Torvacard "ili" Atorvastatin "
Naši čitaoci su uspješno koristili Aterol za snižavanje holesterola. Uvidjevši popularnost ovog proizvoda, odlučili smo ga ponuditi vašoj pažnji.
Torvacard je lijek sa statinom. Kao aktivni sastojak, lek Torvacard sadrži Atorvastatin koji ima efekat snižavanja holesterola. Lijek proizvodi češka kompanija "Zentiva" u obliku tableta koje sadrže 10, 20 i 40 mg. Atorvastatin efikasno smanjuje nivo lipoproteina i holesterola u krvnoj plazmi.
- Indikacije
- Prehrana za visoki holesterol
- Pravila za propisivanje lijeka
- Kada ne biste trebali koristiti Torvacard?
- Thorvacard tokom trudnoće i dojenja
- Kako uzeti Torvacard?
- Posebno opasne nuspojave
- Neke indikacije za liječenje statinom
- Analozi Torvacarda i cijene lijekova
- Na pozadini hipohoterološke prehrane sa genetski određenim porastom holesterola miješana hiperholesterolemija.
- Sa povećanjem serumskih indeksa triglicerida i dibetalipoproteinemije.
- Vaskularne i srčane bolesti kod pacijenata s visokim rizikom za razvoj ishemijskih komplikacija - dob nakon 55 godina, endokrinološke bolesti, periferne vaskularne bolesti.
- U prevenciji sekundarnih komplikacija nakon akutnih ishemijskih stanja.
Atorvastatin
Lijek je statin i namijenjen je niži holesterol. Prodaje se u ljekarnama u obliku tableta. Sastav sadrži glavnu aktivnu komponentu atorvastatin u količini od 10 ili 20 mg po tableti. Uz to, nalaze se pomoćne komponente magnezijum stearat, opadra, škrob, celuloza, kalcijum karbonat i laktoza.
Alat je indiciran za sljedeća patološka stanja:
- Za snižavanje holesterola u krvi.
- U slučaju kad dijetalna terapija ne pomaže.
- Za liječenje u kombinaciji sa dijetalnom terapijom.
Postoji niz kontraindikacija kod kojih ne možete uzimati ovaj lijek. Među njima su:
- Djeca mlađa od 18 godina.
- Trudnoća i dojenje.
- Žene koje u reproduktivnoj dobi ne uzimaju kontracepcijske tablete.
- Teška patologija jetre i bubrega.
- Manjak laktaze.
- Osjetljivost na komponente.
Izuzetno oprezno, ljekari propisuju lijekove za ozbiljne hirurške operacije i za vrijeme rehabilitacije, za ozljede, epilepsiju, dijabetes melitus i neke bolesti štitnjače.
Neki pacijenti prijavljuju pojavu nuspojava. Tu spadaju:
- Debljanje
- Pogoršanje gihta.
- Alergijske reakcije.
- Hipoglikemija.
- Smanjena seksualna želja, nemoć
- Krvarenje.
- Bolesti mišića i zglobova.
- Grčevi.
- Krvarenje desni.
- Poremećaji stolice, bolovi u trbuhu, žgaravica, mučnina.
- Anemija
- Kršenja ukusa.
- Glavobolja i vrtoglavica.
Ljekari napominju da kad se pojave nuspojave postoji vjerojatnost njihova intenziviranja, pa ponekad smanjuju doziranje ili propisuju drugačiji režim liječenja.
Lijek se izdaje na recept. Približni trošak u ljekarnama je oko 150 rubalja po pakovanju od 10 mg.
Koja je razlika između lijekova
Lijekovi su usmjereni na liječenje istih problema, imaju istu aktivnu komponentu. Međutim, atorvastatin se prodaje u formatu od 10 ili 20 mg po tableti, a Torvacard se može naći u prodaji u 10, 20 ili 40 mg.
Njihova cijena je malo drugačija. Torvacard je skuplji, oko 300 rubalja po 10 mg. Atorvastatin je jeftiniji - oko 150 rubalja za istu dozu.
Koje je bolje odabrati
Ljekari često propisuju jedan ili drugi lijek na osnovu ličnog iskustva.Ako je osoba ranije imala neugodne posljedice dok je uzimala jedan ili drugi lijek, onda se više ne propisuje.
Općenito, oba lijeka su slična i po djelovanju i u aktivnim tvarima nema mnogo razlike koju kupiti, ne. Najčešće se pacijenti upute dostupnosti lijeka u apoteci u ovom trenutku. Ako jedan od njih nije, onda ga možete zamijeniti drugim. Međutim, ako osoba želi promijeniti lijekove tokom liječenja, tada se treba konzultirati s liječnikom.
Atoris: opis, sastav, primjena
Farmakološke kompanije nude mnogo lijekova za borbu protiv ateroskleroze i visokog kolesterola. Kako odabrati najučinkovitije i najsigurnije?
Atoris, lijek koji u organizmu snižava holesterol, veoma je popularan. Spada u grupu statina. Aktivna supstanca je atorvastatin. Inhibira sintezu holesterola inhibicijom enzima HMG CoA reduktaze, pomaže u smanjenju njegove razine u krvi. Smanjuje količinu lipoproteina niske gustine LDL kolesterola štetnih za ljude i obrnuto, povećava koncentraciju HDL-a, stimulirajući njegovu anti-aterosklerozu. Aktivni lijek Atorvastatin smanjuje koncentraciju supstanci koje stvaraju rezervu masnog tkiva u tijelu.
Atoris pripada statinima 3. generacije, to jest, prilično je djelotvoran.
Dostupno u tabletama od 10, 20, 30, 60 i 80 ml slovenačke farmakološke kompanije KRKA.
Atoris preporučuje upotrebu pacijenata sa aterosklerozom i bolesnika sa velikom koncentracijom holesterola u krvi.
U početku su lijekovi stvoreni kao jeftiniji analog skupog i široko istraženog proizvoda Liprimar proizvođača njemačke kompanije Pfizer. Ali, zahvaljujući uspješnoj akciji, zauzela je svoju nišu među farmakološkom proizvodnjom statina.
Uobičajeni zamenici Atorisa
Svi analozi imaju atorvastatin kao glavnu supstancu.
- Liprimar - Pfizer, Njemačka.
Učestvovao u mnogim kliničkim ispitivanjima. Dokazao se kao sigurno i efikasno sredstvo. Ima visoku cijenu.
- Torvacard - Zentiva, Slovenija.
Sastav identičan Atorisu. Popularno kod pacijenata u Rusiji.
- Atorvastatin - ZAO Biocom, Alsi Pharma, Vertex - svi ruski proizvođači. Lijek je u Rusiji veoma popularan zbog niske cijene.
Mnogi se pacijenti pitaju: Atoris ili Atorvastatin, što je bolje? Odgovor na ovo pitanje je nedvosmislen. Sastav oba lijeka je ista aktivna supstanca. To čini njihove postupke identičnim. Razlika između njih u kompaniji i zemlji proizvođača.
- Atomax - Hetero droga ograničena, Indija. Razlikuje se od Atorisa po samo maloj dozi od 10-20 mg. Preporučuje se za prevenciju ateroskleroze u starijih bolesnika.
- Ator - CJSC Vector, Rusija.
Predstavljeno u samo jednoj dozi - 20 mg. Treba koristiti nekoliko tableta za dobivanje potrebne doze.
Analozi s drugom aktivnom tvari
Sastav ovih lijekova uključuje još jedan statin.
Livazo - Pierre Fabre Recordati, Francuska, Italija.
Crestor - Rusija, Velika Britanija, Nemačka.
Simgal - Češka, Izrael.
Simvastatin - Srbija, Rusija.
Ali vrijedi zapamtiti da je simvastatin lijek prve generacije.
Članak pružio Filzor.ru
Da biste smanjili nivo koncentracije i kontrolirali pokazatelje lipida, holesterola i triglicerida u krvi, propisajte lijekove koji spadaju u kategoriju statina. Upečatljiv primer su Atoris i Atorvastatin. Oba lijeka imaju istu aktivnu supstancu, u obliku tablete za otpuštanje. Njihov terapeutski učinak je isti. Jedina razlika je u farmaceutskim kompanijama i cijenama.
Samo lekar koji leči može utvrditi koji je lek poželjniji i efikasniji za pacijenta - Atoris ili Atorvastatin.
Oblik oslobađanja Atorisa - filmom obložene tablete.Glavni aktivni sastojak je atorvastatin. Jedna kapsula sadrži 10, 20, 30, 40, 60 i 80 mg ove supstance. Pakovanje uključuje 10, 30, 60 i 90 komada.
Lijek inhibira proizvodnju kolesterola zahvaljujući sintezi enzima koji smanjuje njegovu koncentraciju u krvnoj plazmi. Razina štetnih za tijelo lipoproteina smanjuje se zbog utjecaja aktivne tvari na LDL receptore. U ovom slučaju, naprotiv, dolazi do povećanja koncentracije lipoproteina visoke gustoće (HDL), koji stimuliraju antiaterosklerotski učinak. Lijek pomaže smanjiti količinu spojeva koji stvaraju rezervu masti.
Indikacije za upotrebu:
- primarna hiperlipidemija,
- hiperholesterolemija,
- hipertrigliceridemija,
- prevencija bolesti srca i krvnih žila, posebno kod osoba koje su u riziku (od 55. godine, prisutnosti dijabetes melitusa, visokog krvnog pritiska, pušačkih navika, genetske predispozicije),
- prevencija komplikacija patologija srca i krvnih žila, uključujući moždani udar, srčani udar, anginu pektoris i druge.
Tablete su namijenjene upotrebi prije jela ili nakon. Isprva je propisano 10 mg, ali tada se doza može povećati na 80 mg. Zavisno od efikasnosti tretmana. Pozitivne promjene se primjećuju nakon 2 tjedna sistematske primjene lijeka.
Kontraindikacije za upotrebu:
- mišićna patologija
- ciroza jetre
- ozbiljno zatajenje jetre
- bolest jetre u akutnom stadijumu (posebno za hepatitis različite etiologije),
- nedostatak laktaze, pojedinačna netolerancija na laktozu,
- povećana individualna osjetljivost na lijek i njegove komponente.
Za djecu mlađu od 18 godina, kao i za žene tijekom trudnoće i dojenja, proizvod nije pogodan. S oprezom ga treba uzimati kod hroničnog alkoholizma, teške neravnoteže elektrolita, patologija endokrinog sistema i metabolizma, teških zaraznih bolesti, epilepsije, hipotenzije.
Ono što je zajedničko
Atorvastatin je glavni aktivni sastojak oba lijeka, pa je farmakološki učinak isti. Sastoji se u sljedećem:
- snižavanje holesterola u krvi,
- smanjenje koncentracije lipoproteina u krvi,
- inhibicija prekomernog rasta ćelijskih struktura zidova krvnih žila,
- proširenje lumena krvnih žila,
- smanjenje viskoznosti krvi, suzbijanje djelovanja nekih komponenti odgovornih za njegovu koagulabilnost,
- smanjenje vjerovatnoće za razvoj komplikacija povezanih s koronarnom bolešću.
S obzirom na ovaj farmakološki učinak, oba statina propisuju se ljudima u odrasloj ili starosti, a puno rjeđe mladim ljudima. Indikacije za upotrebu u lijeku Atoris i Atorvastatin gotovo su iste. Lijekovi se preporučuju i u terapeutske i u profilaktičke svrhe.
Značajka oba statina je trajanje njihove upotrebe. U ranim fazama liječnik propisuje minimalnu dozu, ali tada se može povećati za kontrolu kolesterola u krvi. Kurs će biti dugačak, a ponekad su potrebni i lijekovi za cjeloživotno korištenje. U ovom se slučaju periodično obavlja laboratorijska analiza krvnih parametara.
Razvoj nuspojava u Atorisu i Atorvastatinu je također sličan zbog iste aktivne komponente. Oni uključuju efekte lekova na:
- nervnog sistema - glavobolje, astenija, problemi sa spavanjem, razdražljivost, drhtanje udova, problemi sa pamćenjem,
- kardiovaskularni sistem - snižavanje ili povećanje krvnog pritiska, ubrzani rad srca,
- probavni sistem - pojava neobjašnjivih bolova u trbuhu i ispod rebara sa desne strane, žgaravica, mučnina, povraćanje, belching, pojačano stvaranje gasova, naizmenično proliv i zatvor, ponekad hepatitis, holecistitis, pankreatitis, zatajenje jetre,
- mokraćni i reproduktivni sistem - zatajenje bubrega, smanjena potencija, libido,
- mišićno-koštani sistem - bolovi u zglobovima, mišićima, kostima, kičmi,
- hematopoetski sistem - trombocitopenija (ponekad),
- koža - osip, svrab, piling zbog alergijske reakcije,
- čulni organi - poremećaj smještaja, problemi sa sluhom.
Ako se zbog uzimanja Atorisa ili Atorvastatina pojave neželjene posljedice, tada je potrebno prekinuti uporabu lijekova i otići u bolnicu. Preporuke lekara su: smanjenje doze, zamjena analognim ili potpuno ukidanje statina.
Koja je razlika
Razlika između Atorisa i Atorvastatina je koncentracija aktivne aktivne tvari. Prva ima širi asortiman od 10, 20, 30, 40, 60 i 80 mg, dok druga ima samo 10 i 20 mg. S prilagođavanjem doze, Atoris će biti prikladniji.
Druga razlika je proizvođač. Atorvastatin proizvode Biocom, Vertex, Alsi Pharma, odnosno ruske kompanije. Atoris proizvodi Krka u Sloveniji.
Što je jeftinije
Atoris se može kupiti u Rusiji po 400-600 rubalja po pakovanju sa 30 tableta koje sadrže 10 mg glavne komponente. Ako odaberete isti broj kapsula, ali s koncentracijom od 20 mg, tada će trošak biti do 1000 rubalja.
Atorvastatin-teva u Rusiji se prodaje oko 150 rubalja po pakovanju sa tabletama od 10 mg.
Opis akcije
Atorvastatin (Atoris) je sintetički selektivni inhibitor 3-hidroksi-3-metilglutarila koenzima A (HMG-CoA), koji inhibira konverziju HMG-CoA u prekursore mevalonatnog sterola. Lijek smanjuje koncentraciju holesterola u ćelijama jetre, kao rezultat, povećava se ekspresija LDL receptora (lipoproteinski receptori niske gustine - "loš" holesterol), što povećava unos i katabolizam LDL-a, a LDL čestice se apsorbiraju. Atorvastatin uzrokuje značajno smanjenje ukupnog kolesterola i LDL kolesterola. Pored toga, smanjuju se i VLDL holesterol (lipoproteini vrlo niske gustine), apolipoprotein B i trigliceridi. Atorvastatin smanjuje rizik od ishemijskih epizoda u roku od 16 tjedana nakon akutnog koronarnog sindroma, kao i rizik od kardiovaskularnih komplikacija kod pacijenata s arterijskom hipertenzijom. 95-99% leka se apsorbuje iz gastrointestinalnog trakta, izlučuje iz tela ćelijama sluzokože želuca i creva. Nakon prvog prolaska apsolutna bioraspoloživost iznosi oko 12%, inhibitorna aktivnost protiv HMG-CoA reduktaze je oko 30% (oko 70% ove aktivnosti pripada metabolitima Atorvastatina). Vrijeme postizanja maksimalne koncentracije je 1-2 sata. Otprilike 98% lijeka veže se za proteine u plazmi. Atorvastatin se metabolizira u jetri do aktivnih metabolita. U metabolizmu lijeka sudjeluje uglavnom CYP3A4. Poluvrijeme života je 14 sati. Inhibicijski učinak HMG-CoA traje 20-30 sati zbog aktivnih metabolita. Približno 98% lijeka se izluči u žuči. U bolesnika s kroničnom alkoholnom bolešću jetre, farmakokinetika Atorvastatina značajno se mijenja (prosječna maksimalna koncentracija povećava se oko 16 puta, a površina ispod krivulje oko 11 puta). Smanjenje nivoa holesterola u serumu primjećeno je otprilike 2 tjedna nakon početka liječenja, a maksimalni učinak se javlja nakon 4-6 tjedana i zadržava se tijekom daljnjeg liječenja. Kada prestanete koristiti lijek, nivo holesterola se vraća u normalu.
Šta je bolji lypimar ili torvakard
U odjeljku Bolesti, lijekovi na pitanje Šta je LIPRIMAR bolji od TORVACARD-a? najbolji odgovor autora Ignata je lypimar mnogo skuplji od torvacarda.
očito predstavnici proizvođača tableta dobro rade s liječnicima, pa propisuju da je skuplja. uzeti torvakard - nije gore
Izvor je sam ljekar
Torvakard proizvodi Zentivu - to su naše bivše socijalističke zemlje, a Lypimar je belgijska kompanija s tvornicama u Americi i Turskoj itd. Aktivna tvar u tim pripravcima je ista - atorvastatin. Ne zavaravajte glavu. pomaže li vam torvakard ?? ako je tako, onda ga popijte. a o alkoholu - ako pijete svaki dan, tada svjedočenje neće biti na bolje. možete piti, ali ne u litrama, a sto grama vina ne škodi, i to ne svaki dan
Upute za upotrebu lijekova
S obzirom na činjenicu da je ateroskleroza smrtonosna bolest, vrijedno je pristupiti liječenju s odgovornošću. Zlatni standard za terapiju su statini.
Mehanizam njihovog djelovanja je isti za cijelu skupinu, a sastoji se u blokadi enzima HMG-CoA reduktaze koji sintetiziraju kolesterol u jetri.
Kada redovito koriste lijekove, pacijenti prilagođavaju omjer frakcija lipida, uključujući inhibiciju holesterola, komponenata niske gustine, triglicerida i Alipoproteina B. Ovi lijekovi minimiziraju rizik od smrtnih komplikacija poput embolije, akutnog infarkta miokarda, gangrene ekstremiteta, ishemijske moždani udar i angina pektoris, prvi put.
Atorvastatin i drugi statini namijenjeni su za oralnu upotrebu. Oni se uzimaju samo uz recept liječnika koji će pažljivo proučiti lipidni profil prije propisivanja, dati savjete o načinu života i prehrambenim podešavanjima jer prekomjerna težina pogoršava učinak lijeka na kolesterol.
Često se bira doza za maksimalnu udobnost pacijenta i nalazi se u jednoj tableti, koja se uzima u bilo koje doba dana, bez obzira na obroke. Potrebno je kontrolna ispitivanja uzimati jednom mjesečno, jer u nedostatku terapijskog efekta, doza se prilagođava.
U težim nasljednim slučajevima količina se povećava na četiri tablete dnevno. U starijih bolesnika propisana minimalna doza se ne prilagođava zbog rizika od zatajenja bubrega. Za djecu doza ne smije biti veća od dvadeset miligrama dnevno. Pacijentima s bolestima jetre, lijek je kontraindiciran.
Mogući razvoj neželjenih reakcija kao što su:
- Glavobolja, poremećaj sna.
- Bol u mišićima, grčevi.
- Mučnina, povraćanje, gorčina u ustima, nadimanje, proliv ili zatvor.
- Svrab kože, urtikarija.
Ulazeći u želudac, tableta se brzo rastvara, ulazeći u krv kroz sluznicu i žureći na mjesto oštećenja. Bioraspoloživost je 12%, izlučuje jetra, poluživot eliminacije je oko 15 sati.
Pacijenti se često zbunjuju prilikom kupovine lijeka, jer cijene lijekova jako variraju, puno je zemalja proizvođača, obilje trgovačkih imena i aktivno je oglašavanje na internetu i televiziji.
Sve ovo pokreće pitanja, koja je razlika između ovog obilja droga.
Prehrana sa visokim holesterolom
Tokom upotrebe Torvacarda stručnjaci preporučuju pridržavanje posebne prehrane koja ima za cilj snižavanje holesterola. Glavna pravila prehrane sa hipohoterolom su:
- maksimalno ograničenje soli
- dnevna prehrana je podijeljena na 5-6 obroka,
- ograničenje ili isključenje životinjskih masti,
- metode kuhanja isključuju prženje, pušenje, kuhanje na roštilju,
- kuhanje treba obavljati kuvanjem, pirjanjem bez upotrebe ulja, pare,
- dijeta treba da sadrži dovoljno povrća, voća, žitarica,
- treba ograničiti upotrebu jaja, maslaca,
- treba isključiti kobasice, posebno dimljene, kobasice, koncentrirane poluproizvode, konzerviranu hranu, masne mliječne proizvode.
Hrana treba sadržavati ne više od 2700 kalorija dnevno. Pridržavanje prehrambenih pravila omogućava vam normalizaciju kolesterola i izbjegavanje vaskularnih komplikacija.Ako terapija dijetama nije dovoljna za snižavanje kolesterola, propisani su statini.
Pravila za propisivanje lijeka
Ako se tretman propisuje prvi put, potrebno je odabrati odgovarajuću dozu lijeka. Liječenje hipoholesterolemije obično započinje minimalnom dozom od 5 ili 10 mg atorvastatina.
Nakon 3-4 tjedna liječenja statinima, prate se vrijednosti kolesterola i jetre.
Ako je nivo holesterola ostao nepromijenjen ili se blago smanjio, doziranje lijeka se povećava. U tom slučaju treba obratiti pažnju na laboratorijske parametre jetre.
Kada ne biste trebali koristiti Torvacard?
Kao i većina statinskih lijekova, Torvacard ima kontraindikacije za upotrebu:
- Netolerancija na jedan od pomoćnih sastojaka ili aktivne tvari.
- Bolesti jetre različitog porekla u aktivnoj fazi.
- Povećanje nivoa jetrenih enzima nepoznatog porijekla za više od tri puta.
- Dobna dob u žena koje ne koriste pouzdane metode kontracepcije.
- Starost do 18 godina.
Gore navedene kontraindikacije su apsolutne, ali postoje bolesti kod kojih je Torvacard prihvatljiv, ali s oprezom. U uputama za upotrebu Torvacarda opisani su sljedeći uvjeti:
- nizak krvni pritisak
- ozbiljna operacija, posebno abdominalna hirurgija,
- generalizovane infekcije - sepsa,
- bolesti mišićno-koštanog sistema
- neravnoteža vode i elektrolita u tijelu,
- bolest jetre u prošlosti
- epilepsija i druge bolesti sa nekontroliranim konvulzivnim napadima,
- dijabetes melitus.
U tim slučajevima primjena Torvacard tableta započinje minimalnim dozama i povećava dozu vrlo pažljivo, promatrajući pacijentovo stanje.
Thorvacard tokom trudnoće i dojenja
Ako je tijekom uzimanja Atorvastatina došlo do trudnoće, liječenje lijekom treba prekinuti. Studije na životinjama pokazale su da lijek može toksično djelovati na plod. Ispitivanja efekata atorvastatina u odnosu na ljude tokom trudnoće nisu provedena. Osim toga, u periodu dojenja, Torvacard se ne koristi, jer nema podataka o sposobnosti statina da se izlučuju zajedno s majčinim mlijekom. Ako je žena uzimala statine prije trudnoće, tada bi trebalo ukinuti prijem sredstava za cijelo razdoblje plodnosti i dojenja. Ateroskleroza je patološki proces koji sporo traje, tako da se neće dogoditi ništa kritično u razdoblju povlačenja lijekova. Nakon prestanka laktacije, lijek Torvacard uzima se u istoj dozi po preporuci ljekara.
Kako uzeti Torvacard?
Torvacard se uzima u bilo koje doba dana - ujutro, uveče ili noću, bez obzira na unos hrane. Torvacard 10 mg je početna doza. U nekim slučajevima je polovina tablete propisana kao početna doza. Ako doza od 10 mg nije dovoljna, nakon kontrole razine kolesterola propisuje se Torvacard 20 mg ili Torvacard 40 mg.
Dozu lijeka treba odabrati liječnik nakon potrebnih pregleda i analiza. Strogo je zabranjeno samostalno povećavati dozu lijeka!
Neželjene reakcije kod uzimanja Torvacarda mogu se javiti iz mnogih organa i sistema tijela:
- U dijelu metabolizma mogu se pojaviti fluktuacije šećera u krvi, debljanje ili ozbiljno mršavljenje.
- Živčani sistem: parestezija, promjene u percepciji ukusa, oslabljena memorija, neuropatija.
- Imuni sistem - alergijske reakcije od osipa na koži do anafilaktičkog šoka.
- Krv i hematopoetski sistem: smanjenje nivoa trombocita u krvi.
- Mentalni poremećaji u obliku noćnih mora i drugih poremećaja spavanja.
- Digestivni sistem - dispeptični poremećaji u obliku mučnine, zatvor, proljeva, podrigivanja, bolova u trbuhu, žgaravice.Možda je razvoj upalnog procesa u pankreasu.
- Mišićno-koštani sistem može reagirati na upotrebu statina pojavom bolova u zglobovima, mišićima, kostima, mišićnim grčevima, razvojem miopatije, rabdomiolize i drugim poremećajima mišićno-koštanog sustava. Pacijenta kojem su propisani statini trebalo bi upozoriti na potrebu da se obrati ljekaru ako dođe do naglog bola u mišićima i kostima.
- Takođe, tokom lečenja statinima moguć je razvoj seksualne disfunkcije.
Često su neželjene reakcije rezultat nepravilno odabrane doze ili prekoračenja preporučenih doza lijeka. U pravilu, nakon korekcije terapijske doze, intenzitet simptoma znatno opada ili neželjeni efekti u potpunosti nestaju. No, postoje i nuspojave, čije bi pojavljivanje trebalo odmah prekinuti liječenje Torvacardom i hitno potražiti medicinsku pomoć. Takve reakcije uključuju bolove u mišićima i alergije.
Posebno opasne nuspojave
Miopatija može dovesti do razvoja zatajenja bubrega, pa bolesnika treba upozoriti na potrebu da se prekine s lijekom i hitno potražiti liječnika u slučaju bolova u mišićima. Alergijske reakcije također zahtijevaju trenutno povlačenje lijeka. Alergija u obliku osipa i osipa neće nanijeti značajnu štetu, a oticanje lica i vrata može dovesti do bronhospazma i otežanog disanja. Izuzetno životno opasno stanje je anafilaktički šok. Stoga, ako se pojave znakovi alergije, nemojte piti Torvacard tablete.
U slučaju pojedinačne doze velike doze lijeka ili sistematskog viška preporučene doze, može doći do akutnog trovanja atorvastatinom. U pravilu se predoziranje manifestuje simptomima funkcionalnog probavnog poremećaja. Antidot u ovom slučaju ne postoji, pa je liječenje predoziranja simptomatsko.
Neke indikacije za liječenje statinom
- Prije nego što započnete liječenje lijekovima koji imaju učinak na snižavanje holesterola, treba poduzeti mjere za nefarmakološko smanjenje nivoa kolesterola: fizička aktivnost, gubitak težine, dijetalna terapija. Zatim, ako te mjere nisu dovele do željenog rezultata, propisuju se statini.
- Prije početka liječenja potrebno je provoditi laboratorijski nadzor pokazatelja jetrene funkcije, a zatim periodično, najmanje dva puta godišnje i nakon svakog povećanja doze Torvacarda.
- Ako se prekorače pokazatelji jetre, pacijenta treba nadzirati liječnik dok se ne vrate u normalu.
- Treba biti oprezan prilikom propisivanja lijeka zajedno sa drugim lijekovima. Upotreba drugih lijekova mora se uzeti u obzir jer je Atorvastatin u mogućnosti komunicirati s određenim farmakološkim supstancama.
- Prilikom uzimanja Torvacarda treba biti oprezan pri radu sa izvorima povećane opasnosti i vožnji.
Analozi Torvacarda i cijene lijekova
U ljekarnama ima dosta lijekova koji sadrže Atorvastatin, a koji su analogi Torvacarda. Na primjer, preparati Krčke kompanije - Atoris, Pfizer - Liprimar vrlo su popularni među ljekarima. Domaći proizvođači također proizvode Atorvastatin u različitim dozama - 10, 20, 30, 40 i 80 mg. Cijena Torvakard analoga ovisi o registriranoj proizvođačkoj cijeni, regionalnim veleprodajnim i maloprodajnim maržama, kao i cjenovnoj politici određene ljekarne. Međutim, pripravci Atorvastatina su uključeni u Listu esencijalnih i esencijalnih lijekova i zbog toga imaju graničnu cijenu iznad koje lijek ne može koštati. Najskuplji od sredstava koja sadrže Atorvastatin je originalni lijek Liprimar, kojeg proizvodi njemačka kompanija Pfizer.
Učinkovitost lijekova koji sadrže Atorvastatin danas nije dvojbena, stoga se statini naširoko koriste u medicinskoj praksi.
Najefikasniji i najsigurniji statini
Svakog dana problem patologija i bolesti kardiovaskularnog sustava postaje sve važniji, jer upravo srčane bolesti zauzimaju prva mjesta među uzrocima smrti pacijenata. Jedna od vodećih i najčešćih bolesti je, naravno, ateroskleroza. I upravo oni koji su statini najsigurniji i najefikasniji u borbi protiv nakupljanja i stvaranja endogenog holesterola.
Opća karakteristika
Predstavnici ove grupe obično se dijele u 2 kategorije: prirodne i sintetičke, stvorene umjetno. I takođe za 4 generacije. Prva generacija su isključivo prirodni statini izlučeni iz gljiva, a ostale generacije su sintetski uzgajane. Koja su njihova svojstva:
- Prva generacija je lovastatin, simvastatin. Imaju manje izražen efekat lekova u odnosu na lekove drugih generacija, mogu se javiti nuspojave.
- Druga generacija je fluvastatin. U usporedbi s ostalim, potrebna je duža upotreba, ali u međuvremenu, velika koncentracija lijeka ostaje u krvi.
- Treća generacija je atorvastatin. Značajno snižava nivo triglicerida (THC) i lipoproteina niske gustine (LDL), a također povećava lipoproteine visoke gustoće (HDL) neophodne za uklanjanje lošeg kolesterola.
- Četvrta generacija je rosuvastatin. Znatno povećana efikasnost i sigurnost, u odnosu na ostale.
Pored jedne uobičajene funkcije - inhibicije holesterola, svaki lijek ima jedinstvene osobine i dodatne efekte. To se događa zbog prirode pojave, kao i kod jednog pojedinca.
Opis nekretnine
Odgovor na pitanje „koji su statini sigurniji i efikasniji?“ Leži prvenstveno u njihovim fiziološkim i biohemijskim svojstvima. Statini utiču na sintezu holesterola u jetri, putem njegove inhibicije. To se događa zbog blokiranja enzima koji sudjeluju u sintezi endogenog kolesterola - HMG-CoA reduktaze. Ovaj enzim katalizira (ubrzava) sintezu mevalonske kiseline koja je prethodnik holesterola. Pored svog glavnog učinka, statini imaju i niz drugih:
- učinak na vaskularni endotel, smanjujući upalu i smanjujući rizik od stvaranja krvnih ugrušaka,
- stimulacija sinteze azotnog oksida, što doprinosi proširenju krvnih žila i njihovom opuštanju,
- podržavajući stabilnost aterosklerotskog plaka
Pored prevencije i sprečavanja ateroskleroze, statini imaju i niz efekata na druge bolesti:
- Prevencija infarkta miokarda. U usporedbi s drugim lijekovima za liječenje ove bolesti, statini su najefikasniji. Na primjer, studije o upotrebi resuvostatina pokazale su značajno smanjenje rizika od infarkta miokarda kod ljudi koji su ga uzimali dvije godine.
- Uporedo sa prevencijom srčanih udara, značajno smanjuju vjerojatnost ishemijskog moždanog udara.
- U periodu post-infarktske rehabilitacije treba uzimati statine. Uz uobičajeni tretman, imaju veoma pozitivan učinak i ubrzavaju proces oporavka.
Veliki spektar djelovanja na kardiovaskularni sistem učinio je grupu statina najpopularnijom i najdjelotvornijom u usporedbi s drugim lijekovima.
Kontraindikacije
Prilikom propisivanja bilo kojeg lijeka iz ove grupe, liječnik treba biti veoma oprezan i oprezan, jer postoji niz nijansi. Na primjer, djevojčicama treba dati kontraceptive prilikom propisivanja liječenja, jer trudnice ne smiju uzimati statine. Ako postoji potreba za primjenom lijeka od trudnice, onda je potrebno uzeti u obzir i period, kao i sve vrste rizika.
Općenito, mogu se razlikovati sljedeće glavne kontraindikacije:
- razne alergije, uključujući netoleranciju na lijekove,
- trudnoća
- bolesti bubrega, endokrinog sistema, štitne žlijezde,
- poremećaji u mišićno-koštanom sistemu,
- akutne i hronične bolesti jetre,
- dijabetes melitus.
Kontraindikacije su veoma važna komponenta u upotrebi statina. Ispravnost dobivenih informacija od strane pacijenta, raspored doza, prisustvo hroničnih bolesti. sve to utiče na pozitivno ili negativno uzimanje lijekova od strane pacijenata.
Nuspojave
Često se statini uzimaju povoljno, bez ikakvih nuspojava, tokom dužeg vremena. Tokom studija primijećeno je da samo 3% ispitanika ima štetne efekte, ali oni se javljaju kod ljudi koji su drogu uzimali više od 5 godina.
Postoji rizik od miopatije, ali je vrlo mali (0,1-0,5%). Poraz miocita (ćelija mišićnog tkiva), izravno ovisi o koncentraciji lijeka, dobi (ljudi stariji od 70-80 godina podložniji su mišićnim bolestima), neuravnoteženoj prehrani, s komplikacijama dijabetesa.
Također, s vjerojatnošću ne većom od 1%, mogu se pojaviti poremećaji CNS-a: glavobolja, vrtoglavica, poremećaj sna, opća slabost. Nuspojava na dišni sistem izražena je rinitisom, pojavom bronhitisa. Digestivni sistem je reagovao u obliku mučnine, povraćanja, opstipacije. Ali vrijedno je napomenuti da se sve navedeno dogodilo samo kod 1% pacijenata koji su ga primali.
Općenito, izbalansirana, pažljiva i pravilna upotreba daje samo pozitivan rezultat, međutim ako lijekove nekontrolirano i dugo upotrebljavate, onda se mogu pojaviti i takve nuspojave:
- bol u stomaku, tankom crevu, zatvor, povraćanje,
- amnezija, nesanica, parestezija, vrtoglavica,
- pad broja trombocita (trombocitopenija),
- oteklina, gojaznost, impotencija kod muškaraca,
- mišićni grčevi, bolovi u leđima, artritisi, miopatija.
U kombinaciji s nekim lijekovima, na primjer, snižavanje lipida, može se javiti i negativan učinak.
Najsigurniji lijekovi u grupi
Navodeći višestruka ispitivanja, doktrina je ipak našla odgovor na pitanje - koji su statini najsigurniji i najefikasniji? Prije svega, valja istaknuti atorvastatin, koji se najviše koristi i pokazati najbolje rezultate istraživanja. Rosuvastatin se koristi nešto rjeđe. Pa, treći stručnjaci emitiraju simvastatin, takođe pouzdan lijek.
Rosuvastatin
Rosuvastatin je sintetski stvoren lijek statinske skupine, ima izraženu hidrofilnost zbog kojega se smanjuje njegovo štetno djelovanje na jetru, a također povećava efikasnost sprječavanja stvaranja lipoproteina niske gustoće (LDL). LDL je ključna karika u sintezi holesterola. Rosuvastatin ne uzrokuje štetan učinak na mišićno tkivo, odnosno možete ga uzeti i ne brinuti se o pojavi miopatije i mišićnih grčeva.
Primjena doze od 40 mg omogućuje smanjenje razine LDL na 40%, a istodobno povećanje lipoproteina visoke gustoće (HDL - značajno smanjuju rizik od ateroskleroze) za 10%. Rosuvastatin je efikasniji od ostalih lijekova. Na primjer, primjena doze od 40 mg ima jači učinak od uzimanja 80 mg atorvastatina. Doza od 20 mg može smanjiti količinu LDL-a, kao i 80 mg istog atorvastatina.
Pravilni učinak očituje se već u prvoj sedmici upotrebe, do druge sedmice iznosi 90-95%, a u četvrtoj dostiže maksimum i konstantno se održava, podložan redovnom liječenju.
Simvastatin
Prema studiji, uzimanje ovog lijeka za 5 godina smanjuje rizik od vaskularnih i srčanih bolesti u post-infarktnom razdoblju za 10%, kao i sličan procenat za bolesnike s kardiovaskularnom bolešću, dijabetesom i šlogom.
Dokazano je da se tijekom 2 godine omjer lipoproteina odgovornih za sintezu / iskorištavanje kolesterola značajno poboljšava, smanjuje se rizik od stvaranja krvnih ugrušaka u koronarnim arterijama.
Općenito, statini su prilično sigurni u svojoj upotrebi. Postoji rizik od nuspojava, ali prilično je mali. Sve zavisi od opreza i svjesnosti pacijenta. Analizirajući pojedinačne karakteristike pacijenta, njegove podatke o dobi i nasljednosti, moguće je odlučiti koji statin je potreban za postizanje najpovoljnijeg učinka.
Kako odabrati pravi lijek?
U trgovačkim lancima možete pronaći dvije vrste lijekova. Prvi su originali, prvi razvoj farmaceutskih biljaka koji ima patent na dvadeset godina.
To znači da skoro četvrt stoljeća, samo ova kompanija može proizvoditi ovaj lijek. Dok ne istekne patent, analogni preparati se ne mogu pojaviti na policama. No na kraju ovog vremena zaštita se otkazuje i pojavljuju se kopije. U ovom slučaju je original i dalje za naredne veličine skuplji.
Razlog je lako objasniti - znanstvenici su za proizvodnju jedinstvenog proizvoda potrošili milijarde dolara provodeći dugotrajna klinička ispitivanja i potvrđujući učinkovitost i sigurnost velikog broja dobrovoljnih ispitanika. Proces traje više od deset godina.
Generika (ili generika) koja su druga grupa su u osnovi klonski preparati sličnih karakteristika.
Da biste ih napravili, trebate uzeti gotovu formulu, dodati pomoćne sastojke originalnom sastavu, smisliti ime koje se lako pamti i staviti na prodaju.
Tehnologija proizvodnje nije uvijek ista kao prva droga, pa su odstupanja u ljudskom djelovanju česta.
Cijena ovisi o mnogim faktorima: načinu proizvodnje, unosu dodatnih spojeva, broju kliničkih ispitivanja koja je prošao. Istraživanje se može podijeliti na:
- Bioekvivalentno, to jest provjeravanje podudaranja s receptom,
- Farmaceutski - potvrđuje ispravan mehanizam djelovanja,
- I terapeutski, proučavajući učinak generičkih izvora na ljude.
Cijena je izravno proporcionalna broju studija - to je, što ih je više, proizvod je skuplji.
U grupi lijekova za snižavanje lipida atorvastatin je originalni. Tokom kliničkih ispitivanja koja su trajala dvanaest meseci, pokazao je sledeće rezultate:
- Koncentracija lipoproteina niske gustine smanjena je za 55%,
- Ukupan broj holesterola pao je 46%,
- Nivo lipoproteina visoke gustoće porastao je (ovo je „dobar“ holesterol, on ne začepljuje posude) za 4%.
Doza koju su uzimali dobrovoljci bila je 10 miligrama dnevno.
Upoređujući generičke lijekove s njom, utvrđeno je da su drugim statinima potrebna veća koncentracija kako bi postigli učinak - za Torvard je to 20 miligrama, za Simvastatin - 40, a za Fluvastatin čak 80.
Ovim podacima nisu u korist kopije, što uzrokuje glavnu razliku.
Torvacard - upute za upotrebu, pregledi, analozi i obrasci za oslobađanje (10 mg, 20 mg i 40 mg tablete) statinskog lijeka za snižavanje kolesterola i sprečavanje kardiovaskularnih bolesti kod odraslih, djece i trudnoće
U ovom članku možete pročitati upute za upotrebu lijeka Torvard. Predstavljeni su pregledi posjetitelja stranice - potrošača ovog lijeka, kao i mišljenja medicinskih stručnjaka o korištenju Torvacard statina u njihovoj praksi.Veliki je zahtjev aktivno dodavati svoje kritike o lijeku: lijek je pomogao ili nije pomogao da se riješi bolesti, koje su komplikacije i nuspojave primijećene, proizvođač ih možda nije naznačio u napomeni. Analozi Torvacarda u prisustvu dostupnih strukturnih analoga. Koristite za snižavanje holesterola i sprečavanje kardiovaskularnih bolesti kod odraslih, dece kao i tokom trudnoće i dojenja.
Torvacard je hipolipidemični lijek iz skupine statina. Selektivni konkurentski inhibitor HMG-CoA reduktaze, enzima koji 3-hidroksi-3-metilglutaril-koenzim A pretvara u mevalonsku kiselinu, koja je prekurs za steroide, uključujući i holesterol. U jetri su trigliceridi i holesterol uključeni u VLDL, ulaze u krvnu plazmu i transportiraju se u periferna tkiva. Iz VLDL-a, LDL nastaje tijekom interakcije s LDL receptorima. Atorvastatin (aktivna supstanca lijeka Torvard) smanjuje kolesterol u plazmi (Ch) i lipoproteine inhibirajući HMG-CoA reduktazu, sintetizirajući kolesterol u jetri i povećavajući broj LDL receptora u jetri na staničnoj površini, što dovodi do povećanog unosa i katabolizma LDL-a .
Atorvastatin smanjuje stvaranje LDL, uzrokuje izražen i trajan porast aktivnosti LDL receptora. Torvacard snižava nivo LDL kod pacijenata s homozigotnom porodičnom hiperholesterolemijom, koja obično nije podložna terapiji drugim hipolipidemijskim lijekovima.
Smanjuje nivo ukupnog holesterola za 30-46%, LDL - za 41-61%, apolipoprotein B - za 34-50%, a trigliceridi - za 14-33%, izaziva porast koncentracije HDL-C i apolipoproteina A. Doza ovisi o dozi LDL u pacijenti s homozigotnom nasljednom hiperholesterolemijom otpornom na terapiju drugim hipolipidemijskim lijekovima.
Atorvastatin kalcij + pomoćne tvari.
Apsorpcija je velika. Hrana neznatno smanjuje brzinu i trajanje apsorpcije lijeka (za 25% i 9%, respektivno), ali smanjenje LDL kolesterola slično je korištenju atorvastatina bez hrane. Koncentracija atorvastatina ako se primjenjuje u večernjim satima niža je nego ujutro (približno 30%). Otkrivena je linearna veza između stupnja apsorpcije i doze lijeka. Metabolizira se uglavnom u jetri. Izlučuje se kroz creva sa žuči nakon jetrenog i / ili vanhepatičkog metabolizma (ne podliježe izrazitoj enterohepatičkoj recirkulaciji). Inhibicijska aktivnost protiv HMG-CoA reduktaze sačuvana je prisutnošću aktivnih metabolita. Manje od 2% oralne doze utvrđeno je u urinu. Ne izlučuje se tokom hemodijalize.
- u kombinaciji sa dijetom za smanjenje povišenog nivoa ukupnog holesterola, holesterola-LDL, apolipoproteina B i triglicerida i povećanja holesterola-HDL kod pacijenata s primarnom hiperholesterolemijom, heteroroznom porodičnom i nefiksalnom hiperholesterolemijom i kombiniranom (mješovitom) hiperlipidemijom (tipovi 2a i 2) ,
- u kombinaciji sa dijetom za liječenje bolesnika s povišenim trigliceridima u serumu (tip 4 prema Fredricksonu) i bolesnika s disbetalipoproteinemijom (tip 3 prema Fredricksonu), kod kojih dijetalna terapija ne daje adekvatan učinak,
- za smanjenje razine ukupnog kolesterola i LDL-C kod pacijenata s homozigotnom porodičnom hiperholesterolemijom, kada dijetalna terapija i druge nefarmakološke metode liječenja nisu dovoljno učinkovite (kao dodatak terapiji za snižavanje lipida, uključujući autohemotransfuziju krvi pročišćene LDL-om),
- bolesti kardiovaskularnog sistema (kod bolesnika s povećanim faktorima rizika od koronarne srčane bolesti - stariji preko 55 godina, pušenje, arterijska hipertenzija, dijabetes melitus, periferna vaskularna bolest, moždani udar, hipertrofija lijeve komore, protein / albuminurija, bolest koronarnih arterija u bliskih rođaka ), uključujućina pozadini dislipidemije - sekundarna profilaksa s ciljem smanjenja ukupnog rizika od smrti, infarkta miokarda, moždanog udara, ponovne hospitalizacije zbog angine pektoris i potrebe za revaskularizacijskim postupkom.
10 mg, 20 mg i 40 mg filmom obložene tablete.
Upute za upotrebu i režim rada
Prije imenovanja Torvacarda, pacijentu treba preporučiti standardnu dijetu za smanjivanje lipida koju se mora pridržavati tokom cijelog razdoblja terapije.
Početna doza je prosječno 10 mg jednom dnevno. Doza varira od 10 do 80 mg jednom dnevno. Lijek se može uzimati u bilo koje doba dana, bez obzira na vrijeme obroka. Doza se bira uzimajući u obzir početne razine LDL-C, svrhu terapije i pojedinačni učinak. Na početku liječenja i / ili tijekom povećanja doze Torvacarda, potrebno je pratiti nivo lipida u plazmi svaka 2-4 tjedna i prilagoditi dozu u skladu s tim. Maksimalna dnevna doza je 80 mg u 1 dozi.
Uz primarnu hiperholesterolemiju i miješanu hiperlipidemiju, u većini slučajeva, dovoljna je doza od 10 mg Torvacarda jednom dnevno. Značajan terapeutski učinak uočava se po pravilu nakon 2 tjedna, a maksimalni terapeutski učinak obično se primjećuje nakon 4. tjedna. Uz dugotrajno liječenje, taj se efekt i dalje zadržava.
- glavobolja
- astenija
- nesanica
- vrtoglavica
- pospanost
- noćne more
- amnezija
- depresija
- periferna neuropatija,
- ataksija
- parestezija
- mučnina, povraćanje,
- zatvor ili proliv
- nadutost
- bolovi u stomaku
- anoreksija ili povećan apetit,
- mijalgija
- artralgija
- miopatija
- miozitis
- bol u leđima
- grčevi u telećim mišićima nogu,
- svrbež kože
- osip
- urtikarija
- angioedem,
- anafilaktički šok,
- bulozni osipi,
- polimorfni eksudativni eritem, uključujući Stevens-Johnsonov sindrom
- toksična epidermalna nekroliza (Lyell sindrom),
- hiperglikemija
- hipoglikemija,
- bol u grudima
- periferni edem,
- nemoć
- alopecija
- zujanje u ušima
- debljanje
- slabost
- slabost
- trombocitopenija
- sekundarno zatajenje bubrega.
- aktivne bolesti jetre ili porast aktivnosti transaminaza u krvnom serumu (više od 3 puta u odnosu na VGN) nepoznatog porijekla,
- zatajenje jetre (ozbiljnost A i B na skali Child-Pugh),
- nasljedne bolesti, kao što su netolerancija na laktozu, manjak laktaze ili malapsorpcija glukoze i galaktoze (zbog prisustva laktoze u sastavu),
- trudnoća
- dojenje
- žene reproduktivne dobi koje ne koriste odgovarajuće metode kontracepcije,
- djeca i adolescenti mlađi od 18 godina (djelotvornost i sigurnost nisu utvrđeni),
Trudnoća i dojenje
Torvacard je kontraindiciran u trudnoći i dojenju (dojenju).
Budući da su kolesterol i tvari sintetizirane iz kolesterola važne za razvoj ploda, potencijalni rizik inhibiranja HMG-CoA reduktaze prelazi korist od upotrebe lijeka tokom trudnoće. Kada se lovastatin (inhibitor HMG-CoA reduktaze) s dekstroamfetaminom koristi u prvom tromjesečju trudnoće, poznati su slučajevi rađanja djece s deformacijom kostiju, traheo-ezofagealnom fistulom i atrezijom anusa. Ako se tijekom terapije Torvacardom utvrdi trudnoća, lijek treba odmah prekinuti, a pacijente treba upozoriti na potencijalni rizik za plod.
Ako je potrebno koristiti lijek tijekom dojenja, s obzirom na mogućnost neželjenih događaja kod novorođenčadi, treba riješiti pitanje zaustavljanja dojenja.
Primjena kod žena reproduktivne dobi moguća je samo ako se koriste pouzdane metode kontracepcije. Pacijenta treba obavijestiti o mogućem riziku liječenja za plod.
Lijek je kontraindiciran za upotrebu kod djece i adolescenata mlađih od 18 godina (efikasnost i sigurnost nisu utvrđene).
Prije početka terapije Torvacardom potrebno je pokušati postići kontrolu hiperholesterolemije odgovarajućom dijetalnom terapijom, povećanom fizičkom aktivnošću, gubitkom težine bolesnika s pretilošću i liječenjem drugih stanja.
Upotreba inhibitora HMG-CoA reduktaze za snižavanje lipida u krvi može dovesti do promjene biokemijskih parametara koji odražavaju funkciju jetre. Funkciju jetre treba nadzirati prije početka terapije, 6 tjedana, 12 tjedana nakon početka uzimanja Torvacarda i nakon svakog povećanja doze, a također i periodično (na primjer, svakih 6 mjeseci). Porast aktivnosti jetrenih enzima u krvnom serumu može se primijetiti tijekom Torvard terapije (obično u prva 3 mjeseca). Bolesnike s povećanjem razine transaminaza treba nadzirati sve dok se razine enzima ne vrate u normalu. U slučaju da su vrijednosti ALT ili AST više od 3 puta veće od VGN, preporučuje se smanjiti dozu Torvacarda ili prekinuti liječenje.
Liječenje Torvacardom može uzrokovati miopatiju (bol u mišićima i slabost u kombinaciji s povećanjem CPK aktivnosti više od 10 puta u usporedbi s VGN-om). Torvacardum može uzrokovati porast serumskog CPK-a, što treba uzeti u obzir u diferencijalnoj dijagnozi boli u grudima. Pacijente treba upozoriti da se trebaju odmah obratiti liječniku ako se pojave neobjašnjivi bolovi ili slabost mišića, posebno ako ih prate neurednost ili vrućica. Torvard terapiju treba privremeno prekinuti ili potpuno prekinuti ako postoje znakovi moguće miopatije ili faktora rizika za razvoj bubrežne insuficijencije zbog rabdomiolize (npr. Teška akutna infekcija, arterijska hipotenzija, ozbiljne operacije, traume, teški metabolički poremećaji, poremećaji endokrinog i elektrolita i nekontrolirani napadi )
Uticaj na sposobnost upravljanja vozilima i rada sa mehanizmima
Nisu prijavljeni štetni učinci Torvacarda na sposobnost upravljanja vozilima i drugih aktivnosti koje zahtijevaju koncentraciju i brzinu psihomotornih reakcija.
Istodobnom primjenom ciklosporina, fibrata, eritromicina, klaritromicina, imunosupresiva i antifungalnih lijekova azolske skupine, nikotinske kiseline i nikotinamida, lijekova koji inhibiraju metabolizam posredovanih izoenzimom CYP450 3A4, i / ili transporta lijeka, koncentracije atorvastatina i krvne plazme u krvi usponi. Prilikom propisivanja ovih lijekova treba pažljivo izmjeriti očekivanu korist i rizik od liječenja, pacijente treba redovito promatrati kako bi se utvrdila bol ili slabost mišića, posebno tijekom prvih mjeseci liječenja i tijekom razdoblja povećanja doze bilo kojeg lijeka, periodično određivati aktivnost KFK-a, iako ta kontrola ne dozvoljava sprečavaju razvoj teške miopatije. Torvard terapiju treba prekinuti ako postoji značajno povećanje aktivnosti CPK ili u prisutnosti potvrđene ili sumnje na miopatiju.
Torvacard nije imao klinički značajan utjecaj na koncentraciju terfenadina u krvnoj plazmi, koja se metabolizira uglavnom izenzimom 3A4 CYP450, pa je stoga malo vjerovatno da atorvastatin može značajno utjecati na farmakokinetičke parametre ostalih supstrata izoenzima 3A4 CYP450. Istodobnom primjenom atorvastatina (10 mg jednom dnevno) i azitromicina (500 mg jednom dnevno) koncentracija atorvastatina u krvnoj plazmi se ne mijenja.
Istodobnim unosom atorvastatina i pripravaka koji sadrže magnezijev i aluminijum hidroksid, koncentracija atorvastatina u krvnoj plazmi smanjila se za oko 35%, međutim, stupanj smanjenja razine LDL-C nije se promijenio.
Istodobnom primjenom kolestipola, koncentracije atorvastatina u plazmi smanjile su se za oko 25%. Međutim, učinak snižavanja lipida u kombinaciji kombinacije atorvastatina i kolestipola premašio je učinak svakog lijeka pojedinačno.
Istodobna primjena Torvacarda ne utječe na farmakokinetiku fenazona, stoga se ne očekuje interakcija s drugim lijekovima metaboliziranim istim CYP450 izoenzimima.
Tokom ispitivanja interakcije atorvastatina i varfarina, cimetidina, fenazona, nisu pronađeni znakovi klinički značajne interakcije.
Istodobna upotreba lijekova koji smanjuju koncentraciju endogenih steroidnih hormona (uključujući cimetidin, ketokonazol, spironolakton) povećava rizik od snižavanja endogenih steroidnih hormona (treba biti oprezan).
Nije bilo klinički značajnih štetnih interakcija atorvastatina sa antihipertenzivnim lijekovima, kao ni s estrogenima.
Uz istodobnu upotrebu Torvacarda u dozi od 80 mg dnevno i oralnih kontraceptiva koji sadrže noretindron i etinil estradiol, primijećeno je značajno povećanje koncentracije noretindrona i etiniil estradiola za oko 30%, odnosno 20%. Ovaj efekat treba uzeti u obzir pri odabiru oralnog kontraceptiva za žene koje primaju Torvacard.
Istodobnom primjenom atorvastatina u dozi od 80 mg i amlodipina u dozi od 10 mg, farmakokinetika atorvastatina u ravnotežnom stanju nije se promijenila.
Uz opetovano davanje digoksina i atorvastatina u dozi od 10 mg, ravnotežna koncentracija digoksina u krvnoj plazmi nije se promijenila. Međutim, kada se digoksin koristio u kombinaciji s atorvastatinom u dozi od 80 mg dnevno, koncentracija digoksina povećala se za oko 20%. Pacijenti koji primaju digoksin u kombinaciji s atorvastatinom zahtijevaju promatranje.
Studije interakcije s drugim lijekovima nisu provedene.
Analozi lijeka Torvacard
Strukturni analozi aktivne tvari:
Analozi u farmakološkoj grupi (statini):
Liprimar: indikacije za upotrebu
Lijek je propisan za sljedeće bolesti:
- hiperholesterolemija,
- kombinirana vrsta hiperlipidemije,
- disbetalipoproteinemija,
- hipertrigliceridemija,
- rizične grupe za razvoj koronarne srčane bolesti (osobe starije od 55 godina, pušači, bolesnici sa šećernom bolešću, nasledna predispozicija, hipertenzija i drugi),
- koronarna bolest srca.
Možete smanjiti kolesterol, poštujući dijetu, fizički odgoj, uz pretilost izbacivanjem viška tjelesne težine, ako ovi zahvati ne daju rezultata, propisajte lijekove koji snižavaju kolesterol.
Potrebno je slijediti upute za uporabu Liprimar-a. Ne postoje vremenski rokovi za uzimanje pilula. Na temelju pokazatelja LDL (štetnog kolesterola) izračunava se dnevna doza lijeka (obično 10-80 mg). Pacijentu sa početnim oblikom hiperholesterolemije ili kombinovane hiperlipidemije propisuje se 10 mg, uzima se dnevno 2-4 nedelje. Pacijentima koji pate od nasljedne hiperholesterolemije propisana je maksimalna doza od 80 mg.
Odabrane doze lijekova koji utječu na metabolizam masti trebaju se kontrolirati nivoom lipida u krvi.
Uz oprez, lijek se propisuje pacijentima sa zatajenjem jetre ili kompatibilnim s ciklosparinom (ne više od 10 mg dnevno), oboljelim od bubrežnih bolesti, bolesnicima u dobi ograničenja doziranja nisu potrebni.
Sastav i oblik oslobađanja
Dostupni u obliku tableta, u blisterima od 7-10 komada, broj blistera u pakovanju je takođe različit, od 2 do 10.Aktivna supstanca je kalcijeva sol (atorvastatin) i dodatne supstance: kroskarmeloza natrijum, kalcijum karbonat, kandelil vosak, sitni kristali celuloze, hidroproza, laktoza monohidrat, polisorbat-80, bela opadra, magnezijum stearat, simeticon emulzija.
Eliptične tablete Liprimar obložene bijelom školjkom, ovisno o doziranju u miligramima, imaju gravuru od 10, 20, 40 ili 80.
Korisna svojstva
Glavno svojstvo Liprimara je njegova hipolipidemija. Lijek pomaže u smanjenju proizvodnje enzima koji su odgovorni za sintezu kolesterola. To dovodi do smanjenja proizvodnje kolesterola u jetri, odnosno, smanjuje se njegova razina u krvi, a poboljšava se rad kardiovaskularnog sistema.
Lijek je propisan osobama sa hiperholesterolemijom, dijetom koja se ne može liječiti i drugim lijekovima za snižavanje holesterola. Nakon terapije, nivo holesterola pada za 30-45%, a LDL - za 40-60%, a količina a-lipoproteina u krvi raste.
Upotreba Liprimar pomaže smanjiti razvoj komplikacija koronarne srčane bolesti za 15%, smrtnost od srčanih patologija smanjuje se, a rizik od srčanih i opasnih napada angine smanjuje se za 25%. Mutagena i kancerogena svojstva nisu otkrivena.
Nuspojave Liprimara
Kao i bilo koji lijek, i ovaj ima nuspojave. Za Liprimar, uputstva za upotrebu pokazuju da se on obično dobro podnosi. Međutim, otkriveni su brojni nuspojave: nesanica, sindrom hroničnog umora (astenija), glavobolje u trbuhu, proliv i dispepsija, natečenost (nadutost) i zatvor, mijalgija, mučnina.
Simptomi anafilaksije, anoreksije, artralgije, bolova u mišićima i grčeva, hipo- ili hiperglikemije, vrtoglavice, žutice, kožnog osipa, svrbeža, urtikarije, miopatije, oštećenja pamćenja, smanjene ili povećane osjetljivosti, neuropatije, pankreatitisa, pogoršanja, povraćanja. trombocitopenija.
Primjećeni su i neželjeni efekti Liprimar-a, kao što su oticanje ekstremiteta, gojaznost, bol u grudima, alopecija, zujanje u ušima i razvoj sekundarnog zatajenja bubrega.
Analozi
Atorvastatin - analog Liprimar - jedan je od najpopularnijih lijekova za snižavanje lipoproteina niske gustine. Testovi koje su proveli Grace i 4S pokazali su superiornost atorvastatina nad simvastatinom u sprečavanju razvoja akutne cerebrovaskularne nesreće i moždanog udara. U nastavku razmatramo lijekove statinske skupine.
Proizvodi na bazi atorvastatina
Ruski analog Liprimar, Atorvastatin, proizvode farmaceutske kompanije: Kanofarma Production, ALSI Pharma, Vertex. Oralne tablete s dozom od 10, 20, 40 ili 80 mg. Uzimajte jednom dnevno otprilike u isto vrijeme, bez obzira na obroke.
Često se potrošači pitaju - Atorvastatin ili Liprimar - što je bolje?
Farmakološki učinak "Atorvastatina" sličan je djelovanju "Liprimar", jer lijekovi u osnovi imaju istu aktivnu tvar. Mehanizam djelovanja prvog lijeka usmjeren je na prekidanje sinteze kolesterola i aterogenih lipoproteina od strane vlastitih stanica. Upotreba LDL u ćelijama jetre raste, a količina proizvodnje anti-aterogenih lipoproteina visoke gustoće takođe se malo povećava.
Prije imenovanja Atorvastatina pacijent se prilagođava prehrani i propisuje mu način vježbanja, događa se da to već donosi pozitivan rezultat, tada propisivanje statina postaje nepotrebno.
Ako nije moguće normalizirati razinu kolesterola bez lijekova, propisani su lijekovi velike grupe statina koji uključuju Atorvastatin.
U početnoj fazi liječenja Atorvastatin se propisuje 10 mg jednom dnevno. Nakon 3-4 nedelje, ako se doza izabere pravilno, promene u lipidnom spektru postaće primetne.Na lipidnom profilu primjećuje se smanjenje ukupnog kolesterola, smanjuje se nivo lipoproteina niske i vrlo niske gustine, smanjuje se količina triglicerida.
Ako se razina tih tvari nije promijenila ili čak povećala, potrebno je prilagoditi dozu Atorvastatina. Budući da je lijek dostupan u nekoliko doza, pacijenti su vrlo povoljni da ga promijene. 4 tjedna nakon povećanja doze, analiza lipidnog spektra se ponavlja, ako je potrebno, doza se ponovno povećava, maksimalna dnevna doza je 80 mg.
Mehanizam djelovanja, doziranje i nuspojave Liprimara i njegovog ruskog kolege isti su. Prednosti Atorvastatina uključuju i njegovu povoljniju cijenu. Prema pregledima, ruski lijek često izaziva nuspojave i alergije u poređenju s Liprimar-om. A još jedan nedostatak je dugotrajna terapija.
Ostale zamjene za Liprimar
Atoris - analog Liprimar-a - lijek slovenačke farmaceutske kompanije KRKA. To je i lijek sličan u svom farmakološkom djelovanju kao Liprimaru. Atoris je dostupan sa širim rasponom doza u odnosu na Liprimar. To omogućava ljekaru da fleksibilnije izračuna dozu, a pacijent može lako uzimati lijek.
Atoris je jedini generički lijek (Liprimara generic) koji je prošao kroz mnoga klinička ispitivanja i dokazao svoju efikasnost. U njegovoj studiji su učestvovali volonteri iz mnogih zemalja. Studija je provedena na temelju klinika i bolnica. Kao rezultat studija, 7000 ispitanika koji su uzimali Atoris 10 mg tokom dva meseca pokazalo je smanjenje aterogenih i ukupnih holesterola lipoproteina za 20-25%. Pojava nuspojava u Atorisu je minimalna.
Liptonorm je ruski lijek koji normalizuje metabolizam masti u tijelu. Aktivna supstanca u njemu je atorvastin, supstanca s hipolipidemijskim i hipoholesterolemičkim delovanjem. Liptonorm ima identične indikacije za upotrebu i doziranje s Liprimarom, kao i slične nuspojave.
Lijek je dostupan u samo dvije doze od 10 i 20 mg. To ga čini nezgodnim za upotrebu kod pacijenata koji pate od slabo lečivih oblika ateroskleroze, heterorozne porodične hiperholesterolemije, moraju da uzimaju 4-8 tableta dnevno, pošto je dnevna doza 80 mg.
Torvacard je najpoznatiji Liprimar-ov analog. Proizvodi slovačku farmaceutsku kompaniju "Zentiva". "Torvacard" se dobro uspostavio za korekciju holesterola kod pacijenata koji pate od kardiovaskularne patologije. Uspješno se koristi za liječenje bolesnika s kroničnom cerebrovaskularnom i koronarnom insuficijencijom, kao i za prevenciju komplikacija poput moždanog i srčanog udara. Lijek efikasno smanjuje nivo triglicerida u krvi. Uspješno se koristi u liječenju nasljednih oblika dislipidemije, na primjer, za povećanje razine „korisnih“ lipoproteina visoke gustoće.
Oblici oslobađanja "Torvokarda" 10, 20 i 40 mg. Terapija ateroskleroze započinje, obično s 10 mg, nakon što je utvrđena razina triglicerida, holesterola, lipoproteina niske gustine. Nakon 2-4 tjedna provesti kontrolne analize lipidnog spektra. Uz neuspjeh u liječenju povećajte dozu. Maksimalna doza dnevno je 80 mg.
Za razliku od Liprimara, Torvacard je efikasniji kod pacijenata sa bolestima kardiovaskularnog sistema, ovo je njegov „+“.
Proizvodi na bazi rosuvastatina
"Rosuvastatin" je sredstvo treće generacije koje ima efekat snižavanja lipida. Pripravci stvoreni na njegovoj osnovi dobro se rastvaraju u tekućem dijelu krvi. Njihov glavni učinak je smanjenje ukupnog kolesterola i aterogenih lipoproteina. Još jedna pozitivna tačka, „Rosuvastatin“ skoro da nema toksičan efekat na ćelije jetre i ne oštećuje mišićno tkivo.Zbog toga je manje vjerovatno da statini na bazi rosuvastatina mogu izazvati komplikacije u obliku zatajenja jetre, povišene razine transaminaza, miozitisa i mijalgije.
Glavno farmakološko djelovanje usmjereno je na suzbijanje sinteze i povećanje izlučivanja aterogenih frakcija masti. Učinak liječenja javlja se mnogo brže nego kod liječenja Atorvastatinom, prvi se rezultati nalaze do kraja prve sedmice, maksimalan učinak može se primijetiti u 3-4 sedmice.
Sledeći lekovi se baziraju na rosuvastatinu:
- "Crestor" (produkcija Velike Britanije),
- Mertenil (proizvodi se u Mađarskoj),
- „Tevastor“ (proizveden u Izraelu).
"Crestor" ili "Liprimar" šta odabrati? Pripreme treba odabrati lekar.
Proizvodi na bazi simvastatina
Drugi popularni lijek za smanjenje lipida je Simvastatin. Na temelju njega stvoreni su brojni lijekovi koji se uspješno koriste za liječenje ateroskleroze. Klinička ispitivanja ovog lijeka, provedena tijekom pet godina i koja uključuju više od 20.000 ljudi, pomogla su zaključku da lijekovi na bazi simvastatina smanjuju rizik od srčanog i moždanog udara kod pacijenata koji pate od kardiovaskularnih i cerebrovaskularnih patologija.
Analozi lipima na bazi simvastatina:
- Vasilip (proizvodi se u Sloveniji),
- "Zokor" (proizvodnja - Holandija).
Jedan od odlučujućih faktora koji utiče na kupovinu određenog lijeka je cijena. Ovo se odnosi i na lekove koji obnavljaju poremećaje metabolizma masti. Terapija takvih bolesti osmišljena je na više mjeseci, a ponekad i godina. Cijene lijekova sličnih u farmakološkom djelovanju ponekad se razlikuju od farmaceutskih kompanija zbog različitih cjenovnih politika tih kompanija. Imenovanje lijekova i odabir doze trebao bi provesti liječnik, međutim, pacijent ima izbor lijekova iz jedne farmakološke skupine koji se razlikuju u proizvođaču i cijeni.
Svi gore navedeni domaći i strani lijekovi, nadomjesci Liprimara, prošli su klinička ispitivanja i dokazali su se kao efikasna sredstva koja normaliziraju metabolizam masti. Pozitivan učinak u obliku snižavanja holesterola uočen je kod 89% pacijenata u prvom mjesecu liječenja.
Opasnost od visokog kolesterola je u nevidljivosti. Minimalni naslage holesterolnih plakova mogu se otkriti nakon 20 godina. A kad se pojave simptomi - u dobi od 40, 50, 60 godina - ovi su plakovi stari više od desetine. Ali osoba koja je otkrila problem - koronarnu bolest srca ili plak u žilama na vratu, iskreno se iznenađuje - uostalom, ništa ga prije nije mučilo! Nije dugo sumnjao da ima povišen holesterol.
Jedan od najefikasnijih lekova za snižavanje holesterola su statini. Njihova upotreba, uz odličan rezultat, popraćena je i nekim nuspojavama, tako da je važno znati pravilno uzimati statine.
Kako rade statini
U farmakologiji se ovi lijekovi nazivaju inhibitorima HMG-Co-A reduktaze. To znači da molekula statina inhibira enzim. Ovaj efekat dovodi do smanjenja sadržaja holesterola u ćeliji i do brže obrade holesterola niske gustine (najopasnije). Kao rezultat: snižen je holesterol u krvi. Statini djeluju direktno u jetri.
Osim toga, statini imaju protuupalni i antioksidativni učinak - to znači da će već formirana plaketa biti stabilnija i malo je vjerojatno da će izazvati trombozu (što je uzrok srčanog ili moždanog udara).
Samo liječnik koji provodi lijekove treba propisati statinske lijekove: neke nuspojave statina su smrtonosne. Prije nego što ih preporuči, liječnik će procijeniti sve pokazatelje krvnih testova i postojećih bolesti.
Doze lijekova i primjeri tableta
- Simvastatin je najslabiji lijek.Ima smisla koristiti ga samo onim ljudima čiji je holesterol malo povišen. To su takve tablete kao što su Zokor, Vasilip, Simvakard, Sivageksal, Simvastol. Postoje u dozi od 10, 20 i 40 mg.
- Atorvastatin je već jači. Može se koristiti ako je nivo holesterola vrlo visok. Ovo su tablete holesterola Liprimar, Atoris, Torvakard, Novostat, Liptonorm. Doziranje može biti 10, 20, 30, 40 i 80 mg.
- Rosuvostatin je najjači. Ljekari ga propisuju kod vrlo visokog kolesterola, kada ga trebate brzo smanjiti. Riječ je o tabletama Krestor, Roxer, Mertenil, Rosulip, Tevastor. Rosucard. Ima sljedeće doze: 5, 10, 20 i 40 mg.
- Lovastatin se nalazi u Cardiostatin-u, Choletar, Mevacor. Ovaj lijek se nalazi samo u dozi od 20 mg po tableti.
- Fluvastatin do sada ima samo jednu vrstu tableta - ovo je Lescor (20 ili 40 mg svaka)
Kao što vidite, doza lijekova je slična. Ali zbog razlika u učinkovitosti, 10 mg rosuvostatina snižava kolesterol brže od 10 mg atorvastatina. A 10 mg Atorisa je efikasnije od 10 mg Vasilipa. Stoga samo liječnik može propisati statine procjenjujući sve faktore, kontraindikacije i vjerojatnost nuspojava.
Kako uzimati statine?
Za snižavanje holesterola, statini se uzimaju jednom dnevno. Bolje će biti veče - jer lipidi aktivno nastaju uveče. Ali za atorvastatin i rosuvostatin to nije tako istina: oni rade jednako tokom dana.
Ne možete misliti da ako osoba pije lijekove koji snižavaju kolesterol, tada dijeta nije potrebna. Ako se ništa u načinu života osobe ne promijeni, liječenje statinima je beskorisno. Dijeta treba da uključuje prestanak pušenja i alkohola, smanjenje količine soli u hrani. Hrana treba biti raznolika, sadržavati najmanje tri porcije ribe tjedno i 400 g povrća ili voća dnevno. Općenito je prihvaćeno da nema smisla smanjivati sadržaj kalorija u hrani ako nema viška kilograma.
Umjerena fizička aktivnost na svježem zraku vrlo je korisna: poboljšavaju stanje krvnih žila. Za 30-45 minuta 3-4 puta nedeljno biće dovoljno.
Doza statina je individualna, samo liječnik to mora propisati. To ne ovisi samo o kolesterolu, već i od ljudskih bolesti.
Na primjer, ljekar vam je propisao 20 mg Atorisa, a susjed za isti holesterol - 10 mg. To ne ukazuje na specijalističku nepismenost. To samo znači da imate različite bolesti, pa je i doza statina različita.
Relativne kontraindikacije
Statini se koriste s oprezom:
- Sa bolestima jetre koje su nekada bile.
- Sa masnom hepatozom s laganim porastom nivoa enzima.
- Kod šećerne bolesti tipa 2, dekompenzira se kada se nivo šećera ne održava.
- Mršave žene starije od 65 godina koje već uzimaju mnoge droge.
Međutim, s oprezom - ne znači i ne imenovati.
Uostalom, upotreba statina iz holesterola sastoji se u tome da one štite čovjeka od bolesti poput infarkta miokarda, poremećaja ritma (koji mogu izazvati zastoj srca), moždanog udara, tromboze. Ove patologije svakodnevno vode do smrti hiljade ljudi i smatraju se jednim od glavnih uzroka smrti. Ali rizik od umiranja od masne hepatoze je minimalan.
Zato se ne bojte ako ste nekada imali bolest jetre, a sada su propisani statini. Ljekar će vam savjetovati da napravite test krvi prije uzimanja statističkih podataka za holesterol i mjesec dana nakon. Ako je razina jetrenih enzima u redu, tada se savršeno nosi s opterećenjem, a kolesterol će se smanjiti.
Kombinacija s drugim lijekovima
Šteta od statina povećava se ako se uzimaju istodobno s drugim lijekovima: tiazidni diaretici (hipotiazid), makrolidi (azitromicin), antagonisti kalcija (amlodipin). Treba izbjegavati samostalnu primjenu statuta za kolesterol - liječnik treba procijeniti sve lijekove koje osoba uzima. Odlučit će je li takva kombinacija kontraindicirana.
Koliko dugo treba uzimati statine?
Često nastaje situacija kada osoba popije pakovanje Krestora i pomisli kako je sada zdrav. Ovo je pogrešno mišljenje. Porast holesterola (ateroskleroza) je hronična bolest, nemoguće je izlečiti je jednim pakiranjem tableta.
Ali sasvim je realno održavati razinu kolesterola tako da se novi plakovi neće formirati, a stari će se otopiti. Da biste to učinili, važno je pratiti dijetu i dugo uzimati statine.
Ali doza koja je bila izvorno - s vremenom se može značajno smanjiti.
Ono što trebate kontrolirati ako pijete statine
Tijekom liječenja i prije nego što započne, mjeri se nivo lipida: ukupni kolesterol, trigliceridi i lipidi visoke i niske gustine. Ako se nivo kolesterola ne smanji, tada je moguće da je doza premala. Liječnik može savjetovati da ga podignete ili sačekate.
Budući da lijekovi koji snižavaju kolesterol utječu na jetru, trebate povremeno uzimati biohemijski test krvi kako biste utvrdili nivo enzima. Lekar koji će to pratiti nadgledaće.
- Prije imenovanja statina: AST, ALT, KFK.
- 4-6 tjedana nakon početka prijema: AST, ALT.
S povećanjem norme AST i ALT više od tri puta, ponavlja se krvna pretraga. Ako se tijekom ponovljenog ispitivanja krvi dobiju isti rezultati, tada se statini poništavaju dok razina ne postane ista. Možda će liječnik odlučiti da se statini mogu zamijeniti drugim lijekovima za kolesterol.
Holesterol je neophodna supstanca u tijelu. No s njegovim porastom nastaju opasne bolesti. Nije potrebno uzimati lagano krvne pretrage na ukupni holesterol. Ako prema njegovim rezultatima liječnik savjetuje uzimanje statina, onda su oni zaista potrebni. Ovi lijekovi za kolesterol imaju odličan učinak, ali postoje mnogo neželjenih efekata. Stoga ih je strogo zabranjeno piti bez preporuke liječnika.
Statini: kako djeluju, indikacije i kontraindikacije, pregled lijekova, čime zamijeniti
Holesterol ili holesterol su supstanca koja obavlja važne funkcije u ljudskom tijelu. Tu spadaju:
- Učešće kao građevinski materijal u životnom procesu gotovo svih ćelija u tijelu, jer se molekuli holesterola nalaze u staničnoj membrani i daju mu snagu, fleksibilnost i „fluidnost“,
- Sudjelovanje u procesu probave i stvaranje žučnih kiselina potrebnih za razgradnju i apsorpciju masti u gastrointestinalnom traktu,
- Učestvovanje u stvaranju hormona u tijelu - steroidnih hormona nadbubrežne žlijezde i spolnih hormona.
Višak kolesterola u krvi dovodi do činjenice da se njegovi suvišni molekuli mogu taložiti na zidovima krvnih žila (uglavnom arterija). Stvaraju se aterosklerotski plakovi koji ometaju protok krvi kroz arteriju i ponekad, zajedno s krvnim ugrušcima pričvršćenim na njih, potpuno blokiraju lumen žila, doprinoseći razvoju srčanog udara i moždanog udara.
Norma ukupnog kolesterola u krvi odrasle osobe ne smije biti veća od 5,0 mmol / l, u bolesnika s koronarnom srčanom bolešću ne više od 4,5 mmol / l, a u bolesnika s infarktom miokarda ne više od 4,0 mmol / l.
Šta su statini i kako djeluju?
U slučajevima kada pacijent ima povećan rizik od razvoja infarkta miokarda usled ateroskleroze i poremećaja metabolizma holesterola, prikazana mu je dugotrajna primjena lekova koji snižavaju lipide.
Statini su hipolipidemični (lijekovi za snižavanje lipida) čiji je mehanizam djelovanja inhibiranje enzima koji potiče stvaranje kolesterola. Oni rade na principu "bez enzima - bez holesterola". Osim toga, zbog indirektnih mehanizama, doprinose poboljšanju oštećenog unutrašnjeg sloja krvnih žila u fazi kada je aterosklerozu još uvijek nemoguće dijagnosticirati, ali taloženje kolesterola na zidovima već počinje - u ranoj fazi ateroskleroze.Takođe blagotvorno deluju na reološka svojstva krvi, smanjujući viskozitet, što je važan faktor koji sprečava stvaranje krvnih ugrušaka i njihovo vezivanje na plakove.
Najučinkovitije su trenutno prepoznate kao najnovija generacija statina koja sadrže atorvastatin, cerivastatin, rosuvastatin i pitavastatin kao aktivnu tvar. Lijekovi posljednje generacije ne samo da smanjuju nivo „lošeg“ holesterola, već i povećavaju sadržaj „dobrog“ u krvi. Ovo su najbolji statini do sada, a efekat njihove upotrebe razvija se već tokom prvog meseca stalne upotrebe. Statini se propisuju jednom dnevno noću, moguća je kombinacija istih u jednoj tableti sa drugim srčanim lekovima.
Neovisna upotreba statina bez savjetovanja s liječnikom je neprihvatljiva, jer prije uzimanja lijeka potrebno je utvrditi nivo holesterola u krvi. Štoviše, ako je nivo kolesterola niži od 6,5 mmol / l, u roku od šest mjeseci pokušajte ga sniziti dijetom, zdravim načinom života, a samo ako su te mjere neučinkovite, liječnik odlučuje o imenovanju statina.
Iz uputa za upotrebu statina možete istaknuti glavne točke:
Indikacije za statine
Glavna indikacija je hiperholesterolemija (visoki kolesterol) s neučinkovitošću metoda bez lijekova i porodična (nasljedna) hiperholesterolemija s neučinkovitošću prehrane.
Propisivanje statina obavezno je za osobe sa hiperholesterolemijom koja je povezana sa sledećim bolestima, jer njihova upotreba u kombinaciji sa drugim lekovima koje propiše lekar značajno smanjuje rizik od iznenadne srčane smrti:
- Osobe starije od 40 godina sa visokim rizikom od kardiovaskularnih bolesti,
- Koronarna bolest srca, angina pektoris,
- Infarkt miokarda
- Aorto-koronarna bypass operacija ili postavljanje stenta za ishemiju miokarda,
- Stroke
- Gojaznost
- Dijabetes melitus
- Slučajevi iznenadne srčane smrti u bliskih rođaka mlađih od 50 godina.
Da li se statini mogu kombinirati sa drugim lijekovima?
Prema preporukama SZO i Američkog udruženja za srce, statini su ključni lijek u liječenju koronarne srčane bolesti s velikim rizikom od komplikacija i infarkta miokarda. Samo propisivanje lijekova za snižavanje kolesterola nije dovoljno, pa su glavni standardi lijeka uključeni u standarde liječenja - to su beta - blokatori (bisoprolol, atenolol, metoprolol itd.), Antiagregaciona sredstva (aspirin, aspirin Cardio, aspicor, trombo Ass itd.), ACE inhibitori ( enalapril, perindopril, kvadripril itd.) i statini. Provedeno je puno istraživanja koje dokazuju da je uporaba ovih lijekova u kombinaciji sigurna. Štoviše, kombinacijom, na primjer, pravastatina i aspirina u jednoj tableti, rizik od razvoja infarkta miokarda (7,6%) značajno se smanjuje u usporedbi s uzimanjem lijekova samostalno (gotovo 9% i 11% kada se uzimaju pravastatin i aspirin, respektivno).
Dakle, ako su statini bili propisani noću ranije, to jest u određeno vrijeme od uzimanja drugih lijekova, svjetska medicinska zajednica sada zaključuje kako je uzimanje kombiniranih lijekova u jednoj tableti poželjnije. Od ovih kombinacija trenutno se ispituju lijekovi zvani polipis, ali njihova je masovna upotreba još uvijek ograničena. Već se uspješno koriste lijekovi s kombinacijom atorvastatina i amlodipina - kaduet, dupleksor.
Uz visoku razinu kolesterola (više od 7,4 mmol / l), kombiniranom primjenom statina s lijekovima moguće je smanjiti ga iz druge skupine - fibrata. Ovaj sastanak treba obaviti samo liječnik, pažljivo procjenjujući rizike nuspojava.
Ne možete kombinirati uzimanje statina s sokom od grejpa, jer sadrži tvari koje usporavaju metabolizam statina u tijelu i povećavaju njihovu koncentraciju u krvi, što je kruto razvojem štetnih toksičnih reakcija.
Takođe, ne smijete uzimati takve lijekove s alkoholom, antibioticima, posebno klaritromicinom i eritromicinom, jer to može imati toksično djelovanje na jetru. Ostali antibiotici u kombinaciji sa lijekovima za snižavanje holesterola su sigurni. Za procjenu funkcije jetre potrebno je svaka tri mjeseca uzimati biohemijski test krvi i utvrditi nivo jetrenih enzima (AlAT, AsAT).
Šteta i korist - prednosti i nedostaci
Prilikom uzimanja lijekova koje je propisao ljekar bilo koji pacijent razmišlja o ispravnosti recepata. Uzimanje statina nije iznimka, pogotovo zbog činjenice da se često mogu čuti opasnosti ovih lijekova. To se gledište može ukloniti, jer su posljednjih godina razvijeni najnoviji lijekovi koji donose više koristi nego štete.
Izbor između generičkog i originalnog
Droga Torvakard jedan je od najvažnijih konkurenata Atorvastatina.
Njegova cijena je točno upola niža nego što privlači više ljudi, jer ušteda iznosi 50%. Dobro se reklamira, o njemu postoje pozitivne kritike, pa ga ljudi uzimaju sa zadovoljstvom.
Lijek je vrlo različit po sastavu, ako u prvom receptu postoji samo originalna tvar atorvastatin i pomoćna tvar u obliku laktoze, tada u Torvakardu ima više pomoćnih spojeva.
Sastav lijeka uključuje:
- Atorvastatin kalcijeva sol, 10 miligrama - aktivna supstanca,
- Kroskarmeloza natrijum - raspadljiva tvar koja obezbeđuje razgradnju tableta u stomaku,
- Magnezijum oksid sprečava nakupljanje,
- Laktoza monohidrat - punilo za sticanje dovoljne mase,
- Monokristalna glukoza je mirisa okusa i ukusa,
- Magnezijum stearat je supstanca protiv lepljenja koja pojednostavljuje proizvodnju i pakiranje.
Sastav ljuske tableta uključuje:
- titanijum dioksid - mineralno bojilo u obliku finog praha,
- talk je pokretna supstanca koja smanjuje hrapavost zbog adsorpcije na površini granula.
Kao što se može vidjeti iz prethodnog, lijek Torvakard ima mnogo balastnih tvari koje povećavaju težinu i njegova fizička svojstva. Za mnoge od ovih komponenti osobe koje pate od alergije mogu razviti netoleranciju ili napad alergijske reakcije, u rasponu od svrbeža kože do Quinckeovog edema, pa im se ne preporučuje upotreba lijeka. Ili napravite test s alergenim testovima na ove spojeve kako biste bili sigurni da je uzimanje lijeka sigurno za zdravlje.
Ljudima sa netolerancijom na laktozu zabranjeno je uzimati sve vrste statina.
Pa, koja je razlika između Atorvastatina i Torvacarda?
Kao što se može vidjeti iz kliničkih studija, analize molekularnog sastava i alergijske opasnosti, Torvacard je značajno inferiorniji od Atorvastatina. To ne čudi, jer je tehnologija za proizvodnju generičkih lijekova drugačija od izvorne, dakle, terapeutski učinak je mnogo manji, a potrebna doza je veća. Njegova glavna prednost je cijena, ali vrijedi zapamtiti da avarić plaća dva puta, a na svom zdravlju svakako ne biste trebali štedjeti.
Vrijedi li uzeti statine, stručnjaci će pokazati u videu u ovom članku.
- Dugotrajno stabilizuje nivo šećera
- Obnavlja proizvodnju inzulina pankreasa
Prednosti uzimanja statina
- 40% smanjenje srčane smrtnosti u prvih pet godina,
- 30% smanjenje rizika od moždanog udara i srčanog udara,
- Učinkovitost - snižavanje holesterola pri stalnoj upotrebi za 45 - 55% od prvobitno visoke razine. Da bi se procijenila efikasnost, pacijent bi trebao svaki mjesec uzimati krvni test na holesterol,
- Sigurnost - uzimanje statina najnovije generacije u terapijskim dozama nema značajan toksični učinak na pacijentovo tijelo, a rizik od nuspojava izuzetno je nizak. Brojne studije koje su provodile dugotrajno praćenje pacijenata koji dugo uzimaju statine pokazale su da njihova upotreba može izazvati razvoj šećerne bolesti tipa 2, raka jetre, katarakte i mentalnog oštećenja. Međutim, to je opovrgnuto i dokazano je da se takve bolesti razvijaju zbog drugih faktora. Nadalje, promatranja u Danskoj kod pacijenata sa šećernom bolešću tipa 2 koja postoje već od 1996. godine pokazala su da se rizik od razvoja komplikacija dijabetesa poput dijabetičke polineuropatije, retinopatije smanjuje za 34%, odnosno 40%.
- Veliki broj analoga s jednom aktivnom supstancom u različitim cjenovnim kategorijama, što pomaže u odabiru lijeka uzimajući u obzir financijske mogućnosti pacijenta.
Nedostaci uzimanja statina
- Visoka cijena nekih originalnih preparata (krst, rosucard, leskol forte). Srećom, ovaj se nedostatak lako eliminira prilikom zamjene lijeka s istom aktivnom supstancom jeftinijim analogom.
Naravno, takve prednosti i neuporedive koristi pacijent koji ima indikacije za prijem treba uzeti u obzir ako sumnja u to da li je sigurno uzimati statine i pažljivo odmjerava prednosti i nedostatke.
Pregled lijekova
Lista lijekova koji se pacijentima najčešće propisuju predstavljena je u tabeli:
Naziv lijeka, sadržaj aktivne tvari (mg)
Procijenjena cijena, rub
Uprkos tako širokom rasprostranjenosti troškova statina, jeftiniji analozi nisu puno inferiorni od skupih lijekova. Stoga, ako pacijent ne može kupiti originalni lijek, sasvim je moguće zamijeniti ga kako je propisao liječnik sličnim i povoljnijim lijekom.
Mogu li sniziti holesterol bez tableta?
U liječenju ateroskleroze kao manifestacije viška "lošeg" kolesterola u tijelu prvi bi recept trebali biti preporuke za korekciju životnog stila, jer ako razina kolesterola nije previsoka (5,0 - 6,5 mmol / l), a rizik od srčanih komplikacija je prilično nizak, možete pokušati normalizovati ga uz pomoć takvih mjera:
Neke namirnice sadrže takozvane prirodne statine. Među tim proizvodima, češnjak i kurkuma su najviše proučavani. Pripravci od ribljeg ulja sadrže omega 3 masne kiseline, koje pomažu normalizaciji metabolizma holesterola u tijelu. Riblje ulje kupljeno u ljekarni možete uzimati ili možete kuhati riblja jela (pastrmka, losos, losos, itd.) Nekoliko puta tjedno. Dobrodošli su adekvatne količine biljnih vlakana koja se nalaze u jabukama, mrkvi, žitaricama (zobena kaša, ječam) i mahunarkama.
U nedostatku efekta netomernih metoda, liječnik propisuje jedan od lijekova za smanjenje lipida.
Zaključno želim napomenuti da je usprkos strahovima pacijenata i ideji o opasnosti od statina njihova svrha u potpunosti opravdana za dalekosežnu aterosklerozu s oštećenjem koronarnih arterija, jer ti lijekovi zaista produljuju život. Ako imate povišen holesterol u krvi bez početnih znakova oštećenja krvnih žila, tada biste trebali pravilno jesti, aktivno se kretati, voditi zdrav način života, pa ubuduće nećete morati razmišljati o tome uzimate li statine.
Da li se Atoris tablete mogu dugo uzimati?
Da, svi statini dizajnirani su za dugotrajan (uključujući i doživotni) unos. Ako on kod određenog pacijenta dobro smanji holesterol i ne prouzrokuje porast ALT-a i AST (jetrenih enzima u krvnim testovima), možete nastaviti uzimati. Štoviše, jednom u šest mjeseci trebate ponoviti krvni test za lipidni profil (holesterol), ALT, AST.
Video: da li je uvijek vrijedno uzimati statine?
Korak 2: nakon uplate postavite pitanje u donjem obrascu ↓ Korak 3: Specijalno možete zahvaliti još jednom uplatom za proizvoljni iznos
Švicarski lijek visoke kvalitete koji može smanjiti LDL za 50%, a holesterol - za 40%. Učinak je primjetan već 3 tjedna nakon primjene, a maksimalan učinak postiže se nakon mjesec dana.
Liječenje započinje malom dozom od 10 mg aktivne tvari dnevno, po potrebi povećavajući nakon 3-4 tjedna, na temelju analize krvnih slika. Kao i kod ostalih statina, pacijenti često prijavljuju nuspojave poput nesanice, heterogene stolice i mišićne slabosti. Cijene za švicarski tulip počinju od 255 rubalja za 30 tableta s dozom od 10 mg.
Najmodernija i najjeftinija zamjena za Atoris od ruskog proizvođača ATOLL. Dostupna je u obliku kapsula i sadrži nekoliko drugih pomoćnih komponenti, što vam omogućava postizanje bržeg i uočljivijeg efekta terapije.
Početna doza ostaje nepromijenjena - 10 mg / dan. Ipak, prije upotrebe lijeka, preporučuje se prelazak na standardnu prehranu s hipohoterolom, koja se mora pridržavati tokom čitavog razdoblja liječenja. Cijene novostatina kreću se od 330 rubalja.
Nije tako jeftino, ali izuzetno sigurno i puno efikasnije, ima najmanji broj nuspojava, irski kolega. U stvari, to je isti hipolipidemični i hipoholesterolemični lek farmaceutske kompanije Pfizer, poznat po visokim tehnologijama proizvodnje i upotrebi jedinjenja koja su nežnija za telo, što je posebno važno za dugotrajno lečenje. U slučaju visokog kolesterola, liječenje statinima može trajati od nekoliko mjeseci do više od godinu dana.
Istovremeno, postoji i opipljiv nedostatak ovog pripravka, a to je njegova visoka cijena. Cijene za Liprimar u ljekarnama u Rusiji počinju od 700 rubalja po 10 tableta minimalne doze.
Također, popis jeftinijih analoga Atoris može se nadopuniti ne tako poznatim, ali dostupnim na tržištu lijekovima, kao što su: Ator, Atomax, Amvastan, Lipoford, Torvalip, Torvas. Važno je zapamtiti kontraindikacije, koje su iste kod svih gore navedenih lijekova.
Tabela sažetaka poređenja cijena
Naziv (zemlja porekla) | Broj tableta u pakovanju | Prosečna cena u ruskim apotekama za dozu od 10 mg |
Atoris | 30 kom 90 kom. | 360 rubalja 640 rub |
Atorvastatin | 30 kom 60 kom. | 100 rub 190 rub |
Thorvacard | 30 kom 90 kom. | 280 rub 690 rub |
Tulipan | 30 kom 90 kom. | 230 rub 650 rub |
Novostat | 30 kom 90 kom. | 355 rub 630 rub |
Liprimar | 30 kom 100 kom | 690 rub 1600 rub. |
Analozi bilo kojeg lijeka su moderni prirodni lijekovi. Čitaoci preporučuju prirodni lijek, koji u kombinaciji sa ishranom i aktivnostima, značajno smanjuje holesterol nakon 3-4 nedelje . Mišljenje ljekara >>
Bez obzira na proizvođača i ambalažu, svi gore navedeni lijekovi se temelje na atorvastatinu i djeluju potpuno isto (osim malih razlika u nuspojavama, sigurnosti i brzini ulaska u krv) - to je činjenica.
Takve značajne razlike u troškovima mogu se objasniti troškovima proizvodnje (visina plaća radnika, troškovi opreme), transportnim uvjetima i troškovima farmaceutske kompanije na reklamiranju. Međutim, još uvijek se vjeruje da velike i poznate kompanije koriste moderniju opremu i uspostavljaju veće zahtjeve za proizvodnju, zbog čega dobivaju bolji proizvod.
Prema doziranju od 10 mg na dan, pakovanje od 30 tableta biće dovoljno za mjesec dana liječenja. Ako vam nakon prvog mjeseca liječenja liječnici propisuju kurs statina duže od 2 mjeseca, bit će isplativije kupiti paket od 90 ili 100 tableta, jer je cijena jedne tablete u velikim pakiranjima znatno manja.
Farmakološko djelovanje
Sintetski lijek za snižavanje lipida. Atorvastatin je selektivni konkurentski inhibitor HMG-CoA reduktaze, ključnog enzima koji 3-hidroksi-3-metilglutaril-CoA pretvara u mevalonat, prekursor steroida, uključujući holesterol.
U bolesnika s homozigotnom i heteroroznom porodičnom hiperholesterolemijom, ne porodični oblici hiperholesterolemije i miješane dislipidemije, atorvastatin snižava ukupni kolesterol (Ch) u plazmi, kolesterol-LDL i apolipoprotein B (apo-B), a također inducira i TG-C i TG nestabilno povećanje razine HDL-C.
Atorvastatin smanjuje koncentraciju kolesterola i lipoproteina u krvnoj plazmi, inhibirajući HMG-CoA reduktazu i sintezu kolesterola u jetri i povećava broj jetrenih LDL receptora na staničnoj površini, što dovodi do povećanog unosa i katabolizma LDL-C.
Atorvastatin smanjuje stvaranje LDL-C i broj LDL čestica. Izaziva izrazito i trajno povećanje aktivnosti LDL receptora, u kombinaciji sa povoljnim kvalitativnim promjenama LDL čestica. Smanjuje nivo LDL-C kod pacijenata s homozigotnom nasljednom hiperholesterolemijom, rezistentnom na terapiju drugim lijekovima za snižavanje lipida.
Atorvastatin u dozama mg smanjuje ukupni holesterol za 30-46%, LDL-C za 41-61%, apo-B za 34-50%, a TG za 14-33%. Rezultati liječenja slični su kod bolesnika sa heterozignom porodičnom hiperholesterolemijom, nebroditeljskim oblicima hiperholesterolemije i miješanom hiperlipidememijom, uključujući u bolesnika sa šećernom bolešću koja nije ovisna o insulinu.
U bolesnika s izoliranom hipertrigliceridemijom, atorvastatin snižava ukupni kolesterol, Chs-LDL, Chs-VLDL, apo-B i TG i povećava razinu Chs-HDL. U bolesnika sa disbetalipoproteininemijom smanjuje se nivo ChS-STD.
U bolesnika s hiperlipoproteinemijom tipa IIa i IIb prema Fredrickson klasifikaciji, prosječna vrijednost povećanja HDL-C tijekom liječenja atorvastatinom (10-80 mg), u odnosu na početnu vrijednost, iznosi 5,1-8,7% i ne ovisi o dozi. Postoji značajno smanjenje odnosa omjera: ukupni kolesterol / Chs-HDL i Chs-LDL / Chs-HDL za 29-44%, odnosno 37-55%.
Atorvastatin u dozi od 80 mg značajno smanjuje rizik od ishemijskih komplikacija i smrti za 16% nakon tečaja od 16 tjedana, a rizik od ponovne hospitalizacije za anginu pektoris, praćen znakovima miokardijalne ishemije, za 26%. U bolesnika s različitim početnim razinama LDL-C, atorvastatin uzrokuje smanjenje rizika od ishemijskih komplikacija i smrti (u bolesnika s infarktom miokarda bez Q vala i nestabilne angine, muškarci i žene, bolesnici mlađi od 65 godina).
Terapeutski učinak postiže se 2 tjedna nakon početka terapije, dostiže maksimum nakon 4 tjedna i traje kroz čitavo razdoblje liječenja.
Prevencija kardiovaskularnih bolesti
U anglo-skandinavskom istraživanju srčanih ishoda, ogranka za snižavanje lipida (ASCOT-LLA), učinka atorvastatina na fatalnu i nefatalnu koronarnu bolest srca, ustanovljeno je da je učinak terapije atorvastatinom u dozi od 10 mg značajno premašio učinak placeba i stoga je donesena odluka o prevremenom prekidu studije nakon 3,3 godine umjesto očekivanih 5 godina.
Atorvastatin je značajno smanjio razvoj sledećih komplikacija:
Nije bilo značajnog smanjenja ukupne i kardiovaskularne smrtnosti, iako je bilo pozitivnih trendova.
U zajedničkom istraživanju utjecaja atorvastatina u bolesnika sa šećernom bolešću tipa 2 (CARDS) na smrtni i nefatalni ishod kardiovaskularnih bolesti, pokazano je da terapija atorvastatinom, bez obzira na spol bolesnika, starost ili početnu razinu LDL-C, smanjuje rizik od razvoja sljedećih kardiovaskularnih komplikacija :
U studiji obrnutog razvoja koronarne ateroskleroze intenzivnom hipolipidemijskom terapijom (REVERSAL) atorvastatinom u dozi od 80 mg u bolesnika s koronarnom arterijskom bolešću utvrđeno je da je prosječno smanjenje ukupnog volumena ateroma (primarni kriterij djelotvornosti) od početka studije bilo 0,4%.
Intenzivni program smanjenja holesterola (SPARCL) utvrdio je da atorvastatin u dozi od 80 mg dnevno smanjuje rizik od ponovljenog fatalnog ili nefatalnog moždanog udara u pacijenata koji su imali povijest moždanog udara ili prolazni ishemijski napad bez ishemijske bolesti srca za 15%, u usporedbi s placebom. Istovremeno je znatno smanjen rizik od većih kardiovaskularnih komplikacija i postupaka revaskularizacije. Smanjenje rizika od kardiovaskularnih poremećaja tijekom terapije atorvastatinom zabilježeno je u svim skupinama, osim one koja je uključivala bolesnike s primarnim ili ponavljajućim hemoragijskim moždanim udarom (7 u skupini s atorvastatinom prema 2 u skupini koja je primala placebo).
U bolesnika liječenih terapijom atorvastatinom u dozi od 80 mg, učestalost hemoragičnog ili ishemijskog moždanog udara (265 naspram 311) ili CHD (123 prema 204) bila je manja nego u kontrolnoj skupini.
Sekundarna prevencija kardiovaskularnih komplikacija
U smislu nove ciljne studije (TNT), uspoređeni su učinci atorvastatina u dozama od 80 mg dnevno i 10 mg dnevno na rizik od razvoja kardiovaskularnih komplikacija kod pacijenata s klinički potvrđenom bolesti koronarnih arterija.
Atorvastatin u dozi od 80 mg značajno je smanjio razvoj sljedećih komplikacija:
Analozi na bazi rosuvastatina - još jedna aktivna supstanca
Atoris spada u skupinu statina treće generacije i za razliku od prethodnih generacija ima značajno manji rizik od nuspojava i njihove općenito količine. Međutim, danas već postoji četvrta generacija koja postaje sve popularnija i u budućnosti je posve moguće potpuno zamijeniti treću.
Aktivna supstanca je rosuvastatin. Zahvaljujući njemu, čak i uz dnevnu dozu od 5 mg, moguće je postići isti, a u nekim slučajevima i brži rezultat. Očito je da manja doza nježnije djeluje na jetru, izaziva manje nuspojava, što je posebno vidljivo kod dugotrajnog liječenja.
Međutim, budite oprezni, jer uprkos činjenici da su obje generacije lijekova usmjerene na smanjenje proizvodnje kolesterola i da su pogodne za bolesnike s hipoholesterolemijom, njihov princip djelovanja na tijelo je malo drugačiji, što utječe ne samo na učinkovitost liječenja, već i na stanje mnogih tjelesnih sustava.
Još uvijek mislite da je riješiti visokog kolesterola u krvi nemoguće?
Sudeći prema činjenici da sada čitate ove redove - problem visokog kolesterola vas možda muči već duže vrijeme. Ali to uopće nisu šale: takva odstupanja značajno pogoršavaju cirkulaciju krvi i, ako se ne postupi, mogu se završiti u najtužnijem ishodu.
Ali važno je razumjeti da je potrebno liječiti ne posljedice u obliku pritiska ili gubitka pamćenja, već uzroka. Možda biste se trebali upoznati sa svim alatima na tržištu, a ne samo s oglašenim? U stvari, često se, kada se koriste hemijski preparati sa sporednim efektima, postiže efekat koji se popularno naziva „jedni leče, drugi ranjavaju“. Elena Malysheva se u jednom svom programu dotakla teme visokog kolesterola i govorila o lijeku napravljenom od prirodnih biljnih sastojaka ...
Farmakokinetika
Atorvastatin se brzo apsorbira nakon oralne primjene, Cmax se postiže nakon 1-2 sata. Stupanj apsorpcije i koncentracije atorvastatina u krvnoj plazmi povećavaju se srazmjerno dozi. Apsolutna bioraspoloživost atorvastatina je oko 14%, a sistemska bioraspoloživost inhibitorne aktivnosti protiv HMG-CoA reduktaze oko 30%. Niska sistemska bioraspoloživost nastaje usled presistemskog metabolizma u gastrointestinalnoj mukozi i / ili tokom „prvog prolaza“ kroz jetru. Hrana smanjuje stopu i opseg apsorpcije za oko 25%, odnosno 9%, (što pokazuju rezultati određivanja Cmax i AUC), ali razina LDL-C tijekom uzimanja atorvastatina na prazan stomak i tijekom obroka smanjuje se gotovo na isti iznos. Unatoč činjenici da nakon uzimanja atorvastatina u večernjim satima, njegova razina u plazmi je niža (Cmax i AUC za oko 30%) nego nakon uzimanja ujutro, smanjenje LDL-C ne ovisi o doba dana u kojem se lijek uzima.
Prosječni Vd atorvastatina iznosi oko 381 litar. Vezivanje atorvastatina sa proteinima plazme je najmanje 98%. Omjer razine atorvastatina u crvenim krvnim ćelijama / krvnoj plazmi iznosi oko 0,25, tj. atorvastatin ne prodire dobro u crvene krvne stanice.
Atorvastatin se značajno metabolizira da tvori orto- i para-hidroksilirane derivate i različite proizvode beta oksidacije. In vitro, orto- i para-hidroksilirani metaboliti imaju inhibitorni učinak na HMG-CoA reduktazu, uporediv sa onim atorvastatina. Inhibicijska aktivnost protiv HMG-CoA reduktaze iznosi oko 70% zbog aktivnosti cirkulirajućih metabolita. Studije in vitro sugeriraju da izoencim CYP3A4 igra važnu ulogu u metabolizmu atorvastatina. Ovo je potvrđeno povećanjem koncentracije atorvastatina u krvnoj plazmi čovjeka dok uzimate eritromicin koji je inhibitor ovog izoenzima.
Studije in vitro također su pokazale da je atorvastatin slab inhibitor izoenzima CYP3A4. Atorvastatin nije imao klinički značajan utjecaj na koncentraciju terfenadina u plazmi, koji se metabolizira uglavnom izoenzimom CYP3A4, s tim u vezi, značajan utjecaj atorvastatina na farmakokinetiku drugih supstrata izoenzima CYP3A4 nije vjerojatan.
Atorvastatin i njegovi metaboliti izlučuju se uglavnom žuči nakon jetrenog i / ili ekstrahepatičkog metabolizma (atorvastatin ne podliježe ozbiljnoj enterohepatičkoj recirkulaciji). T1 / 2 je oko 14 sati, dok je inhibitorni učinak lijeka u odnosu na HMG-CoA reduktazu približno 70% određen aktivnostima cirkulirajućih metabolita, a prsten se sačuva zbog njihove prisutnosti. Nakon oralne primjene manje od 2% doze atorvastatina otkriveno je u urinu.
Farmakokinetika u posebnim kliničkim slučajevima
Koncentracija atorvastatina u plazmi u starijih (u dobi od 65 godina) veća je (Cmax za oko 40%, AUC za oko 30%) nego u odraslih bolesnika mladog doba. Nije bilo razlike u sigurnosti, djelotvornosti ili postizanju ciljeva terapije za smanjenje lipida u starijih osoba u usporedbi s općom populacijom.
Ispitivanja farmakokinetike lijeka kod djece nisu provedena.
Koncentracije atorvastatina u plazmi kod žena su različite (Cmax oko 20% veće, a AUC 10% niže) od onih u muškaraca.Međutim, nisu utvrđene klinički značajne razlike u učinku lijeka na metabolizam lipida kod muškaraca i žena.
Oštećena funkcija bubrega ne utječe na koncentraciju atorvastatina u krvnoj plazmi niti na njegov utjecaj na metabolizam lipida. S tim u vezi, promjene doze kod pacijenata s oštećenom funkcijom bubrega nisu potrebne.
Atorvastatin se ne izlučuje tokom hemodijalize zbog intenzivnog vezanja na proteine u plazmi.
Koncentracije atorvastatina značajno su povećane (Cmax i AUC oko 16 i 11 puta, respektivno) u bolesnika sa alkoholnom cirozom (klasa B na skali Child-Pugh).
Indikacije za upotrebu lijeka LIPRIMAR®
- primarna hiperholesterolemija (heterorozna porodična i ne porodice porodičnih hiperholesterolemija (tip IIa prema Fredrickson klasifikaciji),
- kombinirana (mješovita) hiperlipidemija (tipovi IIa i IIb prema Fredricksonovoj klasifikaciji),
- dibetalipoproteinemija (tip III prema Fredrickson klasifikaciji) (kao dodatak prehrani),
- porodična endogena hipertrigliceridemija (tip IV prema Fredrickson klasifikaciji), otporna na dijetu,
- homozigotna porodična hiperkolesterolemija sa nedovoljnom efikasnošću dijetalne terapije i drugih nefarmakoloških metoda liječenja,
- primarna prevencija kardiovaskularnih komplikacija u bolesnika bez kliničkih znakova koronarne srčane bolesti, ali s nekoliko faktora rizika za njen razvoj - dob starija od 55 godina, nikotinska ovisnost, arterijska hipertenzija, dijabetes melitus, niske koncentracije HDL-C u plazmi, genetska predispozicija itd. sati na pozadini dislipidemije,
- sekundarna prevencija kardiovaskularnih komplikacija u bolesnika s koronarnom srčanom bolešću radi smanjenja ukupne stope smrtnosti, infarkta miokarda, moždanog udara, ponovne hospitalizacije za anginu pektoris i potrebu za revaskularizacijom.
Doziranje i primjena
Prije nego što započnete liječenje Liprimar-om, treba pokušati postići kontrolu hiperholesterolemije uz pomoć prehrane, vježbanja i gubitka težine kod pacijenata s pretilošću, kao i liječenja osnovne bolesti.
Prilikom propisivanja lijeka pacijent bi trebao preporučiti standardnu hipoholesterolemijsku prehranu koju mora poštivati tokom liječenja.
Lijek se uzima oralno u bilo koje doba dana, bez obzira na unos hrane. Doza lijeka varira od 10 mg do 80 mg jednom dnevno, odabir doze treba provesti uzimajući u obzir početne razine LDL-C, svrhu terapije i pojedinačni učinak. Maksimalna doza je 80 mg jednom dnevno.
Na početku liječenja i / ili tijekom povećanja doze lipimara, potrebno je pratiti sadržaj lipida u plazmi svaka 2-4 tjedna i prilagoditi dozu u skladu s tim.
Za primarnu hiperholesterolemiju i kombiniranu (mješovitu) hiperlipidemiju kod većine bolesnika doza Liprimar-a je 10 mg jednom dnevno. Terapeutski učinak očituje se u roku od 2 tjedna i obično dostiže maksimum u roku od 4 tjedna. Uz produženo liječenje, efekat ostaje.
Kod homozigotne porodične hiperholesterolemije, lijek je propisan u dozi od 80 mg jednom dnevno. (smanjenje nivoa LDL-C za 18-45%).
U slučaju zatajenja jetre, doza Liprimar mora se smanjiti pod stalnom kontrolom aktivnosti ACT i ALT.
Oštećena bubrežna funkcija ne utječe na koncentraciju atorvastatina u krvnoj plazmi niti na stupanj smanjenja sadržaja LDL-C tijekom primjene Liprimara, stoga prilagodba doze lijeka nije potrebna.
Pri korištenju lijeka u starijih bolesnika nije bilo razlike u sigurnosti, učinkovitosti u odnosu na opću populaciju, a prilagođavanje doze nije potrebno.
Ako je potrebno, kombinirana primjena lijeka Liprimar® s ciklosporinom ne smije prelaziti 10 mg.
10 godina rizika = 160
* Neki stručnjaci preporučuju upotrebu lijekova za snižavanje lipida koji smanjuju sadržaj LDL-C ako promjena životnog stila ne dovede do smanjenja njegovog sadržaja na razinu upute za upotrebu lijekova
S obzirom na činjenicu da je ateroskleroza smrtonosna bolest, vrijedno je pristupiti liječenju s odgovornošću. Zlatni standard za terapiju su statini.
Mehanizam njihovog djelovanja je isti za cijelu skupinu, a sastoji se u blokadi enzima HMG-CoA reduktaze koji sintetiziraju kolesterol u jetri.
Njegova cijena je točno upola niža nego što privlači više ljudi, jer ušteda iznosi 50%. Dobro se reklamira, o njemu postoje pozitivne kritike, pa ga ljudi uzimaju sa zadovoljstvom.
Lijek je vrlo različit po sastavu, ako u prvom receptu postoji samo originalna tvar atorvastatin i pomoćna tvar u obliku laktoze, tada u Torvakardu ima više pomoćnih spojeva.
Sastav lijeka uključuje:
- Atorvastatin kalcijeva sol, 10 miligrama - aktivna supstanca,
- Kroskarmeloza natrijum - raspadljiva tvar koja obezbeđuje razgradnju tableta u stomaku,
- Magnezijum oksid sprečava nakupljanje,
- Laktoza monohidrat - punilo za sticanje dovoljne mase,
- Monokristalna glukoza je mirisa okusa i ukusa,
- Magnezijum stearat je supstanca protiv lepljenja koja pojednostavljuje proizvodnju i pakiranje.
Sastav ljuske tableta uključuje:
- titanijum dioksid - mineralno bojilo u obliku finog praha,
- talk je pokretna supstanca koja smanjuje hrapavost zbog adsorpcije na površini granula.
Kao što se može vidjeti iz prethodnog, lijek Torvakard ima mnogo balastnih tvari koje povećavaju težinu i njegova fizička svojstva. Za mnoge od ovih komponenti osobe koje pate od alergije mogu razviti netoleranciju ili napad alergijske reakcije, u rasponu od svrbeža kože do Quinckeovog edema, pa im se ne preporučuje upotreba lijeka. Ili napravite test s alergenim testovima na ove spojeve kako biste bili sigurni da je uzimanje lijeka sigurno za zdravlje.