Vrste hormona pankreasa i njihova uloga u ljudskom telu
Gušterača je važna komponenta ljudskog probavnog sistema. Glavni je dobavljač enzima, bez kojeg je nemoguće potpuno probaviti proteine, masti i ugljikohidrate. Ali oslobađanje soka pankreasa nije ograničeno na njegovu aktivnost. Posebna struktura žlijezde su otočići Langerhansa koji obavljaju endokrinu funkciju, izlučujući inzulin, glukagon, somatostatin, polipeptid pankreasa, gastrin i grelin. Hormoni gušterače su uključeni u sve vrste metabolizma, a kršenje njihove proizvodnje dovodi do razvoja ozbiljnih bolesti.
Endokrini dio gušterače
Ćelije gušterače koje sintetišu hormonski aktivne supstance nazivaju se insulociti. Smješteni su u željezu pomoću grozdova - otočića Langerhans. Ukupna masa otočića je samo 2% mase organa. Po strukturi postoji nekoliko vrsta izolocita: alfa, beta, delta, PP i epsilon. Svaka vrsta ćelija sposobna je da formira i luči određenu vrstu hormona.
Koje hormone proizvodi gušterača?
Lista hormona pankreasa je opsežna. Neki su opisani vrlo detaljno, dok svojstva drugih nisu dovoljno proučena. Prvi je inzulin, koji se smatra naj proučavani hormon. Predstavnici biološki aktivnih materija, koje se nedovoljno proučavaju, uključuju polipeptid pankreasa.
Posebne ćelije (beta ćelije) otočića Langerhansa gušterače sintetišu peptidni hormon koji se zove insulin. Spektar djelovanja inzulina je širok, ali njegova je glavna svrha sniziti nivo glukoze u krvnoj plazmi. Učinak na metabolizam ugljikohidrata ostvaruje se zahvaljujući sposobnosti inzulina:
- olakšati protok glukoze u ćeliju povećavajući propusnost membrana,
- stimulišu unos glukoze u ćelije,
- aktivirati stvaranje glikogena u jetri i mišićnom tkivu, što je glavni oblik skladištenja glukoze,
- suzbiti proces glikogenolize - propadanje glikogena u glukozu,
- inhibiraju glukoneogenezu - sintezu glukoze iz proteina i masti.
Ali nije samo metabolizam ugljikohidrata područje primjene hormona. Inzulin može utjecati na metabolizam proteina i masti kroz:
- stimulacija sinteze triglicerida i masnih kiselina,
- olakšavanje protoka glukoze u adipocite (masne ćelije),
- aktivacija lipogeneze - sinteza masti iz glukoze,
- inhibicija lipolize - raspada masti,
- inhibicija procesa razgradnje proteina,
- povećava propusnost ćelijskih membrana za aminokiseline,
- stimulacija sinteze proteina.
Inzulin pruža tkivu potencijalnim izvorima energije. Njegovo anabolično delovanje dovodi do povećanja depoa proteina i lipida u ćeliji i određuje ulogu u regulaciji rasta i razvoja. Uz to, inzulin utječe na metabolizam vode i soli: olakšava unos kalijuma u jetri i mišićima i pomaže zadržavanju vode u tijelu.
Glavni poticaj za stvaranje i izlučivanje inzulina je porast razine glukoze u serumu. Hormoni takođe dovode do povećanja sinteze inzulina:
- kolecistokinin,
- glukagon,
- insulinotropni polipeptid ovisan o glukozi,
- estrogeni
- kortikotropin.
Poraz beta ćelija dovodi do nestašice ili nedostatka inzulina, razvija se dijabetes tipa 1. Pored genetske predispozicije, virusne infekcije, stresni efekti i prehrambene pogreške igraju ulogu u nastanku ovog oblika bolesti. Inzulinska rezistencija (tkivna imunost na hormon) je u osnovi dijabetesa tipa 2.
Peptid koji proizvode alfa ćelije otoka pankreasa naziva se glukagon. Njegov učinak na ljudsko tijelo je suprotan inzulinu i sastoji se u povećanju razine šećera u krvi. Glavni zadatak je održavanje stabilne razine glukoze u plazmi između obroka, a obavljaju ga:
- raspad glikogena u jetri na glukozu,
- sinteza glukoze iz proteina i masti,
- inhibicija procesa oksidacije glukoze,
- stimulacija razgradnje masti,
- stvaranje ketonskih tela iz masnih kiselina u ćelijama jetre.
Glukagon povećava kontraktilnost srčanog mišića bez uticaja na njegovu ekscitabilnost. Rezultat je povećanje pritiska, snage i otkucaja srca. U stresnim situacijama i za vrijeme fizičkog napora, glukagon olakšava pristup skeletnim mišićima rezervama energije i poboljšava njihovu opskrbu krvlju zbog povećane funkcije srca.
Glukagon potiče oslobađanje inzulina. U slučaju nedostatka inzulina, sadržaj glukagona se uvijek povećava.
Somatostatin
Peptidni hormon somatostatin proizveden od strane delta ćelija otočića Langerhansa postoji u obliku dva biološki aktivna oblika. Inhibira sintezu mnogih hormona, neurotransmitera i peptida.
Hormon, peptid, enzim čija je sinteza smanjena
Prednja žlijezda hipofize
Gastrin, tajin, pepsin, kolecistokinin, serotonin
Inzulin, glukagon, vazoaktivni crijevni peptid, polipeptid pankreasa, bikarbonati
Faktor rasta inzulina 1
Somatostatin, usporava i apsorpciju glukoze u crevima, smanjuje lučenje klorovodične kiseline, želudačnu pokretljivost i izlučivanje žuči. Sinteza somatostatina raste s visokom koncentracijom glukoze, aminokiselina i masnih kiselina u krvi.
Gastrin je peptidni hormon, koji pored pankreasa proizvodi i ćelije želučane mukoze. Prema broju aminokiselina uključenih u njegov sastav, razlikuje se nekoliko oblika gastrina: gastrin-14, gastrin-17, gastrin-34. Gušterača izlučuje uglavnom potonje. Gastrin je uključen u želudačnu fazu probave i stvara uslove za narednu crevnu fazu:
- povećanu sekreciju klorovodične kiseline,
- stimulacija proizvodnje proteolitičkog enzima - pepsina,
- aktivacija oslobađanja bikarbonata i sluzi unutrašnjom sluznicom želuca
- povećana pokretljivost želuca i creva,
- stimulaciju izlučivanja crevnih, pankreasnih hormona i enzima,
- povećavaju opskrbu krvlju i aktiviraju obnavljanje želudačne sluznice.
Stimulira proizvodnju gastrina, na koji utječe želudačno distenziranje tijekom unosa hrane, proizvoda za varenje proteina, alkohola, kafe, peptida koji oslobađa gastrina, izlučenog živčanim procesima u stijenci želuca. Razina gastrina raste s Zollinger-Ellison sindromom (tumor otočnog aparata gušterače), stresom, uzimanjem nesteroidnih protuupalnih lijekova.
Razina gastrina određena je u diferencijalnoj dijagnozi peptičnog čira i Addison-Birmerove bolesti. Ova bolest se naziva i perniciozna anemija. Kod njega je hematopoeza i simptomi anemije uzrokovani ne nedostatkom gvožđa koji je češći, već nedostatkom vitamina B12 i folne kiseline.
Ghrelin proizvode stanice epsilona gušterače i posebne ćelije želučane sluznice. Hormon izaziva glad. U interakciji je s centrima u mozgu, potičući izlučivanje neuropeptida Y koji je odgovoran za poticanje apetita. Koncentracija grelina prije obroka povećava se, a nakon - smanjuje. Funkcije grelina su različite:
- stimuliše lučenje hormona rasta - hormona rasta,
- pojačava slinu i priprema probavni sistem za jelo,
- povećava kontraktilnost želuca,
- reguliše sekretornu aktivnost gušterače,
- povećava nivo glukoze, lipida i holesterola u krvi,
- reguliše tjelesnu težinu
- pogoršava osjetljivost na mirise hrane.
Ghrelin koordinira energetske potrebe tijela i sudjeluje u regulaciji stanja psihe: depresivne i stresne situacije povećavaju apetit. Uz to, ima učinak na pamćenje, sposobnost učenja, spavanje i budnost. Razina grelina povećava se izgladnjivanjem, gubitkom težine, niskokaloričnom hranom i smanjenjem glukoze u krvi. Sa pretilošću, dijabetes melitus tipa 2, primjećuje se smanjenje koncentracije grelina.
Polipeptid pankreasa
Polipeptid pankreasa produkt je sinteze PP ćelija pankreasa. Pripada regulatorima režima ishrane. Djelovanje polipeptida pankreasa na probavu je sljedeće:
- inhibira egzokrinu aktivnost pankreasa,
- smanjuje proizvodnju enzima pankreasa,
- slabi pokretljivost žučnog mjehura
- inhibira glukoneogenezu u jetri,
- pojačava proliferaciju sluzokože tankog creva.
Izlučivanje polipeptida pankreasa doprinosi hrani bogatoj proteinima, postu, fizičkoj aktivnosti, oštrom padu šećera u krvi. Somatostatin i glukoza koji se daju intravenski smanjuju količinu oslobođenog polipeptida.
Za normalno funkcioniranje tijela potreban je koordiniran rad svih endokrinih organa. Kongenitalne i stečene bolesti gušterače dovode do poremećaja lučenja hormona pankreasa. Razumijevanje njihove uloge u sistemu neurohumoralne regulacije pomaže u uspješnom rješavanju dijagnostičkih i terapijskih zadataka.
Nudimo vam da pogledate video o temi članka.
Vaso-intenzivni peptid
Uz ćelije gušterače, vaginalni hormon (VIP) proizvodi se na sluznici tankog crijeva i mozga (mozga i leđne moždine). Radi se o raznim supstancama iz grupe sekreta. U krvi je malo VIP-a, jedenje gotovo da ne mijenja njegov nivo. Hormon kontrolira probavne funkcije i utiče na njih:
- poboljšava cirkulaciju krvi u crevnoj stijenci,
- blokira proizvodnju klorovodične kiseline od strane parietalnih ćelija,
- aktivira oslobađanje pepsinogena od strane glavnih stanica želuca,
- povećava sintezu enzima pankreasa,
- potiče lučenje žuči,
- inhibira apsorpciju tečnosti u lumenu tankog creva,
- ima opuštajući učinak na mišiće sfinktera donjeg jednjaka, uzrokujući stvaranje refluksnog ezofagitisa,
- ubrzava stvaranje glavnih hormona gušterače - inzulina, glukagona, somatostatina.
Lipokain, kallikrein, vagotonin
Lipokain normalizira metabolizam lipida u jetrenom tkivu, blokirajući pojavu masne degeneracije u njemu. Mehanizam njegovog djelovanja zasnovan je na aktiviranju metabolizma fosfolipida i oksidaciji masnih kiselina, pojačavajući utjecaj drugih lipotropnih spojeva - metionina, holina.
Kallikrein se sintetiše u ćelijama gušterače, ali pretvaranje ovog enzima u aktivno stanje događa se u lumenu dvanaesnika. Nakon toga, počinje ispoljavati svoj biološki učinak:
- antihipertenzivno (snižava visoki krvni pritisak),
- hipoglikemijski.
Vagotonin može utjecati na hematopoezu, održava normalan nivo glikemije.
Centropnein i gastrin
Centropnein - efikasno sredstvo u borbi protiv hipoksije:
- može pomoći ubrzati sintezu oksihemoglobina (kombinacija kisika sa hemoglobinom),
- proširuje prečnik bronha,
- pobuđuje centar disanja.
Gastrin, osim gušterače, može lučiti stanice želudačne mukoze. To je jedan od važnih hormona koji je od velike važnosti za proces probave. Sposoban je za:
- povećati izlučivanje želudačnog soka,
- aktivirati proizvodnju pepsina (enzima koji razgrađuje proteine),
- razviti veću količinu i povećati izlučivanje drugih hormonalno aktivnih supstanci (somatostatin, sekrein).
Važnost hormonskih zadataka
Članica dopisnica RAS-a, profesorica E.S. Severin je proučavao biohemiju, fiziologiju i farmakologiju procesa koji se događaju u organima pod utjecajem različitih aktivnih hormonskih tvari. Uspio je da ustanovi prirodu i da imenuje dva hormona nadbubrežne kore (adrenalin i norepinefrin) koji su povezani s metabolizmom masti. Otkriveno je da mogu učestvovati u procesu lipolize, izazivajući hiperglikemiju.
Pored pankreasa, hormone stvaraju i drugi organi. Njihova potreba za ljudskim tijelom uporediva je sa hranom i kisikom zbog izloženosti:
- o rastu i obnovi ćelija i tkiva,
- razmjena energije i metabolizma,
- regulacija glikemije, mikro i makroćelija.
Višak ili nedostatak bilo koje hormonske supstance uzrokuje patologiju koju je često teško razlikovati, a još teže izliječiti. Hormoni pankreasa igraju ključnu ulogu u aktivnosti tijela, jer kontrolišu gotovo sve vitalne organe.
Laboratorijske studije gušterače
Da bi se razjasnila patologija gušterače pregledavaju se krv, urin i izmet:
- opći klinički testovi,
- krv i šećer u urinu
- biohemijska analiza za određivanje amilaze - enzima koji razgrađuje ugljikohidrate.
Po potrebi odredite:
- pokazatelji funkcija jetre (bilirubin, transaminaze, ukupni protein i njegove frakcije), alkalna fosfataza,
- nivo holesterola
- stolica elastaza
- ako se sumnja na tumor, antigen raka.
Detaljnije pojašnjenje dijagnoze provodi se nakon primitka odgovora funkcionalnih testova na skrivenu prisutnost šećera u krvi, sadržaj hormona.
Osim toga, može se propisati analiza krvi koja je dobila dobre povratne informacije stručnjaka. Riječ je o ispitivanju krvi na intoleranciju na proizvode iz svakodnevne prehrane, što je u mnogim slučajevima uzrok dijabetesa melitusa, hipertenzije i patologije probavnog trakta.
Širok raspon ovih studija omogućava vam da točno postavite dijagnozu i propisujete kompletan tretman.
Bolesti koje su posljedica oslabljene funkcije
Kršenje endokrine funkcije gušterače postaje uzrok razvoja niza ozbiljnih bolesti, uključujući i urođene.
Uz hipofunkciju žlijezde povezanu s proizvodnjom inzulina, postavlja se dijagnoza dijabetesa melitusa ovisnog o inzulinu (prvog tipa), javlja se glukozurija, poliurija. Ovo je ozbiljna bolest koja u mnogim slučajevima zahtijeva doživotnu upotrebu inzulinske terapije i drugih lijekova. Potrebno je stalno regulisati test krvi za šećer i samostalno davati pripravke inzulina. Danas je životinjskog porijekla (zbog sličnosti hemijske formule svinjski inzulin se industrijski prerađuje - više je fiziološki u svojim svojstvima), a koristi se i ljudski inzulin. Injektira se supkutano, pacijent koristi posebnu inzulinsku špricu, pomoću koje je prikladno dozirati lijek. Pacijenti mogu primati lijek besplatno kako je propisao endokrinolog. On će također moći pomoći izračunati dozu za pogreške u prehrani i predložiti koliko jedinica inzulina treba dati u svakom slučaju, naučiti kako koristiti posebnu tablicu u kojoj su potrebne potrebne doze lijeka.
Sa hiperfunkcijom pankreasa:
- nedostatak šećera u krvi
- gojaznost različitog stepena.
U ženi je uzrok hormonskih poremećaja povezan s produljenom uporabom kontraceptiva.
Ako dođe do kvara u regulaciji glukagona u tijelu, postoji rizik od razvoja malignih tumora.
Uz nedostatak somatostatina, dijete razvija kratki rast (patuljasti rast). Razvoj gigantizma povezan je s velikom proizvodnjom hormona rasta (hormona rasta) u djetinjstvu. U tim se slučajevima kod odrasle osobe pojavljuje akromegalija - pretjerani rast završnih dijelova tijela: ruku, nogu, ušiju, nosa.
Visok sadržaj VIP-a u organizmu uzrokuje probavne patologije: pojavljuje se sekretorna dijareja povezana s oštećenom staničnom apsorpcijom vode u tankom crijevu.
S razvojem vipoma - kako se može nazvati tumor aparata otočića Langerhansa - izlučivanje VIP značajno raste, razvija se Werner-Morrison sindrom. Klinička slika liči na akutnu crevnu infekciju:
- česte vodenaste stolice
- nagli pad kalijuma,
- ahlorhidrija.
Izgubi se velika količina tekućine i elektrolita, dolazi do brze dehidratacije tijela, dolazi do iscrpljivanja, pojavljuju se konvulzije. U više od 50% slučajeva, vipomi imaju maligni tijek s nepovoljnom prognozom. Liječenje je samo hirurško. U Međunarodnoj klasifikaciji bolesti ICD-10, vipomi su uključeni u odjeljak endokrinologije (e 16.8).
U muškarcu se utvrdi visoka koncentracija VIP-a za vrijeme erekcije. Intraverzakularne injekcije VIP-a ponekad se koriste za erektilnu disfunkciju neurološke, dijabetičke i psihogene prirode.
Visoka sinteza gastrina dovodi do činjenice da želudac počinje boljeti, a razvija se peptični čir na dvanaesniku i želucu.
Najmanje odstupanje u sintezi hormonskih tvari gušterače može uznemiriti aktivnost cijelog organizma. Stoga je neophodno zapamtiti dualnost funkcija organa, voditi zdrav način života, napustiti loše navike i sačuvati gušteraču što je više moguće.
Strukturne karakteristike organa
Gušterača je najvažniji organ koji se odnosi na probavni sistem, osim toga najveća je žlijezda u ljudskom tijelu.
Njeno ružičasto-sivo tijelo odlikuje se izduženom konfiguracijom i nalazi se iza stomaka, kao i neposredno uz dvanaesnik 12. U odrasle osobe dužina žlijezde je 13-21 cm, a širina može biti od 3 do 9 cm, a u odnosu na težinu također varira, tako da masa varira od 65 do 80 g.
U odnosu na druge unutrašnje organe, gušterača se odlikuje individualnim karakteristikama svoje strukture, pa tako ima:
Pored toga, njegovo strukturno stanje u velikoj je mjeri identično alveolarno-tubularnoj strukturi, u kojoj se nalaze:
- Nervi.
- Plovila.
- Nervozni čvorovi (ganglije).
- Lamelarne formacije.
- Izlučni kanali sa složenom strukturom.
Uz to, za gušteraču ima sposobnost miješanog sekreta, i sposobnost proizvodnje hormona.
Glavne funkcije
Gvožđe je podijeljeno na 2 glavna dijela, a svaki od njih obavlja svoj strogo propisani posao:
Exocrine - složen sistem koji se sastoji od izlučnih kanala koji ulaze u dvanaesnik. Zauzima gotovo cijelo područje žlijezde (96%), a njegov primarni zadatak je proizvesti probavnu tekućinu (sok), koja sadrži sve potrebne enzime, bez kojih je nemoguće probaviti dolaznu hranu, na primjer:
U odnosu na endokrini dio, sastoji se od otočića pankreasa koji se nazivaju "otočići Langerhansa". Endokrine ćelije značajno se razlikuju od ostalih ćelija ljudskog tela po svojim fizikalno-hemijskim i morfološkim karakteristikama.
Na tim otocima vrši se podjela najvažnijih hormona, bez koje je gotovo nemoguće provesti sljedeće životne razmjene:
Međutim, to nisu sve neposredne odgovornosti endokrinog gušterače. Njegove ćelije proizvode sljedeće hormone, koji nisu od male važnosti za cijeli organizam:
Glavne ćelije otočnih zona (insulinociti) su različite vrste, ovisno o tome koje granule sadrže, na primjer:
- Alfa ćelije - odgovorne su za sintezu glukagona.
- Beta ćelije proizvode insulin.
- Delta ćelije - proizvode somatostatin.
- PP ćelije - sintetišu polipeptid pankreasa.
Također je vrijedno spomenuti tako važan hormon kao c-peptid, koji aktivno sudjeluje u metabolizmu ugljikohidrata, kao i što je dio molekule inzulina.
Pankreas obavlja nekoliko osnovnih zadataka:
- Proizvodnja probavne tečnosti.
- Cijepanje dolazne hrane.
- Regulacija glukoze u krvnoj tečnosti uz pomoć inzulina i glukagona.
Dakle, koje hormone proizvodi gušterača i kako njihova prisutnost utiče na dobrobit organizma? Treba reći da svi hormoni pankreasa obavljaju samo strogo namjenski rad. Opće stanje zdravlja ljudi ovisit će o tome kako se pravilno provodi.
Najvažniji hormoni žlijezde i njihove funkcije
Pripada polipeptidima i najvažniji je hormon gušterače i jedina supstanca takve vrste koja može smanjiti glukozu u krvi. Gušterača prima hormon inzulin iz proinzulina odvajanjem c-peptida.
Njegova struktura sastoji se od dva lanca aminokiselina međusobno povezanih kemijskim mostovima. Inzulin se primjećuje u gotovo svim živim bićima, nalazio se čak i u takvim nižim organizmima kao što je ameba. Osim toga, naučnici su otkrili da inzulin kod kunića i svinja ima jaku sličnost s onim koji je prisutan u ljudskom tijelu.
Kao što je gore spomenuto, glavni zadatak inzulina je kontrolirati glukozu u krvi metodom cijepanja i njegovog naknadnog ulaska u tkiva i organe čovjeka. Pitanje je, koliko inzulina proizvodi gušterača? Treba reći da se u prosjeku dnevno proizvodi oko 2 miligrama inzulina. Njegova normalna koncentracija u krvnoj tekućini je 6-24 mcU / ml.
Inzulin pomaže mišićnim i masnim ćelijama tijela da na vrijeme apsorbiraju glukozu i pretvore je u glukagon koji se potom nakuplja u jetri i mišićima. U trenutku nedostatka glukoze što je tipično za veliki fizički napor, glikogen se koristi za potrebe tijela.
Inzulin sprečava pojavu glukoze u jetri, a također sprečava razvoj patoloških pojava kao što su glikoneogeneza i glikogenoliza. Hormon inzulin smanjuje vjerojatnost razgradnje masti i stvaranja ketonskih tijela.
Ovaj hormon je takođe polipeptid, a njegova struktura se sastoji od jednog lanca aminokiselina. U pogledu njegovih radnih obaveza potpuno su suprotne onima koje obavlja inzulin.
Cilj glukagona je pomoći tijelu da razgradi lipide u masnim ćelijama. Njegova druga funkcija je povećati prisustvo glukoze u krvi koja se formira u jetri. Normalna vrijednost glukoze je 30-120 pg / ml.
Kontrolu glukagona i inzulina održavaju stabilnim šećerom u krvi, štiteći tako ljudsko tijelo od prevelike količine. Glukagon potiče aktivniji bubrežni protok krvi, popravlja nivo holesterola, povećava sposobnost jetre da se samoobnavlja. Uz to, ubrzava izvlačenje natrijuma iz organizma, smanjujući tako vjerojatnost takvih neželjenih abnormalnosti kao što je oteklina tkiva.
Nepravilna regulacija ovog hormona izaziva pojavu rijetke bolesti, poput glukagonoma.
Ako hormonalna neravnoteža
Hormoni gušterače su nezamjenjivi elementi cijele hormonske pozadine, pa i najmanja odstupanja u njihovom stanju, kako manjih tako i većih strana, mogu prouzrokovati nastanak teških patologija.
Dakle, višak hormona pankreasa može provocirati:
- Hiperglikemija s prekomjernom prisutnošću inzulina.
- Tumori gušterače sa povišenim glukagonom.
Moguće je dijagnosticirati prisustvo ili odsutnost abnormalnosti u proizvodnji hormona pankreasa samo nakon promatranja od strane stručnjaka i pravovremene isporuke laboratorijskog testa krvi i urina. Ova patologija nema nikakvih specifičnih simptoma, ali pokušajte pratiti ukupnost takvih reakcija vašeg tijela kao i obično:
- Suha usta i intenzivna žeđ.
- Česta mokrenja.
- Pojačani apetit ili stalni osećaj gladi.
- Promjena oštrine vida.
Kao što vidite, uloga hormona gušterače za pravilno funkcioniranje ljudskog tijela u potpunosti je neophodna, a u slučaju bilo kakvih poremećaja u njihovoj sintezi, počinju se razvijati ozbiljne patologije među kojima je i dijabetes (dijabetes melitus).
Zaključak
Danas postoje snažni dokazi da su svi hormoni koje proizvodi gušterača izuzetno važni za opće dobro cijelog ljudskog tijela. Zbog toga im je potrebna kontrola, jer se najmanji poremećaj u njihovoj količini i sintezi očituje različitim bolestima.
Da biste to izbjegli, pridržavajte se zdravog načina života i pravilne prehrane.
- Upotreba manastirske naknade za liječenje pankreatitisa
Iznenadit ćete se koliko brzo se bolest povlači. Pazite na gušteraču! Više od 10.000 ljudi primijetilo je značajno poboljšanje svog zdravlja samo pijući ujutro ...
Što je pseudocista gušterače i karakteristike njenog liječenja
Ljekari naglašavaju da svaka takva edukacija ne predstavlja stvarnu prijetnju za pacijenta, već je potrebno liječiti ga, čak i one koji uopšte ne smetaju. Na kraju krajeva, prisustvo pseudo-cista vremenska je bomba
Simptomi i uzroci infekcije gušterače parazitima i njihovog izbacivanja iz organizma
Ako se na vrijeme ne obratite stručnjaku i započnete liječenje, to može dovesti do razvoja pankreatitisa, alergija, začepljenja krvnih žila, poremećenog rada drugih organa i ozbiljne intoksikacije tijela
Što je steatoza pankreasa i koliko je opasna?
Stručnjaci su jednoglasni u njihovom mišljenju, steatoza je doživotna bolest, pa je nadati se apsolutnom oživljavanju žlijezde nemoguće. Stoga je terapija usmjerena na odgađanje daljnjeg patološkog procesa
Uzroci stvaranja polipa u pankreasu i metode njihovog liječenja
Uz stalno medicinsko nadgledanje i pravovremeno lečenje u početnim fazama, ovi rastovi potpuno su izlečeni, bez ikakvih komplikacija i ponavljajućih epizoda.
Struktura i funkcije
Gušterača je probavni organ, stoga treba znati njegovu strukturu i funkcije. Glava je najšire zona, okružena je tkivima dvanaestopalačnog creva 12. Telo gušterače ima prednje, kaudalno, donje lice. Izduženi rep je usmjeren prema naprijed prema lijevoj strani. Dužina organa je od 16 do 23 cm.
Žlijezda gušterače obavlja dvije funkcije za tijelo:
- Vanjska (vanjska) aktivnost - odgovorna je za oslobađanje probavnog soka. To područje nastaje spajanjem ćelija na otočićima Langerhans, gdje se oslobađaju glavne hormonalne tvari.
- Unutrašnja (endokrina) svrha - karakterizira aktivnost hormona potrebnih tijelu, sudjeluje u razvoju masti, ugljikohidrata, proteina.
Važan fenomen je da pankreas proizvodi hormone. Hormoni pankreasa odgovorni su za spojeve, obogaćivanje i transport šećera kroz organe.
Karakterizacija hormona pankreasa
Hormoni pankreasa smatraju se komponentom tijela. Zbog toga je važno znati koji hormoni gušterača proizvodi, njihovu strukturu, efekte na tkiva i organe.
Hormon pankreasa, inzulin, sudjeluje uglavnom u svim tkivima. Njegova važna aktivnost usmjerena je na snižavanje glukoze u krvotoku, reakcija se odvija aktiviranjem pojava iskorištavanja šećera, njegovom apsorpcijom u mišićima i tkivima. Osim toga, hormon gušterače regulira metabolizam ugljikohidrata i masti.
Predstavljena je funkcionalnost inzulina:
- sinteza lipokaina. On je odgovoran za blokadu i konverziju hepatocita,
- aktiviranje transformacije ugljikohidrata u masti nakon čega se taloži.
- podešavanje nivoa monosaharida u krvi,
- reformu glukoze u masti i održavanje njenih rezervi u tkivima,
- povećana proizvodnja tetraciklina.
Ako je nemoguće da gušterača savlada veliku količinu kombinacija, na hormonalnoj pozadini dolazi do kvara. Uz inferiornu proizvodnju potrebnog volumena inzulina događa se nepovratan proces. Smanjenje izlučivanja inzulina uzrokovat će dijabetes. Uz bolest, indeks šećera raste i iznad 10 mmol / L, što dovodi do njegovog izlučivanja mokraćom, hvatajući molekule vode, što nastaje čestim pražnjenjem, dehidracijom.
U slučaju prekomjerne proizvodnje inzulina, povećava se glukagon, šećer smanjuje, adrenalin raste.
Mehanizam djelovanja se provodi u sljedećim područjima:
- Inzulin pomaže inhibirati oslobađanje šećera iz stanica jetre.
- Povećava brzinu unosa glukoze u ćelije.
- Aktivira rad enzima koji podržavaju glikolizu, a to je oksidacija molekula šećera uz izdvajanje 2 molekula piruične kiseline iz nje.
- Potiče povećanu propusnost ćelijskih membrana.
- Povećava resurse glukoze kao glikogena, koji se talože u tkivima mišića i jetre uz sudjelovanje enzima glukoza-6-fosfata.
- Djelovanje inzulina zaustavlja razgradnju glukagona, što ima gadan učinak inzulina.
Glavno područje sinteze glukogona su stanice alfa ostrvskog aparata gušterače. U ovom se slučaju stvaranje glukagona u velikom volumenu pojavljuje na ostalim područjima želuca i crijeva.
Glukagon je protivnik inzulina po aktivnosti.
Glukagon potiče aktiviranje glikogenolize, zadržavanje glikogenske sintaze u jetri, uslijed čega se oslobađa glikogen-1-fosfat glikogen koji se pretvara u 6 fosfata. Tada se, pod utjecajem ove glukoze-6-fostofataze, stvara slobodna glukoza, koja ima sposobnost bijega iz stanice u krvotok.
Tako hormon pomaže povećati razinu glukoze kao rezultat stimuliranja spoja jetre, štiti jetru od snižavanja šećera, a također pridonosi koncentraciji šećera koja je potrebna za prirodnu aktivnost živčanog sustava. Glukagon pomaže povećati protok krvi u bubrezima, sniziti kolesterol, stimulira proizvodnju potrebne količine inzulina. Zahvaljujući hormonu razgrađuje se i lipidi masnog tkiva.
Polipeptid
Njegovo vezivanje događa se samo u probavnom organu. Kako polipeptid djeluje na metaboličke pojave još nije utvrđeno. Kad se polipeptidom reguliše funkcionalnost tijela, ono će početi obuzdavati djelovanje gušterače, gurati produktivnost soka u želucu.
U slučaju kršenja strukture tijela iz različitih razloga, takva tajna u pravom iznosu neće se provesti.
Gastrin potiče proizvodnju hidrogen klorida, povećava produktivnost enzima želučanog soka od strane glavnih stanica organa, stvara i povećava aktivnost bikorbata sa sluzi u želučanoj sluznici, uslijed čega se stvara zaštitna membrana organa od štetnih učinaka pepsina i solne kiseline.
Hormon usporava proces oslobađanja stomaka. To omogućava trajanje efekta pepsina i kiseline na him, potreban za probavljivost hrane. A on je ujedno i da kontrolira postupak razmjene ugljikohidrata, samim tim povećava produktivnost peptida i drugih hormona.
Ostale aktivne tvari
Otkriveni su i drugi hormoni pankreasa.
- Lipokain - može potaknuti stvaranje masti i oksidaciju alifatskih monobaznih karboksilnih kiselina, štiti jetru od steatoze.
- Centropnein - uzbudljivo djeluje na središte disanja zadnje regije mozga, pomaže opuštanju bronhijalnih mišića.
- Vagotonin - povećava aktivnost vagalnog živca, poboljšava njegovo djelovanje na organe.
Koji su lijekovi hormona pankreasa
Važnim se smatraju inzulinski lijekovi, koje proizvode različite farmaceutske kompanije. Lijekovi gušterače razlikuju se po znakovima.
Lijekovi su po porijeklu:
- prirodni lijekovi - Actrapid, Monotard MC, Insulin GPP traka,
- sintetički - Homofan, Humulin.
Brzinom napada, trajanjem uticaja:
- brza i brza efikasnost, lekovi pokazuju svoje dejstvo pola sata nakon primene, dejstvo leka je oko 8 sati - Insuman rapid, Actrapid,
- prosječno razdoblje utjecaja, koje se javlja 2 sata nakon upotrebe, učinak lijeka do jednog dana - Humulin traka, Monotard MC,
- prosječno trajanje inzulina sa skraćenom izloženošću, početak djelovanja nakon pola sata - Actrafan HM.
Hormoni su ključni za reguliranje postupaka tjelesne aktivnosti, pa je važno znati strukturu organa, koji hormoni pankreasa postoje i njihove funkcije.
Kada se pojave patologije povezane s probavnim sustavom, liječnik će propisati lijekove za liječenje. Odgovori lekara za pankreatitis pomoći će vam da shvatite šta je uzrokovalo bolest i kako da je izlečite.