Zašto jesti kvinoju?

Volumen želuca je vrlo mali, ali kroz cijeli život dvadeset hiljada kilograma hrane prodire kroz njega. A ta količina hrane ne prolazi samo kroz nju, kao što voda prolazi kroz cijev. Želudac probavlja ovu količinu hrane. Kako se brinuti za svoj stomak tako da vam to nikada ne smeta, a da nam hrana uvijek bude radost. O tome - ovde u ovom članku.

Pogledajmo kako izgleda želudac - ovaj složen i marljiv ljudski organ.

Želudac je malo tkivno proširenje mišića između dvanaestopalačnog i jednjaka, koje podseća na vrećicu sa naborima. Kada se jede, kako se puni, povećava se na 1 litru. Ako cijelo vrijeme prejedate, tada će stomak ispraviti sve postojeće nabora i proteći se do veličine prosječne kante, dakle do pet litara.
U želucu je unutrašnji zid prekriven sluznicom. U njemu (na unutrašnjoj stijenci želuca) nalaze se žlijezde koje ističu želudačni sok. Gastrični sok je mješavina klorovodične kiseline, enzima i sluzi.
Hrana iz usne šupljine ulazi u želudac kroz kanal hrane. Čim se pomiješa sa želučanim sokom, sfinkter koji blokira želudac iz jednjaka zatvara se. Nakon enzimske obrade u želucu, hrana postaje tekuća suspenzija koja dijelovima prodire u tanko crijevo i tako dalje prema scenariju koji je odredio najvažniji direktor - Nature.

Funkcije stomaka nisu tako inteligentne kao moždane, pa se mogu pripisati radnicima. Želudac procesira „gorivo“ u energiju, zbog koje ljudsko telo funkcionira.

1. Prerada hrane.
2. Guranje hrane dalje kroz probavni sistem. Kontraktilna funkcija je promocija i pražnjenje hrane.
3. Akumulacija hrane. Hrana ulazi iz tankog creva iz stomaka. Ovisno o koncentraciji i sastavu hrane, može biti u želucu i do 4 sata.
4.Antibakterijska funkcija. Uz pomoć klorovodične kiseline, koja se nalazi u želučanom soku, on djeluje antimikrobno, čime ubija infekcije.

Što uništava želudac, odstranjujući organ iz zone pravilnog rada u zonu bolnih devijacija.

Bakterije su u svakom od nas i ne šteti ih kisela okolina. Ali ako se aktivno razmnožavaju, onda će to dovesti do gastritisa, a zatim i do raka.
Kada se sfinkter opusti, hrana prelazi iz želuca u jednjak. Ali s visokom kiselošću, jednjak je nadražen, a dolazi do pečenja iza grudi - žgaravica.

Alkohol
Kada alkohol uđe u želudac, on izaziva brzu proizvodnju klorovodične kiseline. Koja uništava želudac i sluznicu i počinje se probaviti. Upala se javlja na zidovima želuca, što dovodi do čira.

Kako spasiti stomak

Potrebno je isključiti alkohol, ako uopšte nema, a zatim sniziti konzumaciju neredovnih i ograničiti ga isključivo na prirodne proizvode.

Kemija koja se koristi u alkoholnoj industriji najštetnija je za želudac.
Ne jedite previše životinjskih masti i kisele hrane.
Odbacite hranu koja uzrokuje žgaravicu.
Doručak započinje zobenom kašom. Napokon, zobena kaša obuzima gluten želučane sluznice i time sprečava da se želudac upali.

Proizvodi koji povećavaju kiselost:
životinjske masti (maslac, slanina), ljuti začini (crni biber, crveni, ljuti curry), agrumi (mandarine, limun)

Proizvodi koji uzrokuju žgaravicu:
gazirana voda (postoji ugljen dioksid koji povećava kiselost u stomaku), metvica (umiruje sfinkter, opušta se i hrana ulazi u jednjak iz želuca).

Takođe je vrlo važno pridržavati se dijeta. Redovna tri obroka dnevno raspodjeljuju ukupno opterećenje na stomaku tokom dana.

Ako jedete neredovno i kao što je sada moderno reći „u uredu“ - doručak - kafa, ručak - kafa s lepinjom ili kriškom pice, i za večeru - sve što je kod kuće u hladnjaku.

I nakon užurbane noći, jer ste dali svom stomaku nemoguć zadatak da u najkraćem roku dobijete potrebnu energiju.

Oslabljen apetit je sindrom industrijskog stresnog društva, koji se mora prevazići ne sa "pite, papke i kobasice u tijestu", već s rigidnom prehranom.

Kada ćete se pobrinuti za svoj stomak, vaš će se želudac pobrinuti za svoje zdravlje u znak zahvalnosti.

Zdravlje vama i vašim najmilijima!

2. Snižava holesterol

  • Krupica quinoa sadrži rastvorljiva vlakna. Ona je Pomaže u uklanjanju suvišnih masnoća iz tijela koje nastaju nakon jela previše masne hrane.
  • Takođe sadrži masne kiseline koje pomažu u povećanju nivoa „dobrog“ holesterola i snižavanju nivoa „lošeg“ holesterola.
  • I ne zaboravite na antioksidante koji se također nalaze u ovom grizu. Pomažu u aktiviranju metabolizma i čišćenju arterija.

3. Daje energiju

Quinoa je jedan od proizvoda koji moraju biti uključeni u prehrani sportaša i ljubitelja tjelesnog odgoja.

  • Ova žitarica sadrži proteine ​​i aminokiseline potrebne za izgradnja mišića i obnavljanje tjelesnih tkiva nakon fizičkog napora.
  • Minerali i ugljikohidrati daju tijelu energiju.
  • Kvinoja sadrži dvostruko više proteina od ostalih žitarica.

4. Potiče hidrataciju kože

Ova žitarica ima antioksidativna svojstva zbog činjenice da sadrži flavonoide. Ona je Pomaže u sprečavanju preranog starenja tijela i uklanjanja toksina iz njega.

  • Uključuje i lizin koji potiče proizvodnju elastina i kolagena. Stoga pospješuje obnavljanje tkiva i zarastanje rana.
  • I još jedna važna komponenta kvinoje je riboflavin, koji kožu čini mekanom i podatnom.

5. Pomaže u borbi protiv migrena

Migrenski bol nastaje kao rezultat vaskularne patologije, kod koje se cerebralne žile dura maternice proširuju. Raširivši se neravnomjerno, ove žile vrše pritisak na nervne ćelije u blizini kojih se nalaze.

Kao rezultat toga, cirkulacija krvi u obližnjim tkivima je poremećena, dolazi do upale i mišićnih grčeva.

Kvinoja sadrži puno magnezijuma. Ovaj mineral poboljšava cirkulaciju krvi i promiče opuštanje vena. Kao rezultat, bol se povlači.

Kuvanje

  • Žitarice prvo dobro isperite. Držite nekoliko minuta pod tekućom vodom.
  • U tavi zagrijte maslinovo ulje i u njemu malo popržite žitarice.
  • U šerpu sipati vodu i tamo dodati malo soli (po ukusu).
  • Pokrijte tavu i ostavite da se kvinoja pirja na laganoj vatri.

Quinoa Properties

  1. Sadrži protein
    Jedna od najvažnijih prednosti kvinoje je njen visoki sadržaj proteina. Zrno kvinoje, poput mlijeka, sadrži 9 aminokiselina iz kojih se grade proteini. Iz tog razloga, jedenje južnoameričke kvinoje idealno je za ljude koji slijede vegetarijansku dijetu. Iz njega se mogu dobiti dovoljno proteina, koji je neophodan za izgradnju mišića i oporavak.
  2. Prehrambeni proizvod
    Ne brinite ako ste na dijeti. U 1/4 šalice kvinoje ima 172 kalorije. Kvinoja je takođe odličan izvor složenih ugljenih hidrata koji pružaju potrebnu energiju tijelu. Složeni ugljikohidrati ulaze u krvotok vrlo sporo, zbog čega se čovjek dugo osjeća.
  3. Bez glutena
    Quinoa je idealna za ljude koji ne podnose gluten ili su alergični na njega. Budući da žitarice ne sadrže gluten, mogu ih konzumirati oni koji pate od celijakije i sindroma iritabilnog crijeva. Kvinoja je pogodna i za ljude koji brinu o svom zdravlju i ne žele jesti proizvode koji sadrže gluten.
  4. Sadrži vitamin B2 (Riboflavin)
    Kvinoja se preporučuje osobama koje pate od teških napada migrene jer proizvod sadrži veliku količinu vitamina B2, koji se efikasno bori protiv ove bolesti. Ovaj vitamin je potreban i za pretvaranje masti i ugljikohidrata u energiju, a koristi se i za liječenje anemije.
  5. Ukusan dodatak jelima
    Postoji mnogo ukusnih recepata za kvinoju. Žitarice se mogu dodavati juhama, salatama, umacima i drugim jelima. Zbog svestranosti, kvinoju treba uključiti u prehranu svih.

Uz to, kvinoja sadrži fosfor (tri puta više od riže). A takođe je proizvod bogat željezom (dvostruko superiornijom pšenicom), kalcijumom i cinkom. Pokušajte napraviti sjemenke kvinoje i iskusite sve prednosti ovog zdravog proizvoda.

Podijelite ovaj članak o kvinoji s prijateljima, vjerovatno mnogi nisu čuli o prednostima tih žitarica.

1. Let na mesec i nazad

Srce proizvodi energiju - to nikome nije tajna. Ali koliko je činjenica, mnogo manje se zna. Svakodnevno srce stvara dovoljno energije da teški kamion pređe 35 km. Ili, navodeći drugi primjer, za cijeli čovjekov život, ukupna energija koju je razvilo njegovo srce bila bi dovoljna za let do Mjeseca i natrag.

3.240 miliona litara

Srce radi najveći fizički posao među svim mišićima u tijelu. Tokom prosečnog životnog veka osobe srce će ispumpati oko 240 miliona litara krvi, što je dovoljno da se napuni 200 željezničkih cisterni.

4. Srčane bolesti

Što je osoba obrazovanija, to je manji rizik od razvoja kardiovaskularne bolesti. Uprkos tome, srčana bolest ostaje najveća prijetnja zdravlju. Znakovi ove bolesti pronađeni su čak i kod mumija starije od 3.000 godina.

Međutim, postoje načini da se rizik od srčanih bolesti svede na minimum. Sreća, nedostatak stresa, vježbanja i zdrava prehrana - to su faktori koji pomažu da vaše srce bude zdravo. Isto tako, smijeh je još jedan način za promicanje zdravlja srca. Povećava cirkulaciju krvi za 20%, opuštajući zidove krvnih žila.

6. Dan boksa, Božić, Nova godina

Najveći broj srčanih udara događa se na Božić. Na drugom mestu je 26. decembar, a na trećem - Nova godina. Što se tiče dana u sedmici, najvjerovatniji srčani udar događa se u ponedjeljak ujutro.

10. Srčani udar

Nitko ne zna zašto je srce povijesno povezano s ljubavlju (mnoge drevne civilizacije to su povezale s emocijama), ali neki povjesničari vjeruju da je prvi put to došlo od starih Grka. Zanimljivo je da slika slomljenog srca zapravo ima naučnu pozadinu. Nakon što osoba doživi emocionalno traumatičan događaj, njegovo tijelo oslobađa hormone stresa u krv. A ti hormoni mogu dovesti do privremenog "šoka" srca i čak uzrokovati simptome srčanog udara.

Sviđa li vam se članak? Onda nas podržite pritisnite:

Postoje li nuspojave od konzumiranja kvinoje?

Čini se da je quinoa jednako lijepa kao što kažu. Jedina vjerojatna nuspojava je blaga iritacija želuca uzrokovana saponini (prirodna prevlaka žitarica). Međutim, to se lako može spriječiti. Prije upotrebe temeljno isperite kvinoju ili još bolje, ostavite je u vodi nekoliko sati kako biste smanjili mogućnost iritacije.

Sve ovisi o obliku kvinoje koju ćete kuhati. Ako sami napravite prirodno zrno, treba vam oko 15 minuta, možda i više ako napravite crnu kvinoju. Pahuljice quinoe, s druge strane, ne trebaju više od minutu i pol, što je idealno za brzi doručak ili užinu u pokretu.

Quinoa je samodostatan proizvod koji se može koristiti i kao zamjena za rižu, te kao sastojak u drugim jelima. Posjeduje osjetljiv ukus i vodenu teksturu, zrno savršeno upija arome raznih začina i dobro se slaže s ostalim proizvodima. Mekan ukus kvinoje omogućava vam da je koristite u slatkim i slanim jelima.

U svojim člancima, dragi čitatelji, veliku pažnju obraćam na blagodati hrane jer prehrana u velikoj mjeri određuje naše zdravstveno stanje. I danas vam želim reći o prilično rijetkom, ali vrlo korisnom proizvodu koji se zove quinoa, a koji postaje sve popularniji u mnogim zemljama. Možda su neki od vas već upoznati s ovom grupom, a neko prvi put čuje za to. U svakom slučaju, informacije o njemu mnogima će biti korisne. Danas ćemo razmotriti korisna svojstva grožđice quinoa, koje su njegove dobrobiti i štete za ljudski organizam.

Kvinoja ne spada u žitarice, dakle nije baš žitarica, to je jednogodišnja biljka lišća iz porodice amaranta, čiji plodovi vrlo podsećaju na žitarice i po ukusu i u načinu pripreme, zbog čega se obično zovu.

Izgled, kvinoja malo podsjeća na proso, njena sitna zrna mogu biti različitih boja, od krem ​​do tamno smeđe boje. Ime govori o južnoameričkom podrijetlu biljke, a doista, prije nekoliko hiljada godina, Indijanci Južne Amerike konzumirali su njezine plodove, znajući o prednostima kvinoje. Sada se najaktivnije uzgaja u Peruu, Boliviji, Ekvadoru, ali postepeno se i kvinoja uzgaja u evropskim zemljama. Pogledajte fotografije kako sama biljka i njeni plodovi izgledaju.

Rastuća popularnost kvinoje je razumljiva, cijeli svijet je zabrinut za kvalitetu proizvoda koji se iz godine u godinu pogoršava. Krupa kvinoja zanima nutricioniste i kulinarske stručnjake ne toliko zbog svog ugodnog orašanog ukusa, koliko zbog svojih jedinstvenih svojstava koja nam omogućuju da razgovaramo o njegovom terapijskom učinku na ljudsko tijelo.

Među ljekovitim i korisnim svojstvima kvinoje najpoznatije su sljedeće:

  • Antioksidant
  • Bracing,
  • Sredstva za čišćenje
  • Protivupalno
  • Diuretici
  • Cholagogue.

Upotreba žitarica u hrani pomaže poboljšanju probave, jača nervni sistem, normalizira krvni pritisak i metabolizam holesterola.

U svom sirovom obliku, kalorični sadržaj kvinoje prilično je visok i iznosi 368 kcal, a u kuhanom obliku njegova kalorijska vrijednost značajno opada na 136 kcal.

Sastav žitarica kvinoje vrlo je bogat, sadrži mnoge vitamine, a to su vitamini A, E, PP, askorbinska kiselina, B1, B2, B3, B5, B6, B9. Minerali su predstavljeni solima kalcijuma, kalijuma, magnezijuma, bakra, gvožđa i mangana, cinkom, fosforom, selenom. Krup sadrži masti, bjelančevine, ugljikohidrate, dijetalna vlakna, aminokiseline, uključujući triptofan, lizin, tirozin i druge, manje značajne za normalan razvoj i funkcioniranje ljudskog tijela.

Kako je kvinoja dobra za naše zdravlje? Jedno od najvažnijih svojstava kvinoje za razliku od svih ostalih žitarica je odsutnost glutena. To omogućava upotrebu kvinoje u ishrani kod ljudi koji su alergični na gluten, kao i svih koji su zabrinuti zbog viška kilograma. Gluten se nalazi u pšenici i drugim žitaricama, a postotak ljudi koji ne mogu podnijeti ovaj gluten neprestano raste. Za njih je žitarica quinoa samo nalaz, prave brašno i peku kruh koji ne izaziva alergijske reakcije.

Jednako važno korisno svojstvo kvinoje je njen visok sadržaj biljnih proteina. Ovo je vrijedno za ljude koji slijede vegetarijansku prehranu i one koji iz zdravstvenih razloga ne preporučuju veliku količinu životinjskih proteina. Biljni protein je koristan za trudnice, djecu i starije osobe, jer ga tijelo lakše i potpunije apsorbira.

Kalijum, magnezijum, fosfor, nikotinska kiselina, aminokiseline su vrlo korisni za ljudski kardiovaskularni sistem. Ove supstance jačaju krvne žile, poboljšavaju metabolizam holesterola, sprečavaju stvaranje plakova unutar posude i regulišu krvni pritisak. Krup je koristan svima koji pate od hipertenzije, aritmije, ateroskleroze.

Odsutnost glutena veoma je važna za pacijente sa šećernom bolešću, redovna upotreba jela od kvinoje pomaže u smanjenju šećera u krvi. Kvinoja je korisna kod pankreatitisa i drugih bolesti gušterače.

Visok sadržaj vlakana čini ovu žitaricu veoma korisnom za probavni trakt. Vlakna poboljšavaju crijevnu pokretljivost, služe kao profilaksa opstipacije, a takođe vezuju toksine koji ulaze u naše tijelo hranom i uklanjaju ih.

Aminokiseline, vitamini grupe B, minerali pozitivno deluju na rad nervne aktivnosti organizma. Aminokiselina tirozin poboljšava koncentraciju, pamćenje, utiče na brzinu reakcija. U žitaricama se nalaze vitamini B skupine koji poboljšavaju sve vitalne procese koji se odvijaju u našem tijelu.

Visoka energetska vrijednost, impresivan sastav vitamina i minerala iz krupice quinoe omogućava njegovu upotrebu za obnavljanje snage nakon bolesti, nakon jakog fizičkog i mentalnog stresa, kao i za brzi oporavak u slučaju bilo kakvih tegoba.

Upotreba kvinoje za održavanje imunološkog sistema nastaje zbog prisustva antioksidanata koji se mogu boriti protiv starenja i degeneracije ćelija u ljudskom tijelu. Ovo je jedan od proizvoda čija upotreba smanjuje rizik od raka.

Je li moguće smršaviti jedući dovoljno visokokaloričnih žitarica? Nutricionisti tvrde da je to moguće, jer kvinoja, kao što sam rekao, ne sadrži gluten koji pridonosi povećanju kilograma, a korisna svojstva kvinoje pomoći će održavanju tijela u dobroj formi. Prejedanje nije potrebno, sve je dobro umjereno.

Poslušajmo šta ljekari kažu o korisnim svojstvima kvinoje.

Kulinarski stručnjaci iz različitih zemalja imaju svoje tradicionalne recepte za kvinoju. Kaša, prilozi, pilaf, bulgur prave se od žitarica, dodaju se prvim jelima i raznim salatama, drobljeno u brašno i pečeni pekarski proizvodi. Kvinoja odlično ide uz meso, ribu, povrće i gljive.

Prije kuhanja, mljevenje se mora temeljito oprati da se ukloni gorčina, a najbolje je potopiti griz nekoliko sati, potom ih isprati i staviti na vatru, uzimajući dvije čaše vode na čaši kaša.

Žitarice se probavljaju brzo, dovoljno je 15 minuta da se dobije drobljena kaša ili prilog. Quinoa ima zanimljivu osobinu - tokom kuhanja mijenja se boja zrna koja postaju gotovo prozirna. Okus je ugodan, pomalo podsjeća na orah.

Kao i uvijek, ponudit ću vam, dragi čitatelji, neke od najjednostavnijih recepata za pripremu s pristupačnim proizvodima.

Quinoa namočite 2 do 3 sata, isperite nekoliko puta i kuhajte 15 minuta. Sauté nasjeckani šampinjoni s lukom u suncokretovom ulju. Dodajte kuhanu kvinoju, promiješajte i pržite minutu zajedno sa gljivama i lukom. U gotovu jelu dodajte sol po ukusu. Začini u ovom jelu bolje je ne koristiti, kako ne biste izgubili zadivljujući ukus i aromu gljiva.

Grožđice isperite nekoliko puta, kuhajte dok ne omekšaju. Popržite luk, češnjak, mrkvu, dodajte sitno sjeckane paprike.

Dodajte pripremljenu žitaricu u tavu s povrćem, sol, sve pomiješajte da se žitarice ugrije. Možete dodati bilo koje začine, ovdje možete eksperimentirati, vođeni vlastitim ukusom.

Kvinoja s povrćem može se poslužiti sa bilo kojim mesnim ili ribljim jelima, a može se koristiti i kao neovisno jelo.

Ukusna peciva od kupusa mogu se pripremiti bez mesa. U biljnom ulju pržite luk i mrkvu, dodajte papriku, začinite crnom mljevenom paprikom, po želji se može dodati i češnjak i korijen peršuna.

Povrće pomešajte sa prethodno kuhanim žitaricama i pospite dobijenim mlevenim unapred pripremljenim listovima kupusa. Ispecite rolade kupusa sa obje strane u suncokretovom ili maslinovom ulju, stavite u lončić, na vrh stavite nasjeckani paradajz, kriške slatke paprike, naribanu mrkvu, ulijte u bujonu i pirjajte 15 minuta. Poslužite sa pavlakom i svežim začinskim biljem.

Vrlo jednostavna, ukusna i lagana salata za sve prilike, može se brzo pripremiti za doručak kako biste napunili baterije za naredni dan.

Žitaricu skuhajte, ispustite na sito i ohladite. Paradajz narežite na kockice, rukom narežite listove zelene salate, sve sastavite i promiješajte. Ako je moguće, u salatu dodajte kriške avokada. Začinite maslinovim uljem i pospite prženim sezamovim sjemenkama.

Kao i uvijek, razmislite o tome može li žitarica kvinoje biti štetna i ima li kontraindikacije. Kao i svaki proizvod, i ova žitarica može biti štetna ako osoba pokaže svoju pojedinačnu netoleranciju. Kako je ovaj proizvod za nas prilično egzotičan, morate ga predstaviti pažljivo, u vrlo malim porcijama kako biste bili sigurni da naše tijelo normalno ga percipira.

Uz dobru toleranciju i umjerenu upotrebu, tijelu ne bi trebalo biti štete. Ali djeci mlađoj od 3 godine ne preporučuje se davanje jela od ove žitarice, jer grah zrna sadrži saponine, tvari sa kojima se beba probava ne može nositi. Ubuduće se kvinoja može uvesti u ishranu, ali u vrlo malim obrocima.

Krup je kontraindiciran osobama sa bolestima kod kojih je potrebno pridržavati se dijeta sa malo proteina, a to su giht i ozbiljne bolesti bubrega.

A za raspoloženje će zvučati danas "Tišina" Igora Dvurečenskog .

  • Krupica quinoa sadrži rastvorljiva vlakna. Ona je Pomaže u uklanjanju suvišnih masnoća iz tijela koje nastaju nakon jela previše masne hrane.
  • Kvinoja takođe ima masne kiseline koje pomažu u povećanju dobrog holesterola i snižavanju lošeg holesterola.
  • I ne zaboravite na antioksidante koji se također nalaze u ovom grizu. Pomažu u aktiviranju metabolizma i čišćenju arterija.

Quinoa je jedan od proizvoda koji moraju biti uključeni u prehrani sportaša i ljubitelja tjelesnog odgoja.

  • Ova žitarica sadrži proteine ​​i aminokiseline potrebne za izgradnja mišića i obnavljanje tjelesnih tkiva nakon fizičkog napora.
  • Minerali i ugljikohidrati daju tijelu energiju.
  • Kvinoja sadrži dvostruko više proteina od ostalih žitarica.

Žitarica kvinoje ima antioksidativna svojstva zbog činjenice da sadrži flavonoide. Ona je Pomaže u sprečavanju preranog starenja tijela i uklanjanja toksina iz njega.

  • Sastav ove žitarice uključuje i lizin, koji doprinosi proizvodnji elastina i kolagena. Stoga pospješuje obnavljanje tkiva i zarastanje rana.
  • I još jedna važna komponenta kvinoje je riboflavin, koji kožu čini mekanom i podatnom.

Migrenski bol nastaje kao rezultat vaskularne patologije, kod koje se cerebralne žile dura maternice proširuju. Raširivši se neravnomjerno, ove žile vrše pritisak na nervne ćelije u blizini kojih se nalaze.

Kao rezultat toga, cirkulacija krvi u obližnjim tkivima je poremećena, dolazi do upale i mišićnih grčeva.

Kvinoja sadrži puno magnezijuma. Ovaj mineral poboljšava cirkulaciju krvi i promiče opuštanje vena. Kao rezultat, bol se povlači.

U kvinoji nema glutena. Zbog toga ova krupka može slobodno jesti oboljelu od celijakije.

Korisno je i za dijabetičare, kao Ima nizak glikemijski indeks i ne povećava šećer u krvi. Kvinoja takođe pomaže pri snižavanju visokog krvnog pritiska.

Hranjive tvari koje se nalaze u kvinoji, vitamini, kalcij i fosfor pomažu u sprečavanju dehidracije linije kose. Pomažu u sprečavanju isušivanja i peruti.

Kvinoja raste vrlo brzo, a to je odličan izvor proteina koji vam omogućava da bez mesa.

  • ½ šalice žitarica quinoe (100 g)
  • 1 kašika maslinovog ulja (16 g)
  • 1 šalica vode (200 ml)
  • Sol (na ukus)
  • Prvo dobro isperite žitarice kvinoje. Držite nekoliko minuta pod tekućom vodom.
  • U tavi ugrijte maslinovo ulje i u njemu malo popržite žitarice.
  • U šerpu sipajte vodu i tamo sipajte malo soli (po ukusu).
  • Pokrijte tavu poklopcem i pustite da se kvinoja pirja na laganoj vatri.

Žitarice quinoe pripremljene na ovaj način mogu se koristiti u:

  • Juhe i salate.
  • Iz njenog brašna možete ispeći torte i kolače.
  • Dobro je i kaša iz nje.

Dakle, da li ste spremni da ovu čarobnu krupu ugradite u svoju ishranu?


  1. Kogan-Yasny V. M. Šećerna bolest, Državna izdavačka kuća medicinske literature - M., 2011. - 302 str.

  2. Mihail, Rodionov Dijabetes i hipoglikemija. Pomozite sebi / Rodionov Mikhail. - M .: Phoenix, 2008. - 214 str.

  3. M.A., Darenskaya dijabetes melitus tipa 1: / M.A. Darenskaya, L.I. Kolesnikova i T.P. Bardymova. - M .: LAP Lambert Academic Publishing, 2015. - 124 c.
  4. Milku Stefan Terapija endokrinih bolesti. Svezak 2, Meridijanci - M., 2015. - 752 str.

Dozvolite da se predstavim. Moje ime je Elena. Radim kao endokrinolog više od 10 godina. Vjerujem da sam trenutno profesionalac u svojoj oblasti i želim pomoći svim posjetiteljima stranice da riješe složene i ne baš tako zadatke. Svi materijali za stranicu prikupljaju se i pažljivo obrađuju kako bi se što više prenijeli svi potrebni podaci. Prije primjene onoga što je opisano na web mjestu, uvijek je potrebno obavezno savjetovanje sa stručnjacima.

Pogledajte video: Kako skuhati kvinoju. Zdrave navike (Novembar 2024).

Ostavite Svoj Komentar