Da li je moguće zauvijek izliječiti aterosklerozu i koje metode postoje
Otprilike polovina svih dijagnosticiranih bolesti kardiovaskularnog sistema je ateroskleroza cerebralnih sudova. Njegove prve manifestacije opažaju se u dobi od 30 do 40 godina, a nakon 50 manifest u potpunosti.
Prema posljednjoj klasifikaciji ICD-10, ateroskleroza se odnosi na "druge cerebrovaskularne bolesti" i ima oznaku I67. Simptomi su direktno povezani sa cerebrovaskularnom insuficijencijom - spavanjem, pamćenjem, multiplom sklerozom, drugim poremećajima mentalne aktivnosti do demencije.
Uvek se propisuje složeno liječenje primjenom nootropica, lijekova koji snižavaju lipide, antiagregacionih lijekova. Uz neefikasnost konzervativne terapije ukazana je hirurška intervencija.
U modernoj neurologiji posebna se pažnja posvećuje sklerozi cerebralnih žila, jer upravo ona izaziva komplikacije poput demencije s moždanim udarom. Izraz "ateroskleroza" odnosi se na kršenje hemodinamike (protoka krvi) uslijed sužavanja lumena krvnih žila. Pored promjena povezanih sa starenjem, metabolizam lipida utječe na propusnost krvožilnog sustava. Uz višak lipoproteina niske gustine (ili samo masti) talože se na zidove velikih i malih arterija.
U skladu s tim, vaskularni ton opada, jer tijelo nastoji izolirati potencijalno opasne predmete. To rezultira širenjem vlakana vlakna i kalcifikacijom naslaga. Taj se fenomen smatra bolešću starijih osoba, iako se s određenim urođenim patologijama može pojaviti i kod djece. Šta dovodi do vaskularne insuficijencije sa srodnim bolestima?
Puno je preduvjeta za razvoj cerebralne arterioskleroze. Prije svega, to je starost. Čak i uz zdrav način života i pravilnu ishranu, resursi organizma nisu beskrajni. Neizbježno se metabolizam usporava, metabolički procesi počinju prevladavati nad anaboličkim, a masnoća se taloži na zidovima velikih i srednjih arterija. Usred zloupotrebe alkohola, proces pušenja mnogo je brži.
Sve bolesti i stanja koja u mlađoj dobi negativno utječu na tonus vaskularnog zida:
- arterijska hipertenzija
- hroničnih infekcija
- opijenost (uključujući pušenje, uživanje droge, zloupotrebu alkohola)
- nepovoljna psihoemocionalna pozadina - hronični stresovi ili iskustva, događaji koji izazivaju i pozitivne i negativne emocije.
Nije moguće nedvosmisleno utvrditi uzrok skleroze moždanih žila u svakom pojedinačnom slučaju. Budući da provocirajući faktori obično djeluju zajedno, možemo govoriti o polietiološkoj prirodi patologije. Odnosno, kršenja centralnog nervnog sistema rezultat su više razloga.
Kao rezultat poremećenog metabolizma masti (porast koncentracije lipoproteina niske gustine u krvi), na stijenkama krvnih žila formiraju se naslage - holesterolski plakovi. S vremenom se povećavaju u veličini, kalcificiraju i tada počinju predstavljati opasnost za život.
Upravo te formacije uzrokuju tromboemboliju - blokadu vitalnih žila. Gledajući s mjesta pričvršćivanja, takva ploča cirkulira protokom krvi, a potom pada u posudu manjeg promjera i blokira je. Ovo je jedan od uzroka moždanog udara.
Drugi je formiranje masivne plaka u lumenu velike posude bez odvajanja. Postepenim blokiranjem krvotoka doprinosi ishemiji organa (nedostatku opskrbe krvlju). Ako govorimo o cerebralnim arterijama, tada prisutnost kolesteroloških plakova izaziva nutritivni nedostatak mozga i, shodno tome, njegovu disfunkciju.
Odvojeni neuroni umiru u uvjetima nedostatka kisika, što se očituje discirkulacijskom encefalopatijom. Stupanj oštećenja ovisi o kalibru posude, veličini plaka, kao i mogućnosti razvoja kolateralne vaskularne mreže.
Životni stil ateroskleroze
Liječenje ateroskleroze ne sastoji se samo od pravilne prehrane, upotrebe lijekova i hirurške ili minimalno invazivne metode. Važno je promatrati pravilnu dnevnu rutinu, odreći se loših navika, imati svakodnevne fizičke aktivnosti i disati svjež zrak.
Gubitak kilograma pomoći će smanjenju suvišnih tjelesnih masti, što će pozitivno utjecati na stanje krvnih sudova. Redovna fizička aktivnost pomoći će ojačati žile i mišiće udova i zaustaviti tok bolesti, uz poštivanje svih ostalih preporuka.
Prehrana za aterosklerozu
Da bi liječenje lijekovima bilo učinkovito, važno je slijediti određenu dijetu. Naučno je dokazano da je razvoj ateroskleroze uglavnom povezan s endogenim holesterolom. Također, u slučaju kršenja metabolizma kolesterola unutar tijela, unošenje viška loših masti s hranom će imati štetan utjecaj na stanje žila. Zbog toga je glavni cilj prehrane za aterosklerozu smanjiti količinu konzumirane masnoće.
Osim toga, unos šećera treba biti ograničen. Njenim viškom u tijelu se potiče proizvodnja endogenog (unutrašnjeg) kolesterola.
Životinjske masti treba zamijeniti biljnim proizvodima, ribom i morskim plodovima. Ova hrana bogata je nezasićenim masnim kiselinama, koje su antagonisti holesterola. Nazivaju ih i „zdravim“ mastima. Uz to, morski plodovi su izvor minerala koji su dobri za kosti, kosu i nokte.
Racionalno će biti organizirati dane posta jednom tjedno. Osnova takvih dana mogu biti voće, mliječni proizvodi s malo masti. Oni će pomoći aktivirati metabolizam i početi koristiti tjelesne masti iz zaliha.
Liječenje lijekovima
Do danas je izmišljeno mnogo lekova koji utiču na različite procese u organizmu.
Sredstva koja utječu na razmjenu kolesterola:
- inhibira apsorpciju holesterola iz hrane,
- inhibira sintezu unutrašnjeg holesterola,
- utiču na fizičke i hemijske komponente holesterola, koji cirkuliše u krvi,
- pojačano izlučivanje holesterola
Takođe, za liječenje ateroskleroze koriste se lijekovi koji inhibiraju napredovanje patoloških procesa koji provociraju razvoj bolesti:
- utječu na vaskularnu propusnost (smanjuje propusnost),
- koji utiču na zgrušavanje krvi,
- utičući na metabolizam elektrolita.
Beta sitosterol
Odnosi se na grupu lijekova koji ometaju apsorpciju holesterola u crijevima. Uzimajte tri puta dnevno uz obroke. Kurs liječenja je najmanje 1 godinu. Nema nuspojava.
Ovaj lijek ne samo da smanjuje sintezu holesterola, već i doprinosi njegovom pojačanom izlučivanju iz organizma. Treba ga uzimati 3 puta dnevno. Kurs liječenja je najmanje 1 godinu.
Ovaj lek je aminokiselina. Potiče proizvodnju holina. Sa nedovoljnom količinom, masnoća se taloži u jetri. Dostupno u obliku pudera, kao i tableta. Uzimajte 3 puta dnevno. Kurs - najmanje 1 godinu.
Složeni preparat koji uključuje askorbinsku kiselinu, piridoksin i metionin. Nanesite 1 put tri puta dnevno. Kurs traje 1 mesec. Ali tijek liječenja delipinom treba ponoviti.
Lijek, koji se sastoji od linolne i linolenske kiseline. To je biljni lijek. Kao nuspojave mogu se pojaviti dispeptični poremećaji. Kurs liječenja je najmanje 1 godinu.
Priprema joda
Smatra jednim od najstarijih tretmana aterosklerotske bolesti. Njegov efekat povezan je sa efektom na štitnu žlijezdu i jetru. Poboljšanje metabolizma lipida, što će uskoro dovesti do normalnih lipida u krvi. U nedostatku bolesti iz štitne žlijezde prepisuju se jodni pripravci u velikim količinama. Prosječno je 10 kapi na 1 šalicu mlijeka. Kurs traje najviše mjesec dana (u ljeto ili kasno proljeće).
Ateroskleroza se ne može lečiti bez uzimanja vitamina. Posebno su popularni: B1, B2, B12, askorbinska kiselina. Svi oni pozitivno utiču na jetru i metaboličke procese u tijelu. Osim snižavanja holesterola, povećava se i količina fosfolipida. Uzimajte vitamine po 1 tabletu i 1 kašiku ujutro i navečer. Alternativna primjena je intramuskularna injekcija. Kurs lečenja je tri meseca. Jednom godišnje preporučljivo je ponavljati unos vitamina.
U nekim slučajevima su propisani hormonski lekovi. Međutim, imaju veliki broj nuspojava, pa ih se u medicinskoj praksi rijetko koristi. Propisani su ako problem ateroskleroze leži u patologiji organa, čije liječenje mogu biti samo hormonski lijekovi. primjeri uključuju estradiol, tiroidin.
Interventni i hirurški tretmani
Lijekovi nisu jedina opcija za aterosklerozu. Hirurška intervencija moguća je u kasnoj fazi, kada lijekovi ne donose željeni efekat. Čak i nakon radikalnih mjera, potrebno je složeno liječenje, koje može smanjiti broj aterosklerotskih plakova i produljiti život pacijenta. Za svaku osobu liječenje se odabire pojedinačno, jer ovisi o stadijumu bolesti i stepenu oštećenja organa i tkiva.
Angioplastika i stentiranje
Te metode imaju različita značenja, ali se zajedno koriste kako bi se spriječio razvoj komplikacija. Pomoć angioplastike je što vam omogućuje da zatvorite zahvaćeno područje sintetičkim tkivom. Dalje je potrebno uraditi stentiranje posude kako bi se izbjeglo grčeve i opetovana oštećenja arterije. Ovim liječenjem će bolest biti manje izražena, a s oštećenjem donjih ekstremiteta sindromi boli će se smanjiti ili potpuno nestati. Ali nemojte zaboraviti da će liječenje ateroskleroze biti učinkovito s integriranim pristupom. Kada su lezije donjih ekstremiteta, isplati se usredotočiti se na trening nogu kako bi se izbjegao rizik od ponavljanja lezije.
Kopiranje putem koronarnih arterija
Ovo usmjeravanje treba obaviti kada je bolest dostigla posljednju fazu a konzervativne metode liječenja pacijentu ne donose olakšanje. Najčešće se simptomi manifestuju stalnom anginom (bol iza sternuma) koju zaustavlja nitroglicerin. Ovom operacijom gradi se obilazni protok krvi na mjestu zahvaćenog područja arterije. Ova intervencija je kardinalna i izvodi se kad stentiranje više nije moguće zbog velikog broja aterosklerotskih plakova.
Za preglede se uzimaju vene donjih ekstremiteta. Budući da vena ima ventile, ona se preokreće pre nego što je zaveže, što omogućava protok krvi bez ometanja. Posude će pružiti pomoć srcu, jer protok krvi neće usporiti za vrijeme aterosklerotskih plakova, već će prolaziti kroz "nove" žile. Za donje ekstremitete ova operacija neće nanijeti ozbiljnu štetu, jer postoji velika venska mreža na nogama koja može nadoknaditi gubitak od nekoliko centimetara.
Rizik da se bolest vrati je minimalan, ali raste sa svakih 10 godina. Tretman treba biti sveobuhvatan, odnosno neophodno je uključiti pravi način života, pravilnu prehranu i konstantno uzimanje lijekova. Samo se u tom slučaju može smanjiti rizik od ponovne skleroze i pogoršanja.
Rekonstrukcija cerebralnih arterija
Bolest poput ateroskleroze pogađa gotovo sve arterije tijela. Sudovi mozga podložni su sklerozi ne manje od žila udova ili srca. Stoga su za arterije mozga izmislili vlastite metode liječenja.
Uzrok začepljenja plovila može biti ili sam aterosklerotski plak, ili embolija ili tromb, koji se otkida iz žila (na primjer donjih ekstremiteta) i ulazi u mozak. Uz pomoć hirurške intervencije uklanja se plak ili embolija. Na ovo mjesto je ušiven posebni flaster koji neće dopustiti da se posuda proširi ili skuplja i obnoviti protok krvi.
Ako se ova operacija ne obavi na vrijeme, možda je moždan moždani udar nakon kraćeg vremena. To je zbog činjenice da su moždane stanice vrlo osjetljive na nedostatak kisika i hranjivih sastojaka, jer nemaju zalihe koje bi mogle potrebiti ćelijama energiju za vrijeme trajanja ishemije.
Liječenje aneurizme aorte
Dilatacija arterijskih zidova je komplikacija ateroskleroze. Uz aneurizmu žila donjih ekstremiteta moguć je teški tok varikoznih vena. Najopasnije uganuće je ispiranje aorte, pa kad pukne, pacijent umre nakon nekoliko minuta od masovnog gubitka krvi.
Najčešće se ekstenzija lokalizira u trbušnoj regiji jer se tako nalazi veći broj grana. Uz visoki stupanj oštećenja, pacijent osjeća oštre bolove u trbuhu i donjem dijelu leđa. Nikakva pomoć u obliku lijekova ili primjene topline ne donosi olakšanje.
Metode liječenja aneurizme aorte samo su operativne. Potrebno je ukloniti konveksno područje naknadnom protetikom, bypass operacijom ili resekcijom pogođenog područja. Izbor načina za zatvaranje lumena u aorti ovisi o stupnju oštećenja posude. Ovim tretmanom bolest se može vratiti ako se ne poštuju pravila ishrane, načina života i lijekova.
Lasersko zračenje
Lasersko ozračivanje krvi samo će pomoći smanjiti količinu holesterola u cirkulaciji. S visokim stupnjem oštećenja krvnih žila, pomoć ove metode bit će zanemariva. Osim toga, zračenje je samo dodatak glavnom tretmanu, jer je osnova metode njegove upotrebe nepraktično. Pokazatelji visokog učinka mogu se zabilježiti u početnoj fazi bolesti. Smanjenje količine lipida u krvi i poboljšanje kontraktilne funkcije srca pomoći će da se zaustavi bolest u ovoj fazi i spriječi napredovanje razvoja komplikacija (oštećenja aorte, moždanih žila i donjih ekstremiteta).
Ateroskleroza je bolest koja pogađa sve krvne žile (poput mozga i donjih ekstremiteta). Liječenje je moguće, ali će trebati mnogo napora od strane pacijenta. Važno je stalno uzimati lijekove, poštujući dozu. Tijek liječenja trebao bi biti najmanje godinu dana, jer samo produženim liječenjem može doći do trajnog pozitivnog učinka. Aktivna fizička aktivnost mora biti. Posebno je vrijedno opteretiti mišiće donjih ekstremiteta, jer treniraju srčani mišić, krvne žile i sprečavaju pojavu varikoznih vena.
Principi liječenja bolesti
U liječenju ateroskleroze važno je pridržavati se nekoliko principa koji će pomoći bržem postizanju pozitivnog rezultata. Među osnovnim principima primjećujemo sljedeće:
- ograničenje hrane koja sadrži velike količine holesterola,
- aktivna eliminacija samog holesterola iz organizma i njegovih produkata raspada,
- provođenje estrogenske terapije kod žena tijekom menopauze.
Pridržavanje takvih pravila značajno poboljšava prognoze o efikasnosti terapije lijekovima kod pacijenata s različitim stupnjem vaskularne ateroskleroze.
Hirurško liječenje
Da li je moguće izliječiti aterosklerozu konzervativnim metodama, zanimljivo je mnogim pacijentima. Zaista, ranom dijagnozom, odbacivanjem loših navika i efikasnim liječenjem, ateroskleroza se može prevladati bez operacije. Hirurška intervencija za aterosklerozu kasni dok se ne razvije rizik od okluzije arterije holesterolom ili plastom. Do toga dolazi zbog oštrog suženja krvnih žila i postaje smrtonosno za život pacijenta. Ako se u bilo kojem dijelu krvne žile nađe aterosklerotski plak, to nije razlog za hitnu kiruršku intervenciju.
U ovom slučaju liječnici će provesti konzervativni tretman radi smanjenja taloženja, kako bi se uspostavila maksimalna moguća cirkulacija krvi u ovom području i otklonili simptomi ateroskleroze. Operacija se izvodi u gotovo sto posto slučajeva ako aterosklerotični talog u posudi blokira prehranu i pristup kisiku do mozga i srčanog mišića. U tim situacijama ljekari ne savjetuju da oklijevate s hirurškom intervencijom, jer je u bilo kojem trenutku posuda sposobna začepiti se ugruškom krvi, što može dovesti do smrti.
Hirurška intervencija za pacijenta s aterosklerozom postaje značajno opterećenje, tako da liječnici pažljivo proučavaju sve indikacije za operaciju i pokušavaju učiniti što sigurnijim za život pacijenta. Sve operacije se izvode pod općom anestezijom, pacijenti prolaze postoperativni kurs terapije. Izbor klinike gdje liječiti aterosklerozu treba zaustaviti u specijaliziranim bolnicama i medicinskim centrima.
Ako je potrebno, intervencija na arteriji provodi se dvije vrste operacija:
- endarterektomija - otvorena intervencija na plovilu,
- endovaskularna hirurgija - operacija na daljinu od kirurga na mjestu problema.
Postupak endaretrektomije izvodi se za uklanjanje stijenke arterije koja sadrži naslage holesterola, naslaga kalcijuma i vlaknastog tkiva. U procesu hirurške intervencije, liječnik napravi rez na zahvaćenom području, stegne posudu i struga naslage na stijenki posude. Nakon toga, lumen žile se znatno proširuje, protok krvi se poboljšava. Ova tehnika je, unatoč potrebi za složenijom penetracijom suda, u mnogim slučajevima efikasnija od drugih metoda liječenja ateroskleroze. U nekim slučajevima kirurzi kombiniraju endarterektomiju s obilaznim operacijama ili drugim tehnikama.
Endarterektomija
Endarterektomija se obično koristi u liječenju ateroskleroze karotidnih arterija, a liječenje donjih ekstremiteta, bubrežne arterije i iliakalnih žila također će biti racionalno. Pripreme za operaciju provode se prema standardnim protokolima - prije intervencije određuje se mjesto na kojem je lokaliziran aterosklerotski plak, pacijentima se daju razrjeđivači krvi, rade se standardna ispitivanja (dupleks skeniranje, angiografija magnetskom rezonancom, kontrastna angiografija).
Tijekom operacije blokira se cirkulacija krvi u zahvaćenoj posudi, vrši se rez na njoj, a naslage kolesterola na stijenkama suda istrljaju se posebnim alatima. Nakon postupka, posuda se šiva, obnavlja se cirkulacija krvi u njemu.
Naslage karotidnog holesterola uzete endarterektomijom
Operacija obično daje dobre rezultate, ali nije dozvoljeno izvoditi sve pacijente sa aterosklerozom. Intervencija za zloćudne novotvorine, dijabetes melitus, anginu pektoris, hipertenziju, zatajenje srca, progresivne patologije mozga je kontraindicirana. Operacija je kontraindicirana i onima koji su u posljednjih šest mjeseci postali žrtva srčanog udara. Operacija je moguća neko vrijeme nakon rehabilitacijske terapije.
Nakon operacije pacijenti se tijekom prvog dana primjećuju na intenzivnoj njezi, a potom prebacuju u opće odjeljenje. Obično se zarastanje šavova odvija bez komplikacija. Posle mesec dana neophodne su ponovljene konsultacije sa kardiološkim hirurgom i dupleks skeniranje.
Najopasnija komplikacija nakon postupka endarterektomije je razvoj infarkta miokarda. Ljekari insistiraju na neposrednoj posjeti klinici nakon operacije, ako pacijent ima:
- jaka slabost
- bol iza sternuma u predelu srca,
- ukočenost udova
- problemi sa govorom, vidom,
- otežano disanje.
Rizik od razvoja komplikacija kreće se od jedan do tri posto, pa se operacija endarterektomije smatra jednom od najuspješnijih metoda borbe protiv ateroskleroze.
Endovaskularno liječenje patologije
Postupak endovaskularnog liječenja ateroskleroze započinje punkcijom bedrene arterije kao najpovoljnijeg hirurga za rad. U arteriju se ubacuje kateter i radi se arteriografija u kojoj je moguće utvrditi stepen sužavanja žila i lokalizaciju taloženja holesterola. Kroz mesto lezije provlači se posebna metalna struna s mekim vrhom. Balon katetera balona napuhava se do određene veličine i na taj način proširuje suženi lumen posude.
Takva pumpa zraka u zraku vrši se nekoliko puta, a tijekom postupka balon je toliko blizu stijenke posude da su kolesterolni plakovi izloženi pritisku, spljošteni i ljepše prianjaju za stijenke posude. Zbog postupka, lumen žile se znatno proširuje, protok krvi se poboljšava. Ako okluzija posude ne nestane, liječnici postavljaju stent da podupru zidove žila u željenoj veličini.
Balon na mestu nastanka holesterola
Nakon uklanjanja ateroskleroze i obnavljanja protoka krvi, svi se instrumenti uklanjaju, a rana šiva ili jednostavno steže prstom. Obično pacijenti ne provode dugo u klinici i nastavljaju liječenje kod kuće. Komplikacije nakon postupka izuzetno su rijetke, a povezane su s stvaranjem modrice u području punkcije.
Bypass operacija
Ako se dijagnosticira ateroskleroza aorte srca, pacijent se u tom slučaju suočava sa srčanim udarom. Ova se patologija eliminira ranžiranjem. Bypass operacija se često koristi za srčanu ishemiju, koja je rezultat ateroskleroze. Srce trpi značajan nedostatak kiseonika i hranljivih sastojaka. Ako njegova glavna posuda - aorta, ima naslage holesterola na svojim zidovima, tada srce više nije u potpunosti osigurano potrebnim tvarima.
Karakteristika maženja je da se formira zastoj protoka krvi, zaobilazeći problematično mjesto. Za ranžiranje možete koristiti i svoju zdravu posudu i protezu.
Prije kirurškog liječenja ateroskleroze aorte, rade se standardni testovi koji čine srčane bolesnike - elektrokardiogram, koronarna angiografija i ultrazvuk srca. Obično ljekari radije koriste dio femoralne žile koji ima širok lumen da bi tvorio zaobilazno mjesto.
Vrijeme za operaciju je oko dva sata.
Za to vrijeme se uspostavlja šant pacijentu, srce pokreće i provjerava se opskrba krvlju. Ako je ishod liječenja uspješan, pacijenta se neko vrijeme promatra u odjelu intenzivne njege, a zatim se prebacuje u opću odjelu. Prosječni boravak u bolnici je oko deset dana. Kod takvih operacija postotak pozitivnog ishoda liječenja je visok, tako da se ne treba bojati skandiranja - za mnoge složene pacijente, krštenje je jedina šansa za spas života.
Uz pravilnu rehabilitaciju, komplikacije praktično ne nastaju. Samo mali postotak pacijenata imao je porast krvnog pritiska, trombozu dubokih vena i oslabljenu funkciju bubrega.
Alternativni tretmani
Aterosklerotska posuda može se izliječiti ne samo tradicionalnim metodama, već i uz pomoć tradicionalne medicine. Ateroskleroza je u svijetu poznata već duže vrijeme, stoga su i naši preci imali arsenal u svom arsenalu protiv ove patologije.
Luk s medom - "teška" artiljerija u borbi protiv ateroskleroze
Aterosklerozom je moguće liječiti narodnim lijekovima samo uz dozvolu liječnika. Obično ljekari savjetuju korištenje alternativnih metoda liječenja početne faze ateroskleroze, kada je okluzija posuda beznačajna i ne postoji rizik od brzog napredovanja bolesti. Evo nekoliko efikasnih recepata za pomoć u oslobađanju vašeg tijela od lošeg kolesterola:
- tinktura brezovih pupoljaka - jedna čajna kašika osušenih pupoljaka breze prelije se čašom vode i prokuha četvrt sata. Tada proizvod trebate ostaviti sat vremena za prirodno hlađenje, a zatim ga procijediti od kolača. Lijek se uzima u pola čaše četiri puta na dan,
- tinktura cvjetova gloga - jednu čajnu žličicu suhog cvijeta gloga prelijte čašom vode, donesite kuhajte na vatri i pirjajte 15 minuta. Zatim se proizvod zatvori poklopcem i treba stajati još sat vremena. Nakon toga se tečnost filtrira i pije u pola čaše dva puta dnevno prije jela,
- tinktura od heljde - jedna žlica cvjetova heljde vari se s dvije čaše kipuće vode i čvrsto poklopi poklopcem. Dakle, tečnost treba da izdrži nekoliko sati. Preporučuje se piti ljekoviti proizvod u pola čaše četiri puta na dan, pri visokom pritisku u pozadini ateroskleroze možete dodati močvarnu travu močvarne kaše,
- Korijen elecampana biti će odličan lijek za obliteraciju ateroskleroze. Da biste pripremili proizvod, potrebno vam je 30 grama korijena divljači i boca votke. Korijenje biljke se usitni i prelije votkom. Smjesa se ostavi na tamnom mjestu četrdeset dana. Na kraju mjesečnice piju 25 kapi lijeka prije obroka. Populisti posebno preporučuju ovaj lijek onim pacijentima koji pate od cerebralne arterioskleroze,
- Jagode će biti odličan pomoćnik u borbi protiv ateroskleroze sudova nogu. Osušeni korijen biljke mljeva se i jedna čajna kašika prelije se u čašu vode. Ovdje se dodaju i listovi jagode - dvije kašike. Proizvod se kuha 20 minuta, a zatim se inzistira još dva sata. Potrebno je uzimati 50 ml četiri puta na dan,
- luk sok koristan je i kod ateroskleroze. Mora se konzumirati sa medom. Sastojci se uzimaju u jednakim omjerima i miješaju se do glatka. Dnevno se uzimaju tri kašike mešavine,
- luk sa šećerom nosi i sa aterosklerozom. Da biste to učinili, trebate samljeti sto grama luka na rerni kako bi glava dala sok i kašu napuniti čašom šećera. Lijek je potrebno inzistirati na četiri dana, nakon čega se preporučuje uzimanje kašike četiri puta dnevno.
Prilikom liječenja narodnim lijekovima potrebno je zapamtiti da je ateroskleroza ozbiljna vaskularna patologija koja prijeti čovjeku život. Nije u svim slučajevima narodna metoda može prevladati bolest. Da se bolest ne pogorša i ne propusti dragocjeno vrijeme za liječenje, narodni se lijekovi provode pod nadzorom liječnika.
Vaskularna ateroskleroza ih pogađa bilo gdje. Najopasniji za ljudski život su kolesterolni plakovi koji ometaju cirkulaciju krvi u mozgu i srcu. Za liječenje bolesti ljekari koriste različite metode koje uz pravovremeno liječenje daju pozitivne rezultate.
Opći principi tretmana
Da bi liječenje aterosklerotskih promjena u žilama bilo uspješno, neophodna je složena terapija. O lijekovima koje propisuju isključivo ljekari bit će opisano u nastavku. Osnovna pravila za otklanjanje znakova bolesti su sljedeća:
- odbijanje ovisnosti - pušenje i alkohol (kod ljudi koji pate od alkoholizma i pušenja dugi niz godina, sudovi su već patološki suženi, što dovodi do progresije bolesti),
- aktivan stil života
- sprečavanje stresnih i konfliktnih situacija - poznati doktor Evdokimenko tvrdi da uzroci svih ljudskih bolesti leže u preopterećenosti nervnog sistema. Pod stresom, nadbubrežne žlijezde luče veliki broj hormona koji narušavaju normalnu pozadinu i uzrokuju različite bolesti,
- usvajanje biljnih lijekova za nervozan i naporan rad - zasnovan na korijenu valerijane, melem limuna, božur, natrijum bromid,
- upotreba vitaminskih kompleksa sa visokim sadržajem grupa C i B, sredstava omega kiselinama.
Za sprečavanje bolesti preporučljivo je svakodnevno piti napitke na bazi ljekovitih biljaka u obliku čaja. To su plodovi ruža, brusnica, lingonberry, plantain, limenka, jagode. Kako bi se smanjila količina kolesterola u krvi, koristi se infuzija eleutherococcusa na votki u omjeru 1: 1. Nakon jednog tretmana, vaskularni ton se povećava, umor se smanjuje i povećava se ton.
Važno je svakodnevno izvoditi gimnastiku - razviti mišiće trbušne štampe, nogu, ruku, ramenog pojasa, vrata. Redovne fizičke aktivnosti zajedno s vježbama disanja zasićit će krv kisikom, poboljšati opskrbu svih organa i tkiva, podržati srce i pluća.
Liječenje Shishoninom
Dr Yu.A. Šišonin, koja se dugo vremena posvetila istraživanju ateroskleroze, prodrla je u suštinu patoloških procesa koji se dešavaju u tijelu bolesne osobe. Doktor je razvio način liječenja koji se razlikuje od tradicionalnog jer uključuje resorpciju plakova i trombotičkih formacija na prirodan način.
Doktor vjeruje da se možete riješiti ateroskleroze razumijevanjem uzroka bolesti i mehanizmom razvoja. Tvrdi da patologija nije neovisna bolest, već nastaje kao odgovor na više poremećaja u tijelu, posebno funkcioniranje metabolizma. On je problem izrazio kao "sindrom lipidne smetnje", zbog kojeg nastaju pankreatitis, kolelitijaza i masna hepatoza.
Budući da Šišhonin smatra da je ateroskleroza rezultat kršenja metabolizma žuči u tijelu (a ne masti), on predlaže stvaranje prirodnih uslova za dobru funkciju jetre i obnavljanje njenih tkiva:
- Osigurajte tijelu dovoljnu količinu prirodnih masti koje unose (biljnog ili životinjskog porijekla). Tako možete stvoriti potpuni odljev žuči iz jetre u dvanaesnik. Pristup liječenja je individualan za svakog pacijenta.
- Održavajte dobru cirkulaciju krvi u vaskularnom sistemu jetre da bi se razrijedila gusta žuč i obnovilo jetreno tkivo. U tom cilju, Šišonin je zajedno s kolegama razvio sistem vježbi disanja i fizičke aktivnosti. Cilj im je povećati dotok krvi u jetru i njenu prirodnu masažu smanjenjem mišićnog tkiva trbuha i dijafragme.
- Regulirajte aktivnost jetrenog sistema tako što ćete stalno nadzirati nivo hormona koje proizvodi hipofiza i hipotalamus. Kod mnogih bolesnika sa kardiovaskularnim bolestima i aterosklerozom otkriveni su skokovi jednog ili drugog hormona. Stoga liječnik predlaže provođenje hormonskog nadomjesnog liječenja radi održavanja pune funkcije hipofize i hipotalamusa.
Pacijenti koji su uspjeli isprobati alternativne metode liječenja prema Shishonin, tvrde da je takva terapija veoma efikasna. Prema riječima stručnjaka, zaista nakon pregleda kod pacijenata koji imaju znakove ogromnih plakova i zastoja žuči kao rezultat liječenja prema Shishonin-u, dolazi do upečatljive dinamike oporavka.
Homeopatija
Homeopati tvrde da je uzimanje statina, sekvestranata i nikotinske kiseline efikasno, ali nakon tečaja liječenja bolest opet počinje napredovati. A uz pomoć homeopatskih lijekova možete poraziti aterosklerozu zbog utjecaja na uzrok bolesti.
Biljni pripravci pokreću procese samoregulacije u tijelu, koji doprinose rješavanju akutnih znakova ateroskleroze. Djeluju na staničnoj razini, obnavljajući tkiva zahvaćena bolešću. Krv se čisti od "lošeg" holesterola, sprečava se stvaranje plakova i krvnih ugrušaka, a lumen žila se širi.
Najčešće homeopati preporučuju uzimanje sljedećih lijekova:
Pacijentima s teškim znakovima ateroskleroze propisuju se lijekovi koji poboljšavaju venski odliv krvi - Botrops, Gelleborus, Ginko Biloba, Lachezis. Ali samo specijalni homeopat može preporučiti bilo koji tretman.
Kako se bolest razvija?
Ateroskleroza sudova donjih ekstremiteta započinje sedimentacijom viška holesterola unutar žila. S vremenom dolazi do oksidacije naslaga, manifestacije imune reakcije. Zidovi posuda postaju upaljeni i zadebljani. Tada počinje rast plakova, praćen suženim lumenom arterija, usporavajući protok krvi. Zbog ovih promjena, krvni ugrušci se talože na kolesterološkim plakovima, formirajući guste krvne ugruške.
Stadijumi bolesti
Ateroskleroza se može izlečiti stadijumom bolesti:
- Prvi stadij karakterizira lipoidoza, oslabljen metabolizam lipida. Bol nastaje nakon duge šetnje. Patologija se razvija brzo i neprimetno,
- U drugom stadiju počinje da se javlja bol, zbog sužavanja lumena sudova udova koji su 60% ispunjeni aterosklerotskim plakovima, tj.
- Treća faza naziva se "kritična ishemija". Osoba više nije u stanju da hoda 50 metara bez bola,
- U četvrtom stadijumu nastaju trofični ulkusi, nekroze, gangrene. Pacijent trpi stalnu bol.
Da li je moguće izliječiti aterosklerozu donjih ekstremiteta - moguće je, ali tek u prvom stadiju bolesti. Patologija je u potpunosti izlječiva ako pacijent slijedi preporuke specijalista.
U drugom stadijumu bolest prelazi u hronični tijek i zahtijeva dugo, ponekad i cjeloživotno liječenje. U trećem stadiju nemoguće je izliječiti bolest, propisana je terapija lijekovima kako bi se zaustavili neugodni simptomi. U četvrtoj fazi potrebna je hirurška intervencija s mogućom amputacijom udova.
Prognoza za život pacijenta sa aterosklerozom je povoljna. Ako se kod prvih simptoma posavjetujete s liječnikom, tada u 80% možete izbjeći rizik od ozbiljne narušene cirkulacije. Zanemareno stanje od 95% dovodi do amputacije nogu, a ponekad i do smrti od intoksikacije tijela. Ako se prekasno posavetujete sa lekarom, mogu se razviti sledeće posledice ateroskleroze:
Vjerovatnoća razvoja komplikacija ateroskleroze ovisi o dostupnosti efikasnog liječenja, nasljednom faktoru, općem stanju pacijenta, njegovoj dobi, načinu života.
Ako se postavi takva dijagnoza, ne treba očajavati, jer se vaskularna ateroskleroza u početnoj fazi lako liječi. Prije svega, morate preispitati svoj životni stil - odreći se alkohola i pušenja.
Posebnu pažnju treba posvetiti dijeti. Treba izbjegavati masnu hranu, pečenje, začinjenu. Važno je ograničiti upotrebu soli, jer ona negativno utječe na stanje krvnih sudova. Jelovnik uključuje morsku hranu, žitarice, sveže voće, povrće. Važno je kontrolirati svoju težinu.
Obavezna preporuka je umjerena fizička aktivnost. Za pacijente koji pate od ateroskleroze pogodno je plivanje, vožnja biciklom, hodanje. Ove nastave pomažu u gubitku kilograma, jačanju oboljelih žila.
Terapija lijekovima
Liječenje ateroskleroze donjih ekstremiteta uključuje uzimanje lijekova. Dobri rezultati daju se primenom:
- Fibratov
- Statini
- Nikotinska kiselina
- Antikoagulansi,
- Antispazmodični lijekovi,
- Vazodilatori,
- Sekvatranti masnih kiselina.
Navedeni lijekovi ne dopuštaju nakupljanje holesterola, uklanjaju vaskularnu blokadu.
Ako uzimate statine više od 2 godine, vjerovatnoća za razvoj komplikacija ateroskleroze smanjuje se za 30%.
Pored lekova, važno je održavati telo vitaminima. Pored medicinskog tretmana propisana je i fizioterapija. Fizioterapija može poboljšati protok lijekova u dublje slojeve, ublažiti oticanje i otkloniti bol. Da biste to učinili, preporučite upotrebu:
- Elektroforeza sa Novokainom,
- Darsonvalizacija
- Hiperbarična oksigenacija.
Hirurgija
Kada konzervativni tretman ne daje očekivani rezultat, bolest napreduje, indicirana je hirurška intervencija. Ako pacijenta muče jaki bolovi, tada se zamjenjuje oštećena žila. Uz pomoć operacije mogu se spriječiti negativne posljedice ateroskleroze. Bolest je moguće izliječiti:
- Stenting
- Autodermoplastika,
- Endarterektomija,
- Shunting,
- Angioplastika
- Protetika.
Ateroskleroza se dobro liječi ako se pacijent odmah savjetuje sa liječnikom i ispuni sve preporuke. Pregledom životnog stila i uvažavanjem jednostavnih pravila prevencije možete spriječiti daljnje stvaranje kolesteroloških plakova i napredovanje bolesti.
Metode za liječenje bolesti
Ako je doktor dijagnosticirao aterosklerozu, ne očajavajte i odustajte. Početne faze bolesti su savršeno liječene, samo trebate preispitati svoje prehrambene navike i svoj način života. Dijabetičari, ako to nisu učinili ranije, trebali bi prestati pušiti, ne piju alkohol. Nikotin i alkohol nepovoljno djeluju na stanje kardiovaskularnog sistema.
Osim toga, važno je obratiti pažnju na prehranu. Iz menija se uklanja hrana sa visokom stopom životinjske masti, peciva i štetni umaci. Ne pretpostavljajte da snižavanje pokazatelja holesterola nužno zahtijeva bolna i stroga ograničenja prehrane. U stvari, čak i uz aterosklerotske promjene, možete jesti ukusno i promjenljivo, a da pritom ne patite od gladi.
Na stolu mora biti prisutno povrće, voće, žitarice, plodovi mora.
Druga efikasna preporuka za liječenje ateroskleroze je razumna vježba. Prema statističkim podacima, oko 60% dijabetičara koji sumnjaju na aterosklerozu imaju višak kilograma, vode sjedilački način života.
Trebate redovito vježbati ili se barem pokušati puno kretati. Pacijenti su dobro prilagođeni dugim šetnjama, biciklizmu, plivanju. Klase dobro jačaju krvne žile, srce, pomažu u gubitku ne samo težine, nego i tvari slične masnoći.
Da li se ateroskleroza može izliječiti? Ako bolest napreduje, liječnik preporučuje kurs lijekova koji su usmjereni na vazodilataciju kako bi se borio protiv nje.
Kad konzervativne terapije ne uspiju, neophodno je kirurško upravljanje.