Hitna pomoć kod hiperglikemijske (dijabetičke) kome
Samo liječnik može primijeniti inzulin pacijentu u stanju dijabetičke kome. Koma je od prvih minuta izuzetno opasno stanje, ne toliko zbog složenih metaboličkih poremećaja, koliko zbog aspiracije povraćanjem, pljuvačkom ili gušenjem vlastitog jezika. Zato je prvo što trebate učiniti prije nego što pozovete hitnu pomoć osigurati da su vam dišni putevi prohodni. U komi se pacijent mora što pre okrenuti na bok ili stomak.
Liječenje dijabetičke kome provodi se samo u medicinskoj ustanovi.
Prije dolaska liječnika potrebno je stalno pratiti prirodu disanja i dišnih puteva, uklanjanje sadržaja usne šupljine i nosa ubrusom ili maramicom. Ove akcije pomoći će u spašavanju života pacijenta u stanju dijabetičke kome do dolaska tima hitne pomoći.
Režim njege dijabetičke kome:
1. Položite pacijenta na bok ili na stomak.
2. Oslobodite njegove dišne puteve od sluzi i želučanog sadržaja pomoću tkiva ili maramice.
3. Pozovite hitnu pomoć.
4. Započnite pažljivim lemljenjem pacijenta šećernim sirupom (bez obzira na vrstu kome).
5. Nanesite hladno na glavu.
6. Pažljivo pratite prirodu disanja i pacijentovo stanje dok ne dođe liječnik.
Nedopustivo!
1. Ubrizgajte pacijenta u komu u stanju inzulina bez propisivanja ljekara.
2. Koristite jastučiće za grijanje i grijanje.
3. Pauzirajte pacijenta u ležećem položaju.
Pojam hipoglikemijske kome.Uprkos snažnom terapijskom učinku inzulina, njegova upotreba ostaje nesavršena. Uz predoziranje inzulina, dolazi do ozbiljne komplikacije - hipoglikemija(oštar pad šećera u krvi) i hipoglikemijska koma.Ovo je izuzetno opasno stanje. Bez pravovremene pomoći pacijent može umrijeti za nekoliko sati.
Nakon svake injekcije pacijent treba jesti barem lagani doručak s potrebnom porcijom ugljikohidrata. Neblagovremeni unos hrane najčešće uzrokuje razvoj hipoglikemijske kome. Njegova pojava može izazvati psihoemocionalni i fizički stres, prehladu i izgladnjivanje, alkohol i mnoge lijekove.
Zapamti!Život pacijenta koji ima dijabetes ovisi o pravovremenom obroku.
Hipoglikemijska koma je mnogo puta opasnija od hiperglikemijske kome prvenstveno zbog svoje prolaznosti. Od pojave preteča do smrti može proći samo nekoliko sati. Najvažniji tijek kome objašnjava činjenica da kada inzulin ima višak, glukoza iz krvi ide u ćelije i razina šećera u krvi naglo pada.
Pridržavajući se zakona osmoze, velika količina vode uskočit će u ćeliju zbog glukoze. Dalji tok događaja odražavat će se na tome što klinika raste svakih sat vremena cerebralni edem.
Prvo se pojavljuju glavobolja, vrtoglavica, mučnina i povraćanje. Pacijent se počinje zapetljavati i pojavljuju se nekoordinirani pokreti. Njegovo se ponašanje dramatično mijenja: uzbuđenje ili euforija ustupa mjesto razdražljivosti ili agresivnosti, crvenilo znojnog lica počinje graditi nezamislive grimase i tijelo mu se stegne u konvulzijama, a nakon nekoliko minuta izgubit će svijest.
Opasnost od simptoma prethodnika je da se pojave pod maska antisocijalnog ponašanja (maska pijan, maska gluposti)ili bolesti kao što su epilepsija, moždani udar, itd.
Niste pronašli ono što tražite? Koristite pretragu: