Različite vrste đumbira u prehrani dijabetičara
Većina ljudi kojima je dijagnosticirano ovo prisiljeno su pažljivo birati prehrambene proizvode za svoje svakodnevne jelovnike, s obzirom na njihov glikemijski indeks. Takođe vodič u pripremi prehrane je njihova sposobnost smanjenja šećera u krvi i stimulacija gušterače. Da li đumbir spada u kategoriju takvih proizvoda? Mogu li ga koristiti za dijabetes?
Sastav i prednosti đumbira
Ova biljka se uzgaja u južnoj Africi, u Indiji, Kini, Americi. Ime višegodišnje ljekovite biljke u prijevodu zvuči kao "roženi korijen". I to je tačno. U kuvanju i biljnoj medicini otkriveno je da se aktivno koristi korijen đumbira koji se aktivno koristi.
Na svijetu postoji oko 140 sorti ove egzotične biljke. Međutim, najcjenjenije od njih u ljekovitom planu su crno-bijeli korijen. A razlikuju se samo u obradi. Crni korijen se uopće ne liječi, a bijeli se pere i suši. Okus korijena đumbira otočan je, začinjen. Proizvod je zasićen vitaminima C, B2, B1, esencijalnim uljima, magnezijumom, kalijumom, natrijumom, cinkom, aminokiselinama. Potonjeg je, usput, u njemu mnogo, a ono što je važno kod dijabetesa gotovo je sve neophodno.
U vlaknastom dijelu korijena nalaze se organska jedinjenja koja se nazivaju terpeni. Ima ih i do 70%. Terpeni su sastojci organske smole. Oni samo daju korijenu oštar specifičan ukus.
Đumbir i dijabetes
Koja je korist za tijelo korijena đumbira? Učesnik je gotovo svih metaboličkih procesa u tijelu. Upotreba svježeg proizvoda pomaže u smanjenju razine glukoze u krvi, poboljšanju probave, regulaciji metabolizma masti i smanjenju zgrušavanja krvi.
Prednost ovog egzotičnog proizvoda za dijabetes tipa 2 je što pomaže u rješavanju sljedećih problema:
- Ublažava upale.
- Ima svojstva regeneracije tkiva.
- Pomaže u razbijanju holesterola.
- Jača zidove krvnih žila i kapilara.
- Uz bol, djeluje kao lokalni anestetik.
- Ima tonička svojstva.
Sve gore omogućava ljudima koji imaju dijabetes tipa 2 da proizvod uključe u svoju prehranu.
Kako koristiti đumbir
Pacijenti s dijabetesom tipa 2 moraju uzimati lijekove za snižavanje šećera. Korijen đumbira također ima ta svojstva. Iz tog razloga, prije početka upotrebe, potrebno je posavjetovati se s endokrinologom. Treba napomenuti da s pogrešnim proračunima razina glukoze može pasti na manje od 5,5 mol / L. A to je već kritično stanje s gubitkom svijesti.
Predoziranje korijena đumbira može dovesti do mučnine, a zatim i povraćanja. Moguće su manifestacije alergijskih reakcija i proliv, pogoršanje općeg zdravstvenog stanja.
Ne postoji općenito prihvaćena dnevna dostava za đumbir. Svaki dijabetičar mora odrediti koliko ovog proizvoda može koristiti tijekom dana. Stručnjaci preporučuju započeti s najmanjim dozama ako egzotični proizvod nikad nije predstavljen na jelovniku. Primjerice, prvi put je preporučljivo koristiti korijen kao začin za ribu ili meso. Samo trebate očistiti korijen, isjeći na male komade i ispeći jelo s njima. Ribani sveži đumbir može se dodati prvim jelima dijabetičara. Takođe, napitak od korijena dobro tonira tijelo. Usitni se i prelije u maloj količini ključale vode. Nakon infuzije, piće dobiva oštar okus. Pijenje se preporučuje prije obroka u roku od 30 minuta. Tako će proizvod regulirati metabolizam masti i smanjiti težinu pacijenta.
Upotreba đumbira kod dijabetesa tipa 2 ima ograničenja. Ne možete ga unijeti u ishranu zbog hipotenzije, poremećaja srčanog ritma, povišene tjelesne temperature.
Sastav proizvoda
Korijen đumbira sastoji se od 70% terpenskih ugljikovodika. Riječ je o organskim spojevima koji namirnici daju specifičan gori okus. Da biste razumjeli da li je moguće koristiti korijen za poremećaje metabolizma ugljikohidrata, treba razmotriti njegov sastav i različite pokazatelje. Dakle, na 100 g svježeg proizvoda:
- proteini i masti - po 1,8 g svaki,
- ugljeni hidrati - 15,8 g
- sadržaj jedinica kruha - 1,6 (u istoj količini mljevenog korijena - 5,9),
- sadržaj kalorija - 80 kcal,
- glikemijski indeks je 15, pa je proizvod jedan od onih odobrenih za upotrebu kod dijabetesa.
Sastoji se od:
- vitamini C, B3, In5 , In6, In9, E, K,
- minerali - kalcijum, gvožđe, fosfor, natrijum, cink, magnezijum, kalijum, bakar, sela,
- esencijalna ulja (1-3%), uključujući gingerol,
- aminokiseline
- omega-3, -6.
Korijen đumbira pozitivno djeluje na metabolizam, uključujući ugljikohidrate i masti, potiče probavu. Zbog toga je vjerojatnost pojave šiljaka u šećeru svedena na minimum.
Mnogi dijabetičari imaju problema sa gastrointestinalnim traktom. To nastaje uslijed poremećaja funkcioniranja živaca, koji su odgovorni za mišićnu aktivnost, izlučivanje enzima i kiselina potrebnih za probavu. Ovo je naročito opasno za pacijente sa dijabetesom tipa I. Nakon doze koju imaju inzulin, šećer se smanjuje, a glukoza kasnije ulazi u krv što uzrokuje hiperglikemiju.
Ljekovita svojstva
Korištenje korijena ove biljke ima sljedeće akcije:
- smanjuje upalne procese,
- jača krvne žile, povećavajući njihovu elastičnost,
- razgrađuje plakove holesterola,
- doprinosi gubljenju kilograma,
- ubrzava metabolizam,
- pojačava imunitet
- poboljšava pamćenje
- razrjeđuje krv.
Saznavši o korisnim svojstvima đumbira, mnogi ga počinju nekontrolirano koristiti. To može izazvati nuspojave ili dovesti do alergijskih reakcija. Stoga je bilo kakve promjene u prehrani najbolje koordinirati s endokrinologom.
Slijedeći dijetu i jesti korijen đumbira, koji ubrzava metabolizam, omogućava vam smanjivanje kilograma i na taj način bolju kontrolu razine šećera. Za dijabetičare su imunostimulirajuća svojstva korisne biljke od posebnog značaja, jer su kod ove bolesti obrambene snage organizma oslabljene.
Kontraindikacije i mere predostrožnosti
Ne preporučuje se uključivanje korijena đumbira u ishranu sa:
- jaka hipotenzija,
- poremećaji srčanog ritma,
- patologije jetre
- žučna kamena bolest
- povišena temperatura
- peptički ulkus želuca, dvanaestopalačnog creva,
- individualna netolerancija.
S obzirom na činjenicu da biljka potiče prorjeđivanje krvi, ne preporučuje se njegova upotreba istodobno s aspirinom.
Trudnice trebaju pridržavati oprez pri upotrebi đumbira. Iako su česte tvrdnje da se uz njegovu pomoć manifestacije toksikoze dobro neutraliziraju, ali bez savjetovanja s liječnikom, to ne biste trebali provjeravati na sebi.
Prilikom upotrebe važno je pridržavati se sigurnosnih mjera opreza. Ne preporučuje se jesti više od 2 g na 1 kg težine dnevno.
U protivnom može se početi dijareja, pojavit će se mučnina, povraćanje. Ne može se isključiti razvoj alergija.
Đumbir sa malo ugljenih hidrata
Pacijenti s dijabetesom prisiljeni su pažljivo nadzirati prehranu, često vjerujući da je nemoguće pridržavati se dijeta bez ugljikohidrata koje preporučuju ljekari. Moguće je poboljšati ukusne karakteristike mnogih jela samo uz pomoć đumbira.
Studija je pokazala da redovno konzumiranje korijena ove biljke pomaže u smanjenju razine glukoze i smanjenju inzulinske rezistencije. Ako slijedite dijetu s malo ugljikohidrata i uključite je u prehranu, pacijentovo se stanje brže normalizira: tkiva počinju „bolje“ percipirati inzulin proizveden u tijelu.
Kako odabrati "pravi" korijen
Prije kupnje biljnog korijena, morate obratiti pažnju na njegov izgled. Korijen bi trebao biti gust, gladak, bez mrlja i izbočenih vlakana. Sporni, meki, truli primjerci se ne smiju kupovati. Prednost treba dati dugim korijenima. Koncentracija hranljivih sastojaka i esencijalnih ulja u njima je znatno veća. Provjera kvalitete proizvoda je jednostavna: nožem morate oguliti kožu. Treba biti tanak i elastičan. Ako je biljka svježa, naglašena aroma odmah će početi teći iz nje.
Pri kupnji korijena u obliku praha važno je obratiti pažnju na rok trajanja i cjelovitost pakovanja.
Uslovi skladištenja
Korisna svojstva korijena đumbira ne gube se tijekom sušenja, termičke obrade i mljevenja. Ne podnosi samo temperature ispod - 4 ° C.
Svježe korijenje u hladnjaku se ne čuva dugo - do tjedan dana. Ovaj period možete povećati ako ih prethodno osušite na suncu. Takav đumbir će ležati oko 30 dana. Osušene kopije moraju se koristiti šest mjeseci.
Čuvajte đumbir po mogućnosti u papirnoj kesi ili foliji. U vlažnom okruženju počinje da se plijesni.
Liječenje dijabetičara
Uključivanjem ljekovitih korijena u svoju prehranu, možete postepeno normalizirati koncentraciju glukoze. Kod dijabetesa tipa II, redovna upotreba đumbira pomaže povećati osjetljivost tkiva na inzulin. Na pozadini njegovog unosa smanjuje se količina triglicerida i lošeg kolesterola. Zbog toga kod dijabetičara ovaj proizvod smanjuje rizik od komplikacija.
Ovaj efekat postiže se prisustvom gingerola u sastavu đumbira. Normalizira proces uzimanja glukoze u skeletnim mišićima povećavajući aktivnost proteina GLUT4. Njegov nedostatak u tijelu dovodi do smanjenja osjetljivosti tkiva na inzulin, pa raste i koncentracija šećera u krvi.
Korijen možete koristiti u svježem, kiselom, sušenom obliku kao začin za mesna jela i salate. Đumbir se dodaje i čaju i kolačima. Mnogi recepti su razvijeni za dijabetičare ovom biljkom.
Dijeta soka od đumbira
Da biste se rešili viška kilograma, postoji takav recept. Ogulite korijen težak 300 g, isperite, pospite solju i ostavite 12 sati. Zatim držite u hladnoj vodi, isecite na male kockice i kuhajte 2-5 minuta sa koprom. Izvadite đumbir, stavite ga u teglu i prelijte marinadom (pomiješajte 3 kašike šećera, 75 ml vode i 200 ml rižinog sirćeta).
Đumbir pod takvom marinadom poprima nježnu ružičastu boju. Dodajte mu malu količinu prilikom pripreme dijetalnih jela koja će poboljšati njihov ukus.
Đumbir piće
U borbi protiv prekomjerne težine i nepravilne razine šećera posebna se pažnja posvećuje pićima. Za mršavljenje se preporučuje takav recept. Korijen naribajte 7-10 cm, dodajte sok jednog limuna, sjeckanu mentu, začine po ukusu i zaslađivač. Sipajte smjesu u 2 litre vruće, ali ne kipuće vode.
Mješavina đumbira i cimeta pozitivno djeluje na tijelo pacijenata sa šećernom bolešću. U termos stavite 20 g zdrobljenog korijena i prelijte vrućom vodom. Sipajte prstohvat cimeta u prahu. Nakon 20 minuta, naprezanje.
Ljubitelji začinjenih pikova cenit će mješavinu korijena i bijelog luka. Prelijte kipuću vodu preko sastojaka i ostavite 20 minuta. Pre upotrebe procijediti.
Možete piti pića tokom dana u bilo kojem obliku, miješajući sa drugim tečnostima.
Za pripremu delicija potrebno vam je 300 g nasjeckanog đumbira i isto toliko šećera. Dijabetičarima je bolje koristiti tekući Stevia sirup kako bi se spriječio razvoj hiperglikemije.
Đumbir kuhajte 40 minuta u vodi, ohladite i osušite. Sipajte kriške sa sirupom i pirjajte na laganoj vatri dok skoro sva tečnost ne ispari. Đumbir bi trebao postati malo proziran. Važno je osigurati da se u procesu kuhanja buduće kandirano voće ne bi opeklo. Moraju ih stalno uznemiravati.
Kuhani đumbir stavite na pergament i stavite u rernu. Povrh toga možete posipati zaslađivačem u prahu. Kandirano voće sušite na temperaturi 40-50 ° C tokom 40-60 minuta. Spremite gotovu poslasticu u staklenu teglu s čvrsto zatvorenim poklopcem oko mjesec dana.
Od sušenog đumbira možete napraviti napitak zdrave ishrane. Na čašu običnog čaja dodajte prstohvat biljnog praha i krišku limuna.
Iz svježeg korijena napitak se priprema na sljedeći način. Rendirani ili sitno sjeckani đumbir prelije se vrućom vodom i ukuha. Rezultirajuća tečnost dodaje se redovnom ili biljnom čaju.
Sok od đumbira
Možete povećati otpornost tijela na infekcije, poboljšati stanje krvnih žila i normalizirati probavni sustav koristeći ovaj recept. Svježi korijen naribajte, umotajte u gazu i iscijedite sok.
Pijte 1 žličicu jednom dnevno, prethodno rastvorenu u vodi, topli čaj ili biljni sok (dobro ide s jabukom i mrkvom).
Kolačići đumbira koji smanjuju šećer
Za pripremu pečenja za dijabetičare, umjesto pšeničnog brašna bolje je koristiti soju, zobene pahuljice, laneno sjeme ili heljdu, a za ukus, umjesto meda, šećer - zamjene za „bijelu smrt“. Stevia je izvrsna za pečenje: ne raspada se tijekom termičke obrade.
Dijabetičari mogu sigurno koristiti đumbir, bez straha od porasta glukoze. Ali kada ih pripremate, ne možete koristiti proizvode koji su zabranjeni zbog kršenja metabolizma ugljikohidrata. Treba koristiti korisne analoge.
U nedostatku kontraindikacija i ograničenja unosa, đumbir možete sigurno uključiti u ishranu. Doprinosi normalizaciji probave, poboljšava stanje krvnih žila i minimizira pojavu šiljaka u šećeru.