Šta mogu jesti sa visokim holesterolom, a šta ne mogu? tablica proizvoda
Holesterol je neophodan spoj svake osobe. Mnogi se greše misleći da što je manje, to je bolje. Postoje određene brojke koje ukazuju na normu ili odstupanje njegovog sadržaja u krvi. Za osobe različitog pola i dobi, ove brojke su različite. Oni koji imaju neke abnormalnosti žele znati što ne jesti sa visokim holesterolom.
Zabranjeni i dozvoljeni proizvodi
Brza hrana, kokos, margarin, pavlaka sa visokim udjelom masti i maslac uvršteni su na listu zabranjene hrane zbog visokog holesterola. Ne možete jesti sireve i sladoled.
Od mesnih sorti ne preporučuje se jesti patku i svinjetinu. Salo je takođe zabranjen. Ne jesti supe s mesnim juhom. Lignje škampi također će morati biti isključene iz prehrane. Pokazaće da je ispravno jesti dok slijedite dijetu. Dobro je jesti povrće i voće. Bolje je napraviti dijetu preko dana.
Ipak, s povećanim kolesterolom u krvi kod žena i muškaraca možete konzumirati mnogo hrane. Šta možete jesti:
Ovi proizvodi nisu samo odobreni za veliku upotrebu, već i smanjuju njegovu razinu. Takođe uključuju masnu ribu, razne vrste zelenog čaja, maslinovo ulje. Trebate jesti bademe i pistacije. Nutricionista će vam pomoći shvatiti šta ne možete jesti, a šta je dozvoljeno.
Meso i mliječni proizvodi
Da li mleko ima holesterol? Ovaj proizvod se može konzumirati ako sadrži udio masti manji od 3%. Bolje je piti kefir 1%. Takođe je odgovarajuće kiselo mleko. Od jogurta treba konzumirati samo one koji sadrže samo mlijeko i kiselo tijesto. Vrijedi shvatiti koji se sir može jesti sa visokim holesterolom, a takođe - je li moguće piti kozje mlijeko?
Skuva 9% može se konzumirati ako je domaća. Štoviše, mora se pripremiti na poseban način. Krema se prvo uklanja, a tek nakon toga dodaje se kvas. Iz prehrane treba isključiti krem sir i kobasice. Ali domaći sir s udjelom masti do 4% može se sigurno konzumirati. Kozje mlijeko konzumira se sirovo, ali umjereno, poštujući dijetalnu prehranu.
Svinjetina, poput slanine, zabranjena je. Od mesnih sorti preporučuje se samo meso kunića. Još možete jesti pirjanu ili kuvanu piletinu i puretinu. Naročito puno lošeg holesterola ima u koži ptice. Stoga ga treba odstraniti prije kuhanja.
Ptica koja sadrži puno masnoće, na primjer, patka, također nije vrijedna jesti. Međutim, možete uzeti gusko meso. Koža se također uklanja prije kuhanja. U pilećoj jetri nema puno holesterola koji bi bio zabranjen. Međutim, važno je razmotriti način kuhanja, kako se ne bi dodali "suvišni" masti.
Običajna kašika nije preporučljiva. Mozak i jetra su zabranjeni. Kuhana pileća jetra, međutim, sadrži manje holesterola, pa se bez oštećenja može konzumirati u ograničenoj količini. Gusku jetru treba isključiti iz prehrane.
Važno! Roštilj je zabranjen, čak i ako se pravi od piletine.
Mnogi misle da je s visokim holesterolom dobro jesti ribu i drugu morsku hranu. To je dijelom tačno, uz određene rezerve. Možete shvatiti kakvu ribu možete i trebate jesti sa visokim kolesterolom, zajedno sa nutricionistom. Jela s dimljenim i slanim ribama mogu učiniti više štete.. Konzervirana hrana takođe spada u istu grupu. Čak je i kavijar bolje ne jesti.
Dobro je jesti ribu s visokim holesterolom kada se peče u foliji ili kuhana. Rakovi i suši se ne preporučuju. Ali ovo ograničenje ne odnosi se na morske alge. Može se konzumirati u bilo kojoj količini.
Najkaloričniji hljeb je premium. U konditorskim proizvodima ima puno kalorija. Sa visokim holesterolom biraju se samo dijetalne i zdrave sorte. Kruh od punog zrna, bogat vitaminima A, B i K.
Uz upotrebu takvih proizvoda poboljšava se crevna funkcija, toksini se eliminiraju iz tijela. Njegovim redovnim unosom u gastrointestinalni trakt, obezbeđuje se potrebna količina vlakana.
Bio hljeb je drugi izvor zdravih ugljikohidrata. Peče se bez jaja, masti biljnog i životinjskog porijekla. Napravljen je od prirodne kiselog tijesta.
Takav hleb ne sadrži holesterol. Napravljeno je od nekvalitetnog brašna, koje ne izaziva fermentaciju u probavnom traktu.
Povrće i voće
Proizvodi koji mogu sniziti holesterol u krvi imaju određene elemente u tragovima u svom sastavu. Neka je povrće bogato vlaknima, polifenolima i vitaminima. Takve tvari poboljšavaju apsorpciju masti i mogu sniziti loš kolesterol.
Jedite povrće i voće kako je propisao nutricionista.
Preporučeno povrće uključuje:
Upotreba krumpira, tikvica, repa, pomoći će u smanjenju krvne slike.
Dobro je jesti voće s pektinom. Tu spadaju jabuke, kruške, šljive. Preporučuje se jesti persimmons, mandarine i naranče, grejpfrut. Konzumiranje bobica pomaže u normalizaciji nivoa holesterola. Korisno je jesti banane - jer uklanjaju toksine i normaliziraju metabolizam vode.
Da li je moguće jesti čokoladu
Čokolada je dozvoljena osobama sa povišenim holesterolom. Međutim, neki se uslovi uzimaju u obzir:
- Samo tamna čokolada je potpuno sigurna. Takav proizvod nije u stanju podići holesterol. Njegova dnevna količina je 50 g dnevno.
- Ostale vrste čokolade se ne preporučuju. Mliječne pločice su posebno opasne.
- Bijela čokolada takođe nema blagotvorno dejstvo. Ne sadrži kakao, samo šećer i mliječne proizvode.
- Cijena čokolade koja sadrži puno kakaa je prilično velika. Međutim, takvi proizvodi pomažu u održavanju optimalne razine kolesterola.
Ako uzmete u obzir takve suptilnosti jedenja čokolade, slatkim se možete redovno oduševiti.
Osnova većine slatkiša je šećer. Međutim, izvor holesterola u njima su životinjske masti. Keksi, meringue i peciva sadrže jaja i vrhnje koji mogu povećati nivo štetnih organskih spojeva. O slatkom i o holesterolu se redovno govori, o kojoj treba detaljno razmotriti.
Koje slatkiše mogu jesti:
Ovakvi proizvodi će se svidjeti svakom slatkom zubu. Sladoled, na primjer, sladoled, je zabranjeni proizvod.
Sokovi, pića i alkohol
Povišen holesterol dijagnosticira se kod svake pete osobe starije od 40 godina. Dugo vremena patološko kršenje metabolizma masti ne utječe na dobrobit. Međutim, kao rezultat toga, mogu uzrokovati kardiovaskularne patologije.
Pijenje sokova uobičajen je način normalizacije kolesterola. Piće s okusima ne može samo ugušiti vašu žeđ, već i zasititi tijelo potrebnim mineralima i vitaminima.
Sokovi imaju mnogo korisnih efekata:
- Piće povrća i voća sadrži puno zdravih tvari. Na primjer, 200 ml soka od jabuke sadrži toliko elemenata u tragovima i vitamina kao 2-3 jabuke.
- Sok ne sadrži vlakna. To povećava njihovu probavljivost od strane tijela.
- Uz umjerenu upotrebu sokova, metabolički procesi u tijelu se ubrzavaju, a štetni otpadni proizvodi se lakše izlučuju.
Preporučuje se upotreba svježe cijeđenih sokova od banane, manga, grožđa. Međutim, njihovom pretjeranom upotrebom, tijelo čini neku štetu.
Preporučuje se smanjenje alkoholnih pića koja se konzumiraju na dva dnevno za muškarce i jedno za žene. Budući da imaju različit sadržaj alkohola, broj obroka može varirati. Trebali biste uzeti u obzir takve doze (koliko možete piti dnevno):
- 350 ml piva.
- 150 ml vina.
- 40 ml tekućine 8% ili 30 ml čistog alkohola.
Kada pijete alkohol, količina lošeg holesterola se ne smanjuje, ali nivo dobrog može se povećati. Uz zloupotrebu alkohola pogođeno je srce, jetra i krvožilni sistem.
Dnevni holesterol, ovisno o starosti
Dnevni unos holesterola dnevno ne bi trebao biti veći od 500 miligrama. Optimalni pokazatelj je 300 mg. Da bi odredili njihovu razinu, prolaze biohemijski test krvi.
U tu svrhu se prepoznaje PTI (protrobin indeks). Sa "zadebljanjem" krvi, osoba može razviti kardiovaskularnu bolest. Da biste isključili takav ishod pomoći će dijeta i uzimanje lijekova koje je propisao ljekar.
Koliko holesterola može da se konzumira dnevno, zavisi od karakteristika svakog čoveka. Priroda prehrane ima važnu ulogu u održavanju zdravlja. Hrana treba da sadrži optimalnu količinu elemenata u tragovima i vitamina.
Dijeta i približni meni za sedmicu
Sa visokim holesterolom preporučuje se pridržavanje dijeta. Međutim, ishrana može biti prilično raznolika i ukusna. Dijeta bi trebala biti dizajnirana tako da osoba ne doživljava neugodne senzacije dok promatra plan prehrane. Dijeta sa visokim holesterolom kod žena nakon 50 godina na 5 ili 7 dana je nutricionistika, no možete vidjeti približne planove ishrane. Ograničenje su samo štetni proizvodi.
Jelovnik za visoki holesterol:
- 1 dan Za doručkom jedite povrtnu salatu i pijte sok od naranče. Za ručak pripremite 2 kriške hljeba i sira sa smanjenim procentom masti. Možete jesti 300 g kuhane piletine s rižom. Borsch sa malo masti poslužuje se za večeru.
- 2 dana. Za doručak, salata od povrća. Za ručak pirinač s piletinom. Za večeru pojedi 200 g skučenog sira.
- 3 dana. Ujutro pojedite salatu od povrća i kajgana. Za ručak pripremite čorbu od povrća. Za večeru napravite pečenu ribu.
- 4 dana Za doručak jedite kašu, za ručak piletinu s povrćem, a za večeru - povrće pečeno u rerni.
- 5 dana. Ujutro popijte sok od naranče, pripremite pileću supu za ručak. Uveče pojedi jaje i salatu od povrća.
Ako slijedite ovu tablicu kako biste snizili kolesterol, ovaj pokazatelj se neće povećati. Bolje je uskladiti svoju prehranu sa iskusnim nutricionistom. Dijeta s visokim kolesterolom kod muškaraca, u jelovniku za tjedan dana trebalo bi uzeti u obzir karakteristike tjelesne i životne navike. Velika količina lošeg kolesterola, koja se nalazi u hrani koja sadrži životinjske masti, poput prženih mesnih pite, može prouzrokovati zdravstvene probleme. Dobar holesterol takođe treba da bude na optimalnom nivou.
Kako sniziti holesterol. Dijeta za snižavanje holesterola.
Lista namirnica zabranjenih visokim holesterolom
Glavno pravilo terapijske ishrane sa visokim holesterolom je minimiziranje hrane životinjskog porijekla u dnevnoj prehrani.
Općenit popis namirnica koje se ne mogu jesti s kolesterolom:
- Masni mliječni proizvodi, poput kisele pavlake i vrhnja,
- Svinjsko meso
- Tjelesne kašike (bubrezi, jetra, mozak, želudac, jezik),
- Margarina
- Jaje žumance
- Beli hleb
- Pečenje, slatkiši, konditorski proizvodi, bijela i mliječna čokolada,
- Posuđe koje sadrže želatinu
- Majonez
- Piva i bezalkoholna pića.
Pržene namirnice koje su bogato začinjene životinjskim uljem ne možete jesti. Takođe je potrebno odbiti jesti bogate mesne juhe. Navedene proizvode objedinjuje njihova patološka sposobnost nakupljanja holesterola u tijelu, kao i sposobnost povećanja sinteze endogenog kolesterola.
Majonez se pravi od žumanjaka i sadrži visok udio masti. Kako nije osnovni prehrambeni proizvod, nije ga moguće jesti bez problema. Svinjetina sadrži najveću količinu holesterola u 100 grama. S tim u vezi, ako ne jedete ovo meso, pozitivno djeluje na normalizaciju lipidnog statusa.
Upotreba kofeina izaziva ubrzanje proizvodnje vlastitog holesterola u tijelu. Bolje je piti biljne tinkture i kompote s malom količinom šećera.
Ne baš korisni, ali dozvoljeni proizvodi
Samo liječnik može odobriti meni ishrane, uzimajući u obzir sve povezane organske lezije promatranog pacijenta.
Proizvodi koji se mogu jesti u malim količinama ako nema kontraindikacija:
- Meso (bez kože)
- Mliječni proizvodi (nemasni),
- Jaja, naime upotreba jajeta je dozvoljena,
- Crveni i crni kavijar
- Račići, lignje i dagnje,
- Zobene kaše
- Tamna čokolada
- Istočne slatkiše.
Uobičajenu bijelu rižu s visokim kolesterolom, pokušajte zamijeniti smeđom (divljom), a još boljom crvenom. Budući da bijelo prilikom čišćenja iz zrnca ljuske gubi većinu vitamina, minerala i antioksidanata. Divlja riža, nasuprot tome, sa ostacima ljuske je najkorisnija za hiperlipidemiju. Takve se žitarice mogu kuhati kao obična kaša, kao i dodati povrće i dinstati na laganoj vatri. Iako će redovna riža biti i vrlo korisna.
Kašu s povišenim holesterolom možete jesti umjereno, ali ovo jelo ne možete čvrsto kuhati. Ne zaboravite na visoki udio kalorija u ovoj namirnici. Takođe, ne dodajte puter iz navike, ne zloupotrebljavajte dodavanje soli. Kaša iz žitarica je bogata dijetalnim vlaknima i na taj način doprinosi pravilnom funkcionisanju creva i uklanjanju suvišnih masnoća iz organizma.
Od svih žitarica heljda ima najizraženiji antiaterogeni učinak. Heljda sadrži vitamine B skupine, PP, folnu kiselinu, esencijalne aminokiseline, dijetalna vlakna. Sve ove komponente, kada se gutaju, suzbijaju visoku razinu lošeg holesterola u krvi. Budite oprezni, jer sa peptičnim čirima probavnog sustava kontraindicirano je jesti kašu od heljde.
Meso životinja apriori sadrži puno holesterola, posebno svinjetine. Budući da su životinjski proteini također uključeni u energetski metabolizam, morate jesti mesna jela. Kako ne biste izazvali porast holesterola, bolje je dati prednost bijelom pilećem mesu. Perad kuhana na pari ili u pećnici savršeno će se uklopiti u svakodnevnu prehranu, povrće kao dodatak nikad neće biti na putu.
Otpadni proizvodi, poput jetre, nisu tipična preporučena hrana za hiperholesterolemiju. Istovremeno, ova jajalica može u organizam unijeti sljedeće korisne komponente:
- Vitamini grupe B i K,
- Minerali poput bakra, kalijuma, fosfora, molibdena, gvožđa,
- Esencijalne aminokiseline: lizin i metionin,
- Retinol, tokoferol,
- Heparin.
Preporučuje se jesti mali broj jela s jetre radi sprečavanja pojave ateroskleroze i vaskularne tromboze.
Kozice sadrže 150 mg holesterola na 100 grama. Istovremeno, u malim količinama, ova morska hrana nadoknađuje nedostatak omega-3 masnih kiselina koje imaju pozitivan uticaj na snižavanje holesterola. Mnogo je kozica koje ne vrijede. Preferirajte pirjanje i kuvanje pri odabiru načina kuhanja.
Sa visokim holesterolom možete jesti uglavnom mliječne proizvode koji sadrže malo masti. Masni sir i sir, nažalost, tabu su za hiperlipidemiju. Mlijeko se može piti s 1% masti. Takođe se preporučuje prelazak na sojino ili bademovo mlijeko.
Dozvoljena (cjelovita) hrana za poremećaje metabolizma lipida
Dozvoljeni proizvodi mogu se kombinirati u jednu vizualnu listu:
- Povrće: kupus, brokula, celer, patlidžan, paprika, tikvice, beli luk, cvekla,
- Voće: jabuke, šipak, banana, avokado, grožđe, persimmon, grejpfrut, kivi, malina,
- Masna riba (sadrži omega 3)
- Biljna ulja maslinovo i laneno sjeme,
- Orasi: bademi, lješnjaci, orasi,
- Kiselo-mliječni proizvodi: skuta, kefir,
- Dušo
- Sušeno voće: suhe marelice, datulje,
- Češnjak
- Crno vino (u malim dozama),
- Tinkture od šipak i cikorije,
- Brašno od brašna od hleba
- Morska kelj,
- Heljda i riža,
- Tjestenina od durum pšenice,
- Zeleni čaj i kafa.
Povrće i voće glavna su stavka s visokim kolesterolom. Oni se mogu jesti u gotovo neograničenim količinama u bilo koje doba dana. Grah je posebno ljekovit, osobito grah s visokim kolesterolom. Grah je bogat biljnim proteinima koji se u našem organizmu potpuno apsorbuju. Kompleks minerala i vitamina pomaže smanjiti razinu lipida. Pasulj sadrži i zdrav lecitin. Ova supstanca nalik masnoći djeluje hepatoprotektivno, drugim riječima sprečava pojavu bolesti jetre.
Salate sa visokim holesterolom moramo jesti svaki dan. Lagana povrtna salata od avokada, zelene salate, rajčice i krastavca sadrži veliku količinu biljnih vlakana, koja ubrzava metabolizam i eliminaciju štetnih elemenata.
Masna riba, posebno losos, sastavljena je od nezasićenih masnih kiselina. Oni su direktno uključeni u normalizaciju metabolizma lipida. Najbolje je ispeći ribu, lagano začinjenu najdražim začinima i preliti maslinovim uljem. S povišenim kolesterolom bolje je uopće ne jesti prženu hranu, jer se kancerogene tvari prilikom prženja oslobađaju iz biljnog ulja.
Tjestenina od pšenične pšenice ima sljedeća korisna svojstva:
- Daju tijelu takozvane "spora" kalorije za dugotrajni osjećaj sitosti,
- Ubrzati varenje,
- Nemaju "brze" ugljene hidrate koji izazivaju gojaznost,
- Polisaharidni kompleksi,
- Obilje prehrambenih vlakana,
- Elementi u tragovima i vitamini.
Tjestenina ne sadrži masti. Tako ih mogu jesti osobe sa povišenim holesterolom. Da biste donijeli maksimalnu korist tijelu, nemojte dodavati puter u jelo od tjestenine. A preporučuje se i kuhanje tjestenine al dente, što u prijevodu sa talijanskog znači "po zubu". Upravo u tom obliku zadržavaju najveću količinu vrijednih tvari.
Da bi klasična vinaigret bila korisnija za stijenke posuda, za preljev koristite maslinovo ulje, kisele krastavce zamijenite svježim, a grašak konzerviran svježim mahunarkama. Takve varijacije nisu manje ukusne, a ima i anti-aterogeni učinak. Možete dodati i beli luk radi pikantnosti i koristi. Ako redovno postoji češanj ove biljke, manifestuje se učinak snižavanja nivoa „lošeg“ holesterola i ubrzavanja metaboličkih procesa.
Sorrel Sadrži veliku količinu kalijuma i vitamina C. Njihova interakcija u tijelu doprinosi normalizaciji metabolizma lipida u krvi. Ova biljka se široko koristi u kuvanju i može diverzificirati obroke. Listovi kislice mogu se jesti i sirovi u salatama i u juhama.
Morska kelj ima ih u mnogim prodavnicama. Ova alga ima hemijski sastav sitosterola, koji sprečavaju fiksiranje holesterola plakova na vaskularnom zidu. A vitamini B12 i PP djeluju protiv tromboze. Morske alge alge mogu se jesti kao zasebno jelo ili kao lagana priloga, na primjer, za ribu.
Tabela sa štetnim i zdravim proizvodima s visokim holesterolom
Ova tabela predstavlja proizvodi po skupinama: meso i perad, mliječni proizvodi, riba, jaja, žitarice, pekarski proizvodi, slatkiši, masti i ulja, morski plodovi, masti i ulja, začini, pića. Unutar svakog područja nalaze se proizvodi koje svakako morate odbiti, ali postoje i proizvodi koji će biti korisni za visok holesterol. Zato pažljivo proučite i budite sigurni da ćete ovu stranicu sačuvati u svojim oznakama kako je ne biste izgubili.
TOP 5 zabranjene hrane
Često je vrlo teško odmah napustiti sve štetne prehrambene navike. Da biste započeli svoje putovanje rješavanjem visokog kolesterola, obratite pažnju prije svega na pet najopasnijih vrsta hrane. U nastavku ćemo detaljnije istražiti zašto se tačno ta hrana ne može kategorički jesti ako vam je dijagnosticirana hiperlipidemija.
1. Dimljeno meso, kobasice i kobasice
Sa visokim holesterolom, dimljenu hranu preporučuje se ne jesti. Razlog za to je oslobađanje kancerogenih tvari u procesu pušenja. Dimljeno meso je i visoko kalorično i sa holesterolom. Takvi proizvodi opterećuju stomak i troše tjelesne energetske resurse na produženu probavu u probavnom traktu.
2. Pečenje maslaca (kolačići, peciva, kolači)
Maslac, kao krem kolači, u receptu tradicionalno sadrži jaja, maslac i margarin. S tim u vezi, upotreba ovih slatkiša štetno utječe na lipidni status. Nivo lipoproteina niske gustine raste, dok lipoproteini visoke gustine opadaju u cirkulacijskoj krvi.
Prekomjerna količina šećera koja se koristi za pravljenje slatkih slatkiša povećava rizik od pridruženih ateroskleroza kao što je dijabetes. Najbolje je jesti slatko voće, med, orijentalne slatkiše kao alternativu.
3. Hrskave grickalice (čips, krekeri, krekeri)
Palmino ulje se koristi u proizvodnji hrskavih grickalica. Takođe, ovi proizvodi sadrže višak soli. Čips i krekeri sadrže loše masti, još jedan naziv za trans masti. Palmino ulje sadrži palmitinsku kiselinu koja pojačava sintezu endogenog holesterola u organizmu.
Ovaj faktor izaziva pojavu hiperlipidemije. Trans masti začepljuju ljudsko tijelo i doprinose koronarnoj srčanoj bolesti. Takođe, čips i krekeri imaju visok udio kalorija. U tom slučaju nakon jela nastaje osećaj gladi i energetski nedostatak u organizmu. Jedenje zalogaja također je štetno zbog pretjerane žeđi.
Brzu hranu ne treba konzumirati sa visokim holesterolom. Brza hrana se naziva i "praznim kalorijama". Ovi primamljivi sendviči opterećuju stomak i crijeva masnim i štetnim sastojcima, a istovremeno nude malo energije za život. Takođe, u ustanovama brze hrane često se koristi svinjska mast za prženje. Mnogi su proizvodi zamrznuti dugo vremena prije kuhanja, zbog čega su hranjive tvari u njima potpuno odsutne.
Redovita upotreba brze hrane povećava rizik od ateroskleroze, povećava koncentraciju štetnih lipida u krvi. Istovremeno izaziva zatvor i usporava eliminaciju štetnih materija, suvišnih masnoća iz organizma.
5. Pržena hrana
Pržena jaja i pomfrit za jelo s visokim holesterolom bolje je da ne vrijedi. Kao i pržena slanina za doručak. Ova hrana sadrži prilično veliku količinu holesterola. Na primjer, 139 mg holesterola je prisutno u jednom žumanjku. S jakim prženjem povećava se sadržaj masti u proizvodima, smanjuje se sadržaj hranjivih sastojaka. Istovremeno, proces asimilacije u crijevnom traktu oduzima puno vremena i donosi nelagodu.
Za prženje pomfrita, mast se često koristi za poboljšanje ukusa i sitosti. Od upotrebe takvog krumpira teško je pogođen lipidni status osobe i drugih organa.
Hrana sa roštilja smatra se cjelovitijom, jer ulje nije potrebno. Istovremeno, ova vrsta toplinske obrade pomaže očuvanju vitamina i minerala, kao i sočnost proizvoda. Jesti povrće sa roštilja takođe je korisno.
Popis štetnih proizvoda kod hiperlipidemije je prilično impresivan. Istovremeno, postoji dovoljna količina anti-aterogenih proizvoda za uravnoteženu prehranu. Morate mudro pristupiti razvoju optimalnog menija, uzimajući u obzir individualne karakteristike vašeg tijela.
Uzroci i posledice visokog holesterola
Povišeni holesterol kod ljudi primjećuje se kada su izloženi brojnim faktorima. U većini slučajeva dijagnosticira se kod ljudi koji imaju dijabetes. Patološki proces se može posmatrati sa:
- Hepatitis
- Ciroza jetre,
- Ekstrahepatična žutica,
- Zatajenje bubrega.
Bolest se može dijagnosticirati kod žena tokom trudnoće. Ako tijelu nedostaje hormon rasta, onda to postaje uzrok bolesti. Neracionalnim unosom određenih lijekova metabolizam je poremećen, što dovodi do povećanja kolesterola. U riziku su ljudi koji često doživljavaju stresne situacije. Bolest se može dijagnosticirati kod pacijenata s prekomjernom težinom. Ako osoba puši ili zloupotrebljava alkohol, to dovodi do razvoja patološkog procesa.
Neblagovremenim liječenjem patologije kod osobe dijagnosticira se razvoj komplikacija. Najčešće se pojavljuju u obliku koronarne bolesti srca ili poremećaja u krvotoku žila ruku i nogu. Nekim pacijentima dijagnosticiraju poremećaji u opskrbi krvi bubrezima, mozgu. S povećanjem kolesterola dijagnosticira se discirkulatorna encefalopatija. Patologija može izazvati anginu pektoris.
Povećanje količine kolesterola u ljudskom tijelu može se dijagnosticirati na osnovu različitih uzroka i prepuno je posljedica. Zato se preporučuje pravovremeno liječenje patologije, čija je jedna od dijelova prehrana.
Osnovna pravila ishrane
Uz hiperholinemiju, pacijent ne treba cijeli život da se drži stroge prehrane. Pacijentima se preporučuje pravilna prehrana, koja omogućava konzumiranje raznih namirnica. Dijeta sa povećanim zahtijeva da se poštuju određena pravila:
- Pacijentu je prikazana frakcijska prehrana. Odnosno, osoba bi trebala jesti hranu 5-6 puta dnevno. Istodobno, obroci trebaju biti minimalni.
- Pacijent treba znati koji proizvodi nisu potrebni, slijediti dijetu u strogom skladu s preporukama. Ne jesti kobasice, poluproizvode, pripremljene mesne proizvode, kobasice itd.
- Ako slijedite dijetu, osoba bi trebala pratiti kalorični sadržaj hrane, što će normalizirati težinu.
- Preporučuje se da količina konzumirane masti bude ograničena na 1/3. Životinjska mast je strogo zabranjena. Zamijenjeno je biljnim uljima, koja uključuju laneno, kukuruzno, sezamovo, maslinovo itd. Uz njihovu pomoć, oblačenje salata.
- Pržena hrana se ne preporučuje pacijentima jer dovode do povećanja aterogenog holesterola u krvi.
- Pacijentima je dozvoljeno konzumiranje mliječnih proizvoda sa minimalnom količinom masti.
- U prehrani mora postojati riječna i morska riba. Sastoji se od polinezasićenih masti koje osiguravaju potpuno čišćenje krvnih sudova. Za tjedan dana morate pojesti najmanje tri porcije ribljih jela.
- Osoba treba da odbije svinjetinu. Preporučuje se konzumiranje nemasnog mesa - janjetina, govedina, zečje meso. Preporučuje se jesti mesna jela ne više od 3 puta nedeljno.
- Upotreba piva i alkoholnih pića strogo je zabranjena. U rijetkim slučajevima dozvoljeno je suho crno vino, ali ne više od 1 čaše.
- Pacijentima se savjetuje da jedu pileći file, jer on nije samo mršav, već uključuje i proteine.
- Uopšte se ne preporučuje piti kafu. Ako osoba ne može to odbiti, tada je potrebno piti najviše 1 šoljicu ovog pića dnevno.
- Sa visokim holesterolom se preporučuje konzumiranje divljači, jer ovo meso sadrži minimalne količine masti.
- Dijeta treba razviti na bazi povrća i voća. One se moraju konzumirati dnevno najmanje 500 grama. Njihovu konzumaciju treba izvesti svježu, pečenu ili prokuhanu.
- Ishrana bi trebalo biti razvijena na bazi žitarica, jer njihov sastav u velikim količinama uključuje gruba vlakna koja apsorbiraju holesterol.
S povećanjem količine kolesterola osoba se mora strogo pridržavati gore navedenih pravila, koja će osigurati ne samo stabilizaciju pokazatelja, već i poboljšanje pacijentovog stanja.
Koju hranu treba isključiti iz prehrane?
Sa visokim holesterolom treba razviti prehranu uzimajući u obzir zabranjene namirnice. Pacijentima je strogo zabranjeno konzumirati masti životinjskog porijekla, jer su one izvor holesterola. Ne preporučuje se unos lako probavljivih ugljikohidrata. Pacijentima je zabranjeno konzumirati hranu koja dovodi do pobuđenja kardiovaskularnog i nervnog sistema.
Konzumiranje povrća treba obavljati u kuvanom obliku, jer kad sirova vlakna uđu u organizam, dolazi do nadimanja. Unos hrane treba izvesti u kuvanom ili pečenom obliku. Takođe se preporučuje parenje. Masnoće - mliječni proizvodi nisu dozvoljeni pacijentima: kefir, fermentirano pečeno mlijeko, jogurt itd. Umak od majoneze, vrhnja i kisele pavlake treba odbaciti.
Kod patologije potrebno je iz prehrane isključiti pržena i kuhana jaja. Tokom pripreme prvih tečajeva zabranjeno je koristiti koncentriranu masnu juhu. Masna riba i meso mogu povećati performanse. Stručnjaci ne preporučuju upotrebu konditorskih proizvoda. U hrani se treba odustati od prženog povrća, kokosa. Zabranjena hrana su patke i guske. Umjesto toga, mogu se koristiti žitarice. Preporučuje se upotreba jela od zobene kaše, kaše od riže, heljde itd.
Prilikom pripreme dijeta, potrebno je upoznati se sa popisom zabranjene hrane, što će ograničiti mogućnost pogoršanja stanja pacijenata.
Tabela proizvoda sa holesterolom
Ako osoba ima visok holesterol, to ne može pokazati na tablici. Pacijentima se savjetuje da odbiju sljedeće proizvode - sala, meso, masti i sl. Koju hranu ne možete konzumirati, opisano je u prvoj koloni. Karakteriše ih najveći broj holesterola u svom sastavu. Sa niskim holesterolom u krvi, dozvoljena je konzumacija proizvoda iz drugog stupca u minimalnoj količini.
Strogo zabranjeno | Minimalno dozvoljeno |
Margarina | Masnoća |
Lignje | Dagnje |
Pržena riba | Rakovi |
Poluproizvodi | Riblja čorba |
Pašteta | Jaja |
Svinjsko meso | Janjetina |
Gusyatina | Lean govedina |
Patke | Žitarice |
Prilikom razvoja dijeta neophodno je utvrditi koja je hrana zabranjena, jer sadrži najveću količinu ove komponente. Ako su zabranjene, to znači da mogu naštetiti organizmu.
Dozvoljeni proizvodi
Tijekom patološkog procesa imenovati dijeta bez holesterola. Razvijen je na osnovu određenih proizvoda. Posluživanje osobe treba da se sastoji od jučerašnjeg hljeba za pripremu kojeg se koristi grubo brašno. Možete jesti i kruh koji je prethodno osušen. Kako biste smanjili performanse, preporučuje se kuhanje tjestenine od integralnog brašna. Pacijentima se savjetuje da kuhaju koristeći biljna ulja. Dijeta treba da se sastoji od povrća:
- Cvjetača i bijeli kupus,
- Krompir
- Tikvice,
- Bundeve
- Repe.
Eliminacija toksina iz tijela se obavlja pomoću mrkve. Izvor folne kiseline je salata. Stručnjaci preporučuju davanje prednost mesnom mesu - teletina, ćuretina, nemasna govedina, zec, piletina itd.
Dijeta treba biti razvijena na bazi morskih plodova - dagnji, škampi, ostrige, rakova u ograničenim količinama. Potrebno je konzumirati hranu koja snižava holesterol - tunjev, bakalar, pile, iverak, pollock itd.Izvor biljnih proteina, neophodnih za bolest su mahunarke. Pacijenti trebaju jesti orašaste plodove.
Postoji širok spektar proizvoda koji su dozvoljeni s visokim kolesterolom, što vam omogućava da razvijete ukusan i zdrav meni.
Hrana za snižavanje holesterola
Dijeta s visokim kolesterolom mora biti razvijena na temelju proizvoda koji mogu sniziti pokazatelje.
Porcija se treba sastojati od kiselo-mliječnih proizvoda sa malo masti. Zaštita vaskularnih zidova, kao i uklanjanje karbonatnih naslaga i masti iz tijela, osigurani su lukom i češnjakom. Pacijent treba piti sokove od citrusa, koji uključuju askorbinsku kiselinu, njegovo djelovanje usmjereno je na jačanje zidova krvnih žila. Takođe se preporučuje piti pirjano voće, čorbe od šipka, čaj od niskog uzgajanja. Od začina potrebno je davati prednost začinima, biberom, limunom, senfom, hrenom.
Pacijenti trebaju jesti rajčicu i krastavce. Takođe, pacijenti trebaju konzumirati zelje u velikim količinama. Za užinu preporučuju se kivi i slani krekeri. Priprema juha od povrća treba obaviti na drugom mesnom juhu. Od slatkiša, dozvoljena je konzumacija paprike i mliječi. Takođe možete jesti proizvode koji ne uključuju šećer.
Prilikom odabira prehrambenih proizvoda potrebno je dati prednost onim opcijama koje ne uključuju kolesterol. Lista se sastoji od bilo kojeg biljnog proizvoda:
Potrebno je jesti žitarice sa žitaricama, za pripremu kojih je zabranjeno koristiti mlijeko i puter. Pacijenti bi trebali jesti povrtne supe svakodnevno. Posluga se sastoji od biljnih ulja, orašastih plodova i sjemenki, koje bi trebalo konzumirati u ograničenim količinama.
Pacijent bi trebao jesti brokoli, koja uključuje dijetalna vlakna, koja pomažu u stabilizaciji stanja. Hrana grubih vlakana ne može apsorbirati crijevnu stijenku. Uz njegovu pomoć osigurava se omotavanje i uklanjanje prerađene hrane. Zahvaljujući ubrzavanju peristaltike omogućen je manji proces apsorpcije holesterola. Pacijentima se preporučuje dnevni unos 400 grama ovog proizvoda.
Ne odričite se gljiva od kamenica, koje su sastavljene od statina. Oni su analogni lijekovima, što osigurava smanjenje sinteze kolesterola. Redovnom konzumiranjem ovog proizvoda smanjuje se mogućnost stvaranja plaka u žilama. Tijekom patološkog procesa pacijentu se preporučuje konzumirati najmanje 9 grama proizvoda.
Stručnjaci preporučuju uključivanje haringe u prehranu. Ovaj proizvod sadrži omega-3 masne kiseline. Uz njihovu pomoć, kolesterol se smanjuje ako se promijeni omjer proteina nosača. Osobi se preporučuje dnevni unos od 100 grama ovog proizvoda. To će omogućiti obnavljanje lumena u žilama, kao i uklanjanje masti i holesterola iz plakova.
Ako se holesterol poveća, ono što se može jesti određuje samo liječnik u skladu s težinom patološkog procesa.
Terapijska dijeta
Prehrana sa visokim holesterolom se razvija uzimajući u obzir listu dozvoljenih i zabranjenih namirnica. Postoji nekoliko opcija prehrane. Koji je najprikladniji može utvrditi samo lekar. Od visokog holesterola preporučuje se korištenje sljedećih opcija prehrane:
- Doručak se sastoji od jogurta i nemasnih žitarica sa niskim udjelom masti. Da biste uklonili porast pokazatelja, preporučuje se da se u tom periodu popije čaša soka od grejpa. Za ručak se preporučuje pripremiti povrtnu salatu i piti svježi sok od jabuke. Za ručak se preporučuje kuhanje borsch-a uz korištenje povrća, kuhane govedine. Takođe možete pojesti povrtnu salatu koja se puni maslinovim uljem. Popodnevni zalogaj sastoji se od dvije vekinje mekinja i jabuke. Dijetalna prehrana zahtijeva kuhanje večere u obliku kuhanog šparoga u zrnu sa dodatkom kukuruznog ulja. Takođe se preporučuje konzumiranje sira, peciva i zelenog čaja.
- U ovom slučaju dijeta je raznovrsnija. Za doručak se priprema omlet koji se nadopunjuje sa paprikom i tikvicama. Tokom ovog perioda preporučuje se jesti raženi hljeb i popiti čašu kafe s dodatkom mlijeka. Drugi doručak sastoji se od voćne salate i hljeba od mekinja. Za ručak se preporučuje pripremiti povrtna supa, pečeni zander. Takođe možete pojesti malu količinu povrtne salate za pripremu koja se koristi laneno ulje. Od pijenja treba davati prednost kompotu. Popodnevni zalogaj sastoji se od jogurta s malo masnoće. Za večeru možete napraviti salatu koristeći nesoljeni sir i jesti hljeb. Sok od rajčice preporučuje se za piće.
- Stol za liječenje visokim holesterolom zahtijeva pripremu kaše od žitarica u vodi. Takođe možete popiti čašu soka od šljive ili zelenog čaja. Drugi doručak sastoji se od naranče ili mandarine. Za ručak skuhajte pileća prsa i rižu u vodi. Takođe možete jesti salatu, za pripremu koja se koristi kupus i mrkva. Hrana se ispere juhom od šipka. Za užinu u podne, preporučuje se konzumiranje salata od povrća i mekinja, za koje se koristi maslinovo ulje. Od pijenja preporučuje se jogurt. Večera se sastoji od ribe pečene u foliji, povrća salate začinjene kukuruznim uljem i sokom.
Svi gore navedeni dani mogu se ponoviti ili kombinirati jedni s drugima. To će značajno diverzifikovati meni pacijenta. Zahvaljujući upotrebi tablice za liječenje povišenim holesterolom, moguće je normalizirati pokazatelje bez upotrebe lijekova. Uz pomoć ishrane, krvne žile se čiste i u njima se poboljšava cirkulacija krvi.
Postoji ogroman broj ukusnih recepata kojima je dozvoljeno koristiti sa visokim holesterolom. Pacijentima se savjetuje da pripreme:
- Zapečena riba. Nekoliko režnja češnjaka i jedan luk oguljeni su i nasjeckani. Sa tikvicama i patlidžanom morate napraviti iste manipulacije. Povrće se miješa i marinira u soli, biberu, Provansi i biljnom ulju pola sata. Fileti morske ribe podmazani su uljem i začinjeni biljem. Povrće se položi na foliju, pa riba, a na ploške rajčice. Pecite ribu u rerni 20 minuta.
- Riba i sir. Jelo se priprema na bazi fileta oslića, rajčice, luka, šargarepe, sira s niskim udjelom masti, biljnog ulja. Riblji file narezan je na porcije i kiselo. Za to se koriste miris i začini. Luk sitno sjeckani i pasiran u tavi. Ovde se dodaje prethodno narezana mrkva. Filete izložiti u kalup i napuniti povrelim povrćem. Povrh se položi rajčica koja se mora izrezati na kolutove. Jelo se peče 20 minuta. Nakon tog vremena, riba se mora zdrobiti naribanim sirom i peći još nekoliko minuta.
- Pileći file sa pasuljom. Uzima se jedan pileći file i isječe na male kriške. Moraju se staviti u lončić, uliti vodu i ugasiti. U gulaš se dodaje 300 grama smrznutog graha, kao i začini u skladu s ljudskim preferencijama. Pirjajte sve ispod poklopca dok piletina ne postigne spremnost. Prije posluživanja, jelo se posipa biljem, posoli i prelije maslinovim uljem. Poslužite jelo toplo.
- Zapečene dojke. Fileti grudi moraju se malo odgristi. Nakon toga priprema se marinada na bazi biljnog ulja. U njega se dodaju češnjak, ruzmarin i obrano mlijeko. Filete uronite u marinadu i ostavite 30 minuta. Nakon toga se fil položi na obrazac i peče u rerni. Nakon kuhanja trebate soliti i poslužiti sa svježim povrćem.
Povećanje holesterola u krvi dijagnosticira se kod ljudi kada su izloženi raznim provocirajućim faktorima. Ovaj patološki proces može dovesti do ozbiljnih komplikacija, što zahtijeva pravovremeno liječenje. U tom se slučaju pacijent mora pridržavati dijeta uzimajući u obzir dozvoljene i zabranjene proizvode. Postoji širok izbor dijeta, što vam omogućava da odaberete najprikladniju opciju za pacijenta. Da bi se osiguralo efikasno i efikasno liječenje, potrebno je da liječnik bude uključen u razvoj prehrane.
Značajke prehrane u hiperholesterolemiji
- Frakcijska prehrana. Osnovni princip - postoji čak i kada ne želite, ali u malim porcijama (100-200 g), 5-6 puta dnevno.
- Jednostavnost kuhanja. Uz jela s visokim kolesterolom, prženim, dimljenim, kiselim jelima strogo je zabranjeno svako konzerviranje.
- Doručak. Sastoji se od ugljenih hidrata - žitarica kuhanih u vodi ili nemasnog mlijeka.
- Ručak Obavezno uključuje supu ili juhu te ljutu, na primjer, kuhanu ribu ili meso s prilogom.
- Večera Prednost treba dati salatama, povrću s ribom ili mesom.
- Ručak i popodnevni čaj. Kao zalogaj idealni su voćne salate, voće, svježe povrće, sušeno voće, orasi, kiselo-mliječni proizvodi.
- 1 sat prije spavanja preporučuje se popiti čašu kefira, prirodnog jogurta ili svježe pripremljenog biljnog soka.
- Dnevno bi trebalo piti oko 1-1,5 litara vode. Nemoguće ga je zamijeniti čajem, kompotima, dekocijama bilja.
- Vrlo je važno smanjiti unos životinjskih masnoća barem za trećinu.
- Preporučljivo je u potpunosti odbiti kafu. Ili piti više od 1 šalice prirodnog napitka od jajeta dnevno. Čaj od đumbira ima dobar tonik. Ovo je dobra alternativa za poticaj, ali štetna za kafu s visokim holesterolom.
Prilikom sastavljanja dijeta, ženama se preporučuje unošenje više soje proizvoda koji sadrže fitoestrogene u jelovnik, češće koriste klijana pšenična zrna, piju više prirodnih sokova. Preporučljivo je smanjiti unos šećera, više se kretati.
Muškarci bi trebali pažljivo nadgledati nadoknadu proteina, više konzumirati mahunarke i ribu, odbijati sol ili ograničiti njenu količinu na 8 g dnevno. Uz pravilnu prehranu, preporučljivo je potpuno odustati od loših navika (pušenje, alkoholna pića).
Vrlo često se hiperholesterolemija kombinira s patologijama unutrašnjih organa: visokim šećerom u krvi, poremećenim radom štitne žlijezde, jetre i bubrega. Ovakva situacija zahtijeva poseban pristup.
Tabela preporučenih i zabranjenih namirnica koje sadrže visok holesterol
Preporučuje se | Ograničena | Zabranjeno |
---|---|---|
Riba i morski plodovi | ||
|
|
Može se konzumirati ne više od 2 puta nedeljno, u kuvanom obliku, u malim porcijama oko 100 g.
- haringa
- jegulja
- kozice
- kavijar
- ostrige
- konzervirana riba i poluproizvodi.
- piletina i ćurka bez kože,
- zečje meso
- mršava teletina.
Uneseno u jelovnik, u porcijama ne većim od 100 g, svaki drugi dan.
- svinjetina
- govedina
- divljači
- janjetina
- poluproizvodi od mesa (kobasice, konzervirana kobasica),
- kiseli proizvodi.
- nerafinirani suncokret,
- maslina
- laneno seme.
- kukuruz
- soja.
Dodajte gotovim jelima. Norma 2 žlice. l dnevno.
- margarin
- puter, palmino ulje,
- masnoća.
- mlijeko
- kefir
- prirodni jogurt
- skuti sir.
Sadržaj masti od 0,5 do 5%.
- sir do 20% masti,
- kiselo vrhnje do 15% masti.
Ne više od 3 puta nedeljno.
- krema
- masno domaće mlijeko:
- pavlaka
- kondenzovanog mleka
- sladoled
- masa skute,
- ostakljene grudice.
- Pomfrit
- grickalice od krompira.
- zeleno grožđe bez koštica
- banane
- grožđice
- kandirano voće.
- hleb od mekinja
- smeđa riža
- klijano zrno pšenice,
- proso (proso),
- zobena kaša.
- hleb od raženog ili integralnog brašna - svaki dan, ali ne više od 200 g,
- tjestenina od durum pšenice - ne više od 4 puta sedmično kao prilog uz meso,
- heljda - ne više od 2 puta sedmično, u malim porcijama od 100 g.
- bijeli pirinač
- kaša.
- zobene kaše
- keksi
- suhi kreker.
- bijeli hljeb
- dugotrajni kolačići (Maria, slatki zub).
Za doručak možete pojesti krišku bijelog hljeba ili 2-3 kolačića, ali ne više od 3 puta sedmično.
- svježe tijesto,
- Konditorski proizvodi
- lepinje od lisnatog tijesta.
- pudingi
- voćna žele
- voćni led.
- čokolada
- slatkiši
- marmelada
- pastila.
- prirodni sokovi
- zeleni čaj
- bok ruže sa kamilicom,
- voćna pića
- mineralna voda.
- žele
- kompot od sušenog voća,
- slaba kafa
- kakao.
Preporučuje se unošenje ovih pića na jelovnik ne više od 3-4 puta nedeljno.
- bilo koja pića s dodatkom mlijeka ili vrhnja,
- alkoholna, visoko gazirana pića.
Uravnotežena prehrana
Za potpuno funkcionisanje sistema i organa ljudsko tijelo mora svakodnevno dobijati proteine, masti i ugljene hidrate uz hranu. Dakle, čak i uz visoku koncentraciju holesterola u krvi, nemoguće je potpuno odbiti životinjske masti.
Proteini (proteini)
To su organske materije velike molekulske mase. Sastoji se od alfa kiselina.
Najveća količina proteina sadrži:
- mršava teletina
- pileća prsa
- kozice
- morska riba
- mahunarke.
Prilikom sastavljanja dijeta važno je uzeti u obzir da neka od tih namirnica sadrži velike količine holesterola. Na primjer, škampi ili teletina. Zbog toga ih je moguće unijeti na meni ne više od 2 puta sedmično.
Masti su izvor energije za organizam. Sa visokim holesterolom, zasićene masti su isključene iz jelovnika, što može povećati nivo štetnih LDL.
Prednost treba dati biljnim, nezasićenim mastima koje su sadržane u sledećim proizvodima:
- biljna ulja
- orahe
- mlijeko, mliječni proizvodi.
Posebno se ističe morska riba. Sadrži puno holesterola, ali nije opasan, jer njegovo štetno djelovanje neutralizira nezasićene masne kiseline. Zbog toga je osim povrća i voća obavezan element ishrane morska riba. U meni se može unijeti svaki dan.
Ugljikohidrati su jednostavni i složeni šećeri, izvor energije, građevinski materijal za ćelije. Njihov nedostatak odmah utječe na stanje u tijelu: kardiovaskularni sustav je poremećen, metabolička stopa pada, stanje živčanog sustava se pogoršava.
Najveća količina ugljikohidrata sadrži:
- integralni hljeb
- povrće, voće,
- grah
- integralne žitarice
- mliječni proizvodi s malo masti.
Važno je znati da postoji zasebna grupa ugljenih hidrata koji se nazivaju rafinirani. Oni ne nadoknađuju nedostatak energije u tijelu, već potpuno iscrpljuju rezervu energije. Rafinirani ugljikohidrati se lako apsorbiraju.
Oni su umjetno razvijeni, dakle, potpuno lišeni korisnih kvaliteta. Svojom prekomjernom masnoćom počinju se brzo pretvoriti u masti. Slijedeći dijeta u potpunosti eliminira rafiniranu hranu iz ugljikohidrata. Tu spadaju slastičarne, peciva, slatkiši, gazirana pića.
Šta možete, a šta ne možete jesti sa povišenim holesterolom
Klinička prehrana uključuje mnoge proizvode koji se međusobno dobro kombiniraju, što vam omogućava da prehrana postane raznolika.
- žitarice: crni i crveni riža, heljda, bulgur, kvinoja, hercules, kuskus,
- morska riba: tuna, oslić, pollock, bakalar, losos, plavi blitva, oslić,
- mahunarke: bijeli i crveni grah, leća, slanutak,
- orasi: kedar, orasi, lješnjaci, bademi, indijske orahe,
- biljna ulja: maslinovo, laneno, soja, nerafinirano suncokreto,
- jaja: protein,
- mliječni, fermentirani mliječni proizvodi s udjelom masti do 5%: mlijeko, jogurt (bez aromata, aditiva u aromama), skuta,
- peciva: kruh od punog zrna, kolačići od zobenih pahuljica, krekeri, keksi,
- soja, proizvodi od njih,
- zelje: peršun, kopar, proljetni luk,
- deserti: puding, voćni žele, bobice smoothie,
- pića: čaj od zelenog i đumbira, prirodni voćni ili povrtni sokovi, dekocije sa bobicama ruže, kamilica, voćni napici.
Povrće i voće trebaju biti osnova prehrane. Mogu se jesti svježe, smrznute, kuvane ili pirjane.
U ograničenoj količini, ne više od 2-3 puta nedeljno, preporučuje se upotreba:
- riječne ribe, morski plodovi: štuka, smuđ, rakovi, škampi, školjke,
- dijetalna mesa: file od pilećih prsa, ćuretina, zec, vitka teletina,
- mliječni proizvodi: sir s udjelom masti do 20%, kisela pavlaka - do 15%,
- pire krompir u mlijeku,
- sušeno voće (osim grožđica),
- bijeli hljeb
- žumanjak
- tjestenina od durum pšenice,
- pića: kisel, kompot od suhog voća, kakao, prirodno crno vino.
Sva gore navedena hrana sadrži holesterol. Zbog toga trebate ih unijeti u prehranu u ograničenoj količini. Njihov višak povećava količinu masti, pogoršava aterosklerotske promjene u sudovima.
Šta ne jesti:
- bilo koju vrstu drobovina,
- kavijar
- masno meso: svinjetina, govedina, janjetina,
- meso, riblji poluproizvodi, konzervirana hrana,
- ulja, masti: maslac, palma, kokosovo ulje, mast, margarin,
- mliječni proizvodi: kondenzirano ili domaće integralno mlijeko, vrhnje, skute,
- brza hrana
- žitarice: kaša, bijeli pirinač,
- peciva, slatkiši,
- visoko gazirana pića, bezalkoholna pića.
Pridržavanje pravilne ishrane može sniziti holesterol u roku od 2-3 mjeseca.
Hrana za snižavanje holesterola
Zbog svojih svojstava pomažu u efikasnom smanjenju koncentracije štetnih lipoproteina i povećanju količine korisnih. Najefikasnije u tom pogledu su:
- Ekstra djevičansko maslinovo ulje. Najkorisniji za visoki holesterol. Izvor biljnih sterola. Snižava ukupni holesterol za 13-15%.
- Avokado Sadrži najveću količinu fitosterola iz svih plodova. Ove supstance smanjuju sposobnost tankog crijeva da apsorbuje masne čestice, uklanja ih iz tijela. Ako svakodnevno pojedete pola avokada dnevno za doručak, nakon 3-4 tjedna koncentracija ukupnog kolesterola će se smanjiti za 8-10%, ali samo podliježe pravilima zdrave prehrane.
- Kivi, jabuke, ribizla, lubenica. Pravi prirodni antioksidanti. Normalizira metabolizam lipida, eliminira slobodne radikale. Snizite holesterol za 5-7% kada se konzumira tokom 2-3 meseca.
- Soja, mahunarke su bogate vlaknima. Učinkovito čisti krvne žile, brzo veže lipoproteine niske gustine, uklanja ih iz tijela prije nego što uđu u opći krvotok.
- Brusnice, brusnice, šipak, jagode, crvena ribizla, malina, crveno grožđe snižavaju holesterol za 15-18%. Bobice su bogate polifenolima. Oni pročišćavaju krvne žile, uklanjaju štetne tvari iz tijela. Sprečavaju razvoj karcinoma, dijabetesa.
- Tunjevina, skuša, bakalar, pastrmka, losos. Riba sadrži masne kiseline (omega-3, omega-6). Reguliraju metabolizam lipida, pročišćavaju krvne žile od aterosklerotskih plakova i jačaju stanične membrane. Preporučuje se unošenje ribe u prehranu svakog dana, u maloj količini (100-200g). Nakon 2-3 mjeseca, nivo dobrih lipoproteina povećaće se za 5%, a loših - smanjuje se za 20%.
- Laneno seme, žitarice, mekinje, zobene pahuljice. Sadrže veliku količinu grubih biljnih vlakana koja djeluju kao sorbenti: apsorbuju čestice poput masnoće, toksine i uklanjaju ih iz tijela.
- Beli luk. Normalizira metabolizam lipida, povećava sintezu HDL-a, čisti krvne sudove.
- Med, polen, pčelinji hljeb. Jača imunitet, normalizira krvni pritisak, poboljšava metaboličke procese, obnavlja oštećene sudove.
- Sve vrste zelenila bogate su luteinom. Oslobađaju tijelo od toksina, toksina, štetnih lipoproteina. Štiti od razvoja ateroskleroze.
Primjeri jela sa dijetom sa niskim holesterolom
Dijeta s visokim kolesterolom korisna je kao profilaksa za osobe s prekomjernom težinom, s bolestima probavnog trakta, kardiovaskularnog sustava.
- doručak - skuta, zeleni čaj,
- ručak - voćna salata, sok,
- ručak - supa od cikle, pileća prsa s kuhanim krompirom i začinskim biljem, kompot,
- popodnevni čaj - dijetalni kruh, čaj od kamilice,
- večera - riblji kolači sa tikvicama ili patlidžanom, čaj,
- noću - kefir.
- doručak - heljda, piće od đumbira,
- ručak - 1-2 jabuke, sok,
- ručak - juha od kupusa od svježeg kupusa, pečena riba uz salatu od paradajza i krastavaca, čaj,
- popodnevni čaj - jogurt, keksi, kompot,
- večera - povrtna kasa, čaj,
- noću - jogurt.
- doručak - cheesecakes sa pavlakom, sokom,
- ručak - povrtna salata sa maslinovim uljem, čaj,
- ručak - supa od povrća od povrća, teleća tegla sa šparogama, čaj,
- popodnevna užina - jogurt sa muslima, kisel,
- večera - riblji kolači s pire krompirom, salata, čaj,
- noću - kefir.
Ako nema kontraindikacija, možete povremeno organizirati dane posta. Na primjer, dan jabuke. Jedite oko 1 kilogram jabuke dnevno. Za doručak, skuta, za ručak - kuhano meso bez priloga, prije spavanja kefir. Ili dan sa sirom: kasika, palačinke od sira, čista skuta (oko 500 g), voće. Dan posta ne treba obavljati više od 1 puta mesečno.
- Ne dodajte sir mesu. Dvostruko povećava količinu nezdravih masti, kalorija.
- Ako zaista želite slatkiše, možete pojesti šipku sojine čokolade ili par kriški prave tamne čokolade s visokim sadržajem kakao zrna.
- U raznim receptima za kuvanje jaja zamenite proteinima. Jedno jaje - 2 vjeverice.
- Prilikom kuhanja mesnog juha, obavezno ispijete prvu vodu u kojoj se meso kuhalo.
- Majonezu i ostale umake u potpunosti odbacite. Obucite salate sa uljem, limunovim sokom. Da bi ukus mesa bio zasićeniji dodajte začine ili začinsko bilje.
Bilo koju dijetu treba kombinirati sa fizičkim vježbanjem, odvikavanjem od pušenja i alkohola, u skladu sa svakodnevnom rutinom.
Mediteranska ishrana, njena efikasnost
Osim klasične prehrane, koja pomaže smanjiti broj lipoproteina niske gustine u krvi, postoji još jedna opcija za terapijsku prehranu - mediteranska. Takođe efikasno snižava holesterol, ali ima svoje razlike.
Osnovni principi
Dnevni meni sastavlja se uzimajući u obzir sljedeće preporuke:
- za doručak - žitarice: granola, žitarice na vodi, mekinje,
- za ručak - tjestenina, riba ili mesna jela,
- za večeru - proteinska hrana, dopunjena povrćem ili voćem.
Način kuhanja je pečenje u pećnici u foliji, kuhanje u dvostrukom kotlu ili polama šporet. Sa visokim holesterolom, pržena hrana, bilo koja vrsta brze hrane, strogo su zabranjene.
Proizvodi za dnevni meni:
- sušeno voće (osim grožđica),
- povrće
- voće
- obrano mlijeko
- orasi, sezamove sjemenke, sjemenke suncokreta (bez soli i ulja),
- od ulja - samo maslinovo,
- integralni hljeb
- žitarice - smeđa riža, bulgur, proso, ječam,
- alkohol je dozvoljen - samo crno vino, ne više od 150 ml dnevno za večerom.
Proizvodi se na meniju uvode 3-5 puta sedmično:
- crvena morska riba (pastrmka, losos),
- pileća prsa bez kože
- krompira
- jaja (protein)
- slatkiši - med, kozinaki.
Crveno meso (nemasna govedina ili teletina) se u prehranu uvodi 4 puta mjesečno.
Izborni meni
Mediteranska prehrana uključuje tri obroka dnevno, plus poslijepodnevne i večernje lagane užine. Trajanje od 3 do 5 meseci.
- doručak - zobena kaša u obranom mlijeku, hljeb sa sirom, zeleni čaj,
- ručak - pečeni patlidžan ili paprika s ribom, čajem,
- večera - crvena riba s paradajzom, čaša vina.
- doručak - kuhano proso, feta sir, zeleni čaj,
- ručak - pečena riba, ukrašena tjesteninom, zeleni čaj,
- večera - riblji kolači sa salatom od mrkve, sok.
- doručak - heljda, slab crni čaj,
- ručak - pasulj od graha, variva od povrća, komad tvrdog sira, čaj ili kafa,
- večera - kuvana riba ili pileća prsa, čaj.
Preporučuju se lagani zalogaji. Popodne - to je uvijek voće, uveče - mliječni proizvodi (kefir, jogurt, skuta, pomiješani sa suhim voćem).
Građa koju su pripremili autori projekta
prema uređivačkoj politici stranice.