Lijek Atrogrel: upute za upotrebu

Farmakokinetika. Klopidogrel selektivno inhibira vezanje adenozin difosfata (ADP) na njegove receptore na površini trombocita, blokira aktivaciju trombocita i na taj način inhibira njihovu agregaciju. Takođe inhibira agregaciju trombocita uzrokovanu i drugim agonistima. Inhibicija agregacije trombocita zabilježena je 2 sata nakon oralne primjene jedne doze lijeka. Uz opetovanu upotrebu, efekat se pojačava, a stabilno stanje se postiže nakon 3-7 dana lečenja (prosečni nivo inhibicije agregacije je 40–60%). Agregacija trombocita i vrijeme krvarenja vraćaju se na početne vrijednosti u prosjeku 7 dana nakon prekida lijeka, jer se trombociti ažuriraju.
Farmakokinetika Nakon oralne primjene lijek se brzo apsorbira u probavnom traktu. Njegova koncentracija u krvnoj plazmi je beznačajna i nakon 2 sata nakon primjene nije određena (manja od 0,025 µg / l). Brzo se biotransformira u jetri. Njegov glavni metabolit (85% cirkulirajućeg spoja u krvnoj plazmi) je neaktivan. Aktivni metabolit tiola veže se brzo i nepovratno za receptore trombocita. U krvnoj plazmi nije određeno. Klopidogrel i glavni cirkulirajući metabolit se reverzibilno vežu na proteine ​​plazme.
Nakon oralne primjene, oko 50% uzete doze izlučuje se mokraćom i 46% izmetom u roku od 120 sati nakon primjene. Poluživot glavnog metabolita je 8 sati.
Koncentracija glavnog metabolita u krvnoj plazmi u starijih bolesnika (75 godina i stariji) znatno je veća, međutim, veće koncentracije u plazmi nisu popraćene promjenama agregacije trombocita i vremena krvarenja

Upotreba lijeka Atrogrel

Lijek se uzima oralno, 1 tableta (75 mg) 1 put dnevno, bez obzira na unos hrane.
Pacijenti s akutnim koronarnim sindromom bez povišenja segmenta ST (nestabilna angina ili infarkt miokarda bez patološkog zuba P na EKG-u) prvog dana liječenja - 4 tablete (300 mg), sljedećih dana - 1 tableta 1 put dnevno, bez obzira na unos hrane.
Trajanje liječenja određuje liječnik ovisno o kliničkoj slici bolesti.

Kontraindikacije za upotrebu lijeka Atrogrel

Preosjetljivost na lijek,
teške bolesti jetre
akutno krvarenje (intrakranijalno krvarenje) i bolesti predisponirajuće za njihov razvoj (peptični čir želuca i dvanaestopalačnog creva u akutnom stadiju, nespecifični ulcerozni kolitis),
starost do 18 godina.

Nuspojave lijeka Atrogrel

Iz krvnog sistema: leukopenija, smanjenje broja neutrofilnih granulocita i eozinofila, povećanje vremena krvarenja i smanjenje broja trombocita. Vrlo rijetko: trombocitopenična trombohemolitička purpura, jaka trombocitopenija, granulocitopenija, agranulocitoza, anemija i aplastična anemija / pancitopenija. Krvarenje različitih lokalizacija. Većina slučajeva krvarenja primijećena je tokom prvog mjeseca liječenja.
Iz gastrointestinalnog trakta: bolovi u trbuhu, dispepsija, proliv, rijetko - zatvor, pogoršanje čira na želucu i dvanaestopalačnog creva.
Iz mišićno-koštanog sistema: vrlo rijetko - artralgija, artritis.
Iz mokraćnog sistema: vrlo rijetko - glomerulonefritis, povećani serumski kreatinin.
Iz centralnog nervnog sistema: glavobolja, vrtoglavica, parastezija. Vrlo rijetko - zbunjenost, halucinacije, kršenje osjetljivosti ukusa.
Alergijske reakcije: osipi na koži, anafilaktoidne reakcije.
Ostalo: vrlo retko - groznica.

Posebna uputstva za upotrebu lijeka Atrogrel

S oprezom se propisuju pacijenti s povećanim rizikom krvarenja zbog trauma, hirurških intervencija i poremećaja hemostatskog sistema. S planiranim kirurškim zahvatima (ako je antibakterijski učinak nepoželjan), tijek liječenja lijekom treba prekinuti 7 dana prije operacije.
Oprez se propisuje pacijentima s ozbiljnim oštećenjem rada jetre kod kojih može doći do hemoragične dijateze.
Prilagođavanje doze nije potrebno kod starijih pacijenata, bolesnika s bubrežnim zatajenjem.
Pacijente treba upozoriti da, budući da zaustavljanje krvarenja koje nastaje uz uporabu lijeka zahtijeva više vremena, trebaju obavijestiti liječnika o svakom slučaju neobičnog krvarenja. Pacijenti također trebaju obavijestiti liječnika o uzimanju lijeka ako su imali operaciju (operativni zahvat, stomatologija itd.) Ili ako liječnik pacijentu propiše novi lijek.
Kada se pojave simptomi pretjeranog krvarenja (krvarenje desni, menoragija, hematurija), naznačeno je istraživanje hemostatskog sistema (vrijeme krvarenja, broj trombocita, testovi funkcionalne aktivnosti trombocita).
Preporučuje se redovno praćenje laboratorijskih pokazatelja rada jetre.
StrPeriod trudnoće i dojenja. Upotreba lijeka tijekom trudnoće je kontraindicirana.
Ako je potrebno koristiti lijek za vrijeme dojenja, dojenje treba prekinuti.
Deca. Sigurnost i efikasnost lijeka kod osoba mlađih od 18 godina nisu utvrđene.
Mogućnost utjecaja na brzinu reakcije tijekom vožnje vozila ili drugih mehanizama. Lijek ne utječe na sposobnost upravljanja vozilima i ne smanjuje brzinu psihomotornih reakcija.

Interakcije lijekova Atrogrel

Klopidogrel povećava rizik od krvarenja u probavnom sustavu s NSAID-om.
Ne preporučuje se upotreba varfarina, jer je moguće povećati intenzitet krvarenja.
Primjena s acetilsalicilnom kiselinom ili heparinom ne utječe na antiagregacijski učinak lijeka, međutim, sigurnost dugotrajne primjene takvih kombinacija još nije utvrđena, pa istodobna primjena ovih lijekova zahtijeva oprez.
Kada se koristi s fenitoinom i tolbutamidom, moguće je povećanje njihove razine u krvnoj plazmi. Međutim, njihova kombinirana primjena s klopidogrelom je sigurna.
Nije bilo klinički značajnih interakcija lijekova s ​​diureticima, blokatorima β-adrenoreceptora, ACE inhibitorima, blokatorima kalcijevih kanala, antacidima, hipoglikemijskim, hipoholesterolemičkim i nadomjesnim hormonima, antiepileptičkim lijekovima, fenobarbitalom, cimetidinom, digoksinom i teofinominom i digoksinom i teofinominom.

Farmakološka grupa

Antitrombotička sredstva. PBX kod B01A C04.

Prevencija manifestacija aterotromboze:

  • u bolesnika koji su imali infarkt miokarda (početak liječenja je nekoliko dana, ali najkasnije 35 dana nakon početka), ishemijski moždani udar (početak liječenja je 7 dana, ali najkasnije 6 mjeseci nakon početka) ili kojima je dijagnosticirana bolest periferne arterije
  • kod pacijenata sa akutnim koronarnim sindromom:
  • s akutnim koronarnim sindromom bez povišenja ST segmenta (nestabilna angina ili infarkt miokarda bez Q talasa), uključujući i bolesnike koji su imali instaliran stent za vrijeme perkutane koronarne angioplastike, u kombinaciji s acetilsalicilnom kiselinom
  • sa akutnim infarktom miokarda sa povišenjem ST segmenta u kombinaciji sa acetilsalicilnom kiselinom (kod pacijenata koji primaju standardne lekove i kojima je prikazana trombolitička terapija).

Prevencija aterotrombotskih i tromboemboličkih događaja u atrijskoj fibrilaciji .

Klopidogrel je indiciran u kombinaciji s acetilsalicilnom kiselinom za odrasle bolesnike s atrijskom fibrilacijom u kojoj postoji barem jedan faktor rizika za nastanak vaskularnih događaja, kontraindikacije za liječenje antagonistima vitamina K (AVK), mali rizik od krvarenja, za prevenciju aterotrombotskih i tromboemboličkih događaja, u uključujući moždani udar.

Doziranje i primjena

Odrasli i stariji pacijenti. Lijek je propisan 1 tabletu (75 mg) 1 put dnevno, bez obzira na unos hrane.

Kod pacijenata s akutnim koronarnim sindromom bez povišenja ST segmenta (nestabilna angina pektoris ili infarkt miokarda bez Q vala na EKG-u), liječenje klopidogrelom započinje jednom dozom od 300 mg, a zatim se nastavlja s dozom od 75 mg jednom dnevno (acetilsalicilnom kiselinom (ASA) u dozi od 75-325 mg dnevno). S obzirom da upotreba većih doza ASA povećava rizik od krvarenja, preporučuje se ne prekoračiti dozu ASA 100 mg. Optimalno trajanje liječenja nije zvanično utvrđeno. Rezultati studija sugeriraju primjenu lijeka do 12 mjeseci, a maksimalan učinak zabilježen je nakon 3 mjeseca liječenja.

Kod pacijenata s akutnim infarktom miokarda sa povišenjem ST segmenta klopidogrel se propisuje 75 mg jednom dnevno, počevši od pojedinačne dozirne doze od 300 mg u kombinaciji sa ASA, sa ili bez trombolitičkih lijekova. Liječenje bolesnika starih 75 i više godina počinje bez opterećenja doze klopidogrela. Kombinacijsku terapiju treba započeti što je prije moguće nakon pojave simptoma i nastaviti najmanje 4 tjedna. Prednosti upotrebe kombinacije klopidogrela s ASA-om duže od 4 tjedna s ovom bolešću nisu proučavane.

Klopidogrel se koristi u jednoj dozi od 75 mg za pacijente s atrijskom fibrilacijom. Zajedno s klopidogrelom, treba započeti i nastaviti s primjenom ASA (u dozi od 75-100 mg dnevno).

U slučaju da nedostaje doza:

  • ako je od trenutka kada je trebalo uzeti sljedeću dozu prošlo manje od 12:00, pacijent treba odmah uzeti propuštenu dozu, a sljedeću dozu već treba uzimati u uobičajeno vrijeme,
  • ako je prošlo više od 12:00, pacijent bi trebao uzeti sljedeću dozu u uobičajeno vrijeme, ali ne i dvostruko, kako bi nadoknadio propuštenu dozu.

Farmakogenetika. Prevalencija alela CYP2C19, koja uzrokuju srednju i smanjenu metaboličku aktivnost CYP2C19, razlikuje se ovisno o rasi / etničkoj pripadnosti. Još nije utvrđen optimalni režim doziranja kod osoba s oslabljenim metabolizmom CYP2C19.

Deca. Sigurnost i efikasnost klopidogrela kod djece nije utvrđena, stoga se lijek ne smije primjenjivati ​​kod djece.

Zatajenje bubrega. Terapijsko iskustvo upotrebe lijeka kod pacijenata s bubrežnom insuficijencijom je ograničeno (vidjeti odjeljak „Značajke upotrebe“).

Zatajenje jetre. Terapijsko iskustvo upotrebe lijeka u bolesnika s umjerenim oboljenjima jetre i mogućnost hemoragijske dijateze je ograničeno (vidjeti dio „Značajke uporabe“).

Neželjene reakcije

Najčešća neželjena reakcija bila je krvarenje, koja je najčešće zabilježena u prvom mjesecu liječenja.

Krvni i limfni sistem

  • trombocitopenija, leukopenija, eozinofilija,
  • neutropenija, uključujući tešku neutropeniju,
  • trombotička trombocitopenična purpura (TTP) (vidjeti dio „Osobine upotrebe“), aplastična anemija, pancitopenija, agranulocitoza, teška trombocitopenija, granulocitopenija, anemija, stečena hemofilija A.

imunološki sistem

  • serumski sindrom, anafilaktoidne / anafilaktičke reakcije,
  • unakrsna preosjetljivost između tienopiridina (poput tiklopidina, prasugrela) (vidjeti dio „Značajke upotrebe“).

mentalni poremećaji

  • halucinacije, zbrka.

nervnog sistema

  • intrakranijalno krvarenje (u nekim slučajevima fatalno), glavobolja, parestezija, vrtoglavica
  • promjena percepcije ukusa.

Patologija organa vida

  • krvarenje u području očiju (konjuktiva, spektakl, mrežnica).

Patologija uha i lavirinta

vaskularni poremećaji

  • hematom
  • jaka krvarenja, krvarenja iz operativne rane, vaskulitis, arterijska hipotenzija.

Respiratorni, torakalni i medijastinalni poremećaji

  • krvarenja iz nosa
  • krvarenja iz disajnih puteva (hemoptiza, plućna krvarenja), bronhospazam, intersticijski pneumonitis, eozinofilna pneumonija.

Gastrointestinalni poremećaji

  • gastrointestinalno krvarenje, proliv, bolovi u trbuhu, dispepsija
  • čir na želucu i dvanaestopalačnom crevu, gastritis, povraćanje, mučnina, zatvor, nadimanje,
  • retroperitonealno krvarenje
  • gastrointestinalna i retroperitonealna krvarenja sa smrtnim ishodom, pankreatitis, kolitis (posebno ulcerativni ili limfocitni), stomatitis.

hepatobiliarni sistem

  • akutno zatajenje jetre, hepatitis, nenormalni rezultati pokazatelja jetrene funkcije.

Koža i potkožno tkivo

  • potkožno krvarenje,
  • osip, svrbež, intradermalno krvarenje (purpura),
  • bulozni dermatitis, toksična epidermalna nekroliza, Stevens-Johnsonov sindrom, multiformni eritem, angioneurotski edem, eritematski osip, urtikarija, sindrom preosjetljivosti na lijekove, osip na lijekove s eozinofilijom i sistemske manifestacije (DRESS-lišajevi, ekcemi).

Mišićno-koštani sistem, vezivno i koštano tkivo

  • mišićno-koštana krvarenja (hemarthrosis), artritis, artralgija, mialgija.

Bubrežni i mokraćni sistem

  • hematurija
  • glomerulonefritis, povećani kreatinin u krvi.

opšte stanje

laboratorijska ispitivanja

  • produženje vremena krvarenja, smanjenje broja neutrofila i trombocita.
ChildrenChildren

Upotreba tokom trudnoće ili dojenja

Zbog nedostatka kliničkih podataka o primjeni klopidogrela tokom trudnoće, ne preporučuje se lijek propisivanje lijekovima trudnicama.

Nije poznato da li se klopidogrel izlučuje u majčino mlijeko, pa stoga dojenje treba prekinuti tijekom liječenja lijekom.

Sigurnost i efikasnost klopidogrela kod djece nije utvrđena, stoga se lijek ne smije primjenjivati ​​kod djece.

Značajke aplikacije

Krvarenja i hematološki poremećaji.

Zbog rizika od krvarenja i hematoloških nuspojava potrebno je odmah provesti detaljan krvni test i / ili druge odgovarajuće testove ako se tijekom upotrebe lijeka uoče simptomi krvarenja. Kao i ostala antiagregaciona sredstva, klopidogrel treba koristiti s oprezom kod pacijenata s povećanim rizikom krvarenja zbog traume, operacije ili drugih patoloških stanja, kao i u slučaju pacijenata koji koriste acetilsalicilnu kiselinu (ASA), heparinske, IIb / IIIA inhibitore glikoproteina ili nesteroidne protuupalne lijekove, uključujući COX-2 inhibitore. Potrebno je pažljivo nadzirati manifestacije simptoma krvarenja u pacijenata, uključujući skriveno krvarenje, posebno u prvim tjednima liječenja i / ili nakon invazivnih postupaka na srcu i hirurških intervencija. Istodobna primjena klopidogrela s oralnim antikoagulansima nije preporučljiva jer može povećati intenzitet krvarenja (vidjeti odjeljak „Interakcija s drugim lijekovima i druge vrste interakcija“).

U slučaju planirane hirurške intervencije, ako je antitrombotski učinak privremeno nepoželjan, liječenje klopidogrelom treba prekinuti 7 dana prije operacije. Pacijenti bi trebali obavijestiti liječnike i stomatologe da uzimaju klopidogrel prije nego što je propisana bilo koja operacija ili prije upotrebe novog lijeka. Klopidogrel produžuje trajanje krvarenja, pa ga treba koristiti s oprezom kod pacijenata s povećanim rizikom od krvarenja (posebno gastrointestinalnih i intraokularnih).

Bolesnike treba upozoriti da se tijekom liječenja klopidogrelom (samostalno ili u kombinaciji s ASA) krvarenje može zaustaviti kasnije nego inače i da moraju obavijestiti liječnika o svakom slučaju neobičnog (po lokaciji ili trajanju) krvarenja.

Trombotička trombocitopenična purpura (TTP).

Slučajevi trombotske trombocitopenične purpure (TTP) vrlo su rijetko primijećeni nakon primjene klopidogrela, ponekad čak i nakon njegove kratkotrajne primjene. TTP se manifestuje trombocitopenijom i mikroangiopatskom hemolitičkom anemijom s neurološkim manifestacijama, bubrežnom disfunkcijom ili vrućicom. TTP je potencijalno fatalno stanje koje zahtijeva trenutno liječenje, posebno plazmaferezu.

Zabilježeni su slučajevi razvoja stečene hemofilije nakon upotrebe klopidogrela. U slučajevima potvrđenog izoliranog porasta APTT-a (aktiviranog djelomičnog tromboplastinskog vremena), praćenog krvarenjima ili ne praćenjem, treba razmotriti pitanje dijagnoze stečene hemofilije. Pacijenti s potvrđenom dijagnozom stečene hemofilije trebaju biti pod nadzorom liječnika i primati liječenje, primjena klopidogrela treba prekinuti.

Nedavno pretrpjeli ishemijski moždani udar.

Zbog nedovoljnih podataka, ne preporučuje se propisivanje klopidogrela u prvih 7 dana nakon akutnog ishemijskog moždanog udara.

Citohrom P450 2 C19 (CYP2C19) ). Farmakogenetika.

Pacijenti s genetski smanjenom funkcijom CYP2C19 imaju nižu koncentraciju aktivnog metabolita klopidogrela u krvnoj plazmi i manje izražen antiagregacijski učinak, osim toga, imaju puno češće kardiovaskularne komplikacije nakon infarkta miokarda u usporedbi s bolesnicima s normalnim funkcioniranjem CYP2C19.

Budući da se klopidogrel metabolizira prije stvaranja aktivnog metabolita djelomično pomoću CYP2C19, uporaba lijekova koji smanjuju aktivnost ovog enzima vjerojatno će dovesti do smanjenja koncentracije aktivnog metabolita klopidogrela u krvnoj plazmi. Budući da klinički značaj ove interakcije nije razjašnjen, istodobno se treba izbjegavati istodobna primjena lijekova koji inhibiraju aktivnost CYP2C19 (vidjeti odjeljak "Interakcija s drugim lijekovima i druge vrste interakcija").

Unakrsna reaktivnost između tienopiridina.

Pacijente treba provjeriti u povijesti preosjetljivosti na druge tienopiridine (poput tiklopidina, prasugrela), budući da su postojala izvješća o unakrsnoj alergiji između tienopiridina (vidjeti dio „Neželjene reakcije“). Tienopiridini mogu izazvati blage do teške alergijske reakcije, poput osipa, Quinckeovog edema ili hematoloških reakcija, poput trombocitopenije i neutropenije. Pacijenti koji su imali povijest alergijskih reakcija i / ili hematoloških reakcija na jedan tienopiridin mogu imati povećan rizik od razvoja iste ili različite reakcije na druge tienopiridine. Preporučuje se praćenje znakova preosjetljivosti kod pacijenata alergičnih na tienopiridine.

Poremećena bubrežna funkcija.

Terapijsko iskustvo upotrebe klopidogrela kod pacijenata s bubrežnim zatajenjem je ograničeno, pa su takvi bolesnici propisani s oprezom (vidjeti odjeljak „Doziranje i primjena“).

Poremećena funkcija jetre.

Iskustvo upotrebe lijeka u bolesnika s umjerenim oboljenjima jetre i mogućnost hemoragijske dijateze je ograničena. Stoga se takvim bolesnicima s oprezom treba propisati klopidogrel (vidjeti odjeljak „Doziranje i primjena“).

Lijek sadrži laktozu. Bolesnici s rijetkom nasljednom intolerancijom na galaktozu, deficitom Lapp-ove laktaze, oslabljenom malapsorpcijom glukoze i galaktoze ne smiju koristiti ovaj lijek.

Lijek sadrži hidrogenirano ricinusovo ulje što može dovesti do probavne smetnje i proljeva.

Ako je pacijent zaboravio uzeti dozu lijeka i to je manje od 12:00 nakon planiranog unosa, tada se lijek mora uzimati što je prije moguće, nakon čega je sljedeću dozu potrebno uzeti na vrijeme. Ako je prošlo više od 12:00, trebali biste preskočiti uzimanje zaboravljene doze i sljedeću dozu uzeti na vrijeme. Neprihvatljivo je uzimanje dvostruke doze lijeka.

Za vrijeme liječenja ne biste trebali piti alkohol zbog povećanog rizika od krvarenja u probavnom sustavu.

Posebne mjere opreza za odlaganje ostataka i otpada. Neiskorišteni proizvod ili otpad morate odložiti u skladu s lokalnim zahtjevima.

Interakcija s drugim lijekovima i druge vrste interakcija

Peroralni antikoagulansi istodobna primjena klopidogrela sa oralnim antikoagulansima, uključujući varfarin, se ne preporučuje, jer takva kombinacija može povećati intenzitet krvarenja.

Inhibitori glikoproteina IIb / IIIa: klopidogrel treba primjenjivati ​​s oprezom kod pacijenata s povećanim rizikom krvarenja uslijed ozljeda, operacija ili drugih patoloških stanja u kojima se istovremeno koriste inhibitori glikoproteina IIb / IIIa.

Acetilsalicilna kiselina (ASA): acetilsalicilna kiselina ne mijenja inhibitorni učinak klopidogrela na ADP-induciranu agregaciju trombocita, ali klopidogrel pojačava učinak ASA na agregaciju trombocita izazvane kolagenom. Međutim, istodobna primjena 500 mg ASA jednom dnevno tijekom jednog dana nije uzrokovala značajno povećanje vremena krvarenja, produženog zbog klopidogrela. Budući da je moguć povećan rizik od krvarenja, istodobna upotreba ovih lijekova zahtijeva oprez. Međutim, postoje iskustva o korištenju klopidogrela i ASA zajedno do jedne godine.

Heparin: u studiji sprovedenoj sa zdravim dobrovoljcima upotreba klopidogrela nije zahtevala promenu doze heparina i nije promenila efekat heparina na koagulaciju. Istodobna primjena heparina nije promijenila inhibitorni učinak klopidogrela na agregaciju trombocita. Budući da je farmakodinamička interakcija klopidogrela i heparina moguća s povećanim rizikom od krvarenja, istodobna primjena ovih lijekova zahtijeva oprez.

Trombolitički lijekovi: sigurnost istodobne primjene klopidogrela, fibrin-specifičnih ili fibrin-specifičnih trombolitičkih lijekova i heparina ocjenjivana je uz sudjelovanje bolesnika s akutnim infarktom miokarda. Incidencija klinički značajnih krvarenja bila je slična incidenciji koja je zabilježena dok su uzimali trombolitička sredstva i heparin s ASA.

Nesteroidni protuupalni lijekovi (NSAID): u studiji provedenoj na zdravim dobrovoljcima, istodobna primjena klopidogrela i naproksena povećala je broj latentnih gastrointestinalnih krvarenja. Međutim, zbog nedostatka studija o interakciji lijeka s drugim nesteroidnim antirepilarnim lijekovima, još uvijek nije jasno, povećava se rizik od krvarenja u probavnom sustavu kada se primjenjuje klopidogrel s drugim nesteroidnim nesteroidnim lijekovima. Stoga je potreban oprez uz istovremenu upotrebu NSAID-a, uključujući COX-2 inhibitore, s klopidogrelom.

Istodobna upotreba drugih lijekova: budući da se klopidogrel metabolizira prije stvaranja njegovog aktivnog metabolita djelomično pomoću CYP2C19, upotreba lijekova koji smanjuju aktivnost ovog enzima vjerojatno će smanjiti koncentraciju aktivnog metabolita klopidogrela u krvnoj plazmi. Klinički značaj ove interakcije nije jasan, stoga treba izbjegavati istodobnu upotrebu lijekova koji inhibiraju aktivnost CYP2C19.

Lijekovi koji inhibiraju aktivnost CYP2C19 uključuju omeprazol, esomeprazol, fluvoksamin, fluoksetin, moklobemid, vorikonazol, flukonazol, tiklopidin, ciprofloksacin, cimetidin, karbamazepin, okskarbazepin i kloramfenikol.

Inhibitori protonske pumpe (PPI): djelotvornost antitrombotskog djelovanja klopidogrela može se smanjiti za gotovo polovinu u kombinaciji s PPI. Iako stupanj inhibicije aktivnosti CYP2C19 pod djelovanjem različitih lijekova koji pripadaju klasi PPI nije isti, studije pokazuju postojanje interakcije s gotovo svim predstavnicima ove klase. U ovom slučaju, odstupanje u primjeni s vremenom ne utječe na smanjenje efikasnosti klopidogrela. Stoga treba izbjegavati istodobnu upotrebu PPI-a ukoliko nije apsolutno neophodno.

Dokaz da su drugi lijekovi koji smanjuju proizvodnju kiseline u stomaku, kao što su

H 2 blokatori (osim cimetidin koji inhibira aktivnost CYP2C19) ili antacidi , uticati na antiagregacionu aktivnost klopidogrela, br.

Kombinacija s drugim lijekovima: Provedena je brojna studija o klopidogrelu i drugim lijekovima kako bi se proučile potencijalne farmakodinamičke i farmakokinetičke interakcije, koje su pokazale da se prilikom upotrebe klopidogrela sa:

  • atenolol, nifedipin ili sa oba lijeka nije otkrivena klinički značajna farmakodinamička interakcija,
  • fenobarbital i estrogena nema značajnog uticaja na farmakodinamiku klopidogrela,
  • digoksin ili teofilin: farmakokinetički parametri nisu se promijenili,
  • antacidi: nema uticaja na nivo apsorpcije klopidogrela
  • fenitoin i tobutamid: karboksilni metaboliti klopidogrela mogu inhibirati aktivnost citokroma P450 2C9, što može potencijalno povećati nivo lijekova u plazmi fenitoin , tolbutamid i NSAID koji se metaboliziraju 450 2C9. No uprkos tome, fenitoin i tolbutamid mogu se sigurno koristiti istovremeno s klopidogrelom,
  • diuretici, β-blokatori, ACE inhibitori, antagonisti kalcijuma, sredstva za snižavanje holesterola, koronarni vazodilatator, hipoglikemijska sredstva (uključujući inzulin), antiepileptički lekovi, hormonska supstituciona terapija i GPIIb / IIIa antagonisti: u kliničkim studijama nisu otkrivene klinički značajne nuspojave.
ChildrenChildren

Upute za upotrebu Atrogrel

aktivna supstanca: klopidogrel,

1 tableta sadrži klopidogrel u obliku klopidogrel bisulfata, u smislu 100% klopidogrela - 75 mg.

Pomoćne tvari: natrijum karmeloza, mikrokristalna celuloza, laktoza, hidrogenirano ricinusovo ulje,

filmska membrana: hipromeloza, laktoza, titanov dioksid (E171), triacetin, karmin (E120).

Prevencija manifestacija aterotromboze: kod pacijenata nakon infarkta miokarda (početak liječenja - nekoliko dana, ali najkasnije 35 dana od početka), ishemijskog moždanog udara (početak liječenja - 7 dana, ali najkasnije 6 mjeseci nakon pojave) ili kod kojih je dijagnosticirana periferna arterijska bolest, u bolesnika s akutnim koronarnim sindromom: s akutnim koronarnim sindromom bez povišenja segmenta ST (nestabilna angina ili infarkt miokarda bez Q talasa), uključujući bolesnike kojima je dijagnosticirana nt tokom perkutana transluminalna koronarna angioplastika, u kombinaciji s acetilsalicilnom kiselinom, sa akutnog infarkta miokarda s elevacijom ST segmenta u kombinaciji s acetilsalicilnom kiselinom (u pacijenata koji su primali standardne lijekove i koji trombolitičke terapije).

Prevencija aterotrombotskih i tromboemboličkih događaja u atrijskoj fibrilaciji.

Klopidogrel je indiciran u kombinaciji s acetilsalicilnom kiselinom za odrasle bolesnike s atrijskom fibrilacijom u kojoj postoji barem jedan faktor rizika za nastanak vaskularnih događaja, kontraindikacije za liječenje antagonistima vitamina K (AVK), mali rizik od krvarenja, za prevenciju aterotrombotskih i tromboemboličkih događaja, u uključujući moždani udar.

Lijek Atrogrel: upute za upotrebu

Atrogrel je lijek koji ima antiagregacijski učinak. Koristi se za liječenje i sprečavanje primarnog, ponavljajućeg srčanog udara, šloga u prisutnosti predispozicije kod pacijenata. Lijek pomaže u uklanjanju vaskularne ateroskleroze zbog fizikalno-hemijskih svojstava klopidogrela u inhibiciji agregacije trombocita. Važno je uzeti u obzir da se tijekom liječenja vrijeme za zaustavljanje krvarenja povećava.

Farmakokinetika

Nakon primjene lijek se brzo apsorbira iz gastrointestinalnog trakta. Koncentracija u krvnoj plazmi je zanemarljiva i nakon 2:00 nakon primjene nije utvrđena (manja od 0,025 mcg / l). Brzo se biotransformira u jetri. Njegov glavni metabolit (85% spoja u cirkulaciji u plazmi) je neaktivan. Aktivni metabolit tiola veže se brzo i nepovratno za receptore trombocita. U krvnoj plazmi ne otkriva se. Klopidogrel i glavni cirkulirajući metabolit vezuju se na proteine ​​u plazmi.
Nakon uzimanja, oko 50% preuzete doze izlučuje se mokraćom i 46% izmetom u roku od 120 sati nakon nanošenja. Poluživot glavnog metabolita je 8:00.
Koncentracija glavnog metabolita u plazmi u starijih bolesnika (75 godina i stariji) znatno je veća, međutim, veće koncentracije u plazmi nisu popraćene promjenama agregacije trombocita i vremena krvarenja.

Oslobađanje oblika i sastava

Lijek se proizvodi u obliku tableta. Jedinica lijeka je filmom obložena bijelom bojom. 1 tableta sadrži 75 mg aktivnog spoja - klopidogrel bisulfata. Dodatne komponente uključuju:

  • mikrokristalna celuloza,
  • hidrogenirano ricinusovo ulje,
  • mliječni šećer
  • kroskarmeloza natrijum.

Spoljna ljuska se sastoji od karmina, hipromeloze, laktozne šećera, titanijum-dioksida, triacetina.

Lijek se proizvodi u obliku tableta. 1 tableta sadrži 75 mg aktivnog spoja - klopidogrel bisulfata.

Farmakološko djelovanje

Lijek sprječava vezanje adenozin-difosfata na odgovarajuće receptore na površini membrane trombocita, uslijed čega se smanjuje aktivacija krvnih pločica. Kao rezultat djelovanja klopidogrela smanjuje se agregacija i adhezija trombocita, što je prirodno uzrokovano ili provocirano utjecajem drugih lijekova. Terapeutski učinak zabilježen je u laboratorijskim studijama 2 sata nakon oralnog davanja lijeka.

S sekundarnim unosom, efekat lijeka se pojačava i normalizuje tek nakon 3-7 dana terapije lijekovima. U isto vrijeme, prosječna inhibicija agregacije trombocita dostiže 45-60%.Terapeutski učinak traje tjedan dana nakon čega se agregacija krvnih pločica i aktivnost u serumu vraćaju prvobitnim vrijednostima. To je zbog obnavljanja krvnih stanica (život trombocita je 7 dana).

Šta pomaže?

Lijek se koristi kao preventivna mjera u liječenju aterotromboze kod odraslih pacijenata i za uklanjanje sljedećih stanja:

  • bolesti perifernih arterija tokom razvoja patološkog procesa zbog aterotromboze u donjim ekstremitetima,
  • akutni koronarni sindrom protiv srčanog udara sa odsustvom Q talasa na elektrokardiogramu (EKG) ili u prisustvu nestabilne angine,
  • prevencija sekundarnog infarkta miokarda i ubrzavanje rehabilitacije srčanog mišića (lijek se koristi najkasnije 35 dana nakon pojave patologije),
  • sprečavanje nagle koronarne smrti,
  • akutni infarkt miokarda prilikom podizanja ST segmenta na EKG-u uz konzervativni tretman acetilsalicilnom kiselinom,
  • ishemijski moždani udar na početku terapije nakon 7 dana (najkasnije za 6 mjeseci) od razvoja patologije.


Lijek se koristi kao preventivna mjera u liječenju aterotromboze kod odraslih pacijenata.
Također, lijek se koristi za sprečavanje sekundarnog infarkta miokarda.
Atrogrel se propisuje pacijentima za prevenciju nagle koronarne smrti.
Indikacija za upotrebu lijeka je ishemijski moždani udar na početku terapije nakon 7 dana (najkasnije 6 mjeseci) od razvoja patologije.


Lijek se koristi za sprječavanje pojave aterotrombotskog stanja i začepljenja (embolije) lumena posude trombom tokom atrijske fibrilacije. U toj se situaciji preporučuje upotreba kombinirane terapije acetilsalicilnom kiselinom s klopidogrelom.

S pažnjom

Savjetuje se oprez pacijentima koji su pod visokim rizikom krvarenja zbog mehaničkih trauma, hirurških intervencija i neravnoteže acidobazne ravnoteže u tijelu. Prijem Atrogrela je nepoželjan za pacijente s nepravilnim funkcijama jetre, jer postoji rizik od razvoja hemoragične dijateze.


Lijek nije propisan za teške patološke procese u jetri.
Atrogrel se ne koristi za ulcerozne erozivne lezije želuca i dvanaesnika u akutnom stadijumu.
Lijek se ne preporučuje uzimati tokom dojenja i trudnicama.
Oprez se preporučuje kod pacijenata koji su pod visokim rizikom krvarenja.


Kako uzimati Atrogrel?

Lijek je namijenjen oralnoj primjeni, bez obzira na unos hrane. Standardna dnevna doza je 75 mg jednom. Bolesnicima s akutnom koronarnom bolešću, nestabilnom anginom i infarktom miokarda preporučuje se prvog dana uzimati 300 mg lijeka - 4 tablete. Naredne doze su standardne.

Trajanje tečaja određuje lekar pojedinačno, ovisno o kliničkoj slici patološkog procesa. Kombinacija s drugim lijekovima propisana je što je prije moguće. Maksimalno vrijeme liječenja je 4 tjedna.

Neželjeni efekti Atrogrela

Negativne reakcije organa i sistema razvijaju se u većini slučajeva ako pacijent ima predispoziciju za oslabljeno funkcionisanje organa ili ako se tablete uzima nepravilno.


Lijek je namijenjen oralnoj primjeni, bez obzira na unos hrane.
Bolesnicima s akutnom koronarnom bolešću, nestabilnom anginom i infarktom miokarda preporučuje se prvog dana uzimati 300 mg lijeka - 4 tablete.
Dijabetičari ne moraju mijenjati režim liječenja lijekom.

Hematopoetski organi

Broj formiranih elemenata u krvi se smanjuje, proizvodnja leukocita i eozinofilnih granulocita je poremećena. Vrijeme zaustavljanja krvarenja povećava se. Trombocitopenična purpura, anemija, trombocitopenija i agranulocitoza mogu se razviti s oštećenjem hematopoetskog sistema.

Pacijenti primjećuju razvoj krvarenja nakon mjesec dana terapije lijekovima.

Centralni nervni sistem

Uz toksični učinak lijeka na nervni sistem, razvijaju se glavobolja, vrtoglavica i gubitak osjetljivosti. U rijetkim slučajevima mogući su gubitak emocionalne kontrole, halucinacije, zbunjenost i gubitak svijesti, uznemireni okusni pupoljci.


Nuspojave Atrogrela u mišićno-koštanom sistemu očituju se u obliku boli u mišićima i zglobovima.
Kao nuspojava lijeka može se pojaviti dispepsija.
Uz dugotrajnu upotrebu lijeka, može se razviti kratkoća daha i grlobolja.

Indikacije za upotrebu

Lijek Atrogrel Koristi se za sprečavanje manifestacija aterotromboze kod pacijenata koji su imali infarkt miokarda (početak lečenja je nekoliko dana, ali najkasnije 35 dana nakon pojave), ishemijski moždani udar (početak lečenja je 7 dana, ali najkasnije 6 meseci nakon pojave) ili kojima je dijagnosticirana bolest perifernih arterija
U bolesnika sa akutnim koronarnim sindromom:
- s akutnim koronarnim sindromom bez povišenja ST segmenta (nestabilna angina ili infarkt miokarda bez Q talasa), uključujući bolesnike koji su imali instaliran stent tokom perkutane koronarne angioplastike, u kombinaciji sa acetilsalicilnom kiselinom
- sa akutnim infarktom miokarda sa povišenjem ST segmenta u kombinaciji sa acetilsalicilnom kiselinom (kod pacijenata koji primaju standardne lekove i kojima je prikazana trombolitička terapija).
Prevencija aterotrombotskih i tromboemboličkih događaja u atrijskoj fibrilaciji.
Klopidogrel je indiciran u kombinaciji s acetilsalicilnom kiselinom za odrasle bolesnike s atrijskom fibrilacijom u kojoj postoji barem jedan faktor rizika za nastanak vaskularnih događaja, kontraindikacije za liječenje antagonistima vitamina K (AVK), mali rizik od krvarenja, za prevenciju aterotrombotskih i tromboemboličkih događaja, u uključujući moždani udar.

Iz kardiovaskularnog sistema

Uz toksični učinak lijeka na krvožilni sistem, pojavljuje se tahikardija, poremećaj rada koronarnih arterija i bol u grudima.


Uz toksični učinak lijeka na krvožilni sistem, pojavljuje se tahikardija.
S razvojem nuspojava u gastrointestinalnom traktu, moguće je smanjenje apetita.
Većina pacijenata ima urtikariju, osip.

Sa strane metabolizma

Lijek nema izravan utjecaj na metabolizam, ali s razvojem nuspojava u gastrointestinalnom traktu moguće je smanjenje apetita.

U bolesnika predisponiranih za razvoj anafilaktoidnih reakcija, u rijetkim slučajevima postoji rizik od anafilaktičkog šoka, Quinckeovog edema, vrućice lijekova. Većina pacijenata ima osip, osip i svrbež.

Kompatibilnost s alkoholom

Tokom perioda terapije lijekovima, ne preporučuje se konzumiranje alkoholnih pića. Etilni alkohol pogoršava stanje središnjeg živčanog i kardiovaskularnog sustava, povećavajući vjerojatnost nuspojava u probavnom traktu i produžujući vrijeme krvarenja. Etanol može izazvati ulceraciju zidova želuca.

Upotreba tokom trudnoće i dojenja

Lijek je kontraindiciran za upotrebu trudnicama, jer klopidogrel može poremetiti polaganje organa i sistema tijekom embrionalnog razvoja ili povećati vjerojatnost krvarenja tokom porođaja, što stvara kritičnu situaciju za život majke.

Lijek se nakuplja u mliječnim žlijezdama i izlučuje u majčinom mlijeku, pa se tijekom liječenja Atrogrelom preporučuje prekid dojenja.

Dodatno prilagođavanje doze za oštećenje bubrega nije potrebno.

Predoziranje Atrogrela

Uz zlouporabu lijekova moguć je razvoj negativnih reakcija na probavnom traktu (ulcerozne erozne lezije, bol u epigastričnoj regiji, proljev i povraćanje, krvarenje u šuplje organe gastrointestinalnog trakta) i produženo vrijeme krvarenja. Uz jednu dozu velike doze, žrtva mora pozvati hitnu pomoć. U stacionarnim uvjetima transfuzija se obavlja kako bi se brzo vratila reološka svojstva krvi.

Ako je pacijent gutao veliki broj tableta u posljednja 4 sata, tada pacijentu treba izazvati povraćanje, isprati želudačnu šupljinu i dati upijajuću supstancu da bi se smanjila apsorpcija klopidogrela.


Ako se zloupotrebljava neki lijek, mogu se razviti negativne reakcije u probavnom traktu, na primjer, povraćanje.
Uz jednu dozu velike doze, žrtva mora pozvati hitnu pomoć.
U stacionarnim uvjetima vrši se transfuzija kojom se brzo obnavljaju reološka svojstva krvi.
Intenzitet krvarenja u šupljim organima pojačan je djelovanjem Warfarina.


Interakcija s drugim lijekovima

Istodobnom primjenom Arthrogrela s drugim lijekovima primijećuju se sljedeće interakcije lijekova:

  1. Dok uzimate nesteroidne protuupalne lijekove, povećava se vjerovatnost krvarenja u gastrointestinalnom traktu. Intenzitet krvarenja u šupljim organima pojačan je djelovanjem Warfarina.
  2. Koncentracija fenitoina i tolbutamida u plazmi povećava se. U ovom slučaju negativne reakcije iz organizma se ne promatraju.
  3. Heparin i acetilsalicilati ne utječu na terapijski učinak Atrogrela.

Nema kemijskih reakcija u kombinaciji sa blokadama beta-adrenoreceptora, diureticima, antiepileptičkim i hipoglikemijskim lijekovima.

Uticaj na sposobnost upravljanja mehanizmima

Lijek ne narušava pokretljivost i funkcionalno stanje skeletnih mišića. Stoga je tijekom razdoblja liječenja dopuštena vožnja, kontrola složenih mehanizama i druge aktivnosti koje zahtijevaju pacijentovu brzinu psihomotornih reakcija i koncentracije.

Zamjenici Atrogrela uključuju sljedeće lijekove, sa sličnim aktivnim sastojkom i farmakološkim učinkom:

  • Sylt,
  • Clopacin,
  • Clopidogrel,
  • Acecor Cardio,
  • Agrelide,
  • Cormagnyl
  • Ecorin
  • Cardiomagnyl.

Tablete kardiomagnil i češnjak Klopidogrel kardiomagnil dostupne upute

U nedostatku terapijskog efekta prilikom uzimanja Atrogrela, potrebno je posavjetovati se s liječnikom o zamjeni lijeka. Prelazak na drugi lijek se ne preporučuje.

Datum isteka


Popularni analog lijekova je Cardiomagnyl.
Ako je potrebno, lijek se može zamijeniti Ziltom.
Sličan sastav je i klopidogrel.

Proizvođač

JSC naučno-medicinski centar "Borshchagovsky Hemijsko-farmaceutska biljka", Ukrajina.

Oleg Hvorostnikov, 52, Ivanovo.

Na preporuku ljekara, počeo je da uzima 1 tabletu od 75 mg noću u vezi s dijagnozom ateroskleroze donjih ekstremiteta. Lijek je pomogao, ozbiljnost se počela osjećati manje. Ali 5. dana liječenja morao sam pozvati hitnu pomoć. Počelo je krvarenje u šupljinu želuca. Ne preporučujem ljudima sklonim razvoju gastritisa i čira. U mom slučaju to je bila greška.

Victor Drozdov, 45, Lipetsk.

Prijatelju koji je nakon moždanog udara postao invalid, propisana mu je 1 tableta Atrogrela u trajanju od 2 nedelje. Nakon moždanog udara, započela je ishemija, pa se desna ruka teško osjetila. Na kraju prve sedmice terapije, počelo je grčenje u udovima. Droga je dala rezultat. Ljekari su rekli da lijek proširuje krvne žile i povećava opskrbu krvlju u ishemijskom području. Ostavljam pozitivan komentar.

Obrazac za puštanje

Atrogrel - tablete.
10 tableta u blisteru, 1 blister u pakovanju, 10 tableta u blisteru, 3 blistera u pakiranju.

1 tabletaAtrogrel sadrži klopidogrel u obliku klopidogrel bisulfata, u smislu 100% klopidogrela - 75 mg.
Pomoćne tvari: natrijeva karmeloza, mikrokristalna celuloza, laktoza, ricinusovo hidrogenirano filmsko membransko ulje: hipromeloza, laktoza, titanov dioksid (E171), triacetin, karmin (E120).

Pogledajte video: Arnika za lečenje modrica kod proširenih vena (Novembar 2024).

Ostavite Svoj Komentar