Priprema za ultrazvuk pankreasa u odraslim veličinama
Godišnji plan pregleda nakon 25. godine života uključuje ultrazvuk unutrašnjih organa (sonografiju), uključujući ultrazvuk gušterače. Ovo nije jednostavna formalnost, jer naizgled zdrava osoba može otkriti razne bolesti na ovaj način. Osim toga, postoje određene indikacije za ultrazvuk.
Ulogu gušterače u ljudskom tijelu teško je precijeniti. Upravo u njemu se sintetiše hormon inzulin, koji je odgovoran za apsorpciju glukoze u ćelijama. Zahvaljujući ovom procesu tijelo se osigurava energijom, potrebnom za normalno funkcioniranje cijelog organizma.
Enzimi gušterače formiraju se u gušterači koji pomažu razgraditi hranu na jednostavne komponente koje mogu iskoristiti. Sa neuspjehom u ovom lancu, proces probave je poremećen.
Indikacije za ultrazvuk pankreasa
Kliničke indikacije za postupak:
- Bol u trbuhu u lijevom hipohondrijumu, ispod kašike, u lijevoj strani.
- Dispeptični simptomi, učestalo naduvanje.
- Poremećaji stolice (zatvor, proliv), otkrivanje neprobavljenih ostataka hrane u fekalnim analizama.
- Neobjašnjivo mršavljenje.
- Glupa ozljeda trbuha.
- Dijabetes melitus bilo koje vrste.
- Žutilo kože i sluzokože.
- Sumnja na tumor.
Priprema studije
Kako se pripremiti za ultrazvuk? Žlezda se nalazi u blizini želuca i creva. Gasovi koji se nakupljaju u ovim organima mogu značajno komplicirati interpretaciju rezultata. Sadržaj crijeva - kvržica hrane, izmet kad se naloži na sliku dobijenu ultrazvukom, takođe razmazuje sliku.
Glavni zadatak pripremne faze je očistiti crijeva na najbolji mogući način, smanjiti stvaranje gasova na minimum. Da biste ga izveli u pripremi za ultrazvuk gušterače, morate se pridržavati nekoliko jednostavnih pravila:
- Noć prije (oko 18.00), prije studije stavili su klistir za čišćenje. Da biste to učinili, potrebna vam je šolja Esmarch i 1,5-2 litre vode sobne temperature. Vrh je namazan masnom kremom ili vazelinom i ubačen u anus. Prilikom podizanja Esmarhove krigle, tečnost iz nje, prema zakonima fizike, odlazi u crijeva i ispunjava ga. Pri postavljanju klistira, potrebno je odgoditi izlaz tekućine prema vani proizvoljnim stiskanjem analnog sfinktera. Nakon toga pacijent odlazi u toalet, gdje se događa pokret crijeva.
Crijevno pražnjenje možete postići na drugi način: upotrebom laksativa kao što su Senade (2-3 tablete), forlax, fortrans (1 vrećica po čaši vode), guttalax (15 kapi) ili mikroklizator Mikrolaks, Norgalaks. Lijekovi na bazi laktuloze (Dufalac, Normase, Prelaxan) ne koriste se kao laksativ prije pripreme za ultrazvuk, jer podstiču stvaranje plina. To će komplicirati interpretaciju rezultata.
- Ispitivanje treba obaviti na prazan stomak (ne ranije od 12 sati nakon jela), najbolje ujutro. Dokazano je da u jutarnjim satima u crevima ima najmanje količine gasa.
U prisustvu dijabetes melitusa ovisnog o insulinu, injekcija insulina ne može ostati bez hrane. Ovo može izazvati hipoglikemijsko stanje sve do ulaska u komu. Da se to ne bi dogodilo, snima se ultrazvuk u ranim jutarnjim časovima, a ubrizgavanje inzulina se odlaže za neko vrijeme nakon pregleda tako da se ništa ne ometa u unosu hrane. Za dijabetes možete napraviti i istraživanje nakon laganog doručka.
- Za smanjenje stvaranja gasova, 2-3 dana prije planirane studije, trebali biste uzimati pripravke poput espumisana, meteospamila ili sorbenata (aktivni ugalj, enterosgel, smecta).
- 2-3 dana prije studije ne pijte gazirana pića, pivo, šampanjac, kao ni proizvode koji potiču fermentaciju, pojačano stvaranje plinova (smeđi hljeb, mahunarke, mlijeko i kiselo-mliječne proizvode, slatkiše, brašno, povrće i voće). Ne pijte alkohol. Dozvoljeno je jesti nemasno meso, ribu, kašu na vodi, kuhana jaja, bijeli hljeb. Hrana tokom ovog perioda ne bi trebalo biti bogata.
- Ne možete pušiti, žvakati gumu, sisati slatkiše, piti 2 sata prije ispitivanja, jer to može uzrokovati nehotično gutanje zraka, a mjehurić zraka u stomaku ometaće pravilno očitavanje rezultata.
- Potrebno je obavijestiti liječnika o svim lijekovima koje pacijent stalno uzima u vezi s postojećim bolestima. Neke od njih možda će morati biti privremeno otkazane.
- Nakon pregleda trbušnih organa (radiografija, irrigoskopija) mora proći najmanje 2 dana s kontrastnim medijem, poput barija. Ovo je vrijeme dovoljno da kontrast potpuno napusti tijelo. Ako ranije provedite ispitivanje, tada će se ultrazvučnim pregledom pokazati organ ispunjen barijem, koji će prekriti gušteraču.
U hitnim slučajevima vrši se ultrazvučni pregled bez prethodne pripreme. Sadržaj informacija dobivenih podataka umanjuje se za 40%.
Postupak
Sama manipulacija traje 10-15 minuta. Pacijent leži na čvrstoj, ravnomjernoj površini, obično kauču, prvo na leđima, a zatim na boku (desno i lijevo). Na stomak se nanosi poseban gel koji osigurava klizanje senzora i poboljšava ultrazvučnu propusnost. Specijalist vozi trbuh u projekciji gušterače. U ovom trenutku na ekranu ultrazvučne mašine pojavljuje se niz slika.
Objašnjenje pokazatelja
Dešifrovanje rezultata ultrazvuka gušterače provodi se prema određenoj šemi. Trebao bi sadržavati podatke o strukturi organa, njegovom položaju, obliku, ehogenosti, konturama, veličinama. Norma ultrazvuka gušterače:
- U obliku slova S
- struktura je homogena, dopušteni su pojedinačni ukljuci od 1,5 - 3 mm,
- ehogenost gušterače je blizu ehogenosti jetre i slezine,
- konture organa su jasne, na slici možete odrediti komponente gušterače (glava, isthmus, tijelo, rep),
- veličina gušterače prema ultrazvuku je kod odraslih normalna: glava 32 mm, tijelo 21 mm, rep 35 mm, promjer kanala 2 mm.
Liječnik sve te podatke priprema u obliku ultrazvučnog izvještaja, koji se zajedno sa slikama podupire na ambulantnoj kartici ili u anamnezi. Mala odstupanja indikatora u jednom ili drugom smjeru su prihvatljiva.
Dupleksno skeniranje pomaže uvidjeti stanje posuda smještenih blizu gušterače. Pomoću ove metode može se procijeniti protok krvi u donjoj šupljini vene, u gornjoj mezenterijskoj arteriji i veni, deblu celijakije i slezenske vene.
Posebno je važno stanje pankreasnog kanala (Wirsung kanal). U slučaju smanjene propusnosti postoji sumnja na upalu gušterače (pankreatitis), tumora glave pankreasa.
Ultrazvuk za pankreatitis
Ultrazvuk za upalu gušterače ima različitu sliku ovisno o stadijumu bolesti. Postoje 3 poznata oblika pankreatitisa: totalni, žarišni i segmentativni.
- Na početku patologije primjećuje se: povećanje veličine žlijezde, pojavi se nejasnost, zamagljivanje kontura, proširenje Wirsungova kanala.
- Promjene mogu utjecati na susjedne organe. Dolazi do povećanja njihove ehogenosti (povećanje gustoće za ultrazvučne valove).
- Zbog povećanja veličine gušterače, stisnu se glavne žile, što se jasno vidi dvostranim pregledom.
- Sa prelaskom pankreatitisa u nekrotični stadijum formiraju se pseudociste pankreasa.
- U naprednim slučajevima apscesi se formiraju sa nivoom tečnosti u trbušnoj šupljini.
U hroničnom upalnom procesu pomoću ultrazvuka moguće je otkriti kalcificirane dijelove (kalcifikacije) u gušterači. Oni su definirani kao područja povećane gustoće. Kod dugotrajne upale žlezdno tkivo zamjenjuje vezivnim tkivom, oblikuju se ožiljci. Uz pomoć ultrazvuka moguće je otkriti rast masnog tkiva u gušterači - lipomatozu.
Ultrazvuk za tumore gušterače
Kod novotvorina pankreasa vidljiva je prije svega ehogenost organa, područja zbijenosti s neravnim, gomoljastim konturama. Na slici su definirane kao svijetlo zaobljene formacije. Prema ultrazvuku, možete odrediti veličinu i lokaciju tumora. Uz tumorske bolesti gušterače mogu se pojaviti promjene na drugim organima. Zbog toga se ultrazvučni pregled gušterače najčešće obavlja zajedno s ultrazvukom drugih organa (jetre, žučnog mjehura, slezine). Tako, na primjer, s tumorom u glavi pankreasa dolazi do blokade (opstrukcije) bilijarnog trakta i razvija se opstruktivna žutica. U ovom slučaju povećanje veličine jetre, žučnog mjehura.
Ultrazvukom je nemoguće utvrditi prirodu neoplazme (bilo da je benigna ili maligna). To zahtijeva histološki pregled tumora. U tu se svrhu obavlja biopsija - mali komad tkiva istrlja iz neoplazme, priprema se kriška i pregledava se pod mikroskopom.
Pored tumora, ultrazvuk može otkriti prisustvo kamenja, ciste pankreasa, strukturne nepravilnosti (udvostručenje, cijepanje, promjena oblika) i lokaciju.
Lokacija i funkcija gušterače
Žlijezda se nalazi iza stomaka, lagano je pomaknuta ulijevo, čvrsto prilazi uz dvanaesnik i zaštićena je rebrima. Tijelo izlučuje sok gušterače, u roku od 2 litre dnevno, koji igra ogromnu ulogu u probavi. Sok sadrži enzime koji potiču probavu proteina, masti i ugljikohidrata.
Anatomski se žlijezda sastoji od tri dijela - tijela, glave i repa. Glava je najdeblji dio, postepeno prelazi u tijelo, zatim u rep, koji završava na kapiji slezine. Odjeljenja su zatvorena u ovojnici koja se zove kapsula. Stanje gušterače utiče na stanje bubrega - organ je usko povezan s mokraćnim putevima.
Glavni zadaci ultrazvuka
Postoji određena norma gušterače (njegova veličina, struktura itd.), Odstupanja od kojih ukazuju na razvoj patoloških procesa u njoj i njegovo nepravilno funkcioniranje. Stoga se ultrazvučnim pregledom ovog organa kod žena i muškaraca posebna pažnja obraća na sljedeće pokazatelje:
- lokacija organa
- konfiguracija
- veličina žlezde
- prepoznatljivost njegovih kontura,
- struktura parenhima pankreasa,
- nivo ehogenosti (sposobnost žlezde da odražava ultrazvučne talase),
- prečnik Wirsungova i žučnih kanala,
- stanje vlakana koje okružuju izlučne kanale.
Osim toga, liječnik ispituje stanje žila koje se nalaze unutar organa i u blizini, što nam omogućava procjenu opskrbe žlijezde krvlju. U slučaju da se prilikom pregleda gušterače ultrazvučnim pregledom utvrde bilo kakve nepravilnosti, doktor pravi razlike između abnormalnosti žlijezde. Suočava se s teškim zadatkom razlikovanja upale od tumora, promjena organa u starosnoj dobi od kroničnog pankreatitisa itd.
Priprema
Nije potrebna posebna priprema za ultrazvučni pregled gušterače, jetre i bubrega. Međutim, kako bi dobili što preciznije rezultate pregleda, ljekari preporučuju ultrazvučni pregled na prazan stomak. To je zbog činjenice da kada hrana uđe u želudac, organ počinje sintetizirati probavne enzime, što uzrokuje povećanje njegovih kontraktilnih funkcija i punjenje izlučnih kanala sa sokovima gušterače. To može malo izobličiti podatke ultrazvučnog pregleda, stoga bi se prije dijagnoze tijelo trebalo istovariti, odbijajući jesti hranu 9-12 sati prije ispitivanja.
Kako bi se spriječila pojava nadimanja, što otežava pregled žlijezde, a također može prouzrokovati netačne podatke, liječnici preporučuju posebnu dijetu koju morate slijediti 2-3 dana prije ultrazvuka. Uključuje isključenje sljedećih namirnica i pića iz prehrane:
- Svježe povrće i voće
- smeđi hljeb
- mahunarke
- alkohol
- gazirana pića.
Ako se iz nekog razloga nemoguće pripremiti na ultrazvuk, preporučuje se da u prehranu uključite sjeme koprive ili listiće mente kako biste smanjili stvaranje plinova u crijevima. Takođe, nakon konsultacije sa lekarom, možete uzimati posebne lekove (Smectu, Polysorb itd.).
Takođe je važno kretanje creva 12-24 sata pre ispitivanja. Ako osoba pati od hroničnog opstipacije ili se pokreti crijeva nisu pojavili dan ranije, možete koristiti klisti za čišćenje. Ne vrijedi se pribjegavati pomoći oralnih lijekova koji imaju laksativni učinak.
U slučajevima kada se ultrazvučni pregledi obavljaju za procjenu stanja Wirsung kanala, postupci se provode tek nakon jela (nakon 10-20 minuta).
Kako je studija
Ultrazvučni pregled se vrši u posebno opremljenim prostorijama. Pacijent izlaže trbuh i leži na kauču na leđima. Tijekom studije liječnik može od vas tražiti da promijenite položaj tijela kako bi detaljnije proučili pankreas.
Zatim se na prednji gornji dio peritoneuma nanosi poseban gel koji pospješuje propusnost ultrazvučnih talasa kroz potkožno i masno tkivo, a na projekciju se stavlja senzor gušterače. Za vrijeme pregleda liječnik može izaći sa zahtjevima za zadržavanje daha, o potrebi naduvavanja želuca itd. Te aktivnosti omogućuju vam kretanje crijeva i poboljšanje pristupa žlijezdi.
Za vizualizaciju različitih dijelova organa liječnik vrši rotacijske pokrete senzorom u epigastričnoj zoni, kako bi mogao izmjeriti veličinu gušterače, procijeniti debljinu njegovih zidova, okarakterizirati njegovu strukturu (bilo da postoje difuzne promjene ili ne) i stanje tkiva koje ga okružuje. Svi rezultati istraživanja unose se u poseban obrazac.
Govoreći o onome što pokazuje ultrazvuk gušterače, treba napomenuti da nam ovo istraživanje omogućava da identificiramo različita odstupanja u strukturi, parenhimu i kanalima organa. Takođe, prilikom provođenja ultrazvuka otkrivaju se tačke koje ukazuju na prisutnost patoloških procesa u pojedinim delovima tela. Ali prije nego što konkretnije govorimo o tome što ultrazvuk pokazuje, potrebno je započeti analizirati veličinu gušterače u normi i ostalim njezinim pokazateljima.
U nedostatku gvozdenih anomalija nalazi se u epigastričnoj regiji i ima sledeće simptome:
- Obrazac. Gušterača je izduženog oblika i po izgledu podsjeća na šiljak.
- Nacrti Normalno, obris žlijezde treba biti jasan i ujednačen, a također odvojen od okolnih tkiva.
- Veličine Normalne veličine pankreasa kod odrasle osobe su sledeće: glava je oko 18–28 mm, rep 22–29 mm, a telo žlezde 8–18 mm. Ako se ultrazvuk izvodi kod djece, tada se veličina gušterače malo razlikuje. U nedostatku patoloških procesa, to su: glava - 10–21 mm, rep - 10–24 mm, telo - 6–13 mm.
- Nivo ehogenosti. Utvrđuje se nakon pregleda drugih, zdravih organa - jetre ili bubrega. Normalna ehogenost gušterače je prosječna. Međutim, kod ljudi starijih od 60 godina često je povišena. Ali u ovom slučaju, to nije znak patologije.
- Eho struktura. Normalno su homogeni, mogu biti homogeni, fini ili grubi.
- Vaskularni uzorak. Nema deformacija.
- Wirsung kanal.Ako se proces izbacivanja soka pankreasa normalno odvija, kanal se ne proširuje i njegov promjer je u rasponu od 1,5 do 2,5 mm.
Dešifriranje
Ultrazvučni pregled pokazaće različita odstupanja u veličini i strukturi gušterače, što će otkriti kršenja u njegovom radu i postaviti ispravnu dijagnozu. Međutim
Za to, ljekar mora imati jasno razumijevanje sljedećih termina i simptoma:
- Sindrom "malog pankreasa". Nema akutne simptome, ali tokom ispitivanja primjećuje se smanjenje svih dijelova žlijezde. Po pravilu je ovaj fenomen karakterističan za starije ljude.
- Gušterača. Karakterizira ga zamjena zdravih stanica žlijezde masnim tkivom i pojačana ehogenost. U tom stanju gušterača na monitoru izgleda mnogo lakše.
- Sindrom difuznog difuznog povećavanja pankreasa. Karakterizira ga razvoj upalnih procesa u tkivima žlijezde što dovodi do njegovog povećanja i sabijanja nekih njegovih odjeljenja. Ako se tijekom ultrazvuka otkriva difuzija pankreasa, bit će potreban detaljniji pregled kako bi se postavila tačna dijagnoza, jer je takvo stanje karakteristično za mnoge patologije, uključujući i onkološke.
- Tumor glave pankreasa. U pravilu njegovu pojavu prati širenje lumena glavnog izlučnog kanala Wirsung-a i zgušnjavanje glave žlijezde.
- Simptom "kopče". Otkriva se razvojem hroničnog pankreatitisa ili stvaranjem pseudociste. Karakterizira ga neravnomjerno širenje Wirsung-ovog kanala i značajno sabijanje njegovih zidova.
- Simptom lokalnog zadebljanja tijela žlijezde. Po pravilu se otkriva u slučaju nastanka tumora gušterače na tijelu. U početnim fazama razvoja ne prate se dodatni simptomi. Čim tumor dosegne veliku veličinu i počne cijediti tkivo gušterače, pacijentovo se stanje naglo pogoršava i kliničku sliku dopunjuju jaka bol, učestalo povraćanje i mučnina.
- Simptom fokalnog uvećanja žlijezde. Karakterizira je neujednačena zbijenost gušterače i često se otkriva s razvojem pankreatitisa kako u akutnom, tako i u kroničnom obliku ili stvaranju novotvorina.
- Simptom atrofije repa žlijezde. Atrofija je smanjenje veličine gušterače. Nastaje na pozadini disfunkcije glave žlijezde i stvaranja tumora ili ciste na njoj.
Identifikacija difuznih promjena na ultrazvuku gušterače
Difuzne promjene u tkivima gušterače karakteristične su za mnoge bolesti. A ako liječnik tijekom ovog zaključka upotrebi ovaj termin, on znači otkrivena odstupanja u veličini organa u jednom ili drugom smjeru, kao i neke promjene u strukturi njegovog parenhima.
Promjene strukture na monitoru otkrivaju se u obliku tamnih i bijelih mrlja. Po pravilu nastaju kada:
- pankreatitis
- endokrini poremećaji,
- loš dotok krvi u pankreas,
- lipomatoza
- policistična itd.
Da bi se postavila tačna dijagnoza, nakon ultrazvučnog pregleda vrši se ultrazvučni ili CT pregled. Te su dijagnostičke metode skupe, ali omogućuju vam da dobijete potpuniju sliku stanja gušterače.
Patologije otkrivene ultrazvukom
Ultrazvučni pregled pankreasa omogućava vam da dijagnosticirate:
- pankreatitis (u akutnom i hroničnom obliku),
- nekroza
- ciste i pseudociste,
- maligni tumori,
- strukturne anomalije,
- apsces
- kamenje u žučnim kanalima ili pankreasnim kanalima,
- povećanje obližnjih limfnih čvorova, što je jasan znak razvoja upalnih procesa u tijelu,
- promjene koje se odnose na starost
- ascites.
Svaka bolest zahtijeva određenu vrstu terapije. A da biste postavili tačnu dijagnozu, jedan ultrazvuk nije dovoljan. To vam samo omogućava da potvrdite ili poreknete prisutnost patoloških procesa u tkivima gušterače i daje povod za daljnje, detaljnije ispitivanje pacijenta.
Najčešće malformacije gušterače dijagnosticirane ultrazvukom
- Potpuna ili delimična nerazvijenost (ageneza) žlezde. Na ultrazvuku se organ ne vizualizira ili se utvrđuje u povojima. Apsolutna ageneza nije kompatibilna sa životom. Ovom patologijom dolazi do smrti djeteta u ranoj dobi. Djelomična ageneza kombinira se sa šećernom bolešću, urođenim anomalijama u strukturi srca i pankreatitisom.
- Pankreas u obliku prstena - gušterača prekriva dvanaesnik u obliku prstena. Često se kombinira s kroničnim pankreatitisom, opstrukcijom crijeva.
- Nenormalno (ektopično) smještena područja gušterače. Ovakvi fragmenti nalaze se u želucu i dvanaesniku.
- Bifurkacija gušterače rezultat je kršenja fuzije primordija pankreasa. Zbog kršenja odliva probavnih enzima praćen je kroničnim pankreatitisom.
- Ciste zajedničkog žučnog kanala na ultrazvuku definirane su kao područja smanjene ehogenosti okruglog oblika. Na slici izgledaju tamnije od tkiva gušterače.
- Kalcinati su bijele kružne formacije s jasnim konturama u tkivu gušterače.
Rezultat ultrazvuka gušterače procjenjuje se zajedno sa laboratorijskim podacima i kliničkom slikom.
Indikacije za ultrazvučnu dijagnostiku
Liječnik daje pacijentu upute da prouči gušteraču ultrazvučnom dijagnostikom zbog redovitih bolova u lijevom hipohondriju, palpacijom je nemoguće prepoznati patologiju. Indikacija za takvo istraživanje je oštar i nerazuman gubitak kilograma pacijenta.
Ako su druge studije ili laboratorijski pokazatelji u rezultatima pokazali patologije u tijelu, definitivno je propisana ultrazvučna dijagnoza. Ultrazvučni pregled je obavezan ako je pacijent imao hepatitis C, A, B. Ostali razlozi za propisivanje postupka:
- Gorčina u ustima
- Napuhanost
- Žutilo kože,
- Poremećaji stolice
- Zatvoreno traumatsko oštećenje trbušnih organa,
- Sumnja na neoplazmu.
Ultrazvučni pregled pokazuje opće stanje probavnog trakta, pomaže u prepoznavanju nepravilnosti u organima za probavu već u prvoj fazi. Posjedujući informacije, liječnik je u mogućnosti da odmah započne liječenje i spriječi razvoj ozbiljnih patologija. Patologije gušterače ogledaju se u radu jetre i bubrega.
Ljekari godišnje preporučuju ultrazvuk tijela osobama starijim od 25 godina.
Koja je norma dekodiranja i veličine gušterače na ultrazvučnoj dijagnostici kod odraslih?
Gušterača (gušterača) ulazi u ljudski probavni sistem. Ona sudjeluje u probavi hrane (masne, ugljikohidrate i proteine), a također regulira metabolizam ugljikohidrata u tijelu. Važnost ovog tijela je teško precijeniti. Pojava patologije ili bolesti dovodi do ozbiljnih posljedica.
Ultrazvuk gušterače određuje njegov oblik i abnormalnosti. Ako osoba koja se pregledava nema problema, oblik će biti u obliku slova S.
U nekim se slučajevima otkriva patologija, izražena kršenjem oblika. Najčešće nepravilnosti:
- u obliku prstena
- spirala
- podijeliti
- dodatni (odstupnik),
- ima udvostručene pojedine dijelove.
Anomalije otkrivene ultrazvukom gušterače su izolirani nedostaci samog organa ili dio složene patologije. Ultrazvučna dijagnostika često ne daje potpunu sliku, već samo otkriva indirektne znakove, poput suženja ili postojanja dodatnog kanala. U ovom slučaju, dijagnostički ljekar preporučuje provođenje drugih studija kako bi se isključila ili potvrdila odstupanja. Treba napomenuti da se anomalije često otkrivaju slučajno tijekom pregleda pacijenta za potpuno različite bolesti. Neki identificirani nedostaci nemaju značajan klinički značaj za kvalitet života osobe, dok drugi mogu dobro napredovati i uzrokovati puno problema u budućnosti.
Pankreas obično treba biti u obliku slova S. Ako su njegovi parametri različiti, to ukazuje na izolirani defekt organa ili druge procese koji utječu na gušteraču
Dijagnoza uključuje i mjerenje parametara pankreasa. U odraslih su normalne veličine 14-22 cm, težine 70-80 g. Anatomski, u žlijezdi se izdvajaju:
- glava sa kukastim postupkom dužine od 25 do 30 mm (anteroposteriorna veličina),
- tijelo od 15 do 17 mm duljine,
- veličina repa do 20 mm.
Glava je prekrivena dvanaesnikom. Smješten na nivou 1. i početka 2. lumbalnog kralješka. Kana pankreasa (naziva se i glavnim, ili Wirsungov kanal) ima glatke glatke zidove promjera do 1 mm. u tijelu i 2 mm. u glavu. Parametri žlijezde mogu varirati gore ili dolje. Pored toga, vrijednosti sastavnih dijelova ili organa u cjelini se povećavaju ili smanjuju.
Pregled ultrazvukom gušterače pokazuje različitu sliku za svaku vrstu patologije. Uz stalnu upalu, praćenu edemom, na monitoru se primjećuje porast od glave do repa.
Norma se smatra glatkim i jasno definiranim konturama svih komponenti žlijezde: glave, tijela i repa. Ako ultrazvuk gušterače ima nejasan obris, to može ukazivati na prisutnost upalnog procesa u organu. Ali postoje slučajevi kada edem uzrokuje obližnji organ. Na primjer, reaktivni edem gušterače javlja se sa gastritisom ili čirom želuca i dvanaesnika.
Kod cista i apscesa konture na pojedinim mjestima su konveksne i glatke. Pankreatitis i tumori također uzrokuju neravne granice. Ali tumori manji od 1 cm. Promijenite obrise samo u slučajevima površinske lokacije. Promjene vanjskih granica tumora događaju se s razvojem velikih neoplazmi, preko 1,5 cm.
Ako ultrazvuk otkriva volumetrijsku formaciju (tumor, kamen ili cista), specijalist procjenjuje njegove obrise. Kamen ili cista imaju jasne obrise, a čvorovi neoplazme, uglavnom gomoljasti, nemaju jasno definirane granice.
Ultrazvukom gušterače specijalistički dijagnostičar pregledava njegovu strukturu na osnovu gustine. U normalnom stanju, organ ima zrnatu strukturu, srednje gustine, sličnu gustoći jetre i slezine. Ekran bi trebao imati jednoliku ehogenost s malim prskanjima. Promjena gustoće žlijezde povlači za sobom i promjenu refleksije ultrazvuka. Gustina može povećati (hiperehoično) ili smanjiti (hipoehoično).
Hiperakogenost se vizualizira, na primjer, u prisustvu hroničnog pankreatitisa. S kamenjem ili tumorima primjećuje se djelomična hiperehoogenost. Hipoehogenost se otkriva kod akutnog pankreatitisa, edema i nekih vrsta neoplazmi. S ciste ili gušterače apscesa, eho-negativna područja pojavljuju se na monitoru uređaja, tj. ultrazvučni talasi se na tim mjestima uopće ne odražavaju, a na ekranu se projektuje bijelo područje. U praksi, dijagnoza često otkriva mješovitu ehogenost, kombinirajući hiperehoične i hipoehoične regije na pozadini normalne ili promijenjene strukture žlijezda.
Nakon završetka pregleda liječnik ocjenjuje sve pokazatelje i izdaje zaključak u kojem mora napraviti potpuno dekodiranje rezultata ultrazvuka gušterače. O prisutnosti bolesti ili sumnje na nju svjedoči kombinacija nekoliko parametara.
Ako veličina žlijezde ima malo odstupanje od standardnih pokazatelja, to nije razlog za postavljanje dijagnoze. Dešifrovanje ultrazvuka gušterače provodi ljekar odmah nakon dijagnoze, u roku od 10-15 minuta.
Gušterača je sastavni dio probavnog sistema. Neprocjenjiva je njegova uloga u procesu cijepanja masne i ugljikohidratne hrane. Neispravnosti u radu organizma negativno se odražavaju na organizam u cjelini. Za sprečavanje problema i prepoznavanje postojećih patologija, postoji istovremeno jednostavna, sigurna i najinformativnija metoda - ultrazvuk gušterače. Ultrazvuk se izvodi ambdominalno, na spoljnoj površini peritoneuma, što je potpuno bezbolno.
Još preciznija metoda pregleda gušterače je endo ultrazvuk. Za razliku od klasičnog ultrazvuka, endoskopski ultrazvuk pomaže u ispitivanju nepristupačnih područja tijela, uključujući kanale. Postupak daje malo nelagode u vidu mučnine i osjećaja nadimanja. Endo ultrazvuk sa 99% pouzdanošću omogućava vam da utvrdite prisustvo tumora i cista, čak i u početnim fazama.
S položaja anatomije gušterača se nalazi u trbušnoj šupljini, iza stomaka. Organ se nalazi blizu želučanog zida i dvanaesnika. U projekciji u odnosu na trbušni zid, organ se nalazi iznad pupka za 10 cm. Struktura je alveolarno-cevasta, komponente:
- glava je dio žlijezde koji se nalazi u području zavoja dvanaesnika, dio glave vizualno je odvojen od tijela žljebom duž kojeg prolazi portalna vena,
- trup je onaj dio gušterače, koji se razlikuje po stražnjem, prednjem, donjem dijelu i gornjim, prednjim, donjim ivicama, veličina tijela nije veća od 2,5 cm,
- rep gušterače ima oblik konusa, usmeren prema gore i dopire do osnove slezene, dimenzija ne veće od 3,5 cm.
Dužina gušterače kod odraslih kreće se od 16 do 23 cm, težina - unutar 80 grama. U djece se parametri pankreasa razlikuju u dobi. U novorođenčadi organ može biti i više nego normalan zbog fiziološke nezrelosti.
Gušterača obavlja vanjske i endokrine funkcije. Exocrine funkcionalnost svodi se na lučenje pankreasa izlučivanje enzimima koje sadrži za razgradnju hrane. Endokrina funkcija povezana je s proizvodnjom hormona, održavanjem metabolizma, ravnoteže proteina i ugljikohidrata.
Ultrazvuk gušterače obavlja se ako postoji sumnja na probavu, upalu organa, ozbiljne organske disfunkcije hepatobilijarnog sistema. Često se uz pomoć ultrazvučnog snimanja izvodi ne samo gušterača, već i drugi organi u peritonealnoj šupljini - jetra, slezina, bubrezi. Ispitivanje susjednih organa je potrebno zbog interakcije jetre i gušterače. S tijekom patoloških procesa u jetri komplikacije se mogu proširiti i na žlijezdu, što izaziva negativnu kliniku.
Razlog sonografskom pregledu gušterače je pojava alarmantnih znakova:
- sindrom boli - akutni ili hronični - iz epigastrične regije, želuca, levog hipohondrija ili difuznih bolova po celom trbuhu,
- ponavljajući poremećaj stolice - zatvor, proliv, steatoreja, neprebavljeni izmet, prisustvo nečistoće sluzi,
- gubitak kilograma
- prisutnost potvrđenog dijabetes melitusa, pankreatitisa,
- bol i nelagoda s neovisnom palpacijom lijeve strane i središnjeg dijela trbuha,
- sumnjivi rezultati drugih ispitivanja gastrointestinalnog trakta (gastroskopija, radiografija),
- sticanje kože žutim tonom.
Ultrazvučna dijagnostika igra veliku ulogu u opovrgavanju ili potvrđivanju ozbiljnih dijagnoza - pankreatitisa, policisteze pankreasa i karcinoma.
Priprema za ultrazvuk gušterače je neophodna, od toga zavisi uspeh studije. Ako zanemarite pripremni postupak, odgovarajuća sonografija će biti zamagljena, a sadržaj informacija smanjit će se za 70%. Priprema za postupak uključuje organizaciju osnovnih događaja:
- 3 dana prije ultrazvuka potrebno je odbiti uzimanje namirnica visokog sadržaja proteina - mesa i ribe u bilo kojem obliku, jela od jaja,
- proizvodi koji mogu poboljšati stvaranje plina uklanjaju se iz prehrane - sirove jabuke i grožđe, povrće (pasulj, kupus), mliječni proizvodi, plinska pića, pivo,
- zadnji obrok uoči studije treba biti najkasnije 19 sati, prije ultrazvuka pacijent bi se trebao potpuno suzdržati od konzumiranja hrane 12 sati,
- pripremajući se ujutro za pregled, trebate popiti laksativ,
- prije ultrazvuka strogo je zabranjeno pušiti i uzimati lijekove,
- ljudima koji su skloni nadimanju, preporučuje se uzimanje adsorbensa (aktivnog ugljena) ili lijekova s karminativnim učinkom (Espumisan).
Morate se pripremiti za endo ultrazvuk, kao i za standardnu sonografiju gušterače - dijeta, odustajanje od alkohola i pušenja, uzimanje lijekova, korištenje simetikona i adsorbensa za uklanjanje plinova iz crijeva. Međutim, endoskopskim ultrazvučnim pregledom možda će biti potrebno uzeti sredstva za ublažavanje nervnog uzbuđenja. Dijazepam se obično koristi kao injekcija. U državnim bolnicama koristi se lokalna anestezija - na zahtjev pacijenta.
Ultrazvučni pregled gušterače otkriva ili prisutnost funkcionalnih poremećaja i druga odstupanja, ili stanje punog zdravlja organa. Pokazatelji apsolutnog blagostanja u funkcionisanju žlezde:
- tjelesna struktura žlijezde je cjelovita i homogena, dopušteno je prisustvo malih inkluzija veličine ne više od 1,5–3 mm,
- orgulje su jarko vizualizirane, slika na ekranu ima visoki intenzitet (ehogenost),
- anatomska struktura (rep, tijelo, glava i isthmus) je jasno vizualizirana,
- Wirsung kanal ima optimalan prečnik, od 1,5 do 2,5 mm,
- vaskularni uzorak ne sadrži jake deformacije,
- reflektivnost prenosi prosječne performanse.
Interpretacija ultrazvuka pankreasa za svaku vrstu patologije je individualna. Na monitoru upalnih procesa organa kompliciranih edemima, na monitoru se primjećuje porast cijele žlijezde, od glave do repa. U prisustvu tumora, ultrazvuk će pokazati značajno povećanje zahvaćenih žarišta. Uvećana žlijezda vizualizira se kod pankreatitisa, a pored bolesti ukazuje i prošireni kanal virsung. U slučaju lipomatoze - masne degeneracije organa - ehografijom se određuje "lobularni" simptom: na ekranu se prikazuju zdrava područja sa ograničenim belim mrljama.
Rezultati ultrazvuka s dekodiranjem prema glavnim parametrima:
- obrisi organa - u gušterači su na ultrazvučnom pretraživanju normalne konture ravnomjerne, rubovi su im jasni, nejasni, ukazuju na upalne bolesti žlijezde ili susjednih organa (želudac, dvanaesnik), konveksni rubovi ukazuju na cistične lezije i apscese,
- organska struktura - norma se smatra zrnatom strukturom čija je prosječna gustoća slična onoj u jetri, slezini, povećana gustoća (hipereho) ukazuje na hronični tijek pankreatitisa, kamenaca i neoplazmi, smanjenu ehogenost (hipoeho) - akutni pankreatitis i edeme, s cistama i apscesima u patološka područja talasa se ne odražavaju,
- oblik pankreasa - normalno ima oblik slova S, vizualizacija oblika u obliku prstena, spirale, uz prisustvo cijepanja i udvostručavanja ukazuje na prisutnost izoliranih nedostataka ili složenih patologija,
- normalna veličina organa kod odraslih je glava 17–30 mm, telo žlezde 10–23 mm, rep 20–30 mm.
Nakon završetka ultrazvučnog pregleda liječnik procjenjuje sve pokazatelje i izdaje zaključak bolesnikovim rukama, u kojem se dešifruju potpuni rezultati postupka. Zaključak se priprema odmah, u roku od 10-15 minuta. Prisutnost patologije organa pokazuje se kombinacijom nekoliko parametara koji odstupaju od norme. Lagano odstupanje od normalnih vrijednosti ne može biti razlog za postavljanje dijagnoze. Uz mutnu sliku i slabu pripremu ultrazvuk je propisan i ponovljen.
Sonografija trbušnih organa, uključujući ispitivanje gušterače, provodi se kod djece počevši od 1. mjeseca života. Ultrazvučni pregled je indiciran ne samo u slučaju bola u trbuhu kod djeteta, lošeg debljanja, dispeptičkih manifestacija. Važna uloga se daje prevenciji urođenih disfunkcija organa i njegovih kanala. Ultrazvuk je jedina metoda koja omogućava vizualno uspostavljanje patoloških promjena u žlijezdi, prije nego što započne razdoblje aktivne manifestacije bolesti.
Priprema za pregled djece je neophodna. 2-3 dana prije postupka dijete je ograničeno u proteinskoj hrani, a smanjuje se količina pekarskih i konditorskih proizvoda u prehrani. Osnova prehrane u danima pripreme jesu žitarice i supe (riža, heljda), kompoti. Ultrazvuk je dopušten za novorođenčad i novorođenčad ako su prošla najmanje 2-3 sata od posljednjeg unosa mlijeka ili mješavine. Općenito, za djecu je postupak najbolje izvesti ujutro, nakon spavanja na prazan stomak, kako ne bi dijete dugo gladovali. Ako se pregled vrši na pun želudac, vizualizacija organa može biti otežana zbog natečenih crijevnih petlji.
Interpretacija rezultata ultrazvučne dijagnostike kod djece provodi se uzimajući u obzir dob, posebno s obzirom na veličinu žlijezde. Većina stručnjaka za ultrazvučnu dijagnostiku uzima kao osnovu sljedeće norme:
- u novorođenčadi do 28 dana života veličina glave je 10-14 mm, tijela 6-8 mm, repa 10-14 mm,
- u djece od 1 do 12 mjeseci, veličina glave je 15-19 mm, tijela 8–11 mm, repa 12–16 mm,
- u djece od 1 do 5 godina veličina glave je 17–20 mm, tijela 10–12 mm, repa 18–22 mm,
- u djece od 6 do 10 godina - glava 16–20 mm, tijelo 11–13 mm, rep 18–22 mm,
- u djece od 11 do 18 godina - glava 20–25 mm, tijelo 11–13 mm, rep 20–25 mm.
Ultrazvuk gušterače je neophodan za praćenje stanja najvažnijeg organa u probavnom sistemu. Procedura traje malo vremena, ali omogućava pravovremenu identifikaciju opasnih patologija, uključujući rak. Osobe sa slabom naslednošću koje su prethodno imale pankreatitis trebale bi imati ehografiju najmanje jednom godišnje. Roditelji ne bi trebali zanemariti planirani ultrazvuk u djece, bojeći se negativnih efekata ultrazvučnih talasa - pregled ne nanosi štetu.
Struktura i funkcija gušterače
To je organ za varenje koji se nalazi u gornjem dijelu trbuha, iza stomaka. Ima 3 odjela: glava, tijelo, rep. Glava je lokalizirana u desnom hipohondriju kod dvanaestopalačnog crijeva, tijelo se nalazi u epigastričnoj regiji iza želuca, a rep se proteže do lijevog hipohondrija i susjedno je slezini.
Gušterača ima dvije glavne funkcije: proizvodi probavne enzime i inzulin. Enzimi gušterače potrebni su za probavu proteina, ugljikohidrata i masti. Inzulin regulira metabolizam ugljikohidrata, povećavajući unos glukoze u tkiva.
U središtu organa je kanal Wirsung kroz koji enzimi pankreasa ulaze u šupljinu tankog crijeva. Žučni i pankreasni kanali imaju jedno ušće, pa često patologija jednog organa vodi do poremećaja rada drugog.
Hormon inzulin ulazi direktno u krvotok. Proizvode ga otočići Langerhans. To su nakupine žljezdanih ćelija, od kojih se većina nalazi u repnoj regiji žlijezde.
Normalna veličina gušterače ultrazvukom kod odrasle osobe, patologija s odstupanjem
Da biste precizno identificirali patologiju, potrebno je znati veličinu gušterače u normalnih odraslih. Topografska lokacija gušterače (gušterače) onemogućava je palpacijom tokom objektivnog pregleda, utvrđivanja stanja i veličine. Zbog toga se u svrhu vizualizacije i dijagnoze koristi najdostupnija metoda - ultrazvučno istraživanje.
Ultrazvuk vam omogućuje da vidite organ u trodimenzionalnoj slici, odredi oštrinu granica, strukture i ehogenosti tkiva, patoloških formacija, njihovu veličinu i lokalizaciju, proširenje zajedničkog kanala. Znajući opcije za veličinu gušterače u normalnom ultrazvuku, možete koristiti metodu za razjašnjenje nejasne dijagnoze.
Promjena veličine gušterače događa se tokom života: naraste do oko 18 godina. Tada se smanjuje sa 55 godina, kada funkcionišuće stanice postepeno atrofiraju. Ovo je fiziološka veličina. Opcije za normu uključuju povećanje gušterače kod žena tijekom trudnoće.
Dolazi do smanjenja RV:
- s dobi (nakon 55 godina) s razvojem atrofije tkiva,
- s poremećajima cirkulacije u tijelu,
- sa virusnim lezijama.
Difuzno ili lokalno povećanje javlja se u nekim patološkim stanjima.
Lokalno povećanje veličine primijećeno je u slučajevima benignih ili malignih novotvorina, jednostavnih cista, pseudocista, apscesa, kalusa. Odstupanja od normalnih parametara su značajna: opisani su klinički slučajevi pseudocista koje dosežu 40 cm.
Kod hroničnog pankreatitisa u fazi uporne remisije gušterača ne mijenja svoju veličinu. Za potvrdu dijagnoze koriste se podaci o statusu Wirsung kanala.
Difuzno povećanje gušterače uočeno je s lipomatozom, kada se u parenhimu pankreasa normalne stanice zamjenjuju masnim stanicama. Ultrazvučna slika pokazuje nehomogenu sonografsku sliku, impregnacije masti mogu povećati ehogenost testnog tkiva.
Dimenzije gušterače se mijenjaju edemom tokom njegove akutne upale - u većini slučajeva dolazi do povećanja čitavog organa. To se pojavljuje ne samo kod upale u samoj žlijezdi, već i kod patologije susjednih organa: želuca, dvanaestopalačnog crijeva, žučnog mjehura. Tek u početnim fazama pojavljuje se lokalni edem zasebnog dijela gušterače: glave, tijela ili dijela repa. Nakon toga, u potpunosti zahvaća sve žlijezde.
Povećanje karcinoma gušterače sa tumorom ovisi o lokaciji, vrsti i agresiji patološke neoplazme. U 60% se otkriva karcinom glave gušterače: značajno je više nego normalno - više od 35 mm. U 10% se dijagnosticira rak gušterače. U tim se slučajevima povećava veličina srednjeg dijela organa.
Dodatna metoda pregleda pankreatitisa je ultrazvuk s opterećenjem hranom. Sonografija se radi dva puta: ujutro na prazan stomak i 2 sata nakon jela. Svaki put se mjere poprečne dimenzije glave, tijela i repa pankreasa. Povećanje zbroja pokazatelja nakon fiziološkog doručka računa se na početne podatke. Na njemu se izvode zaključci o stanju organa. Sa povećanjem gušterače:
- više od 16% - norma,
- 6-15% - reaktivni pankreatitis,
- 5% više ili manje od početnih podataka - hronični pankreatitis.
Svi zaključci donose se na temelju usporedbe dobivenih veličina s podacima normalnih pokazatelja u posebnoj tablici. Metoda vam omogućava propisivanje odgovarajuće terapije za otkrivanje patologije i za kontrolu procesa regeneracije tkiva i obnove funkcija pankreasa.
Patološka odstupanja od normalne veličine žlijezde
Povećanje veličine gušterače povezano je s nastalom patologijom i nastaje postepeno, u mnogim slučajevima asimptomatski. Kako često nema kliničkih manifestacija, pacijent nije upoznat sa problemom već do prvog pregleda. Prilikom provođenja sonografije utvrđuju se povećane veličine organa i otkrivaju se dodatne formacije.
Sljedeći uzroci dovode do patološkog rasta žlijezde:
- cistična fibroza - nasljedna bolest koju karakterizira gust oblik proizvedenog pankreasnog sekreta,
- zloupotreba alkohola (češće kod muškaraca),
- upala u tkivima gušterače ili sa bolešću susednih organa (čir na želucu),
- zarazne bolesti
- nepravilna i nepravilna prehrana, nepoštivanje propisane prehrane,
- razne formacije u tkivima pankreasa,
- visoki nivo kalcijuma u tijelu, stvaranje kalkula,
- dugotrajni i nerazumni lekovi,
- upalni i stajajući procesi u susjednim organima,
- vaskularna bolest
- povrede
- bolesti koje smanjuju imunitet.
Zbog nemogućnosti palpacije gušterače, ultrazvuk je jedini način da se brzo razjasni dijagnoza. Dekodiranje rezultata provodi se prema određenoj shemi. To uključuje sljedeće informacije:
- lokaciju
- forma
- ehogenost
- konture
- veličine
- strukturne nedostatke ili neoplazme.
Obavezno naznačite stanje i veličinu Wirsung kanala. Prema tim standardima, ljekar funkcionalista objektivno opisuje sliku gušterače. Dešifriranje i analiza dobivenih podataka, provjera dijagnoze kao i imenovanje terapijskih mjera provodi specijalist koji je propisao ultrazvuk: gastroenterolog, terapeut, hirurg ili onkolog.
Sonografija se temelji na sposobnosti proučavanih tkiva da apsorbuju i reflektiraju ultrazvučne valove (ehogenost). Tekući mediji provode ultrazvuk, ali ne odražavaju - oni su anehonični (na primer, ciste). Gusti parenhimski organi (jetra, bubrezi, gušterača, srce), kao i kamenje, tumori velike gustoće ne apsorbiraju, ali odražavaju zvučne talase, ehopozitivni su. A također normalno da ovi organi imaju homogenu (homogenu) granuliranu strukturu. Stoga se bilo koja patološka formacija očituje na ultrazvučnoj slici, kao mesto s izmenjenom ehogenošću - povećano ili smanjeno.
Da bi se razjasnila patologija gušterače, sve informacije dobivene sonografskim pregledom uspoređuju se sa normativnim pokazateljima posebne tablice. Uz značajno odstupanje između pokazatelja, izvode se zaključci o prisutnosti navodne bolesti.
Gušterača (ili gušterača) je veliki probavni organ koji ima vanjske i unutarnje sekretorne funkcije - sudjeluje u regulaciji metaboličkih procesa, proizvodi inzulin (biološki aktivna tvar koja osigurava isporuku glukoze iz cirkulirajućeg krvotoka u stanice ljudskog tijela). Kršenje njegove funkcionalne aktivnosti dovodi do ozbiljnih poremećaja zdravlja ljudi.
Patološke promjene na organu mogu se otkriti proučavanjem njegovog oblika, veličine i strukture. Liječnici koriste ultrazvuk za dijagnosticiranje bolesti ove važne žlijezde. U našem ćemo članku detaljno opisati značajke njegove provedbe, provođenje potrebnih pripremnih mjera za postupak i šta znači interpretacija ultrazvuka gušterače.
Gušterača ima izduženi oblik - po izgledu podseća na "zarez". Tijelo je podijeljeno na tri dijela:
- Glava je najširi režanj gusto okružen dvanaesnikom 12.
- Tijelo je najduži režanj uz želudac.
- Rep - smješten u "kvartu" sa slezenom i lijevom nadbubrežnom žlijezdom.
Dostava gotovog sekreta gušterače u probavni sistem vrši se duž glavnog organa tijela - Wirsungova cijevi, dužine cijele svoje dužine, u nju se ulijevaju manji izlučujući kanali. Kod novorođenog djeteta dužina ovog organa je 5,5 cm, kod jednogodišnjeg djeteta dostiže 7 cm. Početna veličina glave je 1 cm, konačna tvorba rancrerea završava do sedamnaeste godine.
Normalna veličina gušterače kod odrasle osobe varira u sljedećim rasponima:
- težina - od 80 do 100 g,
- dužina - od 16 do 22 cm,
- širina - oko 9 cm
- debljina - od 1,6 do 3,3 cm,
- debljina glave je od 1,5 do 3,2 cm, duljina je od 1,75 do 2,5 cm,
- duljina tijela ne prelazi 2,5 cm,
- dužina repa - od 1,5 do 3,5 cm,
- širina glavnog kanala je od 1,5 do 2 mm.
U nedostatku zdravstvenih problema, ovaj važan endokrini i probavni organ ima S-oblik i homogenu strukturu malih frakcija koje proizvode probavni sok i tvari koje reguliraju metabolizam ugljikohidrata.
Sonografija je potpuno bezbolan postupak i ne treba puno vremena.Ultrazvučni senzor i provodnik gela omogućavaju kvalifikovanom tehničaru da:
- proučiti položaj pankreasa, njegovu veličinu i oblik,
- dijagnosticirati moguće patološke procese,
- uzmite probu za dalju detaljnu analizu.
Funkcionalna aktivnost probavnog sustava međusobno je povezana i mnoge se patološke promjene šire na jetru, žučni mjehur i njegove kanale - zbog čega je važno procijeniti njihovo stanje na ultrazvuku. Ultrasonografija daje detaljne informacije o strukturi organa, zbog čega je ova metoda posebno zahtjevna u dijagnostici mnogih bolesti:
- Lipomatoze - tumorski proliferacija lipidnog tkiva. Povišena ehogenost i pojava svetlijih područja žlezde ukazuje na zamenu zdravih ćelija masnoćom.
- Akutni ili hronični pankreatitis, u kojem se organ proširuje, njegove konture se mijenjaju, zidovi glavnog kanala neravnomjerno se proširuju.
- Tumorne formacije - normalne ćelije parenhima zamjenjuju vlaknasto tkivo. Veličina žlijezde je nesrazmjerna, glava joj je pomjerena.
- Upala glave - promijenjena je ehogenost rancreas, veličina je povećana, kanali su suženi.
Kontraindikacije za ultrazvučno skeniranje gušterače još nisu utvrđene - ovu metodu ispitivanja obavljaju trudnice i novorođenčad. Indikacije za pregled su:
- bol u gornjem dijelu trbuha i mučnina nakon jela,
- smanjen apetit
- porast temperature nepoznatog porijekla,
- nagli pad telesne težine,
- sumnja na formiranje tumora,
- teške posljedice akutne upale parenhimskog tkiva visceralnih organa - ascites, hematom ili apsces,
- povećana koncentracija glukoze u krvi,
- prisutnost u izmetu patoloških nečistoća,
- ozljede trbuha.
Za dobivanje pouzdanih rezultata potrebno je pribaviti preporuke stručnjaka koji će izvoditi sonografiju. Obično pacijent mora poštivati posebnu dijetu koja isključuje alkoholna i gazirana pića, masnu, prženu i začinjenu hranu, dimljeno meso, marinade, hranu koja pokreće nadutost. Uoči ultrazvučne dijagnoze pacijent može uzeti laksativ. Večera treba biti lagana i to najkasnije 10 sati prije pregleda. Zabranjeno je jesti, piti i pušiti neposredno prije postupka.
Kada ocjenjuju završne podatke pregleda, stručnjaci uzimaju u obzir spol, starost i tjelesnu težinu pacijenta. Referentne vrijednosti parametara organa u djece, odraslih muškaraca i žena homogena su struktura - homogena i sitnozrnata, jasne konture svih njegovih sastavnih dijelova, prosječni pokazatelj ehogenih znakova (reflektivnost uporediva s ehogenošću jetre).
Spisak se nastavlja nepostojanjem promjena u arterijama gušterače - širenjem ili sužavanjem njihovog lumena, produljenjem i ispravljanjem, neizrazitim ili istrošenim konturama vaskularnog uzorka, vaskularnom rupturom i oštećenjem njihovih zidova, veličine gušterače su normalne i ne dolazi do širenja Wirsung-ovog kanala.
Konačnu dijagnozu postavlja kvalificirani stručnjak na temelju analize sljedećih parametara.
Širenje Wirsungova kanala za više od 3 mm ukazuje na hronični pankreatitis, unošenjem sekreta (peptidnog hormona koji potiče funkciju gušterače) njegovi se parametri ne mijenjaju. Prisutnost neoplazmi u žlijezdi ukazuje na povećanje promjera organa ili njegovih pojedinih dijelova. Sužavanje glavnih vodova promatrano je cističnim formacijama. Za maligni tumor glave karakteristično je njegovo značajno povećanje - više od 35 mm. Zahvaljujući ultrazvuku dijagnosticira se oko 10% karcinoma gušterače.
O prisutnosti upalnog procesa svjedoči slika sa mutnim konturama, međutim, u nekim slučajevima, oteklina organa može biti uzrokovana gastritisom, peptičkim čirom želuca i dvanaesnika. Konveksni i glatki oblik kontura pojedinih presjeka opaža se sa cističnim promjenama ili apscesom. Grubost granica ukazuje na pankreatitis ili stvaranje tumora koji se odlikuju pojedinačnim parametrima - uzima ih u obzir iskusni sonolog.
Prosječna gustoća gušterače slična je strukturi slezene i jetre. Rezultati ultrazvuka ukazuju na prisutnost malih mrlja uključenja u zrnatoj strukturi i ujednačene ehogenosti - povećanje ukazuje na hronični pankreatitis, prisutnost kalkula i prisutnost tumora sličnog formacije. Nedostatak refleksije visokofrekventnih talasa uočava se sa cističnim promjenama i apscesom.
Može biti spirala, podijeljena na dvije izolirane polovice, prstenasta, aberantna (dodatna). Te promjene ukazuju ili na urođene mane ili na složen patološki proces.
Pacijentu se izdaje zaključak koji opisuje sve parametre gušterače i ukazuje na identificiranu patologiju. S malim odstupanjima od normalnih parametara, preliminarna dijagnoza se ne postavlja. Neki defekti gušterače ne utiču na normalno funkcionisanje tela, a neke patološke promene mogu se dalje razviti i pogoršati čovekovo zdravlje. Međutim, treba imati na umu da ultrazvuk otkriva samo njihove ehogene znakove, potrebna su dodatna ispitivanja da bi se potvrdila ili opovrgnula preliminarna dijagnoza!
Na kraju gore navedenih informacija, želim još jednom naglasiti - nemojte zanemariti profilaktički ultrazvučni pregled gušterače! Mnoge bolesti se otkriju čak i ako nema znakova koji uznemiruju pacijenta - patološka klinika u takvim slučajevima je u sporem razdoblju. Pravovremena dijagnoza bolesti i racionalno provedeno liječenje daju uspješne rezultate i pružaju dostojan kvalitet života pacijentima.
Elena Yuryevna Lunina Srčana autonomna neuropatija kod šećerne bolesti tipa 2, LAP Lambert Academic Publishing - M., 2012. - 176 str.
Weismann, Michael Diabetes. Sve to su ljekari ignorirali / Mihail Weisman. - M .: Vektor, 2012. - 160 str.
Oppel, V. A. Predavanja o kliničkoj hirurgiji i kliničkoj endokrinologiji. 2 bilježnica: monografija. / V.A. Oppel. - Moskva: SINTEG, 2014. - 296 str.- Bobrovich, P. V. 4 krvne grupe - 4 načina dijabetesa / P.V. Bobrovich. - M .: Potpourri, 2016. - 192 str.
Dozvolite da se predstavim. Moje ime je Elena. Radim kao endokrinolog više od 10 godina. Vjerujem da sam trenutno profesionalac u svojoj oblasti i želim pomoći svim posjetiteljima stranice da riješe složene i ne baš tako zadatke. Svi materijali za stranicu prikupljaju se i pažljivo obrađuju kako bi se što više prenijeli svi potrebni podaci. Prije primjene onoga što je opisano na web mjestu, uvijek je potrebno obavezno savjetovanje sa stručnjacima.
Tehnologija
Optimalno vrijeme pregleda su jutarnji sati jer plinovi nemaju vremena za nagomilavanje. Sam postupak traje 15 minuta. Njegova suština je da senzori registriraju refleksne valove iz organa i prikazuju ih na monitoru kao sliku.
Najprije se pacijent pruži do struka i uklapa se na ravnu, čvrstu površinu - kauč. Doktor nanosi gel na stomak. Specijalni gel pomaže senzoru da klizi i povećava propusnost ultrazvuka. Doktor pregledava gušteraču i obližnje organe. Liječnik može reći pacijentu da naduva ili uvuče trbuh.
Tada se od pacijenta traži da se okrene na jednoj strani, a zatim na drugoj. Pacijent će možda morati ustati radi bolje vizualizacije. Doktor će odabrati položaj pacijenta, gdje se organ bolje vidi.
Kada se studija završi, pacijent obriše gel ubrusima i haljinama. Tada se osoba vraća uobičajenom načinu života - rehabilitacija nije potrebna.
Indikacije za ispitivanje gušterače
Ultrazvuk gušterače pomaže da se procijeni struktura, anatomske značajke strukture i patološke promjene u organu.
Da biste pacijenta uputili na ultrazvučni pregled žlijezde, potrebno je kod njega utvrditi patološke znakove koji ukazuju na razvoj bolesti ovog organa. Ovaj je pregled apsolutno siguran, međutim provodi se samo prema indikacijama.
Ultrazvuk gušterače provodi se u sljedećim slučajevima:
- S dijagnozom šećerne bolesti, kao i s prvim otkrivenim povećanjem glukoze u krvi tijekom laboratorijskog pregleda,
- Kada se sindrom boli pojavi u trbuhu, tačnije u lijevom hipohondriju. Bol se takođe može lokalizovati u lumbalnom predelu ili može biti nalik na pojas (tj. Oseti se oko tela na nivou gornjeg dela trbuha i donjeg dela leđa),
- U prisutnosti ponavljajuće mučnine i povraćanja (znak akutnog i hroničnog pankreatitisa je upala pankreasa),
- Uz prisustvo patoloških promjena u obliku i položaju unutarnjih organasmješten u abdomenu (npr. jetra, žučni mjehur, želudac),
- Kada se boja kože i sluznice promijeni u žutu,
- Ako dođe do tupih povreda trbuha,
- Uz uzrujanu stolicu,
- Uz oštar pad težine.
Suština ultrazvučne dijagnostičke metode
Zvuk visoke frekvencije koji proizvodi ultrazvučna sonda apsorbira neke telesne strukture i reflektira se od drugih. Odbijeni signal snima senzor i prikazuje se na monitoru kao crno-bela slika. Hypeechoic tkiva odbijaju ultrazvučni val i prikazana su u bijeloj boji, hipoehoična tkiva prolaze veći dio, a na ekranu su označena crnom bojom.
Gvožđe karakterizira umjerena ehogenost uporediva s jetrom. Na monitoru ultrazvučne mašine vidljiv je u sivim nijansama. Njegova ehogenost ima niži kanal. Kršeći funkciju organa, mijenja se njegova ehogenost i struktura. Ove promjene su vidljive tokom ultrazvuka.
Ultrazvučno snimanje može biti teško kod gojaznih ljudi, jer debeli sloj potkožne masti ne omogućava pregled cijelog organa. Njegova glava i tijelo se najbolje vide.
Indikacije i kontraindikacije
Indikacije za ultrazvučnu dijagnozu pankreasa:
- karakteristična "pojasna" bol u gornjem dijelu trbuha,
- stalna dijareja, prisustvo neprebavljenih čestica hrane u stolici,
- mučnina, povraćanje,
- razvoj žutice
- poremećaji metabolizma glukoze - dijabetes melitus, oslabljena tolerancija na glukozu,
- gubitak kilograma
- traume ili ozljede trbuha.
Ponekad se ultrazvučni pregled žlijezde obavlja bez subjektivnih simptoma njegove patologije. Na primjer, ako je analiza otkrila porast razine probavnih enzima pankreasa (na primjer, amilaza). To može biti znak upalnog procesa - hronična upala je ponekad asimptomatska. Ultrazvuk se radi i ako pacijent ima maligni tumor kako bi se utvrdilo prisustvo metastaza, kao i djeca radi isključenja anomalija u strukturi organa.
U hroničnom pankreatitisu, neoplazmi i drugim bolestima ponekad se nekoliko puta radi ultrazvuk da bi se utvrdilo da li se difuzne i žarišne promjene u parenhimu organa smanjuju ili povećavaju.
Ultrazvučna dijagnoza praktički nema kontraindikacija. Ispit treba odgoditi u slučaju:
- rane ili opekotine na koži na području na koje se senzor mora primijeniti,
- osip ili upala na ovom području,
- psihički nestabilno stanje pacijenta.
Moguće bolesti
Određeni dijagnostički podaci mogu ukazivati na bolest. Smanjenje ehogenosti znači akutni stadij pankreatitisa. Gušterača nateče, slika postaje neintenzivna. Potpuno bijela žlijezda na monitoru znak je akutnog oblika pankreatitisa.
Tumori na ultrazvuku možda nisu vidljivi, njihova prisutnost dokazuje odstupanje repa organa. Povećava se ehogenost sa malignim tumorom ili hroničnim pankreatitisom. Možete vidjeti promjenu boje na nekim dijelovima tijela gdje su moguće neoplazme.
Tumor je indiciran promjenom veličine jetre i žučnog mjehura. Utvrđivanje da li je zloćudna neoplazma ili benigna, pomaže pri uzimanju materijala za histologiju.
S nekrozom pankreasa, slika prikazuje opsežne apscese koji formiraju šupljine sa mutnim eksudatom. Upala gušterače se pokazuje širenjem Wirsung-ovog kanala. Doktor vizualizira kamenje, apsces gušterače.
Ozbiljne bolesti gušterače mogu u početnoj fazi biti asimptomatske te se otkrivaju kao rezultat rutinskog pregleda ultrazvukom. Tumačenje rezultata za svaku vrstu patologije pankreasa je individualno.
Kako se pripremiti za ultrazvuk gušterače
Priprema za ultrazvuk strukturnih elemenata gušterače uključuje pre svega korekciju ishrane:
- Unutar 72 sata prije dijagnoze trebate napustiti proizvode koji dovode do povećanog stvaranja plinova u probavnom traktu. To su jela od bijelog kupusa, masnog mesa, pasulja, graška, sirovog povrća i voća. Takođe u ovo vrijeme zabranjena su gazirana pića, alkohol, kafa i dimljena hrana.
- Ako se pojave nadimanja nastave, tada će lijekovi poput Espumisan, Polysorb, enterosgel pomoći da se nose s njima. Osim toga, uoči studije ponekad se propisuju laksativi ili čistači za čišćenje. Bilo koji lijek se može koristiti samo prema uputu liječnika.
- Ultrazvuk žlezde obično se radi na prazan stomak. Prije pregleda ne možete jesti 10-12 sati. Večera bi trebala biti lagana, a nakon nje možete piti samo još vode. Pacijentima koji imaju dijabetes melitus koji sadrže inzulin dopušteno je doručkovanje prije primjene inzulina, ali samo ako je za poslijepodne predviđeno ultrazvučno skeniranje. Inače se injekcija mora dostaviti nakon postupka i nakon toga pojesti.
- Možete piti vodu, žvakaće gume i pušiti najkasnije 2 sata prije ultrazvučne dijagnostike, ovisi o tome hoće li gušterača biti jasno vidljiva. Pušenje, žvakanje i pijenje tečnosti uzrokuju stvaranje mjehurića zraka unutar stomaka.
Ponesite uputnicu liječnika, ambulantnu karticu, policu, salvete i list za pregled.
Ultrazvuk gušterače radi se u vodoravnom položaju. Pacijent oslobađa trbuh iz odjeće i leže na leđima. Doktor podmazuje pretvarač ultrazvučne mašine providnim gelom kako bi poboljšao kvalitet slike. Zatim ga pomiče po prednjem trbušnom zidu s desnog na lijevi hipohondrij, ispitujući strukture gušterače. Za temeljitiji pregled lekar traži od pacijenta da okrene desnu ili levu stranu, udahne trbuhom i zadrži dah. U isto vrijeme, pluća se ispravljaju, dijafragma se spušta, crijevne petlje se pomiču prema dolje i žlijezda postaje bolje vidljiva. Studija obično traje najviše 20 minuta.
Što istraživanje pokazuje i koji pokazatelji se smatraju normom
Prilikom provođenja ultrazvuka liječnik primjećuje glavne parametre na temelju kojih se može prosuditi prisutnost bolesti:
- veličina žlezde
- njen oblik
- konture
- struktura tkanine
- ehogenost
- prisutnost novotvorina,
- stanje pankreasnog kanala.
Normalno je da veličina gušterače od glave do vrha repa iznosi 15-23 cm. Ali također je potrebno procijeniti širinu svakog odjela: norma za glavu je 2,0-3,0 cm, za tijelo - 0,9 - 1,9 cm, za rep - 1,8–2,8 cm. Organ ima oblik glatkog slova S, homogene strukture odjeka i prosječne ehogenosti.Širina gušterače odrasle osobe ne prelazi 0,2 cm. Normalne vrijednosti jednake su za žene i muškarce. Male hiperehoične inkluzije u žljezdano tkivo kod odraslih također se smatraju normalnom varijantom.
Za različite bolesti gušterače, navedeni pokazatelji se mijenjaju:
- U akutnom pankreatitisu organ se povećava u veličini, konture postaju nejasne, parenhim je heterogen. Gnojnim procesom apscesi se pojavljuju u tkivima. Ako je upala prešla u hroničnu fazu, tada se žlijezda može smanjiti, povećava se njena ehogenost, pojavljuju se kalcifikacije, pseudociste u tkivu. Na pozadini pankreatitisa, pankreasni kanal se često proširuje.
- Pojedinačni apsces izgleda kao formacija glatkih kontura i hipoehoičnih gnojnih sadržaja.
- Cista je takođe ograničena šupljina s jasnim konturama ispunjenim tečnošću. Ona je više hipoehozna od apscesa.
- S rastom tumora u tkivu gušterače, njegove konture postaju grudaste, jedno se odeljenje povećava u veličini. Najčešće se pronalaze neoplazme glave.
- Kršenje integriteta organa primećuje se zbog povrede. Ultrazvuk pokazuje praznine, znakove krvarenja.
- Anomalije razvoja su promjena oblika žlijezde ili njezino nepravilno mjesto. Najčešće anomalije su prstenaste i bifurkirane žlijezde. Veličina gušterače može značajno razlikovati od normalne svojom nerazvijenošću - hipoplazijom.
Konačno dekodiranje rezultata ultrazvuka donosi liječnik, oslanjajući se također na kliničke i laboratorijske parametre.
Indikatori norme
Ultrazvučni pregled organa rijetko omogućava postavljanje tačne dijagnoze patologije, ali moguće je procijeniti i opće stanje - utvrditi je li organ zdrav ili ima funkcionalne poremećaje. Norma za muškarce i žene smatraju se parametrima:
- Tijelo zdrave žlijezde ima holističku, homogenu strukturu sličnu jetri. Mogu biti prisutne male inkluzije.
- Ehogenost organa je prosečna, ali raste s godinama.
- Gušterača je jasno vidljiva - rep, telo, pregib i glava.
- Wirsung kanal nije proširen, promjera od 1,5 do 2,5 mm.
- Vaskularni uzorak nije deformiran.
- Uobičajena veličina organa kod odraslih je sljedeća: glava od 18 do 28 mm, tijelo 8-18 mm, rep 22-29 mm.
Kod djeteta se norma veličine pankreasa razlikuje od indikacija u odrasle osobe. U djece od godine do 5 godina normama se smatraju sljedeće dimenzije: glava 17-20 mm, tijelo 10-12 mm, rep 18-22. Normalna veličina tijela određena ultrazvukom može imati različite pokazatelje, ovisno o spolu i dobi pacijenta.
Ako su ultrazvučni obrisi pankreasa jasni i ravnomjerni - to je norma.
Ako su pacijentu dijagnosticirane bolesti gastrointestinalnog trakta, onda se pokazatelji smatraju uslovno normalnim. Važno je tijekom dijagnoze uzeti u obzir težinu i starost pacijenta. Parametri gušterače ovise o podacima.
Ultrazvuk gušterače retko se obavlja odvojeno, češće se pregledavaju svi organi trbušne šupljine. Budući da je bolesti gušterače teško utvrditi ultrazvukom, utvrdivši patologiju susjednih organa, može se suditi o općem stanju sadržaja trbušne šupljine, retroperitonealnog prostora. Ako se kao rezultat pregleda može razmotriti da žlijezda nije u redu, liječnik može propisati dodatne instrumentalne metode za pregled organa, poput snimanja magnetskom rezonancom ili računarske tomografije.
Ultrazvučni pregled gušterače je pristupačna, bezbolna, sigurna dijagnostička metoda koja sadrži opsežne informacije, propisana od strane liječnika prilikom prve sumnje na patologiju.
Ultrazvučna dijagnostika
Ultrazvuk se izvodi u posebno opremljenoj prostoriji pomoću aparata za dijagnostiku ultrazvukom.
Pacijent mora očistiti područje proučavanja, tj. Skinuti odjeću koja pokriva trbuh. Nakon toga je položen na tvrdu površinu - kauč. Stručnjak za ultrazvuk nanosi poseban gel na kožu. Neophodno je poboljšati ehogenost kože i klizanje senzora.
Liječnik provodi postupak, a medicinska sestra bilježi sve parametre i druge podatke koje specijalist diktira.
Senzor se kreće u području projekcije gušterače. U tom slučaju doktor može lagano pritisnuti senzor, izvršiti guranje i kružne pokrete. Pacijent ne doživljava bol i nelagodu.
Pankreas se gleda u položaju pacijenta:
- Ležim na leđima
- Leži na desnoj i levoj strani
- Leži na leđima sa natečenim trbuhom. Za ovog pacijenta traži se da udahne i zadrži dah nekoliko sekundi.
Sljedeći pokazatelji odnose se na ultrazvuk:
- Organski oblik
- Konture tijela i njegova struktura,
- Veličine žlijezda
- Lokacija žlijezde u odnosu na susjedne organe,
- Patološke promjene.
Dosta često se gušterača gleda istovremeno sa susjednim organima, na primjer jetru i žučni mjehur.
Smjernice o veličini gušterače kod odraslih
U odraslih osoba veličina ne ovisi o dobi i spolu osobe. No treba imati na umu da se mogu primijetiti pojedinačna kolebanja parametara. Zato na gornjim i donjim granicama postoje veličine.
Veličina gušterače je normalna kod odraslih žena i muškaraca ultrazvukom:
- Duljina organa od glave do kraja repa je od 140 do 230 milimetara,
- Anteroposteriorna veličina (širina) glave žlijezde je od 25 do 33 milimetara,
- Duljina tijela od 10 do 18 milimetara,
- Veličina repa od 20 do 30 milimetara,
- Širina Wirsung-ovog kanala je od 1,5 do 2 milimetra.
Ultrazvuk može pokazati mala odstupanja od norme, koja nisu znak patologije. Međutim, kada se one identificiraju, potrebno je proći dodatne studije kako bi se uvjerilo da nema bolesti.
Kabel Wirsung trebao bi biti dobro vizualiziran i ne bi trebao imati cijele odjeljke sa produžecima.
Koliko košta ultrazvuk gušterače
Trošak ultrazvučnog pregleda ovisi o statusu klinike, kvalifikacijama liječnika, opremi koja se koristi. U prosjeku, cijena je od 400 do 1000 rubalja. U nekim klinikama provodi se samo sveobuhvatan pregled - ultrazvuk trbušnih organa. U ovom slučaju trošak raste na 1800-3000 p.
Možete pregledati gušteraču besplatno, prema politici obaveznog zdravstvenog osiguranja. Ovaj se pregled obavlja u mjestu prebivališta i to samo u smjeru lekara.
Normalna gušterača kod djece
Parametri gušterače kod djece ovise o dobi, visini, spolu i tijelu. Organ raste postepeno, međutim, razlikuju se periodi njegovog intenzivnog rasta:
- Prvih 12 meseci bebinog života,
- Pubertet.
Glavne veličine gušterače kod djece, ovisno o dobi, razmatrane su u tablici, gdje donje i gornje razlike određuju pojedinačne fluktuacije.
Norma gušterače ultrazvukom kod djece:
Dečje doba | Duljina organa (milimetri) | Širina glave (milimetri) | Širina tijela (milimetri) | Širina remena (milimetri) |
Neonatalni period | Oko 50 | Širina karoserije 5 - 6 | ||
6 meseci | Oko 60 | Širina organa se malo povećava, od 6 do 8 | ||
12 meseci | 70 do 75 | Oko 10 | ||
Od 4 do 6 godina | 80 do 85 | Oko 10 | 6 do 8 | 9 do 11 |
Od 7 do 9 godina | Oko 100 | 11 do 14 | Ne manje od 8 i ne više od 10 | 13 do 16 |
13 do 15 godina | 140 — 160 | 15 do 17 | 12 do 14 | 16 — 18 |
Do 18. godine parametri gušterače postaju isti kao u odraslih.
Treba napomenuti da se kod djece odstupanja od gornje granice norme mogu primijetiti mnogo češće nego kod odraslih. To je posledica razdoblja intenzivnog rasta cjelokupnog organizma i obilježja razvoja probavnog sustava. U starijoj dobi ta odstupanja nestaju.
Dijagnoza patologija
Uz pomoć ultrazvuka mogu se otkriti patologije ili abnormalnosti u razvoju gušterače.
Najčešće, ultrazvuk otkriva upalu žlijezde - pankreatitis. Kod akutne upale beleže se sledeće promene:
- Povećanje organa,
- Zamućene konture
- Povećanje širine kanala Wirsung,
- Stiskanje usko lociranih krvnih žila od strane proširenog organa.
S nekrozom pankreasa, ultrazvuk pokazuje pseudociste i apscese. Ako je pankreatitis postao hronični, tada se otkrivaju kalcifikacija (to jest mjesta kalcifikacije) i kicatralne promjene u tkivima organa.
S razvojem tumorskih formacija različite etiologije otkrivaju se sljedeći patološki znakovi:
- Područja sabijanja, ehogenost promjena tkiva organa u njima,
- Neravni obrisi
- Povećanje određenog dijela organa.
Ultrazvukom se može utvrditi broj i veličina tumora, ali nije moguće utvrditi jesu li oni benigni ili zloćudni.
Poremećaji u razvoju mogu biti različiti:
- Apsolutna ili djelomična ageneza, odnosno nerazvijenost organa. Može ostati u povojima ili biti potpuno odsutan (u ovom slučaju fetus nije održiv),
- Bifurkacija žlijezda. Ova anomalija doprinosi razvoju hronične upale organa,
- Anomalije lokacije žlezde, tj. njegovi se delovi mogu nalaziti na neobičnim mestima (na primer, u stomaku),
- Organ u obliku prstena. U ovom se slučaju žlijezda nalazi oko dvanaestopalačnog crijeva u obliku prstena.
Sviđa li vam se članak? Podijelite ga sa svojim prijateljima na društvenim mrežama:
Zaključak
Ultrazvuk gušterače je osnovna metoda za dijagnosticiranje volumena i pankreatitisa kod odraslih. U djetinjstvu se obično izvodi za otkrivanje poremećaja u razvoju, pankreatitis kod djece je puno rjeđe. To je potpuno sigurna tehnika i za odrasle i za djecu. Stoga se, ako je potrebno, ultrazvuk se ponavlja više puta radi praćenja dinamike bolesti.