Hipoglikemijski lekovi: pregled hipoglikemijskih lekova
Pored inzulina koji se parenteralno primjenjuje u pacijentovo tijelo, postoje i lijekovi koji imaju hipoglikemijski učinak ako se uzimaju oralno. Primjenjuju se u liječenju dijabetesa tipa 2.
Lijekovi koji imaju hipoglikemijski učinak na oralnu primjenu dijele se u skupine:
- derivati sulfoniluree,
- meglitinidi,
- biguanides
- tiazolidindioni,
- inhibitori alfa glukozidaze,
- incretinomimetici.
Postoji nekoliko generacija derivata sulfoniluree:
- 1. generacija - karbutamid, tolbutamid, klorpropamid i acetoheksamid,
- 2. generacija - Glibenklamid, Glibornururil, Gliclazid, Glisoxepide, Glycvidone i Glipizide,
- 3. generacija - Glimepirid.
Djelovanje ovih lijekova temelji se na stimulaciji beta ćelija otočića Langerhansa gušterače, što pomaže povećanju oslobađanja vlastitog inzulina. Radi nastanka hipoglikemijskog efekta, ćelije sposobne da proizvode inzulin moraju ostati u žlijezdi. Neki lijekovi pomažu da se poveća osjetljivost tkiva ovisnog o insulinu na inzulin u tijelu i usporavaju sintezu glukoze u jetri i masti. To se postiže umnožavanjem aktivnih osjetljivih receptora inzulina smještenih na ciljanim ćelijama i optimiziranjem njihove interakcije. Lijekovi utječu na proizvodnju somatostatina povećavajući njegovu proizvodnju, što dovodi do smanjenja sinteze glukagota.
Lijekovi iz ove grupe koriste se za liječenje šećerne bolesti tipa 2 i uz neučinkovitu prehranu, kada blagi oblik postane umjeren.
Dodjeljuje se pacijentima srednjih godina u nedostatku znakova ketoacidoze i anoreksije, kompliciranog tijeka i pridruženih bolesti, čije liječenje uključuje davanje inzulina parenteralno. Oni nisu propisani ako je dnevna potreba za inzulinom veća od 40 jedinica, ako dođe do teškog tijeka dijabetes melitusa, trudnoće, ketoze i povijesti dijabetičke kome. A također i s hiperglikemijom većom od 13,9 mmol / l i teškom glukozurijom, uz primjenu preporučene terapijske prehrane.
Moguće nuspojave:
- hipoglikemija,
- osjećaj mučnine, povraćanja i proljeva,
- kolestatska žutica,
- debljanje
- smanjenje broja leukocita i trombocita,
- agranulocitoza,
- hemolitička i aplastična anemija,
- kožne alergije - svrab, eritem i dermatitis.
Dugotrajna upotreba može dovesti do nestanka početnog dobrog stimulativnog učinka na beta ćelije. Da bi se to spriječilo mogu se kombinirati sa inzulinom ili napraviti prekide u terapiji. Ovo vam omogućava da vratite odgovor beta ćelija na uzimani lek.
Danas se imenovanje lijekova prve generacije postepeno odustaje, jer kod drugih generacija dolazi do izraženijeg učinka za snižavanje šećera pri uzimanju manjih doza, rizik od nuspojava je manji. Na primjer, umjesto 2 g Tolbutamida na dan, propisano je 0,02 g Glibenklamida.
Izražen hipoglikemijski efekat primjećen je kod uzimanja Glibenklamida, pa je to standard za procjenu učinaka novih lijekova na snižavanje šećera. On se u kratkom vremenu u potpunosti apsorbuje u crijevima, stoga je propisan u minimalnim dozama.
Gliklazid ne samo što snižava šećer, već ima blagotvoran uticaj na hematološke parametre i reologiju krvi. To sprečava komplikacije dijabetesa poput retinopatije i tromboze.
Zbog preferencijalnog izlučivanja kroz creva, Glycvidon je propisan za umereno identifikovanu oštećenu bubrežnu funkciju.
Skupina meglitinida uključuje Repaglinid i Nateglinid.
Repaglinid je derivat benzojeve kiseline, njegov učinak na snižavanje šećera sličan je sulfonilurei. Vodeća nuspojava je hipoglikemija. S oprezom se koristi u slučaju nenormalnih funkcija jetre i bubrega.
Nateglinid je derivat D-fenilalanina, ima brz, ali nestabilan učinak snižavanja šećera.
Biguanidi uključuju Metformin, Buformin i Fenformin. Djelovanje biguanida temelji se na usporavanju stvaranja glukoze u ćelijama jetre, povećanju njegove potrošnje tkiva i poboljšanju vezanja inzulina na odgovarajuće receptore. Istovremeno, inhibiraju sintezu glukoze iz masti, smanjuju apsorpciju glukoze iz crijeva, pojačavaju metabolizam masti i smanjuju intenzitet sinteze masti. Stoga se u liječenju biguanidima primjećuje smanjenje apetita, što doprinosi gubljenju kilograma.
Propisani su u nedostatku dejstva prehrane i uzimanju derivata sulfonilureje.
- dijabetes tipa 1
- nedovoljna težina
- acidoza
- koma
- zatajenje srca
- akutni infarkt miokarda,
- respiratorno zatajenje
- moždani udar
- zarazne bolesti
- operacija
- poremećeno funkcionisanje jetre i bubrega,
- trudnoća
- dojenje
- anemija
Uzimanje biguanida može dovesti do razvoja nuspojava: pojave okusa metala u usnoj šupljini, dispeptičnih poremećaja probavnog trakta, kožnih alergija, anemije i drugih.
Tiazolidindioni uključuju pioglitazon, Ciglitazon, Troglitazon, Rosglitazon i Englitazon. Djelovanje ovih lijekova temelji se na povećanju osjetljivosti tkiva na endogeni inzulin, smanjenju stvaranja lipida u mišićima i masnom tkivu i oslobađanju glukoze iz jetre.
Inhibitori alfa-glukozidaze - akarboza i miglitol - inhibiraju proces stvaranja glukoze u crevima iz polisaharida i oligosaharida iz hrane. To uzrokuje smanjenje glukoze u krvi. Zbog toga se ugljeni hidrati pojedu nepromijenjeni iz tijela.
Uzimanje inhibitora alfa-glukozidaze može biti praćeno dispeptičkim poremećajima zbog kršenja probave i apsorpcije ugljenih hidrata, čiji se metabolizam odvija u debelom crevu. Iz tog razloga liječenje prati stroga dijeta koja podrazumijeva oštro ograničenje unosa složenih ugljikohidrata.
Najnoviji hipoglikemijski uzročnici su mretici inkretini, koji su analogi inkretena. Incretini su hormoni koje proizvode posebne ćelije creva nakon jela, a koje imaju stimulativan uticaj na proizvodnju endogenog inzulina. Incretinomimetici uključuju liraglutid, lixisenatide, sitagliptin, saxagliptin i alogliptin.
Za parenteralnu primenu
Imenovanje inzulinskih preparata neophodno je kod dijabetesa melitusa tipa 1, za čiji je tok karakteristično oštećeno lučenje i proizvodnja endogenog inzulina od strane beta ćelija otočića pankreasa Langerhansa. A za stabilizaciju pacijentovog stanja neophodna je parenteralna primjena inzulina - zamjenska terapija.
Uvjeti koje zahtijevaju dodatnu primjenu inzulina kod šećerne bolesti tipa 2:
- ketoacidoza
- hiperosmolarna i mlečnokiselinska koma,
- zarazne i gnojne bolesti,
- operacija
- pogoršanje hroničnih bolesti,
- trudnoća
- znakovi razvoja teških komplikacija iz vaskularnog sistema,
- nagli gubitak težine
- razvoj rezistencije na oralne hipoglikemijske lijekove.
Doza primenjenog inzulina odgovara stepenu insuficijencije. Lijek, dozu i raspored primjene određuje endokrinolog na temelju simptoma i rezultata dodatne studije.
- kratko djeluju - Insulan, Actrapid, Swinsulin i drugi,
- srednje trajanje - Semilong, Protafan, Semilent, Rapitard i drugi,
- dugotrajno djelovanje - inzulinska traka, insulin ultralente i drugi.
U liječenju šećerne bolesti tipa 1, inzulin različitog trajanja djelovanja ubrizgava se supkutano u određena područja prema shemi koju preporuči liječnik. Da biste postigli dobar učinak od terapije, dijeta je obavezna. Intravenski se mogu davati samo inzulini kratkog dejstva, koji se koriste u razvoju kome.
Liječenje inzulinom može biti komplicirano:
- hipoglikemijski sindrom,
- alergije
- otpornost na inzulin
- post-injekcijska lipodistrofija,
- inzulinski edem.
Za primjenu inzulina potrebna vam je jednokratna inzulinska šprica, endokrinolog mora objasniti kako da se upotrebljavate. Inzulin se čuva u hladnjaku, prije svake injekcije se izvadi i ugrije na sobnu temperaturu.
Postoje i drugi načini davanja inzulina - inzulinska pumpa opremljena dozirnikom za inzulin, različiti modeli olovaka za špriceve koji su dizajnirani za višekratnu upotrebu.
Postoji puno hipoglikemijskih lijekova koji pomažu u borbi protiv dijabetesa, ali samo endokrinolog može propisati efikasan režim liječenja.
Svojstva i djelovanje derivata sulfoniluree
Derivati sulfonilureje otkriveni su sasvim slučajno sredinom prošlog stoljeća. Sposobnost takvih spojeva utvrđena je u vrijeme kada se ispostavilo da su oni pacijenti koji su uzimali sulfane lijekove da bi se riješili zaraznih tegoba također primili smanjenje šećera u krvi. Dakle, ove su supstance imale i izražen hipoglikemijski efekat na pacijente.
Iz tog razloga, odmah su započele potragu za derivatima sulfanilamida sa mogućnošću snižavanja nivoa glukoze u tijelu. Taj zadatak doprinio je sintezi prvih derivata sulfoniluree na svijetu, koji su uspjeli kvalitativno riješiti probleme dijabetesa.
Uticaj derivata sulfoniluree povezan je s aktiviranjem posebnih beta ćelija gušterače, što je povezano sa stimulacijom i povećanom proizvodnjom endogenog inzulina. Važan preduslov za pozitivan učinak je prisutnost u pankreasu živih i punih beta ćelija.
Znakovito je da se dugotrajnom primjenom derivata sulfonilureje u potpunosti gubi njihov odličan početni učinak. Lijek prestaje da utječe na lučenje inzulina. Naučnici smatraju da je to zbog smanjenja broja receptora na beta ćelijama. Takođe je otkriveno da se nakon prekida takvog tretmana reakcija ovih ćelija na lek može u potpunosti obnoviti.
Neke sulfonilureje takođe mogu dati ekstra pankreasni efekat. Takvo djelovanje nema značajnu kliničku vrijednost. Ekstra-pankreasni efekti uključuju:
- povećanje osjetljivosti tkiva ovisnog o insulinu na inzulin endogene prirode,
- smanjena proizvodnja glukoze u jetri.
Čitav mehanizam razvoja ovih efekata na organizam rezultat je činjenice da supstance (posebno „Glimepirid“):
- povećati broj receptora koji su osjetljivi na inzulin na ciljanoj ćeliji,
- kvalitativno poboljšati interakciju receptora inzulina,
- normalizuju transdukciju postreceptorskog signala.
Uz to, postoje dokazi da derivati sulfoniluree mogu postati katalizator oslobađanja somatostatina, što će omogućiti suzbijanje glukagona.
Sulfonilureje
Postoji nekoliko generacija ove supstance:
- 1. generacija: „Tolazamid“, „Tolbutamid“, „Karbutamid“, „Acetoheksamid“, „Klorpropamid“,
- 2. generacija: Glibenklamid, Glikvidon, Glisoksid, Glibornuril, Gliklazid, Glipizid,
- 3. generacija: Glimepirid.
Do danas se u našoj zemlji droga 1. generacije gotovo i ne koristi u praksi.
Glavna razlika između lijekova 1 i 2 generacije u različitim stupnjevima njihove aktivnosti. Sulfonilureja druge generacije može se koristiti u nižim dozama, što pomaže kvalitativno smanjiti vjerojatnost raznih nuspojava.
Kada govore o brojevima, njihova će aktivnost biti 50 ili čak 100 puta veća. Dakle, ako prosječna potrebna dnevna doza lijekova 1. generacije treba biti od 0,75 do 2 g, tada lijekovi druge generacije već daju dozu od 0,02-0,012 g.
Neki hipoglikemijski derivati takođe mogu biti različiti u toleranciji.
Najpopularniji lijekovi
Gliclazide - Ovo je jedan od onih lijekova koji se najčešće propisuju. Lijek ima ne samo kvalitativni hipoglikemijski efekat, već i doprinosi poboljšanju:
- hematološki pokazatelji
- reološka svojstva krvi
- hemostatski sistemi, mikrocirkulacija krvi,
- heparin i fibrinolitička aktivnost,
- tolerancija na heparin
Osim toga, gliklazid je u stanju spriječiti razvoj mikrovaskulitisa (oštećenja mrežnice), inhibira bilo kakve agresivne manifestacije trombocita, značajno povećava indeks razdvajanja i pokazuje svojstva izvrsnog antioksidansa.
Glycvidon - lijek koji se može propisati onim grupama pacijenata koji imaju blago oslabljenu bubrežnu funkciju. Drugim riječima, pod uvjetom da se 5 posto metabolita izluči bubrezima, a ostalih 95 crijevima
Glipizide Ima izražen efekat i može predstavljati minimalan stepen opasnosti u hipoglikemijskim reakcijama. To omogućava da se ne kumuliraju i da nema aktivnih metabolita.
Značajke upotrebe oralnih sredstava
Antidijabetičke tablete mogu biti glavni tretman dijabetesa tipa 2, koji je neovisan o unosu inzulina. Takvi lijekovi se preporučuju pacijentima starijim od 35 godina i bez takvih komplikacija njegovog toka:
- ketoacidoza
- nedostaci u hranidbi
- tegobe koje zahtijevaju hitnu terapiju inzulinom.
Pripravci sulfonilureje nisu indicirani za one bolesnike koji čak i uz adekvatnu prehranu, dnevni zahtjev za hormonom inzulinom prelazi oznaku od 40 jedinica. Osim toga, liječnik im neće propisati ukoliko postoji teški oblik dijabetes melitusa, povijesti dijabetičke kome i visoke glukozurije na pozadini pravilne dijetalne terapije.
Prijelaz na liječenje sulfonilurejom moguć je pod uvjetom da je poremećen metabolizam ugljikohidrata, kompenziran dodatnim injekcijama inzulina u dozama manjim od 40 jedinica. Ako je potrebno, do 10 PIECES-a, izvršit će se prijelaz na derivate ovog lijeka.
Duga upotreba derivata sulfonilureje može uzrokovati razvoj rezistencije, što se može prevladati samo kombiniranom terapijom s inzulinskim pripravcima. Kod dijabetesa tipa 1, takva taktika će dati pozitivan rezultat dovoljno brzo i pomoći će smanjiti dnevnu potrebu za inzulinom, kao i poboljšati tok bolesti.
Primijećeno je usporavanje napredovanja retinopatije zbog sulfonilureje, a dijabetička retinopatija ozbiljna komplikacija. Ovo može biti posljedica angioprotektivne aktivnosti njegovih derivata, posebno onih koji pripadaju drugoj generaciji. Međutim, postoji izvjesna vjerovatnoća za njihov aterogeni učinak.
Treba napomenuti da se derivati ovog lijeka mogu kombinirati sa inzulinom, kao i biguanidi i "Acarbose". To je moguće u slučajevima kada se zdravstveno stanje pacijenta ne poboljšava čak ni sa propisanih 100 jedinica inzulina dnevno.
Koristeći lijekove za snižavanje šećera sulfonamida, treba imati na umu da se njihova aktivnost može usporiti:
- indirektni antikoagulansi,
- salicilati,
- Butadion
- Etionamid
- Ciklofosfamid,
- tetraciklini
- Hloramfenikol.
Kada upotrebljavate ova sredstva uz sulfa lijekove, metabolizam može biti narušen, što će dovesti do razvoja hiperglikemije.
Ako kombinirate derivate sulfoniluree s tiazidnim diureticima (na primjer, „hidroklorotiazod“) i BKK („Nifedipin“, „Diltiazem“) u velikim dozama, tada se može početi razvijati antagonizam. Tiazidi blokiraju učinkovitost derivata sulfoniluree otvaranjem kalijumskih kanala. LBC dovode do poremećaja u opskrbi jona kalcijumom beta ćelijama gušterače.
Derivati sulfonilureje znatno pojačavaju učinak i toleranciju alkoholnih pića. To je zbog kašnjenja u procesu oksidacije acetaldehida. Moguća je i manifestacija reakcija nalik antabuzi.
Pored hipoglikemije, neželjene posledice mogu biti:
- dispeptički poremećaji
- kolestatska žutica,
- debljanje
- aplastična ili hemolitička anemija,
- razvoj alergijskih reakcija,
- reverzibilna leukopenija,
- trombocitopenija
- agranulocitoza.
Meglitinidi
Pod meglitinidima treba podrazumevati prandijalne regulatore.
Repaglinid je derivat benzojeve kiseline. Lijek se razlikuje po hemijskoj strukturi od derivata sulfonilureje, ali imaju isti učinak na organizam. Repaglinid blokira kalijumske kanale ovisne o ATP-u u aktivnim beta ćelijama i potiče proizvodnju inzulina.
Reakcija tijela dolazi pola sata nakon jela i očituje se padom šećera u krvi. Između obroka koncentracija inzulina se ne mijenja.
Kao i lijekovi na bazi sulfonilureje, glavna neželjena reakcija je hipoglikemija. Izuzetno pažljivo, lijek se može preporučiti onim pacijentima koji imaju oštećenje bubrega ili jetre.
Nateglinid je derivat D-fenilalanina. Lijek se razlikuje od drugih sličnih po bržoj učinkovitosti, ali manje stabilnom. Za kvalitativno smanjenje postprandijalne hiperglikemije potrebno je koristiti lek protiv šećerne bolesti tipa 2.
Biguanidi su poznati od 70-ih godina prošlog vijeka i propisani su za lučenje inzulina beta ćelijama gušterače. Njihov utjecaj je određen inhibicijom glukoneogeneze u jetri i povećanjem sposobnosti izlučivanja glukoze. Uz to, alat može usporiti inaktivaciju inzulina i povećati njegovo vezanje za inzulinske receptore. U tom se procesu povećava metabolizam i apsorpcija glukoze.
Biguanidi ne snižavaju razinu šećera u krvi zdrave osobe i one koji pate od dijabetesa tipa 2 (podložni noćnom gladovanju).
Hipoglikemijski biguanidi mogu se upotrijebiti u razvoju dijabetesa tipa 2. Pored smanjenja šećera, ova kategorija lijekova uz njihovu dugotrajnu upotrebu povoljno djeluje na metabolizam masti.
Kao rezultat upotrebe lijekova ove grupe:
- aktivira se lipoliza (proces cepanja masti),
- smanjen apetit
- težina se postepeno vraća u normalu.
U nekim slučajevima njihovu primjenu prati smanjenje sadržaja triglicerida i kolesterola u krvi, može se reći da su biguanidi tablete za snižavanje šećera u krvi.
Kod šećerne bolesti tipa 2, kršenje metabolizma ugljikohidrata još uvijek može biti povezano s problemima u metabolizmu masti. Otprilike u 90 posto slučajeva pacijenti su pretili. Iz tog razloga, uz razvoj dijabetesa zajedno s aktivnom pretilošću potrebno je koristiti i lijekove koji normaliziraju metabolizam lipida.
Glavna indikacija za uporabu biguanida je dijabetes tipa 2. Priprema je posebno potrebna u pozadini prekomjerne težine i neučinkovite dijetalne terapije ili nedovoljne efikasnosti preparata sulfonilureje. Djelovanje biguanida ne događa se u nedostatku inzulina u krvi.
Inhibitori alfa glukoze inhibiraju razgradnju polisaharida i oligosaharida.Apsorpcija i proizvodnja glukoze je smanjena i na taj način se upozorava na razvoj postprandijalne hiperglikemije. Svi ugljikohidrati koji su uzimani s hranom u svom nepromijenjenom stanju ulaze u donje dijelove tankog crijeva i velikog. Apsorpcija monosaharida traje do 4 sata.
Za razliku od sulfa lijekova, alfa inhibitori glukoze ne povećavaju otpuštanje inzulina i ne mogu izazvati hipoglikemiju.
Kao rezultat studija, dokazano je da terapija uz pomoć "Acarbose" može biti praćena smanjenjem vjerovatnoće za razvoj ozbiljnih opterećenja ateroskleroze.
Upotreba takvih inhibitora može biti u obliku monoterapije, a također ih kombiniraju sa drugim oralnim lijekovima koji snižavaju šećer u krvi. Početna doza obično je 25 do 50 mg neposredno prije ili za vrijeme obroka. Naknadnim tretmanom doza se može povećati na maksimalno (ali ne više od 600 mg).
Glavne indikacije za imenovanje inhibitora alfa-glukozidaze su: dijabetes melitus tipa 2 s lošom dijetnom terapijom, dijabetes melitus tipa 1, ali podložan kombiniranoj terapiji.
Popularni hipoglikemijski lijekovi i njihovi analozi
Dijabetes melitus je uobičajena patologija koja pogađa ogroman broj ljudi. Bolest je ovisna (tip 1) i neovisna (tip 2) od inzulina. U prvom obliku potrebno je njegovo uvođenje, a u drugom - primjena oralnih hipoglikemijskih tableta.
Video (kliknite za reprodukciju). |
Djelovanje oralnih hipoglikemijskih lijekova usmjereno je na snižavanje glukoze u krvi. Mehanizam je zasnovan na vezanju inzulina na njegove receptore, što mu omogućava da utječe na metabolizam šećera. Kao rezultat toga, razina glukoze postaje niža zbog činjenice da se njegova upotreba u perifernim tkivima povećava, a proizvodnja šećera u jetri inhibira.
Video (kliknite za reprodukciju). |
Uticaj oralnih sredstava povezan je i sa stimulacijom β-ćelija gušterače, u kojoj se pojačava proizvodnja endogenog inzulina. Lijekovi povećavaju aktivnost potonjeg, doprinose njegovom brzom vezanju za receptore, što povećava apsorpciju šećera u tijelu.
Insulin je glavna supstanca koja je potrebna ljudima koji imaju dijabetes. Ali osim njega, postoji mnogo više lijekova za oralnu primjenu koji imaju hipoglikemijski učinak. Proizvode se u obliku tableta i uzimaju se oralno u liječenju dijabetesa tipa 2.
Lijekovi pomažu u normalizaciji glukoze u krvi. Postoji nekoliko grupa droga. Uključuju sulfonilureje, meglitinide, bigvanide, inhibitore alfa-glukozidaze.
Za parenteralnu primenu koristi se insulin. Injekcije su vrlo važne za pacijente sa dijabetesom tipa 1. Ovu fazu patologije prati kršenje proizvodnje endogenog inzulina. Stoga je za normalizaciju pacijentovog stanja potrebno nadomjesno liječenje uvođenjem umjetnog inzulina.
Postoje situacije u kojima je upotreba inzulina neophodna za dijabetes tipa 2. Tu spadaju:
- Ketoacidoza.
- Koma
- Bolesti zarazne ili gnojne prirode.
- Hirurška intervencija.
- Periodi pogoršanja hroničnih tegoba.
- Rođenje deteta.
- Prisutnost ozbiljnih kršenja u radu krvnih sudova.
- Iznenadni gubitak težine.
- Pojava rezistencije na oralne hipoglikemijske tablete.
Doziranje inzulina strogo određuje lekar. Unesite onoliko supstancije koliko pacijentu nedostaje. Vremenom alat ima različit učinak: kratko, srednje i dugo.
Lijek se ubrizgava u kožu u određene dijelove tijela prema planu koji je ljekar razvio.Intravenski se dozvoljava davanje tvari samo s razvojem kome, korištenjem sredstva kratkog djelovanja.
Terapija inzulinom može dovesti do mogućih negativnih posljedica. Pacijent može osjetiti hipoglikemijski sindrom, alergijsku reakciju, inzulinsku rezistenciju, lipodistrofiju, oticanje.
Inzulin se ubrizgava pomoću špriceva ili posebne pumpe. Potonja opcija je mnogo praktičnija za korištenje i može se koristiti više puta.
Medicina nudi nekoliko generacija ovog alata. Prve uključuju oralne tablete „Tolbutamid“, „Carbutamid“, „Acetohexamide“, „Chlorpropamide“, druge - „Glycvidon“, „Glizoksid“, „Gliclazid“, „Glipizid“, a treće - „Glimepirid“.
Sada se hipoglikemijski lekovi prve generacije praktično ne koriste u lečenju dijabetesa. Lijekovi različitih grupa razlikuju se međusobno u stupnju aktivnosti. Sredstvo 2 generacije je aktivnije, pa se koristi u malim dozama. Tako se izbjegava pojava nuspojava.
Ljekari preferiraju oralne lijekove ovisno o kliničkom slučaju. U borbi protiv visokog šećera u krvi sljedeće tablete su se dobro pokazale:
- Glycvidon Propisan je za oralnu primjenu pacijentima sa manjim oštećenjem bubrežne aktivnosti. Alat pomaže smanjiti razinu glukoze u krvi, poboljšati pacijentovo stanje.
- "Glipizid." Oralne tablete imaju izražen efekat kod dijabetesa, praktično ne daju neželjene reakcije.
Oralni lijekovi za snižavanje šećera - glavna metoda terapije dijabetesa tipa 2, koja nije ovisna o insulinu. Medicinska hipoglikemijska sredstva propisuju se pacijentima starijim od 35 godina, a takođe pod uslovom da pacijenti nemaju ketoacidozu, neuhranjenost, bolesti, za liječenje kojih je potrebno hitno davanje inzulina.
Sulfonilurea tablete nije dozvoljeno koristiti ljudima koji trebaju velike količine inzulina dnevno, pate od teškog dijabetesa melitusa, dijabetičke kome i povećane glukozurije.
Uz dugotrajno liječenje oralnim tabletama u organizmu se može razviti otpornost, što se može upravljati samo uz pomoć složenog liječenja inzulinom. Pacijentima sa prvom vrstom dijabetesa ovaj tretman pomaže postizanje uspjeha poprilično brzo, kao i smanjenje ovisnosti tijela o inzulinu.
Tablete se mogu kombinirati sa inzulinom, biguanidi u slučaju kada se pacijent ne osjeća bolje prilikom konzumiranja velikih doza inzulina dnevno. Kombinacija s takvim sredstvima kao što su „Butadion“, „Ciklofosfamid“, „Levomicetin“, dovodi do pogoršanja delovanja derivata.
Uz kombinaciju sulfonilureje s diureticima i CCB, može se razviti antagonizam. Zasebno, vrijedi spomenuti upotrebu alkohola dok uzimate tablete. Derivati utječu na pojačano djelovanje alkohola.
Razmatrana sredstva potiču oslobađanje hormona inzulina u krv. Jedan od njih je i Repaglinid. To je derivat benzojeve kiseline. Razlikuje se od drugih preparata sulfonourea, ali učinak na tijelo je isti. Lijek potiče lučenje inzulina.
Tijelo reagira na prijem nakon 30 minuta smanjujući razinu glukoze u pacijentovoj krvi. Oralne tablete Repaglinida treba uzimati s oprezom kod pacijenata kojima je dijagnosticirana zatajenje jetre i bubrega.
Drugi lijek povezan sa meglitinidima je Nateglinid. To je derivat D-fenilalanina. Oralne tablete su visoko efikasne, ali ne traju dugo. Preporučuje se uzimanje ovog lijeka osobama sa dijabetesom tipa 2.
Usmjereni su na suzbijanje proizvodnje glukoze u jetri i pojačano njeno izlučivanje iz organizma.Također, oralna sredstva potiču aktivnost inzulina, doprinose njegovoj boljoj povezanosti sa njegovim receptorima. To vam omogućava da normalizirate metaboličke procese i povećate apsorpciju šećera.
Biguanid ima pozitivan efekat u prisustvu dijabetesa tipa 2, ne smanjuje glukozu u krvi zdrave osobe. Pored smanjenja šećera, takvi lijekovi uz produženu upotrebu blagotvorno utiču na metabolizam lipida u tijelu. Ovo je veoma važno, jer su dijabetičari često pretili.
Prilikom uzimanja tableta normalizira se proces odvajanja masti, smanjuje se želja za jelom, pacijentovo se stanje postepeno obnavlja. Ponekad upotreba ove grupe lijekova uzrokuje pad razine triglicerida i kolesterola u krvi.
Oralne tablete ove grupe pomažu u suzbijanju procesa cijepanja ugljikohidrata. Kao rezultat toga, dolazi do slabe apsorpcije šećera, smanjuje se njegova proizvodnja. To pomaže u sprečavanju povećanja glukoze ili hiperglikemije. Ugljikohidrati koje čovjek konzumira s hranom ulaze u crijeva u istom obliku kao što su ušli u tijelo.
Glavna indikacija za imenovanje takvih oralnih tableta je dijabetes tipa 2, koji se ne može upravljati dijetnom hranom. Propisuju i lijek za prvu vrstu patologije, ali samo kao dio sveobuhvatnog liječenja.
Ljekari prvenstveno radije prepisuju oralne tablete nazvane „Glidiab“. Njihov aktivni sastojak je gliklazid. Lijek proizvodi vidljiv učinak na smanjenje šećera u krvi, poboljšava hematološke parametre, svojstva krvi, hemostazu, krvotok.
Alat sprječava oštećenje mrežnice, uklanja negativan učinak trombocita, ima antioksidativno djelovanje. Ne možete ga propisati u slučaju preosjetljivosti na komponente lijeka, dijabetes melitus tipa 1, ketoacidozu, komu, zatajenje bubrega i jetre, djetetovo rođenje i hranjenje, starije od 18 godina.
Tablete za oralnu primjenu povećavaju proizvodnju inzulina od strane gušterače, poboljšavaju oslobađanje ove tvari. Takođe povoljno utiču na razvoj osetljivosti perifernih tkiva na inzulin. Lijek je propisan za dijabetes melitus tipa 2 tokom monoterapije ili u kombinaciji s metforminom ili insulinom.
Nije dozvoljeno uzimanje tableta osobama sa ketoacidozom, komom, velikom osetljivošću na lek, teškim bolestima jetre ili bubrega, netolerancijom na laktozu, nedostatkom laktaze u organizmu. Takođe ne možete koristiti lek za trudnice i dojilje, decu.
Dostupno u obliku oralnih tableta pod nazivom „L-tiroksin“. Dodijelite im da bi se poboljšali metabolički procesi ugljikohidrata i drugih važnih tvari, ojačao rad srca i krvnih sudova, nervnog sistema.
Upotreba oralnog lijeka zabranjena je pacijentima koji pate od pojedinačne netolerancije na njegove komponente, tirotoksikozu, srčani udar, miokarditis, nadbubrežnu insuficijenciju, osjetljivost na galaktozu, manjak laktaze i slabu apsorpciju šećera.
Tablete smanjuju razinu glukoze u krvi, normaliziraju širenje šećera u tijelu. Lijek se preporučuje pacijentima s dijabetesom tipa 2, ako dijeta i vježbanje nisu donijeli odgovarajući rezultat.
Postoje mnoge kontraindikacije za upotrebu oralnih lijekova. Dugotrajna upotreba štetno utječe na zdravlje ljudi. Metformin se ne smije koristiti sa preosjetljivošću na lijek, komom, ketoacidozom, zatajenjem jetre, zatajenjem bubrega, teškim zaraznim patologijama, opsežnim operacijama, hroničnim alkoholizmom, intoksikacijama, djetetom i djecom mlađom od 10 godina.
Na listi hipoglikemijskih supstanci nalazi se i tiamazol - aktivna supstanca oralnog leka „Tyrosol“. Propisan je za tirotoksikozu radi smanjenja proizvodnje hormona štitnjače. Eliminacija ove bolesti je važna u prisustvu dijabetesa.
Ne preporučuje se uzimanje tableta sa agranulocitozom, individualnom netolerancijom na lijek, granulocitopenijom, upotrebom natrijum-levotiroksina tokom porođaja, kolestaze, djece mlađe od 3 godine. S izuzetnim oprezom potrebno je oralno liječenje ljudima koji pate od zatajenja jetre.
Dijabetes melitus je ozbiljna bolest koja zahtijeva liječenje. Dežurni lekar treba razviti potrebni režim lečenja. Pogrešna taktika za borbu protiv patologije može prouzrokovati opasne posljedice po ljudski život i zdravlje.
Hipoglikemijski lekovi koriste se za lečenje dijabetesa. Ti lijekovi povećavaju proizvodnju inzulina u gušterači i povećavaju osjetljivost ciljnih stanica na djelovanje ovog hormona. Lista lijekova je vrlo opsežna, jer je predstavljen ogromnim brojem aktivnih tvari i trgovačkih imena.
Sintetička hipoglikemijska sredstva koriste se za dijabetes tipa 2 za snižavanje glukoze u krvi. Njihovo djelovanje povezano je s početkom proizvodnje vlastitog inzulina od strane beta ćelija humanih otočića Langerhansa. Upravo je ovaj proces poremećen povećanjem šećera u krvi. Inzulin igra ulogu ključa u tijelu, zahvaljujući kojem glukoza, koja je energetska rezerva, može prodrijeti u ćeliju. Veže se za molekulu šećera i tako prodire u citoplazmu ćelije.
Hipoglikemijske materije mogu povećati proizvodnju somatostatina, automatski smanjujući sintezu glukagona.
Lijekovi koji se koriste za liječenje dijabetesa melitusa doprinose unošenju glukoze u ćeliju, pa organizam troši energiju potrošenu hranom. Uz to, neki lijekovi mogu povećati osjetljivost tkiva na malu količinu inzulina koju proizvodi gušterača. Antidijabetičke supstance mogu poboljšati odnos inzulina i receptora i proizvodnju signala koji se šalje mozgu da proizvede veliku količinu ovog hormona.
Ovisno o mehanizmu djelovanja, zbog kojeg dolazi do smanjenja količine šećera u krvi, svi lijekovi podijeljeni su u nekoliko skupina tvari. Postoje takve kategorije lijekova za snižavanje šećera:
Lijekovi za snižavanje šećera mogu se podijeliti u nekoliko skupina.
- sulfonilurea i njeni derivati,
- inhibitorne alfa glukozidaze,
- meglitinidi,
- biguanides
- tiazolidindioni,
- povećava izlučivanje inzulina - incretinomimetici.
Biguanidi, kojima pripada Metformin, odgovorni su za smanjenje lučenja glukoze iz jetre iz bjelančevina i masti, a smanjuju i otpornost tkiva na inzulin. Insulini, koji u osnovi sadrže sulfonilureju, poput meglitinida, mogu pojačati lučenje hormona u gušterači. Glitazoni smanjuju otpornost tijela na supstancu i suzbijaju unutrašnju proizvodnju šećera. Lijekovi poput inhibitora alfa-glukozidaze mogu smanjiti apsorpciju glukoze iz prehrambenih proizvoda, dok smanjuju njihov skok u krvnu plazmu.
Riječ je o antidijabetičkim lijekovima koji se mogu uzimati oralno bez upotrebe injekcija. Oni se koriste u početnim fazama bolesti s malim količinama korištenih lijekova i njihovim malim dozama. Najčešće se koriste kapsule ili tablete. Oralna primjena prikladna je za pacijenta, ne zahtijeva dodatne vještine i uvjete za provođenje.
Dijabetes tipa 2 se takođe koristi kao injekcija.Ovo je moguće ako su pacijentu potrebne velike doze aktivne tvari, zbog čega pacijent treba uzimati velike količine tableta. Ovaj oblik davanja prihvatljiv je za pacijente koji ne podnose sredstva, kao i u slučaju težih problema gastrointestinalnog trakta. Prikazana je upotreba parenteralnih lijekova za psihičke poremećaje pacijenta, koji ometaju normalnu upotrebu antidijabetičkih tvari unutar.
Klasifikacija lijekova za snižavanje šećera, koji se sastoji od najčešće učinkovitih komponenti:
Lijek se može zasnivati na natrijum-levotiroksinu.
- tolbutamid
- karbamid,
- hlorpropamid
- glibenklamid,
- glipizid
- gliklazid
- glimepirid
- levotiroksin natrijum,
- metformin hidroklorid,
- tiamazol,
- glicidon
- repaglinid.
Lijekovi na tržištu s istim sastavom mogu imati različita imena.
Derivat nove generacije sulfonilureje. Učestvuje u poboljšanju rane proizvodnje sopstvenog inzulina od strane beta ćelija pankreasa. Učinkovito zaglađuje vrhove porasta šećera u krvi stalnim održavanjem njegove razine na istim vrijednostima. Uz to, lijek na temelju njega može inhibirati trombozu i smanjiti broj komplikacija dijabetesa.
Također se odnosi na razne sulfonilureje, ali može se koristiti za dijabetes tipa 1. Pojačava oslobađanje inzulina, utičući na kalijumske kanale beta ćelija. Učinak lijeka ne traje dugo, stoga je potrebna druga doza nakon 5-8 sati. Alat se ne koristi za povredu jetre ili bubrega ili tešku dijabetičku ketoacidozu.
Hipoglikemijski lijek koji je identičan hormonu štitnjače koji izlučuje štitna žlijezda. Koristi se u kombinaciji s lijekovima različitog sastava i potiče bolju asimilaciju inzulina zajedno sa glukozom od strane ciljnih ćelija. Tako količina šećera u krvi brzo opada. Često se koristi kod hiperglikemijske kome, jer ima brz i značajan efekat.
Spada na listu lijekova biguanidne skupine i smanjuje apsorpciju glukoze u crijevima, inhibira stvaranje glukagona u jetri. To pomaže u smanjenju potrebe za proizvodnjom inzulina. Dobro prilagođen pacijentima koji su pretili. Supstanca normalizuje ravnotežu lipoprotena u krvi, sprečavajući razvoj ateroskleroze i poremećaja vaskularnog zida.
To je inhibitor hormona štitnjače, a koristi se u slučaju predoziranja hipoglikemijskim lijekovima, što se posebno odnosi na povećanu upotrebu natrijum-levotiroksina. Da biste kupili lijek na bazi ove tvari, svakako vam treba recept, jer je to moćan lijek koji, ako se nepravilno koristi, može dovesti do alergijskih reakcija ili čak smrti pacijenta.
Pregled lijekova za snižavanje šećera za dijabetes tipa 2
Lijekovi za snižavanje šećera za dijabetes tipa 2 čine osnovu liječenja patologije lijekovima. Hipoglikemijska sredstva za oralnu primjenu propisuju se kada uz pomoć dijetetske terapije i normalizacije tjelesne aktivnosti nije moguće postići kompenzaciju bolesti. Sve tablete za snižavanje šećera imaju svoje indikacije i svojstva upotrebe, koje se uzimaju u obzir kada se prepisuju određenom pacijentu.
Popis oralnih hipoglikemijskih lijekova uključuje desetine lijekova. Tablete za smanjenje šećera nisu uvijek propisane odmah. U ranoj fazi bolesti normalizacija pokazatelja glukoze često je moguća ako se dijabetičar pridržava propisane dijetalne terapije i svakodnevno izvodi niz fizičkih vježbi.
Samo endokrinolog koji liječi pacijenta može adekvatno odabrati hipoglikemiju. Prilikom propisivanja tableta uzimaju se u obzir sljedeće:
- crevna apsorpcija,
- efekat lijeka,
- period izlučivanja aktivne supstance iz organizma,
- aktivnost lijeka u odnosu na fazu izlučivanja inzulina,
- tolerancija na lijekove - uzeti u obzir način života, prateće bolesti,
- verovatnoća da se naviknu na tablete,
- preko kojih se organa izlučuju lekovite komponente - jetra ili bubrezi,
- nuspojave.
Mehanizam djelovanja PSSP (pojam se odnosi na oralne lijekove za snižavanje šećera) iz različitih skupina različit je, jer se temelje na određenim komponentama. Većina hipoglikemijskih tableta normalizuje nivo glukoze:
- stimulacija oslobađanja inzulina iz žlezde,
- povećati efikasnost proizvedenog hormona,
- smanjiti količinu šećera u organima i krvi.
Prava klasifikacija tableta za snižavanje šećera za dijabetes tipa 2 pomaže u njihovoj klasifikaciji. Dodijeli:
- sulfonilurea,
- lijekovi iz skupine biguanida,
- inhibitori alfa glikozidaze,
- tiazolidindionski lijekovi,
- glineidi.
Za stabilizaciju nivoa šećera, pacijentima se često propisuje kombinovani režim uzimanja PSSP iz različitih grupa. Lijekovi najnovije generacije obdareni su brojnim prednostima u usporedbi s tradicionalnim, ali pri njihovom odabiru treba uzeti u obzir nijanse tijeka bolesti.
Velika lista lijekova za snižavanje šećera za dijabetes tipa 2 uključuje biguanide - oralna sredstva koja ometaju transport glukoze iz jetre do organa i ubrzavaju njegovu apsorpciju i propadanje u mišićnom tkivu. Ne pojačavaju izlučivanje vlastitog hormona.
Biguanidi inhibiraju reprodukciju lipoproteina i kiselina, što smanjuje pojavu aterosklerotskih promjena. U isto vrijeme smanjuje se i težina što je posebno korisno ako pacijent s dijabetesom tipa 2 razvije pretilost. Kod liječenja biguanidima ne postoji osjećaj gladi, koji takođe ima pozitivan učinak na pridržavanje dijetalne terapije.
Nedostaci biguanida uključuju nakupljanje kiselina u krvi, što dovodi do ketoacidoze. Lijekovi iz ove grupe zabranjeni su za upotrebu ako postoji povijest kardiovaskularnih bolesti, srčanog udara, bubrežnog i respiratornog zatajenja. Kontraindiciran za korekciju šećera u svim tromjesečjima trudnoće i ako dijabetičar pati od alkoholizma.
Djelatna tvar biguanida je metmorfin, na njegovoj osnovi se pravi nekoliko vrsta formulacija tableta. Njihova lista uključuje:
- Glukofag. Da bi se postigao rezultat smanjenja šećera, lijek se koristi bez prekida. Kada se uzima, isključena je upotreba sredstava koji sadrže alkohol i etanol. Glukofag dugo sadrži metamorfin koji dugo djeluje.
- Bagomet. Nuspojave se češće bilježe prilikom upotrebe lijeka u liječenju starijih pacijenata.
- Siofor. Lijekovi za snižavanje šećera u kombinaciji sa dijetom s niskim udjelom ugljikohidrata pomažu u brzom smanjenju tjelesne težine.
- Metformin Acre. Potpuna terapijska aktivnost lijeka postiže se nakon dvije sedmice primjene.
Biguanidi ne uzrokuju nagli pad šećera, ali doziranje za svakog pacijenta bira se pojedinačno.
Djelovanje hipoglikemijskih oralnih lijekova sa sulfonilurejom u osnovi se zasniva na poticanju funkcioniranja otočnih stanica žlijezde, što kao rezultat pospješuje proizvodnju inzulina. U isto vrijeme, lijekovi:
- poboljšati osjetljivost tkivnih receptora na hormon,
- inhibira glukogenezu - stvaranje glukoze iz dijetalnih masti, proteina,
- inhibiraju aktivnost alfa ćelija koje se nalaze u gušterači i odgovorne su za lučenje glukagona - hormona sa suprotnim delovanjem u odnosu na inzulin,
- inhibiraju oslobađanje supstanci koje sadrže glukozu iz ćelija jetre.
Najnovija hipoglikemijska sredstva sulfonilurea široko se primenjuju u lečenju bolesnika sa šećernom bolešću. Od mogućih nuspojava češće se manifestuju mučnina, probavni poremećaji, disbioza, glavobolja i oslabljena bubrežna funkcija. Kontraindicirano za imenovanje:
- s progresivnim smanjenjem tjelesne težine kod pacijenata,
- sa akutnim infekcijama i hirurškom intervencijom,
- sa teškim bolestima bubrega i jetre.
Oni su obdareni teratogenim učincima, stoga se ne prepisuju trudnicama. Grupa sulfonilureje uključuje:
- Hlorpropamid. Trajanje hipoglikemijskog efekta je 24 sata.
- Glibenklamid. U liječenju dijabetesa koristi se od sredine dvadesetog vijeka.
- Maninil. Da bi se postigao trajni hipoglikemijski efekat, tablete se piju svakodnevno u isto vrijeme.
- Glipizide Oprez se propisuje opojnim pacijentima.
- Gliclazide Da biste spriječili hipoglikemiju, preporučuje se redovno jesti, ne možete slijediti strogu dijetu.
Predoziranje dovodi do hipoglikemije. Derivati sulfonilureje nisu efikasni ako je većina beta ćelija već umrla. Tokom njihovog pridržavanja dijeta. Iz nepoznatih razloga, sulfanylurea kod nekih bolesnika ne pokazuje hipoglikemijsko svojstvo.
Glinidi imaju podsticajan učinak na beta ćelije žlezde. Lijekovi pomažu u stabilizaciji razine glukoze u krvi, rizik od naglog pada u tijelu u usporedbi s lijekovima sulfaniluree mnogo je manji.
Glinidi se preporučuju kod dijabetesa kod onih pacijenata čiji se šećer u krvi tijekom obroka povisi na kritične brojke. Pijete ih prije jela tri puta dnevno.
Svojstva za snižavanje šećera slična su derivatima sulfaniluree, neprimjereno je koristiti tablete iz ove dvije skupine istovremeno.
Dobivanje kilograma ne dolazi do upotrebe; liječnici ih prepisuju dijabetesima tipa II kao početne lijekove za snižavanje šećera. Dužom primjenom propisanih glinida njihova hipoglikemijska svojstva opadaju.
Na listi glinida nalaze se dva lijeka:
Prvi se nalazi u tabletama Novonorm, drugi - u Starlixu. Repaglinid, za razliku od nateglinida, smanjuje hiperglikemiju, koja se pojavljuje ako pacijent s dijabetesom dugo gladuje.
Glinidi nemaju starosna ograničenja, često se propisuju u kombinaciji s drugim PRSP-om. Koristite ih oprezno ako postoji bolest jetre. Ne prepisujte ove lijekove za dijabetes ovisan o insulinu.
Tiazolidindioni, ili na drugi način glitazoni, poboljšavaju osjetljivost tkivnih receptora na inzulin. Suzbijena je reprodukcija glukoze, a istovremeno se povećava njena potrošnja. Postoje dokazi da su glitazoni u stanju smanjiti rizik od razvoja patologija srca i krvnih sudova. No, uprkos tome, tiazolidindioni se rijetko propisuju u liječenju bolesnika sa šećernom bolešću, jer u svim fazama terapije mogu:
- Dovode do povećanja tjelesne težine, uglavnom zbog nakupljanja tekućine u tijelu. Edemi često izazivaju pojavu zatajenja srca.
- Doprinosi lomovima. Prilikom uzimanja glitazona razrjeđuje se koštano tkivo, smanjuje se njegova gustoća, a najmanja trauma dovodi do pukotina. Zbog toga se lijekovi ne propisuju ženama u menopauzi ili ako je pacijentkinja utvrdila faktore rizika.
- Da izazove ekcem. U liječenju glitazona kod nekih pacijenata zabilježene su promjene na koži.
Spisak tiazolidindiona uključuje Rosiglitazon (Avandia, Roglit) i pioglitazon (Actos, Diaglitazone). Koristi se za zatajenje bubrega.
Prema medicinskim studijama, učinak inhibitora alfa-glukozidaze na snižavanje šećera povezan je s oštećenom apsorpcijom ugljikohidratnih komponenata hrane u crijevima. Kao rezultat toga, hiperglikemija se ne razvija. Inhibitori enzima ne povećavaju tjelesnu težinu, ali imaju nuspojave:
- probava,
- povećano stvaranje plina,
- proliv
Neželjene reakcije mogu se izbjeći ako se pridržavate pravila prijema. Liječenje inhibitorima alfa glukozidaze započinje malim dozama. Tablete za snižavanje šećera uzimaju se uz obroke, preporučuje se pridržavati se dijeta - ograničiti unos loše probavljenih ugljikohidrata. Doziranje se povećava postepeno - do 25 mg tjedno.Uz pravilnu upotrebu inhibitora, nuspojave se smanjuju, obično se to dešava u roku od mjesec dana.
Aktivna tvar inhibitora enzima je akarboza, na temelju njega proizvode se lijekovi Vogliboz, Miglitol, Glyukobay.
Hipoglikemijski lijekovi nove generacije su vrlo efikasni i imaju malo nuspojava. Inhibitori dipeptidil peptidaze nalaze se na njihovoj listi, pod njihovim utjecajem aktivira se proizvodnja inkretina, hormona koji utječe na stvaranje inzulina.
Nova generacija hipoglikemijskih agenasa koristi se neovisno i u kombinaciji s drugim PRSP. Ne dovode do povećanja kilograma, dobro se podnose dugotrajnom terapijom. Predstavnici:
- Januvije. Tablete u dozi od 25, 50 ili 100 mg uzimaju se jednom dnevno sa obrokom ili odmah nakon njega. Januvia pojačava lučenje inzulina samo ako je šećer u organizmu povišen. Stoga, nakon uzimanja lijeka, nema rizika od hipoglikemije. Upotreba lijeka može biti ne samo liječenje dijabetesa, već i prevencija dijabetičkih komplikacija.
- Galvus. Povećava izlučivanje polipeptida, povećava osjetljivost otočnih stanica. Efikasan je dok se poštuje režim fizičke aktivnosti i dijetalna terapija.
Klasifikacija modernih tableta za snižavanje šećera uključuje i alternativne lijekove. Oni uključuju DiabeNot. Prirodna medicina, nastala na bazi biljnih sastojaka, doprinosi:
- aktiviranje beta ćelija,
- normalizacija metaboličkih procesa,
- čišćenje limfe i krvi,
- jačanje imuniteta
Klinička ispitivanja dokazala su da DiabeNot smanjuje šećer u tijelu i sprečava komplikacije. Uzimanje lijekova obnavlja rad gušterače i jetre, ne izaziva štetne reakcije. Kapsule se uzimaju dva puta dnevno.
Nakon početka trudnoće, terapija PSSP-om je kontraindicirana za žene. Većina komponenti lijekova za snižavanje šećera prodire kroz placentu što može negativno utjecati na razvoj fetusa.
Nakon začeća, pacijenti s dijabetesom prelaze na inzulinsku terapiju. Hormon je odabran u odgovarajućoj dozi prethodno korištenom PSSP.
Potrebno je stalno pratiti pokazatelje šećera, trudnica treba redovno uzimati pretrage krvi i urina. Tok dijabetesa prilikom rađanja djeteta ovisi i o prehrani i upotrebi fizičke aktivnosti.
U idealnom slučaju, žene s dijabetesom trebale bi unaprijed planirati trudnoću.
- Teratogeno svojstvo hipoglikemijskih sredstava jasno se manifestuje prvih tjedana nakon začeća, što dovodi do smrti embrija.
- Ako žena planira roditi dijete, liječnik koji je dolazi u medicinu može je unaprijed prebaciti na inzulinsku terapiju.
Lijekove za snižavanje šećera za pacijente sa dijabetesom bira liječnik. Njihov neovisni izbor je težak i postaje uzrok nepoželjnih komplikacija. U početnim fazama liječenja pacijent bi trebao pažljivo pratiti svoje zdravlje, stalno provoditi glukometriju. Imenovanje hipoglikemijskih sredstava nije pokazatelj ukidanja prehrane. Ako se ne poštuju prehrambene restrikcije, tada liječenje PSSP neće donijeti koristi.
Takvi lijekovi usmjereni su na snižavanje razine glukoze izravno u ljudskoj krvi.
Hipoglikemijski lijekovi, uključujući njihove analoge, imaju jedan mehanizam djelovanja. Inzulin se počinje vezivati za receptore, čime utječe na metabolizam glukoze. Ovi lijekovi mogu utjecati i na gušteraču.
Svi hipoglikemijski lijekovi su uvjetno podijeljeni u nekoliko grupa. Imajte na umu da svaka grupa ima svoje karakteristike, tako da spektar djelovanja lijeka može biti različit:
- Najčešća grupa su sulfonilureje. Ova grupa je podijeljena u nekoliko generacija (I, II i III generacije).
- Druga grupa su inhibitori alfa-glukozidaze, uključuje manje lijekova nego prva grupa. Ova grupa, za razliku od prve, ima toleranciju na heparin.
- Treća grupa su meglitinidi. Često se umesto ove grupe prepisuju analozi lekova koji uključuju benzojevu kiselinu.
- Četvrta grupa su biguanidi.
- Peti - tiazolidindioni.
- I šesta grupa su incretinomimetici.
Svaka skupina lijekova ima svoj spektar djelovanja. Unatoč činjenici da analozi hipoglikemijskih lijekova imaju praktično sličan sastav, oni mogu utjecati na pacijentovo tijelo na različite načine. Stoga je prije zamjene lijeka s analognim vlastitim lijekom potrebno posavjetovati se s liječnikom kako bi se izbjegle ozbiljne komplikacije.
Glidiab tablete 80 mg, pakovanje od 60 tableta (cijena - 130 rubalja)
Glimepirid tablete 2 mg, pakovanje od 30 tableta (cijena - 191 rubalja)
L-tiroksinske tablete 100 mcg, pakovanje od 100 tableta (cijena - 69 rubalja)
Tablete L-Thyroxine 50 Berlin-Chemie 50 mcg, pakovanje od 50 tableta (cijena - 102,5 rubalja)
L-tiroksin 100 tableta Berlin-Chemie 100 mcg, pakovanje od 100 tableta (cijena - 148,5 rubalja)
L-tiroksin 150 tableta Berlin-Chemie 150 mcg, pakovanje od 100 tableta (cijena - 173 rubalja)
Tablete Metformin 1 g, 60 tableta u pakovanju (cijena - 250,8 rubalja)
Tablete Metformin Canon 850 mg, pakovanje od 30 tableta (cijena - 113,7 rubalja)
Tablete Metformin MV-Teva 500 mg, pakovanje od 30 tableta (cijena - 135,2 rubalja)
Tablete Tirosol 5 mg, pakovanje od 50 tableta (cijena - 189,2 rubalja)10 mg, pakovanje od 50 tableta (cijena - 370,8 rubalja)
Kod dijabetesa liječenje treba biti sveobuhvatno: prehrana, hipoglikemijski lijekovi, vježbanje i inzulin ako su naznačeni. Trenutno postoji mnogo različitih lijekova koji snižavaju šećer u krvi. Ocu je dijagnosticiran dijabetes. U početku je bio propisan Siofor, ali lek nije imao željeni efekat, obratio se endokrinologu. Lekar je propisao Metformin. otac se osjećao puno bolje.
Ovdje se u potpunosti slažem. Slučajno je otkrila njenu bolest, svedočenje je tuklo 14mmol / l. Počela je uzimati metformin i vitamine, Halvus je pokušala uzimati par puta, imala je loš efekat, odustala. A dijeta i fizička aktivnost, odbijanje alkohola i pušenje su obavezni!
Kod dijabetesa tipa 2 pokušao sam sa mnogim lijekovima za snižavanje šećera, uključujući Glucofage, Siofor i Tyrosol. Ali svaki od njih nije mogao bez nuspojava. Osim toga, nedavno je dobila veliku težinu, a bacanje sa takvom bolešću vrlo je teško. Endokrinolog je propisao Metformin. Gotovo da nema nuspojava, osim male mučnine nakon uzimanja. Drago mi je da je ovo domaći lijek i prilično jeftin. Razine šećera dobro se stabiliziraju, također doprinose normalizaciji težine.
Slažem se da je u procesu liječenja dijabetesa potrebno strogo pridržavati se dijeta s niskim udjelom ugljikohidrata i nužno je da unos tableta bude vezan za prehranu. Isprobao sam mnogo različitih lekova koji smanjuju šećer. Ovo je Siofor, Thyroxol, pa čak i Diabeton. I doista, svaki lijek ima svoje prednosti i mane. Sada uzimam Acarbose. Pijem tablete s hranom, prilično se dobro podnose, ne izazivaju sporedne efekte. I što je najvažnije - za razliku od drugih lijekova za snižavanje šećera, oni ne doprinose dobijanju viška kilograma, što je za mene važno.
Fadeeva, Anastasia Diabetes. Prevencija, liječenje, ishrana / Anastasija Fadeeva. - M .: Knjiga o potražnji, 2011. - 176 c.
Karpova E. V. Lečenje dijabetesa. Nove prilike, kvorum - M., 2011. - 208 str.
Aleshin B. V. Razvoj guša i patogeneza bolesti gušača, Državno medicinsko izdavaštvo Ukrajinskog SSR-a - M., 2016. - 192 str.
Dozvolite da se predstavim. Moje ime je Elena. Radim kao endokrinolog više od 10 godina. Vjerujem da sam trenutno profesionalac u svojoj oblasti i želim pomoći svim posjetiteljima stranice da riješe složene i ne baš tako zadatke. Svi materijali za stranicu prikupljaju se i pažljivo obrađuju kako bi se što više prenijeli svi potrebni podaci. Prije primjene onoga što je opisano na web mjestu, uvijek je potrebno obavezno savjetovanje sa stručnjacima.
Hipoglikemijski lekovi: pregled hipoglikemijskih lekova
Kako bi se riješili dijabetesa i njegovih simptoma, koriste se posebni lijekovi koji su usmjereni na smanjenje razine šećera u krvi bolesne osobe. Takva antidijabetička (hipoglikemijska) sredstva mogu biti za parenteralnu upotrebu, kao i oralna.
Oralni hipoglikemijski lekovi obično se klasifikuju na sledeći način:
- derivati sulfoniluree (to su Glibenklamid, Glikvidon, Gliklazid, Glimepirid, Glipizid, Klorpropamid),
- inhibitori alfa glukozidaze ("Akarboza", "Miglitol"),
- meglitinidi (Nateglinid, Repaglinid),
- biguanidi ("Metformin", "Buformin", "Fenformin"),
- tiazolidindioni (Pioglitazon, Rosiglitazon, Tsiglitazon, Englitazon, Troglitazon),
- incretinomimetici.
Kombinovana terapija oralnim hipoglikemijskim sredstvima za liječenje dijabetesa tipa 2
Šećerna bolest tipa 2 (DM) je hronična, progresivna bolest koja se temelji na perifernoj otpornosti na inzulin i oslabljenoj sekreciji inzulina. Kod dijabetesa tipa 2 opaža se otpornost mišićnog, masnog tkiva, kao i jetrenog tkiva na djelovanje inzulina.
Otpornost na inzulin mišićnog tkiva je najraniji i možda genetski određen defekt, koji je daleko ispred kliničke manifestacije dijabetesa tipa 2. Mišićna sinteza glikogena igra ključnu ulogu u unošenju glukoze u zavisnosti od inzulina i kod normalne i kod dijabetesa tipa 2. Međutim, oslabljena sinteza glikogena sekundarna je defektima u transportu i fosforilaciji glukoze.
Kršenje djelovanja inzulina u jetri karakterizira odsutnost njegovog inhibicijskog učinka na procese glukoneogeneze, smanjenje sinteze glikogena u jetri i aktiviranje procesa glikogenolize, što dovodi do povećanja proizvodnje glukoze u jetri (R. A. DeFronzo Lilly Lecture, 1988).
Druga veza koja ima značajnu ulogu u razvoju hiperglikemije je otpornost masnog tkiva na djelovanje inzulina, naime otpornost na antilipolitički učinak inzulina. Nemogućnost inzulina da inhibira oksidaciju lipida dovodi do oslobađanja velike količine slobodnih masnih kiselina (FFA). Povećanje nivoa FFA inhibira transport glukoze i fosforilaciju i smanjuje oksidaciju glukoze i sintezu glikogena u mišićima (M. M. Hennes, E. Shrago, A. Kissebah, 1998).
Stanje otpornosti na inzulin i visok rizik za razvoj dijabetesa tipa 2 karakteristični su za osobe s visceralnom a ne perifernom raspodjelom masnog tkiva. To se događa zbog biokemijskih karakteristika visceralnog masnog tkiva: ono slabo reagira na antilipolitički učinak inzulina. Primjećeno je povećanje sinteze faktora nekroze tumora u visceralnom masnom tkivu, što smanjuje aktivnost tirozin kinaze inzulinskog receptora i fosforilaciju proteina supstrata receptora inzulina. Hipertrofija adipocita u trbušnom tipu pretilosti dovodi do promjene konformacije molekule receptora inzulina i poremećaja njegovog vezanja na inzulin.
Inzulinska rezistencija je nedovoljan biološki odgovor stanica na djelovanje inzulina, njegova dovoljna koncentracija u krvi. Tkivna rezistencija inzulina pojavljuje se mnogo prije razvoja dijabetesa i na nju utječu genetski i okolišni faktori (način života, prehrana).
Sve dok β-ćelije gušterače mogu proizvesti dovoljno inzulina da nadoknade ove nedostatke i zadrže stanje hiperinzulinemije, hiperglikemija će izostati. Međutim, kada se rezerve β-ćelija potroše, nastaje stanje relativnog nedostatka inzulina, što se očituje povećanjem glukoze u krvi i manifestacijom dijabetesa.Prema rezultatima studija (Levy i sur., 1998.), kod pacijenata s dijabetesom tipa 2 koji su samo na dijeti, 5-7 godina nakon početka bolesti, dolazi do značajnog smanjenja funkcije β-stanica, dok osjetljivost tkiva na inzulin praktično nije se mijenja. Mehanizam progresivnog smanjenja funkcije β-ćelija nije u potpunosti razumljiv. Brojna istraživanja pokazuju da je smanjenje regeneracije β-ćelija i porast učestalosti apoptoze posljedica genetski utvrđenih poremećaja. Moguće je da pretjerano izlučivanje inzulina u ranom razdoblju bolesti doprinosi smrti β-stanica ili istodobna prekomjerna sekrecija amilina (amiloidni polipeptid sintetiziran zajedno s proinsulinom) može dovesti do amiloidoze otočića.
Kod dijabetesa tipa 2 uočene su sljedeće greške u izlučivanju inzulina:
- gubitak ili značajno smanjenje u prvoj fazi lučenja inzulina izazvanog glukozom,
- smanjena ili neadekvatno stimulisana sekrecija inzulina,
- kršenje pulsatorske sekrecije inzulina (normalno postoje periodične fluktuacije bazalnog inzulina u razdobljima od 9-14 minuta),
- povećana sekrecija proinzulina,
- reverzibilno smanjenje izlučivanja inzulina usled glukoze i lipotoksičnosti.
Taktike liječenja dijabetesa tipa 2 trebale bi biti usmjerene na normalizaciju patogenetskih procesa koji su u osnovi bolesti, tj. Na smanjenje rezistencije na inzulin i poboljšanje rada β-stanica.
Opći trendovi u liječenju dijabetesa:
- rana dijagnoza (u fazi oslabljene tolerancije na glukozu),
- agresivna taktika liječenja usmjerena na rano postizanje ciljeva glikemije,
- prevladavajuća primjena kombinirane terapije,
- aktivna terapija inzulinom za postizanje kompenzacije metabolizma ugljikohidrata.
Suvremeni kriteriji za kompenzaciju dijabetesa tipa 2, koje je 2005. predložila Europska regija međunarodne dijabetesa, predlažu da se glikemija na glasu postigne ispod 6,0 mmol / L i da je 2 sata nakon jela ispod 8 mmol / L, glikovani HbA1c hemoglobin ispod 6,5% , normolipidemija, krvni pritisak ispod 140/90 mm RT. Art., Indeks tjelesne mase ispod 25 kg / m2. Rezultati UKPDS-a omogućili su nam da zaključimo da rizik od razvoja i napredovanja komplikacija dijabetesa tipa 2 i prognoza bolesti izravno ovise o kvaliteti glikemijske kontrole i razini HbA1c (I. M. Stratton, A. L. Adler, 2000).
Trenutno postoje nefarmakološke i farmakološke metode za korekciju inzulinske rezistencije. Nefarmakološke metode uključuju niskokaloričnu dijetu usmjerenu na smanjenje tjelesne težine i fizičku aktivnost. Gubitak kilograma može se postići slijedeći niskokaloričnu dijetu koja sadrži manje od 30% masti, manje od 10% zasićenih masti i više od 15 g / kg vlakana dnevno, kao i redovnim vježbanjem.
Pacijentima se mogu preporučiti redovne aerobne fizičke aktivnosti umjerenog intenziteta (hodanje, plivanje, skijanje na ravnom skijanju, vožnja biciklom) u trajanju od 30 do 45 minuta od 3 do 5 puta sedmično, kao i bilo koji izvedivi skup fizičkih vježbi (J. Eriksson, S. Taimela, 1997). Vježbanje potiče inzulinsko unošenje glukoze, dok je povećanje unosa glukoze izazvano vježbanjem neovisno o djelovanju inzulina. Štaviše, tokom vežbanja dolazi do paradoksalnog smanjenja nivoa inzulina u krvi. Unos glukoze u mišićima povećava se uprkos padu nivoa inzulina (N. S. Peirce, 1999).
Dijeta i tjelesna aktivnost predstavljaju temelj na kojem se zasniva liječenje svih bolesnika s dijabetesom tipa 2, i nužna su komponenta liječenja dijabetesa tipa 2 - bez obzira na vrstu hipoglikemijske terapije.
Terapija lijekovima propisana je u slučajevima kada prehrambene mjere i povećana tjelesna aktivnost tijekom 3 mjeseca ne omogućuju postizanje cilja liječenja.Ovisno o mehanizmima djelovanja, oralni hipoglikemijski lijekovi se dijele u tri glavne grupe:
- pojačano lučenje inzulina (sekretogeni):
- produženog dejstva - derivati sulfonilureje druge i treće generacije: glikazid, glicidon, glibenklamid, glimeperid,
- kratkog djelovanja (prandijalni regulatori) - glinidi: repaglinid, nateglinid,
- tiazolidindioni: pioglitazon, rosiglitazon,
Oralna antidijabetička monoterapija direktno utječe na samo jednu od karika u patogenezi dijabetesa tipa 2. Kod mnogih pacijenata ovaj tretman ne daje dovoljnu dugoročnu kontrolu nivoa glukoze u krvi, pa postoji potreba za kombiniranom terapijom. Prema UKPDS (R. C. Turner i sur., 1999), monoterapija oralnim hipoglikemijskim lijekovima nakon 3 godine od početka liječenja bila je efikasna samo u 50% bolesnika, a nakon 9 godina samo u 25%. To dovodi do sve većeg zanimanja za različite režime kombinirane terapije.
Kombinirana terapija provodi se u slučaju neuspjeha monoterapije s prvim lijekom za snižavanje šećera koji je propisan u najvećoj dozi. Preporučljivo je koristiti kombinaciju lijekova koji utječu i na lučenje inzulina, te na osjetljivost perifernih tkiva na djelovanje inzulina.
Preporučene kombinacije lijekova:
- derivati sulfoniluree + bigvanidi,
- derivati sulfoniluree + tiazolidindioni,
- glinidi + biguanidi,
- glinidi + tiazolidindioni,
- biguanidi + tiazolidindioni,
- akarboza + bilo koji hipoglikemijski lijek.
Kao što su pokazali rezultati ispitivanja, najveći pad glikoziliranog hemoglobina tijekom kombinirane terapije s dva oralna lijeka ne prelazi 1,7% (J. Rosenstock, 2000). Daljnje poboljšanje kompenzacije metabolizma ugljikohidrata može se postići korištenjem kombinacije tri lijeka ili dodavanjem inzulina.
Taktika propisivanja kombinirane terapije je sljedeća.
- U početku, tijekom monoterapije prvim lijekom za snižavanje šećera, ako je potrebno, povećajte dozu do maksimuma.
- Ako je terapija neučinkovita, dodajte joj lijek druge grupe u prosječnoj terapijskoj dozi.
- Uz nedovoljnu efikasnost, kombinacije povećavaju dozu drugog lijeka do maksimuma.
- Kombinacija tri lijeka je moguća ako su maksimalne doze prethodnih neefikasne.
Preko 30 godina preparati sulfonilureje zauzimali su glavno mjesto u liječenju dijabetesa tipa 2. Djelovanje lijekova ove skupine povezano je s povećanom sekrecijom inzulina i povećanom razinom inzulina u cirkulaciji, ali s vremenom oni gube sposobnost održavanja glikemijske kontrole i funkcije β-stanica (J. Rachman, M. J. Payne i sur., 1998). Metformin je lijek koji poboljšava osjetljivost tkiva na inzulin. Glavni mehanizam djelovanja metformina usmjeren je na uklanjanje inzulinske rezistencije tkiva jetre i smanjenje prekomjerne proizvodnje glukoze u jetri. Metformin ima sposobnost suzbijanja glukoneogeneze blokirajući enzime ovog procesa u jetri. U prisustvu inzulina, metformin povećava iskorištavanje periferne mišićne glukoze aktiviranjem inzulinske recepcije tirozin kinaze i translokacijom GLUT4 i GLUT1 (transportera glukoze) u mišićnim stanicama. Metformin povećava iskorištavanje glukoze u crevima (pojačavajući anaerobnu glikolizu), što se manifestuje smanjenjem nivoa glukoze u krvi koja izlazi iz creva. Dugotrajna upotreba metformina ima pozitivan učinak na metabolizam lipida: dovodi do smanjenja holesterola i triglicerida u krvi. Mehanizam delovanja metformina je antihiperglikemijski, a ne hipoglikemijski.Metformin ne smanjuje nivo glukoze u krvi ispod njegove normalne razine, stoga sa monoterapijom metforminom nema hipoglikemijskih stanja. Prema nekoliko autora, metformin ima anorektički učinak. Kod pacijenata koji primaju metformin, opaža se smanjenje tjelesne težine, uglavnom zbog smanjenja masnog tkiva. Dokazano je pozitivno djelovanje metformina na fibrinolitička svojstva krvi uslijed suzbijanja inhibitora aktivatora plazminogen-1.
Metformin je lijek čija primjena značajno smanjuje ukupnu učestalost makro i mikrovaskularnih komplikacija dijabetičara i utječe na životni vijek pacijenata s dijabetesom tipa 2. Prospektivna studija Velike Britanije (UKPDS) pokazala je da metformin smanjuje stopu smrtnosti od uzroka povezanih s dijabetesom za 42% od trenutka postavljanja dijagnoze, ukupnu stopu smrtnosti za 36%, a učestalost dijabetičkih komplikacija za 32% (IM Stratton, AL Adler i dr., 2000).
Kombinacija biguanida i derivata sulfonilureje djeluje racionalno jer utječe na veze patogeneze dijabetesa tipa 2: potiče lučenje inzulina i povećava osjetljivost tkiva na inzulin.
Glavni problem u razvoju kombiniranih preparata je izbor sastojaka koji imaju željeni biološki učinak i imaju uporedivu farmakokinetiku. Važno je uzeti u obzir brzinu kojom komponente napuštaju tabletu kako bi se postigla optimalna koncentracija u krvi u pravom trenutku.
Nedavno objavljena tableta glukovana, čija je djelotvornost i sigurnost dobro proučena u opsežnim, dobro isplaniranim kliničkim ispitivanjima.
Glucovans je kombinirani pripravak tableta, koji uključuje metformin i glibenklamid. Trenutno su u Rusiji predstavljena dva oblika lijeka koji sadrže u 1 tabletu: metformin - 500 mg, glibenklamid - 5 mg i metformin - 500 mg, glibenklamid - 2,5 mg.
Postoje određene tehničke poteškoće zbog kombiniranja metformina i glibenklamida u 1 tableti. Glibenklamid je slabo rastvorljiv, ali se dobro apsorbuje iz otopine u gastrointestinalnom traktu. Stoga farmakokinetika glibenklamida u velikoj mjeri ovisi o njegovom obliku doziranja. U bolesnika koji su primali mikronizirani i uobičajeni oblik glibenklamida, maksimalna koncentracija lijeka u plazmi bila je značajno različita.
Tehnologija proizvodnje glukovana jedinstvena je (S. R. Donahue, K. C. Turner, S. Patel, 2002): glibenklamid u obliku čestica točno određene veličine ravnomjerno je raspoređen u matrici topljivog metformina. Ta struktura određuje brzinu oslobađanja glibenklamida u krvotok. Kada uzimate glukovane, glibenklamid se u krvi pojavljuje brže nego kada koristite glibenklamid kao zasebnu tabletu. Ranije postizanje vršne koncentracije glibenklamida u plazmi prilikom uzimanja glukovana omogućava vam da uzimate lijek s hranom (H. Howlett, F. Porte, T. Allavoine, G. T. Kuhn, 2003). Vrijednosti maksimalne koncentracije glibenklamida kod uzimanja kombiniranog lijeka i monoterapije iste su. Farmakokinetika metformina, koji je dio glukovana, ne razlikuje se od one metformina koji je dostupan u obliku jednog lijeka.
Ispitivanje učinkovitosti glukovana provodilo se u skupinama bolesnika koji nisu postigli adekvatnu kontrolu glikemije tijekom monoterapije glibenklamidom i metforminom (M. Marre, H. Howlett, P. Lehert, T. Allavoine, 2002). Rezultati ispitivanja s više centara pokazali su da su najbolji rezultati postignuti u grupama pacijenata koji su uzimali glukovane. Nakon 16 tjedana liječenja, vrijednosti HBa1c i glukoze u plazmi nakon posta u skupini bolesnika koji su uzimali glukovane u omjeru metformin + glibenklamid 500 mg / 2,5 mg smanjili su se za 1,2%, odnosno 2,62 mmol / l, respektivno, s omjerom metformin + glibenklamid 500 mg / 5 mg za 0,91% i 2,43 mmol / L, dok su u grupi bolesnika koji su uzimali metformin ovi pokazatelji smanjeni samo za 0,19% i 0,57 mmol / L, a u grupi bolesnika uzimanje glibenklamida, u 0,33% i 0,73 mmol / L, respektivno.Štaviše, veći učinak kombinovanog lijeka postignut je nižim završnim dozama metformina i glibenklamida u odnosu na one koji su korišteni u monoterapiji. Dakle, za kombinirani pripravak maksimalne doze metformina i glibenklamida bile su 1225 mg / 6,1 mg i 1170 mg / 11,7 mg (ovisno o obliku doziranja lijeka), dok su kod monoterapije maksimalne doze metformina i glibenklamida bile 1660 mg i 13,4 mg Dakle, unatoč nižoj dozi antidijabetičkih lijekova, sinergistička interakcija metformina i glibenklamida, koja se koristi u obliku kombinirane tablete, osigurava izraženiji pad glukoze u krvi od monoterapije.
Zbog bržeg unosa glibenklamida iz kombiniranog lijeka u krv tijekom liječenja glukovanima, postiže se efikasnija kontrola razine glukoze nakon obroka u usporedbi s monoterapijom njegovih sastojaka (S. R. Donahue i sur., 2002).
Retrospektivna analiza je također pokazala da glukovani efikasnije smanjuju razinu HbA1c u odnosu na kombiniranu upotrebu glukofaga i glibenklamida. Rezultati studije pokazali su da je prilikom prelaska pacijenata iz kombinirane primjene glukofaga i glibenklamida u primjenu glukovana primijećeno značajno smanjenje razine HbAlc (u prosjeku 0,6%), a učinak je bio najizraženiji kod bolesnika koji su imali početnu razinu HbA1c> 8%. Pokazano je i da glukovani omogućavaju efikasniju kontrolu postprandijalne razine glikemije u odnosu na kombiniranu upotrebu glibenklamida i metformina (S. R. Donahue i sur., 2003).
Indikacija za imenovanje glukovana je: dijabetes tipa 2 u odraslih s neučinkovitošću prethodne monoterapije metforminom ili glibenklamidom, kao i zamjena prethodne terapije dvama lijekovima: metforminom i glibenklamidom. Kontraindikacije za imenovanje metformina i glibenklamida služe i kao kontraindikacije za imenovanje glukovana.
Glavni problemi u pogledu tolerancije na glukovane kao kombinirani pripravak koji sadrži glibenklamid i metformin su simptomi hipoglikemije i nuspojave iz gastrointestinalnog trakta. Smanjenje doze antidijabetičkih lijekova smanjuje učestalost nuspojava. Učestalost hipoglikemije i dispeptičnih poremećaja kod pacijenata koji prethodno nisu uzimali tablete za snižavanje šećera prilikom uzimanja glukovana bila je značajno manja nego kod monoterapije glibenklamidom i metforminom. U bolesnika koji su prethodno primali pripravke metformina ili sulfonilureje, učestalost ovih nuspojava pri uzimanju glukovana bila je uglavnom ista kao i kod monoterapije s njegovim pojedinim komponentama. Češće su simptomi hipoglikemije tijekom terapije glibenklamidom (i monoterapija lijekom, i u kombiniranom obliku) primijećeni kod pacijenata s početnom razinom HbA1c ispod 8,0 mmol / L. Pokazano je i da kod starijih osoba nije zabilježen porast učestalosti hipoglikemije u liječenju glukovanima.
Loše pridržavanje preporuka liječnika jedna je od glavnih prepreka uspješnom liječenju pacijenata s različitim patologijama, uključujući dijabetes tipa 2. Rezultati brojnih studija pokazuju da se samo trećina bolesnika sa šećernom bolešću tipa 2 dovoljno pridržava preporučene terapije. Potreba da se istodobno uzima nekoliko lijekova nepovoljno utječe na to da pacijentovo ispunjava sve preporuke liječnika i značajno utječe na kvalitetu liječenja. Retrospektivna analiza podataka o 1920 pacijenata prebačena je, prebačena sa oralne monoterapije metforminom ili glibenklamidom na istovremeno davanje ovih lijekova ili na kombinirani lijek metformin / glibenklamid.Rezultati studije pokazali su da je među pacijentima koji uzimaju kombinirani lijek režim liječenja primijećen znatno češće nego među pacijentima koji su prebačeni na istodobnu primjenu metformina i glibenklamida (77% i 54%, respektivno). Kada su pacijente sa monoterapije odmah prebacili na kombinirani lijek, počeli su zauzimati odgovorniji stav prema pridržavanju liječenja (od 71 do 87%).
Glukovani uzimani s hranom. Dozu lijeka određuje liječnik pojedinačno za svakog pacijenta - ovisno o razini glikemije. Obično je početna doza 1 tableta glukovana 500 / 2,5 mg dnevno.
Kada se zamjenjuje prethodna kombinirana terapija metforminom i glibenklamidom, početna doza je 1-2 tablete od 500 / 2,5 mg, ovisno o dosadašnjim dozama monoterapije. Doza se koriguje svake 1-2 sedmice nakon početka liječenja, ovisno o razini glukoze. Maksimalna dnevna doza je 4 tablete glukovana 500 / 2,5 mg ili 2 tablete glukovana 500/5 mg.
Trenutno su razvijeni i aktivno se koriste kombinirani pripravci s fiksnom dozom metformina i derivata sulfoniluree (Tabela 1). Jedan od tih lijekova je glibomet, koji je kombinacija glibenklamida (2,5 mg) i metformina (400 mg). Indikacija za upotrebu lijeka je dijabetes tipa 2 s neučinkovitošću dijetalne terapije ili monoterapije oralnim hipoglikemijskim lijekovima. Preporučeni režim primjene lijeka uključuje u početku jednu dozu od 1 tablete dnevno uz obroke, s postepenim odabirom doze. Optimalnim doziranjem smatra se dvostruki unos 1 tablete. Maksimalna dnevna doza je 4 tablete - 2 tablete 2 puta dnevno. Glibomet je prvi kombinovani lijek za snižavanje šećera registrovan u Rusiji. Rezultati kliničkih studija dokazali su njegovu visoku efikasnost, sigurnost, izvrsnu toleranciju i jednostavnost upotrebe kod pacijenata s dijabetesom tipa 2 (M. B. Antsiferov, A. Yu. Mayorov, 2006). Istovremeno, pokazalo se da je prosječna dnevna doza svakog supstrata koji čini lijek dva puta niža od doze korištene u prethodnoj monoterapiji, a učinak snižavanja šećera bio je znatno veći. Pacijenti su primijetili smanjenje apetita, stabilizaciju težine i odsutnost hipoglikemijskih stanja.
Glitazoni (senzibilizatori) predstavljaju novu klasu lijekova koji povećavaju osjetljivost tkiva na inzulin i pokazali su se efikasnima u liječenju dijabetesa tipa 2 (Clifford J. Bailey i sur., 2001). Lijekovi ove skupine (pioglitazon, rosiglitazon) sintetički su geli nuklearnih receptora g aktivirani proliferatorom peroksisoma (PPARg). Aktivacija PPARg mijenja ekspresiju gena koji su uključeni u metaboličke procese kao što su adipogeneza, prijenos signala inzulina, transport glukoze (Y. Miyazaki i sur., 2001), što dovodi do smanjenja otpornosti tkiva na djelovanje inzulina u ciljanim stanicama. U masnom tkivu, dejstvo glitazona dovodi do inhibicije procesa lipolize, do nakupljanja triglicerida, što rezultira smanjenjem nivoa FFA u krvi. Zauzvrat, smanjenje razine FFA u plazmi potiče aktiviranje mišića glukoze i smanjuje glukoneogenezu. Budući da FFA imaju lipotoksični učinak na β-ćelije, njihovo smanjenje poboljšava funkciju posljednjih.
Glitazoni su u stanju povećati ekspresiju i translokaciju transportera glukoze GLUT4 na površini adipocita kao odgovor na djelovanje inzulina, koji aktivira iskorištavanje glukoze u masnom tkivu. Glitazoni utiču na diferencijaciju preadipocita, što dovodi do povećanja udjela manjih, ali osjetljivijih na učinke ćelija inzulina. In vivo i in vitro glitazoni smanjuju ekspresiju leptina i tako posredno utječu na masu masnog tkiva (B. M.Spiegelman, 1998), a također doprinose diferencijaciji smeđeg masnog tkiva.
Glitazoni poboljšavaju iskorištavanje glukoze u mišićima. Kao što je poznato, kod pacijenata sa dijabetesom tipa 2, dolazi do kršenja inzulinskog djelovanja fosfatidilinozitol-3-kinaze inzulina u mišićima. Uporedna studija pokazala je da se naspram pozadine terapije troglitazonom aktivnost fosfatidilinozitol-3-kinaze potaknuta insulinom povećala gotovo 3 puta. Na pozadini terapije metforminom, nisu primijećene promjene u aktivnosti ovog enzima (Y. Miyazaki i sur., 2003).
Rezultati laboratorijskih istraživanja sugeriraju da glitazoni (rosiglitazon) imaju zaštitni učinak na β-stanice, sprječavaju smrt β-stanica pojačavanjem njihove proliferacije (P. Beales i sur., 2000).
Djelovanje glitazona usmjereno na prevladavanje inzulinske rezistencije i poboljšanje funkcije β-stanica ne samo da vam omogućava održavanje zadovoljavajuće kontrole glikemije, nego također sprečava napredovanje bolesti, daljnje smanjenje funkcije β-stanica i napredovanje makrovaskularnih komplikacija. Djelujući na gotovo sve komponente metaboličkog sindroma, glitazoni potencijalno smanjuju rizik od razvoja kardiovaskularnih bolesti.
Trenutno su registrovana i odobrena za upotrebu dva leka iz grupe tiazolidindiona: pioglitazon (aktos) i rosiglitazon.
Indikacija za upotrebu glitazona kao monoterapije prvi je otkriveni dijabetes tipa 2 s znakovima otpornosti na inzulin s neučinkovitom režimom prehrane i vježbanja.
Kao kombinirana terapija, glitazoni se koriste u nedostatku odgovarajuće glikemijske kontrole pri uzimanju derivata metformina ili sulfoniluree. Za poboljšanje kontrole glikemije možete koristiti trostruku kombinaciju (glitazoni, metformin i sulfonilureje).
Učinkovita i odgovarajuća kombinacija glitazona i metformina. Oba lijeka imaju hipoglikemijski i hipolipidemični učinak, ali mehanizam djelovanja rosiglitazona i metformina je različit (V. A. Fonseca i sur., 1999). Glitazoni prvenstveno poboljšavaju inzulinski unos glukoze u skeletni mišić. Djelovanje metformina usmjereno je na suzbijanje sinteze glukoze u jetri. Studije su pokazale da upravo glitazoni, a ne metformin, mogu povećati aktivnost fosfatidilinozitol-3-kinaze, jednog od glavnih enzima za prijenos inzulinskog signala, više od 3 puta. Pored toga, dodavanje glitazona terapiji metforminom dovodi do značajnog poboljšanja funkcije β-ćelija u poređenju s terapijom metforminom.
Trenutno je razvijen novi kombinirani lijek - avandamet. Predložena su dva oblika ovog lijeka s različitom fiksnom dozom rosiglitazona i metformina: rosiglitazon 2 mg i 500 mg metformin i rosiglitazon 1 mg u kombinaciji s 500 mg metformina. Preporučeni režim je 1-2 tablete 2 puta dnevno. Lijek ima ne samo izraženiji učinak snižavanja šećera u poređenju s djelovanjem svake komponente zasebno, već smanjuje i volumen potkožnog masnog tkiva. Godine 2002. avandamet je registrovan u SAD-u, 2003. godine - u evropskim zemljama. U skoroj budućnosti očekuje se pojava ovog alata u Rusiji.
Kombinacija glitazona sa derivatima sulfoniluree omogućava djelovanje na dvije glavne karike u patogenezi dijabetesa tipa 2: aktiviranje sekrecije inzulina (derivati sulfoniluree) i povećanje osjetljivosti tkiva na djelovanje inzulina (glitazon). U skoroj se budućnosti očekuje pojava kombiniranog lijeka avandaril (rosiglitazon i glimepirid).
Međutim, kako pokazuju rezultati studije provedene na pacijentima s dijabetesom tipa 2 koji su primali monoterapiju sa sulfonilureama i dekompenziranim metabolizmom ugljikohidrata, dodavanje rosiglitazona (avandium) dovelo je do značajnog smanjenja razine HbA1c i glikemije 2 sata nakon punjenja glukozom (Tabela 2).
Nakon 6 mjeseci kombinirane terapije, kompenzacija metabolizma ugljikohidrata postignuta je kod 50% bolesnika (I. V. Kononenko, T. V. Nikonova, O. M. Smirnova, 2006).Poboljšanje stanja metabolizma ugljikohidrata praćeno je povećanjem osjetljivosti tkiva na djelovanje endogenog inzulina i smanjenjem bazalne i postprandijalne hiperinzulinemije (Tabela 3). Rezultati našeg istraživanja pokazali su dobru podnošljivost kombinacije rosiglitazona sa preparatima sulfoniluree.
Sljedeće prednosti kombinirane terapije za snižavanje šećera s derivatima sulfonilureje i glitazona mogu se razlikovati u usporedbi sa monoterapijom sulfonilurejom:
- najbolja nadoknada dijabetesa uz pravovremeno imenovanje kombinirane terapije,
- sprečavanje razvoja hiperinzulinemije, smanjenja otpornosti na inzulin,
- poboljšanje funkcije β-ćelija - čime se postiže sposobnost odgađanja prelaska na terapiju inzulinom.
Dakle, cilj liječenja dijabetesa tipa 2 je postizanje i održavanje efikasne kontrole razine glukoze u krvi, jer rizik od razvoja i napredovanja komplikacija dijabetesa tipa 2 i prognoza bolesti izravno ovise o kvaliteti glikemijske kontrole i razini HbA1c. Da bi se postigla kompenzacija za metabolizam ugljikohidrata, može se predložiti sljedeći algoritam za liječenje bolesnika s dijabetesom tipa 2, ovisno o razini glikoziliranog hemoglobina (vidjeti Sliku 2). Kombinirana terapija jedna je od glavnih faza u liječenju pacijenata s dijabetesom tipa 2 i treba je koristiti u ranijim fazama nego što je uobičajeno propisano, jer vam to omogućava postizanje najefikasnije kontrole glikemije, kao i učinkovito djelovanje na metabolički sindrom. Nadalje, kombinirani pripravci s fiksnom dozom sastavnih sastojaka imaju nekoliko prednosti.
- Zbog nižih terapijskih doza kombinovanih lijekova, njihova tolerancija je bolja i uočene su manje nuspojava nego kod monoterapije ili uz odvojeno propisivanje kombinovanih lijekova.
- Kod uzimanja kombiniranih lijekova postoji veća usklađenost s obzirom na to da se smanjuje broj i učestalost uzimanja tableta.
- Upotreba kombiniranih lijekova omogućava propisivanje trokomponentne terapije.
- Prisutnost različitih doza lijekova koji čine kombinirani lijek omogućava fleksibilniji odabir optimalnog omjera kombiniranih lijekova.
I. V. Kononenko, kandidat medicinskih nauka O. M. Smirnova, doktor medicinskih nauka, ESC RAMS, Moskva
Lijekovi za snižavanje šećera za dijabetes druge - Lijekovi za snižavanje šećera nove generacije za dijabetes 2.
Da bi se metabolizam pacijenta sa dijabetesom tipa 2 regulirao što preciznije, ljekari koriste kombinacije visoko specijaliziranih lijekova od kojih svaki „pogađa svoju metu“. Actos® i drugi glitazoni ne samo da povećavaju osjetljivost tkiva na inzulin, već i smanjuju brzinu stvaranja glukoze u jetri, kao i smanjuju rizik od kardiovaskularnih komplikacija.
Ovo je inovativni dvofazni proizvod zasnovan na sigurnim biljnim komponentama. U prvoj fazi terapeutski učinak provodi se korištenjem dijetalne prehrane, korekcije načina života i drugih postupaka.
Koji su lijekovi za dijabetes bolji i efikasniji? U ovoj situaciji osoba razvija pretilost, posebno ramena, ruke i trbuh rastu.
Suština pitanja
Čovjeku je potrebna glukoza kao gorivo, a ona se proizvodi iz ugljikohidrata dobivenih hranom i distribuira se po tijelu uz pomoć krvi. A da bi se svaka ćelija zasitila potrebnom energijom, u rad je uključen i pankreas koji počinje stvarati inzulin. Ovaj hormon takođe pomaže glukozi.
Nedovoljna razina šećera prijeti ne samo komi, već i činjenici da može doći do smrtnog ishoda.
Glikoglikemija nastaje zbog nedovoljnog šećera, koji je uključen u prehranu, ili zbog previše aktivne proizvodnje inzulina.
Dijabetes melitus je podijeljen u 2 vrste:
- Prvi je oblik ovisan o insulinu. U tom su slučaju bolesni primorani da ubrizgavaju inzulin u jednakim periodima kako bi mogli prerađivati potrebnu količinu glukoze. Doziranje određuje lekar.
- Oblik koji nije ovisan o insulinu.
Ako ima previše inzulina, tada jetra pokušava uspostaviti ravnotežu stvarajući glikogen. Ali ako ga nema ili ga je premalo, lijekovi će doći u pomoć.
Hipoklikkimija se uglavnom javlja zbog:
- pogrešno izračunata doza inzulina,
- snižavanje šećera u krvi, najčešće nakon konzumiranja alkohola,
- dugo gladovanje, loša prehrana, uključujući dijetu,
- visoka fizička aktivnost koja je dovela do nedostatka glukoze i glikogena,
- terapija lijekovima, koja uključuje lijekove koje je teško kombinirati s lijekovima dizajniranim za liječenje dijabetesa, na primjer, Aspirin, Allopurinol.
Ako osoba nema dijabetes, tada hipoglikemija može izazvati bilo koju bolest povezanu s endokrinim sistemom.
Stanje hipoglikemije može imati 3 stupnja ozbiljnosti, a što je niža razina šećera, opasnije je stanje i simptomi izraženiji:
- Pokazatelj je ispod norme od 3,8 mmol / l, počinju mučnina, nervoza, zimica, trbuh usana ili prstiju - tako se manifestira blaga faza.
- S umjerenom ozbiljnošću teško se koncentrirati, misli se zbunjuju, osoba je previše raspoložena. Počinju glavobolje, oslabljena je koncentracija pokreta, teško je razgovarati, postoji snažna slabost.
- Najozbiljnije stanje, kada se razina šećera spusti ispod 2,2 mmol / l, prate pad svijesti, konvulzije, epileptični napadi i padanje u komu. Tjelesna temperatura izrazito je smanjena. Periferne žile počinju se razgrađivati, što može dovesti do sljepoće i angiopatije.
Hipoglikemijski lijekovi pomažu u održavanju tijela da ga ne čine previše opasnim. Važno je primijetiti početak bolesti i poduzeti hitne mjere za njegovo uklanjanje. Najefikasniji u ovom slučaju je glukagon. Lijek je hormon koji luči gušteraču, a također potiče stvaranje glukoze u jetri.
Ako dijabetičar ne može jesti ili se probudi, najsigurniji način je ubrizgavanje otopine glukagona intramuskularno, intravenski ili subkutano. Djeluje 20 minuta, a kada lijek ima efikasan učinak, žrtvi se mora dati hrana s probavljivim ugljikohidratima.
Kada ovo sredstvo uđe u tijelo, doprinosi povećanju koncentracije glukoze i dolazi do povećanja glukoneogeneze, odnosno stvaranja glukoze u jetri.
Lijek ublažava grčeve, njegov poluživot, kada uđe u krvnu plazmu, iznosi od 3 do 6 minuta.
Brzo očistite creva za analni
Zbog normalizacije proizvodnje inzulina kod pacijenta smanjuje se pretjerani apetit, što je vrlo korisno za dijabetičare i one koji su pretili ili pretili. Lijekovi za snižavanje šećera ove vrste propisani su u sljedećim slučajevima: U nekim slučajevima su sulfonamidi propisani u kombinaciji sa inzulinom.
- Najbolji novi lijekovi za dijabetes tipa 1 i 2.
- Savremene metode lečenja dijabetesa tipa 2
Ova grupa fondova uključuje Januvia, Galvus, Saksagliptin. na sadržaj Budući da postoji toliko lijekova za snižavanje šećera u krvi, odlučio sam da vam ih prvo predstavim. Radi vaše udobnosti, u zagradama ću navesti najpopularnije trgovačko ime, ali zapamtite da ih ima još mnogo.
Uobičajeno je da se inzulin klasificira ovisno o trajanju djelovanja u nekoliko vrsta: Izbor optimalnog lijeka, izbor doze i režima liječenja donosi endokrinolog. Stoga sam se odlučio na ovo: ukratko razgovaram o određenom lijeku i odmah dajem link na članak u kojem je sve detaljno opisano.
Kombinirani lijekovi za snižavanje šećera pogodniji su jer je doza svake komponente manja od one koju bi uzeli "pojedinačno". Slijedite vezu i dobiti ćete više informacija o hipoglikemiji.
Liječenje dijabetesa plantain
Kako se ne zbuniti u takvoj raznolikosti i odabrati prave lijekove za snižavanje šećera? Iz tog razloga se mora strogo poštovati doziranje koje propiše liječnik, a ne samoliječenje.
Jasno je da oni lijekovi koji su propisani za liječenje dijabetesa tipa 2 apsolutno nisu pogodni za dijabetičare u čijem se tijelu inzulin ne proizvodi. Predstavnici meglitinida su preparati Novonorm i Starlix. Osim toga, neki pacijenti doživljavaju debljanje.
Podsjetim, prijatelji, da svaki lijek ima svoje međunarodno ne-vlasničko ime, ukratko se naziva INN. Starlix® je siguran za oštećenje bubrežne i jetrene funkcije, ne dovodi do povećanja kilograma i smanjuje rizik od hipoglikemije.
Liječenje i ishrana za dijabetes
A već se 1923. proširila po cijelom svijetu. Zbog toga se bolje podnose, imaju manje nuspojava nego kod monoterapije ili kad dijabetičar uzima nekoliko lijekova odvojeno.
Ali u nekim je situacijama čak i uzimanje oralnih lijekova neefikasno. Pacijenti s dijabetesom tipa 2 mogu dugo uzimati tablete za snižavanje šećera i održavati normalne vrijednosti glukoze u krvi samo slijedeći dijetu s malo ugljikohidrata i dovoljnu tjelesnu aktivnost.
- Sredstva za suzbijanje dijabetesa tipa 2, lista pilula
- Lijekovi za snižavanje šećera u krvi za dijabetes tipa 2
- Metformin - pomoći će kod dijabetesa
- U SAD se liječi dijabetes, američke tablete i
- Liječenje dijabetesa - Lijekovi za smanjenje dijabetesa tipa 2
- Lijekovi za smanjenje dijabetesa tipa 2
Ovaj lijek neće sniziti glukozu ispod njegove fiziološki normalne razine, a ako se pacijent liječi samo s njim, nikad neće imati hipoglikemiju. Lijek se za sada prodaje samo na službenoj web stranici proizvođača.
Lijekovi protiv dijabetesa protiv trofičnog ulkusa
Sjajni predstavnici ove grupe su Glucobay i Miglitol. Međutim, to ne utječe značajno na podatke o uporabi ovih lijekova u bolesnika s dijabetesom tipa 2. Tablica 5 prikazuje podatke o broju pacijenata koji su podvrgnuti početno-bolusnom dijabetesu melitusu. Stoga inhibitori DPP-4 i agonisti GLP-1 postepeno zauzimaju svoje mjesto u strukturi liječenja pacijenata s dijabetesom tipa 2. Udio inhibitora DPP-4 i agonista GLP-1 u liječenju bolesnika s dijabetesom tipa 2 i dalje je neznatan i ne prelazi 0,2%.
Ova pozicija ima razumne razloge: budući da dijabetes tipa II nije u svim situacijama povezan s nedostatkom inzulina, prekomjerna proizvodnja ovog hormona neće poboljšati situaciju u kojoj stanice nisu osjetljive na njega. Novonorm® zahtijeva odabir doze, ali, kao i prethodni lijek, ne izaziva hipoglikemiju. Koristi se kako u monoterapiji (kada se koristi samo jedan lijek), tako i u kombinaciji s metmorfinom ili inzulinom.
Stoga ćemo pokušati dati pregled najpopularnijih lijekova za dijabetes i započeti s lijekovima koji se koriste za liječenje dijabetesa tipa 2. Ovi su čimbenici važan preduvjet povećanja broja pacijenata s dijabetesom.
Medicinske indikacije
Liječenje glukagonom propisano je ako:
- snižen šećer u krvi
- potrebna je šok-terapija za mentalne bolesti,
- kao pomoćno pomagalo tokom dijagnoze želuca, creva, radiološkom metodom.
Potrebno je obnoviti glikogen u jetri i spriječiti sekundarnu hipoglikemiju nakon primjene lijeka, liječnik propisuje ugljene hidrate.
Nakon što lijek uđe u tijelo, mogu se pojaviti neke nuspojave koje uzrokuju nelagodu:
- mučnina i povraćanje
- alergijske reakcije u obliku osipa, svrbeža, rjeđe - angioedema,
- smanjenje pritiska.
Postoji kategorija ljudi koja ne bi trebala biti liječena glukagonom. Lijek je kontraindiciran ako postoje:
- preosjetljivost na bilo koju komponentu ovog lijeka,
- problema sa nadbubrežnom žlezdom,
- hronična hipoglikemija različite prirode, uzroke utvrđuje lekar.
Za vrijeme trudnoće i dojenja liječenje lijekom nije preporučljivo, ali ako je neophodno, tada se može primjenjivati samo u najekstremnijim slučajevima.
Ovo hipoglikemijsko sredstvo je prah zapečaćen u ampuli, oni imaju i dodatne sastojke ovisno o broju lijeka: laktozu, glicerin, fenol.
Prašak je i u obliku jednostruke doze sa otapalom, i u višekratnoj upotrebi. Treba ga čuvati na temperaturi od 2-8 stepeni Celzijusa i ne ostavljati ga na jakom suncu.
Upute za upotrebu
Otopina je pogodna za upotrebu samo u roku od 24 sata. Lijek je dizajniran za učinkovito djelovanje, tako da ako je osoba izgubila svijest zbog bolesti, trebao bi se probuditi nakon 5 minuta, a nakon 20 minuta već se može koncentrirati i jasno odgovoriti na pitanja. Ali ako se pacijent još uvijek ne poboljša, morate nazvati liječnika za njega, a najvjerovatnije će vam trebati intravenozno ubrizgati glukozu ili dekstrozu.
Glukoza mora stalno biti prisutna u krvi, lijek je neophodan kada je njena koncentracija snižena. Tablete glukoze se vrlo brzo apsorbuju u krv, a njegov pozitivan učinak počinje brzo zbog činjenice da ne prolazi ni kroz koje procese u jetri. Već u početnoj fazi - kada uđe u usta - dio glukoze kroz sluznicu ulazi u krvotok, a preostali dio iz želuca i crijeva brzo se apsorbira, a učinak će biti izvrstan, jer šećer u krvi raste čak i ako su pokazatelji niski, a pacijentovo stanje dovedeno do takav stupanj da gušterača ne proizvodi inzulin, ako je dijabetes tipa II, kod pacijenata s dijabetesom tipa I inzulin u organizmu potpuno nema.
Kada šećer ne padne ispod normalne, glukoza na pacijenta s dijabetesom tipa II neće imati mnogo efekta, jer proizvodi inzulin gušterače.
Tko ima dijabetes tipa I, glukoza i 1 g toga povećaće šećer za 0,28 mmol / l, ali potrebna količina mora se tačno izračunati.
Glukoza se proizvodi ne samo u tabletama, već i kao tečna otopina.
Ovaj je oblik naročito potreban ako osoba ima umjeren ili težak oblik bolesti, a on nije u stanju progutati lijek.
Najpovoljniji oblik glukoze je gel, oni trebaju podmazati desni i obraze na svojoj unutarnjoj površini, tada se pacijent u ozbiljnom stanju neće moći udaviti i nakon 5 minuta će se oporaviti.
Neophodno je da oni koji imaju niske vrijednosti šećera uvijek sa sobom imaju hipoglikemijske agense, kao i napomenu koja upozorava druge na bolest i šta treba učiniti ako osoba onesvijesti zbog napada bolesti.