Mogu li jesti banane za dijabetes tipa 2?

Da bi se odredio omjer koristi i štete proizvoda, često se koristi kalorijski indeks.

Za bolesnike s dijabetesom odlučujući faktor je glikemijski indeks (GI).

To pokazuje koliko će se povećati koncentracija glukoze u krvi nakon konzumiranja porcije određenog proizvoda.

Glikemijski pokazatelj banane, poput kalorijskog sadržaja, ovisi o stupnju zrelosti.

Tabela: „GI banane prema stepenu zrelosti“

ZrelostGlikemijski indeks
Nezreli35
Zreli50
Prezrela smeđim mrljama60 i više

Prezrelo voće odnosi se na hranu s visokim GI i nije dopušteno za upotrebu pacijentima koji imaju dijabetes. Bolje je davati prednost zelenkastim bananama, one su najmanje opasne za ljude koji pate od hiperglikemije.

Dozvoljene banane na dan

Na policama trgovina najčešće se nalaze zreli i zreli plodovi sa smeđim mrljama. Zbog toga je uobičajeno pripisati bananu proizvodima s prosječnim GI.

Zrelost

Glikemijski indeks Nezreli35 Zreli50 Prezrela smeđim mrljama60 i više

Prezrelo voće odnosi se na hranu s visokim GI i nije dopušteno za upotrebu pacijentima koji imaju dijabetes. Bolje je davati prednost zelenkastim bananama, one su najmanje opasne za ljude koji pate od hiperglikemije.

Kontraindikacije

Plodovi sa smeđim mrljama na kore nisu preporučljivi. To ukazuje da je fetus sazrio, njegov GI bit će 60 jedinica ili više. Za dijabetičare to je ugljena hidratna bomba. Isto se odnosi i na sušene banane, njihov sadržaj kalorija prelazi 350 kcal.

Kako jesti banane za dijabetes

Teško je precijeniti korisna svojstva banane. Sadrži veliki broj vitamina, minerala i što je najvažnije - to je jedini prirodni izvor serotonina, koji se naziva i „hormonom radosti“. Međutim, ovo nije najbolja slatka opcija za dijabetičare. Sadržaj kalorija i glikemijski indeks ploda su prilično visoki, njegova upotreba mora se smanjiti i do 2 puta tjedno u malim porcijama.

Šta je bananin indeks?

Odmah je vrijedno razjasniti koji GI će sniziti koncentraciju glukoze u krvi, a koji, naprotiv, može povećati ovaj pokazatelj. Sigurna hrana i piće su one čija vrijednost ne prelazi 49 jedinica. Takođe, pacijenti povremeno jedu hranu, ne više od dva puta nedeljno, u vrednosti od 50 - 69 jedinica. Ali hrana sa GI od 70 jedinica ili više može prouzrokovati hiperglikemiju i druge negativne efekte na zdravlje dijabetičara.

Također, pacijenti moraju znati koja vrsta proizvoda za preradu povećava glikemijsku vrijednost. Dakle, voćni, bobični sokovi i nektar, čak i proizvedeni od proizvoda sa niskim GI, imaju visoki indeks i brzo povećavaju šećer u krvi. GI se takođe može povećati ako se voće ili bobica dovedu u kaše, ali ne značajno.

Da biste shvatili da li je moguće jesti bananu za dijabetes tipa 2, trebalo bi da proučite njen indeks i kalorijski sadržaj. Uostalom, važno je iz prehrane dijabetičara isključiti visokokaloričnu hranu, što dovodi do pretilosti, stvaranja kolesteroloških plakova i začepljenja krvnih žila.

Banana ima sljedeća značenja:

  • glikemijski indeks banane je 60 jedinica,
  • kalorični sadržaj svježeg voća na 100 grama je 89 kcal,
  • kalorični sadržaj suhe banane dostiže 350 kcal,
  • u 100 mililitara soka od banane samo 48 kcal.

Gledajući ove pokazatelje, ne može se dati definitivan odgovor da li se banane mogu jesti u slučaju dijabetesa druge vrste. Isti pokazatelji u ananasu.

Indeks je u srednjem rasponu, što znači da su banane prihvatljive u ishrani kao izuzetak, jednom ili dva puta tjedno. U isto vrijeme, ne treba opterećivati ​​izbornik drugim proizvodima s prosječnim GI-jem.

Postoje banane za dijabetičare, to bi trebalo biti rijetko i samo u slučaju normalnog toka bolesti.

Prednosti banana

Banana se smatra gotovo najstarijim proizvodom, poznatim još iz vremena faraona i sumerskih kraljeva. Ova višegodišnja biljka, suprotno uvriježenom vjerovanju, je bobica, a ne plod. Iako iako ga spominjete, Afriku najčešće zamišljate, u stvari je jugoistočna Azija prepoznata kao njena domovina. Danas se banane uzgajaju u bilo kojoj tropskoj zemlji, a Indija je dugi niz godina lider u proizvodnji.

Upotreba banane je prilično raznolika, koristi se:

  1. Kao hrana. To je njegova glavna primjena, jer je u nekim zemljama (Ekvador, Filipini) glavni izvor hrane. Često se jede kao desert, dodaje se sladoledu, od njega se pravi med. Također, bobica se može vidjeti kao prilog glavnom jelu, za to je pržena u maslinovom ulju ili kuhana do pirea. Banana se može koristiti kao hrana za bebe, pekmez (marmelada), kao i u pivu i vinu. Ali, naravno, najčešće jedu banane sirove.
  2. U medicini. Cvjetovi biljaka koriste se u liječenju disenterije, bronhitisa, dijabetes melitusa. Sok od stabljike pomaže smirivanju napada epilepsije i poremećaja nervnog sistema. Listovi mlade palme imaju ljekovita svojstva. Korijenje se jede u slučaju crijevne disfunkcije, a sami plodovi, zbog svog mineralnog sastava, doprinose snižavanju tlaka, bore se protiv depresije i smiruju predmenstrualni sindrom.
  3. U kozmetologiji. Plod se koristi u ljekovitim kremama, restorativnim šamponima i losionima, a također kao sredstvo za uklanjanje bradavica.
  4. Za stočnu hranu. Voće može često hraniti životinje.

Glikemijski indeks heljde i koliko često mogu da je koristim

Pozitivni aspekti i moguća šteta

Banana je jedina bobica koja sadrži serotonin (hormon sreće). Takođe sadrži ogroman broj korisnih elemenata, poput željeza, cinka, kalijuma, bakra, kalcijuma, kao i vitaminski kompleks (A, B (1,2,3,9), E, ​​PP i C). Banana ima antibakterijska i adstrigentna svojstva koja pomažu u borbi protiv čira na želucu i crevnih problema. Cink i gvožđe se koriste za sprečavanje bolesti bubrega i jetre.

Pored korisnih svojstava, banana ima i svoje kontraindikacije. Dakle, treba ga davati s oprezom maloj djeci, jer se njihova crijeva možda neće moći nositi s njegovom probavom, što dovodi do kolika i naduvanja. Budući da banana potiče uklanjanje tekućine iz tijela, kategorički je zabranjena za bolesti ishemije i tromboflebitisa. Također, ni u kojem slučaju ne biste trebali donijeti banane u bolnicu ljudima koji su tek preživjeli srčani udar ili moždani udar.

Kalorična banana i njen glikemijski indeks

Kalorični sadržaj banane zavisi od stepena zrelosti. Zelenkasta bobica ima relativno nizak sadržaj kalorija (89 kcal). Ali sušeno voće, za razliku od toga, ima visok udio kalorija (346 kcal). Ali najniže količine sadrže sok od banane - 48 kcal na 100 grama proizvoda.

Odavno je poznato da su kalorije u hrani pokazatelj energetske vrijednosti. Osoba treba da unosi od 1500 do 2500 kcal dnevno. Tek tada će osoba cijeli dan osjetiti nalet živosti i neće podnijeti umor. Da biste prilagodili svoju težinu, pored kalorijskog sadržaja proizvoda, trebalo bi uzeti u obzir i glikemijski indeks i njegovu razinu.

Da biste znali što je glikemijski indeks - a priori je znati o sastavu ugljikohidrata u hrani. Budući da stopa razgradnje ugljikohidrata u tijelu utječe na povećanje ili smanjenje tjelesne težine, potrebno je imati pri ruci tablice koje prikazuju glikemijski indeks određenih proizvoda kako bi se znali pravilno kombinirati u obrocima.

Postoje tri glavna nivoa:

  • niski glikemijski indeks (5-35 jedinica),
  • prosječni glikemijski indeks (40-55 jedinica),
  • visok glikemijski indeks (60 i više jedinica).

Ovisno o stadiju zrelosti, bobica je uključena u gotovo svaku od predstavljenih skupina. Dakle, u nezreloj banani glikemijski indeks je prilično nizak (35-40 jedinica). Zrelo žuto voće ima u proseku 50 jedinica, ali prezrela banana sa smeđim mrljama već ima visok GI od 60 jedinica.

Slijedom ovoga, možemo reći da banane vjerojatno neće pomoći onima koji žele smršavjeti, naprotiv, negativno će utjecati na težinu. Jedino što je dopušteno u prehrani je uporaba fetusa koji je isključivo nezreo, kao međuobrok. Ni u kojem slučaju ga ne smijete jesti noću, prije odlaska u krevet.

Koja hrana sadrži visoki glikemijski indeks

Ali takva je hrana vrlo korisna za sportaše. Banana djeluje kao prirodna prehrana tijela energijom. Nakon napornih treninga, ovaj proizvod može nadoknaditi gubitak snage. Nema posebnih ograničenja u upotrebi, glavno je zapamtiti da ovaj proizvod ima adstrigentno svojstvo. Nepoželjno je jesti više od tri banane odjednom, jer je to opterećeno pojavom crijevne smetnje.

Da li je moguće jesti banane za dijabetes

Na jednostavno pitanje, je li moguće jesti banane za dijabetes, terapeuti i nutricionisti odgovaraju potvrdno. Endokrinolozi ponekad preporučuju uključiti zdravo voće na jelovnik. Međutim, postoji nekoliko savjeta kojih se treba pridržavati kada koristite pire od banane, mousse i deserte od dijabetičara.

Važno! Glikemijski indeks za banane kreće se u rasponu od 45-50 (prilično visok), oni mogu odmah uzrokovati naglo oslobađanje inzulina kod šećerne bolesti, nestabilno povećanje razine šećera. Zbog toga ih svi dijabetičari moraju jesti malo po malo, računajući ugljene hidrate dok slijede strogu dijetu.

Banana dijabetesa tipa 1

Pacijenti s visokim šećerom često se zanimaju je li banana moguća kod dijabetesa tipa 1, postoje li zabrane na njima. Doista, dok poštujete strogu dijetu, čovjek želi jesti ukusnu hranu, slatke deserte i voćne poslastice.

Da bi se spriječio nekontrolirani porast glukoze u dijagnosticiranom dijabetesu melitusu, preporučuju se trudnici ili stariji dijabetičari tipa 1:

  • postoje 1-2 dela nedeljno malo, ne u potpunosti odjednom,
  • odaberite uzorke s čistom kožom, pulpom bez smeđih mrlja,
  • ne jedu bananu na prazan stomak, ne pijte sa vodom, sokovima,
  • pripremiti pire od banane ili mousse za dijabetes melitus, bez dodavanja drugog voća, bobica,

Banana dijabetesa tipa 2

Banane protiv dijabetesa tipa 2 dozvoljeno je jesti u razumnim količinama, to ne znači da možete pomesti kilogram dnevno. Koliko treba pojesti, ovisi o zdravlju, ali bit će norma ako dijabetičar pojede jedno ili dva voća, podijelivši ih između doručka, popodnevne užine, večere. Štoviše, meso ne treba biti zrelo i šećerno, već čvrsto, svijetložute boje, bez smeđih mrlja.

Uz dijabetes, nutricionisti savjetuju jesti banane, ali samo:

  • svježeg, blago zelenog i kiselog ukusa
  • smrznuto
  • konzervirani bez šećera,
  • koristite pečenje, gulaš.

Prednosti slatkog voća za dijabetičare

Prednosti bananinih deserta kod dijabetesa posljedica su korisnog sastava ovog slatkog egzotičnog voća. 100 g banane sadrži:

  • 1,55 g biljnih proteina
  • 21 g ugljikohidrata (lako probavljiv),
  • 72 g vode
  • 1,8 g zdravih vlakana
  • 11,3 mg vitamina C
  • 0,42 mg vitamina B
  • 346 mg kalijuma
  • 41 mg magnezijuma.

Važno! Ugljikohidrati u slatkoj pulpi su saharoza, glukoza, lako probavljivi. Stoga, kad se konzumira u velikim količinama, slatko tropsko voće nema koristi, već šteti, izazivajući skok inzulina.

Banane za dijabetes pomažu da se izbjegne stres zbog sadržaja piridoksina, povećavaju raspoloženje. Gvožđe u pulpi sprečava razvoj anemije, kalijum normalizuje visoki krvni pritisak. Biljna vlakna poboljšavaju pokretljivost crijeva, usporavaju apsorpciju ugljikohidrata. Prednosti banana grickalica kod dijabetesa uključuju uklanjanje opstipacije tokom trudnoće, gastrointestinalnih bolesti. Poboljšava stanje dijabetičara sa poremećajima srčanog mišića, bolesti bubrega i jetre.

Moguće štete i kontraindikacije

Zdravo egzotično voće može naštetiti pacijentu s dijabetesom ako ne uzmete u obzir kontraindikacije i upozorenja liječnika. Naročito je potrebno pratiti prehranu trudnica s dijagnozom "šećera". Banane mogu brzo povećati glukozu što je u dekompenziranom obliku opasno za dijabetes.

Moguće štete za grickalice i deserte od banane:

  1. ovo je složen proizvod za probavu kod šećerne bolesti često izaziva nadimanje, osjećaj težine na stomaku,
  2. u kombinaciji s slatkim jabukama, kruškama i šećerom, deserti od banane ne samo da postaju visokokalorični, već uzrokuju i porast razine šećera, a zatim - tjelesnu težinu, što dovodi do pretilosti,
  3. s dijabetesom u fazi dekompenzacije, prezrele banane mogu dramatično uzrokovati nestabilno povećanje razine šećera.

Banane su zabranjene dijabetičarima ako:

  • tijelo ima rane koje nisu zacjeljujuće, čireve,
  • dolazi do brzog porasta telesne težine u kratkom periodu,
  • dijagnosticirana je ateroskleroza, otkrivene su bolesti krvnih žila.

Važno! Kod dijabetes melitusa zabranjeno je jesti sušene banane u obliku kandiranog voća ili sušenog voća zbog visokog kaloričnog sadržaja (oko 340 kcal na 100 g proizvoda). Nemojte jesti kore od banane.

Banana uključena u dijetu s dijabetesom će učiniti više koristi nego štete samo ako se konzumira umjereno. Ako ga jedete mnogo, uzrokovat će povećanje šećera u krvi. Najbolja opcija je jesti 3-4 šalice odjednom, cijelo voće podijeliti na nekoliko prijema.

Zovem se Andrey, dijabetičar sam više od 35 godina. Hvala što ste posetili moju stranicu. Diabei o pomoći ljudima koji imaju dijabetes.

Pišem članke o različitim bolestima i osobno savjetujem ljude u Moskvi kojima je potrebna pomoć, jer kroz decenije svog života vidio sam mnogo stvari iz ličnog iskustva, probao mnogo sredstava i lijekova. U ovoj godini, 2019. tehnologija se jako razvija, ljudi ne znaju za mnoge stvari koje su u ovom trenutku izmišljene za lagodan život dijabetičara, pa sam pronašao svoj cilj i pomoći ljudima koji boluju od dijabetesa, koliko je to moguće, žive lakše i sretnije.

Pogledajte video: Koje je voće najbolje za dijabetičare (Novembar 2024).

Ostavite Svoj Komentar