Feijoa i dijabetes
Mogu li jesti feijou s dijabetesom tipa 2? - Prehrana i dijeta
Feijoa je prilično egzotično voće u mnogim krajevima naše zemlje. Raste isključivo na Krimu i na Krasnodarskom teritoriju. Međutim, sada ga mnogi supermarketi uvoze iz inostranstva, pa nije teško dobiti ukusno voće.
Da li je feijoa dopuštena za dijabetes? Voće o kojem je riječ ima mnogo korisnih svojstava, ali ne usuđuju se jesti svi ljudi koji pate od ove bolesti. Jesu li u pravu? Razmislimo.
Svojstva Feijoa
Sam plod in vivo raste u Južnoj Americi. Sada se masovno uzgaja u zemljama sa suptropskom klimom. Kao što je ranije napomenuto, pogodni uslovi u našoj zemlji postoje samo na teritoriju Krasnodara i Krima. Feijoa se uzgaja i u maloj količini u Abhaziji.
- ovalni
- zasićene zelje
- vrlo sočno
- gusta i mesnata.
Prosječna veličina je do 6 centimetara. Težina - ne više od 100 grama. Okus feijoa očito je jagoda. Brzi ugljikohidrati u sebi sadrže i do 100 g na 1 kg.
Za dijabetičare je neograničeno jedenje dotičnih plodova opasno. Pretežno ih predstavlja fruktoza u šećeru, koja je, međutim, manje nego kod poznatijih:
Feijoa je 86 posto vode i sadrži sljedeće hranjive tvari:
- vjeverice
- ugljeni hidrati
- masti
- riboflavin
- niacin
- tiamin
- pantotenska kiselina
- piridoksin
- folna i askorbinska kiselina.
Dijeta kod gestacijskog dijabetesa
Feijoe su prilično bogate i:
Posebno imaju puno joda. Po svom sadržaju plod je uporediv sa ribom, belim lukom i morskim algama. To jest, njegova je korist nesporna ako dijabetičar ima, pored glavne patologije, i tegobe:
- probavni sistem
- štitne žlijezde
- bubrezi.
Glikemijski indeks u feijoi je vrlo nizak - 20. Također je malo kalorija 49. Dakle, voće koje se koristi:
- dobro probavljen
- ne opterećuje gušteraču,
- ne zahteva razvoj dodatnog dela inzulina,
- Pomaže u uklanjanju gladi.
Kontraindikacije
Onima koji imaju dijabetes melitus savjetuje se redovito konzumiranje feijoa, ali u malim količinama. Mora se imati na umu da je voće izrazito alergenski proizvod, stoga ga prvi put ne treba naslagati. Jedite malo i pratite reakciju - ako nema alarmantnih simptoma, onda je hrabro unesite u dijetu.
Bolje je napustiti feijou onima kod kojih dijabetes nastaje s komplikacijama - u posljednjoj fazi bolesti bilo koji ugljikohidrati su izuzetno opasni i često izazivaju pogoršanje stanja. Definitivno ne možete jesti voće s hiperglikemijom.
Oni su kontraindicirani kod onih pacijenata kod kojih:
- hipertireoza
- bazedova bolest
- višak joda.
U drugim slučajevima dijabetičari mogu konzumirati feijou u razumnim granicama barem svaki dan, jer su koristi od toga neusporedivo veće od moguće štete.
Kako jesti feijoa
Za jedan dan dijabetičarima je dozvoljeno da konzumiraju ne više od 6 zrelih plodova. Istovremeno, važno je prilagoditi prehranu, smanjujući količinu druge hrane koja u sebi sadrži lagane ugljikohidrate.
Najpravilnije je jesti cijelo voće s oguljenom košticom i sjemenkama. Međutim, koža je mnogo kiselija od pulpe i snažno se plete. Ako vam se to ne sviđa, prerežite ga ili jednostavno razdijelite voće na pola, a sredinu izvadite žličicom.
Feijoa se koristi ne samo u svježem obliku - vrlo je korisno što se priprema od nje:
- jogurtske salate
- prirodne džemove
- pire krompir
- pića.
Voće dobro podnosi zamrzavanje - u tom obliku se čuva i do godinu dana bez puno gubitka korisnih svojstava. I dalje su spora, ali u ovom slučaju ne biste trebali jesti više od 3 suhog voća dnevno.
Uopšteno, kultura se smatra lekovitom. Dekocija ovog leka omogućava vam:
- niži šećer
- ublažavati upalu
- ojacati srce
- čine posude elastičnijima
- stabilizuju endokrini sistem.
Pripremite ga ovako:
- 4 litre suhog voća i prstohvat soli uzimaju se u litri vode,
- bobice se sjecka nožem
- stavite u tavu sa ostalim sastojcima,
- dovesti do ključanja i nastaviti kuhati na laganoj vatri sat vremena,
- juha se sipa u staklenu posudu i čuva u hladnjaku 24 sata.
Prije svakog obroka morate popiti četvrtinu šalice. Za jačanje imunološkog sistema priprema se takav lijek:
- samljeti ceo kilogram feijoa i 1 veliki limun,
- dodajte 4 kašike meda
- izmiješati i držati na hladnom.
Preporučuje se uzimati žličicu na ručku.
Sledeća salata je veoma ukusna:
- 3 srednje pečene repe,
- 6 komada feijoa,
- slatki crveni luk - četvrtina
- 8 orašastih koštica,
- balzamični sirće po ukusu,
- maslinovo ulje - 3 kašike,
- malo soli.
Cveklu i feijou izrezati na kriške, luk i orahe sjeckati. Sve pomiješano sa uljem i sirćetom i ostavljeno pola sata.
Još jedna zanimljiva desertna salata:
- narandže - 200 g
- feijoa - 200,
- limun - 100,
- lješnjaci - 100,
- orasi - 100,
- suve šljive - 100,
- nemasni prirodni jogurt za preljev.
Sve izrezati na kriške. Šunke malo namoče u kipućoj vodi. Matice su grubo sjeckane. Svi sastojci se pomiješaju sa jogurtom.
Niskokalorična dijeta za dijabetes tipa 2
Sigurno će se mnogima svidjeti džem. Pripremite ga iz:
- kilogram feijoa,
- istu količinu sorbitola,
- čaše vode
- limunska kiselina (na ukus).
Polovina zaslađivača pomiješa se s vrućom vodom i sirup prokuha. Kiselina mu se dodaje. Nakon toga stavite nasjeckano voće i kuhajte na laganoj vatri, neprestano miješajući, dok ne proključa.
Džem se ostavi 5 sati, a zatim ponovo kuha 20 minuta i ohladi. Na zadnju fazu stavite preostali nadomjestak šećera i kuhajte dok ne proključa. Još vrući džem odmah se sipa u sterilne staklenke i razvalja.
Odabir Feijoa
Plodovi u subtropima dozrijevaju sredinom jeseni. Svježe se razlikuju:
- naglašena aroma voća i jagode,
- tvrda koža bez oštećenja
- prozirna kaša (ako je mliječna - znači nezrela).
Na sobnoj temperaturi svježina ostaje do tjedan dana, a u hladnjaku i do mjesec dana.
Kakva je upotreba voća?
Feijoa - ovo slatko i kiselo voće, koje se uglavnom jede svježe. Ima aromu ananasa i jagode. Korisno za dijabetes, jer sadrži veliku količinu joda, dakle, jedenje voća pomaže poboljšanju štitne žlijezde i ispunjavanju dnevnih potreba tijela za jodom.
Sastav voća i njegovo djelovanje:
- Biljni šećer. Komponente su dizajnirane za obnavljanje troškova energije. Pozitivno utiču na rad srca i mozga.
- Organske kiseline. Komponente potrebne za održavanje acidobazne ravnoteže u tijelu.
- Jod. Vrlo važna komponenta neophodna za normalno funkcioniranje štitne žlijezde kod dijabetesa.
Upotreba bolesti
Voće se može konzumirati u bilo kojem obliku, ali vrlo je važno da se pridržavate određenih pravila kako ne biste naštetili dijabetičarima. Uobičajeno je jesti feijoa sirovu, a koru osušiti i dodati čaju umjesto limuna.
Ne možete zamrznuti voće, ali dozvoljeno je čuvanje „sirovog“ voćnog džema u hladnjaku i kasnije ga možete koristiti za kuhanje raznih jela. Samljeti voćnu kašu u blenderu i dodati zaslađivač. Da biste napravili takav pekmez, kuhanje nije potrebno.
Na osnovu ove komponente možete pripremiti vitaminsku tinkturu:
- U posudu sipajte 1 litru pročišćene vode. Dodajte tri srednje voće u osušenom obliku.
- Staviti na vatru i dovesti do vrenja.
- Kuvajte 50 minuta.
- Procijedite i ostavite 12 sati.
Uzimajte takvu infuziju 30 minuta nakon jela po 50 ml 3 puta dnevno. Kurs traje 2 mjeseca.
Za promenu, salatama možete dodati voće. Ubacivanje voća ne vrijedi jer glikemijski indeks toliko raste da može naštetiti dijabetičarima.
Šta mogu kuhati?
Feijoa se koristi za pravljenje voćnih salata. Ovo voće možete kombinirati s grožđem, kruškama ili jabukama. Ali u isto vrijeme, proporcije sastojaka trebaju biti minimalne. Takođe možete pripremiti voćne napitke i razne koktele koristeći mljevenu kašu.
Dovoljno 2 voća da biste ispunili dnevnu potrebu ljudskog tijela za jodom. Kalorije Feijoa - 49 kcal.
Koga ne treba konzumirati?
Upotreba feijoe zabranjena je za osobe s individualnom netolerancijom na jod i sklonost alergijskim reakcijama, kao i u slučaju hipertireoze.
Česta upotreba ovog voća neće se preporučiti osobama obolelim od dijabetesa tipa 2, jer šećer čini 10-15% fetalne težine. Ali ako to zaista želite, tada biste trebali jesti voće u minimalnim količinama kako ne biste nanijeli nepopravljivu štetu organizmu.
Mišljenje ljekara
Neki stručnjaci su uvjereni da feijoa nije preporučljivo jesti sa dijabetesom. Ali uprkos tome, sasvim je moguće konzumirati jedno voće dnevno, jer osim štetne saharoze, plodovi sadrže i jod neophodan organizmu. A na dan kad je dijabetičar sebi dozvolio da pojede 2-3 feijoa, važno je da ne jede hranu koja povećava šećer u krvi. Ali više od 3 voća ne treba jesti.
Feijoa je zdravo voće bogato jedinstvenim sastavom i korisnim svojstvima. Ima nekoliko kontraindikacija, jer je mala količina ovog voća u prehrani dijabetičara sasvim prihvatljiva.
Korisna svojstva
Feijoa je jedna od namirnica koja je dozvoljena za dijabetes tipa 2. Sastav mu je raznolik:
- minerali
- masti
- vlakno
- ugljeni hidrati
- esencijalna ulja
- B i C vitamini
Ova kombinacija objašnjava blagotvoran učinak proizvoda na tijelo. Njegova je korist normalizacija aktivnosti krvožilnog sustava i jačanje zidova krvnih žila. Sve to sprečava pojavu pratećih bolesti dijabetesa:
Folna kiselina i gvožđe pomažu u uklanjanju lošeg holesterola iz organizma, jod sprečava razvoj bolesti endokrinog sistema, vitamin C jača imunološki sistem. Feijoa također normalizira probavni trakt.
Zbog sadržaja esencijalnih ulja plod nije samo vrlo aromatičan, već stvara i antibakterijski efekat. To pomaže u održavanju općeg zdravlja pacijenta, naročito za vrijeme sezonskih egzacerbacija virusnih infekcija. Puno bobica i antioksidansa.
Kako se koristi
Zrela feijoa najpovoljnija je za pacijente sa dijabetesom. Odlikuje ih bogata tamnozelena boja ljuštenja i svijetlo ružičasto meso sličan jeleni. Bobica ima ukus kao kombinacija ananasa, kivija i zelenih jagoda. Unutar nje se nalaze sitne sjemenke. Takođe su jestive.
Feijoa se ne smije jesti na prazan stomak. Preporučeni interval između upotrebe fetusa i drugih proizvoda je 6-8 sati. Feijoa se može jesti zajedno sa kore, koja je bogata korisnim mineralima i vitaminima. Za razliku od pulpe, kiselije je i malo viskozne. Pa ipak, mnogi radije oguljuju plodove. Jednostavan način upotrebe feijoa je da ga isečete na 2 polovine i kašičicom da biste jeli meso, kao iz šolje.
Sa visokim šećerom u krvi, možete piti svježe iscijeđeni sok iz ovih plodova. Normalizuje nivo glukoze u krvi.
Feijoa ne gubi svoja korisna svojstva ni nakon prerade. Od plodova se kuha ukusni džem bez šećera. Od sušenih bobica priprema se ljekovita dekokcija za smanjenje šećera u krvi. Može se zamrzavati i čuvati na duže vrijeme.
Povrće salata
- Pecite repe u rerni, ogulite, nasjeckajte.
- Izrežite feijou i luk, prelijte balzamičnim sirćetom.
- Sjediniti sastojke, dodati sušene nasjeckane orahe i malo soli.
- Začinite maslinovim uljem.
- Izrežite 3-4 suhe feijoe.
- Ulijte 1 litru pročišćene vode, dodajte prstohvat soli.
- Kuhajte u emajliranoj posudi pod poklopcem na laganoj vatri oko 60 minuta.
- Insistirajte juhu 12 sati, procijedite.
Čuvati u staklenoj posudi. Pijte 50 ml 3 puta dnevno prije jela.
Pojačavač imuniteta
- Feijoa - 500 g
- Limun - 1 kom.
- Med - 4 žlice
- Samljeti feijou i oguljeni limun u blenderu.
- Dodajte med i izmešajte.
Čuvati na hladnom mestu. Uzmite za prevenciju zaraznih i virusnih bolesti 1 žličica. jednom dnevno.
Feijoa je izvor vrijednih tvari potrebnih za prevenciju komplikacija dijabetesa. Fetus efikasno normalizuje nivo glukoze u krvi, pa može biti uključen u dnevni meni.
Kako jesti feijoa
Feijou možete jesti cijelu s kožom koja usput sadrži i mnoge vrijedne tvari. Međutim, feijoa-ogulina je kiselija od pulpe i također se malo plete, tako da se neće svidjeti svim ljubiteljima voća.
Stoga većina ljudi jede feijoa u oguljenom obliku, odnosno bez kože. Vrlo je prikladno jesti ovo voće, izrezati ga na polovine i izvaditi pulpu kašikom od kore. Na preseku ploda možete videti semenke biljke koje su, međutim, vrlo male veličine i mogu se jesti zajedno sa pulpom.
Osim toga, iz feijoa možete pripremati vitaminske napitke koje treba piti kako biste povećali ukupni ton tijela. Kriški ove bobice mogu se dodavati u voćne salate i jogurt s niskim udjelom masti, kao i za pripremu neobično zdravog džema bez šećera.
Kako biste sačuvali sve prednosti feijoa za cijelu godinu, bobice ove biljke mogu se zamrznuti i čuvati u zamrzivaču. Uz to, iz feijoa se dobiva vrlo ukusno sušeno voće, koje nije zabranjeno jesti sa dijabetesom. Međutim, njihov broj trebao bi biti ograničen na 2-3 komada dnevno.
Ne zaboravite da se feijoa smatra ljekovitom biljkom, koja pomaže kod mnogih bolesti. Dakle, iz feijoa možete pripremiti infuziju koja pomaže snižavanju razine šećera, ublažava upalu, jača kardiovaskularni sustav i poboljšava endokrini sustav.
Infuzija Feijoa za dijabetes.
- Sušena feijoa bobica - 4 količine,
- Filtrirana voda - 1 L,
- Prstohvat soli.
Izrežite bobice na komade i stavite u emajlirane suđe. Sipajte u vodu, posolite i stavite na vatru. Kad voda proključa, malo smanjite vatru, poklopite i ostavite da kuha 1 sat. Gotovu infuziju izlijte u staklenu teglu i insistirajte još 12 sati. Uzimajte lijek 50 ml prije jela tri puta dnevno.
Lijek Feijoa za jačanje imuniteta kod dijabetesa.
- Svježa bobica feijoa - 0,5 kg,
- Limun - 1 kom.,
- Med - 4 žlice. kašike.
Samljeti feijou i limun u blenderu zajedno sa korom. Dodajte med i sve dobro izmešajte. Spremite gotov proizvod u hladnjake. Uzimajte male doze kako biste spriječili prehladu i grip.
Salata Feijoa s repe.
- Repe - 3 kom.,
- Feijoa - 6 bobica,
- Crveni luk - 1/4 luka,
- Orasi - 8 kom.,
- Balzamični sirće - 2 kašike kašike,
- Maslinovo ulje - 2 kašike. kašike
- Prstohvat soli.
Zamotajte repe u foliju i pecite u rerni. Ogulite pripremljeno povrće, podijelite na četiri dijela i narežite na kriške. Preklopite u posudu, dodajte malo soli i 1 kašiku balzamičnog sirćeta. Oljuštite luk, stavite u zasebnu posudu, posolite i prelijte preostalim sirćetom.
Feijoa izrezati na srednju kocku, orahe operiti u tavi i nasjeckati nožem. Pomiješajte sve sastojke u velikom tanjuru, prelijte maslinovim uljem i dobro promiješajte.
Salata od feijoa i agruma.
Prilikom pripreme ove salate treba imati na umu da, i pored svih njenih ogromnih prednosti, jesti nju s bilo kojom vrstom dijabetesa treba biti u strogo ograničenim količinama.
- Feijoa - 200 g,
- Narandže - 200 g
- Limun - 1 kom.,
- Lješnjaci - 100 g
- Orasi - 100 g
- Grožđice - Art. kašika
- Jogurt sa malo masti.
Feijou narežite na kriške, limun ogulite i narežite na kolutove, pomorandžu podijelite na kriške i uklonite s njih prozirnu pelenu. Orahe malo nasjeckajte. Sve stavite u tanjir, pospite lješnjacima i grožđicama. Začinite jogurtom i dobro izmešajte.
Kao što vidite, feijoa i šećerna bolest savršeno se kombiniraju. Stoga se ova bobica može bez brige koristiti za osobe sa povišenim šećerom u krvi. Možda se neće svi svideti, ali njegove vrijedne kvalitete uvelike će koristiti gotovo svima.
Stručnjak u videu u ovom članku govoriti će o koristima i štetnosti feijoa za dijabetes.
Značajke i sastav feijoa
Podrijetlom iz Južne Amerike, grmovi feijoa danas se uzgajaju u svim suptropskim zonama planete, a najbliže regije njihova uzgoja su Kavkaz, Krasnodarski teritorij i Krim. Plodovi ove biljke su velike, sočne i mesnate bobice tamnozelene boje i okruglog (ovalnog) oblika, dostižući veličinu od pet do sedam cm i težinu od 60-100 gr.
Feijoa podsjeća na križ između ananasa, kivija i jagoda po ukusu i aromi, o čemu svjedoči količina ugljikohidrata u njemu - 10 g. na 100 gr. proizvod koji je važan kad se procjenjuje sa stajališta dijabetesa.
Šećer u feijoi zastupljen je prirodnom fruktozom koja je slađa od glukoze, pa bi ga s dijabetesom melitusom tipa 2 trebalo koristiti s oprezom.
Mesari su ispričali celu istinu o dijabetesu! Dijabetes će nestati za 10 dana ako ga pijete ujutro. »Pročitajte više >>>
Iako je po ovom pokazatelju plodovi inferiorniji od uobičajenih jabuka, grožđa, banana, trešanja i lubenica, sadržaj fruktoze u njima iznosi 2,95 g. po 100 g., zato se mogu koristiti kao zaslađivač za nedostatak inzulina.
Do 86% mase ploda čini voda, a ostatak sastava sadrži sljedeće tvari:
- proteini - jedan gram. ,
- masti - 0,7 g. ,
- tiamin - 0,8 mcg,
- niacin - 0,29 mcg,
- piridoksin - 0,06 mcg,
- riboflavin - 33 mcg,
- pantotenska kiselina - 0,24 mcg,
- folna kiselina - 39 mcg,
- askorbinska kiselina - 20,2 mcg.
Uz to, feijoa je zasićena mikro i makro elementima kao što su kalijum, kalcijum, magnezijum, natrijum, gvožđe, mangan i bakar. Posebno se spominje sadržaj joda u plodu - do 75 mcg na 100 g. proizvod. To ga stavlja u rang sa svima dobro poznatim plodovima mora i može se preporučiti za bolesti gastrointestinalnog trakta, bubrega i štitne žlijezde koje se često nalaze kod dijabetesa tipa 2.
Primjena feijoa kod dijabetesa
Feijou s dijabetesom treba konzumirati umjereno, ako je moguće, dajejući prednost voću koje je manje zasićeno ugljikohidratima. Istovremeno, glikemijski indeks feijoa iznosi 25 jedinica. Ako je pažljivo uključite u prehranu, dijabetičaru neće naštetiti - neće biti problema sa šećerom, jer njegova razina neće porasti u krvi. Naprotiv, mnogo dijeta propisuje uključivanje ovog voća u ishranu bolesnika sa dijabetesom, jer oni mogu smanjiti holesterol i poboljšati metabolizam masti, što povoljno djeluje na višak kilograma. Dodatna korisna svojstva feijoa su njegova antioksidacijska i protuupalna svojstva - to je dobra vijest za pacijente oboljele od karcinoma ili upalne patologije gastrointestinalnog trakta.
Kalorični sadržaj feijoe iznosi samo 49 kcal, što u kombinaciji s umjerenim glikemijskim indeksom čini prihvatljivom za upotrebu kod pacijenata kojima je dijagnosticirana dijabetes. Dobar je učinak pulpe fetusa na endokrini i krvožilni sistem, kao i pozitivne promjene u sposobnosti imunološkog sistema da izdrži zarazne bolesti. Sa svakodnevne i svakodnevne tačke gledišta, feijoa je dobra jer smiruje nervni sistem i normalizira disanje i krvni pritisak. Naučno je dokazano da su ti plodovi u stanju da na bolje promijene stanje pacijenata sa sljedećim dijagnozama:
- ateroskleroza
- osteoporoza
- Alzheimerova bolest
- anemija
- hipertenzija
- kožne bolesti.
Kako odabrati feijoa?
Normalno razdoblje sazrijevanja feijoe u suptropskoj klimi pada listopadu i novembru, što se mora uzeti u obzir pri kupnji, jer u protivnom postoji veliki rizik da se dobije nezrelo ili, naprotiv, pokvareno voće koje je bilo smrznuto. Zrelo voće ima laganu svježu aromu koja podsjeća na ananas i jagode, a njegova koža treba biti glatka i tamnozelena, bez ikakvih mrlja i oštećenja. U unutrašnjosti ploda se nalazi pulpa koja obično ima prozirni bezbojni izgled, tako da ako je bjelkast - plod nije sazrio i tamne nijanse označavaju kvarenje.
Na otvorenom, na sobnoj temperaturi, feijoa se može čuvati ne više od sedam dana, a u hladnjaku se to razdoblje povećava na mjesec dana, no konačni brojevi ovise o stupnju zrelosti ploda. Tijekom kulinarske obrade, vrijeme skladištenja proizvoda na bazi feijoe iznosi oko godinu dana, uzimajući u obzir sva pravila očuvanja.
Načini upotrebe
Najjednostavniji i preporučljivi način prehrane voća i dijetetičara i endokrinologa je njihovo konzumiranje u njihovom sirovom, prirodnom stanju, kao i feijoa. Pacijenti s dijabetesom ne bi trebali jesti više od pet do šest zrelih bobica dnevno, pod uslovom da sadrže drugu hranu koja sadrži šećer. Općenito, kulinarska industrija ove plodove najaktivnije koristi za proizvodnju pirjanog voća, konzervi i džemova, a također ih uključuje u prehrambene salate.
Za pripremu jednostavne i ukusne salate trebate ponijeti:
- jedna jabuka
- jedna kuhana repa
- jedan avokado
- tri do četiri feijoa,
- dvije žlice limunov sok
- dvije žlice. l jogurt.
Prvo treba ukloniti njegovu koru iz feijoa i isjeći na proizvoljne kriške, nakon čega iste manipulacije trebate obaviti s avokadom, ali jabuku i repe treba naribati. Svi sastojci se pomiješaju i začinjavaju limunovim sokom, nakon čega se izmiješaju prirodni jogurt bez šećera, i opet sve promiješa. Po želji, u salati možete usitniti zelje poput peršuna ili kopra.
Diabetes mellitus koji preporučuje DIABETOLOG s iskustvom Aleksey Grigorievich Korotkevich! ". pročitajte više >>>
Konačni sastav proizvoda određuje samo maštovitost kuhara, pa umjesto opisanih proizvoda lako možete koristiti krastavce ili šipak, a kao dodatak za oblog i dodatne komponente dodajte med, sjemenke komorača, sezam i druge sastojke.
Prednosti i koristi voća
Upotreba prezentiranog egzotičnog voća neophodna je onima koji su ustanovili nedostatak joda. Ovo je stanje prilično uobičajeno kod pacijenata sa šećernom bolešću, međutim, za podešavanje doziranja toplo se preporučuje da se prvo posavjetujete sa stručnjakom. Osim joda, prezentirano voće je zasićeno vitaminom C, što ih čini još korisnijim za dijabetičare.
Nadalje, primjećujući sve što je povezano s blagodatima egzotičnog voća, potrebno je obratiti pažnju na to da ima pozitivan učinak na aktivnost probavnog sustava. Prisutnost pektina omogućava da komponenta ostane odličan hranjivi medij za crijevnu mikrofloru. Zato je feijoa dopuštena upotreba ne samo za odrasle, već i za djecu, čak i u slučaju želučanih tegoba. Stručnjaci takođe obraćaju pažnju na činjenicu da:
- periodična upotreba feijoe pozitivno djeluje na aktivnost imunološkog sistema. Konkretno, ako je uzrok problema pogoršan rad endokrine žlijezde,
- fetus je odličan pomagač kada je u pitanju potreba za niskokaloričnom dijetom,
- korisna su isključivo zrela imena koja sadrže najveću količinu vitaminskih sastojaka.
Oni će tokom prezentiranog perioda sazreti. Preporučuje se njihova upotreba samo kad su već mekani, pa su pogodni i za dijabetes.
Želio bih napomenuti da se u području kuhanja ovo voće koristi kao jedan od sastojaka salata, korisno osobama pogoršanog rada organizma. Posebno se koristi umjesto jabuka, dodajući svim salatama s repe. U nekim slučajevima, pireji od feijoa mogu se koristiti za pravljenje umaka od piletine, puretine ili čak za patke.
Jedini savjet u ovom slučaju je nepoželjnost njegove upotrebe u značajnim količinama - ne više od 70-100 gr. u roku od 24 sata biti će i više nego dovoljno. Međutim, govoreći o korištenju feijoa u prisutnosti šećerne bolesti tipa 2, također je potrebno napomenuti zašto ovaj proizvod može biti štetan za dijabetičare.
Voće se može konzumirati u bilo kojem obliku, ali vrlo je važno da se pridržavate određenih pravila kako ne biste naštetili dijabetičarima. Uobičajeno je jesti feijoa sirovu, a koru osušiti i dodati čaju umjesto limuna.
Voće ne treba zamrzavati, već je dopušteno čuvanje „sirovog“ voćnog džema u hladnjaku i kasnije ga koristiti za kuhanje raznih jela. Samljeti voćnu kašu u blenderu i dodati zaslađivač. Da biste napravili takav pekmez, kuhanje nije potrebno.
Na osnovu ove komponente možete pripremiti vitaminsku tinkturu:
- U posudu sipajte 1 litru pročišćene vode. Dodajte tri srednje voće u osušenom obliku.
- Staviti na vatru i dovesti do vrenja.
- Kuvajte 50 minuta.
- Procijedite i ostavite 12 sati.
Uzimajte takvu infuziju 30 minuta nakon jela po 50 ml 3 puta dnevno. Kurs traje 2 mjeseca.
Za promenu, salatama možete dodati voće. Ubacivanje voća ne vrijedi jer glikemijski indeks toliko raste da može naštetiti dijabetičarima.
Sve o šteti
Prije svega, treba imati na umu da feijoa može biti jedan od faktora u razvoju alergijske reakcije. U velikoj većini slučajeva takve se reakcije manifestiraju u obliku osipa na području kože i prate ih svrbežom. Manje često se formiraju tumori sluzokože kako bi se riješili kojih se toplo preporučuje konzultirati stručnjaka.
Kada govorimo o ograničenjima dijabetesa, toplo se preporučuje da kao hranu ne upotrebljavate voće pire ili prezrelo. To je povezano s velikom vjerovatnoćom razvoja trovanja hranom i drugim negativnim posljedicama. Osim toga, kako kažu stručnjaci, ako osoba ima prvu ili drugu vrstu dijabetesa, ne bi trebala jesti voće s mlijekom. To je prepun razvoja komplikacija, na primjer, trovanja želucem ili crijevima.
Neprihvatljivo je koristiti feijou u slučaju kada je osoba utvrdila pojačanu funkciju endokrinih žlijezda. Kao što znate, u proizvodnji značajne količine hormonskih sastojaka, upotreba proizvoda zasićenih jodom može biti izuzetno štetna za dijabetičare.
Međutim, povjerenje u to može ostati samo nakon savjetovanja sa stručnjakom - zato ne biste trebali samostalno sami sebi propisati upotrebu ovog voća, jer postoji velika vjerovatnoća za razvoj komplikacija i kritičnih posljedica.
Jednostavni ugljikohidrati pripadaju kategoriji hranjivih sastojaka koji mogu poremetiti kompenzaciju dijabetesa. Njihova upotreba dovodi do oštrog povećanja koncentracije glukoze u krvi. Čak i ako se glikemija vrati u normalu nakon primjene inzulina ili tableta, rizik od vaskularnih komplikacija ostaje. Kod pacijenata koji se ne pridržavaju pravilne prehrane, angiopatije (oštećenje arterija, kapilara) i ateroskleroza javljaju se ranije.
Stoga je bolesnicima koji ne postignu preporučene pokazatelje metabolizma ugljikohidrata važno pregledati njihovu prehranu kako bi utvrdili proizvode koji na prvi pogled ne izazivaju zabrinutost:
- voćni kompot i žele
- džemovi, džem, džem na zamjenama za šećer
- pire povrće
- lubenica i dinja više od 2 klinčića,
- Pečena slatka bundeva
- konzervirano voće.
Također treba napomenuti da glikemijski indeks proizvoda može imati pojedinačni značaj. Kako bi se utvrdilo točno kakvo se voće može jesti u slučaju šećerne bolesti u svakom pojedinom slučaju, potrebno je izmjeriti šećer u krvi nakon njihove upotrebe.
S obzirom na blagodati voća, ljekari preporučuju uključivanje kod ljudi koji imaju gastritis, nedostatak vitamina i giht. Plodovi sprečavaju mogućnost razvoja upalnih bolesti sluzokože želuca i bubrega.
- povećana otpornost tijela
- povećanje efikasnosti hematopoetskih i endokrinih sistema,
- regulacija vodeno-alkalnog metabolizma,
- normalizacija pritiska.
Takođe, voće ima diuretičko, antioksidativno i protuupalno dejstvo. Pozitivno utiče na stanje respiratornog, kardiovaskularnog, nervnog sistema.
Koriste se i za prevenciju hipertenzije, anemije, Alzheimerove bolesti, osteoporoze, ateroskleroze.
Ali uključiti feijoa u dnevni meni nije za sve. Lista kontraindikacija uključuje bolesti štitne žlijezde kod kojih se u organizmu nakuplja višak joda, bazedovo bolest i hipertireoza.
Štetno za plod može se pojaviti kod pacijenata sklonih alergijama. Neki razvijaju reakcije preosjetljivosti.
Prije upotrebe novog proizvoda, dijabetičari se uvijek trebaju konzultirati s liječnikom. Feijoa nije štetna ili alergena, ali zbog važne činjenice da sadrži određenu količinu šećernih tvari, voće ne bi trebalo jesti istodobno s onim jelima, u kojima je također prisutan šećer.
Osim toga, dijabetičarima koji pate od najteže bolesti faze 3 ovo voće se potpuno ne preporučuje.
Feijoa s dijabetesom ne bi se trebao jesti ako je pacijent povećao proizvodnju hormona štitnjače. Prejesti bobice ne bi trebalo biti. To može izazvati uznemiren crev. Trudnice i dojeće majke trebaju koristiti feijou s oprezom, jer visok sadržaj joda može štetno djelovati na bebu.
Sa dijetom bez ugljikohidrata
Dijabetičari koji odluče preuzeti kontrolu nad bolešću trebali bi u potpunosti pregledati jelovnik. Hrana koja povećava glukozu u krvi treba isključiti. Voće, žitarice, tjestenina, riža, hljeb, žitarice za doručak i druga hrana koja sadrži ugljikohidrate zabranjeni su. Ako ih odbijete, možete zaboraviti na skokove glukoze. Doista, kad hrana s malim udjelom šećera uđe u organizam, njegova razina ne raste.
Ako se ne pridržavate načela ishrane s malo ugljikohidrata, stanje će se postepeno pogoršavati. Tijelo dijabetičara nije u mogućnosti pravodobno proizvesti potrebnu količinu inzulina da nadoknadi primljenu glukozu. Zbog toga visoki šećer duže vrijeme ostaje u krvi. Ali svaki je organizam individualan, a i reakcija na proizvode također varira.
Možete shvatiti koja su jela najbolje jesti ako pogledate standardizirane preporuke. Mnogi ljekari savjetuju da sami provjere reakciju na proizvode.Da biste to učinili, trebate izmjeriti šećer na prazan stomak i neko vrijeme nakon jela odabrano voće. Ako je količina glukoze visoka, tada je to teško nadoknaditi njegovo tijelo.
Zbog toga endokrinolozi ne zabranjuju uključivanje voća u prehranu. Ljekari savjetuju da se jede voće zajedno s kore. Blago je kisela i ima adstrigentna svojstva. Ipak, koristi od takve upotrebe bit će više.
Ako je okus kože neugodan, feijou možete prepoloviti i kašu jesti kašikom. Voće odlično ide s jogurtom, dodaje se u razne salate. Endokrinolozi mogu savjetovati dijabetičare da od plodova naprave džem. Kao zaslađivač bolje je koristiti steviju koja se ne boji termičke obrade.
U slučajevima kada nije moguće normalizirati šećer, morat ćete odbiti upotrebu proizvoda. Dozvoljeno je jesti samo s kompenziranim dijabetesom.