Da li je moguće jesti pšeničnu kašu s dijabetesom tipa 2 ili ne, korisna svojstva, kontraindikacije, hemijski sastav i nuspojave
Žitarice zauzimaju ponosno mjesto u ishrani pacijenata sa dijabetesom. Od toga, čovjek prima spore ugljikohidrate, koji su potrebni za normalan život i aktivnu funkciju mozga. Poriluk zasitiva organizam hranljivim spojevima i dugo vremena daje osjećaj sitosti.
Dijabetičari moraju znati! Šećer je normalan za sve. Dovoljno je uzimati dvije kapsule svaki dan prije jela ... Više detalja >>
Prosojna kaša s dijabetesom tipa 2 (kao što je, međutim, kod prve vrste bolesti) jedno je od najpopularnijih dozvoljenih jela. Endokrinolozi preporučuju njegovo korištenje za održavanje dobrog zdravlja i opskrbu tijela svim korisnim tvarima.
Korisna svojstva i hemijski sastav
Prosojna kaša ponekad se meša sa pšeničnom kašom, ali to su potpuno različite žitarice. Proso je korišteno za pravljenje ovog jela. Po izgledu, to je žitarica okruglog oblika žute boje, koja uopće ne liči na duguljasta zrna pšenice.
Sastav prosa uključuje takve supstance i hemijska jedinjenja:
- skrob
- protein
- B vitamini,
- retinol
- folna kiselina
- gvožđe
- cink
- Mangan
- hrom
Proso sadrži malo jednostavnog šećera - do 2% ukupnog broja. Takođe sadrži vlakna, jod, kobalt, magnezijum, titanijum i molibden. Zbog tako bogatog sastava, jela od ove žitarice izbalansirana su i zdrava, što je posebno vrijedno za organizam oslabljen zbog dijabetesa.
Jela s prosojem ubrzavaju proces sagorijevanja masnoće i ne izazivaju njegovo odlaganje, pa su pogodna za one pacijente koji žele smršavjeti. Ova žitarica pomaže čišćenju organizma od nagomilanih toksina i toksina, a može se koristiti i za oporavak nakon duže upotrebe antibiotika. Uz dijabetes, mišićni sistem često pati - postaje oslabljen i mršav, ali zahvaljujući prosojku možete povisiti mišićni tonus i povećati lokalnu cirkulaciju krvi.
Prosojna kaša pomaže i kod kožnih manifestacija dijabetesa - redovnim korištenjem možete značajno poboljšati stanje kože. Aktivira procese nadogradnje gornjeg sloja kože, a regeneracija je intenzivnija. Zahvaljujući prosoju možete smanjiti oticanje i ubrzati proces gubitka kilograma (naravno, ako kašu od nje jedete umjereno ujutro).
Glikemijski indeks i kalorijski sadržaj
Glikemijski indeks proso je od 40 do 60 jedinica. Ovaj pokazatelj ovisi o gustoći izlaznog posuđa i tehnologiji njegove pripreme. Ako se tokom kuvanja doda još vode, ovo će kašu učiniti tečnijom i neće imati tako visok glikemijski indeks. Ali s bilo kojom opcijom kuhanja, takvo se jelo ne može pripisati hrani s malim udjelom ugljikohidrata (u ovom slučaju to je još uvijek prosječno).
Hranjiva vrijednost suvih žitarica iznosi 348 kCl na 100 grama. Kalorični sadržaj kuhane kaše u vodi smanjen je na 90 kilokalorija. Dijabetičarima je nemoguće kuhati ovo jelo u mlijeku, jer ispada da je prilično teško za probavu i sadrži puno ugljikohidrata. Da biste poboljšali ukus tokom kuhanja, kaši možete dodati malu količinu bundeve ili mrkve. Ovo povrće će jelu dati ugodan slatkast okus i neće naštetiti pacijentu.
Kontraindikacije
Kaša s prosojem je, naravno, ukusno i zdravo jelo. Međutim, je li moguće da ga jedu svi dijabetičari? Ako pacijent ima pridružene bolesti štitne žlijezde (na primjer, autologne), u kojima su naznačeni lijekovi, tada je bolje odbiti ovo jelo. Činjenica je da hemijski sastav prosova može interferirati s jodom i hormonima koji se koriste za liječenje bolesti štitnjače, koje se normalno apsorbiraju. Općenito, pacijenti s takvim kombiniranim patologijama trebaju detaljno razmisliti o svom meniju s liječnikom, jer su mnogi proizvodi za njih kontraindicirani.
Učinak prosojne kaše na ljudski probavni sistem je dvosmislen. S jedne strane se dobro apsorbira i omotava sluznicu probavnog trakta. Ali istovremeno, ova kaša može znatno smanjiti kiselost i usporiti proces probave.
Još jedna kontraindikacija upotrebi ovog jela je sklonost zatvoru. Proso može samo pogoršati ovaj problem, zbog čega će postupak defekacije biti još teži. Ako pacijent i dalje želi periodično jesti ovu kašu, onda bi barem trebao biti ograničen na jednom tjedno (ne češće).
Alergija na ovaj proizvod je rijetka, ali ne može se u potpunosti isključiti (kao što je slučaj s bilo kojom drugom hranom). Kada unosite proso u prehranu, morate da pratite individualnu reakciju organizma i, naravno, promjenu nivoa šećera u krvi.
Znajući o kontraindikacijama i ograničenjima te konzumirajući proso umjereno, moguće je iz nje izvući maksimalnu korist bez ikakve štete za tijelo. Jela iz nje još su jeli naši preci, primjećujući blagotvoran učinak ove žitarice na dobrobit. Prosojna kaša ukusan je izvor dragocjenih biološki aktivnih materija. Može biti prisutna u ishrani pacijenta koji imaju dijabetes.
Pšenična kaša za dijabetes
Pšenicama je već tisućama godina nezamjenjiv prehrambeni proizvod. Posljednjih godina žito je bilo pod kritikom pseudoznanstvenih špekulanata. Prema nekim predstavnicima alternativne medicine biljka je teško probavljiva i uzrokuje probavu. Većina ovih tačaka je naučno neporeciva. Rijetko se javljaju bolesti koje su zapravo izravno povezane sa žitom. Žitarice sadrže neke elemente u tragovima - kalcijum ili magnezijum. Zrno također sadrži puno energije u obliku ugljikohidrata. Žitarice sadrže puno vitamina E: nijedno drugo ulje ne sadrži toliko vitamina.
Ulje štiti od slobodnih radikala i potiče staničnu regeneraciju kože. Zahvaljujući svom zaštitnom i regeneracijskom efektu, ulje od žitarica se može koristiti i za njegu suhe kože. Pšenične žitarice imaju antioksidativno djelovanje i mogu imati pozitivan uticaj na holesterol. Prema posljednjim istraživanjima, pšenica može spriječiti kardiovaskularne bolesti.
Neželjene reakcije
Gluten je u stanju da pređe i crevnu i krvno-moždanu barijeru, što je dokazano u studijama na glodavcima. Moderna pšenica, koja se s funkcionalnog stanovišta najčešće koristi i proizvodi najbolji kruh, ima veću citotoksičnu i imunogensku sposobnost.
Neurogluten je izraz koji se koristi za označavanje različitih neuroloških poremećaja izazvanih konzumiranjem glutena, odnosno onih koji utječu na bilo koji organ ili tkivo nervnog sistema. Pacijenti mogu razviti ozbiljne neurološke poremećaje zbog upotrebe neuroglutena.
Vrste žitarica koje se mogu jesti sa dijabetesom tipa 2
Da bi se prehrana diverzificirala, dijabetičari bi na jelovnik trebali uključiti sljedeće vrste ukusnih jela:
- Heljda je bogata takvim esencijalnim elementima za tijelo kao željezo i magnezijum, a sadrži i veliku količinu biljnih aminokiselina, vlakana i složenih ugljikohidrata. Složene ugljikohidrate tijelo polako apsorbira, a nakon heljde kaše dugo ostaje osjećaj sitosti. Pored toga, proizvod ima mogućnost uklanjanja holesterola iz organizma. Liječnici preporučuju uključivanje heljde na jelovnik dijabetesa što je češće moguće. Redovno jedenje heljde pomoći će ojačati krvne žile, normalizirati razinu kolesterola i izgubiti težinu.
- Za razliku od žitarica, o kojima nutricionisti imaju različita mišljenja, zobena kaša nije samo dozvoljena, već je preporučena i dijabetičarima. Zobena kaša sadrži u velikim količinama lipotropne supstance koje poboljšavaju rad jetre i normalizuju nivo holesterola. Ali ovsena kaša se može jesti bez ograničenja samo uz stabilni tijek bolesti - sadrži inulin koji pojačava djelovanje inzulina, a kod sklonosti hipoglikemiji dijabetičar može razviti hipoglikemijsku komu.
- Neki dijabetičari pogrešno vjeruju da će konzumiranje kukuruzne kaše dovesti do pretilosti i hiperglikemije. U stvari, kukuruzne kaše pomažu u snižavanju razine glukoze. Sadrži puno vitamina i vrlo malo kalorija. Kukuruzne mrvice se ne preporučuju u velikim količinama jesti osobama sa nedovoljnom tjelesnom težinom.
- Proso nije samo bogato vitaminima i aminokiselinama, nego sadrži i biljni protein u velikim količinama. Prosojna kaša preporučuje se bolesnicima sa sklonošću hiperglikemiji: ona ne samo da normalizuje nivo glukoze, već ima i stimulativan uticaj na proizvodnju inzulina u organizmu. Oprez se preporučuje osobama sa smanjenom kiselošću stomaka - proizvod može pokrenuti razvoj opstipacije.
- Ječam je, zbog visokog sadržaja biljnih bjelančevina i vlakana, jedna od najkorisnijih namirnica. Ako osoba ima dijabetes tipa 2, zasitit će pacijentovo tijelo korisnim elementima u tragovima i pomoći u stabilizaciji razine u krvi. Ječam s dijabetesom preporučuje se jesti što je češće moguće. Ali biserni ječam zbog velike količine glutena u njemu se ne preporučuje jesti sa pogoršanjem bolesti stomaka, kao ni sa sklonošću nadimanju.
Žitarice su uključene u dnevni meni bolesnika sa dijabetesom. Ali ne mogu se sve njihove sorte konzumirati s ovom bolešću.
Tipično, endokrinolozi pacijentima detaljno govore koje će se žitarice jesti kod dijabetesa melitusa tipa 2 ili izdaju belešku s tim podacima za proučavanje. Ali ako je iz nekog razloga taj trenutak propušten, pacijent mora pažljivo ispitati količinu ugljikohidrata u njemu prije uvođenja bilo koje žitarice u jelovnik.
Pravilna prehrana za dijabetes tipa 2 ključ je dobrog zdravlja i održavanja šećera u krvi na normalnom nivou.
Korist ili šteta?
Jedan od glavnih pokazatelja koji mjeri prednosti žitarica za bolesnika s dijabetesom je glikemijski indeks. Ovaj pokazatelj odražava koliko će brzo primljeni proizvod u ljudskom tijelu prouzrokovati porast šećera u krvi.
Čista glukoza ima GI vrijednost od 100 jedinica. Kod dijabetesa tipa 2 mogu se jesti samo žitarice koje imaju nizak - do 39 jedinica i prosječan GI - od 40 do 69 jedinica.
Što je niži indikator, duže će se proizvod apsorbirati i probaviti, pa će, prema tome, gušterača biti manje „napunjena“.
Lečenje dijabetesa od prosa
Postoji jedna popularna metoda koja, prema recenzijama korisnika, pomaže da se riješite simptoma T2DM.
Recept je sljedeći: pšenične žitarice se isperu i osuše, nakon čega se mljeve do stanja brašna.
Gotova supstanca uzima se po 1 kašiku dnevno i ispire se istom količinom mlijeka. Takav tretman traje najmanje mjesec dana.
Smjernice prehrane
U nutritivnoj shemi glavne komponente hrane trebaju biti u sljedećem omjeru:
- Ugljikohidrati - oko 60%,
- Masti - ne više od 24%,
- Proteini - 16%.
Svakodnevno morate jesti onu hranu koja je bogata vlaknima i dijetalnim vlaknima. Ne probavljaju se u gastrointestinalnom traktu, istovremeno pružajući osjećaj punoće. Njihova korist je što smanjuju apsorpciju masti i glukoze, pa se automatski smanjuje potreba za inzulinom u tijelu. Svakog dana trebate konzumirati najmanje 40 grama takvih vlakana. Mogu se dobiti od:
- Gljive
- Bundeve
- Pasulj
- Bran
- Zobeno brašno od punog brašna i raženi brašno.
Sva prehrambena vlakna trebaju doći u jednakim količinama od žitarica i povrća / voća.
Recepti pšenične kaše
Već ste pročitali o kašama od bundeve i pšenice. Evo njenog recepta:
- 200 gr proso,
- 200 ml mleka i vode,
- 100 gr bundeve
- Ksilitol ili zaslađivač po želji.
Prethodno se kaša opere. Nakon toga, izlije se s vodom i dovede do vrenja, nasloni u drugar i ponovno ispere. Ponovo napunite vodom, a zatim se dodaje zamjena za šećer (možete koristiti steviju).
Kaša se prokuha, a zatim se pjena ukloni. Vre oko 10 minuta. U to vreme bundevu ogulimo i narežemo na kockice (oko 3 cm). Dodaje se kaši i kuha se još 10 minuta (ne zaboravite da promiješate). Gotovo!
Još jedan recept uključuje stvaranje kaše u rerni. Da biste to učinili, morate:
- 1 jabuka
- 1 kruška
- Limunova kockica (dovoljno pola)
- Prstohvat soli
- 250 gr proso,
- 2 kašike kašike fruktoza
- Obrano ili sojino mlijeko od 300 ml
Proso se također opere pod tekućom vodom, a potom prelije u ponev. Tamo se uliva mleko i dodaje se fruktoza.
Sve to se dovodi do vrenja, nakon čega se odmah vadi iz šporeta. Kruška i jabuka se ogulje i narezane na kockice (tvrđa je sorta, kocka je manja).
Oni i limunova korica dodaju se kaši, mješavina se temeljno izmiješa. Potom se izlije u posudu otpornu na toplotu, prekriva folijom i pošalje u rernu, zagrejanu na 180 stepeni.
Jelo se kuha 40 minuta. Dobar apetit.
Ako pacijent ima dijabetes tipa 2, trebate ne samo jesti jela od pšeničnih žitarica, već ćete se voditi i određenom prehranom koju je odabrao specijalista. Zrna sama po sebi su ugodnog mirisa i ukusa. Od njega možete kuhati ukusne žitarice i druga jela koja će donijeti maksimalnu korist oslabljenom tijelu.
Kod dijabetesa ova se žitarica smatra nezamjenjivim proizvodom, jer kad se konzumira, ne samo da normalizira razinu šećera, nego i oslobađa se viška kolesterola. Ljekari preporučuju jesti kašu barem dva puta dnevno.
Postoji nekoliko recepata kako kuhati kašu da bi bila ukusna i zdrava:
- uzima se zdrobljena pšenica. Prvo treba prokuhati vodu i malo je posoliti. Sipajte 1 ili 2 šolje žitarica u kipuću vodu. Nakon toga kašu morate stalno miješati, gledajući kako kuhati pola sata. Nakon kuhanja trebate poslati tavu u rernu i ostaviti je na pari najmanje 40 minuta,
- kaša se može napraviti od integralne pšenice. Uzmite 2 čaše i zaspite u kipućoj vodi. Treba kuhati pola sata i ne zaboravite da promiješate nabubrenu pšenicu. Proces je isti kao u prethodnom receptu: nakon kuhanja, stavite ga u rernu na neko vrijeme
- koristi se proklijala pšenica. Ova vrsta žitarica dobra je jer uopće nema šećera, pa dijabetičari mogu je koristiti u bilo kojoj količini, bez straha da će sebi naštetiti. Takva zrnca pozitivno djeluju na štitnjaču, vraćaju joj funkciju. Zbog toga proces liječenja postaje lakši i efikasniji. U prehrani su propisane infuzije proklijale pšenice. Da biste napravili takav lijek, treba usitniti žitaricu u mljevenici za meso, a potom preliti vodom. Treba prokuhati samo 3 minute, i inzistirati na sat vremena kako bi napitak bio spreman za upotrebu. Nakon filtriranja možete ga piti za liječenje i prevenciju,
- Kašika mljevene pšenice jede se svakog dana ujutro prije jela. Preporučljivo je da ga pijete sa mlijekom kako biste pojačali djelovanje. Možete se liječiti na ovaj način čitav mjesec, promatrajući pozitivne promjene tokom toka bolesti.
Heljda se smatra jednom od najkorisnijih i dijetalnih žitarica. Za razliku od ostalih (kaša, proso itd.) Ima prosječan glikemijski indeks, sadrži relativno veliku količinu proteina i vlakana, pa se često koristi za smanjenje težine.
Heljda sadrži zdrave biljne bjelančevine, dovoljnu količinu vitamina B koji pomažu u smirivanju nervnog sistema i rješavanju stresa i nesanice.
Sastav i svojstva heljde:
- Glikemijski indeks (GI) je 55.
- Kalorični sadržaj 100 grama žitarica iznosi 345 kcal.
- Ugljikohidrati na 100 g sadrže oko 62-68 grama.
- Žirov - 3,3 gr. (Od kojih je 2,5 g polinezasićeno).
- Željezo heljde je 6,7 mg na 100 g.
- Kalijum - 380 mg (normalizuje krvni pritisak).
Može li heljda kod dijabetesa?
Kod šećerne bolesti čak se i tako vrijedni i korisni proizvodi moraju mudro konzumirati. Kao i bilo koje druge žitarice, heljda sadrži puno ugljikohidrata (složenih) koje morate uzeti u obzir pri izradi dnevne prehrane.
Heljda za dijabetičare je „štit i mač“ u jednoj bočici. Uključuje puno škroba, koji se pretvara u glukozu i podiže šećer u krvi. Ali kanadski naučnici pronašli su u ovoj skupini tvar hiro-inozitol, koja smanjuje količinu šećera.
Principi liječenja i recepti
Od žitarica se mogu pripremiti razna sofisticirana glavna jela. U nastavku ćemo razmotriti najpopularnije i korisne recepte. Vrijedno je uzeti u obzir da se prilozi za dijabetičare pripremaju od proizvoda s niskim GI i niskim kalorijskim sadržajem.
Prvi recept je ječam koji je pirjan sa povrćem. Bit će potrebno pržiti nekoliko rajčica, luk, češnjak i tikvice na laganoj vatri dok se ne skuhaju, sol i papar. Grožđicu kuhajte odvojeno, u proporciji od jedne do tri vode. Zatim odložite u fil za bijelo dugme i isperite pod vodom.
Ječam sipajte povrću, dobro promiješajte i pirjajte na laganoj vatri još tri do četiri minute. Gotovo jelo pospite nasjeckanim biljem.
Riža se često kuha ne toliko kao prilog, već koliko je jelo teško, dodajući mu meso. Pilaf za osobe sa „slatkom“ bolešću u laganom šporetu priprema se od sljedećih sastojaka:
- smeđa riža - 250 grama,
- pročišćena voda - 550 mililitara,
- jedna pileća prsa
- dvije kašike maslinovog ulja,
- tri češnja belog luka,
- začin za pilaf,
- jedna srednja mrkva.
Operite smeđu rižu pod tekućom vodom, stavite je u gustinu multikućice i dodajte ulje, promiješajte. Iz pilećih prsa uklonite preostalu masnoću i kožu, isjecite ih na kockice od tri do četiri centimetra, pomiješajte s rižom.
Mrkvu narežite na velike kocke, iste veličine kao i piletinu. Pomiješajte sve sastojke, posolite i popaprite, dodajte začin, prelijte vodom. Kuhajte u pilavu jedan sat.
Zobena kaša u vodi s voćem ukusan je i zadovoljavajući doručak. Najbolje je da jelo zasladite prirodnim zaslađivačem. Na primjer, stevija kod dijabetesa tipa 2 je najkorisnije zaslađivač.
Najprije morate prokuhati pola čaše zobene kaše u čaši vode. Nakon dodajte mali komad putera. A kad se kaša ohladi na prihvatljivu temperaturu, ulijte voće i bobice.
U videu u ovom članku nastavlja se tema dozvoljenih žitarica za dijabetes tipa 2.
- Opis kulture
- Prednosti žitarica
- Pravopisna upotreba
- Primjeri recepta
Da li je moguće jesti pirovan s dijabetesom i koja je to kultura? U većini slučajeva ljudi se snalaze običnom pšenicom iz koje će se lako ispeći. Ali danas malo poznati pira ima neprocjenjiva svojstva, zbog čega ih stručnjaci jako cijene.
Opis kulture
Spelt, poznat i kao pšenična pšenica, pripada rodu pšenice i, u stvari, predstavlja njenog prethodnika i prethodnika u prehrani ljudi. Ovaj termin danas označava čitavu grupu polusatlih sorti - dvozrnate, jednozrnate, pira, Mach pšenicu i pšenicu Urartu.
Svi se razlikuju od kulture na koju smo navikli po tome što imaju zrno s filmom koji se ne može guliti, uši su lomljive, a same su nepretenciozne, preduhitrene i otporne na mnoge prijetnje.
U zoru ljudske civilizacije bio je pir koji se uzgajao kao pšenica i čvrsto je zauzeo svoje mjesto u ishrani ljudi iz Egipta, Izraela, Babilona, Jermenije i drugih drevnih država. Najstariji tragovi uzgoja ove biljke sežu u šesto tisućljeće prije nove ere, a samo nekoliko hiljada godina kasnije izbacila ju je pšenica durum poznata svima - nježnija i zahtjevnija za njegu, ali mnogo produktivnija.
Danas se aktivno uzgajaju samo dvije žitarice, ali čak i ona, iako daje žitarice višeg kvaliteta od pšenice, ima niske kvalitete pečenja. To se događa zbog uklještenih i cvjetnih ljuskica koje se prianjaju uz zrno, koje se vrlo teško odvaja i mljeva u brašno.
U Rusiji je popularnost brašna od grožđa počela padati tek u 19. stoljeću, a napokon je prestala rasti do sredine prošlog stoljeća.
Prednosti žitarica
Kod dijabetesa tipa 2 važno je voditi računa o izboru ne samo zdrave, već i ukusne hrane, pa kad se vrednuje pira, morate se usredotočiti na njegov kemijski sastav. Sa gledišta koristi za tijelo, poželjno je napraviti izbor u korist pira, a to je hrana s visokim udjelom ugljikohidrata - do 70% od 100 gr.
proizvod. Sadrži i bjelančevine i dijetalna vlakna, a energetska vrijednost je 330 kcal.
Potrebno je procijeniti skup vitamina i njihovu količinu koji mogu utjecati na zdravlje pacijenta s dijabetesom tipa 2:
- 1.06 mg pantotenske kiseline,
- 1,71 mg gama tokoferola,
- 6,8 mg vitamina PP
- 0,79 mg alfa tokoferola,
- 0,35 mg tiamina,
- 0,11 mg riboflavina
- 0,23 mg piridoksina.
Zauzvrat, pira je veoma bogata makronutrijentima poput fosfora i kalijuma (do 400 mg na 100 grama zrna), a kao prvo, taj obim je polovina dnevne potrebe potrebne osobi.
Primjetno manje natrijuma, magnezijuma i kalcijuma. Među elementima u tragovima ističe se mangan, koji iznosi 100 grama.
skoro 3 mg proizvoda je 150% dnevnog unosa kod osoba koje imaju dijabetes tipa 2. Mnogo gvožđa, bakra, cinka i rijetkog selena nalaze se u žitaricama, čiji nedostatak u organizmu smanjuje imunitet i dovodi do deformacije kostiju i zglobova.
Koristi i štete od prosa za dijabetičare
Od žitarica je strogo zabranjena upotreba samo kaše kod šećerne bolesti tipa 2. Kašica sadrži supstance koje krše metabolizam kalcijuma kod dijabetičara. Osim toga, kaša ima visoki glikemijski indeks i ne samo da povećava razinu glukoze, nego također doprinosi razvoju pretilosti.
Bolje je potpuno eliminirati kašu iz prehrane dijabetičara.
Dijetičari imaju različita mišljenja o ovsenoj kaši:
- Neki tvrde da su žitarice zdrave i da sadrže veliku količinu vitamina.
- Drugi kažu da sadrže puno škroba, imaju veliki glikemijski indeks.
Onima koji žele jesti kašu od zobene kaše preporučuje se unaprijed da se posavjetuju s ljekarom o učinku jedenja ovsene kaše na tijelo.
No nutricionisti toplo preporučuju da se u jelovnički meni što češće uključi heljda, zob, proso, kukuruz i kašica od ječma, jer sadrže veliki broj složenih ugljenih hidrata koji su veoma korisni kod ove bolesti.
Dijabetes koji nije ovisan o insulinu karakteriše inzulinski otpornost na inzulin, što uzrokuje hiperglikemiju. Visoki šećer u krvi negativno djeluje prvenstveno na krvne žile čovjeka, a takođe dovodi do pretilosti.
Dijeta je glavni tretman ove endokrine bolesti. Da li je moguće jesti proso s dijabetesom tipa 2? Zahtjevi za dijabetičke proizvode su strogi: moraju biti niskokalorični i sadrže potreban skup hranjivih sastojaka.
Svojstva prosoja
Koristi i štete od prososa za dijabetičare mogu se smatrati primjerom njegovih svojstava. Proso je oguljeno proso. Najčešće se koristi u obliku žitarica. Najstariji proizvod od žitarica zajedno sa pšenicom. Sadrži uglavnom složene ugljene hidrate. Prosojna kaša pripremljena sa vodom ili mlijekom za šećernu bolest druge vrste zadovoljava sljedeće kvalitete:
- lako probavljiv
- dobro se zasiti zbog dugotrajne probave,
- ne povećava šećer u krvi,
- doprinosi proizvodnji inzulina,
- pomaže sagorijevanju masti.
Jedinice za hljeb (XE) | 6,7 |
Kalorični sadržaj (kcal) | 334 |
Glikemijski indeks | 70 |
Proteini (gr.) | 12 |
Masti (gr.) | 4 |
Ugljikohidrati (gr) | 70 |
Jedinica za hljeb (XE) poseban je simbol za izračunavanje dijeta za dijabetes. 1 XE = 12 gr. ugljikohidrati s vlaknima. Dijabetičari se mogu konzumirati 18-25 XE dnevno, podijeljeno na 5-6 obroka.
Glikemijski indeks relativna je jedinica brzine unosa glukoze iz hrane. Ta je skala od 0 do 100. Nulta vrijednost znači odsustvo ugljikohidrata u sastavu, maksimalna - prisutnost instant monosaharida. Proso se odnosi na proizvode visoke GI.
Kalorični sadržaj ili broj kalorija koje tijelo prima prilikom konzumiranja hrane prilično je visok u proseku. Ali tokom pripreme kaše od prosene kaše na vodi pada na 224 kcal.
Po kvantitativnom sadržaju aminokiselina proso je superiorno riži i pšenici. Nekoliko žlica suhog proizvoda trećina je dnevne potrebe, uključujući i zamjenjive i nezamjenjive enzime.
Masti su bogate uglavnom polinezasićenim kiselinama, poput linoleinske, linolenske, oleinske (70%). Te kiseline su neophodne za regulisanje rada mozga, srca, gušterače i jetre.
U ugljikohidratima preovlađuju škrob (79%) i vlakna (20%). Prirodni polisaharid se tokom probave polako apsorbuje zbog slabe topljivosti. Ovo povoljno utiče na osjećaj punoće nakon uzimanja pšenične kaše.
Jedinice za hljeb (XE) | 6,7 |
Kalorični sadržaj (kcal) | 334 |
Glikemijski indeks | 70 |
Protein (g) | 12 |
Masti (g) | 4 |
Ugljikohidrati (g) | 70 |
Jedinica za hljeb (XE) poseban je simbol za izračunavanje dijeta za dijabetes. 1 XE = 12 g ugljenih hidrata sa vlaknima. Dijabetičari se mogu konzumirati 18-25 XE dnevno, podijeljeno na 5-6 obroka.