Bilijarni zavisni bilijarni pankreatitis
Bilijarni pankreatitis smatra se sekundarnom upalnom lezijom gušterače u patologiji jetre i žučnih puteva (hepatobilijarni sistem). Ovo je vrsta hronične bolesti gušterače kod koje svaka egzacerbacija slijedi ili se podudara sa napadima kolelitijaze (registrirani od strane različitih autora od 25 do 90%).
Ova vrsta pankreatitisa kod odraslih ima i trostruko povećanje kod djece.Opažanja ga povezuju s pacijentima koji odbijaju operativno liječenje registrirane migracije kamena duž žučnih kanala zbog nade u konzervativnu terapiju.
Češće se debele žene razbole. Neki autori tvrde da su bilijarne promjene u gušterači na prvom mjestu po učestalosti lezija, istiskujući alkoholni pankreatitis.
ICD-10 praktično ne objašnjava šta je bilijarni pankreatitis. Prema vrsti tečaja može se klasificirati kao akutni i hronični. A prema šifri K 86.1 - „drugi pankreatitis“ bez navođenja porekla.
Mehanizam razvoja
Uključivanje upale pankreasa u bolesti jetre, žučnog mjehura i kanala moguće je na više načina. Infekcija prolazi do parenhima žlijezde kroz limfne žile, pankreatitis se odvija kao parenhim, ali zahvaća kanale. Mehanička prepreka u obliku kamena u općem žučnom kanalu stvara povišen pritisak, doprinosi zastoju izlučivanja u glavnom kanalu žlijezde i njegovom edemu.
Rad poremećaja Vater-papile dvanaestopalačnog creva je poremećen, kroz koji tajna gušterače i žuči izlaze zajedno. Stvoreni su uslovi za izbacivanje žuči u kanal pankreasa s naknadnom upalom. U ovom slučaju važan je aktivni hepatitis.
Patologija jetre uzrokuje da značajna količina peroksidnih spojeva i slobodnih radikala prođe u žuč. Oni su snažni štetni čimbenici kada uđu u tkivo gušterače.
Stvaranje žučnog mulja (sedimenta) - javlja se kod holecistitisa i holangitisa zbog kršenja fizičkih i hemijskih svojstava žuči. Neke se komponente talože u obliku soli, mikrostona. Krećući se, ozljeđuju sluznicu, povećavaju upalu i oticanje vater-papile i začepljuju izlaz.
Kao rezultat toga, žuč ne ulazi u dvanaestopalačno crijevo, već se prenosi u kanal pankreasa, gdje se pritisak već povećava zbog stagnacije. Posljedica je aktiviranje enzima pankreasnog soka, uništavanje zaštitne barijere, otvaranje kapija za infektivne agense.
Koje bolesti doprinose nastanku bilijarnog pankreatitisa?
Navedene varijante patogeneze tipične su za mnoge bolesti hepatobilijarnog sistema. Stoga se pankreatitis ovisan o bilijaru kao dodatak i komplikacija:
- žučna kamena bolest (u 2/3 slučajeva),
- urođene malformacije žučnih i pankreasnih kanala,
- oslabljena motorička funkcija (diskinezija) žučnog mjehura i putova,
- hronični holecistitis
- hepatitis i ciroza jetre,
- lokalna patologija Vaterove bradavice uslijed upale, spastične kontrakcije, blokade kamenom, kicatricialnih promjena,
- parazitske lezije jetre i žučnog mjehura.
Provocirajući faktori mogu biti:
- neuhranjenost, upotreba proizvoda koji potiču izlučivanje bilijara,
- liječenje lijekovima sa choleretic svojstvima,
- oštar gubitak težine.
Pankreatitis ovisan o bilijaru, javlja se u akutnom ili češće u hroničnom obliku. Akutna - javlja se protiv napada kolelitijaze, dramatično pogoršava pacijentovo stanje, razlog je smrti. Hronična - traje do šest mjeseci ili više. Poslije egzacerbacije slijede remisije. Ishod ovisi o rezultatima liječenja bilijarnog trakta, prehrane.
Klinička slika bolesti
Klinika pankreatitisa ovisnog o bilijaru sastoji se od nekoliko simptoma.
- Bol je prvi simptom zbog kojeg pacijenti odlaze kod ljekara. Može biti opasan ili zračiti na leđa ili hipohondrijum. Kod bilijarnog pankreatitisa bol se javlja nakon uzimanja pržene, masne hrane, jer su takva jela choleretic. Bol se javlja nekoliko sati nakon zadnjeg obroka, ali može nastati i noću na prazan stomak. Zbog duge probave masti, bol se može primetiti nekoliko sati.
- Dispeptički poremećaji (povraćanje, mučnina, nadimanje, gorčina u ustima, osjećaj težine u stomaku, gorki gorući, zakašnjeli ili odsutni izmet). Češće pacijenti primjećuju ponavljano povraćanje hrane koja se javlja na visini bola. Povraćanje ne donosi olakšanje, a novi porivi nastaju u roku od nekoliko minuta.
- Simptomi intoksikacije: vrućica, slabost, gubitak apetita.
- Žutica: iktericno obojenje sklera, oralne sluznice, plocica nokta, koza.
Važno! Ako ovi simptomi poprimaju dugotrajnu prirodu i uznemiravaju pacijenta mjesec dana ili više, onda je to znak hronične upale. Od ovog trenutka razgovaraju o hroničnom pankreatitisu ovisnom o bilijaru.
Dijagnostika i metode laboratorijskih istraživanja
Dijagnoza pankreatitisa ovisnog o bilijaru postavlja se nakon prikupljanja pacijentovih pritužbi i anamneze, objektivnog pregleda pacijenta. Prisutnost predisponirajuće bolesti u pacijenta (žučna kamenačka bolest, bolest jetre ili čir na dvanaesniku) pomoći će da se posumnja u neispravnost gušterače.
Nakon pregleda vrijedi obratiti pažnju na obojenje sklera i sluznice, palpaciju trbuha. U pravilu, kod bilijarnog pankreatitisa, trbuh nije dostupan za duboku palpaciju u epigastričnom i subkostalnom području. Uz to, postoji bol u projekcijskim mjestima žučnog mjehura.
Da bi se potvrdilo prisustvo bolesti, propisane su dodatne laboratorijske i instrumentalne metode istraživanja:
- Opći klinički test krvi (bez pogoršanja bilijarnog pankreatitisa primjećuje se umjereno povećanje broja leukocita, s pogoršanjem - izražena leukocitoza s pomakom formule leukocita ulijevo).
- Biohemijski test krvi. Ovdje možete vidjeti broj jetrenih enzima: amilaze (s pogoršanjem bilijarnog pankreatitisa, višak može biti 10 puta ili veći), transferaze (AcAT, AlAT), alkalna fosfataza, lipaza.
- Analiza izmeta na prisustvo masti u njemu.
- Ultrazvuk je zlatni standard u dijagnostici. Istovremeno se nalaze volumetrijske guste formacije u žučnoj kesici ili njenim kanalima, zastoj žuči, zadebljana stijenka žučnog mjehura, difuzne promjene gušterače (heterogena struktura, neujednačene konture, edemi, kalcifikacije i petrifikati u tkivu organa).
- Dinamička kolecistografija i ERCP (endoskopska retrogradna holangiopankreatografija) pomoći će u utvrđivanju da li postoje promjene na velikom papuli dvanaestopalačnog creva i u terminalnom teljenju pankreasnih kanala. Tijekom ERCP-a, papilosfinkterotomija se često radi kako bi se uklonili kalkulusi i ublažili hipertenzija u žučnim kanalima.
- EFGDS (ezofagogastroduodenoskopija) provodi se za sve bolesnike sa sumnjom na bilijarni pankreatitis. Tijekom pregleda probavni trakt se potpuno pregleda. Posebna se pažnja posvećuje području velikog papile dvanaestopalačnog crijeva, ispitujući ga na prisutnost fibrotičkih promjena, strija i drugih patoloških procesa.
Liječenje pankreatitisa ovisnog o bilijaru
Za blage oblike preferira se konzervativna terapija. Glavna stvar ovdje je strogo slijediti dijetu i uzimati antisekretorne lijekove.
U prisustvu kalcija u žučnoj kesi ili njenim kanalima pribegavaju se hirurškoj intervenciji, tokom koje se uklanjaju. Operacija se izvodi i kod naprednih oblika pankreatitisa ovisnog o bilijaru, kada se već opaža nekroza tkiva žlijezde. Ova operacija je hitna, izvedena iz zdravstvenih razloga.
Uz pogoršanje bilijarnog pankreatitisa pacijentima je propisana glad prvih 4-5 dana. Na taj se način smanjuje enzimsko opterećenje gušterače, stvara se funkcionalni odmor za to. Tada je pacijentu propisana štedljiva dijeta (tablica br. 5) s ograničenjem masne, slane, pržene, konzervirane hrane.
Važno! Soda i alkoholna pića, jela koja povećavaju opterećenje gušterače, te nesavladna hrana potpuno su isključeni iz prehrane.
Kod bilijarnog pankreatitisa naglasak je na proteinskoj hrani, koja potječe od nemasnih sorti mesa i ribe, žitarica i mliječnih proizvoda. Od pića dopušteni čajevi, dekocije, kompoti od sušenog voća, žele. Dnevno se može konzumirati do 50 grama šećera i kriška suhog (ne svježeg) hljeba.
Konzervativni tretman
Paralelno s dijetom propisana je i terapija lijekovima:
- Borba protiv boli. Uz prisustvo boli, propisani su antispazmodici (no-shpa, papaverin, platifillin itd.) .To može biti takva da je bol uzrokovana atonijom žučnog peska. U ovom se slučaju, naprotiv, koriste tvari koje grče glatke mišiće (domperidon, cerukalni itd.) Potonji poboljšavaju pokretljivost crijeva i na taj način poboljšavaju probavu.
- Antisekretorna terapija. Kod pogoršanja pankreatitisa ovisnog o bilijaru važno je suzbiti funkciju gušterače koja tvori enzim. Za to je propisan Famotidin, Ranitidin ili lijek najnovije generacije - Octreotide. Istovremeno, želudačna sekrecija blokira Omeprazol koji pomaže u obnovi gušterače.
- Antikoagulantna terapija. Provode ga heparini niske molekularne težine, koji sprečavaju stvaranje krvnih ugrušaka u žilama žlijezde, poboljšavaju mikrocirkulaciju, povećavaju protok krvi u organu.
Ako postoji spazam sfinktera velikog papila, tada je propisan miotropni antispazmodik - Mebeverin. To poboljšava cirkulaciju žuči, ublažava hipertenziju i zagušenje u kanalima.
U prisutnosti kalkulatora malog promjera, dodaju se preparati deoksiholične kiseline u liječenje pankreatitisa ovisnog o bilijaru, koji doprinose otapanju kamenja i njihovom izlučivanju u crijevnu šupljinu (npr. Ursosan).
Nedostatak sekrecije gušterače nadoknađuje se nadomjesnom terapijom. U tom su slučaju propisani enzimski pripravci (npr. Creon) koji poboljšavaju probavu u trbuhu, ublažavaju hipertenziju. Time se ubrzava odljev žuči i normalno funkcioniranje probavnog trakta.
U prisutnosti holecistitisa bakterijske etiologije ili gnojnih žarišta upale u samoj žlijezdi, pacijentu se hitno propisuju antibiotici širokog spektra djelovanja.
Hirurško liječenje
U slučaju žučne bolesti, rješava se pitanje kirurške intervencije. Prednost se daje minimalno invazivnim tehnikama. U ovom se slučaju uklanja etiološki faktor, koji pridonosi brzom potpunom oporavku, uklanjanju svih simptoma pankreatitisa ovisnog o bilijaru.
Laparoskopija Najčešće se koristi jer se operacija izvodi iz tri mini pristupa s prednjeg trbušnog zida. Prednost operacije je u tome što vam omogućuje uklanjanje žučnog mjehura kamenjem bilo koje veličine i oblika. Kompliciranja takvih operacija u pravilu ne nastaju.
Papilosfinkterotomija. Provodi se direktno za vrijeme ERCP-a. U tom se slučaju sfinkter velike papile i terminalno teljenje pankreasnog kanala seciraju posebnim alatom pod kontrolom vida. Ova se operacija izvodi samo u prisustvu sitnog kamenja (promjera do 5 mm), jer samo takvo kamenje nakon manipulacije može neovisno ući u crijevnu šupljinu i izlučiti svoje tijelo izmetom.
Dilotacija balona. Podrazumijeva postavljanje stenta u žučne kanale s ciljem njihovog širenja. Postupak se provodi i tijekom dijagnostike ERCP ili samostalno.
Terapija daljinskog udara. Tijekom ovog postupka kamenje u šupljini mjehura ili kanalu drobi se udarnim valovima ultrazvuka, koji prate s određenom silom i učestalošću. Pijesak i preostali dijelovi kalkula neovisno ulaze u crijevnu šupljinu i uspostavlja se odljev žuči. Postupak je indiciran za sitno kamenje koje se još uvijek drobi.
Otvoreni rad. Da biste uklonili kalkule, sada se rijetko koristi. Provodi se samo u nedostatku laparoskopske opreme u bolnici ili u prisustvu ogromnog kamenja koji je teško brzo ukloniti. Najčešće se radi otvorena operacija o nekrozi pankreasa iz zdravstvenih razloga. Istovremeno se odstranjuju mrtvi presjeci tkiva ili se resecira cijeli organ.
Zaključak
Pankreatitis ovisan o bilijarju ozbiljna je hirurška bolest, koja obično proizlazi iz kolelitijaze ili patologije velikog duodenalnog papila. U tom se slučaju javlja aseptična ili gnojna upala tkiva gušterače koja može pokriti cijeli organ u potpunosti ili samo njegov dio. Prvi simptomi na koje sumnjaju na bilijarni pankreatitis su bol, mučnina i opetovano povraćanje, okus gorčine u ustima i žutica. Dijagnoza se može potvrditi kontrastom ultrazvukom i radiološkim istraživanjima. Konzervativne i hirurške metode liječenja mogu se koristiti za liječenje bolesti. Izbor metode ovisi o specifičnoj situaciji i bolesti.
Šta je hronični pankreatitis ovisan o bilijaru?
Birološki ovisan hronični pankreatitis je oblik upale gušterače pri kojem ovaj organ potpuno gubi sposobnost obavljanja svojih funkcija (tj. Sposobnost proizvodnje hormona i enzima). Bolest se razvija u uvjetima prirođenih patologija žlijezde i žučnih kanala. Izraz "hronični" označava da se bolest razvija polako i prati osobu duži niz godina.
Otprilike u polovini slučajeva pankreatitis ovog tipa posljedica je bolesti žučnih cijevi koje se anatomsko nalaze blizu pankreasa i njegovih kanala i otvaraju se, poput otvora ove žlijezde, u dvanaesnik.
Pankreasni pankreatitis
Postoji niz znakova koji razlikuju pankreatitis ovisan o bilijaru od ostalih vrsta ove bolesti:
- Bol Ovaj simptom prati većinu patoloških stanja, ali bol može imati različite nijanse i lokalizaciju (mjesto fokusa). Uz ovu bolest, bolovi podsećaju na jetrene kolike, javljaju se paroksizmalno, obično noću. Bol kao da „prereže“ osobu na dve polovine na mestu gde se nalazi pankreas. Često bol isijava (daje) u rame, leđa, lopatice, pa čak i vrat.
- Napuhanost, nadimanje, drhtanje u trbuhu, mučnina, povraćanje, ponekad - belching.
- Proliv do 4 puta dnevno. Karakteriziraju je obilna i uvredljiva, kašasta stolica sive boje, koja sadrži neprobavljene ostatke himera (hrana koja je već predelana želučanim sokom, ali se ne može dalje probaviti zbog nedostatka enzima u tankom crijevu) i masnoće (to je povezano i s akutnim nedostatkom probavnih enzima. i emulgatori). Masna stolica se lako utvrđuje po tome što odbija vodu i ne umiva se njome.
- Znakovi žutice (koža požuti, sluznica, očni proteini postaju narančasti). Krvni test otkriva visoki postotak bilirubina u njemu koji se kod zdravih ljudi razlaže u jetri i izlučuje kroz crijeva.
- Povećanje koncentracije šećera u krvi i urinu, dijabetes.
- Gubitak kilograma bez vidljivog razloga.
Priroda boli u pogoršanju hroničnog pankreatitisa
Sljedeći uzroci izazivaju sindrom boli:
- Konzumiranje choleretic hrane. To može biti žumance, kavijar itd.
- Primjena lijekova protiv choleretic.
- Oštar gubitak težine.
Razvoj upale pankreatitisa
Bilijarni pankreatitis je sekundarna bolest, čiji su uzroci sljedeći:
- Nenormalna struktura nekih organa trbušne šupljine (sama žlijezda, žučni mjehur, kanali). To mogu biti posljedica kako genetskih mutacija, tako i oštećenja u razvoju fetusa. Konzervativno liječenje ovdje obično nije moguće: potrebna je operacija.
- Kamenje u žučnoj kesici.
- Nemogućnost žučnog mjehura da se stegne, pri čemu žuč prestaje da ulazi u dvanaesnik.
- Ne-kalkulirani holecistitis (upala žučne kesice koja nije praćena stvaranjem kamenja).
- Ciroza jetre (nepovratna zamjena jetrenog tkiva masnim tkivom).
- Upala papile dvanaestopalačnog creva (papillitis).
- Grčevi sfinktera Oddija. Ovo je prstenasti mišić, koji je odgovoran za prenošenje ili ne prenošenje probavljene hrane iz stomaka u dvanaestopalačno crijevo.
- Sužavanje papule dvanaestopalačnog creva.
- Blokada pomenute papile.
Uzroci hroničnog bilijarno-ovisnog pankreatitisa
Vrste bolesti
Bilijarni pankreatitis pripisuje se patologijama gušterače koja je povezana s nenormalnim odljevom žuči. Kada poraste pritisak u dvanaestopalačnom ili žučnom kanalu, žuč i pankreasni sok ulaze u gušteraču. U ovom trenutku aktivirani tripsin ulazi u dvanaestopalačno crijevo, u kojem se počinju otapati ne mase gušterače, već stanice pankreasa. Tako se tijelo probavlja.
Stručnjaci web stranice zheleza.com razlikuju takvu klasifikaciju pankreatitisa:
- Bilijarno ovisan.
- Pseudotumorous.
- Calcifying.
- Parenhim
- Idiopatski.
- Ponavljajući se.
- Destruktivno.
- Nekrotična.
- Induktivni.
- Kalkulatorno.
- Atrofična.
- Alkohol
- Toksično.
- Bilijar.
- Sekundarni
- Edematous.
- Gnojni.
Bilijarni pankreatitis je podijeljen na:
- Oštro. Nastaje iz zloupotrebe alkohola, začinjene hrane, roštilja, začina, prženih i dimljenih.
- Hronični Razvija se nakon odsustva liječenja akutnog oblika. Prate ga atrofija, difuzne promjene, funkcionalna insuficijencija, pojava cista.
Uzroci bolesti
Kao što je naznačeno, postojeće bolesti žučnog mjehura, žučnog trakta i dvanaesnika dovode do pojave pankreatitisa ovisnog o bilijaru. Kako ovo ide? U žučnoj kesici nastaje žuč - vrlo aktivna supstanca koja sudjeluje u procesu varenja. Teče kroz kanale u dvanaestopalačno crevo, gde obavlja svoje funkcije. Ako je iz nekog razloga taj proces poremećen, tada se bolest razvija.
Kršeći odliv žuči, ona ulazi u gušteraču, gdje se povećava pritisak u kanalima i oni puknu. Žuć ulazi u ćelije gušterače, zbog čega počinju razgrađivati.
Žuča može pojačati svoje destruktivne funkcije ako se iz nekog razloga promijeni njezin sastav i svojstva, razvija se upalni proces u jetri, žučnom kanalu ili žučnom mjehuru, a bakterije iz zaraženih organa upadaju u žuč.
Simptomi bilijarnog pankreatitisa
Pankreatitis ovisan o bilijaru, u akutnim i hroničnim oblicima, manifestuje se istim simptomima, slično kao i druge vrste pankreatitisa:
- Bol u abdomenu pojasa ili lokalizirana u regiji lijevog hipohondrija.
- Groznica.
- Neopisivo povraćanje i mučnina.
- Proliv ili zatvor.
- Žutica
Hronični bilijarni pankreatitis tokom nepotpune remisije manifestuje se u:
- Gubitak kilograma
- Mučnina.
- Povraćanje i bol.
- Smanjen apetit.
- Hronična opstipacija ili proliv.
- Subfebrilna temperatura.
Pankreatitis ovisan o bilijarju karakteriziraju takve osobine:
- Bol se povećava primjenom choleretic proizvoda ili lijekova.
- Sindrom boli podseća na bilijarne kolike koji su lokalizovani s desne strane i daju desnoj ruci, ramenu ili donjem dijelu leđa.
- Bolovi su trajni.
- Česta je crevna pareza (jaka i dugotrajna opstipacija do crevne opstrukcije) od proliva.
- Žutica kao prateći faktor.
- Gorko lučenje i gorčina u ustima u nekim slučajevima.
Dijagnoza i liječenje pankreatitisa ovisnog o bilijaru
Budući da pankreatitis ima mnoge oblike svoje manifestacije, ljekari ga prvo trebaju prepoznati, a zatim utvrditi uzrok. Koriste se različite dijagnostičke metode:
- Ultrazvuk za otkrivanje kamenca u kanalima i oteklina u pankreasu.
- Biohemijski test krvi za šećer, lipazu, amilazu.
- MRI
- Kolangiopankreatografija s kontrastom.
- Opšti test krvi kako bi se utvrdio nivo belih krvnih zrnaca.
- CT pretragom radi utvrđivanja stanja pankreasa i susjednih organa, nekroze tkiva.
- X-zraka za prepoznavanje općeg stanja tijela.
U liječenju pankreatitisa koriste se opće metode i posebna terapija za svaku vrstu. Dakle, uobičajena su lijeka protiv bolova, dijeta, izuzimanje nikotina i alkohola, nadomjesna terapija, vitaminska terapija. Kod pankreatitisa ovisnog o bilijaru uzima se u obzir:
- Sindrom boli: za hipermotorna stanja prepisuju se antispazmodici (Debridate, No-spa), a za hipokineziju, prokinetici (Motilium, Cerucal, Eglonil).
- Kombinirani lijekovi koji su neophodni u periodu oporavka, s hepatostabilizirajućim, antispazmodičkim svojstvima, sposobnim za normalizaciju svojstava žuči: Hepatofalk, Odeston.
Hronični pankreatitis ovisan o bilijaru, tretirat će se i medicinski i hirurški. Hirurška intervencija propisana je za tumore vater-papile, žučnu bolest, kicatrcijalno sužavanje. Obično se nisko traumatične endoskopske operacije izvode uvođenjem mikro-instrumenata i fotoaparata kroz 3-4 ureza na trbušnom zidu ili otvorenim operacijama laparatomije kroz veliki rez.
Pacijent bi se trebao pridržavati dijeta - frakcijske prehrane, 5-6 prijema tokom dana u malim obrocima. Alkohol, dimljeno meso, kisela jela, masna i pržena hrana uklanjaju se iz ishrane. Treba smanjiti količinu masti i ugljikohidrata, a povećati količinu proteina. U akutnom obliku bolesti općenito je potrebno suzdržavati se od jela tri dana i konzumirati samo negaziranu mineralnu vodu.
Kako su propisani lijekovi:
- Antibiotici za infekciju.
- Vitamini
- Enzimi koji zamjenjuju aktivnost pankreasa.
- Regulatori šećera u krvi.
- Analgetici i antispazmodici za uklanjanje bola.
- Lijekovi za uklanjanje povraćanja i mučnine.
Ljudima sklonim različitim vrstama pankreatitisa savjetuje se da pridržavaju dijetu i odustanu od štetnog alkohola. Prognoza se poboljšava ako osoba koristi medicinsku njegu na prvi znak bolesti.
Karakterizacija boli
Bol se javlja kod 90% pacijenata, samo je u rijetkim slučajevima moguća bezbolna verzija tečaja. Lokalizirane su u epigastričnoj regiji, zračeći na obje strane, na desno rame, donji dio leđa.
Bol se javlja 2,5–3 sata nakon jela, noću. Akutna bol može se pojaviti odmah nakon konzumiranja gazirane vode. Izaziva spazam sfinktera Oddija i izaziva bol. Najčešći razlog je kršenje prehrane: unos masne i pržene hrane, alkohola, ljutih umaka i začina, marinada i kiselih krastavaca, dimljenog mesa.
Znakovi zatajenja enzima
Upalni proces u ćelijama gušterače remeti i endokrine i egzokrine funkcije. Poraz otočića Langerhansa uzrokuje pad proizvodnje inzulina uz hormonske poremećaje metabolizma ugljikohidrata. Tokom napada moguće je značajno povećanje ili smanjenje glukoze u krvi.
Exocrine (egzokrine) promjene odnose se na odsustvo dovoljne količine enzima pankreasa u tankom crijevu. Izlučivanje žlijezde sadrži više od 20 vrsta enzima koji osiguravaju razgradnju masti i bjelančevina i njihov prijevod u probavljive biološke tvari. Bilijarni pankreatitis u hroničnom toku uzrokuje postepenu zamjenu ćelija koje se luče na ožiljnom tkivu.
Insuficijencija pankreasa se manifestuje crevnom dispepsijom:
- labavu stolicu nekoliko puta dnevno sa fetidnom stolicom prekrivenom masnim filmom (steatoreja),
- nadutost
- osećaj "izrastanja" u stomaku,
- smanjen apetit
- mučnina
- belching i žgaravica.
Dodatni simptomi
S vremenom pacijenti gube na težini. Pojavljuju se znakovi nedostatka vitamina (suva koža, pukotine u kutovima usta, lomljiva dlaka, nokti, krvave desni) i gubitak elektrolita. Intoksikacija šljakom koja ulazi u krvotok uzrokuje mučninu i vrućicu.
Poraz nervne regulacije utječe na rad sfinktera. Pacijenti doživljavaju refluks žuči u želudac, znake gastritisa i osjećaj gorčine nakon izgaranja.
Diferencijalna dijagnoza
Klinički znakovi pankreatitisa ovisnog o bilijaru mogu se sakriti iza druge patologije gastrointestinalnog trakta. Stoga je u dijagnozi potrebno isključiti:
- peptički čir želuca i dvanaestopalačnog creva,
- crevni tumori
- antralni gastritis,
- virusni hepatitis,
- tumori pankreasa,
- hronični ne-kalkulični holecistitis.
Šta je bilijarni pankreatitis
Bilijarni tip pankreatitisa je upala gušterače, koja je povezana upravo sa problemima hepatobilijarnog sistema. Može se razviti i dugoročno (tokom 6 mjeseci ili više), i brzo. Zanemarivanje patologije dovodi do potpunog poremećaja rada gušterače.
Bilijarni pankreatitis je prilično često dijagnosticirana bolest koja pogađa više od polovine ukupnog broja svih oboljelih od pankreasnih bolesti. Patologija se može razviti u bilo kojoj dobi, i kod odraslih i kod djece, ali najčešće je učestalost ove bolesti veća kod odrasle populacije. Kod muškaraca je bolest rjeđa nego kod žena.
Bilijarni pankreatitis je sekundarna bolest, s upalnom prirodom tečaja. Patologija se formira na pozadini već tekuće bolesti. Primarne bolesti utječu na jetru, žučni mjehur ili žučne kanale. Dug tijek primarnih patologija preduvjet je za povećanje vjerojatnosti za razvoj kroničnog bilijarnog pankreatitisa. Bolest se razvija u većini slučajeva na pozadini kolelitijaze bez kalusa ili uz prisustvo kalkula srednje veličine u kanalima žučnog mjehura.
Bilijarni oblik pankreatitisa pojavljuje se kao rezultat oštećenja parenhimskog organa. Lezija se pogoršava prisustvom slobodnih radikala koji ulaze direktno iz žučnih kanala u šupljinu gušterače. Produljeni tijek holecistitisa u nedostatku kamenca uzrokuje promjenu sastava tajne, koja kao rezultat dugotrajne stagnacije doprinosi stvaranju pahuljica. Precipitiraju u žučnoj kesici i, dok se prevoze, mogu ozlijediti kanale, što dovodi do njihovog suženja uslijed ožiljaka. U ovom se slučaju u dvanaesniku nalazi nedovoljan refluks žuči zbog čega sekret ulazi u kanale pankreasa i uzrokuje njegovu upalu.
Kako izgleda, fotografija
Vizualizacija bilijarnog pankreatitisa provodi se primjenom endoskopske retrogradne holangiopancreatografije (ERCP). Na fotografiji možete vidjeti prisustvo stenoze u glavnim kanalima i strukturne deformacije u malim kanalima.
Lokalizacija apstrakcije je vidljiva; ako su prisutni, jasno se razlikuju intraduktalna kalcifikacija i proteinski čepovi. Vizualizacija vam omogućava da procijenite promjene na gušterači, žučnom mjehuru i jetri.
U nekim slučajevima na fotografiji možete vidjeti ciste sa sadržajem tečnosti i gnojnim područjima u tkivima gušterače (apscesi).
Koje bolesti doprinose nastanku bilijarnog pankreatitisa?
Više od 60% ove bolesti nastaje kao rezultat začepljenja izlaznog otvora pankreasa žučnom kamenom (žučna kamenačka bolest).
Bolesti koje izazivaju razvoj bilijarnog tipa pankreatitisa uključuju:
- Kršenja strukture choleretic puteva,
- Upala gušterače,
- Poremećaj pokretljivosti žučnog mjehura,
- Upala u žučnim kanalima, uzrokujući kršenje njihove propusnosti (holangitis),
- Ciroza
- Ciste prehlade
- Diskinezija gvp ili zhp,
- Kondenzacija žuči s uključenjima kalkulusa mikroskopske veličine,
- Helminthic infestations,
- Upalne i patološke manifestacije u području papile dvanaestopalačnog creva.
sekundarna priroda bilijarnog pankreatitisa kao bolesti nastaje zbog činjenice da bolest nije posljedica upale gušterače, već se javlja kao rezultat funkcionalnih kvarova koji se javljaju u obližnjim organima.
Hronični bilijarni pankreatitis
Postoje akutni bilijarni pankreatitis i hronični bilijarni pankreatitis.
Hronični pankreatitis ovisan o bilijaru, ima produljeni tijek više od 6 mjeseci. To je bolest gušterače koja se razvija na pozadini patologija i urođenih bolesti bilijarnog trakta. Bolest se očituje prekidom ili potpunim gubitkom enzimske i hormonski izlučujuće funkcije gušterače
Hronični oblik bilijarnog pankreatitisa je prilično uobičajen. Bolesti bilijarnog trakta uzrokuju otprilike polovinu svih kroničnih pankreatitisa.
Za hronični pankreatitis ovisan o bilijaru, tipična je pojava nelagode u trbuhu bolnog karaktera, koja dugo vremena brine pacijenta, prisutnost dispeptičkih pojava, labave stolice, žuticu, gubitak težine. Hronični izgled bilijarnog pankreatitisa javlja se takođe i sa hroničnom opstipacijom ili prolivom.
Akutni bilijarni pankreatitis
Akutni bilijarni pankreatitis nastaje kao posljedica upale bilijarnog trakta i bez odgovarajuće medicinske pomoći često dovodi do smrti. Za prevenciju i korekciju procesa često se koriste konzervativne metode terapije. Ako ne daju rezultate, naznačena je hirurška intervencija. Akutno razdoblje karakterizira blaga hipertermija u većini slučajeva unutar subfebrilnih vrijednosti.
Akutni tok bolesti otkriva se sljedećim simptomima:
- Bol lokalizirana u lijevom hipohondriju. Bol je u obliku pojasa,
- Redovna manifestacija mučnine sa intenzivnim povraćanjem,
- Žutilo kože,
- Povećana tvorba gasova, razvoj opstipacije ili proliva.
Opasnost ove bolesti je da su promjene gušterače često nepovratne. Pojavu bolesti karakterizira upalni proces koji uzrokuje kvar u žlijezdi. Vremenom se tijelo gušterače deformiše, što završava rastom oštećenih stanica u željeznom aparatu, stanje prelazi u kroničnu fazu.
Klinička slika patologije ima sličnosti s drugim vrstama bolesti gušterače. Međutim, postoje i karakteristične karakteristike toka bolesti:
- Pojava bolova u trbuhu uslijed upotrebe lijekova sa koleretskim efektom, kao i hrane identičnog svojstva,
- Trajanje bolova. Bol traje mnogo duže u poređenju s drugim bolestima,
- Stvaranje pareza u crevima. U većini slučajeva ova vrsta pankreatitisa javlja se s razvojem opstipacije, u slučaju kada druge vrste bolesti izazivaju pojavu proljeva, tj.
- Manifestacija boli u hipohondriju nalazi se na desnoj, a ne na lijevoj strani. Bol podseća na bilijarnu koliku,
- Pojava žutice, odnosno bilijarnog oblika pankreatitisa, otkriva se po požutjelosti kože i vidljivih sluznica,
- Redovito ispiranje s gorkim okusom, gorčinom u usnoj šupljini.
Ako bilijarni pankreatitis prati začepljenje u kanalima zahvaćene gušterače ili nefrekventni sfinkter, koža poprima žuti ton, postoji mogućnost kršenja metabolizma ugljikohidrata.
Istovremeno se pacijent žali na žgaravicu, belching, gubitak apetita, gubitak težine, probavne smetnje, pojavu proliva, promjenu boje izmeta (prljavo siva), izmet se oslobađa fetiljnog mirisa.
Razlozi za pojavu
Glavni razlozi koji izazivaju razvoj bilijarnog pankreatitisa su žučni kamenac, kao i zadebljanje žuči s stvaranjem taloga u obliku mikroskopskih kalcifikacija (bilijarnog mulja). Kongenitalne oštećenja žučnog kanala, produljeni tijek hroničnog kolecistitisa i jetrena egzokrinska insuficijencija također mogu postati uzrok patologije.
Ova vrsta pankreatitisa može biti uzrokovana diskinezijom žučnih puteva (choledoch), koja aktivira uklanjanje žuči iz šupljine žučnog mjehura i jetrenih kanala, napredovanjem holangitisa, kongestivnom kolestazom, uništavanjem jetrenih stanica (cirozom), patološkim oštećenjem funkcionalnosti žlijezda koje ulaze u žlijeb, a cijev žuči ulazi u bradavičinu ždrijelnu žlijezdu, a cijevi izbacuju bradavicu; 12 - dvanaestopalačno crevo.
Razvoj ovih patologija sa bilijarnim pankreatitisom u parenhimskoj žlijezdi olakšava:
- Upalni procesi
- Aktivacija degenerativnih procesa,
- Pojava vezivnog širenja.
Kako postupati
Oni bolest liječe sveobuhvatno. Terapijska strategija bilijarnog pankreatitisa usmjerena je na uklanjanje sindroma boli, detoksikaciju tijela, stabiliziranje sekretorne funkcije gušterače, sprečavanje zaraznih bolesti, uklanjanje kalkula (ako ih ima). Endoskopija Vaterovih papila vrši se i u dijagnostičke i u terapijske svrhe. Kompleksni tretman takođe uključuje terapiju ishranom i lekovima.
Prije svega, oni uklanjaju provocirajući faktor patološkog refluksa žuči. Ako je bolest u akutnoj fazi, u većini slučajeva provodi se operacija za uklanjanje kamenja iz kanala. Kad su kamenje malo, propisuje se medikamentozna terapija koja ima za cilj cijepanje i uklanjanje kamenja iz žučnog mjehura.
Kako bi zaustavili bol, koriste se antispazmodici i analgetici. Lijekovi se mogu propisati za oralnu primjenu, kao i intravenozno infuzirati u stacionarnim uslovima. U akutnoj fazi patologije koriste se choleretic lijekovi.
Enzimski preparati propisani su za povećanje funkcionalne aktivnosti gušterače. Najviše se koriste kreon, mezim, pankreatin. Lijekovi ove skupine nadomještaju nedostatak enzima uzrokovanih nedovoljnom sekretornom aktivnošću gušterače, čime se normalizira proces probave. Kako se stanje poboljšava, oni se postepeno otkazuju.
Kada je BP praćena prekomjernom proizvodnjom klorovodične kiseline u stanicama želučane sluznice, u terapiju se uključuju dodatni lijekovi: blokatori protonske pumpe. Propisani su omeprozol, nolpaza, emaner uz pomoć kojeg se prilagođava proces proizvodnje klorovodične kiseline.
Kod hroničnog oblika BP, propisani su lijekovi koji doprinose normalizaciji odliva žuči. Najčešće se u tu svrhu koriste biljni lijekovi. Hofitol koji je razvijen na bazi ekstrakta artičoke smatra se efikasnim. Lijek omogućava uklanjanje zagušenja u žučnim kanalima, kako bi se spriječilo stvaranje patološke koncentracije žuči.
Kompleksna terapija BP-a uključuje i sulfonamide, biguanide, inzulin za smanjenje šećera u krvi, antibiotike za sprečavanje infektivnih efekata, lijekove s ursodeoksiholičnom kiselinom, koji su usmjereni na stabilizaciju žučnog mjehura i sedativa za jačanje učinaka lijekova protiv bolova i ublažavanje depresije.
Hirurško liječenje BP-a provodi se ako je bolest uzrokovana upravo kolelitijazom. Indikacije za operaciju su napredni oblici kolelitijaze, kada su veličine kamenja velike, kamenje se ne može drobiti euvl i potpuno blokirati žučne kanale. S ovom opcijom provodi se kolecistektomija (uklanjanje žučnog mjehura zajedno s kalkulama).
Operacija se izvodi i s razvojem adenoma lokaliziranog u području Vaterove bradavice, s kikatralnim sužavanjem ili prisutnošću strija.
Hirurgija se izvodi na dva načina:
- Laparotomija Kada se napravi vanjski rez na trbušnom zidu, nakon čega slijedi uklanjanje žučnog mjehura zajedno s kalcijem. Nakon ove vrste intervencije treba obratiti posebnu pažnju na period oporavka.
- Laparoskopija Metoda se smatra minimalno invazivnom i provodi se kroz manje punkcije koje se rade na trbušnom zidu. Operacija se izvodi putem video opreme. Liječnik nadgleda sve manipulacije putem monitora.
Operacija se može odgoditi ako pacijent ima brzi pad krvnog tlaka, šok stanja, nestabilno neuropsičko stanje, snažno zadržavanje mokraće, značajno povećanje razine enzima ili šećera. Hirurška intervencija u takvim slučajevima se provodi nakon stabilizacije pacijentovog stanja.
Dijeta za bilijarni pankreatitis: šta može, a što ne može
Liječenje bilijarnog pankreatitisa podrazumijeva strogo pridržavanje dijeta koje je propisao specijalista. Prehrana bi trebala biti frakcijska i uravnotežena. Ishrana se prilagođava u skladu s tablicom dijeta broj 5. Kod akutnog procesa ili relapsa hroničnog krvnog tlaka u trajanju od 3 dana propisana je glad, što omogućava oboljelom organu funkcionalni odmor i sprečavanje komplikacija.
Sva jela koja je uzeo pacijent trebaju biti u konzistenciji pire krompira, mousse, pudinga. Sva hrana treba biti parna, a upotreba jela od pečene hrane u fazi stabilne remisije dopuštena je. Temperatura posuđa ne smije biti veća od 50 stepeni. Obrok morate organizirati barem 5 puta dnevno u malim obrocima.
Potrebno je da u potpunosti isključite iz prehrane pržena, masna, začinjena jela i alkohol, voćne i bobice žele, sokove kiselog ukusa, bijeli kupus, mahunarke, orašaste plodove, jak čaj, kafu, gazirana pića.
Nije dozvoljeno koristiti choleretic proizvode kao što su kiselo vrhnje, puter, potrebno je povećati količinu proteinskih proizvoda. Za dan sa BP-om preporučuje se konzumirati oko 120 g proteina i smanjiti količinu ugljikohidrata u prehrani.
Od namirnica bogatih ugljikohidratima dozvoljeni su domaći krekeri, kašika, zobena kaša, heljda, ječam, riža, tjestenina. Takođe je dozvoljeno jesti krompir, šargarepu, repu, bundevu, tikvicu, tikvice. Jela od povrća trebalo bi biti na pari ili na vodi, možete jesti puding od povrća. Kuhano povrće najbolje je koristiti u pire s dodatkom žitarica.
Od voća preporučuje se upotreba nekiselinskih sorti jabuka: zrelo voće se može peći, brisati, od njih se praviti kompot, kompot od sušenog voća. Vrlo je važno spriječiti prejedanje. Porcije ne bi trebale biti veće od 250g. Količinu soli i šećera treba ograničiti.
Dijetalna hrana, jelovnik
Dijetalna prehrana za PD omogućava vam da isključite moguće komplikacije i spriječite pojavu relapsa.
Prema razvijenom prehrambenom sistemu, prva jela bi trebale biti juhe od žitarica (mlijeko možete koristiti u periodu stabilne remisije), povrće, mesna jela s mršavim mesom i riba. Takođe je dozvoljeno koristiti slatke supe koje sadrže voće kao prve obroke.
Druga jela - kuhana govedina, perad, riba, omlet, pari od bjelanjka.
Na jelovniku bi trebalo da budu jela od žitarica (žitarice), tjestenine, jučerašnji hleb, korisna su biljna ulja. Dozvoljeno je koristiti nemasne fermentirane mliječne proizvode, puter (dnevna stopa ne viša od 0,25 g).
Kao desert možete koristiti med, slatke sorte bobica i voća, sušeno voće u promućenom obliku, dodati mousse i žitarice.
Dozvoljena je upotreba svježe cijeđenih sokova od slatkog voća bez šećera, povrtnih sokova, žele, pirjanog voća.
Izborni uzorak za dan pacijenta sa bilijarnim pankreatitisom uključuje:
- Doručak. Zobeno brašno u mlijeku razrijeđeno vodom, komad kuhane govedine, zeleni čaj,
- Drugi doručak. Parni omlet, pečena jabuka, žele,
- Ručak Juha od povrća, mesne kuglice od ribe, tjestenine, domaća žele, goveđa juha,
- Ručak Skuta i biskvit,
- Večera Pirinčana kaša i zeleni čaj.
Komplikacije
Komplikacije nastaju uglavnom zbog zanemarivanja bolesti. Otkrivene su sljedeće komplikacije sa BP:
- Tečne ciste
- Foci apscesa u tkivnim strukturama gušterače sa gnojnim sadržajem,
- Opstruktivna žutica koja je rezultat porasta postotka bilirubina u krvi,
- Parenhimski pankreatitis,
- Dijabetes melitus. Bolest se smatra i posljedicom i znakom bp,
- Pankreoskleroza sa povećanjem volumena vezivnog tkiva u gušterači. Patologija može zahvatiti dijelove organa ili cijele žlijezde.
Prevencija
Prevencija razvoja pankreatitisa moguća je ako se bolesti probavnog trakta, jetre, žučnih puteva i žučnog mjehura liječe na vrijeme.
Važno je odbacivanje alkohola, pušenje, upotreba štetne i teške hrane. Zdrava fizička aktivnost, fizički odgoj i sport.
Redovni pregledi od strane liječnika, posebno ako postoje problemi sa gastrointestinalnim traktom, omogućiti će vam da otkrijete bolest u ranoj fazi i organizirate terapiju koja pomaže u vraćanju funkcionalne aktivnosti gušterače u kratkom vremenu.
Preporuke i prognoze
Prilikom organiziranja složenog liječenja BP-a važno je obnoviti normalno funkcioniranje žučnog mjehura i gušterače, kao i eliminaciju istodobnih gastrointestinalnih patologija.
Ako se stanje pogoršava prisustvom ciroze jetre, preporučuje se uzimanje lijekova čije je djelovanje usmjereno na regeneraciju ćelija jetre. U naprednim slučajevima terapija može biti neuspješna, rijetko, no provodi se transplantacija jetre.
Hronični oblik bilijarnog pankreatitisa u većini slučajeva liječi se u stacionarnim uvjetima. Ako se razvije opstrukcija žučnih kanala, koristi se hirurška intervencija.
Pacijentima s BP-om savjetuje se upotreba mineralne vode na sobnoj temperaturi bez plina, sanatorijski tretman je koristan uz uključivanje terapije za vraćanje funkcionalnosti gušterače.
Preporučuje se psihoterapija, jer pacijenti s pankreatitisom imaju razne fobije. U takvim slučajevima prepisuju se antidepresivi i lekovi protiv anksioznosti (u hroničnom obliku). Ako se dijabetes razvije na pozadini bolesti, dodatno se koriste lijekovi za korekciju glukoze.
Ako slijedite dijetu, uzimajte lijekove koje vam je propisao ljekar i na vrijeme započeli s liječenjem, tada je prognoza povoljna. Puno ovisi o popratnoj bolesti, na primjer, s cirozom, prognoza možda neće biti povoljna.
Cijene liječenja
Liječenje bilijarnog pankreatitisa je složen događaj. U svrhu dijagnoze propisuju se niz konsultacija i studija od strane različitih stručnjaka.
Skupe studije uključuju MRI i CT jetre i žučnih kanala - prosječni troškovi postupaka su oko 8000 rubalja. Konzultacije s endokrinologom i gastroenterologom kreću se oko 3000 rubalja (odvojeno), laboratorijski testovi zajedno koštat će oko 2500 rubalja. Općenito, liječenje bez uzimanja u obzir troškova lijekova, jer se odabiru pojedinačno za svakog pacijenta, koštat će oko 15 000 rubalja.
Bilijarni tip pankreatitisa je ozbiljna bolest, međutim, prilagodba prehrane i pravilno liječenje pomoći će u potpunosti izliječiti i vratiti se aktivnom životu.
Dragi čitatelji, vaše mišljenje nam je veoma važno - stoga ćemo u komentarima rado pregledati bilijarni pankreatitis, bit će koristan i ostalim korisnicima web stranice.
Alice
Bilijarni pankreatitis kod mene je nastao kao posljedica helminthic invazije. Zabrinuti simptomi opijenosti, bolovi u stomaku, mučnina i povraćanje postepeno su se pojavili, boja izmeta se promijenila. Nakon laboratorijskih ispitivanja i ultrazvuka propisano je odgovarajuće liječenje. Kurs terapije je bio efikasan, čak je počeo dobijati na težini.
Oleg
Imao je holecistitis. Ponekad je pogoršanje bolesti trajalo nekoliko mjeseci. Već sam se navikla na simptome, ali nakon sljedećeg pregleda liječnik je rekao da imam razvijen bilijarni pankreatitis. Problem je prilično ozbiljan, zahvaća gušteraču i jetru. Morala sam da se podvrgnem dugom tretmanu dijetom. Rezultati su dobri, međutim, potreban je stalan medicinski nadzor.
Opće preporuke i prevencija komplikacija
Kao i kod većine hroničnih bolesti, pacijentu je strogo zabranjeno piti alkohol, posebno jaka (votku, konjak, likere itd.). Zabranjeno je jesti prženu hranu, životinjske masti, margarin itd. Može se propisati posebna dijeta (tablica br. 5) koja uključuje lako probavljivi protein, obilje minerala i vitamina.
Uz pogoršanja bolesti i nakon operacije liječnik može propisati potpuno gladovanje nekoliko dana.
Dozvoljena hrana za pankreatitis
U svakom slučaju, potrebno je slijediti preporuke specijalista, a ne sami propisivati liječenje.
Opće informacije
Bilijarni pankreatitis je trajna bolest pankreasa koja je usko povezana s upalnim i drugim bolestima hepatobilijarnog sistema. U svijetu se učestalost pankreatitisa posljednjih decenija više nego udvostručila, dok je u Rusiji taj pokazatelj među odraslima utrostručio, a među djecom - četiri. Jedan od najčešćih uvjeta za pojavu hroničnog pankreatitisa je kolelitijaza (žučna bolest) - pankreatitis s njom otkriva se u 25-90% slučajeva.
Pogoršanja bolesti obično su povezana s migracijom kamena duž bilijarnog trakta. U ovoj situaciji bolesniku se preporučuje hirurško liječenje. Ako pacijent odbije operaciju, treba ga upozoriti da uz opetovane kolike obim intervencije može biti mnogo širi. Pravovremeno liječenje bolesti žučnih kanala dovodi do smanjenja učestalosti bilijarnog pankreatitisa.
Prije više od trideset godina vodeći specijalisti gastroenterologije ukazali su da bolesti bilijarnog trakta uzrokuju pankreatitis u više od 60% pacijenata. Bilijarni pankreatitis može se pojaviti kod slijedećih bolesti: kolelitijaza, poremećaji u strukturi žuči i pankreasnih kanala, diskinezija žučnog mjehura, bilijarna diskinezija, hronični holecistitis, ciroza, patologija bradavice Vatera (upala, spazam, sture, začepljenje kamena). Pogoršanje hroničnog pankreatitisa može se izazvati primjenom proizvoda ili lijekova s choleretic učinkom, oštrim gubitkom kilograma.
Postoji nekoliko mehanizama za razvoj bilijarnog pankreatitisa. Prvo se ostvaruje širenjem infekcije GVP-om na gušteraču duž limfnih staza. Drugi se događa kada u zajedničkom žučnom kanalu postoje kamenci, što dovodi do razvoja hipertenzije u kanalima gušterače, nakon čega slijedi edem gušterače.
Treći mehanizam je ubacivanje žuči u kanale pankreasa s patologijom vater-papile (otvaranje zajedničkog kanala jetre i gušterače u dvanaestopalačno crijevo). Kao rezultat toga, dolazi do oštećenja samih kanala i tkiva gušterače, a razvija se i upalni proces. Potonji će biti pogoršani upalnim bolestima jetre jer s njima u žuči koja je bačena u gušteraču sadrži ogromnu količinu slobodnih radikala i spojeva peroksida, koji značajno oštećuju gušteraču.
Istraživanja u području moderne gastroenterologije otvorila su još jedan mehanizam upalnog procesa kod bilijarnog pankreatitisa - stvaranje žučnog mulja. Uz holecistitis i naknadnu disfunkciju žučnog mjehura, narušava se fizičko-hemijsko stanje žuči, neke njegove komponente precipitiraju uz stvaranje mikro kamenca - to je žučni mulj. Kada se kreće duž GWP-a, ovaj sediment oštećuje sluznicu prouzrokujući sužavanje kanala i Vaterove papile. Stenoza posljednjeg dovodi do kršenja izlučivanja žuči u dvanaestopalačno crijevo 12 i njegovog izbacivanja u kanale pankreasa, kao i do zastoja sekreta u kanalima gušterače.
Zbog zastoja aktiviranje enzima pankreasa sadržanih u tajni događa se ne u crijevnoj šupljini, već u kanalima. Oštećena je zaštitna barijera gušterače, a infekcija lako prodire do tkiva žlijezde. Veliki kamenje žučnog mjehura može uzrokovati blokadu zajedničkog žučnog kanala ili sfinktera Oddija, što će također dovesti do refluksa žuči u kanale gušterače.
Liječenje bilijarnog pankreatitisa
U liječenje nije uključen samo gastroenterolog, već i endoskopski hirurg. Glavni uvjet zaustavljanja napredovanja bolesti i sprečavanja egzacerbacija je izlječenje osnovne bolesti. Ako je potrebno, uklanja se kamenje ili se poboljšava stanje Vaterove bradavice (po mogućnosti endoskopskom metodom).
Uz pogoršanje patologije, liječenje treba obuhvatiti uklanjanje boli (analgetici i antispazmodici), korekciju vanjskih i unutarnjih sekretornih funkcija gušterače, detoksikaciju, sprečavanje zaraznih komplikacija (antibiotici). Obično se u prva tri dana egzacerbacije preporučuje terapijsko postenje, trebate piti negaziranu alkalijsku mineralnu vodu. Nakon nastavka ishrane, trebali biste ograničiti količinu masti u ishrani, strogo uzimati unos ugljikohidrata. Hranu treba uzimati u čestim obrocima, podložni mehaničkom i termičkom čuvanju.
Kako bi se smanjilo razorno djelovanje aktiviranih enzima pankreasa, propisani su somatostatin, inhibitori protonske pumpe i inhibitori proteaze. Propisani su mikrosferični enzimi za obnavljanje enzimske disfunkcije gušterače, a propisivana su sredstva za snižavanje šećera za normalizaciju razine šećera u krvi. Hirurško liječenje provodi se samo u prisustvu kalkula i patologije sfinktera Oddija.
Prognoza i prevencija
Prognoza bilijarnog pankreatitisa uz pravovremeno liječenje kalkuličnog kolecistitisa i holangitisa je povoljna. Odbijanje od pravovremene operacije može dovesti do pogoršanja procesa, s naknadnim pogoršanjem može biti potrebna produžena kirurška intervencija. U slučaju nepoštivanja dijetalnih preporuka, odbijanja liječenja, konzumiranja alkohola, ishod je nepovoljan.
Prevencija ovog oblika hroničnog pankreatitisa jeste pravovremena dijagnoza i liječenje bolesti hepatobilijarnog sistema, po potrebi hirurško uklanjanje kalula. U slučaju pojave simptoma bilijarnog pankreatitisa za sprječavanje pogoršanja, trebali biste slijediti dijetu, izbjegavati uporabu choleretic proizvoda i lijekova. Potrebno je redovno podvrgavati pregledu kod gastroenterologa (jednom godišnje).