Lijekovi za tahikardiju protiv dijabetesa
Poremećaj srčanog ritma kod dijabetesa može se pojaviti na pozadini same bolesti ili se pojaviti kao rezultat njegovih komplikacija. Takve bolesti uključuju arterijsku hipertenziju, koronarnu bolest srca i ostale patologije organa.
Vrijedno je napomenuti da priroda poremećaja provodljivosti i ritma dijabetesa može biti različita. Stoga nije svaki slučaj potreban ozbiljnog liječenja, jer mnoge bolesti često prate pacijenta cijeli život. Ali neke bolesti brzo napreduju, uslijed čega nastaju teške komplikacije, za što je potrebna hitna medicinska pomoć.
Vrlo često se kod dijabetesa tipa 2 razvija tahikardija. Ali koja je to bolest i koliko je opasna za dijabetičara?
Šta je tahikardija i koji su njeni simptomi
Ova bolest se javlja kada je poremećen srčani ritam kad postaje učestaliji.
Štoviše, neuspjeh se može dogoditi ne samo tijekom fizičke aktivnosti, već i kad se osoba odmara.
Tahikardija je fiziološka i patološka. To je druga vrsta bolesti koja može pratiti dijabetes.
Ali kod dijabetičara koji se bave sportom, ubrzani otkucaji srca pojavljuju se sa bilo kojim opterećenjem. Pored toga, drugi faktori doprinose ovoj pojavi:
- jak stres
- zlouporaba kofeina
- strah i svašta.
Ali nakon prestanka fizičke aktivnosti ili smanjenja nervne napetosti, otkucaji srca se često obnavljaju sami. Normalni broj otkucaja srca je 60-80 otkucaja u minuti. Ako je iznad 90, to ukazuje na tahikardiju, a ako je niže, bradikardiju.
Tahikardija kod dijabetesa nije uvijek očitovana intenzivnim simptomima, pa pacijenti možda nisu svjesni prisutnosti takvog kršenja. Često se takva bolest otkriva tek nakon elektrokardiografskog pregleda.
Također, porast otkucaja srca može biti popraćen znacima koje pacijenti nesvjesno svrstavaju u red drugih bolesti. Pored osjećaja snažnog otkucaja srca, tahikardiju često prati i niz drugih simptoma:
- vrtoglavica
- izmjena sporog i brzog ritma,
- kratkoća daha
- stanje nesvjestice
- osjećaj prevrtanja ili kome iza sternuma,
- osjećaj da srce kuca.
Ponekad se kvarovi srčanog ritma otkriju tokom brojanja pulsa bez prisutnosti izražene kliničke slike.
Brojni simptomi koji se najčešće javljaju produljenim tokom dijabetesa često nastaju na pozadini dijabetičke autonomne neuropatije. To je komplikacija hronične hiperglikemije, kada su oštećeni živci u srcu. Ako su pogođeni, tada dolazi do kršenja srčanog ritma.
Kod dijabetičke srčane bolesti javlja se sinusna tahikardija. Štoviše, manifestuje se čak i kada je pacijent u mirovanju. Otkucaji srca u ovom stanju su od 100 do 130 otkucaja. u minutu
Tu je i nedostatak efekta disanja na rad srca. Kada je osoba zdrava, tada tokom dubokog daha otkucaji srca postaju rjeđi.
To ukazuje na slabljenje rada parasimpatičkih živaca, koji smanjuju brzinu srčanih kontrakcija.
Uzroci tahikardije
Kod šećerne bolesti zahvaćeni su parasimpatički živci što uzrokuje ubrzan rad srca. S progresijom bolesti patološki proces utječe na simpatička odjela autonomne NS.
Kada nema osjetljivosti na povlačenje živaca, to doprinosi pojavi ne samo tahikardije, već i razvoja IHD-a s atipičnim tokom.Kod koronarne bolesti bol se teško može osjetiti, pa se kod nekih dijabetičara čak i srčani udar dogodi bez puno nelagode.
Upravo u tome leži najveća opasnost od dijabetesnih komplikacija, jer se ne provodi pravovremeno liječenje, zbog čega može doći do smrti. Stoga, ako se pojavi stabilna tahikardija, odmah trebate kontaktirati kardiologa, jer je to jedini način da se uspori ili zaustavi razvoj autonomne srčane neuropatije kod dijabetesa.
Ako abnormalnosti u srčanom ritmu nisu uočene na vrijeme, tada postoje promjene u simpatičkom NS. Ovo se stanje manifestuje simptomima ortostatske hipotenzije:
- guske izbočine,
- pomračenje u očima
- vrtoglavica
Takvi se znakovi pojavljuju kada se promijeni položaj tijela. Ponekad prođu sami od sebe ili nestanu kada se pacijent vrati u prvobitni položaj.
Međutim, gornji simptomi, uključujući nesvjest, mogu se pojaviti kada postoji patologija sinusnog čvora, paroksizmalni poremećaji ritma i atrio-ventrikularni blok. Zbog toga je za utvrđivanje pravog uzroka smetnji u srčanom ritmu potrebna posebna dijagnostika.
Osim toga, dijabetička kardiovaskularna neuropatija kod dijabetesa opasna je i zbog toga što značajno povećava vjerojatnost iznenadne smrti i pojave srčanog ili plućnog zastoja u slučaju primjene lijeka tijekom operacije.
Također, dijabetes tahikardija se razvija s distrofijom miokarda. Nastaje zbog poremećaja metabolizma izazvanog nedostatkom inzulina i nemogućnosti da glukoza prodire kroz staničnu membranu u srčani mišić.
Kao rezultat, najveći dio potrošnje energije u miokardu nastaje upotrebom slobodnog masnog ksilitola. Istovremeno se u ćeliji nakupljaju masne kiseline koje nisu u potpunosti oksidirane, što je posebno opasno ako dijabetes prati i koronarna bolest srca.
Dakle, distrofija miokarda može dovesti do svih vrsta žarišnih poremećaja ritma, reducibilnosti, atrijske fibrilacije i još više.
Vrijedi napomenuti da se liječenje takvih patologija razlikuje od liječenja dijabetičke neuropatije.
Vrijedno je napomenuti da su mikroangiopatijom pogođeni mali žile koje hrane miokard. Osim toga, ona dovodi do raznih kvarova u srčanom ritmu. Najbolja prevencija dijabetičke miokardijalne distrofije i neuropatije jest kompenzacija vodeće bolesti, odnosno dijabetesa.
Doista, samo se na taj način može spriječiti pojava komplikacija kronične hiperglikemije, uključujući mikroangiopatiju, neuropatiju i distrofiju miokarda. Stoga koncentracija glukoze u krvi na prazan želudac ne smije biti veća od 6 mmol / l, a ne viša od 8 mmol / l nakon 120 minuta. nakon obroka.
Postoji nekoliko faktora koji mogu ubrzati razvoj tahikardije kod dijabetesa:
- produženi tok dijabetesa
- gojaznost
- arterijska hipertenzija
- dekompenzacija dijabetesa,
- pušenje
- komplikacija povezanih s hroničnom hiperglikemijom.
Vrste tahikardije
Najčešća vrsta poremećaja srčanog ritma je sinusna tahikardija kod koje je učestalost moždanog udara iznad 70. Posebnost ovog stanja je da kad se dogodi, srčani ritam ostane nepromijenjen, a mijenja se samo broj kontrakcija.
Bolest se razvija u sinusnom čvoru, gdje nastaje impuls u uvjetima normalnog prenošenja pobuđenja. Čvor se nalazi na desnoj strani srca, isprva pobuđenje pokriva upravo ovaj dio organa, a potom se impuls prenosi putem kroz lijevi atrij.
Ako je funkcioniranje sinusno-atrijskog kompleksa poremećeno, tada to ima štetan učinak na provođenje impulsa iz čvora do ventrikula.
Na EKG-u sinusna tahikardija manifestuje se sledećim simptomima:
- Otkucaji srca iznad 90 otkucaja u 60 sekundi,
- nedostatak odstupanja u ritmu sinusa,
- povećanje intervala PQ i amplitude P,
- pozitivan zub R.
Također, na pozadini dijabetesa može se pojaviti paroksizmalna tahikardija koju karakterizira oštar izgled i isti nagli nestanak. Paroksizmalni tip poremećaja srčanog ritma pojavljuje se kada dođe do kvara u pejsmejkeru.
Trajanje napada može varirati od 2 minute do nekoliko dana. U ovom slučaju se otkucaji srca kreću od 140 do 300 otkucaja. u minutu
Postoje 3 oblika paroksizmalne tahikardije koji se razlikuju po lokalizaciji. Nodularna je, atrijalna i ventrikularna.
Dakle, s ventrikularnim oblikom se pojavljuje patološki impuls u ovom dijelu organa. Stoga se srčani mišić počinje naglo stezati (do 220 otkucaja u minuti).
Atrijalna tahikardija nije česta. Za dijabetičare opasniji oblik bolesti je ventrikularna paroksizmalna tahikardija.
Na kraju krajeva, tijek ove vrste PT-a prilično je ozbiljan, a prate ga skokovi krvnog pritiska. Pojava ove vrste patologije ukazuje na srčani udar.
Također, kod dijabetičara može doći do ventrikularne fibrilacije kada se srčani mišići nasumično skupe s frekvencijom do 480 otkucaja. Međutim, potpuno smanjenje nije provedeno.
Na EKG-u se ventrikularno lepršanje manifestuje malim i čestim zubima. Ovo je stanje komplikacija opsežnog srčanog udara, koji se često završava srčanim zastojem.
Liječenje i prevencija
Glavni cilj terapije tahikardije je liječenje dijabetesa i drugih uzroka njegove pojave. Istovremeno bi u odabiru terapijskih metoda trebali učestvovati endokrinolog, neuropatolog, kardiolog i ostali ljekari.
Postoje 2 vodeće kategorije lijekova koji se koriste kod tahikardije. Oni uključuju sedativne i antiaritmičke lijekove.
Sedativi mogu biti na sintetičkoj i prirodnoj osnovi. Kod dijabetesa je bolje koristiti lijekove s prirodnim sastojcima, a treba ih odabrati lekar.
U prirodnim sedativima koriste se takve komponente kao što su:
Postoje i složeni lijekovi koji u svom sastavu imaju mentu, valerijanu i melisu. Tu se ubrajaju Persen i Novo-Passit.
Unatoč činjenici da je sastav ovih lijekova saharoza, možete ih uzimati s dijabetesom. Uostalom, 1 tableta sadrži malu količinu šećera, što praktično ne utječe na nivo glukoze.
Sintetički sedativi uključuju fenobarbital, diazepam i njegove analoge. Uz njihovu pomoć možete ukloniti osjećaj anksioznosti i straha, riješiti se nesanice i spriječiti razvoj napada tahikardije.
Antiaritmičke lijekove za dijabetes treba odabrati s velikom pažnjom, jer su propisani na temelju uzroka bolesti. Dakle, uzimanje tableta od jedne vrste tahikardije može samo pogoršati tok druge vrste bolesti.
Dakle, kod tahikardije se koriste sljedeći lijekovi:
- Verapamin je efikasan u slučaju supraventrikularnog oblika bolesti, ali istovremeno pomaže u smanjenju glukoze u krvi.
- Ritmilen - koristi se za stabilizaciju ventrikularnog i atrijskog ritma.
- Adenozin - propisan je za paroksizmalnu i supraventrikularnu tahikardiju.
Također, kod nepravilnosti u radu srca može se propisati Anaprilin, koji smanjuje rad srca, pružajući smirujući učinak. Lijek nastavlja isporuku kisika u miokard, aktivirajući njegov rad. Međutim, Anaprilin smanjuje rad srca, skrivajući na taj način snažno otkucaje srca, što je glavni znak hipoglikemije.
Takodje, tahikardija se može lečiti fizioterapeutskim metodama, koje uključuju izlaganje elektro-pulsa i refleksologiju. Potonja metoda koristi se za paroksizmalni oblik poremećaja srčanog ritma. Tijekom postupka pacijentu se na lice stavlja mjehur sa ledom, nakon čega pokušava iskašljati i stisnuti.
Ako se ova metoda pokazala neefikasnom, primenjuje se elektropulsni efekat. U ovom slučaju, elektrode su pričvršćene na grudima pacijenta, a zatim se vrši mali strujni iscjedak kroz njih, što omogućava poticanje rada miokarda. Međutim, takav tretman može se provesti samo u bolnici, najčešće se koristi u slučaju kritičnih stanja srca.
Operacija za tahikardiju izvodi se u dva slučaja. Prvo je prirođena srčana bolest, ishemijska bolest srca i nakon napada reume, drugo su hormonski poremećaji.
Prevencija tahikardije kod dijabetesa jest izbjegavanje intenzivnih napora i stresnih situacija. Uz to, trebate napustiti energiju, kofein, alkohol i nikotin. Prije svega, kompenzacija za dijabetes važna je kako bi koncentracija šećera uvijek bila normalna.
Video u ovom članku govori o tahikardiji i njenom liječenju.
Znakovi i liječenje supraventrikularne tahikardije
Dugi niz godina neuspješno se bori s hipertenzijom?
Voditeljica Instituta: „Bićete zapanjeni koliko je lako izliječiti hipertenziju uzimajući je svakodnevno.
Tahikardija je ubrzan rad srca kada otkucaji srca prelaze 90 otkucaja u minuti. Postoji nekoliko sorti tahikardije, a jedna od najčešćih je paroksizmalna supraventrikularna. Ovu vrstu tahikardije karakterišu iznenadni napadi koji mogu trajati od nekoliko sekundi do nekoliko dana.
- Razlozi
- Simptomi
- Dijagnostika
- Lečenje
- Akcije prije dolaska liječnika
- Akcije ekipe hitne pomoći
- Bolničko lečenje
- Narodna medicina
- Posljedice, komplikacije i prognoze
- Prevencija
Otkrivanje uzroka tahikardije prilično je teško. Činjenica je da brza kontrakcija srčanog mišića može biti povezana ne samo s patologijom, već i biti fiziološki odgovor na fizički ili psihološki stres.
Ako je uzrok tahikardije fiziološke prirode, nema potrebe za liječenjem, dovoljno je otkloniti okolnosti koje su dovele do napada.
Patološka tahikardija pojavljuje se zbog kršenja reda stvaranja impulsa u sinoatrijskom čvoru ili ako se stvaraju impulsi u patološkom izvoru. Najčešće se patološki izvor formira ispod ili iznad sinoatrijskog čvora - u pretkomornoj ili atrijskoj ventrikularnoj regiji.
Vanjski faktori koji ne određuju za napade supraventrikularne tahikardije, jer se mogu pojaviti bez obzira na doba dana. Uzroci pojave supraventrikularne paroksizmalne tahikardije obično se dijele na 2 vrste - srčanu i ekstrakardijalnu.
Glavni faktori koji doprinose razvoju supraventrikularne paroksizmalne tahikardije:
- Bolest srca stekla je karakter.
- Kongenitalne srčane greške.
- Opijenost drogom.
- Povećan nervni ton na simpatičkom odeljenju.
- Razvoj abnormalnih kanala preko kojih se nervni impulsi približavaju srcu.
- Refleksni učinak na živčane završetke nastao zahvaljujući refleksiji impulsa od organa uključenih u patološke procese.
- Distrofija srčanog tkiva. Kao primer, distrofične promene nastale usled infarkta miokarda, zaraznih bolesti, kardioskleroze itd.
- Metabolički poremećaji. Metabolizam se patološki mijenja sa šećernom bolešću, hiperaktivnim funkcioniranjem nadbubrežne ili štitne žlijezde.
- Genetski faktor.
- Idiopatski faktor u područjima kroz koja prolaze nervni impulsi.
- Akutno ili kronično trovanje alkoholom, drogama ili hemikalijama.
Događa se da se uzroci supraventrikularne tahikardije ne mogu utvrditi.
Naši čitaoci su uspješno koristili ReCardio za liječenje hipertenzije.Uvidjevši popularnost ovog proizvoda, odlučili smo ga ponuditi vašoj pažnji.
U nekim slučajevima supraventrikularnu tahikardiju možda ne prate nikakvi simptomi. U istim situacijama kada tahikardija odgovara izraženim simptomima, specifični simptomi mogu se radikalno razlikovati od osobe do osobe.
Kod mladih koji ne pate od kardiovaskularnih bolesti supraventrikularna tahikardija je obično izraženija. U starijih bolesnika ubrzan rad srca se uopće ne može osjetiti i otkriva se samo na liječničkom pregledu.
Najčešći simptomi supraventrikularne tahikardije:
- oštro povećana brzina otkucaja srca, što se oseti u torakalnoj i cervikalnoj regiji,
- vrtoglavica, zamračenje očiju, nesvestica,
- drhtanje ruku
- poremećaji govora
- privremena paraliza mišića jedne od strana tijela,
- pojačano znojenje
- kontrakcija vaskularnih oka vidljiva oku,
- umor,
- učestalo mokrenje
- površinsko disanje.
Dijagnostika
Ako sumnjate na tahikardiju, bez odgađanja morate da se konsultujete s kardiologom kako biste shvatili uzroke problema. Zbirka anamneze je informativnog karaktera, ali ne može biti osnova za dijagnozu.
Sljedeće instrumentalne vrste dijagnostike daju osnovne informacije:
- tomografija
- ultrazvučni pregled
- elektrokardiogram.
Glavni faktori na koje kardiolog dolazi:
- ispravan atrijski ritam,
- uski QRS kompleksi,
- tri ili više P talasa i ventrikularni kompleksi,
- vidno povećan puls.
Ako postoji osjećaj približavanja napadu, preporučuje se duboko udahnuti i zadržati dah. Potrebno je komprimirati mišiće pritiska i analnog prstena - to će odložiti razvoj napada.
Zadržavanje smirenosti je kritično jer panika samo pogoršava napad. Ne treba praviti nagle pokrete da ne biste izazvali krizu. Potrebno je zauzeti vodoravni udoban položaj i, ako se u roku od nekoliko minuta stanje ne poboljša, pozvati tim hitne pomoći.
Akcije prije dolaska liječnika
Kada se pozove medicinska pomoć, morate se opustiti što više ležeći i pokušati disati što ravnomernije. Prije odlaska u krevet, preporučljivo je unaprijed otvoriti vrata kuće kako biste u slučaju kritičnog razvoja situacije, liječnici hitne pomoći mogli ući u sobu.
Ne preporučuje se uzimanje tableta (osim ako lijekove nije propisao liječnik za ovaj slučaj) i piti vodu. Čučnjevi, nagibi ili drugi amplitudni oštri pokreti nisu dopušteni.
Da biste olakšali napad, preporučuje se masirati karotidnu arteriju, prstima stisnuti očne jabučice.
Prevencija
Dijabetes nije rečenica. Pravovremenom dijagnozom i kvalitetnom terapijom, čovjek može živjeti punim životom i ne osjećati nikakvu uskraćenost. A da dijabetes ne daje komplikacije bubrezima, samo trebate da se pridržavate nekih pravila:
- Pratite šećer u krvi i držite ga normalnim kako biste izbjegli bubrežne komplikacije:
- Držite krvni pritisak na razini ne višoj od 130/80.
- Redovno uzimajte testove koji određuju stanje bubrega.
- Pratite nivo masti i holesterola u krvi.
- Pridržavajte se načina liječenja koji je propisao ljekar.
- Slijedite dijetu.
- Vodite zdrav način života i odričite se loših navika.
- Bavite se fizikalnom terapijom.
Prije svega, za prevenciju moždanog udara trebali biste uzimati pravu terapiju za snižavanje šećera: tablete (Metformin, Glibenclamid) ili inzulin. Ne zapostavljajte preporuke svog lekara o prelasku na terapiju inzulinom.
To će upozoriti ne samo razvoj moždanog udara, već i hroničnog zatajenja bubrega, dijabetičku retinopatiju, neuro- i angiopatiju. Sledeće preporuke su takođe korisne:
- zdrav stil života
- gubitak kilograma
- umereni unos ugljenih hidrata
- izbegavanje masne hrane u ishrani,
- bavljenje sportom
- prolazak preventivnih pregleda,
- glikemijska kontrola
- uzimanje lijekova koji snižavaju krvni pritisak kod hipertenzije,
- pravovremeni zahtjev za medicinsku pomoć,
- uzimanje lijekova koji snižavaju holesterol, lipoproteine niske gustine i trigliceride (statine),
- prestati pušiti i piti alkohol,
- skrining,
- izbjegavanje nervnog preopterećenja.
Na temelju gore navedenog postaje jasno da poremećaji koji nastaju kod dijabetesa mogu dovesti do razvoja moždanog udara. Takav ishod može se izbjeći samo ako se pokazatelji glukoze u krvi prate pravodobno, a ako se utvrde prvi simptomi, slijedite propisani režim liječenja.
Obično se neuropatija razvija postepeno, a njeni simptomi se lako mogu pobrkati s drugim poremećajima u organizmu. U tom slučaju mogu istovremeno biti prisutni simptomi nekoliko vrsta bolesti.
1. Periferna neuropatija je najčešći oblik. Znakovi se često pojavljuju noću, pokrivajući u početku gornje, a zatim i donje udove. U isto vrijeme, osoba nije u stanju osjetiti promjene temperature i osjeća:
- ukočenost
- trnce ili peckanje
- akutna bol
- grčevi
- mišićna slabost
- gubitak refleksa
- gubitak koordinacije.
Ponekad se mogu pojaviti i druge bolesti nogu (čirevi, infekcije, deformacije, bolovi u zglobovima).
2. Autonomna neuropatija uzrokuje oštećenje područja živčanog sustava koji kontrolira funkcionalnost srca, krvožilnog sustava, probavnog trakta, genitalija, mokraćnog sustava. Uz ovu bolest prisutna su sljedeća oboljenja:
- Povreda funkcije mokraćnog mjehura (zadržavanje ili inkontinencija mokraće),
- Pojavljuju se infekcije mokraćnog sustava
- javlja se zatvor ili proliv
- pražnjenje želuca je sporo, što uzrokuje mučninu, povraćanje, nadimanje i gubitak apetita,
- postaje bolno gutanje
- erektilna disfunkcija javlja se kod muškaraca, kod žena - vaginalna suhoća i druge seksualne nevolje,
- znojenje se povećava ili smanjuje,
- tijelo gubi sposobnost regulacije krvnog pritiska i brzine otkucaja srca, što može izazvati nagli pad pritiska nakon najblaže tjelesne aktivnosti, gubitka svijesti,
- percepcija boja se mijenja
- aritmija se javlja čak i kada je osoba u mirnom stanju.
3. Lokalna dijabetička neuropatija provocirana je oštećenjem jednog živca, koji se može nalaziti na licu, trupu ili nozi. Ova vrsta bolesti, koja se naziva i fokalna neuropatija, pojavljuje se iznenada i najčešće je pronađena u starijih ljudi.
Iako lokalna neuropatija može uzrokovati jake bolove, ona uglavnom ne traje dugo. Njeni simptomi postepeno nestaju sami od sebe najkasnije nekoliko mjeseci kasnije.
Na manifestacije ove bolesti utječe živac koji sudjeluje, a lokalna neuropatija ima niz dodatnih bolesti:
- teško je neko usmjeriti pogled,
- efekat "dvostrukog" vida je moguć,
- jedna polovina lica je paralizovana
- bolovi se neprestano osjećaju u nogama, stopalima, kukovima, donjem dijelu leđa, grudima, očima, želucu.
Pridržavajući se ovih jednostavnih preporuka, možete značajno smanjiti rizik od razvoja dijabetičke neuropatije:
- Praćenje krvnog pritiska. Tipično, ljudi koji imaju dijabetes imaju visok krvni pritisak. Prisutnost hipertenzije i dijabetesa izaziva oštećenje krvnih žila i ometa protok krvi, što povećava rizik od komplikacija.
- Pridržavanje principa pravilne ishrane.Za održavanje zdrave težine potrebna vam je uravnotežena prehrana, uključujući voće, povrće i jela od cjelovitih žitarica. Preporučuje se ograničenje veličine posluživanja i potpuno uklanjanje masnih, začinjenih jela.
- Svakodnevno aktivan stil života. Vježba pomaže poboljšati cirkulaciju krvi i spriječiti zastoj srca. Vježba također pomaže u normalizaciji krvnog tlaka. U slučaju teškog tijeka neuropatije i smanjenja osjetljivosti donjih ekstremiteta, liječnik može preporučiti takve aktivnosti kao što su vožnja biciklom ili plivanje.
- Nedostatak loših navika (pušenje, alkohol). Dokazano je da pušači sa šećernom bolešću vjerovatnije umiru od srčanog udara ili šloga od dijabetičara bez nikotinske ovisnosti.
Ovaj video opisuje uzroke dotične bolesti, njene glavne simptome, kao i metode liječenja i preventivne mjere.
Najbolji način da se izbjegne dijabetička neuropatija je stalno praćenje glukoze u krvi. Ako se utvrdi bolest, potrebno je redovito konsultirati liječnika, strogo slijediti njegove preporuke za sposobnost upravljanja i usporavanje napredovanja neuropatije.
Dijabetička angiopatija opasna je komplikacija koja se može javiti kod osobe s dijabetesom tipa 1 i 2. Manifestira se kao lezija svih krvnih žila u tijelu, što se događa u pozadini produženog tijeka bolesti bez odgovarajuće terapije lijekovima.
U pravilu se angiopatija počinje razvijati kod ljudi koji imaju dijabetes više od tri godine. Stupanj opasnosti od bolesti ovisi o tome u kojem organu se komplikacija počela razvijati. U svakom slučaju, bolest čovjeku donosi veliku nelagodu i pogoršava opće dobro.
Ljekari razlikuju dvije glavne vrste ove bolesti:
- Mikroangiopatija. Devijacija u kojoj trpe najmanji žile - kapilare. Najčešća i najčešća vrsta komplikacija.
- Makroangiopatija Bolest tokom koje komplikacija pogađa najveće sudove tijela - arterije i vene. U ogromnoj većini slučajeva ova vrsta bolesti razvija se produženim tokom bolesti - više od deset godina.
Kad osoba duže vrijeme ima dijabetes, povećana razina glukoze stalno je prisutna u krvi. Kao rezultat toga, cirkulacijski sustav počinje patiti: zidovi posuda postepeno se deformiraju i čak potpuno uništavaju.
Kapilare, vene i arterije mogu postati vrlo tanki. U nekim slučajevima se u vaskularnoj šupljini formiraju deformacije. Sve to dovodi do poremećaja protoka krvi i metaboličkih procesa. Šta imamo kao rezultat? Kisik gladovanje (hipoksija), koje se javlja u određenim tkivima, organima i njihovim sistemima.
Kod makroangiopatije najčešće pate velike žile nogu (više od sedamdeset posto slučajeva).
Kod mikroangiopatije glavni organ oštećenja su oči, odnosno mrežnica oka. U nastavku ćemo detaljnije razmotriti ovu vrstu komplikacija.
To je vrsta mikroangiopatije. Ozbiljno stanje koje zahteva adekvatan tretman.
Komplikacija se manifestuje kao lezija malih žila mrežnice. Dovodi do oticanja zidova najmanjih očnih posuda. To sa svoje strane izaziva sužavanje, djelomičnu ili potpunu opstrukciju posuda tijekom vremena.
Šta imamo kao rezultat? Kršenje cirkulacije krvi u sudovima. Kao rezultat toga, tkiva koja pate od nedostatka kisika (hipoksija) pate. Tokom pregleda lekar može otkriti pojavu žutih fleka na očnoj jabučici.
Glavni simptomi komplikacije su slični opštim simptomima:
- delimični ili potpuni gubitak vida,
- zamagljivanje, muva ili "munje" u očima,
- česte krvarenja iz nosa
- osjećaj "pulsiranja" krvi u očima,
- sužavanje vidnog polja.
Ako se pojavi jedan ili više gore navedenih simptoma, potrebno je odmah kontaktirati oftalmologa koji će dijagnosticirati i propisati sveobuhvatni tretman.
Oftalmoskopija Procedura tokom koje oftalmolog ima priliku pažljivo pregledati fundus pacijenta, koristeći uređaj koji više puta povećava "sliku". Tokom pregleda dijagnoza se razjašnjava i određuje se i stepen oštećenja krvnih žila oka.
Visometry Omogućuje uspostavljanje oštrine vida. Također, postupak se koristi za utvrđivanje općeg stanja mrežnice.
Laserska tomografija. Svrha vježbe je procijeniti stanje iste mrežnice, a osim toga i vidnog živca.
Tonografija Izvodi se za utvrđivanje intraokularnog pritiska.
Pomoćne metode su dijagnostičke metode kao što su doplerski pregled krvnih sudova, radiografija, snimanje magnetnom rezonancom.
Zašto se pojavljuju tahikardija ili abnormalni otkucaji srca
Otkucaji srca su osjećaj pojačanog ili ubrzanog rada srca. Često se događa s tahikardijom, odnosno porastom broja otkucaja srca iznad 90 otkucaja u minuti. U pitanju je subjektivni simptom.
Ljudi ponekad čak osjećaju uobičajeni otkucaj srca, istovremeno se ponekad ne mogu osjetiti ozbiljni poremećaji ritma. Sam osjećaj nije apsolutni pokazatelj srčanih bolesti.
Pojačani i povećani rad srca normalna je reakcija na stres ili fizičku aktivnost. Samo ako postoje i drugi simptomi, otkucaji srca mogu govoriti o određenoj patologiji. Simptomatologija koja prati otkucaje srca ovisi o prisutnoj tegobi.
Tahikardija i palpitacije mogu se javiti sa:
- miokarditis, endokarditis,
- aritmije
- kardioskleroza, distrofija miokarda,
- anemija
- vegetativno-vaskularna distonija,
- srčane mane
- arterijska hipertenzija
- neuroza
- endokrini poremećaji,
- menopauza
- groznice.
Ponekad se kombinacija tahikardije i palpitacija kombinira sa anksioznošću, a dodatne vegetativne manifestacije (drhtanje i tremor) izazivaju u čovjeku strah i uvjerenje da ima izuzetno opasnu bolest.
U tim je slučajevima neophodno sudjelovanje u terapiji psihoterapeuta. Objektivna slika kardiovaskularnog sustava data je nakon svakodnevnog Holterovog nadzora EKG-a i ispitivanja pražnjenja.
Uzroci srčanih komplikacija i faktori rizika
Dijabetes ima kraći životni vijek zbog stalno visokog nivoa glukoze u krvi. Ovo se stanje naziva hiperglikemija, što ima direktan uticaj na stvaranje aterosklerotskih plakova. Potonji sužavaju ili blokiraju lumen žila što dovodi do ishemije srčanog mišića.
Većina liječnika uvjerena je da prekomjerni šećer izaziva endotelnu disfunkciju - područje nakupljanja lipida. Kao rezultat toga, zidovi posuda postaju propusniji i formiraju se plakovi.
Hiperglikemija takođe doprinosi aktiviranju oksidativnog stresa i stvaranju slobodnih radikala, koji takođe negativno utiču na endotel.
Klinička slika
Kod šećerne bolesti porast razine glukoze u krvi izaziva odstupanja od perifernog živčanog sustava. To je zbog kršenja metaboličkih procesa u srčanom mišiću.
Razlikuju se sljedeće patologije: kardiovaskularni oblik neuropatije, otkucaji srca u sinusu, aritmija, infarkt miokarda, snižavanje krvnog pritiska. Te manifestacije treba tretirati pažljivo i pravovremeno, kako bi se omogućilo liječenje kako se ne bi razvile komplikacije.
Tahikardija kod dijabetesa povezana je s oštećenjem srčanih živaca. Znak ove patologije je pulsiranje veće od 100 otkucaja u minuti. Respiratorna gimnastika nije u stanju usporiti rad srca, iako zdrava osoba može ovom metodom kontrolirati puls.To ukazuje na disfunkciju parasimpatičkih živaca. Ovo se stanje manifestuje sledećim simptomima:
- vrtoglavica
- nesvijest
- aritmija,
- pojačana kratkoća daha
- osjećaj stezanja iza sternuma.
Što može ubrzati razvoj lezija autonomnog nervnog sistema, uključujući kardiovaskularni oblik dijabetičke autonomne neuropatije?
Promjene u tijelu žene koja je u fazi menopauze, često praćena aritmijom. Ovo stanje karakterizira kršenje ritma kontrakcije srca.
Manifestira se pojačanim otkucajima srca iznad 90 otkucaja u minuti. Unatoč činjenici da se takva tahikardija s menopauzom smatra fiziološkom, pacijenti koji su se susreli sa sličnim problemom definitivno moraju proći poseban tretman.
Kontraindikacije i upotreba tokom trudnoće
U uputama za uporabu kompanija proizvođača navodi da nema kontraindikacija. Ponekad možete osjetiti individualnu netoleranciju, u čijoj prisutnosti trebate konzultirati liječnika.
Takođe, naučnici pouzdano ne znaju za djelovanje Dibikora, ukoliko postoje neke kronične bolesti. Tablete se mogu koristiti krajnje oprezno i nakon savjetovanja s liječnikom, ako su dostupne:
- akutno zatajenje bubrega
- hepatička koma
- čir na želucu u akutnoj fazi.
Dibicor je kontraindiciran osobama sa malignim tumorima i bolesnicima mlađim od 18 godina.
Trenutno je upotreba lijeka za vrijeme laktacije i u trudnoći zabranjena. Ali zabrana alata nije utvrđena zbog negativnog utjecaja.
Uprkos brojnim kliničkim studijama, lijek nije do kraja proučavan u smislu efekta na razvoj ploda i stanje trudnice. Tijekom laktacije, lijek je također bolje ne upotrebljavati, jer nema pouzdanih informacija o posljedicama.
Simptomi tahikardije sa inzulinskom ovisnošću
Srčana aritmija kod dijabetesa može se manifestirati na isti način kao i trepereća aritmija, naime tahikardija i kršenje rada srca. Osoba sa dijabetesom može imati:
Ako je osoba koja ima dijabetes otkrila je ova stanja, morate se konzultirati s liječnikom i proći dodatni pregled. Samo se na taj način možete zaštititi od negativnih posljedica fibrilacije atrija i osigurati ispravan tretman.
Treba biti svjestan da lijekovi nisu uvijek potrebni. Dijabetičari mogu živjeti sa simptomima MA dugi niz godina. Ponekad se rad kardiovaskularnog sistema može naglo pogoršati i dovesti do infarkta miokarda ili drugih komplikacija.
Stoga, morate se posavjetovati s liječnikom za bilo kakve promjene u otkucaju srca.
Što treba učiniti da se kardiovaskularni oblik dijabetičke autonomne neuropatije pojavi što je moguće kasnije i koji tretman se propisuje?
Mnogi dijabetičari brinu o tome kako da operativnim zahvatom liječe zatajenje srca. Radikalno liječenje provodi se kada jačanje kardiovaskularnog sustava uz pomoć lijekova nije donijelo željene rezultate. Indikacije za hirurške zahvate su:
- promjene u kardiogramu,
- ako je područje grudi stalno upaljeno,
- oticanje
- aritmija,
- sumnja na srčani udar
- progresivna angina pektoris.
Operacija za zatajenje srca uključuje balon vazodilataciju. Uz njegovu pomoć uklanja se sužavanje arterije koja hrani srce. Tijekom postupka, u arteriju se ubacuje kateter, duž kojeg se balon dovodi do problematičnog područja.
Aortokoronarno stentiranje često se vrši kada se mrežasta struktura umetne u arteriju, što sprečava stvaranje holesterola. A pomoću baftinga koronarnih arterija stvaraju se dodatni uvjeti za slobodan protok krvi, što značajno smanjuje rizik od ponovne pojave.
U slučaju dijabetičke kardiodistrofije indicirano je kirurško liječenje implantacijom pejsmejkera. Ovaj uređaj bilježi sve promjene u srcu i trenutno ih ispravlja, što smanjuje vjerojatnost aritmija.
Međutim, prije obavljanja ovih operacija, važno je ne samo normalizirati koncentraciju glukoze, već i nadoknaditi dijabetes. Budući da se čak i manja intervencija (na primjer, otvaranje apscesa, uklanjanje nokta), koja se provodi u liječenju zdravih ljudi ambulantno, kod dijabetičara provodi u bolnici.
Štoviše, prije značajne hirurške intervencije, pacijenti s hiperglikemijom prelaze na inzulin. U ovom slučaju je indicirano uvođenje jednostavnog inzulina (3-5 doza). A tokom dana važno je kontrolirati glikozuriju i šećer u krvi.
Budući da su srčane bolesti i dijabetes kompatibilni pojmovi, osobe koje imaju glikemiju trebaju redovno pratiti rad kardiovaskularnog sistema. Jednako je važno kontrolirati i koliko je porastao šećer u krvi, jer kod teške hiperglikemije može doći do srčanog udara, što dovodi do smrti.
U videu u ovom članku nastavlja se tema bolesti srca kod dijabetesa.
1. Prije svega, potrebno je postići održivu kompenzaciju za dijabetes.
2. Vrlo je važno samostalno praćenje nivoa glukoze.
3. Stalni odnos s dežurnim lekarom, pod čijom se kontrolom vrši lečenje dijabetesa.
U arsenalu modernih lijekova nalazi se niz lijekova koji se koriste u liječenju dijabetičke neuropatije. Uključuju antioksidante, inhibitore alfa reduktaze, vazodilatatore, sredstva protiv trombocita, antikoagulanse, pripravke lipoične kiseline, itd. Samo liječnik koji leči može odabrati lijek i propisati tečaj liječenja - nemojte samo liječiti!
Lijek lijekovima srčanih bolesti kod dijabetičara
Osnova liječenja je sprečavanje razvoja mogućih posljedica i zaustavljanje napredovanja postojećih komplikacija. Da biste to učinili, važno je normalizirati glikemiju na testu, kontrolirati nivo šećera i spriječiti ga da poraste čak 2 sata nakon jela.
U ove svrhe, sa dijabetesom tipa 2, propisana su sredstva iz grupe biguanida. To su Metformin i Siofor.
Učinak Metformina određen je njegovom sposobnošću da inhibira glukoneogenezu, aktivira glikolizu, što poboljšava izlučivanje piruvata i laktata u mišićnom i masnom tkivu. Također, lijek sprječava razvoj proliferacije glatkih mišića vaskularnih zidova i povoljno djeluje na srce.
Početna doza lijeka je 100 mg dnevno. Međutim, postoji niz kontraindikacija za uzimanje lijeka, posebno oni koji imaju oštećenje jetre trebaju biti oprezni.
Također, kod dijabetesa tipa 2 često se propisuje Siofor, koji je posebno učinkovit kada dijeta i vježbanje ne doprinose gubljenju kilograma. Dnevna doza se bira pojedinačno, ovisno o koncentraciji glukoze.
Da bi Siofor bio učinkovit, njegova količina konstantno se izmiče - od 1 do 3 tablete. Ali maksimalna doza lijeka ne smije biti veća od tri grama.
Siofor je kontraindiciran u slučaju dijabetesa tipa 1, inzulina, infarkta miokarda, trudnoće, zatajenja srca i ozbiljnih plućnih bolesti. Takođe, lijek se ne uzima ako jetra, bubrezi i stanje dijabetičke kome loše funkcioniraju. Osim toga, Siofor se ne smije piti ako se liječe djeca ili pacijenti stariji od 65 godina.
Liječenje tahikardije kod dijabetesa usmjereno je na uklanjanje osnovne bolesti i pojedinačno ga odabire kardiolog. Ako je tahikardija izazvala dijabetes melitus, tada je potrebno odgovarajuće liječenje.
Dijeta br. 9 prikazana je s izuzetkom ugljikohidrata, masti i dodavanja hrani koja sadrži vlakna (jabuke, repa). Potrebno je kontrolirati višak kilograma.
U slučaju šećerne bolesti drugog tipa, lijekove za snižavanje šećera, poput Maninila, Glibenklamida, Bukarbana, treba stalno uzimati, u prvom slučaju nadzirati i redovito davati Insulin.
Preporučuje se isključenje proizvoda sa visokim sadržajem kofeina (kafa, jak čaj). Obavezno napustite loše navike (alkohol, pušenje), pokušajte izbjegavati aktivne fizičke napore. Ako je tahikardija fiziološka zbog starosti pacijenta, tada nema potrebe za uzimanjem farmakoloških sredstava.
Liječenje lijekovima
Liječenje bolesti počinje pri prvim simptomima. Vrijedno je koristiti lijek strogo pod nadzorom liječnika i promatrati doziranje, kako ne biste uzrokovali komplikacije osnovne bolesti. Lijekovi koji pomažu kod dijabetesa dijele se na sedative i antiaritmike. Oni su zauzvrat zastupljeni sintetičkim i prirodnim agensima.
Savremeno tržište farmaceutskih proizvoda nudi širok izbor lijekova koji liječe tahikardiju. Prije početka njihove upotrebe preporučuje se konsultacija sa stručnjakom.
B-blokatori mogu smanjiti učestalost srčanih impulsa, smanjiti ekscitaciju simpatičkog nervnog sistema. Cardaron - ima blokadu kanala kalijuma i kalcijuma.
Ako se napad tahikardije mora brzo zaustaviti, ATP se daje intravenski.
Akcije ekipe hitne pomoći
Kada dođe liječnik, pregledat će mu fundus, mjeriti puls i pritisak. Ako brzina otkucaja srca prelazi 100 otkucaja u minuti, pacijent je hospitaliziran.
Po dolasku u bolnicu izdaje se obrazac za prijavu po osobi u kojem se bilježe svi ključni podaci o pacijentovom zdravstvenom stanju. Istovremeno pacijent je smješten u bolnicu na liječenje i provode se hitne terapijske mjere.
Narodna medicina
U arsenalu tradicionalne medicine postoji jedini način borbe protiv supraventrikularne paroksizmalne tahikardije - digitalis. Ova biljka je u stanju da inhibira rad srca - do bradikardije.
Na dlanove možete nanijeti akupresuru ili stegnuti ušnu uš. Međutim, pouzdanih dokaza o efikasnosti masaže ne postoje.
Posljedice, komplikacije i prognoze
Najekstremniji slučaj supraventrikularne paroksizmalne tahikardije ako patologija postane ventrikularna, kad brzina otkucaja srca prelazi 180 otkucaja svake minute.
Mogući prelazak u ventrikularnu fibrilaciju i klinička smrt pacijenta. U tom slučaju pacijenta se može spasiti samo uz pomoć oživljavanja.
Ako paroksizam traje dovoljno dugo, može doći do akutnog zatajenja srca. Smanjenje srčanog iznosa tokom napada dovodi do ishemije srčanog mišića i infarkta miokarda ili akutne angine pektoris.
Generalno, prognoza za supraventrikularnu paroksizmalnu tahikardiju je povoljna. Smrtnost tokom napada je niska.
Međutim, ako je paroksizam povezan s ozbiljnim promjenama miokarda, progresivnom koronarnom insuficijencijom, oštrim padom tlaka ili se javlja nakon nedavnog infarkta miokarda, prognoza se pogoršava.
Beta blokatori za hipertenziju i bolesti srca
Blokatori beta-adrenergičkih receptora, uobičajeno poznati kao beta blokatori, važna su grupa lijekova za hipertenziju koji utječu na simpatički nervni sistem. Ovi lijekovi se u medicini koriste već dugo, još od 1960-ih godina. Otkriće beta blokatora značajno je povećalo efikasnost lečenja kardiovaskularnih bolesti, kao i hipertenzije. Stoga su naučnici koji su prvi put sintetizirali i testirali ove lijekove u kliničkoj praksi dobili Nobelovu nagradu za medicinu 1988. godine.
Naši čitaoci su uspješno koristili ReCardio za liječenje hipertenzije. Uvidjevši popularnost ovog proizvoda, odlučili smo ga ponuditi vašoj pažnji.
U praksi liječenja hipertenzije beta-blokatori su i dalje lijekovi od najveće važnosti, zajedno s diureticima, tj. Diureticima. Iako su se od devedesetih pojavile i nove skupine lijekova (kalcijevi antagonisti, ACE inhibitori), koji se propisuju kada beta blokatori ne pomažu ili su kontraindicirani kod pacijenta.
Priča o otkriću
Tridesetih godina prošlog vijeka naučnici su otkrili da je moguće potaknuti sposobnost srčanog mišića (miokarda) da se steže ako je izložen njemu posebnim tvarima - beta-adrenostimulansima. 1948. R. P. Ahlquist iznio je koncept postojanja alfa i beta adrenoreceptora kod sisara. Kasnije, sredinom 1950-ih, naučnik J. Black teorijski je razvio način da smanji učestalost napada angine. Sugerisao je da će biti moguće izmisliti lijek kojim ćete efikasno „zaštititi“ beta receptore srčanog mišića od učinaka adrenalina. Uostalom, ovaj hormon stimulira mišićne stanice srca, uzrokujući da se previše intenzivno kontrahiraju i izazivaju srčane udare.
1962. pod vođstvom J. Black-a sintetizovan je prvi beta blokator, protenalol. Ali, ispostavilo se da uzrokuje rak kod miševa, pa nije testiran na ljudima. Prvi lijek za ljude bio je propranolol, koji se pojavio 1964. godine. Za razvoj propranolola i „teoriju“ beta blokatora, J. Black je 1988. dobio Nobelovu nagradu za medicinu. Najmoderniji lijek ove grupe - nebivolol - na tržište je pušten 2001. godine. To i drugi beta-blokatori treće generacije imaju dodatno važno korisno svojstvo - opuštaju krvne sudove. Ukupno, više od 100 različitih beta blokatora sintetizirano je u laboratorijama, ali više od 30 njih nije korišteno ili ih još uvijek koriste praktičari.
Mehanizam delovanja beta blokatora
Hormon adrenalin i ostali kateholamini stimulišu beta-1 i beta-2-adrenergičke receptore, koji se nalaze u različitim organima. Mehanizam delovanja beta blokatora je taj što oni blokiraju beta-1-adrenergičke receptore, „blokirajući“ srce od efekata adrenalina i drugih „disperznih“ hormona. Kao rezultat toga, rad srca je olakšan: smanjuje se rjeđe i s manje sile. Tako se smanjuje učestalost napada angine i srčane aritmije. Vjerojatnost nagle srčane smrti je smanjena.
Pod utjecajem beta blokatora, krvni tlak opada, istovremeno kroz nekoliko različitih mehanizama:
- Smanjeni broj otkucaja srca i snaga,
- Smanjenje srčanog iznosa
- Smanjena sekrecija i smanjena koncentracija renina u plazmi,
- Rekonstrukcija baroreceptornih mehanizama aortnog luka i sinokarotidnog sinusa,
- Depresivno dejstvo na centralni nervni sistem,
- Uticaj na vazomotorni centar - smanjenje središnjeg simpatičkog tonusa,
- Smanjen periferni vaskularni tonus za vrijeme blokade alfa-1 receptora ili oslobađanja dušičnog oksida (NO).
Beta-1 i beta-2-adrenergički receptori u ljudskom telu
Iz tabele vidimo da se beta-1-adrenergički receptori nalaze, većim dijelom, u tkivima kardiovaskularnog sistema kao i u skeletnim mišićima i bubrezima. To znači da stimulacija hormona povećava otkucaje srca i snagu.
Beta blokatori služe kao zaštita od aterosklerotske srčane bolesti, ublažavajući bol i sprečavaju daljnji razvoj bolesti. Kardioprotektivni učinak (zaštita srca) povezan je sa sposobnošću ovih lijekova da smanje regresiju lijeve komore srca, da imaju antiaritmičko djelovanje. Oni smanjuju bol u srcu i smanjuju učestalost napada angine. Ali beta blokatori nisu najbolji izbor za hipertenziju ako pacijent nema pritužbe na bol u grudima i srčani udar.
Nažalost, istovremeno s blokadom beta-1-adrenergičkih receptora, pod distribuciju također padaju "beta-2-adrenergički receptori, koje ne treba blokirati". Zbog toga se javljaju negativne nuspojave od uzimanja lijekova. Beta blokatori imaju ozbiljne nuspojave i kontraindikacije. Oni su detaljno opisani u nastavku u članku. Selektivnost beta blokatora je koliko je određeni lijek sposoban da blokira beta-1-adrenergičke receptore, a da ne utječe na beta-2-adrenergičke receptore. Ako su ostale jednake, što je veća selektivnost, to je bolje, jer ima manje nuspojava.
Klasifikacija
Beta blokatori su podeljeni u:
- selektivni (kardioselektivni) i neselektivni,
- lipofilne i hidrofilne, tj. topive u mastima ili u vodi,
- postoje beta blokatori sa unutrašnjom simpatomimetičkom aktivnošću i bez nje.
Sve ove karakteristike detaljno ćemo razmotriti u nastavku. Sada je glavna stvar shvatiti da beta blokatori postoje 3 generacije, i bit će korisnije ako se liječe modernim lijekom, a ne zastarjele. Jer, učinkovitost će biti veća, a štetnih nuspojava - mnogo manje.
Generacijska klasifikacija beta blokatora (2008)
Treća generacija beta blokatora ima dodatna vazodilatacijska svojstva, tj. Sposobnost opuštanja krvnih žila.
- Kod uzimanja labetalola do ovog efekta dolazi jer lijek blokira ne samo beta-adrenergičke receptore, nego i alfa-adrenergičke receptore.
- Nebivolol pojačava sintezu azotnog oksida (NO), supstance koja reguliše vaskularnu relaksaciju.
- A karvedilol ima i jedno i drugo.
Što su kardioselektivni beta blokatori
U tkivima ljudskog tela postoje receptori koji reaguju na hormone adrenalin i norepinefrin. Trenutno se razlikuju alfa-1, alfa-2, beta-1 i beta-2-adrenergički receptori. Nedavno su opisani i alfa-3 adrenergički receptori.
Ukratko zamislite lokaciju i važnost adrenoreceptora na sljedeći način:
- alfa-1 - lokaliziran u krvnim žilama, stimulacija dovodi do spazma i povećanja krvnog pritiska.
- alfa-2 - "povratna petlja" za sistem regulacije aktivnosti tkiva. To znači da njihova stimulacija dovodi do smanjenja krvnog pritiska.
- beta-1 - lokalizirani u srcu, njihova stimulacija dovodi do povećanja učestalosti i snage srčanih kontrakcija, a također povećava potrebu miokarda za kisikom i povećava krvni pritisak. Beta-1-adrenergički receptori su takođe prisutni u velikom broju u bubrezima.
- beta-2 - lokaliziran u bronhijama, stimulacija uzrokuje uklanjanje bronhospazma. Isti receptori nalaze se na ćelijama jetre, učinak hormona na njih uzrokuje pretvaranje glikogena u glukozu i oslobađanje glukoze u krvi.
Kardioselektivni beta blokatori aktivni su uglavnom protiv beta-1-adrenergičkih receptora, a ne selektivni beta blokatori jednako blokiraju i beta-1 i beta-2-adrenergičke receptore. U srčanom mišiću omjer beta-1 i beta-2 adrenergičkih receptora je 4: 1, tj. Energetska stimulacija srca provodi se uglavnom putem beta-1 receptora. S povećanjem doze beta blokatora smanjuje se njihova specifičnost, a zatim selektivni lijek blokira oba receptora.
Selektivni i neselektivni beta blokatori smanjuju krvni pritisak na približno isti način, ali kardioselektivni beta blokatori imaju manje nuspojava i lakše ih je koristiti za pridružene bolesti. Dakle, selektivni lijekovi imaju manje vjerojatnosti da će izazvati bronhospazam jer njihova aktivnost neće utjecati na beta-2 adrenergičke receptore, koji su locirani uglavnom u plućima.
Kardio selektivnost beta blokatora: beta-1 i beta-2 indeks blokiranja adrenergike
Naziv lijeka za blokator beta
Indeks selektivnosti (beta-1 / beta-2)
- Nebivolol (bez karte)
- Bisoprolol (Concor)
- Metoprolol
- Atenolol
- Propranolol (Anaprilin)
Selektivni beta blokatori slabiji od neselektivnih povećavaju periferni vaskularni otpor, pa se često propisuju pacijentima koji imaju problema s perifernom cirkulacijom (na primjer, s isprekidanom klaudikacijom). Imajte na umu da karvedilol (Coriol) - iako iz najnovije generacije beta blokatora, nije kardioselektivan. Ipak, kardiolozi ga aktivno koriste, a rezultati su dobri. Karvedilol se rijetko propisuje za snižavanje krvnog pritiska ili liječenje aritmija. Češće se koristi za liječenje zatajenja srca.
Koja je unutarnja simpatomimetička aktivnost beta blokatora
Neki beta blokatori ne samo da blokiraju beta-adrenergičke receptore, već ih istovremeno stimulišu. To se naziva unutrašnjom simpatomimetičkom aktivnošću nekih beta blokatora. Lijekovi koji imaju unutrašnju simpatomimetičku aktivnost karakteriziraju sljedeća svojstva:
- ovi beta blokatori usporavaju rad srca u manjoj mjeri
- oni ne smanjuju značajno pumpnu funkciju srca
- u manjoj mjeri povećavaju ukupni periferni vaskularni otpor
- manje izazivaju aterosklerozu jer nemaju značajan uticaj na holesterol u krvi
U ovom članku možete saznati koji beta blokatori imaju unutrašnju simpatomimetičku aktivnost, a koji lijekovi nemaju.
Ako se dugo uzimaju beta blokatori sa unutrašnjom simpatomimetičkom aktivnošću, tada dolazi do hronične stimulacije beta-adrenergičkih receptora. To postepeno dovodi do smanjenja njihove gustoće u tkivima. Nakon toga, nagli prekid lijekova ne uzrokuje simptome povlačenja. Općenito, dozu beta blokatora treba smanjivati postepeno: 2 puta svaka 2-3 dana, u trajanju od 10-14 dana. Inače se mogu pojaviti strašni simptomi povlačenja: hipertenzivna kriza, porast napada angine, tahikardija, infarkt miokarda ili iznenadna smrt uslijed srčanog udara.
Istraživanja su pokazala da se beta blokatori koji imaju unutrašnju simpatomimetičku aktivnost ne razlikuju u efikasnosti snižavanja krvnog pritiska od lijekova koji nemaju tu aktivnost. Ali u nekim slučajevima primjena lijekova s unutarnjim simpatomimetičkim djelovanjem pomaže u izbjegavanju neželjenih nuspojava. Naime, bronhospazam sa opstrukcijom disajnih puteva različite prirode, kao i grč u hladnoći sa aterosklerozom žila donjih ekstremiteta.Posljednjih godina (juli 2012.) ljekari su zaključili da ne treba pridavati veliku važnost ima li beta-blokator svojstvo unutarnje simpatomimetičke aktivnosti ili ne. Praksa je pokazala da lijekovi s ovim svojstvom smanjuju učestalost kardiovaskularnih komplikacija ne više od onih beta blokatora koji ga nemaju.
Lipofilni i hidrofilni beta blokatori
Lipofilni beta blokatori su visoko topivi u mastima, a hidrofilni u vodi. Lipofilni lijekovi prolaze značajno "obrađivanje" tokom početnog prolaska kroz jetru. Hidrofilni beta blokatori se ne metaboliziraju u jetri. Izlučuju se uglavnom mokraćom, nepromenjeni. Hidrofilni beta blokatori traju duže jer se ne izlučuju tako brzo kao lipofilni.
Lipofilni beta blokatori bolje prodiru kroz krvno-moždanu barijeru. Ovo je fiziološka barijera između krvožilnog i centralnog nervnog sistema. Štiti nervno tkivo od cirkulacije u krvi mikroorganizmima, toksinima i "agentima" imunološkog sistema, koji moždano tkivo doživljavaju kao strano i napadaju ga. Preko krvno-moždane barijere hranjive tvari ulaze u mozak iz krvnih žila, a otpadni proizvodi živčanog tkiva uklanjaju se.
Pokazalo se da lipofilni beta blokatori efikasnije smanjuju smrtnost kod pacijenata s koronarnom srčanom bolešću. Oni istovremeno izazivaju više nuspojava iz centralnog nervnog sistema:
- depresija
- poremećaji spavanja
- glavobolje.
Unos hrane, u pravilu, ne utiče na aktivnost beta-rastvorljivih beta-blokatora. I preporučljivo je uzimati hidrofilne lijekove prije jela, pijući puno vode.
Lijek bisoprolol primjetan je po tome što ima sposobnost otapanja i u vodi i u lipidima (masti). Ako jetra ili bubrezi djeluju loše, tada sustav koji je zdraviji automatski preuzima zadatak izolacije bisoprolola iz tijela.
Moderni beta blokatori
Za liječenje zatajenja srca preporučuju se samo sljedeći beta blokatori (lipanj 2012):
- karvedilol (Coriol),
- bisoprolol (Concor, Biprol, Bisogamma),
- metoprolol sukcinat (Betalok LOC),
- nebivolol (Nebilet, Binelol).
Ostali beta blokatori se takođe mogu koristiti za lečenje hipertenzije. Lekare se potiče da svojim pacijentima propisuju lijekove druge ili treće generacije. Gore u članku možete naći tablicu u kojoj je napisano kojoj generaciji pripada svaki lijek.
Moderni beta blokatori smanjuju vjerojatnost da pacijent umre od moždanog udara, a posebno od srčanog udara. Istovremeno, istraživanja od 1998. sustavno pokazuju da propranolol (anaprilin) ne samo da ne smanjuje, već čak povećava smrtnost, u usporedbi s placebom. Takođe sukobljeni podaci o efikasnosti atenolola. Deseci članaka u medicinskim časopisima tvrde da smanjuje vjerovatnoću kardiovaskularnih „događaja“ mnogo manje nego drugi beta blokatori i često izaziva nuspojave.
Pacijenti trebaju razumjeti da svi beta blokatori snižavaju krvni tlak na približno isti način. Možda nebivolol to čini malo efikasnije od svih ostalih, ali ne puno. Istovremeno, vrlo različito smanjuju vjerojatnost razvoja kardiovaskularnih bolesti. Glavni cilj liječenja hipertenzije upravo je sprečavanje njegovih komplikacija. Smatra se da suvremeni beta blokatori efikasniji u sprečavanju komplikacija hipertenzije u odnosu na lekove prethodne generacije. Takođe se bolje podnose jer rijetko uzrokuju nuspojave.
Još u ranim 2000-ima mnogi pacijenti nisu mogli priuštiti da se liječe kvalitetnim lijekovima, jer su lijekovi sa brandom bili preskupi. Ali sad u ljekarni možete kupiti generičke lijekove, koji su jako povoljni i efikasni. Stoga, financijsko pitanje više nije razlog za napuštanje korištenja modernih beta blokatora. Glavni zadatak je prevladati neznanje i konzervativizam ljekara. Ljekari koji ne prate vijesti često nastavljaju propisivati starije lijekove koji su manje efikasni i imaju značajne nuspojave.
Indikacije za imenovanje
Glavne indikacije za imenovanje beta blokatora u kardiološkoj praksi:
- arterijska hipertenzija, uključujući sekundarnu (zbog oštećenja bubrega, pojačane funkcije štitnjače, trudnoće i drugih uzroka),
- zatajenje srca
- koronarna bolest srca
- aritmije (ekstrasistola, atrijska fibrilacija itd.),
- sindrom dugog QT intervala.
Pored toga, beta blokatori se ponekad propisuju za vegetativne krize, prolaps mitralnog ventila, simptome povlačenja, hipertrofičnu kardiomiopatiju, migrenu, aneurizmu aorte, Marfanov sindrom.
2011. godine objavljeni su rezultati studija na ženama oboljelim od karcinoma dojke koji su uzimali beta blokatore. Pokazalo se da se upotrebom beta blokatora metastaze javljaju rjeđe. Američka studija uključila je 1.400 žena koje su se podvrgle operaciji karcinoma dojke i prepisali su joj kurs hemoterapije. Te su žene uzimale beta blokatore zbog kardiovaskularnih problema koje su imale pored raka dojke. Nakon 3 godine, 87% njih je bilo živo bez kanceroznih „događaja“.
Kontrolna skupina za usporedbu sastojala se od pacijenata s karcinomom dojke iste dobi i s istim postotkom bolesnika s dijabetes melitusom. Nisu primili beta blokatore, a među njima je stopa preživljavanja bila 77%. Još je rano izvoditi bilo kakve praktične zaključke, ali možda će 5-10 beta blokatora postati jednostavan i jeftin način za povećanje efikasnosti liječenja raka dojke.
Upotreba beta blokatora za liječenje hipertenzije
Još 80-ih godina dvadesetog stoljeća istraživanja su pokazala da beta blokatori kod pacijenata srednjih godina značajno smanjuju rizik od razvoja infarkta miokarda ili moždanog udara. Za starije pacijente bez očitih simptoma koronarne srčane bolesti preferiraju se diuretici. Međutim, ako starija osoba ima posebne indikacije (zatajenje srca, koronarna srčana bolest, infarkt miokarda), tada mu može propisati lijek za hipertenziju iz klase beta blokatora, a to će mu vjerojatno produžiti život. Za više detalja pogledajte članak „Koji su lekovi za hipertenziju propisani starijim pacijentima.“
- Najbolji način za izlečenje hipertenzije (brzo, lako, dobro za zdravlje, bez „hemijskih“ lekova i dodataka prehrani)
- Hipertenzija je narodni način oporavka od nje u 1. i 2. fazi
- Uzroci hipertenzije i kako ih otkloniti. Testovi za hipertenziju
- Efikasno liječenje hipertenzije bez lijekova
Beta blokatori općenito snižavaju krvni pritisak, a ne gori od lijekova iz drugih klasa. Posebno se preporučuje njihovo propisivanje za liječenje hipertenzije u sljedećim situacijama:
- Istodobna koronarna bolest srca
- Tahikardija
- Zatajenje srca
- Hipertiroidizam je hipertireoza.
- Migrene
- Glaukoma
- Arterijska hipertenzija prije ili nakon operacije
Lijekovi koji blokiraju beta beta preporučuju se za liječenje hipertenzije (2005)
Naziv lijeka za blokator beta
Marka (komercijalno) ime
Dnevna doza mg
Koliko puta dnevno uzimati
- Atenolol (sumnjiva efikasnost)
- Betaxolol
- Bisoprolol
- Metoprolol
- Nebivolol
- Acebutalol
- Nadolol
- Propranolol (zastario, ne preporučuje se)
- Timolol
- Penbutolol
- Pindolol
- Carvedilol
- Labetalol
Da li su ovi lijekovi prikladni za dijabetes?
Tretman beta-blokatorima „starog“ (propranolol, atenolol) može smanjiti osetljivost tkiva na efekte inzulina, odnosno povećati otpornost na inzulin. Ako je pacijent predisponiran, povećavaju se njegove šanse da dobije dijabetes. Ako je pacijent već razvio dijabetes, tada će se njegov tijek pogoršati. Istovremeno, kada se koriste kardioselektivni beta blokatori, osjetljivost tkiva na inzulin se smanjuje u manjoj mjeri. A ako su propisani moderni beta blokatori koji opuštaju krvne žile, tada, u pravilu, u umjerenim dozama ne narušavaju metabolizam ugljikohidrata i ne pogoršavaju tok dijabetesa.
2005. godine akademik Kardiologije akademika Strazhesko istražio je učinak beta blokatora na pacijente sa metaboličkim sindromom i inzulinskom rezistencijom. Pokazalo se da karvedilol, bisoprolol i nebivolol ne samo da ne pogoršavaju, već čak povećavaju osjetljivost tkiva na djelovanje inzulina. Atenolol je istovremeno značajno oslabio otpornost na inzulin. Studija iz 2010. godine pokazala je da karvedilol ne smanjuje vaskularnu osjetljivost na inzulin, ali ga metoprolol pogoršava.
Pod utjecajem uzimanja beta blokatora kod pacijenata može se povećati tjelesna težina. To je posljedica povećane inzulinske rezistencije, kao i drugih razloga. Beta blokatori smanjuju metaboličku brzinu i inhibiraju razgradnju masnog tkiva (inhibiraju lipolizu). U tom smislu, atenolol i metoprolol tartarat nisu bili dobri. Istovremeno, prema rezultatima studija primjena karvedilola, nebivolola i labetalola nije bila povezana sa značajnim povećanjem tjelesne težine bolesnika.
Uzimanje beta blokatora može uticati na lučenje inzulina beta ćelijama pankreasa. Ovi lijekovi su u stanju da suzbiju prvu fazu izlučivanja inzulina. Kao rezultat, druga faza otpuštanja inzulina od strane gušterače je glavno sredstvo za normalizaciju šećera u krvi.
Mehanizmi efekta beta blokatora na metabolizam glukoze i lipida
Napomena uz tabelu. Treba još jednom naglasiti da je kod modernih beta blokatora negativan učinak na metabolizam glukoze i lipida minimalan.
Uz dijabetes melitus ovisan o inzulinu, važan problem je što bilo koji beta blokatori mogu prikriti simptome nadolazeće hipoglikemije - tahikardiju, nervozu i drhtanje (tremor). U ovom slučaju pojačano znojenje i dalje postoji. Takođe, dijabetičari koji primaju beta blokatore imaju težak izlaz iz hipoglikemijskog stanja. Jer su blokirani glavni mehanizmi za povećanje razine glukoze u krvi - lučenje glukagona, glukogenoliza i glukoneogeneza. U isto vrijeme, kod dijabetesa tipa 2, hipoglikemija je rijetko toliko ozbiljan problem da odbija liječenje beta blokatorima.
Vjeruje se da ako postoje indikacije (zatajenje srca, aritmija i posebno infarkt miokarda), upotreba savremenih beta blokatora u bolesnika sa šećernom bolešću je preporučljiva. U studiji iz 2003. godine propisani su beta blokatori bolesnicima sa srčanom insuficijencijom koji imaju dijabetes. Uporedna grupa - pacijenti sa zatajenjem srca bez dijabetesa. U prvoj grupi smrtnost se smanjila za 16%, u drugoj - za 28%.
Dijabetičarima se preporučuje propisivanje metoprolol sukcinata, bisoprolola, karvedilola, nebivolola - beta blokatora sa dokazanom efikasnošću. Ako pacijent još nema dijabetes, ali postoji povećan rizik od razvoja, preporučuje se propisati samo selektivne beta blokatore, a ne koristiti ih u kombinaciji sa diureticima (diureticima). Preporučljivo je koristiti lijekove koji ne samo da blokiraju beta-adrenergičke receptore, već imaju i sposobnost opuštanja krvnih sudova.
- ACE inhibitori
- Blokatori receptora angiotenzina II
Beta blokatori koji nemaju štetan uticaj na metabolizam:
Kontraindikacije i nuspojave
Pročitajte detalje u članku "Nuspojave beta blokatora". Saznajte koje kontraindikacije postoje za njihovu svrhu. Neke kliničke situacije nisu apsolutna kontraindikacija za liječenje beta blokatorima, ali zahtijevaju pojačan oprez. Pojedinosti ćete pronaći u gore navedenom članku.
Povećani rizik od impotencije
Erektilna disfunkcija (potpuna ili djelomična impotencija kod muškaraca) najčešće je kriva za beta blokatore. Smatra se da su beta blokatori i diuretici skupina lijekova za hipertenziju, koji češće od drugih dovode do pogoršanja muške potencije. U stvari, sve nije tako jednostavno. Istraživanje uvjerljivo tvrdi da novi, moderni beta blokatori, ne utječu na potenciju. Kompletnu listu ovih proizvoda prilagođenih muškarcima potražite u članku Hipertenzija i impotencija. Iako beta blokatori stare generacije (nisu kardioselektivni) mogu zapravo oslabiti potenciju. Zato što pogoršavaju opskrbu penisa krvlju i mogu ometati proizvodnju spolnih hormona. Međutim, moderni beta blokatori pomažu muškarcima da preuzmu kontrolu nad hipertenzijom i srčanim problemima uz održavanje potencije.
2003. objavljeni su rezultati ispitivanja incidencije erektilne disfunkcije beta-blokatorima, ovisno o svjesnosti pacijenta. Najpre su muškarci bili podeljeni u 3 grupe. Svi su uzeli beta blokator. Ali prva grupa nije znala koji im je lijek dat. Muškarci druge grupe znali su ime lijeka. Pacijentima iz treće grupe ljekari su ne samo rekli koji im je beta blokator propisan, već su obavijestili i da je slabljenje potencije česta nuspojava.
U trećoj grupi učestalost erektilne disfunkcije bila je najveća, čak 30%. Što manje pacijenata dobiva informacije, to je niža učestalost slabljenja potencije.
Zatim su sproveli drugu fazu studije. Uključeni su muškarci koji su se žalili na erektilnu disfunkciju kao rezultat uzimanja beta blokatora. Svima im je data još jednu tabletu i rečeno im je da će to poboljšati njihovu moć. Gotovo svi učesnici primijetili su poboljšanje erekcije, iako je samo polovina davala pravi Silendafil (Viagra), a drugo poluvreme - placebo. Rezultati ove studije uvjerljivo dokazuju da su uzroci slabljenja potencije tijekom uzimanja beta blokatora uglavnom psihološki.
Zaključno u odjeljku „Beta blokatori i povećani rizik od impotencije“, želio bih još jednom potaknuti muškarce da prouče članak „Hipertenzija i impotencija“.Donosi listu modernih blokatora beta i drugih lijekova za hipertenziju, koji ne smanjuju potenciju, a možda čak i poboljšavaju. Nakon toga bit ćete puno smireniji, kako je propisao vaš liječnik, uzimati lijekove za pritisak. Glupo je odbiti liječenje beta-blokatorima ili drugim pilulama za hipertenziju zbog straha od oštećenja potencije.
Zašto se doktori ponekad nerado prepisuju beta blokatori
Do posljednjih godina, ljekari su većinom pacijenata kojima je potreban tretman visokog krvnog pritiska i sprečavanju kardiovaskularnih komplikacija aktivno propisali beta blokatore. Beta blokatori se, zajedno sa diureticima (diureticima), nazivaju starim, ili tradicionalnim, lekovima protiv hipertenzije. To znači da se upoređuju sa efikasnošću novih tableta koje snižavaju pritisak, koje se stalno razvijaju i ulaze na farmaceutsko tržište. Prije svega, ACE inhibitore i blokatore receptora angiotenzina II upoređuju sa beta blokatorima.
Nakon 2008. objavljene su publikacije da beta blokatori ne bi trebali biti prvi izbor u liječenju bolesnika s hipertenzijom. Analiziraćemo argumente koji su dati u ovom slučaju. Pacijenti mogu proučavati ovaj materijal, ali trebali bi se sjetiti da konačna odluka o lijeku koje treba odabrati je ipak. Ako ne vjerujete svom ljekaru, samo pronađite drugog. Potrudite se posavjetovati se s najiskusnijim ljekarom, jer o tome ovisi vaš život.
Dakle, protivnici raširene terapijske upotrebe beta blokatora tvrde da:
- Ovi lijekovi su gori od ostalih lijekova za hipertenziju, smanjuju vjerojatnost kardiovaskularnih komplikacija.
- Smatra se da beta blokatori ne utječu na krutost arterija, odnosno da se ne zaustavljaju i štoviše, ne preokrenu razvoj ateroskleroze.
- Ovi lijekovi ne štite ciljne organe od oštećenja koje im uzrokuju visoki krvni pritisak.
Izražena je i zabrinutost da se pod uticajem beta blokatora poremećuje metabolizam ugljikohidrata i masti. Kao rezultat toga, povećava se verovatnoća razvoja dijabetesa tipa 2, i ako je dijabetes već prisutan, njegov se tok pogoršava. A da beta blokatori izazivaju nuspojave koje pogoršavaju kvalitetu života pacijenata. Prije svega, to se odnosi na slabljenje seksualne potencije kod muškaraca. Teme „Beta blokatori i dijabetes melitus“ i „Povećani rizik od impotencije“ detaljno su diskutovane u relevantnim delovima ovog članka.
Provedena su ispitivanja koja su pokazala da beta blokatori, gori od ostalih lijekova za hipertenziju, smanjuju vjerojatnost kardiovaskularnih komplikacija. Odgovarajuće publikacije u medicinskim časopisima počele su se pojavljivati nakon 1998. godine. Istovremeno, postoje podaci još pouzdanijih studija koje su polučile suprotne rezultate. Potvrđuju da sve glavne klase lijekova koji snižavaju krvni tlak imaju približno jednaku djelotvornost. Opšte prihvaćeno gledište danas je da su beta blokatori vrlo efikasni nakon infarkta miokarda kako bi smanjili rizik od ponovnog srčanog udara. A o imenovanju beta blokatora hipertenzije za prevenciju kardiovaskularnih komplikacija - svaki liječnik donosi svoje vlastito mišljenje na temelju rezultata svog praktičnog rada.
Ako pacijent ima tešku aterosklerozu ili je visok rizik od ateroskleroze (pogledajte koje testove treba uraditi da bi se to utvrdilo), tada liječnik treba obratiti pažnju na moderne beta blokatore, koji imaju svojstva vazodilatacije, tj. Opuštaju krvne žile. Upravo su žile jedan od najvažnijih ciljnih organa koji utječu na hipertenziju.Među ljudima koji umiru od kardiovaskularnih bolesti, vaskularno oštećenje dovodi do smrtnog ishoda od 90%, dok srce ostaje apsolutno zdravo.
Koji indikator karakteriše stepen i stepen razvoja ateroskleroze? Ovo je povećanje debljine intimno-medijskog kompleksa (TIM) karotidnih arterija. Redovno mjerenje ove vrijednosti pomoću ultrazvuka koristi se za dijagnosticiranje vaskularnih lezija kao rezultat ateroskleroze i zbog hipertenzije. S godinama se povećava i debljina unutrašnje i srednje membrane arterija, to je jedan od pokazatelja starenja čovjeka. Pod utjecajem arterijske hipertenzije taj se proces odvija mnogo brže. No, pod utjecajem lijekova koji snižavaju krvni tlak, može se usporiti i čak preokrenuti. 2005. godine provedeno je malo istraživanje o učincima primjene beta blokatora na progresiju ateroskleroze. Učesnici joj su bili 128 pacijenata. Nakon 12 mjeseci uzimanja lijeka, opaženo je smanjenje debljine intimno-medijskog kompleksa kod 48% pacijenata koji su liječeni karvedilolom, a kod 18% onih koji su primali metoprolol. Smatra se da je karvedilol sposoban stabilizirati aterosklerotske plakove zbog svog antioksidacijskog i protuupalnog učinka.
Beta blokatori za starije odrasle osobe
Ljekari su često oprezni propisivati beta blokatore starijim osobama. Zato što ova „složena” kategorija pacijenata, osim srčanih problema i krvnog pritiska, često ima i komorbidnosti. Beta blokatori mogu pogoršati njihov kurs. Gore smo raspravljali o tome kako lekovi za beta blokatore utiču na dijabetes. Takođe preporučujemo da razmislite o zasebnom članku, „Nuspojave i kontraindikacije beta blokatora“. Sada je praktična situacija da se beta blokatori dvostruko rjeđe propisuju pacijentima starijim od 70 godina od mlađih.
Sa pojavom modernih beta blokatora nuspojave od njihovog unosa postale su mnogo rjeđe. Stoga sada „službene“ preporuke govore da se beta blokatori mogu bezbjednije propisati starijim pacijentima. Studije 2001. i 2004. godine pokazale su da bisoprolol i metoprolol sukcinišu podjednako smanjenu smrtnost kod mladih i starijih pacijenata sa zatajenjem srca. 2006. godine provedena je studija karvedilola koja je potvrdila njegovu visoku efikasnost u zatajenju srca i dobru toleranciju kod starijih pacijenata.
Dakle, ako postoje indikacije, tada se stariji pacijenti mogu i trebaju prepisati beta blokatori. U tom se slučaju preporučuje započeti uzimanje lijeka s malim dozama. Ako je moguće, liječenje starijih pacijenata preporučljivo je nastaviti s malim dozama beta blokatora. Ako postoji potreba za povećanjem doze, tada se to mora raditi polako i pažljivo. Preporučujemo vam da pročitate članke „Medicinski tretman hipertenzije kod starijih osoba“ i „Koji su lekovi za hipertenziju propisani starijim pacijentima“.
Koji je najbolji beta blokator
Postoji puno lijekova grupe koji blokira beta. Čini se da svaki proizvođač lijekova proizvodi svoje tablete. Zbog toga može biti teško odabrati pravi lijek. Svi beta blokatori imaju približno isti učinak na snižavanje krvnog pritiska, ali značajno se razlikuju u sposobnosti da produže život pacijenata i težini nuspojava.
Koji beta blokator propisati uvijek je izbor liječnika! Ako pacijent ne vjeruje svom ljekaru, tada bi trebao kontaktirati drugog stručnjaka. Odlučno ne preporučujemo samoliječenje beta blokatorima. Ponovo pročitajte članak „Nuspojave beta blokatora“ - i uvjerite se da one nikako nisu bezopasne tablete, pa samim tim lijek može biti vrlo štetan. Potrudite se da vas liječi najbolji doktor.Ovo je najvažnija stvar koju možete učiniti da biste produžili svoj život.
Sljedeća razmatranja pomoći će vam da odaberete lijek kod svog liječnika (.):
- Kod pacijenata koji imaju popratne probleme s bubrezima, preferiraju se lipofilni beta blokatori.
- Ako pacijent ima bolest jetre - najvjerojatnije, u takvoj situaciji, liječnik će propisati hidrofilni beta blokator. U uputama navedite kako se lijek koji uzimate uzima iz tijela (propisuje pacijentu).
- Stari beta blokatori često pogoršavaju potenciju kod muškaraca, ali savremeni lijekovi nemaju tu neugodnu nuspojavu. C. Članak „Hipertenzija i impotencija“ pružit će vam sve potrebne detalje.
- Postoje lijekovi koji djeluju brzo, ali ne zadugo. Koriste se za hipertenzivne krize (labetalol intravenski). Većina beta blokatora ne počne djelovati odmah, već spušta pritisak i duže i ravnomjernije.
- Važno je koliko puta dnevno trebate uzimati ovaj ili onaj lijek. Što je manje, to je prikladnije za pacijenta i manje je vjerovatno da će prekinuti liječenje.
- Preporuča se propisivanje nove generacije beta blokatora. Oni su skuplji, ali imaju značajne prednosti. Naime, dovoljno ih je uzimati jednom dnevno, uzrokuju minimum nuspojava, dobro ih podnose pacijenti, ne narušavaju metabolizam glukoze i lipida u krvi, kao i potenciju kod muškaraca.
Ljekari koji nastavljaju propisivati beta blokator propranolola (anaprilin) zaslužuju presudu. Ovo je zastarjeli lijek. Dokazano je da propranolol (anaprilin) ne samo da ne smanjuje, već čak povećava smrtnost pacijenata. Takođe sporno je i da li ili ne nastaviti sa primjenom atenolola. 2004. godine u prestižnom britanskom medicinskom časopisu Lancet objavljen je članak „Atenolol za hipertenziju: je li to mudar izbor?“ Naveli su da primjena atenolola nije pogodan lijek za liječenje hipertenzije. Jer smanjuje rizik od kardiovaskularnih komplikacija, ali ga čini gorim od drugih beta blokatora, kao i lekova koji pritiskaju druge grupe.
Gore u ovom članku možete saznati koji se konkretni beta blokatori preporučuju:
- liječiti zatajenje srca i smanjiti rizik od iznenadne smrti od srčanog udara,
- muškarci koji žele sniziti krvni pritisak, ali se plaše pogoršanja potencije,
- dijabetičari i s povećanim rizikom od dijabetesa,
Još jednom vas podsjećamo da konačni izbor beta-blokatora propisuje samo liječnik. Ne bavite se liječenjem! Treba spomenuti i financijsku stranu pitanja. Puno farmaceutskih kompanija oslobađa beta blokatore. Oni se međusobno natječu, pa su cijene ovih lijekova prilično pristupačne. Liječenje modernim beta blokatorom koštat će pacijenta, najvjerovatnije, ne više od 8-10 dolara mjesečno. Dakle, cijena lijeka više nije razlog za korištenje zastarjelog beta blokatora.
Beta blokatori se često propisuju osim toga, ako se upotrebom diuretika (diuretskih lijekova) ne može vratiti pritisak u normalu. Liječenje hipertenzije ovim lijekovima treba započeti malim dozama, postepeno povećavajući dozu sve dok krvni tlak ne padne na željenu razinu. To se naziva „titratna“ doza. Također biste trebali razmotriti mogućnost liječenja beta blokatorima u kombinaciji s lijekovima za druge klase hipertenzije, za više detalja pogledajte članak „Kombinirani lijek hipertenzije“.
Beta blokatori su lijekovi koji blokiraju prirodne procese tijela. Posebno je stimulacija srčanog mišića adrenalinom i drugim "raspršujućim" hormonima. Dokazano je da ovi lijekovi u mnogim slučajevima mogu produžiti život pacijenta za nekoliko godina.Ali ne utječu na uzroke hipertenzije i kardiovaskularnih bolesti. Preporučujemo vam članak „Učinkovito liječenje hipertenzije bez lijekova“. Manjak magnezija u organizmu jedan je od najčešćih uzroka hipertenzije, srčanih aritmija i stvaranja ugrušaka u krvnim žilama. Preporučujemo tablete magnezijuma koje možete kupiti u ljekarni. Oni eliminišu nedostatak magnezijuma i, za razliku od „hemijskih“ lekova, zaista pomažu u snižavanju krvnog pritiska i poboljšanju rada srca.
Sa hipertenzijom, ekstrakt gloga je na drugom mjestu nakon magnezijuma, a slijedi ga aminokiselina taurin i dobra stara riba. To su prirodne materije koje su prirodno prisutne u tijelu. Stoga ćete iskusiti „nuspojave“ od lečenja hipertenzije bez lekova, i sve će one biti korisne. Vaš će se san poboljšati, vaš nervni sistem će se smiriti, oticanje će nestati, kod žena će simptomi PMS-a postati mnogo lakši.
Zbog problema sa srcem, koenzim Q10 dolazi na drugo mesto posle magnezijuma. Ovo je supstanca koja je prisutna u svakoj ćeliji našeg tijela. Koenzim Q10 uključen je u reakcije proizvodnje energije. U tkivima srčanog mišića njegova je koncentracija dvostruko veća od prosječne. Ovo je fenomenalno koristan lijek za sve srčane probleme. Sve do činjenice da uzimanje koenzima Q10 pomaže pacijentima da izbjegnu transplantaciju srca i žive normalno bez njega. Zvanična medicina konačno je prepoznala koenzim Q10 kao lijek za kardiovaskularne bolesti. Lijekovi Kudesan i Valeokor-Q10 registrirani su i prodaju se u ljekarnama. To bi se moglo učiniti prije otprilike 30 godina, jer su progresivni kardiolozi svojim pacijentima propisivali Q10 još od 1970-ih. Posebno želim napomenuti da koenzim Q10 poboljšava preživljavanje pacijenata nakon srčanog udara, odnosno u istim situacijama kada se najčešće propisuju beta blokatori.
Preporučujemo pacijentima da započnu s uzimanjem beta blokatora koji će liječnik propisati zajedno s prirodnim zdravstvenim lijekovima za hipertenziju i kardiovaskularne bolesti. Na početku tretmana, ne pokušavajte zamijeniti beta blokator bilo kojim “alternativnim” metodama liječenja! Možda imate visoki rizik prvog ili ponovljenog srčanog udara. U takvoj situaciji lijek zaista spašava od iznenadne smrti usljed srčanog udara. Kasnije, nakon nekoliko tjedana, kada se osjećate bolje, možete pažljivo smanjiti dozu lijeka. To se mora učiniti pod nadzorom lekara. Krajnji je cilj ostati u potpunosti na prirodnim suplementima, umjesto na "kemijskim" tabletama. Uz pomoć materijala sa naše stranice, hiljade ljudi je to već moglo učiniti, a vrlo su zadovoljni rezultatima takvog tretmana. Sada je na vama red.
Članci u medicinskim časopisima o liječenju hipertenzije i kardiovaskularnih bolesti s koenzimom Q10 i magnezijem
Bilo koji moderni kardiolog zna koliko su magnezijum, riblje ulje i koenzim Q10 dobri za srce. Recite svom liječniku da namjeravate uzimati beta blokator s ovim dodacima. Ako će doktor smetati. - Dakle, on je zaostao za životom, a vi bolje obratite se drugom stručnjaku.
- Merenje krvnog pritiska: tehnika korak po korak
Simptomatologija
Razmotrimo odvojeno opće simptome svake vrste dijabetesa:
- 1 tip. Šećerna bolest tipa 1 obično se nalazi kod djece i mladih mlađih od 25 godina koji nemaju problema s prekomjernom težinom. Pojavljuje se prilično brzo, praćen akutnim simptomima. Često osoba jednostavno upada u dijabetičku komu, nakon što utvrdi na kojoj postavi dijagnozu. Glavni simptomi bolesti su:
- snažna žeđ
- brzi gubitak težine, uprkos velikom apetitu,
- poliurija, koja se očituje prečestim mokrenjem,
- spora regeneracija tkiva
- kožni problemi u obliku osipa, gljivica itd.,
- kad izdahnete, osjetite miris acetona.
- 2 vrste. Ova vrsta se odvija sporo i neprimetno. Razvoj dijabetesa popraćen je određenim simptomima koji se često pripisuju drugim manje ozbiljnim bolestima. Stoga ga nije uvijek moguće pravovremeno dijagnosticirati. Često su starije osobe s prekomjernom težinom sklone razvoju dijabetesa tipa 2. No, ovaj obrazac nije potpun, tako da možete pronaći slučajeve dijabetesa tipa 2 kod mladih u dobroj fizičkoj formi.
Znakovi bolesti su:
- snažna žeđ
- poliurija noću,
- hronični umor
- spora regeneracija tkiva
- oslabljen vid i pamćenje,
- kožni problemi (osip, svrbež, gljivice),
- trbuh kod žena,
- problema s kožom, krvnim sudovima i zglobovima nogu,
- u slučaju teškog razvoja bolesti - gubitak težine,
- bubrežna patologija, infarkt miokarda, moždani udar.
Dijabetes tipa 2 je prilično opasna bolest, bogata različitim komplikacijama.
Bolest se može očitovati na različite načine. Sve ovisi o težini bolesti, kao i mjestu lezije. Najčešći i najčešći simptomi koji se primijete kod osobe s dijabetičkom angiopatijom su:
- problema u radu kardiovaskularnog sistema,
- bolest bubrega uzrokovana visokom glukozom u krvi,
- disfunkcije mozga,
- gubitak vida.
Sledeći simptomi bi trebali upozoriti osobu koja boluje od dijabetesa:
- peckanje ili bilo koju drugu nelagodu u nogama,
- prekomjerna suvoća kože,
- pojava petehije na koži,
- hemoptiza,
- obilna i redovita krvarenja iz nosa,
- krvotok u urinu,
- bezrazložan gubitak vida ili potpuni gubitak vida.
Hipoglikemijski sindrom
Hiperglikemijski sindrom je patološko stanje pacijenta, izazvano dugotrajnim povećanjem razine glukoze u krvi iznad norme (sa 5,5 mmol / l), što izaziva funkcionalne poremećaje u tijelu. Sindrom je kombinacija simptoma, kao što su:
- glukozurija - prisutnost glukoze u urinu,
- poliurija - pretjerana proizvodnja urina izazvana prvim simptomom,
- hipohidracija - nedostatak tekućine u tijelu, provociran prethodnim simptomom,
- polidipsija - prekomjerna upotreba vode zbog žeđi i prethodnog simptoma,
- arterijska hipotenzija - snižavanje krvnog pritiska do krajnjih granica koje osjećaju pacijenti, a provocirano hipohidracijom.
Hiperglikemija može izazvati ozbiljne komplikacije zbog prekomjernog snižavanja krvnog pritiska. Ako postoje znakovi sindroma, odmah treba potražiti stručnu pomoć za njegovu dijagnozu i odabir kompleksa za liječenje.
Glavna metoda liječenja hiperglikemijskog sindroma je etiotropna terapija, čijim se rezultatima mogu precizno otkloniti uzroci njegove pojave.
Hipoglikemijski sindrom je kompleks simptoma uzrokovan naglim padom nivoa glukoze u krvi (do 3,5 mmol / l). Različiti faktori mogu izazvati razvoj hipoglikemijskog sindroma, među kojima postoji i nasljedna predispozicija.
- oštra ili bolna glavobolja
- promjena ponašanja
- nervni tikovi i grčevi mišića,
- zamagljena svijest
- drhtavica
- opšte slabljenje organizma,
- poremećaj srčanog ritma,
- obilno znojenje,
- paranoični osjećaj tjeskobe.
Skup znakova može uvelike varirati ovisno o patološkom procesu koji je pokrenuo hipoglikemijski sindrom. Pad nivoa glukoze može biti oštar ili postepen, stoga se ozbiljnost ovih simptoma očituje na različite načine. U nekim slučajevima ne možete bez hitne pomoći.
Liječenje sindroma u potpunosti ovisi o uzroku smanjenja koncentracije glukoze. Za liječenje se mogu koristiti metode nadomjesne, simptomatske, dehidracijske terapije, hemoterapije itd. Proces liječenja sindroma kod dijabetičara naziva se hipoglikemijska terapija.
Dijabetes melitus prati uporni visoki šećer u krvi. Povećani sadržaj glukoze unutar ćelija dovodi do kršenja provodljivosti nervnih impulsa, smrti neurona. To dovodi do pojave kod dijabetičara sindroma oštećenja nervnog sistema.
Za sindrome oštećenja nervnog sistema karakteristični su:
- kršenje mokrenja. Regulacija mokraće normalno je rezultat složene interakcije između glatkih mišića, mozga i autonomnog nervnog sistema. Kod šećerne bolesti uslijed oštećenja živaca koji kontroliraju izlučujuću funkciju mokraćnog mjehura, javlja se poliurija, nokturija i urinarna inkontinencija.
- promjena reakcija zjenica. Zjenice normalno reagiraju na svjetlost u direktnom svjetlu. Te se reakcije prekidaju s totalnom lezijom autonomne inervacije oka, što se često primjećuje kod dijabetičke neuropatije.
- oštećenja okulomotornih živaca. Obično se ljudi stariji od 50 godina suočavaju sa ovim sindromom. Pregledom se otkriva ograničenje pokretljivosti očne jabučice s netaknutim zjeničnim reakcijama. To je zato što su pogođena centralna vlakna živaca. Paraliza okulomotornog živca kod dijabetes melitusa obično ima benigni tok i nestaje sama od sebe nakon nekoliko mjeseci.
- mišićna slabost i povećan umor (stanje se razvija postepeno i sporo napreduje). Mnogi pacijenti doživljavaju psihološki umor, umor i osjećaj „težine u nogama“, koji je teško hodati. U dijabetes melitusu često je jednostrana slabost mišića bedara, što je praćeno intenzivnom boli i oslabljenom osjetljivošću udova. Ovaj neuralgični sindrom javlja se sa oštećenjem korijena, pleksusa ili perifernog živca. Što se tiče slabosti mišića trupa, to se stanje često kombinira s parezom mišića karlice i / ili ramenog pojasa kod generaliziranih mišićnih i neuromuskularnih bolesti, primjerice dijabetičke mijelopoliradiculoneuropatije.
- sindrom karpalnog tunela. Manifestira se dugotrajnom boli i ukočenošću prstiju ruke. Višak šećera u krvi dijabetičara dovodi do pothranjenosti neurona i aksona nervnog sistema, uključujući medijalni nerv u kojem dolazi do neinfektivne upale. Zbog toga medijalni živac nabrekne i sabijen je, jer je karpalni kanal šake vrlo uzak.
- oslabljena seksualna funkcija kod muškaraca. Kršenje seksualne funkcije u obliku seksualne nemoći (impotencije) događa se kod lezija sa poremećajima autonomnog nervnog sistema, spinalnih centara na nivou sakralnih segmenata.
Ako dijabetičar redovito povećava koncentraciju glukoze u krvi od 4 ujutro do 8 sati ujutro, tada je razvio sindrom jutarnje zore. Ovo je zbog hormonalnih procesa u tijelu, naime jutarnje aktivne proizvodnje steroidnih hormona.
Izuzetno je neugodna činjenica da se sindrom manifestira svakog jutra, i ne prestaje sve dok se ne injicira inzulin.
Velike promjene razine glukoze u krvi povećavaju mogućnost razvoja opasnih komplikacija.
Da biste sprečili povećanje glukoze u krvi, možete:
- Prijenos inzulina nekoliko sati ujutro. Izbor pravog lijeka je vrlo važan, s optimalnom vršnom koncentracijom hormona i trajanjem djelovanja.
- Unesite produženi inzulin kasnije u večernjim satima.
- Uveče povećajte dozu inzulina uveče.
- Koristite omnipod inzulinsku pumpu. Uređaj omogućava periodično ubrizgavanje hormona inzulina u određenom trenutku, koji se konfigurira samo jednom. To omogućava da osigurate optimalnu razinu hormona u krvi i uravnotežite koncentraciju glukoze.
Posthipoglikemijska hiperglikemija (Somogy sindrom) je hronično predoziranje hormona inzulina. Razvoj sindroma izaziva prečesto pojačanje porasta šećera. Mereći nivo glukoze i visok pokazatelj, dijabetičar daje dozu inzulina, neprestano ga povećavajući.
Dakle, precijenjene doze hormona inzulina izazivaju hipoglikemiju, koja provocira obilno oslobađanje glukoze u jetri, a u skladu s rikoširanom hiperglikemijom. Povećana koncentracija šećera može doseći pretjerano visoke razine i do 20 mmol / L.
Često je teško prepoznati znakove takve hipoglikemije zbog oštrog smanjenja nivoa glukoze. Kompleks znakova Somoji sindroma uključuje:
- oštra i značajna kolebanja koncentracije glukoze,
- perzistentna hipoglikemija,
- urin aceton
- masovni dobitak
- jak apetit
- moguće pogoršanje stadija dijabetesa,
- blizu normalne razine šećera za vrijeme prehlade.
Latentna hipoglikemija može biti praćena sledećim simptomima:
- oštro slabljenje tela,
- ponavljajuće glavobolje
- promjene raspoloženja
- privremeno oštećenje vida,
- nesanica ili noćne more
- tjelesne bolove ujutro
- hronični umor.
Treba razlikovati sindrom jutarnje zore od Somoji sindroma. U prvom slučaju razina glukoze noću drži se u granicama normale, a ujutro naglo raste. Kod Somoji sindroma nivo šećera počinje postepeno opadati noću, sve dok kritična koncentracija ne započne prirodni proces antihipoglikemije, što je praćeno oštrim povećanjem količine glukoze u krvnoj plazmi.
Sljedeći sindrom karakterizira pretjerano izlučivanje proteina mokraćnom masom, kojeg uopće ne bi trebalo biti. To ukazuje na oštećenje bubrega, što je komplikacija dijabetesa, a uočava se kod trećine dijabetičara. Glavni znakovi nefrotskog sindroma su:
- opšte slabljenje organizma,
- gubitak zdravog apetita
- stalna žeđ, osjećaj dehidracije,
- trajna natečenost,
- težina u donjem dijelu leđa.
Edemi koji prate razvoj sindroma pružaju mnogo neugodnosti. Mogu se preliti u kapljice, ascitese itd. Uz izuzetno velike veličine mogu se stvoriti strije, a koža, nokti i kosa postaju presušeni.
- cerebralni edem,
- teški šok na tijelu
- srčani udar, moždani udar,
- akutno zatajenje bubrega
- alergije velikih razmjera,
- kritično povećanje simptoma nefropatije.
Prije svega, smatramo sindrome kod djeteta ili adolescenata koji se prenose genetski:
- Metabolički. Najčešći sindrom, koji je prilično teško riješiti. Manifestira se kao otpornost na inzulin, koji remeti metabolizam ugljikohidrata, lipida i purina u tijelu. Kao rezultat toga, tjelesna težina raste.
- Volframski sindrom ili DIDMOAD sindrom. S razvojem izaziva atrofiju optičkog diska. Svako dijete sa sindromom bez posljedica pati od dijabetesa ili diabetes insipidusa. U nekim slučajevima se opaža progresivna gluhoća.
Uz dijabetes postoji određeni kompleks simptoma koji se po pravilu manifestuje tek u djetinjstvu. Riječ je o:
- Moriakov sindrom. Zbog razvoja kompleksa simptoma dijete može doživjeti ozbiljnu usporavanje rasta. Takođe se često mijenjaju crte lica u obliku mjeseca. Primjena niskokvalitetnog hormona injekcije inzulina može izazvati razvoj Moriakovog sindroma. Pogrešno izračunata doza takođe može povećati šansu za kombinaciju simptoma.
- Nobekurov sindrom. Manje je uobičajena od prethodne opcije, ali nije manje opasna. Nedostatak brige o djeci, nepravilna prehrana i kršenje prehrane dijabetičara kao i pogrešna doza inzulina mogu izazvati njegov razvoj. Sa manifestacijom sindroma, dete omamljuje i ne može da dobije telesnu težinu. Veoma kasni i seksualni razvoj. Jetra raste u veličini zbog masne infiltracije. Dijabetes pokazuje labilnost.
- Somoji sindrom. Kod djece se manifestuje posebnim znacima. U snu deteta, noćne more često muče bebu da plače ili čak glasno vrišti. U nekim slučajevima dijete može kratko vrijeme zbuniti svijest. Zbog neprospavanih noći, dijete postaje razdražljivo i umorno.
Mjere za sprečavanje komplikacija
Začinjeno. Najopasnije, što predstavlja stvarnu prijetnju po život pacijenta. Akutne komplikacije se javljaju vrlo brzo i razvijaju se neobično brzo. U nekim slučajevima račun nije danima, već satima.
Postoji nekoliko mogućih opcija za akutne komplikacije dijabetesa. Razmotrimo detaljnije najčešće od njih.
- Ketoacidoza. Stanje karakterizirano nakupljanjem u krvi velikog broja metaboličkih produkata masti. Potonji predstavljaju stvarnu prijetnju ljudskom životu. Postoji komplikacija na pozadini ozljeda, kršenja prehrane i karakterizira oštar poremećaj glavnih organa i njihovog sustava. Komplikacija je karakteristična za dijabetičare koji boluju od dijabetesa tipa 1.
- Hipoglikemija. Brz pad glukoze u krvi. Stanje se može razviti u pozadini nekontroliranog unosa lijekova za snižavanje šećera, pretjerane fizičke aktivnosti. Pacijent gubi svijest, reakcije zjenice na svjetlost su poremećene, javljaju se konvulzije. U najgorem slučaju razvija se koma. Hipoglikemija je komplikacija koja se može javiti kod bilo koje vrste dijabetesa.
- Hiperosmolarna koma. Stanje koje se javlja s produljenom dehidracijom i karakterizira oštrim povećanjem razine šećera i natrijuma u krvi dijabetičara. Komplikacija je karakteristična za dijabetes tipa 2 i nije neuobičajena kod starijih ljudi.
- Laktacidotska koma. Komplikacija koja se može razviti na pozadini oštećenog bubrega i kardiovaskularnog sistema. Pacijent ima respiratorni zastoj, pad krvnog pritiska i zamagljivanje svijesti. Ova vrsta kome najčešće se javlja kod dijabetičara starijih od 50 godina.
Gotovo sve gore navedene komplikacije razvijaju se u nekoliko sati. Predvidjeti njihov početak je gotovo nemoguće.
Svaka vrsta komplikacija potencijalna je prijetnja životu pacijenta, stoga zahtijeva hitnu hospitalizaciju u bolnici.Ako se ne pruži pomoć u roku od 2-3 sata nakon početka komplikacija, predviđanja za život i zdravlje dijabetičara bit će vrlo razočaravajuća.
Kasno. Komplikacije zbog kojih se osjećate tek nakon nekoliko godina nakon što se osoba razbolela. Glavna opasnost takvih komplikacija nije njihov akutni tok, već sporo, postupno pogoršanje općeg zdravlja i dobrobiti dijabetičara.
- Angiopatija. Karakterizira ga kršenje elastičnosti krvnih žila, čiji zidovi postaju vrlo krhki. Pacijent ima prve znake ateroskleroze ili tromboze. U usporedbi s drugim kasnim komplikacijama, angiopatija se može razviti prilično brzo - unutar 10-12 mjeseci.
- Retinopatija Komplikacija koja prijeti pacijentu potpuni gubitak vida i povezana je s oštećenjem mrežnjače. Ova vrsta kasnih komplikacija najčešće se primjećuje kod dijabetičara s bolešću drugog tipa.
- Polineuropatija. Komplikacija povezana s gubitkom osjetljivosti donjih i gornjih ekstremiteta. Preteča ovog problema može biti bockanje, utrnulost i peckanje u rukama i nogama.
- Dijabetičko stopalo. Manifestira se pojavom na donjim ekstremitetima dugih ne zaceljujućih čira i apscesa. Kako komplikacija napreduje može doći do nekroze (smrt određenih područja stopala). Zbog mogućnosti razvoja ovog komplikacija, oboljelima od dijabetesa savjetuje se povećana pažnja na higijenu donjih ekstremiteta, pravi izbor obuće u veličini.
Hronični Nakon deset ili više godina dijabetesa, ljudsko tijelo, čak i podvrgavajući se svim liječničkim propisima, počinje prevladavati sve vrste kroničnih bolesti.
Svi znaju da se kod dijabetesa sastav krvi patološki mijenja. Zbog toga se komplikacije i hronične lezije mogu javiti u gotovo svim ljudskim organima. U prvom redu zahvaćaju žile, bubrege, kožu i živčani sistem.
- Koža. Na pozadini pogoršanja dovoda krvi u epidermu, ishrana ćelija je poremećena. To dovodi do stalnog pojavljivanja na koži svih vrsta rana i čireva. U ogromnoj većini slučajeva upravo su oni glavni izvor zaraznih lezija u tijelu.
- Plovila. Prvi su „osjetili“ negativne efekte dijabetesa na sebi. S vremenom vaskularna propusnost opada, a njihovi zidovi gube sposobnost prenošenja hranljivih sastojaka u ćelije. Zbog toga se opaža nedostatak hranjivih sastojaka u organima, njihovim sistemima i tkivima.
- Bubrezi. Vitalni organ koji se, pod negativnim uticajem dijabetesa, prestaje efikasno nositi sa svojim funkcijama. S vremenom pacijent razvije zatajenje bubrega. Pročitajte više o oštećenju bubrega kod dijabetesa - pročitajte ovdje.
- Nervni sistem. Kod dijabetičara nervni sistem prolazi kroz značajne promjene. Komplikacije su vidljive ne samo u gubitku osjetljivosti udova, što je spomenuto već, već i u stalnoj slabosti i drhtanju u nogama. Česti su slučajevi kada se dijabetičari žale na stalne kronične bolove u različitim dijelovima tijela.
Dijabetes melitus i njegove moguće komplikacije. Načini za sprečavanje komplikacija. Preporuke specijaliste.
U medicinskoj praksi dijabetička koma se naziva hiperglikemija. Ovo stanje karakterizira nagli porast šećera u krvi uslijed nedovoljne sekrecije gušterače prirodnog inzulina, nepravilnog liječenja i poremećaja u uzimanju potrebnih lijekova za snižavanje razine šećera.
Ako se blagovremeno poduzmu mjere za normalizaciju pacijentovog stanja, tada je daljnja prognoza povoljna: liječenje i rehabilitacija su brzi i uspješni, osoba se oporavlja i uskoro se može vratiti uobičajenom načinu života.
Dijabetička koma rijetko dovodi do smrti. Međutim, ovaj je scenarij sasvim moguć.Nedostatak odgovarajućeg tretmana može dovesti do smrti dijabetičara.
Svako odlaganje pružanja pomoći u takvoj situaciji prepun je ozbiljnih posljedica. Dakle, moguć je razvoj edema mozga.
U posebno teškim slučajevima pacijent se možda neće dugo oporaviti i ostati u komi nedeljama ili čak mesecima. Takav tok kome također je prepun cerebralnih edema koji, u konačnici, mogu dovesti do:
- oštećenje govora
- poremećena koordinacija pokreta,
- problema u radu kardiovaskularnog sistema,
- slabljenje memorije
- parcijalna paraliza (privremena ili dugotrajna),
- problema s drugim organima i njihovim sistemima.
Da biste spriječili nastanak dijabetičke kome, važno je pratiti svoje zdravlje i opće dobro, slijedite jednostavne preporuke za dijabetičare:
- pridržavati se pojedinačno odabrane prehrane,
- redovno praćenje šećera u krvi kod kuće (pomoću glukometra) ili u laboratoriji,
- voditi aktivan životni stil i baviti se izvedivom fizičkom aktivnošću,
- strogo dozirani unos svih lijekova koje preporuči liječnik (uključujući one koji doprinose snižavanju šećera u krvi),
- odbijanje samo-lijeka i upotreba lijekova koji službena medicina nije priznata.
Pridržavanje ovih jednostavnih savjeta bit će izvrsna prevencija dijabetičke kome i neće omogućiti ponovni razvoj ove komplikacije u budućnosti.
Također je vrijedno napomenuti da je najbolja prevencija bilo kakvih komplikacija dijabetesa redovno liječenje u bolnici. Rutinska hospitalizacija potrebna je kod svakog dijabetičara najmanje 1 put godišnje.
U nekim se situacijama možete ograničiti na liječenje u bolničkom okruženju. Idealno rješenje je još uvijek pacijentov non-stop boravak u medicinskoj ustanovi i prolazak svih potrebnih postupaka i tečajeva liječenja lijekovima, fizioterapije.
Za sprečavanje efekata dijabetesa tipa 1 i 2, važno je pridržavati se sledećih preporuka:
- Slijedite preporuke liječnika u vezi s prehranom, nemojte kršiti dijetu.
- Da se što više krećete, da budete češće na svježem zraku, da se redovno bavite sportom.
- Konstantno kontrolirajte težinu. U slučaju pretilosti, učinite sve što je moguće da izgubite suvišne kilograme (pogledajte također - kako smršaviti kod dijabetesa).
- Konstantno pratite šećer u krvi (barem 3-4 puta nedeljno).
- Ne preskačite uzimanje lijekova koje je preporučio ljekar, na vrijeme provodite insulinsku terapiju.
- Zaboravite na takve loše navike kao što su pušenje i konzumiranje alkohola (o tome kako alkohol utiče na dijabetes i koja je vrsta alkohola dozvoljena - saznajte ovdje).
- Konstantno ga promatra endokrinolog.
Osobe s dijabetesom trebale bi shvatiti da grozna dijagnoza nije rečenica. Ovo je posebno stanje tijela u kojem je potrebno neprestano nadgledanje nečijeg zdravlja i poseban stil života.
Mnogi ljudi imaju genetsku predispoziciju za nastanak i razvoj različitih bolesti vaskularnog sistema. Prisutnost dijabetes melitusa bilo kojeg oblika i vrste samo pogoršava postojeće probleme pacijenta i povećava rizik od komplikacije koja se naziva dijabetička angiopatija.
Krivi su za kršenje metaboličkih procesa između tkiva i organa, vaskularnih lezija u obliku ateroskleroze (bolesti u kojoj su zidovi žila prekriveni takozvanim holesterolanim plakovima).
Liječenje šećerne bolesti
Liječenje napadaja treba provesti složeno i uključuje sljedeće mjere:
- Liječenje lijekovima:
- lijekovi usmjereni na ublažavanje grčeva (Benzobamil, Gabapentin, Aceipiprol, Benzonal, Pregabalin),
- anti-upalni lekovi (Indomethacin, Nimesulide),
- lijekovi protiv bolova (amitriptilin, papaverin, no-shpa, drotaverin, dibazol, ortofen),
- antidepresivi (Elavil, Norpramin, Pamelor, Lexapro, Prozac),
- Vitaminski dodaci i elementi u tragovima (Abeceda, Komplivit, Doppelherz itd.).
- Podešavanje snage.
Prehrana dijabetesa treba biti usmjerena na obnavljanje mikroelemenata poput magnezijuma, kalijuma i kalcijuma u tijelu. Upotreba fermentiranih mliječnih proizvoda (sir, skuta, kefir) i sezama sezama mogu nadoknaditi nedostatak kalcijuma.
Magnezijum se nalazi u kopar, zeleni luk, žitarice, pšenične mekinje, morske trave, suho voće (suhe marelice, smokve, suve šljive), semenke bundeve i mahunarke. Obogatiti tijelo kalijem moći će koristiti lisnato povrće, brokoli, avokado.
Medicinske časove pomoći će da se izbori s takvim problemom kao što su grčevi, ali je važno da ih redovno i umjereno provodite. Preporučljivo je da skup vježbi propisuje liječnik, ali ako to nije moguće, možete učiniti sljedeće:
- dok radite glatke prelaze od pete do pete,
- spojite velike nožne prste i raširite pete što dalje od jednog drugog, u tom položaju morate pritisnuti vanjsku stranu stopala na pod,
- sjedite na stolici, ispružite stopalo, počevši od prstiju, i držite oko 10 sekundi, a zatim ih povucite prema sebi,
- ustajte na nožne prste, skidajući pete sa poda što je više moguće, nakon što ih pažljivo spustite,
- sjedite podižite noge i "nacrtajte" čarape u krugu.
Ovakve vježbe pomoći će obnoviti cirkulaciju krvi u nogama i osloboditi stresa nakon radnog dana.
Moguće je poboljšati stanje krvnih žila i živčanog sustava netradicionalnim metodama - ovo je provođenje postupaka magnetoterapije, terapeutske elektroforeze, elektro i pulsne terapije. Međutim, ove mjere treba provoditi s oprezom i samo uz dozvolu liječnika.
Kada pacijent uđe u bolnicu, treba uraditi računarsku tomografiju, analizu krvi na šećer, elektrolite, koagulogram i cerebralnu angiografiju. Najčešće je konzervativno (lijek) liječenje ishemijskog moždanog udara. Dijeli se na osnovne i diferencirane.
Prva faza je osnovna terapija koja ima za cilj osigurati vitalne funkcije tijela: kontrola vodeno-elektrolitne ravnoteže, punjenje kisikom krvi kisikom, smanjenje razvoja moždanog edema, osiguranje funkcioniranja kardiovaskularnog sustava. Ove manipulacije ne ovise o vrsti moždanog udara.
Tada se provodi diferencijalna terapija. Najefikasnije će biti tokom prva tri sata (terapijski prozor). Ako je ishemija izazvana trombom, neophodna je terapija trombolizom. Lijek izbora je tkivni aktivator plazminogena.
Kada se potvrdi dijagnoza ishemijskog moždanog udara, pacijentu se propisuje aspirin. Smanjuje vjerojatnost ponavljanja tromboze. Ako je terapija trombolizom kontraindicirana, pribjegavajte hirurškim operacijama. Izvodi se trombektomija i obnova protoka krvi u zahvaćenom području mozga.
Nakon uklanjanja akutnog stanja, pacijentu je propisana terapija protiv trombocita - sredstva protiv trombocita koji snižavaju lijekove za kolesterol. Važnu ulogu kod moždanog udara sa šećernom bolešću igra dijetalna terapija.
- trebalo bi da počnete pravilno da jedete, a takođe isključite jednostavne ugljene hidrate iz ishrane,
- potrebno je razmotriti jedinice za hljeb (tablicu jedinica za hljeb možete pronaći ovdje),
- Izbjegavajte jesti masnu hranu
- mesni proizvodi bi trebali biti od nemasnog mesa (piletina, govedina, zec),
- zabranjeno je piti slatka gazirana pića,
- kontrolirajte unos voća, posebno grožđa, dinje, kruške, breskve, marelice,
- pijte puno tečnosti
- ograničite upotrebu dimljene, ukiseljene hrane.
Normalno, zdrava osoba ima ritmički puls s frekvencijom 60-80 kontrakcija u minuti.Odstupanja od ovih pokazatelja naziva se bradikardija, kada je brzina otkucaja srca ispod 60 otkucaja u minuti, a tahikardija je ubrzan rad srca veći od 80 otkucaja u minuti.
- Klinička slika
- Dijagnostika
- Terapija
- Narodna medicina
Dijabetesna tahikardija
U zdravih ljudi ovo se stanje može pojaviti zbog fizičkog ili emocionalnog stresa, kada konzumiraju proizvode koji sadrže kofein kod djece tijekom puberteta i restrukturiranja organizma.