Maninil 5: upute za upotrebu, pregledi liječnika i dijabetičara
Maninil se koristi za dijabetes melitus tipa 2 (tip koji nije ovisan o insulinu). Lijek je propisan kada povećana fizička aktivnost, gubitak težine i stroga dijeta nisu donijeli hipoglikemijske efekte. To znači da trebate stabilizirati šećer u krvi pomoću Maninila.
Odluku o imenovanju lijeka donosi endokrinolog, uz strogo pridržavanje prehrane. Doza mora biti u korelaciji s rezultatima određivanja razine šećera u mokraći i općeg glikemijskog profila.
Terapija započinje malim dozama Maninila, to je posebno važno za:
- pacijenti s neadekvatnom prehranom,
- astenski pacijenti koji imaju hipoglikemijske napade.
Na početku terapije, doza je pola tablete dnevno. Kada uzimate lijekove, morate stalno pratiti nivo šećera u krvi.
Ako minimalne doze lijeka nisu mogle provesti potrebnu korekciju, tada se lijek povećava ne brže od jednom tjedno ili nekoliko dana. Korake za povećanje doze regulira endokrinolog.
Maninil se uzima dnevno:
- 3 tablete Maninila 5 ili
- 5 tableta Maninila 3,5 (ekvivalentno 15 mg).
Prijenos pacijenata na ovaj lijek iz drugih antidijabetičkih lijekova zahtijeva isti tretman kao u originalnom prepisu lijeka.
Prvo morate otkazati stari lijek i utvrditi stvarnu razinu glukoze u mokraći i krvi. Zatim odredite izbor:
- pola tablete Maninil 3.5
- pola tablete Maninila 5, sa dijetom i laboratorijskim testovima.
Ako se pokaže potreba, doza lijeka se polako povećava na terapijsku.
Upotreba droga
Maninil se uzima ujutro prije jela, ispire se jednom čašom čiste vode. Ako je dnevna doza veća od dvije tablete lijeka, tada se ona dijeli na jutarnji / večernji unos, u omjeru 2: 1.
Da bi se postigao trajni terapeutski učinak, potrebno je koristiti lijek u jasno određenom vremenu. Ako iz nekog razloga osoba nije uzela lijek, tada je potrebno priložiti propuštenu dozu na sljedeću Maninil dozu.
Maninil je lijek čije trajanje primjene određuje endokrinolog. Tokom upotrebe lijeka potrebno je pratiti nivo šećera u krvi i urinu pacijenta svake sedmice.
- Sa strane metabolizma - hipoglikemija i debljanje.
- Sa strane organa vida - situacione smetnje u smeštaju i vizuelnoj percepciji. Manifestacije se po pravilu javljaju na početku terapije. Poremećaji nestaju sami od sebe, ne zahtijevaju liječenje.
- Iz probavnog sistema: dispeptične manifestacije (mučnina, povraćanje, jakost u stomaku, uznemirene stolice). Efekti ne podrazumijevaju povlačenje lijeka i nestaju sami.
- Iz jetre: u rijetkim slučajevima lagani porast alkalne fosfataze i transaminaza krvi. Uz hiperergičnu vrstu alergije na hepatocite na lijek može se razviti intrahepatička kolestaza, posljedice su opasne po život - zatajenje jetre.
- Sa strane vlakana i kože: - osip tipa alergijskog dermatitisa i svrbeža. Manifestacije su reverzibilne, ali ponekad mogu dovesti do generaliziranih poremećaja, na primjer, do alergijskog šoka i tako stvoriti prijetnju ljudskom životu.
Ponekad su uočene uobičajene reakcije na alergije:
- zimica
- porast temperature
- žutica
- pojava proteina u urinu.
Vaskulitis (alergijska vaskularna upala) može biti opasan. Ako postoje neke kožne reakcije na Maninil, tada morate odmah konzultirati liječnika.
- Iz limfnog i krvožilnog sustava krvni trombociti se ponekad mogu smanjiti. Izuzetno je rijetko da dolazi do smanjenja broja drugih formiranih krvnih elemenata: crvenih krvnih zrnaca, bijelih krvnih zrnaca i drugih.
Postoje slučajevi kada se svi ćelijski elementi u krvi smanjuju, ali nakon prekida lijeka to nije predstavljalo prijetnju ljudskom životu.
- Iz ostalih organa se, u retkim slučajevima, mogu primetiti sledeći:
- blagi diuretski efekat
- proteinurija
- hiponatremija
- akcija poput disulfirama
- alergijske reakcije na lijekove na koje je preosjetljivost u bolesnika.
Postoje informacije da je Ponso 4R boja koja se koristi za stvaranje Maninila alergen i krivac mnogih alergijskih manifestacija kod različitih ljudi.
Kontraindikacije za lijek
Maninil se ne može uzimati sa preosjetljivošću na lijek ili njegove komponente. Pored toga, kontraindicirano je:
- osobe koje imaju alergiju na diuretike,
- ljudi koji imaju alergiju na sorte sulfonilureje, derivate sulfonamida, sulfonamide, probenecid.
- Propisivanje lijeka zabranjeno je sa:
- tip dijabetesa koji ovisi o insulinu
- atrofija
- zatajenje bubrega 3 stepena
- dijabetička koma,
- nekroza otočića pankreasa, β-ćelija otoka,
- metabolička acidoza
- teška funkcionalna insuficijencija jetre.
Maninil nikada ne bi trebale uzimati osobe koje imaju hronični alkoholizam. Kada pijete veliku količinu alkoholnih pića, hipoglikemijski učinak lijeka može se naglo pojačati ili se uopće pojaviti, što je kruto opasnim uvjetima za pacijenta.
Terapija maninilom je kontraindicirana u slučaju nedostatka enzima glukoza-6-fosfat dehidrogenaza. Ili, liječenje uključuje preliminarnu odluku savjetovanja ljekara, jer lijek može izazvati hemolizu crvenih krvnih zrnaca.
Prije ozbiljnih trbušnih intervencija ne možete uzimati nikakve hipoglikemijske lijekove. Često je tokom takvih operacija potrebno kontrolirati razinu šećera u krvi. Takvim se pacijentima privremeno propisuju jednostavne injekcije inzulina.
Maninil nema apsolutne kontraindikacije za vožnju. Ali, uzimanjem lijeka može se izazvati hipoglikemijska stanja, što će utjecati na nivo pažnje i koncentracije. Stoga bi svi pacijenti trebali razmisliti o tome trebaju li riskirati na takav rizik.
Maninil je kontraindiciran trudnicama. Ne može se konzumirati u vrijeme dojenja i dojenja.
Interakcija Maninila sa drugim lijekovima
Pacijent, po pravilu, ne oseća pristup hipoglikemije kada uzima Maninil sa sledećim lekovima:
Smanjenje šećera u krvi i stvaranje hipoglikemijskog stanja može se dogoditi zbog učestale uporabe laksativnih lijekova i proljeva.
Istodobna upotreba insulina i drugih antidijabetičkih lekova može dovesti do hipoglikemije i pojačati efekat Mananila, kao i:
- ACE inhibitori
- anabolički steroidi
- antidepresivi
- derivati klofibratoma, kinolona, kumarina, disopiramiduma, fenfluramina, mikonazola, PASK-a, pentoksifilina (koji se daje intravenski u velikim dozama), perheksilinom,
- preparati muških polnih hormona,
- citostatici ciklofosfamidne skupine,
- β-blokatori, disopiramidum, mikonazol, PASK, pentoksifilin (uz intravenozno davanje), perheksilinom,
- derivati pirazolona, probenecidom, salicilati, sulfonamidamidi,
- tetraciklinski antibiotici, tritokvalinoma.
Maninil zajedno s acetazolamidom može inhibirati učinak lijeka i izazvati hipoglikemiju. Ovo se takođe odnosi na istovremeno davanje Maninila zajedno sa:
- β-blokatori
- diazoksid
- nikotinati,
- fenitoin
- diuretici
- glukagon
- GKS,
- barbiturati
- fenotiazini,
- simpatomimetičari
- rifampicin tipa antibiotika,
- preparati hormona štitnjače,
- ženskih spolnih hormona.
Lijek može oslabiti ili ojačati:
- Antagonisti H2 receptora u stomaku,
- ranitidin
- rezerpin.
Pentamidin ponekad može dovesti do hipo- ili hiperglikemije. Osim toga, učinak sredstava kumarinske grupe također je sposoban utjecati u oba smjera.
Značajke predoziranja
Akutno predoziranje Maninila, kao i predoziranje zbog kumulativnog efekta, dovode do trajnog stanja hipoglikemije, koja se razlikuje u trajanju i toku, što je za pacijenta opasno po život.
Hipoglikemija uvijek ima karakteristične kliničke manifestacije.
Pacijenti sa dijabetesom uvijek osjećaju pristup hipoglikemije. Sljedeće manifestacije stanja:
- glad
- drhtavica
- parestezija
- palpitacije
- anksioznost
- blijedost kože
- oslabljena moždana aktivnost.
Ako se mjere ne poduzmu na vrijeme, tada osoba počinje naglo razvijati hipoglikemijsku prekomu i komu. Dijagnosticirana je hipoglikemijska koma:
- koristeći porodičnu istoriju
- koristeći informacije iz objektivnog ispitivanja,
- primjenom laboratorijskog testa glukoze u krvi.
Tipični znakovi hipoglikemije:
- vlažnost, ljepljivost, niska temperatura kože,
- otkucaji srca
- niska ili normalna tjelesna temperatura.
Ovisno o težini kome, mogu se pojaviti sljedeće:
- tonične ili klonične konvulzije,
- patološki refleksi
- gubitak svijesti.
Osoba može samostalno provesti liječenje hipoglikemijskih stanja ako nisu dostigla opasan razvoj u obliku prekoma i kome.
Da biste uklonili sve negativne faktore hipoglikemije, pomoći će žličica šećera razrijeđenog u vodi ili drugim ugljikohidratima. Ako nema poboljšanja, morate pozvati hitnu pomoć.
Ako se razvije koma, tada treba započeti liječenje intravenskom primjenom 40% -tne otopine glukoze, volumena 40 ml. Nakon toga bit će potrebna korektivna infuzijska terapija s ugljikohidratima male molekulske mase.
Imajte na umu da ne možete unijeti 5% otopinu glukoze kao dio liječenja hipoglikemije, jer će ovdje učinak razrjeđivanja krvi lijekom biti izraženiji nego kod terapije ugljikohidratima.
Zabilježeni su slučajevi kasne ili produžene hipoglikemije. Ovo prije svega zbog kumulativnih karakteristika Maninila.
U tim je slučajevima liječenje pacijenta na odjelu intenzivne njege potrebno i najmanje 10 dana. Za liječenje je karakteristično sistematsko laboratorijsko nadziranje nivoa šećera u krvi, zajedno sa specijaliziranom terapijom, tokom koje se može kontrolirati šećer, na primjer, brojilom za odabir jednog dodira.
Ako se lijek slučajno koristi, morate učiniti ispiranje želuca, a osobi dati kašiku slatkog sirupa ili šećera.
Cijene manina u moskovskim ljekarnama
tablete | 1,75 mg | 120 kom | ≈ 119,7 rubalja |
3,5 mg | 120 kom | ≈ 154,5 rubalja | |
5 mg | 120 kom | ≈ 119 rubalja |
Ljekari recenzija o maninil
Ocjena 4.6 / 5 |
Efikasnost |
Cena / kvalitet |
Nuspojave |
Lijek njemačkog proizvođača "Maninil" dokazao se u mnogim ljekarima koji se s pacijentima oboljelima od dijabetesa bave, samo sa pozitivne strane. U pravilu se primjećuje brzi rezultat korištenja lijeka.
Uočene su nuspojave od upotrebe ovog lijeka, ali izuzetno su rijetke i to je individualna osobina kod pacijenata.
Cijena je povoljna za mnoge pacijente.
Ocjena 2.5 / 5 |
Efikasnost |
Cena / kvalitet |
Nuspojave |
Značajno efikasan u smanjenju glikemije, niska cijena.
Ovaj lijek u praksi praktički ne propisujem. Lijekovi ove skupine imaju niz negativnih efekata - debljanje, visok rizik od hipoglikemije i pacijentovog pristupa mogućoj terapiji inzulinom. Sve to samo pogoršava dekompenzaciju pacijenata u budućnosti. Pripravke sulfonilureje koristim samo kad nema izbora.
Ocjena 5.0 / 5 |
Efikasnost |
Cena / kvalitet |
Nuspojave |
Lijek se brzo apsorbira iz gastrointestinalnog trakta, što se postiže njegovim visokim terapeutskim učinkom.
Ovaj lijek propisujem u liječenju šećerne bolesti tipa 2 (neovisna od inzulina) u kombinaciji s drugim lijekovima i dijetom za snižavanje šećera. Dozu lijeka odabirem pojedinačno kako bih isključio nuspojave lijeka.
Maninil recenzije pacijenata
Odjednom sam pronašao šećer u krvi, u 64. godini, i to u vrlo velikom broju ispod 16-18. A počelo je, očito, na proljeće, kad sam prije godinu dana završio s proizvodnjom. Prošle godine sjedeći relativno stil života i doveo me do toga. Tri ljekara su prošla i platila, a ne. Samo mi je jedan propisao lijek s takvom supstancom. Kombinovani "Gluconorm". Ostatak propisanih lijekova poput Siofora nije imao značajan efekat na mene. Nakon završetka pakiranja, Gluconorm je lijek kupio ovaj lijek. Nivo glukoze u krvi jednom se udvostručio. Jedna opasnost nije pretjerivati s njim.
Morate znati da je dijabetes prvog tipa, a drugog. U prvoj vrsti dijabetesa od rođenja, u drugom - stečenom tokom života. Dijabetes je također ovisan o inzulinu i inzulinu. Maninil se koristi u drugom tipu, neovisnom inzulinu. Dodijeljen od strane endokrinologa, uz strogo pridržavanje dijeta za korekciju tjelesne težine. Doziranje ovisi o količini glukoze u mokraći. Aplikacija je jednostavna - pijte tablete s vodom na prazan stomak. Lijek je dobar i efikasan. Moja baka uzela ga je kada su otkrili dijabetes.
Maninil mi je propisao ljekara za djeda, ima dijabetes tipa 2, pa kupujem ove tablete već nekoliko godina. Mogu reći da Maninil u našem slučaju nije uzrokovao, nekoliko godina uzimanja, nuspojave. Naravno, kada uzimate Maninil, morate se pridržavati stroge prehrane, ali tablete dobro regulišu nivo glukoze u krvi.
Otac ima dijabetes, a ova bolest zahteva odgovarajuće lečenje i odgovarajuće lekove. Otišao je kod različitih ljekara i svaki put propisao različite lijekove, ali jedan propisani maninil i ovaj lijek pokazali su se kao najbolje od svega što je ranije isprobano. Moj se otac počeo osjećati puno bolje i, u osnovi, ne postoje nuspojave nakon tretmana. Zahvaljujem Maninilu na pomoći i savjetujem vam da isprobate druge koji imaju sličan zdravstveni problem.
Mojoj majci je u mladosti dijagnosticiran blagi dijabetes. Liječnik je preporučio stalno praćenje razine šećera u krvi, pridržavanje posebne prehrane prikazane u ovoj fazi bolesti i uzimanje lijeka Maninil. Doziranje za nju dodijeljeno je 3,5. Već nekoliko godina redovno uzima lijek sa kraćim pauzama i pokušava to učiniti čak i ako je razina šećera neko razdoblje normalna za prevenciju (u ovom slučaju jednostavno smanjuje dozu lijeka). Lijek je za nju prikladan, osjeća se dobro dok uzima drogu, a nema ni nuspojava.
Farmakološko djelovanje
Glibenklamid smanjuje stepen iritacije beta ćelija šećerom, koji ulazi u organizam hranom, potičući pankreas da proizvodi dovoljno inzulina.
Lijek povećava osjetljivost na inzulin, ubrzavajući vezivanje hormona na ciljne stanice. Uzrokuje ubrzano oslobađanje proizvedenog inzulina. Inhibira proces lipolize u masnom tkivu.
Farmakokinetika
Terapeutski učinak traje dan, lijek počinje djelovati 1,5-2 sata nakon primjene. Komponente se brzo i potpuno apsorbiraju u tijelu. Maksimalna koncentracija u krvi otkriva se nakon 2-2.5 sati.Procenat vezivanja za proteine u krvi iznosi 98%.
Glavna supstanca lijeka prolazi metabolički proces u jetrenim tkivima, kao rezultat toga nastaju dva neaktivna metabolita. Jedan od njih izlučuje se mokraćom, a drugi sa žuči.
Poluvrijeme eliminacije traje 7 sati, a za osobe s krvnim bolestima potrebno je duže.
Indikacije za upotrebu
Propisan je u liječenju šećerne bolesti dijabetesa tipa 2. Uzimanje lijeka je neophodno kada nije moguće normalizirati koncentraciju glukoze dijetalnom hranom i fizičkom aktivnošću. U liječenju dijabetesa lijek se propisuje u kombiniranoj terapiji s drugim hipoglikemijskim sredstvima, pored glinida i sulfonilureje.
Opis dijabetona
Indikacija za upotrebu ovog lijeka je dijabetes melitus (samo 2 vrste). Tablete pomažu u proizvodnji inzulina i povećavaju osjetljivost tkiva, kao i smanjuju količinu kolesterola i indikator vremena (od jedenja do oslobađanja inzulina). Ako bubrezi pate zbog pozadine osnovne bolesti, tablete pomažu sniziti razinu proteina u mokraći.
Uprkos izraženoj efikasnosti, lek ima kontraindikacije:
- Disfunkcija jetre i bubrega
- Dijabetes tipa 1
- Koma i stanje prije kome
- Izražena osjetljivost tijela na sulfa lijekove, sulfonilurea.
Kada postavlja dijagnozu, liječnik propisuje provođenje određenih vježbi, ali ako one ne pomažu u održavanju patologije pod kontrolom, propisuju se lijekovi. Komponenta gliklazid u sastavu lijeka povećava količinu proizvedenog inzulina, odnosno stimulira rad stanica pankreasa.
Recenzije o rezultatima prijema pacijenata uglavnom su pozitivne. Primijećeno je značajno smanjenje glukoze u krvi. Treba napomenuti da je šansa za razvoj hipoglikemijskog procesa mala - manja od 7%.
Kako uzimati Diabeton s dijabetesom? Lijek je prikladan za upotrebu, jer ga trebate uzimati samo jednom dnevno. Stoga većina pacijenata ne nastoji prestati uzimati lijek, već ga i dalje koriste dugi niz godina. Lijek može izazvati malo povećanje kilograma, što obično ne utječe na opće zdravstveno stanje.
Ljekari često biraju lijek za dijabetes tipa 2 - Diabeton zbog njegove jednostavne upotrebe i dobre tolerancije kod pacijenata. Mnogi dijabetičari priznaju da je teško živjeti na strogoj dijeti i uz stalne fizičke aktivnosti. A samo piti 1 tabletu dnevno je vrlo jednostavno.
Interakcije lijekova i analozi
Ako kombinirate lijek Manin protiv dijabetesa sa sljedećim lijekovima, pacijent neće osjetiti početak hipoglikemije:
Šećer u krvi brzo pada ako osoba:
- zloupotrebljava laksative,
- bolesna od proliva.
Prijetnja od hipoglikemije povećava se ako se lijek kombinira sa:
- ostali lijekovi za dijabetes
- insulin
- antidepresivi
- znači da sadrže muške hormone,
- tetraciklinski antibiotici.
Potpuni popis naveden je u uputama. Ako je pacijent svjestan alergije na komponente tableta, neophodno je da ove informacije proslijedi lekaru.
Učinkovitost liječenja ovisi i o pismenosti kombinacije lijekova.
Manilin se deprimira lijekovima kao što su:
- barbiturati
- diuretici
- simpatomimetičari
- estrogeni
- hormonski kontraceptivi.
To znači da ako trebate uzeti dozu Maninila istovremeno, trebate ga povećati.
Povećavanju njegove efikasnosti doprinose:
- hipoglikemijski lekovi,
- antifungalna sredstva
- beta blokatori,
- ACE inhibitori
- salicilati,
- tetraciklini.
Za normalan učinak takvih kombinacija, dotične tablete treba uzimati u smanjenoj dozi.
Paralelno s terapijom glibenklamidom i klonidinom, kao i β-adrenergičkim blokatorima, rezerpinom, gvanetidinom, simptomi predstojeće hipoglikemije maskirani su i ne dopuštaju prepoznavanje predstojeće dijabetičke kome.
Stalna upotreba laksativa koji izazivaju poremećaj stolice smanjuje merač glukoze i povećava izglede za hipoglikemiju.
O Maninilu recenzije su različite. Liječnici ga karakteriziraju kao tradicionalni hipoglikemijski lijek s snažnom bazom dokaza o učinkovitosti i sigurnosti. Dijabetičari nisu zadovoljni dodatnim, gotovo zagarantiranim povećanjem tjelesne težine i drugim nuspojavama, ali procjena mogućnosti lijeka prema rezultatima jednog određenog pacijenta je barem pristrana.
Oksana, 47 godina „Maninil 3.5 mi je propisao lekar za dijabetes, jer nam prethodne tablete više nisu odgovarale, a bojim se zbog injekcije u panici. Zato se trudim da držim dijetu i što više hodam. Dok lijek pomaže, šećer ujutro nije veći od 7 mmol / l (nekada je bilo 10-11). Kažu da se oporavlja od Maninila, ali šest mjeseci to nisam primijetio u uniformama i odjeći. "
Irina „Maninil 5 bio je propisan mom djedu. Već duže vrijeme živi s dijabetesom, isprva su dali jednu tabletu, sad su prebacili na dvije (ujutro i navečer), jer se malo kreće, a jedna doza već ne drži šećer. Ne vidim posebne nuspojave, iako nešto uvijek boli u njegovim godinama. "
Preporuke na ovom mjestu su prilagođena verzija službenih uputa, namijenjena općem upoznavanju, a ne za samo-lijek. Izbor lijeka i priprema režima liječenja isključivo je odgovornost liječnika.
Metmorfin je glavni aktivni sastojak ovih lijekova. Da bismo razumjeli koji je bolji, treba se obratiti farmakološkom djelovanju.
Siofor ima sledeće efekte:
- Osjetljivost tkiva mnogih organa na inzulin se povećava
- Usporava se apsorpcija šećera iz probavnog sistema
- Smanjuje količinu glukoze u krvi
- Gubitak kilograma i suzbijanje apetita
Diabeton ili Siofor - šta je bolje uzeti? Nemoguće je tačno reći, lijekovi su podjednako efikasni i liječnik mora odlučiti.
Glukofage takođe ima brojne prednosti:
- Normalizirajte glukozu u krvi
- Kvalitativna kontrola glikemije
- Smanjenje tjelesne težine pacijenta normalizacijom metabolizma proteina i masti
- Komplikacije osnovne bolesti javljaju se mnogo rjeđe u usporedbi s drugim lijekovima.
Moguće je istodobno uzimati ovaj lijek i druge lijekove. Dijabeton ili glukofag - što je bolje uzeti? Oba lijeka su dobra za ljude s normalnom ili viškom kilograma. Prilikom odabira možete se usredotočiti na cijenu proizvoda i preporuke liječnika.
Unatoč prilično velikoj listi pozitivnih svojstava lijeka, potrebno je uzeti u obzir sve vrste negativnih pojava koje se mogu javiti nakon njegove primjene.
Prije svega, potrebno je obratiti pažnju na listu zabrana pod kojima se liječenje ne može provoditi primjenom Maninila
Kontraindikacije za maninil su prilično opsežne.
Glavne kontraindikacije uključuju sljedeće:
- tretman dijabetesa tipa 1,
- u slučaju promatranja dijabetičke ketoocitoze ili stanja dijabetičkog pretka u pacijenta,
- manifestacija hipoglikemije kod pacijenta,
- u prisustvu patologija zarazne prirode,
- razvija se ozbiljna bolest jetre ili bubrega,
- ako postoji netolerancija ili preosjetljivost na jednu ili više komponenti lijeka,
- leukopenija
- u stanju nakon resekcije pankreasa,
- u slučaju netolerancije na laktozu ili nedostatka laktaze.
Do danas nema dovoljno informacija o tome kako ovaj lijek djeluje u liječenju dijabetesa kod djece. Zato terapija takvim pacijentima (do osamnaest godina) nije propisana. Osim toga, kontraindikacije uključuju uzimanje lijeka trudnicama i ženama tijekom dojenja.
Nuspojave
Prema preporukama SZO, učestalost štetnih efekata od dejstva lekova procenjuje se na posebnoj skali:
- Vrlo često - od 10%,
- Često - od 1 do 10%,
- Ponekad - od 0,1 do 1%,
- Rijetko - od 0,01% do 0,1%,
- Vrlo rijetko - čak 0,01% ili slučajevi uopće nisu zabilježeni.
Statistički podaci o štetnim pojavama uzimanja Maninila povoljno su proučavani u tablici.
Sistemi i organi | Vrste posledica | Incidencija |
Metabolizam | hipoglikemijski napadi, gojaznost | često |
Vizija | poremećaj smještaja i percepcije | vrlo rijetko |
Gastrointestinalni trakt | dispeptičke nepravilnosti, promjena ritma pokreta crijeva | ponekad |
Jetra | povećanje nivoa (neznatan višak) alkalne fosfataze i transaminaza | retko |
Koža i potkožni sloj | dermatitis sličan osipu praćen svrbežom | retko |
Protok krvi | smanjenje broja trombocita u plazmi, smanjenje eritrocita s bijelim krvnim ćelijama | retko |
Ostali organi | Neznatan učinak diuretika, privremena proteinurija, nedostatak natrijuma | vrlo rijetko |
Poremećaji vida obično se primjećuju u razdoblju prilagodbe lijeku i nestaju sami, bez medicinske intervencije. Dispeptički poremećaji u obliku napada mučnine, povraćanja, proljeva ne zahtijevaju zamjenu lijekova i takođe spontano nestaju s vremenom.
Analozi i cijena
Jedno pakovanje Maninila sadrži 120 tableta. Doziranje je navedeno na naljepnici. Cijene ovise o regiji i ljekarni i obično se kreću od 120 do 190 rubalja.
Nakon konsultacije sa lekarom, možete koristiti sledeće analoge:
Mininil se često upoređuje sa Diabetonom, ali konačni izbor je uvek prepušten specijalistima, jer:
- Aktivne tvari u lijekovima su različite, iako je učinak na tijelo vrlo sličan.
- Liječnik uzima u obzir mnogo čimbenika istovremeno, odabirući pravi lijek. Samo zamjena je neprihvatljiva, jer pacijent možda ne uzima u obzir drugi sastav, što će dovesti do alergija i drugih posljedica.
Svi analozi imaju:
- sličan uticaj na telo,
- sličan popis kontraindikacija.
Lijek se zamjenjuje drugim lijekom iz ove grupe ako:
- prijem je potvrdio svoju neefikasnost,
- pojavili su se znakovi predoziranja ili druge negativne reakcije.
Maninil je efikasan i jeftin lijek koji se često propisuje pacijentima koji imaju dijabetes tipa 2 da bi stimulirali gušteraču. Lijek nije panaceja, te stoga ne poništava ostale preporuke ljekara za održavanje zdravog načina života. Prije upotrebe treba pažljivo proučiti upute i ugovoriti režim sa svojim liječnikom.
Izvući zaključke
Ako pročitate ove redove, možete zaključiti da ste vi ili vaši najmiliji bolesni od dijabetesa.
Proveli smo istragu, proučavali gomilu materijala i najvažnije provjerili većinu metoda i lijekova za dijabetes. Presuda je sljedeća:
Da su dobili sve lijekove, to je bio samo privremeni rezultat, čim je prestao unos, bolest se naglo pojačala.
Jedini lijek koji je dao značajne rezultate je
O drogi
Maninil je derivat sulfoniluree. Lijek ima hipoglikemijski učinak na tijelo pacijenta. Aktivna komponenta utječe na stanice gušterače, ovaj proces stimulira proizvodnju hormona inzulina. Povećava se osetljivost ćelija. Zauzvrat, to dovodi do aktivnije apsorpcije slobodne glukoze iz krvi. Koncentracija šećera je smanjena.
Osim toga, prilikom uzimanja Maninila, dolazi do smanjenja tromboze u krvnim žilama.
Najveća vršna aktivnost lijeka uočena je 2 sata nakon primjene. Hipoglikemijski efekat traje kroz cijeli dan.
Obrazac za puštanje
Lijek Maninil dostupan je u obliku tableta. Ovisno o koncentraciji aktivne komponente, to su:
- svijetlo ružičasta (koncentracija aktivne tvari 1,75 mg),
- ružičasta (koncentracija aktivne tvari 3,5 mg),
- zasićena ružičasta (koncentracija glavne tvari 5 mg).
Oblik tablete je cilindričan, spljošten. S jedne strane postoji rizik. Tablete su upakovane u 120 komada. u staklenim bocama. Svaka bočica upakovana je u zasebnu kartonsku kutiju.
Inovacija u dijabetesu - piti samo svaki dan.
Cijena lijeka Maninil ovisi o koncentraciji aktivnog sastojka i ne prelazi 200 rubalja. za 120 tableta.
- Maninil 1,75 mg - 125 R,
- Maninil 3,5 mg - 150 r,
- Maninil 5 mg - 190 rub.
Ova cijena lijeka s koncentracijom aktivnih sastojaka od 3,5 mg dolazi zbog visoke koncentracije aktivne komponente.
Sastav leka uključuje:
- aktivni sastojci
- sastojke koji stvaraju volumen pilula,
- ljuske tvari.
Aktivni sastojak je glibenklamid. Utječe na gušteraču i snižava razinu šećera.
- laktoza monohidrat,
- talk u prahu
- skrob
- silika
- magnezijum stearat.
Sastav školjke uključuje zaslađivače i bojanje hrane.
Upute za upotrebu
Doziranje lijeka i trajanje tijeka liječenja određuje ljekar. Ovisi o sljedećim pokazateljima:
- starost pacijenta
- ozbiljnost dijabetesa
- koncentracija glukoze u krvi (na prazan stomak i nakon jela).
U prvim fazama liječenja doza lijeka ne smije prelaziti 5 mg dnevno. Cjelokupnu količinu treba uzimati jednom (0,5 ili 1 tabletu), ispirati s dovoljnom količinom vode.
Čitateljima naše stranice nudimo popust!
Ako ova doza ne daje željeni učinak, tada ga treba povećati. Taj se proces izvodi postepeno. Dozvoljena dnevna doza nije veća od 15 mg.
Pravila uzimanja tableta:
- uzimati lijek pola sata prije jela,
- tableta se ne može žvakati
- trebate uzimati lijek ujutro,
- piti lijek čistom vodom (ostala pića nisu prikladna).
Uzimanje lijeka i promjena doze trebao bi biti pod nadzorom ljekara. Ako se pojave negativni efekti, preporučuje se napustiti ovaj lijek. Zabranjeno je samostalno mijenjati režim lijeka. Ovo može dovesti do pogoršanja pacijentovog stanja.
Posebna uputstva
Za vrijeme liječenja ovim lijekom važno je pridržavati se sljedećih pravila:
- Pridržavajte se svih medicinskih preporuka
- ne konzumiraju zabranjene kategorije proizvoda,
- prati nivo glukoze u krvi
Kod starijih osoba dozu lijeka treba prilagoditi. Preporučuje se uzimati manju količinu, jer u ovom slučaju hipoglikemijski učinak je izraženiji.
Neprihvatljivo je kombinirati unos Maninila s upotrebom alkoholnih pića. Etanol pojačava hipoglikemijski efekat.
Dok uzimate Maninil zabranjeno je:
- biti na suncu
- vozi auto
- uključiti se u aktivnosti koje zahtijevaju brze psihomotorne reakcije.
Takođe, s oprezom, osobe koje pate od alergije moraju uzimati lijek.
Nuspojave
Na pozadini uzimanja Maninila mogu se primijetiti sljedeće negativne manifestacije:
- porast temperature
- poremećaj srčanog ritma,
- stalna želja za spavanjem, osjećaj umora,
- pojačano znojenje
- drhtanje udova,
- povećana anksioznost i razdražljivost,
- oštećenje vida i sluha.
Rijetko koji Maninil može izazvati takve patologije:
- mučnina
- povraćanje
- bol u stomaku
- loš ukus u ustima
- upalni procesi u jetri,
- alergijske reakcije
- osip na koži
- žutica
- leukopenija
- groznica.
Ako se otkriju jedan ili više simptoma, morate odmah prestati uzimati lijek i obratiti se liječniku. U takvoj situaciji potrebna je zamjena lijeka sličnim.
Predoziranje
Ako lijek uzimate pogrešno, može doći do predoziranja. Simptomi su karakteristični za njega:
- poremećaj srčanog ritma,
- povećana želja za spavanjem,
- glad
- groznica
- pretjerano znojenje
- glavobolja
- vrtoglavica
- pretjerana anksioznost
- psiho-emocionalni stres.
Ako postoje znakovi prekomjernog unosa Maninila, pacijentu treba pružiti prvu pomoć:
- dajte mali komad šećera (da povećate koncentraciju glukoze u krvi),
- ubrizgati otopinu glukoze intravenski (u slučaju gubitka svijesti),
- pozovite hitnu pomoć.
Injekcije glukoze mogu se izvesti nekoliko puta dok se ne postigne željeni efekt.
Predoziranje Maninila vrlo je opasno. To je zbog činjenice da oštar pad koncentracije glukoze u krvi može provocirati razvoj dijabetičke kome. Stoga ne možete samostalno povećati dozu lijeka bez odgovarajuće medicinske preporuke.
- slični sastavi: Betanaz, Daonil, Glitizol, Glibomet, Euglyukon.
- slične akcije: Bagomet, Galvus, Glitizol, Diben, Listata.
Detaljne informacije o sličnim lijekovima može vam dati liječnik. Nemoguće je samostalno odlučivati o zamjeni jednog lijeka drugim. Takav zaključak može donijeti samo specijalist na temelju podataka o pacijentovom stanju.
Dijabetička recenzija
Aleksandra, 40 godina: Imam dijabetes tipa 2. Dugo sam se bavio dijetom i kontrolom šećera, ali u posljednje vrijeme glukoza raste i sve više. Prehrambena ograničenja postala su nedovoljna. Ljekar je propisao Maninil kao dodatni lijek koji smanjuje šećer. Lijek je efikasan, pomaže mi da održavam očitanja glukoze u granicama normale. U prvim fazama liječenja glava je bila jako upaljena, s vremenom je došlo do prilagodbe lijeku i ta nuspojava je nestala.
Julia, 37 godina: Dugo pijem Maninil. U kombinaciji sa medicinskom ishranom daje dobre rezultate. Glukoza gotovo nikad ne raste iznad normalne. Nisam primjetio nikakve nuspojave. Opšte zdravstveno stanje je dobro.
Maninil se koristi u liječenju dijabetesa. Ljekari propisuju lijekove pacijentima koji imaju bolest tipa 2. U slučaju oblika ovisnog o insulinu, Maninil je dio složene terapije.
Lijek ima hipoglikemijski učinak na organizam. U slučaju nepravilne doze lijeka mogu se primijetiti nuspojave od živčanog i drugih sustava.
Postoji mnogo analognih lekova, ali ne možete ih sami menjati. Samo liječnik može dati takvu preporuku. Također, ne možete samostalno mijenjati dozu lijeka. Mnogi pacijenti pozitivno reagiraju na rad ovog lijeka i bilježe njegovu efikasnost.
Dijabetes uvijek dovodi do fatalnih komplikacija. Prekomjerni šećer u krvi je izuzetno opasan.
Aronova S.M. dao objašnjenja o liječenju dijabetesa. Pročitajte u cijelosti