Kako uzeti test urina za šećer
Namjena: kvantifikacija šećera u urinu. Indikacija: dijabetes, izračunavanje doze inzulina.
Pripremite:očistite staklene staklenke (kapacitet 200 ml Evli), diplomirani volumetrijski kapacitet, staklenu šipku, napišite i zalijepite smjer (odjeljenje, broj odjeljenja, ime pacijenta, svrha ispitivanja, ukupnu količinu urina ispuštenog po 1 dan, datum, potpis m / s), rukavice.
Algoritam akcije:
1. Uputite pacijenta da sakupi urin na pregled.
2. U 18:00 h pacijent bi trebao isprazniti mjehur u toalet.
3. Napravite 3-litarsku teglu: naljepite trake papira, nanesite pokazatelje glasnoće (100, 200, 300 itd.) Dodajući 100 ml vode u mjerni spremnik.
4. Pacijent mora sakupiti u 3-litarskoj posudi sav urin izlučen tokom dana (od 6 sati do 6 sati narednog jutra).
5. Nosite rukavice.
6. Izmjerite dnevnu diurezu (ukupni izlučeni urin) u teglici od 3 litre.
7. Temeljno izmiješajte svu staklenku sa staklenom šipkom u posudi od 3 litre.
8. Ulijte 100-150 ml urina u teglu od 200 ml i navedite u smjeru ukupnu količinu urina dodijeljenu na dan.
9. Sakupljeni urin pošaljite u kliničku laboratoriju.
10. Skinite rukavice, operite i osušite ruke.
Napomena:normalan urin sadrži glukozu u obliku tragova koji ne prelaze 0,02% ppm. Pojava šećera u urinu (glukozurija) može biti fiziološka i patološka.
Fiziološka glukozurija uočava se unosom velike količine ugljikohidrata s hranom, nakon emocionalnog stresa, nakon uzimanja određenih lijekova (kortikosteroida).
Patološka glukozurija uočena je kod dijabetes melitusa, tirotoksikoze, Itsenko-Cushingovog sindroma, hemohromatoze.
Standard "Određivanje glukoze u urinu pomoću test trake"
Namjena:otkrivanje glukoze u urinu.
Indikacija: dijabetes
Pripremite:test trake za urin
Algoritam akcije:
1. Uklonite traku s ambalaže i odmah zatvorite poklopac za pakiranje
2. Nosite gumene rukavice.
3. Umiješajte svježe izolirani urin, uronite trakicu mokraće u nju i brzo je izvadite
4. Uklonite višak tekućine tako što ćete vrh trake potezati po rubu posuđa.
5. Uporedite boju testnog područja sa ljestvicom boja na pakovanju.
6. Skinite rukavice, operite i osušite ruke.
Napomena:normalni rezultati - reakcija je negativna, nivo glukoze u mokraći je nizak, uz pozitivan rezultat otkriva se glukoza (glukozurija).
Niste pronašli ono što tražite? Koristite pretragu:
Najbolje izreke:Učenik je osoba koja stalno odlaže neizbježnost. 10153 - | 7202 - ili pročitajte sve.
Onemogući adBlock!
i osvježite stranicu (F5)
stvarno treba
Skupljanje urina u Zimnickom
1. prema uputama liječnika.
2. Bolesti mokraćnog sistema
1. 8 čistih staklenih staklenki kapaciteta 300,0 - 500,0 ml s etiketama koje označavaju broj porcije i vrijeme sakupljanja urina (6-9 sati, 9-12 sati, 12-15 sati, 15-18 sati, 18-21 sati, 21 -24h, 24-3h, 3-6h).
2. 3 dodatne čiste suhe staklenke kapaciteta do 300,0 ml.
3. Upućivanje u laboratoriju.
4. Kapacitet s dezinficijensom.
1. Uspostavite pouzdan odnos sa pacijentom, objasnite svrhu i napredak studije.
2. Objasnite pacijentu da tijekom dana mora poštovati uobičajene režime vode i hrane i motora.
1. Zamolite pacijenta u 6.00 ujutro da isprazni mjehur u toalet.
2. Izdajte pacijentu osam (oštećenih) i tri dodatne limenke, obavještavajte o sakupljanju urina svaka 3 sata u zasebnoj (numeriranoj) limenci u toku dana (do 6.00 sljedećeg dana).
3. Sutradan ujutro sastavite uputnicu i pošaljite u laboratoriju sve rabljene banke.
Poslije njege: nije potrebno.
Moguće komplikacije: ne.
1. Posude s prikupljenim urinom trebaju biti dobro zatvorene.
2. Uz učestalo mokrenje i izdvajanje velike količine - urin se skuplja u dodatnoj posudi s naznakom odgovarajućeg vremenskog razdoblja.
3. Za vrijeme sakupljanja urina u Zimnickom se održava list vodene ravnoteže: kvantitativni zapis primljene i izlučene tekućine iz tijela tokom dana i njihov omjer se održava.
4. Ako za to vreme nema urina - staklenka ostaje prazna, na etiketu se stavlja oznaka "ni jedan deo urina".
5. Sve se limenke dostavljaju u laboratoriju, čak i ako nema nijednog urina u jednoj.
6. Noću trebate buditi pacijenta da bi sakupio urin.
7. Prilikom sakupljanja urina prema Zimnitsky utvrđeno: dnevnu i noćnu diurezu, njihov omjer, relativnu gustoću urina u svakom obroku.
- pitajte pacijenta o njegovom zdravstvenom stanju
- objasniti da ako se ne poštuju uobičajena stanja vode i hrane i motorički motori, može doći do izobličenja rezultata analize.
- objasnite da će pravilno prikupljen urin pomoći da se postavi tačna dijagnoza (bolest bubrega)
Vrste testova urina za glukozu
Stručnjaci razlikuju tri vrste testova mokraće za šećer: ekspresna metoda (test trake), jutarnja i dnevna.
Da biste koristili ekspresnu metodu, urinirajte u čistom spremniku. Zatim spustite testnu traku u urin. Nakon 5-7 sekundi možete procijeniti rezultat. Uporedite boju papirne trake sa skalom koja je postavljena na kutiji. Ako se nijansa nalazi u granicama normale, test se smatra negativnim. Bubrezi se nose s filtracijom glukoze.
Ako se boja indikatske trake promijeni na skali (u smjeru numeričkog povećanja), tada je rezultat ispitivanja pozitivan. Ovo je direktna indikacija za daljnju analizu urina.
Vaš lekar može naručiti jutarnji ili dnevni test urina na glukozu. Posljednja metoda je efikasnija jer određuje težinu glikozurije.
Priprema i pravila za sakupljanje urina
Preliminarne aktivnosti održavaju se dan prije ispitivanja. Hrana koja sadrži bojila treba isključiti iz prehrane. Tu spadaju pomorandže, repa, heljda, paradajz, kafa, čaj, grejpfrut. Za neko vrijeme preporučuje se napuštanje čokolade, peciva, slatkiša, sladoleda i drugih konditorskih proizvoda.
Uoči studije, izbjegavajte emocionalno preopterećenje i teške fizičke napore. Izbjegavajte uzimanje aspirina, diuretika i B vitamina.
Prije prikupljanja urina, obavite higijenske postupke na vanjskim genitalijama. Test urina ne treba uzimati tokom menstruacije. Prilikom imenovanja jutarnjeg testa urina, suzdržite se od doručka.
Postoje određeni zahtjevi za posuđe. Treba ga prokuhati i osušiti. Ako se ovo pravilo zanemari, urin nakon kontakta s vanjskim okruženjem daje alkalnu reakciju i postaje zamućen. Možete koristiti poseban spremnik koji se prodaje u ljekarnama.
Rok trajanja urina nije veći od 1,5 sati. Prekoračenje navedene granice može iskriviti rezultate (mijenja se biohemijski sastav urina).
Slijed radnji
Postupak skupljanja dnevnog urina ne uzrokuje velike poteškoće. To se radi u roku od 24 sata. Prvo jutarnje porcije potrebno je sipati. Ne predstavlja informativnu vrijednost za istraživanje. Sve ostalo - sastavite u jednu posudu. Čuvajte u hladnjaku na +4 ... +8 ° S. Zapamtite da sobna temperatura snižava nivo glukoze u biomaterijalu.
Ispod je algoritam za prikupljanje dnevnog urina.
- Mjehur je prazan u 6 ujutro (uklanja se taj dio).
- Sav urin izlučen tokom dana sakuplja se u velike posude (do 6 sati ujutro sljedećeg dana).
- Doktor mjeri ukupnu dnevnu količinu urina. Rezultat je napisan u smjeru. Navedena je i tjelesna težina i visina pacijenta.
- Primarni materijal u posudi se trese.
- 100-200 ml uzima se u poseban spremnik iz cele zapremine. Ova biološka tečnost koristi se za dalja istraživanja.
Priprema materijala za jutarnji test urina mnogo je jednostavnija procedura. Urin se skuplja u čistom, suhom spremniku. Zatim se spremnik zapečati tijesnim poklopcem i pošalje u laboratoriju. To se mora učiniti najkasnije 6 sati nakon prikupljanja materijala.
Tokom trudnoće daje se svakodnevni test urina u roku od 9 mjeseci. Ovo sprečava razvoj gestacijskog dijabetesa i s tim povezane komplikacije kako za majku tako i za dete.
Značajke sakupljanja urina kod djece
Sakupljanje jutarnjeg urina kod novorođenčadi, posebno kod djevojčica, nije lako. Dijete je veoma pokretno, osim toga, ne kontrolira proces mokrenja. Da biste to pravilno napravili, slijedite donje upute.
Procijedite kipuću vodu na plitkom tanjiru (za djevojčice). Sačekajte da se suđe ohlade kako ne bi došlo do opekotina. Posle buđenja operite bebu. Stavite posudu ispod stražnjice za bebu. Ako pije malo ili čuje zvuk vode, mokrenje će biti brže. Na perinealnu regiju možete staviti i pamučni tampon namočen u toplu vodu.
Kondom ili posebna kesa za pisoar bit će prikladni za dječaka kao spremnik za prikupljanje urina. Izgleda kao plastična kesa s rupom u sredini. Rubovi paketa imaju ljepljivu podlogu. Pričvrstite ga bebinim genitalijama i stavite pelenu na vrh.
Stručnjaci ne preporučuju prikupljanje urina iz pelena. Oni uključuju gel koji apsorbuje prolivenu tečnost. Ako istisnete proizvod, tada će na izlazu biti isti gel.
Neki roditelji skupljaju urin iz pelena. Međutim, to je takođe pogrešno. Tkanina djeluje kao filter. Nakon toga urin gubi svojstva i nije pogodan za laboratorijska istraživanja.
Sakupljanje mokraće iz maramice pomoću šprice također je neefikasno. U ovom trenutku beba nije lagodno. Mokra krpica mu može biti hladna.
Korištenje lonaca također nije najbolje rješenje. Pogotovo ako je napravljen od plastike. Prokuhajte takav spremnik da biste postigli savršenu sterilnost iz njega, neće uspjeti.
Dešifriranje rezultata
Ako slijedite sva pravila za pripremu i prikupljanje urina, u nedostatku bolesti naći će se sljedeći rezultati analize.
Dnevna diureza iznosi 1200-1500 ml. Prekoračenje ovih pokazatelja ukazuje na razvoj poliurije ili dijabetes melitusa tipa 1 i 2.
Boja urina je obično svijetložuta. Ako urin ima svjetliju boju, to ukazuje na visoku koncentraciju urohroma. Ova komponenta otkriva se sa nedovoljnim unosom tekućine ili zastojem u mekim tkivima. Takvo kršenje karakterizira dijabetes melitus.
Normalan mokraća je bistra. Ako je oblačno, to ukazuje da su soli fosforne i mokraćne kiseline prisutne u urinu. A definicija potvrđuje prisutnost urolitijaze. Ponekad se u blatnom urinu nalaze nečistoće. To je prvi simptom akutne upale u uretri i bubrezima.
Normalne razine šećera u urinu kreću se od 0 do 0,02%. Prekoračenje navedenog raspona ukazuje na zatajenje bubrega ili dijabetes. Tokom trudnoće, u svakodnevnom ispitivanju urina, šećer se može otkriti u većim količinama. Ova razlika je posljedica fiziološkog restrukturiranja tijela.
Norma vodikovog indeksa (pH) u interpretaciji analize je 5–7 jedinica.
Dozvoljeni sadržaj proteina u nedostatku bolesti nije veći od 0,002 g / l. Ako su rezultati analize dali veći značaj, postoji rizik da se otkriju patološki procesi u bubrezima.
Urin zdrave osobe ima blag, nespecifičan miris. Uz dijabetes podsjeća na aceton.
Test urina na šećer važno je istraživanje koje pomaže u otkrivanju zatajenja bubrega, dijabetesa i drugih bolesti. Da biste postigli najpreciznije rezultate, morate slijediti sva pravila uzimanja biomaterijala. Uoči skupljanja urina, izbjegavajte preopterećenje hranom, stres, lijekove i teške vježbe.
Što je dnevni test mokraće i zbog čega se skuplja
Neposredno prije ispitivanja, u toku jednog dana (24 sata), urin se skuplja u jednoj velikoj posudi. Svakodnevna diureza radi se u bilo kojoj dobi, uključujući novorođenčad. Tumačenje ove vrste analiza omogućava vam određivanje brojnih patoloških procesa u tijelu.
Na osnovu dobi, spola i načina života, količina urina izlučenog tokom dana je od 1 do 2 litre. Komponente koje određuju sastav urina:
- voda (oko 97%),
- ksantin, indikan i kreatinin,
- kalijuma, natrijuma, magnezijuma, fosfora, kao i tragova kalcijuma,
- mokraćna kiselina i njeni spojevi,
- fosfati, sulfati i hloridi.
Takva se analiza uglavnom provodi radi provjere funkcioniranja bubrega i radi kontrole količine aktivnih tvari što omogućava utvrđivanje razvoja šećerne bolesti, uroloških bolesti i nadgledanje tijeka trudnoće kod žena.
Stopa dnevne diureze
Pomoćnici laboratorija koji obavljaju opću analizu mokraće znaju sve normativne pokazatelje. Na kraju analize dežurni ljekar koji mu je propisao sastanak daje laboratorijski ispunjeni obrazac. Ovaj oblik pokazuje norme tvari u mokraći zdrave osobe i stvarne brojeve određenog pacijenta.
Zaključak o stanju tijela ovisi o procjeni sljedećih glavnih pokazatelja:
- ukupna zapremina urina u 24 sata. U zdrave žene otpušta se 1 - 1,6 L dnevno, kod muškarca - od 1 do 2 L, a u djece ne bi trebalo preći 1 L dnevno.,
- vrijednost glukoze pri prenošenju mokraće sa šećerom ne smije biti veća od 1,6 mmol / dnevno.,
- kreatinin je normalan za muškarce u rasponu od 7-18 mmol / dan, za žene - 5,3-16 mmol / dan.,
- protein: izlučivanje proteina je normalno - 0,08-0,24 g / dan, njegova koncentracija je od 0 do 0,014 g / dan.,
- urea je prisutna u normi od 250-570 mmol / dnevno.,
- oksalati - kod žena - 228-626 mmol / dan ili 20-54 mg / dan, a kod muškaraca - 228-683 mmol / dan ili 20-60 mg / dan.
- hemogabin bi trebao biti odsutan
- urobilinogen - ne prelazi 10 µmol,
- boja, gustina i prozirnost,
- pH urina ukazuje na promjenu pH vrijednosti u krvi.
Kako se pripremiti za analizu
Da biste značajno smanjili rizik od dobivanja pogrešnih pokazatelja, važno je pravilno pripremiti. Lekar kaže kako da provede pripremu tokom savjetovanja i dizajnira uputnicu za analizu. 2-3 dana prije isporuke materijala potrebno je ispuniti osnovne zahtjeve:
- održavati higijenu vanjskih genitalija tokom prikupljanja materijala,
- uoči studije iz prehrane uklonite hranu koja pospješuje bojenje mokraće: repe, svijetle bobice, mrkva,
- ograničite konzumaciju začinjene, masne, slane i vrlo slatke hrane,
- normalno pijenje treba održavati tokom cijelog dana,
- odbijaju koristiti hemikalije.
U slučaju da je uzimanje lijekova od vitalnog značaja, ne biste trebali otkazati njihov unos. Da biste potvrdili ispravnost pokazatelja analize, potrebno je obavijestiti laboratorijskog pomoćnika koji će provoditi laboratorijsko istraživanje, popis lijekova i njihovu dozu.
Pravila za sakupljanje urina radi istraživanja
Značajka ove vrste pregleda je prikupljanje cijelog urina u roku od 24 sata, tako da se na ovaj dan ne preporučuje planiranje putovanja ili drugih događaja.
Jednostavna pravila o tome kako pravilno prikupiti dnevni urin na analizu:
- Prije svega, morate pripremiti sterilni, osušeni spremnik za 2 ili 3 litre sa širokim vratom i uskim poklopcem ili kupiti u ljekarničkoj mreži specijaliziranu plastičnu posudu od 2,7 litara.
- Da se utvrdi vrijeme početka prikupljanja građe, tako da prođe tačno jedan dan. Ako prvi put uzimate urin u 7 ujutro, posljednju porciju treba uzimati u 7 ujutro narednog dana.
- Operite intimne organe bez upotrebe proizvoda u koje se dodaju mirisi. Možda upotreba slabe otopine kalijevog permanganata ili furatsilina.
- Početna količina urina u jutarnjim satima, nakon spavanja, ne sakuplja se, već je određeno vreme.
- Morali biste urinirati u suvoj i čistoj posudi male veličine i odmah izliti urin u glavni spremnik i čvrsto ga pokriti poklopcem.
- Čuvajte spremnik sa svom urinom na donjoj polici frižidera, uklanjajući smrzavanje i osigurajte da se poklopac zatvori što je moguće čvršće.
- Na dan analize, nakon posljednjeg sakupljanja urina, ujutro, cijeli sadržaj glavne posude treba pažljivo pomiješati i prenijeti 150-200 grama u posebnu posudu male veličine.
Prije nego što započnete studiju, trebali biste saznati od liječnika koliko urina treba uzeti za analizu. Ponekad ljekar preporuči da donesete čitav veliki spremnik kako bi utvrdili koliko se tekućine konkretno oslobađa u roku od dvadeset četiri sata.
Kontraindikacije
U životima muškaraca i žena postoje dani kada se takva analiza ne može uzeti.
Nije preporučljivo prikupiti urin u sljedećim slučajevima:
- nakon seksualnog odnosa, jer će doći do povećanog sadržaja proteina u istraživačkom materijalu,
- žene za vreme menstruacije,
- uoči pijenja alkohola i kafe kontraindicirano je. Hemijski sastav urina neće odgovarati hemijskim procesima u tijelu, koji će iskriviti rezultate analize,
- nakon povećanog fizičkog napora i pod stresom, jer će u testnoj tečnosti biti više proteina i to neće biti pravi fiziološki pokazatelj,
- Strogo je zabranjeno skladištenje urina na sobnoj temperaturi.
Prilikom prolaska analize, neki pacijenti donose u laboratoriju malu količinu sakupljenog urina, koja je stajala u sobi jedan dan. Uvjereni su da je takav urin svakodnevan. Ova je situacija znatiželjna i duboko pogrešna.
Ispunjavanje svih osnovnih zahtjeva za pripremu, prikupljanje i skladištenje urina, rezultat svakodnevne analize bit će što je moguće pouzdaniji i pomoći će ispravnoj dijagnozi bilo koje vrste bolesti.
Uzroci i znakovi glukozurije
Razlog za prikupljanje urina i provođenje njegove naknadne analize može biti više razloga. Dakle, jedan od najčešćih faktora je pogrešna prehrana, u kojoj preovlađuje hrana iz ugljikohidrata.
Određeni lekovi takođe mogu povećati glukozu u krvi. Na primjer, lijekovi koji sadrže kofein i glukokortikosteroide.
A uzroci dugotrajne glukozurije su dijabetes, neuspjesi u procesu reapsorpcije šećera putem bubrega i druge patologije ovih organa. U svakom slučaju, prisutnost šećera u urinu kod zdrave osobe ukazuje na prisustvo poremećaja u tijelu.
Razlog prolaska urina na analizu može biti niz specifičnih simptoma:
- pojačano mokrenje
- suha usta i žeđ
- nagle promjene apetita
- vrtoglavica i glavobolja
- slabost
- isušivanje, suvoća, svrbež i osip na koži, posebno na genitalnom području,
- hiperhidroza.
Svi ovi simptomi često prate dijabetes.
No za dijagnozu liječnik propisuje sveobuhvatnu studiju, uključujući analizu urina, i prikuplja anamnezu.
Zašto se šećer pojavljuje u urinu?
Glukoza ili šećer u zdravom tijelu mokraćom se ne izlučuju. Ovaj spoj sudjeluje u svim metaboličkim procesima u tijelu, pružajući mu energiju. U procesu života, ovaj spoj u sastavu primarne mokraće ulazi u bubrežne tubule, gdje se u potpunosti apsorbira i ne izlučuje. Rutinski testovi ne otkrivaju zaostalu tvar.
Ako se ugljikohidrat izlučuje u urinu, to je pokazatelj oštećene apsorpcije u bubrežnim tubulima ili viška glukoze u krvi.
Razina glukoze u perifernoj krvi trebala bi biti u rasponu od 3,5-6,5 mmol l, kada se dostigne nivo od 7-8 mmol l, poremećeno je funkcioniranje tijela. Povećanje koncentracije glukoze u krvi dovodi do činjenice da ćelije bubrega ne mogu da je apsorbuju i počinju da „prolaze“ glukozu, gubeći ugljene hidrate.
Postoji nekoliko oblika glukozurije - ovisno o uzroku koji je potaknuo njenu pojavu:
- Fiziološki - u nedostatku patologije unutrašnjih organa, uzrok šećera u mokraći može biti visokokalorična hrana ili povećanje opterećenja mokraćnog sustava tokom trudnoće. Emocionalna glukozurija javlja se u pozadini doživljenog stresa, emocionalne disonance ili prekomjernog rada.
- U zdrave osobe šećer u mokraći se može pojaviti pri naglom povećanju unosa glukoze s hranom, u trudnoći i tokom stresa. U svim tim slučajevima pojava glukoze u urinu primjećuje se jednom, a kad se analiza ponovi, više se ne bilježi.
- Kod šećerne bolesti - nesposobnost tijela da apsorbira glukozu iz hrane dovodi do njezinog pretjeranog lučenja. Razina šećera u krvi može ostati normalna ili povišena, ali ugljikohidrati se nalaze u urinu.
- Uz pankreatitis, akutna upala gušterače vodi do poremećenog lučenja enzima i do pogoršanja apsorpcije ugljikohidrata.
- Endokrini - pojačano lučenje hormona nadbubrežne žlijezde, štitnjače i gušterače također dovodi do poremećaja regulacije apsorpcije u bubrezima.
- Centralno - rad mokraćnih organa se kontroliše signalima iz mozga. Kršenje regulacije osmolacije supstanci može prouzrokovati ozljede, neoplazme, upalne bolesti nervnog sistema. Uz ove patologije, rijetko se provodi analiza urina za šećer jer im se dijagnosticiraju drugi simptomi.
- U slučaju trovanja - neki hemijski spojevi uzrokuju kvar bubrega, zbog čega ne mogu u potpunosti iskoristiti glukozu, a dio tvari ulazi u mokraći nepromijenjen.
- Patologija izlučnih organa - razvija se sekundarna glukozurija. Bolesti mokraćnih putova kod kojih se javljaju upalne promjene u tkivima bubrega, također dovode do smanjenja apsorpcijske sposobnosti tubula i „istjecanja“ različitih spojeva u urin. U analizama se mogu otkriti soli, bakterije, proteini i šećer.
Povećanje nivoa glukoze događa se u djetinjstvu. Pojedinačno povećanje razine šećera na 2,8 mmol / l ne smatra se patologijom, ali zahtijeva obavezno daljnje ispitivanje.
Glikozurija kod djece može se primijetiti sa:
- Dijabetes tipa 1 - nažalost, ova bolest pogađa djecu svih uzrasta. Potrebno je provjeriti nivo šećera u krvi i urinu, ako dijete ima neugodan dah, često se žali na umor, tjelesna težina mu se povećala ili naglo smanjila, fizička aktivnost je smanjena, pojačan je osjećaj žeđi, a mokrenje je učestalije.
- Jedenje velike količine ugljikohidrata - prije polaganja testova morate provjeriti djetetov meni i prestati jesti slatke, gazirane napitke, žitarice za doručak, grickalice, peciva i druge slične proizvode.
- Dugotrajna antibiotska terapija - pri uzimanju određenih vrsta lijekova nivo ugljikohidrata može se povećati. Na ovo treba upozoriti doktora prije ispitivanja.
- Preopterećenost - detetovo telo, naročito u periodima naglog rasta, nije uvek u stanju da se nosi sa svim stresima. Prema preporukama SZO, dijete bi trebalo imati najmanje 2 sata odmora dnevno, a broj pohađanja odjeljenja i nastave u isto vrijeme kao i škola ne smije biti veći od 2. Često, kada je prekomjerno radio, čak i zdravo dijete ima simptome oštećenog rada bubrega ili drugih organa.
Ujutro i dnevno prikupljanje urina: priprema
Da bi rezultati ispitivanja bili pouzdani, morate znati pravila za skupljanje urina za šećer. Stoga prije sakupljanja jutarnjeg urina prvo dezinficirajte posudu, koja će biti napunjena tekućinom.
Također, prije postupka, perineum temeljito operite sapunom. Kako bi se spriječilo da nepotrebne nečistoće uđu u mokraću, žene moraju za vrijeme mokrenja začepiti perineum pamučnim tamponom.
Dnevni urin prikupljen u skladu sa svim preporukama omogućiti će nakon ispitivanja dobiti tačne rezultate koji ukazuju na ukupnu količinu glukoze u urinu u protekla 24 sata. Ali prije prikupljanja urina, morate znati pravila ovog postupka:
- Potrebno je pripremiti 2 posude zapremine 3 i 0,5 litara.
- Posude su oprane i sterilizirane.
- Prikupljanje treba započeti u 6-9 ujutro i nastaviti do istog dana sljedećeg dana.
- Prvo pražnjenje mora se spustiti u toalet, a prikupljanje treba započeti drugim dijelom.
- Sva tečnost koja se oslobađa tokom dana prelije se u bocu od tri litre.
- U procesu prikupljanja trebate napraviti memorandum u kojem će se bilježiti sva zapažanja.
Kad dan prođe, sadržaj staklenke mora se temeljito izmiješati, a potom 200 g sipati u posebnu posudu. Nakon toga je potrebno da se kontejner odnese u laboratoriju 3-4 sata. Ako nije moguće odmah uručiti uzorak u medicinsku ustanovu, tada ga treba čuvati na hladnom mjestu ne više od 8 sati.
Dan prije analize potrebno je izbjeći pretjerani psihološki i fizički stres. To će rezultate istraživanja učiniti što pouzdanijim.
Osim toga, jedan dan prije analize, neke namirnice treba izuzeti iz prehrane. Tu se uklapaju repa, heljda, agrumi, mrkva i bilo koji slatkiš. Uostalom, sva ova hrana može učiniti rezultate lažno pozitivnim.
Također, 2-3 dana prije ispitivanja, morate se suzdržati od konzumiranja askorbinske kiseline, koja će urin obojati u bogatu žutu boju, što može dovesti u zabludu laboratorijske pomoćnike.
Kako sakupljati urin?
Da biste povećali tačnost i pouzdanost rezultata, potrebna je prethodna priprema. Uzorkovanje mokraće može se provesti u bolnici, prethodno se vrši priprema pacijenta, a tehniku oduzimanja kontrolira medicinsko osoblje. Kod kuće morate slijediti određeni algoritam prikupljanja:
- Tokom dana prije prikupljanja morate pridržavati dijetu - trebali biste izbjegavati jesti bilo koji proizvod koji može promijeniti boju urina.
- Jednog dana, ili bolje, tri dana prije analize, potpuno odustanite od slatkog kako bi se isključila alimentarna glukozurija.
- Vodite poznati način života, izbjegavajte prekomjerne napore, fizičke napore.
Postoje posebna pravila za sakupljanje urina za šećer, njihovo poštivanje je neophodno kako bi se održala pouzdanost rezultata pregleda.
Jutarnje prikupljanje urina
Da biste sakupili jutarnju dozu urina:
- Pripremite posudu - to može biti sterilna posuda iz ljekarne ili sterilizirana staklena posuda od 100 - 200 ml.
- Skupite urin odmah nakon buđenja.
- Temeljito isperite i osušite vanjske genitalije.
- Ne preporučuje se prikupljanje prvog dijela urina - zajedno s njim bakterije, soli i druge tvari nakupljene preko noći u mokraćnom sustavu mogu se uzeti u analizu s njim.
- Nakon preskakanja prve porcije, ostatak tečnosti (50-100 ml) sakupite u sterilnu posudu i pažljivo zatvorite poklopac - kako bakterije ne bi ušle u njih.
- Dostavite analize u laboratoriju što je pre moguće.
Svakodnevno prikupljanje urina
Dnevni urin za šećer - ovu analizu treba provesti slobodnog dana, nakon što kupite posebnu posudu od 3-5 litara u ljekarni ili pripremite sterilnu posudu zapremine najmanje 3 litre, po mogućnosti potamnjenu. Postoji poseban algoritam za analizu urina na šećer:
- U 6-7 ujutro morate potpuno isprazniti mjehur - taj se dio ne uzima u obzir u analizi, jer se volumen tekućine prikuplja preko noći prethodnog dana.
- Tokom dana, cjelokupna količina dodijeljenog urina sakuplja se u posudi - njegov poklopac treba dobro zatvoriti, a spremnik čuvati na hladnom mjestu.
- Sledećeg dana, ujutro, beleži se ukupni volumen odabrane tekućine - prilikom izračuna uzima se u obzir pokazatelj težine i visine pacijenta i količina pića.
- Nakon toga se posuda mućka, iz nje se izlije 200 ml urina na analizu, ostatak sakupljene tečnosti se izlije.
Ako ne znate kako prikupiti urin u različito doba dana, morate proučiti algoritam za uzimanje analize i podvrgnuti se obuci. Morate pripremiti 4 sterilne posude zapremine oko 500 ml.
Izlijeva se i prva, jutarnja porcija. Potom se mokraća sakuplja u 1 posudi, raspoređenoj u periodu od 8:00 do 14:00, u 2 - od 14:00 do 20:00, u 3 - od 20:00 do 14:00, a u 4 - od 14:00 do 8:00. ujutro. Ako pacijent ne urinira u određeno vrijeme, spremnik ostaje prazan. Zapremina svake porcije se bilježi i te se informacije prosljeđuju liječniku.
Kako je analiza i njeni rezultati
Za proučavanje urina na šećer uglavnom se koriste dvije vrste analiza:
- Jutarnja analiza najjednostavnija je vrsta ispitivanja koja se koristi za opći pregled ili za prevenciju.
- Svakodnevna analiza urina za šećer - ova metoda je duža i napornija, ali mnogo informativnija i tačnija. Ovaj postupak se koristi za potvrđivanje i pojašnjenje dijagnoze.
Postoje i eksplicitne metode određivanja - pomoću indikatorskih traka ili posebnih rešenja. Kada se indikator postavi u urinu koji sadrži šećer, on mijenja boju. Takva se istraživanja uglavnom provode kod kuće radi kontrole funkcije organa ili, ako je potrebno, brzo dobivanja rezultata.
Važno! Ako je šećer otkriven jednom u testu urina, ne morate odmah paničariti. Možda je to zbog povećanog sadržaja ugljikohidrata u hrani, stresa ili pogrešne analize. Obavezno ponovite istraživanje na prazan stomak i u skladu s gornjim pravilima.
Prilikom prikupljanja dnevnih analiza obratite pažnju na:
- Količina - uobičajena dnevna diureza ne smije prelaziti 1200-1500 ml (rijetko - 2 l). Povećanje količine izlučene tečnosti u skladu s režimom pijenja takođe je jedan od dijagnostičkih znakova bolesti.
- Miris - treba biti oštar, slab. Neugodan, gnjevno-slatkast miris može se javiti kada poraste razine glukoze. Oštar i neugodan miris odnosi se na bolesti genitourinarne sfere.
Šta učiniti kada se otkriva šećer
Kada dijagnosticira pojavu glukoze u mokraći, doktor će vas definitivno poslati na dodatni pregled, koji će pomoći u utvrđivanju stanja i funkcionisanja unutrašnjih organa i sistema. Ovisno o prisutnosti drugih simptoma, ovo može biti ultrazvuk zdjeličnih organa, fluoroskopija, određivanje krvi za hormone.
Sljedeća ispitivanja smatraju se obveznim: ponavljanje studije, krvni test - pomaže u praćenju porasta ukupnog porasta razine šećera, biokemijski test krvi.
Ako tijekom pregleda nisu otkriveni patološki uzroci glikozurije ili je dijagnosticiran predijabetes, možete sami kontrolirati sadržaj šećera i smanjiti rizik od razvoja patologije. Za to se koriste ekspresni testovi koji pokazuju ne nivo, već sadržaj ili odsutnost ugljikohidrata u krvi ili urinu.
- Pravilna prehrana - odricanje probavljivih ugljikohidrata trebalo bi biti navika. Izbornik morate ograničiti na jela koja sadrže šećer, masnu i prženu hranu, kao i brzu hranu. Jesti povrće i voće bez mjere se također ne preporučuje.
- Tjelesna aktivnost je mala, ali redovno vježbanje je obavezno. To može biti planinarenje, plivanje u bazenu ili samo 15-minutna vježba ujutro.
- Unos tekućine je dovoljan - za dijabetes i bolesti bubrega količina konzumirane tekućine je ograničena, ali za sve druge patologije preporučuje se piti barem 1 litar čiste vode dnevno. Čista negazirana voda trebala bi postati osnova prehrane za piće, treba je zamijeniti čaj, kafa, sokovi i druga pića sa sadržajem šećera.
- Narodne metode liječenja - čaj od borovnica, dekocija zobi ili jedenje cimeta pomažu poboljšanju stanja.
Prije upotrebe bilo koje tradicionalne metode liječenja ili promjene načina života, obavezno se posavjetujte sa svojim liječnikom, jer za neke bolesti može biti strogo zabranjeno svako opterećenje, dijeta ili decokcije bilja.
Stopa analize urina
Ako je prikupljanje šećera u urinu ispravno provedeno i pacijent nema patologije, odgovori istraživanja odgovarat će brojnim parametrima. Dakle, kod zdrave osobe dnevna količina urina ne smije biti manja od 1200, a ne veća od 1500 ml. Ako se oslobađa veća količina tekućine, onda to ukazuje na poliuriju koja nastaje kada postoji višak vode u tijelu, što je tipično za dijabetes insipidus i dijabetes.
U nedostatku značajnih odstupanja, urin ima slamnato žutu boju. Ako je njegova nijansa zasićenija, onda govori da je sadržaj urohroma prekomjeran. Primjećuje se višak ove tvari s nedostatkom tekućine ili njenim zadržavanjem u tkivima.
Urin bi trebao biti transparentan. Ako je oblačno, onda govori da sadrži urate i fosfate. To može ukazivati na prisutnost urolitijaze.
Takođe, urin postaje zamućen ukoliko u njemu ima gnoja. Ovaj simptom prati upala mokraćnog mjehura, ostalih genitourinarnih organa i bubrega.
Ako nema patologija, onda sadržaj glukoze u mokraći ne bi trebao biti veći od 0,02%. Uz povećanu koncentraciju šećera u biomaterijalu, možemo govoriti o razvoju zatajenja bubrega i dijabetesu.
Urin bi trebao biti praktički bez mirisa. Ako je oštar i specifičan, onda to ukazuje na niz bolesti:
- aceton ili amonijak - dijabetes melitus, zatajenje bubrega, genitourinarne infekcije,
- mašinski miris - fenilkenturija (kvar u metabolizmu fenilalanina),
- miris ribe - trimetilamininurija (kršenje stvaranja enzima u jetri).
Samo dijagnoza
Da biste kod kuće obavili test urina na šećer, trebali biste koristiti posebne test trake. Merenje glukoze događa se prilikom spuštanja trake u posudu sa urinom. Rezultat će biti spreman već nakon nekoliko minuta.
Traku ne treba spuštati u posudu sa tečnošću, može je zameniti i pod mlazom mokraće. A onda pogledajte koliko se boja indikatora promijenila.
Sadržaj informacija o glukotestu prilično je visok, ali mnogo toga ovisi o svježini biomaterijala i trajanju njegovog sakupljanja. Zbog toga, uz nezavisnu analizu, nije preporučljivo koristiti svakodnevno mokraću. U ovom slučaju, tekućina prikupljena u zadnjih 30 minuta bila bi idealna opcija.
Vrijedi napomenuti da je uz pomoć test traka nemoguće utvrditi trenutno stanje. Ova metoda omogućava vam da saznate šta se dogodilo u tijelu prije nekoliko sati. Stoga prilagođavanje doze bilo kojeg lijeka na temelju rezultata takvog ispitivanja nije nepraktično.
Da biste znali rezultate, nakon što se urin nanese na traku, trebate sačekati 30-40 sekundi. Dekodiranje studije provodi se usporedbom indikatorske trake s tablicom na pakovanju.
Ako se tokom analize boja indikatora nije promijenila, tada nema šećera u urinu. Međutim, ako u urinu nema glukoze, to još uvijek ne ukazuje na odsustvo dijabetesa i drugih poremećaja u metabolizmu ugljikohidrata.
Uostalom, s dobrom kompenzacijom bolesti, šećer nema vremena da prodre u urin.
Šta učiniti ako je u mokraći otkriven šećer?
Kada se utvrdi glukozurija, potrebno je otkriti uzrok njenog pojavljivanja. Ako je faktor njegove pojave bio dijabetes, tada je prvi korak normalizacija razine glikemije.
Važno je da pacijent tokom liječenja konzumira potrebnu količinu tekućine. Uostalom, s glukozurijom tijelo pokreće zaštitni mehanizam koji smanjuje gubitak vode glukozom putem urina. Zbog toga, kad pijete ograničenu količinu tečnosti, doći će do dehidracije.
U pravilu se glukozurija javlja na pozadini akutnog toka dijabetesa, što zahtijeva intenzivno antihiperglikemijsko liječenje. Možda će pacijentu trebati neko vrijeme insulinsku terapiju ili povećanje doze lijekova za snižavanje šećera.
U slučaju trudnoće ili otkrića fizioloških faktora za pojavu glukozurije, preporučuje se pregledati svoju prehranu. Glavno pravilo svakodnevne ishrane je jesti obroke u malim porcijama 5-6 puta dnevno. U ovom slučaju trebali biste jesti zdravu hranu (povrće, voće, niske masnoće, meso, ribu, žitarice) koja ne sadrži štetne tvari.
U videu u ovom članku, Elena Malysheva će vam reći kako se pripremiti za test.