Rabljeni recepti za dijabetičare s dijabetesom tipa 1 i 2

Kada se osoba suoči sa bolešću poput dijabetesa tipa 2, njegova prehrana se dramatično mijenja. Dijeta treba biti niska hidrata. Nemojte paničariti da će sada sva jela biti monotona i mršava. Uopšte, popis dozvoljenih namirnica je opsežan i iz njih možete kuhati ukusne, i što je najvažnije, cjelovite namirnice.

Glavna stvar u dijetnoj terapiji je normalizacija šećera u krvi. Pravilno odabran jelovnik pomoći će smanjenju glukoze i spasiti će osobu da uzima tablete za snižavanje šećera. Proizvodi se biraju prema glikemijskom indeksu (GI) i kalorijskom sadržaju.

Za "šećere" početnike je i posvećen ovaj članak. Opisuje koncept GI, na osnovu toga odabrane proizvode za pripremu drugog tečaja. Takođe su predstavljeni mnogi recepti za dijabetičare - meso, povrće i žitarice.

GI hrana druge vrste

Endokrinolog sastavlja dijabetičku dijetu prema GI tabeli, koja u digitalnom pogledu pokazuje učinak određenog proizvoda na povećanje glukoze u krvi nakon njegove upotrebe.

Kuhanje, odnosno termička obrada, može samo malo povećati ovaj pokazatelj. Izuzetak je mrkva. Svježe povrće ima indikator od 35 jedinica, ali kuhano 85 jedinica.

Kod šećerne bolesti tipa 2, dijeta je niskog GI; prosjek je dozvoljen kao izuzetak. Ali visoki GI sposoban je da izazove razvoj hiperglikemije i pogorša tok bolesti, uzrokujući komplikacije na ciljanim organima.

GI je podijeljen u tri grupe, i to:

  • do 49 - nizak
  • do 69 jedinica - srednje,
  • preko 70 PIECES - visoko.

Pored GI, vrijedi obratiti pažnju i na kalorični sadržaj hrane i na sadržaj lošeg holesterola u njoj. Neke namirnice nemaju ugljene hidrate, poput luka. Međutim, to je strogo zabranjeno kod dijabetesa, jer je visoko kalorično i sadrži loš kolesterol.

Morate znati da se postupak kuhanja može provesti samo na sljedeće načine:

  1. za par
  2. kuhati
  3. u mikrotalasnoj
  4. na roštilju
  5. u rerni
  6. u laganoj šporet
  7. pirjati uz dodavanje vode.

Prilikom odabira namirnica za druge tečajeve, prvo na što morate obratiti pažnju je GI, a ne treba zanemariti ni kalorijsku vrijednost.

Drugi jeli od mesa

Meso treba odabrati ležerno, uklanjajući masnoću i kožu iz njega. Ne sadrže vitamine i minerale vrijedne za organizam, samo kalorije i holesterol.

Često pacijenti odabiru pileća prsa, zanemarujući ostale dijelove trupa. Ovo je u osnovi pogrešno. Strani naučnici dokazali su da je dijabetičarima korisno jesti pileće noge, uklanjajući preostale masnoće s njih. Ovo meso je bogato gvožđem.

Pored mesa, dozvoljeno je uvrstiti u prehranu i uzimanje hrane - jetru i jezik. Pirjaju se, kuhaju i kuhaju u pitama.

Kod dijabetesa dopušteno je sljedeće meso i iznutrice:

  • piletina
  • teletina
  • zečje meso
  • prepelica
  • puretina
  • pileća i goveđa jetra,
  • goveđi jezik.

Dijetalne kotlete pripremaju se samo od domaćeg nadjeva, jer se u trgovinu dodaju koža i masnoća. Da biste pripremili kotlete sa gljivama trebat će vam:

  1. luk - 1 kom,
  2. šampinjoni - 150 grama,
  3. mlevena piletina - 300 grama,
  4. jedan češanj bijelog luka
  5. jedno jaje
  6. sol, mljeveni crni biber po ukusu,
  7. drobtine.

Gljive i luk sitno nasjeckajte, pirjajte u šerpici dok ne skuhaju, posolite. Izmiksajte mleveno meso sa jajetom, a češnjak prošao kroz presu, posolite, popaprite i dobro izmešajte. Od mljevenog mesa oblikujte tortilje i u sredinu stavite pržene gljive.

Jedna reznica ima žličicu punjenja. Obucite rubove pekmeza i uvaljajte u krušne mrvice. Vrijedno je obratiti pažnju da se krušne mrvice najbolje rade samostalno, sjeckanjem ustajalog raženog hljeba u blenderu.

Obrazac s visokim stranama namažite maslinovim uljem, stavite kotlete i prekrijte folijom. Pecite u prethodno zagrejanoj rerni na 180 ° C 45 minuta.

Dijetalna jela od pileće jetre trebala bi biti prisutna nekoliko puta tjedno na jelovniku pacijenta. Ispod je recept jetre u sosu od rajčice i povrća.

  • pileća jetra - 300 grama,
  • luk - 1 kom,
  • jedna mala mrkva
  • paradajz pasta - 2 kašike,
  • biljno ulje - 2 kašike,
  • voda - 100 ml
  • sol, mljeveni crni biber - po ukusu.

Pileću jetru pržite u tavi ispod poklopca dok ne skuha. Luk narežite na pola prstena, mrkvu na velike kockice. Uzgred, ovo važno pravilo odnosi se posebno na mrkvu. Što je povrće veće narezano, niži će biti njegov GI.

Pržiti mrkvu i luk do zlatno smeđe boje, dodati vodu i paradajz, biber, promešati i pirjati 2 minuta pod poklopcem. Potom dodajte jetru i kuhajte još 10 minuta.

Ovo jelo se odlično slaže sa bilo kojim žitaricama.

Žitarice drugi jela

Kaša je izvor mnogih vitamina i minerala. Oni zasićuju tijelo energijom i dugo vremena daju osjećaj sitosti. Svaka žitarica ima svoje prednosti. Na primjer, biserni ječam, ima najniži GI, sadrži veliku količinu B vitamina i mnoštvo elemenata u tragovima.

Prilikom odabira žitarica treba biti oprezan, jer neke od njih imaju visok GI. Sve se žitarice kuhaju bez dodavanja putera. Može se zamijeniti biljnim. Treba napomenuti da što je kaša gušća, niži je njen GI.

Žitarice se mogu kuhati na različite načine - sa povrćem, gljivama, mesom i sušenim voćem. Služe se ne samo kao drugi obroci, već i kao prvi jela, dodajući juhama. Bolje ih je koristiti za ručak kako biste zasitili organizam. Dnevna porcija kaše iznosit će 150 - 200 grama.

Dozvoljene žitarice za druge tečajeve sa GI do 50 PIECES:

  1. ječmenu kašu
  2. heljda
  3. biserni ječam
  4. zobena kaša
  5. smeđa riža
  6. proso kuhano na vodi.

Ljekari također ponekad preporučuju pripremu kukuruzne kaše, iako je njen GI 70 jedinica. Ova je odluka opravdana, jer sadrži mnogo vitamina.

Budući da je biserni ječam lider među žitaricama za dijabetičare, prvo će biti predstavljen recept za njegovu pripremu. Za biserni ječam sa gljivama potrebni su sljedeći sastojci:

  • ječam - 200 grama,
  • gljive, po mogućnosti šampinjoni - 300 grama,
  • zeleni luk - jedna hrpa,
  • maslinovo ulje - 2 kašike,
  • sol, mljeveni crni biber - po ukusu.

Isperite ječam pod tekućom vodom i kuhajte u slanoj vodi 40 - 45 minuta. Zatim se naslonite u fil za bijelo dugme i isperite. Dodajte jednu kašiku biljnog ulja.

Gljive narežite na četvrtine i pržite na biljnom ulju, na laganoj vatri pod poklopcem 20 minuta. Zatim dodajte sitno seckani luk, sol i biber, dobro izmešajte. Pustite na laganoj vatri, neprestano miješajući, dvije minute. Pomješajte pripremljenu smjesu od gljiva sa ječmenom.

Takvo drugo jelo može se konzumirati na bilo kojem obroku - doručku, ručku ili prvoj večeri.

Tečajevi ribe i morskih plodova

Riba i morski plodovi izvor su fosfora. Jedući jela iz takvih proizvoda nekoliko puta tjedno, dijabetičar će zasititi tijelo dovoljnom količinom fosfora i drugih korisnih elemenata u tragovima.

Riba je izvor proteina koji energizira energiju. Primjetno je da se bjelančevine iz morskih plodova i ribe probavljaju mnogo bolje nego one dobivene iz mesa.

Dakle, glavna jela za dijabetičare tipa 2 su razni recepti s plodovima mora. Mogu se prokuhati, kuhati u pećnici ili polako kuhati.

Riba i plodovi mora niskog GI:

Ispod je recept za pilaf od smeđe riže i škampa, koji će postati ne samo svakodnevno glavno jelo, već i ukrasiti bilo koji praznički stol.

Sledeći sastojci će biti potrebni:

  • smeđa riža - 250 grama,
  • kozice - 0,5 kg
  • jedna narandžasta
  • maslinovo ulje - 4 kašike,
  • jedan limun
  • nekoliko režnja češnjaka
  • mljeveni čili
  • lišće badema
  • gomila zelenog luka,
  • nezaslađeni jogurt - 200 ml.

Operite smeđu rižu pod tekućom vodom i pustite da se ocijedi. U tavi ugrijte maslinovo ulje, dodajte pirinač, pržite oko minut, neprestano miješajući, dodajte sol i sipajte 500 ml vode. Pustite na zatvorenoj vatri dok sva voda ne ispari.

Ogulite kozice i pržite ih sa obe strane. Naranču ogulite od kore (trebat će joj umak), izvadite film sa pulpe i narežite na velike kockice. Zagrijte tavu, u nju stavite listiće naranče, badema i sitno sjeckani luk. Smanjite toplotu, neprestano miješajte i pržite dvije minute.

Dodajte smeđu rižu i pržene škampe na kockice, kuhajte na laganoj vatri 3 do 4 minute, pod poklopcem. U ovo vrijeme treba pripremiti umak: pomiješati jogurt, čili papar, sok jednog limuna i češnjak prošao kroz presu. Stavite u lončić.

Poslužite pilaf od morskih plodova s ​​umakom i kašu od naranče, položene na vrh jela.

Povrće glavna jela

Povrće je osnova dnevnog jelovnika. Oni čine polovinu dnevne prehrane. Iz njih se pripremaju jednostavna i složena glavna jela.

Povrće se može jesti za doručak, ručak, užinu i večeru. Ova vrsta proizvoda ne samo da zasićuje tijelo vitaminima, već i doprinosi normalizaciji gastrointestinalnog trakta. Popis dozvoljenog povrća za dijabetes je opsežan i malo ih je zabranjeno - bundeva, krompir, repa i kuhana mrkva.

Jedno od zdravih jela je povrća ragu za dijabetičare tipa 2 koja se može pripremiti od bilo kojeg sezonskog povrća. Promjenom samo jednog sastojka dobivate potpuno novu gulaš. Prilikom pripreme vrijedi razmotriti individualno vrijeme kuhanja svakog povrća.

Povrće sa niskim GI:

  1. patlidžan
  2. paradajz
  3. grašak
  4. pasulj
  5. bilo koje sorte kupusa - brokoli, karfiol, bijeli, crveni,
  6. luk
  7. tikvice
  8. beli luk
  9. tikvice
  10. leća.

Leća je zaista ekološki proizvod, jer ne akumulira radionuklide i otrovne tvari. Možete ga kuhati ne samo kao samostalno prilog, već i kao složeno jelo.

Leća sa sirom odličan je doručak za dijabetičare. Sledeći sastojci će biti potrebni:

  • leća - 200 grama,
  • voda - 500 ml
  • tvrdi nemasni sir - 200 grama,
  • gomila peršuna
  • maslinovo ulje - 2 kašike,
  • sol po ukusu.

Prije kuhanja leće je potrebno unaprijed staviti u hladnu vodu na par sati. Zatim, ocijedite vodu, prebacite leću u šerpu i pomiješajte sa biljnim uljem.

Potom dodajte 0,5 l vode i kuhajte pod zatvorenim poklopcem oko pola sata, dok sva voda ne ispari. Sir naribajte na sitnoj rerni, sitno naseckajte zelje. Kad su leće gotove, dodajte sir i bilje, dobro promiješajte i ostavite oko dva minuta da se sir rastopi.

Svaki pacijent trebao bi se sjetiti da su principi prehrane kod dijabetesa ključ normalnog pokazatelja glukoze u krvi.

Video u ovom članku predstavlja recepte za salatu za dijabetičare.

Pogledajte video: Prirodni Lek - Šećerna Bolest - Diabetes Serbia Belgrade Luna dr novo (Maj 2024).

Ostavite Svoj Komentar