Sjemenke bundeve, suncokreta i drugih vrsta sjemenki su u prehrani dijabetičara
Prilikom sastavljanja dijeta, pacijenti s dijabetesom trebali bi paziti kako hrana koju koriste utječe na razinu šećera. Kalorijska vrijednost, glikemijski indeks procjenjuju se. Posebna se pažnja posvećuje sjemenu. Pre upotrebe, morate saznati kako oni utiču na organizam.
Sjemenke suncokreta su visoko kalorični proizvod. Ali oni sadrže veliki broj tvari koje tijelo zahtijeva.
- proteini - 20,7 g
- masti - 52,9,
- ugljeni hidrati - 10,
- kalorični sadržaj - 578 kcal,
- glikemijski indeks (GI) - 8.
- jedinice za hljeb - 0,83.
Sastav sjemenki suncokreta uključuje takve tvari:
- vitamini A, B, C, D, E,
- elementi: gvožđe, magnezijum, kalijum, kalcijum, selen, fluor, jod, hrom,
- esencijalne masne kiseline.
Uz umjerenu upotrebu, oni blagotvorno utiču na organizam.
Mnogi savjetuju umjesto suncokreta jesti sjemenke bundeve. Referentne informacije:
- proteini - 24,5 g
- ugljikohidrati - 4,7,
- masti - 45,8,
- 556 kcal,
- glikemijski indeks - 25,
- količina XE je 0,5.
S obzirom na visok udio kalorija, stručnjaci ne preporučuju zloupotrebu ovog proizvoda. Ali ne treba potpuno odustajati od sjemenki bundeve, jer uključuju:
- vitamini A, E, B, K,
- biljni proteini
- dijetalna vlakna
- aminokiseline, uključujući arginin,
- cink, fosfor.
S obzirom na nizak sadržaj ugljikohidrata, dijabetičarima nije zabranjeno jesti sjemenke suncokreta i bundeve.
Neće uzrokovati skok šećera. Ali ljudi se moraju sjetiti da prejedanje s metaboličkim problemima ne vrijedi.
Dozvoljena su sjemena dijabetičara
Pacijenti s oštećenim metabolizmom ugljikohidrata trebaju znati kako hrana utječe na njihovo zdravlje. Ne žele nepromišljeno gristi sjeme u neograničenim količinama. Ali nema potrebe da ih se potpuno odričete.
Sjemenke suncokreta i bundeve sadrže malu količinu ugljikohidrata. Njihov GI je nizak, pa se nalaze na listi proizvoda koje dijabetičari mogu konzumirati bez rizika za zdravlje. Ali pacijenti s metaboličkim poremećajima trebaju se sjetiti utjecaja prekomjerne težine na proces unosa glukoze.
Ako postoje sjemenke šećerne bolesti tipa 2 umjereno, tada se primijeti:
- jačanje kose, noktiju,
- eliminaciju poremećaja nervnog, kardiovaskularnog sistema,
- ubrzati zaceljivanje rana
- poboljšanje procesa čišćenja creva.
Sprečavaju aterosklerozu, imaju antikancerogeni efekat.
Kada jedete proizvod od bundeve:
- normalizuje se proces koagulacije krvi
- masna koža je smanjena,
- rizik od razvoja adenoma prostate kod muškaraca je minimiziran.
Koriste se i kao anthelmintik.
Ali zbog visokog kaloričnog sadržaja, oslanjanje na sjemenke bundeve se ne preporučuje. Što više masti u trbuhu ima bolesnik sa dijabetesom tipa 2, niža je osjetljivost na inzulin. Ali ako pojedete 50-100 g zrna, onda se problemi neće pojaviti.
Ljekari preporučuju upotrebu svježih ili osušenih. Bolje je odbiti prženu. Zapravo, tijekom termičke obrade, gubi se 80–90% korisnih tvari. Ne preporučuje se kupovina rafiniranog proizvoda. Oksidira brzo.
U pretjeranim količinama, ne koristite sjemenke suncokreta osobama koje pate od problema sa gastrointestinalnim traktom. Ako ih grizite zubima, caklina je oštećena. Mnogi se žale na grlobolju nakon jela. Iz tog razloga je preporučljivo odustati od ovog proizvoda nastavnicima, pjevačima, najavljivačima, prezentatorima.
Sjemenke bundeve ne preporučuje se klijati pacijentima koji imaju čir na gastrointestinalnom traktu, gastritis. Šteta od njihove uporabe bit će i više nego dobra.
Smjernice o niskoj ugljikohidrata
Liječnici su prethodno savjetovali pacijente s dijabetesom da uravnoteže svoju prehranu. Ustvrdili su da više od 35% dnevnog unosa kalorija ne bi trebalo biti iz masnoća.
Sada je postalo jasno da je za metaboličke poremećaje važno nadzirati količinu ugljenih hidrata koji ulaze u organizam. Treba obratiti pažnju na glikemijski indeks, sadržaj jedinica kruha u proizvodima.
Kada koristite masnoću na dijeti s malo ugljikohidrata, tijelo se brzo apsorbuje ili sagorijeva. Zbog toga nije potrebno potpuno napuštanje sjemena. Ali uz konzumiranje velike količine ugljikohidrata i masti tjelesna težina se brzo povećava. A to je opasno za dijabetičare, jer osjetljivost tkiva na inzulin počinje opadati. Kao rezultat toga, šećer će se akumulirati u krvi, prestajući ga apsorbirati u tijelo.
Ne treba se bojati klika sjemenki, čak ni sa visokim holesterolom i trigliceridima u krvi. Potrebno je u potpunosti pregledati prehranu. Da biste normalizirali ove pokazatelje, morat ćete se pridržavati dijeta s niskim udjelom ugljikohidrata. U tom se slučaju smanjuje rizik od razvoja bolesti srca i krvnih žila.
Osobe koje žele smanjiti količinu konzumiranih ugljikohidrata mogu uključivati sjeme kao zalogaj u svojoj prehrani.
Mogu se dodati i u salate, umake. Protein u takvom proizvodu sadrži esencijalne aminokiseline. One su neophodne da tijelo osigura metabolizam masti.
Slijedi izbor recepata s niskim udjelom ugljikohidrata:
Sa gestacijskim dijabetesom
Neke žene imaju visoku razinu šećera tokom trudnoće. Buduća majka treba od trenutka dijagnoze potpuno pregledati dijetu i smanjiti unos ugljikohidrata. Jelovnike za gestacijski dijabetes poželjno je usaglasiti s endokrinologom. Važno je da pacijent primi veliku količinu vitamina, neophodnih minerala. Ali hranu treba organizirati tako da ne dođe do naglih porasta šećera.
Stoga je naglasak na hrani koja ima nizak glikemijski indeks. Sjemenke bundeve i suncokreta dopuštene su trudnicama u nedostatku gastrointestinalnih bolesti. Teško je precijeniti njihovu korist za tijelo buduće majke. Doista, u 100 g suncokretovih sjemenki sadrži 1200 mg vitamina B6. Neophodna je za prevenciju različitih komplikacija dijabetesa. Isto tako, uz njihovu pomoć popunjava se nedostatak drugih vitamina grupe B, C.
Dijabetičari se moraju pridržavati principa ishrane sa malo ugljenih hidrata. Stoga se u prehranu uključuje hrana s niskim glikemijskim indeksom. Sjemenke suncokreta i bundeve mogu se sigurno dodati u jelovnik. Odličan su izvor vitamina, minerala. Sjemenke praktično nemaju utjecaja na šećer u krvi.