Recepti za palačinke za dijabetičare tipa 2

Dijabetes tipa 2 je bolest koja se često razvija kao rezultat nepravilnog načina života. Velika višak kilograma i nedostatak vježbi glavni su uzroci poremećenog unosa glukoze i pojave inzulinske rezistencije.

Zato dijeta igra kritičnu ulogu u liječenju dijabetesa koji nije ovisan o insulinu. Jedno od glavnih pravila medicinske ishrane s visokim šećerom u krvi je potpuno odbacivanje proizvoda od brašna, posebno prženih. Iz tog razloga, palačinke su često uključene u popis proizvoda zabranjenih pacijentu.

Ali to uopće ne znači da dijabetičari moraju nužno napustiti ovo remek djelo ruske kuhinje. Važno je samo znati kako pripremiti zdrave palačinke za dijabetičare tipa 2 čiji će recepti biti predstavljeni u velikim količinama u ovom članku.

Korisne palačinke za dijabetes

Tradicionalno tijesto za palačinke gnječi se na pšeničnom brašnu, uz dodatak jaja i maslaca čime se glikemijski indeks ovog jela povećava do kritične tačke. Napravite palačinku od dijabetesa pomoći će potpunoj promjeni komponenti.

Prvo biste trebali odabrati brašno koje ima nizak glikemijski indeks. To može biti pšenica, ali ne najvišeg razreda, ali gruba. Takođe, pogodne su sorte od žitarica čiji glikemijski indeks ne prelazi 50, uključuju heljdu i zobene pahuljice, kao i razne vrste mahunarki. Kukuruzno brašno se ne smije koristiti jer sadrži puno škroba.

Ništa manje pažnje ne treba paziti na punjenje, koje ne bi trebalo biti masno ili gusto, jer to pomaže u povećanju kilograma. Ali posebno je važno kuhati palačinke bez šećera, jer u suprotnom možete povećati koncentraciju glukoze u tijelu.

Glikemijski indeks brašna:

  1. Heljda - 40,
  2. Zobena kaša - 45,
  3. Raž - 40,
  4. Grašak - 35,
  5. Leća - 34.

Pravila za pravljenje palačinki za dijabetičare tipa 2:

  • Brašno za palačinke možete kupiti u trgovini ili ga sami napravite mljevenjem mljevenja u mlincu za kafu,
  • Odabrajući drugu opciju, najbolje je dati prednost heljdi, koja ne sadrži gluten i vrijedan je dijetalni proizvod,
  • Umjesite tijesto u njega možete staviti bjelanjke i zasladiti medom ili fruktozom,
  • Skuvani sir, gljive, pirjano povrće, orasi, bobice i svježe i pečeno voće idealni su kao nadjev,
  • Palačinke treba jesti s medom, kiselom pavlakom s niskim udjelom masti, jogurtom i javorovim sirupom.

Značajke upotrebe

S dijabetesom tipa 2, možete jesti palačinke, međutim, trebalo bi slijediti nekoliko pravila. Glavna stvar iz pravila je priprema jela bez dodavanja brašna (pšenice) najvišeg stupnja jer se ovaj proizvod ne preporučuje kod ove bolesti. Potrebno je pažljivo obratiti pažnju i na punjenje koje će se koristiti za palačinke za dijabetičare. Upotreba bilo kojeg proizvoda koji sadrži veliku količinu šećera (slatko voće, džem, itd.) Kontraindicirana je kod pacijenata.

Prije pripreme palačinki za dijabetičare, dobro je upoznati se sa slijedećim preporukama.

  1. Za dijabetes tipa 2, bolje je kuhati palačinke od integralnih brašna.
  2. Palačinke za dijabetičare poželjno su od heljde, zobi, raži ili kukuruznog brašna.
  3. Palačinki za dijabetes takođe ne treba dodavati prirodni puter. Preporučuje se zamjena sa namazom s malo masti.
  4. S dijabetesom melitusa tipa 2, potrebno je pažljivo razmotriti aditive (punjenje). Pacijent mora odobriti bilo koji korišteni proizvod.
  5. Za dijabetičare tipa 2 važna je mala potrošnja takvog jela, kao i njegov kalorijski sadržaj.

Ako palačinke koristite pacijentima oboljelima od dijabetes melitusa u ograničenoj količini i pridržavate se svih gore navedenih preporuka, možete jelo uživati ​​u apsolutno mirno, bez brige o posljedicama.

Kako kuhati

Vjerojatno postoji više recepata za palačinke za dijabetičare nego za zdrave ljude. Možete pripremiti jelo od brašna različitih sorti, a možete ih napuniti i velikim brojem ukusnih sastojaka. Vrlo je važno razumjeti da su recepti za pacijente sa šećernom bolešću razvijeni uzimajući u obzir individualne karakteristike tijela dijabetičara, pa ih možete jesti bez straha da ćete povećati razinu glukoze. Ali zbog činjenice da takvi pacijenti imaju pojedinačna ograničenja, poželjno je konzultirati se s liječnikom prije nego što odaberete opciju pripreme jela.

Ovo jelo je pogodno za doručak ili poslijepodnevnu užinu:

  • samljevena heljdina kaša u mlincu za kafu 250 gr,
  • topla voda 1/2 kašike žlice;
  • gazirana soda (na vrhu noža),
  • biljno ulje 25 gr.

Sve komponente se mešaju dok se ne dobije homogena masa. Ostavite tijesto četvrt sata na toplom mjestu. Mala količina tijesta (1 kašika L) sipa se na teflonsku teglu (bez dodavanja ulja). Palačinke se prže do zlatno smeđe boje s obje strane.

Jagoda

Punjenje za palačinke od jagoda priprema se unaprijed. Za punjenje će vam trebati 50 gr. rastopljena tamna čokolada (ohlađena) i 300 gr. šlag u blenderu od jagoda (ohlađen).

Za test vam je potrebno:

  • mlijeko 1 kašika;
  • jaje 1 kom
  • voda 1 kašika;
  • biljno ulje 1 kašika. l
  • zobena kaša 1 kašika žlice,
  • so.

tijesto se priprema na isti način kao i za obične palačinke. Mlijeko je tučeno jajetom. Nakon što se doda sol. Zatim polako sipajte vruću vodu. Stalno miješajte da jaje ne bi proključalo. Na kraju dodajte ulje i brašno. Pržite testo u suvoj tavi. U gotove palačinke dodajte nadjev i preklopite ih tube. Ukrasite prelivanjem čokolade.

Palačinke punjene sirom ukusne su i zdrave.

Za pripremu testa vam je potrebno:

  • brašno 0,1 kg
  • mlijeko 0,2 l
  • 2 jaja,
  • zaslađivač 1 tbsp. l
  • puter 0,05 kg,
  • so.

Punjenje se priprema od 50 gr. suhe brusnice, dva jaja, 40 gr. puter, 250 gr. dijetalni sir, ½ kašike kašike zaslađivač i slatkoću jedne naranče.

Preporučuje se upotreba prosijanog brašna. Jaja, šećer, sol i 0,05 l. umutite mlijeko mikserom. Zatim dodajte brašno i rukom razvaljajte testo. Zatim dodajte ulje i 0,05 litara. mlijeko. Pecite testo na suvoj površini.

Za nadjev naribajte koru narandže sa maslacem i dodajte sir, brusnice i žumance. Vjeverice sa nadomjestkom šećera i aromom vanile usitnite odvojeno. Nakon što se sve miješa.

Gotovo tijesto je namazano punjenjem i zamotano u male tube. Dobivene epruvete stavljaju se na lim za pečenje i šalju u rernu na pola sata na temperaturi od 200 stepeni.

Palačinke protiv dijabetesa idealne su za ukusan doručak. Možete ih jesti i u obliku deserta. Po želji možete pripremiti i druge nadjeve, sve ovisi o mašti i, naravno, mogućnostima proizvoda dopuštenih dijabetičarima.

Značajke pravljenja palačinki za dijabetes

Video (kliknite za reprodukciju).

Dijabetes melitus je bolest pankreasa kod koje je poremećena sinteza hormonskog inzulina na otočićima Langerhans-Sobolev. Da bi njihova težina i šećer u krvi bili normalni, dijabetičari moraju stalno da prate svoju ishranu, smanjujući hranu sa brzim ugljikohidratima što je više moguće.

Ukusna hrana povezana je s odmorom, dobrog raspoloženja, a dijabetičari nisu iznimka. Palačinke se smatraju tradicionalnom delici ruske kuhinje. Ali slatka i škrobna hrana su prvi neprijatelj svih koji prate njihovu figuru i vitalne parametre.

Pa ipak, ne treba se lišiti zadovoljstva da jedete palačinke, posebno jer među mnoštvom recepata postoje opcije za dijabetičare.

Video (kliknite za reprodukciju).

Klasični recept za ruske palačinke napravljen od vrhunskog pšeničnog brašna ne možete nazvati dijetalnim: glikemijski indeks jela prelazi normu, a da ne spominjemo sadržaj kalorija. Osim toga, dijabetičarima je pogodno samo pečenje od grubog brašna.

Nakon analize različitih recepata, možete saznati koja je hrana pogodna za pravljenje dijetalnih palačinki za dijabetes:

  1. Heljdo, riža, raženi ili zobeni brašno,
  2. Zaslađivači (najbolje prirodni - stevija ili eritrol),
  3. Domaći sir,
  4. Jaja (bolje - samo proteini)
  5. Mljevena leća.

Pored pojedinačnih palačinki, uočljiva je i pita od palačinki, za koju se hrpa palačinki prenosi bilo kojim nadjevom, napuni s kiselim vrhnjem i peče u rerni.

Na videu https - majstorska klasa pečenja palačinki za dijabetičare.

Palačinke protiv dijabetesa I i II vrste jedu se baš tako, s maslacem, pavlakom, medom, čokoladom ili s raznim punjenjem: mesom, ribom, jetrom, sirom, kupusom, gljivama, pekmezom ... Lako je odabrati sigurne s ove liste s opcijama dijabetesa.

  • Punjenje sa sirom. Rub od domaćeg sira možete zasladiti stevijom i aromatizirati vanilijom (grožđice su na listi zabranjenih začina) ili napraviti ukusan punjenje sa soli i zelje.
  • Povrće fantazije. Od povrća koje raste iznad zemlje nije dozvoljeno svim dijabetičarima osim bundeve. Sve ostalo možete kombinirati po vašem ukusu: kupus, gljive, luk, šargarepa, pasulj ...

  • Jezgra heljde - jedna hrpa.,
  • Topla voda - pola šolje,
  • Soda - četvrtina kašike,
  • Ocat od gašenja
  • Ulje (maslinovo, suncokretovo) - dva stola. kašike.

Brašno od žitarica možete napraviti u mlincu za kafu. Zatim prosijati, razrijediti vodom, dodati soda, umočenu u sirće i ulje. Ostavite da vari pola sata. Zagrijte gustu tavu (u idealnom slučaju teflonskim prskanjem) žlicom ulja samo jednom. Za pečenje će biti dovoljno ulja koje je u gustinu.

Na brašnu od zobenih pahuljica dobivaju se bujne i nježne palačinke za dijabetičare tipa 2. Za pečenje će vam trebati:

  1. Mlijeko - 1 čaša.,
  2. Zobeno brašno - 120 g,
  3. So ukus
  4. Zaslađivač - izračunato kao 1 žličica šećera,
  5. Jaje - 1 kom,
  6. Prašak za pecivo za tijesto - pola kašičice.

Zobena kaša se može dobiti na mlinici za žitarice Hercules. Prosijte brašno, usitnite jaje, sol i zaslađivač. Umutite jaje i pomešajte sa brašnom. Dodajte prašak za pecivo. Ulijte mlijeko u homogenu smjesu u dijelovima u tankom toku, neprestano miješajući lopaticom. Možete koristiti mikser.

U receptu nema ulja, pa podloga mora biti podmazana. Prije svake palačinke, tijesto mora biti miješano jer se jedan dio taloži. Pecite sa obe strane do zlatno smeđe boje. Služi se sa medom, pavlakom i bilo kojim klasičnim umacima.

Za ovaj recept trebat će vam sljedeći sastojci:

  • Jaje - 1 kom,
  • Skuta - 100 g
  • Soda - pola kašičice,
  • Soli je toliko
  • Maslinovo ili suncokretovo ulje - 2 stola. l.,
  • Raženo brašno ili zrno - 1 hrp.,
  • Stevija - 2 ml (pola kašičice).

U veću posudu prosijte brašno (ili ga kuvajte na mlincu za kafu od žitarica), stavite sol. U drugoj posudi umutite skute s jajetom i stevijom. Kombinirajte proizvode, dodajte soda koja je punjena ocatom i uljem.

Jednom podmažite posudu. Tanke palačinke je teško preokrenuti jer su labave. Bolje sipati više. U kuverte od bobica možete staviti maline, ribizlu, malinu i druge bobice.

Za palačinke morate kuhati proizvode:

  • Leća - 1 čaša.,
  • Voda - 3 šolje.,
  • Kurkuma - pola kašičice,
  • Jaje - 1 kom,
  • Mlijeko - 1 snop,
  • So ukus.

Samljeti leću u mlincu za kafu, pomiješati sa kurkumom i razrijediti vodom. Ostavite tijesto najmanje 30 minuta, dok žitarica ne zasiti vodom i nabubri. Zatim se ulije mlijeko, jaje sa solju i može se ispeći. Stavite nadjev na još tople palačinke i razvaljajte. Ako je potrebno, možete ih prepoloviti.

Servira se s fermentiranim mliječnim proizvodima (bez aroma i drugih aditiva).

Tortilje su tanke, s rupama. Jedite ih s povrćem. Pirinač za brašno je bolje uzimati smeđi, braon.

Za test će vam trebati ovi osnovni proizvodi:

  1. Voda - 1 čaša.,
  2. Rižino brašno - pola hrpe.,
  3. Kumin (zira) - 1 kašika,
  4. So ukus
  5. Peršun - 3 tablete. l.,
  6. Asafoetida - prstohvat
  7. Korijen đumbira - 2 stola. l

U velikoj posudi pomiješajte brašno sa žirom i asafoetidom, solju. Razređuje se vodom tako da nema preostalih grudica. Narežite korijen đumbira na sitnu rernu i kombinujte s drugim proizvodima. Podmažite tiganj sa dve kašike ulja i ispecite palačinke.

Nema potrebe za tim da brinete:

  • Kumin - obnavlja metabolizam i rad probavnog trakta,
  • Asafoetida - poboljšava probavu, olakšava rad endokrinog sistema,
  • Đumbir - snižava glukometar, uklanja „loš“ holesterol, stvara antibakterijski efekat, jača imunološki sistem.

Da bi rezultat iz dijetalnih jela bio samo pozitivan, važno je pridržavati se preporuka endokrinologa:

  1. Kontrolišite veličine posluživanja. U prosjeku se jedna palačinka može izjednačiti sa jednom jedinicom hljeba. Zbog toga je odjednom poželjno pojesti ne više od dvije palačinke. Nekoliko sati kasnije, po želji, može se ponoviti. Takvo jelo možete kuhati 1-2 puta tjedno.
  2. Kalorični sadržaj jela izračunava se u procesu njegove pripreme. S njegovim računom prilagođava se kalorični meni za dan.
  3. Šećer i njegovi derivati ​​(džem, pekmez, džem) ne smiju se koristiti ni u tijestu ni za nadjev. Uz dobru nadoknadu šećera, možete uzimati fruktozu, a s lošom - steviju ili eritrol.
  4. Nanosiva tava pomoći će smanjiti udio masti u receptima.
  5. Svako ko se pridržava principa prehrane s malo ugljikohidrata, zobenih pahuljica, heljde ili raženog brašna treba zamijeniti bademom, lanom, kedrom, kokosom.
  6. Prilikom posluživanja jela, pored orašastih plodova koriste se sezamovo, sjemenke bundeve ili suncokreta.

Prilikom odabira recepta usredotočite se na glikemijski indeks proizvoda:

  • Heljdino brašno - 40 kom.,
  • Od zobene kaše - 45 jedinica.,
  • Raž - 40 kom.,
  • Od graška - 35 jedinica.,
  • Od leće - 34 jedinice.

Ne prepiru se o kulinarskim preferencijama. Svi smo ljudi i svako od nas mora imati izbor proizvoda i načina pripreme. Ali bolje je odabrati dijabetičara sa liste dozvoljenih jela i pripremiti ih sa razumijevanjem postupka. Jedino u ovom slučaju ne možete da uživate samo u svojoj omiljenoj hrani, već i u održavanju zdravlja.

Mogu li palačinke za dijabetes - mišljenje stručnjaka u ovom videu

Palačinke za dijabetes: osobine za kuhanje

Pacijenti sa šećernom bolešću moraju se ograničiti jedenjem mnogih namirnica. Da li ovo ograničava palačinke? Uostalom, hrana koja sadrži ugljikohidrate opasna je za dijabetičare. Koje palačinke mogu jesti pacijenti i kako ih pravilno kuhati? U članku ćemo rastaviti.

U sklopu testa imaju i palačinke napravljene po tradicionalnom receptu zabranjena hrana:

  • Mleko sa visokim sadržajem masti.
  • Pšenično brašno, jer ovaj sastojak ima visoki glikemijski indeks (oko 69).
  • Punjenje za palačinke od slatko voće. Kada su izloženi toplinskoj obradi, sastojci postaju opasniji za pacijenta.
  • Redovni šećer. Dijabetičarima je dozvoljeno korištenje samo zaslađivača.

Smrznute palačinke iz trgovine sadrže hemijske aditive i pojačivače ukusa kako bi produžili rok trajanja. Takav je proizvod za pacijente s dijabetesom strogo zabranjen.

Pečenje za dijabetičare priprema se prema posebnim receptima. Pacijenti moraju naučiti nekoliko pravila:

  • palačinke se pripremaju od integralnog brašna - heljde, zobene kaše ili raži,
  • umjesto putera, bolje je koristiti sličan proizvod sa malo masti,
  • dodajte zamjenu za šećer u tijesto,
  • punjenje treba pripremiti od dozvoljenih namirnica.

Dijabetičari se ne bi trebali miješati u pečenje.Potrebno je prilagoditi dozu inzulina koja se daje, kao i ne zaboraviti računati kalorije.

Palačinke za dijabetičare od različitih žitarica - zdrava poslastica

Uživanje palačinki kao glavno jelo ili desert je tradicija naše kuhinje. Stoga, čak i za bolesti koje zahtijevaju dijetsku terapiju, postoji velik izbor u pripremi ovog ukusnog jela od dozvoljenih proizvoda. Obično se ograničenja odnose na glavni sastojak - brašno, pa se palačinke, palačinke za dijabetičare, kada je pšenično brašno nepoželjno u jelima, peku od sastojaka na bazi drugih usjeva. Možete nadopuniti recepte prehrane sa nadomjescima šećera i zdravim povrćnim punjenjem za palačinke.

Prilikom pripreme palačinki i fritaja za dijabetičare tipa 2, u receptima se obično bira brašno s minimalnim GI. Unatoč činjenici da je energetska vrijednost brašna različitih sorti približno slična i iznosi oko 300 kcal na 100 g proizvoda, neke vrste brašna mogu izazvati skok šećera u krvi, dok se druge usporavaju sporije zbog visokog sadržaja biljnih vlakana.

Tradicionalni recepti za pravljenje palačinki i friteze uključuju vrhunsko pšenično brašno, mlijeko, jaja, šećer, maslac - to jest ona hrana koja ima visoku GI, visokokaloričnu hranu, sadrži puno kolesterola, pa kod dijabetesa tipa 2 mogu izazvati kršenje glikemijska ravnoteža i pogoršanje pratećih bolesti. Za palačinke sa dijabetesom preporučuje se obratiti pažnju i na druge vrste pšeničnog brašna. Što je veće mljevenje, to je niži GI. Palačinke napravljene od zobi, raži, heljde i drugih vrsta brašna bit će dobra alternativa pečenju pšenice.

GI raznih vrsta brašna

Opća pravila za pripremu palačinki i palačinki za dijabetes, pored alternativnih vrsta brašna, sledeća su:

  • za test se uzima samo bjelanjak,
  • Umjesto toga koriste se nadomjesci šećera
  • palačinke se kuhaju ne u mlijeku, nego u vodi,
  • dozvoljeno dodati žličicu biljnog ulja u testo,
  • palačinke i palačinke kuhaju se u tepsiji s neljepljivim premazom za koje nije potrebno masti.

Ako nije moguće kupiti željeno brašno, možete ga sami skuhati od žitarica, mljevenjem zrna u mlincu za kavu.

Karakteristika raženog brašna je njegov vrlo visok sadržaj vlakana s niskim GI. Palačinke od raženog brašna dobivaju se neobično tamne boje i specifično kiselog ukusa. Kod dijabetesa raženi kolači idealni su s obzirom na to da takve palačinke praktično ne utječu na težinu i ne povećavaju šećer u krvi.

Za pripremu palačinki od raži, trebat će vam 200 g raženog brašna, 500 ml tople vode, 1 bjelanjka, 1 žličica suncokretovog ulja, prstohvat sode i soli, zaslađivač u ekvivalentu žlici. Umjesto vode, dozvoljen je kefir bez masti.

Izmešajte prosijano brašno u velikoj posudi sa solju, sodom i šećerom, dodajte pola vode, mikserom umutite jaje od bjelanjaka i ubacite u tijesto. Lagano izmešajte i dodajte preostalu vodu sa biljnim uljem. Pokrijte tijesto u posudi peškirom i ostavite da odstoji 20 minuta.

Zagrijte tavu sa nelepljivim premazom, u sredinu velikom žlicom izlijte testo, pecite sa obe strane dok ne poprime zlatnu boju.

Palačinke od raža vrlo su dobre za nadjev sa mesnim, ribljim ili povrtnim umacima:

200 g pečenog lososa i 100 g sira - ribu oslobodite od kostiju i rastavite je na komade, poškropite limunovim sokom, namažite 1 kašiku sira i ribu za svaku palačinku, palačinku preklopite kovertom,

1 šargarepa, 1 paprika, 1 paradajz, četvrtina kupusa - sve sitno nasjeckajte i pirjajte dok ne omekšaju u kašiku maslinovog ulja. Za svaku palačinku rasporedite kašiku povrća i presavijte bilo koji oblik.

Zobena kaša koja se može naći u trgovini je dvije vrste: priprema se od parnih i osušenih žitarica u rasutom stanju, a pogodna je za pravljenje jela ili pudinga, a u pečenju se koristi sitno brašno. Međutim, takvo se brašno može napraviti i kod kuće, mljeveći zob u mlincu za kavu do željenog stanja. Zobena kaša i njeni proizvodi pomažu u kontroli težine, jer su komponente zobi uključene u regulaciju metabolizma masti.

Klasične zobene palačinke za dijabetes pripremaju se od 180 ml vode, 130 g zobene kaše, žličice suncokretovog ulja, proteina od 2 jaja. Bjelanjke umutite mikserom, dodajte suncokretovo ulje, prstohvat soli i, po želji, zaslađivač po ukusu. Sipati brašno u šlag i izmešati, dodati vodu i ponovo mešati dok ne postane glatko. Podgrijati tepsiju bez lijepljenja, sipati tanki sloj tijesta i pržiti sa obje strane dok ne poprime zlatnu boju. Zobena kaša u receptu može se pomešati na pola sa raži.

Umjesto vode, dopušteno je uzimati istu količinu toplog obranog mlijeka. U tom slučaju treba završiti test prije pečenja ostaviti da stoji na sobnoj temperaturi pola sata. Od ovog testa, palačinke su dobre. Posebno će biti ukusni ako se zdrobljena jabuka ogulite u tijestu prije pečenja.

Pored zobenih palačinki ili palačinki pogodan je domaći jogurt ili šlag skuta s niskim udjelom masnoće, ako dijeta dopušta, možete dodati žlicu džema od meda, jabuke ili kruške.

Heljdovo brašno za dijabetes druge vrste preporučuje se ne kupovati, već kuhati sami. Činjenica je da se u industrijskoj proizvodnji heljdovog brašna njegove sirovine temeljno čiste. Ako za palačinke uzmete običnu heljdu i naribate je u mlincu za kafu, tada će u brašno pasti čestice školjki zrna koje sadrže najviše korisnih vlakana za dijabetičare.

Heljdovo brašno jedno je od najkaloričnijih pa je stoga preporučljivo pripremiti palačinke od dijabetičara s nadjevom koji sadrži bjelančevine i masti kako bi se nadoknadile glikemijske fluktuacije: na primjer, skuta ili riba.

Palačinke od heljde ne preporučuju se kod sindroma iritabilnog creva i peptičnog čira, jer heljdovo brašno može izazvati nadutost i crijevne grčeve.

Da biste napravili palačinke, uzmite 250 g heljde i izmrvite je u brašno, pomiješajte sa 100 ml tople vode, 1 žličicom biljnog ulja i prstohvatom sode. Gotovo tijesto treba stajati četvrt sata na toplom mjestu. Približna kašika tijesta izlijte se na vruću nelepljivu tavu i pržite sa obe strane dok ne poprime zlatnu boju. U receptu može biti 1-2 bjelanjka - potrebno ih je umutiti mikserom i pažljivo ubaciti u tijesto.

Kao nadjev za heljdine palačinke možete koristiti:

  • posni sir - pire i pomešano sa jogurtom,
  • jabuke i kruške - oguljena, nasjeckana i posuta cimetom,
  • gulaš od bilo kojeg povrća - pirjani patlidžan, tikvice, paprika, tikvice, luk, šargarepa,
  • mršav pršut i sir
  • kuhana govedina, piletina,
  • pečena ili kuvana riba.

Svježe pečene palačinke od heljde možete jesti s malo masne kisele pavlake, ako dijeta ne zabranjuje.

Za više informacija o pravljenju palačinki koje su dozvoljene i korisne za dijabetes pogledajte u videu ispod.

Dijabetes melitus, bolest s kojom žive milioni ljudi. Da bi održali tijelo u dobrom stanju, dijabetičari moraju pratiti njihovu prehranu, isključujući hranu koja sadrži ugljikohidrate. Ovaj je element opasan za pacijente jer uvelike povećava razinu glukoze u krvi izazivajući komplikacije kod dijabetesa. Iz tog razloga se kod pacijenata sa šećernom bolešću kod stručnjaka često postavlja pitanje može li se jesti palačinke.

S dijabetesom tipa 2, možete jesti palačinke, međutim, trebalo bi slijediti nekoliko pravila. Glavna stvar iz pravila je priprema jela bez dodavanja brašna (pšenice) najvišeg stupnja jer se ovaj proizvod ne preporučuje kod ove bolesti. Potrebno je pažljivo obratiti pažnju i na punjenje koje će se koristiti za palačinke za dijabetičare. Upotreba bilo kojeg proizvoda koji sadrži veliku količinu šećera (slatko voće, džem, itd.) Kontraindicirana je kod pacijenata.

Prije pripreme palačinki za dijabetičare, dobro je upoznati se sa slijedećim preporukama.

  1. Za dijabetes tipa 2, bolje je kuhati palačinke od integralnih brašna.
  2. Palačinke za dijabetičare poželjno su od heljde, zobi, raži ili kukuruznog brašna.
  3. Palačinki za dijabetes takođe ne treba dodavati prirodni puter. Preporučuje se zamjena sa namazom s malo masti.
  4. S dijabetesom melitusa tipa 2, potrebno je pažljivo razmotriti aditive (punjenje). Pacijent mora odobriti bilo koji korišteni proizvod.
  5. Za dijabetičare tipa 2 važna je mala potrošnja takvog jela, kao i njegov kalorijski sadržaj.

Ako palačinke koristite pacijentima oboljelima od dijabetes melitusa u ograničenoj količini i pridržavate se svih gore navedenih preporuka, možete jelo uživati ​​u apsolutno mirno, bez brige o posljedicama.

Vjerojatno postoji više recepata za palačinke za dijabetičare nego za zdrave ljude. Možete pripremiti jelo od brašna različitih sorti, a možete ih napuniti i velikim brojem ukusnih sastojaka. Vrlo je važno razumjeti da su recepti za pacijente sa šećernom bolešću razvijeni uzimajući u obzir individualne karakteristike tijela dijabetičara, pa ih možete jesti bez straha da ćete povećati razinu glukoze. Ali zbog činjenice da takvi pacijenti imaju pojedinačna ograničenja, poželjno je konzultirati se s liječnikom prije nego što odaberete opciju pripreme jela.

Ovo jelo je pogodno za doručak ili poslijepodnevnu užinu:

  • samljevena heljdina kaša u mlincu za kafu 250 gr,
  • topla voda 1/2 kašike žlice;
  • gazirana soda (na vrhu noža),
  • biljno ulje 25 gr.

Sve komponente se mešaju dok se ne dobije homogena masa. Ostavite tijesto četvrt sata na toplom mjestu. Mala količina tijesta (1 kašika L) sipa se na teflonsku teglu (bez dodavanja ulja). Palačinke se prže do zlatno smeđe boje s obje strane.

Punjenje za palačinke od jagoda priprema se unaprijed. Za punjenje će vam trebati 50 gr. rastopljena tamna čokolada (ohlađena) i 300 gr. šlag u blenderu od jagoda (ohlađen).

Za test vam je potrebno:

  • mlijeko 1 kašika;
  • jaje 1 kom
  • voda 1 kašika;
  • biljno ulje 1 kašika. l
  • zobena kaša 1 kašika žlice,
  • so.

tijesto se priprema na isti način kao i za obične palačinke. Mlijeko je tučeno jajetom. Nakon što se doda sol. Zatim polako sipajte vruću vodu. Stalno miješajte da jaje ne bi proključalo. Na kraju dodajte ulje i brašno. Pržite testo u suvoj tavi. U gotove palačinke dodajte nadjev i preklopite ih tube. Ukrasite prelivanjem čokolade.

Palačinke punjene sirom ukusne su i zdrave.

Za pripremu testa vam je potrebno:

  • brašno 0,1 kg
  • mlijeko 0,2 l
  • 2 jaja,
  • zaslađivač 1 tbsp. l
  • puter 0,05 kg,
  • so.

Punjenje se priprema od 50 gr. suhe brusnice, dva jaja, 40 gr. puter, 250 gr. dijetalni sir, ½ kašike kašike zaslađivač i slatkoću jedne naranče.

Preporučuje se upotreba prosijanog brašna. Jaja, šećer, sol i 0,05 l. umutite mlijeko mikserom. Zatim dodajte brašno i rukom razvaljajte testo. Zatim dodajte ulje i 0,05 litara. mlijeko. Pecite testo na suvoj površini.

Za nadjev naribajte koru narandže sa maslacem i dodajte sir, brusnice i žumance. Vjeverice sa nadomjestkom šećera i aromom vanile usitnite odvojeno. Nakon što se sve miješa.

Gotovo tijesto je namazano punjenjem i zamotano u male tube. Dobivene epruvete stavljaju se na lim za pečenje i šalju u rernu na pola sata na temperaturi od 200 stepeni.

Palačinke protiv dijabetesa idealne su za ukusan doručak. Možete ih jesti i u obliku deserta. Po želji možete pripremiti i druge nadjeve, sve ovisi o mašti i, naravno, mogućnostima proizvoda dopuštenih dijabetičarima.


  1. Tabidze, Nana Dzhimsherovna Dijabetes. Životni stil / Tabidze Nana Dzhimsherovna. - Moskva: Ruski državni humanitarni univerzitet, 2011. - 986 c.

  2. Galler, G. Poremećaji metabolizma lipida. Dijagnostika, klinika, terapija / G. Galler, M. Ganefeld, V. Yaross. - M .: Medicina, 1979. - 336 str.

  3. Kako naučiti živjeti sa dijabetesom. - M .: Interprax, 1991. - 112 str.

Dozvolite da se predstavim. Moje ime je Elena. Radim kao endokrinolog više od 10 godina. Vjerujem da sam trenutno profesionalac u svojoj oblasti i želim pomoći svim posjetiteljima stranice da riješe složene i ne baš tako zadatke. Svi materijali za stranicu prikupljaju se i pažljivo obrađuju kako bi se što više prenijeli svi potrebni podaci. Prije primjene onoga što je opisano na web mjestu, uvijek je potrebno obavezno savjetovanje sa stručnjacima.

Koliko možeš pojesti

Uz dijabetes, palačinke mogu biti uključene u vašu prehranu. Zdrav način prehrane uzima u obzir ne samo kvalitetu proizvoda, već i njihovu količinu.

Ne prekoračite preporučeni dnevni unos kalorija. Klasične palačinke napravljene od pšeničnog brašna proizvod su s visokim glikemijskim indeksom, pa stoga pacijenti s dijabetesom trebaju biti oprezni kada ih koriste. U ovom slučaju potrebno je pratiti nivo šećera u krvi.

Preporučeni ispuni

Bez štete po zdravlje, kod dijabetesa, palačinke mogu biti raznovrsne sledećim pomoćnim tvarima:

  • voće
  • nemasna kisela pavlaka,
  • skuti sir sa malo masti
  • jogurt
  • mesni nadjev
  • riblji nadjev.

Za voćne plodove možete koristiti jabuke, marelice (suhe marelice), kruške, trešnje, šljive. Ovo voće ima nizak glikemijski indeks od 25 do 35 jedinica.

Nakon toplinske obrade, glikemijski indeks ploda značajno se povećava. Zato je za nadjev u palačinkama bolje koristiti svježe voće.

Od mliječnih proizvoda dozvoljeni su kisela pavlaka, jogurt i skuta.

Da biste poboljšali ukus, koristite fruktozu ili bilo koji drugi zaslađivač. Pacijenti s dijabetesom mogu konzumirati kiselu pavlaku i skuti ne više od 1 puta tjedno. Palačinke možete poslužiti s jogurtom s malo masnoće bez voćnih dodataka.

Palačinke za dijabetičare pripremaju se s raznim mesnim punjenjem. Pileće dojke, govedina i jetra su savršeni. Da bi punjenje bilo sočnije, pomiješajte mljeveno meso sa lukom i pirjajte nekoliko minuta u tavi.

Kao punjenje možete koristiti ribu. Kod dijabetesa prednost se daje ribama bijelih nemasnih sorti - pollok, piršip, navaga, bakalar. Preliminarno se zalije limunovim sokom i malo doda, pa pirja ili prokuha. Gotov riblji nadjev se položi u palačinke.

Raženo brašno

  1. raženo brašno 250 g
  2. mlijeko ili voda s malo masti 1 šalica,
  3. 2 jaja
  4. zaslađivač.

Razbiti jaja u mleko, posoliti, a zatim dodati raženo brašno. Pomiješajte sve sastojke i dodajte zaslađivač. Pecite palačinke na biljnom ulju.

Od heljdinog brašna

  1. heljdino brašno 250 g
  2. voda 150 g
  3. soda ½ kašike žlice,
  4. sirće za gašenje soda,
  5. zaslađivač.

Ako nema gotovog brašna, heljda se melje u mlincu za kafu. Malo zagrejte vodu, dodajte heljdu. Ocat ugasiti soda, poslati na ostale sastojke, koristiti zaslađivač po ukusu. Izmiješajte proizvode i ostavite tijesto 30 minuta na toplom mjestu. Zatim ispržite na standardni način.

Voćni punjenje dobro ide uz heljdine palačinke.

Zobena kaša

Pogodno za dijabetičare tipa 1.

  1. zobeno brašno 250 g
  2. nemasno mleko 200g
  3. 1 jaje
  4. sol po ukusu
  5. zaslađivač
  6. prašak za pecivo ½ žličice

U posudu dodajte mlijeko, jaje, zaslađivač, dobro promiješajte. Zatim dodajte zobene kaše u mlečnu smešu, uz mešanje, tako da se ne formiraju grudice. Sipati prašak za pecivo i opet izmešati.

Pecite palačinke na biljnom ulju.

Palačinke od povrća

Bolesnicima sa dijabetesom savetuje se konzumiranje hrane koja je sastavljena od složenih ugljenih hidrata. Polako se apsorbuju, sadrže vlakna i ne uzrokuju nagli porast šećera u krvi.Takvi proizvodi su tikvice, bundeva, zelje, mrkva, kupus.

Ovo povrće može se koristiti za pravljenje ukusnih palačinki za dijabetičare tipa 2.

  1. tikvice 1 kom
  2. mrkva 1 kom
  3. raženo brašno 200 g
  4. 1 jaje
  5. sol po ukusu.

Tikvice i mrkvu operite, ogulite, naribajte. Dodajte jedno povrće, promiješajte. Sipajte brašno, neprestano miješajući i dodajte sol. Sve promiješajte.

Palačinke od povrća pečene u tavi. Dozvoljeno je dodati malo kisele pavlake sa malo masnoće.

Palačinke sa kupusom

  1. bijeli kupus 1 kg,
  2. zobeno ili raženo brašno 50 g,
  3. 2 jaja
  4. zelje
  5. soli
  6. ulje za prženje
  7. prstohvat curryja.

Sitno isjeckajte kupus i kuhajte ga u kipućoj vodi 7-8 minuta. Zatim, izmiješajte kupus s jajima, dodajte brašno, sitno sjeckanu zelje, sol i začin curryju. Promiješajte sastojke. Rasporedite kašu od kupusa na prethodno zagrijanu tavu sa kašikom i pržite.

Kontraindikacije

Prehrana za dijabetes tipa 1 i 2 je različita.

Kod pacijenta ovisnog o inzulinu prehrambene potrebe nisu tako stroge. Dijeta bi trebala biti nisko-ugljikohidrata, ali s velikom količinom proteina. Oni bi trebali odbiti sve vrste čokolade, pekmeza, konditorskih proizvoda.

Dijabetičari se moraju pridržavati stroge prehrane. Ne preporučuje se jesti hranu s istodobnim sadržajem masti i ugljikohidrata.

Kod pacijenata sa dijabetesom tipa 2 dijeta je malo stroža. Hrana sa visokim vlaknima treba biti prisutna. Takvi proizvodi smanjuju glad, snižavaju glukozu u krvi.

Palačinke protiv dijabetesa, kao i recept za ukusnu poslasticu

Ruski ljekari šokirani su izjavom Mihaila Bojarskog koji tvrdi da je sam pobijedio dijabetes!

Dijabetes tipa 2 je uobičajena bolest u modernom društvu, čiji je čest uzrok prekomjerna težina. Stroga dijeta u kojoj nema mjesta za slatkiše, peciva, pite i palačinke temeljna je osnova za stabilizaciju pacijentovog stanja. Dijabetić je prisiljen da cijeli život ispunjava tri stroga pravila:

  • ograničenje masti
  • povrće je osnova ishrane,
  • ravnomjerna raspodjela ugljikohidrata tijekom dana

Zašto ne možete jesti obične palačinke

U sklopu testa palačinki napravljenog po tradicionalnom receptu, nalaze se zabranjeni proizvodi:

  • Mleko sa visokim sadržajem masti.
  • Pšenično brašno, jer ovaj sastojak ima visoki glikemijski indeks (oko 69).
  • Punjenje za palačinke od slatkog voća. Kada su izloženi toplinskoj obradi, sastojci postaju opasniji za pacijenta.
  • Redovni šećer. Dijabetičarima je dozvoljeno korištenje samo zaslađivača.

Smrznute palačinke iz trgovine sadrže hemijske aditive i pojačivače ukusa kako bi produžili rok trajanja. Takav je proizvod za pacijente s dijabetesom strogo zabranjen.

Koje su palačinke dozvoljene dijabetičarima obje vrste

Pečenje za dijabetičare priprema se prema posebnim receptima. Pacijenti moraju naučiti nekoliko pravila:

  • palačinke se pripremaju od integralnog brašna - heljde, zobene kaše ili raži,
  • umjesto putera, bolje je koristiti sličan proizvod sa malo masti,
  • dodajte zamjenu za šećer u tijesto,
  • punjenje treba pripremiti od dozvoljenih namirnica.

Dijabetičari se ne bi trebali miješati u pečenje. Potrebno je prilagoditi dozu inzulina koja se daje, kao i ne zaboraviti računati kalorije.

Koji se preljevi mogu pripremiti

Narežite na kriške nekoliko zelenih jabuka. Na ražnjiću istopite 25 grama zamjene maslaca. Voće šaljemo u ražnjiće i kuhamo. Jabuke bi trebale biti mekane. Dodajte zaslađivač po ukusu i pirjajte još tri minute.

Na ohlađene palačinke rasporedimo nadjev. Umotajte u tubi ili omotnicu i poslužite. Analogno tome, umjesto jabuka može se koristiti drugo dozvoljeno voće.

Priprema se od svježih ili odmrznutih sastojaka. Proizvodi od rešetki. Zaslađivač ili fruktoza mogu se dodati kiselim plodovima. U ohlađene palačinke nadjev je umotan svjež ili pirjan.

Ovdje uključite svoju maštu. Možete pripremiti kombinirani nadjev, kombinirajući nekoliko dozvoljenih voća ili bobica.

Sitno nasjeckajte svježi kupus i stavite gulaš. Oljuštite luk i bilje posebno. Narezati patlidžan. Dodajte sastojke kupusu i nastavite pirjati dok ne skuhaju.

Gotove nadeve rasporedimo na ohlađene palačinke. Možete započeti obrok.

Priprema je jednostavna. U obični skutni sir sa malo masnoće dodajte zaslađivač kako biste poboljšali ukus. Možete koristiti steviju u prahu ili fruktozu.

Skuhani sir dobro se slaže sa bilo kojim orasima, voćem i bobicama.

Za liječenje zglobova naši čitaoci su uspješno koristili DiabeNot. Uvidjevši popularnost ovog proizvoda, odlučili smo ga ponuditi vašoj pažnji.

Na sitno sjeckano bijelo meso ili govedinu stavite gulaš na vatru. Dodajte mali luk i sjeckano bilje. Dozvoljeno je malo dodavanja soli. Pirjajte dok se ne skuhaju na biljnom ulju.

Punjenje se priprema od ribljeg mesa s niskim udjelom masnoće. Riba se pirja ili kuha. Za ukus možete dodati malo soli i nekoliko kapi limunovog soka. Ohlađeno meso rastaviti na male komade i staviti na palačinke.

Orasi su visokokalorični proizvod. U njihovom čistom obliku, bolje ih je ne koristiti. Uzmite malu količinu sjeckanih orašastih plodova. Dodajte sitno sjeckano dozvoljeno voće ili bobice. Izmješajte i opremite palačinke.

Ako je voće tvrdo (na primjer, jabuke), tada se punjenje oraha može malo procijediti.

Kakve su dijetne palačinke poslužene

  • Crveni kavijar - koristi se kao ukras. Dobro se slaže sa punjenjem od mesa, ribe, povrća i orašastih plodova. Odvojite nekoliko jaja i rasporedite po površini palačinki. Praznično jelo je spremno!
  • Jogurt sa malo masti. Izvrstan dodatak dijetnom pečenju. Odaberite proizvod bez punila. U slani nadjev možete dodati zelje prirodnom jogurtu.

Kako kuhati i jesti palačinke za dijabetes

  • Najkorisnije palačinke
  • Više o korištenju palačinki

Obične palačinke, pripremljene na osnovu standardnog testa, mogu se koristiti za dijabetes tipa 1 i 2, međutim toplo se preporučuje da se to radi rijetko i u minimalnim količinama. Činjenica je da je prezentirani proizvod prilično kaloričan, ali zato može pogoditi opći glikemijski indeks dijabetičara sa bolešću tipa 1 i 2. O tome koje su palačinke za dijabetes prihvatljive za upotrebu i s čime dalje.

Najkorisnije palačinke

Što su manje masne ili kalorične palačinke, to su više pogodne za dijabetičare. Možete koristiti uobičajeno brašno i tijesto, ali puno preferiranije će biti one napravljene od zobenih ili heljdinih brašna. Međutim, takodje ih je nepoželjno svakodnevno konzumirati, posebno kod dijabetesa tipa 2. S tim u vezi endokrinolozi obraćaju pažnju na to da je moguće i potrebno kuhati palačinke u okviru dijabetesa prema posebnom receptu.

Pročitajte o receptima za još jedno pečenje

Podrazumijeva korištenje sjemenki heljde, koji je prethodno mljeven, 100 ml tople vode, soda, ugnježenog na ivici noža i 25 gr. biljno ulje. Nadalje, svi prikazani sastojci se miješaju dok se ne stvori homogena masa i ostave ne više od 15 minuta na toplom, ali ne vrućem mjestu. Tada morate ispeći palačinke male veličine, koje se kuhaju isključivo u suhoj vrućoj tavi sa teflonskim premazom.

Važno je da palačinke ne budu pržene, naime pečene, odnosno da tava ne smije biti izložena prekomjernoj vrućini - to je ono što se može i treba pažljivo nadzirati, posebno za dijabetes melitus tipa 1 i 2.

Također je potrebno obratiti pažnju na to da:

  • palačinke moraju biti pržene s obje strane do zlatno smeđe boje,
  • dopušteno ih je koristiti ne samo u vrućem obliku, već i kao hladno jelo,
  • kako bi palačinke bile slatke, ali one koje se mogu koristiti za dijabetes tipa 1 i 2, toplo se ne preporučuje dodati malo meda ili zaslađivača u tijesto.

Dakle, postupak izrade palačinki, prihvatljivih za upotrebu dijabetičarima, ne oduzima puno vremena i nije komplikovan ili zbunjujući. To je sasvim izvedivo za sve one koji se suoče sa predstavljenom bolešću. Međutim, ne manje značajan dio pažnje treba posvetiti tome koji aditivi palačinke mogu ili ne mogu koristiti za dijabetes u hrani.

Više o korištenju palačinki

Sama palačinka je, naravno, ukusan proizvod, međutim posebni dodaci prehrani mogu poboljšati predstavljene kvalitete. U ovom slučaju treba koristiti samo one koji se mogu i trebaju koristiti za dijabetes tipa 1 i 2. Prije svega, ovo je skuta, povezana sa nemasnim tipom. Može se konzumirati svakodnevno, jer poboljšava opće stanje kostiju i skeleta, što je izuzetno važno za opisanu bolest.

Takođe je dozvoljeno koristiti povrće, na primjer, kupus, kao nadjev.

Njegova prednost ne leži samo u izvrsnom ukusu, već i u značajnoj brzini kuhanja. Prije upotrebe kao nadjeva, poželjno je pirjati kupus tako da se ispostavi da je kuhan do kraja. Jednako je preporučljivo koristiti voćne vrste nadjeva, a to mogu biti jabuke, jagode i druga neslatka hrana.

Voće ne samo da poboljšava ukupni ukus palačinki, već značajno povećava i stepen njihove korisnosti. Zato se ove komponente mogu i trebaju koristiti, ali isključivo u svježem obliku, a ne kao konzervirani proizvodi, džemovi i slično.

Endokrinolozi skreću pažnju dijabetičara na činjenicu da je posluživanje palačinki s predstavljenom tegobom daleko od prihvatljive sa svim sastojcima. Javorov sirup, koji se odlikuje odličnim dijetalnim svojstvima, treba smatrati najkorisnijim i ukusnijim. Predstavljena komponenta ima nizak glikemijski indeks, a mnogi je koriste kao nadomjestak šećera. Jednako koristan dodatak je med, govoreći o kojem, morate obratiti pažnju na to da će sorta akacije biti najkorisnija.

Istovremeno, uprkos činjenici da se med može koristiti, nemojte to činiti u pretjeranim količinama. To je povezano s činjenicom da med još uvijek sadrži određenu količinu šećera, što može utjecati na nivo glukoze u krvi. Među ostalim dodatnim komponentama treba spomenuti kiselu pavlaku ili jogurt. Naravno, u predstavljenim slučajevima govorimo isključivo o onim proizvodima koji imaju nizak nivo masti. Istovremeno, neprihvatljivo je koristiti domaću pavlaku, jer je ona vrlo masna.

U slučaju da osoba ima dijabetes tipa 1 ili 2, dozvoljeno je koristiti crveni kavijar ili ribu kao dodatak palačinkama.

Ovo ne samo da će poboljšati okusi, već će omogućiti dijabetičaru da dobije dovoljno svih potrebnih vitaminskih i mineralnih sastojaka.

Međutim, u ovoj je situaciji također moguće i potrebno imati na umu da se vodi oprez i uporaba isključivo minimalnih doza.

U rijetkim situacijama i samo nakon savjetovanja s endokrinologom dopušteno je koristiti sastojke poput kondenziranog mlijeka ili sira. Naravno, u slučaju prvog od njih potreban je maksimalan oprez, s obzirom na omjer šećera i stupanj kalorijskog sadržaja. Isto se odnosi i na sir, koji se toplo preporučuje jesti jednom svakih 10 dana ili dvije sedmice.

S obzirom na sve to, sa sigurnošću se može reći da je upotreba palačinki za dijabetes sasvim prihvatljiva, ali preporučuje se konzultirati se s endokrinologom i biti svjesni rizika od povećanja udjela glukoze u krvi.

Mogu li palačinke za dijabetes?

Zabranjeno voće je uvijek najslađe. Ponekad pacijenti oboljeli od dijabetesa, zaboravljajući na preporuke, razgrađuju se, jedu zabranjenu hranu i na taj način pogoršavaju svoje blagostanje. Redovni poremećaji u hrani koji se javljaju najčešće za vrijeme svečanih gozbi mogu dovesti do teških, nepopravljivih posljedica i ozbiljnih komplikacija bolesti.

Ali ako postojeći problem shvatite ozbiljno, možete pronaći recepte za palačinke za dijabetičare koji neće nanijeti štetu. Na primjer, heljda, koja se savršeno uklapa u dijabetički jelovnik u dnevnoj prehrani i omogućiti će vam da se ne osjećate izdvojeno za vrijeme proslave Shrovetidea.

Recept za palačinke za dijabetičare tipa 1 i tipa 2

Ovaj je recept savršen za doručak ili popodnevni čaj za ljude koji imaju dijabetes. Uostalom, ne sadrži pšenično brašno, šećer, masno mlijeko - proizvode štetne za dijabetičare. Takođe, tehnologija pečenja palačinki za dijabetes ne uključuje upotrebu masti ili ulja, što će ih spasiti od praznih i štetnih kalorija.

Andrei: „Snižavam šećer u krvi pomoću naljepnica na trbuhu. Zalepilo - šećer je pao! “

  • Jezgra heljde, mljevena u mlincu za kafu i prosijena kroz sito - 250 gr.,
  • Topla voda - 0,5 šoljica,
  • Soda je luknula na vrh noža
  • Biljno ulje - 25 gr.,

Način pripreme: sve sastojke izmiješajte dok ne postanu glatke, ostavite 15 minuta na toplom mjestu i pecite palačinke sitnog oblika (kašiku tijesta) u vrućoj suvoj teflonskoj tavi. U tijestu ima ulja, tako da ne bi trebalo lijepiti za površinu tave. Palačinke se ne prže, već peku, pa je važno osigurati da se tava ne pregrijava. Ako jelo počne da gori, isključite toplotu. Palačinke se prže s obje strane do zlatno smeđe boje i poslužuju na stolu vruće ili hlađene kao neovisno jelo ili sa feta sirom i povrćnom salatom.

Ako želite diverzificirati svoju prehranu dijabetičara slatkim palačinkama, u tijesto možete dodati žlicu heljde ili lipovog meda. zaslađivač ili fruktoza. Slatke palačinke možete poslužiti uz prilog od bobica ili jabuka na ksilitolu ili nemasnoj kiseloj pavlaci.

Natalia: „Moja zadivljujuća tajna je kako brzo i lako prevladati dijabetes bez ustajanja sa kauča. „

Recenzije i komentari

Valentina Snizhaeva - 26. nov 2014. 12:27

Imam dijabetes tipa 2 - ne zavisi od insulina. Prijatelj je savjetovao snižavanje razine šećera u krvi koristeći biljni samostanski čaj za dijabetes. Naručio sam 2 paketa. Počeli smo uzimati dekociju. Slijedim strogu dijetu, svako jutro sam počeo pješke 2-3 kilometra. U protekle dvije sedmice primjećujem neznatan pad šećera na brojilu ujutro prije doručka sa 9,3 na 7,1 jedinica! Nastavljam preventivni kurs. Kasnije ću se vratiti uspehu.

Natalija - 27. avgusta 2016., 18:18

Zdravo, Svetlana. Trenutno pripremam tijesto po vašem receptu, ali ne dobivam palačinke, već tijesto od peciva. Šta ja radim pogrešno?

Olga - 24. marta 2015. 22:12

Palačinke od raženog brašna za dijabetičare

Znate li jutro kad je još prilično rano, a djed je već trčao po mlijeku, baka nam je pripremila doručak, koji već čeka na stolu? No, djetinjstvo je prošlo, počeli smo sami kuhati i peći, a za neke nametnute okolnosti imamo prioritetne ražene palačinke za dijabetičare. Aroma se razlikuje od babice, ali nimalo im nije inferiorna, čak pobjeđuje u korisnosti i zadovoljstvo ih je kuhati.

A otkad smo se vratili u djetinjstvo, pogodite zagonetku: šta se izlije u tavu, a onda se savije četiri puta? Naravno, ruska palačinka, koja je dobra na bilo kojem brašnu.

Kuvanje palačinki s raženim brašnom

„Prva palačinka je kvrgava“ definitivno se ne odnosi na naše palačinke od raženog brašna za dijabetičare. Minimum proizvoda, maksimalan užitak čak i uz takvu "rečenicu" ljekara.

  1. Prokuhajte vodu, dodajte joj steviju, ohladite.
  2. Dodajte skut, jaje u hladnu slatku vodu, izmešajte.
  3. Brašno prosijte u drugu posudu, posolite i pomiješajte ovdje sir s jajetom.
  4. Dodajte soda, promiješajte, ulijte ulje, promiješajte.
  5. Palačinke pečemo sa obe strane, u vrućoj tavi.

Bolje je kuhati u posebnoj tavi sa neljepljivim premazom, tada neće biti problema sa pečenjem.

Palačinke napravljene od raženog brašna za dijabetičare imaju slatkast ukus, pa iako stručnjaci vjeruju da je pirjani kupus najbolje punjenje, ipak nudimo slatki dodatak palačinkama. Koristite svježe ili smrznute borovnice, ribizlu, lingovice, orahe. Jagode možete nasjeckati u blenderu i u njih umočiti palačinke ili cijelu bobicu umotati u raženi kolač.

Želite nešto neobično? Zatim dodajte bobice direktno u tijesto, a zatim pecite.

Ako koristite sir, mlijeko, jogurt, tada svi proizvodi trebaju sadržavati minimalnu količinu masti. Čak i ako je slatko zabranjeno, ne možete zabraniti da živite lijepo, a često želite pojesti palačinku s nečim zaista slatkim, bez ikakvih zamjena.

Razveselite se! Mogu li jabuke i med - šta nije slatko punjenje? Niste sigurni kako to učiniti? Ovo nije ništa komplicirano, sada ćemo sve to poduzeti korak po korak.

Punjenje jabukom i medom u palačinkama za dijabetičare

Ova delicija može poslužiti ne samo kao punjenje, već i kao neovisan desert, u koji će se svi zaljubiti.

Kuhanje preliva od jabuke i meda

  1. Jabuke narežite na manje komade.
  2. Rastopite puter na zagrijanoj tavi.
  3. Jabuke stavite na puter i pirjajte dok ne omekšaju.
  4. Dodajte med, nastavite pirjati još 2-3 minute.
  5. Ohladite malo i zamotajte u palačinku.

Ko voli sofisticiranost, doda malo cimeta i već novi ukus.

Rekli smo vam kako napraviti palačinke od raženog brašna za dijabetičare. Recept nije konačan, a samo ga možete učiniti jedinstvenim dodavanjem različitih punjenja. Ne želite da grickate, sipajte med ili javorov sirup. I zapamtite da sve ima mjeru. Budite zdravi!

Pretplata na portalu "Vaš kuvar"

Za nove materijale (postove, članke, besplatne informativne proizvode) navedite svoje ime i email

Recepti za palačinke za dijabetičare tipa 2

Dijabetes melitus, bolest s kojom žive milioni ljudi. Da bi održali tijelo u dobrom stanju, dijabetičari moraju pratiti njihovu prehranu, isključujući hranu koja sadrži ugljikohidrate. Ovaj je element opasan za pacijente jer uvelike povećava razinu glukoze u krvi izazivajući komplikacije kod dijabetesa. Iz tog razloga se kod pacijenata sa šećernom bolešću kod stručnjaka često postavlja pitanje može li se jesti palačinke.

Mogu li se palačinke koristiti za dijabetičare?

Pacijentima s dijabetesom dopušteno je u umjerenim količinama unositi takve kulinarske proizvode u svoju prehranu. U isto vrijeme, preporučuje se biranje raži, heljde ili zobi (grube) umjesto tradicionalnog pšeničnog brašna, šećer treba zamijeniti sigurnim prirodnim zaslađivačem (fruktoza, stevija), a mlijeko treba obrađivati ​​samo za tijesto.

Najbolje punjenje za "dijabetičke" palačinke su:

  • povrće (kupus, mrkva, paprika), zelje,
  • slatke i kisele bobice i voće,
  • skuti sir sa malo masti
  • dijetalne sorte ribe i mesa,
  • kuhana jaja sa lukom.

Razmislite o receptu za domaće dijetalne kulinarske proizvode:

  • heljdino brašno - 250 g,
  • jednu i po čašu tople vode,
  • soda (na vrhu noža), prethodno natopljena sirćetom,
  • 1 kašika maslinovo ulje.

Sastojci se kombiniraju, ručno miješaju do homogene konzistencije (u testu ne bi trebalo biti grudica), te se 15 minuta šalju na toplo mjesto. Palačinke se pripremaju u suvoj teflonskoj tavi (1 kašika mješavine = 1 proizvod), pržene sa obje strane do zlatno smeđe boje. Poslužuju se za stolom (vrući ili ohlađeni) s povrćem ili feta sirom.

Dozvoljeni dodaci slatkim kulinarskim proizvodima su jagodičasto (jabučno) dodavanje, nemasna kisela pavlaka, heljdin (lipov) med.

Važno: palačinke za dijabetičare trebaju biti male, dozvoljena "doza" je 2-3 komada / dnevno, ne češće od 1-2 puta tjedno.

Recepti za palačinke za dijabetičare

Palačinke su daleko od svečanog jela. Mogu se koristiti doslovno svaki dan. Međutim, za dijabetičare su uobičajene palačinke (napravljene od tradicionalnog tijesta) sigurno zabranjene. To se objašnjava ne samo visokim kalorijskim vrijednostima, nego i ne manje značajnim glikemijskim indeksom. Istovremeno, dijabetička dijeta može se dobro nadopuniti posebnim dijetnim palačinkama, postoji puno recepata za kuhanje.

Zašto dijabetičari ne mogu konvencionalne palačinke?

Prije svega, želio bih skrenuti pažnju na činjenicu da se preporučuje suzdržati od upotrebe trgovinskih palačinki (posebno smrznutih) čak i osobama bez dijabetesa. Činjenica je da oni uključuju značajnu količinu hemijskih aditiva, pojačivača ukusa, što je i razlog zašto je njihov rok trajanja toliko značajan. Govoreći o nepoželjnosti upotrebe takvih palačinki, koje su pripremili sami, nutricionisti obraćaju pažnju na sljedeće točke:

  • znatna količina mlijeka koristi se za pripremu palačinki i najčešće se za to koriste najviše masne sorte, što je, naravno, nepoželjno bolesnicima sa šećernom bolešću,
  • još jedna štetna komponenta može se nazvati običnim brašnom, koje je takođe prilično kalorično. Kao što znate, preporučuje se da dijabetičari zamene ime pšenice ražom,
  • potrebno je pažljivo pristupiti izboru punjenja, jer svaki proizvod koji je podvrgnut toplinskoj obradi automatski se ispostavi da je još kaloričniji. Zato su dijabetičari najvjerovatnije upotrijebiti takva imena koja uopće ne sadrže punjenje ili je zastupljeno nekim nezaslađenim voćem.

S obzirom na sve to, sa sigurnošću se može reći kako kuhanje palačinki za dijabetičare tipa 2 može biti korisno. Ali za to je potrebno koristiti samo određene sastojke, slijediti recept i povremeno se posavjetovati s nutricionistom kako biste prilagodili količinu proizvoda prema potrebi.

Palačinke od heljde

Dakle, dijabetes i palačinke mogu se smatrati kompatibilnim konceptima ako popis njihovih komponenti ne uključuje punomasno mlijeko, šećer i pšenično brašno. Zato bih pažnji dijabetičarima ponudio palačinke koje su pripremljene od heljdovog brašna. Dakle, da bi proizvod bio što korisniji, bit će potrebno promatrati slijedeći niz akcija: samljeti jednu šolju heljde u mlincu za kafu (možete koristiti mikserom) i prosijati.

Dobijeno brašno je pomešano sa pola čaše vode - to je oko 100 ml, 1/4 tsp. sušena soda i 30 gr. biljno ulje (najbolje je upotrebljavati nerafinirano ime). Smjesa se treba gnječiti 20 minuta na prilično toplom, ali ne vrućem mjestu. Isključivo nakon toga, palačinke se već mogu ispeći. Za to se tava zagrijava, ali ne podmazuje masnoćom, jer je ona već prisutna u tijestu. Ovako ukusne palačinke od heljde kod dijabetesa bit će zaista nezamjenjive s dodatkom meda (heljde ili cvijeta), kao i s bobicama.

Palačinke sa raženim brašnom od ražih brašna

Danas se stevija kod dijabetesa koristi sve češće. Govorimo o travi koja pripada porodici astre. U Rusiju je dovezeno iz Latinske Amerike, a koristi se kao nadomjestak šećera kad je potrebna dijetalna prehrana. Sastojci koji su potrebni za pravljenje tijesta su sljedeći:

  • dvije žlice. l biljno ulje
  • 1/2 žlice soda
  • jedno pileće jaje
  • prhki sir (oko 70 gr.),
  • sol po ukusu
  • jedna čaša raženog brašna.

Kao bobica punilonajprikladnije je primijeniti takve komponente kao što su borovnice, ribizla, kopriva i škampi. Dve filter vrećice Stevia sipaju se u 300 ml ključale vode, inzistiraju na 20 minuta, a potom ohlade. Takvu slatku vodu treba naknadno koristiti izravno za pravljenje palačinki. Odvojeno trebate pomiješati steviju, kao i skuti sir i jedno jaje. U drugoj zdjeli morat ćete pomiješati brašno i sol, tamo dodati drugu smjesu, koja se izmiješati i tek nakon toga dodati sodu.

Biljno ulje se uvijek uvijek dodaje direktno u palačinke, jer će u suprotnom jednostavno zgnječiti prašak za pecivo.

Rasporedite bobice i dobro promiješajte. Takođe, palačinke od raženog brašna dozvoljeno je da se peku. Kao što je već navedeno u prethodnom receptu, tavu nije potrebno namazati.

Posebnu pažnju treba obratiti na to kako treba odvijati priprema zobenih palačinki, koje su prihvatljive i za dijabetičare.

Dijabetes s vremenom može dovesti do čitavog niza bolesti, kao što su problemi s vidom, stanje kože i kose, čirevi, gangrena pa čak i kancerozni tumori! Ljudi su poučavali gorko iskustvo da normaliziraju nivo šećera. pročitajte više >>>

Za pripremu zobnih palačinki trebat će koristiti sljedeće komponente: 300 ml. toplo mlijeko, pola kašičice soda bikarbona, jedna kašika. l jabukovo sirće. Uz to treba koristiti jednu čašu zobene pahuljice, dvije kašike. l zamjena za šećer, kao i dva jaja i prstohvat soli. Uz to se u zobene palačinke dodaju dvije kašike. l biljno ulje za tijesto i po želji puter, što nije sasvim poželjno za dijabetičare.

Govoreći izravno o procesu kuhanja, treba imati na umu sljedeće korake: dva jaja umuti se u toplo mlijeko i marljivo mućkaju šlagom. Nakon toga dodajte prstohvat soli i malu količinu nadomjestka šećera (preporučuje se količina posljednje od komponenti da se smanji za otprilike polovinu). Komponente se mešaju ravnomerno dok se ne otope. Zatim sipajte jednu čašu zobene kaše i posolite, dodajući prosijano pšenično brašno. Zatim će biti potrebno sve ovo miješati dok se ne formira što homogenija masa. Konstatujući ostale karakteristike algoritma za kuhanje, želio bih skrenuti pažnju na takve detalje kao što su:

  • soda bikarbona, koja se ugasila sirćetom, dodaje se pripremljenom tijestu, promiješa, pokrije poklopcem i ostavi oko 30 minuta,
  • isprva će vam se činiti malo tečnijim, no tek nakon pola sata zobena kaša zbog toplog mlijeka morat će nabubriti, a tijesto će biti još gušće,
  • Prije nego što nastavite izravno s pečenjem palačinki, toplo se preporučuje dodavanje male količine biljnog ulja, pa tijesto temeljito udarati šlagom.

Ako se tijesto pokaže pregusto (što prije svega ovisi o kvaliteti brašna), preporučuje se dodavanje vode ili mlijeka kako bi palačinke za dijabetičare tipa 2 i recepti bili što tačniji.

Nakon toga, tijesto se sakuplja u manju posudu i sipa u prethodno zagrijanu tavu. Zatim, kad na površini tijesta ne ostanu vlažne mrlje, palačinke možete preokrenuti. Nakon prženja druge palačinke one se mogu smatrati potpuno pripremljenim i prihvatljivim za dijabetes tipa 2.

Tako su, klasične palačinke, naravno, neprihvatljive za upotrebu kod dijabetesa. Međutim, ako se za pravljenje brašna koriste drugi sastojci - na primjer, zobena kaša ili heljda - automatski će se pokazati puno korisnijim. Zato nutricionisti preporučuju dijabetičarima da ne koriste palačinke prečesto, a kuhaju ih isključivo od niskokaloričnih sastojaka.

Prođite BESPLATNI TEST! I PROVJERITE, DA LI SVE ZNATE O DIJABETIMA?

Koja izjava o upotrebi jednostavnih šećera (mono- i disaharida) ispunjava savremene preporuke?

  • Jednostavni šećeri moraju se u potpunosti izbjegavati.
  • Dozvoljena je minimalna količina šećera, unutar jedne žličice (10 grama) dnevno
  • Pod određenim uvjetima dozvoljena je umjerena konzumacija jednostavnih šećera.
  • Mono i disaharide je dozvoljeno neograničeno koristiti.

Koji je medicinski izraz za naglo ili kronično povećanje šećera u krvi?

  • Hipoglikemija
  • Hiperglikemija
  • Hiperuricemija
  • Hipertermija

Pogledajte video: PŠENIČNI GRIZ IMA 7 DOBROBITI ZA DIJABETIČARE (Novembar 2024).

Ostavite Svoj Komentar