Džem bez šećera - recepti
Džem od bobica ili voća jedan je od omiljenih poslastica za djecu. Pa čak i odrasli koji sebe ne smatraju slatkim zubom rado se upuštaju u ovaj voćni desert. Osim ugodnog ukusa, i marmelada ima prednosti. Pomaže u očuvanju dužeg vremena korisnih tvari koje sadrže voće. Kako bi sačuvali zdrav vitamin s proizvodom za zimu, oni obično koriste šećer, i to prilično puno, pa je kod dijabetesa i prekomjerne težine, džem na listi nepoželjnih proizvoda. Ali postoji mnogo recepata za pravljenje džema bez šećera za dijabetičare. Trebate samo pripremiti bobice na poseban način ili koristiti nadomjestak šećera.
Džemeri zaslađivači
Zamjenici šećera, koje često koriste pacijenti s dijabetesom, dijele se na prirodne i sintetičke. Prirodne se obično prave od tvari koje se nalaze u proizvodima prirodnog porijekla - voću, povrću, bobicama. Oni uključuju fruktozu, ksilitol, sorbitol, eritrol i steviju. Prirodni zaslađivači imaju različit stupanj slatkoće i kalorijskog sadržaja: na primjer, fruktoza nije energetski niža od šećera i nešto je slađa od nje, a stevija je mnogo puta slađa od šećera i uopće ne utječe na metabolizam ugljikohidrata. Svi prirodni nadomjestci šećera razgrađuju se polako i ne dozvoljavaju nagli porast glukoze u krvi, podnose obradu visokih temperatura pa je moguće pripremiti slatku hranu sa dijabetesom.
Neke karakteristike prirodnih zamjena za šećer važne za dijabetičare
Zamjena za šećer | Slatkost naspram šećera | Energetska vrijednost (po 100 g) | Glikemijski indeks (GI) | Šta oni dobiju |
Šećer (glukoza) | 1 | 386 kcal | 100 | Šećerna repa i trske |
Fruktoza | 1,3-1,8 | 375 kcal | 20 | Voće, dušo |
Ksilitol | 0,9 | 367 kcal | 7 | Kukuruzni panjevi |
Sorbitol | 0,48-0,54 | 350 | 9 | Voće, bobice |
Stevia | 30 | 272 | 0 | Lišće |
Eritrol | 0,6-0,7 | 20 | 2 | Bundeva, dinja, grožđe |
Sintetički zaslađivači obično su nemasni, što je važno za dijabetičare tipa 2, posebno u slučaju gojaznosti. Tu spadaju sukraloza, aspartam, saharin, ciklamat, acesulfam. Temelj ovih tvari su kemijski sintetizirani proizvodi, pa je njihova slatkoća stotina puta veća od šećera. Neki od sintetičkih zaslađivača mogu podnijeti toplotnu obradu i pogodni su za kuhanje. U džem je poželjno dodati prirodne nadomjestke šećera jer mogu naglasiti ukus voća i bobica.
Džem za dijabetičare s fruktozom, ksilitolom, sorbitom
Najčešće se džem za dijabetičare priprema na fruktozi, jer je otprilike jedan i pol puta slađi od šećera, a prikladno je izračunati prilikom pripreme jela. Ali, kalorični sadržaj deserta niži je nego obično jer mu je zbog slatkoće fruktoze potrebno manje od šećera. Osim toga, ovaj nadomjestak šećera uljepšava ukus voća od kojeg se pravi džem.
Džem od marelice na fruktozi. 1 kg marelica dobro operite, uklonite sjemenke. Pripremite sirup od 2 čaše vode i 650 g fruktoze. Smjesu prokuhajte i kuhajte 3 minute, miješajući. Potopite polovice marelica u sirup, dovedite do vrenja, smanjite vatru i pirjajte 10 minuta. Ulijte džem u staklenke i prekrijte poklopcima, čuvajte u hladnjaku.
Sorbitol i ksilitol s kemijskog stajališta su alkoholi, a ne ugljikohidrati, pa tijelu ne treba proizvoditi inzulin da bi ih apsorbirao. Oni su niskokalorični, ali ne baš slatki dodaci. Ipak, pekmez za dijabetičare, kuhan na ksilitolu ili sorbitolu, imat će ugodan slatkast okus i biti će 40% manje kaloričan od šećera u odnosu na šećer.
Džem od jagoda na sorbitolu. Isperite 1 kg bobica i prelijte 1 šolju vode, ostavite da se prokuha na laganoj vatri, uklonite pjenu i sipajte 900 g sorbitola. Mešajte dok ne skuhate dok se ne zgusne. Zatim izlijte u sterilisane staklenke, plutovinu, poklopite i prekrijte pokrivačem. Nakon hlađenja čuvajte na tamnom mjestu.
Ksilitol džem od višnje. 1 kg trešnje da izvadi sjeme. Bobice dobro isperite i ostavite na hladnom mjestu 12 sati da puste sok. Potom stavite na tihoj vatri i sipajte u 1 kg ksilitola. Kuhajte, miješajući dok ne proključa, a zatim ostavite da kuha još 10 minuta. Ulijte marmeladu u staklenke, čuvajte u hladnjaku.
Dijabetički džem sa stevijom
Kuhati džem, bezopasan za dijabetičare, moguće je i uz dodatak stevije. Njegova karakteristika je apsolutno odsustvo kalorija i nula GI. Istovremeno, slatkoća kristala steviozida - prašak stevije je 300 puta jača od šećera.
Za dijabetičare recept za steviju može uključivati upotrebu praha stevije i suvih listova od kojih se pravi sirup. Da biste napravili sirup, morate ga posipati vodom, ali tada se on može dugo skladištiti i koristiti po potrebi. Prvo morate kuhati infuziju stevije: 20 g lišća prelijte u čaši kipuće vode i kuhajte 5 minuta, a zatim uklonite s vatre, poklopite i ostavite 10 minuta. Infuziju izlijte u termos i zatvorite, nakon 12 sati, procijedite u sterilisanu bočicu.
Kod upotrebe infuzije za pravljenje džema uzima se u obzir na osnovu činjenice da su listovi stevije 30 puta slađi od šećera. Ali kod kuće, stevia u prahu je brži i praktičniji za upotrebu.
Jabukovo džem sa stevijom. Ogulite i narežite 1 kg zrelih jabuka na kriške. Rastopite 1 žličicu steviozida u prahu u pola čaše vode i prelijte u tepsiju s jabukama. Zagrevajte smešu na vrlo laganoj vatri do prvih znakova ključanja, uklonite sa vatre i ohladite. Potom ga ponovo prokuhajte - izvadite i ohladite. Treći put dovedite džem do vrenja i pirjajte 15 minuta na laganoj vatri. Gotov desert sipajte u sterilizirane staklenke i razvaljajte. Čuvati na tamnom mjestu, a ako je otvoreno - samo u hladnjaku.
Stevia ima karakterističan gorki biljni aftertast koji mnogi ne vole, iako proizvođači uspijevaju gotovo potpuno očistiti ovaj zaslađivač u obliku praha. Ako se dodaje stevi eritrol zaslađivač, okus nestaje. Eritrol je sličan steviji ukoliko nema učinka na metabolizam ugljikohidrata. Dijabetički dodatak u kojem se miješaju eritrol i stevija može se koristiti za pravljenje džema, ali za njega trebate uzeti dvije žličice na 1 kg voća i pripremiti desert poput marmelade sa stevijom.
Recepti za džem bez šećera i njegovih zamjena
Najprirodniji proizvod od voća i bobica je džem bez šećera uopće i njegovi nadomjestci. Naše bake, koje nisu imale puno šećera, ali su znale sačuvati svu vitaminsku vrijednost aromatičnog voća za zimu, dobro su znale napraviti takav džem.
Da biste napravili džem bez šećera, morate odabrati voće ili bobice koje mogu samostalno proizvesti puno vlastitog soka - na primjer, maline, trešnje. Bobice ne bi trebale biti ni nezrele ni prezrele.
Džem od maline u vlastitom soku. Uzmite 6 kg svježih malina, a dio toga, koliko odstoji, stavite u veliku teglu. S vremena na vrijeme potrebno je protresti staklenku kako bi maline kondenzirale, zbijale i izlučivale sok. U metalnu kantu ili veliku posudu stavite gazu na dno, stavite teglu bobica i prelijte vodom do nivoa sredine staklenke, stavite na vatru. Poslije ključanja vode, smanjite vatru. Malina će se postepeno smiriti, ispuštati sok, a bobice je potrebno dodavati dok se staklenka ne napuni sokom. Dalje, trebate poklopiti kantu ili tavu poklopcem i ostaviti da se voda u njoj kuha oko pola sata. Zatim je isključite, razvaljajte staklenku džemova.
Džem od jagoda bez šećera. Za to će vam trebati 2 kg bobica, čaša svježe iscijeđenog soka od zrelih jabuka, sok pola limuna, 8 g agar-agarja. U šerpu sipajte sokove od jabuke i limuna, stavite oprane i oguljene bobice, pomiješajte i kuhajte pola sata na laganoj vatri. Povremeno promiješajte i promiješajte. U četvrtini čaše vode razrijedite agar-agar, dobro promiješajte da ne ostane grudica i sipajte u džem. Sve promiješajte i ostavite da kuha još 5 minuta. Gotov džem izlijte u staklenke i razvaljajte poklopce. Odlično zadržava miris i okus svježih jagoda.
Recepti za pekmez bez šećera za dijabetičare - dozvoljena niskokalorična poslastica koja ne dopušta nagle skokove u nivou glukoze u krvi - pogledajte video u nastavku.
Jednostavna pravila
Danas možete napraviti džem bez šećera, koristeći stare recepte. Netko to motivira velikom cijenom proizvoda, a neko koristi žetvu bez šećera. Dakle, kako napraviti džem bez šećera. Prvo, zapamtite nekoliko pravila:
- Prije nego što skuhate ovaj džem, jagode treba temeljito oprati pod tekućom vodom. U ovoj fazi vrijedi ukloniti šolje. Ali ne bi trebalo da perite maline.
- Najbolje je beriti bobice i voće po vedrom i sunčanom vremenu. Prema riječima stručnjaka, upravo je u ovo vrijeme plodovi imali intenzivniji i slatkiji ukus.
- Jagode i maline imaju upijajuća svojstva. Kad se kuhaju, takvi se proizvodi kuhaju u homogenu masu.
- Trešnja, kao i trešnje, skuvane u vlastitom soku, imaju ne samo svijetao ukus, već i tijelu donose više koristi. Ove bobice možete kuhati zajedno. Jedan dio trešanja i slatkih trešanja jednostavno je oprati i rasipati po obalama, a drugi treba malo prokuhati, po mogućnosti do kašastog stanja. Nakon toga, proizvod treba obrisati. Dovoljno je sterilizirati i namočiti džem.
- Jabuke, šljive i kruške sadrže puno soka. Mogu se sipati s tekućinom dobijenom nakon isparavanja ribizle ili maline.
Proces kuhanja
Džem od jagoda bez šećera lako je napraviti. Za početak, bobice treba temeljito oprati i ukloniti stabljike. Nakon obrade, jagode morate dobro osušiti. Posude u kojima će se čuvati džem također se moraju oprati i sterilizirati.
Bobice treba staviti u duboki lonac i zapaliti. Sadržaj spremnika treba prokuhati. Nakon toga, džem se može ukloniti sa vatre i uredno rasporediti u staklenke. Posude s voćem moraju se staviti u lonac s vodom i sterilizirati. Nakon 20 minuta nakon ključanja vode, konzerve s jagodama mogu se izvaditi i namotati. Džem se treba ohladiti, dok staklenke treba okrenuti naopako. Na ovaj način od ribizle možete napraviti džem bez šećera.
Koraci za kuhanje
Da bi se džem od višnje bez šećera pokazao ukusnim, treba ga kuhati u vodenoj kupelji. Da biste to učinili, trebat će vam nekoliko dubokih spremnika. Posudu treba napuniti vodom, količina tekućine treba biti nešto veća od polovine zapremine spremnika. Voda se mora dovesti do vrenja. Trešnje se moraju kamenovati i staviti u duboku posudu, po mogućnosti vatrootpornu.
Nakon toga, spremnik s bobicama treba staviti u vodenu kupelj. Višnje kuhajte 30 minuta na jakoj vatri. Nakon toga plamen treba smanjiti. Kuhajte džem bez šećera tri sata, po potrebi se može dodati i voda.
Dok bobice ključa, vrijedi pripremiti staklenke. Oni se moraju temeljito oprati, osušiti i sterilizirati. Izvadite džem iz vodene kupelji, pa ohladite. Ohlađenu kremu stavite preko tegli i razvaljajte metalne poklopce. Čuvajte džem od trešanja bez šećera na hladnom mjestu.
Zimska marmelada od maline bez šećera
Takva se poslastica svidjela ne samo najmanjim. Džem od maline dopadat će se i odrasloj osobi. Omogućuje vam da olakšate konzumiranje čaja, a takođe pomaže u izliječenju bilo koje kataralne bolesti. Osim toga, džem od maline sadrži mnogo vitamina koji su toliko potrebni čovjeku u hladnoj sezoni. Pored toga, potrebni su i neki proizvodi za njegovu pripremu. Da biste napravili džem od maline za zimu, trebat će vam nekoliko kilograma bobica i vode.
Kako napraviti džem od maline
Čak i vrlo mlada domaćica može napraviti ukusnu poslasticu s malinama. To ne zahtijeva posebne vještine i znanje. Prvo morate pripremiti potrebna jela. Da biste napravili džem od maline, potrebna vam je emajlirana kanta i gaza. Materijal treba saviti u nekoliko slojeva i staviti na dno posude.
Staklenke u kojima će se spremati delikates moraju se temeljito oprati i osušiti. Stavite bobice maline u pripremljene posude i pažljivo spakirajte. Nakon toga, limenke treba staviti u posudu sa emajlom, dodati malo vode i staviti na malu vatru. Nakon što počne ključati, bobice će izlučiti sok, a njihov volumen će se znatno smanjiti. Zbog toga u procesu kuhanja sipajte maline u staklenke. Kuhajte bobice oko sat vremena.
Gotov džem od maline treba valjati poklopcima, a potom ohladiti okretanjem naopako. Poslužite lijek na hladnom mjestu.
Džem od marelice
Danas u trgovini možete kupiti prilično ukusan džem od marelice. Međutim, ukus se vrlo razlikuje od domaćeg. Ako želite, možete samostalno napraviti džem od marelice bez šećera. Mnogi će se složiti da je takva poslastica idealna kao punjenje prilikom kreiranja kolača, torti, pita, peciva i raznih deserta. Treba napomenuti da postoji nekoliko načina kako napraviti džem od marelice. Istovremeno se dobiva delicija potpuno različitog ukusa.
Da biste napravili džem od marelice, potreban vam je jedan kilogram voća. Ako želite, možete i bez šećera. U tom je slučaju bolje odabrati prezrelo voće - u takvim marelicama je puno šećera. Zbog toga pri pravljenju pekmeza ova komponenta nije potrebna.
Prezrelo voće prvo treba temeljno oprati, osušiti i kamenovati. Nakon toga, marelice treba nasjeckati. To se može učiniti upotrebom prehrambenih proizvoda ili mlinom za meso.
Posude u kojima će se spremati delikates moraju biti pripremljene unaprijed. Treba ih oprati i sterilizirati.
Masa koja nastaje preradom voća mora se sipati u vatrostalnu posudu i staviti na vatru. Džem treba staviti do vrenja i kuhati oko pet minuta. Nakon toga, gotovu poslasticu stavite u pripremljene staklenke i pažljivo razvaljajte, po mogućnosti metalnim sterilnim poklopcima.
Džem od jabuka
Kako od jabuka napraviti džem bez šećera? Vjerovatno su mnoge domaćice postavile sebi takvo pitanje. Po želji možete napraviti desert na fruktozi. Ovaj je recept savršen za one koji pate od dijabetesa, ali ne žele sebi uskratiti slatkiše. Za kuhanje trebat će vam:
- Oguljene jabuke - jedan kilogram.
- Fruktoza - oko 650 grama.
- Pektin - 10 grama.
- Nekoliko čaša vode.
Pravljenje džem od jabuka
Prvo morate pripremiti voće. Treba ih oprati i očistiti, ukloniti jezgru i oguliti. Celuloza se mora iseći na kockice. Rezultat bi trebao biti oko jedan kilogram sjeckanih jabuka.
Voda treba pomiješati sa fruktozom i napraviti sirup. Da bi sastav bio gustiji, treba dodati pektin. Nakon toga u dobijenu masu dodajte naseckane jabuke i kuhajte oko sedam minuta. Proizvod ne vrijedi zagrijavati duže od navedenog vremena jer fruktoza počinje mijenjati svojstva.
Staklene posude moraju se oprati i sterilizirati. Isto bi trebalo učiniti i sa koricama. Gotov džem od jabuka mora se staviti u pripremljene posude, a zatim ih valjati. Delikates treba čuvati na hladnom mjestu da sunce ne padne na njega.
Šta je stevija
Stevija ili, kako je još zovu, medna trava niska je biljka intenzivnog slatkog ukusa. Prvo su ga otkrili Indijanci iz Južne Amerike, koji su steviju koristili kao prirodni zaslađivač za mate i druga pića, uključujući i ljekovite čajeve.
Stevia je u Europu stigla tek u 16. vijeku, a kasnije i u Rusiju početkom 19. vijeka. Unatoč svojim jedinstvenim kvalitetama, nije dobila široku popularnost među ljudima tog vremena, ali danas Stevia prolazi kroz pravu fazu preporoda.
To je uglavnom posljedica činjenice da se sve više i više ljudi pridržava zdravog načina života i jede samo proizvode koji su korisni za tijelo. A stevija, pored slatkog ukusa, ima i dosta korisnih svojstava, jer je vrijedna ljekovita biljka.
Zdravstvene prednosti stevije:
- Ne povećava šećer u krvi. Stevia je 40 puta slađa od običnog šećera, dok ne utiče na nivo glukoze u krvi i ne opterećuje gušteraču. Zbog toga je idealan proizvod za pacijente koji imaju dijabetes,
- Promoviše gubitak kilograma U 100 gr. šećer sadrži 400 kcal, dok u 100 g. zeleni listovi stevije - samo 18 kcal. Stoga, zamjenjujući redoviti šećer stevijom, čovjek može značajno smanjiti sadržaj kalorija u svojoj dnevnoj prehrani. Posebno je korisno koristiti u tu svrhu ekstrakt biljke stevije, koji ima nula kaloričnih sadržaja,
- Sprječava razvoj karijesa i osteoporoze. Šećer negativno utječe na zdravlje kostiju i zuba, uzrokujući njihovo postepeno uništavanje. Upotreba stevije pomaže u jačanju zubne cakline i koštanog tkiva i pomaže u održavanju jakih kostiju i lijepog osmijeha do starosti,
- Sprječava nastanak kanceroznih tumora. Redovita upotreba stevije je odlična prevencija karcinoma. Osim toga, ljudima koji već boluju od malignih tumora savjetuje se da koriste steviju za poboljšanje svog stanja,
- Normalizuje varenje. Stevija blagotvorno djeluje na funkcioniranje gušterače, jetre, žučnog mjehura i želuca, što značajno poboljšava probavu hrane i apsorpciju svih hranjivih sastojaka,
- Leči kardiovaskularni sistem. Stevia normalizira rad srca, jača srčani mišić i zidove krvnih žila, pomaže u sprečavanju razvoja ateroskleroze, srčanog udara i moždanog udara,
- Zaceljuje rane. Stevia pomaže kod gnojnih zaraženih rana. Za to je zahvaćeno područje kože potrebno prati nekoliko puta dnevno otopinom stevije i rana će zarasti vrlo brzo, ne ostavljajući nikakve ožiljke.
Recept za džem od maline
Bez sumnje je džem od maline najukusniji i najzdraviji. Ova bobica je ukusna i svježa i smrznuta, ima neobičnu aromu. Da biste napravili ovaj recept, potrebno vam je 6 kilograma malina.
- Za ovaj recept potrebna vam je čista, suha bobica, ne preporučuje se pranje, kako maline ne bi izgubile sok.
- Bobice se stave u staklenku (zapremina tri litre) u malom sloju, protrese, sipa malina, ponovo protrese i tako dalje, dok se tegla ne napuni.
- Na dno tepsije nekoliko puta se nalazi valjana gaza, a na nju staklenka sa malinama. U rezervoar se izlije toliko vode, da se limenka zatvori za 2/3 vode.
- Kad prokuha, sadržaj u tegli će se smanjiti, pa joj dodajte maline. Bobicu je potrebno dodavati dok se staklenka ne napuni sokom od maline.
- Zatim zatvorite staklenku sa poklopcem maline i kuhajte na laganoj vatri oko sat vremena, a zatim je razvaljajte i stavite naopako. Džem bez šećera za zimu je spreman.
Džem od višnje
Ovaj džem u gotovom obliku možete koristiti kao jedan od sastojaka za pečenje, ili možete skuhati ukusne knedle sa višnjama. Razmislite o receptu bez šećera. Da biste to učinili, potrebna su vam tri kilograma trešanja.
- Bobice se moraju temeljito oprati, a sjeme ukloniti s njih, a plodovi staviti u posudu.
- Posude s bobicama stavimo u vodenu kupelj.
- Pri kuvanju potrebno je održavati jednu tačku ključanja.
- Ovaj se džem kuha najmanje četrdeset minuta. Konzistencija gotovog proizvoda ovisi o vremenu kuhanja.
- Gotov džem treba položiti u staklenke i odmah valjati.
Džem od marelice bez šećera
Džem od marelice pokazuje se neobično lijepe zlatne boje. Možete ga koristiti kao desert za čaj ili ga koristiti u pečenju. Ovaj recept će zahtijevati jedan kilogram voća.
- Za džem uzmite zrele meke marelice.
- Temeljito operite i uklonite kosti.
- Samljeti plodove u blenderu.
- Voćnu masu stavite u posudu i stavite na tihoj vatri.
- Nakon ključanja kuhajte ne više od pet minuta.
- Stavite pekmez u staklenke i razvaljajte sterilnim poklopcima.
- Ovaj džem treba čuvati na hladnom.
Jam Jagode bez šećera
- jagode - 2 kg
- sok od jabuke - 200 ml,
- agar-agar - 8 g,
- limunov sok - 15 ml.
Za početak, jagode dobro isperite, uklonite stabljike. Napravite sok od jabuke i limuna. Stavite bobice u posudu, prelijte sokom i stavite na tihoj vatri. Prilikom kuhanja, džem se mora miješati, ali to se mora učiniti vrlo pažljivo kako se ne bi zgusnule bobice. Važno je ukloniti pjenu.
Ovaj džem bez šećera treba kuhati tridesetak minuta, a zatim dodati razrijeđeni agar-agar, prokuhati nekoliko minuta i staviti u sterilizirane staklenke i odmah zatvoriti poklopcem.
Džem od jabuka
Još jedan odličan recept za džem bez šećera je od jabuka. Za njega trebate skuvati 1 kilogram jabuke i 1 litru jabučnog soka. Jabuke treba oprati, podijeliti na kriške i blanširati u kipućoj vodi oko 5 minuta, izvaditi iz vode, ohladiti i staviti u tegle. Iz jabuke iscijedite sok, stavite kuhati i na to sipajte voće, sterilizirajte u rasponu od dvadeset do trideset minuta.
Jam od brusnica
Prigoda za bobice brusnice je još jedan vrlo zdrav džem bez šećera za zimu. Bobice operemo, prelijemo u pripremljene staklenke do samog vrha i stavimo u vodenu kupelj. Vatru radimo vrlo slabo, sprečavajući da voda proključa. Brusnice u staklenku će se postepeno smjestiti na dno i slobodan prostor će se pojaviti u posudi, tako da trebate sipati novu partiju bobica. To treba učiniti dok se staklenka potpuno ne napuni brusnicama. Nakon toga povećavamo vatru i vodu u posudi (za vodenu kupelj), dovedemo do vrenja, steriliziramo: 0,5 l - 10 minuta, 1,0 - 15 minuta. Nakon što su banke spremne, odmah ih valjamo.
Džem od šljiva bez šećera
Nevjerovatno je ukusan džem od šljiva, čak i bez šećera. Za njegovu pripremu najbolje odgovaraju zrele i meke šljive, potrebno ih je pažljivo oprati. Iz šljive izvadimo sjemenke, plodove podijelimo na dvije polovine i stavimo na laganu vatru. Šljive kuhajte dok se ne pojavi sok, redovno miješajući. Da bismo dobili vrlo gust džem, koristimo tehnologiju višestrukog kuhanja. Džem kuhamo oko jedan sat, maknemo s vatre i ostavimo da se ohladi osam do devet sati. Nakon tog vremena, stavili smo da se džem ponovo prokuha, a zatim ponovo ohladimo. Ovaj postupak treba ponoviti do pet puta. Džem držimo još vruće na obale, ali ne zatvaramo, već ga pustimo da se ohladi. Nakon pojave vrste kore od pekmeza na površini, staklenke zatvorimo pergamentnim papirom, zavojimo ih i stavimo na hladno mjesto.
Džem od breskve i kruške
U ovom ćemo receptu naučiti kako da od breskve s kruškama napravite džem bez šećera. Za kuhanje uzmite u jednakim količinama (400 g) breskve i kruške. Voće se mora oprati i osušiti papirnatim ručnikom. U breskvama morate ukloniti kamen, kruške očistiti i izvaditi sredinu. Voće narežite na kriške i izgnječite ih mikserom. Pustite pekmez dok tečnost ne ispari. Ukusan i zdrav džem bez šećera je spreman.
Jam od ribizle
Iz ribizle se može napraviti ukusan i aromatičan džem. Po ukusu, ni na koji način nije inferiorna u odnosu na bilo koju drugu. U pripremi ovog džema bez šećera koristi se najviše zrelih bobica. Prvo ih morate dobro oprati i osušiti. U suvom obliku staviti je u vruće staklenke, koje treba pokriti poklopcima i staviti u posuđe sa vodom. Dok se bobice stapaju u teglu, potrebno je više sipati. Kad se konzerve napune, a na vrhu se pojavi sok, treba ih izvaditi iz vode i namotati poklopcima, ohladiti i staviti na hladno mjesto.
Kopriva, narandža i kivi džem
Ovi sastojci čine izuzetno pekmez zapanjujuće boje, s ugodnom kiselinom ukusa. Da biste ga pripremili, uzmite kilogram koprive, četiri narandže, jedan kivi. Govedine pripremamo: isprati, očistiti od reznica. Oguliti kivi. Goosberry i kivi se sjeckaju u blenderu. Naranču očistimo i izvadimo sjemenke, samljemo u blenderu. Svi sastojci se izmiješaju i razvaljaju u sterilizirane staklenke. Jam se čuva u hladnjaku. Ima jednu manu - kratak rok trajanja. Jedite ovaj pekmez odmah!
Brusnice u vlastitom soku
Operimo brusnice pod tekućom vodom, stavimo ih u unaprijed pripremljene suhe konzerve. Sipajte ispod vrata, zatvorite poklopac. Uzimamo tavu, na dno stavimo metalni stalak. Na to stavimo teglu i na pola napunimo posudu hladnom vodom. Uključujemo šporet, voda se zagrijava, ali ne dajemo da ključa, držimo je na ivici. Naš zadatak je „vodena kupelj“ za brusnice.
Baš kao što se osoba u sauni ili kadi pod utjecajem vrućine počne znojiti, "pustite da teče", tako i brusnice u vodenoj kupelji počinju stvarati sok, a razina u banci opada, opada, opada. I ovdje ponovo otvorimo poklopac i vrat dodamo svježim bobicama. Opet čekamo da nova partija daje sok i nivo bobica padne, pa ponovo dodamo u vrat svježe bobice.
To radimo sve dok sok od brusnice ne dođe do vrata. Sve, vodena kupelj je gotova. Sada se okrećemo crvenim postupcima za brusnice i dovedemo vodu do ključanja. Tako da steriliziramo banke. Litra - 15 minuta, pola litre - 10. Nakon sterilizacije, odmah valjajte i stavite da se ohladi.