Kako se dekriptira ultrazvuk pankreasa?
Dijagnostičke mjere uključuju postupke ispitivanja pomoću aparata za ultrazvuk. Ova metoda je efikasna kada postoji potreba za provjerom stanja važnog organa gastrointestinalnog trakta - gušterače.
Nalazi se u produbljivanju tkiva, pa uobičajene metode dijagnoze daju nepotpunu kliničku sliku, što specijalisti ne omogućava propisivanje terapije. Zbog toga je potreban pregled hardvera.
Indikacije za ultrazvuk
Ovaj bezbolni, ali vrlo važan postupak propisan je u 99% slučajeva dijagnostičke studije.
Indikacije za ultrazvuk:
- prekomjerna težina pacijenta (ne dozvoljava osjetiti organ i procjenu njegovog stanja),
- prisutnost bola u gornjem dijelu trbuha (akutne ili hronične),
- česta gagovanja (razlozi za to nisu jasni)
- dijagnosticirana žutica ili sumnja na nju,
- postoji tumor u gornjem dijelu trbuha,
- dolazi do povećanja volumena trbuha,
- tjelesna temperatura povišena (vrijednosti iznad 37,5 stepeni),
- nakon preliminarnog pregleda liječnik je posumnjao na prisustvo malignog tumora,
- otkrivena je tečnost u trbušnoj šupljini,
- pacijentu je dijagnosticiran hronični rekurentni pankreatitis,
- mogući razvoj komplikacija različite težine nakon napada akutnog pankreatitisa, uključujući apsces, hematom, pseudocistu.
Takođe, smjer za ultrazvuk će doći od liječnika koji leče, kada postoje patologije jetre ili žučnog mjehura. Ako se dogodi ozljeda trbuha, u 60% slučajeva potreban je hardverski pregled organa.
Ciljevi istraživanja
Svako ispitivanje ima i posebne ciljeve, osim potvrde glavne dijagnoze. Ultrazvučni pregled pokazat će - norma ili odstupanje se primjećuje u vrijeme postupka.
Zadaci su sljedeći:
- lokacija gušterače
- konfiguracija ovog organa
- dimenzija u vrijeme ispitivanja, kako bi se shvatilo da li postoji povećanje
- koliko su konture različite
- struktura parenhima
Dodatni zadaci postupka:
- shvatiti da je ehogenost povišena ili je u granicama normale,
- odrediti promjer glavnog pankreasa i žučnih kanala.
Ultrazvučni pregled omogućava lekaru da utvrdi stanje okolnog tkiva organa. Pregled će vam pomoći u utvrđivanju stanja žila, a također ćete na ekranu monitora odmah vidjeti jesu li organi u blizini oštećeni ili ne.
Prema posebnim pokazateljima, u postupku hardverskog istraživanja, liječnici provode značajnije i dublje istraživanje snage protoka krvi koja prolazi u žilama koje se nalaze unutar i pored gušterače. Struktura se takođe detaljnije proučava.
Ciljevi studije su usporedba postojećih odstupanja od norme i anomalija u strukturi organa.
Lekar takođe određuje:
- upala (različitog stepena manifestacije),
- tumor (može biti različitog porijekla - benigni ili kancerogeni),
- žarišni oblici masne degeneracije.
Promjene koje se dogode s godinama bit će vidljive i na ultrazvuku. Hronični pankreatitis manifestuje se prilično jasno, tako da će liječnik moći utvrditi težinu bolesti i razviti odgovarajuću terapiju za stanje.
Ako je potrebno, tokom ovog postupka može se izvršiti posebna analiza - uzorkovanje dijela tkiva žlijezde. Proizvodi se tanka igla, cijeli postupak kontrolira ultrazvukom.
Uzorkovanje tkiva potrebno je za temeljni pregled u histološkoj laboratoriji. Na osnovu dobijenih podataka postavit će se konačna dijagnoza.
Priprema i provođenje
Da bismo postigli ispravne rezultate, koji odgovaraju stvarnom stanju, potrebno je pripremiti se za studiju pomoću aparata za ultrazvuk. Kompleksni ili specijalizovani postupci za kvalitetno osposobljavanje neće biti potrebni.
Glavna stvar koju osoba mora obaviti je da ne jede prije pregleda (obično se ujutro propisuje ultrazvuk kako bi se postupak završio na prazan stomak). Postoji preporuka - odbijati hranu do 12 sati pre početka studije.
Važno je uzeti u obzir da otprilike 1/3 svih studija ima poteškoća u prikupljanju visokokvalitetnih slika na monitoru i pouzdanim informacijama. To je zbog prisustva nadutosti. Zato se preporučuje pridržavati se nekih ograničenja ishrane 2-3 dana prije postupka.
Izuzeto iz menija:
- Svježe povrće i voće
- raženi hleb
- razne mliječne proizvode,
- mahunarke.
Preporučuje se upotreba dekocija semenki kopra, metvice, jer smanjuje vjerojatnost nadimanja. Dodatne preporuke su pokreti creva (12-24 sata pre zahvata) i odbijanje uzimanja laksativa, kao i postavljanje klisti za čišćenje.
Ultrazvuk se izvodi na sledeći način:
- Trbušni prostor treba osloboditi od odjeće (pacijent skine majicu).
- Čovek leži na leđima na kauču.
- Specijalist nanosi poseban gel na test području trbuha.
- Nakon toga povezuje senzore na ovo područje.
- Odmah tijekom studije pacijent treba, na zahtjev doktora, duboko udahnuti i takođe zadržati dah nekoliko sekundi.
Bit će potrebno i naduvati želudac - ovo je potrebno kako bi se izbacila crijeva. Tako će liječnik moći bolje vidjeti gušteraču i područje pokraj nje.
Doktor također tijekom postupka za bolju vizualizaciju proučavanih odjeljenja vrši pokrete senzorom uređaja rotacijske ili ljuljajuće prirode.
Tokom ispitivanja mjeri se veličina žlijezde, kao i jetra, ispituje se struktura i okolna tkiva ovih organa. Vrijeme studije nije više od 8 minuta, pacijent ne osjeća negativne ili bolove u procesu.
Video o pripremi za ultrazvuk abdomena:
Indikatori su u granicama normale.
Norme za odrasle u studiji ultrazvuka trebaju biti sljedeće:
- Organ se nalazi u epigastričnoj regiji.
- Oblik je izdužen, sličan tadpole ili u obliku bučice.
- Obris i granice organa su jasne, dobro su vidljive.
- glava - normalne veličine u prosjeku 25 mm,
- sljedeći dio je tijelo - parametri su mu u prosjeku -15 mm,
- rep - bez ikakvih promjena je 22-29 mm.
Za djecu su normalne stope nešto manje nego kod odraslih. Uporedo s tim, refleksija (ehogenost) bi trebala biti srednja. Najčešće se primjećuje da je ehogenost povećana kod starijih ljudi.
Uobičajeno, struktura svih tkiva je homogena - homogena, sitna ili grubozrnata. Plodovi bi trebali oblikovati obrazac bez deformacije. Prečnik kanala je oko 2 mm, nije proširen.
Dešifriranje i otkriti patologije
Nakon prolaska na ispitu, svaka osoba ima pitanje u vezi sa dobivenim rezultatima, šta je, ima li odstupanja i kršenja. Dešifriranje pomaže u pronalaženju odgovora. Neophodno je za lekara, jer omogućava razvijanje optimalnog programa lečenja.
Transkript ultrazvučne studije:
Simptom | Objašnjenje |
---|---|
Smanjen | Organ je ravnomjerno smanjen, nema drugih promjena i patologija. U 90% slučajeva takve se promene primećuju nakon dobi od 50 godina, kada postoji prirodno starenje pankreasa |
Lobed | Postoji proces zamjene normalnog tkiva ovog organa masnoćom (dijagnosticirana lipomatoza). U ovom se slučaju ehogenost uvijek povećava. Gušterača na monitoru izgleda svjetlije nego što bi trebala biti |
Difuzno povećanje | U 95% slučajeva ovaj simptom ukazuje na to da se u tkivima pankreasa odvija upalni proces. Njegov intenzitet je različit. Karakteristična karakteristika je povećanje veličine gušterače, na monitoru je vidljiva mrljasta slika, jer su područja gdje se odvija upalni proces istaknuta, a postoje i pečati. U ovom slučaju je indicirano trenutno liječenje i isporuka svih relevantnih testova. |
Veliko oticanje i lagano širenje kanala | Ovaj simptom ukazuje na to da postoji upalni proces. Bit će potrebne i dodatne dijagnostičke mjere jer postoje sumnje na stvaranje raka i pseudociste |
Kopča | Simptom se primjećuje u slučaju kada postoji neravnomjerno širenje glavnog kanala i područja brtve u njemu. Najčešće to znači da postoji hronični pankreatitis ili se formiraju pseudociste. |
Lokalno (zonsko, lokalno) zadebljanje tijela | Karakteristična karakteristika očituje se u primarnim fazama formiranja različitih vrsta tumora. U ovom slučaju je pogođena glava žlijezde. |
Neravnomerno povećanje | Najčešće ukazuje na razvoj pankreatitisa ili volumena. Takođe, sličan simptom je reakcija tijela na bolest. |
Također, atrofija repa pankreasa je lista simptoma koji su jasno vidljivi na ultrazvučnoj mašini. U tom slučaju bit će potrebni dodatni, ozbiljniji pregledi i analize, jer postoje sumnje na razvoj tumora glave.
Znakovi difuznih promjena
Nakon provođenja ultrazvučne studije, uvijek se donosi zaključak, koji liječnik napiše, na osnovu transkripta. U slučaju kad postoji fraza "difuzne promjene" - radi se o činjenici da pacijent ima odstupanja od normalnih vrijednosti.
Ovdje razmatramo veličinu organa i njegove specifične dijelove, strukturu (ako postoje promjene, heterogena je). Takođe odstupanje je prisustvo tamnih područja u strukturi - to ukazuje na razvoj upalnih procesa, zamjenu normalnog tkiva lipidnim tkivom.
Uz to, difuzne promjene ukazuju na prisustvo:
- endokrinih bolesti (potrebni su određivanje testova),
- patologije krvotoka za aterosklerozu koja pogađa pankreas,
- problemi s oporavkom nakon operacije.
Odstupanja od norme mogu se primijetiti i ako osoba doživi snažan ili dugotrajan stres. Točnu dijagnozu može postaviti samo iskusni stručnjak.
Video predavanje o ultrazvuku tijela:
Šta kaže lipomatoza?
Ako dolazi do premještanja običnog tkiva s masnim elementima, onda se taj problem naziva lipomatoza. U vrijeme pregleda organa za ultrazvuk, bolest možete odrediti po karakterističnoj svjetlosnoj pozadini.
Normalna tkiva mogu okružiti područje masti ili se izmjenjivati s njim. U slučaju snažnog razvoja odstupanja, na monitoru se pojavljuju bijela područja zamijenjena masnoćom.
Govori o razvoju lipomatoze i maloj promjeni veličine gušterače prema njenom povećanju. To se događa zbog zamjene njegovog normalnog tkiva masnoćom koja je uvijek obilnija. Promjene se najčešće primjećuju kod pretilih ljudi.
Također, lipomatoza se može povezati s prisutnošću drugih bolesti i patologija, na primjer, s hepatozom (masno tkivo zamjenjuje normalno u jetri, uslijed čega se također povećava u veličini). Ako se problem potvrdi, bit će potrebna odgovarajuća terapija.
Znakovi pankreatitisa
Upalni procesi u gušterači su simptom ozbiljnog i koji se javlja u 70% svih zabilježenih slučajeva bolesti zvane pankreatitis. Razloga za njegov razvoj postoji mnogo.
Općenito je prihvaćeno da je glavni čimbenik prisustvo loših navika u osobi, ali zapravo, negativne promjene mogu se dogoditi u prisustvu drugih bolesti ili pothranjenosti.
Pankreatitis može biti i nezavisna bolest i komplikacija bolesti kao što su:
- žučna kamena bolest
- razne autoimune bolesti
- povećani lipidi u krvi (potrebne su odgovarajuće dodatne studije da bi se razjasnila osnovna bolest),
- virusne infekcije prisutne u tijelu,
- posljedice povrede
- dijagnoza endokrinih bolesti.
Također, pankreatitis može biti rezultat negativnog utjecaja na tijelo lijekova (ili pokazatelja da je došlo do prevelike doze istih tijekom liječenja).
Kliničke manifestacije pankreatitisa (akutnog ili hroničnog):
- jak (ponekad pojasan) bol u gornjem dijelu trbuha,
- kršenja krvnih testova (niskog ili visokog hemoglobina),
- na ultrazvuku su promjene veličine žlijezde jasno vidljive (povećava se),
- Primijećena je smanjena ehogenost (zamračenje na monitoru).
Također potvrdite prisutnost pankreatitisa mogu promjene poput:
- heterogenost strukture tkiva žlijezde i blizu nje,
- dilatacijski kanal
- pojave edema tkiva ili njihovog izrazitog stanjivanja.
- pojava i nakupljanje tečnosti (stvaranje pseudociste).
Ponavljane upalne manifestacije izazivaju sumnju u problem. Oni mogu izazvati prelazak pankreatitisa iz akutnog u hronični. U ovom obliku bolesti transformiše se i tkivo gušterače.
S vremenom struktura gušterače postaje heterogena, a sam organ znatno prelazi svoju normalnu veličinu. Na ultrazvuku promijenjena područja izgledaju sjajno. Nastale pseudo-ciste i kamenje mogu baciti senku. Kanali su uvijek predimenzionirani.
Pravovremena dijagnoza i pravilno liječenje pomoći će u sprječavanju prelaska pankreatitisa iz akutne u kroničnu bolest. Ako se bolest pokrene, tada će se vremenom u žlijezdi pojaviti promjene - postat će malene i slika ultrazvuka pojavit će se mršavo, jer će biti zahvaćena mnoga područja.
Video o utjecaju alkohola na gušteraču:
Odjek raka
Određivanje tumora, uključujući rak, važan je i težak korak u studiji na ultrazvučnom aparatu.
Volumetrijske promjene koje se prate ultrazvukom mogu biti:
Takođe, razlikovati ih po boji od normalnih tkiva može biti teško. Veličine neoplazme su različite - od malih (0,1 mm) do nekoliko cm, a mogu se i ispuhati - na ekranu će preći konturu organa.
Odnosi se na volumetrijske neoplazme adenoma, hemangioma, lipoma, limfoma, hematoma, kao i samog karcinoma.
Dijagnosticiranje zloćudne neoplazme pomoći će takvim znakovima odjeka:
- formacija ima taman obod,
- obris je jasan, jasno vidljiv,
- vanjska kontura se mijenja (a to se takođe jasno vidi tokom ultrazvučnog pregleda).
Povećavaju se limfni čvorovi koji se nalaze pored organa. U 30% slučajeva pojavljuju se metastaze u jetri.
Za šta je potrebna punkcija i kako se izvodi?
Probijanjem se provodi kako bi se utvrdila priroda formiranja tkiva. Procedura je propisana kao dio tekuće terapije za sprečavanje ili uklanjanje tekućine, apscesa ili pseudociste.
Prije postupka potreban je krvni test, jer je zabranjen u slučaju malog broja trombocita.
Područje kože na kojem će se izvršiti punkcija tretira se alkoholom, zatim se radi lokalna anestezija. Probijanje se vrši posebnom iglom, u koju se ubacuje druga igla. Promatranja se provode pomoću posebnog skenera. U trenutku kada igla stigne do željenog mjesta, liječnik vrši uzorkovanje tkiva.
Endoskopski ultrazvuk je nova metoda istraživanja koja vam omogućava da detaljnije pregledate gušteraču.Studija se izvodi na prazan stomak. Postupak je uvođenje posebne duge cijevi s video kamerom i ultrazvučnim senzorom.
Uvod kroz usta ili nos. Posebne pripremne mjere prije postupka nisu potrebne.
Indikacije za ultrazvuk
Pod utjecajem mnogih faktora (nepravilan način života, pušenje, stalan stres) može se narušiti rad i funkcije gušterače. Kada se to dogodi, osoba se počinje brinuti zbog jakih bolova, bolova mučnine i povraćanja. Pošto su ovi simptomi svojstveni mnogim bolestima probavnog sistema i gastrointestinalnog trakta pacijentima se propisuje ultrazvuk gušterače i trbušnih organa.
Glavne indikacije za ultrazvuk gušterače su:
- bol u gornjem levom hipohondrijumu i levoj strani,
- bol tokom palpacije trbuha,
- želučana disfunkcija otkrivena gastroskopijom,
- uporni bolovi mučnine i povraćanja,
- patologije i bolesti jetre,
- probavne smetnje i poremećaji stolice,
- ozljede trbuha
- sumnja na dijabetes ili pankreatitis,
- laboratorijski testovi koji ukazuju na bolesti organa,
- žutica.
Priprema ultrazvuka
Da biste dobili najpouzdaniji rezultat, potrebno je pravilno pripremiti za ultrazvučni pregled. Prije ispitivanja, svim pacijentima se savjetuje da poštuju sljedeća pravila:
- Tri dana prije ultrazvuka pridržavajte se stroge prehrane, izuzevši iz svoje prehrane povrće, voće, mahunarke, sode, mlijeko, proizvode od brašna i druge proizvode koji izazivaju pojačano stvaranje plinova u crijevima.
- Uradite ultrazvuk najranije 12 sati nakon poslednjeg obroka.
- Na dan studije, ne pušite, uzdržavajte se od upotrebe droga i alkohola.
- U slučaju pojačanog stvaranja plinova i poremećaja stolice, želudac i crijeva moraju se olakšati uzimanjem posebnih lijekova.
Kako se izvodi ultrazvuk pankreasa i šta pokazuje?
Ultrazvučni pregledi gušterače rade apsolutno bezbolno i brzo. Obično postupak traje ne više od 10 minuta.
Tokom studije pacijenta se stavlja na kauč, a na trbuh nanosi poseban gel. Zatim se pomoću odgovarajuće ultrazvučne sonde skenira organ čiji se rezultati prikazuju na posebnom monitoru. U nekim se slučajevima ultrazvučni pregled radi dok stojite ili sjedite, ali čak i tada osoba ne osjeća apsolutno nikakvu nelagodu.
Zahvaljujući savremenoj tehnologiji, doktor može vidjeti pankreas u različitim projekcijama i lako identificirati njegovu patologiju.
Na gušteraču se vrlo često pogađaju oštećene funkcije drugih organa (jetre, bubrega, želuca). Zbog toga tokom studije ljekar može istovremeno skenirati i druge organe.
Pod kontrolom ultrazvuka možete prepoznati takve patologije i bolesti:
- pankreatitis
- ciste i pseudociste,
- lipomatoza
- fibroza
- proliferacija ožiljnog tkiva.
Ultrazvuk gušterače može pokazati samo ciste i druge formacije u organu, dijagnoza raka može se utvrditi tek nakon biopsije i histološkog pregleda tkiva.
Difuzne promjene
Difuzne promjene su najčešća abnormalnost koja se može dijagnosticirati tijekom ultrazvučnog pregleda. Ovisno o stupnju i vrsti patologije, difuzne promjene gušterače mogu biti različite, ali najčešće se pojavljuju u obliku promjena veličine i kontura organa.
Glavni uzroci difuznih promjena su bolesti i patologije organa, međutim provocirajući faktor može biti i:
- starost pacijenta
- dijabetes melitus
- prenesene operacije
- cistična fibroza,
- siderofilija
- pogrešan životni stil pacijenta.
Neravni obrisi pankreasa vrlo su često znak upale. Edemi mogu biti uzrokovani i nepravilnim radom organa koji se nalazi u blizini, primjerice želuca.
Također, uzrok neujednačenih kontura mogu biti male formacije (ciste i intersticijski tumori) koje se nalaze u tjelesnoj šupljini. Ali lokalno sabijanje pojedinih dijelova organa - glave, repa ili tijela, može biti potaknuto tumorom. Tumor može biti benigni ili maligni. Ako uz pečat, koji pokazuje ultrazvuk gušterače, dođe do ekspanzije kanala, povećane ehogenosti, zamjene nekih područja vlaknastim tkivom, potreban je niz dodatnih istraživanja kako bi se isključila onkologija.
U slučaju razvoja ciste, apscesa, kršenja odljeva enzima, ultrazvučni val će pokazati eho-negativnu zonu, koja će na ekranu monitora izgledati kao bijela mrlja. Ako je gušterača na ultrazvuku potpuno bijela, to ukazuje na razvoj akutnog pankreatitisa.
Parenhimske promjene
Za razliku od difuznih, parenhimske promjene ne pokazuju povećanje veličine ili prisustvo tumora nalik gušterači. U ovom slučaju govorimo o homogenoj transformaciji tkiva organa, čiji uzrok može biti:
- akutni ili hronični oblik pankreatitisa,
- dijabetes melitus
- lipomatoza.
Drugi kriterij koji nije od male važnosti je ehogenost. Promjena ehogenosti u tkivima gušterače jedna je od najozbiljnijih nepravilnosti koja može ukazivati na prisustvo mnogih patologija i bolesti. Ako je povišena, onda je to obično simptom:
- fibrolipotamoza,
- hronični ili akutni pankreatitis,
- neoplastični procesi
- upala uz prisustvo fibroze.
Lezije gušterače
Pogled | Značajka | Razlozi |
Manje konverzije | Blago povećanje veličine organa, blaga difuzija | Neuspjeh u dijeti, često prejedanje, stres |
Umerena promena | Nedostatak konsolidacije, heterogenost tkanina, zrnasta struktura | Promjene povezane s godinama, pankreatitis, gastrointestinalne bolesti, genetska predispozicija, hormonska neravnoteža |
Izražene promjene | Povećanje veličine nekog organa, promjena njegovih kontura, povećanje ehogenosti | Pankreatitis, lipomatoza, dijabetes |
Patološke transformacije | Promjene u strukturi tkiva organa, značajno povećanje njegove veličine, prisustvo formacija i područja sabijanja, nenormalna transformacija gušterače | Fibroza, rak, benigni tumori |
Unatoč činjenici da su rezultati ultrazvuka važni u procesu pregleda gušterače, liječnik može postaviti tačnu dijagnozu tek nakon sveobuhvatnog pregleda oboljelog organa, koji uključuje prikupljanje anamneze, laboratorijske pretrage krvi, endo ultrazvuk i računarsku tomografiju.
Kako izgleda struktura pankreasa na rezultate studije
Prema rezultatima ispitivanja, mjeri se struktura žlijezde, znajući podatke o gustini zdravog organa. Njegova struktura u zdrave osobe trebala bi biti ujednačena, zrnasta, imati nisku gustoću. Gušterača na ultrazvuku bi trebala imati ehogenost, odnosno sposobnost tkiva da odražava ultrazvuk, ali može uključivati i heterogena neehogena područja, čija dimenzije ne bi trebale biti veće od 3 mm. Ehogenost ovog organa podudara se sa ehogenošću jetre ili slezine. Difuzne promjene u strukturi odražavaju se na ekranu monitora ultrazvučnog uređaja.
Kada se gustoća poveća, ultrazvuk pokazuje hiperehoogenost, a ako je gustoća smanjena, opaža se hipoehoičnost. Ako pacijent ima pankreatitis u hroničnom obliku, ultrazvuk ukazuje na hiperehoičnost, budući da je gustoća povećana. Akutni stadij pankreatitisa otkriva se hipoehoičnošću, jer je gustoća smanjena.
Ako ultrazvučni talasi ne prođu kroz bilo koji dio organa, onda će na njihovom mjestu na ekranu monitora biti vidljive bijele mrlje. Takvi pokazatelji karakteriziraju različite neoplazme: ciste, apscesi ili edemi.
Veličina žlijezde u dekodiranju ultrazvuka gušterače
Pri dekodiranju ultrazvuka određuju se veličine gušterače:
- dužina žlijezde zdrave osobe je 14-22 cm,
- širina je 9 cm
- debljina ne smije biti veća od 3 cm.
Od glave do repa, debljina se postepeno smanjuje. Masa organa je oko 80 g.
Ultrazvuk određuje veličinu komponenti pankreasa:
- normalne veličine glave pankreasa su 2,5-3,2 cm,
- veličina tijela ne smije biti veća od 2,5-3 cm,
- dužina repa je 3 cm.
Uz povećanje komponenti tijela, liječnik dijagnosticira upalni proces. Ako je glava povećana, to može ukazivati na rak tijela ili glave. S povećanim tijelom dijagnosticira se prisustvo apscesa ili cista. Ako je kanal proširen, tada se pacijentu može dijagnosticirati pankreatitis ili tumor.
Ako je glavni kanal sužen, onda to ukazuje na stvaranje ciste ili kamenaca. Kršeći funkcije organa, primjećuje se deformacija, cijepanje ili zamjena glavnog kanala.
Oblik pankreasa
Ultrazvučni pregled omogućuje vam određivanje oblika organa. U zdrave osobe ima oblik engleskog slova S.
Kada pacijent ima bilo kakvu bolest ili oštećeno funkcionisanje žlezde, on ima oblik prstena ili spirale. Može se primijetiti cijepanje ili zamjena sastavnih elemenata, što također doprinosi promjeni oblika. Kada se primijete promjene u obliku, to ne znači prisutnost bolesti.
Oblik gušterače može se promijeniti kao rezultat njegovih anatomskih oštećenja u odsustvu patologije.
Da bi se dijagnoza postavila, pored ultrazvuka su propisane i druge vrste pregleda koje će potvrditi ili negirati prisustvo bolesti. Ponekad ultrazvuk drugih organa trbušne šupljine otkriva promjene u obliku gušterače. U ovom slučaju liječnik treba obratiti pažnju na to, jer svako odstupanje oblika od normalnih vrijednosti može napredovati i ometati pravilno funkcioniranje žlijezde.
Pri dekodiranju ultrazvuka liječnik skreće pažnju na konture gušterače. Zdravi organ obično treba imati svijetle, jasne konture koje su jasno vidljive na ekranu monitora.
Svaka od komponenti žlijezde treba imati jasne granice. Ako su primijećeni zamagljeni obrisi, to može značiti da postoji neka vrsta upalnog procesa. U tom slučaju, lekar treba propisati efikasan tretman pacijentu.
Ali granice organa mogu biti zamagljene i nemaju jasne konture ako tijelo ima patologiju ili oslabljenu funkciju bilo kojeg drugog obližnjeg organa. Osobito kod pacijenta može doći do čira na želucu ili gastritisa.
Ako su obrisi žlijezde na ultrazvuku slomljeni, onda to može ukazivati na prisutnost ciste ili apscesa, dok komponente organa postaju konveksne i glatke.
Ako se primijete neravne konture, to može ukazivati na prisutnost tumora ili pankreatitisa.
Kada se promijene konture cijele žlijezde, mogu se dijagnosticirati unutarnje formacije veće od 2 cm. Ako se prilikom dekodiranja ultrazvukom razbije oblik i konture žlijezde, tada se mogu dijagnosticirati patologije ili tumor.
Ako pacijent ima ciste ili kamenje, tada će obrisi gušterače biti jasno obrisani. Sa razvojem bilo koje druge neoplazme konture na ultrazvuku su brdovite i nemaju jasno definirane granice. Zdrava žlijezda u normalnom stanju trebala bi imati dobro definirane konture.
Anatomske karakteristike organa
Gušterača ima izduženi oblik - po izgledu podseća na "zarez". Tijelo je podijeljeno na tri dijela:
- Glava je najširi režanj gusto okružen dvanaesnikom 12.
- Tijelo je najduži režanj uz želudac.
- Rep - smješten u "kvartu" sa slezenom i lijevom nadbubrežnom žlijezdom.
Dostava gotovog sekreta gušterače u probavni sistem vrši se duž glavnog organa tijela - Wirsungova cijevi, dužine cijele svoje dužine, u nju se ulijevaju manji izlučujući kanali. Kod novorođenog djeteta dužina ovog organa je 5,5 cm, kod jednogodišnjeg djeteta dostiže 7 cm. Početna veličina glave je 1 cm, konačna tvorba rancrerea završava do sedamnaeste godine.
Normalna veličina gušterače kod odrasle osobe varira u sljedećim rasponima:
- težina - od 80 do 100 g,
- dužina - od 16 do 22 cm,
- širina - oko 9 cm
- debljina - od 1,6 do 3,3 cm,
- debljina glave je od 1,5 do 3,2 cm, duljina je od 1,75 do 2,5 cm,
- duljina tijela ne prelazi 2,5 cm,
- dužina repa - od 1,5 do 3,5 cm,
- širina glavnog kanala je od 1,5 do 2 mm.
U nedostatku zdravstvenih problema, ovaj važan endokrini i probavni organ ima S-oblik i homogenu strukturu malih frakcija koje proizvode probavni sok i tvari koje reguliraju metabolizam ugljikohidrata.
Koje se patologije mogu otkriti
Sonografija je potpuno bezbolan postupak i ne treba puno vremena. Ultrazvučni senzor i provodnik gela omogućavaju kvalifikovanom tehničaru da:
- proučiti položaj pankreasa, njegovu veličinu i oblik,
- dijagnosticirati moguće patološke procese,
- uzmite probu za dalju detaljnu analizu.
Funkcionalna aktivnost probavnog sustava međusobno je povezana i mnoge se patološke promjene šire na jetru, žučni mjehur i njegove kanale - zbog čega je važno procijeniti njihovo stanje na ultrazvuku. Ultrasonografija daje detaljne informacije o strukturi organa, zbog čega je ova metoda posebno zahtjevna u dijagnostici mnogih bolesti:
- Lipomatoze - tumorski proliferacija lipidnog tkiva. Povišena ehogenost i pojava svetlijih područja žlezde ukazuje na zamenu zdravih ćelija masnoćom.
- Akutni ili hronični pankreatitis, u kojem se organ proširuje, njegove konture se mijenjaju, zidovi glavnog kanala neravnomjerno se proširuju.
- Tumorne formacije - normalne ćelije parenhima zamjenjuju vlaknasto tkivo. Veličina žlijezde je nesrazmjerna, glava joj je pomjerena.
- Upala glave - promijenjena je ehogenost rancreas, veličina je povećana, kanali su suženi.
Kontraindikacije za ultrazvučno skeniranje gušterače još nisu utvrđene - ovu metodu ispitivanja obavljaju trudnice i novorođenčad. Indikacije za pregled su:
- bol u gornjem dijelu trbuha i mučnina nakon jela,
- smanjen apetit
- porast temperature nepoznatog porijekla,
- nagli pad telesne težine,
- sumnja na formiranje tumora,
- teške posljedice akutne upale parenhimskog tkiva visceralnih organa - ascites, hematom ili apsces,
- povećana koncentracija glukoze u krvi,
- prisutnost u izmetu patoloških nečistoća,
- ozljede trbuha.
Značajke preliminarne pripreme
Za dobivanje pouzdanih rezultata potrebno je pribaviti preporuke stručnjaka koji će izvoditi sonografiju. Obično pacijent mora poštivati posebnu dijetu koja isključuje alkoholna i gazirana pića, masnu, prženu i začinjenu hranu, dimljeno meso, marinade, hranu koja pokreće nadutost. Uoči ultrazvučne dijagnoze pacijent može uzeti laksativ. Večera treba biti lagana i to najkasnije 10 sati prije pregleda. Zabranjeno je jesti, piti i pušiti neposredno prije postupka.
Norma gušterače prema rezultatima ultrazvuka
Kada ocjenjuju završne podatke pregleda, stručnjaci uzimaju u obzir spol, starost i tjelesnu težinu pacijenta. Referentne vrijednosti parametara organa u djece, odraslih muškaraca i žena homogena su struktura - homogena i sitnozrnata, jasne konture svih njegovih sastavnih dijelova, prosječni pokazatelj ehogenih znakova (reflektivnost uporediva s ehogenošću jetre).
Spisak se nastavlja nepostojanjem promjena u arterijama gušterače - širenjem ili sužavanjem njihovog lumena, produljenjem i ispravljanjem, neizrazitim ili istrošenim konturama vaskularnog uzorka, vaskularnom rupturom i oštećenjem njihovih zidova, veličine gušterače su normalne i ne dolazi do širenja Wirsung-ovog kanala.
Devijacija pankreasa
Širenje Wirsungova kanala za više od 3 mm ukazuje na hronični pankreatitis, unošenjem sekreta (peptidnog hormona koji potiče funkciju gušterače) njegovi se parametri ne mijenjaju. Prisutnost neoplazmi u žlijezdi ukazuje na povećanje promjera organa ili njegovih pojedinih dijelova. Sužavanje glavnih vodova promatrano je cističnim formacijama. Za maligni tumor glave karakteristično je njegovo značajno povećanje - više od 35 mm. Zahvaljujući ultrazvuku dijagnosticira se oko 10% karcinoma gušterače.
Promjena obrisa žlijezda
O prisutnosti upalnog procesa svjedoči slika sa mutnim konturama, međutim, u nekim slučajevima, oteklina organa može biti uzrokovana gastritisom, peptičkim čirom želuca i dvanaesnika. Konveksni i glatki oblik kontura pojedinih presjeka opaža se sa cističnim promjenama ili apscesom. Grubost granica ukazuje na pankreatitis ili stvaranje tumora koji se odlikuju pojedinačnim parametrima - uzima ih u obzir iskusni sonolog.
Indikatori strukture
Prosječna gustoća gušterače slična je strukturi slezene i jetre. Rezultati ultrazvuka ukazuju na prisutnost malih mrlja uključenja u zrnatoj strukturi i ujednačene ehogenosti - povećanje ukazuje na hronični pankreatitis, prisutnost kalkula i prisutnost tumora sličnog formacije. Nedostatak refleksije visokofrekventnih talasa uočava se sa cističnim promjenama i apscesom.
Prisutnost nenormalnih oblika gušterače
Može biti spirala, podijeljena na dvije izolirane polovice, prstenasta, aberantna (dodatna). Te promjene ukazuju ili na urođene mane ili na složen patološki proces.
Pacijentu se izdaje zaključak koji opisuje sve parametre gušterače i ukazuje na identificiranu patologiju. S malim odstupanjima od normalnih parametara, preliminarna dijagnoza se ne postavlja. Neki defekti gušterače ne utiču na normalno funkcionisanje tela, a neke patološke promene mogu se dalje razviti i pogoršati čovekovo zdravlje. Međutim, treba imati na umu da ultrazvuk otkriva samo njihove ehogene znakove, potrebna su dodatna ispitivanja da bi se potvrdila ili opovrgnula preliminarna dijagnoza!
Na kraju gore navedenih informacija, želim još jednom naglasiti - nemojte zanemariti profilaktički ultrazvučni pregled gušterače! Mnoge bolesti se otkriju čak i ako nema znakova koji uznemiruju pacijenta - patološka klinika u takvim slučajevima je u sporem razdoblju. Pravovremena dijagnoza bolesti i racionalno provedeno liječenje daju uspješne rezultate i pružaju dostojan kvalitet života pacijentima.