Znakovi dijabetičke kome i hitna njega

Dijabetička koma je komplikacija koja se javlja kod dijabetes melitusa. Stanje se razvija brzinom munje. Nepoduzimanje hitnih mjera može dovesti do ozbiljnih zdravstvenih problema, pa čak i smrti. Zbog toga je važno da svaki dijabetičar zna koji simptomi i znakovi prethode dijabetičkoj komi i koje mjere treba poduzeti kada se otkriju.

Vrste dijabetičke kome

Postoje 4 vrste dijabetičke kome: ketoacidotska, hiperosmolarna, hiperlaktacidemija i hipoglikemija.

Najčešće se razvija dijabetes tipa 1 ketoacidotska koma. Nastaje protiv pozadine nedostatka inzulina i naglog porasta šećera u krvi. Kao rezultat toga, smanjuje se unos glukoze, smanjuje se metabolizam, dolazi do funkcionalne neispravnosti svih sistema i nekih organa. Ketoacidotska koma razvija se u roku od 1-2 dana (ponekad i brže). Nivo šećera na kojem dolazi do kome može dostići 19–33 mmol / l i više. U nedostatku pravovremenih mjera, dijabetičar se može duboko onesvijestiti.

Često uzrokuje dijabetes tipa 2 hiperosmolarna koma. Ova vrsta se takođe razvija zbog nedostatka inzulina. Praćen je oštrom dehidracijom tijela i povećanom nakupljanjem jona natrijuma, glukoze i uree u krvi. Pod utjecajem hiperosmolarnosti nastaju ozbiljni poremećaji u ljudskom tijelu, što je često praćeno gubitkom svijesti.

Preostale dve vrste dijabetičke kome su podjednako česte kod obe vrste bolesti. Hiperlaktacidemijska koma razvija se sa nakupljanjem mliječne kiseline u krvi. Razlog je nedostatak inzulina. Kao rezultat razvoja kome, hemijski sastav krvi se mijenja, blagostanje se pogoršava i gubitak svijesti.

Navedene vrste kome su hiperglikemijske. Nastaju na pozadini naglog porasta šećera u krvi. Obrnuti proces vodi razvoju hipoglikemijska koma. Komplikacija počinje smanjenjem glukoze u krvi na kritičnu razinu. To dovodi do energetske gladi mozga. Sa hipoglikemijskom komom šećer u krvi opada na 3,33–2,77 mmol / litra. Ako zanemarite simptome koji se javljaju, razina glukoze može pasti na 2,77-1,66 mmol / litra. U tom slučaju se pojavljuju svi znakovi karakteristični za hipoglikemiju. Pacijent sa takvim pokazateljima mora ići u bolnicu na liječenje. Kritične vrijednosti šećera - 1,66-1,38 mmol / litra - dovode do gubitka svijesti. Samo hitna pomoć specijalista može spasiti osobu.

Svakoj vrsti dijabetičke kome prethodi vlastiti uzrok.

Hiperglikemijske infekcije uzrokovane su akutnim nedostatkom inzulina, što dovodi do brzog porasta glukoze u krvi. Sljedeći faktori najčešće mogu dovesti do nedostatka inzulina:

  • trudnoća
  • infekcije
  • povrede i hirurške intervencije,
  • dugotrajna upotreba glukokortikoida ili diuretika,
  • pretjerana fizička aktivnost i stresne situacije,
  • neuspjeh u dijeti, dugotrajno gladovanje, unos alkohola.

Uzrok ketoacidotske kome je trovanje ketonskim tijelima i acetonom. Manjak inzulina uzrokuje da tijelo počinje nadopunjavati energiju iz proteina i masti, a ne iz glukoze. Tijekom nepravilne proizvodnje energije, ketoni i aceton octena kiselina nastaju u velikim količinama. Njihov višak apsorbira alkalne rezerve i uzrokuje ketoacidozu (tešku metaboličku patologiju) i poremećaje u metabolizmu vode i elektrolita.

Napredovanje hiperosmolarne kome može biti uzrokovano pretjeranim konzumiranjem diuretika, proljevom i povraćanjem bilo koje etimologije, vrućom klimom i visokom temperaturom zraka, peritonealnom dijalizom ili hemodijalizom, produženim krvarenjem.

Laktacidemična koma može uzrokovati zatajenje srca ili disanja. Koma se ponekad razvije s bronhijalnom astmom, bronhitisom, zatajenjem cirkulacije, srčanim patologijama. Često je uzrok kome upala i infekcija, hronične bolesti jetre ili bubrega. Ugroženi su i pacijenti koji pate od hroničnog alkoholizma.

Uzrok hipoglikemijske kome leži u nedostatku šećera u krvi. Ovo stanje može uzrokovati predoziranje inzulina ili oralnih lijekova koji snižavaju šećer. Često se hipoglikemija javlja zbog činjenice da je dijabetičar nakon uzimanja inzulina propustio obrok ili pojeo nedovoljno ugljikohidrata. Ponekad se niske razine šećera pojave na pozadini smanjene funkcije nadbubrežne žlijezde ili sposobnosti jetre koja inhibira insulin. Drugi razlog hipoglikemijske kome je intenzivan fizički rad.

Znakovi dijabetičke kome

Svaka vrsta dijabetičke kome ima svoje karakteristične osobine. Iako su simptomi često slični, konačna dijagnoza može se postaviti tek nakon laboratorijskih ispitivanja.

Hiperglikemijsku komu prate simptomi predstavljeni u nastavku.

  • Povećana žeđ.
  • Česta mokrenja.
  • Opća slabost, koja je često praćena glavoboljom.
  • Nervno uzbuđenje, praćeno pospanost.
  • Smanjen apetit.
  • Mučnina (u nekim slučajevima popraćena povraćanjem).

Među dodatnim simptomima hiperosmolarne kome spadaju jaka dehidracija, oslabljena govorna funkcija i arefleksija (karakterističan znak kome).

Znakovi ketoacidotske kome se pojavljuju postepeno. U ovom slučaju ljekari imaju šansu prije krize da sprovedu kompletan tretman. Međutim, ako dijabetičar ne obraća pažnju na početne simptome, tada je moguće pogoršanje stanja, koje se očituje dubokim i bučnim disanjem, oštrim bolovima u trbuhu bez određene lokalizacije, letargijom. Karakterističan znak ketoacidotske kome je miris acetona iz usta.

Laktacidemijska koma, za razliku od prethodne vrste, napreduje mnogo brže i manifestuje se u obliku vaskularnog kolapsa. Od karakterističnih znakova ove kome može se primijetiti brzo rastuća slabost, anoreksija, delirij i oslabljena svijest.

Simptomi hipoglikemijske kome malo su različiti od znakova hiperglikemijske kome. Oni uključuju strah, anksioznost, pojačano znojenje, drhtavicu i snažan osjećaj gladi. Ako ne preduzmete pravovremene mjere, opće stanje tijela se može pogoršati: pojavljuju se slabost, konvulzije. Apogej hipoglikemijske kome je gubitak svijesti.

Uz prisustvo dijabetesa kod djece, prethodnici kome su glavobolja, mučnina i povraćanje, gubitak apetita (do potpunog odsustva), jaka žeđ, pospanost. Moguće je i često mokrenje, suv jezik i usne.

Prva pomoć

Poznavanje simptoma dijabetičke kome pomoći će zaustaviti njegovo napredovanje na vrijeme. Na prvi znak krize, hitno treba pozvati hitnu pomoć. Prije dolaska liječnika, dijabetičaru se mora pružiti hitna pomoć. Prije svega, položite pacijenta na bok ili na stomak. Pratite jezik, pazite da ne potone i ne otežava disanje. Dopustite svježem zraku da uđe u sobu dijabetičara.

Nadalje, kod različitih vrsta dijabetičke kome, taktike nege su malo drugačije. Pomoću hiperosmolarnog tipa umotajte i zagrejte noge pacijenta. Provjerite koncentraciju glukoze glukometrom, urin testirajte ketonskom test trakom. Daljnje akcije nisu potrebne. Sačekajte da stigne kola hitne pomoći.

Ketoacidotske i laktacidemične vrste kome zahtevaju hitnu intervenciju specijalista. U ovom slučaju neće se samostalnim naporima spriječiti razvoj kome. Jedino što možete učiniti je nadzirati pacijentovo disanje i rad srca dok ne dođe doktor.

Kod hipoglikemijske kome važno je vrlo brzo pružiti hitnu pomoć. Obično blagi oblik nije praćen gubitkom svijesti. U tom slučaju pacijent može samostalno poduzeti potrebne mjere. Na prve simptome nadolazeće kome morate pojesti malo sporih ugljikohidrata (hljeb, tjesteninu), popiti čaj sa šećerom ili otopiti 4-5 tableta glukoze. Teška hipoglikemija izaziva duboko nesvjestice. Ovakvim razvojem događaja žrtva ne može bez spoljne pomoći. Ako pacijent ima refleks gutanja, pijte ga bilo kojom slatkom tekućinom (za to nemojte koristiti pića sa zaslađivačima). U nedostatku refleksa gutanja, kapnite malo glukoze ispod jezika.

Upamtite: kod bilo koje vrste dijabetičke kome inzulin nije dopušten bez odobrenja liječnika.

Nakon hospitalizacije u stanju dijabetičke kome, glavni cilj ljekara je normalizacija nivoa glukoze u krvi i metabolizma tijela u cjelini. Liječenje se odvija pod strogim liječničkim nadzorom i sastoji se od nekoliko faza. Prvo, bolesniku se daje doza inzulina (u slučaju hipoglikemije mora se primijeniti glukoza). Zatim se provodi infuzijska terapija posebnim otopinama za vraćanje ravnoteže vode, sastav elektrolita i normalizaciju kiselosti krvi. Nakon višednevnog liječenja pacijent je prebačen na endokrinološko odjeljenje i zadržan u bolnici dok se stanje ne stabilizuje.

Važno je zapamtiti da će pravovremena prva pomoć i kompetentno liječenje pomoći da se izbjegnu teške posljedice dijabetičke kome: paraliza, cerebralni edem, srčani udar, moždani udar, sepsa, prava koma ili smrt.

Dijabetička koma je ozbiljno stanje za dijabetes. Stoga dijabetičari trebaju imati na umu da će samo stroga samodisciplina, kontrola tjelesne težine, pridržavanje prehrambenih pravila, redovna tjelesna aktivnost i odbijanje samo-lijeka pomoći živjeti punim životom i izbjeći nastanak opasnog stanja.

Sorte

Dijabetička koma je sledećih sorti:

  • ketoacidotic,
  • hiperosmolarno
  • mliječna kiselina,
  • hipoglikemijski.

Uzroci progresije u svakoj vrsti kome su različiti. Dakle, uzrok napredovanja hiperosmolarne kome je brz porast koncentracije šećera u krvotoku na pozadini dehidracije. Ova je sorta komplikacija dijabetesa tipa 2.

Razlog napredovanja ketoacidotske kome je nakupljanje kiselina koje se nazivaju ketoni u ljudskom tijelu. Ove tvari su proizvodi metabolizma masnih kiselina, a proizvode se kod akutnog nedostatka inzulina. Ova vrsta kome napreduje sa dijabetesom tipa 1.

Mliječno kisela koma najozbiljnija je komplikacija dijabetesa koja napreduje u pozadini istodobnih bolesti srca, pluća i jetre. Može se razviti i ako pacijent pati od hroničnog alkoholizma.

Razlog progresije hipoglikemijske kome je nagli pad koncentracije šećera u krvotoku. Ovo se stanje često javlja kod dijabetesa tipa 1. Razlozi smanjenja šećera su nepodobni unos hrane ili unošenje prevelike doze inzulina.

Simptomatologija

Svaka vrsta kome ima svoje karakteristične simptome. Važno je znati ih sve, kako bi se prvi znakovi odmah počeli pružati pacijentu hitnu pomoć. Prokrastinacija ga može koštati života.

Znakovi hiperosmolarne kome:

  • jaka dehidracija
  • oštećena govorna funkcija,
  • retardacija
  • pospanost
  • žeđ
  • nekoliko dana prije pojave kome, pacijent ima slabost i poliuriju,
  • halucinacije
  • mišićni tonus se povećava,
  • mogući su napadi
  • areflexia. Karakterističan znak razvoja kome. Bolesnoj osobi mogu nedostajati neki refleksi.

Znaci ketoacidotske kome se pojavljuju kod pacijenta postepeno. Obično to traje nekoliko dana. Ali u ovom slučaju, spor protok je "na dohvat ruke" ljekarima, jer prije pojave kome ima vremena za prepoznavanje simptoma koji se pojavljuju i provođenje potpunog liječenja.

Simptomi precoma ove vrste:

  • mučnina i povraćanje
  • poliurija
  • žeđ
  • slabost
  • pospanost

Kako se pacijent pogoršava, klinika se nadopunjuje simptomima:

  • disanje postaje duboko i vrlo bučno
  • snažno povraćanje
  • akutna bol u trbuhu, koja nema jasnu lokalizaciju,
  • retardacija
  • karakterističan simptom ove vrste kome je pojava mirisa acetona iz usta,
  • oslabljena svest.

Za razliku od ketoacidotske kome, mliječna acidemija naglo napreduje. Klinika se manifestuje uglavnom vaskularnim kolapsom. Sljedeći simptomi se takođe javljaju:

  • brzo rastuća slabost
  • mučnina i gaženje
  • anoreksija
  • bol u trbuhu,
  • gluposti
  • oslabljena svest.

Simptomi hipoglikemijske kome:

  • drhtavica
  • strah
  • velika anksioznost
  • pojačano znojenje
  • opća slabost
  • snažan osjećaj gladi
  • grčevi
  • gubitak svijesti.

Predmeti dijabetičke kome u djece:

  • pospanost
  • glavobolja različitog stepena intenziteta,
  • mučnina i gaženje
  • gubitak apetita do njegovog potpunog odsustva,
  • snažna žeđ
  • poliurija
  • jezik i usne su suvi.

Ako se ne pruži hitna pomoć, djetetovo disanje postaje duboko i bučno, krvni pritisak će se postepeno smanjivati, rad srca će se povećavati, elastičnost kože opadati i doći će do kome.

Hitna pomoć kod dijabetičke kome

Ako znate simptome dijabetičke kome, tada možete na vrijeme spriječiti njegovo napredovanje. Važno je, kada se one pojave, odmah pozvati hitnu pomoć i sami pružiti hitnu pomoć dijabetičkoj komi prije nego što ona dođe. Taktike pomaganja kod različitih vrsta kome malo su različite.

Pomoć kod hiperosmolarne kome:

  • pacijent je okrenut na bok,
  • pazi na jezik da ne padne,
  • pružaju pristup svježem zraku.

U slučaju ketoacidotske kome, potrebno je odmah pozvati doktora, jer samu ovu bolest neće biti moguće spriječiti. Prije njegovog dolaska potrebno je pažljivo pratiti disanje i rad srca. Iste mjere su primjenjive u slučaju razvoja mliječno kisele kome.

U slučaju očitovanja znakova nastanka hipoglikemijske kome, trebate odmah dati pacijentu šećer ili napraviti slatki čaj.

Terapijske mere

Liječenje patologije sastoji se od četiri faze:

  • hitna primjena inzulina
  • normalizacija vodene ravnoteže u ljudskom telu,
  • normalizacija ravnoteže minerala i elektrolita,
  • dijagnoza i pravilno liječenje tegoba koje su izazvale komu.

Prioritetni cilj liječenja je normalizacija razine šećera u krvotoku. Nadalje, tijek liječenja nužno je dopunjen infuzijskom terapijom. Pacijentu se daju sterilne otopine koje uklanjaju dehidraciju.

Liječenje patologije provodi se samo u stacionarnim uvjetima i pod strogim nadzorom ljekara. Važno je imati na umu da je to vrlo opasno stanje koje, bez pravovremenog i adekvatnog liječenja, može dovesti do smrti. Stoga se često terapija provodi na intenzivnoj njezi.

Uzroci i faktori rizika

Glavni razlog razvoja dijabetičke kome je nedostatak inzulina u tijelu pacijenata sa šećernom bolešću. To dovodi ne samo do povećanja koncentracije glukoze u krvi, već i do nedostatka energije perifernih tkiva, koje ne mogu apsorbirati glukozu bez inzulina.

Povećavanje hiperglikemije povlači za sobom porast osmotskog pritiska u izvanstaničnoj tečnosti i unutarćelijsku dehidraciju. Kao rezultat toga, povećava se osmolarnost krvi, povećava se ozbiljnost hipoglikemije, što uzrokuje razvoj šokovnog stanja.

Dijabetička koma je ozbiljna patologija koja može dovesti do životnih komplikacija.

Manjak inzulina potiče mobilizaciju masnih kiselina iz masnog tkiva, što uzrokuje stvaranje ketonskih tijela u ćelijama jetre (beta-hidroksi-maslačna kiselina, acetoacetat, aceton). Prekomjerna proizvodnja ketonskih tijela s kiselinskom reakcijom dovodi do smanjenja koncentracije bikarbonata i, shodno tome, stvara se pH vrijednost u krvi, odnosno nastaje metabolička acidoza.

S brzim rastom hiperglikemije dolazi do brzog porasta razine osmolarnosti u krvi što dovodi do poremećaja izlučujuće (ekskretorne) funkcije bubrega. Kao rezultat toga, pacijenti razvijaju hipernatremiju, još intenzivniju hiperosmolarnost. Pored toga, nivo bikarbonata i pH ostaju u granicama normale, jer ketoacidoza izostaje.

Kao rezultat nedostatka inzulina kod šećerne bolesti smanjuje se aktivnost piruvat dehidrogenaze, enzima odgovornog za pretvaranje piruvanske kiseline u acetil koenzim A, što uzrokuje nakupljanje piruvata i njegov prijelaz u laktat. Značajno nakupljanje mliječne kiseline u tijelu dovodi do acidoze, koja blokira adrenergičke receptore srca i krvnih žila, smanjuje kontraktilnu funkciju miokarda. Kao rezultat toga, razvija se teški dismetabolički i kardiogeni šok.

Sljedeći faktori mogu dovesti do dijabetičke kome:

  • grube greške u prehrani (uključivanje značajne količine ugljikohidrata u prehranu, posebno lako probavljive),
  • kršenje sheme terapije insulinom ili uzimanje lijekova za snižavanje šećera,
  • neadekvatno odabrana terapija inzulinom,
  • teški živčani šokovi,
  • zarazne bolesti
  • hirurške intervencije
  • trudnoća i porod.

Vrste bolesti

Ovisno o karakteristikama poremećaja metabolizma, razlikuju se ove vrste dijabetičke kome:

  1. Ketoacidotska koma - uzrokovana trovanjem tijela i prvenstveno centralnog živčanog sustava ketonskim tijelima, kao i sve većim poremećajima vodno-elektrolitne ravnoteže i acidobazne ravnoteže.
  2. Hiperosmolarna hiperglikemijska neketonska koma komplikacija je dijabetes melitusa tipa II, karakteriziranog izraženom unutarćelijskom dehidracijom i odsutnosti ketoacidoze.
  3. Hiperlaktacidemijska koma. Sama dijabetesna bolest rijetko dovodi do nakupljanja mliječne kiseline u tijelu pacijenta - u pravilu, predoziranje biguanida (hipoglikemijski lijekovi) postaje uzrok laktacidoze.

Smrtnost u ketoacidotskoj komi dostiže 10%. Kod hiperosmolarne hiperglikemijske neketonske kome stopa smrtnosti je oko 60%, kod hiperlaktacidemijske kome - do 80%.

Svaku vrstu dijabetičke kome karakterizira specifična klinička slika. Glavni simptomi hiperosmolarne hiperglikemijske neketonske kome su:

  • poliurija
  • izražena dehidracija,
  • povećani mišićni tonus,
  • grčevi
  • povećava pospanost
  • halucinacije
  • oštećena govorna funkcija.

Ketoacidotska koma razvija se sporo. Počinje s prekomom, koja se očituje jakom općom slabošću, intenzivnom žeđi, mučninom i čestim mokrenjem. Ako se ne pruži potrebna pomoć u ovoj fazi, stanje se pogoršava, pojavljuju se sljedeći simptomi:

  • neuništivo povraćanje
  • jak bol u trbuhu
  • duboko bučno disanje
  • miris zrelih jabuka ili acetona iz usta,
  • retardacija do potpunog gubitka svijesti.

Hiperlaktatacidemijska koma se brzo razvija. Njeni znakovi:

  • brzo rastuća slabost
  • filamentozni puls (učestalo, slabo punjenje),
  • pad krvnog pritiska
  • jaka blijeda koža,
  • mučnina, povraćanje,
  • oslabljena svijest do njenog potpunog gubitka.

Značajke tijeka dijabetičke kome kod djece

Dijabetička koma najčešće se primjećuje među djecom predškolskog i školskog uzrasta koji pate od dijabetesa. Njenom razvoju prethodi patološko stanje koje se naziva prekoma. Klinički se manifestuje:

  • anksioznost koja se zamjenjuje pospanost,
  • glavobolja
  • grčevi u trbuhu
  • mučnina, povraćanje,
  • smanjen apetit
  • poliurija
  • snažan osjećaj žeđi.

Kako se metabolički poremećaji povećavaju, krvni pritisak se smanjuje i puls raste. Dah postaje dubok i bučan. Koža gubi elastičnost. U teškim slučajevima svijest se potpuno gubi.

U dojenčadi se dijabetička koma razvija vrlo brzo, zaobilazeći stanje prekoma. Njeni prvi simptomi:

  • zatvor
  • poliurija
  • polifagija (dijete željno uzima dojku i sisa je, praveći česte gutljaje)
  • pojačana žeđ.

Kada se osuše, pelene se pri sušenju postaju čvrste, što je povezano sa velikim sadržajem glukoze u urinu (glukozurija).

Dijagnostika

Klinička slika dijabetičke kome nije uvijek jasna. Ključno u njegovoj dijagnozi je laboratorijsko istraživanje koje određuje:

  • nivo glikemije
  • prisutnost ketonskih tela u krvnoj plazmi,
  • pH arterijske krvi
  • koncentracija elektrolita u plazmi, prvenstveno natrijuma i kalijuma,
  • vrijednost osmolarnosti plazme,
  • nivo masnih kiselina
  • prisutnost ili odsutnost acetona u urinu,
  • koncentracija mlečne kiseline u serumu.

Glavni razlog razvoja dijabetičke kome je nedostatak inzulina u tijelu pacijenata sa šećernom bolešću.

Pacijenti s dijabetičkom komom liječe se u odjelu intenzivne njege. Režim liječenja za svaku vrstu kome ima svoje karakteristike. Dakle, s ketoacidotskom komom provodi se inzulinska terapija i korekcija poremećaja vode-elektrolita i kiseline u bazi.

Terapija hiperosmolarne hiperglikemijske neketonske kome uključuje:

  • intravenozno davanje značajne količine hipotonične otopine natrijum-hlorida za hidrataciju,
  • terapija insulinom
  • intravenska primjena kalijum hlorida pod nadzorom EKG-a i krvnih elektrolita,
  • prevencija moždanog edema (intravenska primjena glutaminske kiseline, terapija kisikom).

Liječenje hiperlaktacidemijske kome počinje borbom protiv viška mliječne kiseline, pri čemu se otopina natrijevog bikarbonata daje intravenski. Potrebna količina otopine, kao i brzina davanja, izračunavaju se pomoću posebnih formula. Soda bikarbona se nužno daje pod kontrolom koncentracije kalijuma i pH u krvi. Da bi se smanjila težina hipoksije, provodi se terapija kisikom. Svim pacijentima koji imaju laktacidemijsku komu prikazana je terapija insulinom - čak i s normalnim nivoom glukoze u krvi.

Moguće komplikacije i posljedice

Dijabetička koma je ozbiljna patologija koja može dovesti do opasnih po život komplikacija:

  • hipo- ili hiperkalemija,
  • aspiracijska pneumonija,
  • respiratorni distres sindrom
  • cerebralni edem,
  • plućni edem
  • tromboza i tromboembolija, uključujući plućnu tromboemboliju.

Prognoza za dijabetičku komu je ozbiljna. Smrtnost u ketoacidotskoj komi čak i u specijalizovanim centrima dostiže 10%. Kod hiperosmolarne hiperglikemijske neketonske kome stopa smrtnosti je oko 60%. Najveća smrtnost se opaža kod hiperlaktacidemijske kome - do 80%.

U medicinskoj literaturi je opisan slučaj kada je pacijent bio u komi preko 40 godina.

Prevencija

Prevencija dijabetičke kome ima za cilj maksimalno nadoknađivanje šećerne bolesti:

  • pridržavanje dijeta ograničenih na ugljene hidrate,
  • redovna umjerena fizička aktivnost,
  • prevencija spontanih promjena režima davanja inzulina ili uzimanje hipoglikemijskih lekova koje je propisao endokrinolog,
  • pravovremeno lečenje zaraznih bolesti,
  • korekcija inzulinske terapije u preoperativnom periodu, u trudnica, puerpera.

Šta je dijabetička koma?

Dijabetička koma izuzetno je težak stupanj dekompenzacije dijabetesa. Dovodi do kršenja svih metaboličkih procesa u tijelu. U prisustvu određenih faktora koji predisponiraju, koma se može razviti i s dijabetesom melitusom ovisnim o inzulinu i bez inzulina. I nije važno da li se liječe ili još nisu dijagnosticirane.

Uzroci dijabetičke kome

Razlozi za razvoj dijabetičke kome mogu biti kasno davanje sljedeće doze inzulina ili odbijanje njegove upotrebe, greška u propisivanju inzulinske terapije je nepravilno odabrana doza, zamjena jedne vrste inzulina drugom, na koju se pacijent pokazao neosjetljivom.

Grubo kršenje prehrane kod dijabetesa može također dovesti do razvoja kome ako je pacijentica konzumirala više šećera nego što mu je potrebno, razne ozbiljne bolesti (uključujući zarazne), živčane šokove, trudnoću i porođaj te operativne zahvate.

Simptomi dijabetičke kome

U početnoj fazi razvoja dijabetičke kome bolesnici razvijaju dijabetičku ketoacidozu čiji su karakteristični znaci: jaka suha usta i nepodnošljiva žeđ, poliurija, koja se postepeno pretvara u anuriju, ponekad svrbež kože. Postoje znakovi opće intoksikacije tijela u obliku sve veće opće slabosti, pojačanog umora, povećanja glavobolje, mučnine i povraćanja.

Ako se liječenje ne započne na vrijeme, tada se pogoršava dispeptički sindrom, povraćanje se ponavlja i ne donosi olakšanje, javlja se bol u trbuhu različitog stupnja intenziteta, može doći do proljeva ili zatvor. Pospanost, letargija, apatija rastu, pacijenti postaju dezorijentirani u vremenu i prostoru, svijest se zbunjuje. Na izdisanom vazduhu oseća se miris acetona, koža je suva, pada krvni pritisak, razvija se tahikardija, bučno disanje Kussmaula. Stupor i stupor zamijenjeni su komom.

Posledice dijabetičke kome

Značajno povećanje razine glukoze u krvi i, kao rezultat toga, razvijanje gladi u tkivu uzrokuju patološke promjene u tijelu. Razvijanje dijabetičke poliurije (povećanje dnevne količine urina) dovodi do jake dehidracije, uprkos činjenici da se povećava količina tekućine koju pacijenti konzumiraju. Zapremina krvi koja cirkulira u žilama smanjuje se zbog toga, a pritisak naglo pada, što dovodi do kršenja trofizma svih organa i tkiva, uključujući mozak.

Zajedno sa vodom se elektroliti obično uklanjaju iz tijela. Prije svega, to su makronutrijenti poput kalijuma i magnezijuma, koji dovode do ozbiljnih poremećaja u funkcionisanju svih organa i sistema. Kako bi nadoknadio višak glukoze u tkivima, tijelo počinje aktivno razgrađivati ​​zalihe masti i glikogena. S tim u vezi, broj ketonskih tela i mlečne kiseline u krvi značajno se povećava, razvija se hiperacidoza.

Pogledajte video: Dijabetes u poslednje vreme dobijaju uglavnom oni koji ga nisu imali u porodici (Maj 2024).

Ostavite Svoj Komentar