Simptomi i posljedice dijabetesa kod muškaraca
Prvi znakovi dijabetesa kod muškaraca nakon 40, 50 ili 60 godina - Dijagnoza
Kod muškaraca i žena manifestacije dijabetesa su u osnovi identične. Jedina odlika koja su karakteristična za funkcije reproduktivnih organa. Bolest se javlja zbog poremećaja u radu endokrinog sustava, prije svega gušterače, što negativno utječe na proizvodnju hormona koje proizvodi, uključujući i inzulin. Uzroci takvih problema u radu organa su nepravilna i nepravilna prehrana, česti stresovi i neaktivan način života.
Ako se inzulin prestane proizvoditi u odgovarajućoj količini, proces apsorpcije i asimilacije glukoze ćelijama značajno se usporava. Šećer koji uđe u tijelo s hranom, nemajući vremena za probavu, počinje se akumulirati u krvnim žilama. Ovo postaje izvor dijabetesa koji, napredujući, također može izazvati mnoge komplikacije i dodatne bolesti. Razmislite koji znakovi ukazuju na pojavu ove bolesti kod muškaraca.
Kako liječiti 2 vrste dijabetesa starijim narodnim metodama
Prvi znakovi dijabetesa kod muškaraca nakon 40, 50 ili 60 godina
Treba pažljivo pratiti vlastito zdravstveno stanje kako biste uočili prve simptome razvoja dijabetesa. Budući da je liječenje započeto na vrijeme, umanjiće se mnogi problemi i rizici povezani sa ovom bolešću. Kod muškaraca, s razvojem ove bolesti, postoje skriveni znakovi koje, nažalost, ne mogu lično otkriti. Stoga, kako biste što ranije dijagnosticirali bolest, trebali biste povremeno uzimati testove urina i krvi na prisustvo dijabetes melitusa.
Rani znaci bolesti kod muškaraca nisu previše izraženi. To donekle otežava njegovo otkrivanje. Ali ako pažljivo razmislite o svom dobrobiti, možete primijetiti alarmantne simptome:
- Neočekivane i brze promjene tjelesne težine mogu ukazivati na probleme u procesu apsorpcije ugljikohidrata, uslijed čega se ubrzava obrada proteina ili masnih tkiva.
- Pojava stalnog osećaja gladi, koji se ne može zadovoljiti, bez obzira koliko hrane pojeli. To se objašnjava problemima u apsorpciji glukoze. Ćelije ga ne mogu asimilirati u potrebnoj količini, a istovremeno ostaju „gladni“, a ovaj mozak prima taj impuls.
- Za dijabetes karakterizira brzi umor ili kronični umor. Obično ga prati stalna pospanost i nemirni san. To je posljedica nedovoljne količine glukoze koja se unosi u stanice, jer ona služi za stvaranje energije za tkiva, tijelo ima stalni nedostatak i nije u stanju normalno funkcionirati. Otuda i umor svih mišića.
- Svrbež se javlja na mekim dijelovima kože (dlanovi, stopala, prepona) (crvenilo, osip mogu se vidjeti na fotografiji).
- Kod muškaraca se znojenje također značajno povećava.
Ovo su prvi znakovi razvoja dijabetesa kod muškaraca. Nažalost, nije ih teško zbuniti sa jednostavnim stresom. Ali s pojavom takvih simptoma bolje je igrati se na sigurno i uzeti testove.
Koja je norma šećera u krvi kod muškaraca nakon 50
Kasniji simptomi
Ako rane manifestacije nisu bile tako uočljive, a liječenje nije započeto na vrijeme, bolest napreduje. Sljedeći simptomi su izraženiji i lakše ih je otkriti. Evo kako se bolest manifestuje:
- učestalo mokrenje. Prekomjerna glukoza, izlučena kroz uretru, povećava gustoću sadržaja mokraćnog mjehura, jer mozak često prima signale o potrebi da ga isprazni tj.
- tijelo je dehidrirano i postoji osjećaj stalne žeđi,
- rane počinju slabo zarastati. Na mjestima se javljaju gangrena, suppuration, gljivične infekcije,
- količina kose koja opada značajno se povećava,
- desni često krvare, a zubna caklina počinje propadati,
- neki ili svi udovi počinju gubiti vlastitu osjetljivost.
Šta možete jesti, a što ne može biti s dijabetesom tipa 2
Ovo su glavni znakovi dijabetesa kod muškaraca. Ako se neki od njih nađu, trebate odmah konzultirati liječnika koji će vam propisati liječenje. Što se prije pokrene, manje će biti neugodnih posljedica i komplikacija bolesti.
Prvi simptomi dijabetesa kod muškaraca nakon 60 godina
Svaka starija osoba, sklona punoći i s genetskom predispozicijom, mora znati koji su znakovi dijabetesa kod muškaraca nakon 60 godina.
Iako statistika pokazuje da je broj žena dijabetičara dvostruko veći od muškaraca, broj muškaraca kojima je dijagnosticiran dijabetes stalno se povećava svake godine.
Pravovremena dijagnoza može zaštititi pacijenta od razvoja mnogih komplikacija. Naročito je to važno u starosti, kada tijelo nije u mogućnosti da se u potpunosti bori protiv bolesti.
Vrste dijabetesa i uzroci
Glavni uzrok dijabetesa su autoimuni poremećaji u tijelu. Kao rezultat toga, proizvodnja hipoglikemijskog hormona je ili poremećena ili potpuno zaustavljena. Nažalost, u ovoj fazi razvoja savremene medicine dijabetes nije moguće u potpunosti savladati. Postoji nekoliko vrsta ove bolesti:
- Prvi tip, u kojem se zaustavlja proizvodnja inzulina zbog poremećenog funkcioniranja beta ćelija otočnog aparata. Ova vrsta dijabetesa razvija se u djetinjstvu ili adolescenciji. Najčešće se bolest dijagnosticira u dobi od 5 do 12 godina, pa se dijabetes tipa 1 naziva maloljetnički. Od vitalne važnosti za lečenje bolesti je terapija insulinom.
- Druga vrsta patologije razvija se u starijoj dobi, počevši od 40. godine. U ovom slučaju inzulin proizvodi gušterača, ali periferne stanice i tkiva ne percipiraju na odgovarajući način. U početnim fazama progresije bolesti nivo glikemije kontrolira se dijetalnom terapijom i redovnim vježbanjem. S vremenom dolazi do iscrpljivanja gušterače, uslijed čega pacijent mora koristiti hipoglikemijska sredstva.
- Gestacijski dijabetes je bolest koja se razvija kod žena u periodu gestacije. Patološke promjene razine šećera povezane su s hormonskim promjenama u tijelu buduće majke. Bolest je opasna jer može dugo biti asimptomatska. U većini slučajeva prolazi nakon rođenja bebe, ali ponekad može prerasti u dijabetes tipa 2.
Među razlozima za razvoj dijabetesa tipa 1 su prije svega proizvodnja antitijela na vlastite stanice u tijelu (autoimuni proces), neke zarazne bolesti (zaušnjaci, rubeola, mononukleoza i hronični hepatitis), kao i pojačana aktivnost T ćelija.
Glavni faktori koji uzrokuju dijabetes tipa 2 su nasljedna predispozicija i prekomjerna težina. Pored toga, postoje određeni faktori rizika:
- povrede, bolesti i oštećenja gušterače,
- virusne infekcije (npr. rubeola, zaušnjak, boginje, hronični hepatitis),
- starosna kategorija (od 40-45 godina),
- hronični stres i nervni poremećaji,
- visok krvni pritisak
- istorija bolesti i akromegalije Itsenko-Cushing,
- Patologije trudnoće i porođaj veći od 4kg.
Prvi simptomi dijabetesa kod muškaraca
„Slatka bolest“ je vrlo podmukla, pa tokom vremena može proći skriveno. Kod muškaraca starijih od 60 godina bolest u ranim fazama prolazi bez većih manifestacija. S tim u vezi, Svjetska zdravstvena organizacija toplo preporučuje da se napravi test šećera u krvi svakih šest mjeseci.
Kako klinička slika patologije nije izražena, postaje je teže prepoznati. Ali ako ste pažljivi na svoje zdravlje, tada možete primijetiti sljedeće simptome:
- Brzo mršavljenje. Proces je povezan s oštećenom apsorpcijom ugljikohidrata, zbog čega stanice izvlače energiju iz masnog i proteinskog tkiva.
- Hronični umor i razdražljivost. Znakovi nastaju zbog gladovanja ćelija i izloženosti ketonskim tijelima - produktima razgradnje toksičnih masti.
- Svrab i crvenilo na različitim područjima kože, naročito na dlanovima, stopalima i preponama.
- Ostali simptomi uključuju trajnu glad i pretjerano znojenje.
Navedene patološke promjene prvi su znakovi dijabetesa. Ponekad ih zbunjuju jednostavni stres ili pretjerani napori.
Kasni znakovi dijabetesa
U kasnijim fazama progresije patologije javljaju se izraženi simptomi. Prije svega, to je stalna žeđ i poliurija. Ta dva međusobno povezana simptoma pojavljuju se zbog povećanog stresa na bubrezima. Oni uklanjaju sve toksične tvari iz organizma, uključujući višak glukoze.
Budući da se šećer izlučuje u značajnim količinama, bubrezima je potrebno više vode, koju počinju crpiti iz mišićnog tkiva. Kao rezultat toga, pacijent stalno pije vodu i često ide u zahod „malo po malo“. Treba napomenuti da je prisutnost šećera u urinu jedan od pokazatelja hiperglikemije.
Za razliku od žena koje su na početku bolesti povećale tjelesnu težinu, muškarci pate od unutarnjih organa. Drugi znakovi napredovanja "slatke bolesti" su:
- kršenje vidnog aparata,
- smanjen raspon pažnje,
- dugo zarastanje ogrebotina i rana,
- krvarenje desni, slabljenje zubne cakline,
- ukočenost i peckanje donjih ekstremiteta.
Uz sve ove simptome, dijabetes utječe i na mušku seksualnu funkciju. Ketonska tijela utječu ne samo na funkcioniranje mozga, već i smanjuju proizvodnju testosterona. Kao rezultat toga, seksualna želja je smanjena, zatim nastaju problemi sa erekcijom, orgazmom i ejakulacijom.
Poremećen metabolizam ugljikohidrata, masti i proteina povlači za sobom oštećenje strukture DNK. Kao rezultat, smanjuje se količina proizvedene sperme i razvija se neplodnost. Pored toga, javlja se problem sa potencijom zbog poremećaja cirkulacije. Dijabetes utječe na male žile gotovo svih organa.
Kako ne biste narušili svoje muško zdravlje, morate normalizirati glukozu, pravilno jesti, voditi aktivan stil života i boriti se sa viškom kilograma. Međutim, ove mjere neće poboljšati seksualnu funkciju, pa će pacijent morati potražiti pomoć odgovarajućeg stručnjaka.
Značajke liječenja bolesti
Prije svega, pacijent mora proći određene preglede kako bi se uvjerila povećana koncentracija šećera. Postoji puno testova koji pomažu u utvrđivanju razine glikemije, ali sljedeći se smatraju najpopularnijim.
Muškarac starosti | Vrsta analize | Norma šećera kod zdrave osobe |
61 - 69 godina | Kapilarni test šećera u krvi | od 4,6 do 6,4 mmol / l (na prazan stomak) |
Test tolerancije na glukozu (s opterećenjem kad pacijent uzima tečnost sa šećerom) | manje od 7,8 mmol / l (nakon nanošenja slatke vode) | |
Ispitivanje glikoziliranog hemoglobina (sprovedeno tokom perioda od tri meseca) | od 4,5 do 6,1% | |
Analiza mokraće | Normalno da urin ne sadrži šećer ili njegova koncentracija ne prelazi 0,02%. |
Ako rezultati ispitivanja premaše normalne vrijednosti, to ukazuje na prisutnost dijabetesa kod pacijenta. Nakon uspostavljanja dijagnoze, ljekar počinje razvijati režim liječenja muškaraca. Uspješan oporavak sastoji se od tri komponente, i to:
- Dijeta sa niskim udjelom ugljenih hidrata Iz prehrane ćete morati isključiti čokoladu, kolače, sladoled, slatko voće i bobice (grožđe, lubenica, jagode, maline). Takođe je potrebno zaboraviti na masnu i prženu hranu. Umjesto toga, trebate jesti više nezaslađenog voća (limun, zelene jabuke, trešnje) i svježe povrće (rajčica, krastavci), kao i nemasne kiselo-mliječne proizvode.
- Fizioterapijske vežbe. U ozbiljnoj pretilosti bavljenje sportom nije lako. Stoga su čak i šetnje najmanje 30-60 minuta dnevno pogodne za početak. Postoje mnoge posebne tehnologije, na primjer, nordijsko hodanje i zdravstveni put.
- Uzimanje hipoglikemijskih lekova ili inzulinske terapije.
Posledice neblagovremene dijagnoze
Neaktivnost u dijabetesu dovodi do najgorih posljedica.
Vremenom, bolest onesposobljava gotovo sve organske sisteme.
Prvo dijabetes dovodi do zadebljanja stijenki krvnih žila i slabe cirkulacije, a zatim se razvijaju takve patologije:
- povezana sa kardiovaskularnim sistemom: visok krvni pritisak, angina pektoris, ateroskleroza, infarkt miokarda,
- retinopatija - upala mrežnice očne jabučice, što dovodi do oštećenja vida i pojave različitih oštećenja,
- dijabetičko stopalo - stanje koje kombinuje patogene procese koji se javljaju na donjim ekstremitetima - od čira do razvoja gangrene u kojem ćemo govoriti samo o amputaciji,
- encefalopatija - bolest u kojoj nervne ćelije umiru, simptomi bolesti su učestala vrtoglavica, poremećeno pamćenje, loš san, problemi sa koncentracijom i zamagljen vid,
- dijabetička nefropatija - oštećenje bubrega kao rezultat oštećenja glomerularnih tubula.
Počev od 41. godine, vrlo je važno da čovjek s posebnom pažnjom prati svoje zdravlje. To se prije svega odnosi na one koji su u riziku od razvoja dijabetesa. Signali tijela mogu se emitirati o ozbiljnim patološkim procesima koje je potrebno što prije eliminirati.
Simptomi dijabetesa razmotreni su u videu u ovom članku.
Navedite svoj šećer ili odaberite spol za preporuke. Nije pronađeno. Pretraživanje nije pronađeno. Pretraživanje nije pronađeno
Dijabetes kod muškaraca - znakovi, simptomi i ono što je opasno
Endokrini sistem ljudskog tijela u svojoj važnosti i ranjivosti poprima drugo mjesto poslije kardiovaskularnog sistema. Jedna od bolesti ovog sistema je dijabetes koji je sve rasprostranjeniji. Što se tiče prevalencije, ona zauzima tužno treće mjesto nakon bolesti srca i raka.
Statistika pokazuje da je dijagnosticiran dijabetes svaki deseti stanovnik naše planete, a češće i predstavnici jačeg spola. Navodni razlog učestalosti incidencije prema muškoj populaciji je njihov neoprezan odnos prema zdravlju, zanemarivanje posjeta liječnicima ako se ne osjećaju dobro.
Simptomi dijabetesa kod muškaraca obično im se pripisuju zbog umora, loše prehrane, nervnog rada, stresnih situacija. U međuvremenu, bolest je u prvih šest uzroka smrtnosti kod muškaraca - oko tri posto svih smrtnih slučajeva. Impotencija kod dijabetičara može se javiti u dobi od oko četrdeset godina.
Uz dijabetes, osoba ima disbalans metabolizma tečnosti i ugljikohidrata. Kao rezultat toga, ta neravnoteža uzrokuje kvar u unutrašnjem organu koji proizvodi važan hormon, zvan gušterača.
Ovaj hormon je inzulin, on potiče pretvorbu šećera u glukozu, to se ne događa ako ne uspije, a šećer se nakuplja u krvi, uzrokujući negativne posljedice u obliku zgušnjavanja krvi u perifernim organima ljudskog tijela.
Povećana količina glukoze u krvi dovodi do kršenja DNK genitalnih ćelija i dolazi do neplodnosti. U nastavku ćemo govoriti o uzrocima i prvim znakovima dijabetesa kod muškaraca.
Razlozi za pojavu
Uzroci dijabetesa kod muškaraca najčešće su:
- prekomjerna težina i gojaznost - povećava se opterećenje na unutrašnjosti, deformiraju se i ritam njihovog funkcioniranja je poremećen, poremećen je normalan tok metabolizma,
- zarazne bolestikoje dovode do štetnih efekata na probavni sistem,
- prebačen zapaljenske i gnojne bolesti može inicirati razvoj dijabetesa,
- prisutnost krvnih srodnika koji su već oboljeli od ove bolesti - genetska veza povećava verovatnoću bolesti za deset procenata,
- kontinuirani rad prekomjerni rad, nedostatak sna i stres doprinosi pojavi bolesti bukvalno u roku od dva mjeseca, posebno kad je čovjek višak kilograma. Doprinosite dijabetesu i depresivnoj osobi, povećanom stresu na nervnom sistemu,
- opstrukcija žučnih kanalakamenje u žučnoj kesici olakšava prodor kiselina u gušteraču, koji destabiliziraju žlijezdu i uništavaju je,
- bolesti gušterače - pankreatitis i onkologija inhibiraju ćelije koje proizvode inzulin,
- akutne virusne bolesti - gripa i hepatitis, rubeola i kozica mogu pokrenuti pojavu dijabetesa kod muškaraca,
- četrdesetogodišnja prekretnica postavlja početak promjene koje se odnose na starostod tog trenutka povećava se rizik od dijabetesa,
- neskroman konzumiranje alkohola i sve vrste slanosti, dimljeno meso i marinade, kao i hrana sa umjetnim konzervansima, destruktivno djeluju na cijelo tijelo, uključujući gušteraču.
Apsolutni i relativni nedostatak inzulina ili šećerna bolest kod muškaraca: simptomi i prvi znakovi, liječenje lijekovima i korekcija ishrane
Dijabetes melitus kod muškaraca razvija se rjeđe nego kod žena, ali tijek bolesti je često teži, dolazi do opsežnijeg oštećenja unutrašnjih organa. Razlog je nepažnja jačeg spola na zdravlje, nespremnost da se slijede preporuke liječnika, za kontrolu razine glukoze u krvi.
Treba znati znakove dijabetesa tipa 1 i 2 kod muškaraca kako bi se spriječilo teško oštećenje gušterače. Stariji pacijenti trebaju biti posebno oprezni: metabolički procesi odvijaju se sporije nakon 50-60 godina.
Razlozi razvoja patologije
Dijabetes melitus nastaje kada gušterača ne radi ispravno: izraženi su poremećaji metabolizma ugljikohidrata, povećavaju se vrijednosti šećera u krvi. Višak glukoze posljedica je nedostatka inzulina.
Ako gušterača ne proizvodi dovoljno inzulina, tada se razvija šećerna bolest tipa 1 - inzulinska ovisnost.
Kod druge vrste bolesti, receptori tkiva ne opažaju inzulin, tijelo pokazuje otpornost, što ometa pravilan metabolizam, pogoršava opće stanje.
Razlikovati između apsolutnog i relativnog nedostatka inzulina. Što je teži stupanj patologije, to su svjetlije manifestacije dijabetesa.
Uzroci dijabetesa i provocirajući faktori:
- pušenje
- učestala konzumacija ugljikohidratne hrane,
- ovisnost o alkoholu,
- nervno preopterećenje zanimanjem,
- nasljedna predispozicija
- hipertenzija
- visok nivo lošeg holesterola
- jetrena patologija,
- opasan rad
- probavne bolesti
- teški uslovi rada
Prvi znakovi i simptomi
Mnogi muškarci ne obraćaju pažnju na prve manifestacije dijabetesa, pripisuju loše zdravlje pretjeranom opterećenju, promjenama povezanim s godinama i umorom. U nedostatku dijagnoze i liječenja, bolest napreduje, razina šećera raste, rad unutrašnjih organa je poremećen, negativni simptomi se pojačavaju.
Karakteristični znakovi dijabetesa kod muškaraca:
- suha usta
- stalna žeđ
- oticanje ekstremiteta,
- učestalo mokrenje, posebno noću,
- smanjene performanse
- rane slabo zarastaju, pojavljuju se trofični ulkusi,
- loš ukus metala u ustima
- umor,
- svrbež kože, često u preponama i anusu,
- gubitak kose
- problemi s potencijom
- razlike u krvnom pritisku
- grčevi noću
- gojaznost
- smanjen vid
- pacijent dramatično gubi kilograme
- pojavljuju se bolovi mučnine
- stanje kože se mijenja: epiderma postaje sušnija, ljušti se, pojavljuju se pukotine.
Mnogi pacijenti prijavljuju probleme sa seksualnom i reproduktivnom funkcijom:
- smanjenje kvalitete sjemenske tečnosti,
- kršenja u strukturi DNK,
- smanjen libido
- razvoj erektilne disfunkcije,
- smanjen seksualni nagon,
- lijekovi koji stimuliraju potenciju ne daju vidljiv rezultat.
Opća pravila i metode lečenja
Kod dijabetesa koji ovisi o insulinu, pacijent svakodnevno prima inzulin kao injekciju. Zabranjeno je prekid liječenja: u nedostatku dovoljne razine inzulina, metabolizam ugljikohidrata se poremeti, razina šećera naglo raste, što može izazvati dijabetičku acetonemiju i druge opasne komplikacije.
Prvo pravilo terapije je promjena u odnosu prema vašem zdravlju. Dok čovjek ne shvati šta dijabetes prijeti, teško je postići dobar rezultat liječenja. Važan je integrirani pristup: kombinacija prehrane sa zdravim načinom života, fizičkom aktivnošću i odbacivanjem loših navika. Korisno je uzimati biljne dekocije (melem limuna, metvice) za smanjenje razdražljivosti, normalizaciju metaboličkih procesa. Adekvatno vrijeme za san i odmor je preduvjet za smanjenje rizika od progresije endokrine patologije.
Značajke napajanja
Dijabetesna dijeta je potrebna za održavanje optimalne razine glukoze. Važno je da smanjite opterećenje probavnog sistema: jetra, gušterača, crijeva.
Na recepciji ljekar predaje pacijentu podsjetnik s preporukama za pravilnu prehranu za dijabetes. Popis zabranjenih i dozvoljenih namirnica pomaže u stvaranju optimalne prehrane i približnog menija za dijabetes čak i iz ograničenog niza proizvoda.
Važna pravila za liječenje dijabetesa:
- odbiti prženo: pare i pečenje su korisni,
- budite sigurni da smanjite unos soli na tri četiri grama dnevno,
- važno je piti manje tekućine (do jednog i pol litre dnevno) kako biste smanjili učestalost mokrenja,
- životinjske masti, margarin ne donose koristi, nepovoljno utječu na stanje krvnih žila, izazivaju debljanje.
Šta jesti sa dijabetesom? Korisno je koristiti sljedeće nazive i vrste hrane:
- Listovi zelenila.
- Povrće i voće u bilo kojem obliku.
- Skuva sa malo masti, kiselo vrhnje, fermentirano mlijeko, kefir, jogurt.
- Kaša, osim mante.
- Tjestenina napravljena od durum pšenice.
- Ćuretina, piletina, nemasna govedina.
- Voćni i bobični sokovi.
- Kiseli zaslađivači.
- Juhe od povrća.
- Riba s malo masti.
- Biljna ulja.
- Biljni dekocije.
- Nemasno mleko.
- Zeleni čaj.
- Kiselo-mlečni proizvodi.
Zabranjena hrana za dijabetes:
- Jaka kafa.
- Alkohol
- Kiseli krastavac, kiselo povrće.
- Gotovi majonezi, kečapi, umaci.
- Jaki juhe na bazi ribe, mesa, gljiva.
- Dimljena i kuhana kobasica.
- Čokolada, slatkiši, marmelada s bojama i aromama.
- Muffin, tjestenina od mekih brašna.
- Konzervirano meso i riba.
- Dimljena i sušena riba.
Lijekovi
Lijekove bira endokrinolog. Prvo trebate promijeniti prehranu, napustiti loše navike, normalizirati režim, posvetiti više vremena za odmor. Lijekovi stabiliziraju razinu glukoze i potiču proizvodnju inzulina.
Prva faza je uzimanje jedne grupe lijekova. Uz smanjenje efikasnosti, potrebno je kombinirati sastave dviju kategorija. Pacijentima nije dozvoljeno mijenjati dnevnu dozu i naziv lijekova: korekciju terapije provodi endokrinolog.
Uz visoku razinu glukoze liječnik propisuje:
- sulfanylurea. Pripreme: Gilemal, Minidab, Diabeton, Glibenez,
- biguanides. Preparati: Gliformin, Glucofage, Sinofor,
- incretinomimetici. Avandamet, Glimecomb, Bagomet, Metglib.
Moguće komplikacije
Posledice endokrine patologije utiču na opšte stanje organizma, probavnog sistema, reproduktivnu funkciju. „Buket“ hroničnih patologija česta je posljedica teških oblika dijabetesa. Uz napredne slučajeve, moguć je nagli porast nivoa acetona, razvoj dijabetičke kome.
Mnogi se muškarci žale na ozbiljne komplikacije:
- dijabetička rinopatija: smanjen vid, izražena miopija, katarakta, krvarenja, poremećaji cirkulacije u očne jabučice, oštećenje kapilara, u težim slučajevima - sljepoća,
- bolesti genitourinarnog sistema, hronični prostatitis, upala mokraćnog mjehura i uretre,
- nemoć, neplodnost,
- učestalo povećanje krvnog pritiska,
- glavobolje, pogoršanje mentalnih procesa i pamćenja, hipertenzija zbog pozadine oštećenja krvnih žila, opskrbljuju mozak,
- srčane bolesti, povećani rizik od ishemijskog moždanog udara,
- dijabetički čir na stopalu. Ozbiljno kršenje opskrbe krvlju ili potpuni prekid protoka krvi uzrokuje hladno pucanje, utrnulost ekstremiteta, prorjeđivanje epiderme. Postupno se na zahvaćenom području pojavljuje suppuracija, povećava se područje nekrotizacije. Obrada s mastima i gelovima ne donosi pozitivan rezultat. U teškim slučajevima, na pozadini dijabetičkog ulkusa, razvija se gangrenozna lezija ekstremiteta,
- dijabetička angiopatija. Vaskularna bolest u smislu simptoma podsjeća na aterosklerozu. Na zidovima velikih žila talože se štetni plakovi koji negativno utiču na brzinu protoka krvi. U nedostatku liječenja, patentičnost velikih krvnih žila naglo se smanjuje, razvija se venska zagušenja.
Prevencija
Preduvjet je promjena načina života. Čovjek bi se trebao odreći pušenja, prekomjernog pijenja. Važna stvar je smanjenje potrošnje jake kafe.
Dijeta je glavno pravilo za stabilizaciju vrijednosti glukoze na optimalnoj razini. Što se pacijent točnije pridržava dijeta, duže se drži šećer u krvi na prihvatljivoj razini.
Praćenje šećera u krvi pomoću mjerača glukoze u krvi bitan je element u prevenciji teškog dijabetesa. Mjerenje pokazatelja sa rezultatima snimanja pomaže endokrinologu da procijeni rezultat terapije.
Ostale preventivne mjere:
- gubitak kilograma
- pojačana motorička aktivnost,
- smanjenje opterećenja na nervnom sistemu,
- odbijanje preopterećenja i teškog fizičkog rada.
Dijabetes nije rečenica: Možete voditi prilično aktivan stil života kada se pridržavate preporuka liječnika. Muškarci bi trebali znati: nepoštivanje pravila liječenja i prevencije može dovesti do acetonske krize, hipoglikemijske kome, ozbiljnih problema s potencijom, srcem, krvnim žilama. Dijeta koja sadrži malo ugljikohidrata smanjuje rizik od komplikacija. Kada se pojave prvi znakovi dijabetesa, trebate kontaktirati endokrinologa, biti pregledani, poslušati savjet stručnjaka.
Dijabetes melitus je bolest koja je vjekovima bič čovječanstva. Ne postoji lek za dijabetes. Međutim, uprkos činjenici da je dijabetes nemoguće izliječiti, postoji hiljade načina da usporite tok bolesti. Više o tome u sljedećem videu:
Šećerna bolest tipa 2 - simptomi, dijagnoza, liječenje
Šećerna bolest tipa 2 (DM 2) najčešći je metabolički poremećaj ugljikohidrata. Hiperglikemija kod ove bolesti nastaje zbog 2 faktora:
- smanjenje proizvodnje insulina od beta ćelija pankreasa,
- pogoršanje osjetljivosti tkiva na djelovanje ovog hormona.
Vjeruje se da je kod pacijenata s prekomjernom težinom, vodeći uzrok dijabetesa otpornost na inzulin.
Zbog gojaznosti ćelije gube svoje inzulinske receptore i prestaju reagirati na njegovu prisutnost u krvi. Smanjena osjetljivost tkiva može se dugotrajno nadoknaditi povećanom proizvodnjom hormona.
No, kada se rezervni kapacitet gušterače potroši, dijabetes se i dalje očituje.
Kod manje skupine bolesnika, primarno kršenje je patologija lučenja inzulina. Ti pacijenti obično imaju normalnu tjelesnu težinu. Nakon određenog vremena, bolest napreduje.
Epidemiologija
Dijabetes tipa 2 je više od 95-98% svih slučajeva dijabetesa.
Incidencija je u stalnom porastu. Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) predviđa dugoročno povećanje broja oboljelih od dijabetesa u svijetu na 300-350 miliona u 15-25 godina. To se objašnjava promenom starosnog sastava stanovništva i stalnom urbanizacijom.
Kritični brojevi širenja dijabetesa tipa 2 uočeni su u razvijenim zemljama. Što je sjevernija geografska širina, to je više pacijenata s poremećajem metabolizma ugljikohidrata.
Identificirane nacionalne karakteristike incidencije. Dakle, učestalost je posebno velika među Indijcima iz Pime i Meksikancima. U bilo kojoj populaciji vjerovatno će se razboljeti starije osobe. Kod svih odraslih osoba latentni ili otvoreni dijabetes otkriveni su u 10% pregleda. U ljudi starijih od 65 godina prevalenca doseže 20%. Kritično povećanje incidencije uočeno je nakon 75 godina.
U posljednjim godinama primjetio se još jedan opasni trend - značajno "podmlađivanje" doba manifestacije dijabetesa tipa 2. Ako se prije bolesti praktično nisu pojavili kod ljudi mlađih od 40 godina, sada im se redovno dijagnosticiraju slučajevi bolesti u adolescenata, pa čak i djece.
Kod muškaraca dijabetes tipa 2 otkriva se rjeđe nego kod žena.
Etiološki faktori
Nekoliko etioloških faktora igra ulogu u pojavi jasnog metaboličkog poremećaja. Dijabetes se javlja zbog:
- genetska predispozicija
- intrauterini poremećaji u razvoju,
- starije dobi
- gojaznost
- fizička neaktivnost
- višak hrane.
Nepovoljna naslednost
Dokazano je da nasljednost određuje učestalost od 50-70%. Ako je jedan od roditelja bio bolestan od dijabetesa tipa 2, šansa da naiđu na isti problem doseže 1: 2. Rizik od bolesti u identičnih blizanaca dostiže 1: 9.
Dijabetes se određuje kombinacijom različitih gena. Svaki od markera povećava rizik od obolijevanja za 5-15%. Pacijenti mogu imati vrlo različite kombinacije genetskih lokusa povezanih s dijabetesom tipa 2.
Potencijalno na razvoj bolesti utiču geni:
- određivanje sinteze i izlučivanja inzulina,
- odgovorna za osjetljivost tkiva na inzulin.
Već je poznato da nepovoljni genski markeri povećavaju rizik od dijabetesa za 35-147%:
Svi ovi lokumi primarno su odgovorni za sintezu i izlučivanje inzulina.
Perinatalni poremećaji
Intrauterino razdoblje ogleda se u ljudskom zdravlju tokom čitavog života. Poznato je da ako se dječak rodio s malom tjelesnom težinom, onda su njegove šanse da dobije dijabetes tipa 2 prilično velike. Ako je porođajna težina veća od normalne, tada se povećava i vjerojatnost poremećaja metabolizma ugljikohidrata u odrasloj dobi.
Mala težina novorođenčeta (do 2,3-2,8 kg) najčešće ukazuje na pothranjenost u prenatalnom razdoblju. Ovaj faktor utiče na stvaranje posebnog "ekonomičnog" metabolizma. Takvi ljudi imaju u početku veću otpornost na inzulin.Tokom godina, „ekonomični“ metabolizam dovodi do razvoja gojaznosti, dijabetesa tipa 2, ateroskleroze i hipertenzije.
Prekomjerna težina pri rođenju (više od 4,5 kg) ukazuje na kršenje metabolizma ugljikohidrata u njegovoj majci. Takve žene na svoju djecu prenose loše gene. Rizik od dijabetesa tipa 2 kod djeteta iznosi i do 50% (tokom života).
Težina i tjelesne proporcije u velikoj mjeri utječu na razvoj dijabetesa tipa 2.
Normalna težina određena je indeksom tjelesne mase (BMI).
Normalna tjelesna težina odgovara indeksu od 18,5 do 24,9 kg / m2. Ako je BMI od 25-29,9 kg / m2, tada govore o prekomjernoj težini.
Slede 3 stepena gojaznosti:
- 1 stepen (30-34,9 kg / m2),
- 2 stepena (35-39,9 kg / m2),
- 3 stepena (više od 40 kg / m2).
Rizik od dijabetesa proporcionalan je BMI. Dakle, s 2-3 stupnja pretilosti za ovaj pokazatelj, šansa da se susretnemo sa bolešću 10 puta je veća od prosjeka stanovništva.
BMI kod muškaraca može se koristiti s malim ograničenjima. Ne može se utvrditi gojaznost kod ljudi u starosti i kod sportaša s velikom masom mišićnog tkiva. Za ove kategorije pacijenata pravilnije je koristiti metodu izračunavanja postotka masnog tkiva pomoću kaliperometrije.
Nakon 30 godina, mnogi muškarci stiču višak tjelesne težine. Obično jači spol posvećuje manje pažnje hrani bogatoj kalorijama, pa čak i sportu. Tradicionalno, mali višak kilograma ne smatra se nedostatkom kod odraslog mužjaka.
Za razvoj dijabetesa, veliku ulogu igra fizika. Većina muškaraca sklona je trbušnoj gojaznosti.
S ovom opcijom masno tkivo se više taloži u trbuhu. Ako muškarac ima volumen struka više od 96 cm, tada mu se dijagnosticira trbušna pretilost.
Kod ljudi s takvim tijelom rizik od dijabetesa je 20 puta veći od prosjeka.
Mala fizička aktivnost
Nedostatak vježbe jedna je od karakteristika urbanog stila života. Muškarci se najčešće bave mentalnim radom.
Fizička aktivnost je niža od potrebne:
- zbog nedostatka slobodnog vremena,
- niska popularnost sporta,
- velika dostupnost javnog i privatnog prevoza.
U prosjeku, seljaku dnevno treba 3500-4500 kilokalorija. To je ta količina energije koju čovjek troši na selu svakodnevnim radom. Za stanovnike grada potreba za energijom je mnogo manja. Obično uredski radnik dnevno potroši 2000-3000 kilokalorija.
Fizička aktivnost pomaže u održavanju normalnog metabolizma. Poznato je da se u roku od 12 sati nakon treninga povećava broj inzulinskih receptora na staničnim membranama. Tkiva povećavaju svoju osjetljivost na inzulin, jer se povećava i njihova potreba za glukozom.
Hipodinamija je nezavisni faktor rizika za dijabetes. Čak i ako muškarac nema višak kilograma, ali ne bavi se sportom, onda se rizik od bolesti poveća za otprilike 2 puta.
Patogeneza dijabetesa tipa 2
Inzulin normalno djeluje na većinu tjelesnih tkiva.
Na nivou ćelije, on:
- stimulira unos glukoze,
- pojačava sintezu glikogena,
- poboljšava unos aminokiselina,
- pojačava sintezu DNK,
- podržava transport jona
- stimuliše sintezu proteina i masnih kiselina,
- inhibira lipolizu,
- smanjuje glukoneogenezu,
- inhibira apoptozu.
Inzulinska rezistencija i relativni nedostatak inzulina dovode uglavnom do povećanja glikemije. Ovaj metabolički poremećaj je glavni simptom dijabetesa tipa 2. Visoka glukoza u krvi dovodi do prekoračenja bubrežnog praga i glikozurije. Obilna osmotska diureza izaziva dehidraciju.
Sva tkiva u stanjima šećerne bolesti tipa 2 ne primaju potrebnu količinu energije. Manjak je delimično zatvoren zbog raspada proteina i masti. Ali u tijelu sa ovim oblikom bolesti uvijek se čuva barem mala zaostala sekrecija inzulina.
Čak i minimalan nivo hormona može inhibirati sintezu ketonskih tijela (ketogeneza).
Stoga za dijabetes melitus tipa 2 nije karakteristična ketoza (pružanje energije tijelu zahvaljujući ketonskim tijelima) i metabolička acidoza (zakiseljavanje tijela zbog nakupljanja kiselih proizvoda u tkivima).
Dijabetička koma tipa 2 sa visokim nivoom šećera relativno je rijetka pojava. Obično se ovo stanje javlja zbog jake dehidracije dok uzimate diuretike ili sa kardiovaskularnim katastrofama (srčani udar, moždani udar).
Česta posljedica dijabetesa su kasne komplikacije. Ova oštećenja organskih sistema direktan su rezultat hronične hiperglikemije. Što duže se podiže šećer u krvi, to je veće masovno oštećenje stanica.
S tipom 2, komplikacije se mogu otkriti istodobno kad se otkriva i osnovna bolest. To je zbog činjenice da takva dijabetes često prolazi duže vrijeme skriveno. Asimptomatski tečaj otežava ranu dijagnozu.
Simptomi bolesti
Tipično je dijabetes tipa 2 kod muškaraca pronađen slučajno. Lagano pogoršanje dobrobiti koje obično prati nastanak bolesti rijetko može uzrokovati da pacijenti potraže liječnika. Žalbe se obično pojavljuju sa ozbiljnom hiperglikemijom.
Sledeći simptomi su tipični za dijabetes:
Osim toga, većina pacijenata osjeća umor i stalnu slabost.
U ranim fazama bolesti pacijenti mogu osjetiti spontanu hipoglikemiju. Pad šećera u krvi povezan je s hiperinzulinizmom.
Ove epizode su manifestovane:
- jaka glad
- drhtavih ruku
- otkucaji srca
- povećanje pritiska
- znojenje.
Ponekad pacijenti duže vrijeme zanemaruju sve simptome bolesti. Stvaranje komplikacija može ih natjerati da se posavjetuju s liječnikom.
Za muškarce, jedan od značajnih razloga savjetovanja s liječnicima je erektilna disfunkcija. U početku pacijent smanjenje povezanosti može smanjiti s kroničnim stresom, starošću i drugim uzrocima. Prilikom pregleda takvih bolesnika može se otkriti teška hiperglikemija i inzulinska rezistencija.
Manifestiraju se druge komplikacije dijabetesa tipa 2:
- oštećenje vida
- smanjena osjetljivost na prstima i nožnim prstima,
- pojava necelivih pukotina i čireva,
- hronična infekcija.
Dijabetes se može otkriti i prvi put tokom hospitalizacije zbog srčanog udara ili šloga. I sama ova stanja su posljedica poremećaja metabolizma. Komplikacije su se mogle spriječiti ranom dijagnozom dijabetesa tipa 2.
Pregled dijabetesa
Dijagnoza dijabetesa tipa 2 uključuje prvenstveno potvrdu hiperglikemije. Radi toga se uzimaju uzorci šećera u krvi na prazan stomak i 2 sata nakon obroka. Ujutro bi glukoza trebala biti u opsegu 3,3-5,5 mM / L, popodne - do 7,8 mM / L. Dijabetes se dijagnosticira kada se otkriva hiperglikemija od 6,1 mM / L na prazan želudac ili od 11,1 mM / L tokom dana.
Ako su vrijednosti glukoze posredne, tada se provodi oralni test tolerancije na glukozu („šećerna krivulja“).
Pacijent bi trebao doći na kliniku na prazan stomak. Prvo uzima prvo mjerenje šećera u krvi. Potom dajte slatkoj vodi da popije (75 g glukoze po čaši vode). Dalje u roku od 2 sata pacijent je u fizičkom mirovanju (sjedenje). Za to vreme, ne možete ni piti, ni jesti, ni pušiti, ni uzimati lijekove. Zatim se provodi ponovljeno mjerenje šećera u krvi.
Na osnovu rezultata ispitivanja može se postaviti dijagnoza:
- norma
- dijabetes
- oslabljena tolerancija na glukozu,
- hiperglikemija na testu.
Poslednja dva stanja pripisuju se predijabetesu. 15% pacijenata sa smanjenom tolerancijom na glukozu razvija dijabetes tokom godine.
Tablica 1 - Kriteriji za dijagnozu dijabetesa i drugih poremećaja metabolizma ugljikohidrata (WHO, 1999).
Posljednjih godina analiza glikoliziranog hemoglobina sve se više koristi za dijagnosticiranje hiperglikemije. Ovaj pokazatelj pokazuje prosječnu glikemiju u posljednja 3-4 mjeseca. Normalno, glikovani hemoglobin je 4-6%. S manifestacijom dijabetesa, ovaj se parametar povećava na 6,5% (minimum).
Dodatna ispitivanja se rade kako bi se potvrdila otpornost na inzulin i relativni nedostatak inzulina. Potrebno je pregledati krv na inzulin, C-peptid, krv i mokraću na ketonska tijela. Ponekad se za diferencijalnu dijagnozu s tipom 1 preporučuje pacijentu da prođe specifična antitijela (na GAD, itd.)
Bolest tipa 2 karakteriziraju:
- visoka ili normalna razina inzulina,
- visok ili normalan nivo C-peptida,
- malo ketonskih tela u urinu i krvi ili ih nema,
- nedostatak visokog titra antitijela.
Izračunavaju se i indeksi otpornosti na inzulin (HOMA i CARO). Povećanje vrijednosti HOMA veće od 2,7 ukazuje na povećanje otpornosti na inzulin. Ako je CARO indeks manji od 0,33, to posredno potvrđuje nisku osjetljivost tkiva na beta-stanični hormon.
Prvi znakovi dijabetesa kod muškaraca starijih od 50 godina
Početni simptomi nakon 30 godina kod muškaraca rijetko se javljaju. Najčešće, bolest počinje napredovati u starijoj dobi. U većini slučajeva muškarci ne obraćaju pažnju na znakove lošeg stanja, otpisuju ih zbog prekomjernog rada, naprezanja i drugih stresnih faktora u životu.
Prve manifestacije bolesti nastaju tek kada poraste šećer u krvi. Početni znakovi:
- skokovi tjelesne težine (povećanje ili smanjenje tjelesne težine),
- povećani umor, posebno kod dužeg stajanja
- razdražljivost
- poremećaj spavanja
- stalna glad, čak i nakon jela,
- pojačano znojenje bez obzira na doba godine,
- pojava osipa na koži (česta lokalizacija - dlanovi, stopala, prepone), praćena svrabom.
Pate reproduktivni i reproduktivni sustavi. To je zbog štetnog utjecaja ketonskih tijela, kao rezultat toga se smanjuje sinteza muških hormona (testosterona). Postoje problemi sa erekcijom, smanjenom seksualnom željom i žudnjom za suprotnim spolom. Možda preuranjena ejakulacija.
Glavni simptomi dijabetesa tipa 1 i 2
Simptomi dijabetesa kod muškaraca nakon 40 godina mogu biti različiti. To ovisi o vrsti bolesti, stariji ljudi mogu razviti dijabetes tipa 1 ili 2.
Najčešće se u ovoj dobi javlja tip 2. Patologija napreduje postepeno. Istodobno, inzulin se u tijelu pacijenta proizvodi ćelijama gušterače, ali iz nekog razloga ne djeluje na interakciju s glukozom.
Glavni simptomi nakon 60 godina: problemi sa vidom, oštećenje pamćenja, pojačano znojenje. Zbog poremećaja cirkulacije, sve ogrebotine, rane i druga oštećenja na koži slabo zarastaju.
Čest uzrok dijabetesa tipa 1 je neispravnost gušterače, uslijed čega proizvodnja inzulina opada ili zaustavlja. Kao rezultat toga, nivo glukoze u krvi značajno raste, za normalizaciju kojih su potrebne injekcije insulina.
Glavne manifestacije dijabetesa ovisnog o inzulinu: intenzivna žeđ (osoba pije do 5 litara tekućine dnevno), učestalo mokrenje, pojačani apetit. Istovremeno pacijent brzo gubi na težini, pojavljuje se jak svrbež kože.
Dijagnoza i liječenje dijabetesa
U mladoj dobi možda nema znakova bolesti. Međutim, nakon navršenih 30 godina svi bi trebali redovito donirati krv kako bi utvrdili nivo glukoze, posebno ako se simptomi bolesti pojave na koži. Ili osoba jednostavno primijeti pogoršanje dobrobiti bez ikakvog razloga.
Nema potrebe čekati pojavu specifičnih znakova bolesti. Pri najmanjoj sumnji, morate proći sveobuhvatni pregled. To uključuje:
- krvni test za šećer,
- test urina na glukozu,
- glikozilirani hemoglobin,
- test tolerancije na glukozu
- određivanje specifičnih peptida i inzulina u krvnoj plazmi.
Liječenje dijabetesa kod muškaraca mlađih od 30 godina ovisi o etiologiji bolesti. Uz oštećenje gušterače i razvoj patologije tipa 1, jedina metoda terapije je primjena inzulina supkutano. Doziranje se bira ovisno o stadiju dijabetesa i pokazateljima glukoze u krvnoj plazmi. Najčešće se injekcije rade pre svakog obroka.
S razvojem dijabetesa tipa 2, prehrana i povećana fizička aktivnost mogu biti dovoljni za normalizaciju glukoze u krvi. To dovodi do smanjenja unosa ugljikohidrata u ljudskom tijelu, a tokom vježbanja brzo se troši glukoza.
U nekim situacijama to neće biti dovoljno. Na visokim nivoima šećera može se naznačiti upotreba hipoglikemijskih sredstava: Siofora, Manilin. Da bi se popravilo stanje, koriste se agonisti GLP-1 receptora. Tu spadaju Viktoza, Baeta. Kod velike težine kod pacijenata preporučuje se uporaba biguanida. Ovaj lek povećava propusnost tkiva za glukozu.
Važnu ulogu u liječenju dijabetesa, posebno ako nije ovisan o insulinu, igra i dijeta. Prava prehrana može smanjiti unos šećera, smanjiti koncentraciju glukoze u krvi. Potrebno je minimizirati potrošnju masti, začina, začinjenih, slanih i dimljenih jela, kao i proizvoda koji sadrže brze ugljikohidrate.
Posljedice i moguće komplikacije
Ako na vrijeme primijetite prve znakove dijabetesa kod muškaraca nakon 50 godina, možete izbjeći razvoj komplikacija. Bolest ima loš učinak na kardiovaskularni sistem. To dovodi do razvoja akutnih stanja: infarkta miokarda, angine pektoris, kao i hipertenzije, ateroskleroze itd.
Kao rezultat kršenja mikrocirkulacije, razvija se opskrba krvi očnim strukturama, katarakta, odvajanje mrežnice i dijabetička retinopatija.
Kod dijabetesa utječu bubrežni glomeruli i tubuli. To dovodi do bubrežne disfunkcije, dijabetičke nefropatije, a u težim slučajevima do zatajenja bubrega.
Visoki šećer u krvi izaziva smrt nervnih ćelija. To nepovoljno utječe na opće dobro pacijenta: pojavljuju se česte glavobolje, san postaje nemiran, koncentracija pozornosti se pogoršava. Osoba se uznemiruje, poremećena je koordinacija pokreta.
U nedostatku pravodobnog tretmana, stanje pacijenta se pogoršava. U vezi s pogoršanjem cirkulacije krvi u donjim ekstremitetima, razvijaju se slabo zacjeljujuće trofične čireve. Kao rezultat vezanosti bakterijske infekcije, nije isključena pojava zaraznog i upalnog procesa. U nekim se slučajevima razvija gangrena, čiji je jedini izlaz amputacija udova.
Pacijent gubi osjetljivost, razvijaju se parestezije. Osoba primjećuje osjećaj „trčanja guske“.
Mjere prevencije dijabetesa kod starijih muškaraca
Mjere prevencije dijabetesa trebaju se provoditi ne samo u starosti, već i mnogo ranije, sve do 40 godina. Ne treba čekati da se pojave prvi simptomi bolesti, već kako biste spriječili njen razvoj.
Da biste to učinili, trebate:
- Organizirajte zdrav i aktivan životni stil. Potrebno je održavati kondiciju: baviti se sportom ili barem vježbati svaki dan. To će vam pomoći da spriječite debljanje, što je faktor u razvoju dijabetesa.
- Obezbedite kompletnu, uravnoteženu dijetu. Sadržao bi uglavnom prirodnu hranu bogatu vlaknima. Potrebno je isključiti ili smanjiti broj jela koja sadrže lake ugljikohidrate.
- Ne zaboravite na režim pijenja - trebali biste piti najmanje 1,5-2 litara čiste vode dnevno.
Osim toga, uz genetsku predispoziciju za bolest, potrebno je redovito podvrgavati rutinskom pregledu. Uzmite testove koje vam je propisao ljekar, ne zanemarujte preporuke i termine.
Šta je dijabetes
Bolest podrazumijeva endokrinu patologiju pri kojoj je rad endokrinog sekreta, gušterače, poremećen ili obustavljen.Gušterača izlučuje vitalni hormon - inzulin. Njegov glavni zadatak je razgradnja šećera, koji ulazi u krvotok.
Svi šećeri koji uđu u ljudsko tijelo glavni su izvor energije i nezamjenjivi su za određene organe, na primjer, mozak. Ako je poremećena proizvodnja inzulina, poremećena je i obrada šećera.
To dovodi odmah do dvije posljedice:
- organi ne dobijaju potrebnu glukozu i energiju (javlja se hipoglikemija),
- nakupljaju se razine šećera u krvi, tijelo pokušava ukloniti višak u urinu, što dovodi do narušenog rada bubrega i krvožilnog zdravlja (javlja se hiperglikemija).
Konstantno nakupljanje šećera dovodi do patoloških promjena u unutrašnjim organima i tkivima. U većini slučajeva pacijentu su potrebne injekcije umjetnog inzulina.
Dijabetes tipa 1
Ova bolest je klasifikovana kao autoimuna. Dijabetes tipa 1 nema jasno definirane uzroke. Nastaje kada ćelije gušterače prestanu normalno funkcionirati i blokiraju proizvodnju inzulina. Tvar prestaje da ulazi u krv ili joj količina postaje manja nego što je potrebno za zdravu razinu glukoze.
Ovu vrstu dijabetesa nazivaju i "maloljetnicom". To je zbog činjenice da su u većini slučajeva ljudi mlađi od 35 godina. Dijabetes tipa 1 je rijetka bolest. Samo jedna od 10 osoba s dijabetesom ima tip 1. Simptomi dijabetesa tipa 1 češći su kod muškaraca nego kod žena
Dijabetes tipa 2
To je najčešći oblik bolesti u svijetu. Razlog mu je što gušterača ne proizvodi dovoljno inzulina ili osoba razvija otpornost na ovu supstancu.
Najčešće, dijabetes tipa 2 pogađa osobe starije životne dobi.
Razlog za to je pogrešan način života, prije svega poremećaji prehrane i odbijanje tjelesne aktivnosti. Opasnost od dijabetesa tipa 2 često leži u nasljednom faktoru. Možete se razboliti čak i ako se pridržavaju svih pravila ishrane kada postoje bliski rođaci s dijabetesom.
Gestacijski dijabetes
Ova se bolest javlja samo u trudnica i u većini slučajeva prolazi bez liječenja nakon porođaja. Nakon 16 tjedana, nivo hormona u krvi majke raste. Oni mogu negativno uticati na osjetljivost na glukozu.
Razvoj gestacijskog dijabetesa prijeti majci i bebi. Komplikacije bolesti mogu biti kršenje endokrinog sistema kod beba, pa čak i prerano rođenje. Otprilike polovina bolesnih trudnica ima rizik za dijabetes tipa 2.
Ciljani organi za dijabetes
Ciljni organi su unutrašnji organi osobe koji pate prvenstveno u razvoju bilo koje vrste dijabetesa. Zdravstveni problemi nastaju zbog visoke razine glukoze i taloženja kristala šećera u tkivima organa.
Glavni organi mete za dijabetes:
- Oči. Šećer se nakuplja u fundusu i sočivu. To uzrokuje oticanje i zamućenje. Vremenom se razvija jak edem koji uzrokuje glaukom i gubitak vida.
- Bubrezi. Zdrava osoba ne bi trebala imati glukozu u urinu, dok bolesnik s dijabetesom ima ogromnu količinu. To dovodi do dijabetičke nefropatije, bolesti koja zauzvrat može izazvati zatajenje bubrega.
- Koža i nokti. Visoka glukoza je najbolje stanište bakterija i gljivica. U bolesnika sa šećernom bolešću vrlo često se javljaju gljivične infekcije kože i noktiju.
- Genitalije. Kod muškaraca i žena s dijabetesom mliječ se javlja nekoliko puta češće nego kod zdravih ljudi.
- Kardiovaskularni sistem. Manjak inzulina uzrokuje promjene na stijenkama krvnih žila. To dovodi do nedovoljne cirkulacije krvi i razvoja ishemije.
Glavni znakovi dijabetesa kod muškaraca
Simptomi dijabetesa kod muškaraca pojavljuju se s razvojem bolesti:
- stalna žeđ. Želja za pićem vode uzrokovana je velikom koncentracijom šećera, koju tijelo želi otopiti,
- učestalo mokrenje. To je posljedica nekoliko razloga: prvo, stalna upotreba tekućine, i drugo, tijelo se pokušava riješiti viška šećera u urinu,
- promjena težine Ako dijabetes nije uzrokovan neuhranjenošću i prekomjernom težinom, težina opada. To je zbog činjenice da tijelo ne prima energiju iz glukoze i počinje trošiti pohranjene masnoće,
- zamagljen vid. Višak šećera uzrokuje oticanje sočiva, oko se ne može u potpunosti fokusirati i sve oko se čini nejasnim,
- slabost. Tijelo svu svoju energiju usmjerava na preradu ugljikohidrata, pa je osoba stalno umorna, želi spavati,
- svrbež i suhoća na koži, dlanovima i stopalima. Uz dijabetes, zaštita epiderme od negativnih vanjskih utjecaja je smanjena. Osim toga, na površini se nakuplja veliki broj bakterija i gljivica koje mogu izazvati svrab.
Kako potvrditi dijagnozu dijabetesa
Količina (nivo) šećera u krvi ima svoje naučno ime - glicimija. Visoka koncentracija glukoze naziva se hiperglikemija, a smanjenje šećera u krvi - hipoglikemija nije ništa manje opasna.
Svoju razinu glukoze možete saznati samo uz pomoć brze analize ili laboratorijskog ispitivanja. Simptomi šećerne bolesti kod muškaraca nisu dovoljan pokazatelj za postavljanje dijagnoze. Ovdje su potrebni laboratorijski testovi.
Šećer i HbA1
Najbolji način da brzo izmjerite šećer u krvi je mjerač glukoze u krvi i test trakama. Uređaj vam omogućuje provođenje ispitivanja krvi s velikom preciznošću nekoliko minuta. Osobe sa šećernom bolešću trebaju imati pojedinačni mjerač glukoze u krvi i pratiti promjene u šećeru u krvi na brzinu i nakon jela.
HbA1s je stručni izraz za analizu glikoziranog hemoglobina. Količina glukoze čak i kod zdrave osobe stalno varira. Naročito intenzivne promjene se javljaju tokom fizičke aktivnosti i nakon jela. HbA1 pomaže dugoročno učiti o prosječnoj razini glukoze.
Performanse HbA1s:
- ispod 6% - šećer u krvi je u redu
- iznad 6%, ali ispod 6.5% - predispozicija za dijabetes,
- iznad 6,5% - dijabetes tipa 2.
Test tolerancije na glukozu (GTT)
Test tolerancije na glukozu (GTT) pomaže u određivanju kako se tijelo suočava s viškom šećera i koliko brzo ga prerađuje. Najčešće se koristi za proučavanje tolerancije na glukozu.
Subjekt uzima krv na prazan stomak, a potom pije tečnost koja sadrži glukozu. Ponovljena analiza provodi se nakon 60 minuta i nakon 2 sata. Za to vrijeme, osobi je zabranjeno da fizički opterećuje tijelo, puši i pije alkohol. Test pokazuje koliko se glukoze razgrađuje.
Analiza mokraće
Test urina na dijabetes razlikuje se od općeg testa urina. Skupljanje mokraće za ispitivanje vrši se tokom dana, tako da koncentracija šećera ima prosječne vrijednosti. Tečnost se prikuplja tokom dana - za analizu je potrebno direktno najmanje 200 ml. Obavezno zabilježite ukupnu količinu urina.
Posledice dijabetesa za muškarce
Odsustvo ili neadekvatno liječenje dijabetesa kod muškaraca dovodi do ozbiljnih komplikacija, pa čak i smrti. Da biste to izbjegli, morate strogo slijediti dijetu i, ako je naznačeno, provoditi injekcije inzulina.
Najteža posljedica dijabetesa je dijabetička koma. Javlja se kada organima kritično nedostaje energije, jer se glukoza ne razgrađuje.
Tabela prikazuje simptome dijabetesa kod muškaraca.
Postoje dvije faze u razvoju dijabetičke kome:
- Predak. Pacijent postaje letargičan i pospan, poremećene su mu kognitivne funkcije mozga: pamćenje i mišljenje. Čovjeku postaje vrlo vruće, počinje se silno znojiti, a razvija se i drhtanje ruku. Razina acetona raste, što negativno utječe na mozak - govor i njegova percepcija mogu se promijeniti, iz usta se pojavljuje neugodan karakterističan miris. Pritisak počinje postepeno opadati.
- Pacijent izgubi svijest, ne oporavlja se. Disanje postaje bučno, po osobi se širi oštar miris acetona. Koža je hladna, neelastična. Sve sluznica i jezik postaju suvi. Tjelesna temperatura i pritisak su sniženi. Trbuh “nabubri”, pri palpaciji jetra je povećana. Urin može prestati da istječe.
Principi tretmana
Dijabetes melitus je ozbiljna hronična bolest. Tretman tipa 1 provodi se samo održavanjem rada tijela ubrizgavanjem umjetnog inzulina.
Budući da je dijabetes hronična bolest, osnova liječenja je pravilna prehrana i stroga prehrana. Kršenje prehrane može prouzrokovati teške komplikacije pa čak i kome. Pacijenti moraju strogo ograničiti upotrebu proizvoda koji sadrže šećer.
Ovisno o težini bolesti i primjeni inzulina u liječenju, liječnik postavlja normu za ugljikohidrate, koje tijelo može podnijeti bez da našteti radu unutarnjih organa.
Neki ljekari koriste princip trobojnog dijeta. Sastoji se u činjenici da je "crvena" hrana strogo zabranjena, "žutu" se može konzumirati, ali samo u ograničenim količinama, a "zelenu", koja se može jesti bez ograničenja.
Crveni proizvodi | Slatkiši, bijeli hljeb, peciva, sam šećer, poput pržene i masne hrane, bijeli riža, soda, brza hrana, prženi krompir, kaša i rezanci, instant voćni sokovi s dodanim šećerom, majonez |
Žuti proizvodi | Hljeb i drugi proizvodi od integralnog brašna, repe, mrkve, grožđa, banane, kuhanog krumpira, graška i kukuruza, mliječnih proizvoda sa visokim postotkom udjela masti, dinje, marelice, kivija, suhog voća i orašastih plodova, maslaca |
Zeleni proizvodi | Svo povrće osim krumpira, zelene jabuke, pomorandže, kruške, zelje, mlijeko i skuta sa niskim procentom masti, smeđa riža, žitarice bez šećera i maslaca, mršavo meso, pečena riba i morski plodovi |
Održavanje optimalne tjelesne težine
Dijabetes melitus predstavlja visoki rizik od povećanja kilograma, većina pacijenata mora izgubiti 5 kg. Debljanje počinje kada tijelo ne može pravilno apsorbirati inzulin i ne kontrolira tjelesnu težinu. S padom tjelesne težine, nivo holesterola se normalizira, pritisak prestaje da skače, a rizik od kožnih bolesti opada.
Pojačano opterećenje na srce nestaje, što je prevencija kardiovaskularnih bolesti.
Umjereno vježbanje
Simptomi dijabetesa kod muškaraca mogu varirati ovisno o intenzitetu fizičke aktivnosti. Ljekari preporučuju da dijabetičari svakodnevno vježbaju. Idealne vježbe su jutarnje vježbe i duge šetnje svježim zrakom.
Fizička aktivnost usmjerena je na trošenje energije, odnosno potrošnju dijela glukoze iz krvi. Oni, takođe, poboljšavaju stanje kardiovaskularnog sistema i značajno usporavaju razvoj bolesti. Vježbanje je dozvoljeno ako razina šećera ne prelazi 15.
Vježbe možete započeti samo 2 sata nakon jela. Prethodno se glukometrom mjeri količina glukoze. Ako je indikator ispod 8, morate jesti slatkiše ili drugu hranu koja brzo probavlja, ugljikohidrate.
Tokom sporta važna je obuća i odjeća. Pacijent se ne smije puno znojiti i pregrijavati zbog rizika od kožnih bolesti. Naročito je važno odabrati dobre cipele. Ne bi trebala pritiskati i stisnuti nogu. Preporučuje se odabir modela od prirodnih tkanina i materijala.
Konstantna samokontrola
Dijabetes melitus donosi promjene ne samo u prehrani i načinu života, već i u rasporedu.
Svaki dan pacijentu je potrebno:
- napraviti individualnu prehranu u skladu s normom ugljikohidrata i kalorija, obroci se uzimaju prema rasporedu,
- ako ne postoji inzulinska pumpa, ubrizgavanje inzulina daje se 2 puta dnevno ili neposredno prije jela, u slučaju da nestane doza, hitno je potrebno injekciju, ako se ne osjećate dobro, posavjetujte se s liječnikom,
- stalni nadzor glukoze, holesterola i krvnog pritiska,
- pacijent mora imati slatkiše, sok ili drugu slatku hranu sa sobom. Potrebni su ako padne nivo šećera (na primjer, pod stresom) i postoji rizik od hipoglikemijske kome.
Čak i slijedeći sva pravila i uz normalno zdravlje, pacijent mora svakog mjeseca posjetiti endokrinologa.
Zašto je važno prestati pušiti i piti alkohol?
Pušenje i piće nisu kompatibilni s dijabetesom.
Postoji nekoliko razloga za to:
- propadanje usne šupljine: karijes i gljivične lezije razvijaju se mnogo brže,
- alkohol izaziva metaboličke poremećaje u preradi ugljenih hidrata,
- ciljni organi šećerne bolesti prvenstveno su pogođeni toksinima. To doprinosi razvoju komplikacija,
- alkoholna pića doprinose razvoju vaskularnih bolesti unutrašnjih organa, a posebno mozga,
- redovan unos nikotina pogoršava razgradnju glukoze i povećava količinu šećera u krvi za četvrtinu,
- kod pušača sa dijabetesom rizik od nastanka krvnih ugrušaka povećava se nekoliko puta,
- redovna konzumacija alkohola ne omogućava vam praćenje prehrane i kontrolu pokazatelja glukoze.
Farmakoterapija
Postoji samo jedan tretman dijabetesa tipa 1 - primjena doza umjetno stvorenog inzulina.
Može se unijeti na više načina:
- inzulinska pumpa. Njegova upotreba je prilično zgodna: mehanizam ubrizgava potrebnu dozu hormona u ljudsko tijelo tokom dana. Ovo ne zahtijeva injekcije i ne dozvoljava predoziranje inzulina. Istovremeno, pumpa nije udobna za nošenje u sportovima i aktivnom društvenom životu,
- injekcije srednje i dugoročne aktivnosti. Moraju ih raditi 2 puta dnevno, uz pojedinačnu dozu inzulina, koju propiše liječnik,
- injekcije kratkog i ultra kratkog trajanja. Uvođenje insulina vrši se nekoliko puta dnevno neposredno prije jela.
Kod dijabetesa tipa 2 postoje lijekovi koji utječu na proizvodnju prirodnog inzulina i šećera u krvi. Čisti inzulin se koristi rjeđe. Prekomjerna težina na pozadini dijabetesa propisana je Metformin. Ovaj lijek pomaže da se "zadrži" rast šećera u krvi, istovremeno ne dopuštajući nagli pad glukoze u tijelu i pojavu hipoglikemijske kome.
Lijekovi na bazi sulfanilureje propisuju se kada tijelo može proizvesti vlastiti inzulin, ali njegova količina nije dovoljna. Primjena takvih lijekova kod ljudi s blagim oblikom bolesti pomaže da se izbjegne ovisnost o umjetnom inzulinu.
Najnoviji incretin mimetički lijekovi tek su se nedavno pojavili na farmakološkom tržištu, ali su se već dokazali u borbi protiv dijabetesa. Djeluju na hormone gastrointestinalnog trakta. Njihov učinak usmjeren je na suzbijanje hormona "šećera" glukagona i stimuliranje proizvodnje inzulina.
Hood sa krifeja Amura
Biljni ekstrakt sadrži tvari koje mogu poboljšati zdravlje gušterače i povećati količinu izlučenog inzulina. Amur Krythea pozitivno djeluje na metabolizam ugljikohidrata i asimilaciju hrane, što je važno za dijabetes.
Njegova redovita upotreba štiti od prekomjerne težine. Dovoljno je uzeti ekstrakt od 1 žličice.tri puta dnevno za odrasle i dva puta za decu. Kursevi se održavaju u trajanju od 3 meseca sa pauzom mesečno
Trostruka tinktura
Simptomi dijabetesa kod muškaraca dobro se eliminiraju trostrukom tinkturom. Alternativna medicina pomaže u održavanju dobrog zdravlja i sprječava razvoj bolesti.
Za pripremu tinkture potrebno je pripremiti 3 njena elementa:
- Čaša votke prelije se u jedan svježi luk nasjeckan na kašu.
- Čaša votke prelije se 3 kašike. l lišće oraha.
- Čaša votke prelije se 2 kašike. l manšete biljaka.
Sve se infundira na tamnom mestu nedelju dana. Tada se priprema tinktura. 150: 60: 40 - ovo je odnos svakog elementa u ml gotove tinkture. Lijek je potrebno uzimati ujutro prije jela i prije spavanja.
Shema i karakteristike liječenja dijabetesa tipa 1
Liječenje dijabetesa tipa 1 temelji se na kontinuiranoj primjeni inzulina. Dugotrajne injekcije treba kombinirati s kratkotrajnim. U nekim slučajevima, radi praktičnosti pacijenta, ugrađuje se inzulinska pumpa.
Preduvjet za liječenje je posebna prehrana. Kod dijabetesa tipa 1, izračunava se individualno i temelji se na fizičkoj aktivnosti pacijenta i njegovoj dobi. Osnova prehrane je mjerenje prehrane "krušnih jedinica". Jedan XE sadrži 12 g ugljenih hidrata.
Shema i karakteristike liječenja dijabetesa tipa 2
Algoritam za liječenje dijabetesa tipa 2 značajno se razlikuje od tretmana dijabetesa tipa 1. Shema se razvija na osnovu karakteristika tijeka bolesti, prisustva komplikacija i, što je najvažnije, razine šećera u krvi. Ako su pokazatelji niži od 7,5%, pacijentu je propisao jedan lijek za smanjivanje šećera i njegovu bolju apsorpciju u tijelu.
U nekim slučajevima dovoljna je samo dijeta i stalno praćenje razine glukoze.
Sa stopama do 9%, potrebno je kombinirano liječenje primjenom nekoliko lijekova koji snižavaju šećer i pomažu u poticanju proizvodnje vlastitog inzulina.
Ako se šećer diže iznad 9%, potrebne su injekcije umjetnog inzulina. Ako se pacijentovo stanje poboljša, injekcije se mogu otkazati i pacijent je prebačen na kombinirani tretman. Obavezno je sprječavanje komplikacija bolesti dijabetesa.
Očekivani životni vijek dijabetičara s bilo kojom vrstom bolesti značajno je porastao u posljednjih nekoliko desetljeća. U skladu sa svim preporukama ljekara, možete živjeti pun i dug život. U polovini slučajeva, s urođenim ili stečenim u dečjem dijabetesu, pacijent živi do 70 godina.
Opasan nije samo šećer u krvi, već i komplikacije zbog njegove pozadine. U otprilike 70% smrti bolesnika sa šećernom bolešću, uzrok je bubrežno ili srčano zatajenje, kao i oslabljena funkcija mozga. Trenutno se povećava broj oboljelih od dijabetesa.
Za deset godina dostići će nivo pandemije. Već sada liječnici širom svijeta oglašavaju uzbunu i apeluju na svoje pacijente da stalno prate razinu glukoze u krvi čak i ako nema simptoma i faktora rizika za bolest. Dijabetes melitus je bolest koja se može dobro kontrolirati kod muškaraca i kod žena. Njeni simptomi su savršeno liječeni i mogu se potpuno eliminirati.
Dijabetes tipa 2
Za liječenje šećerne bolesti tipa 2 kod muškaraca koriste se dijeta, fizička aktivnost, posebni lijekovi u tabletama i pripravci od inzulina.
Prema Pevznerovoj dijeti dijeta odgovara devetoj tabeli. U ishrani treba smanjiti količinu životinjskih masti i jednostavnih ugljikohidrata (vidi Sliku 1). Preporučljivo je redovito organizovati obroke u malim porcijama.
Sl. 1 - Principi prehrambenih preporuka za dijabetes 2.
Čovjek treba znati otprilike svoju potrebu za energijom tokom dana i voditi računa o kalorijskom sadržaju hrane. Ne prejedajte. Posebno je važno ograničiti hranu uveče.
Fizička aktivnost odabira se u skladu sa godinama i popratnim bolestima.
Tabela 2 - Fizička aktivnost u liječenju dijabetesa 2.
Lako | 30 | Sporo hodanje |
Prosječno | 20 | Brzo hodanje |
Teški | 10 | Trčite stepenicama ili brdima |
Veoma teška | 5 | Plivanje |
Liječenje lijekovima započinje odmah s dijagnozom dijabetesa. U početku se obično koristi jedan lijek ili kombinacija tableta. Ako to nije dovoljno, tada se na liječenje povezuje inzulin.
Za bolesnike s tipom 2 preporučuju se iste otopine inzulina kao i za bolesnike s tipom 1. Razlike u terapiji:
- ponekad je dovoljan samo bazni inzulin,
- nema očigledne potrebe za pumpnom terapijom,
- doze inzulina su prilično velike,
- mešani lekovi daju dobar efekat.
Tabela 3 - Terapijski ciljevi za dijabetes melitus tipa 1 i 2.
Dijabetes tipa 2 liječi endokrinolog. Svi pacijenti trebaju biti prijavljeni u ambulanti. Potpuni pregled potreban je jednom godišnje. Bolničko liječenje - prema indikacijama.
Endokrinolog I. Tsvetkova
Preporučuje se za gledanje:
Znaci manifestacije dijabetesa kod muškaraca
Šećerna bolest tipa 2 prepoznata je kao najčešća vrsta dijabetesa kod muškaraca, čiji se uzrok najčešće skriva u pretjeranom nakupljanju tjelesne masti u jetra i druge organe, kao i ljudske mišiće.
Neki od istraživača koji proučavaju metaboličke disfunkcije tvrde da su simptomi i znakovi šećera i bez šećera dijabetes kod muškaraca u srednjoj dobnoj kategoriji nastaje mnogo češće nego kod žena.
Najčešći znakovi dijabetesa kod muškaraca su:
- zatajenje bubregaposebno izraženo noću,
- nagli porast unosa unosa tečnosti i dnevne količine uree,
- snažna i stalna žeđ, kao simptom „šećerne“ bolesti,
- suvoća u ustima
- alopecija ili iznenadni gubitak kose,
- kod muškaraca sa čestim mokrenjem vjerovatna je promjena prepucija
- promena stepena performansi,
- povećani umor i čak oslabljeno stanje,
- razlike u krvnom pritisku
- neprestano debljanje, gojaznost ili nedostatak apetita,
- retinopatijaili je oštećenje vida jedan od glavnih simptoma dijabetesa,
- blagi, ali primetni svrab na koži, posebno, peckanje u prepone ili u anusu često se manifestuje,
- nemoć
- dugotrajno zarastanje rana, ogrebotina, pa čak i ogrebotina također je jedan od glavnih znakova kod kojih je moguće dijagnosticirati dijabetes.
Čak i kad su indikatori glukoza u krvi kod muškaraca se povećavaju u maloj mjeri ili se to događa sporadično, to već ukazuje na nepovratne promjene u funkcioniranju tijela. Takvi simptomi i znakovi razvit će se u vrlo skoroj budućnosti i destabilizirat će metabolizam izazivajući ozbiljne posljedice po kojima je dijabetes poznat.
posljedice dijabetesa kod muškaraca
Više od 35% muškaraca postaje svjesno da su povišavali šećer u krvi tek kad se pored gore navedenih simptoma uoče ozbiljni kardiovaskularni problemi.
Ove simptome i znakove kod muškaraca jednostavno je nemoguće ne primijetiti, ali javljaju se u prilično kasnoj fazi.
U slučaju rane dijagnoze i odgovarajuće prehrambene prehrane i liječenja tijekom dijabetesa, moguće je održavati optimalnu vitalnost.
Prema statističkim podacima, većina obolelih od „šećerne“ bolesti živi već duže vreme.
Metoda ispitivanja bolesti
da biste proverili stepen fleksibilnosti prstiju na rukama, kada se razvije „šećerna“ bolest, potrebno je dlanove povezati tako da prsti u potpunosti budu u kontaktu sa delovima drugog režnja po celoj dužini.
Objasniti ove znakove i simptome moguće je samo značajnim smanjenjem tetiva. Mnogi muškarci ne obraćaju pažnju na ove prve simptome i znakove, smatrajući ih manifestacijama bilo koje druge bolesti, ali ne i „šećernom“ bolešću.