti pogođeni ud sa zauzimanjem značajnog dela zdravog područja. Na primjer, trulom prstom amputira se cijelo stopalo. Ovakve radikalne metode ne isključuju mogućnost fatalnog ishoda nakon nekog vremena, posebno kod starijih pacijenata.
Kad god je to moguće, kirurzi pokušavaju sačuvati nogu i primjenjuju uklanjanje samo oštećenih područja, čišćenje i obnavljanje susjednih tkiva. Nakon operacije provodi se protuupalno liječenje antibioticima i hormonima.
Ako je proces nekroze u početnom stadijumu, mogu se primijeniti manje traumatične metode:
- Bypass operacija. Kao rezultat toga, žila zahvaćena plakom ili trombom ne ometa normalan proces cirkulacije krvi. Tkiva dobivaju dovoljno prehrane i razvoj gangrene uspijeva zaustaviti.
- Uz pomoć hardvera možete ukloniti nastali krvni ugrušak iz posuda.
- Sting. Ugradite zidove, proširujući uski lumen arterije.
Ove metode pomoći će u izbjegavanju amputacije i održavanju pokretljivosti nogu.
Preventivne mjere
Pacijenti s dijabetesom trebaju pažljivo pratiti stanje svojih nogu.
Pridržavanje jednostavnih pravila značajno će umanjiti vjerovatnost razvoja gangrene:
- Pratite nivo glukoze u krvi.
- Kretajte se češće. Hodanje ili lagano trčanje poboljšavaju protok krvi. Možete simulirati kretanje po krevetu.
- Imajte hladan tuš svaki dan. Nakon toga, čvrsto ga protrljajte ručnikom.
- Pomoći će vam tople kupke s morskom soli ili senfom.
- Redovna upotreba lijekova za smanjivanje krvi spriječit će stvaranje krvnih ugrušaka.
- Pažljivo postupajte sa kalemom i čirevima na nogama, sprečavajući infekcije da uđu u njih.
- Nosite odgovarajuće cipele.
- Izbjegavajte gljivične infekcije stopala.
Primarni simptomi bolesti
Primarni znakovi gangrene u šećernoj bolesti počinju se pojavljivati kada se pojavi obliterans arterioskleroze. Bolest karakterizira suženje krvožilnog sustava i pojava lipidnih plakova koji postaju glavni uzrok kršenja cirkulacije krvi u tijelu. To povlači za sobom nedovoljnu opskrbu kisikovih spojeva u stanične i tkivne strukture. U nedostatku odgovarajućeg liječenja popratnih bolesti, dijabetes počinje sa gangrenom donjih ekstremiteta. Važna točka svakog dijabetičara je znati kako izgleda gangrena na početku svog razvoja.
Glavni simptomi početne gangrene nogu s dijabetesom uključuju:
- Prisutnost isprekidane klaudikacije, stopalo je deformirano. Istodobno, pacijent počinje osjećati bol u mišićnom tkivu u predelu teleta, umor, ukočenost, čak i laganim hodanjem.
- Hladnoća udova u bilo koje doba godine.
- Pojava konvulzivnih pojava na nozi.
- Osjećaj trnce ili nemi udova, prsti gube mogućnost da osjetite nešto na nogama.
- Koža postaje voštana, neka područja kože blijeda ili postaju plava, grimizna.
- Pojava ulceracija, odumiranje određenih područja kože, postepeno se pretvara u rane koje su pogođene infekcijama.
- Pojava gnojnih apscesa, što povlači za sobom povećanje tjelesne temperature, povraćanje refleksima i tako dalje.
Pojava bolesti
Otkrivši primarne simptome gangrene na nozi, morate odmah dobiti sastanak sa ljekarom. Što prije započne adekvatna terapija, to je bolja prognoza liječenja. Ako se bolest otkriva u ovoj fazi, liječenje će biti opravdano, jer u protivnom bez amputacije prsta, stopala ili noge osoba neće u potpunosti preživjeti. Kako počinje gangrena?
Fotografija simptoma gangrenous stopala kod dijabetesa
Početna faza pojave problema sa nogama kao što je gangrena kod dijabetesa je razvoj dijabetičkog stopala u pacijenta. Bolest se često razvija kod starijih ljudi koji imaju veću vjerojatnost za pothranjenost u tkivnim strukturama zbog mikroangiopatije i neuropatije.
Početni stadij gangrene nogu kod dijabetesa predstavljen je na fotografiji:
Istovremeno, čak i manja trauma, ogrebotina, corpus corpus, zajedno s oštećenom krvnom cirkulacijom, trombozom, stagnacijom u nogama i infekcijama, povlače nekrozu i gangrenousne pojave.
Postoje suve i vlažne gangrene. Suva vrsta gangrene kod dijabetičara razvija se prilično sporim tempom.
Na fotografiji je prikazana suha gangrena donjih ekstremiteta u početnoj fazi:
Ova gangrena stopala počinje s svrbežom, osjećajem hladnoće u nogama, a stopala osjećaju peckanje. Tada dolazi do gubitka osjetljivosti, dešavaju se periodični konvulzivni napadi. Koža postaje suha, ljuskava, crnenja. Stopalo poprima mumificirani izgled. Na zahvaćenim mjestima povećava se nekroza kože. Ne primjećuje se neugodan miris, zdravlje nije narušeno.
Mokra gangrena nalik dijabetesu odmah se razvija. Fotografija početne faze mokre gangrene nogu može se vidjeti dolje:
Noga u isto vrijeme počinje se povećavati u veličini, postaje zelene ili ljubičaste nijanse. Počinje se osjećati oštra smrknuta aroma truleži. Bolest brzo obuhvaća zdrava područja kože, vlakna, mišićnog i koštanog tkiva. Proces nekroze koji započinje izaziva prekrivanje područja kože malim vezikulama. Pritisak na oštećeno područje izaziva hrskav zvuk.
Dobrobit dijabetičara počinje se pogoršavati, krvna slika pogoršava, simptomi leukocitoze se manifestiraju, opaža se porast ESR-a.
Da bi se spasio život pacijenta, potrebna je trenutna amputacija pogođenog režnja.
Gangrena u predjelu prsta
Gangrena nožnih prstiju kod dijabetesa nastaje zbog nedostatka osjetljivosti na ovom području i kršenja opskrbe krvlju udova. Zbog činjenice da dijabetičar prestaje osjećati bol u nogama, vjerovatnoća je da ozlijedi prste velika, jer svaki udarac po njima može proći neopaženo. Oštećenja na koži u predjelu prsta počinju gnojiti i brzo dovode do nekroze kože, uništavanja tkivnih struktura, suppuration.
Da bi se zaustavila infekcija zdravih tkiva, amputiran je prst. Druga točka u razvoju gangrene prsta je gubitak vaskularnog sistema prstiju njihove prohodnosti. Često se takva gangrena razvija duže vrijeme. Kao rezultat takvih kršenja tkivne strukture prstiju počinju se sušiti i ne ostavljaju rane, tako da ne nastaje infekcija. Dejstvo mumifikacije je. Ovim oblikom nožni prsti se mogu spasiti uz pomoć hirurškog liječenja vaskularnog sistema.
Razvoj gangrene u starijih osoba
Često kod starijih ljudi čije je tijelo podložno dehidraciji uslijed promjena povezanih s godinama, pod utjecajem dijabetesa i drugih bolesti primjećuje se suha gangrena, ali također mokra. Suhu karakteriše vrlo jak, ponekad i nepodnošljiv bol, oticanje udova. Tada dolazi do gubitka osjetljivosti. Nakon toga postoje dvije mogućnosti razvoja okolnosti: ozljeda na nozi s dodavanjem gnojne infekcije ili isušivanje nogu i stjecanje ugljeno-crne boje. Liječenje gangrene u starijih osoba usložnjeno je usporenim procesima regeneracije tijela.
Terapija gangrene
Potrebno je liječiti gangrenu s eliminacijom korijenskih uzroka njenog nastanka. U tu svrhu provode se liječenje i liječenje bilo kakvih ozljeda, ogrebotina, urastanja kalusa, urastanja ploča nokta, preventivne mjere i antibakterijska terapija zaraznih lezija, brzo uklanjanje mrtvih područja kože, uklanjanje toksina iz tijela.
Terapija gangrene može se provesti pomoću dvije glavne metode: konzervativnog i hirurškog liječenja. Prva metoda je karakteristična po niskoj efikasnosti, dok poslednja ima najveću efikasnost.
Konzervativno liječenje gangrene kod dijabetesa uključuje pružanje terapijskih mjera za kompenzaciju dijabetesa, sprečavanje infekcije i intoksikacije antibioticima, smanjenje pritiska na udove, poboljšanje imunološkog odgovora primjenom vitaminskog kompleksa i elemenata u tragovima. Takve su metode opravdane u ranim fazama bolesti i sa suhom gangrenom.
U nekim slučajevima se provodi istovremeno liječenje pratećih bolesti. To uključuje:
- Uklanjanje krvnih ugrušaka iz vaskularnog sistema dobivenih tokom ishemijske bolesti. Da biste to učinili, koristite sondiranje.
- Minimalno invazivna operacija šanta.
- Instalacija stenta.
- Liječenje kritične ishemije, koja smanjuje bol.
Međutim, ako postoji vlažna gangrena, tada je za sprečavanje smrti pacijenta u svakom slučaju potrebno hirurško liječenje. Tijekom operacije, zahvaćena područja tkivnih struktura uklanjaju se, a zdravi dlačice oko lezije se čiste.
U tom slučaju treba amputirati nogu iznad lezije, što omogućava da se spriječi daljnja infekcija. Ako lezija pokriva samo prst, tada se u cilju sprečavanja neželjenih posljedica može ukloniti cijelo stopalo. U slučaju povrede stopala od gangrene, možete razgovarati s osobom o amputaciji nogu u kolenu.
Paralelno s kirurškom terapijom dozvoljeno je liječenje antibioticima, uklanjanje toksina iz tijela i transfuzija davane krvi.
Zajedno sa uklanjanjem mrtvih ćelijskih struktura, često se provodi paralelna terapija kako bi se pomoću sonde eliminirali krvni ugrušci iz vaskularnog sistema nogu. Može se uvesti i šant koji vam omogućava da spasite stopalo u slučaju oštećenja prsta ili stent koji povoljno utječe na operativni proces.
Koliko ih živi s tom bolešću
Koliko dijabetičara pogođenih gangrenom živi? Fenomen suhe vrste gangrenoze nije sposoban utjecati na životni vijek pacijenta, a u vrlo rijetkim slučajevima postaje osnovni uzrok smrti dijabetičara. Pacijent može umrijeti samo od bolesti, što je bio glavni razlog razvoja gangrene. Ali s mokrom vrstom gangrene, pacijent bez potrebne terapije može trajati samo tri dana, ponekad čak i manje. Stoga je na početku liječenja svaka minuta važna.
Provedba preventivnih mjera, pravovremena adekvatna terapija ključ je očuvanja zdravlja i, koliko je to moguće, dugog života dijabetičara.
Kako liječiti komplikaciju?
Mnogi pacijenti su, iz nekog razloga, uvjereni da je spašavanje nogu gotovo nemoguće.
Želio bih opovrgnuti ovo mišljenje i još jednom pojasniti da ako odmah započnete liječenje, ovaj problem još uvijek možete riješiti.
U ovom slučaju, postoji nekoliko mogućnosti liječenja.
Možete se pokušati nositi s bolešću primjenom konzervativnih metoda terapije ili možete pribjeći hirurškoj intervenciji. Druga metoda je najefikasnija. Preporučuje se da prvo pokušate prevazići bolest standardnim metodama terapije.
Ako govorimo o standardnim metodama, tada biste trebali početi s ovim:
- Vratite dijabetes u fazu nadoknade.
- Smanjite nivo infekcije i pokušajte općenito ukloniti upalu, jer su propisani posebni antibiotici.
- Poboljšajte imunitet uz pomoć posebnih vitaminskih kompleksa, kao i drugih zdravih proizvoda. Vitamini Olimzh i Doppelgerts su korisni.
Ako sve ove metode ne daju odgovarajuću efikasnost, tada morate pribjeći hirurškoj intervenciji. U ovom slučaju prvobitno je važno izvršiti potpuno ispitivanje pacijentovog tijela. Otkrijte koje manje bolesti mogu imati, postoje li alergijske reakcije na bilo šta i puno više.
Najefikasnije je lečiti se u bolnici u kojoj se sterilnost i potrebna nega pružaju na odgovarajućem nivou.
Šta treba imati na umu prilikom liječenja komplikacija?
Dakle, na osnovu svega što je gore rečeno, postaje jasno da čak i ako se otkrije gangrena, spremanje nogu je sasvim stvarno. Samo za to morate slijediti sve preporuke stručnjaka i provesti ispravan i pravovremen tretman.
Bilo koji pacijent zna da je kod dijabetesa važno redovno provjeravati sa svojim liječnikom i uvijek pratiti sve promjene u vašem dobrobiti.
Ako ste se ipak morali suočiti sa gore opisanim problemom, vrlo je važno pravilno liječiti bolest. Potrebno je pravovremeno početi uzimati posebne antibiotike i druge lijekove koji će pomoći vraćanju zdravlja i spašavanju udova.
Ali ako je stanje kože dostiglo točku da se na njemu pojavila nekroza, odmah biste trebali kontaktirati kirurga. Naravno, u ovom slučaju nije vjerojatno da će se izbjeći amputacija udova, ali ovdje je mnogo važnije zaustaviti daljnju infekciju i spriječiti smrt pacijenta.
Uz sve to, treba se pridržavati i drugih preporuka liječnika. Na primjer, pacijent treba da ostane miran, pravilno jede, ne pije alkohol i slijedi niz drugih preporuka. Video u ovom članku govori o tome koje komplikacije može imati dijabetes.
Vanjski znakovi gangrene u početnoj fazi
Prvi znakovi gangrene u šećernoj bolesti javljaju se s pojavom obliteracijske ateroskleroze, sužavanjem krvnih žila, stvaranjem holesterola. Plakovi ometaju normalno kretanje krvi kroz žile, što dovodi do nedostatka kiseonika i hranjivih sastojaka u ćelijama i tkivima. Ako ne liječite ishemiju i dijabetes melitus, bolest napreduje - razvija se dijabetička gangrena donjih ekstremiteta.
Glavni simptomi koji muče pacijenta u ranoj fazi:
- Kromost isprekidana. Karakterizira ga bol u mišićima nogu prilikom prolaska čak i malog segmenta staze. Stoga se takvi pacijenti često opuštaju kada hodaju. Bol je koncentrirana u mišićima tela, izaziva osjećaj ukočenosti, krutosti, kompresije.
- Konstantno smrzavanje udova, čak i u vrućim, ljetnim danima.
- Pojava napadaja udova.
- Žalbe na osjećaj ukočenosti i gubitak osjetljivosti nožnih prstiju.
- Razvija se sindrom voštane kože, na nekim područjima koža postaje blijeda ili cijanotično-grimizna.
- Na koži se javljaju slabo zacjeljujuće čireve, nekrotična područja, koja se postepeno pretvaraju u gangrenousne rane.
Kada se pojave prvi simptomi nekrotičnih čira na nozi, morate hitno konzultirati endokrinologa i vaskularnog hirurga. Početni stadij bolesti zahteva trenutni tretman bez amputacije prstiju, stopala ili čitavog udova.
Dugi niz godina proučavam problem DIJABETE. Zastrašujuće je kad toliko ljudi umre, a još više postane invalid zbog dijabetesa.
Požurim da kažem dobre vesti - Endokrinološki istraživački centar Ruske akademije medicinskih nauka uspeo je da razvije lek koji u potpunosti leči dijabetes. Trenutno se efikasnost ovog lijeka približava 100%.
Još jedna dobra vijest: Ministarstvo zdravlja osiguralo je usvajanje posebnog programa koji nadoknađuje cjelokupni trošak lijeka. U Rusiji i zemljama ZND dijabetičari prije 6. jula može primiti lijek - BESPLATNO!
Simptomi suve gangrene
Suva gangrena kod dijabetesa razvija se vrlo sporo, karakterizira svrbež, osjećaj hladnoće, peckanje stopala. S vremenom dolazi do gubitka osjetljivosti, javljaju se periodični grčevi. Koža nogu je suha, ljušti se, opaža se njeno mumificiranje. Na mjestu oštećenja kože povećava se nekrotični fokus. Nema mirisa sa pogođenog režnja. Opšte stanje pacijenta ne pati mnogo.
Suva gangrena često pogađa i nožne prste. Iako je tijek bolesti povoljan, nije opasan po život, pacijentima se još uvijek propisuje amputacija kako bi se izbjegle neugodnije komplikacije.
U 47. godini dijagnosticiran mi je dijabetes tipa 2. Za nekoliko tjedana stekao sam gotovo 15 kg. Stalni umor, pospanost, osjećaj slabosti, vid su počeli sjediti.
Kada sam navršio 55 godina, već sam se ubodao insulinom, sve je bilo jako loše. Bolest se nastavila razvijati, počeli su periodični napadi, kola hitne pomoći doslovno su me vratila s drugog svijeta. Sve vrijeme sam mislila da će ovaj put biti posljednji.
Sve se promijenilo kada mi je kćer dozvolila da pročitam jedan članak na internetu. Ne možete zamisliti koliko sam joj zahvalan. Ovaj mi je članak pomogao da se potpuno riješim dijabetesa, navodno neizlječive bolesti. Posljednje 2 godine počeo sam se više seliti, u proljeće i ljeto svaki dan odlazim u zemlju, uzgajam rajčice i prodajem ih na tržištu. Moje tetke su iznenađene kako pratim sve, odakle dolazi toliko snage i energije, još uvijek neće vjerovati da imam 66 godina.
Ko želi živjeti dug, energičan život i zaboraviti zauvijek ovu strašnu bolest, uzmi pet minuta i pročita ovaj članak.
Mokra gangrena
Vlažna gangrena kod dijabetesa razvija se odmah. Pogođeni organ se povećava, poprima zelenkastu ili plavo-ljubičastu boju. Osjeća se oštar gnjezdasti miris. Vlažna gangrena brzo zahvaća nova područja kože, vlakana, mišića i kosti. Nekrotična područja prekrivena su malim mjehurićima, pritiskom na zahvaćenu kožu čuje se krepitacija (škripanje). Pacijentovo zdravstveno stanje naglo se pogoršava, pojavljuje se krvna slika, pojavljuje leukocitoza i ESR raste. Da biste spasili život, preporučuje se odrezati oštećeni dio nogu.
Kako lečiti bolest? Neophodno je početi liječenje uklanjanjem uzroka njegovog razvoja:
- obrada i temeljni tretman i najmanjih ozljeda, ogrebotina, ožiljaka, uraslih noktiju,
- prevencija i liječenje antibioticima zaraznih bolesti različite prirode,
- hirurško uklanjanje nekrotične kože,
- detoksikacija tijela.
Kako se ne bi razvila gangrena nogu s dijabetesom, potrebno je zaštititi noge, ako je moguće, nosite posebne, meke ortopedske cipele, meke pamučne čarape. Ne možete da zagrejete noge, gnetete noge, hodate bosi po ulici ili u tuđem stanu i ne nosite cipele drugih ljudi.
Liječenje gangrene provode endokrinolozi u tandemu s vaskularnim ljekarima. Sa suvom gangrenom vaskularni doktori izvode operacije za vraćanje prohodnosti krvnih žila probijanjem (stvarajući zaobilazno stanje krvi), stentiranjem (obnavljanjem propusnosti). Amputacija nogu gangrenom u starosti ili mokrom obliku, čak i ako je stopalo jednostavno oštećeno, često se izvodi u bolnicama na nivou potkoljenice ili bedra.
U početnim fazama razvoja bolesti moguće je liječiti gangrenu kod dijabetesa narodnim lijekovima: maske od crvene gline, losione od prirodnog jogurta, ulje klinčića. Tradicionalni iscjelitelji i ljekari preporučuju primjenu sirove goveđe jetre na zahvaćeno stopalo. Kod kuće možete koristiti gangrensku mast za dijabetes. Sastav masti u različitim sastavima uključuje ekstrakte metvice mente, crne ribizle, kolagen, esencijalna ulja kadulje i čajevca, antigljivične komponente. Izbor ovisi o stadijumu bolesti, svrsi upotrebe. Imenovanje obavlja lekar.
Alternativna medicina nudi način liječenja Antonove vatre. Ova metoda je terapeutsko post. Ali treba ga provoditi samo pod strogim nadzorom ljekara. Pacijentima se također savjetuje svakodnevno raditi vježbe. Ako liječenje gangrene kod dijabetes melitusa narodnim lijekovima ne daje rezultate, morate potražiti liječnika zbog medicinskih recepata.
Kako liječiti gangrenu bez amputacije? Vodeće klinike u Rusiji i Izraelu razvile su jedinstvenu tehniku uklanjanja aterosklerotskih plakova specijalnim nožem. Nož za britvicu ubačen je u maleni ubod na bedru, koji nježno presječe aterosklerotske plakove, oslobađajući lumen krvnih žila. Ovom operacijom možete obnoviti protok krvi u žilama udova, što amputaciju udova čini nepotrebnom. Dijabetička gangrena prođe u roku od mjesec dana.
Gangrena nogu kod dijabetesa je ozbiljna komplikacija. Ako se pojave i najmanji znakovi obliterirajuće ateroskleroze, potrebno je obaviti pregled arterija, posavjetovati se s kvalificiranim vaskularnim kirurgom kako bi se utvrdila taktika uspješnog liječenja. Odlaganje posete lekaru doprinosi napredovanju bolesti, povećava verovatnoću patologije.
Preventivne mjere, pravovremeno, kompetentno liječenje, liječenje gangrene narodnim lijekovima garancija su održavanja zdravlja i dugog života.