Kozje mlijeko za dijabetes
Kršenje metabolizma ugljenih hidrata, kao i vode u organizmu, dovodi do dijabetesa. Ovo je bolest koja uzrokuje da pacijenti stalno prate šećer u krvi, prate prehranu, a često dovode osobu do invaliditeta. Ozbiljnost bolesti je očigledna. Stoga morate znati koju hranu treba jesti, posebno njihove učinke.
Naročito roditelji djece oboljele od dijabetesa trebaju slijediti dijetu. Da biste to učinili, morate razumjeti nijanse i vrste ove bolesti, kako se razvija, šta se događa u tijelu, uključujući na ćelijskom nivou. Dijete treba odmah naučiti ne samo da poštuje dnevni režim i provjerava nivo šećera u krvi, već i da održava ishranu.
Značajke bolesti
Sa bolešću raste nivo glukoze i šećera u krvi. Istovremeno, ćelijama tkiva nedostaju ove tvari. Osoba počinje patiti od nedostatka inzulina. Posljedice su očajne: pojava pustula na koži, ateroskleroza ili hipertenzija. Neki razvijaju neurološke i urološke bolesti, vid se smanjuje. Hiperglikemija može nastati kada šećer ne može biti pretvoren u glukozu zbog nedostatka inzulina.
Vrste dijabetesa
- Tip 1 - ćelije gušterače uništavaju ljudsko telo. Pacijentima se stalno ubrizgava inzulin. Bolest se smatra neizlječivom, iako u medicinskoj praksi postoje slučajevi spontanog oporavka na pozadini prehrane. Postoji mnogo dobrih prehrambenih opcija za osobe s ovom bolešću, ali kozje mlijeko za dijabetes vjerojatno je jedna od najboljih opcija.
- 2 vrste se nazivaju neovisne od insulina. Pojavljuje se po pravilu nakon četrdeset godina i povezan je s pretilošću. Prekrivene korisnim spojevima, ćelije postaju neosjetljive na inzulin. Takvi se pacijenti liječe strogom dijetom, težina se postepeno smanjuje, šećer se vraća u normalu. Insulin se koristi u ekstremnim situacijama.
Stepen dijabetesa
1 stepen. Nivo glukoze nije veći od sedam mmol / l. U mokraći nema šećera. Krvna slika je normalna. Nema tipičnih komplikacija. Nadoknađuje se dijetom i propisivanjem lijekova.
2 stepena. Djelomično kompenziran dijabetes. Postoji oštećenje vida, aktivnost bubrega ili kardiovaskularnog sistema.
3 stepena. Ne reaguje na lijekove i dijetu. Glukoza u mokraći iznosi oko četrnaest mmol / L. Komplikacije su očigledne: nagli pad vida. Pacijent govori o ukočenosti udova. Teška hipertenzija.
4 stepen. Stanje je ozbiljno. Glukoza u visokom nivou do dvadeset i pet mmol / l. U mokraći se otkriva šećer, a bubrežni protein se izlučuje. Lijekovi ne pomažu u normalizaciji stanja. Izraženi zatajenje bubrega. Moguće su gangrenozne pojave na nogama. Kožni čirevi se obično fiksiraju.
Simptomi dijabetesa
- Nenadoknadiva žeđ - pacijent može popiti do sedam litara tečnosti.
- Svrab na koži, suvoća integriteta i usne šupljine.
- Nervno stanje.
- Znojenje, vlažni dlanovi.
- Brze promjene u težini: dopunjavanje ili gubitak težine. Mišićna slabost. Čovek se brzo umara.
- Rane i ogrebotine ne zarastaju dobro, istjeruju se.
- Mogući su glavobolja, vrtoglavica, hipertenzivne krize.
- Bol u mišićima dok hodate.
- Srčane tegobe.
- Uvećana jetra.
- Postoji oteklina (lice, noge).
- Osjetljivost stopala je oslabljena.
- Oštrina vida opada.
- U odjelu takvog pacijenta osjeća se miris acetona.
Uzroci bolesti
Nasljedna predispozicija jedan je od uzroka bolesti. Prošle infekcije izazvane virusima daju sličnu komplikaciju. Bolesti izložene riziku od dijabetesa uključuju i grip. Komplikacije nakon rubeole ili hepatitisa, kao i kozica, takođe ponekad postaju uzrok. Naročito se često to događa kada je pacijent bio u riziku od ove bolesti. Još jedan faktor koji ljekari nazivaju prekomjernom težinom u razini pretilosti.
Često, pankreatitis dovodi do kršenja proizvodnje inzulina u tijelu. Okidač za dijabetes može biti stres ili depresija. S godinama se povećavaju šanse za dobijanje ove ozbiljne bolesti kod osobe. Prema statističkim podacima, svakih deset godina života udvostruči nivo mogućnosti razvoja bolesti.
Dijagnostika
Kada doktor posumnja u prisutnost dijabetesa kod pacijenta, propisuje sveobuhvatni pregled.
Prvo se radi test šećera u krvi. Obično ujutro, na prazan stomak.
Takođe, urin se uzima za opću analizu. Uz to, provjerava se na prisustvo acetona, kao i proteina, razine glukoze i prisustvo bijelih krvnih zrnaca.
Glikozilirani hemoglobin vidi se u krvi. Stepen komplikacija ovisi o njegovoj prisutnosti i koncentraciji.
Kako rade jetra i bubrezi, pokazat će biohemija krvi, a radi se i Rebergov test. Terapeut, ako je otkrio nepravilnosti u tijelu i sumnja na dijabetes, propisuje pregled oftalmologu, a ne promatra se samo nivo vidne oštrine, već i fundus.
Od instrumentalnih metoda pregleda obavezno se radi ultrazvuk za provjeru trbušne šupljine i EKG-a.
Slika žila na nozi na pozadini radiopropusnih supstanci ili drugih metoda pokazat će pacijentovo stanje, što će u budućnosti pomoći da se izbjegne pojava takozvanog "dijabetičkog stopala".
Obično kada se pacijentu dijagnosticira dijabetes melitus, tada ga svakih šest mjeseci pregleda nekoliko specijalista. Posmatraju ga endokrinolog, očni ljekar, neurolog, specijalista vaskularne hirurgije, lokalni terapeut i kardiolog.
Značajke prehrane za pacijente sa dijabetesom
Dijeta i vrlo pažljiv odabir proizvoda su ključ uspješnog liječenja i održavanja dobre forme kod pacijenta. Štaviše, dijeta treba da sadrži sve potrebne hranjive sastojke za organizam. Uključujući vitamine, makro- i mikroelemente. Njihov broj ovisi o težini, starosti i spolu pacijenta. Obično se propisuje niskokalorična dijeta.
Liječnici najčešće preporučuju kozje mlijeko za dijabetes tipa 2. Glavni princip ishrane: ono što sam jeo, koristio sam.
Porast kilograma za pacijente je opasan. Naročito to treba pratiti u adolescenciji, kada dolazi do intenzivnog rasta. Kod neke djece ovaj je proces specifičan. Neki počinju dobijati na težini, a zatim se brzo „protežu“. U ovom trenutku je opterećenje na cijelom tijelu, posebno na hormonskom sistemu, veliko. Odavde - kvarovi u stanju, šećer u krvi počinje da "skače".
Uloga u izboru proizvoda glikemijskog indeksa
Hiperglikemijski indeks je odnos količine glukoze u krvi 60 minuta nakon takozvanog „opterećenja glukozom“ i njegovog volumena na prazan želudac. U zdrave osobe indeks nije veći od 1,7. Nakon 120 minuta trebao bi biti manji od 1,3.
Zato pri odabiru prehrane za dijabetičare tada uzmite u obzir ovaj pokazatelj. Hrana i jela s niskim indeksom mogu vrlo postepeno podizati glukozu u krvi i trajat će duže. Kada je indeks proizvoda visok, oni su potencijalno opasni za pacijente, jer se koncentracija šećera naglo povećava i dolazi do hiperglikemije.
Jedinice za hljeb (XE)
Ovo je pokazatelj koji ljekari i pacijenti uzimaju u obzir kako bi izračunali sadržaj kalorija za svakodnevno konzumiranje hrane. Prikazuje volumen ugljikohidrata i potrebnu dozu inzulina. 1 XE = 10-12 grama ugljenih hidrata.
Dijabetičari bi trebali konzumirati do 25 XE dnevno.
Nutricionisti, kao i vodeći pacijenti endokrinolozi, obično nauče pacijente kako pravilno bilježiti XE.
Zabranjeni proizvodi
- Čokoladni proizvodi.
- Proizvodi na bazi pšeničnog ili rižinog brašna.
- Bilo masno meso (riba, perad, kopitari).
- Kisela konzervirana hrana.
- Sve vrste dimljenih proizvoda.
- Kobasice.
- Krompir.
- Alkoholna i gazirana pića.
- Jaka pića na bazi čaja i kafe.
Izdvojeni proizvodi
- Mršavo (mršavo) meso.
- Riba s malo masti.
- Povrće i zelje.
- Hljebni hljeb.
- Voće, bobice koje imaju malo šećera.
- Sve vrste mliječnih proizvoda.
- Svježe cijeđeni sokovi.
- Maslinovo ulje, sezam.
- Neke vrste orašastih plodova, uključujući orahe.
- Biljni čajevi.
U središtu prehrane su povrće, povrća, te prepelica i pileća jaja pomažu apsorpciju inzulina.
Indeksna vrijednost za kozje mlijeko i kiselo-mliječne proizvode na temelju njega
Nutricionisti posebnu pažnju posvećuju odabiru proizvoda za pacijente s ovom bolešću. Na primjer, sigurni su: za dijabetes možete piti kozje mlijeko. Budući da je glikemijski indeks od 13 do 15. To je punopravni proizvod s mnogim korisnim svojstvima. Istovremeno, 250 grama pića je samo 1 XE.
Hranjive potrebe za dijabetičare
Na reprodukciju inzulina u ljudskom tijelu posebno utječu vitamini Mg i B. Uz to, zahvaljujući njima, blokirana je sinteza ksanturenske kiseline koja pomaže uništavanju gušterače. Upravo ovim komponentama kozje mlijeko obiluje.
Odavno je dokazano da proizvodi (uključujući i kozji napitak) koji sadrže magnezijum, B6, B3, doprinose normalizaciji stanja dijabetičara.
Korisna svojstva kozjeg mlijeka za dijabetes
Najnovija istraživanja iz oblasti endokrinologije pokazala su: ako djeca sa predispozicijom za dijabetes (nasljednost) stalno piju kravlje mlijeko, to može potaknuti manifestaciju bolesti. U suprotnom ako im se ponudi koza.
Beta kazein kravljeg mlijeka prerađuje se u beta-casomorfin-7, koji smanjuje imunitet i doprinosi razvoju bolesti. To se događa ako se uspostavi nasljedna predispozicija.
Beta kazein kozji napitak ima drugačiju strukturu i ne pretvara se u beta-casomorfin-7.
Gušterača kod dijabetesa je uništena. Ali to se može obnoviti upotrebom proteina, koji se lako apsorbuje u organizam. Za to je prikladan kozji protein iz mliječnih proizvoda. Sada je jasno da su prednosti kozjeg mlijeka kod dijabetesa očite.
Značajke apsorpcije laktoze u kozjem mlijeku
Kada nivo šećera u krvi naglo padne, hormoni proizvedeni u žlijezdi zvani hipofiza, kao i iz nadbubrežne žlijezde, počinju međudjelovati sa proteinima tkiva. U ovom slučaju se cijepaju, uključujući ćelije proteina pankreasa. To dovodi do smanjenja efikasnosti njegovog rada i uništavanja.
To je mliječni protein koze, ako na vrijeme popijete čašu pića, sprečava razorne posljedice pada razine šećera. Hormoni ga počinju razgrađivati.
Hemijski sastav
Već smo razgovarali o prisutnosti vitaminskih kompleksa i mikroelemenata koji doprinose proizvodnji inzulina u tijelu. Ali kozje mlijeko sadrži jedinstvene komponente koje mogu izdržati česte komplikacije kod dijabetičara - aterosklerozu.
Ovo je holin, kao i lecitin. Njihovo djelovanje je da ne dozvoljavaju da se holesterol pričvrsti na stijenke krvnih žila.
Lecitin je dobro poznati emulgator koji se koristi u proizvodnji kozmetike. Dok se nalazi u tijelu, on pospješuje pretvaranje masti u mikronsku suspenziju koja se, ulazeći u crijeva, dobro apsorbira dlačicama svog epitela i brzo se probavlja. U ovom slučaju, holesterol ostaje u tečnom obliku.
Holin je supstanca koja pomaže tijelu da stvori lecitin. Takav odnos ove dvije tvari koji je ugodan za ljudsko tijelo ne postoji ni u jednom prehrambenom proizvodu, osim kozjeg mlijeka.
Sastav aminokiseline je takođe jedinstven. Tvari pročišćavaju jetru, a takođe povećavaju imunitet. Uz to, cistin i metionin sprečavaju moguću degeneraciju jetre i glomerulonefritis kod dijabetesa.
Norma i preporuke za upotrebu
Prema tome koliko mlijeka možete popiti pacijentu koji boluje od dijabetesa, potrebno je da se posavjetujete s ljekarom i usredotočite se na svoje stanje i krvnu sliku. Ali najčešće je dovoljna litra. Pacijenti ga zamjenjuju derivatima: kefir ili jogurt, eventualno jogurt. Kiselo-mliječni proizvodi se koriste i za pripremu salata i povrća okroshka.
Preporuke za liječenje kozjim mlijekom
Proizvod pomaže pri redovnoj svakodnevnoj upotrebi. Jedna jedina doza neće poboljšati stanje pankreasa. Dio napitka (ako vam je potrebna jedna litra dnevno) može se zamijeniti sirom, skutom ili kefirom. Glavni princip liječenja je da se mliječni proizvodi od gusaka jedu ili piju između obroka i ne kombiniraju se s drugima.
Mlečna supa
Prokuhajte jednu litru kozjeg mlijeka pomiješano sa 1,5 šolje vode. Dodajte sol (prstohvat) i 1 kašiku javorovog sirupa. Kad napitak prokuha, sipajte ¾ šalice zobenih pahuljica i 2 kašike iscijeđenih lanenih sjemenki (mogu i cijele). Kuvajte uz miješanje. Nakon što pahuljice prokuha, prelijte jaje razmućeno sa dve kašike vode, promiješajte, pustite da prokuha. Dodajte kašiku putera, promiješajte, zatvorite poklopac, ostavite da se pirja. Služeći za stolom, juhu možete ukrasiti sitno sjeckanim jabukama ili bobicama.
Recenzije dijabetesa od kozjeg mlijeka
Matvey: „Ja sam dijabetičar sa iskustvom. Kozje mlijeko je "zakačeno" slučajno, dok se odmarao u selu. Stvarno se osjećala bolje. Stigao je u grad, počeo da ga otkupljuje na pijaci, od poljoprivrednika. Poput kozjeg sira i sira. I ukusna je i zdrava, a zdravlje se poboljšava. "
Albina, doktor: „Na mjestu imam pet djece s dijabetesom. Stalno ih promatram zajedno sa našim endokrinologom. To su posebna djeca, zahtijevaju pažljivu pažnju. Jednom, nakon letnjeg odmora, dečak i mama došli su da me vide. Poslao sam ih na analizu - i bio sam zadivljen! Stanje deteta se značajno poboljšalo. Endokrinolog i ja počeli smo pitati majku koje lijekove je uzimalo dijete, šta je jelo, šta je pili, po kojim postupcima su išli u sanatorij. Pokazalo se da poboljšanje nije počelo u sanatorijumu, već u selu gde su odmarali sa bakom. Baka je kupila jaricu posebno da bi unuku dala piće od svježeg mlijeka. Pio ga je ujutro prije doručka, popodne, podne, te uveče prije odlaska u krevet. Baka je napravila skutu i nahranila ga dečkom. Iskreno, u praksi nisam primijetio tako pozitivnu dinamiku. Naravno, bolest nije nestala, ali pacijent se počeo osjećati mnogo samopouzdanije, testovi su se vratili u normalu “.