Prevencija dijabetičkog stopala kod dijabetesa
Dijabetičko stopalo je vrlo neugodna bolest, direktno povezana sa povećanom razinom glukoze u krvi. Ako dijabetes izmakne kontroli, dolazi do kršenja osjetljivosti živčanih završetaka (tzv. Neuropatija) i protoka krvi u žilama nogu. Profilaksa stopala dijabetičara potrebna je kako bi se izbjegla pojava čira na nogama kod dijabetičara, kao i oštećenja zglobova i koštanih tkiva.
Dijabetičari moraju znati! Šećer je normalan za sve. Dovoljno je uzimati dvije kapsule svaki dan prije jela ... Više detalja >>
Ako pacijent nije uključen u liječenje, rane nastale na koži nogu praktično ne zarastaju, patogeni organizmi padaju u njih i brzo se umnožavaju. Nedostatak liječenja može dovesti do razvoja gangrene i naknadne amputacije pogođenog ekstremiteta. Dijabetes je vrlo ozbiljna bolest, čiju komplikaciju mogu učiniti osobe s invaliditetom u invalidskim kolicima.
Sve ove efekte moguće je izbjeći ako pravilno brinete o nogama s dijabetesom.
Šta da ne radim
Osobe koje pate od dijabetesa trebale bi se temeljito brinuti o svom zdravlju i izbjegavati sljedeće situacije koje izazivaju pojavu čira na koži nogu:
- hipotermija ili pregrijavanje nogu,
- upotreba svih vrsta jastučića za grijanje i previše vrućih predmeta za zagrijavanje udova. To se odnosi i na sve uređaje za grejanje - osoba jednostavno neće osećati kako će dobiti opekotine,
- omekšavanje kukuruza i žuljeva bilo kojim hemikalijama
- uklanjanje grube kože ili ožiljaka oštrim alatima (bolje je redovno koristiti grubi pepelnjak),
- liječenje rana i posjekotina nadražujućim supstancama (jod, alkohol),
- nošenje bosonogih cipela
- hodanje bez cipela (posebno na prljavoj površini ili zemlji),
- nedostatak vlage u koži nogu, što dovodi do pojave suvoće i bolnih pukotina,
- obrada noktiju oštrim škarama (za tu svrhu postoje posebni pinceta),
- nošenje čarapa sa zakrpama i oštećenja, čiji šavovi trljaju i oštećuju kožu,
- uzimanje lijekova iz skupine beta-blokatora - to dovodi do suhe kože.
Preventivne mjere
Nakon pranja svaki put kada je potrebno:
- temeljito pregledati kožu nogu na oštećenja (to se može učiniti pomoću ogledala),
- nanesite hidratantnu kremu za stopala masirajući pokretima, izbjegavajući je između prstiju, jer je koža tamo toliko vlažna
- rukovati isečenim noktima s turpijom bez zaobljenih uglova,
- tretirati rane i oštećenja dezinfekcijskim sredstvima bez alkohola (hlorheksidin, miramistin), ako je potrebno, nanijeti sterilni preljev,
- svaki put nosite samo svježe čarape ili čarape bez šavova i zategnutih elastičnih traka.
Prevencija dijabetičkog stopala kod dijabetesa nije samo higijenski postupak - moraju se poštovati i druga pravila:
- Nosite specijalnu ortopedsku obuću. Ove cipele moraju ispunjavati posebne zahtjeve: meki gornji dio, tvrdi potplat koji se ne može saviti (na njemu je rola), odsutnost unutrašnjih šavova koji bi mogli protrljati i oštetiti kožu nogu. Nošenje cipela s uskim nožnim prstima, štiklama ili interdigitalnim džemperom može prouzrokovati pojavu korica i ozljeda. Prije nego što obučete čizmu, trebate provjeriti ima li stranih predmeta ili stršećih klinčića unutar cipele, ako je tabanica naborana i podstava je na mjestu.
- Pratite šećer u krvi i pokušajte ga održavati normalnim.
- Pravovremeno liječite gljivicu na noktima, jer njegov rast može dovesti do zadebljanja ploča nokta, što će zauzvrat pritisnuti meko tkivo ispod noktiju i izazivati bol, pa čak i upalne procese.
- Redovno bavite gimnastikom za noge - to će pomoći da se zagrije stopala.
- Ne koristite flastere jer mogu pogoršati problem koji pokušavaju riješiti uz njihovu pomoć.
- Provjerite na koži nogu osjetljivost, jer njen gubitak može dovesti do nevidljivih oštećenja i upala, što prijeti brzom razvoju gangrene.
- Ne zadržavajte se u kadi i tušu, i pokušajte ne dozvoliti da vam stopala budu vlažna od kiše.
- Odmah pozovite doktora zbog povrede ili bilo kojeg drugog problema koji se odnosi na vašu kožu.
- Ne pušite. Pušenje dovodi do poremećaja cirkulacije u đonovima stopala i ne samo.
Prevencija dijabetičkog stopala prilično je ozbiljan skup mjera i mjera opreza. Možemo reći da je to svakodnevan posao, jer je održavanje suhe i sklone oštećenju kože nogu sigurno i zvučno teško za mnoge dijabetičare. U idealnom slučaju, stopala osobe koja boluje od dijabetesa uvijek trebaju biti čista, suha, topla i bez znoja, što čak ni zdravi ljudi ne mogu uvijek postići.
Svakodnevne preporuke
Ako se pojavi suhoća na koži nogu, pokazalo se da svakodnevno mažete stopala kremom masne konzistencije, uključujući i ulje od heljde i breskve, međutim, područje između prstiju treba izbjegavati, područja se ne trebaju podmazivati. Pušačima se savjetuje da se odreknu loše navike. Promatrajući jednostavne preventivne radnje moguće je spriječiti daljnji razvoj bolesti.
Preventivne akcije i preporuke za sprečavanje sindroma,
- Nosite udobne cipele, savršeno negu noge,
- Pravovremeno uklonite korice, liječite pukotine, pravilno se brinite za nokte i kožu na nogama,
- Vratite pravilno opterećenje mišića i zglobova ortopedskim postupcima.
Prevencija dijabetičkog stopala sa dijabetesom i istoimenog sindroma - svakodnevni pregled stopala, pravilna pažljiva njega stopala. Inspekciju je preporučljivo obaviti svakodnevno na vrhu i na dnu đona, dobro je pregledati kožu između nožnih prstiju. Postupak provodi dijabetičar i asistent, za pregled je potrebno dodatno ogledalo.
Budite na oprezu!
Cilj ispitivanja nije propustiti pojavu novih šljiva, oteklina, modrica, bolesnih područja, oštećenja kože i drugih preinaka. Moguće su promjene temperature stopala, boje, oblika. Kada ih dodirnete, osjetljivost slabi ili se povećava. Ako su se pojavile promjene u nepoželjnom smjeru, potražite pomoć ljekara. Mogu se pojaviti pukotine na kostima i sitni prijelomi, a kod dijabetesa stopalo bubri. Potrebna je hitna medicinska pomoć.
Ozljede stopala, nepoželjno je izbjeći sindrom:
- kalezi
- ogrebotine
- gljivica na koži
- rezovi
- rast nokta,
- modrice
- blisteri nakon opeklina,
- hematomi
Laka oštećenja mogu liječiti trofični čir, dugoročno i sa poteškoćama u zaliječenju. Ako dođe do bakterijske infekcije rane, gangrena može puknuti, a amputacija je sposobna zaštititi pacijenta od smrti. Zatamnjivanje kože na nogama ili, obrnuto, posvjetljivanje, gubitak kose kod dijabetesa melitusa postaje znak pogoršanja dovoda krvi u nogama.
Često se pojava sindroma događa zbog ozljede nogu, ali pacijent ne osjeća oštećenje. Potreban je svakodnevni pregled kako bi se otkrile negativne promjene koje je pacijent propustio.
Ne gurajte do krajnjih granica
U modernom svijetu medicinski radnici razvili su djelotvorne masti i obloge koji pomažu zacjeljivanju rana na nogama koje sprečavaju infekciju, gangrenu i amputaciju. Bolje je na vrijeme pribjeći pomoći ljekara. Nastala gangrena dovodi do amputacije nogu bez opcija.
U slučaju manifestacije dijabetičkog stopala indicirano je da odmah potražite pomoć ljekara, pravilno podnošenje njege stopala, svakodnevno pregledavanje stopala. Prevencija dijabetičkog stopala i izlječenje otkrivaju glavne načine - snižavanje šećera u krvi na normalu, održavanje stabilnosti. Sličan rezultat postiže se i kod dijabetesa prvog ili drugog tipa ako se pridržavate dijeta s niskom udjelom ugljikohidrata.
Kontrolom metabolizma moguće je izliječiti pojedinačne simptome, obnavljanje osjetljivosti nogu. Kožne lezije na nogama će zacijeliti. Međutim, začepljene posude ne vraćaju propusnost. Ako su se prije dogodili prijelomi, dislokacija kostiju stopala, to se ne može izliječiti.
Korisni savjeti prilikom izbora i kupovine cipela
- odaberite i isprobajte cipele popodne,
- kada isprobate cipele, imajte na umu da ga ne treba obuzdati i smrskati stopalo,
- pri smanjenju osjetljivosti koristite kartonsku ulošku izrezanu na veličinu stopala,
- namještanje se vrši samo na nožnom prstu.
Cipele za dijabetičko stopalo trebaju biti stabilne, udobne. Zaključavanje nogu je podesivo za maksimalnu udobnost.
Prevencija dijabetičkog stopala kod dijabetesa
Da biste spriječili razvoj sindroma dijabetičkog stopala, važno je liječiti dijabetes melitus, pazite da je razina šećera blizu normalne. Pacijent je dužan redovito posjećivati doktora i kontrolirati stopala - važno je primijetiti promjene na vrijeme.
Važno je i nadgledati stanje krvnih sudova i kontrolirati krvni tlak. Higijena stopala provodi se redovno, svaki dan pacijent treba pregledati kožu na promjene i oštećenja.
Masaža hidratantnim kremom ili uljem sprečava hrapavost i pukotine na koži, poboljšava protok krvi i smanjuje zastoj u tkivima.
Gimnastika na gležnju poboljšava cirkulaciju i opskrbu krvlju, sprečava oticanje.
Njega stopala uključuje:
- svakodnevni pregled stopala,
- pranje i brisanje suve kože,
- pregled cipela na izgubljeni uložak ili šljunak,
- svakodnevno mijenjajte čarape, ispravljajte nabore prilikom stavljanja cipela,
- uredite nokte na vreme, ali ne nakratko,
- Noću podmažite hranjivom kremom.
Ako pacijent nije lijen i pridržava se svih preporučenih mjera, to može značajno smanjiti rizik od nastanka dijabetičkog stopala. Lakše je spriječiti bolest nego izliječiti je.
Ako se čirevi otkriju u ranoj fazi - to vam omogućuje da ih izliječite. Odmah potražite svog ljekara kako biste spriječili infekciju i izbjegli komplikacije ili amputacije.
Dijeta i iskrcavanje udova nužni su za liječenje čira na nogama. Nakon zarastanja rana potrebno je strogo pridržavati se preventivnih mjera kako bi se u budućnosti spriječilo stvaranje čira.
Da biste maksimizirali sposobnost osobe u borbi protiv infekcija moguće je jačanje imunološkog sistema. Kontrola šećera u krvi, umjerena fizička aktivnost, dobra ishrana i dodaci prehrani pomažu poboljšanju blagostanja i zdravlja.