Dekompenzacija dijabetesa
Za liječenje dijabetesa koristi se posebna dijeta kao i lijekovi koji normaliziraju razinu glukoze u krvi. Postoje situacije kada ove aktivnosti ne dovode do željenog rezultata. U tom slučaju dijagnosticira se dekompenzirani dijabetes. Ovaj oblik bolesti je izuzetno opasan i dovodi do poremećaja u radu unutrašnjih organa. Neblagovremenim liječenjem postoji rizik od smrti. Kako na vrijeme prepoznati i liječiti bolest?
Dijabetička dekompenzacija često nastaje kao rezultat neuhranjenosti i prejedanja. Kada se zloupotrebe složeni ugljikohidrati, inzulin nije u stanju da stabilizira količinu šećera u krvi.
Također, patogeneza patologije je zbog faktora predstavljenih u nastavku.
- Zamjena lijekova tradicionalnom medicinom.
- Nepravilna taktika lečenja: uzimanje premalih doza lekova, odbijanje inzulina, prekid tijeka terapije.
- Akutni zarazni procesi. Bolest se može razviti zbog određenih bolesti, praćena dehidracijom tijela i padom imuniteta.
- Upotreba dodataka prehrani. Supstance koje čine dodataka prehrani samo djelomično utječu na razinu glukoze u krvi. Koriste se samo u pomoćne svrhe.
Ponekad se dekompenzacija razvija zbog stalnog stresa ili psihološke preopterećenosti.
Prepoznavanje patologije je prilično jednostavno: u 90% slučajeva osoba je zabrinuta zbog suvih usta i žeđi. Tokom dana pacijent može popiti do 2-3 litre vode, ali potreba za tekućinom ne nestaje. S vremenom ovaj simptom se pojačava ili, obrnuto, nestaje sam.
Kod šećerne bolesti slijede se simptomi u fazi dekompenzacije.
Svrab na koži. Sa povećanjem šećera u krvi se povećava.
Oboljenje ili peckanje vrhova prstiju. To je zbog oštećenja malih plovila.
Obilno i brzo mokrenje. Također, pacijent pati od imperativnog nagona - nagli nekontrolirani nagon za mokrenjem. Ovaj simptom se javlja kao rezultat povećanog unosa tekućine.
Abdominalni sindrom: bolovi u trbuhu, dijabetički pseudoperitonitis, natečenost, bol i napetost trbušnog zida.
CCC sindrom depresije - sniženi krvni pritisak, učestali puls slabog punjenja, tahikardija.
Manifestacije ketoacidoze: napadi mučnine, povraćanja, miris acetona iz usne šupljine, duboko disanje.
Sindrom oštećenja CNS-a: letargija, apatija, letargija i gubitak snage, glavobolja, pospanost, razdražljivost. Ovi znakovi zamjenjuju se komom i komom.
Kod dekompenziranog dijabetesa melitusa tipa 2, gore navedeni simptomi su manje izraženi ili potpuno odsutni.
Dijagnostika
Poznata su tri glavna kriterija patologije: glikovani hemoglobin, količina šećera u krvi (nakon jela i na prazan stomak) i nivo glukoze u mokraći. U obzir se uzimaju i trigliceridi, indeks tjelesne mase (BMI), kolesterol i krvni pritisak.
Nekompenzirani dijabetes melitus ima sljedeće pokazatelje:
- nivo šećera u urinu - više od 0,5%,
- glukoza u krvi na glavi - preko 7,8 mmol / l,
- šećer u krvi nakon jela - preko 10 mmol / l,
- glikovani hemoglobin - preko 7,5% (s normom od 6%),
- nivo triglicerida je veći od 2,2 mmol / l,
- ukupni holesterol - više od 6,5-6,6 mmol / l,
- krvni pritisak - više od 160/95 mm. Hg. Čl. (pri brzini od 120/80 mm Hg).
Ove kriterije možete pratiti kod kuće pomoću glukometra. Prijenosni uređaj omogućuje vam određivanje dva pokazatelja - koncentracija šećera na prazan stomak i 2 sata nakon obroka. Drugi se pregleda do 5 puta dnevno, a prvi ujutro. Merenja se preporučuju nakon svakog obroka (nakon 1,5-2 sata).
Takođe, učestalost merenja zavisi od preporuka lekara. Ako on propisuje nove lijekove, analizu treba provoditi još češće. Kada je taktika liječenja stabilna, broj studija može se smanjiti. Preporučljivo je završno svjedočenje ponijeti u laboratoriju.
Drugi način za kontrolu glukoze i acetona u urinu je pomoću posebnih test traka. Možete ih kupiti bez recepta u bilo kojoj ljekarni. Analiza traje nekoliko minuta. Ako su ketonska tijela prisutna u urinu, test traka mijenja boju.
Prvo, liječenje dekompenziranog dijabetesa tipa 1 uključuje obnavljanje šećera u krvi. Istovremeno se poboljšava kiselost krvi i eliminira dehidracija. Pacijent mora strogo promatrati dozu inzulina, potpuno se odmarati i podvrgavati redovnom pregledu kod endokrinologa. Sintetičke lijekove koje je propisao vaš liječnik valja uzimati pravovremeno, a ne zamjenjivati ih dodacima prehrani.
Važna faza liječenja je priprema prehrane za pacijenta s dijabetesom tipa 1. Trebao bi uključivati svježe povrće, bilje, mliječne proizvode s niskim udjelom masti, kuhano meso i žitarice (zobena kaša, heljda). Preporučuje se odustati od upotrebe slatkih, brašnih, prženih, masnih i dimljenih jela, gaziranih pića.
Da bi se izbjegla dekompenzacija dijabetesa tipa 2, treba se pridržavati sljedeće prehrane. Ujutro je korisno jesti ćevape od žitarica, nemasni sir i salatu od svježeg povrća.Nakon dva sata možete jesti pirjane tikvice, jabuku i piti nezaslađeni kompot. Za večeru pripremite riblju ili povrtnu supu, laganu povrtnu salatu i pirjani krompir s piletinom. Za popodnevni međuobrok - jaje, posudu, umućena jaja i nezaslađeni čaj. Uveče je dozvoljeno popiti čašu kefira ili mlijeka.
Prevencija
Kako bi se spriječila dekompenzacija, potrebno je poštovati određene preventivne mjere. Na primjer, prolazite redovne konsultacije s endokrinologom i pregled kod optometrista.
Sljedeća preventivna mjera je mjerenje krvnog pritiska i kontrola glukoze u krvi. Potrebni su i pravovremeni laboratorijski testovi - opća analiza mokraće, biohemija i EKG.
Ne treba zaboraviti i na poštovanje pravila kliničke ishrane.
Moguće komplikacije
U nedostatku odgovarajuće terapije, dekompenzirani dijabetes obiluje ozbiljnim komplikacijama. Posebno može uzrokovati hipoglikemiju - oštar pad glukoze u krvi. Za takvo kršenje karakteristični su određeni znakovi: pacijent osjeća glad i slom. Kao rezultat toga, nastaje hipoglikemijski šok, prelazeći u komu.
Kao rezultat patologije može se razviti ketoacidoza. To je posljedica trovanja tijela ketonskim tijelima ili toksinima proizvedenim razgradnjom masti. Ovo stanje može izazvati ketoacidotsku komu. Često je fatalna.
Dekompenzacija dijabetesa tipa 1 i 2 može izazvati hronične komplikacije. Prije svega, pate vid, živčani sustav i krvne žile. Pacijent može razviti ozbiljno zatajenje bubrega, srčani udar, gangrenu i potpunu sljepoću.
Glukozurija je još jedna ozbiljna posljedica izazvana bolešću. Otkriva se šećer u mokraći pacijenta. To ukazuje da je njegova razina u krvi premašila dozvoljene vrijednosti.
Najozbiljnija komplikacija je dijabetička koma. Prijeti ne samo zdravlju već i životu pacijenta, a ako se dekompenzacija ne liječi pravilno. Takođe, dijabetička koma može biti rezultat trudnoće, velike potrebe za insulinom tokom infekcije, traume ili jakog stresa.
Hiperglikemija nije ništa manje opasna. Razina glukoze u krvi naglo raste. Pacijent brzo gubi na težini i slabi. Slična komplikacija je popraćena teškim oštećenjem sustava i organa.
Zdravlje osobe koja boluje od dekompenziranog dijabetesa ovisi o sposobnosti kontrole svoje bolesti. Neke važne testove možete obaviti i kod kuće. U tome će vam pomoći posebni testovi, uređaji i oprema. Ako situacija izmakne kontroli, bit će potrebna hitna medicinska pomoć.
Šta je dekompenzacija dijabetesa?
U kliničkoj praksi je uobičajeno razlikovati nekoliko faza „reaktivnosti“ osnovne bolesti na terapiju:
- Naknada
- Subkompenzacija
- Dekompenzacija.
Prvi ostaje najpovoljniji za pacijenta. Prati ga potpuna stabilizacija glikemije. U skladu s preporukama liječnika, koncentracija glukoze ne prelazi normu.
Stadij subkompenzacije karakteriziraju epizodni skokovi šećera, ali prilikom prilagodbe doze lijekova moguće je vratiti laboratorijske parametre u normalu.
S obzirom na značajke dekompenziranog dijabetesa melitusa, što je to i kako se nositi s njim, morate shvatiti da je patologija praktično nekontrolirana uz pomoć lijekova.
Produljena hiperglikemija izaziva oštro pogoršanje pacijentovog stanja. Ovisno o pokazateljima glukoze u krvi, klinička slika može se razlikovati. Za stabilizaciju dobrobiti pacijenta češće se koriste injekcije inzulina.
Treba napomenuti da je stadij dekompenzacije karakterističniji za pacijente s prvom varijantom bolesti. Međutim, ako se kod pacijenata s dijabetesom tipa 2 pojavi rezistencija na terapiju, tada je komplikacije teže izbjeći zbog imunosti tijela na injekcije inzulina.
Suština patologije
Mnogi su zainteresirani za pitanje: dekompenzirani dijabetes - što je to? Uz ovaj oblik bolesti, lijek ne smanjuje volumen šećera, što uzrokuje opasne komplikacije.
Da bi kontrolirali efikasnost terapije dijabetesa, endokrinolozi razlikuju nekoliko faza patologije:
- Naknada - svi pokazatelji su blizu normalne. Osoba nema žeđ, pojačano mokrenje ili suhoću u usnoj šupljini.
- Subkompenzacija - u ovoj fazi se parametri šećera malo povećavaju.
- Dekompenzacija - karakterizira ga stalnim porastom šećera u krvi. U ovoj fazi je prijetnja od razvoja opasnih posljedica velika. Povezani su s nepravilnom terapijom. Najčešće se dekompenzacijska faza primećuje kod dijabetesa tipa 1. Međutim, 2. vrsta patologije je prilično opasna.
Da biste razumjeli što je dekompenzirani dijabetes, vrijedno je analizirati uzroke njegove pojave. To se stanje najčešće događa zbog prejedanja.
Pored toga, dekompenzacija dijabetesa je posljedica takvih faktora:
- Pogrešna terapija. Uzrok problema može biti upotreba premale doze lijekova. Takođe, patologija često postaje rezultat prekida terapije lijekovima.
- Dijagnostička istraživanja
Za otkrivanje nekompenziranog dijabetesa potrebno je niz dijagnostičkih postupaka.
Postoji nekoliko ključnih parametara koji vam omogućavaju da procijenite fazu kompenzacije:
- Količina šećera u urinu
- Glikovani hemoglobin,
- Količina glukoze u krvi procjenjuje se nakon jela i na prazan stomak.
Dijabetes melitus u fazi dekompenzacije karakteriziraju sljedeći parametri:
Ključni parametri se mogu kontrolirati kod kuće. Da biste to učinili, vrijedno je glukometra. Ovaj uređaj pomaže da se utvrdi količina šećera u krvi. Manipulacija se vrši na prazan stomak i par sati nakon jela.
Akutne posledice
Ako se ne liječi dijabetes, dekompenzacija će izazvati ozbiljne posljedice. Akutne patologije naglo napreduju.
U takvoj situaciji potrebna je hitna medicinska pomoć. Najopasnije posljedice uključuju:
- Hiperglikemija,
- Hipoglikemija,
- Dijabetička koma.
Kod hiperglikemije dolazi do brzog povećanja volumena šećera. S njegovim razvojem opažaju se slabost, žeđ, glad. Da biste se nosili s ovim kršenjem, morate hitno uzeti injekciju inzulina.
Hipoglikemija - nagli pad glukoze u krvi. Kad se pojavi, osjeća se slabost i intenzivna glad. Ako ne pomognete osobi, može pasti u komu. Da biste postigli nagli porast glukoze, trebali biste piti čaj sa šećerom ili jesti neku vrstu slatkoće.
Dijabetička koma može imati nekoliko sorti. Razlikuju se ketoacidotski, hiperosmolarni, mlečno-kiseli oblici. Svaki od njih karakteriziraju specifični simptomi i razlike u kliničkim pokazateljima.
U takvoj situaciji pacijenta treba odmah hospitalizirati.
Uzroci kompenzacije dijabetesa
Dekompenzirani dijabetes ozbiljan je problem i za pacijenta i za ljekara. U prvom slučaju, osoba se osjeća loše i ne može voditi normalan način života. U drugom je teško odabrati pravu kombinaciju lijekova za stabilizaciju pacijentovog stanja.
Mnogo je razloga za prelazak dijabetes melitusa u stadij dekompenzacije. Sve ovisi o individualnim karakteristikama svakog kliničkog slučaja. Najčešći su:
- Zanemarujući preporuke lekara u vezi sa ishranom. Dijeta je jedna od ključnih metoda za stabilizaciju metabolizma ugljikohidrata kod dijabetesa tipa 2. Često prejedanje ili jedenje nelegalne hrane može prouzrokovati dekompenzaciju,
- Upotreba nedovoljnih količina lijekova ili njihovo potpuno ukidanje. Ponekad pacijenti, osjetivši privremeni napredak, odluče sami odustati od upotrebe tableta ili inzulina. To je ispunjeno pogoršanjem blagostanja,
- Pogrešan izbor režima lečenja. Ovaj je scenarij moguć ako liječnik ne analizira na odgovarajući način karakteristike kliničkog slučaja određenog pacijenta,
- Nekontrolirano liječenje narodnim lijekovima. Dekompenzacija dijabetesa napreduje zbog niske efikasnosti takvih lijekova,
- Fizički i psihološki stres,
- Trovanje. Invazija bakterija dovodi do povećanja koncentracije glukoze u krvi. Praćen je oštrim gubitkom velike količine tekućine u tijelu.
Za efikasno ispravljanje pacijentovog stanja, potrebno je što brže utvrditi zašto nekompenzirani dijabetes napreduje. U nekim slučajevima život osobe ovisi o tome.
Koža i sluzokože
Postoje brojne posljedice koje negativno utječu na epitel dermisa i sluznice:
- Dijabetička dermopatija - nenormalni procesi na koži izazivaju gubitak tekućine. Uz stalno prisustvo ovog stanja nastaje dermatitis. Kod ljudi se na koži pojavljuju jako obojena područja. Moguće je i stvaranje trofičnih čira na donjim ekstremitetima.
- Ksantomatoza - ovaj se termin odnosi na dermatološke abnormalnosti, a to su ružičasti čvorovi. Različite su veličine i povezane su s problemima u metabolizmu lipida. Takve su formacije lokalizirane na stražnjici i zavojima udova.
- Lipoidna nekrobioza - javlja se u složenim slučajevima dijabetesa. Patologija je praćena stvaranjem kvrga na koži, koje nazivamo papulama. Kako proces napreduje, dermis na zahvaćenim područjima umire i postaje žuto-crveni ton. Nakon toga, na tim područjima formiraju se ulcerozne lezije.
- Lipodistrofija - svojim razvojem nestaje masni sloj u koži. Taj se proces primjećuje kod upotrebe nekvalitetnih inzulinskih preparata. Postoji rizik od hipertrofičnog oblika u kojem se, naprotiv, stvara previše masti. To je zbog poremećenog metabolizma masti.
- Displastična gojaznost - pod uticajem inzulina glukoza se apsorbuje masnim tkivima. Zbog toga se pojave naslage u gornjem dijelu tijela, dok noge postaju tanji.
Simptomi dekompenzacije
Dijabetes melitus je endokrina patologija koju tradicionalno prati hiperglikemija. Bolest je sistemske prirode i u proces uvlači gotovo sve organe i sisteme. Standardni simptomi upornih poremećaja metabolizma ugljikohidrata su:
- Trajna žeđ (polidipsija),
- Želja za jelom više (polifagija)
- Brzo mokrenje (poliurija),
- Opća slabost
- Umor,
- Poremećaj ritma spavanja
- Zamagljivanje svijesti (u teškim oblicima bolesti).
Značajka kompenziranog dijabetesa je stabilizacija pacijentove glikemije. Svi gore navedeni simptomi mogu potpuno nestati. Pacijent se dobro osjeća.
Dekompenzirani dijabetes prati oštro pogoršanje kliničke slike. Uz produženu perzistentnost bolesti u ovom obliku, mogu se pojaviti novi znakovi:
- Miris acetona iz usta
- Gubitak svijesti
- Hladni znoj.
Pravovremena stabilizacija glikemije jedini je način normalizacije dobrobiti pacijenta. U tom se slučaju prednost daje injekcijama inzulina, a ne tabletama.
Slaba svijest pacijenata o vlastitom zdravlju i prirodi trajnih poremećaja metabolizma ugljikohidrata ponekad dovodi do progresije komplikacija bolesti.
Glavna opasnost od dekompenzacije šećerne bolesti je oštar porast šanse za brzo pogoršanje. Akutne komplikacije dijabetesa tipa 1 i 2 su:
- Hipoglikemijska koma,
- Ketoacidoza
- Hiperosmolarna ili lakta acidoza.
Sledeća stanja su povezana sa hroničnim komplikacijama, koje u jednoj ili drugoj meri napreduju kod bilo kojeg dijabetičara:
- Nefropatija Ekstremni stepen razvoja patologije je zatajenje bubrega,
- Retinopatija Dolazi do oštećenja mrežnice. Pacijent se suočava s potpunom sljepoćom
- Polineuropatija. Oštećenje nervnog sistema prepun je gubitka taktilne i osjetljivosti na bol u različitim dijelovima tijela,
- Mikro i makroangiopatija. Kliničke manifestacije komplikacije su trofični ulkusi na koži nogu (najčešće) ili gangrena. Smrt mekih tkiva zahteva hirurško lečenje (amputacija).
Na pozadini dijabetičke patologije, nastaje imunodeficijencija. Tijelo postaje osjetljivije na učinke štetnih mikroba. Osteoporoza napreduje, što je bogato porastom fraktura kostiju.
Kako bi se spriječio takav razvoj događaja, potrebno je što prije stabilizirati pacijentovu glikemiju.
Dekompenzacija dijabetesa
Nadoknada i dekompenzacija su suprotna stanja. Dekompenzacijom šećerne bolesti nivo glukoze u krvi dijabetičara uopće se ne popravlja ili nije dovoljno prilagođen za normalno funkcioniranje tijela. Ovo prijeti ozbiljnim oštećenjima pacijentovih organa i zahtijeva hitnu kvalificiranu medicinsku njegu. U tom slučaju ljekari potpuno pregledaju propisani tretman i hitno propisuju rehabilitacijsku terapiju.
Kosti i zglobovi
Stadijska dekompenzacija dijabetesa izaziva različite lezije zglobova i koštanog tkiva. Najčešće se razvijaju takve patologije:
- Dijabetička osteoartropatija - prati se deformacijom zglobova i razvojem infekcija, koje su praćene stvaranjem čira. Razvojem ovog procesa najčešće već postoje problemi nervnog sistema, metabolizma i vaskularne strukture. Najčešće, patologija pogađa stopala, ali ponekad trpe i ruke.
- Sistemska osteoporoza - patologija napreduje postepeno, što dovodi do stanjivanja koštanog tkiva. Kao rezultat toga, prijelomi su učestaliji. Obično su pogođeni kralješci i zglobovi kuka.
Nekompenzirani dijabetes - šta je to? Simptomi i komplikacije
Mnogi se suočavaju s dijagnozom dekompenziranog dijabetesa.
Šta je ovo Koliko je opasan ovaj oblik bolesti? Postoje li efikasni tretmani?
Da li je moguće spriječiti početak dekompenzacije? Odgovori na ova pitanja mnogima su važni.
Kako sprečiti dekompenzaciju?
Prevencija bilo koje bolesti ili stanja uvijek je lakša i sigurnija od njenog liječenja. To važi i za dekompenzaciju dijabetesa. Spriječiti pojavu tako ozbiljnog problema je realno.
Osnovni aspekti kojih dijabetičar uvijek treba zapamtiti su:
- Redovno praćenje glikemije. Primjena džepnih glukometra omogućava vam da u svakom trenutku znate koncentraciju glukoze u krvi. To pomaže identificirati problem u ranim fazama njegovog razvoja,
- Prolazeći redovne preglede kod lekara. Ako je moguće jednom popraviti glikemiju, onda to ne garantuje potrebu za ponovnim liječenjem. Uvijek morate prilagoditi terapijski program karakteristikama tijeka bolesti,
- Nedostatak nezavisne promene tokom lečenja. Nekontrolirana upotreba narodnih lijekova može uzrokovati dekompenzaciju,
- Dijeta
- Vršenje recepata ljekara.
Dekompenzirani oblik dijabetesa ozbiljan je problem koji ugrožava zdravlje, a ponekad i život pacijenta. Ne možete to ignorisati. Uvek trebate težiti normalizaciji glikemije u najkraćem mogućem roku.
Dekompenzirani dijabetes
Razlikuje se faza kompenzacije, subkompenzacije i dekompenzacije dijabetesa. Nadoknada se očituje normalizacijom vrijednosti glukoze u krvi na pozadini terapije lijekovima. Stanje takvih bolesnika je zadovoljavajuće. Patologija iz organa nije prisutna. U fazi nadoknade, glukoza se ne otkriva u urinu. Prilikom procjene stanja bolesne osobe koriste se sljedeći pokazatelji:
- nivo glikoziliranog hemoglobina,
- koncentracija glukoze u krvi (na prazan stomak i nakon jela),
- koncentracija glukoze u urinu,
- nivo pritiska
- holesterol i trigliceridi
- indikator masnoće (indeks tjelesne mase).
Subkompenzirani dijabetes melitus karakteriziran je time da je razina glukoze natašte kod takvih bolesnika manja od 14 mmol / l. Za dan uz urin, ne oslobađa se više od 50 g glukoze. Tokom dana su moguća kolebanja nivoa šećera. Nakon faze subkompenzacije, razvija se faza dekompenzacije. Najteže se odvija.
Digestivni organi
Dijabetes melitus u fazi dekompenzacije često narušava probavnu funkciju. Prije svega, usna šupljina pati. To je popraćeno razvojem karioznog oštećenja zuba, parodontalne bolesti, gingivitisa.
Kako patologija napreduje, pojavljuju se i drugi problemi:
- Mučnina
- Bol u trbuhu
- Manifestacije anoreksije,
- Krvarenje.
Patologija uzrokuje probleme s apsorpcijom hranjivih tvari i oslabljenom motoričkom funkcijom. To uzrokuje prekid sinteze enzima i kiselina.
Često postoje takvi problemi:
- Dijabetička enteropatija - karakterističan simptom je uporna dijareja. U teškim situacijama opaža se fekalna inkontinencija.
- Dijabetička hepatopatija - karakterizirana smanjenjem zaliha glikogena i povećanjem volumena lipida u jetri. To izaziva masnu hepatozu. Ti procesi uzrokuju zbijanje i povećanje jetre. Koža postaje žućkasta.
Kriteriji faze dekompenzacije i etiološki faktori
Dekompenzacija se procjenjuje laboratorijskim podacima. Sljedeći pokazatelji ukazuju na težak tok bolesti:
- glukoza na prazan stomak veća od 14 mmol / l,
- dnevno oslobađanje glukoze veće od 50 g,
- prisutnost ketoacidoze.
Dekompenzirana dijabetesa tipa 1 ili tipa 2 može dovesti do opasnog stanja poput hiperglikemijske kome. U razvoju bolesti od najveće su važnosti genetska predispozicija, promjene povezane s godinama, loša prehrana, prekomjerna težina, patologija pankreasa, virusne bolesti i stalan stres. Razvoj dekompenziranog dijabetesa moguć je zbog neusklađenosti s prehranom koju je propisao liječnik, unošenjem malih doza inzulina, kršenjem režima liječenja, stresom. Svaki pacijent treba svakodnevno pratiti nivo glukoze u krvi nakon jela i na prazan stomak. Za to je najlakše koristiti džepne brojilo glukoze u krvi.
Posledice bolesti
Ako se kompenzirani dijabetes možda ne manifestira na bilo koji način, onda će kod dekompenziranog dijabetesa simptomi biti izraženi. Sve komplikacije prouzrokovane su sledećim procesima:
- nakupljanje glukoze u krvi,
- pojačan razgradnju lipida i proteina,
- povećani osmotski pritisak u krvi,
- gubitak vode i elektrolita,
- smanjen imunitet
Dijabetes tipa 1 ili 2 u teškim slučajevima može dovesti do sljedećih komplikacija:
- retinopatija (patologija mrežnice),
- nefropatija (oštećenje bubrega),
- smanjenje elastičnih svojstava kože i razvoj dermatoze,
- pojava žutih čvorova na koži (ksantomatoza),
- oštećenja kostiju i zglobova,
- osteoporoza
- kršenje funkcije probavnog trakta,
- masna hepatoza,
- hronična dijareja sa enteropatijom,
- katarakta
- glaukom
- neuropatija.
Prvu vrstu dijabetesa karakteriziraju žeđ, gubitak težine, povećana dnevna diureza, stalni osjećaj gladi. Kod bolesti tipa 2 ovi simptomi mogu izostati. Kada se kompenzirani dijabetes dekompenzira, pacijenti se žale na smanjen vid, svrbež na koži, kožne lezije, upornu glavobolju i suha usta. Najozbiljnije komplikacije uključuju odvajanje mrežnice, razvoj katarakte, hiperglikemijsku komu, nefropatiju.
Plan lečenja pacijenta
Liječenje takvih bolesnika trebalo bi biti sveobuhvatno. Uključuje stroge lijekove, dijetu, ograničavanje stresa, praćenje glukoze u krvi jednom ili dva puta dnevno. U slučaju akutnih komplikacija (ketoacidoza, hipoglikemija, hiperosmolarna ili hiperglikemijska koma) potrebna je hospitalizacija. U slučaju hipoglikemije bolesniku je potrebno dati slatki čaj, komad šećera ili kašičicu meda. Količina uzetih ugljikohidrata treba biti mala.
U težim slučajevima trebate pozvati hitnu pomoć. Nakon njenog dolaska možda će biti potrebna primjena otopine Glucagon. S razvojem hiperglikemijske kome koriste se lijekovi na bazi inzulina, a provodi se i infuzijska terapija. U slučaju retinopatije, liječenje uključuje upotrebu pojačivača mikrocirkulacije, angioprotektora. U težim slučajevima potrebno je lasersko liječenje ili radikalnija terapija. Nadoknada dijabetesa je jako važna za normalno funkcioniranje cijelog organizma. Tako ova bolest u fazi dekompenzacije predstavlja opasnost za ljudski život. Da biste spriječili komplikacije, morate slijediti sve preporuke liječnika.
Kompenzirani i dekompenzirani dijabetes: u čemu je razlika?
Za početak, vrijedno je razumjeti osnovne informacije. Danas se mnogi ljudi suočavaju sa problemom poput dekompenziranog dijabetesa. Šta je ovo
Ako govorimo o kompenziranom obliku bolesti, to znači da je nivo glukoze u pacijentovoj krvi sasvim normalan. Ovaj se pokazatelj može održati uz pomoć lijekova (uključujući inzulin), pravilne prehrane, odmora i sna.
Video (kliknite za reprodukciju). |
Ali iz jednog ili drugog razloga, bolest može biti komplicirana. Najčešće se registruje dekompenzirani dijabetes tipa 2, iako je sličan tijek moguć i s inzulinski ovisnim oblikom bolesti (tip 1).
Koji su pokazatelji važni za utvrđivanje stupnja naknade?
U procesu dijagnosticiranja ove bolesti uzima se u obzir nekoliko faktora.
Već znate na koje čimbenike obratite pažnju prilikom dijagnosticiranja dekompenziranog šećerne bolesti i što je to. Ali što može potaknuti početak dekompenzacije?
Prema pregledima, razlozi su u svakom slučaju individualni. Ljekari identifikuju sljedeće faktore rizika:
- nepravilna prehrana, prejedanje, jedenje hrane zabranjene od dijabetesa,
- nepravilno sastavljen plan liječenja, neovlaštena upotreba dodataka prehrani od strane pacijenta umjesto propisanih lijekova,
- izbor pogrešne doze inzulina,
- odbijanje tretmana insulinom,
- zarazne bolesti koje prate dehidracija,
- stalni stres, emocionalna preopterećenost.
Nažalost, mnogi se suočavaju sa sličnom dijagnozom. Šta znači dekompenzirani dijabetes? Koje simptome prati ovaj patološki proces? Klinička slika ima brojne karakteristike:
- dolazi do naglog gubitka težine,
- pacijenti se žale na umor, stalnu slabost i pospanost,
- nagon za mokrenjem
- karakterističan znak dijabetesa su suha usta i intenzivna žeđ,
- ponekad je moguće kršenje funkcija vizualnih analizatora.
Ako se pojave takvi simptomi, ne oklijevajte - potrebno je konzultirati endokrinologa. Izuzetno je važno u ovoj situaciji stalno praćenje razine glukoze u krvi.
Posledice hroničnog dekompenziranog dijabetesa
Hronični dekompenzirani dijabetes izuzetno je opasan. Stalno povećanje glukoze u krvi negativno utječe na stanje krvnih žila, živčanih završetaka i vidnih organa. Postoji niz opasnih komplikacija do kojih se može doći do procesa hronične dekompenzacije.
- Nefropatija - patološka oštećenja bubrega, koja je povezana s povećanim pritiskom unutar organa i stalnom hiperglikemijom. Prema pregledima, u većini slučajeva ova bolest dovodi do invaliditeta.
- Mikroangiopatija - popraćeno oštećenjem malih krvnih žila.
- Dijabetička retinopatija je teški oblik mikroangiopatije. Bolest je povezana sa oštećenjem malih žila mrežnice, što često dovodi do potpunog gubitka vida.
- Kršenja rada srca i krvnih sudovauključujući aterosklerozu, infarkt miokarda i koronarnu bolest srca.
Dekompenzirani oblik dijabetesa izuzetno je opasan. Razinu inzulina i razinu glukoze u krvi gotovo je nemoguće kontrolirati lijekovima. Stoga se terapija u ovom slučaju svodi na eliminaciju simptoma i komplikacija. Pacijentu je potrebno stalno nadgledanje. Važno je pratiti rad srca, nivo šećera u organizmu, rad bubrega itd.
Već znate zašto se razvija dekompenzirani dijabetes, što je i do kojih komplikacija može dovesti. Naravno, takvo je stanje opasno i daleko od toga da uvijek podliježe medicinskoj korekciji. Zato je mnogo lakše spriječiti razvoj stadijuma dekompenzacije. Samo morate slijediti nekoliko jednostavnih pravila.
- Pacijentima dijabetičarima preporučuje se odbijanje začinjene, brašnaste i slane hrane, kao i hrane koja sadrži glukozu.
- Ne unosite prženu hranu u ishranu. Liječnici savjetuju da kuhate hranu za par ili u pećnici - pa je to mnogo korisnije.
- Vrijedno je obratiti pažnju na prehranu - bolje je jesti često, ali u malim obrocima.
- Morate pratiti ravnotežu između potrošenih i potrošenih kalorija.
- Važan dio života pacijenta s dijabetesom je fizička aktivnost. Naravno, govorimo o izvedivim aktivnostima, bilo da je to jutarnje trčanje, plivanje ili samo šetnja parkom.
- Stručnjaci preporučuju promatranje ispravnog načina rada i odmora, jer prekomjeran rad utječe na hormonalnu pozadinu i razinu šećera u krvi.
- Trebali biste razmišljati o jogi i meditaciji, jer ona pomaže da se lakše nosite sa stresom.
Naravno, dijabetičari bi trebali neovisno nadzirati šećer u krvi. Ako se pojave promjene i dobrobit, trebali biste se posavjetovati s liječnikom. Što se prije primijeti faza dekompenzacije, to su veće šanse da se spriječi razvoj određenih komplikacija.
Akutni i hronični efekti dekompenziranog dijabetesa
Nekompenzirani dijabetes opasno je stanje koje može uzrokovati negativne zdravstvene učinke. Obično je ovaj oblik patologije uzrokovan prekršajima u načinu života, pogreškama u prehrani ili nedostatkom potrebne terapije lijekovima.
Stoga je tako važno kontaktirati stručnjaka što je prije moguće i jasno slijediti njegove obveze.
Mnogi su zainteresirani za pitanje: dekompenzirani dijabetes - što je to? Uz ovaj oblik bolesti, lijek ne smanjuje volumen šećera, što uzrokuje opasne komplikacije.
Da bi kontrolirali efikasnost terapije dijabetesa, endokrinolozi razlikuju nekoliko faza patologije:
- Naknada - svi pokazatelji su blizu normalne. Osoba nema žeđ, pojačano mokrenje ili suhoću u usnoj šupljini.
- Subkompenzacija - u ovoj fazi se parametri šećera malo povećavaju.
- Dekompenzacija - karakterizira ga stalnim porastom šećera u krvi. U ovoj fazi je prijetnja od razvoja opasnih posljedica velika. Povezani su s nepravilnom terapijom. Najčešće se dekompenzacijska faza primećuje kod dijabetesa tipa 1. Međutim, 2. vrsta patologije je prilično opasna.
Da biste razumjeli što je dekompenzirani dijabetes, vrijedno je analizirati uzroke njegove pojave. To se stanje najčešće događa zbog prejedanja.
Pored toga, dekompenzacija dijabetesa je posljedica takvih faktora:
- Pogrešna terapija. Uzrok problema može biti upotreba premale doze lijekova. Takođe, patologija često postaje rezultat prekida terapije lijekovima.
Za otkrivanje nekompenziranog dijabetesa potrebno je niz dijagnostičkih postupaka.
Postoji nekoliko ključnih parametara koji vam omogućavaju da procijenite fazu kompenzacije:
- Količina šećera u urinu
- Glikovani hemoglobin,
- Količina glukoze u krvi procjenjuje se nakon jela i na prazan stomak.
Dijabetes melitus u fazi dekompenzacije karakteriziraju sljedeći parametri:
Ključni parametri se mogu kontrolirati kod kuće. Da biste to učinili, vrijedno je glukometra. Ovaj uređaj pomaže da se utvrdi količina šećera u krvi. Manipulacija se vrši na prazan stomak i par sati nakon jela.
Ako se ne liječi dijabetes, dekompenzacija će izazvati ozbiljne posljedice. Akutne patologije naglo napreduju.
U takvoj situaciji potrebna je hitna medicinska pomoć. Najopasnije posljedice uključuju:
- Hiperglikemija,
- Hipoglikemija,
- Dijabetička koma.
Kod hiperglikemije dolazi do brzog povećanja volumena šećera. S njegovim razvojem opažaju se slabost, žeđ, glad. Da biste se nosili s ovim kršenjem, morate hitno uzeti injekciju inzulina.
Hipoglikemija - nagli pad glukoze u krvi. Kad se pojavi, osjeća se slabost i intenzivna glad. Ako ne pomognete osobi, može pasti u komu. Da biste postigli nagli porast glukoze, trebali biste piti čaj sa šećerom ili jesti neku vrstu slatkoće.
Dijabetička koma može imati nekoliko sorti. Razlikuju se ketoacidotski, hiperosmolarni, mlečno-kiseli oblici. Svaki od njih karakteriziraju specifični simptomi i razlike u kliničkim pokazateljima.
U takvoj situaciji pacijenta treba odmah hospitalizirati.
Dekompenzirani dijabetes često izaziva kronične efekte. Patologija negativno utječe na stanje krvnih sudova, vida, kože i drugih organa.
Postoje brojne posljedice koje negativno utječu na epitel dermisa i sluznice:
Stadijska dekompenzacija dijabetesa izaziva različite lezije zglobova i koštanog tkiva. Najčešće se razvijaju takve patologije:
- Dijabetička osteoartropatija - prati se deformacijom zglobova i razvojem infekcija, koje su praćene stvaranjem čira. Razvojem ovog procesa najčešće već postoje problemi nervnog sistema, metabolizma i vaskularne strukture. Najčešće, patologija pogađa stopala, ali ponekad trpe i ruke.
- Sistemska osteoporoza - patologija napreduje postepeno, što dovodi do stanjivanja koštanog tkiva. Kao rezultat toga, prijelomi su učestaliji. Obično su pogođeni kralješci i zglobovi kuka.
Dijabetes melitus u fazi dekompenzacije često narušava probavnu funkciju. Prije svega, usna šupljina pati. To je popraćeno razvojem karioznog oštećenja zuba, parodontalne bolesti, gingivitisa.
Kako patologija napreduje, pojavljuju se i drugi problemi:
- Mučnina
- Bol u trbuhu
- Manifestacije anoreksije,
- Krvarenje.
Patologija uzrokuje probleme s apsorpcijom hranjivih tvari i oslabljenom motoričkom funkcijom. To uzrokuje prekid sinteze enzima i kiselina.
Često postoje takvi problemi:
- Dijabetička enteropatija - karakterističan simptom je uporna dijareja. U teškim situacijama opaža se fekalna inkontinencija.
- Dijabetička hepatopatija - karakterizirana smanjenjem zaliha glikogena i povećanjem volumena lipida u jetri. To izaziva masnu hepatozu. Ti procesi uzrokuju zbijanje i povećanje jetre. Koža postaje žućkasta.
Oni uključuju sljedeće:
- Dijabetička retinopatija - karakterizirana povećanim kapilarima u mrežnici. Kada vanjski predmeti nestanu, pojavljuju se aneurizme i krvarenja. U početnim fazama to je gotovo neprimetno, ali kako se bolest razvija postoji opasnost od ozbiljnog smanjenja vida.
- Dijabetička katarakta - pri oštrim fluktuacijama u količini šećera, sočivo postaje mutno. Patologija ima brzi razvoj, jer konvencionalne terapijske mjere ne pomažu.
Nekompenzirani dijabetes melitus često uzrokuje razvoj neuropatije. Za ovu anomaliju karakteristične su patološke promjene u žilama, koje utječu na funkcioniranje živčanih vlakana. Zbog toga utječu na osjetljive, autonomne i motoričke funkcije.
Da biste spriječili razvoj dekompenziranog dijabetesa, morate slijediti ove preporuke:
- Strogo se pridržavajte dijeta koje je propisao ljekar,
- Sistematski uzimati lijekove za normalizaciju šećera,
- Konstantno kontrolirajte količinu glukoze
- Podvrgnuti dijagnostičkim pregledima,
- Omogućite doziranu fizičku aktivnost.
Sada znate što je dekompenzacija dijabetesa. Ovaj se termin odnosi na vrlo ozbiljno stanje koje uzrokuje opasne komplikacije. Da biste izbjegli takve probleme, Važno je jasno slijediti liječničke sastanke. Na malo pogoršanja dobrobiti, trebate kontaktirati stručnjaka.
Liječnici dijagnosticiraju dekompenzirani dijabetes kod mnogih ljudi. Ne znaju svi što je dekompenzacija šećerne vrste, kakva je opasnost od dekompenziranog dijabetesa tipa 2 i može li se izliječiti. I još jedno važno pitanje - je li moguće spriječiti razvoj bolesti poput dekompenzacije dijabetesa?
Koja je razlika između nekompenziranog dijabetesa i dekompenziranog?
Ovo je uobičajeno pitanje, da biste odgovorili na njega, morate shvatiti šta predstavlja dekompenzovani izraženi dijabetes melitus. Ako uporedimo s kompenziranim bolnim oblikom, u tom je stanju razina glukoze u čovjekovu protoku krvi normalna. Da bi se postiglo ovo stanje koriste se lijekovi (često je neophodan inzulin), odgovarajuća prehrana, pridržavanje dnevnog režima i umjerena fizička aktivnost.
Ali događa se da postoje razlozi za kompliciranje oblika bolesti kada osoba razvije šećernu bolest u fazi dekompenzacije. Odnosno, nekompenzirani dijabetes melitus što je - ovo je blaži oblik bolesti, a ako postavite pitanje, dekompenzirani šećerni dijabetes, što je to - to je bolest s određenim komplikacijama.
Postavlja se pitanje - koji uzroci mogu uzrokovati pogoršanje ljudskog zdravlja. Povećana složenost ove patologije rezultat je činjenice da su razlozi svake osobe individualni, ali da se javljaju uobičajeni faktori rizika i da im treba posvetiti veću pažnju:
- osoba jede nepravilno, jede prekomerno, jede hranu koja je zabranjena „slatkom“ bolešću,
- plan liječenja dijabetesa ne provodi se pravilno, a posebno je opasno kada osoba bez medicinskog nadzora konzumira biološki aktivne aditive sumnjivog kvaliteta, zamjenjujući tradicionalne lijekove,
- prilikom propisivanja inzulina pogrešne doze,
- osoba odbija liječenje inzulinom, iako je iz medicinskih razloga potrebno,
- ljudsko tijelo je pod utjecajem bolesti zarazne prirode koje pridonose njegovoj dehidraciji,
- osoba je stalno u stanju stresa, emotivni stres je visok.
Stadij dekompenzacije može se razviti u kratkom vremenu i možda za to uopće ne postoji očigledan razlog. Ovo je opasno i dekompenzacija dijabetesa, a što je oštro pogoršanje zdravstvenog stanja kod dijabetesa bolje ne osjećati u praksi.
Jasno je da je bilo koji oblik „slatke“ bolesti težak, a ovaj oblik bolesti karakteriše povećana ozbiljnost. Zbog toga je važno znati koji simptomi manifestuju ovaj oblik bolesti, na šta treba obratiti pažnju na vrijeme. U ovom slučaju, bolje je još jednom konsultovati ljekara nego pretrpjeti ozbiljne posljedice. Dekompresijski dijabetes karakterizira povećana podmuklost i njegovi su simptomi često slični onima drugih bolesti, što znatno otežava dijagnozu.
Ako govorimo o kliničkoj slici, onda se ona razlikuje u sljedećim faktorima:
- osoba brzo gubi na težini
- osoba se brzo umara, performanse brzo padaju, on stalno želi spavati,
- mokrenje postaje učestalo,
- osoba je neprestano žedna, ali pijana tečnost zadovoljava žeđ samo nakratko,
- suvoća se oseća u usnoj šupljini, daje osećaj nelagode,
- često kršili vizualne analizatore.
Ako osoba ima takve simptome, trebalo bi biti pravovremeni poziv endokrinologu. Naravno, to ne znači da su svi ljudi s takvim simptomima bolesni od „slatke“ bolesti, ali oni će bolje provjeriti svoje zdravstveno stanje, a ako se bolest blagovremeno otkrije, šanse za uspješan oporavak značajno se povećavaju. Ljudi u ovom položaju moraju nužno nadzirati nivo glukoze u krvi.
Odmah se postavlja pitanje stupnja opasnosti od ovog oblika patologije. Komplikacije su različite, mnoge od njih su individualne. Akutni oblik dekompenzacije posebno je opasan kada se tijekom nekoliko sati razvije opasan proces i dogodi se da je dovoljno nekoliko minuta.
- osoba ima hipoglikemiju, kada se razina šećera u krvotoku naglo smanji. Istovremeno, osoba slabi i želi stalno jesti, hrana koju jede zadovoljava osjećaj gladi samo na kratko,
- čovekova nivo glukoze naglo raste, što dovodi do razvoja hiperglikemije, a to je stanje koje može izazvati komu,
- ketoacidoza se može razviti kad se koncentracija šećera u tijelu dramatično poveća. Metabolizam materijala je poremećen, formiraju se ketonska tijela što izaziva trovanje ljudskog tijela,
- pojava glikozije, kada oslobađanje glukoze prolazi zajedno s urinom,
- osoba padne u komu dijabetičnog tipa. Kada osoba ima dijabetes, razina inzulina opada, a razina šećera naprotiv raste. Ali struktura tkiva ne može iskoristiti višak glukoze. Kao rezultat toga, osoba upada u komu, što može dovesti do nepovratnih posljedica.
Ovaj oblik bolesti karakterizira povećana opasnost, ako se razina glukoze u krvotoku stalno povećava, vaskularno stanje se brzo pogoršava, što dovodi do pogoršanja stanja živčanih završetaka i vidnih organa. Ako proces dekompenzacije pređe u kronični stadij, tada postoje opasne komplikacije sljedeće vrste:
- bubrezi su patološki zahvaćeni, što dovodi do razvoja nefropatije, pritisak unutar organa ubrzano raste, a sve to pogoršava stalna hiperglikemija. Ovo stanje karakterizira povećana opasnost, najčešće osoba nakon toga ostaje invalidna,
- pogođeni su mali krvni sudovi, što dovodi do razvoja mikroangiopatije,
- mikroangiopatija može preći u teži oblik i formirati se retinopatija dijabetičkog tipa. U tom slučaju su oštećene male žile očnog tkiva, što dovodi do potpunog gubitka vidnih funkcija,
- utječu posude i srce, mogući su razvoj ateroskleroze, koronarna bolest srca i ostale patologije koje dovode do nepovratnih posljedica.
Opasnost ovog oblika patologije leži u činjenici da nije moguće praćenje nivoa glukoze u krvi, kao ni nivo inzulina tradicionalnim lijekovima. Terapijske mjere imaju za cilj uklanjanje opasnih simptoma, pa komplikacije nisu dozvoljene. Pacijent bi trebao biti stalno pod liječničkim nadzorom. Potrebno je stalno pratiti stanje srca, pratiti nivo šećera u krvi, kako bubrezi rade.
Važna je posebna dijeta protiv dijabetesa koja će pomoći u uklanjanju posljedica i kompenziranog i dekompenziranog dijabetesa tipa 2.
Jasno je iz kojih se razloga ovaj oblik bolesti razvija, što je to i kakve posljedice mogu biti. Medicinska korekcija ne vodi uvijek u pozitivne rezultate. Takvo patološko stanje, kao i mnoge druge, puno je lakše spriječiti, prevencija stupnja dekompenzacije je sasvim moguća, za to je dovoljno slijediti određena pravila koja se ne razlikuju po posebnoj složenosti:
Zaključujući, treba napomenuti da je potrebno neovisno nadgledanje nivoa šećera u krvi što dijabetičari i to treba raditi redovito. Ako osoba osjeća bilo kakve promjene u svom dobrobiti, tada bi se trebao obratiti liječniku pravovremeno, čak i ako se te promjene ne razlikuju u ozbiljnosti. Treba razumjeti da rano otkrivanje stadijuma dekompenzacije pruža osnovu za uspješno liječenje raznih vrsta komplikacija, od kojih mnoge mogu biti nepovratne.
Nekompenzirani dijabetes melitus: znakovi, liječenje i što je opasno
Cilj liječenja dijabetesa je dugotrajno održavanje razine glukoze blizu normalne. Ako to ne uspije, kažu da je pacijent dekompenzirao dijabetes. Dostizanje dugoročne kompenzacije moguće je samo uz pomoć stroge discipline. Režim liječenja uključuje: poštivanje režima ishrane i sastava, aktivni, ali ne pretjerani tjelesni odgoj, pravodoban unos lijekova za snižavanje šećera, pravilan proračun i primjenu inzulina.
Rezultati liječenja svakodnevno se prate glukometrom. Ako dijabetičar uspije postići dugoročnu kompenzaciju, rizik od akutnih i kroničnih komplikacija značajno se smanjuje, a životni vijek se povećava.
Prema ruskim standardima, dijabetes je podijeljen u 3 stepena:
- Naknada - pokazatelji šećera u pacijenta su blizu normalnim. Kod dijabetesa tipa 2 također se ocjenjuju profil lipida u krvi i krvni tlak. Kada se postigne kompenzacija, rizik od komplikacija je minimalan.
- Dekompenzacija - glukoza se konstantno povećava ili joj se nivo dramatično mijenja tokom dana. Kvalitet života pacijenta ozbiljno se pogoršava, stalno se osjeća slabost, poremećen je san. Dekompenzacija je opasna s visokim rizikom od akutnih komplikacija, brzog razvoja angiopatije i neuropatije. Pacijentu je potrebna korekcija liječenja, dodatni pregledi.
- Subkompenzacija - zauzima međufazni položaj između kompenzacije i dekompenzacije dijabetesa. Razina šećera je nešto viša od normalne, pa je i rizik od komplikacija veći. Ako se subkompenzacija ne eliminira na vrijeme, kršenja metabolizma ugljikohidrata neminovno će prijeći u fazu dekompenzacije.
Ova klasifikacija koristi se za procjenu učinkovitosti liječenja. Na primjer, kada se primi u bolnicu, pored vrste dijabetes melitusa, dijagnoza ukazuje i "u fazi dekompenzacije". Ako je pacijent otpušten s subkompenzacijom, to ukazuje na pravu terapiju.
Brz prijelaz s visokog šećera na normalan je nepoželjan, jer dovodi do privremene neuropatije, oštećenja vida i oticanja.
U međunarodnoj praksi stepen kompenzacije se ne koristi. Dijabetes melitus procjenjuje se iz pozicije rizika od komplikacija (niska, velika vjerojatnost angiopatije i mikroangiopatije).
Zahvaljujući razvoju medicine, sa svakim desetljećem dijabetičari dobivaju sve više mogućnosti da se krvna slika približi normalnoj vrijednosti, što im je znatno povećalo životni vijek i smanjio broj komplikacija. Uporedo s pojavom novih lijekova i samodijagnostikom, pogoršavaju se zahtjevi za dijabetes.
WHO i Federacija dijabetesa utvrdili su sljedeće kriterije za bolest tipa 1:
Dijabetes tipa 2 uvijek je popraćen pogoršanjem metabolizma masti, stoga je lipidni profil krvi uključen u kompenzacijske kriterije:
Dodatni kriteriji kompenzacije za dijabetes tipa 2:
Kriteriji za naknadu nisu ujednačeni za sve grupe pacijenata. Odrasli radno sposobnog doba trebali bi težiti koloni „normalne vrijednosti“ ako se broj hipoglikemija ne poveća. Za djecu, senilne dijabetičare, bolesnike sa smanjenom osjetljivošću na hipoglikemiju, ciljni nivo šećera može biti malo viši.
Ciljne vrijednosti određuje lekar. U svakom slučaju, oni su u granicama nadoknade ili nadoknade. Dekompenzacija nije opravdana ni za jednog pacijenta.
Da bi se izbjegla dekompenzacija dijabetesa, laboratorijski testovi nisu dovoljni prije posjete liječniku. Potrebno je svakodnevno nadgledanje krvi i pritiska. Minimalni komplet potreban dijabetičaru: glukometri, tonometri, trake za testiranje urina sa mogućnošću određivanja nivoa ketona. Gojazni pacijenti će također trebati podne vage. Datumi, vrijeme i rezultati svih mjerenja u kući trebaju se upisati u posebnu bilježnicu - dnevnik dijabetičara. Nakupljeni podaci omogućit će nam da analiziramo tijek bolesti i promijenimo liječenje, da spriječimo dekompenzaciju.
Za kontrolu šećera dovoljni su najjednostavniji glukometri, lancete i test trake. Kupnja skupih uređaja s mnogim dodatnim funkcijama nije potrebna, samo odaberite pouzdanog proizvođača i uvjerite se da su potrošni materijali za brojilo uvijek u prodaji.
Šećer treba mjeriti ujutro na prazan stomak, nakon svakog obroka, prije spavanja. Dekompenzirani dijabetes zahtijeva još češća mjerenja: noću i sa svakim pogoršanjem blagostanja. Samo dijabetičari s blagom 2 vrstom bolesti mogu sebi priuštiti mjerenje šećera rjeđe.
Šećer u mokraći se pojavljuje najčešće s dekompenzacijom dijabetesa, kada je njegova razina u krvi veća od bubrežnog praga (oko 9 mmol / l). Može ukazivati i na probleme s bubrezima, uključujući dijabetičku nefropatiju. Šećer u urinu mjeri se jednom mjesečno.
Tokom dekompenzacije dijabetesa rizik od ketoacidoze i kome je visok. Vremenom se ove komplikacije mogu otkriti analizom urina na ketone. Mora se raditi kad se šećer približi pragu od 13 mmol / L.
Za kućno mjerenje ketona i šećera u urinu potrebno je kupiti test trake, na primjer, Ketogluk ili Bioscan. Analiza je krajnje jednostavna i traje samo nekoliko minuta. Obavezno pročitajte naš članak o acetonu u urinu.
Muči vas visoki krvni pritisak? Znate li da hipertenzija dovodi do srčanih i moždanih udara? Normalizirajte svoj pritisak. Mišljenje i povratne informacije o metodi pročitajte ovdje >>
Ovaj pokazatelj najtačnije odražava stupanj kompenzacije za dijabetes i omogućava vam određivanje prosječnog šećera posljednjih godina. Analiza otkriva postotak hemoglobina koji je izložen glukozi tokom 3 mjeseca. Što je veći, dijabetes je bliži dekompenzaciji. Glikovani (koristi se i glikozilirana verzija) hemoglobin kod kuće može se izmjeriti pomoću posebnih dijalektnih naprava ili prijenosnih analizatora. Ovi su uređaji skupi i imaju veliku pogrešku u mjerenju, stoga je racionalnije kvartalno uzeti analizu u laboratoriju.
Dekompenzirani dijabetes prate patološke promjene u žilama i porast krvnog tlaka. Hipertenzija dovodi do naglog napredovanja angiopatije i neuropatije, stoga su za bolesnike s dijabetesom kriteriji norme tlaka stroži nego za zdrave osobe - do 130/85. Ponavljani višak ovog nivoa zahtijeva imenovanje tretmana. Poželjno je svakodnevno mjeriti pritisak, kao i kod vrtoglavice i glavobolje.
Da izazove prelazak dijabetesa u dekompenzirani oblik može:
- nepravilna doza tableta i inzulina,
- neusklađenost s prehranom, pogrešan proračun ugljikohidrata u hrani, zlouporaba brzih šećera,
- nedostatak liječenja ili samo-lijeka narodnim lijekovima,
- pogrešna tehnika davanja inzulina - više o ovome,
- neblagovremeni prelazak sa tableta na terapiju inzulinom za dijabetes tipa 2,
- jak stres
- teške povrede, hirurške intervencije,
- prehlade, hronične infekcije,
- debljanje do stupnja pretilosti.
Nekompenzirani dijabetes melitus dovodi do komplikacija 2 vrste: akutne i hronične. Akutna se brzo razvija, za nekoliko sati ili dana, bez lečenja dovodi do kome i smrti. Tu spadaju jaka hipoglikemija, ketoacidoza, laktacidoza i hiperosmolarnost.
Hipoglikemija je opasnija od ostalih komplikacija, jer vodi u nepovratne promjene u najkraćem mogućem roku. Prvi simptomi su glad, drhtanje, slabost, anksioznost. U početnoj fazi zaustavljaju ga brzi ugljikohidrati. Pacijenti s prekomom i komom su potrebni brza hospitalizacija i intravenska glukoza.
Vrlo visoki šećer dovodi do promjene u krvnoj slici nekoliko vrsta. Ovisno o promjenama, hiperglikemijska koma dijeli se na ketoacidotsku, mliječno-acidotičku i hiperosmolarnu. Pacijentima je potrebna hitna medicinska njega, terapija inzulinom je nužno dio liječenja.
Hronične komplikacije mogu se razviti tijekom godina, njihov glavni razlog je produljena dekompenzacija dijabetesa. Veliki su šećer (angiopatija) i mali (mikroangiopatija) posude oštećeni zbog visokog šećera, zbog čega organi ne rade pravilno. Najugroženije su mrežnica (dijabetička retinopatija), bubrezi (nefropatija) i mozak (encefalopatija). Također, dijabetes dekompenziranog tipa dovodi do uništavanja nervnih vlakana (neuropatija). Kompleks promjena u žilama i živcima uzrok je nastanka dijabetičkog stopala, smrti tkiva, osteoartropatije i trofičnih čira.
Obavezno naučite! Mislite li da su tablete i inzulin jedini način da se šećer kontrolira? Nije istina! To možete sami potvrditi počevši s korištenjem. čitaj dalje >>
Astamirova X., Akhmanov M. Priručnik dijabetičara. Moskva - St. Petersburg. Izdavačka kuća "Neva izdavačka kuća", "OLMA-Press", 383 str.
Russell, Jesse dijabetes terapija / Jesse Russell. - M .: VSD, 2012. - 948 str.
Dijabetes tipa 2. Problemi i rešenja. Udžbenik, GEOTAR-Media - M., 2014. - 1084 c.
Dozvolite da se predstavim. Moje ime je Elena. Radim kao endokrinolog više od 10 godina. Vjerujem da sam trenutno profesionalac u svojoj oblasti i želim pomoći svim posjetiteljima stranice da riješe složene i ne baš tako zadatke. Svi materijali za stranicu prikupljaju se i pažljivo obrađuju kako bi se što više prenijeli svi potrebni podaci. Prije primjene onoga što je opisano na web mjestu, uvijek je potrebno obavezno savjetovanje sa stručnjacima.
Organi vida
Oni uključuju sljedeće:
- Dijabetička retinopatija - karakterizirana povećanim kapilarima u mrežnici. Kada vanjski predmeti nestanu, pojavljuju se aneurizme i krvarenja. U početnim fazama to je gotovo neprimetno, ali kako se bolest razvija postoji opasnost od ozbiljnog smanjenja vida.
- Dijabetička katarakta - pri oštrim fluktuacijama u količini šećera, sočivo postaje mutno. Patologija ima brzi razvoj, jer konvencionalne terapijske mjere ne pomažu.
Stupanj kompenzacije dijabetesa
Da bi se kontroliralo liječenje dijabetesa, primjećuju se sljedeći stupnjevi njegove kompenzacije.
- Ako se bolest kompenzira, pacijent ne osjeća žeđ, ne ometaju ga česti nagoni za mokrenjem i druge manifestacije naglog smanjenja razine glukoze.
- Subdekompenzacija je stanje kod kojeg je nivo šećera u malo porastu u krvi dijabetičara.
- Dekompenzacija je faza u kojoj glukoza u pacijentovoj krvi stalno raste. Rizik od komplikacija s ovim stepenom razvoja bolesti je vrlo visok. To se događa zbog nepravilnog postupanja. Kod onih bolesnika koji imaju dijabetes tipa 1, faza dekompenzacije javlja se češće.
Komplikacije dekompenzacije
Najozbiljnija komplikacija dekompenzacije dijabetesa je dijabetička koma, čija je razvijenost u sličnom stanju prilično vjerovatna i može dovesti do smrti pacijenta. Uz već spomenutu hipoglikemiju, hiperglikemiju, glukozuriju i ketoacidozu, dijabetes je opasan i za kronične komplikacije, uključujući oštećenje krvnih sudova, organa vida i živaca.
U fazi dekompenzacije bolest obiluje ozbiljnim posljedicama - nefropatijom (oštećenje bubrega), mikroangiopatijom (oštećenje malih žila mozga) i dijabetičkom retinopatijom (oštećenje mrežnice). Slijepoća, infarkt miokarda, vaskularna ateroskleroza, srčane bolesti, zatajenje bubrega i jetre, gangrena - sve to može postati komplikacija ovog stanja.
Preporuke za dekompenzaciju
Ako pacijent ima dijabetes tipa 2, može se razviti i dekompenzacijska faza, kao i kod dijabetesa tipa 1, iako se to događa rjeđe. Na početku ove faze može biti samo jedna preporuka - hitna medicinska pomoć pri njenim prvim manifestacijama: povećana žeđ, smanjena tjelesna težina, pojačano mokrenje, povišen šećer u krvi i druge. Samo kvalificirana medicinska pomoć nadoknadit će bolest vraćanjem razine glukoze u normalu i poboljšanjem pacijentovog stanja.
Preporuke za dijabetes
Liječenje dijabetesa i dalje je jedan od teških zadataka medicine. Dijetalna terapija i dalje je glavni tretman dijabetesa tipa 2. Ovaj problem nije samo medicinske prirode, nego i socijalnog. Da bi se spriječilo da se dijabetes razvija i pređe u fazu dekompenzacije, potrebno je točno odrediti grupu ljudi koji imaju taj rizik. Prije svega, uključuju ljude s velikom težinom i koji imaju nasledni teret s ovom bolešću.
Terapija inzulina za dijabetičare tipa 1 igra važniju ulogu, ali dijeta im je također veoma važna. Za one kojima je dijagnosticiran dijabetes tipa 2, osnova je dijeta, strogo pridržavanje lijekova koje je propisao liječnik i optimalna fizička aktivnost. Pokazatelj uspješne nadoknade je nivo šećera na prazan želudac koji ne prelazi 5,5 mmol / litra. Nakon dva sata nakon obroka u krvi, ovaj pokazatelj ne bi trebao biti veći od 8 mmol / litra. Za one koji imaju dijabetes tipa 1, faza dekompenzacije javlja se češće.
Dijeta za dijabetes
Glavna preporuka za dijabetes je posebna dijeta s niskim udjelom ugljikohidrata. Što će manje ugljikohidrata pojesti pacijent, to će mu biti lakše normalizovati nivo glukoze u tijelu. Dijeta se sastoji u frakcijskoj ishrani, isključivanju šećera i svih slatkiša, proizvoda od brašna, grožđa, banana, datulja, persime, sjemenki i orašastih plodova. Ne možete cijelo mlijeko, masne mliječne proizvode, mast, margarin, majonez, kobasice, masno meso, prerađenu hranu, marinade, dimljeno meso, konzerviranu hranu i alkohol. Potrebno je isključiti takozvane dijabetičke proizvode na fruktozu, dekstrozu, laktozu itd.
Proizvodi koji se mogu i trebaju konzumirati kod dijabetesa: rajčica, krastavci, kupus, tikvice, patlidžan, paprika, kislica, špinat, rotkvica, grah, gljive, mineralna voda, ograničena repa i zeleni grašak. Čaj i kafa treba piti bez dodanog šećera.
Proizvodi s kojima morate biti oprezni, a čija konzumacija treba biti ograničena na 2 puta: riba s niskom masnoćom, nemasno meso, nemasni mliječni proizvodi, krompir, hljeb, mahunarke, žitarice, tjestenina, voće, jaja i bobice.
Dijeta s niskim udjelom ugljikohidrata jamstvo je da će šećer u krvi ostati u granicama normale, a pacijent će dugo živjeti bez komplikacija dijabetesa i osjećati se kao punopravna osoba.