Značajke masaže za dijabetičare
- Dugotrajno stabilizuje nivo šećera
- Obnavlja proizvodnju inzulina pankreasa
NAŠI ČITATELJI PREPORUČUJU!
Za liječenje zglobova naši čitaoci su uspješno koristili DiabeNot. Uvidjevši popularnost ovog proizvoda, odlučili smo ga ponuditi vašoj pažnji.
Masaža za dijabetes ima specifičan cilj - normalizaciju općeg blagostanja pacijenta, obnavljanje poremećene cirkulacije krvi u nogama, uklanjanje efekata dijabetičkog oštećenja živčanih vlakana.
Kada se takva manipulacija kombinira s određenim vježbama disanja, osigurava se proces aktiviranja unosa šećera u mišićnom tkivu, kao rezultat kojeg se koncentracija glukoze u krvi smanjuje.
Uz patologiju, složeno liječenje nije od male važnosti. A masiranje je njegov sastavni dio. Međutim, ovaj postupak ima svoje kontraindikacije, i dozvoljen je samo s kompenzacijskim oblikom dijabetesa koji ima umjeren tijek bolesti.
Potrebno je razmotriti što je akupresura za dijabetes i kako to raditi pravilno? Da li je moguće masirati noge akutnim komplikacijama i koje su kontraindikacije za ovaj postupak?
Korist i šteta
Glavni razlog koji vodi razvoju dijabetesa tipa 1 i 2 je kršenje metaboličkih procesa u tijelu, zauzvrat, pretilost bilo koje faze može biti uzrok metaboličkih poremećaja.
Zato su tjelesna aktivnost i razne fizičke aktivnosti koje doprinose poboljšanju metabolizma izuzetno važne za dijabetičare.
Uz dijabetes zahvaćeni su nervni završeci žila donjih ekstremiteta. Osim toga, u posljednjim fazama oblik jednog ili oba stopala može biti poremećen, a što je viši inzulin u pacijentovom tijelu, to će biti značajnije promjene.
Na pozadini takvog stanja pacijenta prate jaki bolovi, poremećena je koordinacija pokreta, bolno je hodati, zbog čega pacijent ubrzo prestaje kretati. Zbog toga je kod dijabetesa tipa 2 potrebno da izvršite masažu, čija je korist sljedeća:
- Masaža stopala pomaže da se opusti stresni mišići. To su opušteni mišići koji se ponašaju mnogo produktivnije tokom fizičkog napora, koji su propisani za dijabetes.
- Masaža pomaže poboljšanju cirkulacije krvi, a posebno se ta izjava odnosi na udove.
- Tokom postupka aktiviraju se metabolički procesi što pomaže u regulaciji šećera u krvi.
- Obnavljaju se nervna vlakna. A ovo je vrlo važno, jer visoka glukoza dovodi do uništavanja nervnih završetaka.
- Obnavljaju se meka tkiva, pretilost se liječi (u ovom utjelovljenju učinak je najvjerovatnije neizravan, zbog ubrzavanja metaboličkih procesa u tijelu).
- Prevencija patologija mišićno-koštanog sistema.
Kao što pokazuju gornje informacije, postupak je zaista koristan i nosi puno pozitivnih aspekata. No masažu treba dopustiti isključivo liječnik, budući da postoje posebne kontraindikacije, bez znanja za koje, pacijent može sebi nanijeti značajnu štetu.
Kontraindikacije za postupak su sljedeće situacije:
- Ne preporučuje se pribjegavanje masiranju u akutnoj fazi zubnih patologija koje prate osnovnu bolest.
- Akutne dijabetičke komplikacije.
- Općenito slabost, slabost, jak umor, fizičko preopterećenje kod dijabetesa tipa 1 i 2.
- Teški oblici dijabetesa.
Patološka promjena donjih ekstremiteta takođe je kontraindikacija.
Ako je jedan ud zahvaćen trofičnim čirom ili gangrenom, tada masiranje donijet će mnoge komplikacije.
Glavne vrste i tehnike masaže
Masaža za terapiju dijabetesa podijeljena je u određene vrste koje se odabiru individualno za pacijenta. Ovaj izbor ovisi o karakteristikama kliničke slike, pacijentovom stanju. Tehnika masaže za dijabetes može se kombinovati i primenjivati istovremeno s drugim metodama.
Preporučuje se generalna masaža gotovo svih dijelova tijela dva puta tjedno, trajanje takvog postupka je oko pola sata. Najefikasnije je ako pacijent ima višak tjelesne težine.
Lokalna masaža problematičnih područja tijela. U pravilu su to donji udovi i lumbalni. Obično se izvodi jednom dnevno u trajanju od 10 minuta, a glavna svrha ovog postupka je poboljšanje cirkulacije krvi.
Masaža može biti sledećih vrsta:
- Točka masaža (akupresura) - kada se stimulira određena tačka na pacijentovom telu. Tečaj traje dva tjedna, dozvoljena masaža radi se svaki dan i pomaže u regulaciji sadržaja glukoze u urinu.
- Samo-masaža s dijabetesom uključuje neovisnu provedbu najprimitivnijih pokreta, na primjer, milovanje, grebanje i tako dalje.
Liječnici vjeruju da masaža dobro pomaže kod dijabetesa, jer normalizira sadržaj šećera u tijelu, pomaže u sprečavanju ozbiljnih komplikacija s udovima i sprečava i druge unutrašnje bolesti.
Masaža stopala za dijabetes, kao i masiranje drugih dijelova tijela, nemaju posebna ograničenja. Osnovno pravilo je da se postupak izvodi što pažljivije. Razlikuju se sledeće tehnike koje omogućavaju manipulacije:
- Strokingom započinje i završava bilo koja sesija masaže. Omogućuju vam da pripremite tijelo za intenzivnije manipulacije, pozitivno utječu na funkcionalnost lojnih žlijezda.
- Trljanje pomaže u revitalizaciji krvnih žila.
- Grickanje ima tonik i učvršćujuće dejstvo, nakon takvog prijema pacijent oseća da su mu mišići "uzdrmani".
- Vibracije. Mogu se izvesti na različite načine: kroz šaku, prst, dlan ili prste. Ako se masira na ovaj način, tada koža i gornji potkožni sloj vibriraju, što dovodi do tonusa mišića i krvnih žila.
- Bobbing je tehnika udaraljki, ima sličan učinak kao prethodni stavak.
- Sjeckanje se može obaviti ako osoba ima određene vještine. Tokom postupka izvode se udarci rubom ruke, a pritom se mora osebujno saviti.
Promatrajući tehniku terapeuta masaže, možemo izvući određene zaključke o njegovom iskustvu.
Treba napomenuti da masaža ne smije voditi bolnim senzacijama.
Masiranje, kako to učiniti ispravno?
Kao što je već spomenuto, drugi i prvi tip dijabetesa uključuju masažne postupke. Izvedena masaža je dobra preventivna mjera za sprečavanje dijabetičkog stopala i drugih komplikacija.
Masaža se može raditi i kod kuće. Trenutno postoje mnogi videozapisi u kojima se detaljno prikazuje kako se izvodi ova ili ona vrsta masaže, kako se pravilno izvodi i druge točke.
Prije masiranja donjih ekstremiteta, potrebno ih je zagrijati. Obična kupka s toplom vodom pomoći će vam. Treba napomenuti da voda treba biti ugodno topla, a ne vruća uopće. Kako bi se spriječilo oštećenje kože, svako stopalo i stopalo treba posipati prahom.
Karakteristike i tehnika masiranja nogu:
- Postupak započinje od potkoljenice gladeći, nakon što se ruke postepeno pomaknu u koljenu.
- Poplitealna fosa se ne masira.
- Prsti se trljaju tokom postupka, a to se radi polako i tačno.
- Najbolje tehnike u ovom slučaju su vibracija, gnječenje, trljanje.
- Obavezna masaža pete. Može se iskopati, utrljati prstima.
Kod dijabetes melitusa potrebna je masaža gušterače (kontraindikacije su pankreatitis). Osnovno pravilo je da opterećenje treba biti umjereno.
Vježba se izvodi na sljedeći način: lezite na leđa, duboko udahnite i izdahnite. Tada se ponavlja posljednja akcija, ali morate zadržati dah, naduvati stomak 3 sekunde, nakon čega dolazi do opuštanja. Ponovite. Na sljedećem izdisaju prstima pritisnite tvrdu površinu organa, ponovite nekoliko puta. Vrijeme postupka nije više od 2 minute.
Masaža za dijabetes nije samo ugodna, nego i terapijska manipulacija, opuštanje mišića, poboljšanje cirkulacije krvi i regulacija apsorpcije glukoze u organizmu. Videozapis u ovom članku demonstrirat će osnove masaže dijabetesa.
- Dugotrajno stabilizuje nivo šećera
- Obnavlja proizvodnju inzulina pankreasa
Značajke masaže dijabetesa
Masaža za dijabetes treba raditi u specijaliziranim ustanovama, jer postupak zahtijeva određene vještine, znanje tehnologije. Prije imenovanja postupka obavezan je temeljit pregled donjih ekstremiteta.
Prvo morate napraviti termalne kupke za opuštanje mišića. Važno je kontrolirati silu pritiska tokom masaže kako ne biste dobili negativan rezultat.
Prednosti masaže za dijabetes:
- ubrzanje metaboličkih procesa (lipida, proteina itd.),
- obnavljanje cirkulacije krvi,
- regeneracija nervnih vlakana,
- opuštanje celog tela
- aktiviranje bodova koji su odgovorni za rad određenog tijela,
- anestezija
- toniranje tijela
- poboljšana apsorpcija inzulina.
Kod dijabetes melitusa uvijek postoje popratna odstupanja u kojima je masaža posebno potrebna:
- gojaznost i sjedeći način života,
- angiopatije i artropatije,
- skolioza i polineuropatija,
- periferna neuropatija.
Vrste masaže za dijabetes
Masaža za dijabetes, uključujući tip 2, može se raditi na nekoliko načina:
- Opšte metoda je namijenjena uklanjanju natečenosti, povećanju tonusa, normalizaciji krvnog tlaka i čišćenju kože mrtvih stanica. Izvodi se 2-3 puta sedmično. Koristi se za gojaznost.
- Lokalni prikaz koje se izvode na određenim zonama. Na primjer, na nogama, leđima, vratu. Otklanja bol, poboljšava protok krvi, zaglađuje mišićni sistem, pospješuje oslobađanje hormona.
- Tip pulsa odnosi se na samo-masažu, kao što možete i sami. Izvodi se na intuitivnom nivou grebanjem i milovanjem. Dešava se da je tijelu potrebno grebanje. To znači da je u tijelu narušen metabolizam proteina i drugih tvari. Da bi ispravio situaciju, osoba mora raditi samo-masažu.
- Akupresura odnosi se na refleksnu orijentalnu terapiju. To treba izvesti samo specijalista, budući da je potrebno razumjeti na koje biološke točke treba utjecati kod dijabetes melitusa.
Masaža za dijabetes najbolje je povjeriti terapeutu masaže s medicinskim obrazovanjem, jer za pravilno postupanje morate u početku postaviti točnu dijagnozu i pregledati tijelo na bilo kakva ograničenja.
Osnovne tehnike masiranja (tehnika)
- Udarni pokreti nanosi se apsolutno na sve vrste masaže. Klizne ruke treba pratiti pritiskom različite jačine. U tom se slučaju koža ne bi trebala kretati u nabora. Potezanje se uvijek koristi na početku i na kraju postupka. Ova tehnika ubrzava cirkulaciju krvi, opušta mišiće i pojačava ton.
- Trljanje manipulacije se izvode pritiskom i istovremeno pomicanjem ruku masera u različitim smjerovima. Utrljavanje smiruje, ubrzava metabolizam i oslobađa se raznih naslaga u tkivima.
- Gnječenje pokreti se izvode hvatanjem i podizanjem mišića, naknadnim stiskanjem i oslobađanjem. Hlađenje brzo tone, obnavlja aktivnost mišićnog sistema i eliminira upalne procese.
- Vibracija omogućava ublažavanje mišićnog naprezanja, poboljšava pokretljivost ligamenata i zglobova, ubrzava protok krvi. Fluktuacija tkiva postiže se udaranjem kože prstima, dlanovima ili šakama.
- Bobbing pokrete je potrebno izvoditi rubom dlana. Udarci bi trebali biti česti.
- Chipping doktorica pravi pokrete udarajući o rub dlanova koji se periodično savijaju i ponovo odvijaju u predjelu ruke.
Tehnika masaže stopala
Budući da kod dijabetes melitusa najčešće pate donji ekstremiteti, važno je raditi masažu stopala. Prije nego što započnete postupak, obavezno napravite opuštajuću kupku s toplom vodom ili decokcijom ljekovitog bilja.
Prije postupka važno je očistiti kožu ruku od masažnog terapeuta, jer na koži dijabetičara mogu doći do mikroskopskih pukotina kroz koje prodire infekcija. Kao rezultat toga, može se razviti trofični čir i gangrena.
Ako nemate priliku posjetiti sobu za masažu, možete koristiti posebne uređaje za masažu, o kojima je govora u videu:
Masiranje započinje potkoljenicama, nakon čega morate ići na koljena i teladi. Tada se ponovo morate vratiti u zglob koljena i popeti se na bedro.
U sobi za masažu doktor prethodno obrađuje ruke prahom od talka, što im omogućava da slobodno klize, bez nanošenja bolova dijabetičarima.
Imajte na umu da nije potrebno masirati mjesto ispod koljena. Svi pokreti bi trebali da se bore u početku, a guranje postom.
Kada se specijalista premjesti na područje stopala, potrebno je lijevom rukom držati stopalo, a desnom rukom raditi masažne pokrete, počevši od trljanja svake falange prstiju. Pokreti moraju biti ravni, a zatim spiralni.
Obavezno izmasirajte interdigitalne prostore. Područje plantarne obrađuje se zglobovima. Peta se trlja palcem i istegne dva. Zadnja masaža je Ahilova tetiva. I tek nakon toga moguće je ponovno preći na teleta udova.
Posebna se pažnja posvećuje velikim zglobovima i tetivama. Osnovne tehnike se izvode bez jakog intenziteta. Zapamtite, tokom masaže osoba ne bi trebala osjećati bol!
Kontraindikacije
Strogo je zabranjeno raditi masažu u sljedećim slučajevima:
- groznica
- traume na koži, ulcerozne manifestacije,
- bilo koje bolesti u akutnom obliku,
- hipoglikemija i hiperglikemija,
- gangrena
- teški dijabetes
- prekomjerno slabljenje tijela, prekomjerni rad.
Masaža treba raditi samo nakon konsultacije s ljekarom i temeljnih pregleda. U suprotnom mogu se pojaviti neželjeni efekti i komplikacije. Jedna od njih je dijabetičko stopalo, koja uključuje čitavu grupu patoloških abnormalnosti - promjena zgloba, poremećaji u žilama, čir i dr.
Kako se masira za dijabetes
Dugi niz godina neuspješno se bore sa DIJABETOM?
Voditeljica Instituta: „Bićete zapanjeni koliko je lako izliječiti dijabetes uzimajući ga svakodnevno.
Masaža s ovom bolešću omogućava vam da normalizirate oslabljen metabolizam, poboljšate stanje pacijenta, vratite cirkulaciju krvi u udovima. Međutim, kao i svaki drugi postupak, mora se provesti vrlo pažljivo i u skladu sa svim pravilima.
Masaže za dijabetes
Masaža za dijabetes mora nužno uključivati takve tehnike.
- Stroking. Moram reći da je to jedna od glavnih metoda wellness masaže. Kako pravilno udarati, možete pogledati u videu. Veoma je važno da ruka terapeuta masaže klizi po koži, a ne samo da je pritisne.
- Trljanje.U ovom se slučaju mrlje na koži kreću u različitim smjerovima. Tako možete djelovati na žarišta upale u tijelu.
- Gnječenje. Ima tonik efekat na organizam. Vrlo je važno dobro gnječiti mišiće ekstremiteta, jer to može pomoći obnovi poremećene cirkulacije.
- Vibracija Ovo je šokantna tehnika, a sila vibracije širi se cijelim tijelom.
- Bobbing Istovremeno, maser izvodi pokrete rubom dlana, prsta ili šake.
- Sjeckanje. Kod dijabetesa, bez obzira na njegovu vrstu, svaki bi pacijent prije svega trebao biti zadovoljan provedenim postupkom. Ne bi trebalo biti nelagode ili boli.
Indikacije za masažu su pretilost, angiopatija, periferna polineuropatija, kao i artropatija uzrokovana dijabetičkim promjenama u zglobovima.
Masaža stopala i stopala
Kod dijabetesa je masaža stopala izuzetno važna. Uostalom, na prvo djeluju živci i žile donjih ekstremiteta. Da bi se spriječio razvoj teških posljedica različitih vrsta dijabetesa, potrebno je masirati noge i stopala.
Prije masaže napravite kupku. Neophodna je ne samo za higijenu kože, već i za opuštanje mišića, blagotvorno djelovanje na zglobove i ligamente. Zapamtite da voda treba biti samo topla i ni u kojem slučaju vruća. Cijelu sesiju treba izvoditi umjerenim ili sporim tempom.
Kako bi se spriječilo ozljede kože tijekom masaže, te osiguralo pravilno klizanje, potrebno je posipati stopala i stopala puderom.
Masažni pokreti počinju od potkoljenice pokretnim pokretima. Tada se postepeno prelaze na koljeno. Ne treba masirati poplitealnu fosu. Pri masiranju stopala trebate trljati prste, ali to trebate raditi polako. Pokreti bi trebali biti srednjeg intenziteta. Najmanje intenzivno, morate izvoditi takve tehnike poput vibracije, gnječenja, kao i mljevenja. Za vrijeme masaže obratite pažnju na tetive i intermuskularne prostore. Upravo tamo se pogoršava krvotok. Ako vas zanima kakvi bi pokreti trebali biti tijekom masaže, pogledajte video trening.
Takođe je potrebno izvesti masažu pete. Prstima se steže ili utrlja. I na kraju, potrebna je masaža Ahilove tetive. Na ovom mjestu je i nedovoljna cirkulacija krvi kod dijabetesa.
Masaža pankreasa
Za dijabetes je potrebna i masaža pankreasa. Ima svoje karakteristike, jer su žlezda potpuno pokrivena organima trbušne šupljine. Masaža gušterače ne sme se obavljati tokom akutnog pankreatitisa.
Svi masažni pokreti gušterače moraju se izvoditi vrlo pažljivo, neprestano prateći njihove osjećaje. Opterećenje treba biti vrlo nežno. Ako se pojave prvi znakovi umora, masaža gušterače prestaje. Prijem postupka je sljedeći.
- Udahnite najdublje, izdahnite, obuzdajte pokret. Uvucite stomak, na račun „tri“ da ga opustite. Položaj treba biti na leđima.
- Duboko udahnite, izdahnite zrak, a zatim suzdržite pokrete disanja. "Napuhajte" stomak, brojite do tri, a zatim ga opustite. Položaj pacijenta je i na leđima.
- Udahnite dok se ne osjeti napetost dijafragme. Naduvajte stomak, opustite ga, povucite se u mišiće, zatim izdahnite zrak i opustite se.
- Uzmite frotirnu čarapu i tamo stavite tenisku lopticu. Potrebno je levu ruku postaviti na levi hipohondrijum, čvrsto pritisnut uz telo. S izdahom - povucite u trbuh, istovremeno praveći kružne pokrete s lijeve strane, prema rebrima. Tijekom prestanka disanja potrebno je povećati pritisak, a za vrijeme izdisaja - slabiti.
Ovakvi pokreti mogu spriječiti upalu gušterače, pa je stoga veoma koristan za dijabetes. Masaža se svakako mora kombinirati s pažljivim nadzorom razine šećera u krvi.
Masaža kod dekompenziranog dijabetesa
Kod dekompenziranog dijabetesa moguće su neke kontraindikacije za masažu. Doista, intenzivna masažna opterećenja mogu pridonijeti pojavi hiper- ili hipoglikemije. Stoga se svi postupci masaže moraju dogovoriti s liječnikom, kao i kombinirati ih s fizikalnom terapijom.
Pravilno odabrana taktika masaže pomaže u smanjenju šećera. U kombinaciji sa vježbanjem terapije, moguće je značajno smanjiti tjelesnu masnoću, kao i normalizirati metabolizam lipida. Vrlo je korisno napraviti laganu masažu srednjih i velikih mišića. Vodite računa da tokom postupka nema neugodnih ili bolnih senzacija.
Racionalna i nježna masaža u slučaju dekompenziranog šećerne bolesti dekompenziranog tipa, čak i teškog stupnja doprinose smanjenju sadržaja šećera. To je povezano s činjenicom da se tijekom postupaka masaže i liječenja postepeno troši glikogen i glukoza u krvi.
Šta učiniti ako noge boluju od dijabetesa?
Liječenje stopala protiv dijabetesa treba započeti što je prije moguće. Stabilno visoka koncentracija šećera u krvi uzrokuje kršenje svih vrsta metabolizma - ugljikohidrata, masti, minerala, proteina i vodene soli. Hormonsko-metaboličke promjene negativno utječu na rad cijelog organizma i dovode do razvoja ozbiljnih dijabetičkih komplikacija. Prije svega, kardiovaskularni sistem pati. Kako se bolest razvija, pogoršava se prehrana tkiva, posebno perifernih. Zbog intenzivnog opterećenja donjih ekstremiteta, patološki procesi u njima razvijaju se posebno brzo.
Dijabetička angiopatija donjih ekstremiteta
Jedan od razloga zašto noge boluju kod pacijenata s dijabetesom je dijabetička angiopatija. Razvija se kao rezultat oštećenja malih (mikroangiopatija) i velikih (makroangiopatija) krvnih žila. Komplikacija nastaje na pozadini nepravilno odabranog liječenja ili njenog odsustva. Visoki nivo glukoze u krvi, kao i oštri i opetovani kapi tokom dana, imaju pogubni učinak na kapilare i velike arterije.
Kao rezultat toga, glukoza počinje intenzivno prodirati u debljinu stijenki žila nogu. Krši njihovu strukturu i smanjuje propusnost. Patološki proces prati nakupljanje u zidovima krvnih žila proizvoda metabolizma glukoze (fruktoze i sorbitola), koji imaju sposobnost nakupljanja tečnosti. Vaskularni zidovi napunjeni vlagom nabubre, nabubre se i debljaju. Klirens im se sužava.
Visoka glukoza aktivira proces tromboze. Trombi formirani na zidovima krvnih žila dodatno sužavaju lumen i narušavaju cirkulaciju krvi.
Endotel uništen glukozom (sloj ćelija koji oblaže unutrašnju površinu krvnih žila) gubi sposobnost stvaranja tvari koja regulira širinu krvnih žila. Njihova suženja su toliko jaka da prokrvljenost kapilara može u potpunosti zaustaviti. Krvne žile češće se uništavaju u donjim ekstremitetima, pa ljudi imaju bol u nogama kod dijabetesa.
Aterosklerotski proces, koji se događa s poremećajima metabolizma lipida, doprinosi vazokonstrikciji. Depoziti kolesterola formirani na njihovim zidovima povećavaju se zbog proliferacije vezivnog tkiva. Zbog kritičnog pogoršanja cirkulacije krvi, tkiva pate od hipoksije (akutni nedostatak kisika).
Dijabetičku angiopatiju karakteriše pojava ukočenosti, hladnoće i „trzaja guske“ u nogama. Uz snažno sužavanje lumena žila u donjim ekstremitetima, pojavljuju se grčevi i bolovi.
Bol u nozi kod dijabetesa je toliko jaka da osobu natuče. Sindrom boli obično se javlja tokom pokreta, kada tkivima trebaju dodatne porcije kisika.
Dijabetička neuropatija
Dijabetičke noge boli kada se razvije dijabetička neuropatija. Za komplikaciju je karakteristično oštećenje nervnog sistema. Nervni sistem sastoji se od snopova živčanih vlakana koji su spojeni omotačem vezivnog tkiva (perineurium). U perineuriji se nalaze krvne žile koje hrane živčana vlakna.
Kod dijabetesa postoje oštre fluktuacije koncentracije šećera u krvi:
- S povišenom razinom glukoze stvara se veliki broj slobodnih radikala koji uzrokuju oksidacijske reakcije.
- Uz nedostatak šećera, živčana vlakna imaju nedostatak kisika.
Visoki nivoi glukoze u krvotoku dovode do nakupljanja fruktoze i sorbitola u nervnim vlaknima, izazivajući edeme. Kao rezultat toga, živčani snopi djelomično gube funkcije. Uporedo sa dijabetičkim promjenama, uništavaju se i mijelinske ovojnice koje izoliraju nervna vlakna. Zbog toga se nervni impulsi raspršuju i ne postižu konačni cilj. Vremenom, vlakna atrofiraju i prestaju prenositi živčane signale. Ako je dijabetes praćen visokim krvnim pritiskom, živčane ćelije mogu umrijeti kao rezultat spazma malih kapilara.
Bol u nozi kod dijabetesa javlja se kao odgovor na bilo kakvu manju iritaciju kože. Ponekad se pacijent može probuditi noću od bola prouzrokovanog dodirom pokrivača. Oštećenja živčanih vlakana se obično javljaju simetrično na oba donja ekstremiteta. Neprijatne senzacije pojavljuju se na koži u obliku peckanja, peckanja, „trzaja guske“.
Ponekad oštar bol od bodeža prodire kroz noge. Kod njih osjetljivost opada. Ovo stanje se naziva sindrom čarapa. Čovjek osjeća predmete koje dodiruje noga, nerazgovijetno, kao da je u čarapama. Donji udovi su mu stalno ohlađeni. Zbog smanjenja osjetljivosti nogu u pacijenta, poremećena je koordinacija pokreta. Donji udovi ga ne slušaju. Ograničenje pokreta i loša cirkulacija uzrokuju atrofiju mišića. Oni gube snagu i opadaju u veličini.
Smanjenje osetljivosti ne dozvoljava osobi da oseti bol u nogama tokom povrede, da oseti oštar ili vruć predmet. On možda neće dugo primetiti čireve na nogama. Ovo stanje je opasno po zdravlje pacijenta.
Dijabetička artropatija
Dijabetička artropatija razvija se na pozadini neuropatije. Zbog smanjene osetljivosti nogu, osoba često bude povrijeđena. Ali modrice, uganući, mikro suze ligamenata i mišićnih vlakana ostaju ih nezapaženo.
Zbog nedostatka tretmana u povređenim tkivima nastaju žarišta upale. Uglavnom su zahvaćeni mali zglobovi stopala. Patološki procesi uzrokuju porast protoka krvi u koštanom tkivu. Njegova posljedica je ispiranje minerala iz kostiju. Patologija također napreduje zbog pogoršanja prehrane hrskavičnog tkiva zglobova, što se događa u pozadini smanjenja lumena krvnih žila.
Takve bolesti nogu kod šećerne bolesti tipa 2 razvijaju se rjeđe nego kod bolesti 1 tipa. Značajke bolesti:
- Dijabetička artropatija često pogađa žene.
- Bolest napreduje ako nema kontrole šećera u krvi. Što je vrijednost glukoze veća, to će se pojaviti i ranije patološke promjene.
- Kao rezultat razvoja bolesti, patološki proces može se proširiti na koštano tkivo (osteoartropatija).
- Kršenje metabolizma proteina dovodi do pojave hiperstoza. Hiperstozama se naziva patološko povećanje koštane supstance u koštanom tkivu.
U početnoj fazi bolesti pojavljuje se oticanje ekstremiteta u zglobovima. Koža na ovom mjestu postaje crvena i postaje vruća. Može se primijetiti blaga bol ako patološki proces nije uzrokovao ozbiljna oštećenja živčanih vlakana. Kod dijabetičke artropatije deformitet stopala je jasno vidljiv. Pacijent pati od čestih dislokacija i lomova kostiju nogu. Dijabetičke promjene se obično pojavljuju na obje noge s malom vremenskom razlikom.
Upalni procesi često se usložnjavaju dodavanjem sekundarne infekcije koja izaziva flegmone i apscese.
Za liječenje zglobova naši čitaoci su uspješno koristili DiabeNot. Uvidjevši popularnost ovog proizvoda, odlučili smo ga ponuditi vašoj pažnji.
Bolesti kože nogu sa dijabetesom
Metabolizam postaje uzrok razvoja dermatoloških bolesti. Pacijenti često imaju smeđe mrlje na nogama s dijabetesom. Oni su znak dijabetičke dermopatije. Okrugle ili ovalne lezije prekrivene su malim ljuskastim ljuskama i ne izazivaju u osobi neugodne senzacije. Kod dermopatije liječenje nije propisano.
Zbog kršenja metabolizma ugljikohidrata, na koži nogu mogu se pojaviti tačkaste mrlje, čija boja varira od žute do crvene ili cijanotične. Ova bolest se naziva lipoidna nekrobioza. Koža postaje vrlo tanka i lako ranjiva. Kako bolest napreduje, na njoj se mogu pojaviti bolni čirevi. S vremenom nestaju sami. Na njihovom mjestu ostaje smeđe mrlja. Lipoidna nekrobioza nalazi se prvenstveno kod pacijenata sa dijabetesom tipa 1.
Pahuljasta koža na nogama znak je dijabetičke ateroskleroze. Prekrivene su bolnim i teško zacjeljujućim ranama. Dijabetička ateroskleroza može uzrokovati bol u mišićima nogu.
Dijabetičke vezikule su potkožni čvorovi. One podsećaju na običnu opekotinu. Bolest prelazi sama od sebe bez liječenja nakon nekoliko tjedana.
Kod šećerne bolesti mogu se pojaviti žute formacije (plakovi) na koži nogu. Oni su znak ksantomatoze. Ksantomi mogu doseći promjer od 2-3 cm. Pojavljuju se kao rezultat poremećaja metabolizma lipida i stvaraju se naslage lipida.
Zatamnjenje kože u zglobovima nogu može ukazivati na crnu akantozu. Razvija se kod bolesnika sa šećernom bolešću tipa 2 na pozadini povećanja inzulinske rezistencije. Na zahvaćenim mjestima koža se zadebljava, svrbi i izaziva neugodan miris.
Liječenje komplikacija dijabetesa
Ako postoje znakovi komplikacije dijabetesa, morate posjetiti liječnika. Dijagnosticira bolest, određuje fazu njenog razvoja i govori šta treba učiniti u ovom slučaju. Ako je potrebno, bit će propisano liječenje.
Terapija je usmjerena na snižavanje šećera u krvi i sprečavanje njegovih naglih skokova. Pacijentima se propisuju derivati meglitinida (Nateglinid, Repaglinid) ili sulfoniluree (Gliklazid, Tečnost, Glimepirid).
Liječenje stopala za dijabetes melitus tipa 2 provodi se uz pomoć lijekova koji povećavaju osjetljivost tkiva na inzulin. Oni uključuju tiazolidindione (Rosiglitazon, Ciglitazon, Troglitazon, Englitazone). Kako bi se smanjila apsorpcija ugljikohidrata u crijevima, koriste se inhibitori alfa-glukozidaze (Acarbose, Miglitol).
Da bi smanjili bol, propisani su nesteroidni protuupalni lijekovi (Nimesulid, Indamethacin). Koriste se i lokalni anestetici (Versatis s lidokainom, Ketoprofen gelom). Za jaku bol koriste se triciklički antidepresivi (amitriptilin). Da biste uklonili bolne konvulzije, propisani su antikonvulzivi (Gabalentin, Pregabalin).
Neurotropni lijekovi (Milgamma, vitamini B1, B6 i B12) pomažu u liječenju dijabetesa na nogama. Oni ublažavaju upalu, pomažu u obnavljanju nervnih vlakana i poboljšavaju provođenje nervnih impulsa.
Za snižavanje holesterola koristite simvastatin, lovastatin ili atorvastatin. Snižavanje krvnog pritiska postiže se uzimanjem Veralamila, Nifedilina, Lisinoprila. Da bi ojačali žile, lekar će propisati Pentoksifilin, Bilobil ili Rutozid. Pored toga, indikovani su diuretici (Furosemid, Spironolactone).Uzmite Aspirin ili Sulodeksid da spriječite stvaranje krvnih ugrušaka.
Da biste poboljšali metaboličke procese, propisane su injekcije solkoserila ili Trifosadenina.
Ponekad nakon liječenja simptomi bolesti nogu mogu se pojačati. Ova reakcija ukazuje na obnavljanje nervnih vlakana. Smanjenje boli i nelagode događa se nakon dva meseca.
Kako se brinuti za bolna stopala
Pacijenti s dijabetesom trebaju svakodnevno pregledavati noge, uključujući prste i područja između njih. Moraju se redovno oprati toplom vodom (ne toplijom od 37 ° C). Nakon toaleta, kožu je potrebno pažljivo osušiti.
Nije dozvoljeno grijati noge, hodati bosi i nositi cipele bez čarapa. Liječenje kukuruza i drugih kožnih bolesti može se provesti samo nakon konsultacija s liječnikom i pod njegovim nadzorom.
Ne biste trebali nositi uske cipele sa grubim ivicama, unutrašnjim šavovima i izbočinama. Ne treba koristiti čarape sa šavovima. Njih je potrebno mijenjati svakodnevno. Potrebno je rezati nokte škarama sa tupim krajevima. U tom slučaju ne biste trebali zaobilaziti uglove nokatne ploče. Ako se pojave neobične senzacije, pacijent treba potražiti liječnika.
Masaža za dijabetes: kako i zašto izvoditi?
Liječenje dijabetesa ne sastoji se samo u uzimanju lijekova koje je propisao liječnik, nego i u provođenju dodatnih aktivnosti. Posebno, uz fizičku aktivnost i dijetu, pacijentu je potrebna masaža zbog dijabetesa. Provodi se kako bi se održala normalna opskrba krvlju tkivima, što može biti oslabljeno kao posljedica komplikacija žila (angiopatije) koje dijabetes daje. Posude su oštećene, a krv ulazi u udove u nedovoljnim količinama. U nekim slučajevima, a ako se ne liječi, to može čak dovesti i do gangrene.
- Pomaže u poboljšanju apsorpcije glukoze u mišićima i njihovoj preradi u energiju, što indirektno smanjuje šećer u krvi i sprečava razvoj pretilosti,
- Poboljšava metabolizam i potiče unos korisnih tvari u ćelije s krvlju,
- Poboljšava cirkulaciju krvi u tkivima, što je vrijedno kod dijabetičke angiopatije, oštećenja vaskula,
- Ima općenito blagotvoran učinak na tijelo - grickanje udova kod dijabetesa pomaže u oslobađanju umora, napetosti i povećanog umora,
- Obnavljanje i očuvanje mekih tkiva, na koja negativno utječe visoki sadržaj šećera - oni se uništavaju i mijenjaju,
- Pozitivan učinak na mišićno-koštani sistem poboljšava pokretljivost zglobova i ligamenata, oni postaju elastičniji,
- Masaža stopala kod dijabetesa pozitivno djeluje na nervna vlakna i receptore, sprječava da se kolabiraju i mijenjaju pod utjecajem dijabetičke neuropatije i sprečava udove da izgube osjetljivost.
Dobro je kombinirati masažu s vježbama disanja. Zahvaljujući njemu, mišićna apsorpcija glukoze raste i samim tim - njen sadržaj u krvi se smanjuje. U tom je pogledu masaža slična fizičkoj aktivnosti.
Prihvati i pokreti
- Potezanje - klizni pokret na koži pacijenta, u kombinaciji sa pritiskom različitog intenziteta. Metoda je dobra i za početak i za završetak sesije. Normalizuje cirkulaciju krvi u gornjim slojevima kože i kontrolira rad lojnih žlijezda,
- Utrljavanje je proces u kojem masažni terapeut prebacuje pacijentovo tkivo sa strane na stranu i prati taj proces pritiskom. Ova tehnika djeluje na dublje slojeve od prethodne, ne dozvoljava stvaranje žarišta upale i umiruje tkiva. Ovaj postupak je detaljnije opisan u donjem videu.
- Hlađenje je jedna od glavnih akcija koja čine masažu za dijabetes tipa 1 i 2. Pomoću njega mišić se hvata za ruku i lagano podiže, istegne. Takođe, ponekad ga stišću kratkim pokretima. Stimulirajući efekat, mišićni tonus se povećava, u njima se pojavljuje energija,
- Vibracija je akcija u kojoj se tkiva pokreću. Može se izvoditi kao vrhovima prstiju, šakom ili dlanom. Kao rezultat toga, mišići se opuštaju, zglobovi i ligamenti postaju elastičniji, bolje funkcioniraju. Također se normalizira cirkulacija krvi u tkivima koja se proučavaju (poželjno djelovanje za angiopatiju),
- Basting je takva masaža za dijabetes, pri kojoj masažni terapeut pacijentu daje niz udaraca različite jačine na tretiranoj površini. Može se obaviti pesnicom ili rebrom dlana
- Sjeckanje je popularna tehnika koja se koristi kada se izvodi masaža protiv dijabetesa. Ovo je ritmičko tapkanje rubom dlana na tretiranom području. Poboljšava stanje zglobova i ligamenata.
U jednoj ili drugoj kombinaciji, izvođenje masaže normalizira cirkulaciju krvi, omogućava opskrbu tkivima krvlju. To sprečava razvoj neuropatije, gubitak osjeta udova ili drugih dijelova tijela kao rezultat oštećenja živčanih receptora.
Masaža udova
Masaža stopala kod dijabetesa jedan je od najvažnijih postupaka u blagim i umjerenim fazama bolesti obje vrste. Pomaže udovima i stopalima da izbjegnu gubitak osjeta. Pored toga, pomaže normalizaciji protoka krvi u stopalima i njegovom odljevu, osiguravajući normalnu ćelijsku ishranu. Uz dijabetes, to će pomoći da se izbjegne pojava čira, pukotina, pa čak i gangrene. Postupak izvodi samostalno ručno ili se može koristiti masažer za stopala.
- Trljanje prstima
- Masirajući prostor između prstiju,
- Kucanje potplata stopala,
- Gladenje svih tkiva stopala - od prstiju do pete,
- Pomoću palca kružno trljajte odseke dok se krećete u stopalu,
- Razdvojite Ahilovu tetivu s gnječenjem.
Iako masažer stopala nema tako sveobuhvatan učinak, ipak je koristan i omogućava kvalitetan površinski tretman stopala.
Osnove akupresure: suština i tehnika
Uticaj na biološki aktivne tačke (BAP) kao metodu terapije poznat je već nekoliko hiljada godina. Dolazi sa Istoka. Drevni liječnici vjerovali su da vitalna energija stalno kruži čitavim ljudskim tijelom. Ako nešto ometa tokove, pati čitav organizam. Akupunktura, cauterizacija ili poseban pritisak na određene točke uklanjaju blokove i normaliziraju protoke energije.
Kasnije je orijentalna medicina BAP-a temeljito proučena. Pokazalo se da su svi bogati živčanim završecima. Nadražujuće djelovanje u bilo kojoj tački prelazi u nervni impuls. Naš mozak i živčani sistem reagiraju i "reagiraju" povećanim protokom krvi.
NAŠI ČITATELJI PREPORUČUJU!
Za liječenje zglobova naši čitaoci su uspješno koristili DiabeNot. Uvidjevši popularnost ovog proizvoda, odlučili smo ga ponuditi vašoj pažnji.
Pritisak tokom akupresure može biti različit. Najčešće na točku utiču vrhovi prstiju. Poznate su i tehnike u kojima su „alati“ vrhovi prstiju ili njihovi zglobovi. Različite metode izlaganja:
- dugi pritisci različitih dubina,
- kratkotrajni klikovi,
- milovati, trljati.
Često se postavlja pitanje: boli li akupresura? Osjećaji mogu biti različiti.
- Koliko je BAP-a poznato? Najpopularnijih je 150. Dobri će stručnjaci imenovati dvostruko više. Postoji izjava da duboki poznavaoci istočne medicine znaju o hiljadu i pol hiljada zona izloženosti na ljudskom telu.
- Posebna prednost akupresure je mogućnost da to napravite sami. Naravno, daleko od svih tačaka na svom tijelu, čovjek može samostalno doći. Neke tehnike zahtijevaju određeni položaj tijela primaoca, njegovo opuštanje, nepokretnost. Ali najjednostavnija pomoć za pružanje sebi sasvim je stvarna.
Na primjer, ako vas boli glava, ova tehnika puno pomaže: stavite jastučiće srednjih prstiju na sljepoočnice, jastučiće indeksnih - u udubljenje u blizini osnove tragusa uha. Kružnim pokretom, masirajte sve četiri tačke istovremeno.
A ako se pospanost oštro pojavila, ali ne možete spavati? Tada možete naći udubinu između baza palca i kažiprsta. Stisnite točku između jastučića palca i kažiprsta druge ruke i držite najmanje 30 sekundi (trebao bi se osjetiti električni impuls). Izlaganje se vrši na svaku ruku zauzvrat.
Povratak na sadržaj
Akupresura za dijabetes
Potrebno je djelovati na 23 BAP-a. Da biste sami radili sa bodovima, potrebna vam je spretnost. Ako nema nade za sebe, morat ćete se obratiti rođacima (tehnika se može savladati) ili specijalistima (sa medicinskim obrazovanjem i odgovarajućim kvalifikacijama).
Metoda izloženosti preporučuje se trostruko: prvo lagani pritisak, zatim povećani (primalac bi trebao osjetiti bol, ukočenost), a potom ponovo slab, umirujući. Optimalan kurs je 12 dana.
Povratak na sadržaj